PDA

Επιστροφή στο Forum : Πόνος στα πόδια



Giorgos29114
02-08-14, 10:38
Καλημέρα... Εδώ και ένα μήνα περίπου έχω ξεκινήσει να γυμνάζομαι και έχω μεγάλο πρόβλημα με τους μυικούς πόνους (πιστεύω ότι είναι μυικοί).. Στην αρχή δεν μπορούσα να τρέξω πολύ γιατί με έπιανε πόνος στην περιοχή των γονάτων και πάνω... Μετά ενώ το καταπολέμησα με αλοιφή counterpain με έπιασε νέος πόνος 3 βδομάδες περίπου μετά το ξεκίνημα της γυμναστικής στην περιοχή των αστραγάλων, σε όλη την περιοχή!!!... Του βάζω αλοιφή αλλά τώρα δεν κάνει δουλειά, όπως ούτε το ντεπόν. Μπορείτε να μου πείτε τι να κάνω για να μπορέσω να τρέξω σαν άνθρωπος??? έχω βαρεθεί να παρατάω συνέχεια τη γυμναστική επειδή με πιάνουν μυικοί πόνοι... Είμαι 24 και το σώμα μου αντιδρά λες και είμαι 40. Πάντως χαπάκια μυοχαλαρωτικά δεν πρόκειται να πάρω, είναι επικίνδυνα για την καρδιά. Ευχαριστώ!

niksamaras
02-08-14, 17:26
Προφανως, ξεκινας πολυ αποτομα την γυμναστικη. Με το που πονεσεις, σταματας. Με τον καιρο, θα σταματησεις να πονας. Ποσα κιλα εισαι?

Giorgos29114
02-08-14, 17:47
1,75 υψος 71κιλά...απλά μου κάνει εντύπωση γιατί αυτό γίνεται πολύ καιρό τώρα...δεν βλέπω να περνάει

stef.
03-08-14, 21:31
αν εννοεις εντονο πρηξιμο και καψιμο στη περιοχη των αστραγαλων ειναι απο απροπονησια ...ξεκινα χαλαρα και μολισ σε πιανει εντονα (λογικα κοντα στο 10 λεπτο)σταματα περπατα λιγο και μετα ξανα ....θα φυγει με τον καιρο...

chro
04-08-14, 21:56
Πρώτα πρέπει να δούμε αν τρέχεις με λάθος τρόπο φορτίζοντας ασύμετρα τους μύες του ποδιού.
Δεύτερον πρέπει να γίνει εκτίμηση της κατάστασης του σώματός σου και μοχλικότητας /αναλογίες του σώματός σου.
Τρέχεις στο κατάλληλο μέρος με κατάλληλο εξοπλισμό?
Κάνεις από αποθεραπία? (Πάγο -Διατάσεις)
Έχεις κάποιο πλάνο προπόνησης που να είναι και στα μέτρα των δυνατοτήτων σου?