PDA

Επιστροφή στο Forum : Μερική ρήξη υπερακάνθιου τένοντα



lykos
23-08-14, 19:29
Καλησπερα παιδια δωστε τα φωτα σας γιατι εχω τρελαθει δεν αντεχω αλλο.
τον μαιο που μας περασε αρχισα να εχω ενοχλησεις στον εμπροσθιο δελτοειδη,σκεφτηκα οτι θα ειναι μια απλη τενοντιτιδα,δεν εδωσα σημασια και για 1 μηνα συνεχισα να κανω προπονησεις ωσπου ο πονος χειροτερεψε..
αποφασισα να το αφησω να ξεκουραστει,περασε ενας μηνας χωρις βαρη και ο πονος δεν εφευγε.
τον ιουλιο πηγα σε γνωστο μεγαλο ορθοπεδικο που εναι σε γνωστη ομαδα ποδοσφαιρου,με εστειλε για μαγνητικη και εδειξε μερικη ρηξη υπερακανθιου τενοντα,το πηρε πολυ χαλαρα και ειπε θα περασει μονο του και δεν ειναι τιποτα και μου εγραψε και 10 φυσιοθεραπιες να κανω.επισης με <εκραξε> κιολας γιατι εχω ως χομπι το γυμναστηριο και αφου δεν ειμαι επαγγελματιας αθλητης δεν θα επρεπε να σηκωνω βαρη,ναι οσο παραξενο και αν σας ακουγεται αυτος που ασχολειτε με αθλητες ειπε αυτα τα λογια και γενικα ηταν πολυ ειρωνικος.
πηγα εκανα τις φυσιοθεραπιες,δεν ειδα καμια αλλαγη,ο πονος συνεχιζε.κανω κατι ασκησεις με λαστιχα στο σπιτι που μου εχει δειξει ο φυσιοθεραπευτης και αλλαγη ακομα δεν εχω δει.
το gym για μενα ηταν η ζωη μου δεν ηταν απλα ενα χομπι,λειτουργουσε και σαν ψυχοθεραπεια για μενα.ημουν στην καλυτερη φορμα που ειχα βρεθει ποτε (1.70 78 κιλα 12% λιπος) και μου συνεβη αυτο και τα εχασα ολα.δεν μπορω να φανταστω την ζωη μου χωρις gym.
δεν ξερω τι αλλο να κανω,στο ιντερνετ εχω τρομαξει με αυτα που διαβαζω για οσους ειχαν αυτον τον τραυματισμο.υπαρχει καποιος απο εδω που εχει περασει αυτον τον τραυματισμο?

Polyneikos
23-08-14, 20:32
Το είχα παθει στο παρελθόν, στην περίπτωση μου υπήρχε καποιος εκφυλισμός και είχαν κοπεί καποια μυικά μικρα κομματια από τον υπερακάνθιο ( αν θυμαμαι καλά την περιγραφή της μαγνητικης) ,τα οποία ενοχλούσαν την κίνηση του ώμου και δεν μπορουσα να κανω τίποτα.
Ο ίδιος πόνος είτε εκανα με 2κιλο είτε με 15 κιλο.
Η πλάκα είναι ότι δεν το έπαθα με ελευθερα κιλά, αλλά σε pec dec με αρκετά κιλά, στο κλείσιμο των λαβων ακουσα κατι από μέσα, λες και ξεκούμπωσε κατι από την θέση του.
Αφού έχασα 6 μηνες με πασης φύσεως αμυντική αποκατάσταση (ξεκουραση, φυσικοθεραπείες, παγους κτλ), δεν πέρναγε με τίποτα.
Τελικά έκανε αρθροσκόπηση ,καθαρίζωντας μου την περιοχή και τελικά επανήλθα 100%.
Φυσικά η δικιά μου περίπτωση δεν ξερω αν είναι ίδια ακριβώς με την δική σου, θα πρέπει να απευθυνθείς σε χειρούργο ορθοπαιδικο.
Καλή ανάρρωση.

lykos
23-08-14, 20:45
ευχαριστω για την απαντηση πολυνεικε,
εγω πρεπει να το επαθα απο το σμιθ οταν εκανα κλειστη λαβη για τρικεφαλα τελευταια ασκηση και τελευταιο σετ,τοτε ενιωσα για πρωτη φορα το τσιμπιμα στο σημειο.
σε χειρουργο ορθοπεδικο-αθληατρο πηγα που υποτιθεται ειναι απο τους καλυτερους.τωρα ψαχνω να βρω καποιον αλλο.
απο οτι εχω διαβασει το σημειο ειναι πολυ δυσκολο και ακομα και με το χειρουργιο μπορει να γινει χειροτερα,χιλιες φορες να παθεις ρηξη χιαστων παρα αυτο.

iron maiden
30-08-14, 21:07
αν ειναι μικρη ρηξη ισως την αποφυγεισ την αθροσκοπιση παιζει ρολο και σε ποιο σημειο ειναι αν ειναι στην καταφυση ,στην εκφυση η κατα μηκοσ του τενωντα.απο δικη μου πειρα θα σου πω οτι αν ειναι στην καταφυση εστω και να σε αφησει ο πονος δεν θα γυμναζεσαι το ιδιο και σιγουρα στο μελων θα σε πιασει παλι και θα το κανεισ αναγκαστικα και εχωντας σιγουρα μεγαλυτερη ζημια απο οτι εχεισ τωρα.ενασ απο τουσ καλυτερους στον ωμο ειναι ο αντωνογιαννακης στο ιασω αλλα ακριβως ,για δημοσιο νοσοκομειο απο κακη εμπειρια δικη μου στο δεξι μου ωμο στο κατ θα ελεγα να το ψαξεις πολυ .......αυτος ειναι και ο λογος που ενω πρεπει να κανω στο αριστερο ωμο αθροσκοπηση δεν την κανω ακομα....τελος να θυμασαι οτι ανοιγεται δεν γινεται 100% οπωσ ηταν πριν το τραυματισμο.

lykos
02-10-14, 13:04
εκανα αρθροσκοπηση τελικα,σε 3 μηνες ειπε ο γιατρος θα μπορεσω να ξαναμπω στο gym.για να δουμε..

Mikekan
02-10-14, 14:38
Καλή ανάρρωση φιλαράκο να επανέλθεις πιο γερός και αποφασισμένος! :thumbup:

lykos
02-10-14, 22:11
ευχαριστω mike να εισαι καλα και εσυ συνεχισε την πολυ καλη δουλεια που κανεις :weights: και τα πολυ καλα ποστς(μπορει να μην γραφω συχνα αλλα σας διαβαζω συχνα)!

Nive
08-10-14, 10:35
Καλή δύναμη αδερφέ.
Υπομονή και δουλειά θες τώρα... ;)

υ.γ. αν θες στείλε μου πμ τον γιατρό που σε ανέλαβε.
(να ξέρεις γενικά πως υπάρχει αυτή η άποψη του μην καταπονείς το σώμα σου αν δεν σου αποφέρει χρήματα στην ιατρική κοινότητα.Εγώ τρώω κράξιμο από ορθοπεδικούς που κάνω αρκετά βάρη αλλά έχω δει τραγική βελτίωση στην δουλειά μου,φαντάσου έχω δουλέψει άτομα 100+ κιλά που δεν μπορούσαν να με βοηθήσουν καθόλου στις μετακινήσεις...έλα πες μου ένας αγύμναστος άνθρωπος πώς θα τα κατάφερνε. Επειδή έχω πάθει τενοντοπάθια και στους δύο ώμους σε καταλαβαίνω). :welcome: