PDA

Επιστροφή στο Forum : Φυσικοι Λιποδιαλυτες



billys15
06-10-06, 18:09
Ξερετε μηπως κανεναν καλο φυσικο λιποδιαλυτη,εκτος τον ανανα;

gorilakos
07-10-06, 18:45
πράσινο τσαι και καφές.

BRaWNy
08-10-06, 10:37
Οι μύες (μεγαλύτερη μυική μάζα).

strong_squash
10-03-07, 17:49
prasino tsai kai kafes.

Συμφωνώ απόλυτα!Ειδικά λέγοντας πράσινο τσάι όχι lipton αλλά το κανονικό πράσινο τσάι. Πάντως τώρα τελευταία που διαβάζω πάνω στο θέμα του καφέ,λένε ότι βοηθάει καλύτερα στο να τον πάρεις σε συμπλήρωμα (καφεΐνης) γιατί ο καφές που πίνουμε έχει αρκετά μικρή περιεκτικότητα.Αλλά αν κάνω λάθος συγχωρέστε με. :D

gpol
10-03-07, 19:12
καπως ετσι ειναι, χρειαζεται μεγαλη ποσοτητα καφεινης. Αλλα συμφωνο με τον brawny, ο καλυτερος λιποδιαλυτης ειναι οι πολλοι μυς

Vson
10-03-07, 19:56
εγω που σιχενομαι τον καφε....κ θελω να βγαλω λιγο λιπος απο πανω μου πρεπει να τον αρχισω; :roll: δε πινω καθολου καφε.

brawny ειπες το πιο σωστο :D 1 κιλο σε μυς παραγει μεταβολισμο και καιει πολλες θερμιδες ανα 24ωρο,χαχαχ πολυ ψαγμενος :army2:

Gasturb
10-03-07, 20:11
Οι μυς τα πιο ενεργοβόρα όργανα του σώματος οπότε δείξτε τον ανάλογο σεβασμό

Gt

Vson
10-03-07, 21:01
ας απαντησει κανεις για τον καφε,μηπως να αρχισω να πινω;

Gasturb
10-03-07, 21:20
Γιατί δεν πίνεις? Δεν σου αρέσει ή πρόβλημα οργανικό οπότε αποφεύγεις την καφεϊνη?

Gt

strong_squash
10-03-07, 22:58
Vson μπορείς απλά να πάρεις ένα συμπλήρωμα καφεΐνης,αφού έχεις τόσο μεγάλο πρόβλημα με τον καφέ.Αρκεί βέβαια να βρεις ένα καλό τέτοιο συμπλήρωμα. :)

Gasturb
10-03-07, 23:01
Πριν καταφύγουμε αμέσως στη λύση του συμπληρώματος... καλό είναι να μάθουμε τον λόγο που δεν πίνει έχει μεγάλη σημασία.

Gt

Vson
11-03-07, 09:30
απλως δεν μου αρεσει,δεν καιγομαι να πιω καφε.Δεν το εχω αναγκη οπως μερικοι μερικοι,καλα ο καφες δεν κανει και πολλα κακα;

Billy
11-03-07, 09:58
αντιθετα εγω θέλω αλλα ξεχναω, φαντάσου ανάγκη που τον εχω.

btw, Καλημερα σε ολους

winny
11-03-07, 12:42
θελετε καλο και φυσικο λιποδιαλυτη?

ΛΕΜΟΝΙ!


μετα απο καθε γευμα (εκτος του πρωινου) μπορεις να πινεις μια μικρη ποσοτητα η να μασουλας ενα κομματι λεμονι χωρις τη φλουδα

παιδια το συγκεκριμενο τρικ μου το ειπε κατ ιδιαν ο Rich Gaspari οταν τον συναντησα στα εγκαινια που ειχαν γινει στα Χανια ενος joe weider shop το 1995 αν θυμαμαι καλα

οσοι δεν γνωριζουν τον συγκεκριμενο αθλητη ας κοιταξουν τα mr olympia της δεκαετιας του 80 και θα καταλαβουν...

gorilakos
11-03-07, 23:36
εχω ακουσει και εγω οτι βοηθαει, το σιγουρο ειναι οτι φετεσ δεν εγινε ο Rich Gaspari απο λεμονι. :evilno:

Gasturb
12-03-07, 05:04
απλως δεν μου αρεσει,δεν καιγομαι να πιω καφε.Δεν το εχω αναγκη οπως μερικοι μερικοι,καλα ο καφες δεν κανει και πολλα κακα;

Ωραία οπότε δεν υπάρχει θέμα υγείας. Κοίτα Vson μέχρι κ 2 καφέδες την ημέρα (περίπου 150 gr καφεϊνη) δεν προκαλουν καμμία παρενέργεια. Τώρα αφού δεν πίνεις αν το θεωρήσεις απαραίτητο για την αεροβική κυρίως απλά κατάπινε με νερό ένα κουταλάκι καφέ. Υπάρχουν κ τα συμπληρώματα καφεϊνης αλλά στην ουσία τι δίνουν κ αυτά? Ψιλοκομμένη σκόνη καφέ οπότε ποιος ο λόγος να αγοράσεις..?

Gt

asdf
14-03-07, 01:04
Kαι ο Ανανας ειναι φυσικος λιποδιαλυτης .

Theristis
14-03-07, 12:36
Για τον καφέ δεν συμφωνώ τόσο κάνει μεγάλη κατακράτηση υγρών.

Nick3
14-03-07, 13:16
Για τον καφέ δεν συμφωνώ τόσο κάνει μεγάλη κατακράτηση υγρών.

http://yelims3.free.fr/Hein/Hein25.gif

Nicktiger
14-03-07, 13:50
Παιδια και το γκρειπφρουτ οτι εχει πολυ καλες λιποδιαλυτικες ιδιοτητες.Το ειχα δοκιμασει περσι το καλοκαιρι με πολυ καλα αποτελεσματα.Ετρωγα 1 την ημέρα.(μισο πρωι -μισο βραδυ) :wink:

asdf
14-03-07, 15:40
Παιδια και το γκρειπφρουτ οτι εχει πολυ καλες λιποδιαλυτικες ιδιοτητες.Το ειχα δοκιμασει περσι το καλοκαιρι με πολυ καλα αποτελεσματα.Ετρωγα 1 την ημέρα.(μισο πρωι -μισο βραδυ) :wink:

εχεις δικιο :army2:

gpol
14-03-07, 15:41
Για τον καφέ δεν συμφωνώ τόσο κάνει μεγάλη κατακράτηση υγρών.

e????????

Gasturb
14-03-07, 16:58
Για τον καφέ δεν συμφωνώ τόσο κάνει μεγάλη κατακράτηση υγρών.

Σωστά, αλλά με χρήση της καφείνης πριν την αερόβια κ 500 ml νερό κατά την διάρκεια της (σύνολο 2 με 3 lt όλη την ημέρα) δεν θα έχεις το ελάχιστο πρόβλημα.

Gt

Xorxhs
31-10-07, 23:51
ρε σεις το παιδι λεει οτι δεν ειναι εθισμενο στην καφεινη και εσεις του προτεινετε να εθιστει? Ρε δεν παμε καλα εδω μεσα..... περιμενα πιο υπευθυνες απαντησεις.

Το λεμονι εχω ακουσει οτι βοηθα παρα πολυ,οποτε φιλε μου ξεχνα τους καφεδες.

Gasturb
01-11-07, 00:08
ρε σεις το παιδι λεει οτι δεν ειναι εθισμενο στην καφεινη και εσεις του προτεινετε να εθιστει?
Για ποιον αναφέρεσαι?


Το λεμονι εχω ακουσει οτι βοηθα παρα πολυ,οποτε φιλε μου ξεχνα τους καφεδες.
Εχει συζητηθεί

http://forum.bodybuilding.gr/viewtopic.php?t=1096

Καλό το λεμόνι αλλά η καφείνη παραμένει η καλύτερη κ πιο δυνατή λύση - με το λεμόνι μόνο δεν θα δεις κ πολλά αποτελέσματα αν θέλεις να κάνεις σοβαρή δουλεια απλά ειναι το ¨κερασάκι στην τούρτα¨ κ χρησιμοποίησε το ως κάτι extra κ light.

Gt

Blackie
14-06-10, 02:44
Ακτινίδιο. Βοηθάει και στην όλη λειτουργία της πέψης!

Mitsen
14-06-10, 03:08
Ο καφές κάνει κατακράτηση? Ρε παιδιά τι λέτε? Πόση? και σε τι ημερήσια ποσότητα καφεΐνης αναφερόμαστε?
σε αγώνες θα κατεβουμε??:P

Το λεμόνι είναι φυσικός και ο ποιο γνωστός λιποδιαλυτής, νομίζω όμως είναι και το ξίδι. Ας μας ενημερώσεις κάποιος που γνωρίζει καλύτερα:thumbup:

Devil
14-06-10, 03:45
αυτο με τον καφε μπορει να το εξηγησει καποιος

εγω θα ελεγα κρυο νερο, κανα μισολιτρο πριν απο τα γευματα

Mitsen
14-06-10, 05:05
αυτο με τον καφε μπορει να το εξηγησει καποιος

εγω θα ελεγα κρυο νερο, κανα μισολιτρο πριν απο τα γευματα

Κρύο? και γιατί πριν από το γεύμα???

deluxe
14-06-10, 14:19
Πριν για να μειωσει την ορεξη. Κρυο δε θυμαμαι γιατι ακριβως, αλλα λογω διαφορας θερμοκασιας με το σωμα, καιει περισσοτερες θερμιδες ο οργανισμος.

Μισο λιτρο βεβαια, πριν απο καθε γευμα ειναι τεραστια ποσοτητα. 250 ml ειναι καλυτερο.

Devil
14-06-10, 14:47
Πριν για να μειωσει την ορεξη. Κρυο δε θυμαμαι γιατι ακριβως, αλλα λογω διαφορας θερμοκασιας με το σωμα, καιει περισσοτερες θερμιδες ο οργανισμος.

:thumbup:
διαφορα θερμοκρασιας, αρα πρεπει να καψει παραπανω για να το φτασει σε θερμοκρασια σωματος

Μισο λιτρο βεβαια, πριν απο καθε γευμα ειναι τεραστια ποσοτητα. 250 ml ειναι καλυτερο.

πρεπει να υπαρχει καποια ερευνα οπου ελεγε 450ml γι'αυτο ειπα μισολιτρο

Mitsen
14-06-10, 16:05
Εγώ νόμιζα θα πέταγες κάνα λίτρο και τρελάθηκα:unsure:
Επίσης κάπου από εδώ μέσα διάβασα ότι τα ζεστά ροφήματα μειώνουν την όρεξη και τα κρύα την αυξάνουν... Τώρα άμα φουσκώνεις με 250 ml πάω πάσο:P

Αλλα τι λιποδιαλυτές και φίφες? Τα πάντα βλάπτουν oυυυυυυ!
Μονο νερό να πίνουμε!!
δεν παχαίνει κιόλας! Βασικά με ορo να κυκλοφορούμε τα σπάει!

Devil
14-06-10, 16:31
χεχεχε.... επρεπε να ελεγα κανα λιτρο μαζι με το φαι να εβλεπα αν θα το εκανε κανεις!!!! λολ

ενα μισολιτρο ενδιαμεσα στα γευματα το πινουμε ολοι νομιζω ανετα

εδω εγω κατεβαζω 4 λιτρα την ημερα
αφου λεω να αρχισω να πινω και στον υπνο μ!!!!!! λολ

deluxe
14-06-10, 16:42
Τα πάντα βλάπτουν oυυυυυυ!
Μονο νερό να πίνουμε!!Πιες 9 λιτρα νερο σε μια ημερα να δουμε αν βλαπτει και το νερο.. Ολα βλαπτουν! Παν μετρον αριστον!

Μονο το οξυγονο δε βλαπτει!

Mitsen
14-06-10, 17:22
Πιες 9 λιτρα νερο σε μια ημερα να δουμε αν βλαπτει και το νερο.. Ολα βλαπτουν! Παν μετρον αριστον!

Μονο το οξυγονο δε βλαπτει!

σαφώς και αστειευόμουν παραπάνω!
σαν ψαροντουφεκάς να σου πω ότι υπάρχει και η υπεροξυγόνωση, που φέρνει υποξία στις βουτιές λόγο τις εφορίας που νιώθεις όταν νομίζεις πως έχεις αποθέματα οξυγόνου σε βάθος ενώ στην πραγματικότητα δεν έχεις!

Όπως λένε και οι αρχαίοι υμών πρόγονοι πάν μέτρο άριστον! Δεν υπάρχει κάτι που αν ξεπεράσεις το μέτρο να μην βλάπτει!:thumbup:

Blackie
14-06-10, 18:55
σαφώς και αστειευόμουν παραπάνω!
σαν ψαροντουφεκάς να σου πω ότι υπάρχει και η υπεροξυγόνωση, που φέρνει υποξία στις βουτιές λόγο τις εφορίας που νιώθεις όταν νομίζεις πως έχεις αποθέματα οξυγόνου σε βάθος ενώ στην πραγματικότητα δεν έχεις!

Όπως λένε και οι αρχαίοι υμών πρόγονοι πάν μέτρο άριστον! Δεν υπάρχει κάτι που αν ξεπεράσεις το μέτρο να μην βλάπτει!:thumbup:

Το σεξ; :P

albertob30
14-06-10, 20:06
Το σεξ; :P

+2 μια γυρα την ημερα 30 λεπτο φουλ ενταση ειναι CARDIO ΤΟΥΜΠΑΝΟ

Blackie
14-06-10, 23:58
Δωσ'τα όλα και μη νοιάζεσαι αν καις μυς ή υδατάνθρακες! :P

Mitsen
15-06-10, 00:35
Το σεξ; :P


+2 μια γυρα την ημερα 30 λεπτο φουλ ενταση ειναι CARDIO ΤΟΥΜΠΑΝΟ

Ναι, και ο αυνανισμός τα ίδια αποτελέσματα φέρνει... Αερόβια δεν θεωρείται?

Τραβα μια το πρωί νηστικός σε μέτρια ένταση κάνα 30λεπτο και είσαι άρχοντας!;):thumbup:

venture
15-06-10, 01:10
Ολα τα φρουτα που εχουν γραφτει στα παραπανω μηνυματα πρεπει να τρωγονται μετα το φαγητο;

Καφες και τσαι ειχα διαβασει να μην πινονται μαζι με γευμα ή κοντα στα γευματα. Ισχυει αυτο;

Mitsen
15-06-10, 01:15
Ολα τα φρουτα που εχουν γραφτει στα παραπανω μηνυματα πρεπει να τρωγονται μετα το φαγητο;

Καφες και τσαι ειχα διαβασει να μην πινονται μαζι με γευμα ή κοντα στα γευματα. Ισχυει αυτο;

Τα φρούτα δεν είναι γεύμα και ούτε μπορούν να το αντικαταστήσουν. Θα πρέπει η λήψη τους να γίνεται πριν το γεύμα. Τώρα αυτό με το τσάι και τον kaffe δεν ξέρω εγώ μονο τσάι πίνω το τρίωρο που μεσολαβεί μέχρι το επόμενο γεύμα μου

venture
15-06-10, 02:32
Γιατι πριν ομως; Συνήθως τα φρουτα τα τρωνε μετα το γευμα.

Mitsen
15-06-10, 04:17
Γιατι πριν ομως; Συνήθως τα φρουτα τα τρωνε μετα το γευμα.

Το θέμα φρούτα σηκώνει πολύ συζήτηση!
Τα Φρούτα είναι τα τρόφιμα του χωνεύονται πολύ γρήγορα.

Το να ανακατέψεις μετά το φαγητό φρούτα Αυτό σημαίνει ότι επιβαρύνεις τη διαδικασία της πέψης.Τα φρούτα είναι προτιμότερο να καταναλώνονται τουλάχιστον μισή ώρα πριν το φαγητό, ή και ακόμα καλύτερα μεταξύ των γευμάτων.
Τέτοιο σνακ θα κρατήσει το επίπεδο σακχάρου σου στο αίμα, και θα απομακρύνει την αίσθηση τησ πείνας. Να καταναλώνεις φρούτα της εποχής!

Επικρατεί επίσης ένα μύθος γενικότερα, ότι το φρούτο μετά το φαγητό λειτουργεί ως χωνευτικό! οτι ναναι!:bowdown:
Η κατανάλωση φρούτων μετά το φαγητό ΔΕΝ διευκολύνει την πέψη, όπως αρκετοί νομίζουμε, αλλά αντίθετα την επιβραδύνει!

το φρούτο επιβραδύνει την πέψη γιατί ο οργανισμός δυσκολεύεται να μεταβολίσει την υπερβολική ποσότητα των υδατανθράκων,
Τα φρούτα, πρέπει να καταναλώνονται τουλάχιστον δύο ώρες μετά το φαγητό!

venture
15-06-10, 04:41
@Mitsen: ευχαριστω για την απαντηση. τρωω τα φρουτα ακανονιστα, αλλα τωρα θα πεσει μελετη στο προγραμμα διατροφης και γι αυτο το θεμα. :thumbup:

Mitsen
15-06-10, 04:45
@Mitsen: ευχαριστω για την απαντηση. τρωω τα φρουτα ακανονιστα, αλλα τωρα θα πεσει μελετη στο προγραμμα διατροφης και γι αυτο το θεμα. :thumbup:

Ωραίος! :cool:
Μην κανεις μονο το λάθος να αντικαταστήσεις γεύμα με φρούτα! Το κάνουν πολλοί και εγώ ήμουν ένας από αυτούς κάποτε:)

KATERINI 144
15-06-10, 08:52
Για τον καφέ δεν συμφωνώ τόσο κάνει μεγάλη κατακράτηση υγρών.




λαθος, ο καφες ειναι διουρητικος.

Mitsen
15-06-10, 15:15
λαθος, ο καφες ειναι διουρητικος.

Ευχαριστούμε ΚΑΤΕΡΙΝI για την ξεκάθαρη απάντηση.:thumbup:
Γιατί δεν στέκει να κάνει κατακράτηση μιας και οι περισσότεροι λιποδιαλυτές που ξέρω περιέχουν κατά βάση καφεΐνη...

Επίσης μπορείς να μας δώσεις μια ξεκάθαρη άποψη για το post που έκανα σε προηγούμενο page? Αν δηλαδή και το ξίδι θεωρείται φυσικός λιποδιαλυτής όπως το λεμόνι?

Ramrod
12-09-10, 13:23
Παιδιά σκέφτομαι να εντάξω συστηματικά το τσάι στη διατροφή μου....

Τι τσαι να προτιμώ? Τι ποσότητες να πίνω? Να το πίνω σκέτο? Ποιά ώρα της ημέρας? Σκεφτομαι να πίνω μισή ωρίτσα πριν την προπόνηση.

GEORGEXX1
12-09-10, 13:30
εδω πιστευω οτι θα βρεις τα παντα,και λυσεις σε ολες σου τις αποριες

http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?t=6696

GiannhsLar
12-09-10, 13:42
Μπα, ουτε ξιδι ουτε λεμονι ουτε τπτ... ολα μυθος..

Niiick
12-09-10, 15:18
Ναι, και ο αυνανισμός τα ίδια αποτελέσματα φέρνει... Αερόβια δεν θεωρείται?

Τραβα μια το πρωί νηστικός σε μέτρια ένταση κάνα 30λεπτο και είσαι άρχοντας!;):thumbup:





AXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXA:bowdown::bowdown:XAXAXAXAXAXAXA

savage
12-09-10, 18:15
ramrod πινε αφθονο πρασινο τσαι μεσα στη μερα.λιποδιαλυτης δεν ειναι αλλα εχει πολλα οφελη γενικα.καθαριζει νεφρα συκωτια κτλ.
πινε οταν ξυπνας και πριν την προπ αλλα κα γενικα μεσα στη μερα,αλλα οχι ταυτοχρονα με γευματα

Ramrod
12-09-10, 18:27
ramrod πινε αφθονο πρασινο τσαι μεσα στη μερα.λιποδιαλυτης δεν ειναι αλλα εχει πολλα οφελη γενικα.καθαριζει νεφρα συκωτια κτλ.
πινε οταν ξυπνας και πριν την προπ αλλα κα γενικα μεσα στη μερα,αλλα οχι ταυτοχρονα με γευματα

Νικο, πρέπει να το πίνω σκέτο ε (χωρίς ζάχαρη)? Ειδικά πριν την προπόνηση...
Αν το πίνω 1μιση ώρα μετά το μεσημεριανό πειράζει? Γιατί μετά απο 2 ώρες πάω προπόνηση. Σκεφτόμουν να πίνω μια κούπα με λεμόνι προ-προπονητικά...:unsure:

Δε βοηθάει στη λιποδιάλυση (δε περιμένω θαυματα, θεωρητικά)? Πιο πολύ για την καφεϊνη το σκέφτομαι, να με "σπρώχνει" λιγο και στην προπόνηση...δε μου πολυαρέσει ο καφες...

Να σου πως εσύ πίνεις και αν ναι ποιό? Απο φαρμακείο ή λιπτον ή...?

savage
12-09-10, 18:30
απο σουπερ μαρκετ παιρνω(πολλες φορες να βιολογικο με προελευση απο κευλανη αλλα και καποιο συμβατικο οταν δεν παιζουν φραγκα).φυσικα και το πινω χωρις ζαχαρη.
ναι πινε το μετα το μεσημεριανο.
οταν λεω δε βοηθα στη λιποδιαλυση εννοω αν βοηθαει,το κανει απειροελαχιστα.αλλα ειναι τα ωφελη του οπως προ-ειπα:thumbup:

Ramrod
12-09-10, 18:32
απο σουπερ μαρκετ παιρνω(πολλες φορες να βιολογικο με προελευση απο κευλανη αλλα και καποιο συμβατικο οταν δεν παιζουν φραγκα).φυσικα και το πινω χωρις ζαχαρη.
ναι πινε το μετα το μεσημεριανο.
οταν λεω δε βοηθα στη λιποδιαλυση εννοω αν βοηθαει,το κανει απειροελαχιστα.αλλα ειναι τα ωφελη του οπως προ-ειπα:thumbup:

Οκ μαν σ' ευχαριστώ! θα δοκιμάσω να πίνω μια κούπα με λίγο λεμόνι πριν την προπόνηση και θα δω πως θα με επηρεάσει...:thumbup:

foko
12-09-10, 19:16
http://tro-ma-ktiko.blogspot.com/2010/09/blog-post_6041.html#more

Διαβαστε το

beefmeup
13-09-10, 12:23
http://tro-ma-ktiko.blogspot.com/2010/09/blog-post_6041.html#more

Διαβαστε το

καλα γραφει κατι πολλυ πετυχημενα σε κατι σημεια..σουπερ ντουπερ λεμε.:thumbsup:

daro801
19-09-10, 15:10
Σπανάκι,ανανας,γκρέηφρουτ,φράουλες,οσπρια,μανγκο,δαμασκηνο,πατζαρια,τσαι,καφε,ανθρακουχο νερό!!οι καλύτεροι λιποδιαλυτες!!

Devil
19-09-10, 15:26
Σπανάκι,ανανας,γκρέηφρουτ,φράουλες,οσπρια,μανγκο,δαμασκηνο,πατζαρια,τσαι,καφε,ανθρακουχο νερό!!οι καλύτεροι λιποδιαλυτες!!

ελα???

τι εγινε???

απο που ηρθε αυτο???

Βοτανολόγος
10-11-10, 01:20
γεια σας παιδια ολοι οσοι απεχθανονται τον καφε (οπως εγω) μπορουν να πανε να παρουν σπορους γκουαρανα (οχι σκευσμα σε χαπια δεν κανει τπτ) θα σπασουν καμμια 10αρια και θα τους λαβουν σε μορφη αφεψηματος. Το γκουαρανα ειναι ενας καρπος ο οποιος περιεχει τεραστιες ποσοτητες καφεινης σε συγκριση με τον καφε και το τσαι, η οποια καφεινη απορροφαται σταδιακα και καλυτερα απο την καφεινη που περιεχει ο καφες.. ειναι ισχυρος φυσικος-φυτικος λιποδυαλιτης ο οποιος δεν επηρεαζει τον υπνο (αν γινεται η ληψη το αργοτερο 4ωρες πριν την βραδινη κατακλιση) προσοπικη μου αποψη ειναι να γινεται η ληψη πριν την προπονηση η το πρωι..το γκουαρανα βοηθαει σε αρκετους τομεις τον αθλητη για περισσοτερες πληροφοριες να δειτε εδω http://health-beauty-internet.blogspot.com/2010/10/blog-post_25.html
επισημαινω να μη κανετε ληψη σε μορφη χαπιου! να το παρετε στην αρχικη του μορφη (σπορος)

Ariel
14-11-10, 22:48
Το θέμα φρούτα σηκώνει πολύ συζήτηση!
Τα Φρούτα είναι τα τρόφιμα του χωνεύονται πολύ γρήγορα.

Το να ανακατέψεις μετά το φαγητό φρούτα Αυτό σημαίνει ότι επιβαρύνεις τη διαδικασία της πέψης.Τα φρούτα είναι προτιμότερο να καταναλώνονται τουλάχιστον μισή ώρα πριν το φαγητό, ή και ακόμα καλύτερα μεταξύ των γευμάτων.
Τέτοιο σνακ θα κρατήσει το επίπεδο σακχάρου σου στο αίμα, και θα απομακρύνει την αίσθηση τησ πείνας. Να καταναλώνεις φρούτα της εποχής!

Επικρατεί επίσης ένα μύθος γενικότερα, ότι το φρούτο μετά το φαγητό λειτουργεί ως χωνευτικό! οτι ναναι!:bowdown:
Η κατανάλωση φρούτων μετά το φαγητό ΔΕΝ διευκολύνει την πέψη, όπως αρκετοί νομίζουμε, αλλά αντίθετα την επιβραδύνει!

το φρούτο επιβραδύνει την πέψη γιατί ο οργανισμός δυσκολεύεται να μεταβολίσει την υπερβολική ποσότητα των υδατανθράκων,
Τα φρούτα, πρέπει να καταναλώνονται τουλάχιστον δύο ώρες μετά το φαγητό!

πολυ σωστος...επισης νερο πρεπει να πινετε με διαφορα μισης ωρας απο γευμα...πριν η μετα!

Galthazar
15-11-10, 19:25
πολυ σωστος...επισης νερο πρεπει να πινετε με διαφορα μισης ωρας απο γευμα...πριν η μετα!

μπορει καποιος να πιει και αμεσως πριν το φαγητο ετσι θα φαει λιγοτερο ;)

jimmy007
15-11-10, 21:03
πολυ σωστος...επισης νερο πρεπει να πινετε με διαφορα μισης ωρας απο γευμα...πριν η μετα!

Γιατί?



μπορει καποιος να πιει και αμεσως πριν το φαγητο ετσι θα φαει λιγοτερο ;)

Αν είναι στη γράμμωση OK, αλλά αν είναι στον όγκο και δεν έχει πρόβλημα υπερφαγίας τότε περισσότερο κακό παρά καλό κάνει..

Ariel
15-11-10, 23:55
ναι...κι εγω το κανω οταν θελω να φαω λιγοτερο....αλλα αν δεν υπαρχει μεγαλο προβλημα γιατι να το κανεις???αν δε φας οταν ειναι να φας...τοτε ποτε ????????????οι ανορεξικες τα κανουν αυτα!

GyM=life
15-11-10, 23:57
καφες-πρασινο τσαι-και το αγαπημενο ΛΕΜΟΝΙ!!!!οτι φαει και να φαω θα εχει λεμονι!βοηθαει try it ;)

Devil
16-11-10, 01:57
καπου ειχα δει μια ερευνα για το κρυο νερο οτι και καλα ενα μισολιτρο κρυο νερο σου μπουσταρει τον μεταβολισμο....

αλλα δεν θυμαμαι που το ειχα δει...

savage
16-11-10, 02:25
ναι και καλα οτι το σωμα καιει θερμιδες ωστε να το φερει σε θερμοκρασια σωματος.το εχω ακουσει και γω

Galthazar
16-11-10, 16:21
ισχυει αυτο με 500ml νομιζω καις καπου 50 θερμιδες αν δν κανω λαθος

Gaspari
17-11-10, 00:48
καφες-πρασινο τσαι-και το αγαπημενο ΛΕΜΟΝΙ!!!!οτι φαει και να φαω θα εχει λεμονι!βοηθαει try it ;)

Κούκλε, μόνο μην το παρακάνεις με το λεμόνι γιατί νερώνει το αίμα.

Devil
17-11-10, 06:37
Κούκλε, μόνο μην το παρακάνεις με το λεμόνι γιατί νερώνει το αίμα.

δηλαδη?

PMalamas
19-12-10, 14:03
Σπανάκι,ανανας,γκρέηφρουτ,φράουλες,οσπρια,μανγκο,δαμασκηνο,πατζαρια,τσαι,καφε,ανθρακουχο νερό!!οι καλύτεροι λιποδιαλυτες!!

στην ακρη τα υπολοιπα αλλα το ανθρακουχο γτ καιει λιπος?




Παιδια δλδ τελικο συμπερασμα ειναι βραζουμε αρκετο πρασινο τσαι σε κανα λιτρο νερο, στιβουμε 1-2 λεμονια, 1 γκρειπφρουτ, 50μλ ξυδι, βαζουμε και, λιγο καρυ με ταμπασκο και πινουμε κατα τη διαρκεια της μερας.. καλα μιλαμε θα καθεσαι να γραφεις στο φορουμ και θα κοβεσαι μεχρι το κοκκαλο.. χαχαχαχαχ :P:rolf::rolf:

Galthazar
19-12-10, 23:51
Παιδια δλδ τελικο συμπερασμα ειναι βραζουμε αρκετο πρασινο τσαι σε κανα λιτρο νερο, στιβουμε 1-2 λεμονια, 1 γκρειπφρουτ, 50μλ ξυδι, βαζουμε και, λιγο καρυ με ταμπασκο και πινουμε κατα τη διαρκεια της μερας.. καλα μιλαμε θα καθεσαι να γραφεις στο φορουμ και θα κοβεσαι μεχρι το κοκκαλο.. χαχαχαχαχ :P:rolf::rolf:

:puke::puke::puke:

Giakou
23-01-11, 00:32
Κούκλε, μόνο μην το παρακάνεις με το λεμόνι γιατί νερώνει το αίμα.

:)Τι το κάνει λέει το αίμα???

GyM=life
23-01-11, 00:43
o gaspari ενοει οτι πεφτει η πιεση με το να τρως πολυ λεμονι..το εχω παθει κανα 2 φορες...

Goude
23-01-11, 08:26
καλημερα παιδες προσφατα ειχα διαβασει ενα αρθρο για λιποδιαλητες και αν δεν κανω λαθος ειχe μεσα 8 οι οποιοι ηταν οι εξης

1 μηλο
2 αγγουρι
3 ντοματα
4 κρεμηδι
5 σκορδο
6 ελαιολαδο
7 μαρουλι

χμμ δεν μπορω να θυμηθω το τελεφταιο!

lef
23-01-11, 13:50
καλημερα παιδες προσφατα ειχα διαβασει ενα αρθρο για λιποδιαλητες και αν δεν κανω λαθος ειχe μεσα 8 οι οποιοι ηταν οι εξης

1 μηλο
2 αγγουρι
3 ντοματα
4 κρεμηδι
5 σκορδο
6 ελαιολαδο
7 μαρουλι

χμμ δεν μπορω να θυμηθω το τελεφταιο!

8.μπουγατσα
που το διαβασες αυτο?

Manos1989
23-01-11, 16:29
καλημερα παιδες προσφατα ειχα διαβασει ενα αρθρο για λιποδιαλητες και αν δεν κανω λαθος ειχe μεσα 8 οι οποιοι ηταν οι εξης

1 μηλο
2 αγγουρι
3 ντοματα
4 κρεμηδι
5 σκορδο
6 ελαιολαδο
7 μαρουλι

χμμ δεν μπορω να θυμηθω το τελεφταιο!

Σαλατούλα λοιπόν,όντως βοηθάει στην απώλεια λίπους....όχι άμεσα αλλά καλή είναι :rolf:

COBRA_STYLE
23-01-11, 18:41
o gaspari ενοει οτι πεφτει η πιεση με το να τρως πολυ λεμονι..το εχω παθει κανα 2 φορες...
και το πορτοκαλι κανει το αντιθετο;)

giannis64
23-01-11, 18:46
καποια ποστ μεταφερθηκαν εδω Τα οφ τοπικ ! (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?t=1357);)

Goude
23-01-11, 21:01
8.μπουγατσα
που το διαβασες αυτο?

οπως εγραψα και παραπανω δεν θυμαμαι που και δεν ξερω αν οντως ισχυουν!

lef
23-01-11, 21:20
οπως εγραψα και παραπανω δεν θυμαμαι που και δεν ξερω αν οντως ισχυουν!

καλο θα ηταν να θυμηθεις για να μην ξαναδιαβασεις κανενα αρθρο απο εκει γτ δεν ισχυουν:toast:

jannous44
31-01-11, 18:57
παιδια κανει πριν την προπονηση να πινω και τσαι και καφε (3 κουταλιες) η ειναι too much?:unsure:

Fiesta S 09
31-01-11, 20:00
Οχι μια χαρά είναι.Και γώ αυτό κάνω!!!

Pavlos17
01-02-11, 00:10
παιδια κανει πριν την προπονηση να πινω και τσαι και καφε (3 κουταλιες) η ειναι too much?:unsure:

εγω θα το κανω αυτο οταν παω για γραμμωση :thumbup:

jannous44
01-02-11, 12:13
την ιδια χρονικη στιγμη δηλαδη πινω το καφε μονορουφι και στο καπακι το τσαι 30 λεπτα πριν τι προπονηση? γιατι καπου διαβασα οτι δεν κανει κ τα δυο μαζι (ειμαι σε γραμμωση γιαυτο σκευτομε να αρχισω και το τσαι)

giannis64
01-02-11, 14:01
σας βλεπω να περνετε το στομαχι στα χερια σας..

Devil
01-02-11, 14:13
την ιδια χρονικη στιγμη δηλαδη πινω το καφε μονορουφι και στο καπακι το τσαι 30 λεπτα πριν τι προπονηση? γιατι καπου διαβασα οτι δεν κανει κ τα δυο μαζι (ειμαι σε γραμμωση γιαυτο σκευτομε να αρχισω και το τσαι)

νερα θα χασεις κυριως με το τσαι

Pavlos17
01-02-11, 14:40
εχει ενα τοπικ του Iωαννη που λεει τα συμπληρωματα που πρεπει να περνουμε πριν την αεροβια,και λεει 1ωρα πριν καφεινη και πρασινο τσαι :unsure:

Giannisgt4
16-02-11, 20:27
τσαι με στιμενο λεμονι η χαμομιλη με στιμενο λεμονι κανει καλο?ποσα μπωρω να πινω και ποτε?

beefmeup
16-02-11, 20:30
εχει ενα τοπικ του Iωαννη που λεει τα συμπληρωματα που πρεπει να περνουμε πριν την αεροβια,και λεει 1ωρα πριν καφεινη και πρασινο τσαι :unsure:

αλλο καφεινη συμπληρωμα κ αλλο 2-3 κουταλιες καφε,μαζι με τσαγια κλπ..
μηπως εννοει αυτο ο ιοαννης?:unsure:

dim1254
05-04-11, 16:48
Εγώ είτε διαλύω 1 κουταλιά λεμόνι σε ένα μπυκαλάκι νερό είτε ρίχνω μισή κουταλιά καφέ..χωρις ζαχαρη,απλά το ανακατεύω....ισχύει και για το ξύδι αλλά περισσότερο το λεμόνι...γενικά τα φρούτα και οι σαλάτες κάνουν καλό...εννοείτε για το πράσινο τσάι..εγώ δεν μπορώ όμως να το πίνω ζεστό...δεν μου αρέσει η γεύση...η μητέρα μου το αφήνει να κρυώσει και το βάζει σε ένα μπουκαλάκι με επιπλέον κρύο νερο....επίσης είναι καλό να πίνουμε αρκετό νερό...χωρίς υπερβολές πάντοτε...
επίσης στις σαλάτες είναι καλό να μην ρίχνουμε πολύ αλάτι και αντιθέτως να βάζουμε λεμόνι ή ξύδι....γίνεται ωραία και πιο υγιεινή..αυτά προς το παρόν

csofos
16-04-11, 15:12
...

Ramatasss
06-06-12, 01:18
στην ακρη τα υπολοιπα αλλα το ανθρακουχο γτ καιει λιπος?




Παιδια δλδ τελικο συμπερασμα ειναι βραζουμε αρκετο πρασινο τσαι σε κανα λιτρο νερο, στιβουμε 1-2 λεμονια, 1 γκρειπφρουτ, 50μλ ξυδι, βαζουμε και, λιγο καρυ με ταμπασκο και πινουμε κατα τη διαρκεια της μερας.. καλα μιλαμε θα καθεσαι να γραφεις στο φορουμ και θα κοβεσαι μεχρι το κοκκαλο.. χαχαχαχαχ :P:rolf::rolf:

θα το κάνω !!!!!! στα ισα μου ακουστικε πολυ μαματο ! γιατι να χανουμε χρωνο φτιαχνοντας ολη μερα ροφιματα λεμονιου γκρειπφρουτ η οτιδιποτε ? Ολα μαζιιιιιιι :bbbiceps:
θενκιου PMalamas μου εδωσες ιδεα :clap: :clap:

PETER VENETHS
08-06-12, 20:50
Φυσικα λιποτροπικα οπως το μηλοξιδο το λεμονι το πρασινο τσαι εκτος απο το πλεονεκτημα στη ρυθμιση του βαρος και τις λιποδιαλιτικοτιτα τους, μπορουν να εχουν αρνητικες επιπτωσεις ως προς την αποδοση στο gym (δυναμη ,εμφαση κτλ)μπορει δηλ να επηρεάσουν αρνητικα την μυικη αναπτυξη ?
Ευχαριστω εκ των προτερων!!

dorita
09-06-12, 00:20
διαβαζω..διαβαζω...αλλα τιποτα τεκμηριωμενο σαν φυσικος λυποδιαλυτης υπαρχει;;;;

τελικα υπαρχουν τροφες/υγρα που βοηθουν στην μειωση του λιπους ..κ αν ναι ποια ειναι ολα aυατ;;;

beefmeup
09-06-12, 00:23
καλα διαβαζεις..δεν υπαρχει.
το πιπερι ισως,λογω της αυξημενης θερμογενεσης που σου δινει..αλλα εκει το παιζεις με το στομαχι σου..

dorita
09-06-12, 00:26
αρα εδω μονο υποθεσεις κανουμε περι λεμονια, αναναδες..τσαι...καφες...γκειπ...σαλατες..ξυδι...κ τα λοιπα...

γιατι το θεμα εδω ειναι φυσικοι λυποδιαλυτες...ειναι γραμμενες τοσες σελιδες κ δεν υπαρχει καμια τεκμηριωση για το οτιδηποτε...

karpoutzidis
09-06-12, 00:37
το κουλο της υπόθεσης ειναι οτι ψαχνουμε κατι φυσικο αλλα τπτ γυρο μας δεν ειναι!

killer85
09-06-12, 08:27
Προσωπικά, στο παρελθόν είχα δοκιμάσει και έπινα 3 λεμόνια στημένα νηστικός το πρωί μισή ώρα πριν το πρωινό... κάποιος μου το είχε πει και το έκανα και εγώ, ήμουν πτσιρικάς τότε... Έχασα λίπος πάρα πολύ αλλά δεν ξέρω αν βοήθησε πραγματικά διότι υπήρχε πολύ τρέξιμο στο πρόγραμμα.

Γενικά πάντως το λεμόνι θα το ξαναχρησιμοποιήσω στην γράμμωση διότι και το placebo παίζει ρόλο...

PETER VENETHS
11-06-12, 17:15
Γεια σας διαβασα κατι και με προβληματισε που ειναι το εξης: οτι το πρασινο τσαι διωχνει τα υγρα απο το σωμα αν συμβαινει οντως αυτο, σε αυτους που κανουν χρηση κρεατινης τι συμβαινη δηλαδη τα ενδομυικα υγρα τους που τα περνουν απο κρεατινη τα διωχνει το τσαι η οχι ? γιατι αν συμβαινει αυτο δωρον αδωρον το τσαι και πανε χαμενα και τα γρ τις κρεατινης ξερει να μου πει κανεις ?
Ευχαριστω για τον χρονο σας!!

killer85
11-06-12, 17:31
Βασικά κρεατίνη με καφεΐνη δεν πάνε μαζί...

xristos135
13-06-12, 20:36
υπαρχουν?εχω ακουσει για γρει-φρουτ και λεμονι ισχυει?υπαρχουν αλλεσ?

kokolakis
13-06-12, 20:37
υπαρχει αντιστοιχο θεμα φιλε....


http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?353-%CE%A6%CF%85%CF%83%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CE%B9-%CE%9B%CE%B9%CF%80%CE%BF%CE%B4%CE%B9%CE%B1%CE%BB%CF%85%CF%84%CE%B5%CF%82

xristos135
13-06-12, 20:39
υπαρχει αντιστοιχο θεμα φιλε....

οκ ευχαριστω!

xristos135
13-06-12, 21:56
και ο λιναροσπορος εχω ακουσει.δεν ξερω αν ισχυει

sTeLaKoS
13-06-12, 22:59
Επειδή βλέπω μπήκες με φόρα, να σου θυμίσω πως υπάρχει αναζήτηση, ψάχνουμε πριν ανοίξουμε νέο θέμα, μήπως προυπάρχει.

http://forum.bodybuilding.gr/search.php

Ariel
13-06-12, 23:52
^^πολυ καλος ο λιναροσπορος!!!
http://www.vita.gr/html/ent/248/ent.2248.asp

Νικος Τ.
14-06-12, 10:11
ενα σορο φαγητα λιποδιαλυτες υπαρχουνε.. και εκει η κουζινα μας κανει την διαφορα

killer85
14-06-12, 14:03
Μην το λες Νίκο το λεμόνι σε μένα κάνει θαύματα, το ξεκίνησα μια εβδομάδα και έχω πέσει ένα εκατοστό στην μέση, υπόψιν είμαι στον όγκο και πίνω 3 λεμόνια κάθε πρωί νηστικός.

Περιμένω να δω πως θα εξελιχθεί για περισσότερο καιρό για να βγάλω ασφαλή συμπεράσματα...

Gorgojola
24-09-12, 17:22
Φυσικοι Λιποδιαλυτες
-Γκρέιπφρουτ: βοηθάει στην μείωση του λίπους και της χοληστερίνης, κυρίως χάρη στην πηκτίνη μιας ειδικής ίνας που συνδέεται με την λιποδιάλυση αλλά και χάρη στους φυσικούς γαλακτοματοποιητές του που καταπολεμούν το λίπος και τη χοληστερίνη. Σύμφωνα με πρόσφατες έρευνες στην κλινική Scripps στην Καλιφόρνια, τρώγοντας μισό γκρέηπφρουτ πριν από κάθε γεύμα μπορεί να σας βοηθήσει να χάσετε μέχρι και μισό κιλό τη βδομάδαΕίναι πλούσιο σε βιταμίνη C, ενώ δεν περιέχει καθόλου λίπος και νάτριο.Τέλος, είναι περιέχει φυσικούς γαλακτοματοποιητές που καταπολεμούν το λίπος και τη χοληστερίνη.

-Ανανάς: θεωρείται φυσικός λιποδιαλύτης που αυξάνει τον μεταβολισμό, περιέχει το ένζυμο βρωμελαίνη το οποίο «σπάει» τις πρωτεΐνες του κρέατος, του γάλακτος, των τυριών, του γιαουρτιού αλλά και της ζελατίνης. Έxει ελάχιστες θερμίδες (49kcal τα 100gr), περιέχει πλήθος βιταμινών και ιχνοστοιχείων, ενώ είναι γνωστός και για τις φαρμακευτικές του ιδιότητες.

-Φασόλια: θεωρείται αναμφισβήτητη η ισχυρή λιποδιαλυτική δράση τους. Είναι γεμάτα από ένα ειδικό άμυλο, το resistan starch (10γρ. το φλιτζάνι). Έρευνα του πανεπιστημίου του Κολοράντο έδειξε ότι η προσθήκη τους σε ένα γεύμα την μέρα, «καίει» μέχρι και 25% περισσότερο λίπος από το συνηθισμένο.

-Μαύρη σοκολάτα: σε αντίθεση με την απλή σοκολάτα θεωρείται ότι η μαύρη σοκολάτα, όταν καταναλώνεται με μέτρο, έχει ευεργετικές ικανότητες στην απώλεια λίπους λόγω των αντιοξειδωτικών της ουσιών.

-Πράσινο τσάι (ποικιλία Camellia sinensis): Σύγχρονες έρευνες έχουν δείξει ότι το συγκεκριμένο ρόφημα έχει αντιφλεγμονώδεις και διουρητικές ιδιότητες, οι οποίες οφείλονται κυρίως στα υψηλά ποσοστά φλαβονοειδών που περιέχει. Η συχνή κατανάλωση μειώνει το αίσθημα της πείνας και αυξάνει την καύση λίπους. Μεταβάλει την κατανομή λίπους και μειώνει τον λιπώδη ιστό που βρίσκεται στην κοιλιακή περιοχή.

-η Καφεΐνη: έχει διουρητικές και θερμογενετικές ιδιότητες, σε μεγαλύτερο βαθμό από το πράσινο τσάι, βοηθώντας στην γρηγορότερη καύση του λίπους. Πρέπει να καταναλώνεται με μέτρο, αφού οι μεγάλες δόσεις έχουν αρκετές παρενέργειες (ταχυκαρδία, αύξηση πίεσης, πονοκέφαλος κτλ.)

-Αχλάδια : Σύμφωνα με μελέτη του πανεπιστημίου του Ρίο Ντε Ζανέϊρο η προσθήκη του γλυκού αυτού φρούτου στην διατροφή μας κόβει την όρεξη, περιορίζοντας τον συνολικό αριθμό θερμίδων που καταναλώνουμε ημερησίως. Σε σχετική έρευνα που έγινε, γυναίκες που κατανάλωναν 3 αχλάδια την ημέρα, λάμβαναν λιγότερο αριθμό θερμίδων καθημερινά, χάνοντας περισσότερα κιλά από αυτές που δεν κατανάλωναν. Είναι επίσης πλούσια σε διαιτητικές ίνες (15% της ΣΗΠ), «γεμίζουν» το στομάχι και μας αποτρέπουν από το να φάμε παραπάνω απ’ότι πρέπει.

-Mουστάρδα: επιταχύνει τον μεταβολισμό, με τον ίδιο τρόπο όπως η καφεΐνη. Είναι ασφαλής για τον οργανισμό και μπορεί να καταναλώνεται άφοβα σε καθημερινή βάση, καθώς επιταχύνει τον μεταβολισμό κατά 20%-25% για αρκετές ώρες. Αυτό έχει ως αποτέλεσμα την καύση 45 περισσότερων θερμίδων ανά 700 θερμίδες που καταναλώνει ο οργανισμός.

-Λεκιθίνη:Η χρήση της Λεκιθίνης βοηθά στη γρήγορη καύση των λιπών, καταπολεµά τη χοληστερίνη εμποδίζοντας την εναπόθεσή της στα τοιχώµατα των αρτηριών που είναι βασικός παράγοντας πρόκλησης καρδιακών παθήσεων και περιέχει φώσφορο και βιταμίνη Ε που ενισχύουν τη µνήµη.

-Σπανάκι: αποτελεί φυσική πηγή σιδήρου, βήτα καροτίνης, βιταμίνης C και E. Έχει την ικανότητα να μειώνει τη χοληστερίνη , να αυξάνει τον μεταβολισμό και να καίει το λίπος, δίνοντάς μας τα περισσότερα θρεπτικά συστατικά που χρειάζεται ο οργανισμός μας.

-Αμύγδαλα : Τρώγοντας μία χούφτα αμύγδαλα την ημέρα, μπορεί να σας βοηθήσει να χάσετε λίπος στα πλαίσια μιας υγιεινής διατροφής, λένε σύγχρονες έρευνες. Άτομα που έτρωγαν καθημερινά για έξι μήνες αμύγδαλα, έχασαν ένα 18% του σωματικού τους λίπους. Αυτοί που ακολούθησαν μία δίαιτα με την ίδια ακριβώς ποσότητα θερμίδων και πρωτεϊνών, αλλά αντικατέστησαν τα αμύγδαλα με υδατάνθρακες ίδιας θερμιδικής αξίας, έχασαν μόνο το 11%.

-Πιπεριές : Η θερμότητα που προκαλείται από τα καυτερά εγείρει τον μεταβολισμό, τον ενεργοποιεί και βοηθά να καεί το λίπος ευκολότερα. Η πιπεριά είναι επίσης γεμάτη με φυσικές ίνες που δημιουργούν αίσθημα κορεσμού για μεγάλο χρονικό διάστημα.

Επίσης...

*Ο συνδυασμός ξυδιού και λεμονιού αποτελεί τον πιο "δυνατό" λιποδιαλύτη. Αν μάλιστα τα συνδυάσετε μαζί με μια φρέσκια πράσινη σαλάτα πλούσια σε αντιοξειδωτικά και προσθέσετε και μια κουταλία της σούπας λάδι (πλούσιο σε ω-3 λιπαρά οξέα) τότε έχετε ένα πλήρες λιποδιαλυτικό γεύμα!

* Το μηλόξυδο επίσης σύμφωνα με έρευνες βοηθά στην καταπολέμηση του λίπους.

* Τέλος, το Μαγικό Υγρό που διώχνει το λίπος χωρίς καμία προσπάθεια είναι δωρεάν και -προς το παρόν - ανεξάντλητο. Το νερό, είναι από τους πιο σημαντικούς καταλύτες στην απώλεια βάρους και τη διατήρησή του. Το σώμα δεν λειτουργεί σωστά χωρίς αρκετό νερό και δεν μπορεί να μεταβολίσει αποτελεσματικά το αποθηκευμένο λίπος. Πίνοντας άφθονο νερό κατά την διάρκεια της μέρας, αποφεύγουμε την κατακράτηση υγρών στο σώμα και βοηθάμε την λειτουργία των νεφρών και του συκωτιού. Κατά μέσο όρο, ένα άτομο πρέπει να πίνει 8 ποτήρια νερό την ημέρα. Η ποσότητα αυτή ποικίλλει αναλογα με το βάρος του ατόμου, την άσκηση που κάνει και τους περιβαλλοντικούς παράγοντες (ζέστη, υγρασία κτλ.)

Πραγματικά, όμως, υπάρχει ακόμα κάποιος από μας που πιστεύει ότι καταναλώνοντας κάποιο ή ακόμα και όλα τα παραπάνω αρκεί για να κάνει λιποδιάλυση…?? Ελπίζω να απαντήσαμε όλοι «ΟΧΙ»…
Είναι αλήθεια, ότι υπάρχουν μελέτες που δείχνουν πως οι τροφές αυτές αυξάνουν το μεταβολικό μας ρυθμό, ωστόσο η αύξηση αυτή είναι πολύ μικρή και διαρκεί πολύ λίγο. Επίσης, παρόλο που οι εν λόγω τροφές έχουν όντως διουρητικές και θερμογενετικές ιδιότητες, το σώμα μας έχει ομοιοστατικούς μηχανισμούς που εξισορροπούν την θερμογενετική αυτή διαφορά και στο τέλος αυτό που μετράει είναι το σύνολο των θερμίδων που λαμβάνουμε από την τροφή και αυτών που καταναλώνουμε μέσω της άσκησης.
Θα μπορούσε να σκεφτεί κάποιος ότι, παρόλο που είναι μικρή και σύντομη η αύξηση του μεταβολισμού, αν κάποιος καταναλώνει μεγάλες ποσότητες από τις παραπάνω τροφές την μέρα, η αύξηση αυτή αθροιστικά θα είναι μεγάλη και άρα θα «κάψει» λίπος. Δεν είναι όμως έτσι, καθώς το σώμα μας προσαρμόζεται σε αυτές τις αλλαγές και έτσι μεγάλη κατανάλωση των «λιποδιαλυτικών τροφών» δεν επιφέρει καμία αλλαγή στο μεταβολισμό.

P.S.Το παραπανω αρθρο ειναι το αποσταγμα ερευνας στο διαδικτιο δεν δηλωνω guru της διατροφης so feel free to fill the gabs and misunderstandings πιστευω ενας ολοκληρωμενος καταλογος ειναι απραιτητος για τους νεους στο χωρο :weights:οπως εγω...

Elena221
29-10-13, 12:45
ΧΑΠΙΑ ΑΔΥΝΑΤΙΣΜΑΤΟΣ ************* Παρέλαβα την παραγγελία, εγκαίρως και τα χάπια λειτούργησαν θαυμάσια.

Mikekan
29-10-13, 12:47
Εντάξει μας έπεισες! :green:

stone garden
29-10-13, 13:14
1,5 ποτηρι νερο με 1 λεμονι στημενο καπακι μολις ξυπνας , ανεβαζει τον μεταβολισμο κατα 24%.