PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα από βαριά προπόνηση ποδιών



Ntaras
22-05-14, 19:49
Καλησπέρα σας , αποφάσισα να μοιραστώ και γω τον πόνο μου . Κάθε φορά που γυμνάζω τα πόδια μου στο 100% αρχίζω και ανακατεύομαι και ξερνάω μερικές φορές . Θα μου πείτε τότε μην γυμνάζεσαι στο 100% , δεκτό απλά θα ήθελα να μάθω πιθανές αιτίες που το προκαλούν αυτό . Δεν έχω θέματα με διατροφή και είχα πάντα γερό στομάχι . Αν υπάρχει και κάποιος αθλίατρος εδώ μέσα να βοηθήσει θα ταν ότι καλύτερο . Να πω ότι όσο χάλια και να φάω (υπερβάλλω, δεν τρώω ποτέ χάλια) όσο έντονες και να είναι οι προπονήσεις μου στις υπόλοιπες μυικές ομάδες δεν είχα ποτέ τέτοιο πρόβλημα .

TRIANTAFYLLOU
23-05-14, 00:03
όταν παθαίνεις αυτο που παθαίνεις με συγκεκρημένα αίτια , τότε δεν υπάρχει περίπτωση να μην υπάρχει μια εξήγηση απλα και λογική γι αυτο που παθαίνεις
όταν λοιπόν αυτο το φαινόμενο παρατηρείτε μόνο στα πόδια και όχι σε άλλες μεγάλες μυικές ομάδες , τοτε έχει να κάνει με την καρδιαναπνευστική ικανότητα και γι αυτο αναγούλες και δύσπνοια , αυτο μπορείς να το πάθεις και σε άλλες μυικές ομάδες αλλα όταν γυμνάζεσαι με μεγάλη ένταση και σούπερ σετ και τέτοια , αλλα και πάλι πιο δύσκολα , ενω στα πόδια επειδη ενεργοποιούνται πολλες μυικές ομάδες και η πόμπα (καρδιά) στέλνει μεγάλη ποσότητα αίματος , μέχρι να περάσει κάποιο διάστημα να συνηθίσει θα υπάρχουν αυτα τα συμπτώματα

εκτός αν δεν έχεις χωνέψει το φαγητο καλα και γι αυτο υπάρχουν αναγούλες και ταση για εμετό , αν και αυτο ένας που γυμνάζετε συστηματικά το γνωρίζει και δεν δικαιολογείτε αυτή η περίπτωση , γι αυτο άλλωστε και την προπόνηση ποδιών λίγοι την αγαπούν , γιατι ανεβάζει μεγάλη πίεση , το αίμα στο κεφάλι που λένε και μεγάλος αριθμός καρδιακών σφυγμών

επίσης η υψηλή ένταση σε συνδιασμό με αφυδάτωση μπορεί να προκαλέσουν τετοια συμπτώματα αναγούλες και εμετούς , εγω θυμάμαι όταν ερχόταν ο Γιάννης Ελευθεριάδης IFBB PRO απο Γερμανία και κάναμε μαζί προπόνηση στις αρχές μέχρι να προσαρμοστει στο κλίμα και την ζέστη της Ελλάδας το καλοκαίρι , με έλεγε άντε ρε ψυχοπαθή τι είναι αυτα που κάνεις εμετό θα κάνω δεν την παλεύω με αυτη τη ζέστη τόση ένταση

Nive
23-05-14, 14:43
όταν παθαίνεις αυτο που παθαίνεις με συγκεκρημένα αίτια , τότε δεν υπάρχει περίπτωση να μην υπάρχει μια εξήγηση απλα και λογική γι αυτο που παθαίνεις
όταν λοιπόν αυτο το φαινόμενο παρατηρείτε μόνο στα πόδια και όχι σε άλλες μεγάλες μυικές ομάδες , τοτε έχει να κάνει με την καρδιαναπνευστική ικανότητα και γι αυτο αναγούλες και δύσπνοια , αυτο μπορείς να το πάθεις και σε άλλες μυικές ομάδες αλλα όταν γυμνάζεσαι με μεγάλη ένταση και σούπερ σετ και τέτοια , αλλα και πάλι πιο δύσκολα , ενω στα πόδια επειδη ενεργοποιούνται πολλες μυικές ομάδες και η πόμπα (καρδιά) στέλνει μεγάλη ποσότητα αίματος , μέχρι να περάσει κάποιο διάστημα να συνηθίσει θα υπάρχουν αυτα τα συμπτώματα

εκτός αν δεν έχεις χωνέψει το φαγητο καλα και γι αυτο υπάρχουν αναγούλες και ταση για εμετό , αν και αυτο ένας που γυμνάζετε συστηματικά το γνωρίζει και δεν δικαιολογείτε αυτή η περίπτωση , γι αυτο άλλωστε και την προπόνηση ποδιών λίγοι την αγαπούν , γιατι ανεβάζει μεγάλη πίεση , το αίμα στο κεφάλι που λένε και μεγάλος αριθμός καρδιακών σφυγμών

επίσης η υψηλή ένταση σε συνδιασμό με αφυδάτωση μπορεί να προκαλέσουν τετοια συμπτώματα αναγούλες και εμετούς , εγω θυμάμαι όταν ερχόταν ο Γιάννης Ελευθεριάδης IFBB PRO απο Γερμανία και κάναμε μαζί προπόνηση στις αρχές μέχρι να προσαρμοστει στο κλίμα και την ζέστη της Ελλάδας το καλοκαίρι , με έλεγε άντε ρε ψυχοπαθή τι είναι αυτα που κάνεις εμετό θα κάνω δεν την παλεύω με αυτη τη ζέστη τόση ένταση
+1 :thumbup:

Ntaras
24-05-14, 17:10
όταν παθαίνεις αυτο που παθαίνεις με συγκεκρημένα αίτια , τότε δεν υπάρχει περίπτωση να μην υπάρχει μια εξήγηση απλα και λογική γι αυτο που παθαίνεις
όταν λοιπόν αυτο το φαινόμενο παρατηρείτε μόνο στα πόδια και όχι σε άλλες μεγάλες μυικές ομάδες , τοτε έχει να κάνει με την καρδιαναπνευστική ικανότητα και γι αυτο αναγούλες και δύσπνοια , αυτο μπορείς να το πάθεις και σε άλλες μυικές ομάδες αλλα όταν γυμνάζεσαι με μεγάλη ένταση και σούπερ σετ και τέτοια , αλλα και πάλι πιο δύσκολα , ενω στα πόδια επειδη ενεργοποιούνται πολλες μυικές ομάδες και η πόμπα (καρδιά) στέλνει μεγάλη ποσότητα αίματος , μέχρι να περάσει κάποιο διάστημα να συνηθίσει θα υπάρχουν αυτα τα συμπτώματα

εκτός αν δεν έχεις χωνέψει το φαγητο καλα και γι αυτο υπάρχουν αναγούλες και ταση για εμετό , αν και αυτο ένας που γυμνάζετε συστηματικά το γνωρίζει και δεν δικαιολογείτε αυτή η περίπτωση , γι αυτο άλλωστε και την προπόνηση ποδιών λίγοι την αγαπούν , γιατι ανεβάζει μεγάλη πίεση , το αίμα στο κεφάλι που λένε και μεγάλος αριθμός καρδιακών σφυγμών

επίσης η υψηλή ένταση σε συνδιασμό με αφυδάτωση μπορεί να προκαλέσουν τετοια συμπτώματα αναγούλες και εμετούς , εγω θυμάμαι όταν ερχόταν ο Γιάννης Ελευθεριάδης IFBB PRO απο Γερμανία και κάναμε μαζί προπόνηση στις αρχές μέχρι να προσαρμοστει στο κλίμα και την ζέστη της Ελλάδας το καλοκαίρι , με έλεγε άντε ρε ψυχοπαθή τι είναι αυτα που κάνεις εμετό θα κάνω δεν την παλεύω με αυτη τη ζέστη τόση ένταση
Ευχαριστώ για την απάντηση σας , το εκτιμώ . Είχα σταματήσει για μερικούς μήνες και ίσως γι'αυτό να ξεσυνήθισε η καρδιά . Οπότε υπομονή θα κάνω , ανεβάζοντας σιγά σιγά την ένταση κάθε φορά και ελπίζω να απαλλαχτώ από αυτό το βάσανο .

billy89
24-05-14, 17:14
Φιλε δεν εισαι ο μονος εγω προσωπικα αλλα και πολλοι γνωστοι μου παντα ζαλιζομαι στα ποδια ειδικα τωρα με τη ζεστη. Εχω φτασει και σε σημειο να αναγκαστω να σταματησω κ να φυγω μια φορα... Το κλειδι ειναι να μεγαλωσεις τα διαλειμματα.

Στάλθηκε από το XT1032 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Metalhead|T|
24-05-14, 21:02
Ποση ώρα πριν τρώς το μεταπροπονητικό σου και απο τί αποτελείται?

Ntaras
24-05-14, 22:26
Φιλε δεν εισαι ο μονος εγω προσωπικα αλλα και πολλοι γνωστοι μου παντα ζαλιζομαι στα ποδια ειδικα τωρα με τη ζεστη. Εχω φτασει και σε σημειο να αναγκαστω να σταματησω κ να φυγω μια φορα... Το κλειδι ειναι να μεγαλωσεις τα διαλειμματα.

Στάλθηκε από το XT1032 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Την ζαλάδα την κατανοώ το ανακάτεμα που νιώθω είναι που με ανησυχεί , έχω ξεράσει συνολικά 3-4 φορές μετά από προπόνηση ποδιών . Όταν λες να μεγαλώσω τα διαλείμματα , πόσο εννοείς?


Ποση ώρα πριν τρώς το μεταπροπονητικό σου και απο τί αποτελείται?
3-4 ώρες πριν εαν εχω πατάτες με κρέας και σαλάτα και ψωμί (ή 2-2:30 ώρες πριν εαν έχω ρύζι ή μακαρόνια ή κάτι όχι τόσο δυσκολοχώνεφτο), 1 ώρα πριν την προπόνηση μια μπανάνα και 30 λεπτά πριν ενα σκουπ πρωτεϊνης

billy89
24-05-14, 22:44
Στις βαριες ασκησεις κανε διαλειμμα τουλαχιστον 3 λεπτα η τελος παντων μεχρι να αισθανθεις απολυτως ετοιμος. Μην επιδιωκεις να μπαινεις στα σετ κατευθειαν.

Στάλθηκε από το XT1032 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Metalhead|T|
25-05-14, 00:13
ασε τη μπανανα και την πρωτείνη,για τις επομενες 2 προπονησεις..και δες αν θα βελτιωθεί το θέμα...επίσης προσπαθησε να εχεις ρυζι,και κρεας...και να φας 2.30 ωρες πρίν την προπονηση..:welcome: