PDA

Επιστροφή στο Forum : Συμπληρώματα στο.....Χημείο



Σελίδες : 1 2 [3]

TRIANTAFYLLOU
12-08-12, 01:17
Η Gaspari είναι σοβαρή εταιρία; Γιατί η myofusion έχει τη μισή πρωτεΐνη απ' αυτή που λέει...

αυτο αμα θέλω το πιστεύω βέβαια γιατι μόνο με απόδειξη απο έγκυρο εργαστήριο θα πίστευα , μην ξεχνάμε πως υπάρχουν αναταγωνιστες και ο καθένας βγάζει βρώμα ότι θέλει , τωρα σοβαρή εταιρία και να χει τα μισα απο όσα λέει μάλλον δεν θεωρείτε σοβαρή , αλλα πάλι ούτε με νοιάζει γιατι δεν έχω δοκιμάσει ποτε την συγκεκρημένη και ούτε πρόκειτε , αλλα δεν νομίζω τα συστατικα σε ενα σύγχρονο εργοστάσιο να τα βάζουν με το μάτι μέσα και να λέει ό άλλος "ώπα φτάνει καλά είσαι" εμένα άλλα με ενδιαφέρουν , με 5% πάνω κάτω δεν χάλασε ο κόσμος , άλλη μπορεί να έχει ακριβως το ποσοστο πρωτείνης και να μην έχει τίποτε άλλο σωστο και η πρώτη ύλη να είναι για τα σκουπίδια , όπως και ο συνδιασμός της μύξης συστατικών να είναι , ενας αχταρμάς απλα

όπως όταν ακούστηκε η ιστορία για τις τρελές αγελάδες στην ευρώπη κάποιες σοβαρές εταιρίες για σιγουρια έπαιρναν γάλα πρώτη ύλη απο νεα ζηλανδία που δεν είχε κρούσματα τότε

Dohne
12-08-12, 11:07
Είναι το 2ο test που βγαίνει μάπα. Μάλιστα τα threads της παλιάς ανάλυσης έχουν χαθεί γιατί προφανώς δε βόλευαν την εταιρία, η οποία μετά βγάζει και γελοίες ανακοινώσεις για να κοροϊδέψει τα αμερικανάκια για να ξαναπάρουν την ίδια μάπα.
Και τι πάει να πει υπάρχουν ανταγωνιστές; Όλοι τον Gaspari θέλουν να χτυπήσουν; Και μάλιστα κάθε φορά;
Επίσης από τη στιγμή που βγαίνει με λιγότερη πρωτεΐνη και η γεύση της είναι τόσο καλή, έχει μεγαλύτερη πιθανότητα τα υπόλοιπα (τα οποία είναι και πολλά) συστατικά της να είναι σκουπίδια.

Ace
29-05-13, 23:18
Εχουν τοποθετηθει στο φορουμ κατα καιρους διαθρεπτικες επισημανσεις απο αναλυσεις εργαστηριων που οι ιδιοι οι χρηστες ζητησαν για σκευασματα που λαμβανουν ? Με αυτο ,εννοω οτι οι αξιολογησεις ειναι κατα βαση απο προσωπικη εμπειρια του καθενος. Αυτο βεβαια δεν αποδεικνυει τιποτα γτ αν την εποχη που καποιος επαιρνε ενα συμπληρωμα, αλλαξε ολη του την διατροφη, ολη την καθημερινοτητα του κ την γυμναστικη του, ειναι φυσικο να δει αποτελεσματα και ας ειναι το συμπληρωμα σκετο αλευρι.
Το θεμα ειναι οτι οταν πληρωνεις 60 ευρω για 28 gr / scoup whey isolate , ειναι τοσα ή ειναι μονο 5 γρ και τα υπολοιπα ειναι φαρινα γιωτης και φυστικια?
Θα μπορουσε να ξεκινησει μια τετοια κατηγορια? Εστω και απο copy paste απο forum του εξωτερικου ,ετσι εστω να ενημερωνομαστε για το τι τελικα τρωμε? Προσωπικα σκοπευω ν υποβαλω στο τεστ την πρωτεινη της prolab. Γιατι λεει οτι ειναι whey κ φτηνη. 30 € θα μου κοστισει για % ποσοστο επισημανση στοιχειων.

Αν καποιος ξερει κανα εργαστηριο που ασχολειται με αυτα και θελει να τσεκαρει κατι π χρησιμοποιει συνεχεια, ισως αν κανουμε ομαδικη κινηση να πετυχουμε καλυτερες τιμες.:thumbup:

deskdiver
30-05-13, 11:54
γνωριζω καποιον, που ασχολειται με αναλυσεις τροφιμων, φαρμακων, βιολογικων κλπ
αυτος σιγουρα μπορει να δωσει αξιοπιστες απαντησεις αν του το ζητησουμε κ
θελω να πιστευω οτι η αμοιβη δεν θα ειναι απαγορευτικη.

sobral
30-05-13, 12:16
τέτοια ν'ακούω. Τρελαίνομαι να ψάχνω για lab tests. Ανα καιρούς ανεβάζω ότι βρίσκω στο διαδίκτυο στις σελίδες των προϊόντων, αλλά μία ξεχωριστή κατηγορία για τα τέστς μου ακούγεται πολύ ωραία ιδέα.;) Βέβαια αυτό αποτελεί απόφαση του φόρουμ όχι εμάς. Ότι πουν τα αφεντικά.:green:

beefmeup
30-05-13, 15:42
υπαρχει καπου ενα προβλημα πανω σε αυτο το κομματι.
το θεμα ειναι οτι καποιος μπαινει,πεταει μια ιδεα συμφωνουν καποιοι αλλοι απο κατω κ μετα τελος.
ειναι δυσκολο να υπαρξει συννενοηση μεταξυ μελων για να γινει μια τετοια κινηση,κ εν τελη αφου οι απο πανω συμφωνειτε,ειστε ηδη 3 ατομα.
συννενοηθειτε μεταξυ σας,καντε την κινηση κ μετα ερχεστε με την προταση που εκτιμω οτι θα γινει αποδεκτη..
αν ξεκινησει κατι τετοιο,στην πορεια θα βρεθουν κ αλλες συμμετοχες οποτε ο κυκλος θα μεγαλωσει.
κ εν τελη,ενα θεμα θα ειναι σαν ολα τα υπολοιπα,απλα θα ποσταρονται επισημα στοιχεια δεν υπαρχει κατι που μπορει να μην γινει αποδεκτο.

αλλα κ θεμα να μην ανοιξει,τα αποτελεσματα μπορουν να ποσταρονται στα αντιστοιχα συμπληρωματα.

stef.
30-05-13, 15:51
πολυν ενδιαφερον!!!

Mcstefan7
30-05-13, 16:49
Αυτό μπορεί να γίνει και αλλιώς. Να έχουμε ενα θέμα που θα λέμε θέλουμε αξιολόγηση για το τάδε συμπλήρωμα θα έχουμε εναν λογαριασμό παιπαλ γι αυτό το σκοπο και όποιος θέλει θα δωρίζει το ποσό που θέλει γι αυτόν το σκοπό και όταν συμπληρωθεί το ποσό που απαιτείται θα στέλνετε το προϊόν για τεστ ;)

The-Coach
25-12-13, 02:09
Ενα εξαιρετικά ενδιαφέρον ρεπορταζ απο την εγκριτη εφημεριδα USA TODAY..

http://www.usatoday.com/story/news/nation/2013/12/19/dietary-supplements-executives-criminal-records-spiked/4114451/

και κια πολυ ενδιαφερουσα λιστα του Αμερικανικου FDA για το ποια συσκευασματα ειναι νοθευμενα..

http://www.accessdata.fda.gov/scripts/sda/sdNavigation.cfm?sd=tainted_supplements_cder&displayAll=false&page=6

Lao
25-12-13, 02:31
Ωραία κείμενα, @The-Coach.

Στο πρώτο link, δεν είδα καμμιά εταιρεία που να ξέρω.

Στο 2ο, είδα την Gaspari εκεί που αναφέρει δύο προϊόντα της.

totis
25-12-13, 02:42
Ωραία κείμενα, @The-Coach.

Στο πρώτο link, δεν είδα καμμιά εταιρεία που να ξέρω.

Στο 2ο, είδα την Gaspari εκεί που αναφέρει δύο προϊόντα της.

Kαι την iForce Nutrition ξεχασες lao και αυτή γνωστη.....

Lao
25-12-13, 02:46
Kαι την iForce Nutrition ξεχασες lao και αυτή γνωστη.....

Εγώ πάντως δεν την ξέρω...

Anyway, οι εταιρείες που αναφέρονται είναι ό,τι να'ναι οπότε όσα αναφέρονται δεν είναι και τόσο παράξενα. Γι'αυτό, καλό είναι να προτιμάμε εταιρείες γνωστές και με σοβαρό προφίλ.

totis
25-12-13, 02:52
Εγώ πάντως δεν την ξέρω...

Anyway, οι εταιρείες που αναφέρονται είναι ό,τι να'ναι οπότε όσα αναφέρονται δεν είναι και τόσο παράξενα. Γι'αυτό, καλό είναι να προτιμάμε εταιρείες γνωστές και με σοβαρό προφίλ.

Την φερνουν τα x - treme από εκει την εχω δει.....Ναι και εγω παντα αυτό λεω παντα καλυτερα μια πιο γνωστη και μεγαλη εταιρεια...Αλλα παντα με μετρο συμπληρώματα είναι τιγκα στην χημεια και στα προσθετα, πρωτα βασιζομαστε στο φαγητο μας το οποιο αυτό είναι που θα μας βοηθησει περισσοτερο και οταν το χρειαζομαστε περνουμε και το συμπλήρωμα......

Lao
25-12-13, 02:58
Την φερνουν τα x - treme από εκει την εχω δει.....Ναι και εγω παντα αυτό λεω παντα καλυτερα μια πιο γνωστη και μεγαλη εταιρεια...Αλλα παντα με μετρο συμπληρώματα είναι, πρωτα βασιζομαστε στο φαγητο μας το οποιο αυτό είναι που θα μας βοηθησει περισσοτερο και οταν το χρειαζομαστε περνουμε και το συμπλήρωμα......

Έχω να πατήσω κάτι χρόνια σε xtr, οπότε μάλλον γι'αυτό δεν την γνώριζα. :green:

Για τα άλλα που λες, συμφωνούμε απόλυτα.

totis
25-12-13, 02:59
Έχω να πατήσω κάτι χρόνια σε xtr, οπότε μάλλον γι'αυτό δεν την γνώριζα. :green: :)

Για τα άλλα που λες, συμφωνούμε απόλυτα. :thumbup:

The-Coach
26-12-13, 01:45
Παιδια καντε τον κοπο να κανετε login στο παρακατω site και θα εκπλαγειτε με τα ονοματα πολυ γνωστων εταιρειων που τα συμπληρωματα που διοχετευουν στο εμποριο ειναι νοθευμενα...

http://www.usada.org/forms.asp?uid=3588

Χωρις login δεν μπορειτε να δειτε την λιστα.

dimitrispump
27-12-13, 15:42
1,4 AD Bold 200 iForce Nutrition steroid Muscle Building ALL
11/03/2009 Dymethazine/Reversitol Combo Pack iForce Nutrition steroid Muscle Building ALL
11/03/2009 17a PheraFLEX iForce Nutrition steroid Muscle Building ALL
11/03/2009 Dymethazine iForce Nutrition steroid Muscle Building ALL
11/03/2009 Methadrol iForce Nutrition
αυτα της iforce δεν τα βρησκω στη σελιδα της, εχω παρει τα αμινοξεα της απο xtr

beefmeup
27-12-13, 22:17
αν η λιστα με τα "νοθευμενα" ειναι αυτη απο πανω,παλι η παραπληροφορηση δινει κ περνει..

τπτ απο αυτα δεν αποτελει "νοθευμενο" συμπληρωμα γιατι πολυ απλα ειναι ολα προομονες κ ds που πωλουνταν ως εχουν κ αυτος που τα αγοραζε τα αγοραζε εις γνωση του..
απλα ολα αυτα δεν υπαρχουν πια μετα τα μπαν που εκαναν αρχικα το 2004-05 κ μετεπειτα αλλες χρονιες..
η γκασπαρι αναφορικα το 2005 εβγαζε μονο τετοια "συμπληρωματα" κ τπτ αλλο...μολις ολα αυτα αποσυρθηκαν,μετα πεταπηδησε σε κανονικα συμπληρωματα οπως πρωτεινες κλπ..

κλασσικη περιπτωση ατομου που δεν εχει σχεση με συμπληρωματα,διαβαζει μια σελιδα στο νετ κ χωρις γνωσεις καταληγει σε δικα του συμπερασματα...
ως ποτε πχια..:unsure:

COBRA_STYLE
27-12-13, 23:41
ΤheCoach φαινεται εχεις μπερδεψει τη λουτσα με τη βουρτσα.

Με καλυψε ο beef με το ποστ.

The-Coach
30-12-13, 03:26
αν η λιστα με τα "νοθευμενα" ειναι αυτη απο πανω,παλι η παραπληροφορηση δινει κ περνει..

τπτ απο αυτα δεν αποτελει "νοθευμενο" συμπληρωμα γιατι πολυ απλα ειναι ολα προομονες κ ds που πωλουνταν ως εχουν κ αυτος που τα αγοραζε τα αγοραζε εις γνωση του..
απλα ολα αυτα δεν υπαρχουν πια μετα τα μπαν που εκαναν αρχικα το 2004-05 κ μετεπειτα αλλες χρονιες..
η γκασπαρι αναφορικα το 2005 εβγαζε μονο τετοια "συμπληρωματα" κ τπτ αλλο...μολις ολα αυτα αποσυρθηκαν,μετα πεταπηδησε σε κανονικα συμπληρωματα οπως πρωτεινες κλπ..

κλασσικη περιπτωση ατομου που δεν εχει σχεση με συμπληρωματα,διαβαζει μια σελιδα στο νετ κ χωρις γνωσεις καταληγει σε δικα του συμπερασματα...
ως ποτε πχια..:unsure:

Αν κρινω απο τον αριθμο των post που εχεις κανει, προφανως αυτη ειναι η δουλεια σου. Θα επρεπε τουλαχιστον να ξερεις να διαβαζεις αγγλικα. Αν ηξερες δεν θα εγραφες αυτα που εγραψες.

Κλασικη περιπτωση οντως...

The-Coach
30-12-13, 03:28
ΤheCoach φαινεται εχεις μπερδεψει τη λουτσα με τη βουρτσα.

Με καλυψε ο beef με το ποστ.

Γλυκεια μου μην κρινεις εξ ιδίων..!
;)

Αλέξανδροςς
30-12-13, 03:35
Παιδια καντε τον κοπο να κανετε login στο παρακατω site και θα εκπλαγειτε με τα ονοματα πολυ γνωστων εταιρειων που τα συμπληρωματα που διοχετευουν στο εμποριο ειναι ...

http://www.usada.org/forms.asp?uid=3588

Χωρις login δεν μπορειτε να δειτε την λιστα.




νοθευμενα με τι?

billy89
30-12-13, 03:55
Τα πιο πολλά γνωστά εμπεριέχονται στη λίστα για το γεράνιο, που ούτως ή άλλως οι εταιρίες έχουν αποσύρει τις εκδόσεις και έχουν κυκλοφορήσει νέες. Από κει και πέρα έχει ένα δυο γνωστά με anabolic agents όπως το versa - 1 της usp που αυτή τη στιγμή είναι σε προσφορά στα xtreme.

Τα περισσότερα όμως είναι προορμόνες - ορμόνες - διεγερτικά και designer steroids οπότε περιέχουν ακριβώς αυτό που γράφουν!

beefmeup
30-12-13, 10:52
Αν κρινω απο τον αριθμο των post που εχεις κανει, προφανως αυτη ειναι η δουλεια σου. Θα επρεπε τουλαχιστον να ξερεις να διαβαζεις αγγλικα. Αν ηξερες δεν θα εγραφες αυτα που εγραψες.

Κλασικη περιπτωση οντως...

ο αριθμος των ποστ μου,μου δινει το δικαιωμα να γελαω με αυτα που γραφεις.


νοθευμενα με τι?

τζατζικι.

The-Coach
31-12-13, 14:29
νοθευμενα με τι?

Αλεξανδρε, τα συμπληρωματα διατροφης, θα συμφωνεις μαζι μου, απευθυνονται και σε αθλητες που δεν κανουν bodybuilding. Τα δε φορουμ που ασχολουνται πρωτίστως με το bodybuilding, εχουν και πολλα θεματα που αφορουν τα συμπληρωματα διατροφης. Επομενως ειναι λογικο να διαβαζονται και απο αθλητες αλλων αθληματων. Αρα μια πληροφορια οτι καποια (ή πολλα) συμπληρωματα ειναι νοθευμενα (δηλαδη δεν το αναγραφει η ετικετα) με αναβολικα στεροειδη η διεγερτικες ουσιες ειναι για τους αθλητες μια χρησιμη πληροφορια.

Παντογνωστες και εξυπνακηδες που εχουν αλλη αποψη, παντα ευπρόσδεκτοι να καταθετουν αποψεις και γνωμες. Αλλωστε δινουν χρωμα στα θεματα και ανεβαζουν την επισκεψιμοτητα.

beefmeup
31-12-13, 14:43
The-Coach ,πινεις γαλα με μελαμινη,τρως σουβλακια με κωλοβακτηριδια κ φορμολη,τρως κρεας αλογου που σου πασαρουν για μασχαρι η δεν ξερω γω τι αλλο,παγωτα με κωλοβακτηριδια,χοιρινο κρεας με ινχη clenbuterol ,πιτσες με σαπια αλλαντικα ,οσπρια με ζωυφια που πωλουναι ετσι στα σουπερ μαρκετ,κ γιαουρτια με μουχλα..

η διατροφικη σου πραγματικοτητα ειναι αυτη,κ παρολα αυτα κ στην ηλικια που εχεις φτασει ακομα σου φαινεται περεργο πως γινεται τα συμπληρωματα διατροφης να ειναι εν τελη μια μικρογραφια ολου το μεγαλυτερου διατροφικου πινακα...

παρολα αυτα,διαβαζεις ενα αρθρο σε μια σελιδα του νετ κ καταλαβαινεις τα μισα απο αυτα που διαβαζεις λαθος..σου επισημαινω το λαθος σου στο πρωτο μου ποστ κ ξαφνικα γινομαι επαγγελματιας συμπληρωματας,παντογνωστης κ εξυπνακιας..




Και επειδη η αποκτηση γνωσεων δεν σταματα ποτέ, ειμαι σιγουρος οτι εχω και εγω πολλ ανα μαθω απο σας!!!

για να μαθεις φιλε,πρεπει να πρωτα να ακους κ να διαβαζεις..κ για να το κανει καποιος αυτο πρεπει να μπορει να αποδεχεται αποψεις,ειτε του αρεσουν ειτε οχι.
κ σου ξαναλεω οτι τα μισα απο αυτα τα συμπληρωματα που αναφερονται στο αρθρο πωλουνταν ως εχουν,σαν προορμονες δλδ κ ds..
που σημαινει οτι δεν υπαρχει κατι μυστικο η παρανομο εκει περα,εκτος το οτι καποια στιγμη τα απαγορευσαν..
για τα υπολοιπα που ειχαν κατι μεσα,δες το πρωτο μερος του ποστ μου κ προβληματισου λιγο.

COBRA_STYLE
31-12-13, 14:58
Χαρας το κουραγιο σου Διονυση που καθεσαι και απαντας στο trolli τα αυτονοητα.

Fataoulas
31-12-13, 20:30
Αρα μια πληροφορια οτι καποια (ή πολλα) συμπληρωματα ειναι νοθευμενα (δηλαδη δεν το αναγραφει η ετικετα) με αναβολικα στεροειδη η διεγερτικες ουσιες ειναι για τους αθλητες μια χρησιμη πληροφορια.



Φυσικα και ειναι χρησιμη πληροφορια, και αν ξερεις καποια προιοντα που ειναι νοθευμενα με αναβολικα σε παρακαλω να μας τα πεις
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
να προλαβω να στακαρω πριν τα αποσυρουν απο την αγορα :turtle:

billy89
31-12-13, 20:48
Fataoula το ξέρω ότι κάνεις πλάκα αλλά επειδή έχω ακούσει πολλούς να μπαίνουν σε αυτή τη λογική στα σοβαρά να πω το εξής:

Πρέπει να είναι δικαίωμα του καθενός να ξέρει τι έχει μέσα αυτό που πίνει. Οι οργανισμοί που δρουν προς αυτή την κατεύθυνση πρέπει να έχουν την υποστήριξή μας γιατί στην τελική εμείς είμαστε το αγοραστικό κοινό και εμείς τα καταναλώνουμε.
Από κει και πέρα:
Αυτός που θέλει να βάλει φάρμακο δικαίωμά του να βάλει φάρμακο. Το ίδιο με τις προορμόνες, το ίδιο με "απαγορευμένα" διεγερτικά τύπου εφεδρίνη κλπ.

Αυτός που θέλει να πίνει πρωτεινούλα πρέπει να έχει δικαίωμα να πίνει σκέτο συμπλήρωμα. Τι να τα κάνω τα "καλά" κιλά που θα μου βάλει μια πρωτείνη ή ένα άλλο συμπλήρωμα αν έχει μέσα προορμόνη και δεν το γράφει?

Με άλλα λόγια γιατί να προτιμήσω ένα συμπλήρωμα που θα έχει μέσα ουσίες που δεν αναγράφει αλλά θα με "πιάνει"? Με τα λεφτά που θα δώσω για το συμπλήρωμα μπορώ να βάλω φάρμακο της επιλογής μου, να διαλέξω την εταιρία και την ποιότητα και να είμαι και κατάλληλα προετοιμασμένος για τυχόν παρενέργειες.

jimaras22
02-01-14, 18:29
εδω και ποσο καιρο τα εχουν βγαλει αυτα :)

ετσι κτλβενουμε οτι συμπληρωματα χωρις εφεδρινη η παρομοια δεν πιανουν σχεδον καθολου

η συμπουτραμινι σε μικρες δοσης που λεει στο τσαρτ καλα ειναι αλλα καποιοι πηραν/περναν περισσοτερο οπως εγινε και με την εφεδρινη

The-Coach
03-01-14, 18:52
The-Coach ,πινεις γαλα με μελαμινη,τρως σουβλακια με κωλοβακτηριδια κ φορμολη,τρως κρεας αλογου που σου πασαρουν για μασχαρι η δεν ξερω γω τι αλλο,παγωτα με κωλοβακτηριδια,χοιρινο κρεας με ινχη clenbuterol ,πιτσες με σαπια αλλαντικα ,οσπρια με ζωυφια που πωλουναι ετσι στα σουπερ μαρκετ,κ γιαουρτια με μουχλα..

η διατροφικη σου πραγματικοτητα ειναι αυτη,κ παρολα αυτα κ στην ηλικια που εχεις φτασει ακομα σου φαινεται περεργο πως γινεται τα συμπληρωματα διατροφης να ειναι εν τελη μια μικρογραφια ολου το μεγαλυτερου διατροφικου πινακα...

παρολα αυτα,διαβαζεις ενα αρθρο σε μια σελιδα του νετ κ καταλαβαινεις τα μισα απο αυτα που διαβαζεις λαθος..σου επισημαινω το λαθος σου στο πρωτο μου ποστ κ ξαφνικα γινομαι επαγγελματιας συμπληρωματας,παντογνωστης κ εξυπνακιας..



για να μαθεις φιλε,πρεπει να πρωτα να ακους κ να διαβαζεις..κ για να το κανει καποιος αυτο πρεπει να μπορει να αποδεχεται αποψεις,ειτε του αρεσουν ειτε οχι.
κ σου ξαναλεω οτι τα μισα απο αυτα τα συμπληρωματα που αναφερονται στο αρθρο πωλουνταν ως εχουν,σαν προορμονες δλδ κ ds..
που σημαινει οτι δεν υπαρχει κατι μυστικο η παρανομο εκει περα,εκτος το οτι καποια στιγμη τα απαγορευσαν..
για τα υπολοιπα που ειχαν κατι μεσα,δες το πρωτο μερος του ποστ μου κ προβληματισου λιγο.

Δε βαριεσαι να γραφεις?
Οσα μου καταλογιζεις στα επιστρεφω..διαβαζε πριν μπεις στο κοπο να απαντησεις.

The-Coach
03-01-14, 18:55
Φυσικα και ειναι χρησιμη πληροφορια, και αν ξερεις καποια προιοντα που ειναι νοθευμενα με αναβολικα σε παρακαλω να μας τα πεις

.
να προλαβω να στακαρω πριν τα αποσυρουν απο την αγορα :turtle:

Ειπαμε..το φορουμ το διαβαζουν και αθλητες..δεν αφορα προφανως εσενα. ;)

The-Coach
04-01-14, 01:24
Χαρας το κουραγιο σου Διονυση που καθεσαι και απαντας στο trolli τα αυτονοητα.

Δεν θελω να με παρεξηγησεις και καλυτερα να εισαι λιγο πιο προσεκτικος στον τροπο που εκφραζεσαι. Σκεψου να εκανα το ιδιο με σενα και να ελεγα πχ " trolli να πεις τη μανα σου". Μιας και εισαι παλιος..δειξε επιπεδο να το κλεισουμε εδω και απλα να ανταλλασουμε αποψεις χωρις προσβλητικες κουβεντες. Δε συμφωνεις?

sobral
04-01-14, 04:28
Πρωτα απ ολα δεν καταλαβαινω γιατι γ@μ@τε ενα απο τα πιο ενδιαφεροντα θεματα του φορουμ...Νομιζετε οτι τη βρισκουν αυτοι που μπαινουν στο φορουμ να διαβαζουν ειρωνιες?! Κ εγω εχω τσακωθει αρκετες φορες η' πιο σωστα αρπαχτει αλλα δεν εχω βριστει με κανενα. Ας κρατησουμε λιγο το επιπεδο, γιατι ετσι δεν προσελκυουμε νεα μελη. Η αληθεια ειναι καπου στη μεση. Επιτρεψτε μου να παρω θεση μιας κ εγω οσο να ναι απο συμπλητωματα το κατεχω το αθλημα. Ο Μπιφ εχει δικιο σε αυτο που λεει οτι τα περισσοτερα ηταν κανονικα προορμονες αφου το τοτε υπαρχον καθεστως τα επετρεπε! Οταν εγινε η μεγαλη σκουπα, τα απεσυραν. Απο την αλλη το θεμα με τις κρυφες ουσιες στην Αμερικη εχει ξεφτιλιστει. Και εδω διαφωνω με τον φιλο Μπιφ. Αυτα που λες για τις τροφες τα γνωριζουμε, αυτο ομως δεν μου λεει πως πρεπει να επιτρεπω στον Γκασπαρι κ στον καθε Γκασπαρι να μου πουλαει συμπληρωμα κ να εχι μεσα ΧΩΡΙΣ να το αναγραφει φαρμακο! Αμ θελω να παρω φαρμακο ξερω πολυ καλα που θα απευιυνθω κ θα ψαξω να παρω κ ποιοτητα οχι αγνωστου προελευσεως. Οπως στα τροφιμα που λες αυτο κανω. Εχω ενα θειο δοξα το Θεο κ μου στελνει τα αυτουλακια μου κ διαφορα λαχανικα. Κρεας ψαχνω ντοπια κ απο ατομα που τα εκτρεφουν σε καλες συνθηκες. 100% σιγοθρος δεν ειμαι ομως παλευω να πετυχω την καλυτερη δυνατη επιλογη. Ετσι κ στο συμπληρωμα. Η λιστα βεβαια που ανεβηκε ειναι γνωστη χρονια αλλα δεν βλαπτει κ κανενα αν υπαρχει. Οσο για τους αθλητες, ναι ειναι κριμα την πατησεις απο ενα μαμημενο craze! Και ηρεμια, τα πραγματα εχουν εξηγηση.

