PDA

Επιστροφή στο Forum : Συμπληρώματα στο.....Χημείο



Σελίδες : 1 [2] 3

Bane
06-07-10, 18:38
υπαρχει σκετο σε συμπληρωμα το NAC?δεν το εχω δει πουθενα

ΝΟW, bulk και από το φαρμακείο TREBON και Fluimucil

COBRA_STYLE
06-07-10, 18:40
ΝΟW, bulk και από το φαρμακείο TREBON και Fluimucil

μαλιστα.ευχαριστω...θα παω να ψαξω τιμες να βρω την πιο φτηνη

Tasos Green
07-07-10, 00:09
λοιπον φιλε να σου πω κατι? χθες βγηκε ανακοινωση για μερικες τροφες που προκαλουν καρκινο και μεσα σε αυτες ειναι αυτα που τρως καθημερινα!

προκαλουν καρκινο
1.παγωτο
2.ντοματα
3.πρασινες σαλατες ,ΣΤΙΣ ΟΠΟΙΕΣ ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΑΝ ΟΙ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΕΣ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑ ΤΟΥ ΚΑΡΚΙΝΟΥ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΙΣΧΥΕΙ ΤΟ ΑΝΤΙΘΕΤΟ:shock:

ΑΡΑ ΟΛΑ ΜΑ ΟΛΑ ΠΟΥ ΤΡΩΜΕ ΕΙΝΑΙ ΑΝΘΥΓΕΙΙΝΑ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑΤΑ

Εγω ανεβασα την ερευνα για ξερουμε τι γινετε.... τωρα εσυ απο οτι καταλαβα εχεις ως κορυφη της διατροφικης αξιας τα συμπληρωματα... sorry φιλε αλλα δεν συμφωνω μαζι σου... βαρεα μεταλλα δεν εχουν ουτε το αυγο που τρωω ουτε το γαλα ουτε το γιαουρτι ουτε το κοτοπουλο ουτε το μοσχαρη ουτε το μαυρο ρυζι ουτε η βρομη και πολλα αλλα που τρωει καποιος που κανει αυστηρη διατροφη! οποτε ψαξτο λιγο καλυτερα και μην εισαι τοσο απολυτος!

οσο για τα τροφημα που αναφερεις μπορει μερικα να εχουν βαρεα μεταλλα αλλα το ποσοστο τουσ ειναι πολυ μικροτερο απο το επιτρεπτο οριο!
τα βαρεα μεταλλα γινονται τοξικα μονο αν ειναι μεγαλυτερες απο το επιτρεπτω οριο οι ποσοτητες! και στην ερευνα δειχνει ποιεσ προτεινες υπερβενουν αυτο το οριο ανα τρεισ δοσεις!
και εγω χρησιμοποιο συμπληρωματα εδω και 2 χρονια αλλα αυτο δεν σημαινει φοραω παροπηδες... γιαυτο λεγονται συμπληρωματα! γιατι λειτουργουν συμπληρωματικα σε μια καλη διατροφη!

Hercules
07-07-10, 03:23
Εγω ανεβασα την ερευνα για ξερουμε τι γινετε.... τωρα εσυ απο οτι καταλαβα εχεις ως κορυφη της διατροφικης αξιας τα συμπληρωματα... sorry φιλε αλλα δεν συμφωνω μαζι σου... βαρεα μεταλλα δεν εχουν ουτε το αυγο που τρωω ουτε το γαλα ουτε το γιαουρτι ουτε το κοτοπουλο ουτε το μοσχαρη ουτε το μαυρο ρυζι ουτε η βρομη και πολλα αλλα που τρωει καποιος που κανει αυστηρη διατροφη! οποτε ψαξτο λιγο καλυτερα και μην εισαι τοσο απολυτος!

οσο για τα τροφημα που αναφερεις μπορει μερικα να εχουν βαρεα μεταλλα αλλα το ποσοστο τουσ ειναι πολυ μικροτερο απο το επιτρεπτο οριο!
τα βαρεα μεταλλα γινονται τοξικα μονο αν ειναι μεγαλυτερες απο το επιτρεπτω οριο οι ποσοτητες! και στην ερευνα δειχνει ποιεσ προτεινες υπερβενουν αυτο το οριο ανα τρεισ δοσεις!
και εγω χρησιμοποιο συμπληρωματα εδω και 2 χρονια αλλα αυτο δεν σημαινει φοραω παροπηδες... γιαυτο λεγονται συμπληρωματα! γιατι λειτουργουν συμπληρωματικα σε μια καλη διατροφη!

+11111 γιατι αυτη η τσιχλα περι αθωων και ασφαλων συμπληρωματων-πρωτεινων εχει καταντησει αηδια..δεν ειμαι πολεμιος της πρωτεινης αλλα να μην το αναγορευουμε κιολας ως το πλεον σημαντικο για την διατροφη μας,προτιμω τροφη και οσο μου δινεται η οικονομικη δυνατοτητα τα βιολογικα προιοντα..

Hercules
07-07-10, 03:31
λοιπον φιλε να σου πω κατι? χθες βγηκε ανακοινωση για μερικες τροφες που προκαλουν καρκινο και μεσα σε αυτες ειναι αυτα που τρως καθημερινα!

προκαλουν καρκινο
1.παγωτο
2.ντοματα
3.πρασινες σαλατες ,ΣΤΙΣ ΟΠΟΙΕΣ ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΑΝ ΟΙ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΕΣ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑ ΤΟΥ ΚΑΡΚΙΝΟΥ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΙΣΧΥΕΙ ΤΟ ΑΝΤΙΘΕΤΟ:shock:

ΑΡΑ ΟΛΑ ΜΑ ΟΛΑ ΠΟΥ ΤΡΩΜΕ ΕΙΝΑΙ ΑΝΘΥΓΕΙΙΝΑ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑΤΑ

και καλο θα ειναι να μην παραπληροφορεις τον κοσμο,οι επιστημονες ακομα υποστηριζουν οτι οι πρασινες σαλατες και οι ντοματες και ολα γενικα τα φρουτα και λαχανικα ειναι ασπιδα κατα του καρκινου αρκει να μην εχουν φυτοφαρμακα,ορμονες κτλ..δεν βγηκε κανεις επιστημονας να υποστηριξει το αντιθετο οπως λες,το ιδιο πραγμα υποστηριζουν οι επιστημονες,δεν αλλαξε κατι....οποτε κατα την αποψη σου αφου ολες οι τροφες ειναι ανθυγηινες,σε προκαλω να τρεφεσαι μονο απο πρωτεινη σκονη,να παιρνεις τις βιταμινες σου μονο απο συμπληρωμα,να παιρνεις τα αμινοξεα μονο απο ταμπλετες,παραπανω απο ενα μηνα σε διαβεβαιω οτι δεν την βγαζεις,ο οργανισμος σου θα καταρευσει...αυτο για μενα λεει κατι η μαλον πολλα

Surfer
07-07-10, 10:10
Παν μέτρον άριστον...:thumbup:

KATERINI 144
07-07-10, 13:16
και καλο θα ειναι να μην παραπληροφορεις τον κοσμο,οι επιστημονες ακομα υποστηριζουν οτι οι πρασινες σαλατες και οι ντοματες και ολα γενικα τα φρουτα και λαχανικα ειναι ασπιδα κατα του καρκινου αρκει να μην εχουν φυτοφαρμακα,ορμονες κτλ..δεν βγηκε κανεις επιστημονας να υποστηριξει το αντιθετο οπως λες,το ιδιο πραγμα υποστηριζουν οι επιστημονες,δεν αλλαξε κατι....σωστά ιδιος το μαρούλι ειναι τίγκα στο φυτοφάρμακο.

manosvdm
07-07-10, 13:29
το καλυτερο ειναι νομιζω οσο γινετε βιολογικα, χρηση συμπληρωματων οσα χρειαζομαστε, και γενικος ΠΑΝ ΜΕΤΡΟΝ ΑΡΙΣΤΟΝ σε ολα,.
ποτε δεν ημαστε σιγουροι τι εχουν μεσα..................ακομα και τα βιολογικα.........

dionisos
07-07-10, 15:33
Εκτός αν έχουμε κήπο δικό μας οπότε ξέρουμε τι τρώμε!!!

Hercules
07-07-10, 16:46
Εκτός αν έχουμε κήπο δικό μας οπότε ξέρουμε τι τρώμε!!!

αυτο ειναι οτι καλυτερο παιδια..οποιος εχει εστω και μικρο κηπο μπορει να βαλει κανα αγκουρακι,ντοματουλα κτλ

KATERINI 144
07-07-10, 21:04
τωρα με την κριση ευκαιρία ειναι να ξηλωθούν τα γκαζον και θα ξαναγίνουν λαχανόκηποι. :thumbup:

Mitsen
08-07-10, 17:44
τωρα με την κριση ευκαιρία ειναι να ξηλωθούν τα γκαζον και θα ξαναγίνουν λαχανόκηποι. :thumbup:
πλακα-πλακα δεν είναι διόλου άσχημη ιδέα KATERINI!
Nα σε φωνάζω Φώτη η είμαι λίγο μικρός ηλικιακά? (είδες πως το έθεσα έτσι?:P)
Στο χωριο στο οικόπεδο κάναμε έναν μικρό κήπο με ντοματούλες αγγουράκια και μαρούλια. :thumbup:
Ξέρεις πόσες φορες έχω σκεφτεί να βάλουμε και 3-4 κοτούλες?
Όπου θα τις ταΐζω αγνό κριθαράκι,"καλαμποκακι" κλπ? και όχι ότι βρόμα δίνουν στα ορνιθοτροφεία! Θα έχουνε και χορό στο κήπο οι κοτούλες να περπατούν ελεύθερες!

Αχ παλιές-καλές-αγνές εποχές!

και για να μην είναι τελείως off θάταν πιστεύω καλή ιδέα αν μια φορα στο τόσο συνεισφέραμε εθελοντικά τον οβολό μας για να πάνε συμπληρώματα στο χημείο και να αρχειοθετούσαμε τα αποτελέσματα!

Hercules
10-07-10, 20:40
πλακα-πλακα δεν είναι διόλου άσχημη ιδέα KATERINI!
Nα σε φωνάζω Φώτη η είμαι λίγο μικρός ηλικιακά? (είδες πως το έθεσα έτσι?:P)
Στο χωριο στο οικόπεδο κάναμε έναν μικρό κήπο με ντοματούλες αγγουράκια και μαρούλια. :thumbup:
Ξέρεις πόσες φορες έχω σκεφτεί να βάλουμε και 3-4 κοτούλες?
Όπου θα τις ταΐζω αγνό κριθαράκι,"καλαμποκακι" κλπ? και όχι ότι βρόμα δίνουν στα ορνιθοτροφεία! Θα έχουνε και χορό στο κήπο οι κοτούλες να περπατούν ελεύθερες!

Αχ παλιές-καλές-αγνές εποχές!

και για να μην είναι τελείως off θάταν πιστεύω καλή ιδέα αν μια φορα στο τόσο συνεισφέραμε εθελοντικά τον οβολό μας για να πάνε συμπληρώματα στο χημείο και να αρχειοθετούσαμε τα αποτελέσματα!

σωστος!

kaiowas
11-08-10, 16:52
Σήμα κινδύνου για συμπληρώματα διατροφής

Πρώτη καταχώρηση: Τετάρτη, 11 Αυγούστου 2010, 14:20

Στο «μικροσκόπιο» του Εθνικού Οργανισμού Φαρμάκων μπήκαν τα προϊόντα MAGIC SLIM και UP ULTIMATE PERFORMANCE DAILY FORMULA, για τα οποία συστήνει στους καταναλωτές να μην τα χρησιμοποιούν.

Τα δύο σκευάσματα, τα οποία χαρακτηρίζονται «άγνωστης προέλευσης», είναι συμπληρώματα διατροφής, ενισχύουν την ανδρική σεξουαλική δραστηριότητα και την απώλεια βάρους.

Το MAGIC SLIM περιέχει τη δραστική ουσία σιβουτραμίνη σε περιεκτικότητα 8 mg ανά κάψουλα, χωρίς αυτό να αναφέρεται στην επισήμανση του προϊόντος, όπως προκύπτει από ενημέρωση των Αρχών της Δανίας. Η σιβουτραμίνη έχει αποσυρθεί από τις ευρωπαϊκές χώρες λόγω αρνητικού προφίλ ασφάλειας.

Το UP ULTIMATE PERFORMANCE DAILY FORMULA είναι νοθευμένο με τη φαρμακολογικά δραστική ουσία sildenafil, χωρίς σχετική αναφορά στην επισήμανσή τους. Η δραστική ουσία sildenafil περιέχεται σε συνταγογραφούμενα φάρμακα που προορίζονται για την αντιμετώπιση της στυτικής δυσλειτουργίας και μπορεί να προκαλέσει σοβαρές ανεπιθύμητες ενέργειες, εάν ληφθεί ανεξέλεγκτα, χωρίς να έχει συνταγογραφηθεί από γιατρό.

http://www.zougla.gr/page.ashx?pid=2&aid=163663&cid=23

jGod
26-09-10, 19:47
οσον αφορα αυτο το θεμα παντως και για αλλες πρωτεινες λεγαμε-λεγανε διαφορα.. π.χ η dymatize elite εχει πιο λιγη πρωτεινη ,η syntha6 επισης το Lipo 6 black εχει εφευδρινη κτλ αλλα τα τοπικ συνεχιζοταν,σιγουρα το να υποστηριζει καποιος κατι περι κωλοβακτηριδιων δεν ειναι το ιδιο απλα νομιζω οτι τα φορουμς προσφερονται και για παραφιλολογια γενικοτερα ετσι?!εκτος αν ολα οσα γραφονται εδω μεσα ειναι αρτια τεκμηριωμενα με χαρτια κ μελετες!αν θεωρηθει επισης κ το δικο μου σχολιο οφ διαγραψτετο.

COBRA_STYLE
26-09-10, 19:53
οσον αφορα αυτο το θεμα παντως και για αλλες πρωτεινες λεγαμε-λεγανε διαφορα.. π.χ η dymatize elite εχει πιο λιγη πρωτεινη ,η syntha6 επισης το Lipo 6 black εχει εφευδρινη κτλ αλλα τα τοπικ συνεχιζοταν,σιγουρα το να υποστηριζει καποιος κατι περι κωλοβακτηριδιων δεν ειναι το ιδιο απλα νομιζω οτι τα φορουμς προσφερονται και για παραφιλολογια γενικοτερα ετσι?!εκτος αν ολα οσα γραφονται εδω μεσα ειναι αρτια τεκμηριωμενα με χαρτια κ μελετες!αν θεωρηθει επισης κ το δικο μου σχολιο οφ διαγραψτετο.
αυτο δεν το ηξερα...το θελουμεεεεε:P

τιιιιιι?????:shock::shock::shock::shock::banghead::banghead::banghead::banghead:

giannis64
26-09-10, 19:55
το θεωρεις το ιδιο?

ιδιο ειναι να βγω εγω και να πω η πρωτεινη sx4trin εχει μεσα αρσενικο και εχω αναλυσεις
και εχω αποδηξεις και ιδιο να πω οτι καποιος μου ειπε αυτο?

και στην τελικη το τι γινετε στα αλλα φορουμ δεν νομιζω να μας ενδιαφερει και πολυ!

jGod
26-09-10, 20:01
γιαννη αν απευθυνεσε σε μενα γιατι δν κτλβα οχι δν το θεωρω το ιδιο και νομιζω οτι το εγραψα κ στο ποστ μου.παρολα αυτα απειρα που λεγονται εδω για παραδειγμα στα θεματα διατροφης μιας κ τυγχανω διαιτολογος δν ειναι σωστα.ακομη και οτι ακριβως μετα την προπονηση χρειαζομαστε πρωτεινη..πρωτα απολα χρειαζομαστε υδατανθρακες..το λεω αυτο τυχαια,σιγουρα τα συμφεροντα μας κυριαρχουν στην ζωη μας και το φορουμ αποτελει μια σμικρυνση του κοσμου μας

COBRA_STYLE
26-09-10, 20:04
γιαννη αν απευθυνεσε σε μενα γιατι δν κτλβα οχι δν το θεωρω το ιδιο και νομιζω οτι το εγραψα κ στο ποστ μου.παρολα αυτα απειρα που λεγονται εδω για παραδειγμα στα θεματα διατροφης μιας κ τυγχανω διαιτολογος δν ειναι σωστα.ακομη και οτι ακριβως μετα την προπονηση χρειαζομαστε πρωτεινη..πρωτα απολα χρειαζομαστε υδατανθρακες..το λεω αυτο τυχαια,σιγουρα τα συμφεροντα μας κυριαρχουν στην ζωη μας και το φορουμ αποτελει μια σμικρυνση του κοσμου μας
αυτο αμα θες ανελυσε το καπου περισσοτερο να μας φωτισεις;) ή σε πμ

giannis64
26-09-10, 20:05
ναι αλλά να κοιτάμε και το νομικό κομμάτι γιατί αυτός που θα εκτεθεί σίγουρα δεν θα είσαι εσύ.

κάποια πράγματα μπορούν να γράφονται και κάποια όχι.

Lao
26-09-10, 20:10
Το ότι αμέσως μετά την προπόνηση ο μυς χρειάζεται υδατάνθρακα, ναι, ισχύει.

Devil
26-09-10, 20:35
Το ότι αμέσως μετά την προπόνηση ο μυς χρειάζεται υδατάνθρακα, ναι, ισχύει.

λα λα λα λα λαλαλαλα βγαινω offtopic παλι:green:

οχι δεν ισχυει αυτο

εγω τουλαχιστον δεν βαζω το χερι μου στη φωτια:P

λα λα λα λα λαλαλαλαλααααα μπαινω παλι on:green:

εμενα μου φαινετε εχει γινει πολυ φασαρια για τιποτα...

καποιος ειπε αυτο και δεν ειναι ετσι γιατι ο αλλος ειπε εκεινο ....

δεν ειναι πραματα αυτα

οκ ο καθενας μπορει να πει την γνωμη του με τις συνεπειες που μπορει να εχει ( νομικες η' οχι)

το θεμα ειναι κατα ποσο υπαρχουν απο πισω ερευνες κτλ κτλ (σ αυτη την περιπτωση αναλυσεις) για να στηριξει αυτο που ειπε

η γνωμη μου.... για να ειπε αυτο ο νικ πιστευω οτι κατι θα εχει ακοουσει/δει και απλα το ποσταρε δεν νομιζω να ξυπνησε ετσι σημερα και να ειπε α κατσε να ποσταρω αυτο για την Χ εταιρια

βεβαια αν δεν εχει απο πισω τα χαρτια (σκαναρισμενα) ειναι απλα ενα ποστ στο φορουμ

λαλαλαλαλαλααλααα .... πρεπει να βγηκα παλι off ε?:green:

COBRA_STYLE
26-09-10, 20:44
λα λα λα λα λαλαλαλα βγαινω offtopic παλι:green:

οχι δεν ισχυει αυτο

εγω τουλαχιστον δεν βαζω το χερι μου στη φωτια:P

λα λα λα λα λαλαλαλαλααααα μπαινω παλι on:green:

εμενα μου φαινετε εχει γινει πολυ φασαρια για τιποτα...

καποιος ειπε αυτο και δεν ειναι ετσι γιατι ο αλλος ειπε εκεινο ....

δεν ειναι πραματα αυτα

οκ ο καθενας μπορει να πει την γνωμη του με τις συνεπειες που μπορει να εχει ( νομικες η' οχι)

το θεμα ειναι κατα ποσο υπαρχουν απο πισω ερευνες κτλ κτλ (σ αυτη την περιπτωση αναλυσεις) για να στηριξει αυτο που ειπε

η γνωμη μου.... για να ειπε αυτο ο νικ πιστευω οτι κατι θα εχει ακοουσει/δει και απλα το ποσταρε δεν νομιζω να ξυπνησε ετσι σημερα και να ειπε α κατσε να ποσταρω αυτο για την Χ εταιρια

βεβαια αν δεν εχει απο πισω τα χαρτια (σκαναρισμενα) ειναι απλα ενα ποστ στο φορουμ

λαλαλαλαλαλααλααα .... πρεπει να βγηκα παλι off ε?:green:
εσυ κατσε διαβασε μπας και περασεις κανα μαθημα και ασε τα οφ:turtle::turtle::turtle::P

Lao
26-09-10, 20:48
λα λα λα λα λαλαλαλα βγαινω offtopic παλι:green:

οχι δεν ισχυει αυτο

εγω τουλαχιστον δεν βαζω το χερι μου στη φωτια:P



Η πρωτεΐνη χρειάζεται στην φάση κατά την οποία ο μυς αναδομείται. Η αναδόμηση δεν αρχίζει με το που βγαίνεις από το γυμναστήριο, αλλά κάποιες ώρες μετά. Συνεπώς, εάν πάρεις πρωτεΐνη αμέσως μετά την προπόνησή σου, πολύ απλά την περισσότερη θα την «αποχαιρετήσεις» όταν πας προς νερού σου. :P

Αμέσως μετά την προπόνηση, ο μυς είναι «κατεστραμένος» και τότε είναι η καλύτερη ώρα για να βάλεις υδατάνθρακα.

Λυπάμαι φίλε μου, αλλά ισχύει. ;)

COBRA_STYLE
26-09-10, 20:51
Η πρωτεΐνη χρειάζεται στην φάση κατά την οποία ο μυς αναδομείται. Η αναδόμηση δεν αρχίζει με το που βγαίνεις από το γυμναστήριο, αλλά κάποιες ώρες μετά. Συνεπώς, εάν πάρεις πρωτεΐνη αμέσως μετά την προπόνησή σου, πολύ απλά την περισσότερη θα την «αποχαιρετήσεις» όταν πας προς νερού σου. :P

Αμέσως μετά την προπόνηση, ο μυς είναι «κατεστραμένος» και τότε είναι η καλύτερη ώρα για να βάλεις υδατάνθρακα.

Λυπάμαι φίλε μου, αλλά ισχύει. ;)
ενδιαφεροντα τα λεγομενα σου...τα εχεις διασταυρωσει αυτα??εισαι σιγουρος??απο περιεργεια ρωταω

giannis64
26-09-10, 20:54
κανενα αλλο ποστ οφ τοπικ παιδια! υπαρχουν πολλα θεματα ανοιχτα!

και δε νιμιζω οτι πρεπει να φτασουμε σε διαγραφες καποιων ποστ.

edit: λυπαμαι πολυ

just chris
27-09-10, 09:15
κανενα αλλο ποστ οφ τοπικ παιδια! υπαρχουν πολλα θεματα ανοιχτα!

και δε νιμιζω οτι πρεπει να φτασουμε σε διαγραφες καποιων ποστ.

edit: λυπαμαι πολυ
σκετος officer:P:P:P

mario1991
30-09-10, 00:41
Πρόκειται για άρθρο σε ενημερωτικό site.

Πρόκειται για σκευάσματα που περιέχουν βλαβερές ουσίες

Έντεκα επικίνδυνα προϊόντα και συμπληρώματα διατροφής έχουν πιθανώς κυκλοφορήσει στην Ελλάδα μέσω του διαδικτύου και ο Εθνικός Οργανισμός Φαρμάκων εφιστά την προσοχή των καταναλωτών καθώς πρόκειται για σκευάσματα που περιέχουν ουσίες όπως στρυχνίνη, αναβολικά, ορμόνες, ακόμα και φαρμακευτικές ουσίες που πρέπει να χορηγούνται μόνο με σύσταση γιατρού.

Ο ΕΟΦ καλεί τους καταναλωτές σε περίπτωση που έχουν στην κατοχή τους τα παρακάτω προϊόντα να μην τα χρησιμοποιήσουν και να ενημερώσουν άμεσα τον ΕΟΦ.
Συγκεκριμένα πρόκειται για:

1.Το προϊόν SX Male Enhancement Herbal Supplement, το οποίο διακινείται πιθανώς και στην Ελλάδα μέσω διαδικτύου χωρίς να είναι γνωστοποιημένο στον ΕΟΦ, είναι νοθευμένο με την ουσία acetildenafil, σύμφωνα με ενημέρωση της αρμόδιας αρχής του Καναδά.

Το συγκεκριμένο προϊόν προωθείται ως φυτικό προϊόν που προορίζεται για την ενίσχυση της ανδρικής σεξουαλικής δραστηριότητας και, όπως προέκυψε από εργαστηριακή ανάλυση, περιέχει την ουσία acetildenafil, χωρίς να αναφέρεται στην επισήμανση του προϊόντος. Η ουσία αυτή είναι ανάλογο της sildenafil, η οποία περιέχεται σε συνταγογραφούμενα φάρμακα που προορίζονται για την αντιμετώπιση της στυτικής δυσλειτουργίας και μπορεί να προκαλέσει σοβαρές ανεπιθύμητες ενέργειες εάν ληφθεί ανεξέλεγκτα, χωρίς να έχει συνταγογραφηθεί από γιατρό.

2.Τo μη γνωστοποιημένο στον ΕΟΦ συμπλήρωμα διατροφής ReGenerate IGF-1 Precursor που πιθανώς διακινείται μέσω διαδικτύου, περιέχει την απαγορευμένη ουσία στρυχνίνη.

3.Τα μη γνωστοποιημένα στον ΕΟΦ συμπληρώματα διατροφής Vitalonga + Zink 75 & Vitalonga + Zink 150, που πιθανώς να διακινούνται μέσω διαδικτύου, περιέχουν κάδμιο σε συγκέντρωση μεγαλύτερη από τη μέγιστη επιτρεπόμενη.

4.Το μη γνωστοποιημένο στον ΕΟΦ συμπλήρωμα διατροφής Halodrol Liquigels που πιθανώς διακινείται μέσω διαδικτύου, περιέχει την απαγορευμένη αναβολική ουσία δεϋδροεπιανδροστερόνη (DHEA).

Τονίζεται ότι η χρήση αναβολικών στεροειδών είναι πολλαπλά επικίνδυνη, αφού είναι δυνατόν να προκαλέσει οξεία ηπατική βλάβη αλλά και μακροχρόνιες σοβαρές ανεπιθύμητες ενέργειες σε άνδρες, γυναίκες και παιδιά, όπως συρρίκνωση των όρχεων, αύξηση των μαστών και στειρότητα στους άνδρες, αρρενοποίηση στις γυναίκες και μειωμένο ύψος στα παιδιά.

5. Τα μη εγκεκριμένα συμπληρώματα διατροφής NOVEDEX-XT, ANIMAL PUMP, AXIS LABS ADIPO-X, ANABOLIC HALO, 4-AD, DHEA 100 mg (BIOVEA), περιέχουν ουσίες που αποτελούν σοβαρό κίνδυνο για τη δημόσια υγεία (αναβολικά στεροειδή, vinpocetine, yohimbine και προ-ορμόνες). Ο ΕΟΦ επισημαίνει ότι η αγορά προϊόντων αρμοδιότητας ΕΟΦ από μη εγκεκριμένες πηγές, όπως είναι το διαδίκτυο, μπορεί να θέσει σε κίνδυνο την υγεία του καταναλωτή.

giannis64
30-09-10, 08:24
θα ήταν προτιμότερο να έβαζες και την πηγή του άρθρου.

ίσως το παρόν ποστ διαγραφεί!

isis
30-09-10, 11:07
θα ήταν προτιμότερο να έβαζες και την πηγή του άρθρου.


