PDA

Επιστροφή στο Forum : Τη βοήθειά σας για ενα παλιό τραυματισμό σε τένοντα



sergio gta
12-05-14, 22:59
καλησπέρα σε όλους. Εδώ και 1,5 χρόνο πέρασα μια τενοντίτιδα στον δεξί ώμο (σύμφωνα πάντα με το πόρισμα της μαγνητικής). Μετά από 2ο φυσικοθεραπείες και ένα διάστημα περίπου 4 μηνών αποθεραπείας άρχισα να νίωθω καλύτερα και γύρισα σιγά σιγά πίσω στις προπονήσεις.Ξεκίνησα ενδυνάμωση του στροφικού πετάλου με λάστιχα στην αρχή και στη συνέχεια με τροχαλία και μικρά αλτηράκια. Εξακολουθώ να κάνω τέτοιες ασκήσεις 2-3 φορές την εβδομάδα. Πήρα και συμπληρώματα με γλουκοζαμίνη, χονδροιτίνη και msm για περίπου 6 μήνες (3 μήνες On Και 3 μήνες off).Κάνω πάντα διατάσεις πριν την προπόνηση στήθους και πλάτης και πάντα θα κάνω 2-3 σετ ζέσταμα σε ώμους, εκτός του κανονικού ζεστάματος της μυικής ομάδας. Για να μην γίνομαι κουραστικός το θέμα που αντιμετωπίζω είναι ότι μετά από τόσο καιρό στα μέσα της προπόνησης ο ώμος γίνεται κάπως "βαρύς" και δεν τον νιώθω τόσο δυνατό όσο τον άλλο κάτι που με εμποδίζει να πιέσω την προπόνηση μου. Επίσης 1,5 χρόνο τώρα μετά απο προπόνηση πλάτης και κυρίως στήθους βάζω πάντα για περίπου 10 λεπτά πάγο και στους 2 ώμους κάτι που με κάνει μετά από λίγο να νιώθω αισθητά καλύτερα.Την επόμενη ημέρα δεν έχω απολύτως καμία ενόχληηση.Δεν έχω αίσθημα πόνου και έχω πλήρες εύρος κίνησης. Θα ήθελα τις απόψεις σας σχετικά με το τι θα έπρεπε να κάνω για να σταματήσει αυτή η κατάσταση και να σταματήσω επιτέλους να βάζω πάγο.

jam
13-05-14, 02:10
Γεια σου και παλι φιλε sergio gta , ολα ειναι γνωστα σε μενα οτι αναφερες απο συμπληρωματα μεχρι παγο , φυσιοθεραπεις κτλ και το ιδιο το σημειο στον ωμο , το 'χαμε ξανασυζητησει παλια εαν θυμασαι . (εαν δεις εδω http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?26817-%CE%BD%CE%B1-%CE%BC%CE%B5-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%B5%CE%B3%CF%89 διαβασε την ιστορια μου εαν θες, απλα πληροφοριακα, κατω απο τις πρωτες εικονες)

Τωρα πια μπορω να πω οτι ειμαι σε αρκετα καλυτερη κατασταση εχοντας καποιους σχετικους πονους σιγουρα οχι το αισθημα που ειχα ομως της τενοντιτιδας .
Θα σου πω για μενα τι εχει δουλεψει απο προσωπικης πλευρας σαν συμβουλη . Καταρχας ομεγα 3 για μενα πιστευω ηταν ενα μεγαλο μερος της αναρρωσης μου , δεν ξερω τι ακους , τι διαβασεις , τι λενε , εγω αφου το εχω χρησιμοποιησει και το χρησιμοποιω ακομη καθημερινα ειναι αισθητη διαφορα του . Μσμ , γλουκοζαμιν , χονδρο επερνα αρκετα χαμηλες δοσεις αλλα για διαστημα 2 μηνων αν θημαμαι καλα αρα μπορω να πω οτι και αυτα ηταν κατι θετικο στην ολη υποθεση , εαν ηταν σε περισσοτεη ποσοτητα θα ηταν αρκετα καλυτερα πιστευω . Active gel για αρθρωσεις τενοντιτιδες κτλ το χρησιμοποιω ακομη και εστω εαν ανακουφηζει προσωρινα πιστευω κανει καποια διαφορα στην τελικη οπως και ο παγος .

Μετα απο καιρο που ηδη επερνα αυτα τα συμπληρωματα και ειχα μπει στο γυμναστηριο το τι πιστευω βοηθησε μεχρι τωρα ειναι εξτρα η γλουταμινη (ουαστικα παιζει το ρολο της γλουκοζαμινης) , η κρεατινη μπορω να πω λογο το οτι παζευει νερο στις αρθρωσεις κτλ , ειναι κατι σαν λαδιασμα της μηχανης να στο πω μεταφορικα , και θα προσθεσω και την βιταμινη C χωρις να προτεινω ανεπυφιλακτα απλα επειδη ειναι κατι που συνεχιζω να παιρνω πιστευω δουλευει καπως σε θεμα απορροφησης των ολων συμπληρωματων , τελοσπαντων ειναι κατι που δεν ειναι αρνητικο στην τελικη !

Τωρα στο σημαντικο σημειο , προσοχη ενα απο τα πιο σημαντικα σημεια ειναι η διατασεις και στρετζ πριν και μετα την προπο κατι που βρηκα 100% χωρις αμφηβολια (εαν στα πιο πανω υπαρχει καποια) ειναι οτι καλυτερο μπορεις να κανεις και ποτε μα ποτε να μπαινεις απευθειας σε σετ , κανω στρετζ ακομα και ενδιαμεσα των ασκησεων και συνεχιζω να το κανω απο τον καιρο που μπηκα σιγα σιγα ξανα στο γυμν. Και επιπλεον κατι που ισως που μπορει να θεωρησεις αστειο , εχω συνηθιζα για ενα διαστημα να κανω διατασεις στο μπανιο με χλιαρο νερακι (οσες διατασεις ειναι εφικτες βεβαια) , μπορει να το θεωρησεις αστειο η να γελασεις αλλα πραγματικα ειναι ακομη ενα σημαντικο σημειο , θεωρω προσωπικα .

Ελπιζω να συνεχιζεις και να αναρρωσεις πληρος , καλη σου συνεχεια !

sergio gta
13-05-14, 09:47
Καλημέρα Φίλε Jam,

εννοείται ότι θυμάμαι τη συζήτησή μας πρίν κάμποσο καιρό για το ίδιο πρόβλημα που είχαμε τότε. Για να είμαι ειλικρινής ωμέγα 3 δεν έχω χρησιμοποιείσει ποτέ και γενικά έχω ακούσει καλά λόγια. Ισως γιατί έχω ένα θέμα με το να παίρνω χάπια και σε υγρό που έπαιρναν φίλοι μου η μυρωδιά ήταν απαίσια. Για γλουκοζαμίνη, χονδροιτίνη και msm παίρνω ένα συμπλήρωμα που έχει και κολαγόνο και μεγάλες ποσότητες βιταμίνης c. Σίγουρα με έχει βοηθήσει πάρα πολύ όπως και το stretching. Κρεατίνη δεν ξέρω αν κάνει για τέτοιου είδους τραυματισμού μιας και πολύ μιλάνε ότι σίγουρα βοηθάει προσωρινά αλλά με την διακοπή της χρήσης της τα πράγματα γίνονται πολύ χειρότερα. Και γω κάνω διατάσεις στο μπάνιο με ζεστό νερό και με χαλαρώνει αρκετά. Αυτό που θέλω να σταματήσω είναι να βάζω πάγο 1,5 χρόνο τώρα μετά από κάθε προπόνηση στήθους και πλάτης και να μην μου αφήνει ο ώμος αυτό το αίσθημα βάρους και δυσκαμψίας μετά από κάθε βαριά προπόνηση για 2-3 μέρες μετά. Είναι λες και έχει γίνει χρόνιο και θα πρέπει να ζω με αυτό.

jam
13-05-14, 13:38
κρεατινη δεν κανει για τον τραυματισμο η κατι , δεν εχει τετοιους ειδους προδιαθεση , απλα ειδα οτι με βοηθησε , ο λογος που παιρνω κρεατινη δεν εχει να κανει με τον ωμο η κατι , καθαρα και μνο με την προπονηση , απλα βλεπω οτι βοηθαει κατα την γνωμη μου και στην φαση του ωμου . και εγω μετα απο 1μιση χρονο περιπου το ιδιο βαζω κρεμες ακομα , και ιδικα σε προπονηση στηθους οχι ομους η χερια κτλπ , στο στηθος το νιωθω περισσοτερο και προσεχω αρκετα . Ελπιζω ολα να πανε καλα στην τελικη . Πηρα και εγω το ανιμαλ φλεξ αν το ξερεις (μπλεντ γλουκο, μσμ , χονδ και κατι καλουδια) το πηρα σε περιπτωση που με πιασει κανας δυνατος πονος , η βασικα μαλλον θα το αρχισω απο βδομαδας χωρις κανα ιδιαιτερο πονο απλα για να αποτρεψει μελλοντικα , βασικα για ρικοβερι !

sergio gta
13-05-14, 14:17
Iσως δοκιμάσω κρεατίνη κάποια στιγμή να δω αν θα κάνει κάτι πέρα από το θέμα της προπόνησης. Προσωρινά χρησιμοποειώ το flexit της nutrend. Πάντως πολύ ύπουλος τραυματισμός ο ώμος. Ακόμα και τεράστιους ώμους να έχεις τίποτα δεν σου εγγυάται ότι δεν θα τα " παίξει " κάποιος τένοντας και ειδικά ο υπερακάνθιος είναι αυτός που παθαίνει τη ζημιά.

Nive
13-05-14, 14:56
Φίλε μου η κάκωση του πετάλου των στροφέων γίνεται συνήθως από την υπέρχρηση.
Η πιο γνωστή κάκωση υπέρχρησης είναι η τενοντίτιδα. Στην παρούσα φάση είσαι σε χρόνιο στάδιο και αν κρίνω κάλά από αυτά που γράφεις πιθανότατα έχεις τενοντοπάθεια. Παθολογική κατάσταση που έχει ταλαιπωρήσει και εμένα και στους δύο ώμους σε εποχή που είχα ασθενή 130 κιλών.
Να ξέρεις πως η εξέλιξη της τενοντοπάθειας είναι ηεναπόθεση ασβεστίου στον τένοντα με αποτέλεσμα αυτός να χάσει τις φυσικές του ιδιότητες με κυριότερη αυτών την ελαστικότητα. Κάτι το οποίο είναι επίπονο και επικίνδυνο για ρήξη.

Εγώ θα σου πρότεινα να πας σε έναν γιατρό-να βγάλεις άλλη MRI (δεν έχει σημασία που έχεις βγάλει, μπορεί να έχεις άλλα ευρήματα)-επανεξέταση από γιατρό για να σου κάνει κλινικά τεστ έτσι ώστε να δει κατά πόσο συνάδουν τα απεικονιστικά στοιχεία με τα κλινικά.Και φυσικά δεν δέχομαι απλά τενοντίτιδα!!! Πού έχω τενοντίτιδα? Υπάρχει διόγκωση του υπακρωμιακού ορογόνου άρα έχω σύνδρομο πρόσκρουσης? κλ κλπ
Δυνατά ΜΣΑΦ και θεραπείες. Προσπάθησε να βρεις κάποιον που να ασχολείται, εννοώ όχι δύο μηχανήματα και έξω από την πόρτα...να σου κάνει κινησιοθεραπεία-kinesio-ενδυνάμωση με thera band-επανεκπαίδευση ωμοβραχιονίου ρυθμού και άλλα...δηλαδή ό,τι χρειάζεται η περίπτωση μιας και πλέον δεν μπορείς να παίζεις.
Προσωπικά σου προτείνω αποχή από βάρη μέχρι να αποσαφηνιστεί η παθογένιά σου.

Φιλικά Νίκος. ;)

sergio gta
13-05-14, 15:13
καλησπέρα φίλε Νive,

Καταρχήν ευχαριστώ που ασχολήθηκες με το θέμα μου.Το ξέρω ότι η κάκωση του πετάλου είναι θέμα υπέρχρησης. Ετσι την πάτησα την πρώτη φορά.Εσύ αν επιτρέπεται πως ξεπέρασες την τενοντοπάθεια; Το θέμα είναι ότι εμένα μου κρατάει 2-3 μέρες όσο περίπου κάνει και το στήθος ή η πλάτη να ξεπιαστεί και μετά με αφήνει. Σε καμία άλλη περίπτωση δεν νιώθω την παραμικρή ενόχληση ακόμα και όταν κάνω ασκήσεις ώμων. Υπάρχει κάτι άλλο πέρα απο μαγνητική, καθώς δεν θα ήθελα να ξαναμπώ εκεί μέσα, που να έχει αρκετά καλή απεικονιστική κατάσταση για το πέταλο; Η πρώτη μαγνητική είχε δείξει "μολις υποσημαινώμενη τενοντίτιδα στον υπερακάνθιο" και θυμάμαι το σχόλιο του ακτινολόγου ότι ολα τα υπόλοιπα είναι καθαρά. Η φυσικοθεραπεία που έκανα τότε, 20 στο σύνολο, περιελάμβανε υπέρηχο, tens, ρεύματα (δεν ξέρω αν είναι το ίδιο με τα προηγούμενα), χειρομαλάξεις και ενδυνάμωση με αλτήρα 2 κιλών, λάστιχο και με την αντίσταση του φυσικοθεραπευτή (στροφές και άλλες τέτοιου είδους ασκήσεις που εσύ ξέρεις καλύτερα).

sergio gta
14-05-14, 16:19
Υπάρχει κάποια άσκηση για το στροφικό πέταλο που να γυμνάζει και τους τέσσερις μυς μαζί; Και με τι πιστεύεται ότι είναι καλύτερα να γίνεται λάστιχο ή ελαφρύ αλτήρα και πόσο συχνά;

Nive
15-05-14, 15:01
Φίλε Σέργιε χαρά μου να μπορέσω να βοηθήσω. :welcome:
Αρχικά αυτά που σου έκανε ο φυσικοθεραπευτής σου είναι τα προβλεπόμενα και σωστά στα έκανε.
Ο πόνος που μου περιγράφεις είναι διαξιφιστικός-εν τω βάθη-εστιασμένος...ή στο περίπου και διάχυτος?
Με τον φυσ/τή σου μιλάς? Πιστεύω πρέπει να του γνωστοποιήσεις πως έχεις ενοχλήσεις και να ζητήσεις την γνώμη του.
Από την μαγνητική δεν υπάρχει καλύτερος τρόπος...σου δείχνει με φωτογραφία τι υπάρχει μέσα. :thumbup:

Εγώ έκανα αυτοθεραπείες όσο μπορούσα και έδειχνα στην γυναίκα πώς να μου βάζει τα κινέσιο. :green:
Ξεκούραση όσο μου επέτρεπε το επάγγελμα,αναλγητικά ρεύματα,παγοθεραπεία,δυνατά ΜΣΑΦ με γενόσημο την πυροξικάμη αν θυμάμαι καλά για 20!!!! ημέρες και πάρα μα πάρα πολύ ενδυνάμωση ΜΟΝΟ με λάστιχο.
Δεν μπορείς να γυμνάσεις όλους τους μύες του rotator cuff με μία άσκηση γιατί άλλοι κάνουν έσω και άλλοι έξω στροφή. Σαν να με ρωτάς αν υπάρχει άσκηση για δικέφαλα-τρικέφαλα ταυτόχρονα. ;)

υ.γ. thera band λάστιχα 4-5 φορές την εβδομάδα για 2-3 εβδομάδες και μετά βγάζεις μία προπόνηση την εβδομάδα.
Εγώ έκανα σχεδόν διπλάσιο πρόγραμμα...και πάρα πολλές σταθεροποιητικές!

υ.γ.2 το στροφικό πέταλο είναι υπερακάνθιος-υπακάνθιος-υποπλάτιος-μείζον στρογγύλος και έλασσον στρογγύλος. (5)

sergio gta
15-05-14, 15:53
Ο πόνος εντοπίζεται ακριβώς στην μπροστινή μεριά του ώμου, εκεί που τελειώνει η κλείδα στον ώμο, ένα δάχτυλο πιο κάτω. Ακριβώς στο σημείο του υπερακάνθιου. Ο πόνος είναι ενόχληση, σαν να έχω μια μελανιά και να την πιέζω. Έχει ηρεμήσει αρκετά, από την ημέρα που τελείωσα την προπόνηση ( όπως έγραφα και πιο πάνω μου κρατάει συνήθως 2-3 μέρες).Πρέπει να πιέσω το σημείο, για να αναπαράγω την ενόχληση, αλλιώς δεν έχω κάτι. Το ίδιο και στο άλλο χέρι όμως. Μόνο τις επόμενες μέρες μετά την προπόνηση αν κάνω, χωρίς βάρη ή μπάρα την κίνηση της πίεσης πάγκου, ή αν κλειδώσω πίσω τα χέρια, σαν να διατείνω την πλάτη, νιώθω ενόχληση και στους δύο ώμους, με εντονότερη σε αυτόν που είχε την τενοντίτιδα. Ειλικρινά θα ήθελα τόσο πολύ να μην χρειάζεται πλέον να βάζω πάγο μετά την προπόνηση και να μην με κρατάει πίσω έστω για αυτές τις 2-3 μέρες. Σκέφτομαι να ξαναπάω στον ορθοπεδικό, αν και την προηγούμενη φορά που το συζητήσαμε μου είπε ότι είναι το αποτύπωμα της τενοντίτιδας και πως χρειάζεται ενδυνάμωση. (Μου φαίνεται περίεργο να κάνω 120 κιλά πάγκο και άνετα 70 κιλά πιέσεις ώμων και να μου λένε για ενδυνάμωση ώμων). Αυτό που λες για τις ασκήσεις έχεις απόλυτο δίκιο. Εγώ βάζω μια πετσέτα κάτω από τον αγκώνα τον κολάω στα πλευρά και κάνω στην τροχαλία, με ανύπαρκτα κιλά,3 σετ έξω και 3 σετ έσω στροφές . Επίσης στηρίζω τον αγκώνα σε ένα πάγκο δικεφάλων και με ένα 3κιλο αλτήρα κάνω στροφές 3 σετ και τέλος πάλι σε τροχαλία 3 σετ face pull. Θα πάρω και λάστιχο όπως γράφεις να κάνω αυτά που μου είχε δείξει ο φυσικοθεραπευτής. Μέχρι στιγμής κάνω το παραπάνω πρόγραμμα 2 φορές μετά από προπόνηση πλάτης και στήθους. Θα εκτιμούσα την γνώμη σου και σ΄ ευχαριστώ θερμά και πάλι προκαταβολικά.

Nive
16-05-14, 14:08
Υπάρχουν και διατάσεις που χρειάζεται να κάνεις, όχι απλά λάστιχα. :unsure:
Το θέμα δεν είναι να κάνεις κιλά και να θεωρήσε δυνατός (που έισαι με αυτά τα κιλά που αναφέρεις) απλά εδώ μιλάμε για θεραπευτική γυμναστική και όχι μυική υπερτροφία γενικά. Εδώ γυμνάζουμε απομονώνοντας τους στροφείς. :bbbiceps:

Εγώ θα σου πρότεινα να πας σε αθλητίατρο...ασχολείται μόνο με άτομα που αθλούνται οπότε θα σε συμβουλέψει καλύτερα.
Ακόμη και να φύγει ο πόνος για κάποιο καιρό ενώ κάνεις βάρη θα έχεις ενοχλησούλες-αίσθημα βάρους...είναι φυσιολογικά. Όχι, τσιμπήματα αναχαίτισης όμως!!!!
Κάνεις στροφές και η πετσέτα είναι κόλπο για να πιέζεις σωστά τα πλευρά και να απομονώνεις στροφείς. Παίξε 6σετ έσω και 3 έξω στροφείς επί όριο αντοχής (όπου όριο αντοχής σημαίνει εκεί που κουράζεσαι δίνει άλλες 5) Προσοχή...όλες οι ασκήσεις θα είναι με μικρή έκρηξη στην αρχή της κίνησης και με φρένο (πλειομετρική-αρνητική) στην επιστροφή!

υ.γ. η μακρά κεφαλή δικεφάλου σου είναι ``καθαρή΄΄? Γιατί η φλεφμονή της ή τενοντίτιδα στο σημείο φέρνει πίεση στον εγκάρσιο σύνδεσμο και μαζί πόνο... :unsure:

sergio gta
16-05-14, 14:45
Αυτό ακριβώς το αίσθημα έχω φίλε Nive τις πρώτες μέρες μετά την προπόνηση. Αυτό το βάρους βαθιά μέσα στον ώμο. Διατάσεις κάνω πολύ χαλαρά στατικές πριν την προπόνηση και αρκετά πιο δυναμικές μετά. Τα κιλά τα ανέφερα απλά σαν σχόλιο στην άποψη του γιατρού ότι οι ώμοι θέλουν ενδυνάμωση αλλά προφανώς αναφερόταν μόνο στο στροφικό πέταλο. Την πετσέτα την χρησιμοποιώ για να μένει πιο εύκολα το χέρι κολλημένο στα πλευρά. Θα αυξήσω τα σετ για τους έσω στροφείς όπως λες. Προτείνεις με την ίδια συχνότητα 3 φορές ανά βδομάδα;;;;; Ο δικέφαλος στην μαγνητική ήταν καθαρός και τώρα δεν με ενοχλεί για να πω ότι προκαλείται από εκεί. Ίσως να το επηρεάζουν και οι πολλές ώρες που κάθομαι στην καρέκλα δουλεύοντας σε υπολογιστή.

jam
16-05-14, 16:42
sergio απλα πληροφοριακα μια ερωτηση , για να καταληξω και εγω σε καποιο συμπερασμα μιας και εχουμε περιπου ιδια περιπτωση , εχεις υποψη σου τι μπορει να εκανες λαθος η ποια ασκηση ? η τι εκανες λαθος στην τελικη και ειχες το αποτελεσμα αυτο ? επειδη εχω καποιες αποψεις απο την δικη μου πλευρα και θελω ν τις διασταυρωσω να δω αν υπαρχει κατι κοινο ..

sergio gta
16-05-14, 23:30
Φίλε Jam η τενοντίτιδα μου χτύπησε την πόρτα την πρώτη φορά πριν 1,5 χρόνο στο πρώτο σετ ζέσταμα σε ίσιο πάγκο με άδεια μπάρα. Ακούστηκε ένα κράκ χωρίς πόνο και από εκείνη τη στιγμή άρχισα να νίωθω βαρύ τον ώμο αλλά δυστυχώς συνέχισα. Τώρα πλέον νιώθω ανασφάλεια να παίξω βαριά και με πιάνει μετά από πιέσεις στήθους κυρίως με μπάρα σε ίσιο πάγκο αφού περάσει λίγη ώρα μετά το τέλος της προπόνησης ένα αίσθημα βάρους σαν να έχω παίξει πολλά κιλά ώμους. Σε ασκήσεις πλάτης δεν έχω κανένα πρόβλημα εκτός από τις οπισθολαίμιες που πλέον την έκοψα. Επίσης έχω παρατηρήσει ότι όταν κλειδώνω την μπάρα στους τραπεζοειδείς για να κάνω οπίσθιο σκουώτ νιώθω κάπως άβολα και τους δύο ώμους αλλά με το που αφήσω τα χέρια ελεύθερα περνάει σχεδόν αμέσως.