PDA

Επιστροφή στο Forum : Σπασιμο χεριου.να αρχιςω γυμναστηριο;



mpoukefalas
20-05-14, 22:10
Στις 20 του μαρτη εβγαλα τον γυψο.ειχα σπασει το χερι μου στο αριστερο κοκαλο στον καρπο στην ενωση.περασανε 2 μηνες απο τοτε.ο γιατρος για 1 μηνα μου ειπε να μην κανω γυμναστικη.μπορω να αρχισω γυμναστηριο τωρα; Κανω καπιες ασκισις με βαρακια ποναω λιγο.οταν προσπαθω να κανω την παλαμη αρκετα πισω νιοθω σαν να ειναι πιασμενο.ξερει καπιος αν μπορω να ξεκινισω γυμναστηριο και σε ποσο καιρο θα νιωσω ωπος παλια.επισης να πω οτι φοβαμαι να βαλω δυναμη λετε να βαλω;

Χρήστος Τριανταφύλλου
20-05-14, 22:33
Καταρχην μπες στο θεμα νεα μελη να συστηθεις.
Στο θεμα του χεριου επειδη ημουν ομοιοπαθης με σενα πριν 7-8 χρονια ,κ μαλιστα συντριπτικο καταγμα στον καρπο (χειρουργειο με οστεοσυνδεση κλπ) ,εχω να σου πω οτι σιγουρα μετα απο δυο μηνες που εβγαλα τον γυψο ειχα αρχισει προπονηση.
Οταν τελειωσαν οι φυσιοθεραπειες κ αισθανομουν τον καρπο αποθεραυμενο ,αρχισα σιγα σιγα κ με λιγα κιλα να προπονουμαι ,οταν ειδα οτι δεν υπηρχε προβλημα συνεχισα κανονικα.

mpoukefalas
20-05-14, 22:56
Που το βρισκω το νεα μελη; Καινουργιος ειμαι δεν ξερω πολλα.φυσιοθεραπευτη δεν πηγα τις ασκεισης στο ιντερνετ τις ειδα.μετα απο 2 μηνες λες να παω τωρα;εσυ το πιεζες;επειδη φοβαμαι να το πιεσω μπας και με πιασι πονος

panos08
20-05-14, 23:14
Μετα απο καταγμα στην κερκιδα που εφτασε οριακα στην ωλενη εκανα κι εγω γυμναστικη με βαρη μετα απο δυο μηνες.Εχουν περασει 6μιση μηνες περιπου απο τοτε και ακομα ποναω λιγο.Ορθοπεδικους που ρωτησα μου ειπαν να συνεχισω αλλα να δενω καλα τον καρπο.

Χρήστος Τριανταφύλλου
20-05-14, 23:50
Μετα το βγαλσιμο του γυψου κ δεν εκανες φυσιοθεραπειες;:unsure: Δεν ξερω ,οτι σου πει ο γιατρος.
Εγω οταν εβγαλα τον γυψο η παλαμη δεν μπορουσε να στριψει σε θεση επετειας να το πω ετσι ,ευτυχως σιγα σιγα με τις φυσιοθεραπειες 3-4 εβδομαδων αν θυμαμαι καλα επανηλθε.
Και απο την στιγμη που αισθανθηκα το καταγμα ''κολημενο''γερα ,οπως σου ειπα ξεκινησα σιγα σιγα την προπονηση.

TRIANTAFYLLOU
22-05-14, 01:31
κατ αρχήν όπως σου είπε ο Χρήστος η αποκατάσταση απο κάταγμα είναι μια τυπική διαδικασία , λόγω της ακινησίας ατροφούν οι μυς και σκληραίνουν οι συμφύσεις και παθαίνει αγκύλωση η άρθρωση που έχει έρθει σε ακινησία
μετα κάποια διάστημα που αυτο φαίνετε και στην ακτινογραφία που έχει κολήσει πλήρως το κάταγμα , αρχίζουμε φυσικοθεραπείες και μετα κινησιοθεραπείς με σκοπό κατ αρχήν να γίνετε σωστα και πλήρη η κίνηση της άρθρωσης και μετα κινηση και σταδιακή φόρτηση να επανέλθουν οι μυς στα φυσιολογικά τους λόγω της ακινησίας για αρκετό καιρό

αν δεν κάνουμε σωστη αποκατάσταση θα το πληρώσουμε με φθορές και ενοχλήσεις έως πόνους αργότερα , γιατι με την αποκατάσταση της πλήρους κίνησης και με ελαφρυα άσκηση λιπαίνονται οι αρθρώσεις και επανέρχονται στην αρχική τους κατάσταση όπως και οι σύνδεσμοι που ξαναβρίσκουν την ελαστικότητά τους και γινετε πιο σωστη η κίνηση , στην διάρκεια δυναμώνουν και οι μυς και ξεχνάμε ότι περάσαμε , αλλιώς θα υπάρχουν αρκετες στιγμές που θα μας το θυμίζουν με πόνους

Nive
23-05-14, 14:37
κατ αρχήν όπως σου είπε ο Χρήστος η αποκατάσταση απο κάταγμα είναι μια τυπική διαδικασία , λόγω της ακινησίας ατροφούν οι μυς και σκληραίνουν οι συμφύσεις και παθαίνει αγκύλωση η άρθρωση που έχει έρθει σε ακινησία
μετα κάποια διάστημα που αυτο φαίνετε και στην ακτινογραφία που έχει κολήσει πλήρως το κάταγμα , αρχίζουμε φυσικοθεραπείες και μετα κινησιοθεραπείς με σκοπό κατ αρχήν να γίνετε σωστα και πλήρη η κίνηση της άρθρωσης και μετα κινηση και σταδιακή φόρτηση να επανέλθουν οι μυς στα φυσιολογικά τους λόγω της ακινησίας για αρκετό καιρό

αν δεν κάνουμε σωστη αποκατάσταση θα το πληρώσουμε με φθορές και ενοχλήσεις έως πόνους αργότερα , γιατι με την αποκατάσταση της πλήρους κίνησης και με ελαφρυα άσκηση λιπαίνονται οι αρθρώσεις και επανέρχονται στην αρχική τους κατάσταση όπως και οι σύνδεσμοι που ξαναβρίσκουν την ελαστικότητά τους και γινετε πιο σωστη η κίνηση , στην διάρκεια δυναμώνουν και οι μυς και ξεχνάμε ότι περάσαμε , αλλιώς θα υπάρχουν αρκετες στιγμές που θα μας το θυμίζουν με πόνους

+1 στον κύριο Τριανταφύλλου.

Μετά από ακινησία σε ανατομική θέση ή θέση ανάταξης και πόρωσης του κατάγματος οι λειτουργικές ανωμαλίες της περιοχής είναι αρκετές.
1.Μείωση κινητικότητας της άρθρωσης λόγω ρίκνωσης των θυλακοσυνδεσμικών στοιχείων αυτής.
2.Μείωση ελαστικότητας των μαλακών μορίων (μυοτενόντιες δομές) λόγω ακινησίας.
3.Μείωση της δύναμης λόγω ατροφίας (η ατροφία φέρνει και μείωση κινητικότητας-ελαστικότητας και εύρους τροχιάς)
4.Μείωση της αντοχής στην κόπωση.
5.Αύξηση οιδήματος (λέμφος)
6.Αύξηση πόνου....
Και άλλα.

Προσωπικά σαν φυσικοθεραπευτής θεωρώ εγκληματικό ή έστω παιδαριώδες να κάνεις πρόγραμμα αποκατάστασης στο σπίτι από στοιχεία που βρήκες στο νετ. :unsure:
Ζήτα από τον γιατρό που σε παρακολουθεί οδηγίες για την αποκατάστασή σου...το να μην σου προτείνει φυσικοθεραπείες σημαίνει πως έχει κάτι στο μυαλό του...αν όχι τότε το θεωρώ μεγάλο λάθος.

υ.γ. απλά να ξέρεις πως σε τέτοιες περιπτώσεις υπάρχουν 8694968483 πράγματα που πρέπει ένας θεραπευτής να κάνει και πάντα ως γνώμονα περίοδο μέγιστης-μερικής και ελάχιστης προστασίας. Άρα φίλε μου μην ρωτάς για βάρη ΄σε μετακαταγματική πέρίοδο σε ένα φόρουμ αλλά τον ίδιο τον γιατρό σου. Γιατί απλά κατάσταση από κατάσταση διαφέρει άρδειν.

panos08
23-05-14, 16:40
Εγω που εκανα φυσιοθεραπειες,20 τον αριθμο,ακομα ποναω οταν καμπτω τον καρπο και την παλαμη προς τα κατω.Θα επρεπε να μου ειχε περασει τελειως?

