PDA

Επιστροφή στο Forum : Ποσα κιλα βαζετε?



geogre
08-02-09, 00:36
Εδω λεω αν γραφουμε ο καθενας τα maximun κιλα που μπορει να σηκωσει σε διαφορες ασκησεις
Ξεκιναω

Αρσεις Θανατου

80+μπαρα
Αλλα την επομενη φορα θα δοκιμασω στα 100 +μπαρα.

Πρεσσα
240kg
και μια αποτυχημενη προσπαθια στα 260 :oops: (2 reps μονο)

Πιεσης παγκου
Ειναι απο τις λιγες ασκησεις που δυσκολευομαι να ανεβω
εχω κολησει εδω και καιρο στα 60kg + μπαρα.

Leg curl καθιστος
80 κιλα


Καθιστη κοπιλατικη
75kg



Προσπαθω καθε βδομαδα να ανεβενω
Για πειτε μας κι εσεις :idea:

thegravijia
08-02-09, 00:49
[quote="geogre"]
Πρεσσα
240kg
και μια αποτυχημενη προσπαθια στα 260 :oops: (2 reps μονο)

quote]

γιατι αποτυχημενη ?
δεν καταλαβα οι 2 επαναληψεις δεν πιανουν?

τροποι για να ανεβεις
κατα εμου πχ εκει που στην πρεσσα εβγαλες 2 μονο επρεπε να ειχες καποιον να σε βοηθηση να βγαλεις 5-6 και βαλε ...
εστω και να πηγαινες με μονο αρνητικες με απο καποιο σημειο...
ειναι καλες οι αρνητικες αλλα ολιγον επικυνδυνες..

δευτερον αυτο που κανω εγω ειναι drop set.
παλι εκει που εβγαλες 2 reps στα 260 επρεπε κατευθειαν να εχεις καποιον να στο κατεβαζε στα 230 και να συνεχιζες...

καντο στον παγκο αυτο ., πιστευω θα σε βοηθηση να ανεβεις ...
α και δεν χρειαζεται συνεχεια παγκο οπως κανουν οι περισσοτεροι...
αρχιζουν με παγκο για να φορτωσουν κιλα αρχινα με καποια αλλη ασκηση πχ ανοιγματα και μετα προχωρα στον παγκο... και προσπαθα να ανεβαζεις και τοτε...
και πταν ξαναρχισεις με παγκο πιστευω θα εχεις ανεβει σε κιλα
α και κατι τελευταιο σκεφτηκες οτι ισως ο παγκος δεν σου ταιριαζει σαν ασκηση?
κατα τη γνωμη πρεπει να κανουμε τις ασκησεις που μας πιανουν οχι αυτα που και καλα πρεπει ,, δοκιμασε πιεσεις με αλτηρες.

_kwstas_
08-02-09, 00:53
ΠΟΣΟ χρονον εισαι και ποσο ΚΑΙΡΟ ασχολισε??? Τα τελικα νουμερα που μπορω να κανω εγω ασχετα αν στην προπονιση μου χρησιμοποιω πολυ λιγοτερα... θα σου πω μονο για παγκο που εχω κολισει και εγω στα 190 αρκετο καιρο και μετα απο προσπαθεια αγγιξα τα 200 με μιση επαναλιψη.. :liftheavy: :liftheavy: στην προπονιση κανω το ανωτερο παγκο με 150 κγ για 5-6 επαναλιψης

geogre
08-02-09, 00:57
γιατι αποτυχημενη ?
δεν καταλαβα οι 2 επαναληψεις δεν πιανουν?
νομιζα πως απο 6 και πανω θεωρηται ολοκληρωμενο σετ.





καντο στον παγκο αυτο ., πιστευω θα σε βοηθηση να ανεβεις ...
α και δεν χρειαζεται συνεχεια παγκο οπως κανουν οι περισσοτεροι...
αρχιζουν με παγκο για να φορτωσουν κιλα αρχινα με καποια αλλη ασκηση πχ ανοιγματα και μετα προχωρα στον παγκο... και προσπαθα να ανεβαζεις και τοτε...

κι εγω σα πρωτη ασκηση την εχω αλλα θα το αλαξω.
Την μπαρα την κατεβαζω μεχρι το στηθος μηπως να μην την κατεβαζω τοσο?

geogre
08-02-09, 00:59
ΠΟΣΟ χρονον εισαι και ποσο ΚΑΙΡΟ ασχολισε??? Τα τελικα νουμερα που μπορω να κανω εγω ασχετα αν στην προπονιση μου χρησιμοποιω πολυ λιγοτερα... θα σου πω μονο για παγκο που εχω κολισει και εγω στα 190 αρκετο καιρο και μετα απο προσπαθεια αγγιξα τα 200 με μιση επαναλιψη.. :liftheavy: :liftheavy: στην προπονιση κανω το ανωτερο παγκο με 150 κγ για 5-6 επαναλιψης
Κοιτα, κανω μονος μου στο σπιτι απο τα 18(push ups και μονοζυγο), τωρα ειμαι 20, γυμναστυριο ξεκινησα πριν 6 μηνες σχεδον

thegravijia
08-02-09, 01:03
ΠΟΣΟ χρονον εισαι και ποσο ΚΑΙΡΟ ασχολισε??? Τα τελικα νουμερα που μπορω να κανω εγω ασχετα αν στην προπονιση μου χρησιμοποιω πολυ λιγοτερα... θα σου πω μονο για παγκο που εχω κολισει και εγω στα 190 αρκετο καιρο και μετα απο προσπαθεια αγγιξα τα 200 με μιση επαναλιψη.. :liftheavy: :liftheavy: στην προπονιση κανω το ανωτερο παγκο με 150 κγ για 5-6 επαναλιψης

ποσα κιλα εισαι???

thegravijia
08-02-09, 01:05
κι εγω σα πρωτη ασκηση την εχω αλλα θα το αλαξω.
[/quote]

ε δεν ειναι σονυ και καλα σωστο αυτο που σου λεω . μια προταση εκανα

περιμενε και αλλες αποψεις ....!!!!!!

_kwstas_
08-02-09, 01:06
93,94 καπου εκει ειμαι!

thegravijia
08-02-09, 01:10
ποσα χρονια ασχολεισαι..?
σαν πολυ κιλο βαζεις...υποπτο... : :2guns:

Steve KinG STyLe
08-02-09, 01:19
κι εγω σα πρωτη ασκηση την εχω αλλα θα το αλαξω.
Την μπαρα την κατεβαζω μεχρι το στηθος μηπως να μην την κατεβαζω τοσο?
Γιατι να κανει καποιος πρωτα απομονοτικη ασκηση με στοχο να ανεβασει κιλα στον παγκο?Να το κανεις σαν προκωποση να πω αλλα στην περιπτωση δεν το βρισκω σκοπιμο.
Ο Simmon ελεγε οτι το πιο συνηθισμενο λαθος που κανουν πολλοι ειναι να κανουν παγκο πολυ συχνα και πολυ δυνατα,και ισχυριζοταν οτι για να μεγαλωσεις τον παγκο σου δεν χρειαζεται συνεχεια να το κανεις.Συγκεκριμενα ελεγε "The bench press it self does'not stall.When your bench press fails to go up,what is holding your back is a week musle -and way to strengthen a week musle is with assistance exercises".
Τροποι για να αυξησεις τα κιλα σου ειναι πολλοι.Προσωπικα σου προτεινω αφου εχεις μηνει στασιμος εκει να παψεις για ενα διαστυμα να κανεις παγκο κανε κατι αλλο π.χ επικλινη παγκο η κατακλινη χωρις ομως λεπτομεριακες ασκησεις επισης δουλεψε και την πλατη σου με βασικες.Αργοτερα ξεκουρασου και λιγο και ξανα γυρνα στις πιεσεις παγκου θα δεις οτι θα εχεις ανεβει και εκει και θα συνεχισεις να ανεβαινεις.Εγω θα ελεγα να μην πας να δουλεψεις μισες επαναληψεις δεν μου φαινεται η καλυτερη λυση.
Ειμαι ομως εκτος θεματος αν θες ανοιξε νεο θεμα με το θεμα. :wink:

_kwstas_
08-02-09, 01:27
Κοιτα προπονουμε χρονια αλλα ποιο εντατικα τα τελευταια 2 με 2,5 χρονια! γυμναστιριο με την ενοια του γυμναστιριου δεν κανω γυμναζομε σε ενα προπονιτικο κεντρο κυριως με ελευθερα βαροι εχει βεβαια και αιθουσες με οργανα αλλα εγω γυμναζομε με ελευθερα βαροι επι το πλιστον (κακως βεβαια αλλα αυτο ειναι μια αλλη κουβεντα) μαζι μου τα παιδια που προπονουντε απο διαφορα αθληματα και απο αρση βαρων σηκωνουνε πολυ περισοτερα..δεν σου μιλαω για ασκησεις οπως αρασε κ.λ.π εκει δεν λεω νουμερα γιατι θα γινω ρομπα! :liftheavy: :liftheavy: :liftheavy: :liftheavy: τα κιλα που σικονω δεν ειναι πολλα...και μιλαω γενικοτερα οχι μονο στον παγκο..

_kwstas_
08-02-09, 01:56
λοιπον παιδια διαφονω με οσα λετε (σχεδον) αναροτιθικες γιατι δεν ανεβαζεις κιλα στον παγκο??? μηπως γιατι δεν κανεις σωστη αποθεραπεια?? εκανες καθολου αποχη τον τελευταιο καιρο η επι ενα χρονο προσπαθεις ματεα να ανεβασεις κιλα??? εγω θα σου πρωτινα καλη αποθεραπεια και να αλαζεις συνεχως τις ασκησεις σου! μην μενεις στις ιδιες για καιρο ετσι μονο στασιμος θα μενεις!!! κανε αυτα π σου λεω και ολα θα γινουνε..

Steve KinG STyLe
08-02-09, 02:18
ΠΟΣΟ χρονον εισαι και ποσο ΚΑΙΡΟ ασχολισε??? Τα τελικα νουμερα που μπορω να κανω εγω ασχετα αν στην προπονιση μου χρησιμοποιω πολυ λιγοτερα... θα σου πω μονο για παγκο που εχω κολισει και εγω στα 190 αρκετο καιρο και μετα απο προσπαθεια αγγιξα τα 200 με μιση επαναλιψη.. :liftheavy: :liftheavy: στην προπονιση κανω το ανωτερο παγκο με 150 κγ για 5-6 επαναλιψης

Μπραβο φιλε καλα κιλα ειναι.Αληθεια ομως περιεργο μου φαινεται εχεις RM 190κιλα και τα 150τα κανεις για 5-6 μονο?Απλα μου φαινεται περιοεργο γι αυτο ρωταω. :)
Ειναι σαν να εχεις rm τα 100 και να κανεις τα 70για 5 :roll:

geogre
08-02-09, 02:50
Καλα δεν ειμαι και χρονια κολυμενος σε αυτα τα κιλα το καλοκαιρι οταν αρχισα θυμαμε συκωνα το πολυ 40+μπαρα.

_kwstas_
08-02-09, 08:56
Steve KinG STyLe ευχαριστω για τα καλα σου λογια.. αλλα τα 100 απο τα 190 διαφερουν παρα μα παρα πολυ πυστεψεμε... σκεψου τα 190 για 1 επαναληψη π τα εχω.. στα 200 νομιζω πως εχουν φορτωσει επιπλεον 50 κγ.. ασε που διαφερει απο ατομο σε ατομο η μια επαναλιψη οπως ειχε αναφερει και ο Λαμιοτης powerlifter!! 8) 8) (δεν περνω κι ορκο οτι το εχει πει αυτος νομιζω)

Hurricane38
09-02-09, 16:36
Συμφωνω με οσα ειπε ο Κωστας.Διαφερει απο ατομο σε ατομο.Εγω τα 150 τα ειχα 8 τα 170 3 και τα 210 μια επαναληψη.Ειμαι πολυ δυνατος στη μια επαναληψη ετσι ειμαι εγω αλλος ετσι αλλος αλλιως.Παντος κανεισ τρομερα κιλα Κωστα εγω τα κιλα αυτα τα εφτασα αργα ειδικα μετα τα 130 κιλα και πανω ο δρομος μεχρι τα 200 ειναι ατελειωτος.Εχω να κανω μονη επαναληψη απο περυσι τον Μαρτιο.Τωρα ειμαι πιο δυνατος η πιο αδυνατος θα δειξει!!!!!

_kwstas_
09-02-09, 18:12
πυστευω οτι εισαι πολυ ποιο δυνατοτερος... οταν κανεις μια αποχη απο τοσο μεγαλα φορτια το σωμα πυστευω επανερχετε πολυ δυνατοτερο απο πριν... Hurricane και εγω θα κανω ενα ΜΕΓΑΛΟ off γιατι δυστιχως εκει βλεπω να μενω.. βγιαζομε γενικοτερα και εφτασα σε ενα σημειο να μου λεει το σωμα μου με γαμ....! εχω και εναν τραυμαισμο στην παλτη απο παλια...αστα!!! :liftheavy: :liftheavy:

Fuhrer
14-02-09, 01:41
Παιδια...Συγνωμη...Αλλα...Οταν μιλατε για 190 κ 200 για παγκο...μιλαμε παντα για κιλα ετσι?Δλδ 190 κιλα σε παγκο βλεπω το λετε με μια φυσικοτητα...Μηπως να αρχισω το ψαρεμα...?Εγω κανω με 40+την μπαρα(18-20) κ αν φτασω καποια στιγμη τα 80 κιλα θα ειμαι χαρουμενος...Παιζει να αρχιζω να κουρεβω μπονσαι...ειναι κ πιο χαλαρωτικο.

thegravijia
14-02-09, 03:36
Παιδια...Συγνωμη...Αλλα...Οταν μιλατε για 190 κ 200 για παγκο...μιλαμε παντα για κιλα ετσι?Δλδ 190 κιλα σε παγκο βλεπω το λετε με μια φυσικοτητα...Μηπως να αρχισω το ψαρεμα...?Εγω κανω με 40+την μπαρα(18-20) κ αν φτασω καποια στιγμη τα 80 κιλα θα ειμαι χαρουμενος...Παιζει να αρχιζω να κουρεβω μπονσαι...ειναι κ πιο χαλαρωτικο.

weak :thumbdown:

Fuhrer
14-02-09, 03:43
No comments...

slaine
14-02-09, 03:57
Παιδια...Συγνωμη...Αλλα...Οταν μιλατε για 190 κ 200 για παγκο...μιλαμε παντα για κιλα ετσι?Δλδ 190 κιλα σε παγκο βλεπω το λετε με μια φυσικοτητα...Μηπως να αρχισω το ψαρεμα...?Εγω κανω με 40+την μπαρα(18-20) κ αν φτασω καποια στιγμη τα 80 κιλα θα ειμαι χαρουμενος...Παιζει να αρχιζω να κουρεβω μπονσαι...ειναι κ πιο χαλαρωτικο.

weak :thumbdown:

sorry αλλά δεν είναι αυτός τρόπος... και τα δικά σου κιλά σε άλλους φάινονται αστεία....

BRaWNy
14-02-09, 09:03
ΠΟΣΟ χρονον εισαι και ποσο ΚΑΙΡΟ ασχολισε??? Τα τελικα νουμερα που μπορω να κανω εγω ασχετα αν στην προπονιση μου χρησιμοποιω πολυ λιγοτερα... θα σου πω μονο για παγκο που εχω κολισει και εγω στα 190 αρκετο καιρο και μετα απο προσπαθεια αγγιξα τα 200 με μιση επαναλιψη.. :liftheavy: :liftheavy: στην προπονιση κανω το ανωτερο παγκο με 150 κγ για 5-6 επαναλιψης

Μπραβο φιλε καλα κιλα ειναι.Αληθεια ομως περιεργο μου φαινεται εχεις RM 190κιλα και τα 150τα κανεις για 5-6 μονο?Απλα μου φαινεται περιοεργο γι αυτο ρωταω. :)
Ειναι σαν να εχεις rm τα 100 και να κανεις τα 70για 5 :roll:Δεν είναι περίεργο.
Συμβαίνει όταν κανείς έχει περισσότερες γρήγορες και δυναμικές ίνες.
Σε τέτοια περίπτωση θα πρέπει να χαίρετε κανείς.

Αντίθετα, αν έβγαζε πολύ περισσότερες, θα σημαινε ότι έχει περισσότερες αντοχής ίνες και δεν είναι τόσο καλό.

BRaWNy
14-02-09, 09:08
γιατι αποτυχημενη ?
δεν καταλαβα οι 2 επαναληψεις δεν πιανουν?
νομιζα πως απο 6 και πανω θεωρηται ολοκληρωμενο σετ.
Aπο τα πιό κουφά που έχω ακούσει στον χώρο, ποιός σου είπε τέτοιο πράγμα?

Exci
14-02-09, 12:05
ακυροο :^^:

KATERINI 144
14-02-09, 14:38
130 παγκο

200 αρσεις θανατου

130 σκουοτ

:clown2:

Steve KinG STyLe
14-02-09, 14:39
RUHL,για δες τον φωτη να παραδειγματιζεσαι :bowdown: :bowdown: :chinese:

pikolo
14-02-09, 15:30
που ναι ο ruhl ρε σεις να γελασουμε λιγο?χεχε καλα ρε νφιλε κανεις 190 κιλα παγκο?Πως? :D :sneaky:

BRaWNy
14-02-09, 15:47
Τα ανωτερα που έχω πιάσει ποτέ:

πιέσεις πάγκου: 140Χ4
επικλινής: 130Χ1
Squat βαθιά: 140Χ6, 150Χ1
Squat παράλληλα: 190Χ6
Άρσεις θανάτου κανονικές: 190Χ1 (δεν την κάνω πιά)
Άρσεις θανάτου Romanian: 180Χ2

Έχω μακρια μηριαία οστά και συνεπώς μακρυτερα πόδια σε σχέση με τον κορμό, και σχετικά κοντα ανω άκρα.
Για αυτό και σε αναλογίες, μου είναι εύκολος ο πάγκος, σχετικά δύσκολες οι άρσεις, δύσκολα τα βαθιά καθίσματα (ενω τα παράληλα μου έρχονται πιό εύκολα).

napstor
15-02-09, 00:22
brawny ποσο χρονων εισαι?

m3ssias
15-02-09, 04:04
Παγκος 180
Σκουωτ 210
Αρσεις 280

blackgym
15-02-09, 05:52
προχτες επεξα πανγκο 15 επανηψεις των 30 κιλων ζεσταμα

1* 40 κιλα (12 επαναληψεις)
2* 60 κιλα (12 επαναληψεις)
3* 80 κιλα (10 επαναληψεις με βοηθεια)
4* 100 κιλα (5 επαναληψεις με βοηθεια)

στοχος τα 100 κιλα επι 10

και σε πυραμιδα ισως τα 120-130 κιλα αλλα παλι του χρονου αυτα..

μετα επικλινη

ολα 12 επαναληψεις

ξεκινησα 1* 30 κιλα
2* 50 κιλα
3* 60 κιλα
4* 70 κιλα
με το ζορι στο τεταρτο 8 ...

SiCkOheL
15-02-09, 06:24
εγώ τα σηκώνω όλα :bbbiceps: :lift2hand:

_kwstas_
15-02-09, 07:35
χα χα τωρα το ειδα!pikolo θεωρεις ακατορθοτα αυτα τα κιλα που κανουμε? δηλαδη φιλε αν σου πω τα κιλα που σηκονε ο αδερφος μου τι θα μου πεις οτι επερνε αναβολικα για ελεφαντες???(τερματισε την καριερα του με 260-270 κγ παγκο αν θυμαμε καλα) αφου βεβαια και αυτος εχει σοβαρα προβληματα τραυματισμων τωρα ποια..

Polyneikos
15-02-09, 10:05
Εγώ πάντως σας λεω μπράβο για τα κιλα που σηκώνετε αλλά από καποια στιγμη και μετα έπαψα να τα υπολογίζω σαν μετρημα.
Σίγουρα το να ανεβαζουμε κιλα "τονωνει" το αθλητικο μας εγωισμό και την αυτοπεποιθηση μας αλλά πρεπει να κατανοησουμε ότι το bodybuilding δεν εχει να κανει απόλυτα με το ποσα κιλα σηκωνεις αλλά με το ποσα κιλα χρειαζονται για να γυμνασεις σωστα τους μυς σου. Τα χρησιμοποιούμε σαν μεσο για να βελτιωσουμε την φυσικη κατασταση αλλά και εμφανιση του μυικου μας συστηματος,όχι σαν αυτοσκοπο.Για να μην παρεξηγηθω και εγω προσπαθω και φορτωνω στις καλες μου ημερες αλλά παρατηρω ότι σε καποια παιδια,κυριως αρχαριους,γίνεται αυτοσκοπος το ποσα κιλα θα σηκωσουν,και εντελει χανεται η ουσια δηλαδη να φορτιστεί ο μυς με την κατάλληλη πίεση.Με φωναζει ένα παιδι προχθες να τον βοηθησω με 90 κιλα πάγκο,τον έχω παρατηρησει ότι δεν τα είχε αλλά δεν του είπα τίποτα να μην τον μειωσω.Όταν δεν έχεις καλα καλα ούτε μια επαναληψη μόνος σου με αυτα τα κιλα καλύτερα να μην τα βαζεις,δεν αναφερομαι σε σετ δυναμης της μιας επαναληψης,μιλαμε το άτομο δεν μπορουσε καλα καλα να ξεκολλήσει.
Παρόλα αυτα του έβγαλα 3 επαναλήψεις (γιατί θεωρω ότι εγω του τις έβγαλα!! :rolf: )και είμαι σίγουρος ότι στο μυαλο του αποτυπωθηκε ότι έκανε 90 κιλα 3 επαναλήψεις.Ο νοων νοείτω...
(Για να μην παρεξηγηθω αυτη την αναφορα την κανω ευκαιρίας δοθεισης,όχι για να αμφισβητησω τα κιλα που έχουν αναφερθει εδω μεσα).

BRaWNy
15-02-09, 13:32
brawny ποσο χρονων εισαι?43, γιατι?

peris
15-02-09, 15:05
χα χα τωρα το ειδα!pikolo θεωρεις ακατορθοτα αυτα τα κιλα που κανουμε? δηλαδη φιλε αν σου πω τα κιλα που σηκονε ο αδερφος μου τι θα μου πεις οτι επερνε αναβολικα για ελεφαντες???(τερματισε την καριερα του με 260-270 κγ παγκο αν θυμαμε καλα) αφου βεβαια και αυτος εχει σοβαρα προβληματα τραυματισμων τωρα ποια..

δλδ αρσεις και σκουοτ πρεπει να ηταν κοντα σε αυτα τα κιλα που εκανε ο coleman που εχει παρει ολη τη φαρμακαποθηκη της αμερικης και ο αδελφος σου νατουραλ εκανε αυτα τα κιλα?ειπαμε να λεμε κανα ψεμα οχι και ετσι ομος δουλευομαστε και μεταξυ μας τωρα? :lol: :lol:

the_big_litho
15-02-09, 15:55
τα κιλα ειναι σιγουρα ενα μετρο συγκρισης για την κατασταση μας αλλα οχι αυτοσκοπος στο ββ αλλα στο p.lifting. Σιγουρα μπορει καποιος να κανει υπερτροφια στο 70-80% και να μην ρισκαρει πιθανοτητες τραυματισμου παντα μιλωντας για ββ. To λεω αυτο πιο πολυ για τους πιο απειρους μην νομιζουν οτι αν δεν σηκωσουν πολλα δεν κανουν τιποτα.....

Παντως μερικοι σηκωνετε πολλα κιλα απ οτι ειδα, και σας συγχερω για τον κοπο σας....... Προσοχη μονο στους τραυματισμους :clapping: :clapping:

keep lifting.....

_kwstas_
15-02-09, 17:29
peri ο coleman κανει deadlift 400++ κιλα και ο αδερφος μου τερματισε καπου στα 310 αν θυμαμε. Δεν εχεις ιδεα απο κιλα γιατι για καποιον που αχολειτε με αρση βαρον 20 χρονια.. αυτα τα κιλα βγαινουνε.. ο αδερφος μου τωρα σε ηλικια 35 χρονων προπονητε στο ζηρινειο(αθλητικο κεντρο) αν θες τραβα μια βολτα και δες τι κιλα σηκονουνε τα παιδια που κανανε αρση βαρον.. οσο οτι συγκρινες τον αδερφο μου με αυτο το γομαρι ονοματι coleman που εχει ξεσκιστει στην ντοπα για να φουσκοσει δεν ξερω αν τον τιμα... :lol:

mantus3
15-02-09, 17:43
με το ποσα κιλα χρειαζονται για να γυμνασεις σωστα τους μυς σου. Τα χρησιμοποιούμε σαν μεσο για να βελτιωσουμε την φυσικη κατασταση αλλά και εμφανιση του μυικου μας συστηματος,όχι σαν αυτοσκοπο.

+1000

αυτο που στην ουσια θελουμε να προκαλεσουμε ειναι ερεθισματα για υπερτροφια, κατα την γνωμη μου για να γινει αυτο πρεπει ο μυς κατα τις επαναλιψεις να σισπατε. για να σισπαστει ο μυς ομως παιζουν διαφορα, οπος ευρος κινισης, σωστη τεχνικη κ φυσικα τα κιλα. συνηθος τα μεγιστα κιλα που σικονουμε διαφερουν κατα πολυ απο τα κιλα στα οποια συσπατε ενας μυς.
δεν ξερω αμα το διατιπωνω σωστα, απλα το εχω λιγο χημα στο μιαλο μου σαν ιδεα..

_kwstas_
15-02-09, 17:46
συμφονω με πολυνικο.. mantus αν και καταλαβαινω τι θες να πεις διατυποσετο λιγο καλητερα γιατι δεν σε πολυ πιανω! εν μερη εχεις δικιο!

BRaWNy
15-02-09, 18:08
συνηθος τα μεγιστα κιλα που σικονουμε διαφερουν κατα πολυ απο τα κιλα στα οποια συσπατε ενας μυς. Και εγω δεν καταλαβαίνω την διατύπωσή σου, ισως κάτι άλλο θες να πεις, διότι με τις μέγιστες είναι που συσπώνται όλες οι μυικές ίνες.
Με κιλά όπου μπορεις να κάνεις π.χ. πάνω απο 5-6 ή και 8 επαναλήψεις, το έργο το αναλαμβάνουν και το κάνουν μόνο οι ίνες αντοχής.
Εκτός κι αν βάλεις τα ίδια κιλά για πολλές επαναλήψεις, αλλά δουλεύεις με χαμηλές επαναλήψεις, π.χ. 3 και με ταχύτητα/έκρηξη και συνεπώς με περισσότερα σετ.

Η δυναμη παίζει πολύ μεγάλο ρόλο και στην υπερτροφία, αν υπάρχει και τρόπος προπόνησης και για δυναμη και για έκρηξη, τότε τα σετ με τις περισσότερες επαναλήψεις γίνονται πιό αποτελεσματικά, ή αν θέλετε χρησιμοποιεί κανείς πιό αποτελεσματικά τις ίνες του, τα motor units κλπ.
Όσοι δουλεύουν με 8 επαναλήψεις και πάνω, θα υπερτροφήσουν σαρκοπλασμικά (μια μαζα που μόλις δεν υπάρχει πλέον ερέθισμα χάνεται) και παρόλο που θα δείχνουν λογω μεγέθους ότι έχουν κάποια δύναμη, στην ουσία δεν θα είναι τοσο δυνατοί όσο φαίνονται.
Έπειτα δεν μπορω να πιστέψω ότι κάποιος μένει ευχαριστημένος π.χ. με 100 κιλά σε μια ασκηση για 6 ας πούμε, και δεν θα θελε να μπορει κάποια στιγμή να φτάσει τα 150 κιλά για τις ίδιες 6, πιστευοντας ότι αφου δουλεύει καλά την κίνηση με τα 100 αρκει για να βαζει μάζα κλπ.

Φυσικά όπως λέει και ο polyneikos κατα κάποιον τρόπο, σκοπός είναι να χρησμοποιούνται τα καταλληλα loads για να γίνεται σωστά και η κίνηση/τεχνική/εκτέλεση, αλλά αυτό με τα όσο δυνατόν γίνεται περισσότερα κιλά για κάποιον ξεχωριστά.
Διότι αν ένας που σηκώνει π.χ. 100 κιλά σε μια άσκηση για π.χ. 5 καλές και σωστές επαναλήψεις, μπορει να κάνει επίσης καλές και σωστές σε εκτέλεση επαναλήψεις και με τα 60 κιλά, αλλά με τα 60 δεν θα κάνει τίποτε.

Υ.Γ.Όσο για τον Κόλεμαν, μην νομίζετε ότι κάνει μόνο 12αρες και 15αρες, κάνει προπονήσεις και με μονές και 3αρες.
Πριν κάνει μποντυμπίλντιγκ έκανε powerlifting, κι αν δείτε και άλλους αθλητές στον χωρο που πριν είχαν τέτοιο backround, είναι συνήθως οι πιό δυνατοί και οι πιό μυώδεις απο άποψης πυκνότητας, και συνήθως αυτοί που πιό εύκολα φτάσανε σε υψηλό επίπεδο μάζας απο τους άλλους.

napstor
15-02-09, 18:39
brawny ποσο χρονων εισαι?43, γιατι?για την ηλικια σου τα κιλα που κανεις ειναι πολυ καλα.μακαρι να ειμαι και εγω ετσι στην ηλικια σου.με αυτες τις γνωσεις και αυτο το σωμα :awesome:

napstor
15-02-09, 18:46
ρε κωστα μηπως υπερβαλεις λιγο με τα κιλα?αφου φερατε σαν παραδειγμα τον colemann να πω οτι ειχε τα 225κιλα για 5 επαναληψεις.ο αδερφος σου πως γινεται να εχει 270?δεν θελω να τον μειωσω ουτε να πω οτι λες ψεμματα αλλα μηπως υπερβαλεις λιγο?

BRaWNy
15-02-09, 19:45
brawny ποσο χρονων εισαι?43, γιατι?για την ηλικια σου τα κιλα που κανεις ειναι πολυ καλα.μακαρι να ειμαι και εγω ετσι στην ηλικια σου.με αυτες τις γνωσεις και αυτο το σωμα :awesome:Δεν είναι καλά τα κιλά, θα πρεπε να είναι παραπάνω.
Απλά αργά αρχισα προπονήσεις και ακόμη πιό αργά κατάλαβα το νόημα, και τώρα σε αυτη τη φάση το έργο γίνεται πιό δυσκολο αν με πιάνεις, αλλά πάλι εν μέρει γίνεται.

Οι νεαροί σε ηλικία, ή αν θες αυτοί που αρχίζουν απο εφηβία κλπ, μπορουν να φτάσουν σε ακόμη πιό υψηλά επίπεδα όταν θα φτάσουν σε κάποια ηλικία, αν δεν χάσουν τον καιρό τους όπως έχασα και εγω (μακάρι να είχα κάποιον τότε να μου εξηγεί κλπ και να είναι απο πάνω μου), για αυτό και θέλω να βοηθήσω όσο μπορω για να αποφύγουν αυτό το πράγμα, και πάντα στοχεύω να κάνω τους άλλους να με ξεπεράσουν (σε όλα τα επίπεδα), διότι αυτό εν μέρει θα είναι και μία απόδειξη, του ότι αν είμουν ξανά έφηβος και είχα τις γνώσεις που έχω τωρα, θα είχα φτάσει πιό ψηλά τωρα απο ότι είμαι τωρα.

Ήδη το κάνω και με τις κόρες μου

napstor
15-02-09, 22:19
αντε και εγω που ειμαι ακομα 15 να δω αν θα ειμαι σε υψηλοτερο επιπεδο απο σενα στην ηλικια σου.ευτυχως που εισαι διπλα μας για να μας μεταδισεις τις γνωσεις σου.μακαρι να ειχα ενα πατερα με τις γνωσεις σου για να με καθοδηγησει απο κοντα :bowdown:

_kwstas_
15-02-09, 22:29
Τοσα λιγα ο coleman poy ειναι και πρωην p.L? βεβαια δεν ειναι λιγα 225 για 5 επαναλιψης αν σκευτεις οτι αυτα εγω δεν προκειτε να τα ακουμπισω! δεν σου ειπα napstor οτι εκανε 260 σετ ολοκλιρα ειπα οτι οταν τερματισε την καριερα του μπορουσε να εχει 260 για μια επαναλιψη.. napstor θα τον ξαναρωτισω ομως πραγματικα αλλα για τις αρσης θανατου ειμαι συγουρος οτι τερματισε με 310 kg καπου εκει... (αλλα το ξανα λεω μην σας τρομαζουνε αυτα τα κιλα για καποιον που προπονιτε με αρση βαρον σχεδον 20 χρονια βγαινουνε) εγω παντως δεν θα μπορουσα ποτε να τα αγγιξω ειδικα στον παγκο τα νουμερα μου φενοντε τρομακτικα! :liftheavy: :liftheavy: :liftheavy:

Fuhrer
24-02-09, 03:23
Αφηστε το παιδι να εκφραστει ελυθερα...Ναι κ εγω σηκωνω το αυτοκινητο της μανας μου καθε πρωι γιατι δεν ξερει να παρκαρει.Χωρις βοηθεια.Οπως κ να εχει τα 200+ κιλα ειναι πααααααρα μα παααααααρα πολλα για το ανθρωπινο σωμα.Δεν ειναι η κατασκευη μας για τοσα κιλα εκτος ελαχιστων ανθρωπων που εκ γενετης ειναι κτηνη.Τωρα αν εγω παρω την αποθηκη φαρμακων κ ουσιων της αμερικης οπως ειπε καποιος πιο πανω για τον colemann ε ενταξει.Σορυ αλλα αυτο δεν ειναι προκληση ειναι ψυχωση.Κ δεν μιλαω για τις πρωτεινες φυσικα.Μιλαω για τα αναβολικα κ τα στεροειδη για αλογα...

_kwstas_
24-02-09, 05:17
Προσεχε ετσι οπως σηκωνεις το αυτοκινητο της μανας σου μην σε πιασει η μεση σου...
Υπονοεις κατι??? οτι αυτοι που χτηπανε 200 αρες οτι περνουνε φαρμακα??
μαλλον φιλε οτι δεν φτανει η αλεπου τα κανει κρεμασταρια... αυτο ξερω...
και αντι για να σπαταλας το χρονο σου σε ασκοπες σκεψεις καλητερα κατσε και προπονισου!
ελα μια βολτα απο ζηρινειο μερια να σου πω αν σικονοντε η οχι οι 200αρες..

κοιτα που απο πανω θα μας βγαλει κ ψυχοτικους!! αντε αγορι μου καληνυχτααα σου!!!

Fuhrer
24-02-09, 12:06
Αντε καλα...Ειπα εκτος απο τα ατομα που εχουν τετοια σωματοδομη μπορουν να σηκωσουν τοσα κιλα.Εκ φυσικου ξερεις πολλους εσυ ε?Που μπορουν πχ μεσα σε 2 χρονια να σηκωνουν 200 κιλα ε?Μαλλον δεν εχεις παρατηρησει τους αθλητες απτο 30 μεχρι σημερα.Εκτος αν ειναι φυσικη εξελιξη αυτη κ σιγα σιγα γινομαστε τιτανες ξερω γω.Θες να μου πεις δλδ οτι στην αρση βαρων πχ τα κιλα του τοτε ειναι τα ιδια με τωρα.Γιατι εγω εχω γνωστο που κανει απο μικρος κ μονο φυσικη δεν ειναι η προπονηση.Δεν λεω οτι τους βαρανε ενεσεις αλλα οχι οτι δεν παιρνουν κ τπτ.Ελεος δλδ...πανε δες την πυκνοτητα του ανθρωπινου κοκαλου κ τις αντοχες του ανθρωπινου σωματος κ μετα ελα να μου πεις αν ειμαστε "φτιαγμενοι" για τετια βαρη.

Fuhrer
24-02-09, 12:21
http://www.youtube.com/watch?v=oM_dLXKpf9c&feature=related
Αυτο ειναι δυναμη ετσι οπως το εννοω.Αυτο φιλε μου ειναι σωματοδομη που θα πει ναι σηκωνω 200+ κιλα κ ειναι φυσικος.Αυτη την σωματοδομη δεν την εχει ο καθενας κ δεν την συνανταμε ευκολα στο ανθρωπινο ειδος.Εχω δει κ ατομα που ηταν 60 κιλα κ τωρα σηκωνουν 200 κιλα παγκο.Ε και?Αν σταματησουν να παιρνουν αυτα που παιρνουν εχεις την εντυπωση οτι θα εχουν αυτη την αποδοση?Ασε μας ρε φιλε να χαρεις τωρα.

BRaWNy
24-02-09, 12:47
Δεν είναι και τόσο τα φάρμακα που θα κάνουν τη διαφορά.
Είναι περισσότερο θέμα μοχλισμών, διαστάσεων οστών, νευρομυική συναρμογή, καλύτερη χρήση των motor units, έλλειψη αδυναμου κρίκου σε αλυσίδα μυικών ομάδων συνεργαζόμενων κι άλλα διάφορα τέτοια.

Αυτά τα παραπάνω δεν φτιάχνονται με τα φάρμακα.
Αν δεν τα' χεις αυτά, (μερικά βέβαια μπορουν να "κερδηθούν" με ανάλογη προπόνηση), τα φάρμακα απλά θα σου δώσουν μιά μικρή βοήθεια κυρίως σε απόδοση της ήδη υπάρχουσας δύναμης.

Σαφώς και η μεγαλύτερη μάζα σημαίνει και ως ένα βαθμό μεγαλύτερη δύναμη, αλλά δεν είναι κανόνας, ειδικά σε όσους έχουν κυρίως σαρκοπλασμική μάζα, η οποία σαν εικόνα δεν ανταποκρίνεται στην δύναμη που έχουν, π.χ. δεν είναι τοσο δυνατοί όσο φαίνονται.
Τα φάρμακα σε μεγάλο βαθμό βοηθούν στην αυξηση τέτοιας μάζας, οπότε...

Πολλοί αναρωτιούνται, γιατι ο γομαράς/φουσκωτός κάνει μόνο 170 κιλά, ενω ο άλλος ο μικροκαμωμένος αθλητής π.χ. της άρσης βαρών, κάνει με 200 κιλά την ίδια κίνηση.

Δεν θα πρέπει να μας φαίνεται περίεργο αν κάποιος μπορει και σηκώνει πολλά κιλά (κι ας μην παίρνει φάρμακα), γιατι ακόμη και ψέμματα να λέει και να θέλει να εντυπωσιάσει, δεν παύουν να υπάρχουν περιπτώσεις που είναι δυνατό.
Επίσης, δεν θα πρέπει να φαίνεται περίεργο ουτε σε αυτούς που σηκώνουν πολλά κιλά, γιατι κάποιος άλλος δεν μπορει, ανάλογα και την εικόνα του, και ακόμη κι αν παίρνει φάρμακα.

Όλη η ουσία στην τελική κρύβεται στο πόσο πρόοδο έχει κάνει κανείς ατομικά και όχι συγκριτικά με άλλους.

Υ.Γ.Τσάμπα "χαλιέστε" μεταξύ σας

Υ.Γ.2.Ξέρω άτομο που όταν έκανε πρωτη φορά πάγκο σήκωσε 90 κιλά, και έχει φτάσει με τον καιρό το ανωτερό του τα 200 κιλά.
Ξέρω και άτομο που ξεκίνησε με 30 κιλά στον πάγκο, και το ανωτερο που έχει φτάσει είναι τα 140 κιλά.
Ναι μεν ο πρωτος είναι πιό δυνατός, αλλά ο δεύτερος είχε μια πρόοδο της τάξεως 366% αυξηση, ενω ο πρώτος της τάξεως 122% αυξηση.

thegravijia
24-02-09, 12:52
http://www.youtube.com/watch?v=BlDWdfTAx8o&feature=related
1010Lb World Record Bench Press

peris
24-02-09, 14:08
http://www.youtube.com/watch?v=BlDWdfTAx8o&feature=related
1010Lb World Record Bench Press

τρομερος ο τυπος δεν ξερω αν εχει σπασει αυτο το ρεκορ παντως ειναι πολυ δυνατος :awesome: :awesome:

Fuhrer
24-02-09, 22:49
Πες τα καλε μου ανθρωπε Brawny.Αυτο το πραγμα εννοω.Λιγα ατομα ειναι "φτιαγμενα" με τετια προδιαθεση για τετια ποσα.Δεν ειπα οτι ειναι περιεργο που σηκωνει ο αλλος 200 κιλα επειδη εγω σηκωνω λιγοτερα,προς θεου.Απλα δεν ειναι κ κατι καθημερινο κ απλο.Θελει παρα μα παρα πολη προπονηση κ αν δεν ειναι κ η σωματοδομη σου ετσι δεν θα φτασεις ποτε σε τετια ποσα.Απλα το αλλο το παλικαρι εχει την εντυπωση οτι τα κιλα ειναι καραμελες κ οτι οι κλειδωσεις του ανθρωπου εχουν κραματα τιτανιου αναμεσα.Ειναι σαν να προσπαθει να με πεισει οτι εχει την ιδια κλειδωση κ την ιδια συσταση που εχει ενα μικρο ελεφαντακι που καθε του ποδι σηκωνει 0.2 τονους για να περπατισει.Ξερω γω εκτος αν εγω ειμαι τυφλος κ οντως ειμαστε ετσι.Δεν εχω τπτ με το παλικαρι απλα ενοχληθηκα με το στυλ"οσα δεν φτανει η αλεπου τα κανει κρεμασταρια".Ποτε δεν φθονουσα κ παντα θαυμαζα το καλυτερο απο εμενα σε οποιοδηποτε τομεα.Τεσπα ισως να εγινα κ εγω λιγο αιριστικος :P

_kwstas_
25-02-09, 00:00
ΦΙΛΕ δεν ειπες αυτο.. γιατι αν ελεγες αυτο εγω θα σου ελεγα πως συμφονω!! Φυσικα και δεν ειναι συχνο φαινομενο και ειναι και θεμα γενετικων χαρακτιριστικων.. εγω αυτα τα χαρακτιριστικα ισως δεν τα εχω οπως φενετε για αυτο και εχω πει πολλες φορες αν εβλεπες πως εχω κατατραυματιστει με τα πολλα κιλα και ειμαι σε περιοδο off απο τα μεγαλα φορτια..οπως και ολοι αλωστε που ξερω που φορτονουνε καποια στιγμη στην ζωη τους θα αντιμετοπισουν καποιο προβλημα.. εγω παλι προβληματα τραυματισμων βιονω συνεχεια :banghead: :banghead: :banghead: :banghead: και λεω στον εαυτο μου ενα μπραβο γιατι αντι για να τα παρατησω συνεχιζω..
Υ.Γ δεν το ηξερες οτι οσο αναπτυσετε ο ανθρωπος ανπτυσετε και η τεχνολογια και η χημεια??? οποτε αν στα επομενα χρονια δεις ακομα ποιο εξοπραγματικα πραγματα μην απορισεις...και ο πρωταθλητισμος κακα τα ψεματα ειναι βρομικως... :cursing: [/list]

Fuhrer
25-02-09, 01:00
Ναι ρε παλικαρε.Τελειωσε.Σιγα τωρα μην χαλαστουμε για τετια πραγματα.Δεν εγινε τπτ.Αστο να παει στο καλο να συνεχισουμε. :D

Hurricane38
25-02-09, 20:39
Ο Κωστας εχει δικιο.Κι εγω τα ιδια εχω παθει.Εχω σακατευτει και τωρα ειδικα με τα κρυα ποναω στα γονατα και στουσ αστραγαλους τα βραδυα.Βαραω Movatec kai Norgesic 2 φορες τη μερα σαν πρεζακιας σε περιοδους κρισεων.
Το να σηκωσεις πολλα κιλα ειναι θεμα γενετικων και τυπου σωματος.
Εγω πχ ειμαι κοντοχοντρος αρκετα φαρδυς στις πλατες απο μικρο παιδι με μεγαλα χερια και ωμους.Ποδια εχω λεπτα (να καταλαβεις φοραω φορμα γυμναστικης small μεγεθος και μπλουζακια ΧΧL.
Οταν εκανα παγκο στην αρχη δεν μπορουσα να σηκωσω την μπαρα την ολυμπιακη.Σιγα σιγα εφτασα 100 κιλα παγκο και μετα πιο δυσκολα στα 150.Η μεγαλυτερη διαδρομη που εκανα ποτε ηταν απο τα 180 στα 195 τα οποια μου πηραν κοντα στον ενα χρονο να τα ξεπερασω κανοντας τα 180 7 επαναληψεις και τα 195 καμμια!!!!!!!
Μετα απο 1 μηνα στα 195 κιλα εκανα 2 καθαρες επαναληψεις και μετα απο 20 μερες 2 στα 215.Αυτο εγινε περυσι τον Απριλιο.Φετος δεν κανω προγραμματα δυναμης αλλα εντασης με λιγοτερα κιλα δλδ πιο πολυ ββ.
Αλλος κανει πιο λιγα κιλα απο μενα αλλος κανει η εκανε πιο πολλα.Τα κιλα δεν εχουν σημασια,σημασια εχει να ευχαριστιεσαι αυτο που κανεις και να γουσταρεις.
Κι επειδη καποιος με ρωτησε τι κιλα εχω κανει
215 παγκο
255 αρση θανατου σουμο στυλ 1 σχεδον καθαρη επαναληψη (γιατι ετρεμαν τα ποδια μου)
230 κιλα σκουωτ 4 βαθιες επαναληψεις
150 κιλα εμπροσθολαιμιες στο σμιθ 6 επαναληψεις (5 καθαρες και μια μιση με λιγη βοηθεια)
140 κιλα σταυρο για 8 επαναληψεις
50 κιλα αλτηρα στο καθε χερι ανοιγματα για στηθος στον επικλινη 2 επαναληψεις
Γενικα ειμαι δυνατος στον κορμο πλατη και ωμους και αδυνατος στα ποδια,αλλα δεν εχω και ανεπτυγμενα ποδια αλλα αν τα δεις θα νομισεις πως ειναι μεγαλα γιατι ειναι σχηματισμενα αρκετα.Κατα τ αλλα εχω λιπος και δειχνω σαν παουερλιφτερ δλδ χοντρος με σωμα

:eleph:

thegravijia
25-02-09, 20:57
.Τα κιλα δεν εχουν σημασια,σημασια εχει να ευχαριστιεσαι αυτο που κανεις και να γουσταρεις.
:eleph:

:awesome:

napstor
25-02-09, 23:31
οντως hurricane εισαι πολυ δυνατος.και μην μου λες για μικρα ποδια οταν κανεις 230 κιλα σκουοτ.οπως ειχες πει ολοι θα ειχαμε τεραστια τετρακεφαλα κανοντας βολτες απλα.αληθεια για να φτασεις σε αυτα τα κιλα τι προγραμματα εκανες?

Hurricane38
25-02-09, 23:54
Τα προγραμματα που εκανα συχνα
3Χ3
5Χ5 ELITE MADCOWS EDITION
STATIC CONTRACTION
H.I.T. 1
5X5X5
Oλα αυτα ειναι προγραμματα δυναμης και τιποτ'αλλο.Προσοχη ομως γιατι οι τραυματισμοι παραμονευουν................
Σε γενικες γραμμες εγω με τα λεπτα ποδια και τοσα χρονια αρσιβαριστας δεν εκανα πολλα κιλα.Υπραχουν πιτσιρικαδες αρσιβαριστες που κανουν τα ιδια και πολυ παραπανω απο μενα.Ενας μετριος αθλητης της αρσης βαρων τραβαει 250 αρες βαθια καθισματα για πλακα.
Ρωτηστε τον Brawny

napstor
26-02-09, 00:05
απο ολα αυτα που ειπες ολα εινα πολυ καλα.το στατικ δεν με βοηθησε ισως επειδη το εκανα και λαθος.δεν προκειται να το ξανακανω στο αμεσο μελλον τουλαχιστον.το 3χ3 σε συνδυασμο με το 5χ5 το κανω τωρα.και το hit ακολουθει αμεσως μετα για δοκιμη

Hurricane38
26-02-09, 00:11
http://www.bodybuilding.com/fun/mahler59.htm
Εγω το επαιζα συχνα τα προηγουμενα χρονια με πολυ καλα αποτελεσματα.Μιλαμε εδινε πολυ δυναμη αλλα ειναι κουραστικο και κραταει 4 μηνες

_kwstas_
03-03-09, 04:32
http://www.youtube.com/watch?v=BqxEfB5-Lv8&feature=related

υπερ δυναμη..

makis88
03-03-09, 04:48
οντως υπερανθρωπος και εχει και μια ηλικια οποτε θελει σεβασμο......

εγω παιζω 27κιλα με το ενα χερι στα τρικεφαλα με αλτηρα προς τα πανω και βγαζω 3 επ.
πως τα βλεπετε... :bblifthard:

_kwstas_
03-03-09, 16:11
που να τον δεις αυτον στα νιατα του σε αυτο το video ειναι στα τελιοματα του!! απλα θεος!!

thegravijia
03-03-09, 16:20
http://www.youtube.com/watch?v=BqxEfB5-Lv8&feature=related

υπερ δυναμη..

ρε παιδια τι σας αρεσει απο αυτον ...?
τεσπα ...

μακης προσεχε με αυτη την ασκηση που κανεις - γιατι κ εμενα οι εκτασεις ειναι η κυρια ασκηση που εχω για τρικεφαλα αλλα ειναι οι πιο επικυνδυνη γιατι παιζει λογο κινησεις να μαμησεις τους τενοντες...

_kwstas_
04-03-09, 00:40
Μας αρεσει οτι ειναι θεος... σε τετοια ηλικια και αν δεις show που εκανε σε τσιρκα οταν ηταν νεος θα παθεις πλακα.... σεβαστος παλεμαχος...

tasos2
28-09-10, 21:23
Πολυ δυνατοι ειστε σε αυτο το φορουμ ρε παιδια! Εγω 5 χρονια που μπαινοβγαινω στο γυμναστηριο σπανια βλεπω καποιον να ξεπερναει τα 100 κιλα στον παγκο. Ακομα κι αυτοι που ειναι πολυ μυωδεις και τους βλεπεις και λες οτι ειναι τερατα φτανουν με το ζορι τα 130 κιλα. Μονο εναν ειχα δει που δουλευε bodyguard και ηταν συγκρισιμος με επαγγελματια bodybuilder (μου θυμιζε μαλιστα τον marchus ruhl) και ακομα και αυτος εκανε 160 κιλα για 7 επαναληψεις με βοηθο απο πισω του και δε φανηκε να τις κανει και με ευκολια.
Και εσεις εδω κανετε 190 και 200. Τι διαολο μονο επαγγελματιες εχει το φορουμ?

Ας πω και τα δικα μου γηινα ρεκορ
παγκος με μπαρα 100 κιλα 2 επαναληψεις
παγκος με αλτηρες 45 κιλα(ο καθε αλτηρας) 3 επαναληψεις
επικλινης με μπαρα 80 κιλα 6 επαναληψεις
επικλινης με αλτηρες 40 κιλα(ο καθε αλτηρας) 4 επαναληψεις

KATERINI 144
01-10-10, 15:19
Πολυ δυνατοι ειστε σε αυτο το φορουμ ρε παιδια! Εγω 5 χρονια που μπαινοβγαινω στο γυμναστηριο σπανια βλεπω καποιον να ξεπερναει τα 100 κιλα στον παγκο. ε δεν γραψαν και πολύ πως κανουν πανω απο 100 κιλα παγκο, ποσοι εχουν απαντησει σε αυτο το θεμα, ουτε 1/100 απο τα μελη του φορουμ.

Eddie
01-10-10, 15:22
ε δεν γραψαν και πολύ πως κανουν πανω απο 100 κιλα παγκο, ποσοι εχουν απαντησει σε αυτο το θεμα, ουτε 1/100 απο τα μελη του φορουμ.

+1

Πολυ λιγες απαντησεις.

Μου αρεσει αυτο το θεμα παντως:clap:

silk
01-10-10, 20:23
σοζ ρε παιδια αλλα μου φαινετε λιγο τα θεοποιητε τα πολλα κιλα.
το να πιασεις 100 κιλα στο παγκο δεν μου φαινεται και τοσο απιθανο.

να μιλησω για μενα.

εψαξα και διαβασα τροπους να ανεβασω κιλα στις ασκησεις, δοκιμασα 5-7 διαφορετικα προγραμματα, δουλεψαν.
στατς μου.
1,65-67 βια.
τωρα 75κιλα
χρονια προπο συνεχομενα κοντα στα 2.

παγκος εχω πιασει μεγιστο 140 για 4 αν θυμαμαι καλα.
σκουοτ 130 για 1.
αρσεις 130 για 1.
πιεσεις ομων οπισθολεμιες 100 αλλα δν ειμαι και σιγουρος εποχη.

αυτα τα νουμερα τα επιασα τελη χειμωνα που περασε εχω την εντυπωση.
παλι στα 75 κιλα τοτε .


τωρα στατς και μεγιστες δεν εχω προσπαθησει ακομα, μιας και
λογω μιας αρρωστιας που με σκισε δεν μπορω να μπω ακομα καλα.


Υ.Γ
στο γυμ μου υπαρχουν αρκετοι που κανουν 100κιλα.

KATERINI 144
01-10-10, 20:29
παγκος εχω πιασει μεγιστο 140 για 4 αν θυμαμαι καλα.
σκουοτ 130 για 1.
αρσεις 130 για 1.
πιεσεις ομων οπισθολεμιες 100 αλλα δν ειμαι και σιγουρος εποχη.

καλα πως γινεται να κανεις περισσοτερα κιλα παγκο απο αρσεις και ίδια σκουοτ?! αν ειχες αυτα τα κιλα σε σκουοτ και παγκο επρεπε να κανεις αρσεις πανω απο 200.

silk
01-10-10, 20:35
καλα πως γινεται να κανεις περισσοτερα κιλα παγκο απο αρσεις και ίδια σκουοτ?! αν ειχες αυτα τα κιλα σε σκουοτ και παγκο επρεπε να κανεις αρσεις πανω απο 200.

210κιλα αρσεις κανει ενας γοριλας που εχουμε στο γυμ που ειναι και 115 κιλα και ο θεος και η ψυχη του ποσα χρονια ασχολειτε.
δν ξερω αν υπαρχει καποια σχεση αναμεσα στις ασκησεις αλλα αν βαλω πανω απο 130 θα παρω την πλατη στο χερι και θα φυγω απο το γυμ.
υποψην εχω φιλαρακι που βγαζει 200 κιλα αρσεις και παγκο παει μεχρι 110-120 δν θυμαμαι.και ειναι και πιο βαρυς απο μενα.


κιλα σε παγκο που εχω δει να βαζουν νομιζω ειναι καπου στα 230 αν δν κανω λαθος.μπορει να ηταν παραπανω.
στο γυμ που παω τωρα εχω δει κατι 190κιλα 180κιλα..

giannis64
01-10-10, 20:37
με τετοια κιλα που ακουω (230-190-180) τοτε εγω ειναι καιρος να τα παραταω!!!:)

KATERINI 144
01-10-10, 20:38
210κιλα αρσεις κανει ενας γοριλας που εχουμε στο γυμ που ειναι και 115 κιλα και ο θεος και η ψυχη του ποσα χρονια ασχολειτε.
δν ξερω αν υπαρχει καποια σχεση αναμεσα στις ασκησεις αλλα αν βαλω πανω απο 130 θα παρω την πλατη στο χερι και θα φυγω απο το γυμ.
υποψην εχω φιλαρακι που βγαζει 200 κιλα αρσεις και παγκο παει μεχρι 110-120 δν θυμαμαι.και ειναι και πιο βαρυς απο μενα.


κιλα σε παγκο που εχω δει να βαζουν νομιζω ειναι καπου στα 230 αν δν κανω λαθος.μπορει να ηταν παραπανω.
στο γυμ που παω τωρα εχω δει κατι 190κιλα 180κιλα..

δεν καταλαβες τη λεω, η λογικη λεει οταν κανεις 130 κιλα σκουοτ πρεπει να κανεις αρσεις περιπου 200, δεν γινεται να κανεις αρσεις τα ιδια κιλα, το ιδιο και με τον παγκο,
στις αρσεις δε σηκώνεις μονο με την πλατη, με ολο το σωμα σηκώνεις.

silk
01-10-10, 20:40
με τετοια κιλα που ακουω (230-190-180) τοτε εγω ειναι καιρος να τα παραταω!!!:)

γαα...σετα.
κατι τετοια βλεπω κ κουνιεται το κεφαλι μου.
υπαρχει κ βιντεακι το κυριου που εχει το γυμ
που βγαζει 180κιλα και μετα απο τριμηνη αποχη..
το βαζω αν θετε

KATERINI 144
01-10-10, 20:42
με τετοια κιλα που ακουω (230-190-180) τοτε εγω ειναι καιρος να τα παραταω!!!:)να βαλουν φωτογραφιες για να τους πιστεψουμε!!!! :green: εγω εχω στο προφιλ τα 200 σε αρσεις (190κατι για την ακριβεια) και παγκο εχω ρεκορ 130χ1 με το ζορι, στις δοξες μου.... τωρα δεν.....

KATERINI 144
01-10-10, 20:43
βασικα μιλαμε για ελευθερα βαρη ε, δε νομιζω να λετε για τιποτα πρεσες, γιατι εκει αλλαζει το πραγμα.

silk
01-10-10, 20:45
βασικα μιλαμε για ελευθερα βαρη ε, δε νομιζω να λετε για τιποτα πρεσες, γιατι εκει αλλαζει το πραγμα.

εμ ναι..

KATERINI 144
01-10-10, 20:45
εμ ναι..εσυ παντος δε μας τα λες καλα, πρεπει να βαλεις φωτογραφιες. :green:

silk
01-10-10, 20:50
εσυ παντος δε μας τα λες καλα, πρεπει να βαλεις φωτογραφιες. :green:

αχα.μολις επανελθω θα βαλω.αν ολα συνεχισουν καλα και μπορεσω μεσα στν στρατο να συνεχισω θα σου βγαλω οσες θες:turtle::turtle:

και κατι ασχετο.
πιεσεις ομων γιατι δν βαζει κανεις?
πιστευω πως ειναι απο τις πιο βασικες.
ασε που αν δν κανεις κιλα στους ομους
εχω μια εντυπωση πως κολλας και στο στηθος..

noz1989
01-10-10, 20:55
αχα.μολις επανελθω θα βαλω.αν ολα συνεχισουν καλα και μπορεσω μεσα στν στρατο να συνεχισω θα σου βγαλω οσες θες:turtle::turtle:

και κατι ασχετο.
πιεσεις ομων γιατι δν βαζει κανεις?
πιστευω πως ειναι απο τις πιο βασικες.
ασε που αν δν κανεις κιλα στους ομους
εχω μια εντυπωση πως κολλας και στο στηθος..

Καλα ασε.. αν βαλουν πιεσεις ομων θα ακουσεις τρελα νουμερα.. αφου πολλοι δεν την κατεβαζουν την μπαρα ουτε μεχρι το μετωπο! :green:

Eddie
01-10-10, 20:56
Ρε silk,πολλα κιλα παιζεις για το βαρος σου!!Μπραβο!

Σε αυτο που λεει ο katerini για τις αρσεις ισως εχει ενα δικιο,αλλα και γω στις 3 βασικες στα ιδια κιλα παιζω πανω κατω.

Παγκο 150kg για 3
Αρσεις 160kg για 4
Σκουοτ 160kg για 4

Και μετα κοπηλατικη σκυφτος 120 για 8
κοπηλατικη με αλτηρα 64kg για 8
οπισθολεμιες πιεσεις 110 για 8
shrugs 180 για 8


Αυτα τα 200αρια που λες παντως silk μονο σε βιντεο τα εχω δει,απο κοντα τιποτα.

KATERINI 144
01-10-10, 20:57
ε ναι τι να βάλουμε, εγω στους ώμους εχω τα 300 για πλάκα :green::green::green::green:

Eddie
01-10-10, 20:58
Καλα ασε.. αν βαλουν πιεσεις ομων θα ακουσεις τρελα νουμερα.. αφου πολλοι δεν την κατεβαζουν την μπαρα ουτε μεχρι το μετωπο! :green:

Γιατι εχεις δει εσυ κανεναν οταν παει για μεγιστα να κανει αριστη τεχνικη?

Θα μας τρελανεις:unsure:

giannis64
01-10-10, 20:58
κοψτε κατι γιατι θα το ξεκανω ολο το σχολεικο!!:unsure:

υγ. ειναι απο ανεκδοτο!!

Eddie
01-10-10, 21:32
Γι αυτους που νομιζουν οτι τα κιλα δεν ειναι στραγαλια εχω να πω οτι κανουν λαθος.

Στραγαλια ειναι ρε και θα τα φαμε!!

Αιντε λεμεεεεεεεεεεε

zzmccHEd6qk

-beba-
01-10-10, 21:33
:shock::shock::shock::shock::shock:

KATERINI 144
01-10-10, 21:36
Γι αυτους που νομιζουν οτι τα κιλα δεν ειναι στραγαλια εχω να πω οτι κανουν λαθος.

Στραγαλια ειναι ρε και θα τα φαμε!!

Αιντε λεμεεεεεεεεεεε

zzmccHEd6qkκαλα για τον τσουνο δεν αμφιβαλουμε ειναι παουερ, αλλα ειπαμε εγω αυτα τα κανω για πλακα στους ώμους. :green:

savage
01-10-10, 21:41
παντως οπως ειπε κι ο νοζ1989 πιο πανω παιζει μεγαλο ρολο η εκτελεση της ασκησης και το ευρος κινησης αλλα και το time under tention.
παραθετω και γω τα απολυτως γηινα ρεκορ μου σε βασικες ασκησεις αν και κανενα δεν ειναι αληθινο τεστ μεγιστης δυναμης καθως εγιναν στα πλαισια της προπ(δηλ μετα απο πολλαπλα σετ οπου ηδη ειχα κουραστει πολυ)

ισιος παγκος 2χ90 κιλα
επικλινης 6χ80 κιλα
σκουοτ ελευθερο(αν και δεν κανω πια) 3χ100 κιλα (κατω απο την παραλληλη θεση)
αρσεις θανατου (πλατης) 8χ100 κιλα(χωρις να ακουμπαω κατω τη μπαρα)
αρσεις θανατου ποδιων 8χ90 κιλα (χωρις να ακουμπαω κατω τη μπαρα)
πιεσεις ωμων με αλτηρες 8χ60 κιλα (ως την παραλληλη θεση οι αγκωνες
πιεσεις ωμων με μπαρα ορθιος(ολοκληρη κινηση απο το ανω στηθος) 8χ45 κιλα
προβολες με αλτηρες διανυοντας πραγματικη αποσταση (οχι βημα μπρος βημα πισω) 16 βηματαχ65 κιλα
κωπηλατικη με αλτηρα
15χ40 κιλα

παντως εγω εχω επανηλειμμένως πει οτι η μυικη αναπτυξη και η μεγιστη δυναμη δεν ειναι αναλογα ποσα,και το βλεπω και πανω μου γιατι τα κιλα που σηκωνω ειναι πολυ λιγοτερα απο αλλους,οι οποιοι υστερουν κατα πολυ ομως σε μυικη μαζα απο μενα.
αντιθετως για μενα η αντοχη στη δυναμη και η ικανοτητα να σηκωνεις ενα αρκετα μεγαλο βαρος το οποιο να γινετα ο ολενα και μεγαλυτερο (αλλα οχι μεγιστο) για πολλα σετ μεσα σε λιγα λεπτα,ειναι τα κλειδια της μυικης αναπτυξης.

geo28
01-10-10, 21:56
παντως οπως ειπε κι ο νοζ1989 πιο πανω παιζει μεγαλο ρολο η εκτελεση της ασκησης και το ευρος κινησης αλλα και το time under tention.
παραθετω και γω τα απολυτως γηινα ρεκορ μου σε βασικες ασκησεις αν και κανενα δεν ειναι αληθινο τεστ μεγιστης δυναμης καθως εγιναν στα πλαισια της προπ(δηλ μετα απο πολλαπλα σετ οπου ηδη ειχα κουραστει πολυ)

ισιος παγκος 2χ90 κιλα
επικλινης 6χ80 κιλα
σκουοτ ελευθερο(αν και δεν κανω πια) 3χ100 κιλα (κατω απο την παραλληλη θεση)
αρσεις θανατου (πλατης) 8χ100 κιλα(χωρις να ακουμπαω κατω τη μπαρα)
αρσεις θανατου ποδιων 8χ90 κιλα (χωρις να ακουμπαω κατω τη μπαρα)
πιεσεις ωμων με αλτηρες 8χ60 κιλα (ως την παραλληλη θεση οι αγκωνες
πιεσεις ωμων με μπαρα ορθιος(ολοκληρη κινηση απο το ανω στηθος) 8χ45 κιλα
προβολες με αλτηρες διανυοντας πραγματικη αποσταση (οχι βημα μπρος βημα πισω) 16 βηματαχ65 κιλα
κωπηλατικη με αλτηρα
15χ40 κιλα

παντως εγω εχω επανηλειμμένως πει οτι η μυικη αναπτυξη και η μεγιστη δυναμη δεν ειναι αναλογα ποσα,και το βλεπω και πανω μου γιατι τα κιλα που σηκωνω ειναι πολυ λιγοτερα απο αλλους,οι οποιοι υστερουν κατα πολυ ομως σε μυικη μαζα απο μενα.
αντιθετως για μενα η αντοχη στη δυναμη και η ικανοτητα να σηκωνεις ενα αρκετα μεγαλο βαρος το οποιο να γινετα ο ολενα και μεγαλυτερο (αλλα οχι μεγιστο) για πολλα σετ μεσα σε λιγα λεπτα,ειναι τα κλειδια της μυικης αναπτυξης.

we don't want to look like tarzan and perform like jane...we wαnt to look like tarzan and perform like tarzan...οπως εχει πει και ενας μεγαλος;)

giorgospet
01-10-10, 21:57
Μήπως έχετε μπερδέψει τις λίβρες με τα κιλά.

COBRA_STYLE
01-10-10, 22:04
αρσεις θανατου (πλατης) 8χ100 κιλα(χωρις να ακουμπαω κατω τη μπαρα)
αρσεις θανατου ποδιων 8χ90 κιλα (χωρις να ακουμπαω κατω τη μπαρα)
.
ρε συ μπορεις λιγο να μου εξηγησεις πως κανεις την καθεμια αναλογα τη μυικη
ομαδα που θες να γυμνασεις???:toast:

Eddie
01-10-10, 22:10
Νικολα,οσων αφορα τη μυικη αναπτηξη συμφωνω με αυτα που λες εσυ και ο NOZ1989.Αλλα σε μεγιστες επαναληψεις η καλη τεχνικη,η διαρκεια της κινησης και ο χρονος διαλειμματος απλα δεν συνηπαρχουν.Τρανο παραδειγμα οι weightlifters-powerlifters που τους νοιαζει μονο πως θα σηκωσουν τα κιλα.Δεν ασχολειται κανεις με το αν σηκωσεις τη μεση σου πχ στον παγκο,σημασια εχει να σηκωσεις τα κιλα.



we don't want to look like tarzan and perform like jane...we wαnt to look like tarzan and perform like tarzan...οπως εχει πει και ενας μεγαλος;)
Αυτο τωρα τι σημαινει γιατι δε το πολυκαταλαβα :turtle::unsure:


Μήπως έχετε μπερδέψει τις λίβρες με τα κιλά.

Πλακα θα ειχε,χαχαχ

72K
01-10-10, 22:11
we don't want to look like tarzan and perform like jane...we wαnt to look like tarzan and perform like tarzan...οπως εχει πει και ενας μεγαλος;)

:bowdown:

No Cash
01-10-10, 23:08
εγω κατι μουστοκουλουρα περναω στις μπαρες... στον ογκο βαζω και καναν λουκουμα αμα λαχει!χαχαχα

live
01-10-10, 23:39
ε ναι τι να βάλουμε, εγω στους ώμους εχω τα 300 για πλάκα :green::green::green::green:

:turtle::thumbup:

Αντωνης
01-10-10, 23:54
Kαι ολη την καλη διαθεση να εχεις να πιστεψεις τα παντα,οταν λεει π.χ αυτος ο kwstas_ οτι ειναι 90 κιλα και με 2 χρονια προπονησης βγαζει 200αρα παγκο...
Βρε ουστ....

sTeLaKoS
02-10-10, 00:35
ρε συ μπορεις λιγο να μου εξηγησεις πως κανεις την καθεμια αναλογα τη μυικη
ομαδα που θες να γυμνασεις???:toast:

Για πλάτη λυγίζεις τα γόνατα, ενώ για μηριαία δικέφαλα τα κρατάς τεντωμένα.

silk
02-10-10, 01:13
eddie και καλα δεν θελουμε να ειμαστε τουμπανα κ ν γυμναζομαστε σαν γυναικες αλλα ν μαστε τουμπανα κ ν γυμναζομαστε και σαν τουμπανα.

silk
02-10-10, 01:17
Ρε silk,πολλα κιλα παιζεις για το βαρος σου!!Μπραβο!

Σε αυτο που λεει ο katerini για τις αρσεις ισως εχει ενα δικιο,αλλα και γω στις 3 βασικες στα ιδια κιλα παιζω πανω κατω.

Παγκο 150kg για 3
Αρσεις 160kg για 4
Σκουοτ 160kg για 4

Και μετα κοπηλατικη σκυφτος 120 για 8
κοπηλατικη με αλτηρα 64kg για 8
οπισθολεμιες πιεσεις 110 για 8
shrugs 180 για 8


Αυτα τα 200αρια που λες παντως silk μονο σε βιντεο τα εχω δει,απο κοντα τιποτα.



κοιτα οντως για τα κιλα μου εχω κανει κατι καλα νουμερα.
βασικα δεν παω γυμ για να παιξω.ξερω γω ετσι το βλεπω.ισως για γυμ να χω διαβασει πιο πολυ απο τι διαβαζα στο σχολειο για να σου δωσω να καταλαβεις.

ρε συ ειναι ενας τυπας που ειναι νταουλι,οχι κομμενος αλλα ογκοδης.πολυ ογκωδης.μετα αυτος που χει το γυμ νταξ δεν το συζηταμε ο τυπος κατεβενει σε αγωνες, στο ογκο του χτυπαει κατι καλα κιλα..οποτε τα βλεπω που κ που..

Niiick
02-10-10, 01:36
Κομπλε ειναι τα κιλα του silk και γω δεν εχω τρελλη διαφορα σε δυναμη στις 3 ασκησεις.

Ημουν με ενα φιλο 24 χρονων, και βαλαμε 200 κιλα παγκο. Δυστηχως δε μπηκα απο κατω γιατι ειχα τραυματισμο αυτος ομως εκανε 3.
Μου λεει μετα ασε νικο καλυτερα να εσπρωχνα τον τοιχο ενιωθα οτι δε κουνιοτανε η μπαρα.

Ημουν σποτερ απο πανω ενιωθα τελειως γλαστρα λες και αμα γινει η στραβη θα ανεβασω 200 κιλα για να μη χτυπησει.:turtle:

mekefi
02-10-10, 02:11
παπαρια!!!

παγκο 40
επικλινη 50
smith 20
τροχαλια με κλειστη λαβη και 70:green:

με βεπω να τρωω ban

1.80 71 κιλα

silk
02-10-10, 02:13
[QUOTE=mekefi;250881]παπαρια!!!

παγκο 40
επικλινη 50
smith 20
τροχαλια με κλειστη λαβη και 70:green:

με βεπω να τρωω ban

1.80 71 κιλα[/QUO
εε εγω λεω 130 αρσεις ας πουμε μαζι και η μπαρα.

mekefi
02-10-10, 02:19
[QUOTE=mekefi;250881]παπαρια!!!

παγκο 40
επικλινη 50
smith 20
τροχαλια με κλειστη λαβη και 70:green:

με βεπω να τρωω ban

1.80 71 κιλα[/QUO
εε εγω λεω 130 αρσεις ας πουμε μαζι και η μπαρα.

??????

noz1989
02-10-10, 13:21
παπαρια!!!

παγκο 40
επικλινη 50
smith 20
τροχαλια με κλειστη λαβη και 70:green:

με βεπω να τρωω ban

1.80 71 κιλα

:turtle::turtle::turtle:

thegravijia
02-10-10, 13:37
παπαρια!!!


με βεπω να τρωω ban


:rolf::rolf:

savage
02-10-10, 13:39
we don't want to look like tarzan and perform like jane...we wαnt to look like tarzan and perform like tarzan...οπως εχει πει και ενας μεγαλος;)

αυτο ειναι η μια οψη του νομισματος.η αλλη ειναι "προτιμω να με θαυμαζουν για πως ειμαι,παρα για το ποσα σηκωνω"
:welcome:


ρε συ μπορεις λιγο να μου εξηγησεις πως κανεις την καθεμια αναλογα τη μυικη
ομαδα που θες να γυμνασεις???:toast:

αυτο που ειπε ο στελιος κομπρα.


Νικολα,οσων αφορα τη μυικη αναπτηξη συμφωνω με αυτα που λες εσυ και ο NOZ1989.Αλλα σε μεγιστες επαναληψεις η καλη τεχνικη,η διαρκεια της κινησης και ο χρονος διαλειμματος απλα δεν συνηπαρχουν.Τρανο παραδειγμα οι weightlifters-powerlifters που τους νοιαζει μονο πως θα σηκωσουν τα κιλα.Δεν ασχολειται κανεις με το αν σηκωσεις τη μεση σου πχ στον παγκο,σημασια εχει να σηκωσεις τα κιλα.

οκ συμφωνω σε αυτο που λες,σε μεγαλο βαθμο αλλα το θεμα του ευρους κινησης ειναι σημαντικο.ειναι κατι τυποι που κατεβαζουν τη μπαρα 5 εκατοστα στον παγκο η στους ωμους η στα καθισματα.

καποτε εκανα και γω 10χ140 κιλα ελευθερα καθισματα αλλα δεν κατεβαινα ουτε μεχρι την παραλληλη θεση(ουτε καν πλησιαζα).το μονο που γυμναζα ηταν το "εγω" μου.και μαλιστα επαθα και λουμπαγκο τη δευτερη φορα που το ξαναδοκιμασα.οποτε βαζω οσα μπορω και κανω ολοκληρη την κινηση(και φυσικα το φορτιο για τη μεση ειναι πολυ μικροτερο)

acetop75
03-10-10, 20:48
Γι αυτους που νομιζουν οτι τα κιλα δεν ειναι στραγαλια εχω να πω οτι κανουν λαθος.

Στραγαλια ειναι ρε και θα τα φαμε!!

Αιντε λεμεεεεεεεεεεε

zzmccHEd6qk

Μάγκες δεν είναι 300 κιλά, αλλά 280 οι πλάκες + 25 η μπάρα + 10 τριβές (αυτή η μαμιμένη smith στο gym του Λάζου σου αλλάζει τα φώτα) = 315 κιλά χαλαρά.

musicboxpower
22-10-10, 18:43
προχθες ειδα εναν να εχει βαλει 100 κιλα παγκο κ να την κατεβαζει ,,, αντε με το ζορι 1 ποντο .... αχαχχαα

το θεμα μεν ειναι κ τα κιλα αλλα αυτο που πρεπει να μας ενδιαφερει ειναι η εκτελεση της ασκησης .

μπορει να βαζεις 100 κιλα και να νομιζεις οτι κανεις πχ 8 επαναληψεις
κ μετα να σ πει καποιος την σωστη θεση χεριων αργο κατεβασμα κ λοιπα
και να σ βαλει 50 κιλα και να μην μπορεις να βγαλεις ουτε 3 ...

προσοχη λοιπον στην εκτελεση της ασκησης !! :weights:

aaabasilis
24-10-10, 22:22
Αφηστε το παιδι να εκφραστει ελυθερα...Ναι κ εγω σηκωνω το αυτοκινητο της μανας μου καθε πρωι γιατι δεν ξερει να παρκαρει.Χωρις βοηθεια.Οπως κ να εχει τα 200+ κιλα ειναι πααααααρα μα παααααααρα πολλα για το ανθρωπινο σωμα.Δεν ειναι η κατασκευη μας για τοσα κιλα εκτος ελαχιστων ανθρωπων που εκ γενετης ειναι κτηνη.Τωρα αν εγω παρω την αποθηκη φαρμακων κ ουσιων της αμερικης οπως ειπε καποιος πιο πανω για τον colemann ε ενταξει.Σορυ αλλα αυτο δεν ειναι προκληση ειναι ψυχωση.Κ δεν μιλαω για τις πρωτεινες φυσικα.Μιλαω για τα αναβολικα κ τα στεροειδη για αλογα...

μην συγκρινετε προπονηση υπερτροφιας που κανει ενας μποντιμπιλντερ με την προπονηση δυναμης που κανει ενας παουερλιφτερ..καταρχην εχουν διαφορετικο στοχο.ο ββερ θελει υπερτροφια και ο παουερλιφτερ δυναμη.δεν παει να πει οτι επειδη ο κολεμαν κατεβαινε 135 κιλα φετες ειναι και ο πιο δυνατος.μπειτε σε κανα σαιτ παουερλιφτινγκ να δειτε τι κιλα σηκωνουν οι μεγαλοι του αθληματος και θα δειτε..και κατι αλλο..τα κιλα που σηκωνε ο πυρρος δημας στο επολε ζετε με 84κιλα νομιζω σωματικο βαρος,δειξτε μου 84κιλα ββερ να τα κανει..δεν εχει.και δεν ειναι μονο η τεχνικη,ειναι οτι εχει και δυναμη.

aaabasilis
24-10-10, 22:27
Kαι ολη την καλη διαθεση να εχεις να πιστεψεις τα παντα,οταν λεει π.χ αυτος ο kwstas_ οτι ειναι 90 κιλα και με 2 χρονια προπονησης βγαζει 200αρα παγκο...
Βρε ουστ....

εγω το πιστευω.

Αντωνης
24-10-10, 22:32
μην συγκρινετε προπονηση υπερτροφιας που κανει ενας μποντιμπιλντερ με την προπονηση δυναμης που κανει ενας παουερλιφτερ..καταρχην εχουν διαφορετικο στοχο.ο ββερ θελει υπερτροφια και ο παουερλιφτερ δυναμη.δεν παει να πει οτι επειδη ο κολεμαν κατεβαινε 135 κιλα φετες ειναι και ο πιο δυνατος.μπειτε σε κανα σαιτ παουερλιφτινγκ να δειτε τι κιλα σηκωνουν οι μεγαλοι του αθληματος και θα δειτε..και κατι αλλο..τα κιλα που σηκωνε ο πυρρος δημας στο επολε ζετε με 84κιλα νομιζω σωματικο βαρος,δειξτε μου 84κιλα ββερ να τα κανει..δεν εχει.και δεν ειναι μονο η τεχνικη,ειναι οτι εχει και δυναμη.

Kοιτα γενικα για να θεωρηθει επαναληψη,πρεπει να ακουμπησει η μπαρα καπου στο σωμα σου.Τωρα αν στην κοιλια ειναι αυτο το σημειο,στο στηθος,στον π****ο,δεν εχει σημασια,οπου θελει ο καθενας.

Δεν διαφωνω σε αυτο που λες για την ββ τεχνικη,καθως αν στοχευεις αυξηση μυικης μαζας δεν πρεπει απαραιτητα να ακουμπησεις στο στηθος,αλλα μου την δινει που μερικοι που κανουν ετσι την ασκηση κατεβαζουν οπως ειπε και ο πιο πανω 1 εκατοστο την μπαρα και μετα λενε οτι σηκωνουν τοσα κιλα.Ε δεν ειναι ετσι,τι να κανουμε τωρα.

aaabasilis
24-10-10, 22:41
βασικα δεν σε καταλαβαινω γιατι δεν ανεφερα πουθενα για το που ακουμπαει η μπαρα η κατι τετοιο.μαλλον καπου μπερδευτικες σε αυτα που ειπα.:unsure:

aaabasilis
24-10-10, 23:07
http://www.youtube.com/watch?v=G0RErF1kOQE

πυρρος δημας,1996,25 χρονων,κατηγορια 83 κιλων.δειτε τα κιλα που σηκωνει με σωματικο βαρος λιγοτερο απο 83 κιλα,δεν ειναι το θηριο ββερ με 100 κιλα μυικα

KATERINI 144
24-10-10, 23:12
μην συγκρινετε προπονηση υπερτροφιας που κανει ενας μποντιμπιλντερ με την προπονηση δυναμης που κανει ενας παουερλιφτερ..καταρχην εχουν διαφορετικο στοχο.ο ββερ θελει υπερτροφια και ο παουερλιφτερ δυναμη.νομιζω μιλαμε για τα κιλα που εχει ρεκορ ο καθενας, ρεκορ=τα σηκώνω οπως μπορώ, δε μιλάμε για κιλα σε πρόγραμμα.

υσ:αυτο με τον δημα ειναι ακυρο, δεν εχει καμια σχεση η τεχνική της αρσης βαρων με αυτο που λεμε εδω.

aaabasilis
24-10-10, 23:24
εκεινο που ανεφερα για την υπερτροφια και την δυναμη το ανεφερα επειδη πολλοι ειναι δυσπιστοι για τα κιλα που σηκωνουν καποιοι αλλοι με σχετικα χαμηλο σωματικο βαρος.λεει ο αλλος 5 χρονια παω γυμναστηριο και κανω 110 κιλα παγκο και μου λες οτι σε 2 χρονια εσυ κανεις 150?γι αυτο το ανεφερα γιατι ειναι τελειως διαφορετικη η προπονηση και ο στοχος.στο ββ ειναι η εικονα ο στοχος ενω στο παουερ η δυναμη.ολοι νομιζουν οτι οι τυποι των 100+ κιλων τουμπανα ειναι και οι πιο δυνατοι αλλα η δυναμη δεν εχει να κανει μονο με μυες.εχει να κανει με το κνσ με τενοντες κτλ.και δεν ειναι ακυρο αυτο με τον δημα.ναι εχει και τεχνικη αλλα ο δημας δεν κανει ντεντλιφτ?δεν κανει σκουωτ?δεν κανει πιεσεις?και συγκεκριμενα σ αυτο το βιντεο,το επολε ζετε ειναι συνδιασμος ντεντλιφτ,μπροστινο σκουωτ και πιεσεις.ποσοι μποντιμπιλντερ δουλευουν τετοια κιλα με παρομοιο σωματικο βαρος?

atlas90
18-05-13, 15:11
24 ετών,80 κιλά σωματικό βάρος.

σκουοτ πάτωμα 150
μπροστινό σκότους πάτωμα 140
άρσεις θανάτου 180χ6 210χ1
άρσεις με ίδια πόδια 140χ6
στρατιωτικές 70χ6
πάγκο ίσιο 140χ2
βυθίσεις δίζυγο +45 κιλά χ6
μονόζυγο +27 κιλά χ6
μονόζυγο ανάστροφες +32 κιλά χ6
πουλά οβέρ στραβόμπάρα 59χ6

morbit_killer
19-05-13, 09:05
εγω το πιστευω.

ούτε με σφαίρες δεν έχει 200 κιλά πάγκο και σε πάω ότι στοίχημα θέλεις , είμαι 14 χρόνια στα γυμναστήρια και έχω δει πολλούς ταρζάν !:P

Dakonblackblade
19-05-13, 10:01
Τα σμιθ κιλά δεν μετράνε. Ναι μεν το παλικάρι που σηκώνει 300 κιλά σμιθ πάγκο φαίνεται και είναι δυνατός αλλά δεν μπορώ να πάρω αυτό το νούμερο σαν επίδοση bench press. 200 κιλά bench press x3 ¨οποιος κάνει ας βγάλει βιντεάκι να το ανεβάσουμε στο youtube να κερδίσει πελάτες ειδικά άμα είναι και 100 κιλά και κάτω.

1.90. 115 κιλά΄. 33 χρονών.

BP: 5x95
Back Squat: 5x115
DL: 5x150
OHP: 5x65

και ανεβαίνουμε. Αν και το σχέδιο είναι να χάσω 10 κιλά και να φαίνονται καλύτερες και οι επιδόσεις, αλλά έχουμε καιρό.

arnoldmitsos88
19-05-13, 10:06
εγω λεω να αλλαξει ο τιτλος και να γινει ποσα κιλα βαζετε και μετα απο ποσο καιρο ξανα κανετε γυμναστικη :P:P:P:P:P

Χριστοφορος123
19-05-13, 12:19
15 χρονων, υψος 1.80, 74 κιλα
Bench press 52x10
Press behind the neck 35x10
Squats 60x12

Αυτα ειναι τα τωρινα στατς αλλα θα ανεβουνε γρηγορα

AlexakisKon
19-05-13, 12:57
80 κιλα παγκο 1 φορα, 300 κιλα πρεσσα ποδιων 10 φορες, αυτα θυμαμαι τωρα

morbit_killer
19-05-13, 16:31
15 χρονων, υψος 1.80, 74 κιλα
Bench press 52x10
Press behind the neck 35x10
Squats 60x12

Αυτα ειναι τα τωρινα στατς αλλα θα ανεβουνε γρηγορα

μέγιστο φίλε πόσο έχεις ? υποθέτω με βάση τον αλγόριθμο (υπεροχής - λευκών μυϊκών ινών ) 1χ92 κιλά μέγιστο
10χ52κιλα
8χ62κιλά
6χ72κιλά
4χ82κιλά
2χ92κιλά η 1χ92 κιλά ! δοκίμασε και πές μου :weights:

Giannistzn
19-05-13, 16:36
Καμια 150αρα πρεπει να εχει βαση του απολυτα σωστου αλγοριθμου σιγουρα οχι παρακατω, μην με απογοητευσεις χριστοφορε :green:

Χριστοφορος123
19-05-13, 16:40
lol :green:
Καθισμα μονη εχω 84 κιλα (παρτε υποψιν σας πως γυμναζω ποδια 1 μηνα και 10 μερες)
Παγκο δεν ξερω δεν εχω κανει ποτε

Turbolifter
19-05-13, 16:51
μέγιστο φίλε πόσο έχεις ? υποθέτω με βάση τον αλγόριθμο (υπεροχής - λευκών μυϊκών ινών ) 1χ92 κιλά μέγιστο
10χ52κιλα
8χ62κιλά
6χ72κιλά
4χ82κιλά
2χ92κιλά η 1χ92 κιλά ! δοκίμασε και πές μου :weights:

Πολυ δυσκολα για 90+

10χ52κιλα
5χ62κιλά
2χ72κιλά
1(ισως)χ82κιλά

;)


Kαι ολη την καλη διαθεση να εχεις να πιστεψεις τα παντα,οταν λεει π.χ αυτος ο kwstas_ οτι ειναι 90 κιλα και με 2 χρονια προπονησης βγαζει 200αρα παγκο...
Βρε ουστ....

Ναι, χωρις φαρμακο, ειναι απιθανο... 150-180 και πολυ σπανια!
Ενας καλος, θα παει 1ο χρονο 100+ και 2ο 150+.

Χριστοφορος123
19-05-13, 16:52
Σωστος tourbolifter..
Βασικα δεν εχω καν τοσα εαν υποθεσεις πω εχω squats(atg) 60x12 και μονη 84 κιλα

Giannistzn
19-05-13, 17:14
Καλα προφανως ειρωνικος ειμουν εγω ετσι.. Ασε που δεν βρισκω νοημα να πιεζεσαι απο τωρα για να δεις τα ορια σου και να παθεις και κανενα τραυματισμο

Χριστοφορος123
19-05-13, 17:23
Το καταλαβα γι'αυτο ειπα και lol..
Καλα μια μονη με σωστη τεχνικη μια στο τοσο δε νομιζω να υπαρχει προβλημα..ασε που δεν τα εχω δοκιμασει τα 84..τα 80 τα ειχα δοκιμασει πριν 2 εβδομαδες και τα εβγαλα ανετα

27εκατοσταχερι
19-05-13, 18:19
μέγιστο φίλε πόσο έχεις ? υποθέτω με βάση τον αλγόριθμο (υπεροχής - λευκών μυϊκών ινών ) 1χ92 κιλά μέγιστο
10χ52κιλα
8χ62κιλά
6χ72κιλά
4χ82κιλά
2χ92κιλά η 1χ92 κιλά ! δοκίμασε και πές μου :weights:

lol, εννοείς πως με 10χ52 θεωρείς πως μπορεί να παίξει μονή έστω στα 92?? Ούτε καν φίλε. Πιο πολύ για 1χ70-74 μου κάνει :green:

tasos2
21-05-13, 23:24
lol, εννοείς πως με 10χ52 θεωρείς πως μπορεί να παίξει μονή έστω στα 92?? Ούτε καν φίλε. Πιο πολύ για 1χ70-74 μου κάνει :green:

Εγω εχω 10-11χ80 και μονη 125, οποτε ειναι πιθανο, εχει να κανει με την αναλογια λευκων/κοκκινων ινων. Αλλοι που εχω δει εχουν 15-20χ80 και δεν εχουν τα 125

Χριστοφορος123
21-05-13, 23:31
Τασο αυτα τα κιλα δεν τα εχω σιγουρα..διοτι δεν ειμαι και συνηθισμενος στις μονες.μια φορα που απλα επιασα 70 κιλα παγκο πιστευα πως αν δοκιμαζα θα μου εμεναν στο στηθος

tasos2
21-05-13, 23:38
.διοτι δεν ειμαι και συνηθισμενος στις μονες.

Ειναι και αυτο, δεν εισαι συνηθισμενος να χειριζεσαι βαρη κοντα στα ορια σου.

Metalhead|T|
21-05-13, 23:47
Παγκο ελευθερο εχω φτάσει μεχρι 115 να ακουμπησει στηθος

επικληνη σμιθ 100(αθροισμα πλακών)

σκουωτ σε σμιθ 120κατι για 2 ρεπς

t-bar row 135~

την πέμπτη που εχω πόδια θα δοκιμασω να ανεβω rep max στο squat ..


d.lifts δεν κάνω ,και τον οριζόντιο τον σταμάτησα...τα νουμερα ειναι ενδεικτικα...τα εχω φτάσει και σε καποια ειχα και τον σποττερ να βοηθαει στις θετικες..βεβαια δεν ειναι καθε προπόνηση ιδια


θυμίζω σωματικό βάρος 72kg υψος 1.65~

tasos2
22-05-13, 00:04
Παγκο ελευθερο εχω φτάσει μεχρι 115 να ακουμπησει στηθος


Γιατι γραφεις 107 στην υπογραφη? :unsure:

Metalhead|T|
22-05-13, 00:09
γιατι δεν το εχω διορθώσει :turtle: :rolf:

vaggan
22-05-13, 00:13
150 κιλα κανω πλεον παγκο για μια ξερη επαναληψη αρση θανατου εχω κανει με 230 αλλα φοβηθηκα για μεση επειδη επαιζα raw χωρις ζωνες ημαντες και τετοια σκουωτ επειδη τα γονατα ειναι χαλια δεν μπορω να κανω ακριβως παραλληλο καθισμα οποτε δεν θα γραψω κιλα

Χριστοφορος123
22-05-13, 10:14
Βαγγελη τρομερα κιλα :thumbup:

vaggan
22-05-13, 11:42
Βαγγελη τρομερα κιλα :thumbup:ενταξει δεν τρελλαινομαι αλλοι σηκωνουν 200 παγκο και 350 αρσεις θανατου

Χριστοφορος123
22-05-13, 11:47
Με τη διαφορα πως εσυ κανεις σπλιτ(οχι προγραμμα δυναμης) και εισαι natural

COBRA_STYLE
22-05-13, 11:58
150*5 bench press.

Squat παιζω μεχρι 60-80 κιλα,γτ πιο πανω δεν την παλευω με την τεχνικη τωρα πια,δεν ξερω γιατι..εχω χασει ευλιγισια.

Deadlifts δεν εχω παει ποτε στα ορια κι ουτε προκειται...οταν εκανα εβαζα μεχρι 140 για 8-10

billy89
22-05-13, 12:26
Bench press επικλινή γιατί οριζόντιο δεν κάνω πρέπει να χω γύρω στα 100 - 105 γενικά ακόμα και όταν δοκιμάζω μονές έχω πριν κάνει τουλάχιστον 2 σετ μέχρι κόπωση οπότε ήδη είμαι κουρασμένος.

Σκουωτ πριν τραυματίσω τη μέση μου είχα κάνει 120Χ8 καλές και χωρίς να τα παίξω, μπορεί να είχα καμιά ακόμα, τώρα παίζω προσεκτικά 90 κιλά για καμιά 12-15 επαναλήψεις.

Άρσεις θανάτου ποτέ δεν την έκανα πρώτη, πάλι πριν τραυματίσω τη μέση μου έβαζα 105 για 6 επαναλήψεις.

Σκυφτή κωπηλατική με μπάρα που την κάνω πρώτη πάλι π.μ. (προ μέσης :P) είχα κάνει 100 για 8 καλές χωρίς κλέψιμο με κουνια μπέλα, τώρα κάνω 80Χ12.

Στρατιωτικές καθιστός με μπάρα πριν 2 εβδομάδες έκανα 65 για 1 αλλά πάλι είχα κάνει 2 σετ πριν μέχρι κόπωση.