PDA

Επιστροφή στο Forum : νεφρά και κρεατινίνη



ΣΙΑΜΙ
06-08-14, 13:26
Καλησπέρα, εδώ και μερικούς μήνες έχω υποψία πως τα νεφρά μου "επιβαρίνονται".Πριν κανα 4μηνο είχα παρατηρήσει πολυ ουρία,αφρόδη ούρα και μικρούς πόνους χαμηλά στα νεφρά ειδικά όταν κατανάλονα πρωτείνες.Έκανα εξετάσεις ούρον,κρεατινίνης και υπέρηχο νεφρόν.Δεν βρέθηκαν λευκόματα στα ούρα ο υπέρηχος ήταν καλός και αυτός και η κρεατινίνη ηταν στα 1.12.Καθησυχάστικα τα ούρα μου επανήλθαν(δλδ δεν ηταν αφρόδη) και μετα απο 2 ευδομάδες που έκανα παύση απο όλα αρχισα παλι δυναμικά και με κρεατίνη περίοδο φόρτωσης(αν και ανούσιο τετοια περίοδο αλα τέλος πάντων) στην αρχή ήταν όλα καλά μέχρι που έβγαλα μερικά μικρο πριξιματάκια στα πόδια κάτω άκρα(τώρα δεν ξέρω αν ειναι συμπτώματα ΟΝΑ η απλα φταινε τα παπούτσια γτ τον τελευταιο καιρό ρίχνο πολυ περπάτημα και κουβάλιμα αλα όπως και να έχει αυτα δεν υποχορούν αλα δεν πονάνε κιόλας καθόλου.Εχθές έκανα πάλι κρεατινίνη και ουρία. 1.19 κρεατινίνη και 26 μγ ουρία.Και εδώ έρχετε η ερώτησει τα υψηλά επίπεδα κρεατινίνης οφήλονται στο ότι ακόμα την αποβάλο η στην πρωπόνιση που έκανα το προηγούμενο βράδυ πριν τις εξετάσεις (μετά τις 10 το βράδυ)η υπάρχη κίνδυνος για ΟΝΑ η απλά είναι στο μυαλό μου?Ξέρω πως πρέπει να απευθυνθώ σε νεφρολόγο αλα θα ήθελα και την γνώμη σας ευχαριστώ.

beefmeup
06-08-14, 13:29
μα δεν ειναι ψηλα η κρεατινινη στο -1.2 που εχεις.
ψηλα λογιζουμε πολλαπλασιες τιμες,οχι τα ορια.

επισης αυτοι οι πονοι ειδικα κοντα στην καταναλωση πρωτεινης κατα 100% ειναι απλα ιδεα σου.

Miss Fit
06-08-14, 14:22
Kανω χρονια εξετασεις στα νεφρα γιατι εχω θεμα και επισης παιρνω πρωτεινη για αρκετα χρονια. Και η δικια μου κρεατινινη ειναι στα ανωτατα ορια, αλλα οπως λεει και ο νεφρολογος μου δεν υπαρχει προβλημα. Προσπαθησε να πινεις απλα πολυ νερο, ολα τα αλλα ειναι στο μυαλο σου πιστευω.

ΣΙΑΜΙ
06-08-14, 17:29
ευχαριστώ, θα το ελέγχω που και που για να είμαι σίγουρος

zisis.z
06-08-14, 17:36
Και να επιλεγεις κρεατινες οι οποιες δεν χρειαζονται περίοδο φόρτωσης μιας και εισαι ευαισθητος και σε επηρεαζει το ολο θεμα οποτε θα εισαι ακομα πιο ανετος ξεροντας κιολας οτι δεν ζοριζεις τα νεφρα σου δινοντας μεγαλες ποσοτητες κρεατινης και στην τελικη δεν κερδιζεις και τιποτα με την περιοδο φορτωσεις ειναι ξεπερασμενη αποψη και πιο πολυ βολευει τις εταιρειες και τα καταστηματα για να γινεται μεγαλυτερη καταναλωση.......

ΣΙΑΜΙ
06-08-14, 17:47
τι εννοείς? μονουδρικη πέρνω με υδατάνθρακα (Μαλτοδεξτρίνη και Δεξτρόζι) τι διαφορετικό μπορώ να κάνω?

zisis.z
06-08-14, 18:03
τι εννοείς? μονουδρικη πέρνω με υδατάνθρακα (Μαλτοδεξτρίνη και Δεξτρόζι) τι διαφορετικό μπορώ να κάνω?