Υπάρχουν οι παραπάνω ανακοινώσεις και πολλές ακόμα στα δελτία τύπου του ΕΟΦ:

1) SX Male Enhancement Herbal Supplement:


http://www.eof.gr/web/guest/home?p_p_id=62_INSTANCE_a8aR&p_p_lifecycle=0&p_p_state=maximized&p_p_mode=view&_62_INSTANCE_a8aR_struts_action=%2Fjournal_articles%2Fview&_62_INSTANCE_a8aR_groupId=12225&_62_INSTANCE_a8aR_articleId=24582&_62_INSTANCE_a8aR_version=1.0

2) Halodrol Liquigels :


http://www.eof.gr/web/guest/home?p_p_id=62_INSTANCE_a8aR&p_p_lifecycle=0&p_p_state=maximized&p_p_mode=view&_62_INSTANCE_a8aR_struts_action=%2Fjournal_articles%2Fview&_62_INSTANCE_a8aR_groupId=12225&_62_INSTANCE_a8aR_articleId=24574&_62_INSTANCE_a8aR_version=1.0

3) Vitalonga + Zink 75 & Vitalonga + Zink 150 :


http://www.eof.gr/web/guest/home?p_p_id=62_INSTANCE_a8aR&p_p_lifecycle=0&p_p_state=maximized&p_p_mode=view&_62_INSTANCE_a8aR_struts_action=%2Fjournal_articles%2Fview&_62_INSTANCE_a8aR_groupId=12225&_62_INSTANCE_a8aR_articleId=24566&_62_INSTANCE_a8aR_version=1.0

4) ReGenerate IGF-1 Precursor :


http://www.eof.gr/web/guest/home?p_p_id=62_INSTANCE_a8aR&p_p_lifecycle=0&p_p_state=maximized&p_p_mode=view&_62_INSTANCE_a8aR_struts_action=%2Fjournal_articles%2Fview&_62_INSTANCE_a8aR_groupId=12225&_62_INSTANCE_a8aR_articleId=24558&_62_INSTANCE_a8aR_version=1.0

isis
30-09-10, 11:10
Δείτε και δελτίο τύπου του ΕΟΦ στις 12/08/2010 για τα :

NOVEDEX-XT, ANIMAL PUMP, AXIS LABS ADIPO-X, ANABOLIC HALO, 4-AD, DHEA 100 mg (BIOVEA):


http://www.eof.gr/web/guest/home?p_p_id=62_INSTANCE_a8aR&p_p_lifecycle=0&p_p_state=maximized&p_p_mode=view&_62_INSTANCE_a8aR_struts_action=%2Fjournal_articles%2Fview&_62_INSTANCE_a8aR_groupId=12225&_62_INSTANCE_a8aR_articleId=24550&_62_INSTANCE_a8aR_version=1.0

giannis64
30-09-10, 11:11
ωραια και σωστα!!

isis
30-09-10, 11:16
ωραια και σωστα!!

και ένα ακόμα δελτίο τύπου του Ε.Ο.Φ Γιάννη , για να γελάσουμε λίγο :

DORIAN YATES Ultimate NOX PUMP FormulaTM :



http://www.eof.gr/web/guest/home?p_p_id=62_INSTANCE_a8aR&p_p_lifecycle=0&p_p_state=maximized&p_p_mode=view&_62_INSTANCE_a8aR_struts_action=%2Fjournal_articles%2Fview&_62_INSTANCE_a8aR_groupId=12225&_62_INSTANCE_a8aR_articleId=20401&_62_INSTANCE_a8aR_version=1.0P.S: Πολύ μου αρέσουν αυτά τα pump , τα stimulants και τα σχετικά!

giannis64
30-09-10, 11:24
καλα ο εοφ μεχρι να καταφερει να παρει τον ελεγχο αγορας συμπληρωματων θα κανει πολλα ακομα!

isis
30-09-10, 11:42
καλα ο εοφ μεχρι να καταφερει να παρει τον ελεγχο αγορας συμπληρωματων θα κανει πολλα ακομα!

δε νομίζω να είναι παράλογος ο Ε.Ο.Φ , απεναντίας έχω την εντύπωση ότι είναι αρκετά ελαστικός. Άλλωστε αυτό είναι και το νόημα των συμπληρωμάτων , δηλαδή σκευασμάτων με συστατικά σε ισορροπημένες αναλογίες , που έχουν ευεργετικές δράσεις στην υγεία του ατόμου , χωρίς να περιέχουν φαρμακευτικές ουσίες. Είτε φτιάχνεις φάρμακο είτε συμπλήρωμα.

Θα έρθει ο καιρός , που θα αρχίσουν να κόβονται κάτι πολυβιταμινούλες με κάτι ανισορροπίες στους ηλεκτρολύτες , κάτι pump , stimulants , πρωτεΐνούλες -ζωοτροφές , κάτι ενωσούλες με ΝΟ3 και ΝΟ2. Ας όψεται η οικονομική κρίση και οι διεθνείς εμπορικές συμφωνίες.

jGod
30-09-10, 12:42
o eof γιατι να επισημαινει οτι απαγορευονται και να μην τα ξηλωνει μονος του?
τα βγαζει πρωτα περνει τα λεφτα απο την γνωστοποιηση και μετα δεν ειναι καλα...δεν μας παρατανε.ορματε στα παρανομα χαχα:turtle::turtle:

isis
30-09-10, 13:41
o eof γιατι να επισημαινει οτι απαγορευονται και να μην τα ξηλωνει μονος του? τα βγαζει πρωτα περνει τα λεφτα απο την γνωστοποιηση και μετα δεν ειναι καλα...δεν μας παρατανε.ορματε στα παρανομα χαχα Αυτό δεν έπεται όμως , ότι δε πρέπει να προστατεύει τη δημόσια υγεία και εκτός αυτού πάρα πολλά συμπληρώματα , δεν είναι καν γνωστοποιημένα στον ΕΟΦ , για να παίρνει χρήματα. Η λήψη ενός συμπληρώματος , τη στιγμή που γνωρίζει ο χρήστης τα συστατικά και το επικίνδυνο ή όχι αυτών , είναι συνειδητή επιλογη και φέρει ακέραια και τις ευθύνες. Ωστόσο οι πιο πολλοί δε γνωρίζουν και απλώς χρησιμοποιούν ένα σκεύασμα , γιατί έχει μία ιδιότητα : τους δίνει τσίτες , τους πρήζει και τα σχετικά. Αν όμως έρθουν οι παρενέργειες , εκ των υστέρων διαμαρτύρεται. Π.χ , αν χρησιμοποιεί κάποιος ένα συμπλήρωμα που έχει μέσα μεγάλη ποσότητα ψευδαργύρου , χωρίς να είναι ισορροπημένος και ξαφνικά νιώθει να ζαλίζεται , να τον πονάει η καρδιά και να έχει μία γεύση σιδήρου , που σημαίνει ότι έχει γίνει αιμόλυση σε ένα βαθμό , τότε δε θα είναι καθόλου χαρούμενος και φαντάζομαι θα ήθελε ο ΕΟΦ να τον είχε προστατεύσει.

manos_
30-09-10, 14:20
Αυτό δεν έπεται όμως , ότι δε πρέπει να προστατεύει τη δημόσια υγεία και εκτός αυτού πάρα πολλά συμπληρώματα , δεν είναι καν γνωστοποιημένα στον ΕΟΦ , για να παίρνει χρήματα. Η λήψη ενός συμπληρώματος , τη στιγμή που γνωρίζει ο χρήστης τα συστατικά και το επικίνδυνο ή όχι αυτών , είναι συνειδητή επιλογη και φέρει ακέραια και τις ευθύνες. Ωστόσο οι πιο πολλοί δε γνωρίζουν και απλώς χρησιμοποιούν ένα σκεύασμα , γιατί έχει μία ιδιότητα : τους δίνει τσίτες , τους πρήζει και τα σχετικά. Αν όμως έρθουν οι παρενέργειες , εκ των υστέρων διαμαρτύρεται. Π.χ , αν χρησιμοποιεί κάποιος ένα συμπλήρωμα που έχει μέσα μεγάλη ποσότητα ψευδαργύρου , χωρίς να είναι ισορροπημένος και ξαφνικά νιώθει να ζαλίζεται , να τον πονάει η καρδιά και να έχει μία γεύση σιδήρου , που σημαίνει ότι έχει γίνει αιμόλυση σε ένα βαθμό , τότε δε θα είναι καθόλου χαρούμενος και φαντάζομαι θα ήθελε ο ΕΟΦ να τον είχε προστατεύσει.

αυτο που περιγραφει ο isis πιστεψτε με ειναι πολυ φριχτο και μπορει να γινει σε σημειο να λυποθιμησετε.Προσοχη με τον ψευδαργυρο.

Bane
30-09-10, 18:34
Αυτό δεν έπεται όμως , ότι δε πρέπει να προστατεύει τη δημόσια υγεία και εκτός αυτού πάρα πολλά συμπληρώματα , δεν είναι καν γνωστοποιημένα στον ΕΟΦ , για να παίρνει χρήματα. Η λήψη ενός συμπληρώματος , τη στιγμή που γνωρίζει ο χρήστης τα συστατικά και το επικίνδυνο ή όχι αυτών , είναι συνειδητή επιλογη και φέρει ακέραια και τις ευθύνες. Ωστόσο οι πιο πολλοί δε γνωρίζουν και απλώς χρησιμοποιούν ένα σκεύασμα , γιατί έχει μία ιδιότητα : τους δίνει τσίτες , τους πρήζει και τα σχετικά. Αν όμως έρθουν οι παρενέργειες , εκ των υστέρων διαμαρτύρεται. Π.χ , αν χρησιμοποιεί κάποιος ένα συμπλήρωμα που έχει μέσα μεγάλη ποσότητα ψευδαργύρου , χωρίς να είναι ισορροπημένος και ξαφνικά νιώθει να ζαλίζεται , να τον πονάει η καρδιά και να έχει μία γεύση σιδήρου , που σημαίνει ότι έχει γίνει αιμόλυση σε ένα βαθμό , τότε δε θα είναι καθόλου χαρούμενος και φαντάζομαι θα ήθελε ο ΕΟΦ να τον είχε προστατεύσει.

Το θέμα είναι ότι ο ΕΟΦ το μόνο που κάνει είναι να αντιγράφει με τραγελαφικό copy/paste τρόπο τις απαγορεύσεις/προειδοποιήσεις του FDA, οι άνθρωποι εκεί είναι τίγκα ανίδεοι.

Bane
30-09-10, 18:38
o eof γιατι να επισημαινει οτι απαγορευονται και να μην τα ξηλωνει μονος του?
τα βγαζει πρωτα περνει τα λεφτα απο την γνωστοποιηση και μετα δεν ειναι καλα...δεν μας παρατανε.ορματε στα παρανομα χαχα:turtle::turtle:
Περιμένει πρώτα τον FDA, οι ίδιοι την μόνη "απαγόρευση" που βγάλαν από μόνοι τους στα τόσα χρόνια ήταν η οδηγία που μας ήρθε να μην πουλάμε στα φαρμακεία συμπληρώματα με πάνω από 135mg βιταμίνης C. Όλως τυχαίως εκείνη την εποχή σταμάτησε και το παλιό καλό Cal-C-Vita(1gram VitC, 1,8E) και αντικαταστάθηκε από το νέο με τα 60 mg.
Αλλά εντάξει υπάρχει εξέλιξη, πλέον κοιτάνε και την λίστα απαγορευμένων της WADA , ελπίζω να απαγορεύσουν και την καφείνη σύντομα ή τουλάχιστον τον διπλό φραπέ να γλυτόσω εγω :green:

Hercules
30-09-10, 20:49
Περιμένει πρώτα τον FDA, οι ίδιοι την μόνη "απαγόρευση" που βγάλαν από μόνοι τους στα τόσα χρόνια ήταν η οδηγία που μας ήρθε να μην πουλάμε στα φαρμακεία συμπληρώματα με πάνω από 135mg βιταμίνης C. Όλως τυχαίως εκείνη την εποχή σταμάτησε και το παλιό καλό Cal-C-Vita(1gram VitC, 1,8E) και αντικαταστάθηκε από το νέο με τα 60 mg.
Αλλά εντάξει υπάρχει εξέλιξη, πλέον κοιτάνε και την λίστα απαγορευμένων της WADA , ελπίζω να απαγορεύσουν και την καφείνη σύντομα ή τουλάχιστον τον διπλό φραπέ να γλυτόσω εγω :green:

αυτο ειδικα για τη βιαταμινη c το διαπιστωσα προσφατα,πηγα σε φαρμακειο να αγορασω με 1000 μιλιγκραμ c και μου ειπε οτι το ανωτατο επιτρεπτο οριο ειναι 135 και αναγκαστικα αγορασα μια cebion.bane μηπως γινεται τοξικη η βιτ. c σε καθημερινες δοσεις μεγαλυτερες απο 500 mg??εσυ που ξερεις τι λες?

isis
30-09-10, 21:09
Το θέμα είναι ότι ο ΕΟΦ το μόνο που κάνει είναι να αντιγράφει με τραγελαφικό copy/paste τρόπο τις απαγορεύσεις/προειδοποιήσεις του FDA, οι άνθρωποι εκεί είναι τίγκα ανίδεοι. υπάρχει και το πρόβλημα του προϋπολογισμού Άλεξ με τον Ε.Ο.Φ , χωρίς χρήματα δε κάνεις τίποτα ούτε έχεις και το κατάλληλο προσωπικό. Μέσα σε αυτούς τους ανίδεους , υπάρχουν όμως και μερικοί άνθρωποι , πριν από κάποιους μήνες προσελήφθησαν , μετρημένοι στα δάχτυλα της μιας παλάμης , με πολυετή εργαστηριακή εμπειρία , που κάνουν τις αναλύσεις σε εργαστήρια οργανισμών που δουλεύουν , με δικό τους κόπο και πολλές φορές έξοδα και έχουν συνθέσει και μερικά σκευάσματα που τα κυκλοφορούν γνωστές εταιρείες. Το μόνο πρόβλημα με αυτούς , είναι ότι ευτυχώς ή δυστυχώς , είναι lab freaks , οι οποίοι εννοείται δε θεωρούν 1 γρ βιταμίνης C τοξικό και απαγορευμένο και δε φαντάζεσαι πόσα συμπληρώματα ήθελαν και θέλουν να βγάλουν "ΠΕ".

savage
30-09-10, 21:25
οι ίδιοι την μόνη "απαγόρευση" που βγάλαν από μόνοι τους στα τόσα χρόνια ήταν η οδηγία που μας ήρθε να μην πουλάμε στα φαρμακεία συμπληρώματα με πάνω από 135mg βιταμίνης C.

εγω παντως σημερα αγορασα 1000αρα βιταμινη c απο φαρμακειο κανονικα

Bane
30-09-10, 21:55
εγω παντως σημερα αγορασα 1000αρα βιταμινη c απο φαρμακειο κανονικα

Και εγώ έχω χιλιάρες στα παραφάρμακα αλλά προσωπικά πλέον την βγάζω με χύμα απ τον σύνδεσμο

Bane
30-09-10, 21:59
αυτο ειδικα για τη βιαταμινη c το διαπιστωσα προσφατα,πηγα σε φαρμακειο να αγορασω με 1000 μιλιγκραμ c και μου ειπε οτι το ανωτατο επιτρεπτο οριο ειναι 135 και αναγκαστικα αγορασα μια cebion.bane μηπως γινεται τοξικη η βιτ. c σε καθημερινες δοσεις μεγαλυτερες απο 500 mg??εσυ που ξερεις τι λες?

Υπάρχουν έρευνες με 20 γραμμάρια βιταμίνης C χωρίς πρόβλημα, 2-3 γραμμάρια την μέρα έιναι ότι πρέπει. Το Cal-C-Vita kυκλοφορούσε 10ετίες και δεν είχε κανείς πρόβλημα

isis
30-09-10, 22:00
...αλλά προσωπικά πλέον την βγάζω με χύμα απ τον σύνδεσμο


ωραίος! :turtle::turtle::turtle:

mekefi
30-09-10, 22:05
tis εχω παρει κι εγω τις cebio ειχαν γλυκιαυση
σε αντιθεση με μια 1000μγ που ειχε πιο ξυνη που πηρα επισης απο φαρμακειο

Hercules
30-09-10, 23:00
Υπάρχουν έρευνες με 20 γραμμάρια βιταμίνης C χωρίς πρόβλημα, 2-3 γραμμάρια την μέρα έιναι ότι πρέπει. Το Cal-C-Vita kυκλοφορούσε 10ετίες και δεν είχε κανείς πρόβλημα

thanx bane!

blackhack
14-11-10, 15:03
Καλησπερα παιδια,ξερετε αν υπαρχει καποιο εργαστηριο που να πληρωνεις και να σου κανει αναλυση του τι ακριβως περιεχει το πρωτεινικο σκευασμα?Απο συσταση μεχρι και ποια ηδη και ποσοτητες αμυνοξεων.Αν ξερετε επισης ποσο στοιχιζει(αν υπαρχει)

f-panos
14-11-10, 15:09
http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?t=3673&highlight=%CF%83%CF%84%CE%BF+%CF%87%CE%B7%CE%BC%CE%B5%CE%B9%CE%BF

Michaelangelo
14-11-10, 15:29
Καλησπερα παιδια,ξερετε αν υπαρχει καποιο εργαστηριο που να πληρωνεις και να σου κανει αναλυση του τι ακριβως περιεχει το πρωτεινικο σκευασμα?Απο συσταση μεχρι και ποια ηδη και ποσοτητες αμυνοξεων.Αν ξερετε επισης ποσο στοιχιζει(αν υπαρχει)

Η πιο εύκολη λύση θα ήταν να βρείς κάποιον βιοαναλuτn να ρωτήσεις αν έχεις κανένα φίλο σου. Ακόμα και αν πας σε κάνα ιδιωτικό βιοαναλιτικο κέντρο, μπορείς να ρωτήσεις αν ξέρουν κανέναν να κάνει. Μπορεί και να υπάρχει (είναι πιθανό αν το ζητήσεις) άτομο τις off ώρες του έναντι αντιτιμου να σου κάνει αυτή τι δουλειά ;)

Υ.Γ. Μεταξύ αστείου και σοβαρού, αν ήμουν Ελλάδα και το έβαζα εδώ σε αγγελία, προβλέπω το διάστημα που θα καθόμουνα να έβγαζα τρελα λεφτά από ανάλυση συμπληρωμάτων και μονο!!!

Aza
15-11-10, 18:26
Πρίν κανα χρόνο γινόταν μάχη στο γυμναστήριο για τις πρωτείνες.......ο καθένας υποστήριζε την εταιρία του......αλλες εταιρίες τις αμφισβητούσαμε.....και κάποιοι είχαν και διάφορες παρενέργειες απο τα supps που χρισημοποιούσαν.....Έτσι μαζευτήκαμε όλοι,και για να βγάλουμε μια άκρη αποφασίσαμε να δώσουμε στο χημείο(ο χημικός εκεί ήταν επίσης ββ στο gym..)....τα κουτιά που δώσαμε ήταν τα εξής:

All-stars -triplex
EAS -Myoplex
Optimum -Whey(100% Gold κτλ..)
Optimum -Whey(100% Gold κτλ..),η οποία κόστιζε 50ευρο τα 9 κιλα!!!!!!
Met-rx -Supreme Whey
All-stars -ECA
Muscletech -Nitrotech

Τα αποτελέσματα ήταν τα εξής:


All-stars -triplex βρέθηκαν παραπάνω ουσίες απο αυτές που αναγράφονται(ίσως προορμονες,μεγάλες ποσότητες αλατιού/ζάχαρης...κ.α..)
EAS -Myoplex Αυτό το προιόν ήταν καθαρό,είχε ακριβώς ότι έγραφε....
Optimum -Whey(100% Gold κτλ..) Κι εδώ βρέθηκαν περεταίρω ουσίες απο τις αναγραφόμενες...
Optimum -Whey(100% Gold κτλ..),η οποία κόστιζε 50ευρο τα 9 κιλα!!!!!! Εδώ το ποσοστό πρωτείνης ήταν πολυ χαμηλό....αντιθέτως η σκόνη ήταν πλούσια σε ζάχαρη και αλάτι,άνθος αραβοσίτου(γι αυτό και δεν διαλύονταν στο σείκερ...)
Met-rx -Supreme Whey Αυτό το προιόν ήταν καθαρό,είχε ακριβώς ότι έγραφε....
All-stars -ECA Εδώ αν και λιποδιαλύτης,προς έκπληξη όλων βρέθηκε πως περιείχε clenbuterol!!
Muscletech-Nitrotech Εδώ ηταν που έγινε χαμός....εκτός του ότι περιείχε πολύ ζάχαρη,είχε επίσης και πολλές άγνωστες ουσίες...(ίσως προορμονες....)


Έτσι λοιπόν,αμα κι εσείς έχετε αμφιβολίες για το συμπλήρωμα(που πολλοί πέρνουν με τη σέσουλα!!!) που έχετε στην αγκαλιά σας ,καλό θα ήταν να το πάτε για ένα Τέστ Παπ...... :D :geek:


Οριστε καποιες οfficial μετρησεις βαρεων μεταλλων σε παρα πολυ γνωστα προιοντα πρωτεινης απο το Consumer's Report , ισως το μεγαλυτερο κεντρο υπερ του καταναλωτη στο κοσμο με ελεγχους σε χιλιαδες προιοντα ετησιως.

http://www.consumerreports.org/cro/magazine-archive/2010/july/food/protein-drinks/whats-in-your-protein-drink/index.htm

Eddie
15-11-10, 21:25
Εχει ξαναμπει το πινακακι αυτο^^:thumbup:

Aza
15-11-10, 22:47
Εχει ξαναμπει το πινακακι αυτο^^:thumbup:

Αααα... Συγνωμη φιλιτατε Εddie. Δεν το3ερα. Νεουδι εδω , θα προσεχω αλλη φορα! :thumbup:

Eddie
15-11-10, 23:38
Αααα... Συγνωμη φιλιτατε Εddie. Δεν το3ερα. Νεουδι εδω , θα προσεχω αλλη φορα! :thumbup:

Σιγα βρε,δε πειραζει!Απλως στο ειπα γιατι μαλλον δε θα δεις πολλους να απορουν;)

auron
29-11-10, 16:33
Παιδια πρωτο μου σχολιο και για να ειμαι ειλικρινης δεν κρατηθηκα να μην το κανω για καποιους λογους.Μιλαμε για ενα θεμα , συγκρινουμε προιοντα εταιριων και πιανουμε το καθε μπουκαλακι και λεμε:ποσα γραμμαρια εχει απο αυτο;ποσα απο το αλλο;Αρα αυτο ειναι καλυτερο γιατι εχει πιο πολλα /ή τα ιδια αλλα σε καλυτερη τιμη.
Εχει αναρωτηθει κανεις σας αν οι διαδικασιες εξαγωγης αυτων των ουσιων ειναι οι ιδιες για καθε εταιρια;Εχει ψαξει καποιος τις πηγες απο τις οποιες τις παιρνουν τις πρωτες υλες τους;Γιατι εχουμε μια λογικη "μπακαλικου" οπου λεμε αυτο το σουβλακι εχει κοτοπουλο και πατατες και κανει τοσο.Γιατι το αλλο σουβλακι ενος αλλου μαγαζιου απεναντι ενω εχει τα ιδια και λιγοτερα μεσα κανει πιο ακριβα;
Και οσοι ξερουν γνωριζουν ποσο σημαντικες ειναι οι τεχνικες εξαγωγης αλλα ακομα πιο σημαντικες οι πηγες απο τις οποιες παιρνουν την καθε ουσια.
Μονο και μονο απο αποψη ποιοτητας και απορροφητικοτητας.Και κυριως μακροχρονιων επιδρασεων..
Τι σημαινει οτι πουλαει μονο στα φαρμακεια;Απλο.
Αν κατι δεν παει καλα,μπαινουν μεσα φυλακη ανθρωποι απο τον φαρμακευτικο συλλογο, ο ιδιος πιθανον ο φαρμακοποιος και καμποσοι απο την ιδια την εταιρια (εδω στην ελλαδα).Τουλαχιστον ετσι πρεπει.
Αν κατι δεν παει καλα σε μια εταιρια που δεν ειναι στα φαρμακεια τι γινεται;Τιποτα.Οι υπευθυνοι εξαφανιζονται και στην τελικη σου λενε ας προσεχες που ηρθες σε εμας , μονος σου ηρθες κανενας δεν σε πιεσε.
Ο αλλος ομως που παει σε φαρμακειο λετε να του πουν τα ιδια;Και τωρα θα μου πειτε ενταξει ρε μεγαλε και που ξερεις τι κανει η solgar και αν εφαρμοζει αυτα που λεει;Η απαντηση ειναι απλη.Δεν ξερω.Αλλα ξερω το εξης.60 χρονια τωρα κανεις δεν εχει πει κατι ασχημο για αυτην την εταιρια, εχει κερδισει την εμπιστοσυνη των φαρμακοποιων (και αυτο δεν ειναι λιγο πιστεψτε με) που την βαζουν μεσα στα μαγαζια τους και την προτεινουν παιζοντας το κεφαλι τους κορονα γραμματα.Η διαφορα χρηματων εγκειται στον τροπο παρασκευης και ποιοτητας των προιοντων της,Τοσο απλα.Τωρα απο εκει και περα ο καθε ενας κανει οτι θελει και κυριως δινει τα λεφτα που θελει για τον εαυτο του.Αλλο αυτο ομως και αλλο να λες, αυτη η εταιρια ειναι κακια επειδη ειναι πανακριβη.Αυτοι λετε δεν θελουν να πουλησουν και να γινουν αναταγωνιστικοι;Το θεμα ειναι τι παραχωρησεις κανει η καθε εταιρια για κατι τετοιο....

metz
29-11-10, 17:37
Φίλε auron έχεις κάποια πολύ καλά επιχειρήματα.

Διαφωνώ κάθετα στο ότι αν κάτι πάει στραβά σε προϊόν που πωλείται σε φαρμακεία θα μπει έστω και ένας φυλακή. Αν γνωρίζεις κάποια τέτοια περίπτωση θα ήθελα να τη μάθω...

Από την άλλη έγκριση ΕΟΦ έχουν ελάχιστα προϊόντα.

Τα προϊόντα της solgar υπόκεινται σε ληστρική φορολόγηση + μεγάλα περιθώρια κέρδους καταλήγοντας σε υψηλές κατά τη γνώμη μου τιμές...

Σίγουρα δεν είναι κακή η εταιρία και σίγουρα τα προϊόντα της είναι ποιοτικά.

Το θέμα είναι στο ότι στην Ελλάδα πωλούνται σε υπερβολικά ψηλές τιμές για τους λόγους που προανέφερα.

Αρκετά φαρμακεία πωλούν και άλλα συμπληρώματα διατροφής, πχ πρωτείνες EAS, Joe Weider κλπ. Οι τιμές όμως είναι μιάμιση και δύο φορές πάνω από τις αντίστοιχες, των ίδιων προϊόντων, σε κάποιο κατάστημα συμπληρωμάτων διατροφής.

Προφανώς λοιπόν δεν φταίει η κάθε εταιρία παρασκευής και εμπορίας συμπληρωμάτων για την τιμή λιανικής στα φαρμακεία.

Εδώ αυτό που επισημαίνουμε είναι πως τελικά, το value for money που έχουμε αγοράζοντας από κατάστημα συμπληρωμάτων διατροφής και πολύ περισσότερο παραγγέλλοντας από το διαδίκτυο είναι πολύ καλύτερο από το να δίνω μια περιουσία στον κάθε φαρμακοποιό!

Eddie
29-11-10, 17:49
Φιλε auron,εγω θα σου πω το εξης.
Ολοι ξερουμε πως τα mercedes ειναι πολυ καλα αυτοκινητα.Εχουν μεγαλη παθητικη ασφαλεια,εχουν καλα φρενα,καλα συστηματα,ειναι αξιοπιστα κλπ.

Γιατι ομως αγοραζουμε fiat και hyundai απ τη στιγμη που ξερουμε πως ειναι υποδεεστερα,εχουν περισσοτερες ελλειψεις απο τις μερσεντες και ειναι πιο ανασφαλη για εμας?

