PDA

Επιστροφή στο Forum : Μετά από αερόβια....τι;;;



theodore_tsi
19-10-06, 17:30
οκ........μετά από βάρη=μεταπροπονητικό ρόφημα....


Σε μέρα όμως αερόβιας τι καταναλώνουμε μετά;;;

Nicktiger
19-10-06, 18:01
Και μετά απο την αερόβια φιλε μου πιστευω οτι πρέπει να ακολουθούμε το μεταπροπονητικό ρόφημα αφού ο οργανισμός μας έχει πάλι ανάγκη απο θρεπτικά συστατικά και πρωτείνη για να κάνει αποκατάσταση τουσ μυες. :D

theodore_tsi
19-10-06, 18:42
απλά για να γίνω πιο συγκεκριμένος......για μένα αερόβια είναι 50 λεπτά έντονο περπάτημα....πιστεύω ότι διαφοροποιείται πάρα πολύ σε σχέση πχ. με 50 λεπτά κολύμπι...


Αυτό που σκέφτομαι είναι ότι ο οργανισμός δεν έχει τόσο μεγάλες ανάγκες μετά από μια αερόβια γυμναστική, σαν αυτή που κάνω, όσο μετά από μία έντονη προπόνηση με βάρη......

Gasturb
19-10-06, 18:44
Μετα την αερόβια καταναλώνουμε την ίδια ποσότητα πρωτείνης (1.5 με 2 scoops) αλλα με μικρότερες ποσότητες μαλτοδεξτρίνης κ δεξτρόζης (10+10 γρ). Καλό όμως είναι κανένα εικοσάλεπτο πριν την αερόβια να πίνουμε 1 scoop πρωτείνης (με 5+5 γρ μαλτο/δεξτ) για αποφυγή διάσπασης μυικού ιστού για ενέργεια κατά την εκτελεσής της.

Εκτός απο έντονο περπάτημα τρέξε κ 10 λέπτα για πράδειγμα διότι βοηθάει τον μεταβολισμό σου να 'ανεβάσει στροφές - ξυπνάει'!

PS Οι ποσότητες υδατανθράκων μπορόυν να διαφοροποιηθούν σε μικρό βαθμό.

Muscleboss
19-10-06, 23:02
Μετά από προπόνηση που περιέχει μόνο αερόβια άσκηση δεν χρειάζεται το μεταπροπονητικό ρόφημα. Κορυφαίοι διατροφολόγοι και προπονητές bodybuilding προτείνουν ένα κανονικό γεύμα το πλούσιο σε πρωτείνες, σύνθετους υδατάνδρακες και φυτικές ίνες.

ΜΒ

Gasturb
20-10-06, 02:01
Σίγουρα Mauscleboss οι απαιτήσεις της αερόβιας δεν μπορούν να συγκριθούν με εκείνες της άρσης βαρών αλλά αν δεν έχει ο αθλητής της ικανότητα για κάνονικό γεύμα χρειάζεται το μετααεροβιακό ρόφημα!

theodore_tsi
20-10-06, 15:56
πιστεύω πως με καλύψατε πλήρως......οπότε ακολουθώ κανονίκο γέυμα εφόσον αυτό είναι εφικτό διαφορετικά μια ελαφριά έκδοση του μεταπροπονητικού όπως την παρουσίασε ο Gasturb.....


thanx guys!!!!! :army2:

tasosfit
16-12-06, 23:21
Μετά απο αερόβια άσκηση και σε περίοδο κακής διατροφής οπου ο αθλητής δεν προσλαμβάνει περίπου 1,5 γραμ πρωτεϊνης ανα χιλιοστόγραμο σωματικού βάρους, τότε ένα συμπλήρωμα πρωτεϊνούχου σκευάσματος θα αναπληρώσει τυχόν απώλειες σε πρωτείνη. Για συμπλήρωμα πριν την αερόβια έχω κάποια ερωτηματικά διότι ο οργανισμός την επιλέον υπαρξη αμινοξέων επειδή δεν έχει συστημα αποθήκευσής της την χρησιμοποιεί σαν κάυσιμο για την παραγωγή ενέργειας :bounce: .Θα το ψάξω και θα ενημερώσω..

Gasturb
17-12-06, 07:41
Μετα την αερόβια καταναλώνουμε την ίδια ποσότητα πρωτείνης (1.5 με 2 scoops) αλλα με μικρότερες ποσότητες μαλτοδεξτρίνης κ δεξτρόζης (10+10 γρ). Καλό όμως είναι κανένα εικοσάλεπτο πριν την αερόβια να πίνουμε 1 scoop πρωτείνης (με 5+5 γρ μαλτο/δεξτ) για αποφυγή διάσπασης μυικού ιστού για ενέργεια κατά την εκτελεσής της.


Αναθεωρώ λέγοντας ότι όταν κάνω αερόβια πριν το πρωινό μου το μόνο που παίρνω είναι 1 με 2 χάπια αμινοξέων (συνολικά 2 με 4 πρωτείνες). To ρόφημα με το τέλος της αερόβιας και μέχρι να πάω σπίτι παραμένει το ίδιο με αυτό που είπα παραπάνω. Κατά την διάρκεια του μπάνιου μου, αφήνω το ρόφημα να χωνευθει ώστε μετά να συμπληρώσω την διατροφή μου με πρωινό.


Gasturb