TRIANTAFYLLOU
23-05-14, 16:57
μπορεί να χρειαστούν παραπάνω ανάλογα με την περίπτωση
το πότε θα επανέλθει η άρθρωση δεν υπάρχει στάνταρ , αλλα εξαρτατε κατα περίπτωση και σε ορισμένες περιπτώσεις πέρα απο την φυσικοθεραπεία , χρειάζετε να κάνει και κάποιος μόνος του ασκήσεις αποκατάστασης
εγω πχ 5 μήνες φυσικοθεραπεία και το πόδι μου δεν είχε λυγίσει ούτε σε 45 μοίρες , επειδη έμεινε πολυ χρονικό διάστημα μέχρι να αποκατασταθεί και έπρεπε να κάνω μόνος μου μασάζ ασκήσεις μεσα σε νερό στη θάλασσα μεχρι να επανέλθει , γι αυτο ανέφερα κατα περίπτωση

panos08
23-05-14, 18:15
Μάλιστα. Δύσκολος ο δρόμος μας μάλλον.

TRIANTAFYLLOU
23-05-14, 19:51
μάλλον εύκολος μια τυπική διαδικασία θα έλεγα , το δύσκολο είναι όταν παθαίνουμε την ζημιά και ειδικά όταν είναι απο δική μας μ@λ@κία , τα σπασίματα όμως είναι κατι που όπως σπάζουν τα κόκκαλα έτσι κολάνε κιόλας , δύσκολο είναι όταν υπάρχει συντριπτικό κάταγμα και επηρεάζει την άρθρωση και την λειτουργία της σε περίπτωση που κολήσει στραβά
όταν όμως περάσει ο καιρός και όλα είναι καλά , τότε χρόνος και λίγο υπομονή χρειθάζετε να επανέλθουν όλα όπως πρίν , οι βιασύνες μόνο κακό μπορούν να κάνουν και να μας πάνε πίσω

Nive
26-05-14, 09:17
Ο δρόμος είναι πάντα δύσκολος φίλε μου. ;)
Απλά βάλε στο μυαλό σου πως εμείς επιλέγουμε τον δρόμο της επιστροφής παντού. Αυτά πλέον είναι ρουτίνα και οι έρευνες πάνω στην αντιμετώπιση τέτοιων τραυματισμών έχουν φτάσει σχεδόν στο τέλμα. Συγκεκριμένα πράγματα είναι που πρέπει όμως να γίνουν.

Μετά από 20 θεραπείες και σε πονάει είναι σχετικό...πώς να σου απαντήσω σε κάτι τόσο σοβαρό ενώ δεν ξέρω
1.τραυματισμό
2.αντιμετώπιση
3.ιστορικό
4.κλινικά ευρήματα
5.απεικονιστικά μέσα
6.αξιολόγηση.

Ο πατέρας μου είχε σπάσει την περόνη του σε πτώση με μηχανή και τον πονούσε έναν χρόνο μετά. Οι λόγοι προφανείς....έκοψε τον γύψο 2 εβδομάδες πιο νωρίς γιατί το αφεντικό του-του είπε πως αν δεν πάει για δουλειά καλύτερα να μην ξαναπάει...συν ότι τον παρακαλούσα να κάνουμε θεραπείες και ως γνωστόν οι άνθρωποι της γενιάς του υποστηρίζουν πως ``θα περάσει μωρέ΄΄ :P
Πρόσθεσε στον συλογισμό μου πως η πόρωση του κατάγματος συνεχιζόταν για τουλάχιστον 8μήνες από τον τραυματισμό.


Όσο πιο κακή αποκατάσταση κάνεις τώρα, τόσο πιο πολύ θα σε τραβήξει μετά. :thumbup:

Χρήστος Τριανταφύλλου
26-05-14, 10:19
Απο εμπειρικους παθοντες μαθαινουμε τις προσωπικες τους εμπειριες (κι εγω παθων ειμαι),κ σιγουρα υπαρχει μια αποψη.

Απο ειδικευμενους ομως ανθρωπους μαθαινουμε πως ακριβως ειναι τα πραγματα.
Ευχαριστουμε Nive!;)

Nive
27-05-14, 13:22
Χρήστο χαρά μου να βοηθάω αν μπορώ. ;)

υ.γ. Νίκος :toast: