PDA

Επιστροφή στο Forum : Xασιμο λιπους στην κοιλιακη χωρα



promitheas
19-09-06, 13:44
Η απορία αφορά το χάσιμο του λίπους στη κοιλιά.
Έχω τη τάση να αποθηκεύω λίπος στη κοιλιακή χώρα(σωσίβιο)
Προσπαθώ να το χάσω μήνες, αυτό γίνεται πολύ αργά.
Στη διατροφή μου δεν καταναλώνω σαβούρα. 5 περίπου γεύματα με αρκετή πρωτεΐνη
(cottage cheese, κοτόπουλα κλ.π) Αν φάω λίγο περισσότερους υδατάνθρακες νομίζω ότι
θα τα πάρω στη κοιλιά, αν φάω λιγότερους θα σουρώσω. Αλλά το λίπος μένει.
Προσπαθώ να βρω μια ισορροπία.
Όλο αυτό το χρόνο έκανα διάδρομο (2-3 φορές τη βδομάδα) μεσημέρι και 2 φορές βάρη.
Έχασα, όχι αρκετά.
Διαβάζοντας άρθρα, βλέπω ότι για χάσιμο λίπους συμβαίνει:
1. κάνοντας αεροβική το πρωί με άδειο στομάχι (κίνηση λίπους)
2. κάνοντας αεροβική μετά από τα βάρη (για 50 λεπτά το λιγότερο έτσι θα έχουμε κινητοποίηση του λίπους αφού το σαγχαρο θα έχει καταναλωθεί με τα βάρη)
Τι μου προτείνεται το πρώτο και το δεύτερο
Και βέβαια πριν το αρχίσω θα παίρνω ένα λιποτροπικο , αυτό το χρόνο έπαιρνα το ripped full (twinlab) θα αρχίσω το ECA thermogenic stuck (All Stars).
Με πρωτεΐνη Whey για μετά την προπόνηση.

ευχαριστω

billys15
20-09-06, 14:07
η αποψη μου ειναι οτι το δευτερο δεν ειναι και τοσο καλο,γιατι οι μυες μετα την προπονηση θελουν φαγητο,οποτε το να καθυστερεις την μασα δεν μου φαινεται και ο,τι καλυτερο.μπορει απ΄τη μια να καις περισσοτερο λιπος,αλλα απ'την αλλη μηπως καις και μυικη μαζα; ψαξτο καλυτερα.οι πιο εμπειροι του forum θα σου τα πουν καλυτερα

Nick3
20-09-06, 14:08
Για τα λιποτροπικά που αναφέρεις δεν γνωρίζω και πολλά,αλλά αυτό που έχω να σου πω είναι ότι θυσιάζεις μυική μάζα με το 1 και με το 2.Ίσως γι αυτό να μη βλέπεις αποτέλεσμα.ΠΟΤΕ αεροβική μετά τα βάρη.Εκτός κι αν κάνεις 5-10 λεπτά αποθεραπεία να χαλαρώσεις.
Τι ύψος έχεις και πόσα κιλά είσαι?

promitheas
20-09-06, 18:19
Για τα λιποτροπικά που αναφέρεις δεν γνωρίζω και πολλά,αλλά αυτό που έχω να σου πω είναι ότι θυσιάζεις μυική μάζα με το 1 και με το 2.Ίσως γι αυτό να μη βλέπεις αποτέλεσμα.ΠΟΤΕ αεροβική μετά τα βάρη.Εκτός κι αν κάνεις 5-10 λεπτά αποθεραπεία να χαλαρώσεις.
Τι ύψος έχεις και πόσα κιλά είσαι?

ευχαριστω παιδια για τις συμβουλες σας.

Το υψος μου ειναι 1.80 και 75 κιλα.
Ξερω οτι χωρις αεροβικη δεν χανετε το λιπος, και αν λαβω τα γραφομενα καποιου φιλου οτι για να κοινοτοποιηθει το λιπος χρειαζονται 50 λεπτα το λιγοτερο αεροβικη, τι κανουμε για να χασουμε λιπος και να κρατησουμε μυικη μαζα? και ποτε θα την βαλουμε?
Νομιζω θα πρεπει να χρησιμοποιησουμε μεση λυση.
Δηλ. Πρωι αεροβικη με αδειο στομαχι και καποιο λιποτροπικο και καφε, αν και εχω την εντυπωση οτι αυτα τα λιποτροπικα τα συνηθιζει ο οργανισμος, στην αρχη που επερνα το
ripped fuel της twinlab πεταγα, ιδρωτας ποταμι. Καταλαβαινα ομως οτι χρειαζομουνα και μεγαλυτερη ποσοτητα με το καιρο για να εχω τα ιδια αρχικα αποτελεσματα.
και της μερες εκτος αεροβικης βαρη. Και απο διατροφη πολυ πρωτεινη.
Καταναλωνω περιπου 180 γρ /μερα.
Πρωτεινης και υδατανθρακες τους εχω γυρω στο 45% και λιπος 10% ημερησιος.
Πως το βλεπεται?

