PDA

Επιστροφή στο Forum : Περιεργα συμπτωματα.



panos08
05-08-14, 00:34
Ασχολουμαι με την γυμναστικη πανω απο εναν χρονο πρωτα στο σπιτι και τωρα στο γυμναστηριο.Κινουμαι ελαφρως υποθερμιδικα και κανω σπλιτ 4 ημερων με περιπου 12 σετ σε καθε μυικη ομαδα.
Το προγραμμα εβγαινε παντα με μια σχετικη δυσκολια αλλα παντα εβγαινε.Την προηγουμενη εβδομαδα ενω ειχα τελειωσει πλατη τρικεφαλους και εκαναν εξτρα πυχεις ενιωσα μια κουραση και τους πυχεις να μην μπορουν να ακολουθησουν τις εντολες που εδινα.
Σταματησα και ειπα να φυγω απο το γυμναστηριο αλλα δεν ειχα δυναμη να κατεβω ουτε τις σκαλες.Με επιασε ταχυκαρδια και ιδρωτας ενω ταυτοχρονα αρχισαν να μουδιαζουν τα χερια μου και να τρεμουν μετα απο λιγο,σε σημειο να μην μπορω να παρω τηλεφωνο με το κινητο για να ερθουν να με παρουν.Τελικα πηρα και ηρθε αυτοκινητο οπου με πηγε σπιτι.
Εφαγα ανοιξα κλιματισμο και συνηλθα καπως.Την αλλη μερα στον παθολογο οπου μου βρηκε χαμηλη πιεση,10 η μεγαλη και 6 η μικρη.Με εστειλε για εξετασεις αιματος οπου ολες ηταν φυσιολογικες και εφτασε στο συμπερασμα οτι επαθα μια μικρη κριση υπολγυκαιμιας λογω εξαντλησης.
Μετα απο δυο μερες ξαναπηγα στο γυμναστηριο και εκανα ωμους οπου ολα ηταν ενταξει.
Σημερα πηγα για στηθος δικεφαλους και στην 3η ασκηση του στηθους μου ηρθε μια κουραση,σαν να κοπηκα.Παρατησα τους αλτηρες και σηκωθηκα με το ζορι ενω τα ποδια μου δεν με κρατουσαν.Ειχα παλι ταχυκαρδια ιδρωτα αλλα λιγο εως καθολου τρεμουλο.Ηθελα να πεσω κατω αλλα ταυτοχρονα ειχα και υπερενταση.
Οι γιατροι,παθολογος και καρδιολογος μου λενε οτι ειμαι καλα αλλα εγω βλεπω οτι δεν ειμαι.
Εχει κανενας παρομοια εμπειρια?
Μπορει να βοηθησει η να ξερει που να απευθυνθω?Ευχαριστω.

Pappous45
05-08-14, 00:54
Οταν λες κινησε ελαφρως υποθερμιδικα, ποσο ελαφρως ενοοεις?

panos08
05-08-14, 00:56
Περιπου 300 θερμιδες κατω.

Pappous45
05-08-14, 01:02
Κοιτα το παρηγορο ειναι οτι οι γιατροι δεν βρισκουν κατι, με βαση αυτα που λες ξεκουρασου λιγες μερες και φαε! Φαε σωστα αλλα αρκετα, μετα ξαναγυρνα στο γυμναστηριο και αν δεις οτι επιμενουν τα συμπτωματα ψαξου περισσοτερο....

panos08
05-08-14, 01:08
Ευχαριστω για τις απαντησεις σου.Το θεμα ειναι οτι πλεον φοβαμαι λιγο να ξαναπαω.Την πρωτη φορα ενταξει,λεω μπορει να ετυχε.Δευτερη ομως?

Ίων Δραγούμης
05-08-14, 01:13
Όσον αφορά το θέμα σου είναι καλή ιδέα να ξανακοιτάξεις 1) το σάκχαρο στο αίμα σου και αν τρέχει κάτι με την ινσουλίνη. (μπορείς και μόνος σου να προμηθευτείς από καμιά γιαγιά/παππού που έχει σάκχαρο το μηχανάκι που τρυπάς το δάχτυλο σου και μια ταινία -ρώτα τη/τον πως δουλεύει- για να μετρήσεις το σάκχαρο σου την ώρα που θα σε ξαναπιάσει το επεισόδιο. Η μέτρηση να γίνει επί τόπου και πριν φας ή πιεις κάτι). Αν το σάκχαρο είναι στο ναδίρ τότε εξηγείται η εξάντληση,οπότε το συζητάς περαιτέρω με τον ενδοκρινολόγο/παθολόγο σου.
2) την πίεση σου.
Τέλος εφόσον ο καρδιολόγος σε καθησύχασε αυτό είναι πολύ καλό.
&να θυμάσαι πως οι μόνοι αρμόδιοι για να σε βοηθήσουν είναι οι γιατροί που θα επιλέξεις και όχι ένα φόρουμ.

Pappous45
05-08-14, 01:16
Μην φοβασαι απο τη στιγμη που σου λενε οι γιατροι οκ, γνωμη μου ειναι να κανεις αυτο που σου ειπα πριν (φαγητο-ξεκουραση) και να ξαναπας να δεις τι παιζει ασε που και η ζεστη τελευταια δεν ειναι και για πολλα, ειχα παθει μια παρομοια ιστορια πριν καμμια 10αρια χρονια και την λυση μου την ειχε δωσει μια φιλη διατροφολογος, ετρωγα λιγοτερο απο οσο επρεπε ....

panos08
05-08-14, 01:19
Φιλε Ιων η πιεση μετρημενη ειναι 12 με 6.5 περιπου την πρωτη φορα μετα το γεγονος.Το ζαχαρο θα το μετρησω μετα την ασκηση,το σκεφτηκα και εγω αυτο.Ρωταω εδω οχι για να παρω απαντησεις για το τι να κανω αλλα μια κατευθυνση για το τι να κοιταξω η να προσεξω περισσοτερο.

Pappous45
05-08-14, 01:23
Ο Ιωνας λεει την πραγματικοτητα, περα απο τις γνωμες μας μονο οι γιατροι μπορουν να σε βοηθησουν , εσυ απλως ακου το σωμα σου γιατι οτι παρατηρησεις εσυ θα τους βοηθησει στο οποιο συμπερασμα βγαλουν...

panos08
05-08-14, 01:27
Το καταλαβαινω αυτο και εχει δικιο ο φιλος,δεν τον κακολογησα.:)

Pappous45
05-08-14, 01:32
Περαστικα σου παντως αδερφε....

panos08
05-08-14, 01:36
Σε ευχαριστω πολυ.Δεν ξερω ρε σεις,μου κανει και λιγο ψυχολογικο το θεμα.Πολλες φορες οταν τελειωνω μια ασκηση εχω υπερενταση σε σημειο να αναγκαζομαι να σηκωνομαι και να κανω μια βολτα για να μου φυγει.Φαινομαι περιεργος μεσα στο γυμναστηριο,αρκετα νευρικος.Μου το εχουν πει κιολας.

Pappous45
05-08-14, 01:41
Παιρνεις κανενα λιποδιαλυτη η καποιο αλλο συμπληρωμα για ενεργεια η νιτρικο που σε κραταει στην τσιτα η εισαι γενικα ετσι?

panos08
05-08-14, 01:43
Οχι δεν παιρνω τετοια.Γενικα ειμαι αγχωδης τυπος.

just chris
05-08-14, 07:06
κοιτα μη το γυρισεις σε καμια κριση πανικου. μεινε στη γνωμη των γιατρων κ μην ψαχνεσαι αλλο.οσο ψαχνεσαι τοσο θα νομιζεις οτι εχεις κατι.μην βαζεις το μυαλο σου σε τετοια μονοπατια κ γινεις υποχονδριος με την υγεια κ κατα φαντασιαν ασθενης.ετυχε εκεινη η μερα κ το επαθες,πηγες εκανες εξετασεις κ ησουν υγειεστατος κ ''ΤΕΛΟΣ'' μενεις εκει μην ψαχτεις αλλο! στο λεω γιατι το εχω περασει ολο αυτο. μη φοβασαι κ συνεχισε οτι εκανες,απλα τρωγε λιγο υδατ. πριν πας για προπ.

panos08
05-08-14, 09:07
Σε αυτο εχεις δικιο αλλα βλεπω οτι δεν μπορω να βγαλω προπονηση σωστα και ας κατεβαζω λιγο τα κιλα.Νιωθω και εξαντληση.Παλαιοτερα τα βαρη με γεμιζαν ενεργεια και τα ευχαριστιομουν.Τον τελευταιο καιρο δεν συμβαινει αυτο.Μηπως αυτα ειναι σημαδια υπερκοπωσης?

morbit_killer
05-08-14, 09:53
το θυροειδή σου να κοιτάξεις !! ειδικά αν χάνεις βάρος !! στο γυμναστήριο που πάω ήταν ένας ο οποίος έχανε βάρος και έτρεμε συνέχεια σαν να είχε υπογλυκαιμία
τελικά είχε υπερθυροειδισμό gravis δεν θέλω να σου πώ ότι έχεις το ίδιο ούτε να σε σπάσω ψυχολογικά μπορεί να μην έχεις τίποτα το εύχομαι αλλά κάνε μια προληπτική εξέταση καλου κακού

panos08
05-08-14, 10:20
Αν ο θυρεοειδής φαίνεται από την εξέταση TSH είναι φυσιολογικος. Χρειάζεται και άλλες εξετάσεις ή αρκεί αυτή για θυρεοειδή?Το βάρος μου είναι σταθερό.

margarita02
05-08-14, 14:15
Γεια,

περαστικά σου εύχομαι, θα ήθελα να σε ρωτήσω εάν έκανες εξέταση για ηλεκτρολύτες όπως π.χ. νάτριο, κάλιο, ασβέστιο κτλ. τα οποία τώρα το καλοκαίρι είναι πολύ πιθανό να πέσουν λόγω ζέστης και σκληρής προπόνησης. Εάν κάνεις διατροφή και δεν χρησιμοποιείς καθόλου αλάτι τότε πολύ πιθανόν να έχουν διαταραχθεί.

Δε νομίζω πως έχεις κάτι ψυχολογικό από τη στιγμή που αισθάνεασαι εξάντηλη και κουρασμένος.

Για τον θυροειδή εάν υπάρχει ιστορικό στη οικογένειά σου και εάν εξακολουθείς να νιώθεις κουρασμένος τότε θα πρέπει να κάνεις κι άλλες εξετάσεις. Μπορεί να μην έχεις υπέρ αλλά υπό και να σε επηρεάζει γενικότερα χωρίς να έχει ακόμα ανέβει η TSH.

Σταμάτα επίσης την υποθερμιδική που κάνεις και φάε παραπάνω φαγητό και υδατάνθρακα. Ανέβασε σιγά σιγά και όχι απότομα εάν είσαι πολύ χαμηλά.

panos08
05-08-14, 16:11
Γειά σου μαργαρίτα. Έκανα και ηλεκτρολυτες και είναι μια χαρά. Αλάτι τρώω κανονικά. Σήμερα ανέβασα λίγο τις θερμίδες αλλά νιώθω εξάντληση. Λέω να πάω να κάνω και ένα τεστ κοπώσεως αύριο καλού κακού αν και πριν ένα μήνα περίπου είχα κάνει τρίπλεξ και καρδιογραφημα τα οποία ήταν φυσιολογικά.

Kalliopaki
05-08-14, 19:26
Γενικώς για το θυρεοειδή οι εξετάσεις δεν είναι πάντα αρκετές πολλές φορές αν υπάρχουν όζοι φαίνονται μόνο σε υπερηχογράφημα παρ'ότι οι εξετάσεις δείχνουν τα φυσιολογικά επίπεδα. :welcome:

Ίων Δραγούμης
05-08-14, 21:48
Ότι κι αν του πείτε του ανθρώπου να κάνει,την χ ή την ψ εξέταση,στο τέλος της ημέρας θα είναι μόνο ο γιατρός του αυτός που θα πρέπει να το εγκρίνει και να του το γράψει. Φανταστείτε τώρα να του έχετε δώσει χίλιες μύριες "συμβουλές",να του έχετε βάλει χίλια δυο μπιζμπίλια στο μυαλό και πάει ο άνθρωπος φουριόζος και να αρχίζει να υποδεικνύει (και συνήθως άγαρμπα και καθόλου τεκμηριωμένα) την δουλειά στον καθ'ύλη αρμόδιο,τον θεράποντα ιατρό του. Δηλαδή έλα παππού να σου δείξω τα αμπέλια σου!! Έχω υπάρξει θεατής αυτουνού του σκηνικού εκατό φορές,οπότε ο μόνος λόγος που γράφω είναι να προστατέψω το φίλο,γιατί θα προσγειωθεί απότομα (&συνήθως με άσχημο τρόπο). Γνωρίζετε πόσες ασθένειες/παθήσεις έχουν το σύμπτωμα της κόπωσης/αδυναμίας/καταβολής;; Όχι μόνο δεν γνωρίζετε,απλά δεν φαντάζεστε. Ξέρετε πόσες ή τί μπορεί να έχει ο φίλος μας από αυτές;; Πιθανώς και καμία και απλά να πρέπει να αράξει και να φάει. ;) Τα κριτήρια όμως δεν (είναι δουλειά σας να) τα γνωρίζετε,γιατί αυτό απαιτεί πολλά χρόνια σκληρής μελέτης (συνήθως 12ετή μίνιμουμ και μεγάλη πείρα). Φιλικά. :)

margarita02
05-08-14, 23:09
Ιώνα, με όλο τον σεβασμό, δεν είπαμε στο φίλο μας να πάει να κάνει την τάδε εξέταση. Οι γιατροί τον έστειλαν και ούτε ξέρουμε ποιες εξετάσεις έκανε και ποιες όχι. Οι ηλεκτρολύτες είναι πολύ σημαντικοί και όταν διαταράζονται κάνουν τέτοια συμπτώματα και ακόμα πολύ χειρότερα. Δεν θα πρεπει να είναι το πρώτο που πρέπει να ελέγξει; πολλοί γιατροί δεν τους γράφουν εκτός εάν τους ζητήσεις και τους γράφουν και λάθος με το σύστημα στο κομπιούτερ. Ξέραμε κάπου από πριν οτι τους έλεγξε; Εσύ το ήξερες;

Για τον θυροειδή. Καλό θα ήταν όλοι οι άνθρωποι κάποια στιγμή στη ζωή τους να έκαναν έναν υπέρηχο και αντισώματα. Ακόμα και αν τα πλήρωναν απο την τσέπη τους για να μην δήθεν επιβαρύνουν το σύστημα. Τί να πρωτοδείξει η TSH; Εάν έχει όζους και αυτονομούντε; Εάν έχει ιστορικό κτλ.

Επίσης δεν του είπε κανείς κάποια εξειδικευμένη εξέταση από αυτές που αναφέρεις στο τέλος που έχουν παρόμοια συμπτώματα και θέλει 12 χρόνια διάβασμα. Τα απλά και βασικά μόνο καθώς δεν έχουμε γνώση τί έχει κάνει. Να τα σιγουρέψουμε.


Τέλος για το τεστ κοπώσεως, φίλε Πάνο, εκεί που θα πας εάν πας, ρώτησε εάν ένας υπέρηχος μπορεί να δείξει περισσότερα από το τεστ. και όπως είπε και ο Ίωνας πιο πάνω ξεκουράσου και αποφασίζεις εάν δεις πως τα συμπτώματα επιμένουν.

Ίων Δραγούμης
06-08-14, 04:14
Αγαπητή μου Μαργαρίτα,7 ποστ πιο πάνω διαβάζω ευθεία παρακίνηση για να κάνει κάποια εξέταση,άρα ναι (!) του το είπατε (όχι εσύ συγκεκριμένα). :)
Αυτό όμως που δε κατανοείς είναι πως ,πέραν της περιέργειας (πράγμα κατανοητό) &της αυτοδιάθεσης για αλληλεγγύη και βοήθεια, δεν χρειάζεται δα και να ξέρεις τι εξέταση έκανε και δεν έκανε,γιατί αυτό που πετυχαίνεις (άθελα σου έστω) είναι να βάζεις "μαμούνια" &επιπλέον προβληματισμούς στην ήδη μπερδεμένη &απεγνωσμένη σκέψη του ασθενή,πράγμα τουλάχιστον ανώφελο εφόσον παρακολουθείται από ειδικούς,οι οποίοι μάλιστα αρχικά τον καθησύχασαν (&είναι βαρύνουσα η γνώμη του καρδιολόγου,γιατί αν υπήρχε θέμα με την καρδιά θα ήταν άσχημα τα νέα για το bb που αγαπάει).
Δε χρειάζεται όλο αυτό που γίνεται στο φόρουμ όχι μόνο επειδή δεν γνωρίζεις (&φαντάζομαι δεν είσαι σε θέση να αξιολογήσεις) τα λεπτομερή στοιχεία από τη παρούσα νόσο,το ατομικό &οικογενειακό αναμνηστικό,αλλά κυρίως επειδή είναι αδύνατο -ακόμη και αν ήθελες- να πραγματώσεις ιντερνετικά την απαραίτητη φυσική εξέταση που περιλαμβάνει ενέργειες όπως η επισκόπηση,η ακρόαση,η επίκρουση,η ψηλάφηση κ.α. (αυτό σε περίπτωση που συνομιλώ με εργαζόμενο επιστημών υγείας).
Αν το προσεγγίσουμε πιο γενικά,είναι αντιδεοντολογικό να συνεχίζουν άτομα από ένα φόρουμ να υποδεικνύουν τις ενέργειες ενός ασθενή,διότι απλούστατα τον αποπροσανατολίζουν (αντί να τον βοηθούν) από τις στοχευμένες ενέργειες στις οποίες θα τον καθοδηγούσε ένας ειδικός. Οι συμφορουμίτες του φαντάζομαι δεν είναι ειδικοί ώστε να γνωρίζουν τις πιθανές διαφοροδιαγνώσεις,τα ανάλογα θεραπευτικά σχήματα,τις επιπλέον ειδικές εξετάσεις,το πως να διαχειριστούν την πορεία της νόσου,πως να βγάλουν την τελική διάγνωση,&το πως να παρακολουθούν την έκβαση της νόσου.
Τώρα όσον αφορά τα λεγόμενα σου περί παθήσεων του θυρεοειδή,τυγχάνει να έχω διαβάσει μόνο ανάλογα σχόλια εκ μέρους σου &αν ενθυμούμαι καλά έχω απαντήσει. Αν (όπως αντιλαμβάνομαι) σου έχει τύχει κάτι με τον θυρεοειδή,ελπίζω να το αντιμετώπισες,αλλά θα γνωρίζεις ήδη πως δεν υπάρχει μόνο αυτή η πάθηση (ή αυτή με τις ηλεκτρολυτικές διαταραχές που ανέφερες) που έχει σαν σημεία και συμπτώματα την αδυναμία/καταβολή. Και θα ήθελα να τονιστεί αυτό,γιατί μου θυμίζει τις περιπτώσεις που κοιτάμε το δέντρο και χάνουμε το δάσος (την όλη ιατρική).
Εν κατακλείδι προτείνω να αφήσουμε τους ειδικούς να κάνουν τη δουλειά τους,τουτέστιν -και με όλο τον σεβασμό- ο κάθε κατεργάρης στον πάγκο του και ο Λουμίδης στους καφέδες. :P

just chris
06-08-14, 07:10
σωστος εισαι αλλα υπαρχει κ η περιπτωση ολο αυτο να ειναι κ ψυχολογικο ή απλα να του χτυπησε καμπανα ο οργανισμος του για ξεκουραση. οντως ειναι πολλα κ διαφορα που προκαλουν τα συμπτωματα της κουρασης.αλλα αυτο το πραμα κρυος ιδρωτας ταχυπαλμια κ να χλωμιασεις κιολας ειναι λιγακι τρομακτικο,νομιζεις οτι εχεις ΤΑ ΠΑΝΤΑ εκεινη τη στιγμη κ πας κ ψαχνεσαι σε γιατρους.αμα δεν σου βρουνε τπτ ομως, σου μενει το ψυχολογικο μη σε ξαναπιασει αυτο το πραμα.πιστεψε με το 'χω ζησει για λιγο.
εγω απλα αυτο που τον συμβουλευω ειναι να μεινει στην γνωμη των γιατρων που του λενε οτι ειναι υγειεστατος κ να σταματησει να το ψαχνει αλλο.

Ίων Δραγούμης
06-08-14, 09:32
Συμφωνώ και επαυξάνω φίλε Χρίστο. Από το προηγούμενο σου ποστ συμφωνώ.
Όταν λέω "ασθενής" μιλάω γενικά και όχι για το παιδί. Δεν ξέρω αν έχει κάτι το παιδί (γιατί όπως εξήγησα δεν υφίσταται ο e-γιατρός),αλλά για να του είπαν 2 ειδικευμένοι ότι είναι εντάξει,τότε κατά 95-99% είναι όντως εντάξει. Μπορεί να ξεκουραστεί & να αράξει αν θέλει με ποιοτικό φαγητό χωρίς να το λυπάται &φυσικά όταν ξαναμπεί προπόνηση,όσα κιλά και όση ένταση μπορεί να αντέξει. Καλοκαίρι είναι και οι περισσότεροι αναπροσαρμόζουμε το στυλ της προπόνησης.

Κι εγώ πέρυσι ένιωθα έναν διαρκή εν τω βάθει πόνο στο αριστερό ημιθωράκιο (ένταση 3 στα 10 περίπου) και με πήγε "να",γιατί νόμιζα ότι έχω στηθάγχη,ότι περνάω έμφραγμα κτλ. Έτρεξα επί τόπου επείγοντα με έναν φόβο/προβληματισμό (του τύπου "δεν με φτάνουν αυτά που έχω" "πάει,σαραβάλιασα" "κλάταρα κιόλας" "μήπως φταίει ο λιποδιαλυτής; κτλ). Ε,έκανα τις εξετασούλες μου,έπρηξα λιγάκι τον γιατρό (όντας ουσιαστικός και τεκμηριωμένος σε όσα του έλεγα) μου εξήγησε με λεπτομέρεια πως αυτά που κάναμε (ως εξέταση) του έδωσαν τις πληροφορίες που ήθελε και πήγα στο καλό. Σπίτι συνεχίστηκε αυτός ο πόνος,αλλά ωστόσο είχα ήσυχο το κεφάλι μου ότι ήμουν κομπλέ,μέχρι που πέρασε και αυτό ήταν/τέλος. Τι ήταν όλο αυτό; Ούτε που ξέρω &δε με νοιάζει,αρκεί που όπως ήρθε-έφυγε. Νομίζω το όλο οργανικό σύστημα δικαιούται να περνάει και κάποια "ανεξήγητα" και ακίνδυνα "μπερδεματάκια"..

Τα υπόλοιπα είναι σοβαρά.. πχ αν του έλεγε ο καρδιολόγος "πιθανόν να είχες ένα σοβαρό επεισόδιο αρρυθμίας και θα χρειαστεί αρχικά ένα holter και αν επαναεπιβεβαιωθεί νέο,στην συνέχεια τοποθέτηση βηματοδότη μαζί με τη χ/ψ αγωγή". Τότε θα ξεχνούσε το bb,οπότε ούτε του παπά να μη το πει.. (το λέω για να νιώσει τυχερός). :P

panos08
06-08-14, 10:46
Παιδιά ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον. Το φόρουμ σίγουρα δεν είναι για γίνονται διαγνώσεις αλλά για να μοιραζόμαστε εμπειρίες. Εγώ πάντως σήμερα που θα κάνω το τεστ κόπωσης θα ποσταρω ότι απάντηση πάρω αν και ήδη σκέφτομαι πως όλο αυτό μπορεί να συμβαίνει λόγω έλλειψης αερόβιας άσκησης καθώς κάνω μόνο βάρη και είναι πιθανόν το καρδιοαναπνευστικο μου να χρειάζεται βελτίωση. Σίγουρα αυτό θα φανεί αν ισχύει από την συγκεκριμένη εξέταση. Ήδη με την απόχη των δύο ημερών αισθάνομαι καλύτερα και ελπίζω να είναι κάτι απλό που μπορεί να ξεπεραστεί εύκολα.

panos08
06-08-14, 19:33
Γυρισα απο το τεστ κοπωσεως το οποιο δεν εδειξε κατι.Το αρνητικο ειναι οτι αντεξα μολις 7:46 και εφτασα γρηγορα σε υψηλους παλμους,190 και μεγιστη πιεση 16/8.Μου ειπε χαρακτηριστικα ο καρδιολογος οτι τοσο χρονο αντεχει καποιος ανθρωπος ηλικιας 70 ετων.Τον ρωτησα που να απευθυνθω και τι να κανω και μου ειπε γενικοτητες για παθολογο κτλ,πραγματα που τα εχω κανει.Ειμαι σε ενα μινι αδιεξοδο καθως δεν ξερω κι εγω τι να κανω.

beefmeup
06-08-14, 19:41
Εχει κανενας παρομοια εμπειρια?
Μπορει να βοηθησει η να ξερει που να απευθυνθω?Ευχαριστω.

σε ολη την διαρκεια των χρονων που προπονουμαι με βαρη παιζει να μου εχουν συμβει 3-4 φορες κατι τετοια σκηνικα.
δεν εχω κατι,κ το οτι παρουσιασα αυτα τα συμπτωματα μεσα σε καποιες προπονησεις δεν σημαινει οτι ειχα κατι τοτε...
η κουραση μεσα στην προπονηση,η ζεστη/υγρασια ,ανεπαρκης διατροφη (καμια φορα) κ διαφοροι αλλοι παραγοντες μπορουν να συμβαλουν για τετοια περιστατικα..
αν δεν επιμεινουν σαν συμπτωματα το πιο πιθανο δεν εχεις τπτ..
το οτι τα παιξες στο τεστ κοπωσεως ειναι φυσιολογικο αν δεν κανεις αεροβια..

panos08
06-08-14, 20:10
Φυσιολογικο μπορει να ειναι αλλα οχι να φτανω λιγο πριν την λιποθυμια.Οτι επαθα στο γυμναστηριο το επαθα και σημερα στην εξεταση.

beefmeup
06-08-14, 20:13
γιατι σου φαινεται αφυσικο απο την στιγμη που δεν εχεις αντοχες,κ το λες κ ο ιδιος..?
εδω μετα απο βαρια σετ, αρκετοι εχουν τα ιδια ακριβως συμπτωματα,τασεις για εμετο,βλεπουν μαυρακια κλπ..

απο την στιγμη που εκανες 2-3 εξετασεις κ δεν δειχνουν τπτ,το να το ψυριζεις δεν εχει νοημα..αν επιμεινουν τα συμπτωματα οπως εγραψα κ απο πανω ,τοτε κατι μπορει να εινει κ το κοιτας..αν οχι,απλα ετυχε.

john619
06-08-14, 22:33
κανω crossfit αυτην την περιοδο..παθαινω ακριβως το ιδιο..αλλα μην ανησυχεις δεν ειναι τιποτα..λογω κουρασης το παθαινεις..κοιτα μονο τα 2 γευματα μετα την προπονηση να ειναι φουλ με πρωτεινη και υδατανθρακα και εισαι οκ

panos08
06-08-14, 23:03
Το θέμα είναι ότι μέχρι τώρα έβγαζα τις προπονήσεις μου και τώρα έγινε όλο αυτό. Δεν έκανα κάποια αλλαγή που να το δικαιολογεί.

john619
07-08-14, 21:50
το σωμα θελει φαι και ξεκουραση δεν ειναι μηχανη..λογικο ειναι μετα απο καποια χρονικη περιοδο να τα φτισει..

stef.
07-08-14, 23:21
Φυσιολογικο μπορει να ειναι αλλα οχι να φτανω λιγο πριν την λιποθυμια.Οτι επαθα στο γυμναστηριο το επαθα και σημερα στην εξεταση.
μεχρι ποιο επιπεδο εφτασες??

panos08
08-08-14, 13:48
Στο 3ο νομίζω, στα 8 λεπτά σχεδόν σταμάτησα. Τα άσχημα συμπτώματα κορυφωθηκαν όταν σταμάτησε απότομα τον διάδρομο και όχι σιγά σιγά όπως κάνουμε εμείς.

panos08
10-08-14, 13:49
Να προσθέσω ότι τις τελευταίες μέρες που δεν γυμνάζομαι μέτρησα την πίεση και ενώ η μεγάλη είναι από 11 έως 12.5 η μικρή είναι από 5.5 έως 6.5 και συνέχεια νιώθω κούραση. Πραγματικά έχω απελπιστεί παιδιά και δεν ξέρω τι να κάνω.

just chris
10-08-14, 14:09
τελικα δε μ'ακουσες.αν συνεχισεις τις εξετασεις κ το ψαξιμο......... πας προς μερια ''κατα φαντασιαν ασθενης''. ποσο χρονων εισαι κ ανησυχεις για τετοια πραματα?

panos08
10-08-14, 14:13
Είμαι 32 ρε συ αλλά ψάχνομαι γιατί δεν νιώθω καλά. Όταν ένιωθα δεν ψαχνόμουν. Μόνο μία φορά τον χρόνο πήγαινα στον καρδιολόγο για να μου ελέγχει την προπτωση μητροειδους που έχω η οποία είναι ελάχιστη. Αν μπορούσα να κάνω προπόνηση έστω και δύσκολα δεν θα ψαχνόμουν.

just chris
10-08-14, 14:19
εγω πιστευω οτι το προκαλεις εσυ με το μυαλο σου.οταν εχεις στο μυαλο σου συνεχεια εχω κατι εχω κατι,το σωματοποιεις!

panos08
10-08-14, 15:24
Να το δεχθώ, την χαμηλή πίεση όμως?

ΣΙΑΜΙ
10-08-14, 15:49
εξετασεις σιδηρου και φεριτινης εκανες;

panos08
10-08-14, 16:47
Ναι φυσιολογικά είναι.

ΣΙΑΜΙ
10-08-14, 17:11
χμμ τοτε ισως καποια αναιμία;(εκτος τις σιδηροπενικης) αυτο θα δικαιολογουσε και την κοποση την ζαλαδα και την χαμηλη πιεση

Nive
11-08-14, 14:45
Πραγματικά ο Ίωνας΄με βρίσκει πάντα σύμφωνο.
Μπράβο σου που αντιμετωπίζεις τις περιπτώσεις τόσο ολιστικά φίλε μου. ;)

Φίλε μου όλοι μας λίγο-πολύ το έχουμε πάθει....και`γω το έχω βιώσει με πιο ύπια συμπτώματα αλλά αδυναμία-κομάρες κλπ είχα όταν έβγαζα κιλά από πάνω μου και έκανα υποθερμιδική όπως εσύ. Γλυκογόνο μου έλειπε και το είδα όταν μου πρότεινε ασθενής μου (επαγγελματίας BB) ένα κουταλάκι του γλυκού μέλι-γλυκό του κουταλιού μόλις το νιώσω (υδατάνθρακες άμεσης καύσης και μεγάλου γλυκαιμικού δείκτη). Εξετάσεις είχα κάνει και`γω και όλα καθαρά.
Οι θυρορμόνες συνήθως επηρεάζονται όταν χάνεις-παίρνεις κιλά ανά τακτά χρονικά περιθώρια ή αν έχεις προδιάθεση (κληρονομικότητα πχ).
Η αναιμία φαίνεται με απλή γενική αίματος ή έστω υποπτεύεται.

Σε καμία περίπτωση μην πάρεις τα γραφόμενα όλων μας ως πανάκεια γιατί τότε την πάτησες. :thumbup:
Οι γιατροί είναι υπεύθυνοι για την αντιμετώπιση τέτοιοων καταστάσεων. :unsure:

Ίων Δραγούμης
11-08-14, 16:29
Εκ των έσω τα έχουμε δει ουκ ολίγες φορές,γι'αυτό καταλαβαινόμαστε περισσότερο αδερφέ μου. Και η άποψή σου είναι σίγουρα βαρύνουσα και σ'ευχαριστώ. Νομίζω αξίζει ο κόπος γιατί εδώ διαβάζουν αρκετά νέα παιδιά που ψάχνονται περισσότερο από τον μ.ο.,οπότε είναι καλό να είναι ενήμερα για ανάλογες περιπτώσεις. :)

panos08
11-08-14, 19:11
Σήμερα έκανα προπόνηση σπίτι στήθος δικέφαλους και πήγε αρκετά καλά. Μετρουσα μετά από κάθε άσκηση την πίεση η οποία ήταν γύρω στο 14 η μεγάλη και γύρω στο 6.5 η μικρή. Μέτρησα και δύο φορές το ζάχαρο, μια στο μισάωρο και μια στο τέλος και ήταν 108 και 101 αντίστοιχα. Νομίζω πως όλο το θέμα ήταν λόγω κούρασης και πεσμένης πίεσης. Γενικά η μικρή τώρα το καλοκαίρι είναι πάντα αρκετά χαμηλή. Πρέπει να την ανεβάσω λίγο αλλά με αλάτι και χυμούς δύσκολα το πετυχαίνω.

Nive
12-08-14, 10:21
Εκ των έσω τα έχουμε δει ουκ ολίγες φορές,γι'αυτό καταλαβαινόμαστε περισσότερο αδερφέ μου. Και η άποψή σου είναι σίγουρα βαρύνουσα και σ'ευχαριστώ. Νομίζω αξίζει ο κόπος γιατί εδώ διαβάζουν αρκετά νέα παιδιά που ψάχνονται περισσότερο από τον μ.ο.,οπότε είναι καλό να είναι ενήμερα για ανάλογες περιπτώσεις. :)

Τα είπες όλα. ;)

Πάνο μην σκέφτεσαι ηλεκτρολύτες κλπ...αν ήταν από υγρά θα είχες και κράμπες. Απουσία καλίου, μαγνησίου,νατρίου κλπ αναπληρώνεται εύκολα με ισοτονικό ή καμία almora plus από το φαρμακείο.
Να το παρακολουθείς και να είσαι σε επαφή με γιατρό και αν χρειαστεί με κλινικό διατροφολόγο μήπως χρειαστεί να φτιάξεις την διατροφή σου.
Τα εμπειρικά προγράμματα και τα στάνταρ δεδομένα διατροφής έχουν διακυμάνσεις και διαφέρουν από άνθρωπο σε άνθρωπο.

stone garden
12-08-14, 18:20
δε χρειαζεται τοσο επιστιμη ρε παιδια , ξεκουρασου φιλε μου προσπαθησε να παιρνεις τις απαραιτητες βιταμινες που χρειαζεται ενας ανθρωπος , φαε το φαγητο σου και αν δεις οτι δεν επανερχεσαι πες στους γιατρους να πεταξουν τα διπλωματα τους γιατι κατι δε παει καλα με τον οργανισμο σου και δε το βρισκουν. εχω περασει πολυ χειροτερες καταστασεις αφαγειας,κουρασης,αυπνιας για χρονια και αυτα τα συμπτωματα που εχεις δε τα ειχα ποτε μου.

panos08
12-08-14, 22:49
Οι γιατροι μολις ακουνε οτι κανεις βαρη σου λενε να τα κοψεις και οτι αυτα φταινε για ολα.Δεν θεωρω σοβαρες τετοιες απαντησεις και οσο δεν βρισκω τι εχω τοσο δυσκολευομαι να παω παλι γυμναστηριο.

Sfinas
13-08-14, 08:25
αν όλες σου οι εξετάσεις είναι καλές, τότε μιλάμε ξεκάθαρα για κρίση πανικού και θα χρειαστείς ψυχολόγο.

panos08
13-08-14, 10:29
Επειδή παλαιότερα αντιμετώπιζα τέτοιο πρόβλημα δεν νομίζω πως είναι από αυτό.

panos08
13-08-14, 16:41
Πηγα σημερα κατα τις 2 στο γυμναστηριο για πλατη τρικεφαλους.Στο 2ο σετ με επιασαν παλι τα ιδια συμπτωματα αλλα πιο ηπια.Σηκωθηκα και εφυγα και γυρισα σπιτι.Αρχισα να κανω εδω τα βαρη μου και δεν με επιασαν ξανα ολα αυτα.Εκανα κανονικα το προγραμμα.Το θεμα ειναι μαλλον ψυχολογικο τελικα,οσο και αν δεν μπορουσα να το καταλαβω αρχικα.

margarita02
13-08-14, 16:56
Πάνο, εάν νομίζεις πως είναι κάτι ψυχολογικό, δεν ξέρουμε δηλ. από που προέρχεται αυτό, τότε την επόμενη φορά που θα σε ξαναπιάσει την ώρα της προπόνησης προσπάθησε να μη φύγεις.

Προσπάθησε να τελειώσεις την προπόνησή σου ή κάνε ένα μικρό διάλλειμμα μέχρι να συνέλθεις. Γιατί φεύγεις και γυρίζεις σπίτι;

panos08
13-08-14, 16:58
Γιατι νομιζω οτι θα πεθανω βασικα.Η εστω οτι θα λιποθυμησω.Ολες οι ασχημες σκεψεις περνανε απο το μυαλο μου μολις ανεβουν λιγο οι παλμοι.

Mikekan
13-08-14, 17:34
Κλασικά συμπτώματα κρίσης πανικού. Να θυμάσαι ότι δεν καταπολεμάς τις φοβίες σου φεύγοντας αλλά αντιμετωπίζοντας τες.

Επίσης να σκέφτεσαι τα πιο λογικό σενάριο κάθε φορά και όχι όλα τα πιθανά, αν αντιλαμβάνεσαι τι λέω...;)

Προσπάθησε να βρεις αυτή τη λεπτή ισορροπία μέσα σου και θα τα καταφέρεις! :)

panos08
13-08-14, 18:00
Πριν καποια χρονια ειχα κρισεις πανικου και αγοραφοβια και επαιρνα και αγωγη.Ειναι δυσκολο να ελεγχθει αυτο οταν στρεσαρεται ο οργανισμος με τα βαρη.Στεναχωριεμαι παιδια γιατι πραγματικα μου αρεσουν τα βαρη και η γυμναστικη αλλα δεν μπορω αλλες κρισεις πανικου.Ο εφιαλτης επιστρεφει και ειναι δυσκολο.Τωρα καταλαβαινω οτι ισως αυτο φταιει και στην υπερενταση που νιωθω μετα απο καθε σετ.

just chris
13-08-14, 18:34
στο 'πα φιλε!!!
λοιπον μη μασας,ειναι φαση....θα περασει!
παντως πιστεψε με,μπορω να σε καταλαβω τοοοοσο πολυ.

panos08
13-08-14, 19:00
Αν εχεις περασει τα ιδια μπορεις να με καταλαβεις.

Pappous45
13-08-14, 19:48
https://m.youtube.com/watch?v=1m_YKi5z5bg

Για να χαλαρωσεις....

Mikekan
13-08-14, 19:58
Φιλαράκο μου οι περισσότεροι το έχουμε περάσει, ούτε ο πρώτος είσαι ούτε ο τελευταίος! :)

Πάντως πίστεψε με, θα σου περάσει, και όλα αυτά θα είναι μία κακή ανάμνηση!

Ότι χρειαστείς εδώ είμαστε! :thumbup:

margarita02
13-08-14, 20:34
Πάνο, αερόβια ξεκίνησες;

Αν θες ξεκίνησε σιγά σιγά να δεις που θα σου κάνει καλό. Έλεγες πως δεν είχες αντοχή. Ευκαιρία να την αποκτήσεις και να δεις που δεν θα έχεις θέμα και με τα υπόλοιπα. Η διάθεσή σου θα φτιάξει.

Δεν ξέρω για τις κρίσεις πανικού και ούτε που μπορεί να οφείλονται. Εσύ ξέρεις που οφείλονται οι κρίσεις πανικού που λες οτι έχεις. Σου είχε πει κανείς στο παρελθόν;

Οι παλμοί και μια σκάλα να ανέβεις θα ανεβούν κι αυτοί. Δεν ανεβαίνουν μόνο στο γυμναστήριο.

just chris
13-08-14, 21:36
ρε μη μασας ρε,βαρα στο ψαχνο

panos08
13-08-14, 23:41
Σας ευχαριστω παιδια,με συγκινει πραγματικα το ενδιαφερον.Απο μικρο παιδι εχω θεματα με αγχος και κρισεις πανικου.
Προσπαθησα πολυ για να κοψω τα φαρμακα και οταν το πετυχα νομιζα οτι ανηκαν στο παρελθον ολα αυτα μα να που εκει που πας να ορθοποδησεις ερχονται παλι.Δεν με νοιαζει,θα δωσω την μαχη μου ξανα και θα κερδισω.
Αεροβια ξεκινησα λιγο και θα την βαλω ακομα περισσοτερο στο προγραμμα.Αν αυξησω αρκετα την αντοχη πιστευω οτι θα με βοηθησει και στην γρηγοροτερη αποκατασταση με τα βαρη.Το θεμα ειναι ομως να μπορεσω να επανελθω και στο γυμναστηριο και να μπορω να δωσω κι οχι απλα να πηγαινω.

morbit_killer
14-08-14, 01:03
μπορεί να είσε υπερτασικός και να μην το γνωρίζεις .. αυτό δεν σημαίνει ότι είσε άρρωστος απλά έχεις ένα θεματάκι με τον πολύ διάδρομο ...
κάνε ένα τρίπλεξ να αποκλείσουμε τηνπερίπτωση της καρδιάς..

panos08
14-08-14, 06:16
εχω κανει και τριπλεξ πριν κανενα μηνα περιπου.

ΣΙΑΜΙ
15-08-14, 09:44
καλη τυχη φιλε μου και μη μασας...εγω ημουνα καταθληπτικος (βαριας μορφης) και το ξεπερασα με την προπονηση μου.Η εντονη γυμναστικη ισως ειναι η αιτια για καποια προβληματα οπως λενε οι γιατροι,αλλα και η λυση σε πολλα αλλα...

panos08
28-08-14, 08:16
Επαθα κι αλλες φορες τα ιδια σε ασχετα μερη και τελικα πηγα στον ψυχιατρο γιατι ηταν κρισεις πανικου.Παιρνω αγωγη εδω και λιγες μερες.Για γυμναστικη ουτε λογος,τα φαρμακα μου εχουν περιορισει την ενεργεια.Θελω πολυ να ξανακανω αλλα δεν ξερω ποτε θα ειμαι σε θεση.Υπαρχει κανενας που να κανει βαρη με αντικαταθλιπτικα και αγχολυτικα?

Ίων Δραγούμης
28-08-14, 09:12
Περαστικά να σου ευχηθώ. Έκανες το σωστό. Νομίζω πως για όσο λαμβάνεις αγωγή μια αρκετά χαλαρή προπόνηση (όπως κάνουν βάρη οι γυναίκες ένα πράγμα) είναι εφικτή στο σημείο της ημέρας που νιώθεις περισσότερη ενέργεια. Μπορείς να το κάνεις. Θέλω να πω,γιατί όχι;;
Άλλωστε η γυμναστική είναι ένα καλό αντικαταθλιπτικό (&το σεξ). Εφόσον το ποθείς πήγαινε και κάνε πχ χαλαρά κυκλικά ή ότι γουστάρεις να κάνεις,ακόμη κι αν δεν έχει τόση λογική. Πχ μια κοπηλατική,μετά γάμπες,μετά μια έκταση για στήθος.. ξέρεις.. απλά κάνε το. Αρκεί να το γουστάρεις..

panos08
03-09-14, 19:45
Εκανα λιγο στηθος και δικεφαλους χθες,προσπαθησα για πλατη τρικεφαλους σημερα αλλα δεν μπορεσα και σταματησα στην πλατη.Βαρη με ψυχιατρικη αγωγη δεν γινονται αλλα θα το προσπαθησω.

margarita02
03-09-14, 20:51
Πάνο γεια σου, έχω την εντύπωση πως αυτά τα φάρμακα που λες θα έπρεπε να τα πάρεις στην περίπτωση που μπορούν να βελτιώνουν τη ζωή σου. Από τη στιγμή που πάλι δεν μπορείς να κάνεις γυμναστική και μειώνουν και την ενέργειά σου γιατί να νιώθεις καλύτερα που τα παίρνεις;

Υποτίθεται αυτά θα έπρεπε να μειώνουν το άγχος που έχεις για να μπορείς να ανταπεξέλθεις στην καθημερινότητά σου. Εάν και πάλι που τα παίρνεις δεν νιώθεις ο εαυτός σου θα πρέπει τότε να ψάξεις για άλλες λύσεις. π.χ. τα φάρμακα είναι ένα μέσο, τα παίρνεις και μόλις τα κόβεις πάλι τα ίδια. Δεν σου λύνουν δηλ. το πρόβλημα. Χρειάζεται να ψάξεις τί είναι αυτό και να συνειδητοποιήσεις γιατί συμβαίνει. Μόνο τότε θα καταλάβεις πως πρέπει να το αντιμετωπίσεις. Τα φάρμακα δες τα σαν αυτό που σε βοηθούν να βρεις το γιατί συμβαίνει. Υπάρχει περίπτωση να οφείλεται σε κάποια βλαβη, π.χ. έχεις κάνει κάποια εξέταση π.χ. μαγνητική ή εγκεφαλογράφημα;

panos08
04-09-14, 18:40
Έχω κάνει αξονικη και μαγνητική μια χαρά ήταν. Τα φάρμακα βοηθάνε αλλά σίγουρα δεν είναι η λύση.

just chris
04-09-14, 18:57
να μεινεις στις συμβουλες του γιατρου σου κ να μην ακουσεις τιποτα αλλο απο κανεναν κ κανενα φορουμ.σε λιγο μπορει να σου πει κανεις να κοιταξεις μηπως εχεις ανδρικη περιοδο.κανε την αγωγη που σου εδωσε για οσο ακριβως σου πει.τιποτα λιγοτερο τιποτα περισσοτερο.το μονο κακο ειναι οτι θα εισαι λιγο υποτονικος αλλα για να σου φυγει αυτο το σκαλωμα απ'το μυαλο πρεπει να κανεις την αγωγη.

margarita02
04-09-14, 20:23
Αυτό ακριβώς. Τα φάρμακα βοηθάνε αλλά για να λυθεί το πρόβλημα θα πρέπει να ξέρεις γιατί συμβαίνει. Μόνοι μας πολλές φορές τα βλέπουμε σαν ένα βουνό, δεν μπορούμε να βγάλουμε άκρη. Στο γιατρό που πας θα έπρεπε να λες τι σε προβληματίζει. Αυτός θα έπρεπε να ψάξει και να σε κατατοπίσει. Όχι μόνο να πηγαίνεις και να σε φορτώνει φάρμακα γιατί μόλις τα κόψεις πάλι τα ίδια θα έχεις. Σκοπός είναι να πηγαίνεις εκεί και κάθε φορά να κάνεις κι ένα βήμα προς την αντιμετώπισή του.

Μπορεί να είναι και της ηλικίας, όλοι περνάμε κάποιες φάσεις, κάποιοι θα το ξεπεράσουν από μόνοι τους, άλλοι θα ζητήσουν βοήθεια. Αφού πας που πας ζήτα του να δείτε μαζί όλες τις πλευρές. Να δεις που σιγά σιγά θα το ξεπεράσεις και όλα αυτά θα είναι ένα κακόγουστο αστείο.

just chris
04-09-14, 20:32
ο σκοπος των φαρμακων αυτων ειναι να φερει καποιες ισσοροπιες στον τροπο σκεψης του.καλο θα ειναι να σταματησεις να δινεις συμβουλες για το τι πρεπει να κανει με τον γιατρο του κ για τον αν θα πρεπει ή οχι να παρει φαρμακα.ο πανος δεν ειναι μικρο παιδι,ξερει τι θα πει στον γιατρο του.για τον αν θα πρεπει να παρει φαρμακα αστο να το ξερει ο ιδιος κ ο γιατρος του.
μολις παθεις καμια κριση πανικου κ κανα ψυχοσωματικο,ξαναπες τα αυτα που λες παραπανω.

margarita02
04-09-14, 21:09
Δεν είπα να σταματήσει τα φάρμακα. Είπα πως από μόνα τους δεν κάνουν τίποτα. Αν δεν κάνω λάθος κάπου πιο πάνω έχει αναφέρει πως τα έχει ξαναπάρει. Την ισορροπία στην σκέψη δεν θα στην φέρει ό,τι και να πάρεις. Απλά σε χαλαρώνουν κάπως για να κάτσεις να ψάξεις ήσυχος, μόνος σου ή με γιατρό σου να δεις τι συμβαίνει. Και μόλις το συνειδητοποιήσεις αρχίζεις και τα μειώνεις.

Να βοηθήσω προσπαθώ, μια άποψη λέω. Εάν δεν κάνει απόρριψέ την. Δεν ξέρεις έαν έχω ή έχω περάσει κάτι ψυχοσωματικό. Σε όλα αυτά ή ίδια αντιμετώπιση ακολουθείται. Απλά σε κάποιους που δεν ψάχνουν και δεν ακούν κι άλλες απόψεις το πρόβλημα διαιωνίζεται. Για εμένα όλα αυτά είναι πολύ απλά πλέον. Έχω μάθει να σκέφτομαι και βλέπω τα πράγματα από άλλη πλευρά.

Ίων Δραγούμης
05-09-14, 07:12
Τα φάρμακα βοηθάνε αλλά για να λυθεί το πρόβλημα θα πρέπει να ξέρεις γιατί συμβαίνει. Μόνοι μας πολλές φορές τα βλέπουμε σαν ένα βουνό, δεν μπορούμε να βγάλουμε άκρη. Στο γιατρό που πας θα έπρεπε να λες τι σε προβληματίζει. Αυτός θα έπρεπε να ψάξει και να σε κατατοπίσει. Όχι μόνο να πηγαίνεις και να σε φορτώνει φάρμακα γιατί μόλις τα κόψεις πάλι τα ίδια θα έχεις. Σκοπός είναι να πηγαίνεις εκεί και κάθε φορά να κάνεις κι ένα βήμα προς την αντιμετώπισή του.

Μπορεί να είναι και της ηλικίας, όλοι περνάμε κάποιες φάσεις, κάποιοι θα το ξεπεράσουν από μόνοι τους, άλλοι θα ζητήσουν βοήθεια. Αφού πας που πας ζήτα του να δείτε μαζί όλες τις πλευρές. Να δεις που σιγά σιγά θα το ξεπεράσεις και όλα αυτά θα είναι ένα κακόγουστο αστείο.



Μαργαρίτα,βάση των κριτηρίων DSM 4,οι διαταραχές πανικού δεν συνδέονται πάντα με κάποιο συγκεκριμένο γεγονός/πράγμα/σκέψη/κατάσταση κτλ. Απλά έρχεται στα καλά καθούμενα και δεν είναι λάθος της σκέψης,αλλά κατεξοχήν βιοχημικό ή της φυσιολογίας τους εγκεφάλου όπως και πλειάδα άλλων ψυχιατρικών προβλημάτων. Όταν υπάρχουν έντονα και επαναλαμβανόμενα επεισόδια η αγωγή είναι δίχως αύριο. Έχεις δει έντονο επεισόδιο; Να παίρνει άπειρες ανάσες το λεπτό (πανικός) και εν τέλη να χάνει τις αισθήσεις του (από υπερκαπνία);
Γι'αυτό ας αφήσουμε το παιδί απερίσκεπτο,χωρίς να του βάζουμε σκέψεις για την αγωγή του καθώς παρακολουθείται από ειδικό που γνωρίζει καλύτερα. Ο Πάνος δεν ανέφερε πουθενά ότι δεν συνομιλεί με τον γιατρό του. Για να τεθεί άλλωστε η (διαφορο)διάγνωση υπάρχει εκτεταμένη συνομιλία γιατρού-ασθενούς.

panos08
05-09-14, 12:22
Έχω ξεκινήσει και ψυχοθεραπεία παιδιά. Ήδη στις 10 μέρες φαρμακευτικής αγωγής αισθάνομαι καλύτερα. Το θέμα με εμένα είναι ότι δεν έχω κάποιο εμφανές πρόβλημα να με απασχολεί και να προέρχονται από εκεί όλα αυτά. Είναι λίγο δύσκολη λοιπόν η περίπτωση. Ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον όλων σας, με συγκινεί. Αυτό που μέχρι στιγμής έχω καταλάβει είναι ότι μετά την διακοπή της αγωγής μου πιο πολύ είχα προσπαθήσει να φτιάξω το σώμα μου και λιγότερο την ψυχική μου κατάσταση. Τώρα θα παλέψω και για τα δύο όσο μπορώ. Η ψυχή θέλει κι αυτή εκγύμναση όπως και το σώμα μας.

margarita02
05-09-14, 15:23
Ίωνα γεια σου, εάν ήταν αυτή η σοβαρή περίπτωση που ανέφερες δεν θα τον άφηναν χωρίς φάρμακα. Πέρα από τη βιοχημεία του εγκεφάλου που ότι είναι να πάθεις θα το πάθεις, κάποιος μπορεί να μάθει να ξεχωρίζει από τα συμπτώματα τί θα του συμβεί και πότε.

Στην περίπτωση που αναφέρεις με τις αναπνοές κάποιος που το έχει ξαναπάθει και έχει μάθει να αναγνωρίζει τα συμπτώματα θα πάρει μέτρα όπως να το πει σε κάποιον, να αλλάξει περιβάλλον, να καθίσει ή να πιει λίγο νερό. Ο Πάνος το καταλάβαινε. Μόλις πήγαινε στο γυμναστήριο του συνέβαινε. Ήξερε και αναγνώριζε τα συμπτώματα γι αυτό και έφευγε. Δεν του ήταν εντελώς ουρανοκατέβατο.

Τώρα ξέρει πως κάτι μάλλον δεν έκανε σωστά. Θα έπρεπε δηλ. τότε που έκοψε τα φάρμακα να είχε ασχοληθεί λίγο παραπάνω με την ψυχή, όπως ο ίδιος λέει και όχι μόνο με το σώμα.

panos08
05-09-14, 16:44
Βασικά θα έπρεπε να είχα ασχοληθεί ενώ έπαιρνα φάρμακα αλλά δεν πειράζει. Έστω και τώρα δεν είναι αργά.

margarita02
05-09-14, 17:00
Πάνο μπράβο, ποτέ δεν είναι αργά. Σημασία έχει που τώρα έχεις καταλάβει πως κι αυτό χρειάζεται το χρόνο σου και είναι κάτι που με την υπομονή κι από τα λάθη θα μάθεις να το αντιμετωπίζεις. Δεν είναι κάτι που δεν διορθώνεται.

Επίσης τα φάρμακα θα σε βοηθήσουν αλλά δεν θα σου λύσουν το πρόβλημα από μόνα τους. Καλώς που τα παίρνεις, βρες όμως κάποιον που μπορεί να σε ακούσει και να σε βοηθήσει να λύσεις το πρόβλημα και να μην ξαναεμφανιστεί.

Σε ό,τι αφορά στην άσκηση που έλεγες πως με την αγωγή δεν μπορείς να κάνεις βαριά πράγματα, πάρε το πρόγραμμα. Όλα τα γυμναστήρια έχουν ομαδικά. Βρες ένα που σε βολεύει σε ώρα και σε χρόνο και μπες. Είναι καλή εναλλακτική οταν δυσκολεύεσαι να κάνεις κάτι άλλο, θα δεις και θα ακούσεις καινούρια πράγματα. Καλή τύχη σε ότι κάνεις και περαστικά.

Χρήστος Τριανταφύλλου
05-09-14, 17:02
Έχω ξεκινήσει και ψυχοθεραπεία παιδιά. Ήδη στις 10 μέρες φαρμακευτικής αγωγής αισθάνομαι καλύτερα. Το θέμα με εμένα είναι ότι δεν έχω κάποιο εμφανές πρόβλημα να με απασχολεί και να προέρχονται από εκεί όλα αυτά. Είναι λίγο δύσκολη λοιπόν η περίπτωση. Ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον όλων σας, με συγκινεί. Αυτό που μέχρι στιγμής έχω καταλάβει είναι ότι μετά την διακοπή της αγωγής μου πιο πολύ είχα προσπαθήσει να φτιάξω το σώμα μου και λιγότερο την ψυχική μου κατάσταση. Τώρα θα παλέψω και για τα δύο όσο μπορώ. Η ψυχή θέλει κι αυτή εκγύμναση όπως και το σώμα μας.

Τα αποτελεσματα της εκγυνασης θα βοηθησουν κ την ψυχικη σου βελτιωση ,να εισαι σιγουρος γι αυτο!
Ακομη κ τα ορατα αποτελεσματα να μην ειναι τοσο ικανοποιητικα ,κ μονο η εξασκηση θα βελτιωση την βιοχημεια σου με θετικα αποτελεσματα κ στην ψυχολογια σου ,μειωση ανχους κ.λ.π.
Συνεχισε λοιπον φιλε μου κ την εκγυμναση του σωματος κ της ψυχης ,το ενα επηρεαζει κ βοηθαει το αλλο.

just chris
08-09-14, 07:36
''νους υγιής εν σώματι υγιεί''
δεν ειναι καθολου τυχαιο αυτο!!!εσυ μπορει να προσπαθουσες να φτιαξεις το σωμα σου με
διατροφη κ γυμναστικη αλλα αν το μυαλο δεν ειναι καθαρο απο αρνητικες σκεψεις,δεν θα το
καταφερεις,τουλαχιστον οπως θα ηθελες.
οταν εχεις αρνητικες σκεψεις του τυπου ''κατι εχω,μηπως εχω αυτο,μηπως εχω εκεινο,μηπως εχω καρδια,μηπως εχω πιεση,μηπως το'να μηπως τ'αλλο.'' με αυτες τις σκεψεις λοιπον προκαλεις στον εαυτο
σου καποια νευροσωματικα,δλδ σωματοποιεις τις σκεψεις αυτες.με αποτελεσμα σε καποιες φασεις να στο γυριζει σε πανικο.
με αυτα λοιπον μειωνεις την ποιοτητα της ζωης σου κ μονο αυτο,δεν προκειται να παθεις ποτε τπτ άλλο.
αλλαξε τροπο σκεψης πανο φιλε μου,σ'αυτο θα σε βοηθησει ο ψυχολογος κ η θεραπεια σου.αν κ να ξερεις οτι θα μπορουσες να το ξεπερασεις κ χωρις αυτα αλλα θελει να εισαι λιγο πετρα μεσα σου.
μη μασας κ να ξερεις οτι δεν εισαι μονος σου.
πηγα προσφατα για προληπτικες εξετασεις καρδιας κ συζητησα με τον γιατρο κ μου ειπε οτι πιο πολλοι ειναι
αυτοι που ερχονται σε'μενα νομιζοντας οτι εχουν την καρδια τους παρα αυτοι που οντως εχουν θεμα.
ειναι η εποχη της ανασφαλειας βλεπεις!