PDA

Επιστροφή στο Forum : Πόνος στους όρχεις!!!



JuniorBodyBuilder
16-06-14, 17:32
Γεια σας!

Εδώ και μία εβδομάδα περίπου όταν τρέχω έντονα ή πηδάω ψηλά με πονάει λίγο το πάνω μέρος του δεξί όρχι αλλά και η βουβωνική χώρα. Γενικά είναι κάτι σα νευρόπονος αλλά με προβληματίζει. Έκανα αυτοεξέταση και όλα είναι καλά και όταν τον πιάνω δεν πονάει εκτός αν τον πιέσω πόλυ, δηλαδή μέχρι να πονέσει, στο πάνω πάνω μέρος του. Το παράδοξο είναι πως όταν φοράω στενά εσώρουχα και όχι μποξεράκια όταν τρέχω δεν πονάει! Ο πόνος δεν είναι συνεχής αλλά μόνο κάποιες στιγμές. Έχει κανείς καμιά παρόμοια εμπειρία; Πάντως εγώ προσωπικά πιστεύω πως πρέπει να είναι καμιά φλεγμονή αφού πονάει σε συγκεκριμένο σημείο με συγκεκριμένες κινήσεις.

Ευχαριστώ.

mitsos3
16-06-14, 17:55
Κανεις καθολου ποδηλατο?

JuniorBodyBuilder
16-06-14, 18:05
Όχι δεν κάνω ποδήλατο καθόλου.

shazam
17-06-14, 00:10
Το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να πας σε εναν ανδρολογο να σε εξετασει εκεινος.Με αυτοεξεταση τι ακριβως περιμενες να βρεις?

billy89
17-06-14, 00:15
Είχα κάτι παρόμοιο πολύ παλιά. Έχει καμιά διαφορά στο μέγεθος? Δηλαδή παρατηρείς κάποιο πρήξιμο?

TRIANTAFYLLOU
17-06-14, 00:43
ότι και να λέμε υποθέσεις κάνουμε , αν υπάρχει κάποιο εξωτερικό σημάδι συνήθως είναι απο κυρσοκοίλη
αν ο πόνος χτυπάει και στη βουβωνική χώρα η και χαμηλά στην κοιλιά μπορει να είναι και μικρή έως μεγάλη συστροφή που διακόπτει την αιμάτωση και πρέπει άμεσα να πάμε σε γιατρο για να αποφύγουμε τα χειρότερα
απο κεί και πέρα πόνος μπορεί να προέλθει και απο μικροτραυματισμό επειδη είναι πολύ ευαίσθητη περιοχή και απο το πιο απίθανο ζόρισμα να προέλθει πόνος

επίσης μπορει να είναι μια φλεγμονή η ουρολοίμωξη η οποία διογκώνει τα σπερματικά υγρά μέσα απο τον σπερματικό πόρο και να δημιουργεί μια δυσφορία και ελαφρό πόνο

απλα επειδη με τα αμελέτητα δεν παίζουμε και είναι ευαίσθητη περιοχή με σημαντικό ρόλο , αν κάποια συμπτώματα δεν υποχωρούν και είναι έντονα θέλει άμεσα ιατρική παρακολούθηση και κανένας υπέρηχος αν κριθεί αναγκαίο

JuniorBodyBuilder
17-06-14, 11:13
Έκανα αυτοεξέταση μήπως υπάρχει κανένα εξόγκωμα. Δεν βρήκα όμως κάτι. Πρήξιμο δεν υπάρχει αλλά αν μπορείς πες μου και τη δική σου εμπειρία και πως το αντιμετώπισες αν μπορείς. Τέλος συστροφή δεν νομίζω να είναι γιατί θα πόναγε πολύ λογικά και ο πόνος θα ήταν συνεχόμενος και όχι μόνο με κάποιες έντονες κινήσεις. Ίσως να είναι κάτι σαν πιάσιμο γιατί όσο περνάνε οι μέρες είναι όλο και καλύτερα. Την προηγούμενη εβδομάδα πόνεσα για πρώτη φορά.

shazam
17-06-14, 13:10
Πριν πολλα χρονια ειχα και εγω ενοχληση αλλα δεν εδινα και πολυ βαση ελεγα οτι ηταν απο τα βαρη,απο το τριψιμο και το φρεναρισμα της περιοχης πανω στο ρεζερβουαρ κλπ κλπ.Τελικα πηγα σε ανδρολογο και με εναν υπερηχο φανηκε τελικα ενα ογκος τον οποιο αφαιρεσαμε κλπ κλπ.Ακροτητα βεβαια η δικια μου περιπτωση αλλα οπως σου ειπα και στο 1ο μου ποστ και ειμουν λιγο αποτομος το καλυτερο ειναι μια επισκεψη σε γιατρο μιας και ολα τα αλλα ειναι απλα υποθεσεις.

JuniorBodyBuilder
17-06-14, 13:21
Σήμερα πονάει αρκετά πιο λίγο. Βέβαια όταν τρέχω έντονα υπάρχει μια ενόχληση από κάτω αλλά γενικά είμαι καλύτερα. Αυτό που σκέφτομαι να κάνω είναι να δω αν θα περάσει μέσα σε αυτήν την εβδομάδα και εάν δεν περάσει θα πάω τη Δευτέρα στο γιατρό. Εσένα σε ποιο σημείο ακριβώς πονούσε σε ποιον όρχι και τελικά σε πόσο καιρό έγινες τελείως καλά;

Γιώργος Ν. Τουλιάτος
14-04-16, 22:59
Γεια σας!

Εδώ και μία εβδομάδα περίπου όταν τρέχω έντονα ή πηδάω ψηλά με πονάει λίγο το πάνω μέρος του δεξί όρχι αλλά και η βουβωνική χώρα. Γενικά είναι κάτι σα νευρόπονος αλλά με προβληματίζει. Έκανα αυτοεξέταση και όλα είναι καλά και όταν τον πιάνω δεν πονάει εκτός αν τον πιέσω πόλυ, δηλαδή μέχρι να πονέσει, στο πάνω πάνω μέρος του. Το παράδοξο είναι πως όταν φοράω στενά εσώρουχα και όχι μποξεράκια όταν τρέχω δεν πονάει! Ο πόνος δεν είναι συνεχής αλλά μόνο κάποιες στιγμές. Έχει κανείς καμιά παρόμοια εμπειρία; Πάντως εγώ προσωπικά πιστεύω πως πρέπει να είναι καμιά φλεγμονή αφού πονάει σε συγκεκριμένο σημείο με συγκεκριμένες κινήσεις.

Ευχαριστώ.

Η συστροφή είναι ένα κακό σενάριο που μπορεί να οδηγήσει σε εγκολεασμό και νέκρωση του όρχη.