PDA

Επιστροφή στο Forum : Διάδρομος 5 φορές την βδομάδα



BLaCKWHiTe
28-11-08, 19:52
Λοιπόν μια ερώτηση. Είμαι 85 κιλά με ύψος 1.75 και έχω βάλει στόχο να χάσω 9-12 κιλά μέχρι τέλος Ιανουαρίου. Έχω ξεκινήσει διάδρομο στο γυμναστήριο 4 βδομάδες τώρα. Το έχω τραβήξει λίγο στα άκρα και κάνω 4-5 μέρες την εβδομάδα 90 με 100 λεπτά με μέση ταχύτητα γύρω στο 7.5 με 8 km την ώρα. Είναι υπερβολικό ή πρέπει να μειώσω την διάρκεια και τις μέρες για να υπάρχει και αποκατάσταση; Ρωτάω γιατί έχω αρχίσει να νιώθω τραβήγματα στο γαστροκνήμιο κάπου κάπου.

RUHL
28-11-08, 20:21
Ρωτάω γιατί έχω αρχίσει να νιώθω τραβήγματα στο γαστροκνήμιο κάπου κάπου.
To περιμενα

οι ερωτησεις ειναι

διατροφη κανεις?γιατι αν δεν μετρας θερμιδες κτλ για να εισαι σε υποθερμιδικη διετα βαρος δεν χανεις
αεροβια απο τι αεροβια αρχησες και το πηγες στα 4 φορες την εβδομαδα?απο 1,5 ωρα που λες?

γιατι αν αρχησες τωρα με πρωτες φορες τοση αεροβια μετα οταν δεν θα χανεις βαρος θα κανεις και 5 και 8 ωρες αεροβια για αυτα τα κιλα που θελεις να χασεις

το μυστικο της διετας ειναι στην διατροφη καλυτερα να αφαιρουμε 80% απο το φαγητο και να συμπηληρωνουμε 20% με αεροβια

επειδη 0,5 κιλα την εβδομαδα ειναι 3500 θερμιδες ελημα αν θυμαμε καλα

διαβασε αυτο και θα πετηχεις τον στοχο σου πολυ ευκολα
http://www.bodybuilding.com/fun/layne36.htm
εφοσον το κατανοησης και τα τηρησεις αν παλι δεν ξερεις αγγλικα δεν πειραζει :P :P

BLaCKWHiTe
28-11-08, 21:57
Ξεκίνησα με 60 λεπτά με μέση ταχύτητα 7 την πρώτη εβδομάδα. Διατροφή δεν κάνω κάτι ιδιαίτερο απλώς φροντίζω χοντρικά να μην περνάω τις 2000-2200 θερμίδες την μέρα.

"γιατι αν αρχησες τωρα με πρωτες φορες τοση αεροβια μετα οταν δεν θα χανεις βαρος θα κανεις και 5 και 8 ωρες αεροβια για αυτα τα κιλα που θελεις να χασεις " με αυτό τί εννοείς?

Πάντως στις 4 αυτές βδομάδες έχω χάσει ήδη 3 κιλά. Αυτό που ήθελα να μάθω με λίγα λόγια είναι ότι είναι τόσο σημαντική η αποκατάσταση στην αερόβια όπως στα βάρη ή δεν τρέχει κάστανο αν κάνω και κάθε μέρα σε αυτή την ποσότητα?

Steve KinG STyLe
28-11-08, 22:33
Σοβαρη δουλεια γινετε χωρις διατροφη και υστερα μετρημα θερμιων!!!
Διοτι εκει ειναι το μυστικο και ας σου φαινεται υπερβολικο,παιρνεις εστω 100θερμιδες παραπανω απο τις θερμιδες συντηρησης παιρνεις βαρος τρως 200λιγοτερες χανεις(το ποσο ειναι αλλο θεμα)παντως ετσι ειναι...
Οποτε
http://forum.bodybuilding.gr/viewtopic.php?t=1162

Μετα διαβασε το λινκ του ΡΟΥΛ απο πανω και αν δεν μπορεις αυτο
http://forum.bodybuilding.gr/viewtopic.php?t=1596

Ο ΡΟΥΛ εννοι οτι αν κανεις τοση ωρα αεροβια απο τωρα που εισαι στην αρχη τοση ωρα αεροβια μετα το σωμα σου θα συνηθισει και μετα θα χρηαζεσαι 200ωρες για να καψεις τις ιδιες θερμιδες....





:green:

RUHL
28-11-08, 22:49
Ο ΡΟΥΛ εννοι οτι αν κανεις τοση ωρα αεροβια απο τωρα που εισαι στην αρχη τοση ωρα αεροβια μετα το σωμα σου θα συνηθισει και μετα θα χρηαζεσαι 200ωρες για να καψεις τις ιδιες θερμιδες....
Πως με καταλαβαινεις :idea: :idea: :idea: :idea:

οσο για το απο πανω αυτο ακριβως ενουσα θα βαρουσες 5ωρα μετα :rabbit: ορεξη ειχαμε τωρα :drunken: :drunken: ουτε λεφτα να περναμε :rabbit: για τοσες ωρες αεροβια

Στην γραμμωση θελει λεπτομερεια και εξυπνη δουλεια γιατι μπορεις να πετυχεις ενα καλο αποτελεσμα με οχι πολυ προσπαθεια(αναλογως πως μετραει καποιος την προσπαθεια ε :joker: εγω εχω διανησει και τα 2 μονοπατια προτημω το εξυπνο και γρηγορο χωρις πολυ κοπω αλλα θελει διαβασμα)


BLaCKWHiTe γενικα κατσε διαβασε λιγο το φορουμ επειδη εχουμε βαλει οδηγους παραδειγματα λυσαμε παρα πολλες αποριες και τις πιο χαζες :joker: το επομενο σταδιο ειναι να κανουμε την πραξη για σας γιατι δεν εχει κατι αλλο :lol:

εγω μπορω να χασω και 3 κιλα σε μια μερα θεμα ειναι ομως τι κιλα θα ειναι αυτα :green: αρα καλυτερα να βλεπεις ποσο λιπος εχασες

Steve KinG STyLe
28-11-08, 22:51
[quote]Στην γραμμωση θελει λεπτομερεια και εξυπνη δουλεια γιατι μπορεις να πετυχεις ενα καλο αποτελεσμα με οχι πολυ προσπαθεια(αναλογως πως μετραει καποιος την προσπαθεια ε :joker: εγω εχω διανησει και τα 2 μονοπατια προτημω το εξυπνο και γρηγορο χωρις πολυ κοπω αλλα θελει διαβασμα)

Αλεξ??? :shock: :shock: :shock:
Τριπιθηκες??? :shock: :shock: :shock:
Σαν δεν ντρεπεσε :sneaky: :rolf: :rolf: :rolf:

RUHL
28-11-08, 22:58
αναλογως πως το ενοεις αχαχαχ παλια οταν εκανα διετα ημουν χαλια πολλες στερησεις αδικες εγηνα φλατ(επιπεδος) παρα πολυ αεροβια επεσε η δυναμη ειχε μεγαλη διαρκεια

αυτα χωρις γνωσεις


με γνωσεις τα επιπεδα ενεργειας εκει που επεσαν πριν πχ 30-40 κιλα στον παγκο εγηναν 10-15 σε σχεση με ογκο η οχι τοσες στερησεις αφου και τα cheats ηταν με προγραμα και βοηθουσαν να γραμμωσεις ακομα πιο πολυ κρατηθηκαν μυεις περισσοτεροι και τετοια

ε τετοια ενοω :green: ξερεις τωρα :P :P :P

οπως ελεγε η παλια διαφημιση θελει τροπο(εξυπνο λογικα ενοουσε :green: ) οχι κωπο

BLaCKWHiTe
01-12-08, 22:02
Πάντως δεν απαντήθηκε το ερώτημά μου. Στο τρέξιμο πρέπει να γίνεται αποκατάσταση ενα 48ωρο όπως στα βάρη ή δεν είναι αναγκαίο?

RUHL
01-12-08, 22:51
οχι εγω κανω και πρωι νυχτα σπασμενη οταν εχω χρονο καλυτερα ειναι αν θελεις να χασεις λιπος

Georges
02-12-08, 00:03
Έχεις όργανα στο σπίτι; Διάδρομο, ποδήλατο;

RUHL
02-12-08, 00:16
ποιος? :green:

Georges
02-12-08, 00:45
Σε ρώτησα γιατί λες ότι κάνεις πρωί βράδυ κ.λ.π.