Απλα να αποφευγεις την περιοδο φορτωσης........να περνεις κανονικα τα 5γραμμαρια κρεατινης κανονικα κανοντας τον κυκλο σου....οπως σου ειπα και στο προηγουμενο μηνυμα......

ΣΙΑΜΙ
06-08-14, 21:50
οκ ευχαριστώ

john619
06-08-14, 22:30
ναι ρε σι δεν εχεις θεμα..εμενα ειναι στα 1.31 και ειμαι μια χαρα

ΣΙΑΜΙ
08-08-14, 18:25
ναι απλα και στη σχολη που μιλαγαμε για νεφρους κτλ μας λεγανε πως αν εισαι στα ορια και εχεις καμια ζημια δεν ειναι δυσκολο να παει στα 2 απο τη μια στιγμη στην αλλη...

Δημητρης 1924
09-08-14, 10:13
ναι απλα και στη σχολη που μιλαγαμε για νεφρους κτλ μας λεγανε πως αν εισαι στα ορια και εχεις καμια ζημια δεν ειναι δυσκολο να παει στα 2 απο τη μια στιγμη στην αλλη...

Εγω θα σου ελεγα να κανεις ενα τσεκαρισμα για το ουρικο οξυ,λογο του οτι οι τιμες ειναι o.k. αλλα υπαρχει το πρηξιμο στα ποδια που μπορει να ειναι και τυχαιο γιατι λογο ζεστης υπαρχει μεγαλυτερη αγγειοδιαστολη απο οτι το χειμωνα

ΣΙΑΜΙ
19-08-14, 17:12
οκ θα το κοιταξω και αυτο

Γιώργος Ν. Τουλιάτος
14-09-15, 20:25
H κρεατινίνη ορού αποτελεί τον πλέον αξιόπιστο δείκτη νεφρικής λειτουργίας,όπως και η κάθαρσης της κρεατινίνης ούρων 24ώρου.
Τα ούρα συλλέγονται σε δοχεία για ένα 24 ωρο και παραδίνονται για εξέταση.
Η απόλυτη τιμή της κρεατινίνης ορού μεταβάλλεται ανάλογα με το ΔΜΣ και τη μυική μάζα.

Metalas26
14-09-15, 21:15
Τα νεφρά μπορεί να επιβαρύνονται και από τα βάρη και από την κατανάλωση μεγάλης ποσότητας πρωτεινών, δεν είναι τυχαίο πως όσοι έχουν κάποιο σοβαρό θέμα με τα νεφρά πχ επέμβαση, ο γιατρός τους απαγορεύει να σηκώνουν πολλά βάρη κ να καταναλώνουν πρωτείνες. Εγώ σε περιόδους που ζοριζόμουν κ έκανα παραπάνω από αυτά που μπορούσα, με έπιανε πόνος στα νεφρά κατά την περίοδο της άσκησης κ μετά ανά τακτά χρονικά διαστήματα. Μετά χαλάρωσα, πήρα το γυμναστήριο πιο στην πλακα, έκανα λιγότερα κ απέφευγα τις υπερβολές, από τότε μόνο ελαφρές ενοχλήσεις με πιάνουν κατά περιόδους.

Ο γαμπρός μου έκανε εγχείρηση στα νεφρά κ του απαγόρευσε ο γιατρός να σηκώνει πολλά κιλά εσαεί

Οπότε καταλήγω στο συμπέρασμα πως θέλει πολύ προσοχή κ παρακολούθηση, οταν καταπονείς τον οργανισμό σου σηκώνοντας πολλά βάρη, κάτι το οποίο δεν είναι φυσιολογικό για τον οργανισμό

Nive
14-09-15, 22:53
Οταν αυξανεις πολυ την ενδοκοιλιακη πιεση ειναι πιθανο οπως και καποια κηλη πχ βουβωνοκηλη-ομφαλοκηλη,κυρσοκηλη,οσχεοκηλη κλπ δηλαδη λυση της συνεχειας της περιτονιας απο το εντερο.
Αυτο που λες εσυ ειναι το κλασικο "με ποναει η νεφραμια μου" ή "μου'πεσε το νεφρο" :green: