PDA

Επιστροφή στο Forum : Το προγραμμα μου και η διατροφή μου



polina
16-01-09, 20:09
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΗ ΛΕΙΒΑΔΙΑ.
ΕΙΜΑΙ 28 ΧΡΟΝΩΝ ,1.58 ΥΨΟΣ ΚΑΙ 53 ΚΙΛΑ.ΨΑΧΝΩ ΓΙΑ.......ΤΙΣ ΠΟΛΥΤΙΜΕΣ ΓΝΩΜΕΣ ΣΑΣ.
ΣΤΟ ΓΥΜΝΑΣΤΗΡΙΟ ΜΟΥ ΕΔΩΣΑΝ ΤΟ ΠΑΡΑΚΑΤΩ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ
ΣΤΗΘΟΣ
ΠΙΕΣΕΙΣ ΣΤΟ PECK DECK ΘΕΣΗ 2D 13ΚΙΛΑΧ15 ΕΠΑΝΑΛΗΨ Χ 2 ΣΕΤ
ΠΙΕΣΕΙΣ ΣΤΗ ΠΡΕΣΣΑ ΘΕΣΗ 2 C 5 ΚΙΛΑ Χ 15 ΕΠΑΝ Χ 2 ΣΕΤ
PULL OVER ΣΕ ΟΡΙΖΟΝΤΙΟ ΠΑΓΚΟ&ΑΛΤΗΡΑΣ 2.5 ΚΙΛΑ Χ 15 ΕΠ Χ 2 ΣΕΤ
ΠΟΔΙΑ
ΕΚΤΑΣΕΙΣ ΤΕΤΡΑΚΕΦΑΛΩΝ 14.5 ΚΙΛΑ Χ 20 ΕΠΑΝ Χ 2 ΣΕΤ
ΠΙΕΣΕΙΣ ΔΙΚΕΦΑΛΩΝ 19 ΚΙΛΑ
ΠΙΕΣΕΙΣ ΓΛΟΥΤΩΝ 20 ΚΙΛΑ
ΠΙΕΣΕΙΣ ΓΛΟΥΤΩΝ ΣΤΟ ΕΔΑΦΟΣ ΜΕ ΕΠΙΒΑΡΥΝΣΗ
ΩΜΟΙ
ΠΛΑΓΙΕΣ ΑΝΥΨΩΣΕΙΣ ΩΜΩΝ ΚΑΙ ΑΛΤΗΡΕΣ 2 ΚΙΛΑ
ΠΙΕΣΕΙΣ ΣΤΗ ΠΡΕΣΣΑ ΘΕΣΗ 2 5 ΚΙΛΑ
ΕΜΠΡΟΣΘΙΕΣ ΑΝΥΨΩΣΕΙΣ ΕΝΑΛΑΞ ΚΑΙ ΑΛΤΗΡΕΣ 2ΚΙΛΑ
ΚΟΙΛΙΑΚΟΙ 20 ΕΠΑΝΑΛΗΨ Χ 2 ΣΕΤ
ΠΛΑΓΙΟΙ
ΨΑΛΙΔΙΑ
ΡΑΧΙΑΙΟΙ
ΜΟΝΟΖΥΓΟ
ΚΑΝΩ ΣΧΕΔΟΝ 40 ΛΕΠΤΑ ΑΕΡΟΒΙΚΗ 5 ΛΕΠΤΑ ΣΤΗΝ ΤΑΧΥΤΗΤΑ 6.5 ΚΑΙ 5 ΛΕΠΤΑ ΣΤΟ 9 ΕΝΑΛΑΞ.
ΜΟΥ ΕΒΓΑΛΕ Η ΓΥΜΝΑΣΤΡΙΑ ΠΑΛΜΟΥΣ ΓΙΑ ΜΕΓΙΣΤΗ ΚΑΥΣΗ ΛΙΠΟΥΣ ΜΕΤΑΞΥ 134 ΚΑΙ 144(ΒΑΡΙΕΜΑΙ ΟΜΩΣ ΜΟΝΟ ΜΕ ΤΟΣΟΥΣ ΛΙΓΟΥΣ ΠΑΛΜΟΥΣ)
Η ΔΙΑΤΡΟΦΟΛΟΓΟΣ ΜΟΥ ΕΒΑΛΑ 6 ΓΕΥΜΑΤΑ ΤΡΙΑ ΕΚ ΤΩΝ ΟΠΟΙΩΝ ΦΡΟΥΤΑ, ΠΡΩΙΝΟ ΓΑΛΑ ΜΕ ΔΗΜΗΤΡΙΑΚΑ,ΜΕΣΗΜΕΡΙΑΝΟ ΚΑΙ ΒΡΑΔΥΝΟ ΤΑ ΓΝΩΣΤΑ ΣΑΛΑΤΕΣ ΚΑΙ ΚΡΕΑΤΑΚΙ ΨΗΤΟ ΚΑΙ ΚΑΝΕΝΑ ΑΥΓΟΥΛΑΚΙ,Η ΚΑΝΕΝΑ ΣΠΑΝΑΚΟΡΥΖΟ Η ΟΣΠΡΙΑ.
ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ ΕΔΩ ΚΑΙ ΤΡΕΙΣ ΜΗΝΕΣ ΕΧΩ ΧΑΣΕΙ ΜΟΝΟ 2 ΚΙΛΑ,ΑΝ ΚΑΙ ΠΗΓΑΙΝΩ 12 ΦΟΡΕΣ ΤΟ ΜΗΝΑ ΓΥΜΝΑΣΤΗΡΙΟ ΚΑΙ ΤΟ ΣΩΜΑ ΜΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΛΛΑΞΕΙ ΣΧΕΔΟΝ ΚΑΘΟΛΟΥ(γλουτοι και γοφοι επιμενουν να γεμιζουν το τζιν μου).ΚΑΙ ΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΠΡΟΒΛηΜΑ ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ ΔΕ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΟΨΩ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ ΤΗ ΜΙΑ ΜΠΑΡΑ ΣΟΚΟΛΑΤΑ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ.
ΑΥΤΑ ΓΙΑ ΑΡΧΗ.ΠΟΛΛΑ ΕΙΠΑ.ΑΣ ΜΙΛΗΣΕΙ Η ΕΜΠΕΙΡΙΑ..........

slaine
16-01-09, 20:13
κατ'αρχάς καλώς ήρθες!

ερώτηση: το πρόγραμμα που έγραψες το κάνεις ολόκληρο κάθε φοράή το έχεις χωρίσει? πόσες φορές πας γυμναστήριο την εβδομάδα?

slaine
16-01-09, 20:15
επίσης καλύτερα να γράψεις τη διτροφή σου στο υποφόρουμ της διατροφής για να πάρεις πιο εύκολα τις απαντήσεις που θέλεις :^^:

polina
16-01-09, 20:18
καλως σας βρηκα!!!
το προγραμμα που εγραψα το κανω εναλαξ με ενα αλλο που δεν εγραψα(δε το θυμαμαι ακριβως)
γυμναστηριο παω 4 φορες την εβδομαδα

slaine
16-01-09, 20:19
εννοώ κάνεις κάθε φορά που πας ολόκληρο το πρόγραμμα? η το σπας και κάνεις πχ τη μία μερα το μισό την άλλη το άλλο μισο?

polina
16-01-09, 20:24
β προγραμμα ( αν το θυμαμαι καλα)
ΠΛΑΤΗ
ΕΜΠΡΟΣΘΟΛΑΙΜΙΕΣ ΕΛΞΕΙΣ ΤΡΟΧΑΛΙΑΣ 12 ΚΙΛΑ
ΟΠΙΣΘΟΛΑΙΜΙΕΣ
ΚΩΠΗΛΑΤΙΚΗ ΚΑΙ ΑΛΤΗΡΑΣ ΣΕ ΟΡΙΖΟΝΤΙΟ ΠΑΓΚΟ-ΗΜΙΓΟΝΑΤΙΣΗ
ΤΡΙΚΕΦΑΛΟΙ
ΕΚΤΑΣΕΙΣ ΤΡΙΚΕΦΑΛΩΝ ΣΤΗ ΜΗΧΑΝΗ 10 ΚΙΛΑ
ΕΚΤΑΣΕΙΣ ΣΤΟ ΕΝΑ ΧΕΡΙ ΚΑΙ ΑΛΤΗΡΑΣ 2 ΚΙΛΑ
ΔΙΚΕΦΑΛΟΙ
ΚΑΜΨΕΙΣ ΔΙΚΕΦΑΛΩΝ ΣΤΗ ΜΗΧΑΝΗ 1Ο ΚΙΛΑ
ΚΑΜΨΕΙΣ ΚΑΙ ΑΛΤΗΡΕΣ ΕΝΑΛΑΞ 2 ΚΙΛΑ
ΠΟΔΙΑ
ΠΙΕΣΕΙΣ ΑΠΑΓΩΓΩΝ ΣΤΗ ΜΗΧΑΝΗ 33 ΚΙΛΑ
ΠΙΕΣΕΙΣ ΠΡΟΣΑΓΩΓΩΝ 33 ΚΙΛΑ
ΠΙΕΣΕΙΣ ΑΠΑΓΩΓΩΝ ΣΤΟ ΕΔΑΦΟΣ
ΠΙΕΣΕΙΣ ΠΡΟΣΑΓΩΓΩΝ ΣΤΟ ΕΔΑΦΟΣ
ΚΑΙ ΞΑΝΑ ΚΟΙΛΙΑΛΟΙ ΡΑΧΙΑΙΟΙ ΨΑΛΙΔΙΑ ΜΟΝΟΖΥΓΟ
ΟΥΦ......ΑΥΤΑ

slaine
16-01-09, 20:25
όμως αυτά τα προγράμματα τα κάνεις ολόκληρα όταν πας γυμναστήριο?

polina
16-01-09, 20:26
εννοώ κάνεις κάθε φορά που πας ολόκληρο το πρόγραμμα? η το σπας και κάνεις πχ τη μία μερα το μισό την άλλη το άλλο μισο?
ΔΕΥΤΕΡΑ ΤΕΤΑΡΤΗ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΚΑΙ ΑΕΡΟΒΙΚΗ
ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ΣΑΒΒΑΤΟ ΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΚΑΙ ΑΕΡΟΒΙΚΗ

RUHL
16-01-09, 20:27
ξερεις γιατι δεν ειδες διαφορα πανω σου πρωτον ειδα τις ασκησεις που κανεις θα τις πω "γυναικειες" αλλα σημαινει οτι ειναι υποτιμητικες
Ειναι πολυ απλο θα καψεις πολυ πολυ πολυ λιγοτερες θερμιδες αν κανεις για τα ποδια εκτασεις παρα αν κανεις καθησματα με μπαρα στο πησω στο σβερκο(σκουωτς)
Ετσι ειναι ολες σου οι ασκησεις θελουν αλαγη δεν εχω χρονο για προταση τωρα
Και οι επαναληψεις σου ειναι παρα πολλες δεν υπαρχει αυτο το πραγμα
πολλες επαναληψεις=γραμμωση
λιγες επαναληψεις=ογκος
Μυθος μεταξυ γυμναστων για να κρατησουν κοσμο στα γυμναστηρια
Πρεπει να τις ρηξεις τις επαναληψεις 6-12 αυτο ειναι πολυ καλο ευρως

Και τα βαρη ειναι καλυτερος τροπος καψημο θερμιδων απο την αεροβια γιατι οταν σταματας την αεροβια σταματας να καις θερμιδες ενω τα βαρη μπορεις να καις και τις επομενες 24-48 ωρες θερμιδες
Και με τα βαρη δυσκολα προσαρμοζεσε και αν ειναι αλαζεις ασκησεις η εκτελεση σετ και ειναι "αναβολικα"(δλδ χανεις λιπος σφηγκουν-φτιαχνουν οι μυεις,ανεβενει ο μεταβολισμος) ενω η αεροβια ειναι καταβολικη

Βαλε αρκετα κιλα κανε καλη προπονηση σαν και μενα δεν θα γηνεις ποτε εχω περηπου χ 30 φορες παραπανω ορμονες απο σενα εσυ το πολυ πολυ θα "σφηξεις" πως το λετε



ΜΟΥ ΕΒΓΑΛΕ Η ΓΥΜΝΑΣΤΡΙΑ ΠΑΛΜΟΥΣ ΓΙΑ ΜΕΓΙΣΤΗ ΚΑΥΣΗ ΛΙΠΟΥΣ ΜΕΤΑΞΥ 134 ΚΑΙ 144(ΒΑΡΙΕΜΑΙ ΟΜΩΣ ΜΟΝΟ ΜΕ ΤΟΣΟΥΣ ΛΙΓΟΥΣ ΠΑΛΜΟΥΣ)

:rolf: :rolf: :rolf: :rolf: λιγους μαλον εσυ δεν τα μετρησες καλα γιατι στο 144 ηδη ειναι σαν να σε κυνηγανε σκυλια χεχε


5 ΛΕΠΤΑ ΣΤΗΝ ΤΑΧΥΤΗΤΑ 6.5 ΚΑΙ 5 ΛΕΠΤΑ ΣΤΟ 9 ΕΝΑΛΑΞ.

Καλη η σκεψη αλλα θελει ποιο ψηλα αν ειναι να κανεις Hiit

Αυτα ειναι το 30% ^^^^^^^^^^^

Ποιο πολυ με ενδιαφερει το αλλο 70% δηλαδη η διατροφη σου γραψε ακομα ποιο αναλυτικα με ποσοτητες και γευματα ακριβως τι τρως θεμιδες αν σου εβγαλε κτλ

slaine
16-01-09, 20:40
μάλιστα. πολλά λάθη. αυτά που είπε ο ρουλ είναι σωστά.

λάθος ασκήσεις, λάθος επαναλήψεις, λάθος σετ, λάθος όγκος προπόνησης-σπλιτ, υπερβολικά πολλή αεροβική την οποία θα συνηθίσεις και δε θα καις.

οι παλμοί σου θα έπρεπε να είναι σε μέτριας έντασης αεροβική 110 πάνω κάτω άρα όντως σε κυνηγάνε σκυλιά :P

ρίξε μία ματια στο φόρουμ στα θέματα προπόνησης να καταλάβεις. μη σε απασχολεί το αν θα φουσκώσεις. εν πρόκειται να γίνεια υτό αν δε βάλεις λίπος από τη μάσα.

η διατροφή άθλια.
κατ'αρχάς δε μετράς ποσότητες άρα πας στην τύχη. δεύτερον πολλά φρούτα για γράμμωση δεν κάνουν. φάε αλλά μέχρι το μεσημέρι-απόγευμα.
σωστό το να κάνεις πολλά γεύματα. στο περίπου κάθε 3 ώρες να τρω΄ς κάτι που να περιέχει πρωτέινη+σαλάτα/φρούτο και λίγους υδατάνθρακες μια και πρέπει να τους μειώσεις για τη γράμμωση.

polina
16-01-09, 20:41
ΚΙ ΟΜΩΣ ΕΙΧΑ 144 ΠΑΛΜΟΥΣ ΜΕ ΤΑΧΥΤΗΤΑ 6.3....ΑΠΛΟ ΠΕΡΠΑΤΗΜΑ.
ΔΙΑΤΡΟΦΗ
ΕΝΑ ΠΟΤΗΡΙ ΓΑΛΑ 2% ΜΕ ΔΗΜΗΤΡΙΑΚΑ ΟΛΙΚΗΣ
ΦΡΟΥΤΟ(πορτοκαλι)
ΜΟΣΧΑΡΑΚΙ ΛΕΜΟΝΑΤΟ ΚΑΙ ΣΑΛΑΤΑ Η 3 ΦΛΥΤΖ ΟΣΠΡΙΑ Η 3 ΦΛΥΤΖ ΣΠΑΝΑΚΟΡΥΖΟ Η ΚΟΤΟΠΟΥΛΟ ΚΑΙ ΣΑΛΑΤΑ Η 3 ΦΛΥΤΖ ΜΑΚΑΡΟΝΙΑ ΜΕ ΚΙΜΑ Η ΨΑΡΙ ΜΕ ΛΑΧΑΝΙΚΑ Η ΚΡΕΑΣ ΨΗΤΟ ΜΕ ΠΑΤΑΤΕΣ ΒΡΑΣΤΕΣ
ΦΡΟΥΤΟ(ΠΑΝΤΑ ΜΠΑΝΑΝΑ)
ΤΟΣΤΚΑΙ ΣΑΛΑΤΑ Η ΜΠΡΙΖΟΛΑ ΚΑΙ ΣΑΛΑΤΑ Η ΑΥΓΟ ΚΑΙ ΣΑΛΑΤΑ
ΦΡΟΥΤΟ
ΚΑΙ ΜΙΑ ΣΟΚΟΛΑΤΑ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ(ΑΥΤΟ ΜΟΝΗ ΜΟΥ)

polina
16-01-09, 20:43
ΘΑ ΜΕ ΚΑΝΕΤΕ ΝΑ ΞΑΝΑΚΟΙΤΑΞΩ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΜΟΥ ΣΤΟΝ ΟΦΘΑΛΜΙΑΤΡΟ ΜΕ ΤΟΥΣ ΠΑΛΜΟΥΣ. 8)

slaine
16-01-09, 20:48
η σοκολάτα μια στο τοσο δεν κάνει κακό ίσα ίσα που σε αυστηρή δίαιτα επιβάλλεται και το λεγόμενο cheat meal μία στο τόσο όμως και όχο σε καθημερινή βάση!

κάνεις και τέτοια εεε??? ωραία πράγματα!

εσύ μπορεί να είδες αυτό που έγραφε αλλά είτε δεν ήταν σωστό (δηλαδή το μηχάνημα μετρούσε λάθος) έιτε κάνεςι περισ΄σοτερο από όσο πρέπει

ά και κάτι ακόμα γράφε με μικρά γράμματα γιατί στη γλώσσα του ίντερνετ είναι σαν να φωνάζεις. άσε και κανά κενό για να διαβάζονται πιο εύκολα. αυτά και σόρι για το πρήξιμο με τους κανόνες

πάω για προπόνηση τα υπόλοιπα μετά.
:wave:

RUHL
16-01-09, 20:51
ΚΙ ΟΜΩΣ ΕΙΧΑ 144 ΠΑΛΜΟΥΣ ΜΕ ΤΑΧΥΤΗΤΑ 6.3....ΑΠΛΟ ΠΕΡΠΑΤΗΜΑ.
Και εγω ειμαι ο super man χαρηκα για την γνωρημεια :lol: χεχε

Παλμους ξερεις πως βρησκεις? βαζεις το χερι στο λαιμο και μετρας η ανα 10 δευτερολεπτα ποσες φορες θα χτηπησει η καρδια σου και πολαπλασιαζεις με το 6 η ανα 15 δευτερολεπτα και πολαπλασιαζεις με το 4 για να βρεις ποσους παλμους εχεις ανα λεπτο

σε αυτο που λες θα επιασες το πολυ 100 για 130-125 στο 10-11 ΕΤΡΕΧΑ για 144 δεν μηλαω εκει ασε :green:


Δωσε μου να καταλαβω σε παρακαλω ποσα γευματα εχεις την ημερα τα γραφεις και καπως απο οτι καταλαβα 5? αν θεωρησουμε οτι και το 1 φρουτο= γευμα ?

Αλλα δεν εχει σημασια επειδη εχουμε και εκει αρκετα λαθακια οπου εκει πονανε τα λαθη επειδη το 70% του συνολου 100%=δημηουργεια ωραιου σωματος

Με λιγα λογια αν θες να δεις διαφορα και γρηγορη πρεπει να ξεψυρησεις το φαγητο που τρως να εισαι πολυ της λεπτομερειας

Θερμιδες μετρας? σου μετρησε η διατροφολογος η πρωτεινη υδατανθρακα λιπος ανα μερα?

RUHL
16-01-09, 21:06
Aντε θα σου κανουμε μια χαρη

Your RMR Average From All Methods

Your Average RMR is 1272 Calories per day.

Βασικος μεταβολικος ρυθμος ειναι αυτος ^

τον βρηκα απο εδω το 6ο
http://www.bodybuilding.com/fun/lebrun8.htm

πολαπλασιαζεις αυτο με το 1,2 η 1,3 επιπεδο δραστηριοτητας

1272χ1,3=1653

Αυτες ειναι οι θερμιδες που χρειαζεσε ανα μερα τα υπολοιπα after training

ωρεξη να εχεις να τα ακολουθησεις αυτα που λεμε εδω τα αποτελεσματα ειναι εγκυημενα :wcourt:

slaine
18-01-09, 18:52
αυτό ήταν? τσάμπα γράφαμε και ο ρουλ υπολόγιζε τις θερμίδες? :unsure:

RUHL
18-01-09, 19:01
παλι καλα που ειχα προπονηση και δεν εγραψα ασκησεις και διατροφη(λεπτομερες ηθελα να ανοιξω το κοπιουτερακι ετοιμος ημουν)


ahhh well :clown2: :lift2hand: :turtle:

napstor
19-01-09, 00:27
αφηστε παιδια ανοιγω εγω κομπιουτερακι :rolf: :rolf:
λοιπον πρωτεϊνη 25%-413θερ.-103γραμ.
υδατανθρακες 45%-744θερ.-186γραμ.
λιπη 30%-496θερ.-55γραμ.
καπως ετσι πρεπει να ειναι τα μακροδιατροφικα στοιχεια της διατροφης σου

RUHL
19-01-09, 00:45
ρε τον ασχετο παιδι δεν ενοουσα τετοιο ρε^^^ εχω ενα αλλο με τρωφες σε 1 λεπτο βγαζω διατροφη το ποιο δυσκολο ειναι το κοπυ παστε

πχ
Γευμα 7
γιαουρτι total 2% 200γραμ
Φυστικια 15γραμ
αγγουρι 200γραμ

τυχαιες ποσοτητες^ και βαζω οτι θελω και αλαζουν αυτοματα=κοπιουτερακι δηλαδη και μου βγαζει τα εξης απο κατω σε καθε γευμα
Πρωτεινη 20,87
Υδατανθρακας 14,365
Ινες 2,675
Λιπος 11,625
Monounsaturated 3,66
Polyunsaturated 2,325
Saturated 1,02
Omega-3 fatty acids 0,00045
Omega-6 fatty acids 2,33325
Θερμιδες γευματος 245,565


τσιμπα και ενα συνολο ημερας απο εκινο το κοματι παλι

Συνολα
Πρωτεινη 138,82
Υδατανθρακας 290,325
Ινες 18,78
Λιπος 87,505
Monounsaturated 39,8485
Polyunsaturated 16,5205
Saturated 16,738
Omega-3 fatty acids 1,9152
Omega-6 fatty acids 15,01795
Θερμιδες ημερας 2504,125

Πρωτεινη 22,17%
Υδατανθρακας 46,38%
Λιπος 31,45%

Α ποιοτητα πρωτεινης Β ποιοτητα πρωτεινης Carb 1ο γευμα Carb πριν προπονηση Carb μεταπροπονετικο λοιπα carbs
120,6 18,22 14,60% 9,41% 53,73% 22,25%

slaine
19-01-09, 17:30
δεν κατάλαβε ο νέωπας

RUHL
19-01-09, 18:21
αυτό ήταν?

σπαστικο ομως :clown2: :clown2: να δεις μετα απο μερες η εβδοαμδες θα ανοιχτει ενα παρομοιο τοπικ :^^:

polina
19-01-09, 20:23
αυτό ήταν?

σπαστικο ομως :clown2: :clown2: να δεις μετα απο μερες η εβδοαμδες θα ανοιχτει ενα παρομοιο τοπικ :^^:
ΛΑΘΟΣ ΚΑΝΕΤΕ ΠΑΙΔΙΑ.ΕΔΩ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΔΙΑΒΑΖΩ ΟΛΑ ΤΑ TOPIC.
ΣΗΜΕΡΑ ΕΦΑΡΜΟΣΑ ΚΑΙ ΜΕΡΙΚΕΣ ΑΠΟ ΤΙΣ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΣΑΣ.Η ΓΥΜΝΑΣΤΡΙΑ ΒΕΒΑΙΩΣ ΒΕΒΑΙΩΣ ΜΟΥ ΤΗΝ ΕΙΠΕ ΛΙΓΟ ΠΟΥ ΑΛΛΑΞΑ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ,ΑΛΛΑ ΜΑΛΛΟΝ ΘΑ ΤΟ ΞΕΠΕΡΑΣΕΙ...
ΔΙΑΒΑΣΑ ΚΑΙ ΤΗ ΔΙΑΤΡΟΦΗ.ΘΑ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΩ.
ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΚΑΙ ΣΑΝ ΤΟ ΠΡΕΖΑΚΙ ΝΑ ΚΟΨΩ ΤΗ ΣΟΚΟΛΑΤΑ.ΜΟΝΟ ΤΗ ΤΑΒΕΡΝΑ ΤΟΥ ΣΑΒΑΤΟΥ ΚΡΑΤΑΩ ΑΚΟΜΑ. :rolf:

polina
19-01-09, 20:30
ΣΗΜΕΡΑ 2 ΩΡΕΣ ΣΤΟ ΓΥΜΝΑΣΤΗΡΙΟ.
10 ΛΕΠΤΑ STEP
15 λεπτα διαδρομο σε ταχυτητα 7
βαρη για πλατες ποδια χερια με 5 κιλα παραπανω
10 λεπτα ελειπτικο ποδηλατο(αν το λεω σωστα)
και στο τελος κοιλιακους 50
ραχιαιους 40
και κατι ασκησεις με τη μπαλα.
ΔΙΑΦΟΡΑ ΠΟΥ ΕΙΔΑ?
ΤΑ Χερια μου τα νιωθω τεντωμενα ενω παλια δε γινοταν αυτο και τα ποδια μου πιο 'σκληρα΄.
Οι παλμοι στο μηχανημα εξακολουθουν να ειναι σφυγμοι superman.157-160.

Niiick
19-01-09, 20:43
οι σφυγμοι μπορει να ειναι πολυ ψιλα γιατι ισως να καπνιζεις? ρουλ αυτο το προγραματακι ειναι ευκολο να πεις που το κονομησες η να το μοιραστεις η ειναι απο τα μυστικα εργαλεια?

RUHL
19-01-09, 21:02
ρουλ αυτο το προγραματακι ειναι ευκολο να πεις που το κονομησες η να το μοιραστεις η
Μονος μου το εφτιαξα :box1: μεσος ορος απο 2-3 σιτε+2 ελληνικα για καποιες τροφες+labels απο τα μαγαζια για καποια για να ελενχω τι τροω καθε μερα χωρις να ζορηζωμε στο μετρημα


ειναι απο τα μυστικα εργαλεια?
Προς το παρον ναι :chinese:

Exci
19-01-09, 21:19
Να συμβουλευτεις καποιον γιατρο για την ταχυπαλμια. Εγω νομιζα οτι την ειχα επειδη ημουν αγυμναστος αλλα προεκυψε οτι μια δυσμορφια στον θωρακα πιεζει την καρδια και τους πνευμονες και τους περιοριζει. Ακου να δεις :idea:

slaine
19-01-09, 23:42
καλώς το πρεζάκι :P χαίρομαι που διβάζεις το φόρουμ.

εντάξει μην τρελλαίνεσαι , σταδιακά αν κάνεις τις αλλαγές και όχι απότομα μην σου φανούν και πολλά-δύσκολα και μην "τσινίσει" (ακαδημαϊκός όρος :shifty: ) το σώμα σου.

exci αν δε σε πειράζει άνοιξε ένα τόπικ και ενημέρωσέ μας για το θέμα που λες να μάθουμε 5 πράγματα

peris
19-01-09, 23:50
γιατι 2 ωρες στο γυμναστηριο πφφφφφφφφφφ :affraid: :shock:

Exci
19-01-09, 23:55
γιατι 2 ωρες στο γυμναστηριο πφφφφφφφφφφ :affraid: :shock: Οντως τι εχετε παθει ολοι με την διαρκεια. Πηγα με μια φιλη γυμναστηριο και μου λεει ποση ωρα κανεις, 3 τεταρτα?! :1laugh:

slaine το εχω στα σχεδια απλα προσπαθω να παρω ολοκληρωμενη πληροφορηση πρωτα :^^:

RUHL
20-01-09, 00:49
Δωρο απο μενα για τις μερες που δεν εχεις προπονηση

Γευμα1

Δημητριακά 40γραμ
αυγό βρασμένο 2
γάλα 1,5% 200ml

Γεύμα 2

Κοτόπουλο στήθος 80γραμ
Ψωμι 40 γραμ
καρυδιά 15 γραμ
σαλάτα 300 γραμ
μήλο 100 γραμ

Γεύμα 3

Κοτόπουλο στήθος 80 γραμ
Λάδι ελιάς 15 γραμ
ρύζι 100 γραμ
αγγούρι 100 γραμ
καρώτα 100 γραμ

Γεύμα 4

Κοτόπουλο στήθος 80 γραμ
Λάδι ελιάς 15 γραμ
αγγούρι 200 γραμ
καρώτα 100 γραμ
μήλο 100 γραμ

Γεύμα 5

γιαούρτι total 2% 200 γραμ
Φιστίκια 15 γραμ
Σαλάτα 200γραμ



(δεν γραφω ποσοτητες σε καθε γευμα επειδη θα βγει μεγαλο το ποστ)

Συνολα
Πρωτεινη 142,41
Υδατανθρακας 141,365
Ινες 17,272
Λιπος 78,745
Monounsaturated 32,0605
Polyunsaturated 16,5605
Saturated 15,866
Omega-3 fatty acids 1,8389
Omega-6 fatty acids 14,04165
Θερμιδες ημερας 1843,805

Πρωτεινη 30,89%
Υδατανθρακας 30,67%
Λιπος 38,44%


Όπου έχει σαλάτα μπορείς να τρως ίδια ποσότητα ότι θες ντομάτες αγγούρια , λάχανο , καρώτα ,κουνουπίδια πιπεριές κτλ

Όπου έχει καρύδια φιστίκια μπορείς να βάλεις φιστικοβουτυρο αμύγδαλα είναι όλα το ίδιο με μια προτίμηση προς καρύδια η στο λάδι αν βιάζεσαι και δεν προλαβαίνεις τρως από τα πάνω ίδια ποσότητα.

Εκει που γράφει κοτόπουλο στήθος μπορείς να τρως ιδια ποσότητα γαλοπούλα η ψαράκια η τονο και ποιο σπάνια κοτόπουλο μπούτι(1 per week) ακόμα ποιο σπάνια μοσχαρίσιο κρέας χοιρινό.(1 per 2 weeks)
Χωρίς την πέτσα εννοείτε και χωρίς το εμφανές λίπος στο μοσχάρι



Μην κρηνετε για το "ψωμι" στο δευτερο γευμα ειναι και καλα για σαντουιτς για τους βιαστηκους που ντρεποντε τα ταπερακια και 2ο γευμα με σαλατα δεν εχει προβλημα για αποθηκευση λιπους για αυτο βγηκαν και οι εξρα θερμηδες πρπ αν βγει εισαι κανονικα στο περιπου οσες λεει το κοπιουτερακι αλλα δεν το δενουμε εκεινο γιατι ενας ειναι ο σωστος υπολογησμος με ποσα συντηρουμαστε τα τρωμε και βλεπουμε πως παει

Μολις γλυτωσες 50 ευρω πρεζακι :lol: :lol:

Exci
20-01-09, 01:00
Μολις γλυτωσες 50 ευρω πρεζακι :lol: :lol:
Καλη τυχη να απαντησεις στα 123 pm's που θα σου ερθουν οπου να'ναι :turtle: :P

RUHL
20-01-09, 01:06
μπα τιποτα ακομα :clown2: μηπως να ανοιξω μαγαζι :green: :lol: :lol: :lol: :lol:

polina
26-01-09, 15:38
ξεκιναω απο σημερα τη διατροφη-δωρο!
RUHL εχω πραγματικα πολυ δουλεια στην νεοσυστατη οικοτεχνια μου και δε προλαβαινω να σας διαβαζω παντα...
ειμαι ευγνομων για την διατροφη(αν και δεν ειδα πουθενα σουβλακι λειβαδιας) :sneaky:

NASSER
26-01-09, 15:41
ξεκιναω απο σημερα τη διατροφη-δωρο!
RUHL εχω πραγματικα πολυ δουλεια στην νεοσυστατη οικοτεχνια μου και δε προλαβαινω να σας διαβαζω παντα...
ειμαι ευγνομων για την διατροφη(αν και δεν ειδα πουθενα σουβλακι λειβαδιας) :sneaky:

Καλες δουλειες να εχεις! Απο Λειβαδια εισαι ή γνωριζεις για τα καλα σουβλακια τους??

BRaWNy
26-01-09, 15:45
Συνολα

Πρωτεινη 142,41
Υδατανθρακας 141,365
Ινες 17,272
Λιπος 78,745
Monounsaturated 32,0605
Polyunsaturated 16,5605
Saturated 15,866
Omega-3 fatty acids 1,8389
Omega-6 fatty acids 14,04165
Θερμιδες ημερας 1843,805

Πρωτεινη 30,89%
Υδατανθρακας 30,67%
Λιπος 38,44%
Εγω θα πρότεινα να μειωθεί λιγάκι το λίπος.

Επίσης, τα Ω-3 σε αναλογία με τα Ω-6 ίναι παρα πολύ λίγα

RUHL
26-01-09, 20:34
συνηθως τα "πανω απο το κανονικο" βαρος ατομα δεν εχουν τοσο καλη ευαισθησια ινσουλινης για αυτο και αφησα λιγοτερο υδατανθρακα ναι μεν θα μπορουσα να βαλω παραπανω πρωτεινη αλλα αμβφηβαλω οτι θα την ετρωγε :green: (μαρτηριο οι γυναικες επειδη ειχα μια παρομοια περιπτωση λενε μπουκονουν δεν μπορουν να τρωνε τετοιες ποσοτητες)

Για τα ωμεγα 3 το γνωρηζω αλλα αντε να τον πεις τον αλλον να αγωρασει flax oil η λιναροσπορο(bwt μιχαλη μηπως ξερεις που πουλανε στην Δραμα λιναροσπορο η αν πουλανε γενικα εδω?) η ψαρολαδο αλλα συνηθως με οτι εχεις-οτι ειναι ευκολο αυτα για τους αρχαριους εντελως οπως ειναι αυτη η περιπτωση που δεν εχει ξανακανει διατροφη
Καλα θα ηταν και τα αυγα εμπλουτησμενα με ωμεγα 3 στο πρωινο(αν και τα μετρησα με κανονικα) αλλα κοστηζουν αυτα με τα ωμεγα αρκετα κιολας


Παντως σωστες παρατηρησεις ευχαρηστω

Ας το ξαναφτιαξω βαση τον παρατηρησεων ας εχουμε και τα σωστα και οποιος θελει κανει οτι θελει

Γευμα1

Δημητριακά 40γραμ
αυγό βρασμένο 1
2 ασπραδια αυγου
γάλα 1,5% 200ml

Γεύμα 2

Κοτόπουλο στήθος 150 γραμ
Ψωμι 40 γραμ
καρυδιά 10 γραμ
σαλάτα 300 γραμ
μήλο 100 γραμ

Γεύμα 3

Κοτόπουλο στήθος 150 γραμ
Λινελαιο 10 γραμ
ρύζι 100 γραμ
αγγούρι 100 γραμ
καρώτα 100 γραμ

Γεύμα 4

Κοτόπουλο στήθος 150 γραμ
Λινελαιο 10 γραμ
αγγούρι 200 γραμ
καρώτα 100 γραμ
μήλο 100 γραμ

Γεύμα 5

γιαούρτι total 2% 200 γραμ
Καρυδια 10 γραμ
Σαλάτα 200γραμ

Συνολα
Πρωτεινη 191,7
Υδατανθρακας 131,58
Ινες 17,84
Λιπος 60,69
Monounsaturated 12,806
Polyunsaturated 22,299
Saturated 11,994
Omega-3 fatty acids 8,2588
Omega-6 fatty acids 13,2844
Θερμιδες ημερας 1839,33

Πρωτεινη 41,69%
Υδατανθρακας 28,61%
Λιπος 29,70%



(ψαρολαδο δεν εβαλα με κουταλιες επειδη μεγαλυτερες δοσεις απο 5 δεν χρησημοποιο ουτε ιδιος αλλα γηνετε να βαλεις μερικες καψουλες και θα παει η αναλογια ωμεγα3 με ωμεγα 6 1:1 και υα εχει και μερικα ωφελη για καψημο λιπους σε τετοιες δοσεις)

BRaWNy
27-01-09, 10:11
Για τα ωμεγα 3 το γνωρηζω αλλα αντε να τον πεις τον αλλον να αγωρασει flax oil η λιναροσπορο(bwt μιχαλη μηπως ξερεις που πουλανε στην Δραμα λιναροσπορο η αν πουλανε γενικα εδω?) η ψαρολαδο αλλα συνηθως με οτι εχεις-οτι ειναι ευκολο αυτα για τους αρχαριους εντελως οπως ειναι αυτη η περιπτωση που δεν εχει ξανακανει διατροφη
Καλα θα ηταν και τα αυγα εμπλουτησμενα με ωμεγα 3 στο πρωινο(αν και τα μετρησα με κανονικα) αλλα κοστηζουν αυτα με τα ωμεγα αρκετα κιολαςFlax-seeds and Flax oil, ανεβάζουν τα οιστρογόνα (οπότε για ανδρες δεν θα το συνιστούσα).
Δεν ξέρω που πουλάνε, μάλλον για λάδι σε καταστηματα συμπληρωμάτων, ενω για σπόρους ίσως εκει που είναι τα αστικά και κοντα στο ΚΤΕΛ, στα μαγαζια που πουλάνε χύμα σπόρους/δημητριακά.
Fish oils έχει στα φαρμακεία, είναι όμως χαμηλά σε δόσεις, οπότε θα πρέπει να καταναλώνεις και αρκετά παχιά ψάρια εκτός απο αυτά.

Οτιδήποτε είναι εμπλουτισμένο με Ω-3, σημαίνει ότι παραμένει να έχει και υψηλές ποσότητες Ω-6.
Σε όλα τα λιπαρά μπορουμε να συναντήσουμε Ω-3, το θέμα είναι ότι μας ενδιαφέρει η αναλογία.
Μια αναλογία 1:1 (στο μενού της ημέρας) για αρχή θα ήταν καλή.
Με λίγα λόγια όταν λέμε πάω για Ω-3, κυνηγάμε τις τροφές όπου αυτα υπερισχύουν των Ω-6.

Οπότε κάτι τροφές όπως becel (stay away of that) και τέτοια που λένε έχουν Ω-3, αλλά και συμπληρώματα που περιέχουν και τα 3 (Ω-3-6-9), στην ουσία δεν κάνουν την διαφορά, αφου η αναλογία παραμένει υπερ των Ω-6.
Σκοπός είναι να πάρεις Ω-3 χωρις να αυξάνεις τα Ω-6


συνηθως τα "πανω απο το κανονικο" βαρος ατομα δεν εχουν τοσο καλη ευαισθησια ινσουλινης για αυτο και αφησα λιγοτερο υδατανθρακα ναι μεν θα μπορουσα να βαλω παραπανω πρωτεινη αλλα αμβφηβαλω οτι θα την ετρωγε (μαρτηριο οι γυναικες επειδη ειχα μια παρομοια περιπτωση λενε μπουκονουν δεν μπορουν να τρωνε τετοιες ποσοτητες)Συνήθως όταν τα ποσοστά λίπους στο σωμα είναι υψηλά και όχι συνήθως πάνω απο το κανονικό βάρος.
Μην κοιτας βάρος, βλέπε body composition.

Παρακάτω τωρα,
Όσων αφορά τους υδατάνθρακες, δεν είπα να αυξηθούν.
Είπα να μειωθεί το λίπος, διότι είναι υψηλα το % στο συνολο θερμιδών, αλλά και γιατι είναι υψηλά οι υδατάνθρακες.
Υψηλό λιπος και υψηλοί υδατάνθρακες μαζί, μπορουν να αυξήσουν το λίπος στο σωμα.
Η χαμηλή ποσότητα των Ω-3 σε σχεση με Ω-6, έρχεται να το επιδεινώσει κι άλλο το παραπάνω πρόβλημα.
Oπότε σε carb adapted διατροφή, τα λιπαρά να είναι σχετικά χαμηλά και οι υδατανθρακες σχετικά υψηλά ή νορμάλ.

Αν θέλει/θέλεις να κάνεις δίαιτα με υψηλά λιπαρά (fat adapted), θα πρέπει να είναι οι υδατάνθρακες χαμηλά, αρκετά χαμηλά, και μαζί με το λίπος οι πρωτεΐνες πολύ υψηλά, και φυσικά υψηλές ποσότητες Ω-3.
Αυτό βοηθάει σε άτομα με μεγάλο % λίπους, να γίνουν πιό ευαίσθητοι σε ινσουλίνη.

Τα Ω-3 (fish oils) βοηθούν και σαν στοιχείο στην αυξηση της ευαισθησίας της ινσουλίνης.
Μαζί με αυτά, μπορει να βοηθήσει σε αυτό, και η χρησιμοποίηση μηλόξυδου (αν δεν προκαλεί καούρες).
Το θέμα είναι όμως να ξέρεις αν έχεις αντισταση στην ινσουλίνη και αν χρειάζεται λύση.

Παρόλα αυτά, πλάνα καλής διατροφής, μέθοδοι κλπ που στοχεύουν και στη μειωση της αντιστασης στην ινσουλίνη, είναι καλό να υπάρχουν έτσι κι αλλιώς.

Όσων αφορά το μπούκωμα, με υψηλά λιπαρά είναι πιό εύκολο να συμβεί, απο ότι με υδατάνθρακες (δίαιτα carb adapted).
Αν όχι ακριβώς μπούκωμα, ίσως μείωση όρεξης ή αν θες δυσκολίας να καταναλωθούν κάποια γεύματα στην ώρα τους, μιας και όπως ξέρουμε τα λιπαρά χωνεύονται αργά και προκαλούν πιό εύκολα κορεσμό.

Καλό είναι τα λαχανικά να είναι όσο γίνεται πράσινα.

Πρόσφατα σε τόπικ, αναφερθήκαμε σε λινκς σελιδών που περιέχουν αναλυτικά τα θρεπτικά στοιχεία κλπ των τροφών.
Εκει μπορουμε να δούμε για Ω-3.

Τα παχιά ψάρια έχουν υψηλά Ω-3 και υπερισχύουν των Ω-6, και συνήθως είναι τα ψάρια με την μεγαλύτερη περιεκτικότητα σε γρ.λιπαρών.
Απο τα πρωτα θα έλεγα έρχεται το σκουμπρί, ενω ο τόνος και ο σολομός είναι σχετικά χαμηλά.

Προσοχή, αν καταναλώνονται παχιά ψάρια σε γεύμα, ή και γενικά αν υπάρχουν αρκετά λιπαρά σε γεύμα, δεν θα πρέπει να υπάρχουν μαζί με αυτά αμυλούχοι υδατάνθρακες, παρα μόνο λαχανικά.
Επίσης, για γεύμα αμέσως μετα την προπόνηση (όπου θέλουμε υδατάνθρακες μαζι με πρωτεΐνη), τα παχιά ψάρια δεν ενδεικνυνται αφου περιέχουν λίπος.

Επίσης, καλό είναι να αποφεύγεται το ψωμί, και στη θέση του να υπάρχουν ρύζι ή πατάτα/γλυκοπατάτα (για μετα την προπόνηση αυτη).
Τα δημητριακά επίσης θέλουν προσοχή, διότι είναι acidic και θα πρέπει να προτιμούνται οι τροφές με αλκαλικότα ή ΚΑΙ οι τροφές με αλκαλικότητα (πράσινα λαχανικά και ιδιαίτερα το σπανάκι ανεβαζουν την αλκαλικότητα).
Το μπασμάτι είναι το καλύτερο ρύζι απο όλα, πιό ουδέτερο σε acidic, περισσότερο ασβέστιο, χαμηλότερος γλυκαιμικός δείκτης (αν και δεν λέει τιποτε αυτό, το Glycemic Load έχει σημασία), πιό κατάλληλο και για όλες τις ομάδες αίματος.
Η βρώμη μπορει να γίνει alergen αν χρησιμοποιείται συνεχώς, θα πρέπει να καταναλώνεται με μέτρο.

Για τα γαλακτοκομικά ξέρετε την γνώμη μου, stay away!
Αν θέλετε που και που, θα πρότεινα στραγγιστό γιαούρτι.

Για φρούτα προτιμήστε τα πιό σκούρα, όπως σταφίδες (υψηλή αλκαλικότητα), ξερά δαμάσκηνα (υψηλα αντιοξειδωτικά).
Σε προχωρημένη δίαιτα, σε στυλ αγωνιστική, θα πρέπει να κοπούν κάποια στιγμή.

Αυτα απο μένα, βάσει απόψεων που ασπάζομαι.

Ελπίζω αυτη τη φορά το μεγάλο και αναλυτικό εν μέρει, πόστ μου, να μην είναι κουραστικό. :D

RUHL
27-01-09, 15:56
Οτιδήποτε είναι εμπλουτισμένο με Ω-3, σημαίνει ότι παραμένει να έχει και υψηλές ποσότητες Ω-6.
Σε όλα τα λιπαρά μπορουμε να συναντήσουμε Ω-3, το θέμα είναι ότι μας ενδιαφέρει η αναλογία.
Μια αναλογία 1:1 (στο μενού της ημέρας) για αρχή θα ήταν καλή.


Flax-seeds and Flax oil, ανεβάζουν τα οιστρογόνα (οπότε για ανδρες δεν θα το συνιστούσα).

Καλα για το φλαξ σε real world στοιχεια δεν ξερω τι γηνετε οσες πηγες εψαξα το προτηνουν ενω πανω σε αυτο την αυξηση οιστρογωνον δεν ανεφεραν κατι αν και ο ΒΑΝΕ ειχε ποσταρει κατι αναλογο ισος το ψαξω ποιο πολυ στο μελον αλλα δεν ειδα κατι πανω μου γιατι το χρησημοποιο 20-30 γραμ την ημερα και τωρα παλι για κανενα μηνα το σταματησα δεν μπορω να πω οτι πηρα τοσα gains αν μειονουν τοσο την τεστο λογο οιστρογωνων

Παντως αν δεν τρως ολη μερα ψαρια σε ωμεγα 3 πλουσια πολυ δυσκολο να πετυχεις την αναλογια 1:1-1:5 εως απηθανο για αυτο χρησημοποιο εγω τα φλαξ(+κατι αλλοι λογοι) ενω αν και το ψαρολαδο περιεχει ωμεγα-3 αλλα εμποδηζει τα gains για εκει βρηκα καποια στοιχεια και ηδη 1 κουταλια=15 γραμ ειναι μεγαλη ποσοτητα και δεν κανει

Παντως πολυ ενημερωτικο το ποστ σου :thumbup:




Όσων αφορά το μπούκωμα, με υψηλά λιπαρά είναι πιό εύκολο να συμβεί, απο ότι με υδατάνθρακες (δίαιτα carb adapted).
Αν όχι ακριβώς μπούκωμα, ίσως μείωση όρεξης ή αν θες δυσκολίας να καταναλωθούν κάποια γεύματα στην ώρα τους, μιας και όπως ξέρουμε τα λιπαρά χωνεύονται αργά και προκαλούν πιό εύκολα κορεσμό.
Δεν ξερω για τον κορεσμο μαλον δεν ειναι η ακριβης λεξη το "μπουκομα" απλος αυτην χρησημοποιησαν οταν μου ειπαν δεν μπορω να φαω αυτες τις ποσοτητες αλλα και εγω παρατηρησα σε καποια φαση τις διετας μου οταν αυξησα την πρωτεινη μου ηταν λιγο δυσκολο να φαω το κρεας σε μεγαλες ποσοτητες δεν μπορω να το εξηγησω καλα απλος δεν κατεβενε κατω πολυ δυσκολα με το ζορι ετρωγες και καπως δεν μου διμηουργουταν η πεινα για κρεατικα-πρωτεινη αν και πεινουσα τις υπολοιπες ωρες.Ενα αντιθετα μπορουσα να φαω μεγαλες ποσοτητες ρυζιου η πατατας(υδατανθρακες γενικα) η και λιπαρα καρυδια αμυγδαλα κτλ



Η βρώμη μπορει να γίνει alergen αν χρησιμοποιείται συνεχώς, θα πρέπει να καταναλώνεται με μέτρο.
Ενοεις να βγαλεις αλεργεια? τι επιπτωσεις εχεις? αν μπορεις να το αναλυσεις λιγο και με τι το αλαζεις εσυ γιατι οι επιλογες δεν ειναι πολλες(αν και γηνετε να φας για πρωινο και ρυζι η πατατα αλλα λιγο :puke: )
Εγω μονο ενα διαστημα επαθα αλεργεια απο τα αυγα(τα ειχα αυξηση και ηδη τα ετρωγα αρκετο καιρο) αλλα τα προβληματα ηταν στο στομαχι πονοι φουσκωματα χωρις λογο και τετοια

BRaWNy
27-01-09, 19:47
1 κουταλια=15 γραμ ειναι μεγαλη ποσοτητα και δεν κανει1 κουταλιά ψαρόλαδο δεν σημαίνει και 15γρ Ω-3, είναι 15γρ λιπαρών γενικώς.
15γρ Ω-3 τη μέρα είναι πολύ καλά, μοιρασμένο σε γεύματα.

Απο την άλλη γιατι να μην κάνει?
Και 1 κουταλιά ελαιόλαδο 15γρ είναι, μιλάμε σαν λάδι και σαν ποσότητα λίπαρών.



Δεν ξερω για τον κορεσμο μαλον δεν ειναι η ακριβης λεξη το "μπουκομα" απλος αυτην χρησημοποιησαν οταν μου ειπαν δεν μπορω να φαω αυτες τις ποσοτητες αλλα και εγω παρατηρησα σε καποια φαση τις διετας μου οταν αυξησα την πρωτεινη μου ηταν λιγο δυσκολο να φαω το κρεας σε μεγαλες ποσοτητες δεν μπορω να το εξηγησω καλα απλος δεν κατεβενε κατω πολυ δυσκολα με το ζορι ετρωγες και καπως δεν μου διμηουργουταν η πεινα για κρεατικα-πρωτεινη αν και πεινουσα τις υπολοιπες ωρες.Ενα αντιθετα μπορουσα να φαω μεγαλες ποσοτητες ρυζιου η πατατας(υδατανθρακες γενικα) η και λιπαρα καρυδια αμυγδαλα κτλ Αν είσαι ομάδα αίματος Α και τρως κόκκινο κρέας, τότε ναι, παθαίνεις μπούκωμα γιατι δεν το χωνεύεις.


Ενοεις να βγαλεις αλεργεια? τι επιπτωσεις εχεις? αν μπορεις να το αναλυσεις λιγο και με τι το αλαζεις εσυ γιατι οι επιλογες δεν ειναι πολλες(αν και γηνετε να φας για πρωινο και ρυζι η πατατα αλλα λιγο )
Εγω μονο ενα διαστημα επαθα αλεργεια απο τα αυγα(τα ειχα αυξηση και ηδη τα ετρωγα αρκετο καιρο) αλλα τα προβληματα ηταν στο στομαχι πονοι φουσκωματα χωρις λογο και τετοιαΔημιουργείτε κάτι σαν ομοιόσταση και δεν σε πιάνει και μπορει να προκαλέσει προβλήματα, μεσα σε αυτά και να χαλάσει και την αποτελεσματικόητα της δίαιτας.
Αυτό μπορει να γίνει και με άλλες τροφές.
Εγω τρωω ρυζι μπασμάτι για υδατάνθρακα σε όσα γεύματα έχω υδατάνθρακα, κι αν θα φαω βρωμη, που και που.

RUHL
27-01-09, 20:14
Απο την άλλη γιατι να μην κάνει?
http://forum.bodybuilding.gr/viewtopic.php?p=49949#49949

BRaWNy
27-01-09, 22:43
Εγω πάντως διαφωνώ στο ότι δεν κάνει.
Δεν με έπεισαν αυτά του λινκ που έβαλες, αντιθετα με πείθουν άλλα απο άλλους.
Απο κει και πέρα ο καθένας επιλέγει όπως νομίζει για αυτόν καλύτερα.

Απο την άλλη, όπως είπα, μια κουταλιά σούπας λάδι (ψαρόλαδο), που είναι 14γρ, δεν περιέχει 14γρ Ω-3.

Fish oil (cod liver) - 1 κουταλιά σούπας 14gr
Total fat = 14gr
Omega-3 = 2664mgr

4 κάψουλες μουρουνέλαιο της Seven Seas
Moυρουνέλαιο = 1284mg
Omega 3 (EPA/DHA) = 200mg

RUHL
27-01-09, 22:58
αν και 4,5 γραμ ειναι στο ψαρολαδο οπως ειδα (ανα 15γραμ) (τωρα το προσεξα για τα ωμεγα-3 την περιεκτηκοτητα)


NOW
Omega-3 Fish Oil Liquid, Lemon flavored
7 fl oz
Nutrition Facts
Serving Size: 1 Teaspoon (5ml)
Servings Per Container: 40
Amount
Per Serving % Daily
Value*
Total Calories 40
Calories From Fat 40
Total Fat 4 g 6%
Saturated Fat 1 g 5%
Polyunsaturated Fat 2 g
Monounsaturated Fat 1 g
Cholesterol 15 mg 5%
Omega 3 Fatty Acids 1.4 g
Eicosapentaenoic Acid (EPA) 740 mg
Docosahexaenoic Acid (DHA) 475 mg
Other Omega 3 Fatty Acids 185 mg
Το θεμα δεν ειναι τα ομεγα-3 ακριβως αλλα το epa/dha οτι μεγαλες ποσοτητες εμποδηζουν τα gains ενω λιγες παλι δεν εχουν ωφελος οποτε κατι στην μεση

BRaWNy
28-01-09, 09:38
Το θεμα δεν ειναι τα ομεγα-3 ακριβως αλλα το epa/dha οτι μεγαλες ποσοτητες εμποδηζουν τα gains ενω λιγες παλι δεν εχουν ωφελος οποτε κατι στην μεσηΤο έχεις δοκιμάσει?

Μήπως διαβάζοντας κάτι τέτοια και παρόμοια και για άλλα θεματα, δημιουργούμε όρια και φραγμούς με το μυαλό μας (ένα είδος placebo είναι και αυτό), και τότε πράγματι δεν έρχονται τα αποτελέσματα?

polina
29-01-09, 14:41
Για να διαβασω τα post σας ηθελα και μεταφραστη :oops: καθοτι ασχετη με μερικους ορους.
Στη διατροφη τωρα που προτεινατε εκανα μερικες αλλαγες.Ειναι αραγε σωστες?
Γευμα1

Δημητριακά 50γραμ
γάλα 1,5% 200ml
&καφε εσπρεσο με 2 ζαχαρινες

Γεύμα 2

Κοτόπουλο στήθος 150 γραμ
Ψωμι 40 γραμ
καρυδιά 10 γραμ
σαλάτα 400 γραμ


Γεύμα 3

Λινελαιο(ποσες κουταλιες γλυκου?)
μπανανα 100 γραμ
πορτοκαλι 100 γραμ

Γεύμα 4

Κοτόπουλο στήθος 150 γραμ
Λινελαιο 10 γραμ
αγγούρι 200 γραμ
καρώτα 100 γραμ
μήλο 100 γραμ

Γεύμα 5

γιαούρτι total 2% 200 γραμ
Καρυδια 10 γραμ
μελι 1 κουταλια του γλυκου

Οπως εχω ξαναγραψει,εχω μια αδυναμια στη σοκολατα και στον υπνο.Στην αρχη νομιζα πως εχω καποιας μορφης καταθλιψη :cyclops: αλλα καταθλιψη και πολλες ασχολιες,ο συζυγος,γυμναστηριο,δουλεια,φιλοι,τραπεζια δεν πανε μαζι.
Μετα ειπα μηπως λογω ιστορικου διαβητη στην οικογενεια,η σοκολατα εχει καποια σχεση.Εκανα και κανω εξετασεις συνεχεια τιποτα.
ΙσΩς να εχω εθιστει,κατι σαν ναρκωτικο.με τεραστιες προσπαθειες τη σταματαω 4 μερες,τρωω μετα μια πλακα.


Οσο για τη κατανομη σωματος που ειπετε παιδια,εγω εχω περιεργη.
Πολυ στενη μεση πλατη,ανυπαρκτο στηθος ΚΑΙ γοφους,ποδια,γαμπες σαν ποδοσφαιριστη.Επισης τα χερια μου τωρα με το γυμναστηριο αρχισαν να φουσκωνουν και φοβαμαι μηπως με τα 15 κιλα χερια γινω ραμπο.

Αυτα για σημερα.Κατι πρεπει να αλλαξω στο προγραμμα του γυμναστηριου αλλα τι? :lift2hand:

RUHL
29-01-09, 15:33
Γευμα1
Δεν εχεις πρωτεινη μεσα=αυγα οπως το προτηνω

5ο γευμα μελι πριν τον υπνο :lol: :lol: τι κανεις αυτοκτονεις πας γηρευοντας για λιπος
καπου σου ειχα ρυζι γιατι το εβγαλες? καλο σου κανει

ΑΥΤΑ ^^ ειναι τις μερες που δεν πας για προπονηση πες τι ωρες προπονησε να φτιαξουμε αναλογως τα γευματα και πες ποσες μερες την εβδομαδα μπορεις να πηγαινεις γυμναστηριο για κανεις βαρη να σου βγαλουμε κανενα σπλιτ και ασκησεις στα μετρα σου

polina
02-02-09, 19:22
ΑΥΤΑ ^^ ειναι τις μερες που δεν πας για προπονηση πες τι ωρες προπονησε να φτιαξουμε αναλογως τα γευματα και πες ποσες μερες την εβδομαδα μπορεις να πηγαινεις γυμναστηριο για κανεις βαρη να σου βγαλουμε κανενα σπλιτ και ασκησεις στα μετρα σου[/quote]

Δευτερα τεταρτη πεμπτη συνηθως κατα τις 17.00 και σαβατο στις 13.00.

polina
19-11-10, 17:38
μετα απο καιρο,αν και συχνα πυκνα σας διαβαζα,ξαναγραφω....
49 κιλα πλεον απο 53....το γυμναστηριο το εκοψα.....τρεξιμο και περπατημα καθε μερα, απο μια ωρα...πηρα τα lipo 6 εχθες....στοχος τα 44 κιλα.....

beefmeup
19-11-10, 17:47
44 κιλα δεν ειναι λιγο..λιγα polina?:unsure:

Marine
22-11-10, 23:35
44 κιλα δεν ειναι λιγο..λιγα polina?:unsure:

beef συμφωνω μαζι σου και ετσι λεω η πολινα να μας βαλει μια φωτο της με μπικινι παρακαλω....για να μπορουμε να κρινουμε αν ειναι λιγα τα κιλα :thumbup: :weights:


:green:

polina
24-11-10, 22:25
beef συμφωνω μαζι σου και ετσι λεω η πολινα να μας βαλει μια φωτο της με μπικινι παρακαλω....για να μπορουμε να κρινουμε αν ειναι λιγα τα κιλα :thumbup: :weights:


:green:

δεν ειναι λιγα...ειμαι μολις 158cm:(

beefmeup
24-11-10, 22:34
δεν ειναι λιγα...ειμαι μολις 158cm:(

το θεμα δεν ειναι τα κιλα..αλλα ΤΙ κιλα εχεις πανω σου.

αν γυμναστεις καλα κ φας σωστα,θα αποκτησεις περισοτερους μυς χανοντας λιπος.
θα σφιξεις γενικοτερα που λενε..

παρολα αυτα,μπορει να παραμεινεις στα ιδια κιλα αλλα να δειχνεις πιο αδυνατη γιατι 1 κιλο λιπους καταλαμβανει μεγαλυτερο ογκο απο 1 κιλο μυικου ιστου.;)

polina
24-11-10, 22:57
γυμναζομαι....
μιση ωρα τρεξιμο,μιση ωρα περπατημα και ενα τεταρτο ποδηλατο εξω....
χερια,πλατες και κοιλια ειμαι καλη.....ποδια,γοφους κραταω ακομα...ηταν και η μανουλα ετσι....

eri_87
26-11-10, 23:14
γυμναζομαι....
μιση ωρα τρεξιμο,μιση ωρα περπατημα και ενα τεταρτο ποδηλατο εξω....
χερια,πλατες και κοιλια ειμαι καλη.....ποδια,γοφους κραταω ακομα...ηταν και η μανουλα ετσι....

Μα όλες εκεί έχουν το πρόβλημα Πωλίνα... Ακόμα και κοπέλες γυμνασμένες, παραπονιούνται για τα ''χοντρα'' πόδια τους! Εφόσον δεν κάνεις βάρη, θα μείνεις απλά αδύνατη στα 44κιλά. Στο λέω γιατί έχουμε ίδιο ύψος, εγώ ήμουν και 43 και 44 και 45... τώρα πήγα 47!
Οπότε αν αυτό θες, πόσταρε τη διατροφή σου να σε βοηθήσουμε να χάσεις λίπος...

polina
29-11-10, 17:45
αυτη τη διατροφη την ειχε προτεινει μελος του forum και λεω να τον εμπιστευτω ξανα!!!
1. δημητριακα 40 γρ
1 αυγο
γαλα 200 ml 1.5%

2. κοτοπουλο 100 γρ
καρυδια 15 γρ
σαλατα 300 γρ
μηλο

3. κοτοπουλο 80 γρ
ρυζι basmati 100 γρ
αγγουρι 100 γρ
καροτο 100 γρ

4. κοτοπουλο 80γρ
αγγουρι 100 γρ
καροτο 100 γρ
μηλο

5. γιαουρτι 2%
φυστικια/καρυδια/αμυγδαλα 15 γρ
σαλατα 200 γρ(οσο το δυνατον πρασινη)

συν τα τρια χαπακια lipo 6 και ενα χαπακι Ω3

lila_1
29-11-10, 19:50
Νομιζω οτι οι γυναικες με χαμηλο υψος εχουν το περιθωριο να ειναι αναλογικα με το υψος τους περισσοτερα κιλα...Σε σχεση με μια ψηλη τα κιλα δε δειχνουν.
Δεν ειμαι σιγουρη γιατι...
Ειτε επειδη το χαμηλο αναστημα απο μονο του κρυβει τα τυχον περιττα κιλα,ειτε επειδη οσο πιο κοντο το σωμα τοσο πιο ευκολα "δενει"
Εχω την εντυπωση οτι ειναι το 2ο....

eri_87
29-11-10, 22:16
αυτη τη διατροφη την ειχε προτεινει μελος του forum και λεω να τον εμπιστευτω ξανα!!!
1. δημητριακα 40 γρ βάλε βρώμη κ αν μπορείς όχι κάθε μέρα με γάλα, αλλά νερό
1 αυγο
γαλα 200 ml 1.5%

2. κοτοπουλο 100 γρ
καρυδια 15 γρ
σαλατα 300 γρ και σαλάτα και μήλο; νομίζω αρκεί το μήλο
μηλο

3. κοτοπουλο 80 γρ
ρυζι basmati 100 γρ
αγγουρι 100 γρ
καροτο 100 γρ βάλε και καμιά κουταλιά λάδι σε κάποια σαλάτα...

4. κοτοπουλο 80γρ
αγγουρι 100 γρ
καροτο 100 γρ
μηλο εδώ βγάλε το μήλο αφού έχεις καρότο

5. γιαουρτι 2%
φυστικια/καρυδια/αμυγδαλα 15 γρ
σαλατα 200 γρ(οσο το δυνατον πρασινη) τη θεωρώ περιττή τη σαλάτα εδώ, αλλά τεσπα

συν τα τρια χαπακια lipo 6 και ενα χαπακι Ω3

Αυτή είναι η γνώμη μου...

Marine
02-12-10, 02:26
αυτο που παρατηρησα ειναι οτι οι γυναικες τρωτε λιγο...

aepiskeptis
02-12-10, 03:36
πριν τον ξαναεμπιστευτεις να ξακαθαρισουμε καποια πραγματα.
μπορει να ειναι κ γνωστα, αλλα εχω ωρα για σκοτωμα κ θα σας πρηξω.

Αρχικα, ειτε 10 γευματα ειτε 2 ειτε 3, κερδιζεις κατι, χανεις κατι. Με τα πολλα μικρα κερδιζεις μικροτερες κορυφες ινσουλινης, σταθεροτερο σακχαρο αιματος, ποικιλλια τροφων. Χανεις τεφ (http://en.wikipedia.org/wiki/Thermic_effect_of_food), κορεσμο, μεγαλα γευματα οταν τα χρειαζεσαι (μεταπροπονητικα) και λειτουργιες συμπαθητικου (http://en.wikipedia.org/wiki/Sympathetic_nervous_system)- παρασυμπαθητικου (http://en.wikipedia.org/wiki/Parasympathetic_nervous_system) .
αν κοιταξουμε καποιες πιο εξωτικες διατροφες σκεψεις, κετο, (http://en.wikipedia.org/wiki/Ketogenic_diet),το ξαδερφακι της carb cycling (http://en.wikipedia.org/wiki/Carb_cycling), και τη μουρλαμενη IF (http://en.wikipedia.org/wiki/Intermittent_fasting), εχουν κατι κοινο, εναλλαγη σε λιγο και πολυ φαι οταν το χρειαζεται ο οργανισμος κ οι 3 ειναι εξαιρετικα αποτελεμσατικες, αν αυτος που την επιλεγει ειναι καταλληλος.

Σημειο 2. το πολυ το κυριε ελεησον το βαριεται κι ο παππας= για να μπορεις να κανεις παρεα με μια διατροφη, θα πρεπει αυτη να ειναι ευελικτη κ ευπροσαρμοστη και το κυριοτερο να μην τρως καθημερινα τα ιδια (Α θα βαρεθεις Β αν δεν ειναι διατροφικα πλουσια θα εχεις ελλειψη στοιχειων Γ αν ειναι υπερ-υποθερμιδικη θα σου πιεσει τους αδενες)

Σημειο 3. ας δουμε με τι τρεχουν οι λειτουργιες του οργανισμου.
Α. Βασικα λιπαρα οξεα
Β. βασικα αμινοξεα
Γ. βιταμινες/μεταλλα/ιχνοστοιχεια

γλυκοζη? μπαα! οι εσκιμωοι δεν ειχαν γλυκοζη, εκτος απ αυτην που περιεχει το συκωτι των ζωων που καταναλωναν και δεν εξαφανιστηκαν, οποτε δεν ειναι κ τοσο απαραιτητη αν τα αμινοξεα ειναι αρκετα.

ο λογος που αρκετοι νιωθουν οτι πρεπει να φανε τον αχορταγο (φιλε μου ΠεζεΝαυτη) ειναι οτι η διατροφη τους εχει φτωχες τροφες στα παραπανω ακα χαμηλη βιολογικη αξια (τι η γουει εχει 100, ναι κ το ΑνιμαλΠακ 10000, αλλα δυστυχως τα πραγματα οταν κατι επεξεργαζεται δεν ειναι τοσο απλα). ειναι σαν την αναλογια ελεφαντας-λιονταρι, καθημερινα τονους χορτα-οποτε κατσει κρεας.

Σημειο 4. ο οργανισμος ειναι ενα κλειστο συστημα ενεργειας, ισχυει η διατηρηση της ενεργειας (1ος θερμοδυναμικος νομος). συνεπως για να χασεις βαρος ή αυξανεις το μηχανικο εργο=αυξανεις τη δραστηριοτητα ή μειωνεις τη ροη θερμικης ενεργειας=τρως λιγοτερο, μην τα κανεις ταυτογχρονα θα πεσει πολυ η ολικη.
Υποσημειο. μια θερμιδα δεν ειναι θερμιδα. αλλα λιπαρα αποθηκευονται, αλλα χρησιμοποιουνται για ενεργεια, αλλα χρησιμοποιούνται για την διαδικασια βιοσυνθεσης ορμονων. το ιδιο ισχυει κ για τις πρωτεινες, με τη βιοσυνθεση ενζυμων, αναπλαση ιστου κτλ. ο υδατανθρακας αναπληρωνει υπατικο κ μυικο γλυκογονο, τροφοδοτει τον εγκεφαλο με γλυκοζη και χρησιμοποιειται για ενεργεια.

Σημειο 5. οι τροφες περα απο γλυκαιμικους δεικτες και φορτια κ βιολογικες αξιες θα πρεπει να αξιολογουνται βαση το ποσο επεξεργασμενες ειναι.

Σημειο 6. δε μου ερχεται, αυτα μουρθαν αμεσα, κατι θα σημαινει αυτο.
ας δουμε λιγο τη διατροφή σου οπως τη σχολιασε η ερι87, καθως εχει κανει καποιες παρατηρησεις που χωρουν παρατηρηση

aepiskeptis
02-12-10, 04:16
αυτη τη διατροφη την ειχε προτεινει μελος του forum και λεω να τον εμπιστευτω ξανα!!!
1. δημητριακα 40 γρ βάλε βρώμη κ αν μπορείς όχι κάθε μέρα με γάλα, αλλά νερό
1 αυγο
γαλα 200 ml 1.5%

2. κοτοπουλο 100 γρ
καρυδια 15 γρ
σαλατα 300 γρ και σαλάτα και μήλο; νομίζω αρκεί το μήλο
μηλο

3. κοτοπουλο 80 γρ
ρυζι basmati 100 γρ
αγγουρι 100 γρ
καροτο 100 γρ βάλε και καμιά κουταλιά λάδι σε κάποια σαλάτα...

4. κοτοπουλο 80γρ
αγγουρι 100 γρ
καροτο 100 γρ
μηλο εδώ βγάλε το μήλο αφού έχεις καρότο

5. γιαουρτι 2%
φυστικια/καρυδια/αμυγδαλα 15 γρ
σαλατα 200 γρ(οσο το δυνατον πρασινη) τη θεωρώ περιττή τη σαλάτα εδώ, αλλά τεσπα

συν τα τρια χαπακια lipo 6 και ενα χαπακι Ω3

Αυτή είναι η γνώμη μου...

αρχικα τα λιπο 6 πετα τα. Στα συστατικα τους εμπεριεχεται bioperine, τι κανει αυτο? διατηρει στο σωμα σου τα υπολοιπα συστατικα για περισσοτερο καιρο. Πως το κανει αυτο? καταπιεζει τη λειτουργια του κυτοχρωματος Ρ450 (http://en.wikipedia.org/wiki/Cytochrome_P450)
αν κοιταξεις τις λειτουργιες του στους ανθρωπους θα γινει ευκολα αντιληπτο οτι δε συμφερει να το καταπιεζεις, αλλα να το ενισχυεις (βιοπερινε-χυμος γκρειπφρουτ, μπροκολο-μοσχαρισιο συκωτι αντιστοιχα).
τα Ω3 ειναι εξαιρετικα, περα απο τις υπολοιπες δρασεις του λιγο πολυ γνωστες, καθαρα για λογους φιτνεσσ περα απο την αντιφλεγμονοδη ιδιοτητα τους, δημιουργους ινσουλινοαντισταση στα λιποκυτταρα. καλυτερα θα ηταν σε μουρουνελαιο για να εχεις και τις λιποδιαλυτες βιταμινες Α και D.

παμε
1. συμφωνω με την ερι.
η βρωμη ειναι ανοστη, μπορεις να βαλεις μελι, αποξηραμενα φρουτα και ξηρους καρπους. ωστοσο θα εχεις πολλες φυτικες ινες και καλο θα ηταν να μη προσθεσεις εδω το αυγο μια κ θα απορριφθει πολυ απτο λιπακι κ η χοληστερινουλα του.
μη φοβασαι για το μελι, οι φυτικες ινες θα επιβραδυνουν την απορροφηση της γλυκοζης.
το μονο κακο ειναι οτι δεν εχει πρωτεινη, η πρωτεινη απτο γαλα δεν ειναι πολυ. αν χρειαζεσαι υδατανθρακα στο πρωινο και θες να φας κατι οπως αυτο που σου εχουν προτεινει βαλε γιαουρτακι 2%.
2. τα καρυδια ειναι οκ. προσωπικα δεν μου αρεσουν οι ξηροι καρποι για καποιο λογο. ψεμματα ειπα πολλες ινες. θα αντι-προτεινα ελαιολαδο. αν δεν εχεις προσβαση σε καλο ελαιολαδο, τοτε τα καρυδια ειναι οκ.
Διαφωνω με την ερι στο μηλο βσ σαλατα. Επελεξε σαλατες με ποικιλιες λαχανικων και εναλλακτικα μπροκολο, πατζαρια, κουνουπιδι και καροτα (πολλα καροτα).
θες να φας φρουτο, φατο. κανενας δεν παχυνε τρωγοντας πολλα μηλα.

ααα, φαε περισσοτερο κοτοπουλο τουλαχιστον 200 γρ ή ψαρι ή μοσχαρι ή χοιρινο. απτα 100 γρ στα 30 γρ πρωτεινης πρεπει να αφαιρεσεις τη βιολογικη αξια της, το τεφ (10%) και πολλα αλλα, που μειωνουν ακομα τη διαθεσιμοτητα της. ειναι πολλα 200γρ, νο προβλεμ σιγα σιγα, δε μας πιεζει κανενας. Προσωπικα θα ετρωγα 100γρ κοτοπουλο κι ενα αυγο. Αλλα πρπει να ικανοποιησουμε και τους μεινστριμ για να μη ξεσηκωθουν.
τι δεν απορρωφονται πανω απο 30 γρ στο γευμα? αν αυτα που εγραψα παραπανω δε σε επεισαν, μπορω να συνεχισω στο πολλα αλλα.

τα 3,4 ειναι το ιδιο, συμφωνω με την ερι.
η αποψη μου ειναι κερδιζεις κατι χανεις κατι. ισως και να μη χρειαζονται.

το 5 δεν εχει πρωτεινη, εχει λιπαρα που θεωρουνται καλα, αλλα με ταυτογχρονη ληξη τοσων ινων πανε βολτα.
προσωπικα θα ετρωγα καποια ποσοτητα υδατανθρακα για να κοιμηθω πιο ευκολα, και θα ετρωγα κρεας ή ψαρι με λαχανικα ή αυγα ή κοττατζ ή γιαουρτι. σταθερη ροη αμινοξεων για τη νηστεια του υπνου.

αυτο που θα ηθελα να παρατηρησω ειναι οτι τα κορεσμενα σου ειναι πολυ χαμηλα, αν ησουν αντρας θα σε εβριζα γιατι μαζι με τα απατα κορεσμενα θα πηγαιναν κι οι ορμες σου, τωρα μπορει να τη γλυτωσεις καπως, αλλα και παλι δεν ειμαι σιγουρος.

υπαρχουν πολλων ειδων κορεσμενα. θα προτεινα μαυρη σοκολατα με οσων των δυνατων περισσοτερα % στερεα κακαο και coconut oil. ακομα και κρεμα γαλακτος και τυρια για μικρες περιοδους.
αυτα καλη επιτυχια!

aepiskeptis
02-12-10, 04:22
Y.Γ. failure is always an option, an option of maturity...

when you realise that is an opportunity, to learn n grow

polina
15-12-10, 20:17
aepiskeptis,ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ....
επεξεργαζομαι ηδη τις προτασεις σου...θελω απλα ενα λεξικο πολλες φορες για να σας παρακολουθησω σε οτι γραφετε:rolf:

ερωτημα....
εχω στο σπιτι ενα τυπου power plate ...το alpine crazy fitness
http://www.kinissis.eu/244/eshop/DetailView.aspx?prod_id=722

τωρα που πιασαν τα κρυα να κανω κανενα 20 λεπτο ή να το δωσω πισω?

eri_87
15-12-10, 21:53
ερωτημα....
εχω στο σπιτι ενα τυπου power plate ...το alpine crazy fitness
http://www.kinissis.eu/244/eshop/DetailView.aspx?prod_id=722

τωρα που πιασαν τα κρυα να κανω κανενα 20 λεπτο ή να το δωσω πισω?

Ψηφίζω να το δώσεις πίσω........ (με συνοπτικές διαδικασίες:green:)

polina
08-04-11, 16:15
παω καθε πρωι με το ποδηλατο στη δουλεια...2 χιλιομετρα συνολο επι 2 (πρωι-απογευμα)=4 χιλιομετρα τη μερα...
παρατηρησα οτι πουθενα αλλου δε φουσκωσα,παρα μονο στα μπουτια, και μου το ειπαν αρκετοι.....φταιει το ποδηλατο παιδια?
να το ελαττωσω?


και κατι αλλο...τι προτεινεται για μια καλη αποτοξινωση?

eri_87
08-04-11, 16:29
παω καθε πρωι με το ποδηλατο στη δουλεια...2 χιλιομετρα συνολο επι 2 (πρωι-απογευμα)=4 χιλιομετρα τη μερα...
παρατηρησα οτι πουθενα αλλου δε φουσκωσα,παρα μονο στα μπουτια, και μου το ειπαν αρκετοι.....φταιει το ποδηλατο παιδια?
να το ελαττωσω?


και κατι αλλο...τι προτεινεται για μια καλη αποτοξινωση?

Λογικό είναι να φταίει το ποδήλατο... αφού γυμνάζεις κάθε μέρα τους τετρακέφαλους πώς να μη φουσκώσουν;

Τί είδους αποτοξίνωση εννοείς; Από τί; :unsure:

polina
11-04-11, 20:13
Λογικό είναι να φταίει το ποδήλατο... αφού γυμνάζεις κάθε μέρα τους τετρακέφαλους πώς να μη φουσκώσουν;

Τί είδους αποτοξίνωση εννοείς; Από τί; :unsure:

μια αποτοξινωση:unsure:....φιλος οδοντιατρος μου ειχε συστησει καποτε μια 3ημερη πολυ σκληρη...
μερα 1 χυμο μηλου
μερα 2 ενα ποτηρι κρασιου λαδι
μερα 3 ρυζι ακατεργαστο

εχει ακουσει κανεις κατι για αυτη???λενε πως μετα, το δερμα και τα μαλλια λαμπουν και νιωθεις φοβερη ευεξια.....

οσο για το ποδηλατο θα συνεχισω να πηγαινω με αυτο στη δουλεια αλλα πιο χαλαρα....


και ενα ΤΙP για τις κυριες του φορουμ.....ειχα αρχισει να κανω κυταριτιδα απο περυσι...5 μερες τωρα,κανω peeling με λαδι και ζαχαρη.....τα αποτελεσματα ειναι φοβερα...θελει υπομονη βεβαια αλλα ηδη βλεπω διαφορα...παρηγγειλα και μια επαγγελματικη κρεμουλα και ελπιζω να ενισχυσω τα αποτελεσματα!!!!!

aepiskeptis
11-04-11, 20:56
μερα 1 χυμο μηλου
μερα 2 ενα ποτηρι κρασιου λαδι
μερα 3 ρυζι ακατεργαστο


μερα 1 εχεις μονο σακχαρα
μερα 2 εχεις μονο λιπος
μερα 3 εχεις... δε ξερω, εχεις μονο αμυλο, εγω δεν τρωω αμυλο, αλλα οι υπολοιποι θα ελεγαν οτι εχεις μονο υδατανθρακα

το δερμα και τα μαλλια λαμπουν ειναι απο την ανακυκλωση κυτταρων ενδεικτικο της προληψης λιγης τροφης

και νιωθεις φοβερη ευεξια..... επειδη εχεις λιγη τροφη ειναι κυριαρχο το συμπαθητικο νευρικο συστημα, κλωτσαει εκκριση κατεχολαμινων (http://panacea.med.uoa.gr/topic.aspx?id=203)

αν θες να πειραματιστεις με κατι τετοιο σε στυλ αποτοξινωσης δοκιμασε νηστεια
δλδ για παραδειγμα την τριτη θα κανω νηστεια, δευτερα βραδυ θα φαω αρκετα αυγα κοτοπουλο, λαχανικα και ισως μελι και θα ξαναφαω τεταρτη πρωι οποτε κ εχω 30-36 ωρες νηστεια, την τριτη πινεις καφε, τσαι, λεμονακι στημενο σε νερακι και αφθονο νερακι, αν θες συμπληρωματα l-tyrosine, B-complex, καφεινη ή καποιο λιποδιαλυτη, αποδεκτα.

επισης τι εννοεις φουσκωσες στα ποδια? μεγαλωσαν τα ποδια σου? οι μυς? Φουσκωσαν=παχυναν ?

Tα φουσκωτα μπουτακια ειναι λιχουδια παντως! Κανε και σκουοτ! Να ρθω να βοηθησω στo πιλινγ D) ?? !!

TheWorst
11-04-11, 23:23
μια αποτοξινωση:unsure:....φιλος οδοντιατρος μου ειχε συστησει καποτε μια 3ημερη πολυ σκληρη...
μερα 1 χυμο μηλου
μερα 2 ενα ποτηρι κρασιου λαδι
μερα 3 ρυζι ακατεργαστο

εχει ακουσει κανεις κατι για αυτη???λενε πως μετα, το δερμα και τα μαλλια λαμπουν και νιωθεις φοβερη ευεξια.....

οσο για το ποδηλατο θα συνεχισω να πηγαινω με αυτο στη δουλεια αλλα πιο χαλαρα....


και ενα ΤΙP για τις κυριες του φορουμ.....ειχα αρχισει να κανω κυταριτιδα απο περυσι...5 μερες τωρα,κανω peeling με λαδι και ζαχαρη.....τα αποτελεσματα ειναι φοβερα...θελει υπομονη βεβαια αλλα ηδη βλεπω διαφορα...παρηγγειλα και μια επαγγελματικη κρεμουλα και ελπιζω να ενισχυσω τα αποτελεσματα!!!!!


Αυτην τη διατροφη γιατι στην προτεινε ? :shock:

eri_87
12-04-11, 13:50
μια αποτοξινωση:unsure:....φιλος οδοντιατρος μου ειχε συστησει καποτε μια 3ημερη πολυ σκληρη...
μερα 1 χυμο μηλου
μερα 2 ενα ποτηρι κρασιου λαδι
μερα 3 ρυζι ακατεργαστο

εχει ακουσει κανεις κατι για αυτη???λενε πως μετα, το δερμα και τα μαλλια λαμπουν και νιωθεις φοβερη ευεξια.....

οσο για το ποδηλατο θα συνεχισω να πηγαινω με αυτο στη δουλεια αλλα πιο χαλαρα....


και ενα ΤΙP για τις κυριες του φορουμ.....ειχα αρχισει να κανω κυταριτιδα απο περυσι...5 μερες τωρα,κανω peeling με λαδι και ζαχαρη.....τα αποτελεσματα ειναι φοβερα...θελει υπομονη βεβαια αλλα ηδη βλεπω διαφορα...παρηγγειλα και μια επαγγελματικη κρεμουλα και ελπιζω να ενισχυσω τα αποτελεσματα!!!!!


Εγώ προσωπικά δεν ακολουθώ αποτοξινώσεις κ τέτοια, τα θεωρώ βλακείες... Αν καμιά φορά θέλω να "ξεφουσκώσω" από τίποτα σαβουριάσματα :porc: απλά τρώω φρούτα και καφέ, τσάι, κανα γιαουρτάκι... γενικά κάτι απλό και λίγο! :green: Μια φορά πάντως δοκίμασα να κάνω μια 7ημερη δίαιτα αποτοξίνωσης με σούπα λαχανικών... Είχε ποικιλία βασικά, απλά αηδίασα τη σούπα στη 3η μέρα και σταμάτησα!


Όσο για το τιπ... Καλό όντως αυτό το πιλινγκ, όπως επίσης και κατακάθι από καφέ με ελαιόλαδο! Απλά να ξέρεις ότι δεν είναι καλό να γίνεται πιλινγκ πάνω από 2 φορές τη βδομάδα. Ερεθίζεται μετά το δέρμα και φέρνει αντίθετα αποτελέσματα για την κυτταρίτιδα...

Neo_Valbonne
06-05-11, 02:47
Και εγω ειμαι ο super man χαρηκα για την γνωρημεια :lol: χεχε

Παλμους ξερεις πως βρησκεις?


Περνεις ενα παλμογραφο και κανεις τη δουλεια σ χωρις χωρις ν χρειαζεται ν εχεις νομπελ μαθηματικων!!!!!!!!

Αν παλι εισαι "ερασιτεχνης" αθλητης, αμεσως μετα τν ασκηση π εκανες αφηνεις 3-4 δευτερολεπτα κενο (για ν αρχισουν ν σταθεροποιουνται οι παλμοι) βαζεις τ χερι σ στην αρτηρια τ λαιμου (χωρις ν πιεζεις!!! Αλλιως επηρεαζεται η μετρηση) και ξεκινας να μετρας μεχρι τα 30" (απο κει και υστερα πεφτουν οι παλμοι και ο μεσος ορος δν βγαινει σωστα) το νουμερο που βρισκεις το πολλαπλασιαζεις επι δυο και voila!!!!!!!

Filia Polinaki!