Γιατι απλα τα μεταξωτα βρακια θελουν κι επιδεξιους κωλους.Οταν κερδισω το τζοκερ δε θα αγοραζω πρωτεινη με 10ε το κιλο αλλα με 100.Χαιρω πολυ.

giannis64
29-11-10, 18:40
Παιδια πρωτο μου σχολιο και για να ειμαι ειλικρινης δεν κρατηθηκα να μην το κανω για καποιους λογους.Μιλαμε για ενα θεμα , συγκρινουμε προιοντα εταιριων και πιανουμε το καθε μπουκαλακι και λεμε:ποσα γραμμαρια εχει απο αυτο;ποσα απο το αλλο;Αρα αυτο ειναι καλυτερο γιατι εχει πιο πολλα /ή τα ιδια αλλα σε καλυτερη τιμη.
Εχει αναρωτηθει κανεις σας αν οι διαδικασιες εξαγωγης αυτων των ουσιων ειναι οι ιδιες για καθε εταιρια;Εχει ψαξει καποιος τις πηγες απο τις οποιες τις παιρνουν τις πρωτες υλες τους;Γιατι εχουμε μια λογικη "μπακαλικου" οπου λεμε αυτο το σουβλακι εχει κοτοπουλο και πατατες και κανει τοσο.Γιατι το αλλο σουβλακι ενος αλλου μαγαζιου απεναντι ενω εχει τα ιδια και λιγοτερα μεσα κανει πιο ακριβα;
Και οσοι ξερουν γνωριζουν ποσο σημαντικες ειναι οι τεχνικες εξαγωγης αλλα ακομα πιο σημαντικες οι πηγες απο τις οποιες παιρνουν την καθε ουσια.
Μονο και μονο απο αποψη ποιοτητας και απορροφητικοτητας.Και κυριως μακροχρονιων επιδρασεων..
Τι σημαινει οτι πουλαει μονο στα φαρμακεια;Απλο.
Αν κατι δεν παει καλα,μπαινουν μεσα φυλακη ανθρωποι απο τον φαρμακευτικο συλλογο, ο ιδιος πιθανον ο φαρμακοποιος και καμποσοι απο την ιδια την εταιρια (εδω στην ελλαδα).Τουλαχιστον ετσι πρεπει.
Αν κατι δεν παει καλα σε μια εταιρια που δεν ειναι στα φαρμακεια τι γινεται;Τιποτα.Οι υπευθυνοι εξαφανιζονται και στην τελικη σου λενε ας προσεχες που ηρθες σε εμας , μονος σου ηρθες κανενας δεν σε πιεσε.
Ο αλλος ομως που παει σε φαρμακειο λετε να του πουν τα ιδια;Και τωρα θα μου πειτε ενταξει ρε μεγαλε και που ξερεις τι κανει η solgar και αν εφαρμοζει αυτα που λεει;Η απαντηση ειναι απλη.Δεν ξερω.Αλλα ξερω το εξης.60 χρονια τωρα κανεις δεν εχει πει κατι ασχημο για αυτην την εταιρια, εχει κερδισει την εμπιστοσυνη των φαρμακοποιων (και αυτο δεν ειναι λιγο πιστεψτε με) που την βαζουν μεσα στα μαγαζια τους και την προτεινουν παιζοντας το κεφαλι τους κορονα γραμματα.Η διαφορα χρηματων εγκειται στον τροπο παρασκευης και ποιοτητας των προιοντων της,Τοσο απλα.Τωρα απο εκει και περα ο καθε ενας κανει οτι θελει και κυριως δινει τα λεφτα που θελει για τον εαυτο του.Αλλο αυτο ομως και αλλο να λες, αυτη η εταιρια ειναι κακια επειδη ειναι πανακριβη.Αυτοι λετε δεν θελουν να πουλησουν και να γινουν αναταγωνιστικοι;Το θεμα ειναι τι παραχωρησεις κανει η καθε εταιρια για κατι τετοιο....

αφου ειναι το πρωτο σου ποστ καλυτερα να διαβαζεις και να ψαχνεις λιγο στο φορουμ για θεματα τα οποια εχουν 1000ειπωθει.

auron
29-11-10, 18:57
αφου ειναι το πρωτο σου ποστ καλυτερα να διαβαζεις και να ψαχνεις λιγο στο φορουμ για θεματα τα οποια εχουν 1000υποθει.

Αν εχουν χιλιοειπωθει τοτε οι διαχειριστες του forum θα ειχαν κλειδωσει το συγκεκριμενο post και δεν θα γινονταν αλλα σχολια για το θεμα.Αλλωστε η απαντηση μου ειναι απολυτως σχετικη αφου αφορα την εταιρια.Τωρα για το θεμα μας,

Φιλε metz, εχεις δικιο οτι ενας απο τους σημαντικοτερους λογους αυτης της υπερβολικης τιμολογησης ειναι το ελληνικο κρατος που στην κυριολεξια ληστευει τους απλους φορολογουμενυς (δηλαδη εμας:shifty: )
Σε αυτο δυστηχως δεν μπορουμε να κανουμε και πολλα πραγματα..

Φιλε Eddie η πικρη αληθεια ειναι αυτη..Και εγω οπως και οι περισσοτεροι επειδη υπολογιζουμε και το σεντς (αχ που ειναι η παλια καλη δραχμη) ,σιγουρα η τιμη ειναι ενας πολυ σημαντικος παραγοντας που καθοριζει τις αγορες μου.
Απλα ειμαι της φιλοσοφιας καλυτερα να παιρνω κατι μικρο και καλο( κατα την δικη μου παντα γνωμη) παρα κατι μεγαλο και αμφιβολο -με τα ιδια χρηματα παντα-.Τωρα μπορει το καλο και το αμφιβολο στην τελικη να ειναι και το ιδιο, απλα ετσι νοιωθω εγω καλυτερα.;)

giannis64
29-11-10, 19:06
Αν εχουν χιλιοειπωθει τοτε οι διαχειριστες του forum θα ειχαν κλειδωσει το συγκεκριμενο post και δεν θα γινονταν αλλα σχολια για το θεμα.Αλλωστε η απαντηση μου ειναι απολυτως σχετικη αφου αφορα την εταιρια.Τωρα για το θεμα μας,



:thumbup: καλα για να το λες εσυ ετσι θα ειναι..
δεν ειχα εγω αλλη δουλεια να κανω και το μετεφερα εδω για πλακα.

Bane
29-11-10, 19:14
Τι σημαινει οτι πουλαει μονο στα φαρμακεια;Απλο.
Αν κατι δεν παει καλα,μπαινουν μεσα φυλακη ανθρωποι απο τον φαρμακευτικο συλλογο, ο ιδιος πιθανον ο φαρμακοποιος και καμποσοι απο την ιδια την εταιρια (εδω στην ελλαδα).Τουλαχιστον ετσι πρεπει.


Σημαίνει ότι στη χειρότερη αν κάτι δεν πάει καλά βγάζει ο ΕΟΦ μια ανακοίνωση απόσυρσης και το βγάζουμε απ τα ράφια..... Ο φαρμακευτικός σύλλογος ουδεμια σχέση ή ευθήνη έχει για τα συμπληρώματα/είδη ειδικής διατροφής που πωλούνται στα φαρμακεία, αυτό είναι αποκλειστικά θέμα marketing της εταιρείας(για είδη ειδικής διατροφής) ή νομοθεσίας (για συμπληρώματα διατροφής).

Ramrod
30-11-10, 00:07
Αν δε κάνω λάθος σε λινκ (πιο πάνω) με ανεπιθύμητες ουσίες υπάρχει και η solgar μέσα σε λίστα...με βαρέα μέταλα είναι νομίζω...

Lao
04-12-10, 23:05
Παιδια πρωτο μου σχολιο και για να ειμαι ειλικρινης δεν κρατηθηκα να μην το κανω για καποιους λογους.Μιλαμε για ενα θεμα , συγκρινουμε προιοντα εταιριων και πιανουμε το καθε μπουκαλακι και λεμε:ποσα γραμμαρια εχει απο αυτο;ποσα απο το αλλο;Αρα αυτο ειναι καλυτερο γιατι εχει πιο πολλα /ή τα ιδια αλλα σε καλυτερη τιμη.
Εχει αναρωτηθει κανεις σας αν οι διαδικασιες εξαγωγης αυτων των ουσιων ειναι οι ιδιες για καθε εταιρια;Εχει ψαξει καποιος τις πηγες απο τις οποιες τις παιρνουν τις πρωτες υλες τους;Γιατι εχουμε μια λογικη "μπακαλικου" οπου λεμε αυτο το σουβλακι εχει κοτοπουλο και πατατες και κανει τοσο.Γιατι το αλλο σουβλακι ενος αλλου μαγαζιου απεναντι ενω εχει τα ιδια και λιγοτερα μεσα κανει πιο ακριβα;
Και οσοι ξερουν γνωριζουν ποσο σημαντικες ειναι οι τεχνικες εξαγωγης αλλα ακομα πιο σημαντικες οι πηγες απο τις οποιες παιρνουν την καθε ουσια.
Μονο και μονο απο αποψη ποιοτητας και απορροφητικοτητας.Και κυριως μακροχρονιων επιδρασεων..
Τι σημαινει οτι πουλαει μονο στα φαρμακεια;Απλο.
Αν κατι δεν παει καλα,μπαινουν μεσα φυλακη ανθρωποι απο τον φαρμακευτικο συλλογο, ο ιδιος πιθανον ο φαρμακοποιος και καμποσοι απο την ιδια την εταιρια (εδω στην ελλαδα).Τουλαχιστον ετσι πρεπει.
Αν κατι δεν παει καλα σε μια εταιρια που δεν ειναι στα φαρμακεια τι γινεται;Τιποτα.Οι υπευθυνοι εξαφανιζονται και στην τελικη σου λενε ας προσεχες που ηρθες σε εμας , μονος σου ηρθες κανενας δεν σε πιεσε.
Ο αλλος ομως που παει σε φαρμακειο λετε να του πουν τα ιδια;Και τωρα θα μου πειτε ενταξει ρε μεγαλε και που ξερεις τι κανει η solgar και αν εφαρμοζει αυτα που λεει;Η απαντηση ειναι απλη.Δεν ξερω.Αλλα ξερω το εξης.60 χρονια τωρα κανεις δεν εχει πει κατι ασχημο για αυτην την εταιρια, εχει κερδισει την εμπιστοσυνη των φαρμακοποιων (και αυτο δεν ειναι λιγο πιστεψτε με) που την βαζουν μεσα στα μαγαζια τους και την προτεινουν παιζοντας το κεφαλι τους κορονα γραμματα.Η διαφορα χρηματων εγκειται στον τροπο παρασκευης και ποιοτητας των προιοντων της,Τοσο απλα.Τωρα απο εκει και περα ο καθε ενας κανει οτι θελει και κυριως δινει τα λεφτα που θελει για τον εαυτο του.Αλλο αυτο ομως και αλλο να λες, αυτη η εταιρια ειναι κακια επειδη ειναι πανακριβη.Αυτοι λετε δεν θελουν να πουλησουν και να γινουν αναταγωνιστικοι;Το θεμα ειναι τι παραχωρησεις κανει η καθε εταιρια για κατι τετοιο....

Με την ίδια λογική, το Animal Pak είναι στην αγορά 27 χρόνια, έχει μαζέψει διθυραμβικές κριτικές και σχόλια και παρόλαυτά δεν το πουλάνε στα φαρμακεία. Φαντάζομαι ότι αν δεν είχε καλή απορροφητικότητα ή κατασκευαζόταν από σκάρτα υλικά, κάτι θα είχε διαπιστωθεί μέσα σε τόσο καιρό.

Φίλε μου, τα συμπληρώματα που πωλούνται στα φαρμακεία δεν «έχουν κερδίσει την εμπιστοσύνη των φαρμακοποιών» όπως λες. Είναι απλά θέμα marketing και βιτρίνας.

Περισσότερα περί Solgar, εδώ.

http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?t=11176

tots
26-12-10, 23:05
αι να ενημερώσουν την αρμόδια αρχή. Τα προϊόντα αυτά, που είναι μη γνωστοποιημένα στον ΕΟΦ, περιέχουν από μεγαλύτερες από τις επιτρεπόμενες συγκεντρώσεις ουσιών, αναβολικά έως και... στρυχνίνη.

Ειδικότερα, απαγορευμένες αναβολικές ουσίες περιέχουν τα συμπληρώματα διατροφής Halodrol Liquigels, Novedex-XT, Animal Pump, Axis Labs Adipo-X. Anabolic Halo, 4-AD, DHEA 100mg (Biovea), τα οποία διακινούνται μέσω του Διαδικτύου και πιθανότατα έχουν κυκλοφορήσει και στην Ελλάδα. Σύμφωνα με τον ΕΟΦ, η χρήση αναβολικών στεροειδών είναι πολλαπλά επικίνδυνη, αφού είναι δυνατόν να προκαλέσει οξεία ηπατική βλάβη, αλλά και μακροχρόνιες ανεπιθύμητες ενέργειες σε άνδρες γυναίκες και παιδιά, όπως συρρίκνωση των όρχεων, αύξηση των μαστών και στειρότητα στους άνδρες, αρρενοποίηση στις γυναίκες και μειωμένο ύψος στα παιδι

παιδια τι λετε για αυτο{το κσαναποσταρα εδω ποθ ειναι σε σωστο τοπικ πιστευο}

πολλοι εχοθμε δοκιμασει το Animal Pump

ειναι αποκομα απο εφημεριδα καθημερινη!!

TEFAAtzis
26-12-10, 23:08
εχει ξαναγινει ντορος για αυτο το θεμα.Topic locked

giannis64
26-12-10, 23:16
παιδια τι λετε για αυτο{το κσαναποσταρα εδω ποθ ειναι σε σωστο τοπικ πιστευο}

πολλοι εχοθμε δοκιμασει το Animal Pump

ειναι αποκομα απο εφημεριδα καθημερινη!!

το θεμα σου συγχωνευτηκε..

tots
27-12-10, 00:36
παιδια δεν το ηξερα.. π μπορω να μαθο πληροφοριες .. δεν βρισκω..ευχαριστω

NoPainNoGain
28-12-10, 07:36
Και γω δε νομίζω ένα τόσο γνωστό site να κάνει λαμογιές.

Άλλωστε δε θα στέλνανε μαζί τόσο διαφορετικά κουτιά αν είχαν να κρύψουν κάτι.

Machiavelli ξέρεις από που παρήγγειλα. :thumbup:

Τώρα για τα εξανθήματα με απασχολεί πολύ αλλά είναι πολύ περίεργο γιατί συμβαίνει εδώ και μια βδομάδα μιαμιση περίπου και δεν έχω αλλάξει κάτι στη διατροφή μου από αρχές Μαίου.

Είναι εξανθήματα στα χέρια κάτω από τον αγκώνα και πάνω από τον καρπό. 5-6 σε κάθε χέρι αλλά αυτό που με ανυσηχεί είναι ότι ενώ κάποια ηρεμούν και φεύγουν σιγά σιγά πετάνε καινούργια αλλού. Πουθενά αλλού δεν έχω όλο το σώμα μου είναι καθαρό. Μπορεί κάτι να με πείραξε χαλασμένο κιόλας θα περιμένω να φύγουν δε θα κόψω κάτι. Πάντως κουτί πρωτείνης άλλαξα γιατί τελείωσε.

ποιο σαιτ ??? Ξεκιναει απο predator.. ????

Geo84
02-01-11, 22:33
Ναι αυτό είναι το site. Το πιασες.

Καλά ρε παιδιά μπαίνω μετά από τόσο καιρό στο site και βλέπω απάντηση προ πέντε ημερών σε ποστ που είχα κάνει τον Μάιο.

Χαχαχαχαχαχαχ!

Πάντως τα σπυράκια έχουν σταματήσει να βγαίνουν εδω και πολυυυυ καιρό και δε θυμάμαι αν ήταν μόλις τελείωσα την πρωτείνη της Αγγλίας, πιο πριν, ή μετά.

Δεν έχω ξαναπαραγγήλει από κει όχι για κανένα άλλο λόγο αλλά επειδή δε κάνω μεγάλες παραγγελίες πλέον.

NoPainNoGain
03-01-11, 16:58
Πολυ καλο σαιτ με καλες τιμες , και εμενα οτι μου εχει ερθει ειναι αρκετα καλο. Μονο λιγο στραπατσαρισμενο . Δε πειραζει.

eras
07-01-11, 17:48
Ο ΕΟΦ ανακοινώνει ότι τo προϊόν RELACLORE, το οποίο διακινείται παράνομα ως συμπλήρωμα διατροφής που προορίζεται για απώλεια βάρους χωρίς να έχει γνωστοποιηθεί στον ΕΟΦ, είναι νοθευμένο με τη δραστική ουσία σιβουτραμίνη, σύμφωνα με ενημέρωση του συστήματος έγκαιρης προειδοποίησης για τα τρόφιμα. Επισημαίνεται ότι η ουσία σιβουτραμίνη έχει αποσυρθεί από τις ευρωπαϊκές χώρες λόγω αρνητικού προφίλ ασφάλειας.
Εφιστάται η προσοχή των καταναλωτών, ώστε σε περίπτωση που έρθει στην κατοχή τους προϊόν με τα ανωτέρω χαρακτηριστικά, να μην το χρησιμοποιήσουν και να ενημερώσουν άμεσα τον ΕΟΦ.

Επισημαίνεται ότι η αγορά προϊόντων αρμοδιότητας ΕΟΦ από μη εγκεκριμένες πηγές, όπως είναι το διαδίκτυο, μπορεί να θέσει σε κίνδυνο την υγεία του καταναλωτή.

http://www.iatronet.gr/newsarticle.asp?art_id=13737

eras
07-01-11, 17:49
παραμενει η απορια μου κατα το ποσο τα διαφορα συμπληρωματα διατροφης περιεχουν αυτο που λενε στην εττικετα

beefmeup
07-01-11, 17:51
εχει το ιδιο πραγμα που ειχε κ η παλια εκδοση του venom +3.0.

P@NOS
12-02-11, 22:00
*** Μεταφορα από το τόπικ Promax (Maximuscle) (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?p=328103#post328103)***

εγω ξεκινησα αυτη την πρωτεινη που ηταν η πρωτη μου και σιγουρα η τελευταια μου
πριν 25-30 μερες περιπου

την πρωτη εβδομαδα σκεφτηκα να την παιρνω πιο πολυ δοκιμαστικα ηπια χρηση δηλαδη με τη λογικη να την συνηθισει ο οργανισμος μου
(εδω και δυο χρονια κανω πολυ καλη φυσικη διατροφη και εχω δει πως αλλαζει ο μεταβολισμος μου)
τελος παντων περναει η πρωτη βδομαδα , στη δευτερη βδομαδα την επαιρνα πιο τακτα παντα δλδ μετα απο καθε προπονηση στο τελος της εβδομαδας την πηρα και πριν και μετα την προπονηση οπως δηλαδη συνιστουν οι οδηγιες της

αποτελεσμα στο τελος της δευτερης βδομαδας επαθα αλλεργια τις πρωτες δυο μερες δν εδωσα σημασια αλλα μετα παραγινε εβγαλα μικρα σπιρακια απο τη κοιλια μεχρι το λαιμο και ειχα τρελη φαγουρα
καλα να παθω ομως που ακουσα και ειδα μερικους στο γυμναστηριο και εγκατελειψα τη φυλοσοφια δυο χρονων

900γρ η ποσοτητα 54 ευρο η τιμη δν εχει φτασει ουτε καν μεχρι τη μεση

τα φαρμακεια ηταν κλειστα με αποτελεσμα να μην μπορω να βρω μια λυση για να ανακουφιστω μονη λυση ηταν το χαμομηλι μεχρι να ανοιξουν τα φαρμακεια που ειχαν απεργια
υποψιν εγραφα και εξετασεις πριν 3-4 μερες και κατα τη διαρκεια της εξετασης δεν μπορουσα να συγκεντρωθω απο τη φαγουρα απορω πως εγραψα

πηρα αντισταμινικα χαπια και αλοιφη και τωρα σχεδον μου εχει φυγει η αλλεργια
απο δευτερα θα την παω στο καταστημα και θα την αδειασω μεσα εκει αν δεν βρω καποιον να του τη δωσω

αυτα απο μενα διαβαζω τοσα περι συμπληρωματων εδω μεσα και μονο στη σκεψη τι μπορει να παθω αν τα δοκιμασω παθαινω σοκ

δεν με νοιαζει τι πα πει ο οποιοσδηποτε εγω την αποφαση μου την εχω παρει
καθως δεν με νοιαζει αν κανω χαλια το κολομαγαζο απο το οποιο το αγορασα

SPORTSCENTER λεγεται στο εμπορικο αιθριο του αμαρουσιου


*** Μεταφορα από το τόπικ Promax (Maximuscle) (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?p=328103#post328103)***

Polyneikos
12-02-11, 22:25
Πανο η αναφορα σου στο μαγαζι δεν νομίζω να βοηθαει σε κατι,αν πρεπει να τα βαλεις με καποιον ντε και καλα,είναι η παραγωγος εταιρία,εκτος αν υποννοείς ότι ευθυνεται το μαγαζί στο ποσοστο που του αναλογει (ανοιγμενο προιον,κακες συνθηκες φυλαξης κτλ),κατι που μπορεί να συμβεί,αλλα δεν ειναι συχνό φαινόμενο..
Προφανως σε πειραξε κατι,καποιο συστατικο του ειναι αλλεργιογονο σε σενα,δεν είναι απαραίτητα υποπτο αυτο καθως υπάρχουν ποσα ατομα που την εχουν δοκιμασει χωρις τετοια συμπτωματα,αλλωστε υπαρχουν αλλεργικα ατομα ακομα και σε πιο "φυσικες" πηγες,όπως η ντοματα,οι ξηροι καρποι ,η σκόνη και αλλα.
Δεν ειναι τοσο απλο το ζητημα αλλα σιγουρα καλως σε προβληματισε.

P@NOS
12-02-11, 22:48
εγω δεν εχω αντιμετωπισει ποτε αλλεργια σε φαγητο και εχω δοκιμασει παρα πολλα ειτε κρεατικα ειτε φρουτα ειτε ξηρους καρπους λαχανικα δημητριακα

και κατι αλλο απο τοτε που ξεκινησα τη σωστη διατροφη αποφευγοντας πιτσες σουβλακια αναψυκτικα κατι που γινεται πανω απο τρια χρονια (απλα στην αρχη δεν ειχα φτιαξει σωστο προγραμμα ως προς το γυμναστηριο) αν τυχει μαι φορα και βγουμε εξω και φαω πιτσα η σουβλακι η κατι απο φαστ φουντ πραγμα που γινετια μια φορα το εξαμηνο και αν ... τοτε με πιανει κατι σαν δηλητηριαση και μπαινοβγαινω τουαλετα δηλαδη ο οργανισμος επειδη εχει συνηθησει στο ποιοτικο φαι οταν του βαζω αυτες τις αηδιες παθαινει προβληματα εντονα

ετσι πιστευω ειναι και το συμπληρωμα που πηρα κατι σαν φαστ φουντ
προιον εργαστηριου
και μιας και εδωσα ενα μαθημα προσφατα οπου γινοταν αναφορα στον τροπο παρασκευης των πεπτιδιων των πρωτεινων και τον συμπληρωματων κατεπεκταση

μονο για τη συνθεση ενος διπεπτιδιου δηλαδη συνδεση δυο αμινοξεων χρησιμοποιουν 3-4 αντιδραστηρια καταλαβιανεις τι γινεται για να φτιαξουν ολοκληρη πρωτεινη

τεσπαη εταιρεια βρισκεται στην αγγλια εγω δν εχω ουτε ορεξη ουτε λεφτα για να παω ταξιδακι μονο κια μονο για να τους κανω παραπονα προσωπο με προσωπο και οχι μεσω μαιλ
ουτε δουλευω για να μπορω να πληρωσω δικηγορο για να κινηθω νομικα
θα την πληρωσει το μαγαζι που μου την πλασαρε με τοση αθωοτητα

jimmy007
13-02-11, 12:51
προιον εργαστηριου
και μιας και εδωσα ενα μαθημα προσφατα οπου γινοταν αναφορα στον τροπο παρασκευης των πεπτιδιων των πρωτεινων και τον συμπληρωματων κατεπεκταση

μονο για τη συνθεση ενος διπεπτιδιου δηλαδη συνδεση δυο αμινοξεων χρησιμοποιουν 3-4 αντιδραστηρια καταλαβιανεις τι γινεται για να φτιαξουν ολοκληρη πρωτεινη


Καταρχάς,σε ποια σχολή είσαι και σε ποιο μάθημα ασχολείστε με τον τρόπο παραγωγής whey και άλλων συμπληρωμάτων διατροφής?
Επίσης, η πρωτείνη whey δεν φτιάχνεται στο εργαστήριο από την σύνδεση αμινοξέων με πεπτιδικούς δεσμούς. Με αυτό τον τρόπο, θα έφτιαχναν μία απλή πολυπεπτιδική αλυσίδα που δεν έχει καμία σχέση με την πολύ πιο σύνθετη πρωτείνη ορού γάλακτος(whey) που θα διαφέρει εντελώς στην δευτεροταγή,τριτοταγή και τεταρτοταγή δομή(η αλυσίδα που λεω δεν έχει καν 4γη δομή) επειδή η διαμόρφωση των πρωτεινών καθορίζεται σε μεγάλο βαθμό από τν επίδραση μη ομοιοπολικών δυνάμεων(δ.Η. κτλ).
Αλήθεια γιατί χρειάζονται 3-4 αντιδραστήρια και ποια για τη σύνθεση ενός πεπτιδικού δεσμού? Παράλογο μου φαίνεται τελείως..
Δεν προσπαθώ να κάνω επίδειξη γνώσεων με αυτά που αναφέρω. Απλά μιας και ασχολείσαι προφανώς με το αντικείμενο, θα ήθελα να μου τεκμηριώσεις αυτά που λες...
Αν βγαίνω off, παρακαλώ τους moderators να μετακινήσουν το post μου στο θέμα που θεωρούν πιο σωστό..:toast:

P@NOS
13-02-11, 15:41
δεν ειπα οτι ασχολουμαι με μαθημα που λεει κατι για την whey συγκεκριμενα
ενα αυτο

δευτερον στο χημικο σπουδαζω και αυτο το μαθημα λεγοταν οργανικη3 που εκανε αναφορα σε ενα κεφαλαιο για τις πρωτεινες και τα αμινοξεα

αν δεν φτιαχνεται σε εργαστηριο τοτε που φτιαχνονται τα χημικα σκευασματα στη φαρμα κανενος χωριου? νομιζω και με απλη λογικη καταληγει καποιος στο αυτονοητο

εσυ πως ξερεις αυτα που εγραψες δουλευεις σε καποια εταιρεια η εχεισ διαβασει εγκυρα αρθρα?

http://ja-jp.facebook.com/topic.php?uid=115575031794610&topic=47

αυτο που εχω βρει μεχρι στιγμης εξηγει καπως το διαχωρισμο της
τωρα μπορει να μην φτιαχνεται ακριβως απο την αρχη δλδ αμινοξυ αμινοξυ
παντως σιγουρα θα γινοται τροποποιησεις
και σιγουρα θα εχει και 4ταγη δομη

{ επειδή η διαμόρφωση των πρωτεινών καθορίζεται σε μεγάλο βαθμό από τν επίδραση μη ομοιοπολικών δυνάμεων(δ.Η. κτλ).}
συμφωνω αλλα δεν κτλβ τι σχεση εχει και τα παραπανω σαν εξηγηση σε τι???

jimmy007
13-02-11, 16:25
δεν ειπα οτι ασχολουμαι με μαθημα που λεει κατι για την whey συγκεκριμενα
ενα αυτο

δευτερον στο χημικο σπουδαζω και αυτο το μαθημα λεγοταν οργανικη3 που εκανε αναφορα σε ενα κεφαλαιο για τις πρωτεινες και τα αμινοξεα

αν δεν φτιαχνεται σε εργαστηριο τοτε που φτιαχνονται τα χημικα σκευασματα στη φαρμα κανενος χωριου? νομιζω και με απλη λογικη καταληγει καποιος στο αυτονοητο

εσυ πως ξερεις αυτα που εγραψες δουλευεις σε καποια εταιρεια η εχεισ διαβασει εγκυρα αρθρα?

1. εσύ ανέφερες
εδωσα ενα μαθημα προσφατα οπου γινοταν αναφορα στον τροπο παρασκευης των πεπτιδιων των πρωτεινων και των συμπληρωματων κατεπεκταση αλλά εντάξει,δεν κάνουμε εδώ παιχνίδι με τις λέξεις..

2.Καταρχάς έχω την εντύπωση χρησιμοποιείς τον όρο χημικά σκευάσματα λες και μιλάς για πυρηνικά απόβλητα.Καλύτερα θα ήταν, κατά τη γνώμη μου, να δεις πρώτα τι είναι η whey,που πολύ αμφιβάλλω αν ξέρεις, και μετά να προβαίνεις σε τέτοιους χαρακτηρισμούς.
Βασικά το γάλα από το οποίο βγαίνει η whey θα μπορούσε να απομονώνεται και σε καμια φάρμα χωριού αλλά μάλλον δεν συμφέρει αυτό..:green:
Βασικά η whey δεν φτιάχνεται.. Υπάρχει στο γάλα....
Δυστυχώς, από ότι φαίνεται φέρεις και εσύ την άποψη που επικρατεί: Παίρνει πρωτείνη,θα πάθει καρκίνο από αυτά τα χημικά"
Δεν δουλεύω σε κάποια εταιρεία αλλά με σωστή πληροφόρηση και απλή λογική φτάνεις σε αυτά που λέω. Αν θες,ψάξτο..

Δεν είχα δει το edit σου...


υτο που εχω βρει μεχρι στιγμης εξηγει καπως το διαχωρισμο της
τωρα μπορει να μην φτιαχνεται ακριβως απο την αρχη δλδ αμινοξυ αμινοξυ
παντως σιγουρα θα γινοται τροποποιησεις
και σιγουρα θα εχει και 4ταγη δομη

{ επειδή η διαμόρφωση των πρωτεινών καθορίζεται σε μεγάλο βαθμό από τν επίδραση μη ομοιοπολικών δυνάμεων(δ.Η. κτλ).}
συμφωνω αλλα δεν κτλβ τι σχεση εχει και τα παραπανω σαν εξηγηση σε τι???

Όπως σου είπα και παραπάνω δεν δημιουργείται από την αρχή. Σαφώς και θα έχει 4γη δομή. Δεν γίνονται τροποποιήσεις αλλά διαχωρισμοί και συμπυκνώσεις. Οι μη οποιπολικές δυνάμεις κολλάνε στο ότι δεν μπορείς από το μηδέν να φτιάξεις λειτουργική(με βιολογική αξία) πρωτείνη γιατί χρειάζονται αυτές για να αποκτήσει η whey τη διαμόρφωση που έχει..

Ramrod
13-02-11, 17:28
Φίλε P@no, εγω πιστευω το μεγαλύτερο λάθος που έκανες ήταν να πάρεις κάτι το οποίο δε γνωρίζεις καλά τι είναι και που ακριβώς χρησιμευει. Απο τα ποστ σου το διαπιστώνει κανείς ευκολα πως έχεις πέσει και εσύ θύμα παραπληροφόρησης.

Σε ότι αφορά την αλλεργία, μπορεί να είναι απο κάποιο αλλεργιογόνο που περιέχει η πρωτεϊνη, το οποίο προκαλεί αλλεργία σε εσένα. Δε σημαίνει ότι είναι κακό το προϊόν. Επίσης, επειδή λες ότι τόσα χρόνια δεν είχες καμία αλλεργία, αυτό δε παίζει κανένα ρόλο. Μπορεί να απόκτησες φέτος και να μη το ήξερες. Αν ρωτήσεις έναν δερματολογο/αλλεργιολόγο/αφροδισιολόγο θα σου εξηγήσει ότι διάφορες αλλεργίες μπορούμε να τις παρουσιάσουμε σε οποιαδήποτε στιγμή της ζωής μας. Το γνωρίζω γιατί μου έχει συμβεί...


Σου παραθέτω παρακάτω και ένα απόσπασμα απο άρθρο στο wikipedia το οποίο αναφέρεται στις πρωτεϊνες σαν θρεπτικό συστατικό, είτε απο φαγητό, είτε απο συμπλήρωμα, δεν έχει σημασία...


Specific proteins found in certain food items are often the cause of allergies and allergic reactions.[27] This is because the structure of each form of protein is slightly different; some may trigger a response from the immune system while others remain harmless. Many people are allergic to casein, the protein in milk; gluten, the protein in wheat and other grains; the particular proteins found in peanuts; or those in shellfish or other seafoods. Food allergies should not be confused with food intolerance.

Και αν έχεις όρεξη να το διαβάσεις όλο ηδού:
http://en.wikipedia.org/wiki/Protein_%28nutrient%29

Όσο για το ποστ στο FCB αυτή η κοπέλα μου το έχει γράψει τι είναι?

Lao
15-02-11, 00:23
Υπάρχει κανένας που να έχει γραφτεί στο consumerlab.com;

P@NOS
07-03-11, 20:55
ειχα καιρο να μπω....

jimmy007

συμπληρωματων κατ επεκταση ακριβως αυτο ειπα ανεφερε γενικα κατι για αυτα οχι τπτ ειδικο και ηταν και εκτος υλης τελος παντων
δεν καταλαβαινω γιατι γραφεις λες και προσπαθεις να υπερασπιστεις καποιον
και βεβαια σκευασμα ειναι το σημπληρωμα και οχι φυσικο προιον ελεος πια δηλαδη
φυσικο προιον ειναι το μελι η ταχινι το γαλα το γιαουρτι

αν ειχα παθε φετος αλλεργεια σε κατι θα ειχα βγαλει σπυρια και οταν ετρωγα γιαουρτι επινα γαλα η ετρωγα αυγα η οτιδηποτε αλλο

και βεβαια το ψαξα πριν παρω το σκευασμα αυτο και απο τοτε που παω γυμναστηριο ακουγα για συμπληρωματα γιατι ειχαμε ενα γυμναστη που μας επριζε να παρουμε

τεσπα δεν εχει σχεση αυτος στην αποφαση μου ...

σχετικα με το αλλο που ειπωθηκε οτι μπορει να παρασκευαστουν και σε χωριο απλα δεν βολευει , ε πες στη ηπειρο να βγαζον και whey μαζι με τη φετα
συγνωμη και ολας απο τη μια γραφεις για πεπτιδικους δεσμους και δυναμεις υδρογονου και πως λειτουργουν που παω στοιχημα σε κανα σιτε τα μαθες αφου εισια μικρος για να εχεις τελειωσει πανεπιστημιο και απο την αλλη λες αυτο το αστειο για τ χωριο και οτι δεν ειναι χημικο σκευασμα το καθε συμπληρωμα και λες εμενα προκατειλλημενο

εγω δεν κρυφτηκα πισω απο το δαχτυλο μου οταν επαθα αλλεργεια και ουτε ειπα α η πρωτεινη ειναι καλη δεν την σταματαω ας ξινομαι κατι αλλο θα φταιει ...

δεν ξερω ποιος θα παθει καρκινο και αν το παθει απο το συμπληρωμα η απο την βρωμερη ατμοσφαιρα που μας εχει περικυκλωσει παντως το σιγουρο ειναι πως για να μαθει κανεις πρεπει να παθει

και να πω και κατι τελευταιο και θα σας αφησω στην ησυχια σας
οπως οι γυναικες βαζουν στηθος χειλη οπισθια (τα εγραψα κοσμια ετσι)
ετσι και εμεις οι αντρες θελουμε να βαλουμε μυες και μην μου πει κανεις οτι βαζει μυες γιατι θελει να εινια υγιεις γιατι θα γελαω ειναι καθαρα για την εικονα και εγω για αυτο πηρα το συμπληρωμα ... και για αυτο κανω πολλα γευματα και σηκωνω βαρη
το παραδεχομαι
αλλα τρεχω και στο διαδρομο η εξω παω βουνο με το ποδηλατο παω για κολυμπι πσινα η κολυμβητηριο το καλοκαιρι για να ειμαι υγειης

ακομα και τα πολλα γευματα που κανουμε με την συνεχη παροχη πρωτεινης απο κρεατα και αυγα χωρις να υπολογιζω τα συμπληρωματα επιβαρυνουν τον οργανισμο που δουλευει συνεχεια για να καψει

ΟΤΑΝ Η ΓΕΝΝΙΑ ΜΑς ΦΤΑΣΕΙ 40-50-60 θα μαθουμε τελικα αν ειναι χημικα σκευασματα η αγνο παρθενο κρεμογαλο καλα για 70 δεν νομιζω να φτασουμε μονο διασωληνομενοι
δεν σας φιανετια περιεργο που οι παλιοι που περασαν πολεμους και κακουχιες χωρις καν κοτοπουλο να τρωνε ουτε βεβαια whey ζουνε ανετα μεχρι τα 80-90
και οσοι δεν τρωγανε σαν ζωα πατανε 100
και εμεις με ολες τις ανεσεις παθαινουμε κοιλες ριξη χιαστων και αλλα... το σικωτι και τα νεφρα αργοτερα θα δειξουν (οταν λεω εμεις εννοω οσους γυμναζονται σηστηματικα,και κανουν μπρατσα)

τωρα μπορειτε να με φατε που τα εγραψα ολα αυτα να με πειτε χαζο προκατειλημενο ταραξια και δεν ξερω και γω τι αλλο ομως θα ξερετε οτι η κρεατινη δεν φυτρωνει σε χωραφι

ΥΣ. βγαζω πιο καλες προπονησεις απο τις δυο βδομαδες που επαιρνα την πρωτεινη
αυτο εχει για μενα σημασια και τιποτε αλλο

tasos2
07-03-11, 21:49
P@NOS ο jimmy7 νομιζω σπουδαζει ιατρικη γι αυτο τα ξερει αυτα. Και σε site να τα διαβαζε ενας που δεν ειναι σχετικος δε νομιζω να τα καταλαβαινε.

Eχεις καποια αποδειξη ή εστω ενδειξη οτι οσοι κανουν bodybuilding πεθαινουν προωρα. Ελπιζω να μην αναφερεις τους επαγγελματιες που παιρνουν στεροειδη. Εγω σου λεω οτι εμεις που γυμναζομαστε και κανουμε διατροφη και παιρνουμε συμπληρωματα θα εχουμε πολυ καλυτερη υγεια απο το μεσο ανθρωπο που δεν ασχλολειται.



θα ξερετε οτι η κρεατινη δεν φυτρωνει σε χωραφι


Κρεατινη ειναι συστατικο των μυων δηλαδη του κρεατος. Καθε φορα που τρως κρεας παιρνεις καποια ποσοτητα κρεατινης. Μπορουμε να πουμε οτι γινεται και σε χωραφι οταν η αγελαδα γενναει ενα μοσχαρακι. Με το συμπληρωμα κρεατινης απλα κανεις υπερφορτωση που δεν μπορεις να κανεις με τις ποσοτητες που εχει το κρεας.

Δε λεω οτι τα συμπληρωματα ειναι αγνα αλλα αυτο εξαρταται απο την εταιρεια ισως καποια να ειναι ισως αλλα οχι. Αλλα ελπιζω να συμφωνεις οτι απο τις διαφορες βλακειες που εχουν στα σουπερ μαρκετ ειναι λιγοτερο επικινδυνα ακομα και αν η εταιρεια δεν ειναι σωστη

Γενικα κινδυνολογεις χωρις να γνωριζεις κατι ουσιαστικο. Αυτο βλεπω εγω. Παρε τα συμπληρωματα καντους χημικη αναλυση και μετα ελα να μας πεις τη γνωμη σου με ουσιατικα επιχειρηματα

Pavlos17
07-03-11, 23:12
σιγουρα τα συμπληρωματα δεν ειναι αγνα...μονο με μια χημικη αναλυση μπορεις να καταλαβεις,και ειχα διαβασει καπου παλια,ειχε γινει αναλυση σε καποια συμπληρωματα,και μονο αθωα δεν ηταν...τα προβληματα σε καποιον που κανει χρηση και οχι καταχρηση,ΧΡΗΣΗ,θα φανουν στο μελλον και οχι τωρα.

tasos2
07-03-11, 23:29
σιγουρα τα συμπληρωματα δεν ειναι αγνα...

Eσυ εχεις κανει σε ολα απο ολες τις εταιρειες χημικη αναλυση και το λες με σιγουρια ετσι?

beefmeup
07-03-11, 23:40
παιδια εγω που κανω χρηση συμπληρωματων,πριν 7-8 χρονια μου ελεγαν οτι στο μελλον θα δουμε τι γινεται..

εχουν περασει 8 χρονια κ αυτοι που μου το ελεγαν εχουν παρουσιασει διαφορα θεματακια υγειας απο κακη διατροφη τσιγαρα/ξυδια κ δεν ξερω γω τι αλλο..
εμενα οι εξετασεις μου καθε φορα που κανω ειναι υπερκομπλε..

αλλα κ παλι τα ιδια ατομα μου λενε,οτι παλι το μελλον θα δειξει..

"ποιο μελλον ρε μαγκες"τους απαντω.."κ πριν 8 χρονια τα ιδια δεν μου λεγατε??"

αυτα τα ολιγα..

Pavlos17
07-03-11, 23:40
Eσυ εχεις κανει σε ολα απο ολες τις εταιρειες χημικη αναλυση και το λες με σιγουρια ετσι?

οχι.αλλα εχω δει αναλυσεις απο γνωστες εταιριες,νομιζω και απο την ΕΑS.

Lao
07-03-11, 23:54
οχι.αλλα εχω δει αναλυσεις απο γνωστες εταιριες,νομιζω και απο την ΕΑS.

...όπως;

Pavlos17
07-03-11, 23:57
...όπως;

αλλη μια νομιζω ηταν και η muscletech,που της βρεθηκαν και προορμονες ;)

Lao
08-03-11, 00:00
αλλη μια νομιζω ηταν και η muscletech,που της βρεθηκαν και προορμονες ;)

Άλλο λέω...

Είπες ότι έχεις δει αναλύσεις από γνωστές εταιρείες, σωστά; Οι αναλύσεις αυτές, τι ακριβώς λένε, από ποιον έγιναν, με τι ακριβώς ασχολήθηκαν και ποια ήταν τα αποτελέσματά τους;

Κάποιο link υπάρχει;

Ramrod
08-03-11, 02:34
P@anos με απο τα λεγόμενα σου καταλαβαίνω ότι δεν έχεις ιδέα τι είναι τα συμπληρώματα... είναι δικαιωμά σου να μην παίρνεις αλλά όλα αυτά που λες περι αλλεργιών ή ότι έκανες δυνατότερη προπόνηση χωρίς τη λήψη πρωτεϊνης είναι άκυρα. Για την αλλεργία σου το εξήγησα πιο επάνω, αν θέλεις να το καταλάβεις έχει καλώς, αν είσαι τόσο απόλυτος στην άποψη σου που κανείς δε μπορεί να στην αλλάξει πρόβλημά σου. Το αν κάνεις δυνατή προπόνηση τι σχέση έχει με τη λήψη πρωτεϊνης? Καμία. Δεν αποτελεί καν παράγοντα, άρα δε ξέρεις τι κάνει το συμπλήρωμα. Πήρες πρωτεϊνη για να φουσκώσεις και να κάνεις μπράτσα? Αρα δε ξέρεις τι κάνει το συγκεκριμένο συμπλήρωμα...

Δε νομίζω ότι έπεσε κανείς να σε φάει, απόψεις ανταλλάσουμε και πρέπει να είσαι έτοιμος να ακούσεις και την αντίθετη άποψη... Έτσι γίνεται ο διάλογος!

Με αυτά που λες προσπαθείς να πείσεις ότι τα συμπληρώματα είναι επικινδυνα, τα επιχειρήματα όμως που χρησιμοποιείς δεν έχουν ουδεμία σχέση με το αν τα συμπληρώματα είναι γενικώς βλαβερα! Το ότι κάποια ουσία σου προκάλεσε αλλεργική αντιδραση δεν έχει καμία σχεση με το συμπλήρωμα! ΜΑ ΚΑΜΙΑ ΟΜΩΣ! Θα μπορούσες να το πάθεις και τρώγοντας κάτι...
Επίσης το ότι έπαθες εσύ αλεργία δε καθιστά ένα συμπλήρωμα ή μια ουσία επικινδυνη. Δηλαδή αμα εγώ είμαι αλλεργικός στα καρύδια αυτό σημαίνει ότι είναι επικίνδυνα? Απλά θα φάω άλλους ξηρούς καρπούς και θα τα αποφύγω...

Αν ο γιατρός σου χορηγούσε ένα συμπλήρωμα για φαρμακευτικους λόγους(μου έχει τύχει πχ καρνιτίνη, γίνεται να σου δώσουν και συμπληρώματα), και αντιδρούσε κάπως με τον οργανισμό σου, αυτό σημαίνει ότι η καρνιτίνη είναι επικίνδυνη? Τι θα έκανες, μύνηση στο γιατρό επειδή έπαθες αλλεργία? Αν διαβάσεις σε όλα τα συμπληρώματα όπως επίσης και σε φαρμακευτικά σκευάσματα γράφουν στο χαρτάκι η κάπου :allergen information, παρενέργεις κλπ. Κάθε άνθρωπος είναι μοναδικός και κάθε ουσία είτε φυσική είτε χημική, επιδρά διαφορετικά στον καθένα! Αν έχεις αλλεργία στη σόγια είτε πρωτεϊνη πιεις είτε φας ένα φασολάκι σόγιας θα πάθεις αλλεργική αντίδραση...

Επίσης αν θες να συμπεριφερθείς ώριμα πήγαινε σε έναν αλλεργιολόγο και κάνε μια εξέταση να δεις τι σου προκάλεσε αλλεργία. Το να κατηγορείς τα συμπληρώματα έτσι αυθαίρετα είναι τουλάχιστον ανώριμο...
Και κάτσε διάβασε να μάθεις 5 πράγματα αλλιώς μην ασχολείσαι καθόλου με αυτά!

αυτά.

P@NOS
15-03-11, 00:54
πηρα την πρωτεινη γιατι 2,5 χρονια τωρα ακουγα και εβλεπα στο γυμ και απο κανεναν γνωστο 'πρεπει να παρεις'
και ειπα τωρα πια που τελος παντων δν ειμαι αρχαριος πια ας δοκιμασω το κατι παραπανω

λες οτι δν εχει καμια επιδραση η πρωτεινη στην προπονηση....
πως ειναι δυνατον .... δν λεω οτι θα παρω την ενεργεια απο την πρωτεινη
αλλα αφου γραφει στην ετικετα πριν και μετα την προπονηση ... θα λεγε μονο μετα
υποτιθεται μπορει να μην αφηνε τους μυς να κουραστουν ευκολα κατα την διαρκεια

τεσπα εγω αυτο που ξερω ειναι οτι μια βδομαδα ημουν χαλια + τις πρωτες φορες που την πηρα ενιωθα φουσκωμα (στομαχι)

απο τη στιγμη που ειμαι τωρα καλα δν προκειται να ξαναμπω σε περιπετειες


καλα οσους καπνιζουν η πινουν εννοειται δν τους συμπεριλαμβανω στο σημειο που ειχα πει για το χρονο ζωης
σιγουρα το τσιγαρο ειναι βλαβεροτερο απο ολα

RAMROD
αν με περνας για κανεναν ασχετο που εχει παροπηδες αδιαφορω και μονο οτι 2,5 χρονια ασχολουμαι με γυμναστηριο και δν ειχα παρει τπτ εκτος απο κατι παουεραιντ και κατι φιαλιδια πολυβιταμινης για ενα μηνα παλιοτερα (απο φαρμακειο τα χα παρει)
λεει πολλα
οχι σαν καποιους που βλεπω στο γυμ κανουν μια βδομαδα και μετα πανε κια παιρνουν χαπια αμινοξεων

Ramrod
15-03-11, 01:29
πηρα την πρωτεινη γιατι 2,5 χρονια τωρα ακουγα και εβλεπα στο γυμ και απο κανεναν γνωστο 'πρεπει να παρεις'
και ειπα τωρα πια που τελος παντων δν ειμαι αρχαριος πια ας δοκιμασω το κατι παραπανω

λες οτι δν εχει καμια επιδραση η πρωτεινη στην προπονηση....
πως ειναι δυνατον .... δν λεω οτι θα παρω την ενεργεια απο την πρωτεινη
αλλα αφου γραφει στην ετικετα πριν και μετα την προπονηση ... θα λεγε μονο μετα
υποτιθεται μπορει να μην αφηνε τους μυς να κουραστουν ευκολα κατα την διαρκεια

τεσπα εγω αυτο που ξερω ειναι οτι μια βδομαδα ημουν χαλια + τις πρωτες φορες που την πηρα ενιωθα φουσκωμα (στομαχι)

απο τη στιγμη που ειμαι τωρα καλα δν προκειται να ξαναμπω σε περιπετειες


καλα οσους καπνιζουν η πινουν εννοειται δν τους συμπεριλαμβανω στο σημειο που ειχα πει για το χρονο ζωης
σιγουρα το τσιγαρο ειναι βλαβεροτερο απο ολα

RAMROD
αν με περνας για κανεναν ασχετο που εχει παροπηδες αδιαφορω και μονο οτι 2,5 χρονια ασχολουμαι με γυμναστηριο και δν ειχα παρει τπτ εκτος απο κατι παουεραιντ και κατι φιαλιδια πολυβιταμινης για ενα μηνα παλιοτερα (απο φαρμακειο τα χα παρει)
λεει πολλα
οχι σαν καποιους που βλεπω στο γυμ κανουν μια βδομαδα και μετα πανε κια παιρνουν χαπια αμινοξεων

Καταρχάς το πρέπει να πάρεις ποιός άσχετος σου το είπε? Γιατί πρέπει? Ποιός αποφασίζει τι πρέπει?

Μη με παρεξηγέις, ειλικρινά δεν έχω καθόλου επιθετικό τόνο και στο λέω εντελώς φιλικά αλλά συνεχίζω απο τα λεγόμενα σου να συμπεραίνω πως δεν έχει ιδέα απο συμπληρώματα και τι είναι το καθένα...

Αν δεν έχεις παροπίδες και σε ενδιαφέρει να μάθεις, για δικό σου καλό ξεκίνα να διαβάζεις, στο φόρουμ αλλά και όπου αλλου νομίζεις περι τίνος πρόκειτε...

Καλό στον εαυτό σου θα κάνεις, εγώ δε κερδίζω τίποτα...
Έχεις 5 πόστ, αρχισε να ασχολείσαι και με άλλα σχετικά με το άθλημα, ενημερώσου...η αμάθεια είναι πολύ κακό πράγμα αλλά ακόμα χειρότερο είναι η ιμιμάθεια...

Αυτά απο εμένα...

gk
15-03-11, 02:35
Πανο το οτι πηγαινεις γυμναστηριο δυομισι, πεντε, δεκα χρονια, δε λεει απολυτως τιποτα ρεσυ.. :spank: :razz: Αλλο οι ασκησεις & οι τεχνικες εκγυμνασης των μυικων ομαδων κλπ κλπ και αλλο η διατροφη, τα συμπληρωματα διατροφης, τα αναβολικα κλπ.
(Επισης φυσικα αλλο τα συμπληρωματα διατροφης και αλλο τα αναβολικα...!)

Θελω να σου πω δηλαδη πως το οτι πας γυμναστηριο δεν συνεπαγεται και γνωση πανω στα συμπληρωματα και κυριως μην περιμενεις να παρεις καμια σοβαρη πληροφορια/γνωση απο
1)γυμναστες που σε παροτρεινουν συνεχως για ληψη συμπληρωματων μονο κ μονο για να πουλησουν, προφανως..
και 2)απο γνωστους μεσα στο γυμναστηριο που πιθανων να μην ξερουν ουτε οι ιδιοι τι παιρνουν γιατι το παιρνουν και τι τους κανει αυτο που παιρνουν..

Για το δικο σου καλο και μονο, προσπαθησε να συζητησεις λιγο εδω μεσα (με ατομα που γνωριζουν!) και να διαβασεις θεματα γενικου περιεχομενου σχετικα με την πρωτεΐνη και τα συμπληρωματα που αναλυουν διαφορα απλα πραγματακια που ομως κανεις δεν γνωριζει στην αρχη, οτι κ αν εχει ακουσει απο φιλους κ γνωστους. Και θα δεις οτι θα καταλαβεις πολλα και θα κατανοησεις ακομα περισσοτερα με τον καιρο. Και φυσικα θα διαβασεις και αρνητικα πραγματα και οτι μπορει να προκαλεσουν και βλαβη τα συμπληρωματα και κατι τετοια, :arrow: αν δεν προσεχεις τον τροπο ληψης :!:
Το ιδιο ομως μπορει να συμβει και με την υπερβολικη ληψη μιας κοινης γνωστης πολυβιταμινης απο το φαρμακειο, δηλαδη να προκαλεσεις καποιου ειδους βλαβη στον οργανισμο σου. Οι περισσοτεροι, κυριως οι καινουργιοι, παιρνουν υπερδοσολογιες συμπληρωματων σε σχεση με το σωμα τους. Παιρνουν αυτο που τους λενε ή που γραφουν πανω τα κουτια και οχι αυτο που χρειαζονται. Αυτο σε συνδυασμο με μακροχρονια χρηση εννοειται οτι θα οδηγησει σε καποια βλαβη Πανο. Μια αλλεργια ομως με μια επισκεψη στο νοσοκομειο σε ασχημη κατασταση με ενεσεις μετα, δεν χαρακτηριζει ολες τις ζαμπονοτυροπιτες βλαβερες ή χαλασμενες σαν αυτη που εφαγα μια ωραια ημερα. ;) Οσο για φουσκωματα βαρυστομαχιες και τα σχετικα, ειναι καθαρα θεμα δυσανεξιας στη λακτοζη αν μιλαμε για πρωτεΐνη ή το πολυ πολυ να μην σου "καθεται" καλα καποια μαρκα.

Ελπιζω να βοηθησα κ εγω λιγο. Ολα αυτα στα λεει ενας τελειως μετριος σε γνωσεις νεαρος και χρηστης μολις μερικων, μετρημεμων ουτε στα δυο χερια, συμπληρωματων πρωτεΐνης.


[νομιζω ειμαστε και οι τρεις εκτος Θεματος σε αυτο το σημειο πλεον]

NASSER
17-03-11, 10:41
Παρατηρώ πως υπάρχει μια έντονη αντιπαράθεση... δεν υπάρχει λόγος...

Ο P@NOS είναι αρχάριος στο χώρο τον συμπληρωμάτων και καθώς είναι επιφυλακτικός στη χρήση αυτών, η στάση του απέναντι στα συμπληρώματα είναι επιφυλακτική.

Οι υπόλοιποι κάνετε λίγο επίθεση αδιαφορώντας και μη κατανοώντας πως πολλοί από εσάς πέρασαν από το ίδιο στάδιο. Ο γραπτός λόγος μπορεί να παρεξηγηθεί πολύ εύκολα...

Ramrod
18-03-11, 04:34
Παρατηρώ πως υπάρχει μια έντονη αντιπαράθεση... δεν υπάρχει λόγος...

Ο P@NOS είναι αρχάριος στο χώρο τον συμπληρωμάτων και καθώς είναι επιφυλακτικός στη χρήση αυτών, η στάση του απέναντι στα συμπληρώματα είναι επιφυλακτική.

Οι υπόλοιποι κάνετε λίγο επίθεση αδιαφορώντας και μη κατανοώντας πως πολλοί από εσάς πέρασαν από το ίδιο στάδιο. Ο γραπτός λόγος μπορεί να παρεξηγηθεί πολύ εύκολα...

Απολύτως καμία αντιπαράθεση Nasser! Ακριβώς επειδή δε γνωρίζαμε και εμείς κάποτε προσπαθούμε να του δώσουμε να καταλάβει ότι το πήρε στραβά το πράγμα για λάθος λόγο.

Ίσως παρεξηγηθήκαμε, αλλά προσωπικά ότι είπα το είπα καλοπροέραιτα...

Επίσης λογικό είναι να επιμένουμε τόσο, όταν η μόνη συμμετοχή κάποιου στο φόρουμ είναι να προσπαθεί να αποδείξει (με ελειπέις γνώσεις και αγνοια) κάτι που αποδεδειγμένα δεν ισχύει (η είναι παραποίηση του τι ισχύει), υπάρχουν αντιδράσεις...ειδικά όταν γίνεται σε ένα θέμα όπου ο οποιοσδήποτε ψάχνει για κάποιες συγκεκριμένες απαντήσεις.

Όλα πάντως γίνονται σε φιλικό κλίμα, απο τη μεριά μου τουλάχιστον...

gk
18-03-11, 12:12
Εγω, ναι, παραδεχομαι οτι ηθελα να τον δειρω. χαχαχα :P
Ελα ουτε εγω νομιζω πως εχω κανα επιθετικο υφος ρε παιδια.. Πιο πολυ στο χαβαλε-φιλικο τα ειπα τα παραπανω, μου φαινεται... Δεν πιστευω πως θα γινει καμια παρεξηγηση.

Γενικα ο φιλος σκεφτεται αρκετα φοβισμενα (οπως ακριβως κ εγω πριν ασχοληθω με αυτα) οπως καθε ενας που δεν γνωριζει πολλα και δεν εχει καποιες απλες σημαντικες "γνωσεις". Και δε μιλαμε για γνωσεις επιστημονικες χημικες και δεν ξερω τι αλλο, αλλα για γνωσεις του τυπου να γνωριζεις απλα "τι ειναι η πρωτεΐνη, τι ακριβως κανει στο σωμα μας, πως πρεπει να λαμβανεται, οχι καταχρηση" κλπ κλπ.. ;)

..συν το αλεργικο που ειχε, ειναι λογικη η συγχυση του. Ξεχασα να το αναφερω αυτο στο προηγουμενο ποστ μου.

jannous44
21-10-11, 14:04
να κανω μια ερωτηση ισως χαζη. αν θελω να κανω μια αναλυση πρωτεινης.. μπορω να τη στειλω σε καποιο μικροβιολογικο εργαστηριο η θα με περασουν για βλαμενο?:green::green::turtle::turtle: και αν οχι που μπορω να την στειλω?:unsure:

Lao
21-10-11, 14:06
να κανω μια ερωτηση ισως χαζη. αν θελω να κανω μια αναλυση πρωτεινης.. μπορω να τη στειλω σε καποιο μικροβιολογικο εργαστηριο η θα με περασουν για βλαμενο?:green::green::turtle::turtle: και αν οχι που μπορω να την στειλω?:unsure:

Γιατί να σε περάσουν για βλαμμένο; Απεναντίας.

jannous44
21-10-11, 14:11
Γιατί να σε περάσουν για βλαμμένο; Απεναντίας.

γινετε ετσι?.. ξερω γω περιεργος εχει γινει ο κοσμος σημερα

isis
21-10-11, 14:16
γινετε ετσι?.. ξερω γω περιεργος εχει γινει ο κοσμος σημερα

έχεις κανένα σύμπτωμα που σχετίζεται με παθογόνα ή από γενικές ανησυχίες?

jannous44
21-10-11, 14:29
έχεις κανένα σύμπτωμα που σχετίζεται με παθογόνα ή από γενικές ανησυχίες?

απλα για να ξερω αν θελω να στειλω μια πρωτεινη για αναλυση που μπορω να την στειλω..:thumbup:

exkaliber
21-10-11, 23:23
ειχαμε τετοιο θεμα και δεν το ηξερα:turtle::turtle::turtle::turtle:

καποιος που εχει προσβαση σε εργαστηριο χημειας μπορει να την αναλυσει καπως???

να ριξει ξερω γω κανα διαλυτικο και να δει πως διαλυεται,
σαν τις ταινιες ενα πραγμα:green:

jannous44
22-10-11, 17:37
ειχαμε τετοιο θεμα και δεν το ηξερα:turtle::turtle::turtle::turtle:

καποιος που εχει προσβαση σε εργαστηριο χημειας μπορει να την αναλυσει καπως???

να ριξει ξερω γω κανα διαλυτικο και να δει πως διαλυεται,
σαν τις ταινιες ενα πραγμα:green:

πολλες ταινιες βλεπεις..7:green::green:

karpoutzidis
22-10-11, 18:09
αυτοι στο χημικο ισως μπορουν στην ζουλα.:P

lila_1
23-07-12, 14:32
Εδώ γελάμε
Ενας χρήστης του reditt.com έκανε μετρήσεις σε γνωστά αμερικάνικα προιόντα πρωτεινών. Τα δείγματα του τα έστειλαν άλλοι χρήστες.
Τα αποτελέσματα των αναλύσεων φαίνονται εδώ (https://docs.google.com/spreadsheet/ccc?key=0Ag9uT-E4EIL7dFZPZnR0WVZybGtFWnRKNzdKNm9XOVE#gid=0) . Τσεκάρετε διαφορά μεταξύ πραγματικής και υποτιθέμενης περιεκτικότητας...

Δείτε και τη myofusion που είμαι σίγουρη ότι έχετε καταναλώσει κουβάδες :rolf:

Η γκασπάρι έβγαλε και ανακοίνωση προς απάντηση στα αποτελέσματα που έχουν κάνει το γύρο του διαδυκτίου...
http://www.gasparinutrition.com/news/articleview.aspx?ArticleID=276


Α (http://www.gasparinutrition.com/news/articleview.aspx?ArticleID=276)ντε και καλά post-wo shakes! :green::green:

Δείτε και και την ορίτζιναλ πηγή http://www.reddit.com/r/Fitness/comments/uva9t/big_reddit_protein_powder_measurement_results/

TheWorst
23-07-12, 14:35
Το γνωριζουμε και ειναι κριμα :(

beefmeup
23-07-12, 14:37
τι ειχες γιαννη,τι ειχα παντα..:turtle:

παντως μικρη σπονσορα της νουτρισπορτ επειδη βλεπω πως γελανε κ τα μουστακια σου,να ξες πως αν η νουτρι ηταν αμερικανικη κ την ηξεραν εκει,θα γελουσαν τα τασακια..:green:

aepiskeptis
23-07-12, 14:45
επειδη εχω να κοιμηθω 3 μερες κ ειμαι στον αυτοματο

τα αποτελεσματα για μπ και now μου τα εξηγαει καποιος παρακαλω
αυτο το αν ανησυχει για αυτη μαρκα και λεει οχι, ισως τι ειναι και καλα?

beefmeup
23-07-12, 14:47
της ναου αντι για 89 ειχε 70,κ η αλλη αντι για 72 εχει 64.

STIVAS
23-07-12, 14:49
Αυτή η ιστορία με τις πρωτεΐνες είναι γνωστή εδώ και χρόνια. Δεν τα διαβάζουμε αυτά πρώτη φορά ειδικά για την myofusion και τον πολυεκατομμυριούχο gaspari.
Οι πρωτεΐνες είναι συμπληρώματα διατροφής, συμπληρώματα όχι υποκατάστατα, όποιος βασίζει την διατροφή του σε σκόνες είναι άξιος της μοίρας του.
Αν έχεις μία πλήρη διατροφή δεν χρειάζεται πρωτεΐνες καθόλου.
Πολλά λεφτά πετάει ο κόσμος σε συμπληρώματα και placebo. Αν κάτσεις και σκεφτεί πόσα πετάει σε συμπληρώματα θα μπορούσε να έχει τις καλύτερες τροφές.
Αλλά δεν θα ήθελα να πω περισσότερα γιατί γίνομαι αντιεμπορικός για κάποιους μέσα στην γενικότερη οικονομική κρίση που περνάει η χώρα.

aqua_bill
23-07-12, 14:57
bulk και πάλι bulk δηλαδή. Η my protein έχει από τις μικρότερες αποκλίσεις και είναι και φθηνότερη...αρα...
πάντως ποτε δε μπορείς να είσαι σίγουρος για κανένα και τίποτα

aepiskeptis
23-07-12, 15:00
επειδη εχω να κοιμηθω 3 μερες κ ειμαι στον αυτοματο

τα αποτελεσματα για μπ και now μου τα εξηγαει καποιος παρακαλω
αυτο το αν ανησυχει για αυτη μαρκα και λεει οχι, ισως τι ειναι και καλα?

ναι. ή εγω κοιμαμαι ή εγω κοιμαμαι

κατι παει λαθος εδω

η now αγευστη λεει 89 %, με γευση ειναι καπου στο 82% με σοκολατα γευση λεει 80% καπου

της μπ λενε 82% για την αγευστη παντα

ggeorge
23-07-12, 15:00
που είναι h syntrax ρε παιδια; :turtle:

sobral
23-07-12, 15:02
και η Now Foods και η Isopure με τέτοια απόκλιση??καλά.....ωραίες μαλακίες πίνουμε:notice: Και οι EAS, ON χάλια αποτελέσματα....Οι εργαστηριακές αναλύσεις με αποκλίσεις είναι συχνό φαινόμενο και έχω δει εννοείται πολλά ανάλογα αποτελέσματα στο παρελθόν αλλά εδώ μιλάμε για πολύυυυ μεγάλες διαφορές!!

STIVAS
23-07-12, 15:09
που είναι h syntrax ρε παιδια; :turtle:

Εξαιρείται η syntrax.:green::turtle:
Την syntrax δεν την πίνεις για την πρωτεΐνη ρε φίλε την πίνεις επειδή έχει ωραία γεύση. Είναι σαν επιδόρπιο αντί για μιλκ σαικ πίνεις μία syntrax. :turtle::)

Εγώ έχω 2 syntrax εδώ και τρεις μήνες και βάλε και ακόμα να τις τελειώσω.

Όποτε θυμάμαι και θέλω να πιο ένα ευχάριστο σε γεύση ρόφημα τις πίνω.;)

ggeorge
23-07-12, 15:46
αυτο να λεγεται....
Καταναλωνω τονους syntrax (shake και ματριχ)

Αλλα αν τρωω ασβεστη ας φαω κανενα παγωτακι καλυτερα.... κριμα που δεν την συμπεριλάβανε... :(

aepiskeptis
23-07-12, 15:51
syntrax ειναι αυτη η πολλων πηγων που ναι τιγκα στη σογια

σογια εεε

με προσεχεις σογια

ggeorge
23-07-12, 15:58
οχι ρε φίλε δε νομιζω... Το μισο φορουμ αυτη παιρνει... Θα το ειχα διαβασει...

Για πειτε αν ειναι να την κοψω (δε νομιζω ομως)

Αναφερομαι στη whey shake και τη matrix της εταιριας syntrax

aepiskeptis
23-07-12, 16:20
ελα ακυρο οβερ

κοιμαμαι σορρυ

tyler_durden
23-07-12, 16:22
με βαση τα παραπανω τιμια επιλογη ειναι η mp τελικα

TEFAAtzis
23-07-12, 16:26
εγω κατι αλλο να ρωτησω.Καμια αναλυση που εκτος της περιεκτικοτητας να αναφερει και τις πηγες της πρωτεινης υπαρχει??Γιατι πχ μπορει η Myofusion εκτος απο λιγοτερη περιεκτικοτητα να εχει και 70% σογια πχ!!!

STIVAS
23-07-12, 16:30
Κοίτα εγώ που δεν παίρνω σκόνες συχνά και πίνω μια φορά στις τόσες … η syntrax whey shake σοκολάτα / φράουλα μου αρέσει η γεύση γιατί είναι σαν μιλκ shake και μπορώ να την καταναλώσω σε μακρύ χρονικό διάστημα (πάνω από τρεις μήνες) χωρίς να αλιώνετε ιδιαίτερα η γεύση (γιατί τις περισσότερες αν τις ανοίξεις τις πρωτεΐνες και δεν τις καταναλώσεις σύντομα νιώθεις μία αλιώση πιο έντονα) και δεν είναι και τίγκα στην ζάχαρη η συγκεκριμένη.
Επίσης καλή φάση είναι και η DYMATIZE οι γεύσης μοκα/καφέ/μοκατσίνο σαν υποκατάστατο του καφέ γιατί έχουν καφεΐνη ειδικά τώρα το καλοκαίρι.εγώ για να αποφεύγω το καλοκαίρι τα παγωτά και τα milk shake και τους καφέδες τις πίνω καμιά φορά.
Να σου δώσω να καταλάβεις χθες κέρασα dymatize fusion 7 mochachino και την ήπιαμε παρέα στο μπαλκόνι με τριμμένο πάγο από πάνω. Σήμερα δεν ήπια καθόλου σκόνες ούτε θα πιο γιατί έχω την δυνατότητα να έχω πολύ και καλό φαί.
Καλή φάση αν το δεις έτσι γιατί γλυτώνεις πολλά λεφτά από αγορά πρωτεϊνών και δεν παίρνεις και συνέχεια σκόνες και έχεις και μία πλήρη και πλούσια διατροφή χωρίς σκόνες αν μπορείς να την έχεις φυσικά γιατί κάποιοι λόγο δουλειάς δεν μπορούνε.

andreasaxo
23-07-12, 17:17
Κοίτα εγώ που δεν παίρνω σκόνες συχνά και πίνω μια φορά στις τόσες … η syntrax whey shake σοκολάτα / φράουλα μου αρέσει η γεύση γιατί είναι σαν μιλκ shake και μπορώ να την καταναλώσω σε μακρύ χρονικό διάστημα (πάνω από τρεις μήνες) χωρίς να αλιώνετε ιδιαίτερα η γεύση (γιατί τις περισσότερες αν τις ανοίξεις τις πρωτεΐνες και δεν τις καταναλώσεις σύντομα νιώθεις μία αλιώση πιο έντονα) και δεν είναι και τίγκα στην ζάχαρη η συγκεκριμένη.
Επίσης καλή φάση είναι και η DYMATIZE οι γεύσης μοκα/καφέ/μοκατσίνο σαν υποκατάστατο του καφέ γιατί έχουν καφεΐνη ειδικά τώρα το καλοκαίρι.εγώ για να αποφεύγω το καλοκαίρι τα παγωτά και τα milk shake και τους καφέδες τις πίνω καμιά φορά.
Να σου δώσω να καταλάβεις χθες κέρασα dymatize fusion 7 mochachino και την ήπιαμε παρέα στο μπαλκόνι με τριμμένο πάγο από πάνω. Σήμερα δεν ήπια καθόλου σκόνες ούτε θα πιο γιατί έχω την δυνατότητα να έχω πολύ και καλό φαί.
Καλή φάση αν το δεις έτσι γιατί γλυτώνεις πολλά λεφτά από αγορά πρωτεϊνών και δεν παίρνεις και συνέχεια σκόνες και έχεις και μία πλήρη και πλούσια διατροφή χωρίς σκόνες αν μπορείς να την έχεις φυσικά γιατί κάποιοι λόγο δουλειάς δεν μπορούνε.
Και λόγο μειώσεις μισθού στην δουλειά. :(

beefmeup
23-07-12, 18:06
Πολλά λεφτά πετάει ο κόσμος σε συμπληρώματα και placebo. Αν κάτσεις και σκεφτεί πόσα πετάει σε συμπληρώματα θα μπορούσε να έχει τις καλύτερες τροφές.
Αλλά δεν θα ήθελα να πω περισσότερα γιατί γίνομαι αντιεμπορικός για κάποιους μέσα στην γενικότερη οικονομική κρίση που περνάει η χώρα.

ρε μαν σορυ κιολας,αλλα εσυ ειχες ποσταρει ενα φαρμακειο ολοκληρο σε συμπληρωματα (http://www.bodybuilding.gr/forum/showthread.php?1287-Φωτογραφιες-με-τα-συμπληρωματα-μας&p=569998&viewfull=1#post569998),κ τωρα γραφεις αυτο το πραγμα...?:turtle:

STIVAS
23-07-12, 18:30
Εντάξει άμα το θέτεις έτσι τότε δεν δικαιούμαι να μιλάω…:green:
Ρε μαν σορυ κιόλας αλλά άμα διάβασες πιο κάτω στο νήμα που έδωσες θα καταλάβαινες ότι αυτά τα πήρα τα περισσότερα ως ‘’προστατευτικά’’ περισσότερο πάνω σε κύκλο και ότι δεν παίρνω γενικά πολλά συμπληρώματα off cycle. Αλλά ακόμα και έτσι να είναι το τι κάνω εγώ δεν έχει σχέση με την πραγματικότητα… εγώ μπορεί να έχω την οικονομική άνεση να αγοράζω όσα συμπληρώματα και placebo θέλω να τα δοκιμάζω και να τα πετάω ή να τα χαρίζω ή να μου τα στέλνουν τζάμπα κτλ. , το θέμα είναι ότι πολύ κόσμος που δεν έχει την οικονομική άνεση τουλάχιστον ας γνωρίζει ποια είναι η αλήθεια….;)

Fataoulas
23-07-12, 19:30
Και σε αλλο thread ενα παλικαρι εγραφε οτι δε μπζωνιζει του Ηρακλη, γιατι ειναι Ελληνικη και δε ξερει τι βαζουν μεσα
:P

Ηταν σημερα το βραδυ να παραγγειλω εισαγΚομενες, αλλα θα καταφυγω στην Ελληνικη ;)

gym
23-07-12, 19:49
μαλστα μαλλλλλστα...το διαβασα ολο αυτο μεσα απο ενα μπλογκ και ελεγα αντε καλε...λογια λογια...

και παλι αυτο θα πω!:green::green:

ας κανω οτι δεν ειδα τις τιμες στην myofusion!:green:

panakos
23-07-12, 19:55
παιδια αυτο το θεμα εχει πολυ καιρο!!αφου την εχουν παεισ το δικαστηριο την gaspari!
ωραια γευση η myo αλλα τα λεφτα της δεν τα αξιζε προσωπικη γνωμη παντα...ειχα καταναλωσει καποια κουβαδακια...:P:P
τεσπα!!!σταματησε ετισ κι αλλιως να βγαινει οποτε....

Fataoulas
23-07-12, 19:57
Μιας και ειδα το πινακα....

Ειναι δυνατον εταιρια να ισχυριζεται οτι εχει 78% πρωτεινη, και να μετρανε μονο 11% :shock:

Αμ το αλλο? 87% ανακοινωνει η εταιρια...... 0,55% βρηκαν

Καποιοι μας δουλευουν :?:

vaggan
23-07-12, 20:19
αυτες οι αναλυσεις γινονται ανα σκουπ?γιατι αν ναι ακομα και ενα γεματο σκουπ με σκονη που ισχυριζεται οτι στο κουτι εχει 80%πρωτεινη, μπορει μεσα το σκουπακι να πιασει καπως μεγαλυτερη ποσοτητα υδατανθρακα και καπως λιγοτερη πρωτεινη...εγω παντως ειμαι ευχαριστημενος απο τις πρωτεινες που παιρνω.

just chris
23-07-12, 20:31
εν ολιγης δλδ πεταω τα λεφτα μου για να παρω νες κουικ των 50 ευρω?

vaggan
23-07-12, 20:45
εν ολιγης δλδ πεταω τα λεφτα μου για να παρω νες κουικ των 50 ευρω?οχι βεβαια μην τα ισοπεδωσουμε ολα παιδια..αν και το νεσκουικ στον ογκο το σκιζω:green:

panakos
23-07-12, 20:49
οχι και ετσι ακριβως αδερφε!!αλλα ναι πτεας τα χρηματα γιατι ας πουμε με 60 ευρω που εχει η μυο παιρνεις μαι καθαρη πρωτεινη και οχι μια 40% οπως ειναι η μυο....:P:P

TheWorst
23-07-12, 20:53
Με 60 ευρω παιρνω 15 κιλα κοτοπουλο ρε παιδες , τι λετε :P

Polyneikos
23-07-12, 20:56
Ενας χρήστης του reditt.com έκανε μετρήσεις σε γνωστά αμερικάνικα προιόντα πρωτεινών. Τα δείγματα του τα έστειλαν άλλοι χρήστες.


Παιδια αν κατάλαβα καλά,την έρευνα την έκανε καποιο μελος ενος site;Λεγωντας σε καποιους αλλους να του στείλουν δείγματα;So what;
Πόσο εγκυρο μπορεί να είναι αυτό;

just chris
23-07-12, 21:04
παραδεξου ομως οτι ειναι καλο τρολαρισμα κ σε κανει να αμφιβαλεις.

beefmeup
23-07-12, 21:10
Ρε μαν σορυ κιόλας αλλά άμα διάβασες πιο κάτω στο νήμα που έδωσες θα καταλάβαινες ότι αυτά τα πήρα τα περισσότερα ως ‘’προστατευτικά’’ περισσότερο πάνω σε κύκλο και ότι δεν παίρνω γενικά πολλά συμπληρώματα off cycle. Αλλά ακόμα και έτσι να είναι το τι κάνω εγώ δεν έχει σχέση με την πραγματικότητα… εγώ μπορεί να έχω την οικονομική άνεση να αγοράζω όσα συμπληρώματα και placebo θέλω να τα δοκιμάζω και να τα πετάω ή να τα χαρίζω ή να μου τα στέλνουν τζάμπα κτλ. , το θέμα είναι ότι πολύ κόσμος που δεν έχει την οικονομική άνεση τουλάχιστον ας γνωρίζει ποια είναι η αλήθεια….;)




Πολλά λεφτά πετάει ο κόσμος σε συμπληρώματα και placebo. Αν κάτσεις και σκεφτεί πόσα πετάει σε συμπληρώματα θα μπορούσε να έχει τις καλύτερες τροφές.
Αλλά δεν θα ήθελα να πω περισσότερα γιατί γίνομαι αντιεμπορικός για κάποιους μέσα στην γενικότερη οικονομική κρίση που περνάει η χώρα.

δασκαλε που διδασκες..:clap:


Παιδια αν κατάλαβα καλά,την έρευνα την έκανε καποιο μελος ενος site;Λεγωντας σε καποιους αλλους να του στείλουν δείγματα;So what;
Πόσο εγκυρο μπορεί να είναι αυτό;

ναι,αυτο ειναι το βασικο..
βεβαια οπου υπαρχει καπνος υπαρχει κ φωτια,αλλα σιγουροι δεν μπορουμε να ειμαστε για το ποσο εγκυρο ειναι.

Devil
23-07-12, 21:10
γουσταρω.....:green:

εδωσε πονο ο μαστορας....:turtle::turtle::turtle:

mp και τα μυαλα στα καγκελα....

Fataoulas
23-07-12, 21:17
Παιδια αν κατάλαβα καλά,την έρευνα την έκανε καποιο μελος ενος site;Λεγωντας σε καποιους αλλους να του στείλουν δείγματα;So what;
Πόσο εγκυρο μπορεί να είναι αυτό;


Μα καθολου εγκυρο, να πω?
Αντε και το μελος αυτο εχει ολη τη καλη διαθεση να κανει τα τεστ... και ποιος μου λεει οτι εγω επειδη ειμαι πειραχτηρι, δε του εστειλα ενα σκουπακι πουδρα/αλευρι/αχνη για να κανω τη πλακα μου

just chris
23-07-12, 21:25
κατηγορεις παγκοσμια μια εταιρια κολοσσο οτι τα πραματα που πουλαει ειναι μαπα. ηθελα να'ξερα τι εκανε ο γασπαρης γι'αυτο?απλα μια επισημανση οτι οι πρωτεινες μας ειναι ποιοτικες κ μπλαμπλαμπλα? κανονικα θα'πρεπε να του σκισει τα ματια

Polyneikos
23-07-12, 21:30
Καποιος γνωστός ,αφου καταναλωνε το μισο κουτί από την πρωτεινη του,την συμπληρωνε μια διαφορα άλλα ασχετα αλλά συναφή,ζαχαρες,υδατνθρακες κτλ και την πάσαρε ως ανοιγμενο και να λείπουν 2 σκουπς,επειδη ταχα δεν του αρεσε η γευση,όχι τόσο για να εισπράξει χρήματα,όσο για να κανει την πλάκα του.Καταλαβαίνετε λοιπόν αν εφευγε ενα τετοιο δείγμα τι αποτελεσμα θα έβγαζε.Μέχρι και μικροοργανισμούς θα βρίσκανε,αν δεν είχε πλυνει τα χερια του :P

beefmeup
23-07-12, 21:31
ασε που μπορει να τα χε βαλει κ πουθενα αλλου..
εκει να δεις τι θα βρισκανε..:P

για να μην αναφερθω κ στα ποδια..:turtle:

Polyneikos
23-07-12, 21:31
κατηγορεις παγκοσμια μια εταιρια κολοσσο οτι τα πραματα που πουλαει ειναι μαπα. ηθελα να'ξερα τι εκανε ο γασπαρης γι'αυτο?απλα μια επισημανση οτι οι πρωτεινες μας ειναι ποιοτικες κ μπλαμπλαμπλα? κανονικα θα'πρεπε να του σκισει τα ματια

Με την ίδια λογική η Muscletech έπρεπει να τους εκανε και βασανιστήρια πρωτα ,με τόσα που εχει ακουσει κατα καιρούς από τα φόρουμς,παγκοσμιως:P

TheWorst
23-07-12, 21:40
Σιγα το κολλοσο κιωλας. Χαλαρωστε λιγο :green: Επειδη δλδ ειναι μαρκα και δε προκειται ποτε να γινει κατι ...

andreasaxo
23-07-12, 22:30
Δεν ξέρω τι λέτε εσεις, εγω πάντως χαλάστηκα πολύ :( .
Γενικός με της πρωτεΐνες, απο την μια, ναι, ποιος μου λέει οτι ειναι αξιόπιστα αυτα τα νουμερα που είδαμε, αλλα απο την άλλη, ποιος μας λέει οτι ειναι αξιόπιστα και τα νουμερα που μας πασάρουν η εταιρείες;
Κανένας, πλέον η αμφιβολία υπάρχει, τουλάχιστον σ'εμενα τώρα, ρέει άφθονη.

panakos
23-07-12, 22:47
Ζούμε σε περίεργη εποχή παιδια!παλια υπήρχε το ρητό που έλεγε ότι πληρώνεις παίρνεις!

Στην εποχή μας μπορει να το πληρώνεις χρυσάφι και να είναι Μουφα..μπορει και να το πληρώνεις φθηνό και να είναι καλο!!
Μόνο έλεγχος μπορει να σου δείξει τι ακριβώς γίνεται!!

chris corfu
23-07-12, 23:37
εγω προσωπικα ελπιζω καποια στιγμη προς το χειμωνα να ψαχτω να στειλω μονος μου για αναλυση της Syntrax καθως και μονο αυτη χρησιμοποιω πλεον για να ξερω τι μου γινεται μια και καλη.. θελω να πιστευω οτι δεν θα βρεθει καποια μεγαλη αποκλιση.. οχι τπτ αλλο αλλα αυτο το ποσοστο που δεν ειναι πρωτεινη και σε μερικες φθανει και το 50% τι σκ@τα μπορει να ναι?? :unsure:

STIVAS
23-07-12, 23:53
δασκαλε που διδασκες..:clap:



Μόνο που δεν είμαι δάσκαλος ... είμαι :clown2::joker: και δεν διδάσκω εδώ πέρα ούτε είμαι πρότυπο για κανένα...και έχω κάνει και κάνω λάθη και παραμένω πάντα μαθητής... λέω μόνο την γνώμη μου και την ταπεινή άποψη μου χωρίς να σημαίνει κάτι αυτό και συνήθως αυτό γίνεται με πμ...:green: αλλά άμα ενοχλεί σε κάποιους μπορεί και να την κάνω με ελαφριά πηδηματάκια χωρίς να με πάρει κανείς χαμπάρι....:dooreek:

pikos
24-07-12, 00:15
Μια πρωτεϊνη και μια κρεατίνη πέρνουμε δεν κατεβάζυοεμ τόνους συμπληρωμάτων κι αυτά με μέτρο. Είναι δυνατόν να είναι τόσο χάλια;

Σύμφωνα με την μέτρηση δηλαδή να κάνουμε ενα συγκεντρωτικό τι βγήκε καλύτερο; On & MP ;

COBRA_STYLE
24-07-12, 01:12
η ΜP βγηκε με τη λιγοτερη αποκλιση...καλα η ON δεν μ εκανε κ εντυπωση.

Eddie
24-07-12, 02:59
Aντε και καλά post-wo shakes! :green::green:


Ε μετα φταιω εγω που τρωω 10 ασπραδια και βρωμη για postw? :green:

pavlito10
24-07-12, 03:56
θα ηθελα να ρωτησω 2 πραγματα

1.που μπορω να κανω αναλυση μιας πρωτεινης
και 2.ειναι μεγαλη διαδικασια(εννοω απο θεμα χρηματων και χρονου)
γιατι αν δεν ειναι για παραδειγμα μπορουμε να παμε καποια ατομα απο το φορουμ για αναλυση καποιες πρωτεινε(οπως ΟΝ,reflex,syntrax) που χρησιμοποιυνται πολυ και να ξερουμε τι παιρνουμε ή τι ΔΕΝ πρεπει να παιρνουμε...

aqua_bill
24-07-12, 10:10
θα ηθελα να ρωτησω 2 πραγματα

1.που μπορω να κανω αναλυση μιας πρωτεινης
και 2.ειναι μεγαλη διαδικασια(εννοω απο θεμα χρηματων και χρονου)
γιατι αν δεν ειναι για παραδειγμα μπορουμε να παμε καποια ατομα απο το φορουμ για αναλυση καποιες πρωτεινε(οπως ΟΝ,reflex,syntrax) που χρησιμοποιυνται πολυ και να ξερουμε τι παιρνουμε ή τι ΔΕΝ πρεπει να παιρνουμε...

:thumbup: μεσα.το ίδιο είχα ρωτήσει κι εγώ πριν λίγο καιρο

vaggan
24-07-12, 10:47
Παιδια αν κατάλαβα καλά,την έρευνα την έκανε καποιο μελος ενος site;Λεγωντας σε καποιους αλλους να του στείλουν δείγματα;So what;
Πόσο εγκυρο μπορεί να είναι αυτό;:thumbup::thumbup:ενας πουθενας εκανε ταχα μια ερευνα τα συμπερασματα δικα σας:green:

lila_1
24-07-12, 10:56
Για να απαντήσω και στον κεφτέ στη προηγούμενη σελίδα, έψαξα στο νετ για έλεγχο της νούτρι (όχι φυσικά αυτόν που έχουν αναρτημένο στο site της)
Ενας τύπος από ένα αγγλικό φόρουμ bb πήγε για έλεγχο τη νούτρι 90άρα

Ο λόγος της πραγματικής προς την υποτιθέμενη περιεκτικότητα βγαίνει 0,9 που την κατατάσει πρώτη στην αρχική λίστα
Ειδικά αν συμπεριλάβει κανείς και το ποσοστό υγρασίας, τότε η απόκλιση μικραίνει κ άλλο

Επίσης το προφίλ αμινοξέων είναι όπως ακριβώς αναγράφεται στη συσκευασία

Φάε τη νούτρι μου μπιφ μπουχαχαχαχ :rolf:

Τα αποτελέσματα εδώ

lila_1
24-07-12, 11:02
α και ξέχασα να πώ πώς τα δείγματα προήλθαν από 3 κλειστούς διαφορετικούς κουβάδες οι οποίοι ανοίχθηκαν στο εργαστήριο

pikos
24-07-12, 11:06
Για δες τα poll σε άλλα forum, ποσοι δεν θα ξαναπαρουν gaspari έστω και με την υποψία οτι μπορεί να είναι μούφα.

Δείτε για την άλλη εταιρία που έχει ανυπαρκτη πρωτεϊνη και επικαλέστηκε τεστ που έκανε εταιρεία που βρίσκεται στην ίδια ip που βρίσκεται και το site της και μάλιστα τα 2 domain φτιάχτηκαν ίδια ημερομηνία καθώς και στην διεύθυνση που δηλώνουν δεν υπάρχει κανείς.

Να δούμε εδω πως μπορεί να γίνει χημική ανάλυση.

pavlito10
24-07-12, 11:27
Ενας τύπος από ένα αγγλικό φόρουμ bb πήγε για έλεγχο τη νούτρι 90άρα



λιλια την isolate η την αλλη??

vagg
24-07-12, 11:48
παντως μικρη σπονσορα της νουτρισπορτ επειδη βλεπω πως γελανε κ τα μουστακια σου,να ξες πως αν η νουτρι ηταν αμερικανικη κ την ηξεραν εκει,θα γελουσαν τα τασακια..:green:




αυτο γτ το λες???

νουτρι παντου,θανατος και ντου:green:

beefmeup
24-07-12, 12:54
πλακα κανω..:green:
ειμαι απο τους πρωτους οπαδους της νουτρι να ξες,απο τοτε που εκανε 55 ευρω το κουβαδακι...:turtle:

tyler_durden
24-07-12, 12:54
Ενας τύπος από ένα αγγλικό φόρουμ bb πήγε για έλεγχο τη νούτρι 90άρα



λιλια την isolate η την αλλη??

ρε σεις μπλεντ δεν ειναι αυτη;;εχει και καζειν μεσα νομιζω.

beefmeup
24-07-12, 12:55
ναι ισχυει...αν κ για ποστ(κ οχι μονο) ειναι σουπερ.
υπαρχει κ ισολατε..εγω αυτην περνω.

Lao
24-07-12, 13:11
Εν ολίγοις, εάν τα tests ισχύουν, βγάζουμε πρωταθλητές Nutrisport και MyProtein;

beefmeup
24-07-12, 13:12
ψιλοαναξιοπιστα τα βλεπω,αλλα οπως γραψα κ απο πανω η αποψη μου ειναι πως οπου υπαρχει καπνος,υπαρχει κ φωτια.


Για να απαντήσω και στον κεφτέ στη προηγούμενη σελίδα,

α,μαρη πατατα..

pikos
24-07-12, 13:14
Γιατί η ON πάει πίσω πολύ ;

TEFAAtzis
24-07-12, 14:29
Για να απαντήσω και στον κεφτέ στη προηγούμενη σελίδα, έψαξα στο νετ για έλεγχο της νούτρι (όχι φυσικά αυτόν που έχουν αναρτημένο στο site της)
Ενας τύπος από ένα αγγλικό φόρουμ bb πήγε για έλεγχο τη νούτρι 90άρα

Ο λόγος της πραγματικής προς την υποτιθέμενη περιεκτικότητα βγαίνει 0,9 που την κατατάσει πρώτη στην αρχική λίστα
Ειδικά αν συμπεριλάβει κανείς και το ποσοστό υγρασίας, τότε η απόκλιση μικραίνει κ άλλο

Επίσης το προφίλ αμινοξέων είναι όπως ακριβώς αναγράφεται στη συσκευασία

Φάε τη νούτρι μου μπιφ μπουχαχαχαχ :rolf:

Τα αποτελέσματα εδώ

καλα ελεγα με νουτρι σε μεγαλες ποσοτητες ολοι ειχαν farting!!!Εχει οντως τοση πρωτεινη και επιστημονικα:green:.Παρτε νουτρι αφοβα!!!

andreasaxo
24-07-12, 14:37
ψιλοαναξιοπιστα τα βλεπω,αλλα οπως γραψα κ απο πανω η αποψη μου ειναι πως οπου υπαρχει καπνος,υπαρχει κ φωτια.

Όσο το βλέπω αυτό, τρελαίνομε, έχεις 1.000%% δίκιο.

just chris
24-07-12, 14:49
καλα την επομενη θα παω να τα δωσω σε hemo κ οχι στην on ουτε στον gaspari.ειναι δεν ειναι αληθεια ολα αυτα,εγω προσωπικα δεν ξαναπαιρνω τις μουφες τους.nutrisport κ τελος!

pikos
24-07-12, 15:04
Ενω να περνεις κάτι συγκεκριμενο και να κλεινεις τα ρολα για οτιδηποτε αλλο ειναι σοφη λυση.

andreasaxo
24-07-12, 15:20
Ενω να περνεις κάτι συγκεκριμενο και να κλεινεις τα ρολα για οτιδηποτε αλλο ειναι σοφη λυση.

Σίγουρα δεν είναι σοφό, μην λέμε οτι θέλουμε.
Απλά έτυχε και μάθαμε τώρα για της πρωτεΐνες, οπότε τώρα αρχίζουν απο δω και πέρα τα ζόρια για της πρωτεΐνες.
Βασικά, σήμερα το σκεπτόμουν αρκετά το θέμα, δεν ξέρω αν κατέληξα στο σωστό συμπέρασμα.
Κατέληξα στο οτι, οποιοδήποτε συμπλήρωμα παίρνω και δεν το νιώθω οτι δουλεύει, μπορεί και να μην αξίζει, ξέραμε ως τώρα οτι απο τα βασικότερα συμπληρώματα ειναι μια πολυβιταμινη και μια πρωτεΐνη, συνάμα αυτα τα δυο ειναι και αθόρυβα, τα παίρνεις δεν τα παίρνεις, δεν νιώθεις τίποτα.
Μια κρεατίνη όμως που ανήκει και αυτη στα βασικά συμπληρώματα, η ακομα και μια καφεΐνη, τα παίρνεις και τα νιώθεις, τουλάχιστον ενα αρκετά μεγαλο ποσοστό αθλητών, τα νιώθουν, μεσα σ'αυτο το ποσοστό ειμαι κι'εγω.
Ας πούμε, το jack3d, το παίρνεις και νιώθεις οτι δουλεύει, μια πρωτεΐνη και μια πολυβιταμινη την παίρνουμε για να καλύψουμε κάποιες ανάγκες διατροφικές και καταλήγουμε στο οτι ουτε κι'αυτες δεν της καλύπτουμε τελικά.

just chris
24-07-12, 15:28
Ενω να περνεις κάτι συγκεκριμενο και να κλεινεις τα ρολα για οτιδηποτε αλλο ειναι σοφη λυση.

περα απο την πλακα φιλε,αν το παρουμε σοφα το θεμα.ΕΙΝΑΙ ΑΒΑΣΙΜΟ! ομως παραδεξου οτι σου δημιουργει αμφιβολιες γι'αυτα τα σκευασματα.that's all...

pikos
24-07-12, 15:39
Ναί έχω αμφιβολίες βέβαια απουσιάζουν αρκέτα γνωστά από το τεστ. Εχουν βγει κι αλλα τεστ κατα καιρους φαίνεται οτι δεν δινουν την ποσοτητα που περιμενεις να παρεις.

Θα μπορούσε να ειναι υπαλληλος της ON η καποιος που ηθελε να πληξει την gaspari γιατί αν δεις τα poll σε forums και μονο η αμφιβολία κάνει τον κόσμο να την αποφύγει σαν εταιρεία. Ένα topic sto ββ Yes, I will stop and/or switch brands. 86.98%.

Ψαχουλεύω διάφορα συμπληρώματα αλλά τα στανδαρντ πρωτεϊνη και κρεατίνη είναι απλά οχι καμια τρελη επιστημη για να φτιαξεις ενα προϊον της προκοπης. Ο τύπος ειπε βέβαια μπορεί να έχει απόκλιση και 10% που ειναι αρκετό.

Στο ζουμί τώρα σκέφτεστε να αλλάξετε πρωτεϊνη μετα από αυτο το τεστ; Η mp και καλή να βγεί πολλά τα φράγκα για τα μεταφορικά με τις δυσκολίες σήμερα. Δεν στήνετε μια αντιπροσωπία εδω στο e-shop να φέρνετε :green:

lila_1
24-07-12, 15:44
καλα ελεγα με νουτρι σε μεγαλες ποσοτητες ολοι ειχαν farting!!!Εχει οντως τοση πρωτεινη και επιστημονικα:green:.Παρτε νουτρι αφοβα!!!

Φιλε η πρωτείνη δε προκαλεί farting.....σε καμία περίπτωση.....
Ο υ/κας και τα περίεργα πρόσθετα προκαλούν....


Καλά, απ όλη αυτή την ιστορία βλέπω όλο το φόρουμ να το γυρίζει στη νούτρι.....θα ζητήσω ποσοστά μη δουλεύουμε και τζαμπέ .. :green:

TEFAAtzis
24-07-12, 15:47
Φιλε η πρωτείνη δε προκαλεί farting.....σε καμία περίπτωση.....
Ο υ/κας και τα περίεργα πρόσθετα προκαλούν....

παρε πολυ παραπανω ποσοτητα πρωτεινης απο αυτη που παιρνεις αναλογικα σε καθε γευμα και ελα να μου το ξαναπεις.Ειτε συζηταμε για πρωτεινη φαγητου ειτε σε σκονης!!!
Την nutri πρωτη φορα που τη πηρα ηπια 2,5 σκουπ γεματα και επι μιση ωρα γινοταν χαμος!!!

pikos
24-07-12, 16:01
Την nutri από που την προμηθεύεστε (με πμ?)

COBRA_STYLE
24-07-12, 16:05
παρε πολυ παραπανω ποσοτητα πρωτεινης απο αυτη που παιρνεις αναλογικα σε καθε γευμα και ελα να μου το ξαναπεις.Ειτε συζηταμε για πρωτεινη φαγητου ειτε σε σκονης!!!
Την nutri πρωτη φορα που τη πηρα ηπια 2,5 σκουπ γεματα και επι μιση ωρα γινοταν χαμος!!!
ε ρε φιλε μπορει να ειναι και λογω gennetics το non-stop farting σου.:green:

TEFAAtzis
24-07-12, 16:06
ε ρε φιλε μπορει να ειναι και λογω gennetics το non-stop farting σου.:green:

how much gennetics brah?You mirin?:P
Ξερω πολλα ατομα που με μεγαλες ποσοτητες πρωτεινης εχουν farting,τωρα αμα εσεις δεν τι να πω...:unsure:

primordial
24-07-12, 17:09
Κ ύστερα συζητάμε για makros και μ@λ@κίες......:cursing:
Να λέμε κ δόξα τον θεό που δεν έχουμε κάτσει σε καμμία περίεργη παρτίδα όπου ο εκάστοτε Πα(σ)πάρι κάνει μαγκιές του τύπου να βάλω κ λίγο από αυτό, να βάλω κ λίγο από εκείνο να δούμε τι θα γίνει...????
Η μόνη λαλακία είναι ότι εάν βγεί κ καμμία έρευνα που να μου λέει για την ISO-100 ότι δεν είναι 82% και ότι αντί για "100% Hydrolyzed Whey Protein Isolate" περιέχει "100% Στήθος από Τζιτζίκια Σταυροπόδι"......!!!

@lila_1
Δεν στέλνεις από εδώ κάνα scoop Nutri Choc. να δούμε τι παίζει.... το βλέπω το εργάκι, να γυρίζω σε Nutri, αν είναι κ γευστική..... μια χαρούλα...!!! Να στήσουμε κάνα protein-shake party, αντί για tea-party...:green::P

Polyneikos
24-07-12, 18:27
Απ΄ολη την υπόθεση αναγαγαμε την Nutrisprort ως την καλυτερη πρωτεινη;Μαλιστα.
Θα προσπερασω ότι εμενα δεν μου αρεσε σαν πρωτεινη όπως και σε πολλους αλλους,δεν μιλαω για γευση,αλλα κυριως για υφή.
Κατ΄αρχήν από την ερευνα λειπουν το 99,999999 % των πρωτεινων που κυκλοφορούν,αρα δεν αποτελει δειγμα στατιστικής ουσιαστικα,ούτε καν,δείγμα γραφής,ας πουμε.
Απο την αλλη, το να συμπαθουμε μια εταιρία επειδη δινει με 60 ευρω τα 5 κιλα την isolate ,διαφερει πάρα πολυ από τιο γεγονός στο να την κανει την καλύτερη ή την πιο αξιόπιστη.
Επίσης τετοια δείγματα ή αναλυσεις κυκλοφορουν κατα καιρους στο νετ,αλλα είναι δυσκολο να τις αξιολογησουμε γιατι λειπουν οι κοινες συνισταμενες:
Μια παραλληλη ανάλυση σε 400 προιοντα π.χ. ,απο ενα ανεξαρτητο Lab, χωρίς συμφέροντα απο εταιρίες.
Παντως ακομα δεν μου εχει δωσει κανεις να καταλαβω ,με σοβαρα επιχειρηματα όμως,όχι του τύπου ότι τα φταχνει σε δικο της εργοσταστιο,γιατι ειναι τόσο και αρκετα φθηνη η Νουτρι,ακομα και σε λιανικη πωληση.

primordial
24-07-12, 19:20
^^^^^

Ορισμένα πράγματα είναι πιό εύκολα απ' όσο νομίζουμε τελικά.... τι χρειάστηκε? Κάποιες έρευνες αγνώστου ταυτότητας κ εγκυρότητας, λίγο μπλα μπλα κ φυσικά το ρητό που δεν έλειπε καθ' όλη την διάρκεια της κουβέντας...


http://forum.bodybuilding.gr/images/styles/TotallyPro/misc/quote_icon.png Αρχικό μήνυμα απο beefmeup http://forum.bodybuilding.gr/images/styles/TotallyPro/buttons/viewpost-right.png (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?p=609814#post609814)
ψιλοαναξιοπιστα τα βλεπω,αλλα οπως γραψα κ απο πανω η αποψη μου ειναι πως οπου υπαρχει καπνος,υπαρχει κ φωτια.



Δεν νομίζω ότι το αποτέλεσμα ήταν να αναγάγουμε την Nutri ώς την καλύτερη πρωτεϊνη, απλά με βάση τα δεδομένα που υπάρχουν μέχρι τώρα δείχνει ώς την πιο αξιόπιστη επιλογή...
Περιμένω κ τα αποτελέσματα για την ISO-100 για να έχω την συνολική εικόνα...:green:
σε καμμία περίπτωση δεν ισοπεδώνουμε τα πάντα και χαρακτηρίζουμε οριζόντια ώς αναξιόπιστα όλα τα πρωτεϊνούχα σκευάσματα, απλά είναι η ανασφάλεια που σου δημιουργούν τέτοιες δημοσιευσεις..;)
Όλοι γνωρίζουμε ότι δεν έχουμε ιδέα τι είναι αυτά που μπουκώνουμε, αλλά κάνουμε τα στραβά ματια μέχρι να σκάσει κάτι τέτοιο κ να προσποιούμαστε όλοι ότι βρεθήκαμε προ εκπλήξεως κ πώς είναι δυνατόν να συμβαίνει κάτι τέτοιο...:cursing:

Just me saying...:welcome:

vaggan
24-07-12, 19:26
how much gennetics brah?You mirin?:P
Ξερω πολλα ατομα που με μεγαλες ποσοτητες πρωτεινης εχουν farting,τωρα αμα εσεις δεν τι να πω...:unsure:προσθεσε και εμενα στη λιστα και αμα εχω φαει και κανα βραστο αυγο καντε την απο διπλα μου με ελαφρα γιατι θα σας ψωφησω:turtle: συμφωνω και με το ποστ του πολυνεικου πιο κατω καμια μαρκα δεν χρησιμοποιω απο αυτες ουτε συντραξ βλεπω ουτε dymatize.

Χρήστος Τριανταφύλλου
24-07-12, 19:59
Μονο εαν γινοτανε αναλυση εμπεριστατωμενα,θα πιστευα τα παραπανω. Οχι μονο για ποσοστο πρωτεινης αλλα για ποιοτητας αυτης κ των αλλων συστατικων.
Δεν ξερω που μπορει να γινει αυτο αλλα πιστευω γινεται.
Εδω υπαρχουν χομπιστες ''λαδακιδες'' που ασχολουνται με λαδια αυτοκινητου κ τα στελνουν για αναλυση κ καινουργια κ χρησιμοποιημενα για καποιο διαστημα ,για να δουν τι αντοχες κ ποιοτητα εχουν. Και μιλαμε για λαδια που μπαινουν σε αυτοκινητα οχι γιασυμπληρωματα που μπαινουν στον οργανισμο μας
και,τα συμφεροντα ειναι τεραστια κ μεγαλητερα.
Θα ηταν ευχης εργο καποιος που εχει καποιες γνωσεις χημειας ,η καποια ακρη να επαιρνε 5 10 συσκευασιες κ να εκανε αναλυση.
Παντως θελω να πιστευω οτι τουλαχιστον οι επωνυμες εταιριες δεν θα διακινδυνευαν την φημη τους βγαζοντας σκαρτα προιοντα.

tolis93
24-07-12, 20:12
με την ον τη περιμενα τη δουλεια παντως.ειχα μια φιλη με μικροβιολογικο και τη ρωτησα αν μπορει να κανει χημικες αναλυσεις σε 2-3. μεσα σε αυτες ηταν και η γκολντ στανταρ.τα ιδια με αυτα π βρηκαν μ βρηκε.... μετακομισε το μικροβιολογικο της δυστυχως και οχι ιδιαιτερα κοντα.

αυτες οι αναλυσεις πως μπορουν να γινουν ξερει κανεις?

deluxe
25-07-12, 04:00
αυτες οι αναλυσεις γινονται ανα σκουπ?γιατι αν ναι ακομα και ενα γεματο σκουπ με σκονη που ισχυριζεται οτι στο κουτι εχει 80%πρωτεινη, μπορει μεσα το σκουπακι να πιασει καπως μεγαλυτερη ποσοτητα υδατανθρακα και καπως λιγοτερη πρωτεινη...εγω παντως ειμαι ευχαριστημενος απο τις πρωτεινες που παιρνω.Αυτο δε νομιζω οτι γινεται.

Παντως εαν ισχυει κατι τετοιο, χιλιες φορες να αγορασω στερεα τροφη και να φαω. Τουλαχιστον ειμαι πιο σιγουρος για την ποσοτητα πρωτεϊνης που περιχει; Ή μηπως οχι; ( λετε και στα υπολοιπα τροφιιμα να αναγραφου διαφορετικες τιμες; )

Polyneikos
25-07-12, 07:50
Η απαντηση της Gaspari Nutrition στο όλο ζήτημα ,με αναλυσεις εργαστηριων σε 2 προιοντα τους που κατηγορήθηκαν:

http://www.gasparinutrition.com/news/articleview.aspx?ArticleID=276
(Τις φωτο με τις αναλυσεις μπορείτε να τις δείτε σε μεγαλυτερο μεγεθος από ό,τι τι επισυναψα,στο απο πανω λινκ)


Dear friends and fellow athletes,

It has come to our attention that some poorly controlled lab tests for Myofusion have appeared online and are now making their way across many forums and throughout the social media landscape. At Gaspari Nutrition we take quality control very seriously and fully support any efforts by consumers to have better insight into the quality control standards that their supplements are manufactured under. However, we also hope that our valued customers understand there are proper processes and procedures to determine the validity of the testing methods and label claim accuracy. This is why at Gaspari Nutrition we use accredited 3rd party labs on top of internal quality control tests to ensure accurate results.

Our brand will rise to the occasion and address our critics head on in the hopes to amicably answer any questions they have about the products we distribute globally. As an industry leader in quality nutritional products for over a decade, Gaspari Nutrition maintains the highest commitment to compliance with all Food & Drug Administration requirements and current Good Manufacturing Practices ("cGMPs") for food supplements. Gaspari Nutrition's customers can be confident that our products contain only the best quality ingredients and are made in the safest manner possible when meeting label claims. Please review the lab results (see below) for both Myofusion Probiotic Series and Myofusion Hydro which clearly show a HIGHER protein content then what's listed on the labels. Our customers have always been our number one priority and we honor this with excellent quality control.

Sincerely,
Team Gaspari



51832



51836







51834


51837



51838



Οπότε όπως καταλαβαίνετε,το θεμα δεν ειναι τόσο απλοϊκο και φυσικα οι μεγαλες εταιρίες ειναι σε θεση να παραθετουν στοιχεία & αναλύσεις,ανα πάσα στιγμή,όπως οφείλουν αλλωστε.
Για να δουμε ....

Mcstefan7
25-07-12, 08:18
Ρε παιδιά αυτή η έρευνα π έγινε είναι πατάτα.Για να είμαστε σίγουρι πρέπει να μαζευτούμαι 4-5 άτομα και να παμε στ χημείο με ΣΦΡΑΓΙΣΜΕΝΟΥΣ κουβάδες. Επίσης πρέπει να πούμε απο π πήραμε τν κουβά και να στείλουμε το σείριαλ νάμπερ στην εταιρία για να δουμε αν απο κει που το πήραμε είναι γνήσιο ή οχι. Έτσι οπως έγινε η έρευνα μπορεί τα δείγματα να αλλειώθηκαν απο τους χρήστες που τα έστειλαν, μπορεί να αλλειώθηκαν απο αυτόν π έκανε τα δείγματα ή μπορεί οι πρωτείνες να μην ήταν αυθεντικές... Ζείτε στο 2012 και είναι πολλά τα λεφτά μν γίνεστε έρμεα του κα8ενος!!!

just chris
25-07-12, 08:27
δλδ αν καταλαβα καλα στα 70 γραμμαρια προιοντος εχουμε 25 γραμμαρια πρωτεινης?κ παλι ομως ο γασπαρη δεν ειναι που υποσχεται 25 γραμμαρια πρωτεινης ανα σκουπ? αυτο καταλαβα,αν κανω λαθος διορθωσε με. παντως μεγαλη κινηση ο μαγκας!!!που το βρηκες ρε θηριο πολυνικ?

Polyneikos
25-07-12, 08:37
Ρε παιδιά αυτή η έρευνα π έγινε είναι πατάτα.Για να είμαστε σίγουρι πρέπει να μαζευτούμαι 4-5 άτομα και να παμε στ χημείο με ΣΦΡΑΓΙΣΜΕΝΟΥΣ κουβάδες. Επίσης πρέπει να πούμε απο π πήραμε τν κουβά και να στείλουμε το σείριαλ νάμπερ στην εταιρία για να δουμε αν απο κει που το πήραμε είναι γνήσιο ή οχι. Έτσι οπως έγινε η έρευνα μπορεί τα δείγματα να αλλειώθηκαν απο τους χρήστες που τα έστειλαν, μπορεί να αλλειώθηκαν απο αυτόν π έκανε τα δείγματα ή μπορεί οι πρωτείνες να μην ήταν αυθεντικές... Ζείτε στο 2012 και είναι πολλά τα λεφτά μν γίνεστε έρμεα του κα8ενος!!!

Πολύ σωστός.


δλδ αν καταλαβα καλα στα 70 γραμμαρια προιοντος εχουμε 25 γραμμαρια πρωτεινης?κ παλι ομως ο γασπαρη δεν ειναι που υποσχεται 25 γραμμαρια πρωτεινης ανα σκουπ? αυτο καταλαβα,αν κανω λαθος διορθωσε με. παντως μεγαλη κινηση ο μαγκας!!!που το βρηκες ρε θηριο πολυνικ?

Το λινκ είναι από την Gaspari Nutrition. http://www.gasparinutrition.com/news/articleview.aspx?ArticleID=276

primordial
25-07-12, 08:40
Η απαντηση της Gaspari Nutrition στο όλο ζήτημα ,με αναλυσεις εργαστηριων σε 2 προιοντα τους που κατηγορήθηκαν:

http://www.gasparinutrition.com/news/articleview.aspx?ArticleID=276
(Τις φωτο με τις αναλυσεις μπορείτε να τις δείτε σε μεγαλυτερο μεγεθος από ό,τι τι επισυναψα,στο απο πανω λινκ)

Οπότε όπως καταλαβαίνετε,το θεμα δεν ειναι τόσο απλοϊκο και φυσικα οι μεγαλες εταιρίες ειναι σε θεση να παραθετουν στοιχεία & αναλύσεις,ανα πάσα στιγμή,όπως οφείλουν αλλωστε.
Για να δουμε ....

Στο site της εταιρείας...;)

primordial
25-07-12, 08:42
δλδ αν καταλαβα καλα στα 70 γραμμαρια προιοντος εχουμε 25 γραμμαρια πρωτεινης?κ παλι ομως ο γασπαρη δεν ειναι που υποσχεται 25 γραμμαρια πρωτεινης ανα σκουπ? αυτο καταλαβα,αν κανω λαθος διορθωσε με. παντως μεγαλη κινηση ο μαγκας!!!που το βρηκες ρε θηριο πολυνικ?


Η απαντηση της Gaspari Nutrition στο όλο ζήτημα ,με αναλυσεις εργαστηριων σε 2 προιοντα τους που κατηγορήθηκαν:

http://www.gasparinutrition.com/news/articleview.aspx?ArticleID=276
(Τις φωτο με τις αναλυσεις μπορείτε να τις δείτε σε μεγαλυτερο μεγεθος από ό,τι τι επισυναψα,στο απο πανω λινκ)

Οπότε όπως καταλαβαίνετε,το θεμα δεν ειναι τόσο απλοϊκο και φυσικα οι μεγαλες εταιρίες ειναι σε θεση να παραθετουν στοιχεία & αναλύσεις,ανα πάσα στιγμή,όπως οφείλουν αλλωστε.
Για να δουμε ....

Στο site της εταιρείας...;)

p.s.
Sorry για το double posting...:banghead::geek::chinese:

pikos
25-07-12, 10:07
Και που το ξέρω εγώ αν η gaspari πάει για έλεγχο κουτί συγκεκριμένο που έχει όντως την ποσότητα πρωτεΐνης που λέει? Δεν δοκιμάζουν τυχαίο κουτί από ένα ράφι καταστήματος.

s0k0s
25-07-12, 10:08
Και οντως αμα δεν ησχυουν αυτα κ απλα θελουν να βρωμισουν κ να ριξουν το ονομα μιας εταιριας;

lila_1
25-07-12, 10:24
Απ΄ολη την υπόθεση αναγαγαμε την Nutrisprort ως την καλυτερη πρωτεινη;Μαλιστα.
Θα προσπερασω ότι εμενα δεν μου αρεσε σαν πρωτεινη όπως και σε πολλους αλλους,δεν μιλαω για γευση,αλλα κυριως για υφή.
Κατ΄αρχήν από την ερευνα λειπουν το 99,999999 % των πρωτεινων που κυκλοφορούν,αρα δεν αποτελει δειγμα στατιστικής ουσιαστικα,ούτε καν,δείγμα γραφής,ας πουμε.
Απο την αλλη, το να συμπαθουμε μια εταιρία επειδη δινει με 60 ευρω τα 5 κιλα την isolate ,διαφερει πάρα πολυ από τιο γεγονός στο να την κανει την καλύτερη ή την πιο αξιόπιστη.
Επίσης τετοια δείγματα ή αναλυσεις κυκλοφορουν κατα καιρους στο νετ,αλλα είναι δυσκολο να τις αξιολογησουμε γιατι λειπουν οι κοινες συνισταμενες:
Μια παραλληλη ανάλυση σε 400 προιοντα π.χ. ,απο ενα ανεξαρτητο Lab, χωρίς συμφέροντα απο εταιρίες.
Παντως ακομα δεν μου εχει δωσει κανεις να καταλαβω ,με σοβαρα επιχειρηματα όμως,όχι του τύπου ότι τα φταχνει σε δικο της εργοσταστιο,γιατι ειναι τόσο και αρκετα φθηνη η Νουτρι,ακομα και σε λιανικη πωληση.


Για έναν που δεν του αρέσει η νούτρι μπορώ να σου βρώ άλλους 2 που τους αρέσει...!:green:


Το να εξετάσουμε 400 πρωτείνες μαζί δε σημαίνει ότι η ανάλυση της μιας είναι αναξιόπιστη . Μας ενδιαφέρει η απόδοση της κάθε μίας ξεχωριστά, όχι η απόδοση όλων των πρωτεινών μαζί
Εκτός αν σε ενδιαφέρει η συγκριτική ανάλυση, να δούμε δηλαδή ποιά είναι η πιο σκάρτη απ όλες! :turtle:

Το κόστος για αυτές τις αναλύσεις σε εργαστήρια είναι μεγάλο, προφανώς λοιπόν θα αναλυθούν αυτές με τις ψηλότερες πωλήσεις, ή αυτές που ενδιαφέρουν αυτόν που θα τις πάει για έλεγχο.
Το ότι λειπουν πολλές πρωτείνες της αγοράς από τις αναλύσεις δε σημαίνει τίποτα απολύτως. Σημαίνει μόνο ότι έχουμε δεδομένα για την μία που ελέγχθηκε.

Εφόσον είναι από εργαστήριο στο οποίο πληρούνται οι προυποθέσεις ελέγχου και όχι από έναν χομπίστα με δοκιμαστικούς σωλήνες, δεν μπορείς να μην τη θεωρήσεις έγκυρη (εκτός αν ο έλεγχος χρηματοδοτήθηκε από την ίδια την εταιρία που....οκ....no comments :green: )




Αυτό για τη νούτρι τώρα.
Η nutrisport δεν έχει επενδύσει σχεδόν τίποτα σε προώθηση προιόντων, δεν έχει σπόνσορες ούτε σελέμπριτι να την προωθούν και δεν έχω δεί ποτέ καμία διαφήμισή της πουθενά στο νετ. Η φήμη της μόνο μέσω word-of-mouth διαδίδεται. Και οι συσκευασίες της είναι πάμφθηνες. Δεν έχεις ιδέα τί όγκο έχουν τα έξοδα μάρκετινγκ....
Επειτα υπάρχουν πολλοί τρόποι να μειώσεις το κόστος παραγωγής. Η νουτρι βγάζει και άλλη μία γραμμή προιόντων με διαφορετική επωνυμία (δε γράφει πάνω νουτρισπορτ)
Αυτό είναι επίσης αβαντάζ για τη μείωση κόστους
Αυτά τα 2 είναι τα πιο προφανή.....


Πάντως η τιμή της συνεχώς αυξάνεται

Mcstefan7
25-07-12, 11:15
Η έρευνα δεν είναι έγκυρη και τελος. Πχ αν εγώ γούσταρα έστελνα νέσκουικ και την έλεγα ΟΝ γεύση κακάο! Αν είστε τόσο σίγουροι πάρτε ενα κουτί στέιλτε το νούμερο στην εταιρία να σας πεί αν είναι αυθεντική και στείλτε την για έλεγχο! Αν όντως βγούν εκεί τα νούμερα κάντε μύνηση στην εταιρία και 8α βγάλετε 10000 φορές τα λεφτά που δώσατε για το χημείο...Όλα τα άλλα είναι λόγια για να έχουμε να λέμε!!!

pikos
25-07-12, 11:28
Το ψάχνω γιατί π.χ το χημείο του κράτους δεν θα μπορεί να αμφισβητηθεί σε δικαστήριο, το θέμα είναι να βρούμε την διαδικασία.

Με τον ΙΔΙΟ ΤΡΟΠΟ η εταιρεία μπορεί να στείλει για τεστ όμως ένα ειδικό πακέτο για αυτό το σκοπό οπότε το τεστ να βγει όπως θέλουν.

1. Παίρνεις κουτί από ράφι
2. Ρωτάς gaspari αν είναι δικό τους προϊόν με το serial number
3. Πας για τεστ στο χημείο του κράτους.
4. Μετά αν δεν βγάλει το αποτέλεσμα αυτό που πρέπει αλίμονό τους.

Αίτηση

http://www.gcsl.gr/index.asp?a_id=396&txt=y&show_sub=1

Θέλω να μάθω και το κόστος.

Mcstefan7
25-07-12, 11:32
Όπως τα λες αν βγάλει άλλη περιεκτικότητα πας και πέρνεις αλλο ενα κουτι απο την ίδια παρτίδα κάνεις μήνυση έχοντας στείλει και το νούμερο του δεύτερου κουτιού στον γκασπάρι για να σ πει οτι όντως είναι γνήσιο...Δεν το ανοίγεις το δεύτερο...Έτσι αν αμφισβητίσει το πρώτο οτι είναι ανοικτό έχεις το δεύτερο π είναι σφραγισμένο ;)

Mcstefan7
25-07-12, 11:37
Πόσο κοστίζουν οι αναλύσεις;

Ενδεικτικά, οι τιμές των αναλύσεων σε ιδιωτικά εργαστήρια ξεκινούν από 20€ ανά δείγμα και μπορούν να φτάσουν μέχρι και τα 300€. Στο Γενικό Χημείο του Κράτους, οι τιμές ξεκινούν από 52€ και φτάνουν ακόμα και τις 3.000 ευρώ. Δείτε αναλυτικά το τιμολόγιο των ιδιωτικών αναλύσεων του Γενικού Χημείου στα Σχετικά Έγγραφα του άρθρου.

Εμείς θέλουμε ανάλυση μόνο για την πρωτείνη τπτ άλλο δν θα ζητήσεις..Οπότε θα κυμένεται κοντά στα κατώτερα επίπεδα τιμής!!

Δανάη
25-07-12, 12:04
οσοι θέλετε να κάνετε ανάλυση...γράψτε στο google: χημική ανάλυση τροφίμων και θα βρειτε πολλά εργαστήρια για τον σκοπο αυτό ;)


Το ψάχνω γιατί π.χ το χημείο του κράτους δεν θα μπορεί να αμφισβητηθεί σε δικαστήριο,

οταν το εργαστήριο ειναι πιστοποιημένο απο τον αρμόδιο φορέα κανεις δεν μπορει να αμφισβήτησει ανάλυση ως προς την μέθοδο μόνο μπορεί να ισχυριστεί νοθεία

BODYMPAL
25-07-12, 12:39
εγω ρε παιδια ειχα ακούσει οτι στο χημείο του κράτους ειναι τσαμπε μέχρι 5 δείγματα... μάλλον μ@λ%&ες μου λέγανε....:P πάντως θα ήταν πολυ καλή ιδέα να μαζευτούν όσοι είναι απο Αθήνα μα 1 ευρωπουλο ο καθένας δεν θα πέσουμε κ'εξω να παμε κανα 2 δείγματα να δούμε τι παίζει απο πρώτο χεράκι!

tasos2
25-07-12, 12:40
καλα ελεγα με νουτρι σε μεγαλες ποσοτητες ολοι ειχαν farting!!!Εχει οντως τοση πρωτεινη και επιστημονικα:green:.Παρτε νουτρι αφοβα!!!

Aυτο τωρα ειναι αποδειξη οτι εχει πρωτεινη η nutri? :shock: Εγω δεν εχω farting ουτε με το κοτοπουλο ουτε κι αυτο εχει πρωτεινη? Μπορει να φτιαχνεται απο ληγμενο γαλα και γι αυτο να εχετε farting:rolf:

Παντως η nutri πηγε στο χημειο και βγηκε καθαρη? Το οτι ειναι σκαρτες οι αλλες σημαινει οτι εκεινη ειναι καλη? Δε καταλαβα

lila_1
25-07-12, 12:45
Παντως η nutri πηγε στο χημειο και βγηκε καθαρη? Το οτι ειναι σκαρτες οι αλλες σημαινει οτι εκεινη ειναι καλη? Δε καταλαβα

Taso ποσταρα μία εργαστηριακή ανάλυση 2 σελίδες πίσω

Mcstefan7
25-07-12, 13:23
Καλά Λίλα μν τρελένεσαι κίολας μπορεί να έχει προωθηθεί απο την εταιρία η έρευνα...Δν είναι δύσκολο στο νετ να παριστάνεις κάποιον αλλον!! Μόνο αμα έχεις δική σου ανάλυση να είσαι 90% σίγουρη. Και ενα 10% να αμφιβάλεις γτ παρτίδα με παρτίδα μπορεί να έχει διαφορά

lila_1
25-07-12, 13:41
Kalά προφανώς
Απλά το γεγονός ότι υπάρχει απόκιση 10% περίπου σ αυτή την ανάλυση με κάνει λιγότερο καχύποπτη ως προς την αξιπιστία της
Αν ήταν θα έβγαινε 100% αψεγαδιαστη

Mcstefan7
25-07-12, 14:19
Εεεε καλα δεν είναι κ χαζοί :unsure: με το Μάρκετινγκ ασχολούνται ξέρουν τι κάνουν. Γι αυτό μν πιστεύεται τπτ απο αυτά. ¨οταν παίζουν τόσα λεφτά τα πάντα είναι πιθανά!!!

lila_1
25-07-12, 14:30
Εεεε καλα δεν είναι κ χαζοί :unsure: με το Μάρκετινγκ ασχολούνται ξέρουν τι κάνουν. Γι αυτό μν πιστεύεται τπτ απο αυτά. ¨οταν παίζουν τόσα λεφτά τα πάντα είναι πιθανά!!!

εξαρτάται....όταν έχουν προηγηθεί αναλύσεις και βγάζουν συμπληρώματα με αποκλίσεις έως και 50% τότε μία με 10% θα είναι ουάου, ποιοτική!
Αυτή που βρήκα εγώ ήταν από ένα άσχετο ββ φόρουμ αγγλικό και ένας τύπος της έκανε ανάλυση σε εργαστήριο χωρίς να έχουν προηγηθεί άλλες αναλύσεις ανταγωνιστικών σαπς.
Εκεί το πήραν μάλλον στραβά μπορώ να σου πώ καθώς ήταν του 2010 έλεγχος...περισσότερο δυσφήμιση της έκανε γιατί πολλοί μπερδέβουν και το όνομά της (90+) με τη περιεκτικότητά της.

οπότε χλωμό να ήταν βαλτός

aepiskeptis
25-07-12, 14:40
ναι παλια ηταν 90+ , οταν οι σκονες ακριβηναν ειπαν ή μειωνουμε την περιεκτικοτητα ή ανεβαζουμε την τιμη

αποφασισαν το πρωτο και κρατησαν το ονομα γιατι ειχε γινει γνωστη με αυτο

ηταν 92% αν δεν κανω λαθος, σημερα ειναι 86%

Nickolas
25-07-12, 15:14
δλδ αν καταλαβα καλα στα 70 γραμμαρια προιοντος εχουμε 25 γραμμαρια πρωτεινης?κ παλι ομως ο γασπαρη δεν ειναι που υποσχεται 25 γραμμαρια πρωτεινης ανα σκουπ? αυτο καταλαβα,αν κανω λαθος διορθωσε με. παντως μεγαλη κινηση ο μαγκας!!!που το βρηκες ρε θηριο πολυνικ?


Τα αποτελέσματα δεν είναι στα 70gr...

Τα αποτελέσματα είναι ανα serving size δλδ στα 39gr σκόνης που είναι το serving size της MyoFusion βρήκανε 25.2gr πρωτεϊνης. Τα στοιχεία της ετικέττας στο κουτί γράφουν για 24gr ανά serving size (39gr), τα αποτελέσματα του δείγματος στο χημείο δείξανε λίγο παραπάνω πρωτεΐνη και λίγο λιγότερο υδατάνθρακα.

Αντίστοιχα και τα αποτελέσματα της MyoFusion Hydro

lila_1
25-07-12, 15:18
μεγάλε γουατ αρ γιου τοκιν αμπάουτ?

Ποιά ανάλυση τα έδειξε αυτά?
Αυτή πάντως του ρεδιττ έδειξε άλλα

Εντιτ: έλα τσεκ, την είδα πίσω

deluxe
25-07-12, 15:50
Το ψάχνω γιατί π.χ το χημείο του κράτους δεν θα μπορεί να αμφισβητηθεί σε δικαστήριο, το θέμα είναι να βρούμε την διαδικασία.

Με τον ΙΔΙΟ ΤΡΟΠΟ η εταιρεία μπορεί να στείλει για τεστ όμως ένα ειδικό πακέτο για αυτό το σκοπό οπότε το τεστ να βγει όπως θέλουν.

1. Παίρνεις κουτί από ράφι
2. Ρωτάς gaspari αν είναι δικό τους προϊόν με το serial number
3. Πας για τεστ στο χημείο του κράτους.
4. Μετά αν δεν βγάλει το αποτέλεσμα αυτό που πρέπει αλίμονό τους.

Αίτηση

http://www.gcsl.gr/index.asp?a_id=396&txt=y&show_sub=1

Θέλω να μάθω και το κόστος.


Όπως τα λες αν βγάλει άλλη περιεκτικότητα πας και πέρνεις αλλο ενα κουτι απο την ίδια παρτίδα κάνεις μήνυση έχοντας στείλει και το νούμερο του δεύτερου κουτιού στον γκασπάρι για να σ πει οτι όντως είναι γνήσιο...Δεν το ανοίγεις το δεύτερο...Έτσι αν αμφισβητίσει το πρώτο οτι είναι ανοικτό έχεις το δεύτερο π είναι σφραγισμένο ;)Ακομα και η αναλυση να βγει θετικη, μπορει απλα να ειναι η παρτιδα καλη. Δε πιστευω οτι ολα τα κουτια ειναι πανομοιοτυπα σε συστατικα. Αλλα θα εχουν λιγοτερο, αλλα περισσοτερο.

Αλλα και τι χημειο του κρατους μου λετε και οτι δε μπορει να αμφισβητηθει απο πουθενα; Σιγα μη τους κλεισουμε και τα μαγαζια απο μια αναλυση!

TRIANTAFYLLOU
25-07-12, 15:52
πολύ έχουμε υπερεκτημίσει τα συμπληρώματα μου φαίνετε εγω εκτός του ότι δεν παίρνω σχεδόν τίποτε εδω και 6 χρόνια και όταν έπαιρνα φούλ με περιόδους που έπερνα μόνο πρωτείνη πολύ λιγότερο και αμινοξέα , δεν είδα καμία διαφορα ούτε σε απόδοση ούτε σε μάζα , εφόσον έτρωγα αυτα που έπρεπε , απλα είχα κάνει το στομάχι αερόστατο

δεν σημαίνει ότι αμφισβητώ τα συμπληρώματα , αλλα ποτε δεν θα έλεγα αυτο είναι καλό η το άλλο δεν είναι , γιατι απλα είναι άκυρο , επειδή έχει γεύση καλή δεν σημαίνει ότι είναι και υψηλής βιολογικής αξίας και οι παιδικές τροφές ωραίες γεύσεις έχουν
λές και ξέρουμε τι έχει μέσα και σε τί αναλογίες το καθε σκεύασμα

επειδή όμως με έχουν καλέσει αρκετες φορες και σε τηλεοπτικές εκπομπές για συζητήσεις σχετικά με συμπληρώματα και δεν γινόταν να πάω χωρίς στοιχεία και αδιάβαστος , (αυτο γινόταν κυρίως μετα την ολυμπιάδα που είχε ξεσπάσει ο ντόρος για συμπληρώματα και φάρμακα ) , έτσι λοιπόν απαιτησα να με στείλουν στοιχεία που να αποδεικνύουν την ποιότητα και αξιοπιστία των προιόντων και μόνο τότε και με αυτα θα μπορούσα να πάω και να στηρίξω αυτα που λέω , επειδη δεν τα βρήκα όλα σκανάρισα 2 έγγραφα που βρήκα και το ένα είναι ακριβες αντίγραφο απο τα γερμανικά σε ελληνικά επικυρωμένο με δικηγόρο , να έχει αξιοπιστία και ενα που έψαξα και δεν το βρήκα γιατι πέρασαν και χρόνια και άλλωστε εμένα δεν με χρειαζόταν γιατι είχα πλέον πεισθεί , είχε αναλυτικά την ανάλυση με τα στοιχεία που περιέχει το σκεύασμα και δίπλα το χαρτί που αναγράφει το περιεχόμενο και δεν είχε καμία απόκλιση

άλλωστε φαίνετε και στο έγγραφο που ποστάρω ότι ακόμη και η πρώτη ύλη ελέγχετε και ο συνδιασμός και το ανακάτεμα των συστατικών να είναι ορθολογικός
βάζω τα 2 έγγραφα παρακάτω


51844
51845

tasos2
25-07-12, 15:54
Taso ποσταρα μία εργαστηριακή ανάλυση 2 σελίδες πίσω

Tην ξαναειδα αλλα δε λεει κατι για την nutrisport αλλα για αλλες μαρκες. Τεσπα ισως ειμαι στραβος:unsure:

lila_1
25-07-12, 15:55
Ακομα και η αναλυση να βγει θετικη, μπορει απλα να ειναι η παρτιδα καλη. Δε πιστευω οτι ολα τα κουτια ειναι πανομοιοτυπα σε συστατικα. Αλλα θα εχουν λιγοτερο, αλλα περισσοτερο.



Oxi οι παρτίδες πρέπει να ναι ίδιες, η παραγωγή είναι μαζική και το πρωτόκολο παραγωγής είναι ένα.... η μόνη απόκλιση που δικαιολογείται μπορεί να ειναι +- 1%

lila_1
25-07-12, 15:57
Tην ξαναειδα αλλα δε λεει κατι για την nutrisport αλλα για αλλες μαρκες. Τεσπα ισως ειμαι στραβος:unsure:

Είσαι στραβός :green:

όχι την πρώτη πρώτη άνάλυση από το ρεδιττ, ένα pdf πόσταρα με επίσημα αποτελέσματα

tasos2
25-07-12, 16:00
Είσαι στραβός :green:

όχι την πρώτη πρώτη άνάλυση από το ρεδιττ, ένα pdf πόσταρα με επίσημα αποτελέσματα

Α ναι, το αλλο εβλεπα εγω :green:

TRIANTAFYLLOU
25-07-12, 16:07
εγω πάντως ξέρω πως αυτα περι εοφ και ελέγχων είναι παπαρολογίες , ο εοφ είναι μια εισπρακτική εταιρία , απλα γνωστοποιεί ότι το συγκεκριμένο προιόν έγινε εισαγωγή , πληρώνουν και όλα καλα , σιγα μην κάνει συνέχεια αναλυσεις και εκεί παίζονται πολλα παρασκήνεια , εδω έχουν βγεί στο φώς απάτες και απάτες ο εοφ είναι αγγελικά πλασμένος?

γι αυτο και στα κουτια γράφει γνωστοποίηση απο τον εοφ και κατι αριθμούς

εδω είχε κάποιος παλια μια εταιρία που ξέσκιζε σε πωλήσεις και όταν την παράτησε και την πήρε άλλος έβγαινε και δυσφήμιζε ότι τα προιόντα δεν είναι γνήσια απο αμερική αλλα γίνονται στην βουλγαρία , τι να λέμε τωρα .
ό ίδιος δυσφήμιζε αυτα που κάποτε εξυμνούσε όταν τα εισήγαγε ο ίδιος και υπάρχουν πρόβατα που επιμένουν να λένε για σούπερ ντούπερ προιόντα , λές και τα έχουν κάνει αναλύσεις και ξέρουν τι περιέχουν μεσα αναλυτικά

pikos
25-07-12, 16:37
Πιστεύω θα σου πουν επίσης ότι δεν ήταν ιδανικές οι συνθήκες διατήρησης (υγρασία, θερμοκρασία) είτε στο χώρο σου είτε στο κατάστημα . Σίγουρα θα βρουν τρόπους.

nick_electro
25-07-12, 19:50
Τέτοιες ώρες θυμάμαι την πρώην αφεντικίνα μου που μου έλεγε πως τα πεθάνω απ τις κρεατίνες και τα tonotil(τα έπερνα γιατί είχαν πολλά δείγματα δωρεάν) η οποία κάπνιζε 2 πακέτα την μέρα και αγόραζε βιολογικά κοτόπουλα γιατί οι ορμόνες στα κανονικά της κάναν κακό στην υγεία

+10000000000000 ξέρω τύπο που καπνίζει, και πίνει φυσικό χυμό χωρίς ανθρακικό γιατί λέει ότι η πορτοκαλάδες έχουν μέσα χημικά, hahahhah

Txc
25-07-12, 22:07
χημικα δεν ξερω αμα εχουν αλλα ζαχαρη παιζει να εχουν ασχετα αμα λεει φυσικος χυμος 100%...
για να πουλισει ο αλλος οτι θελει θα πει και φυσικος και organic και εγω δεν ξερω τι...

οποτε παρτε εναν αποχυμωτη και καλο στιψιμο...
για τιποτα δεν μπορουμε να ειμαστε σιγουροι, απο την στιγμη που ειναι το ΣΥΜΦΕΡΟΝ και το ΧΡΗΜΑ στη μεση...

Καποτε εγραφα οτι η Gaspari ειναι απατη, αλλα οι περισσοτεροι λεγανε αλλα του στυλ << εχω φιλο αγωνιστικο που παιρνει myofusion >>...
Προσωπικα δεν θα εμπαινα στην διαδικασια να παω σε χημειο...
Απλα ριχνω ακυρο σε Gaspari και ON και παω αλλου...
Ακομα και σε χημειο να παω, η υποψια θα υπαρχει παντα...
Ολοι ειμαστε καλα παιδια μεχρι αποδειξεως του εναντιον...

deluxe
25-07-12, 23:55
πολύ έχουμε υπερεκτημίσει τα συμπληρώματα μου φαίνετε εγω εκτός του ότι δεν παίρνω σχεδόν τίποτε εδω και 6 χρόνια και όταν έπαιρνα φούλ με περιόδους που έπερνα μόνο πρωτείνη πολύ λιγότερο και αμινοξέα , δεν είδα καμία διαφορα ούτε σε απόδοση ούτε σε μάζα , εφόσον έτρωγα αυτα που έπρεπε , απλα είχα κάνει το στομάχι αερόστατο

δεν σημαίνει ότι αμφισβητώ τα συμπληρώματα , αλλα ποτε δεν θα έλεγα αυτο είναι καλό η το άλλο δεν είναι , γιατι απλα είναι άκυρο , επειδή έχει γεύση καλή δεν σημαίνει ότι είναι και υψηλής βιολογικής αξίας και οι παιδικές τροφές ωραίες γεύσεις έχουν
λές και ξέρουμε τι έχει μέσα και σε τί αναλογίες το καθε σκεύασμα

επειδή όμως με έχουν καλέσει αρκετες φορες και σε τηλεοπτικές εκπομπές για συζητήσεις σχετικά με συμπληρώματα και δεν γινόταν να πάω χωρίς στοιχεία και αδιάβαστος , (αυτο γινόταν κυρίως μετα την ολυμπιάδα που είχε ξεσπάσει ο ντόρος για συμπληρώματα και φάρμακα ) , έτσι λοιπόν απαιτησα να με στείλουν στοιχεία που να αποδεικνύουν την ποιότητα και αξιοπιστία των προιόντων και μόνο τότε και με αυτα θα μπορούσα να πάω και να στηρίξω αυτα που λέω , επειδη δεν τα βρήκα όλα σκανάρισα 2 έγγραφα που βρήκα και το ένα είναι ακριβες αντίγραφο απο τα γερμανικά σε ελληνικά επικυρωμένο με δικηγόρο , να έχει αξιοπιστία και ενα που έψαξα και δεν το βρήκα γιατι πέρασαν και χρόνια και άλλωστε εμένα δεν με χρειαζόταν γιατι είχα πλέον πεισθεί , είχε αναλυτικά την ανάλυση με τα στοιχεία που περιέχει το σκεύασμα και δίπλα το χαρτί που αναγράφει το περιεχόμενο και δεν είχε καμία απόκλιση

άλλωστε φαίνετε και στο έγγραφο που ποστάρω ότι ακόμη και η πρώτη ύλη ελέγχετε και ο συνδιασμός και το ανακάτεμα των συστατικών να είναι ορθολογικός
βάζω τα 2 έγγραφα παρακάτω


51844
51845Και τι να παιρνουμε δλδ;

pikos
26-07-12, 00:02
Επιτρέπεται link σε ξένο forum post ή να το μεταφέρω εδώ ;

tvg5
26-07-12, 01:51
εγω πάντως ξέρω πως αυτα περι εοφ και ελέγχων είναι παπαρολογίες , ο εοφ είναι μια εισπρακτική εταιρία , απλα γνωστοποιεί ότι το συγκεκριμένο προιόν έγινε εισαγωγή , πληρώνουν και όλα καλα , σιγα μην κάνει συνέχεια αναλυσεις και εκεί παίζονται πολλα παρασκήνεια , εδω έχουν βγεί στο φώς απάτες και απάτες ο εοφ είναι αγγελικά πλασμένος?

γι αυτο και στα κουτια γράφει γνωστοποίηση απο τον εοφ και κατι αριθμούς

εδω είχε κάποιος παλια μια εταιρία που ξέσκιζε σε πωλήσεις και όταν την παράτησε και την πήρε άλλος έβγαινε και δυσφήμιζε ότι τα προιόντα δεν είναι γνήσια απο αμερική αλλα γίνονται στην βουλγαρία , τι να λέμε τωρα .
ό ίδιος δυσφήμιζε αυτα που κάποτε εξυμνούσε όταν τα εισήγαγε ο ίδιος και υπάρχουν πρόβατα που επιμένουν να λένε για σούπερ ντούπερ προιόντα , λές και τα έχουν κάνει αναλύσεις και ξέρουν τι περιέχουν μεσα αναλυτικά

Πολύ σωστά, ακριβώς έτσι γράφουν, με την γνωστοποίηση του Ε.Ο.Φ κι όχι με την έγκριση του Ε.Ο.Φ. γιατί απλά το γνωστοποιούν στον οργανισμό χωρίς αναλύσεις κ.τ.λ.
Βλέπει ο άλλος την λέξη Ε.Ο.Φ πάνω και σου λέει οτι αυτό είναι ελεγμένο απ΄τον εθνικό οργανισμο φαρμάκων.

TRIANTAFYLLOU
26-07-12, 03:09
Και τι να παιρνουμε δλδ;

υπάρχουν πιστεύω πολύ καλές εταιρίες και αξιόπιστες και άτομα που ψάχνονται πρίν λανσάρουν ένα προιόν , όπως και στο ε σοπ του φόρουμ που έχω ρίξει μια ματια ,ψάχνουν συλλέγουν πληροφορίες κοιτάζουν για καλή σχέση τιμής και ποιότητας .

εγω προσωπικα ποτε δεν έχω πεί σε κάποιον να πάρει κάτι που δεν το έχω δοκιμάσει πρώτα εγω , οπότε εφόσον τα τελευταία 6 χρόνια δεν παίρνω τίποτε απο συμπλήρωμα και αν ανοίγω καμια πρωτείνη κοντεύει να λήξει μέχρι να την τελειώσω γιατι απλα βαριέμε να παίρνω και ξεχνάω , οπότε μην τα βάφουμε όλα μαύρα , τόσα προιόντα υπάρχουν και τόσες συζητήσεις γίνονται για συμπληρώματα μέσα στο φόρουμ που εγω δεν συμμετέχω και ούτε πρόκειτε , απλα δεν με απασχολούν τα συμπληρώματα , προτιμώ να τρώω φαγητό, ζώ και χωρίς αυτα

άρα εσείς τα ξέρετε καλύτερα, όλο γι αυτα μιλάτε και ψάχνεστε και άκρη δεν βρίσκετε και ούτε πρόκειτε να βρείτε ,γιατι άλλος λέει το κοντό του άλλος το μακρύ του. εγω αν χρειαζόταν να πάρω κάτι ενα άτομο ρωτούσα και τέλος, ήξερα τι να πάρω εκείνα τα χρόνια .

εδω διαβάζω καμια φορα για καλές πρωτείνες , επειδη έχουν γεύση καλή , η διαλύονται εύκολα , οπότε με αυτο το κρητήριο γούστα είναι αυτα , κάποια που αρέσει σε κάποιον σε άλλον δεν αρέσει , άλλος μπορεί να θέλει να την τρώει με το κουτάλι και να μην την πίνει και οι παιδικές τροφες νόστιμες είναι , αυτα δεν λένε κάτι για το τι ακριβώς περιέχει το σκεύασμα

έχω δοκιμάσει αρκετες μάρκες αλλα πάντα είχα σωστες πληροφορίες απο φίλους του εξωτερικού με πρόσβαση σε εργοστάσια όπως και αυτα που πόσταρα , αλλα αυτο δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχουν κι άλλες αξιόπιστες εταιρίες με προιόντα που περιέχουν ακριβώς ότι αναγράφετε στο κουτί, αλλα δεν με ενδιαφέρει να τα ψάχνω όλα , εφόσον με καλύπτει κατι μένω εκεί και τέλος και με αυτα μια χαρα φτιαχνόμουν και κιλά έβαζα και έχανα , τι άλλο να θέλω .

απλα εγω πόσταρα επειδη είχα στοιχεία που αποδείκνυαν αυτα που λέω , λόγια του αέρα δεν μ αρέσει να λέω

ακόμα και το κρέας που τρώμε η τα λαχανικα δεν είμαστε σίγουροι απο που προέρχονται και τον τρόπο καλιέργειας και τροφής των ζώων , εμείς όμως στην επαρχία και γι αυτα είμαστε σίγουροι γιατι ξέρουμε τους παραγωγούς η είναι κολητοί μας και τρώμε ότι τρώνε αυτοι

έτσι και μενα κάποτε με εμπιστευόταν γιατι αυτό που θα έπαιρνα εγω η θα έδινα και στο παιδί μου θα συνηστούσα και στον αθλητή μου

TRIANTAFYLLOU
26-07-12, 03:15
Πολύ σωστά, ακριβώς έτσι γράφουν, με την γνωστοποίηση του Ε.Ο.Φ κι όχι με την έγκριση του Ε.Ο.Φ. γιατί απλά το γνωστοποιούν στον οργανισμό χωρίς αναλύσεις κ.τ.λ.
Βλέπει ο άλλος την λέξη Ε.Ο.Φ πάνω και σου λέει οτι αυτό είναι ελεγμένο απ΄τον εθνικό οργανισμο φαρμάκων.

γι αυτο και γω το ανέφερα βλέπει ό άλλος εοφ και νομίζει έπιασε τον παπα απ τ αρχ*δ*α, πήγαν λοιπόν όλες οι εταιρίες και πήραν και αυτες γνωστοποίηση απο τον εοφ , οπότε αυτο δεν μπορεί να είναι αξιόπιστο κρητήριο , αλλα ούτε σημαίνει ότι αν κάποια εταιρία δεν έχει πάρει δεν είναι αξιόπιστη , γιατι πχ έρχονται απο εξωτερικό και έχουν εκεί πολύ πιο αυστηρούς ελέγχους και κυρώσεις .

άλλωστε είναι γνωστο στην χώρα μας τι πανυγήρι μιζών γινόταν τα τελευταία χρόνια , που να βασιστείς σε κρατικό οργανισμό , εύχομαι όμως και ελπίζω να άλλαξαν τα πράματα και να μην είμαστε η χώρα της πο*στιας

pikos
26-07-12, 15:10
Διαβάστε για την American Pure Whey (http://www.reddit.com/r/Fitness/comments/tcpmt/american_pure_whey_is_american_pure_****/) που την ανάλυση την έκανε εταιρεία που είναι hosted στην ίδια ip και τα domain έχουν δημιουργηθεί την ίδια ημερομηνία. Το τηλέφωνο της εταιρείας που έκανε την ανάλυση επίσης βγάζει τηλεφωνητή για να ενοικιάσεις τον χώρο.

Τι προτείνετε που έχετε δοκιμάσει; Γιατί διαβάζω το προηγούμενο post αλλά δεν κατάλαβα για ποια προϊόντα αναφέρεται. Δεν τρως πρωτεΐνη συμπλήρωμα γιατί είναι κάτι το τρομερό απλά βοηθάει σε συνδυασμό με την διατροφή στις γερές προπονήσεις ή κάποια μέρα που δεν θα φας καλά ή λόγω άλλων συνθηκών. Δεν είναι οι απαιτήσεις ίδιες σε όλα τα αθλήματα. Οπότε όταν πάρω συμπλήρωμα πρωτεΐνης και αφού την χρυσοπληρώνω απαιτώ να έχει αυτό που υπόσχεται σε συστατικά .

sobral
26-07-12, 16:59
Διαβάστε για την American Pure Whey (http://www.reddit.com/r/Fitness/comments/tcpmt/american_pure_whey_is_american_pure_****/) που την ανάλυση την έκανε εταιρεία που είναι hosted στην ίδια ip και τα domain έχουν δημιουργηθεί την ίδια ημερομηνία. Το τηλέφωνο της εταιρείας που έκανε την ανάλυση επίσης βγάζει τηλεφωνητή για να ενοικιάσεις τον χώρο.

Τι προτείνετε που έχετε δοκιμάσει; Γιατί διαβάζω το προηγούμενο post αλλά δεν κατάλαβα για ποια προϊόντα αναφέρεται. Δεν τρως πρωτεΐνη συμπλήρωμα γιατί είναι κάτι το τρομερό απλά βοηθάει σε συνδυασμό με την διατροφή στις γερές προπονήσεις ή κάποια μέρα που δεν θα φας καλά ή λόγω άλλων συνθηκών. Δεν είναι οι απαιτήσεις ίδιες σε όλα τα αθλήματα. Οπότε όταν πάρω συμπλήρωμα πρωτεΐνης και αφού την χρυσοπληρώνω απαιτώ να έχει αυτό που υπόσχεται σε συστατικά .

μείνε μακρυά. Ακούγονται πολλά χρόνια τώρα...και τα στοιχεία που αναφέρεις ενισχύουν τις υποψίες.

Δανάη
10-08-12, 17:23
οριστε και η χημική ανάλυση της syntrax matrix γευση βανίλια

52386

το όλο εγχειρημα κοστισε μονο 30 ευρω,να 'ναι καλα ενας φίλος που μενει κοντα στο εργαστηριο,πήγε το δειγμα και μοιραστηκάμε και τα έξοδα(αφου καταναλώνει και ο ιδιος το προιον)

το περιεργο ειναι οτι η syntrax δηλώνει 76,6% ενω στο αποτέλεσμα δειχνει 78,1% :unsure:

Giannistzn
10-08-12, 17:37
Αλλος ενας λογος για να την προτιμουμε πιστευω. Τιμη + ποιοτητα.

Για την αποκλειση που λες, πιθανως να εχει να κανει με τη μεθοδο που μετραει το καθε εργαστηριο, ή με το γεγονος οτι απο γευση σε γευση αλλαζει λιγο (π.χ. εαν δεν κανω λαθος στη σοκολατα εχει ελαχιστα μικροτερο ποσοστο σε ορισμενες μαρκες λογο του κακαο).

Ευχαριστουμε για τα αποτελεσματα :clap:

TEFAAtzis
10-08-12, 17:42
Αλλος ενας λογος για να την προτιμουμε πιστευω. Τιμη + ποιοτητα.

Για την αποκλειση που λες, πιθανως να εχει να κανει με τη μεθοδο που μετραει το καθε εργαστηριο, ή με το γεγονος οτι απο γευση σε γευση αλλαζει λιγο (π.χ. εαν δεν κανω λαθος στη σοκολατα εχει ελαχιστα μικροτερο ποσοστο σε ορισμενες μαρκες λογο του κακαο).

Ευχαριστουμε για τα αποτελεσματα :clap:

εχεις δικιο σε αυτο!!!

ggeorge
10-08-12, 17:42
:clap::turtle::clap::turtle:

Παω για παραγγελία ξανα...

TEFAAtzis
10-08-12, 17:43
να ρωτησω κατι αλλο εγω.Υπαρχει περιπτωση η αναλυση να δειξει και ποσο % whey πρωτεινη εχει μεσα??Γιατι λεω εγω πχ οτι μπορει να εχει 40% σογια και 60% whey,αναλογικα!!!

Giannistzn
10-08-12, 17:49
Τεφατζι δυσκολο αυτο. Ισως σε κανενα πιο εξελιγμενο εργαστηριο (αλλα δεν ξερω με τι κοστος).

Επειδη εχουμε ασχοληθει λιγο με προσδιορισμο υδ/κων, στερεων, λιπαρων κλπ σε ενα μερος των τροφιμων, σε πειραμα που ειχαμε κανει η μεθοδος σου υπολογιζει τις ολικες πρωτεΐνες (και γενικα, ολικα στοιχεια) % που περιεχει το προΐον. Δεν τα κατηγοριοποιει.

Για 30 ευρω ψηνομαι και για την ματριξ οταν ερθει με το καλο παντως, να ξερουμε και εκει τι παιζει

TEFAAtzis
10-08-12, 18:18
Τεφατζι δυσκολο αυτο. Ισως σε κανενα πιο εξελιγμενο εργαστηριο (αλλα δεν ξερω με τι κοστος).

Επειδη εχουμε ασχοληθει λιγο με προσδιορισμο υδ/κων, στερεων, λιπαρων κλπ σε ενα μερος των τροφιμων, σε πειραμα που ειχαμε κανει η μεθοδος σου υπολογιζει τις ολικες πρωτεΐνες (και γενικα, ολικα στοιχεια) % που περιεχει το προΐον. Δεν τα κατηγοριοποιει.

Για 30 ευρω ψηνομαι και για την ματριξ οταν ερθει με το καλο παντως, να ξερουμε και εκει τι παιζει

Εγω θα προσπαθησω να στειλω την elite gourmet που θα παραγγειλω αυτο το καιρο σε εναν βιοχιμικο φιλο ενος θειου μου!!!

dimitrispump
10-08-12, 18:25
οριστε και η χημική ανάλυση της syntrax matrix γευση βανίλια

52386

το όλο εγχειρημα κοστισε μονο 30 ευρω,να 'ναι καλα ενας φίλος που μενει κοντα στο εργαστηριο,πήγε το δειγμα και μοιραστηκάμε και τα έξοδα(αφου καταναλώνει και ο ιδιος το προιον)

το περιεργο ειναι οτι η syntrax δηλώνει 76,6% ενω στο αποτέλεσμα δειχνει 78,1% :unsure:
μια χαρα κ η whey πιστευω θα εβγαζε οτι λεει η εταιρια

ggeorge
10-08-12, 18:57
Για 30 ευρω ψηνομαι και για την ματριξ οταν ερθει με το καλο παντως, να ξερουμε και εκει τι παιζει

μα για τη ματριξ ηταν τα αποτελεσματα...
Αντε να δουμε και τη shake καποια στιγμή

Giannistzn
10-08-12, 19:08
μα για τη ματριξ ηταν τα αποτελεσματα...
Αντε να δουμε και τη shake καποια στιγμή

Καλα, θα ορκιζομουν οτι διαβασα shake.
Κουραση + ζεστη = bad combination :green: ακομα καλυτερα λοιπον

kazabubu
10-08-12, 19:11
Καλησπερα σε ολους
Σκεπτομαι να στείλω την Propeptide της CNP την οποια παραλαμβανω δευτερα, για αναλυση και να ποστάρω τα αποτελεσματα.
Να αναφερω οτι εδω και 3 μηνες πινω μονο Hydrowhey της ON η οποια απο οτι διαβασα δεν τα πηγε και πολυ καλα στο τεστ, και ειπα να αγορασω και κατι αλλο "ποιοτικο" εντος εισαγωγικων γιατι δεν τον κοβω κιολας με αυτα που ακουω και διαβαζω.
Με βλεπω να χρυσοπληρωνω την protifar αν τα αποτελεσματα βγουν μουφα, και να τελειωνω με την αγωνια σχετικα με ποιοτητα.
Θα ενημερωσω.

ggeorge
10-08-12, 19:56
Καζείνη της on εχουμε κανένα αποτέλεσμα;

Levrone
10-08-12, 21:07
οριστε και η χημική ανάλυση της syntrax matrix γευση βανίλια

το όλο εγχειρημα κοστισε μονο 30 ευρω,να 'ναι καλα ενας φίλος που μενει κοντα στο εργαστηριο,πήγε το δειγμα και μοιραστηκάμε και τα έξοδα(αφου καταναλώνει και ο ιδιος το προιον)

το περιεργο ειναι οτι η syntrax δηλώνει 76,6% ενω στο αποτέλεσμα δειχνει 78,1% :unsure:

ευχαριστουμε για το αποτελεσμα.
Να ρωτησω, μια αναλυση απο χημειο αυτο δειχνει σαν αποτελεσμα?
`Η ειναι τι θα ζητησεις απο το εργαστηριο?

Εννοω για παραδειγμα , το εργαστηριο περα απο αυτο το αποτελεσμα θα μας πει αν εχει μεσα αλλες ουσιες ασχετες απο αυτες που γραφει το κουτι ωστε να πιστοποιηθει η εγκυροτητα του προιοντος?

Λενε (πχ οι γονεις που φωναζουν) "αυτη η σκονη εχει μεσα αναβολικα".... Αυτο σε ενα εργαστηριο μπορει να αποδειχτει οτι δεν ισχυει?

Μια φορα πηρα σε ενα εργαστηριο τετοιο , και μου λενε "να φερετε σε εμας το δειγμα , και θα μας πειτε ποια πραγματα θελετε να ψαξουμε μεσα σε αυτο"...
Να υποθεσω εσεις ζητησατε να ψαξουν την πρωτεινη?

TRIANTAFYLLOU
10-08-12, 22:04
το ποσοστο πρωτείνης είναι το τελευταίο πράγμα που θα έπρεπε να απασχολεί , κάθε σοβαρη εταιρεία έστω με μικρή απόκληση θα είναι κοντα στο ποσοστο που αναγράφετε , είναι τόσα άλλα πράγματα σοβαρά και συστατικά που αναγράφονται στην ετικέτα και θα πρέπει να ανταποκρίνονται στο περιεχόμενο , καθώς και η ποιότητα και ο συνδιασμός των συστατικών και της πρώτης ύλης , έτσι κρίνετε η αξιοπιστία μιας εταιρίας και όχι απλα απο το ποσοστό πρωτείνης , αφού κι αυτοι ξέρουν καλύτερα απο μας πως με μια εύκολη και καθόλου δαπανηρή εξέταση μπορεί να το διαπιστώσει ο καθένας

σιγα το πράμα αν αντι για 80 έχει 75 η παραπάνω πρωτείνη , λές και θα χαλάσει το σχήμα μας , αλλού είναι η ουσία και όλος ο ντόρος που γίνετε για τα συμπληρώματα και αλμπουμίνη για ζαχαροπλαστική να πάρει κάποιος καθαρή πρωτείνη είναι .

Levrone
10-08-12, 22:05
το ποσοστο πρωτείνης είναι το τελευταίο πράγμα που θα έπρεπε να απασχολεί , κάθε σοβαρη εταιρεία έστω με μικρή απόκληση θα είναι κοντα στο ποσοστο που αναγράφετε , είναι τόσα άλλα πράγματα σοβαρά και συστατικά που αναγράφονται στην ετικέτα και θα πρέπει να ανταποκρίνονται στο περιεχόμενο , καθώς και η ποιότητα και ο συνδιασμός των συστατικών και της πρώτης ύλης , έτσι κρίνετε η αξιοπιστία μιας εταιρίας και όχι απλα απο το ποσοστό πρωτείνης , αφού κι αυτοι ξέρουν καλύτερα απο μας πως με μια εύκολη και καθόλου δαπανηρή εξέταση μπορεί να το διαπιστώσει ο καθένας

σιγα το πράμα αν αντι για 80 έχει 75 η παραπάνω πρωτείνη , λές και θα χαλάσει το σχήμα μας , αλλού είναι η ουσία και όλος ο ντόρος που γίνετε για τα συμπληρώματα και αλμπουμίνη για ζαχαροπλαστική να πάρει κάποιος καθαρή πρωτείνη είναι .

αυτο ακριβως κουμπαρε!

vaggan
10-08-12, 22:07
το ποσοστο πρωτείνης είναι το τελευταίο πράγμα που θα έπρεπε να απασχολεί , κάθε σοβαρη εταιρεία έστω με μικρή απόκληση θα είναι κοντα στο ποσοστο που αναγράφετε , είναι τόσα άλλα πράγματα σοβαρά και συστατικά που αναγράφονται στην ετικέτα και θα πρέπει να ανταποκρίνονται στο περιεχόμενο , καθώς και η ποιότητα και ο συνδιασμός των συστατικών και της πρώτης ύλης , έτσι κρίνετε η αξιοπιστία μιας εταιρίας και όχι απλα απο το ποσοστό πρωτείνης , αφού κι αυτοι ξέρουν καλύτερα απο μας πως με μια εύκολη και καθόλου δαπανηρή εξέταση μπορεί να το διαπιστώσει ο καθένας

σιγα το πράμα αν αντι για 80 έχει 75 η παραπάνω πρωτείνη , λές και θα χαλάσει το σχήμα μας , αλλού είναι η ουσία και όλος ο ντόρος που γίνετε για τα συμπληρώματα και αλμπουμίνη για ζαχαροπλαστική να πάρει κάποιος καθαρή πρωτείνη είναι .το θεμα ειναι μεσα στην πρωτεινη αν εχουν τριψει και κανα χαπι αλομπερντινης...εγω δε το θεωρω διολου απιθανο

TeoNewLife
10-08-12, 22:32
Πολύ καλή κι έξυπνη έρευνα.
Το προιόν είναι αναμφισβήτητα ένα απ'τα ισχυρότερα σε περιεκτικότητα εκεί έξω.

TRIANTAFYLLOU
10-08-12, 22:32
καμια φορα ακούω να λένε και με πιάνουν τα γέλια αυτη είναι καλή πρωτείνη και λέω με πιο κρητήριο το λές σε έκανε τούμπανό? λέει δυαλύετε εύκολα έχει ωραία γεύση , είναι όμορφο το κουτί :P
ρε αμα δεν ξέρεις μέσα τι σκ@τα έχει πως μπορείς να λές, η γεύση είναι καθαρά υποκειμενική , άλλος λέει μ αρέσει η φράουλα και άλλος δεν θέλει να την δεί και οι παιδικες τροφές νόστιμες είναι εμένα πιο πολύ μ αρέσουν απο πρωτείνη και σε κάνουν και τούμπανο σαβούρα μεν αλλα τούμπανο δε , έτσι κι αλλιώς κάποια πράγματα δεν εξαρτωνται απο πρωτείνη σε συμπλήρωμα αλλα απο διατροφή γενικότερα

και είτε το θέλουμε είτε όχι όπου πέφτουν τα φώτα εκεί πάει το ματι , η προβολή και διαφήμηση δηλαδή και ό άλλος θα πάει σαν το πρόβατο και θα πάρει αυτη που είδε στο περιοδικό , που τυγχάνει πολλες φορες αυτός που το έχει το περιοδικό να είναι και ο εισαγωγέας .

όπως έχω ξαναπεί όταν έχουμε 2 βιτρίνες η μια με καλά ακριβά ρούχα και η άλλη παζαρίσια β και γ διαλογής και μάρκες ότι νάναι , αν είναι νύχτα και έχει φώς μόνο αυτη με τις σαβούρες , τα μάτια όλων εκεί θα πέσουν σ αυτο που προβάλετε και ενω η δίπλα θα έχει καλά και επώνυμα κανείς δεν θα κοιτάει εκεί .

όπως και τις γκόμενες αμα ή άλλη φοράει κελεμπία κανείς δεν την προσέχει αν όμως τα πεταξει , τι καλα που γυρνάν τα βλέματα και ας είναι η ίδια :P:P

Δανάη
11-08-12, 09:44
Τεφατζι δυσκολο αυτο. Ισως σε κανενα πιο εξελιγμενο εργαστηριο (αλλα δεν ξερω με τι κοστος)


μπορουσαμε να ζητησουμε πληρη χημικη ανάλυση (οπου θα γινοταν εξακρίβωση ουσιων,προφιλ αμινοξέων κτλ) απλα αυτο θα ανέβαζε το κόστος της ανάλυσης

Giannistzn
11-08-12, 10:50
^ Δεν το γνωριζα αυτο. Γνωριζεις τιμη (εαν σου ειπαν) για το πληρες προφιλ, πηγες κλπ?

TRIANTAFYLLOU
11-08-12, 16:08
^ Δεν το γνωριζα αυτο. Γνωριζεις τιμη (εαν σου ειπαν) για το πληρες προφιλ, πηγες κλπ?

εγω επειδη κάνω αναλύσεις νερού πηγής εποχιακά ανα 3μηνο δίνω κοντα στα 300 ευρω για μια απλη ανάλυση μικροβιακή και χημική , στο σκεύασμα πρωτείνης για να γίνουν σωστα και τα συστατικά που αναγράφονται αν ανταποκρίνονται στο περιεχόμενο , παίζει να βγεί και παραπάνω

εδω αυτα δεν τα κάνουν οι εταιρίες εισαγωγής που στοκάρουν χρήμα να εισάγουν ενα προιόν να ελέγξουν την αξιοπιστία του και θα τα κάνει ενας ιδιότης?
παίζει μετα να τον βγεί ο κούκος αηδόνι και να την πληρώσει καραβίσια την πρωτείνη , λες και θα πάρει το μαγικό φίλτρο των αστεριξ και οβελίξ

και με αυτη την λογική θα έπρεπε σε όλα τα τρόφιμα επεξεργασμένα και μη να έχουμε ενα χημείο να κάνουμε αναλύσεις να είμαστε σίγουροι για το τι τρώμε

Dohne
11-08-12, 22:29
το ποσοστο πρωτείνης είναι το τελευταίο πράγμα που θα έπρεπε να απασχολεί , κάθε σοβαρη εταιρεία έστω με μικρή απόκληση θα είναι κοντα στο ποσοστο που αναγράφετε , είναι τόσα άλλα πράγματα σοβαρά και συστατικά που αναγράφονται στην ετικέτα και θα πρέπει να ανταποκρίνονται στο περιεχόμενο , καθώς και η ποιότητα και ο συνδιασμός των συστατικών και της πρώτης ύλης , έτσι κρίνετε η αξιοπιστία μιας εταιρίας και όχι απλα απο το ποσοστό πρωτείνης , αφού κι αυτοι ξέρουν καλύτερα απο μας πως με μια εύκολη και καθόλου δαπανηρή εξέταση μπορεί να το διαπιστώσει ο καθένας

σιγα το πράμα αν αντι για 80 έχει 75 η παραπάνω πρωτείνη , λές και θα χαλάσει το σχήμα μας , αλλού είναι η ουσία και όλος ο ντόρος που γίνετε για τα συμπληρώματα και αλμπουμίνη για ζαχαροπλαστική να πάρει κάποιος καθαρή πρωτείνη είναι .

Η Gaspari είναι σοβαρή εταιρία; Γιατί η myofusion έχει τη μισή πρωτεΐνη απ' αυτή που λέει...

Giannistzn
12-08-12, 00:09
εγω επειδη κάνω αναλύσεις νερού πηγής εποχιακά ανα 3μηνο δίνω κοντα στα 300 ευρω για μια απλη ανάλυση μικροβιακή και χημική , στο σκεύασμα πρωτείνης για να γίνουν σωστα και τα συστατικά που αναγράφονται αν ανταποκρίνονται στο περιεχόμενο , παίζει να βγεί και παραπάνω

εδω αυτα δεν τα κάνουν οι εταιρίες εισαγωγής που στοκάρουν χρήμα να εισάγουν ενα προιόν να ελέγξουν την αξιοπιστία του και θα τα κάνει ενας ιδιότης?
παίζει μετα να τον βγεί ο κούκος αηδόνι και να την πληρώσει καραβίσια την πρωτείνη , λες και θα πάρει το μαγικό φίλτρο των αστεριξ και οβελίξ

και με αυτη την λογική θα έπρεπε σε όλα τα τρόφιμα επεξεργασμένα και μη να έχουμε ενα χημείο να κάνουμε αναλύσεις να είμαστε σίγουροι για το τι τρώμε

Kαλα για ψιλου πηδημα (και για πρωτεΐνης ελεγχο) τοσα λεφτα δεν το συζηταω. Για 20-30 ευρω κατι γινεται, ετσι για το γ@μωτο.

Αλλα αν ειναι να δωσω 300αρι, με το οποιο παιρνω κανα 15κιλο πρωτεΐνη, ε να το χεσω :green: ασε που απο παρτιδα σε παρτιδα μπορει κατι να αλλαξει, ή ακομα και απο κουτι σε κουτι. Αλλα για μια γενικη ιδεα του ποσο αξιοπιστη ειναι η εταιρεια πιστευω τα 30 ευρω αξιζουν (αξιοπιστη οσον αφορα τα οσα λεει οτι π.χ. σου δινω τοσο απο το Χ συστατικο)