TRIANTAFYLLOU
04-01-14, 06:19
πάντως καλό είναι όταν διαβάζουμε ενα άρθρο να κατανοούμε τι λέει για να μην δημιουργούμε μπέρδεμα και λανθασμένες εντυπώσεις , δεν θα έπρεπε να γίνει παρεξήγηση , εφόσον είχε την υπομονή να εξηγήσει , αυτο ενοούσε ο μπίφ αλλα και ο κόμπρα , δηλαδη εγω δεν διάβασα το άρθρο δεν έκανα λογκ ιν , αλλα απ ότι κατάλαβα δεν υπάρχει κάτι μεμπτο αλλα οι ουσίες αυτες λαμβάνονται εν γνώση μας εφόσον αναφέρονται τα συστατικά του σκευάσματος , ίσως πρόβλημα να υπάρχει μόνο σε περίπτωση ελέγχων σε ολυμπιακά αθλήματα , αλλα σε εμάς η σε κάποιους που δεν έχουν θέμα με τα τεστ δεν υπάρχει πρόβλημα , εκτός αν ιατρικοί λόγοι απαγορεύουν σε κάποιον να λαμβάνει κάποια ουσία , γι αυτο λέμε εφόσον είναι αξιόπιστα και ότι αναγράφετε αυτο περιέχουν , τότε μπορει να το κοντρολάρει ο καθένας

πρόβλημα είναι όταν άλλο νομίζουμε ότι παίρνουμε και άλλο παίρνουμε , επίσης όταν παίρνουμε ενα συμπλήρωμα η οτιδήποτε σκεύασμα επεξεργασμένο τυποποιημένο , εκεί λογικό είναι να έχουμε απαιτήσεις αυτα που γράφει η ετικέτα να ανταποκρίνονται στο περιεχόμενο , όπως επίσης ενω στο εμπόριο στο σούπερ μάρκετ στο μανάβη στον κρεοπώλη να υπάρχουν χαλασμένα τρόφιμα , οι εταιρίες όμως παρασκευής συμπληρωμάτων , επειδη ακριβώς αυτα θεωρούνται προιόντα ειδικής διατροφής , να είναι ελεγμένα ακόμη και η πρώτη ύλη που χρησιμοποιείτε , ώς πρός ποιότητα και αξιοπιστία τους

πχ εχω πρόβλημα με καρδιά η πίεση και παίρνω κάποιο λιποτροπικό , τότε θα αποφύγω να πάρω κάτι που να έχει εφεδρίνη , παράγωγο , η καφείνη σε μεγάλη δοσολογία , η ανάλογα με το πρόβλημα κάποια ουσία που θα με βλάψει
όπως και αθλητες που περνάνε αντιντοπινκ κάποιες ουσίες που είναι στη λίστα , αν δεν περνάει κοντρόλ κάποιος τοτε δεν το κοιτάει έτσι αλλα καθαρα προσωπική επιλογή

beefmeup
04-01-14, 12:51
Και εδω διαφωνω με τον φιλο Μπιφ. Αυτα που λες για τις τροφες τα γνωριζουμε, αυτο ομως δεν μου λεει πως πρεπει να επιτρεπω στον Γκασπαρι κ στον καθε Γκασπαρι να μου πουλαει συμπληρωμα κ να εχι μεσα ΧΩΡΙΣ να το αναγραφει φαρμακο!

εσυ που διαφωνεις δλδ με ο,τι εγραψα?:P

εγραψα πουθενα "καλως τα πουλανε νοθευμενα" ?

απλα τονισα το εμφανες οτι οπως πχ λενε οτι ο στρατος ειναι μια μικρογραφεια της κοινωνιας ετσι κ τα συμπληρωματα ειναι μια μικρογραφεια του μεγαλυτερου διατροφικου πινακα..ειναι δλδ παραλογο να πιστευει καποιος πως τα συμπληρωματα εκει εξω ειναι ολα "καθαρα" οπως ειναι παραλογο να πιστευει καποιος πως ολα τα τροφιμα εκει εξω ειναι καθαρα..
κ με γνωμονα αυτο ,τονισα οτι κακως εκπλησονται καποιοι με αυτο (νοθευμενα συμπληρωματα) οταν συμβαινει..δεν εγραψα πουθενα "καλα κανουν κ τα πουλανε νοθευμενα".:unsure:

εγραψε κ ο Ηλιας απο πανω κ ο μπιλυ,επειδη πληρωνεις κατι υπαρχουν απαιτησεις να περιεχει αυτο που λεει η ετικετα..ε,τωρα φιλε sobral αρκετες φορες δεν γινεται αυτο..εμεις που ζουμε στην αθηνα κ δεν εχουμε επιλογη αγορας πρωτης υλης απο γνωστους τι να κανουμε να κοψουμε το φαι..αντε τα συμπληρωματα πες τα κοβειςγιατι εχεις μια υποψια οτι δεν ξερεις..αλλα με το φαι,τι να κανεις?

για να μην γινομαστε λοιπον ακραιοι κ υποχονδριοι κανουμε τις επιλογες μας κ στα 2,αλλα γνωριζοντας οτι ασφαλης οδος δεν υπαρχει..ε,κ να βγει το γαλα με αντιβιωτικα το ηξερες απο πριν γιατι εισουν υποψιασμενος..ακριβως το ιδιο αμα βγει ο λιποδιαλυτης με silbutramine η εφεδρινη.

κ πανω στο θεμα "αθλητισμος" ,εγω προσωπικα αν αγωνιζομουν κ φοβομουν για τα αντιντοπινγκ μην γινει καμια στραβη,μονο καμια πρωτεινη/αμινοξεα κ καμια κρεατινη θα επερνα που εχουν λιγοτερες πιθανοτητες να ειναι νοθευμενα..τα υπολοιπα ουτε που θα τα ακουμπουσα,κ αυτο οχι γιατι δεν θα επερνα ηδη φαρμακα αλλα γιατι δεν θα ηθελα να με πεταξουν εξω σε ενα αντιντοπε τεστ..
με λιγα λογια οσον αφορα τα συμπληρωματα οποιος φοβαται,κοιμαται..

shogun
08-03-14, 04:56
http://biogerontolgy.blogspot.co.at/2013/08/another-large-screening-effort-spindler.html

Το άρθρο αφορά πρόσφατη επιστημονική μελέτη. Μερικά συμπληρώματα έκαναν ζημιά στο συκώτι των πειραματόζωων.

billy89
08-03-14, 12:40
Ποια συμπληρώματα είδες εσύ να αναφέρονται στο άρθρο?

ArgoSixna
08-03-14, 13:55
Επειδη δεν ξερω καλα αγγλικα , συμπληρωματα εννοεις αυτα ? blueberry, cinnamon, green and black tea, pomegranate, sesame, curcumin (two doses), morin and combined [pycnogenol, quercetin, and taxifolin

ή το drugs που λεει πιο κατω?

billy89
08-03-14, 13:57
Έλα μου ντε αυτό λέω κι εγώ...

shogun
09-03-14, 02:33
LExtension mix (neutral to negative), orthocore (neutral), "biostimus-??" (neutral to negative), lovaza ("it was death to these mice..actually it was not quite significant, but you decide whether you want to take it[...]..liver damage"), nicotinic acid (bad), nutraceutical combo DIY (detrimental), orthocore+pomegranate+resv+SAMe+sesame oil (toxic! / liver damage), cyperone acetate (bad liver damage)

lovaza (omacor) είναι συμπλήρωμα Ω3
Συνδυασμός orthocore (πολυβιταμίνη)+pomegranate(ρόδι)+resv(ρεσβερατρόλη)+SAMe+sesame oil (σησαμέλαιο) επίσης συνδυασμός συμπληρωμάτων.

shogun
09-03-14, 03:01
http://biogerontolgy.blogspot.co.at/2013/08/another-large-screening-effort-spindler.html

Το άρθρο αφορά πρόσφατη επιστημονική μελέτη. Μερικά συμπληρώματα έκαναν ζημιά στο συκώτι των πειραματόζωων.

Τα εν λόγω πειράματα διεξάγονται από το National Institute on Aging. Περισσότερες πληροφορίες εδώ: http://www.nia.nih.gov/research/dab/interventions-testing-program-itp/frequently-asked-questions-about-itp
Δεν έχει σχέση το ποστ με το νήμα στο οποίο συγχωνεύθηκε.

primordial
17-05-14, 11:40
82993

Επειδή ειναι κ πρόσφατο είπα να φρεσκάρω λίγο την μνήμη των fanatics.....


Sent from my iPad using Tapatalk

beefmeup
17-05-14, 12:11
παιδια αυτο το πραγμα ειναι παλιο σχετικα...εχουμε μαθει ποιος κ που το ανεβασε κ με τι ερευνες?
τοτε που ειχα ψαξει λιγο δεν ειχα βρει κ τπτ σπβαρο απο πηγες πανω σε αυτα που ρωταω..ενας τυπος που ανεβασε ενα exelaki καπου σε ενα φορουμ..

το οτι ανεβηκε σε αυτο το φορουμ δεν το κανει αξιοπιστο απο την στιγμη που πηγες δεν δινονται,τουλαχιστον εγω που εψαξα παλιοτερα δεν ειχα δει να αναφερουν...
μπορω να φτιαξω κ γω πολλα τετοια κ να τα ανεβασω οπου θελετε κ μετα θα τα ποσταρει ο κοσμος αλλου κλπ..
γενικα οσον αφορα το νετ,πιστευω τα μισα απο αυτα που βλεπω κ τπτ απο αυτα που διαβαζω..:P

ειναι ασχετο με το θεμα που το ποσταρουμε,ελπιζω να μην αναλωθουμε εκει,αν κ τα ποστ μπορουν να μεταφερθουν..

lila_1
17-05-14, 12:14
μπούρδες... πιο πιθανό μου φάινεται να το φτιαξε ένα πιτσιρίκι στο excell μια μέρα που βαριόταν....

Polyneikos
02-10-16, 17:33
Ούτε που ξέρω αν είναι αξιόπιστο το lab αυτο (Supplementlabtest.com), πάντως ανεβάσανε ένα πολύ πρόσφατο τεστ για το προιον Fermented BCAA Powder της Myprotein και βρεθηκε πολυ κάτω.

http://www.supplementlabtest.com/tests/fermented-bcaa-powder-myprotein-free-amino-acid-analysis-supplementlabtestcom



Fermented BCAA Powder - Myprotein - Free amino acid analysis by Supplementlabtest.com


Product Name:
Fermented BCAA Powder
Product Brand:
MyProtein
Test Date:
Tuesday, 2016, September 27
Results match label:
Independence
The following test on Fermented BCAA Powder from Myprotein has been requested by our site Supplementlabtest.com and is therefore an independent test. The product has been ordered at the Myprotein.nl webshop and delivered directly to the laboratory Nutricontrol.


Summary
By use of a free amino acid analysis a BCAA content of 40,7% has been measured. This represents a deviation of -45,1% compared to the specified percentage of 74,2% on the label (3,71 grams per 5 grams dose).


http://www.bodybuilding.gr/forum/attachment.php?attachmentid=109856&stc=1

On the report below the measured BCAA values are stated in grams per kilograms. Calculated to per 100 grams gives the following percentages:


Iso-leucine -> 12,46%
Leucine -> 18,77%
Valine -> 9,44%


http://www.bodybuilding.gr/forum/attachment.php?attachmentid=109857&stc=1

vaggan
02-10-16, 18:11
μεθοδος αναλ????:P:P:P:P:P:rolf:

sobral
02-10-16, 18:48
Το σάιτ είναι πολύ γνωστό και είναι απ' τα λίγα στην Ευρώπη που κάνει τέτοιου είδους τεστ. Στην Αμερική υπάρχουν πολλά, εδώ Ευρώπη λιγότερα...Απλά αυτά που ψάχνουν δεν είναι πλήρη τεστ δηλαδή εις βάθος με λεπτομέρεια γιατί κοστίζουν πολλά. Στα bcaa όμως δεν χρειάζεται κάποια ιδιαίτερη μέθοδος οπότε θεωρώ αξιόπιστο το αποτέλεσμα.

FatCap
02-10-16, 18:58
Αφου ξεθαφτηκε θα ποσταρω και γω μια ερευνα αν και παλια συγκριμενα 6 Νοεμβριου του 2015.

http://dischem.co.za/articles/15187-sport-supplements/20742-short-report-understanding-label-compliance-of-high-protein-sports-supplements-to-inform-regulations
Εδω ειναι τα αποτελεσματα:
http://dischem.co.za/protein-content-of-supplements-as-analysed-compared-to-label-declaration

Fataoulas
04-10-16, 11:42
(Ηθελα να το παραθεσω στη κατηγορια "Αρθρα & Ερευνες", αλλα δεν εχω δικαιωμα δημιουργιας νεου θεματος :( )


Σε ερευνα που εγινε απο τη supplement lab test σχετικα με τα αμινοξεα σε σκονη της MyProtein, παρατηρηθηκε αποκλιση κατα -45% απο την αναγραφομενη τιμη στη συσκευασια


109915

109916


Ολοι ξερουμε το γνωστο "Οτι πληρωσεις παιρνεις" αλλα η Μp θεωρειται απο τις αξιοπιστες εταιριες, και το τεστ δεν εγινε απο καποιον ανωνυμο οργανισμο.
Οι γνωμες σας?

Περισσοτερα στη σελιδα ;)
http://www.supplementlabtest.com/tests/fermented-bcaa-powder-myprotein-free-amino-acid-analysis-supplementlabtestcom

sobral
04-10-16, 21:38
Υπάρχει ήδη αναφορά στο θέμα Φαταούλα.:) Κοίτα, για να μην την κάψουμε τελείως, στις πρωτείνες της που έχω δει τεστ και από άλλα σάιτ αλλά και από αυτό που έκανε το παραπάνω τεστ, έχουν βγει μια χαρά. Τώρα επειδή η εταιρία βγάζει 1 εκατομμύριο προϊόντα δεν μπορώ να ξέρω τι ποιότητα βάζει στα πάντα. Τα συγκεκριμένα πάντως αμινοξέα κανονικά είναι ακριβά (και στην χονδρική) οπότε μου κάνει εντύπωση η χαμηλή τιμή που τα δίνουν κι επίσης η απόκλιση που έχουν είναι τεράστια...

sobral
07-10-16, 23:30
Τελευταία ενημέρωση: http://www.myprotein.gr/articles/fermented-bcaa.list?utm_source=fb-mktg&utm_medium=social&utm_campaign=SOCIAL-product&affil=thgsocial

Η απάντηση της εταιρίας σε σχέση με το αποτέλεσμα του supplementlabtest. Έχει ψωμί ακόμη η ιστορία.

James28
07-10-16, 23:33
Η Myprotein έβγαλε επίσημη ανακοίνωση σχετικά με το συγκεκριμένο θέμα στην ιστοσελίδα της και απ' ότι φαίνεται τα αποτελέσματα της ανάλυσης του supplementlabtest.com δεν ήταν πραγματικά. Μάλλον μπορούμε να συνεχίσουμε να απολαμβάνουμε την πρωτεΐνη μας χωρίς ήσυχοι :thumbup:

http://www.myprotein.gr/articles/fermented-bcaa.list

sobral
08-10-16, 09:06
Δες ακριβώς από πάνω.:toast:

James28
08-10-16, 21:23
Με πρόλαβες για 3 λεπτά, το πόσταρες την ώρα που έγραφα. :rolf: