PDA

Επιστροφή στο Forum : Γραμμωση κοιλιακων χωρις αεροβια



thanos90
03-02-09, 20:51
Γεια σας, θα ηθελα να ρωτησω αν γινεται να φυγει το λιπος απο την κοιλια και να φανουν οι κοιλιακοι χωρις αεροβια ασκηση... Δεν εχω πολυ ελευθερο χρονο για να πηγαινω γυμναστηριο αλλα μπορω να προσεχω την διατροφη μου και να παιρνω και καποια συμπληρωματα... Επισης μπορω να κανω βαρη και κοιλιακους σπιτι καθε μερα...

alextg
03-02-09, 20:57
Με μια σωστη διαιτα θα δεις πολυ και καλα αποτελεσματα ... εγω απο τοτε που ξεκινησα να κανω διαιτες τυπου carb cycling εχω μεινει ευχαριστημενος και τα ποσά της αεροβιας ασκησης μου ειναι το πολυ ενα μισαωρο 2-3 φορες τη βδομαδα ... Φυσικα το καθε σωμα ειναι διαφορετικο και δεν ξερω το δικο σου.

stavro
03-02-09, 21:26
Με μια σωστη διαιτα θα δεις πολυ και καλα αποτελεσματα ... εγω απο τοτε που ξεκινησα να κανω διαιτες τυπου carb cycling εχω μεινει ευχαριστημενος και τα ποσά της αεροβιας ασκησης μου ειναι το πολυ ενα μισαωρο 2-3 φορες τη βδομαδα ... Φυσικα το καθε σωμα ειναι διαφορετικο και δεν ξερω το δικο σου.


φιλος οταν βρεις χρονο κανε ενα ποστ για τις carb cycling diets, εχω διαβασει μερικα πραγματα , αλλα δεν εχω καποιο συνκεκριμενο πλανο διαιτας αυτου του τυπου

alextg
04-02-09, 00:04
βασικα σε τετιου ειδους διαιτες κρατας τα λιπαρα σταθερα , fullαρεις απο πρωτεινη (τουλαχιστον εγω αυτο κανω ωστε να μην χανω πολυ μυικοτητα) και παιζεις με την ποσοτητα υδατανθρακων που περνεις ... εγω στον εαυτο μου εχω παρατηρησει οτι κρατοντας τα λιπαρα στα 50γρ , το σωμα μου δουλευει καλα στο να χανει λιπος οταν παιζω στο 250-100-100-350 ... αυτα ειναι γραμμαρια υδατανθρακων που περνεις ανα ημέρα ... δηλαδη 1η μερα περνεις 250γρ , 2η 100 , 3η 100 και 4η 350γρ και παλι απο την αρχη ...
Αν θες μπορω να σου στειλω μια τυπικη διαιτα τετιου τύπου να την δεις ....

thanos90
04-02-09, 00:07
an mporouses na postareis mia tetoia diaita tha htan teleio... s'euxaristw ek twn prwterwn...

slaine
04-02-09, 00:14
καλώς ήρθες. γράφε με ελληνικά είναι κανόνας του φόρουμ

http://forum.bodybuilding.gr/viewtopic.php?t=3455&highlight=%EA%EF%E9%EB%E9%E1%EA%EF%DF

RUHL
04-02-09, 00:24
παπου :P :P :P εχω ποσταρει

φιλος οταν βρεις χρονο κανε ενα ποστ για τις carb cycling diets, εχω διαβασει μερικα πραγματα , αλλα δεν εχω καποιο συνκεκριμενο πλανο διαιτας αυτου του τυπου

ας το ξαναπω τουλαχηστων ειδα λογικη σε αυτο επειδη αφαιρεις 10-15% ετσι οσο για να χασεις 0,5 κιλο ανα εβδομαδα σχετικα

λοιπον αφαιρεις το 40% απο τον υδατανθρακα σου για 3 η 6 μερες αναλογως και 1 μερα η2 μερες την εβδομαδα το κανεις +15%

Και συνηθως τον ανεβαζεις σε βαριες μερες η σε αδυναμα σωματικα τμηματα
παραδειγμα
100 πχ τρως τωρα υδαταθρακα πριν αρχησεις την κυκλικη ληψη παραδειγμα ειναι
Δευτ τριτη τεταρ πεμτη παρασκευη σαββατ κυριακη
60-------60-----60 -----115-----60 ---------60-------60

πχ την πεμτη μπορει να κανεις ποδια η πλατη βαρια προπονηση απετητηκη

πχ πως θα το κανω εγω στο μελον
Δευτ τριτη τεταρ πεμτη παρασκευη σαββατ κυριακη
115------60------60-----115-----60---------60--------60

κανω ποδια δευτερα και πεμτη πλατη εχω

Εχει διαφορες κυκλικες ληψεις μερικοι το μηδενηζουν αλλοι κατεβαινουν πολυ χαμηλα αλλα αυτος ο τροπος με τα ποσοστα βγαλει αρκετο νοημα οπως τον διαβασα

και φυσικα πρωτεινη και λιπος παραμενουν τα ιδια σε ολη την διετα απλος ετσι δεν πεφτει ο μεταβολισμος σου με την κυκλικη ληψη και μπορεις να σηνεχηζεις να χανεις λιπος γιατι αν σταματησει ο μεταβολισμος πολυ κακα νεα :chinese: με πολυ ζορι χανεις κατι πρεπει να το επαναφερεις





Αν θες μπορω να σου στειλω μια τυπικη διαιτα τετιου τύπου να την δεις ....
"στηλε την" στο φορουμ :thumbup: :thumbup:

thanos90
04-02-09, 00:32
slaine αν κανω αυτο το προγραμμα χωρις αεροβικη, γιατι δεν προλαβαινω αυτον τον καιρο να πηγαινω γυμναστηριο λογω εξεταστικης, κανοντας μονο βαρη και κοιλιακους στο σπιτι θα εχω αποτελεσματα; Μπορω να κανω στο σπιτι καποιο ειδος αεροβικης;

RUHL
04-02-09, 00:34
"Δωσε την εξεταστικη σου τρωγε κανονικα και μετα βλεπεις καθεσε διαβαζεις το φορουμ και φτιαχνει διατροφη και προπονηση για τωρα ομος αστο

slaine
04-02-09, 00:44
αν παίρνεις λιγότερες θερμίδες από αυτές που καις θα χάσεις κιλά. τώρα τι κιλά θα είναι αυτά, εξαρτάται από πολλά

thanos90
04-02-09, 00:51
Το προβλημα μου δεν ειναι τα κιλα, ειμαι 1.74 και 76 κιλα. Θελω να απλα να γραμμωσω. Δηλαδη να χασω λιγο λιπος απο την κοιλια για να φανουν οι κοιλιακοι και λιγο απο το στηθος. Στα αλλα μερη του σωματος παω καλα και μεχρι να ερθει το καλοκαιρι μπορω να γραμμωσω πολυ περισσοτερο...

psv
04-02-09, 01:06
Ruhl,αυτην την τεχνικη με τον υδατανθρακα που περιγραφεις την κανεις σε ολη τη διαρκεια της γραμμωσης?Στο αρθρο για την διατροφη γραμμωσης λεει οτι καθως ριχνεις,ριχνεις,ριχνεις τον υδατανθρακα,καποια στιγμη και για μια εβδομαδα τον ανεβαζεις αποτομα.Με την τεχνικη που περιγραφεις εσυ αυτο δεν το κανεις,σωστα?

Φιλε Θανο κι εγω εχω την εξεταστικη μου τωρα,αλλα προλαβαινω να πηγαινω τρεις φορες την εβδομαδα στο γυμναστηριο.Δεν κανω ακριβως τα πραγματα που θα ηθελα,αλλα απο το τιποτα καλυτερο ειναι.Απλα πηγαινω αργα,γυρω στις 9:30.Ισως να προλαβαινεις,απλα δεν εχεις ρυθμισει καλα τον χρονο σου.Εκτος κι αν εισαι σε καμια πολυ δυσκολη σχολη(Πολυτεχνειο,ιατρικη κλπ...)οποτε δικαιολογεισαι...Κουραγιο...

RUHL
04-02-09, 01:12
Ruhl,αυτην την τεχνικη με τον υδατανθρακα που περιγραφεις την κανεις σε ολη τη διαρκεια της γραμμωσης?Στο αρθρο για την διατροφη γραμμωσης λεει οτι καθως ριχνεις,ριχνεις,ριχνεις τον υδατανθρακα,καποια στιγμη και για μια εβδομαδα τον ανεβαζεις αποτομα.Με την τεχνικη που περιγραφεις εσυ αυτο δεν το κανεις,σωστα?
Oχι και τα 2 σωστα ειναι απλος ειναι διαφορετικα εγω πιστευω η κυκλικη ληψη ειναι καλυτερη δεν "κολας" οπως με την αλλη διετα που περιγραφει ο ΜΒ

παλι κοβεις το 40% απο τον υδατανθρακα περιπου μεταφραζετε σε 250-300 θερμιδες κατω αναλογως με το βαρος φυσικα

psv
04-02-09, 01:20
Ruhl,αυτην την τεχνικη με τον υδατανθρακα που περιγραφεις την κανεις σε ολη τη διαρκεια της γραμμωσης?Στο αρθρο για την διατροφη γραμμωσης λεει οτι καθως ριχνεις,ριχνεις,ριχνεις τον υδατανθρακα,καποια στιγμη και για μια εβδομαδα τον ανεβαζεις αποτομα.Με την τεχνικη που περιγραφεις εσυ αυτο δεν το κανεις,σωστα?
Oχι και τα 2 σωστα ειναι

lol...Δεν ρωταγα αν ειναι σωστα και τα 2.Ρωταγα αν η τελευταια μου φραση(''Με την τεχνικη που περιγραφεις εσυ αυτο δεν το κανεις'')ειναι σωστη.Αλλα η απορια μου λυθηκ,οποτε ολα οκ :D Thanx :awesome:

alextg
04-02-09, 01:49
Σας παραθετω μια τυπικη διαιτα ανακ.υδατανθρακων και που βασικα την κανω οταν θελω να "κοψω" ...

Ημέρα 1η
Carbs=250gr P=250gr F=50gr

Πρωι: 50gr ψωμί πιτυρούχο, 1 αυγό, 100gr cottage cheese, 1 total 0%
Δεκατιανό: Γάλα 0%, Whey Protein , 200gr μήλο χωρίς φλούδα
Μεσημέρι: - 400gr πατάτες βραστές ή 100gr ρύζι νερόβραστο
- 2 τόνους σε νερό ή 200gr topless κοτόπουλο
- 3 κ.γ λάδι (Ξύδι όσο θες)
Απόγευμα: 1 total 0% με whey protein , 1 κ.γ μέλι
Βράδυ: 400gr topless γαλοπούλα ή 500gr άπαχο ψάρι

Ημέρα 2η και 3η
Carbs=100gr P=400gr F=50gr

Πρωι: 25gr ψωμί πιτυρούχο, 200gr cottage cheese, 4 ασπράδια αυγών, 200gr μήλο χωρίς φλούδα, 2κ.γ λάδι
Μεσημέρι: 400gr topless (κοτόπουλο ή γαλοπούλα), 100gr ντομάτα
Απόγευμα Αʼ: 2 τόνοι σε νερό, 100gr μαρούλι
Απόγευμα Βʼ: Whey Protein σε νερό
Βράδυ: 400gr topless (κοτόπουλο ή γαλοπούλα), 100gr ντομάτα
Πριν Ύπνο: 10 AMINO ή Whey Protein σε νερό

Ημέρα 4η
Carbs=350-400gr P=250gr F=50gr

Όπως η πρώτη μέρα , απλά συμπληρώνεις 100gr βρώμη (Quaker) το πρωί και 3-5 αποξηραμένα δαμάσκηνα

ΠΡΟΣΟΧΗ
• 5lt νερό κάθε μέρα / Δεν συμπληρώνεις & δεν προσθέτεις ΤΙΠΟΤΑ / Τα φαγητά τα ζυγίζεις ΩΜΑ / Δεν αλλάζεις κανένα φαγητό & δεν αλλάζεις τις μέρες

Ps Επειδη εχουμε και ατομα του αντιθετου φυλου στο forum και τςρω τελευταια στο γυμναστηριο αλλα και εξω φιλες μου , μου λενε "αααα , θελω και εγω να κανω τετιους κυλιακους", θα ηθελα να πω ενα πραγμα.Ως γνωστο οι γυναικες εχουν σχεδον το περισσοτερο συγκεντρωμενο ποσοσστο λυπους σε ενα μερος ... BOOBIES LoL ... Αν καποια γυναικα ειναι διατεθημενη να χασει μερος του στηθους της για να φτιαξει κυλιακους , ας το κανει.Εγω βασικα μονο σε μια γυναικα την εχς δωσει και αυτη ειχε συλικονη :)
Αααα , και πριν το ξεχασω , εγω προσωπικα δεν χρησιμοποιω καθολου αλατι οταν κανω αυτη τη διαιτα ...

RUHL
04-02-09, 02:07
υπολοιπες μερες πως πανε? ξανα απο την αρχη?
και γιατι 2η μερα ανεβαζεις την πρωτεινη πως θα εχεις "ελοιμα" απο που βγαζεις ?

alextg
04-02-09, 02:17
Ναι κανω κυκλο αυτες τις 4 μερες ... Ειπα οτι ειναι ενα υποδειγμα ... εμενα το σωμα μου λειτουργει με αυτη τη διαιτα ... την εδωσα να δουνε οι υπολοιποι πως γινετε το carb cycling στην πραξη ... Δεν ειπα σε κανενα να την ακολουθησει κατα γραμμα :) Εγω παντα πιστευω και λεω οτι το καθε σωμα ειναι διαφορετικο και αντιδρα διαφορετικα ... εγω πχ περνω κιλα πολυ δυσκολα ...

RUHL
04-02-09, 02:32
καλα περα απο τα καθε σωμα για να χασεις βαρος πρεπει να βγαλεις δεν γηνετε αλλιος

εσυ μονο βαζεις μπολικο την 4η μερα αυτο τι σημαινει οτι βγαζεις τις υπολοιπες 200 γραμ υδατανθρακα?

800 θερμιδες :affraid: :affraid: :affraid: :affraid:

ξανα εξηγησε τη λιγο :drunken:

δωσε κανενα παραδειγμα πες πχ πριν μπεις τρως 500 γραμ υδατανθρακα ι η 400 με ιδια πρωτεινη και λιπος

stavro
04-02-09, 07:48
Ναι κανω κυκλο αυτες τις 4 μερες ... Ειπα οτι ειναι ενα υποδειγμα ... εμενα το σωμα μου λειτουργει με αυτη τη διαιτα ... την εδωσα να δουνε οι υπολοιποι πως γινετε το carb cycling στην πραξη ... Δεν ειπα σε κανενα να την ακολουθησει κατα γραμμα :) Εγω παντα πιστευω και λεω οτι το καθε σωμα ειναι διαφορετικο και αντιδρα διαφορετικα ... εγω πχ περνω κιλα πολυ δυσκολα ...



φιλε μου σευχαριστω πολυ για την αμεση ανταποκριση :thumbsup:

slaine
04-02-09, 15:13
Το προβλημα μου δεν ειναι τα κιλα, ειμαι 1.74 και 76 κιλα. Θελω να απλα να γραμμωσω. Δηλαδη να χασω λιγο λιπος απο την κοιλια για να φανουν οι κοιλιακοι και λιγο απο το στηθος. Στα αλλα μερη του σωματος παω καλα και μεχρι να ερθει το καλοκαιρι μπορω να γραμμωσω πολυ περισσοτερο...

δεν έχεις καταλάβεις ότι τοπικό αδυνάτισμα δε γίνεται. όταν χάνεις λίπος χάνεις και μυς. κοιλιακούς φτιάχνεις στην κουζίνα αλλά πρέπει να έχεις ήδη κάτι για να δείξεις-φανεί. χάνεις λίπος και χάνεις από παντού

alextg
04-02-09, 15:22
Συμφωνω με τον slaine ... Αν δεν υπαρχει η καταλληλη υποδομη , και ενωω μια εντονη μυικοτητα πριν τη διαιτα , μετα απο τη διαιτα θα γινεις "στεκας" ... γι'αυτο παντα περνουμε ογκο σε περιοδο χειμωνα και αυξανουμε την μυικοτητα μας , και επειτα το καλοκαιρακι γινετε και η γραμμωση .... η απωλεια μυων μαζι με το λιπος και το νερο ειναι δεδομενη ... απλα προσπα8εις να την ελαχιστοποιησεις οσο περισσοτερο μπορεις ...

RUHL
04-02-09, 15:37
καλα περα απο τα καθε σωμα για να χασεις βαρος πρεπει να βγαλεις δεν γηνετε αλλιος

εσυ μονο βαζεις μπολικο την 4η μερα αυτο τι σημαινει οτι βγαζεις τις υπολοιπες 200 γραμ υδατανθρακα?