Nick3
20-09-06, 22:48
Λοιπόν Προμηθέα,
Εγώ προτείνω να ξεκινήσεις πρόγραμμα όγκου να βάλεις κάποια ποιοτικά κιλά.Έτσι όταν κάνεις γράμμωση θα φύγουν πιο εύκολα τα λίπη-νερά.Αν είσαι 1.80 και 75 κιλά με περιττό λίπος σου λείπουν μυς.
Κάνε 3 φορές τη βδομάδα βάρη και το πολύ μία αερόβια.Ότι άλλο θες ρώτα.

Muscleboss
21-09-06, 11:13
Εφόσων ο στόχος σου είναι η απώλεια λίπους, κάνε αεροβική προπόνηση περισσότερες φορές την εβδομάδα (από 2-3 + σε συνδυασμό με βάρη) και συγχρονησέ την έτσι ώστε να έχεις τα μέγιστα οφέλη.

Muscleboss

BRaWNy
23-12-06, 13:55
Συμφωνώ με τον Nick3.

TANKARD
23-12-06, 20:41
επειδή έχω παρόμοιο πρόβλημα με τον προμηθέα -όπως πολλοι ακόμη πιστεύω-
με τα κιλα-ύψος περίπου αντίστοιχα, αυτό που προτείνετε είναι να φτάσω τα 85 π.χ. κιλά κ μετά να τα...ξαναχάσω, γιατί είναι δεδομένο ότι θα μπούν στην κοιλιά κάποια από αυτά..

winny
05-04-07, 21:54
παιδια το ζητημα της "κοιλιας" ειναι γενικο πιστευω σε ολους οσους αποθηκευουν λιπος. Οπως η γυναικα μαζευει πιο ευκολα το λιπος σε γλουτους, ετσι ο ανδρας το μαζευει γυρω απο τη μεση. Ο παραγωντας ειναι πιστευω γενετικος.

Gasturb
05-04-07, 22:05
Ο παραγωντας ειναι πιστευω γενετικος.

Ακριβώς! Η κοιλια για τους άντρες κ τα ΄παχάκια΄για τις γυναίκες συμβαίνουν επειδή η κατανομή των λιποκυττάρων είναι ανομοιόμορφη και στα συγκεκριμένα σημεία ο αριθμός αυτων είναι μεγαλύτερος. Η διαφόρετικότητα στα σημεία είναι καθαρά γενετικο χαρακτηριστικό μεταξύ των 2 φύλων.

Gt

Vson
05-04-07, 22:12
εγω λεω να κανεις λιγο ογκο οτι λεει και ο nick ,βαλε κανενα 10αρι κιλο σε 6 μηνες ,και αυτο που θα κανεις θαναι μονο ωραιο γιατι οταν βαλεις μυς το σωμα σου θα φανει πιο συμμετρικο,μετα θαναι πιο ευκολο το κοψιμο του λιπους

Gasturb
05-04-07, 22:27
βαλε κανενα 10αρι κιλο σε 6 μηνες ,

Για σωματικό βάρος μιλάς πάντα υποθέτω

Gt

v@g
06-04-07, 01:47
Το λίπος στην κοιλιά μένει λες...
Σου λείπουν μυς... Αυτό φαίνεται και στο βάρος συναρτήσει του ύψος σου. Εστιάσου στο να βάλεις μυική μάζα. Αναπόφεκτα θα βάλεις και κάποιο λίπος, όμως το σώμα σου θα φαίνεται πιο "γεμάτο" και καλύτερο. Όταν φτάσεις πχ 85 κιλά και πας για γράμμωση θα έχεις καλύτερα αποτελέσματα!

winny
06-04-07, 12:17
Το λίπος στην κοιλιά μένει λες...
Σου λείπουν μυς... Αυτό φαίνεται και στο βάρος συναρτήσει του ύψος σου. Εστιάσου στο να βάλεις μυική μάζα. Αναπόφεκτα θα βάλεις και κάποιο λίπος, όμως το σώμα σου θα φαίνεται πιο "γεμάτο" και καλύτερο. Όταν φτάσεις πχ 85 κιλά και πας για γράμμωση θα έχεις καλύτερα αποτελέσματα! :army2: