PDA

Επιστροφή στο Forum : Μετα απο επικονδυλιτιδα-Επιστροφη σε all time classic ασκησεις?



bassman
08-07-14, 14:07
Γεια χαρα!Εχω ιστορικο με επικονδυλιτιδες και στα 2 χερια(εχω παθει τουλαχιστον 5 φορες απο το 2006).Με το δεξι λιγο περισσοτερο θα ελεγα.Ο τελευταιος μου τραυματισμος ηταν τον Μαρτιο οπου ηταν πολυ ηπιος και συγκεκριμενα περασε σε 10 μερες με ξεκουραση και φαρμακα.Απο τοτε δεν εχω καμια ενοχληση.Ο ορθοπεδικος που ετυχε να επισκεφτω ηταν αρκετα καλος και μου εδωσε μια συγκεκριμενη διαταση την οποια πρεπει να κανω καθε μερα προκειμενου να μαλακωσουν οι τενοντες μου και να εχουν ευλυγισια.Οντως με εχει βοηθησει και αυτο,οπως και γενικα οι αρκετες διατασεις που κανω και στις προπονησεις μου.

Ας ερθω στο θεμα μου λοιπον.Ξεκινησα να αθλουμαι με βαρη το 1997.Γυμναζομαι εδω και χρονια(απο το 2007) με πολυ λιγα κιλα λογω τραυματισμων και κατοπιν συστασης φυσιοθεραπευτων και αθληιατρων.Συγκεκριμενα με 5 κιλους αλτηρες.Οπως καταλαβαινετε δεν μπορεις να κανεις και πολλα με αυτα τα κιλα.Τουλαχιστον οχι σε μεγαλες μυικες ομαδες οπως θωρακας και πλατη.

Εδω και λιγο καιρο σκεφτομαι λοιπον πως μπορει να γινει να βαλω στις προπονησεις μου και λιγο μονοζυγο οπως και λιγες καμψεις μιας και αποτελουν πολυ καλες συνδυαστικες ασκησεις που εχουν αποτελεσμα.Η αληθεια ειναι οτι εχω φοβο μηπως με πιασει παλι πονος εν καιρω.Ωστοσο θεωρω οτι πρεπει να υπαρχει τροπος εστω αργα και σταθερα να υπερβω τους περιορισμους μου.

Επειδη λοιπον σε αυτο το φορουμ υπαρχουν σιγουρα πολλοι ανθρωποι με εμπειριες τραυματισμων αλλα κ πολλες γνωσεις θα ηθελα παρακαλω τα φωτα σας.

beefmeup
12-07-14, 21:07
ισως ο καλυτερος τροπος για σενα θα ειναι να προπονεισαι με χαμηλα κιλα κ περισοτερες ρεπς..
για το μονοζυγο δεν ξερω γιατι νομιζω ειναι ασκηση που θελει πολυ ζορι ,αλλα αντ'αυτου μπορεις να κανεις τροχαλια πλατης με λιγοτερα κιλα που ειναι κ πιο ευκολη να την ελεγξεις σαν ασκηση..
το ιδιο μπορεις να κανεις κ με τις καμψεις..ισως πιεσεις σε μηχανηματα η με λιγοτερα κιλα σε ελευθερα βαρη κ περισοτερες επαναληψεις να ειναι καλυτερα..

επειδη κ γω εχω ενα (μικρο) θεματακι εκει εχω διαπιστωσει οτι δεν επιβαρυνουν ολες οι ασκησεις..πχ για μενα η χειροτερη ειναι κωπηλατικη με αλτηρα ενα χερι την φορα..πολλυς πονος κ σταματισα να την κανω για κανα 6μηνο περιπου..ξαναρχισα μετα κ τωρα μπορω να κανω με πολλα κιλα παλι,αλλα ποτε δεν ξερεις ποτε θα στα σκασει γιατι ειναι τραυματισμος που ερχεται κ φευγει..
για τροχαλια πλατης εχω δει πανω μου οτι ανοιχτη αναποδη λαβη επιβαρυνει λιγοτερο αποτι οι κλασσικες ανοιχτες λαβες..
στο στηθος με τις πιεσεις δεν εχω θεμα αλλα δεν μπορω να παρω με ευκολια πολλα κιλα σε αλτηρες σε καθε χερι οταν ξεκιναω το σετ..αλλιως τα πιεζω μια χαρα.

γενικα πρεπει να δεις ποιες ασκησεις σε ενοχλουν κ ποιες οχι για να δουλεψεις γυρω απο τον τραυματισμο αυτο.