PDA

Επιστροφή στο Forum : Πονος στους καρπους



trickster
28-06-14, 02:40
Γεια σας παιδια...

ασχολουμαι με γυμναστικη με βαροι σχεδον ενα χρονο, και τελευταια που αρχησα να σηκωνω αρκετα βαροι, οι καρποι μου αρχισαν να πονανε...αυτο εγινε πριν περιπου 1 μηνα. Δεν εδωσα σημασια και συνεχισα, μεχρι που τωρα, πριν 1-2 βδομαδες οι καρποι μου πονουσαν τοσο πολύ, που δεν μπορουσα να ολοκληρωσω ουτε μιση ελξη...απο σημερα ειπα να αρχισω να βαζω voltaren και να σταματησω το γυμναστηριο για καμια βδομαδα για να περασει, ομως δε ξερω...μηπως δε περασει; δε θελω να χασω πανω απο 1 βδομαδα προπονηση...θα με παει πολυ πισω...τι να κανω; αξιζει να σταματησω τα βαροι για 1 βδομαδα και να βαζω voltaren μονο; η να κανω κατι παραπανω;

Και κατι τελευταιο...εχω ψαχτει τελευταια και εχω πεισθει πως τα wrist wraps ειναι αυτο που χρειαζομαι, ομως δεν εχω ιδεα απο ποιοτητα...μπορειτε να με βοηθησετε στην επιλογη καλων wrist-wraps;

BilliasDam
12-07-14, 23:36
Φιλε μου εδω και δυο βδομαδες εχω το ιδιο προβλημα μου εμφανιστηκε κυριως απο τον ισιο παγκο αυξησα κατα πολυ τα κιλα σε μικρο χρονικο διαστημα και αρχησε να με ποναει μονο ο δεξης καρπος . Καταρχας πηρα περικαρπια και αυτο που πιστευω οτι βοηθαει εμενα ειναι καποιες συγκεκριμενες ασκησεις για τους καρπους ,ψαξε στο ιντερνετ και θα βρεις καποιες. Απο οτι καταλαβα το δικο σου προβλημα ειναι πιο σοβαρο πιθανοτατα καποια τενοντιτιδα,πρεπει οπωσδηποτε να το δει γιατρος και θα μπορουσες επισης να παρεις καποιο συμπληρωμα αρθρωσεων.

Χριστοφορος123
13-07-14, 16:19
Πάρε wrist wraps είναι λογικό να πονάνε στα πολλά κιλα στις πιέσεις ώμων/πάγκο/low bar squat. Σου προτείνω τα inzer z είναι φοβερής ποιότητας. Ψιλοτσιμπάνε σε τιμή αλλά θα τα έχεις πιθανόν για πάντα. Από εκεί και πέρα για τον μόνιμο πόνο που έχεις πάνε σε γιατρό γιατί ίσως χρειάζεσαι και φυσιοθεραπείες.