PDA

Επιστροφή στο Forum : Κοκκινιλες



Spyros96.
07-07-14, 15:25
Πριν 3 μηνες ειχα παρει μια πρωτεινη ογκου γευση σοκολατα δεν προλαβα να την αρχισω καλα καλα σε 5 μερες εβγαλα κατι κοκκινιλες στο σωμα μου, μετα την εκοψα την πρωτεινη και μετα απο 6-7 μερες εφυγαν και οι κοκκινιλες...λετε να εχω καποια αλλεργια στη γευση σοκολατα της εταιριας που δοκιμασα? η γενικα ειναι αυτη η αλλεργια? γιατι θελω να αγορασω την pro gainer της On σε σοκολατα και φοβαμαι μη την πατησω παλι....

lila_1
07-07-14, 15:43
ένα αντικουνουπικό μπορεί να είναι η λύση στο πρόβλημα

Spyros96.
07-07-14, 15:50
λες εε? το εχεις παθει και εσυ? παντως τις κοκκινιλες τις εβγαλα στη κοιλια,στηθος και στα χερια πιο λιγες

Spyros96.
08-07-14, 11:09
καποιος που να ειχε παρομοιο περιστατικο? η να γνωριζει?

margarita02
08-07-14, 14:05
Ξέρεις να έχεις σε κάτι συγκεκριμένο αλλεγία; π.χ. στη σοκολάτα ή στο φυστίκι; Μπορείς να μας γράψεις τί έχει μέσα και εάν υπάρχει προειδοποίηση για αλλεργιογόνα;

Το πιο πιθανό είναι πως εάν είχες σε κάτι από αυτά μέσα αλλεργία οι κοκκινίλες θα εμφανίζονταν αμέσως και όχι μετά από μέρες.

Ή μπορεί να μην είχες τίποτα από αλλεργίες και να τις εμφάνισες αφού δοκίμασες την πρωτεϊνη:P

Spyros96.
08-07-14, 20:47
τοσα χρονια που τρωω φυστικια και ειδικα σοκολατα που ειναι η αγαπημενη μ ποτε δεν ειχα ποτε καποιο προβλημα... η πρωτεινη που δοκιμασα ηταν η gainer plus της NLS ηταν η πρωτη μ και αφου ειδα αυτο το συμπτωμα με την σοκολατα οσο πρωτεινες εχω παρει δεν ηταν ποτε σε σοκολατα γιατι δεν ηθελα να παθω το ιδιο......τωρα σκεφτομαι να παρω μια αλλη σε σοκολοτα λετε να την πατησω παλι ?

margarita02
08-07-14, 20:55
Τα φιστίκια και η σοκολάτα δεν είναι τα μόνα που μπορούν να προκαλέσουν κάποια αλλεργία. Ενδεικτικά τα ανέφερα και υπάρχουν ένα σωρό άλλα αλλεργιογόνα όπως και η ίδια η whey που μπορούν να σου προκαλέσουν αλλεργία μόνο εάν είσαι αλλεργικός σε αυτήν ή σε κάποια άλλα από τα συστατικά που περιέχονται στο κουτί.

Δεν νομίζω θα έχεις θέμα εάν την ξαναπάρεις εκτός εάν είχες παλιά ιστορικό αλλεργιών και κάτι από τη συγκριμένη πρωτεϊνη σε ξαναενόχλησε. Δεν μας λες όμως τί είχε μέσα αν και ποτέ δεν μπορείς να είσαι σίγουρος τί υπάρχει μέσα σε ένα κουτί. Και πως είσαι τόσο σίγουρος πως σε πείραξε η σοκολάτα. Τόσα μπορεί να έχει μέσα.

Την είχες πιει όλη όταν κατάλαβες πως μπορεί να σε πειράζει; Δεν την σταμάτησες ωστε να έχει περισσέψει και να ξαναδοκιμάσεις;

Και γιατί παίρνεις όγκου; Δεν υπάρχει λόγος. Μία καθαρή να πάρεις όπως όλοι

Spyros96.
08-07-14, 21:07
δεν θυμαμαι τι ειχε μεσα ψαχνω να βρω το λαμπελ αλλα δεν το βρισκω....οχι την πρωτεινη δεν τη τελειωσα για 4-5 μερες την πηρα και αφου ειδα αυτες τις κοκκινιλες την σταματησα την εδωσα σε ενα φιλο.... σχετικα θα παρω ''καλη'' πρωτεινη ογκου με ελαχιστη ζαχαρη και σε καλη αναλογια πρωτεινη υδατ. ......λεω για την σοκολατα γιατι ειχα βρει πιο παλια ενα περιστατικο σε ενα φορουμ δεν θυμαμαι καν που ειναι και ελεγε για την σοκολατα καλα μπορει να μην ηταν και αυτος σιγουρος

margarita02
08-07-14, 23:46
Αυτό ακριβώς, επειδή μερικούς τους πειράζει η σοκολάτα νομίζουν όλοι οτι φταίει η σοκολάτα. Μάλλον κάποιο άλλο συστατικό μπορεί να έφταιγε και στους δύο ή απλά να έτυχε.

Δεν μπορείς να βάλεις μόνος σου υδατάνθρακα πρέπει να πάρεις όγκου; Πάρε μία απλή και πρόσθεσε ζάχαρη έτσι κι αλλιώς κι αυτή που θες να πάρεις πού θα ξέρεις πάλι τι έχει μέσα...

Έτσι κι αλλιώς για την πρωτεϊνη την παίρνεις όχι για τον υδατάνθρακα

Spyros96.
09-07-14, 14:56
ναι εχω σκεφτει να παρω μια απλη whey και να βαζω μεσα δεξτροζη για μετα την προπονηση και μαλτοδεξτρινη το πρωι αλλα εχω ακουσει απο καποιους οτι δεν τους καθεται καλα στο στομαχι (φουσκοματα,αερια κτλ..) :green:

margarita02
09-07-14, 20:32
Είδες τί παθαίνει κανείς άμα το παρακάνει με τον υδατάνθρακα; ΄

Spyros96.
09-07-14, 21:34
χαχαχα λογο υπερβολικης δοσης το παθαινουν?? :green: :green:

margarita02
10-07-14, 00:19
Πολύ πιθανό, εφ'οσον τον υδατάνθρακα τον παίρνουν κι από τη διατροφή και για να το κάνουν αυτό πάει να πει πως είναι στον όγκο, άρα φορτώνουν και να τα προβλήματα.

Πλάκα κάνω, κάποιους τους φωσκώνει και η απλή whey ή έχουν δυσανεξία στη λακτόζη, αλλά και ο υδατάνθρακας μπορεί να δημιουργήσει προβλήματα όταν είναι σε μεγάλη ποσότητα γι αυτό όταν κανείς βλέπει τέτοια καλό είναι να τον ρίχνει λίγο ή να αλλάζει τις πηγές.

Spyros96.
10-07-14, 01:37
ενταξει μαργαριτα σε ευχαριστω παρα πολυ!!!