PDA

Επιστροφή στο Forum : Night eating syndrome



GeorgeTheDude
04-07-14, 19:31
Καλησπέρα παιδιά ,

Γυμνάζομαι τακτικά εδώ και ένα χρόνο , είμαι 27 ετών , 1.86 87 κιλά , η διατροφή μου είναι αρκετά προσεγμένη , κάνω 5 γεύματα με 6 την ημέρα , ελάχιστα υποθερμιδική στις 2200 θερμίδες (ειδικά τώρα το καλοκαίρι) , με 1-2 cheat meals την εβδομάδα και 4 φορές cardio. Το τελευταίο 6 μηνο , παρατήρησα οτι σηκώνομαι το βράδυ και ψάχνω απεγνωσμένα να κάνω cheat , όχι όμως οτι πεινάω τόσο για φαγητό , αλλά σχεδόν πάω στα τυφλά για ζάχαρη και υδατανθρακες..... και αν δεν ικανοποιηθεί η δίψα για γλυκο , δυσκολέυομαι να κοιμηθώ για αρκετή ώρα.

¨εχω δοκιμάσει να τρώω γιαούρτι 2% πριν κοιμηθώ αλλά μάταια , το μόνο που κάνει είνα να καθυστερεί το αιφνίδιο ξυπνημα μου κανενα 2ωρο , έχω δοκιμάσει whey με γάλα πάλι τίποτα , έχω δοκιμάσει σαλάτες και κρεατικά πάλι τίποτα πριν κοιμηθώ,...το ξύπνημα συνεχίζει και με στέλνει κατευθείαν σαν υπνωτισμένο στο βάζο με το μέλι.

Πραγματικά είναι σπαστικό να είσαι στρατιώτης όλη την μέρα και τα χαράματα να σηκώνεσαι κάνεις την ζημιά.
ο ύπνος μου είναι οχτάωρος αλλά αυτο το σύνδρομο τον κόβει στην μέση με αποτέλεσμα να μην ξεκουράζομαι σωστά
Ειδικά τώρα στα cardio για γράμμωση του καλοκαιριού, συμβαίνει συχνότερα. Απο εκει που συνέβαινε 2 φορές την εβδομάδα συμβαίνει 4 με 5.
Δεν είναι οτι μου λείπει τίποτα , η διατροφή μου είναι ισορροπημένη απο υδ/πρ/λιπ , και την ημέρα δεν αισθάνομαι καν την αναγκη για γλυκό.

Αν γνωρίζει κατι κάνεις παραπάνω θα βοηθούσε πολύ . ευχαριστώ,

ειδικός
04-07-14, 20:00
πάρε το βαζάκι με το μελι διπλα στο κρεβάτι, είναι ξενέρωμα να περπατάς στον ύπνο ...

stone garden
05-07-14, 03:31
παθαινα το ιδιο ακριβως πραγμα για 1,5 χρονο και παραπανω μπορει. oλη την ημερα ακολουθουσα αυστηρα τη διατροφη μου χωρις να τρωω γλυκα κτλπ με αποτελεσμα να ξυπναω το βραδυ και να τρωω οτι γλυκο υπηρχε μπροστα μου , εγω βεβαια ημουν σε προχωρημενο σταδιο καποιες φορες οταν ξυπναγα το πρωι δε θυμομουν αμα ειχα φαει το βραδυ και εφοσον ημουνα πρισμενος απτο φαϊ μετα ερχοντουσαν οι αναμνησεις σιγα σιγα. ( Σημειωση οτι εγω εκανα 1 cheat καθε κυριακη ) με το καιρο αρχισα να βαζω τη γυναικα μου να κριβει οτι δεν επρεπε να τρωω , ματαια ομως εκανα ανω κατω τα παντα για να βρω κατι γλυκο. ε μετα απο ολο αυτο αποφασισα να χτυπαω ενα γλυκακι καθε μερα το απογευματακι κατα της 8 και δεν ξανασηκωθηκα για γλυκο το βραδυ. ειναι πολυ δυσκολο ολο αυτο παντως , καταλαβαινω τι περνας απο πρωτο χερι. παντως το γεγονος οτι δεν εχεις ορεξη για γλυκο ολη μερα ευθυνετε στο οτι εφαγες τα παντα το βραδυ που ουσιαστικα πιανετε μεσα στη μερα σου.

lila_1
05-07-14, 13:28
πάρε το βαζάκι με το μελι διπλα στο κρεβάτι, είναι ξενέρωμα να περπατάς στον ύπνο ...
+1 :green:



Βάζε ένα μεγάλο μέρος των ημερίσιων υ/κων στο τελευταίο γεύμα πριν κοιμηθείς. Αν δε δουλέψει αυτό έχε πρόχειρο ένα ρόφημα κακάο/πρωτείνης με ζαχαρίνες στο ψυγείο :turtle:

Nive
09-07-14, 11:46
Αφού δεν τρως μισό κουτί πουράκια όπως εγώ δεν πιάνει για cheat :P

Δοκίμασε φρούτο πριν κοιμηθείς (όχι κανένα ολόκληρο πεπόνι χαχαχ :green: )


.....εγώ ό,τι και να έκανα συνεχίζω να τρώω και πλέον μόνο με αφθυποβολή πάω πάλι για ύπνο. Με μία βασική διαφορά,εγώ μπορώ πάλι να ξεραθώ ακόμη και αν δεν φάω...οπότε εμένα είναι βουλιμία. :turtle:

Mikekan
09-07-14, 11:49
Eκτός από τους προφανείς λόγους που δεν πρέπει να τρώμε το βράδυ μέσα στον ύπνο μας είναι επίσης καταστροφικό και για τα δόντια. ;)

stef.
10-07-14, 21:33
φιλε εχει σκεφτει μηπως ειναι λιγες οι θερμιδες που τρως κατα την διαρκεια της μερας συμφωνα με τα κιλα σου και τις προπονησεις που κανεις??

morgoth
11-07-14, 14:48
μαλλον τρως λιγα μες στη μερα. αυξησε θερμιδες και βλεπεςι

bassman
12-07-14, 00:19
Καταρχας προφανως πρεπει να επαναπροσδιορισεις την διατροφη σου.Εγω προσωπικα για να μην τραβιεσαι αδικα σου συνιστω απλα να πας σε εναν διατροφολογο.Θα σου φτιαξει ενα σωστο διατροφολογιο.Με αυτο τον τροπο θα εχεις μια διατροφη φτιαγμενη στα μετρα σου ακριβως που θα σε βοηθησει και στο αποτελεσμα που θες για το σωμα σου,αλλα θα σου λυσει κ το προβλημα με το νυχτερινο φαγητο γιατι προφανως κανεις κατι λαθος.

Τωρα αν δεν εχεις λεφτα η καν διαθεση να πας σε διατροφολογο(μη φανταστεις εγω 2 επισκεψεις εκανα ολες και ολες και δεν χρειαστηκα αλλες),μπορεις να ψαξεις πολυ στο ιντερνετ για διατροφες,να διαβασεις και να ενημερωθεις.Εχω την εντυπωση οτι το προβλημα σου εχει να κανει με τον γλυκαιμικο σου δεικτη.Πολλες τροφες βοηθουν στο να μας κοβουν την ορεξη για γλυκο οπως π.χ. το ψωμι.

Εγω π.χ. επισης εχω στο πρωινο μου γευμα ψωμι και κατι γλυκο μαζι οπως μελι η μαρμελαδα.Αν ομως ΔΕΝ φαω το πρωι κατι γλυκο τοτε ο οργανισμος μου ζηταει ολη μερα γλυκο.Οποτε για αρχη ψαξε να δεις μηπως μπορεις να καλυψεις τις αναγκες σου καπως ετσι.

αλλη λυση ειναι να εχεις στο ψυγειο ζελε με χαμηλα λιπαρα.Ακομα και αργα το βραδυ να το φας,ειναι πολυ καλυτερο απο το να πλακωνεις οτι βρεις.


υ.γ. : σοβαρα τωρα αν μπορεις πανε σε εναν διατροφολογο.Αλλωστε μην ξεχνας οτι η διατροφη ειναι το Α και το Ω και οτι παιζει τον σημαντικοτερο ρολο οσον αφορα το body building.Γιατι να ζοριζεσαι αδικα με αλχημειες κ να μην πετυχαινεις το μεγιστο απο την προσπαθεια που κανεις..?

Mikekan
12-07-14, 06:52
Καταρχας προφανως πρεπει να επαναπροσδιορισεις την διατροφη σου.Εγω προσωπικα για να μην τραβιεσαι αδικα σου συνιστω απλα να πας σε εναν διατροφολογο.Θα σου φτιαξει ενα σωστο διατροφολογιο.Με αυτο τον τροπο θα εχεις μια διατροφη φτιαγμενη στα μετρα σου ακριβως που θα σε βοηθησει και στο αποτελεσμα που θες για το σωμα σου,αλλα θα σου λυσει κ το προβλημα με το νυχτερινο φαγητο γιατι προφανως κανεις κατι λαθος.

Τωρα αν δεν εχεις λεφτα η καν διαθεση να πας σε διατροφολογο(μη φανταστεις εγω 2 επισκεψεις εκανα ολες και ολες και δεν χρειαστηκα αλλες),μπορεις να ψαξεις πολυ στο ιντερνετ για διατροφες,να διαβασεις και να ενημερωθεις.Εχω την εντυπωση οτι το προβλημα σου εχει να κανει με τον γλυκαιμικο σου δεικτη.Πολλες τροφες βοηθουν στο να μας κοβουν την ορεξη για γλυκο οπως π.χ. το ψωμι.

Εγω π.χ. επισης εχω στο πρωινο μου γευμα ψωμι και κατι γλυκο μαζι οπως μελι η μαρμελαδα.Αν ομως ΔΕΝ φαω το πρωι κατι γλυκο τοτε ο οργανισμος μου ζηταει ολη μερα γλυκο.Οποτε για αρχη ψαξε να δεις μηπως μπορεις να καλυψεις τις αναγκες σου καπως ετσι.

αλλη λυση ειναι να εχεις στο ψυγειο ζελε με χαμηλα λιπαρα.Ακομα και αργα το βραδυ να το φας,ειναι πολυ καλυτερο απο το να πλακωνεις οτι βρεις.


υ.γ. : σοβαρα τωρα αν μπορεις πανε σε εναν διατροφολογο.Αλλωστε μην ξεχνας οτι η διατροφη ειναι το Α και το Ω και οτι παιζει τον σημαντικοτερο ρολο οσον αφορα το body building.Γιατι να ζοριζεσαι αδικα με αλχημειες κ να μην πετυχαινεις το μεγιστο απο την προσπαθεια που κανεις..?


Ποιος θα του βγάλει διατροφή στα μέτρα του, ο διατροφολόγος? :unsure: Φαντάζομαι θα λάβει υπόψη του ότι είναι και αθλητής και ειδικά ότι σηκώνει βάρη για να είναι ακόμα πιο συγκεκριμένος? Φίλε μου αυτά που λες δεν ισχύουν, οι περισσότεροι διατροφολόγοι έχουν μέτριες διατροφές καρμπόν που δίνουν σε όλο το κόσμο χωρίς καμία συγκεκριμενοποίηση και κανένα προσανατολισμό.

Το ψωμί ΔΕΝ κόβει την όρεξη. Λόγω του υψηλού γλυκαιμικού δείκτη την κόβει για λίγο και μετά από λίγο πεινάς πάλι.

Μάλιστα. Το ψωμί και τις μαρμελάδες ο διατροφολόγος στις συνέστησε?

Καλό είναι πριν απαντάμε ότι ναναι να διαβάζουμε και να μαθαίνουμε εμείς οι ίδιοι. :thumbup:

bassman
14-07-14, 01:07
Διατροφολογοι καλοι και καταρτισμενοι με καλες σπουδες υπαρχουν.Μπορει να μην ειναι πολλοι αλλα υπαρχουν και μπορουν καλλιστα να βγαλουν διατροφολογια και για αθλητες μια χαρα.Καλο ειναι λοιπον απο την στιγμη που εσυ ισως να μην ειχες καλη εμπειρια με διατροφολογους,(φανταζομαι θα εχεις επισκεφτει προσωπικα πολλους για να εχεις σχηματισει αποψη)να μην μπαινεις στην διαδικασια των γενικευσεων.Το να γενικευουμε,ενω δεν μπορουμε να γνωριζουμε ολους τους διατροφολογους του κοσμου το βρισκω μαλλον επιπολαιο.

Εγω προσωπικα μιας και ειχα συναναστροφες με αθλητες εχω γνωρισει αξιολογους διατροφολογους με πολλαπλες συστασεις απο αρκετους αθλητες.Ενταξει προφανως κυκλοφορουν και πολλοι διατροφολογοι της πλακας,αλλα αυτο ειναι κατι που ο καθενας μπορει να αποφυγει με μια σωστη ερευνα.

Ειμαι πολυ ευχαριστημενος απο την διατροφολογο που επισκεφτηκα,εκπληρωσα τον στοχο που ειχα θεσει, και συμφωνα με αυτη την εμπειρια μιλαω κιολας.Για να λυσω και την απορια σου,το ψωμι ηταν σε μικρη ποσοτητα κ ολικης αλεσης και η μαρμελαδα ηταν χωρις ζαχαρη.

Σε ευχαριστω ιδιαιτερα για τα καλα σου λογια και για το καθολου ειρωνικο ποστ σου επ ευκαιρια.Εντυπωσιαστηκα απο την ικανοτητα σου να απαντας χωρις να ειρωνευεσαι τον αλλο.Και εις ανωτερα!

Mikekan
14-07-14, 09:25
Κανένα ειρωνικό post, άμα θες να γίνεται κατανοητός να μιλάς με ακρίβεια.