800 θερμιδες :affraid: :affraid: :affraid: :affraid:

ξανα εξηγησε τη λιγο :drunken:

δωσε κανενα παραδειγμα πες πχ πριν μπεις τρως 500 γραμ υδατανθρακα ι η 400 με ιδια πρωτεινη και λιπος
Αν δεν καταλαβες τι ρωταω να στα εξηγησω ακομα ποιο απλα :drunken: bump

alextg
04-02-09, 15:42
Δεν ειναι το θεμα οτι δεν καταλαβα ... ειναι οτι θεμα οτι γενικος εγω (σωστο ή λαθος) , τις "πρωτεινικες" μου μερες , και ενωω αυτες που λαμβανω λιγοτερους υδατανθρακες , αυξανω την πρωτεινη μου ... βασικα σε ολες τισ ημερες η πρωτεινη μπορει να ειναι παραπανω απο οτι εχω στη διαιτα αυτη , διατι προσπαθω να λαβω οσο περισσοτερη μπορω , ωστε να μην χασω πολυ απο την μυικοτητα μου :) Λιγο πρωτεινη παραπανω ποτε δεν με εβλαψε ...

RUHL
04-02-09, 15:53
^^^ φενετε δεν με καταλαβες


Δεν κολαω στην πρωτεινη αλλα πως αυξομειωνεις τις θερμιδες δεν δηνεις καλα παραδειγματα να βγαλεις 800 θερμιδες στα καλα καθουμενα ειναι παρα πολλες

Δες το παραδειγμα το δικο μου αναφερων αν base diet βασικη πριν αρχησεις την γραμμωση ηταν 100 υδατανθρακας τον αυξομειονουμε αναλογα το δικο σου base diet ποιο ειναι?



Λιγο πρωτεινη παραπανω ποτε δεν με εβλαψε ...
Την αξιοποιεις καλυτερα απο μενα καλα κανεις και περνεις παραπανω

peris
04-02-09, 15:57
ruhl wrote
Την αξιοποιεις καλυτερα απο μενα καλα κανεις και περνεις παραπανω :evil2: :evil2:

alextg
04-02-09, 16:06
Να σου πω την αληθεια , δεν προσεξα ποτε ποσες θερμιδες βγηκαν/μπηκαν ... δεν το μετρησα ... λαθος μου μπορει ... απλα προσεχω το ιntake με τα carbs μου ... μπορει να μην ειναι σωστο να ριξω η να ανεβασω τησ θερμιδες μου τοσο , αλλα ξερω οτι σε εμενα λειτουργει ... ειμαι τυπος τησ πραξης ... τα θεωρτικα τα αφηνω σε εσενα :P

RUHL
04-02-09, 16:28
κατσε διαβασε λιγο μπορει να εχεις ακομα καλυτερα αποτελεσματα απο αυτα που ηδη εχεις

thanos90
04-02-09, 17:52
Συμφωνω με τον slaine ... Αν δεν υπαρχει η καταλληλη υποδομη , και ενωω μια εντονη μυικοτητα πριν τη διαιτα , μετα απο τη διαιτα θα γινεις "στεκας" ... γι'αυτο παντα περνουμε ογκο σε περιοδο χειμωνα και αυξανουμε την μυικοτητα μας , και επειτα το καλοκαιρακι γινετε και η γραμμωση .... η απωλεια μυων μαζι με το λιπος και το νερο ειναι δεδομενη ... απλα προσπα8εις να την ελαχιστοποιησεις οσο περισσοτερο μπορεις ...

Τωρα ομως δεν ειναι λιγο αργα για να παρω ογκο και μυς; Δηλαδη μπορω να κανω ογκο για 2 μηνες και μετα αλλους 2 μηνες να κανω γραμμωση; Αν το κανω ομως ετσι προλαβαινω να γραμμωσω μεχρι τελος Μαιου ή το καλοκαιρι θα ειμαι χαλια;

BRaWNy
04-02-09, 18:57
Φίλε, αν δεν έχεις μυες πάνω σου και δεν είναι σε κάποιο επίπεδο, γράμμωση δεν θα μπορέσεις να κάνει ποτέ, απλά βάρος θα χάνεις.
Έπειτα, ο στόχος θα πρέπει να είναι πάντα ο όγκος ή και διατηρηση του όγκου, είτε σε δίαιτα είσαι είτε όχι.


Εδω σχολιάζω πάνω σε παρόμοιο θέμα, απο πλευράς δικής μου απόψεως, ίσως βρεις κάτι να σου ταιριάζει
http://forum.bodybuilding.gr/viewtopic.php?p=56807#56807

mantus3
04-02-09, 19:47
Δηλαδη μπορω να κανω ογκο για 2 μηνες και μετα αλλους 2 μηνες να κανω γραμμωση;

χωρις να θελω να παρεξιγιθω εγω ειμαι της γνωμης οτι γραμοση/ογκος σε 2 μηνες δεν γυνεται.. αντε γραμοση ναι, ογκος? κ οταν λες "ογκος" τι ενωεις? απλα κατι ομορφο στην παραλια?

RUHL
04-02-09, 20:06
Ενα δεν μπορω να καταλαβω με εσας γιατι ντε και καλα ο ογκος πρεπει να ειναι κατι κακο ασχημο ειδικα σε μικρα επιπεδα που δεν κανουν χρονια ασταματητα εχετε παρεξηγησει λιγο τις λεξεις και το νοημα τους


να διαβασε λιγο αυτο
http://forum.bodybuilding.gr/viewtopic.php?p=56387#56387
3 πιθανες εκδοχες "ογκου"
a) Extreme bulk τρως οτι νανε κερδηζεις μυεις αλλα και μπολικο λιπος
b) Clean bulk τρως καθαρα αλλα εισαι πανω αρκετα απο την διατηρηση και κερδηζεις μυεις και λιπος πρπ 1:1
c) Lean gain εισαι λιγες θερμιδες πανω απο την συντηρηση κερδηζεις λιγους μυεις αλλα θα χασεις ισως και λιγο λιπος η θα παραμηνεις στα ιδια σχεδον αν ξερεις απο σωστο timing

γιατι δεν κανεις το C ?

αλλα θελει και διαβασμα αυτο ειναι το μειωνεκτημα του

BRaWNy
05-02-09, 10:20
και κερδηζεις μυεις και λιπος πρπ 1:1Αυτό δεν είναι στανταρ.

το πόσο μυες και πόσο λίπος σε αναλογία θα βάζει κανείς, όταν αυξάνεται το βάρος του, είναι σχετικό και ξεχωριστό για τον καθένα, και βασει και των γεννετικών του.
Δεν μπορει να αλλάξει, παρα μόνο ελάχιστα βασει διατροφής και προπόνησης.

RUHL
05-02-09, 13:02
στο περιπου ενταξη :joker: :joker:

Piratis
07-02-09, 00:17
Γεια σας, θα ηθελα να ρωτησω αν γινεται να φυγει το λιπος απο την κοιλια και να φανουν οι κοιλιακοι χωρις αεροβια ασκηση... Δεν εχω πολυ ελευθερο χρονο για να πηγαινω γυμναστηριο αλλα μπορω να προσεχω την διατροφη μου και να παιρνω και καποια συμπληρωματα... Επισης μπορω να κανω βαρη και κοιλιακους σπιτι καθε μερα...

το τριπτυχο διατροφης-βαρη-αεροβικης ειναι το ενδεδειγμενο , οτιδηποτε αλλο κανεις απλα δεν θα εχει τα καλυτερα αποτελεσματα με το πιο βασικο απ'ολα να ειναι η διατροφη.

Piratis
07-02-09, 00:20
Να σου πω την αληθεια , δεν προσεξα ποτε ποσες θερμιδες βγηκαν/μπηκαν ... δεν το μετρησα ... λαθος μου μπορει ... απλα προσεχω το ιntake με τα carbs μου ... μπορει να μην ειναι σωστο να ριξω η να ανεβασω τησ θερμιδες μου τοσο , αλλα ξερω οτι σε εμενα λειτουργει ... ειμαι τυπος τησ πραξης ... τα θεωρτικα τα αφηνω σε εσενα :P

απο την στιγμη που το σωμα σου ειναι μια χαρα..δεν χρειαζεται να προσεξεις κατι αλλο..σημαινει οτι αυτο που κανεις αποδιδει..και απλα να το συνεχισεις 8)