PDA

Επιστροφή στο Forum : Στήσιμο Προγράμματος Άσκησης και διατροφής



cu19x
14-05-14, 12:36
Καλησπέρα σε όλους.

Είμαι ο Γιώργος, 31 ετών, 1,80 ύψος και 76 κιλών (τους τελευταίους 2 μήνες έφτασα στα 76 από 84 λόγο νηστείας και ΗΙΙΤ).

Λόγο της πρόσφατης μετεγκατάστασης μου στο εξωτερικό και σε συγκρότημα που διαθέτει γυμναστήριο, αποφάσισα πως τώρα είναι η στιγμή να πραγματοποιήσω μια επιθυμία που έχω καιρό και να αυξήσω τον σωματικό μου όγκο με βάρη (δεν έχω ασχοληθεί ποτέ μου με βάρη αν και από πάντα ασχολούμαι με διάφορες μορφές αθλητισμού). Μπορώ να πω πως πριν ανοίξω το θέμα, διάβασα προσεκτικά δεκάδες θέματα πάνω στην προπόνηση με βάρη. Λόγο όμως κάποιων "ιδιαιτερωτήτων" μου, και ελλείψει κάποιου γυμναστή στο γυμναστήριο, μπερδεύτηκα περισσότερο από όσο νόμιζα.

Το πρώτο ζήτημα είναι η διατροφή. Από ότι καταλαβαίνω χρειάζομαι πάνω κάτω 2900 "υγιεινές" θερμίδες για αύξηση βάρους (μου φαίνεται εξαιρετικά πολύ). Διαβάζω διάφορες προτάσεις για τον τρόπο και τα γεύματα, αλλά λόγο του ότι θα γυμνάζομαι αναγκαστικά 5.45 το πρωί (λόγο φόρτου εργασίας και οικογενειακής απασχόλησης τα βράδια), δεν ξέρω πως να προφυλάσσω-φορτώνω τον οργανισμό μου (προ και μετά άσκησης) και ταυτόχρονα να έχω και ένα ικανοποιητικό πρωινό.

Το δεύτερο ζήτημα είναι η ίδια η άσκηση. Έχω διαβάσει για διάφορα προγράμματα, μόνο που εφαρμόζονται με ασκήσεις που δεν μπορώ να κάνω με τον διαθέσιμο εξοπλισμό (ή δεν μπορώ να τις μεταφράσω-μεταφέρω στον διαθέσιμο εξοπλισμό λόγο της ασχετοσύνης μου). Ο διαθέσιμος εξοπλισμός είναι μονόζυγο, ελλειπτικό, διάδρομος, ποδήλατο, μικρή μπάρα με βάρη ως 24 κιλά και τα επισυναπτόμενα όργανα. Πιστεύω ότι το μεγάλο πρόβλημά μου είναι ότι κάθε όργανο μου δίνει την δυνατότητα να γυμνάσω με ένα μόνο τρόπο μία μυική ομάδα και δεν ξέρω πως να προσαρμόσω ένα αποτελεσματικό 4ήμερο πρόγραμμα με βάρη.Δυστυχώς δεν υπάρχει οποιοσδήποτε πάγκος, μεγάλη μπάρα ή οποιαδήποτε μορφή σοβαρών αλτήρων πάνω από 4κιλα.

Σκοπός μου είναι να δημιουργήσω ένα κατάλληλο καθημερινό πρόγραμμα 4 ημερών με βάρη και 2 ημερών ΗΙΙΤ. Όπως και ένα βασικό κανόνα διατροφής για τόσο πρωινή άσκηση.

Οποιαδήποτε βοήθεια υπερευπρόσδεκτη.
8301383014830158301683017830188301983020

grtech
14-05-14, 14:08
Καλώς όρισες Γιώργο στην παρέα μας. :welcome: Ελλιπής πράγματι ο εξοπλισμός αλλα κάτι θα βγει και με αυτό, μόνο του σπανού τα γένια δεν γίνονται αν και με τα τελευταία γεγονότα το είδαμε και αυτό. :green:

Πρέπει κάποια στιγμή να αλλάξεις γυμναστήριο με καλύτερο και πιο πλήρες εξοπλισμό αν υπάρχει αυτή η δυνατότητα. Επίσης δεν εκλαμβάνω αυτό που γράφεις ''Λόγο όμως κάποιων "ιδιαιτερωτήτων" μου'', αν είναι θέμα υγείας καλύτερα να συμβουλευτής πρώτα κάποιον επαγγελματία.


Παράδειγμα ρουτίνας:

Τριήμερο Full Body: Δευτερα / Τεταρτη / Παρασκευη

Δεκάλεπτο αερόβια για αρχή, έπειτα πέντε λεπτά δυναμικές κινήσεις + πέντε λεπτά διατάσεις και μετά ξεκινάς το πρόγραμμα

Οι ασκήσεις εκτελούνται η μια μετά την άλλη. Σετ 3. Οι επαναλήψεις σε κύματα των 15 ρεπ με λίγα κιλά 12 ρεπ μέτρια κιλα 8 ρεπ βαριά κιλα. Η ξεκούραση ανάμεσα στις ασκήσεις ½ λεπτό το πρώτο σετ, 1 λεπτό το δεύτερο σετ, 2 λεπτά το τρίτο σετ.

ΚΟΙΛΙΑΚΟΥΣ ΣΤΟ ΜΗΧΑΝΗΜΑ
ΟΠΙΣΘΙΕΣ ΠΡΟΒΟΛΕΣ ΠΟΔΙΑ ΣΤΟ ΜΗΧΑΝΗΜΑ
ΠΡΟΣΑΓΩΓΟΥΣ ΣΤΟ ΜΗΧΑΝΗΜΑ
ΓΑΜΠΕΣ ΕΝΑ ΕΝΑ ΠΟΔΙ ΜΕ ΤΗΝ ΜΠΑΡΑ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ (ΕΚΤΕΛΩΝΤΑΣ ΜΙΚΡΑ ΑΛΜΑΤΑ ΜΟΝΟ ΜΕ ΤΗΝ ΚΙΝΗΣΗ ΤΗΣ ΓΑΜΠΑΣ, ΟΣΕΣ ΕΠΑΝΑΛΗΨΕΙΣ ΒΓΑΙΝΟΥΝ.)
---------------------------------------------------------------------

ΕΚΤΑΣΕΙΣ ΠΟΔΙΑ ΣΤΟ ΜΗΧΑΝΗΜΑ
ΚΑΜΨΕΙΣ ΠΟΔΙΑ ΣΤΟ ΜΗΧΑΝΗΜΑ
ΚΩΠΗΛΑΤΙΚΗ ΣΤΟ ΜΗΧΑΝΗΜΑ
ΠΙΕΣΕΙΣ ΣΤΗΘΟΣ ΣΤΟ ΜΗΧΑΝΗΜΑ

---------------------------------------------------------------------

ΜΟΝΟΖΥΓΟ ΕΛΞΕΙΣ (οσα ρεπ μπορείς - στην αρχή βάζε υποβοήθηση αν έχεις κάτω απο έξι επαναλήψεις)
ΠΙΕΣΕΙΣ ΩΜΟΥΣ ΣΤΟ ΜΗΧΑΝΗΜΑ
ΚΑΜΨΕΙΣ ΔΙΚΕΦΑΛΑ ΜΕ ΜΠΑΡΑ
ΠΙΕΣΕΙΣ ΤΡΙΚΕΦΑΛΑ ΗΜΙΠΡΗΝΗΣ ΛΑΒΗ ΣΤΟ ΜΗΧΑΝΗΜΑ ΠΙΕΣΕΩΝ ΣΤΗΘΟΥΣ

- Για οποιαδήποτε απορία έχεις περι διατροφής γράψε την ερώτησή σου εδώ Γενικές Ερωτήσεις Διατροφής (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?9221-%CE%93%CE%B5%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%AD%CF%82-%CE%95%CF%81%CF%89%CF%84%CE%AE%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82-%CE%94%CE%B9%CE%B1%CF%84%CF%81%CE%BF%CF%86%CE%AE%CF%82)
ή δημιούργησε νέα θεματική στην ενότητα Διατροφή (http://forum.bodybuilding.gr/forumdisplay.php?22-%CE%94%CE%B9%CE%B1%CF%84%CF%81%CE%BF%CF%86%CE%AE) και γράψε το διαιτολόγιο σου για αξιολόγηση.

- Για απορίες σχετικά με αερόβιο βλέπεις εδώ Αερόβια & Καρδιαγγειακή Προπόνηση. (http://forum.bodybuilding.gr/forumdisplay.php?23-%CE%91%CE%B5%CF%81%CF%8C%CE%B2%CE%B9%CE%B1-amp-%CE%9A%CE%B1%CF%81%CE%B4%CE%B9%CE%B1%CE%B3%CE%B3%CE%B5%CE%B9%CE%B1%CE%BA%CE%AE-%CE%A0%CF%81%CE%BF%CF%80%CF%8C%CE%BD%CE%B7%CF%83%CE%B7)

cu19x
14-05-14, 14:45
Καλησπέρα grtech. Σε υπερευχαριστώ για την άμεση βοήθεια.
Για να αποσαφηνίσω τον ορισμό "ιδιαιτεροτήτων μου", δεν έχω κάποιο πρόβλημα, απλά έχω περιορισμούς στον εξοπλισμό και στο οράριο γυμναστικής που με μπερδεύει διατροφικά :unsure:, αλλά όπως με συμβούλεψες θα δημιουργήσω καινούριο θέμα στο σωστό μέρος.

Πιστεύεις πως το πρόγραμμα ενδείκνυται για αύξηση όγκου ή είναι ένα κανονικό πρόγραμμα με βάρη?

grtech
14-05-14, 16:01
Σε ευχαριστώ Γιώργο :toast:

Τα προγράμματα γυμναστικής είναι εκείνα που δίνουν το ερέθισμα για την ανάπτυξη των μυών, το αν θα πάρεις όγκο ή θα γραμμώσεις έχει να κάνει καθαρά με την διατροφή σου και τις θερμίδες που κάνεις καύση.

Το παραπάνω πρόγραμμα αποτελείτε στην ουσία απο τρία γιγασετ που γυμνάζουν όλο το σώμα σε μια συνεδρία και είναι ένα αμάλγαμα με βάση τα εργαλεία που έχεις να δουλέψεις.

Πιστεύω για εσένα που ξεκινάς τώρα τα βάρη θα σε βοηθήσει αρκετά μέχρι να έχεις πρόσβαση σε γυμναστήριο με μεγαλύτερη γκάμα εξοπλισμού. Φυσικά οταν περάσεις στην πράξη της ρουτίνας που δίνω μπορούν να γίνουν κάποιες μικρές αλλαγές μέχρι να είναι προσαρμόσιμο στα μέτρα σου.
Εδώ είμαστε αρκετά μέλη που μπορούν να βοηθήσουν. :welcome:

cu19x
14-05-14, 17:18
Ευχαριστώ και πάλι για την βοήθεια. Κάποιες επιπλέον ερωτήσεις.
Δεν θεωρούνται τα μηχανήματα γλουτιαίων και προσαγωγών λίγο πιο "γυναικεία υπόθεση"?
Επίσης, για την άσκηση που αναφέρεις "ΠΙΕΣΕΙΣ ΤΡΙΚΕΦΑΛΑ ΗΜΙΠΡΗΝΗΣ ΛΑΒΗ ΣΤΟ ΜΗΧΑΝΗΜΑ ΠΙΕΣΕΩΝ ΣΤΗΘΟΥΣ", η θέση των λαβών θα είναι κατακόρυφες? Ενώ στην άσκηση που αναφέρεις "ΠΙΕΣΕΙΣ ΣΤΗΘΟΣ ΣΤΟ ΜΗΧΑΝΗΜΑ" η θέση των λαβών θα είναι οριζόντιες (σαν να κρατάω μπάρα)?

grtech
14-05-14, 22:28
Τα μηχανήματα θα υπήρχε περίπτωση να θεωρούνταν γυναικεία υπόθεση αν μόνο οι γυναίκες είχαν μυς στους προσαγωγούς και στους γλουτούς και όχι οι άνδρες. Απο την στιγμή που δεν υπάρχει μπάρα και αλτήρες με αρκετό βάρος τότε θα δουλέψεις με αυτά που έχεις.
Ότι αφορά την δεύτερη απορία σου πολύ σωστά κατανοείς τον τρόπο λαβής των ασκήσεων. :thumbup:

Edit..............22:31

cu19x
15-05-14, 08:11
:green: