PDA

Επιστροφή στο Forum : Προβλημα στο συκωτι με χρηση πρωτεϊνης;



pikolo
10-04-09, 20:22
Λοιπον κανω αυτο το ποστ απλα για να δειτε οτι και μερικα συμπληρωματα δνε ειναι αθωα ακι αν μαστε παντα σκεπτικοι...αγορασα περισυ απο το γνωστο αγγλικο σαιτ μια πρωτεινη (nutrisport isolate )αυτη που γραφω...στην αρχη με το που την πηρα αρχισα να βγαζω φουσκαλες αναφυλαξιας κατι σαν σπυρακια π σε πιανει φαγουρα....το θεωρησα ασχετο απο αυτο....και αλλαζαω πρωτεινη...μετα απο καιρο την ξαναπερνω και ξαναβγαζω τετοια σπυρακια με φαγουρα....την αφηνω παλι καμποσο καιρο και περνω ξανα πριν απο ενα μηνα....κανω τυχαια εξαιτασεις αιματος check up για το συκωτι π κανω ανα ενα δυο μηνες και βλεπω τρανσαμινασες 80 απο το 40 π ειανι το ανςτατο κοβω τα παντα και κραταω μονο την πρωτεινη αυτηεκοψα δηλαδη κατι roaccutane π θεωρησα οτι ανεβαινουνε απο αυτα.μετα απο ενα μηνα και περνωντα ς μονο πρωτεινη ξανακανω εξετασεις και εχουνε φτασει στο 120 οι τρανσαμινασες...Αιτια η πρωτεινη προφανως περιεχει καποια ουσια..δεν ξερω τι αλλα..ευχαριστω για την υπομονη να το διαβασετε.:(

KATERINI 144
10-04-09, 20:33
καλα εκανες και το εγραψες πικολο, απλος να βεβαιωθουμε αν ειναι οντος απο αυτη την πρωτεινη...........

pikolo
10-04-09, 20:40
ναι παιδια περιμενα να βεβαιψθψ ειανι πραγματι απο αυτην την συγκεκριμενη πρωτεινη και καλυτερα να το πω απο το συγκεκριμενο κουτι απο αλλες πρωτεινες της συγκεκριμενης εταιριας δεν ειχα προβλημα μονο απο την συκεκριμενη μαρκα και συγκεκριμενο πρωιον...πραγμα π ο γιατρος μ ειπε οτι αφηνει υπονοιες μελαμινης η και καποιας αλλης ουσιας τωρα την εκοψα και αυτη τελειως ακι γενικα για δυο weeks την πρωτεινη προκειμενου να δω αν θα βελτιωθω.Κατι π μ προξενησε επισεις εντυπωση ειανι το εξης οτι στην συγκεκριμενη εταιρια αν και περνω πχ την ιδια πρωτεινη πχ την nutrisporttttt 90+ καθε κουτι εχει διαφορετικη γευση...και ας εαινι φραουλα...

RUHL
10-04-09, 22:00
Nαι ναι ειδικα το συκωτι σιγουρα απο αυτη την πρωτεινη θα ηταν 1000% οχι τα αλλα τα φαρμακα που επερνες για την ακμη:turtle:

pikolo
10-04-09, 22:03
επειδη περιμενα να ακουσω αυτην την χαζη απαντιση...μολις εκοψα φαρμακα εειχα ανεβασμενα 80 τρανσαμινασες...αλλα τα κοψα τα φαρμακα..μετα απο ενα μηνα εχω 120 οποτε απο αυτην ειναι διαβασε καλυτερα τι λεω παραπανω και στο πρωτο ποστ μπας και καταλαβεις.

TRIANTAFYLLOU
10-04-09, 23:08
καμία πρωτείνη δεν έχει τέτοιες παρενέργειες αν πληρη τους κανόνες υγιεινής κατα την διαδικασία παρασκευής της και τα σωστα υλικά και θα πρεπει αυτα να ελεγχονται και να πιστοποιούνται ,το συγκεκριμένο σκεύασμα μπορεί να μην πληρούσε προυποθέσεις και αν δεν έπαιρνες κάποιο φάρμακο η ακόμη και αντιβίωση η κατι που να θεωρείτε ύποπτο τότε πιθανόν να είναι απο αυτό , γι αυτό καμία φορα δεν μπορεί να είμαστε σίγουροι γι αυτά που αγοράζουμε , ειδικά απο διάφορα σάιτ , μπορεί να είναι αξιόπιστα αλλα καμία φορα μπορεί και όχι γιατι είναι απρόσωπος ο τρόποσ αγοράς μέσω νετ και αντε μετα να βρείς άκρη θα σε στέλνουν απο τον άννα στον καιαφα.

pikolo
10-04-09, 23:15
οτι ειπε ο τριανταφθλλου συμφωνω με 1000000000!!!!Οτι ακριβως ηθελα να πω! thanks man!απλα το συγκεκριμενο μπορει να χε καποια αλλη ουτσια επιβλαβη οχι οτι ολες ειναι ετσι...

slaine
10-04-09, 23:19
μερικές σκέψεις:

1)παίζουν και fake συμπληρώματα

2)το συγκεκριμένο φάρμακο είναι πολύ δυνατό και αν θέλεις να χρησιμοποιήσεις κάτι αντίστοιχο για την ακμή υπάρχουν άλλα αντίστοιχης δράσης νέας γενιάς με λιγότερες παρενέργειες (ονόματα δε θυμάμαι)

3)ανεβασμένες τρανσαμινάσες αν όντως είναι από το συμπλήρωμα το μυαλό μου πάει σε "φάρμακα", να μην πω λεπτομέρεις καταλαβαίνετε νομίζω

4)τσέκαρες για αλλεργία? μπορεί σε συνδοιασμό με κάτι άλλο να έπαιξε και αυτό ρόλο.

5)κάνε πάλι εξετάσεις μετά απο λίγες βδομάδες και πες μας αποτελέσματα. και αν συνεχίσεις με το ροακιουτάν μην πάρεις πρωτείνη και ξανακάνε εξετάσεις να δούμε τι παίζει.

NASSER
10-04-09, 23:24
Την συγκεκριμενη πρωτεινη την εχω καταναλωσει σε μεγαλες ποσοτητες και παραλληλα ειχα κανει και εξετασεις και ολα εδειχναν παντα πολυ καλα! Θα ελεγα πως ειναι μια απο τις πιο αξιοπιστες πρωτεινες που εχω δοκιμασει. Την προμηθευομουν απο αντιπροσωπο της εταιριας.

Πικολο ισως να μην εχει ζυγισει σωστα τις καταστασεις καθως με την ληψη φαρμακων (αντιβιωση να ξεκαθαρισουμε για οσους δεν ξερουν) δεν ειναι ευκολο να εχεις ακριβη αποτελεσματα. Επισης θα πρεπει να υπολογισεις πως η δραστηριοτητες σου αυτην την περιοδο ειναι μηδαμινες καθως λογω του τραυματισμου σου ουτε γυμναστηριο πηγαινες ουτε πολλες μετακινησεις εκανες στην καθημερινοτητα σου.

Απο την αλλη παιζει και αυτο που λεει ο Ηλιας πως δεν ξερεις ποσο εμπιστη ειναι η πηγη που προμηθευεσαι τις πρωτεινες σου ή ακομα να τυχαινει εσυ να εχεις καποια ευαισθησια στην συγκεκριμενη πρωτεινη, κατι που θα μπορουσε να συμβει στον καθενα. Εγω π.χ. ειμαι πολυ επιλεκτικος στις πρωτεινες καθως με πολλες εχω στομαχικες διαταραχες.

Ισως θα επρεπε να αλλαξουμε τον τιτλο του τοπικ και να αναφερουμε εδω τα σκευασματα συμπληρωματων που δημιουργουν παρενεργειες στον καθενα μας ωστε καποιος να ταυτιζει τις ατυχιες του με παρομοιες περιπτωσεις.

KATERINI 144
10-04-09, 23:27
Ισως θα επρεπε να αλλαξουμε τον τιτλο του τοπικ και να αναφερουμε εδω τα σκευασματα συμπληρωματων που δημιουργουν παρενεργειες στον καθενα μας ωστε καποιος να ταυτιζει τις ατυχιες του με παρομοιες περιπτωσεις.
+1 γιατι αν δεν ειναι απο την πρωτεινη τσαμπα θα κλεισουμε την εταιρια.........
(η' θα μπουζουργιασουν εμας) :)

slaine
10-04-09, 23:30
nasser νομίζω υπάρχει ήδη σχετικό τόπικ

Georges
10-04-09, 23:34
Πολλοί παράγοντες μπορούν να παίζουν, όμως επηρεασμένοι απ' όσα έχουμε ακούσει τον τελευταίο καιρό (μελαμίνες, fake από Βουλγαρία κ.λ.π.) ο νους πάει εύκολα στο χειρότερο.

NASSER
10-04-09, 23:41
nasser νομίζω υπάρχει ήδη σχετικό τόπικ


Υπαρχει αυτο http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?p=64564#post64564

Θελετε να τα συγχωνευσουμε?

everydaypanos
11-04-09, 02:56
Υπάρχει ένα γνωστό ρητό που λέει:

Sue their asses! ή κάνε μήνυση. Δεν νομίζω να είναι μεγάλος μπελάς να πας σε έναν δικηγόρο στην γειτονιά σου και να σου πει τι μπορείς να κάνεις.

(Το "αγγλικό σαιτ" καλύτερα να το αλλάξεις.)

Exci
11-04-09, 11:49
Υπάρχει ένα γνωστό ρητό που λέει:

Sue their asses! ή κάνε μήνυση. Δεν νομίζω να είναι μεγάλος μπελάς να πας σε έναν δικηγόρο στην γειτονιά σου και να σου πει τι μπορείς να κάνεις.

(Το "αγγλικό σαιτ" καλύτερα να το αλλάξεις.)
Νομιζω οτι δεν ειναι σε θεση ακομα να μυνησει την εταιρια, η τουλαχιστον αν θες, δεν εχει επαρκη στοιχεια. Στειλε την προτεινη στον ισις :P

Eimai_fetes
11-04-09, 13:19
Ουτε εγω πιστευω πως θα καταφερει τιποτα.... :(

pikolo
11-04-09, 13:36
κατ αρχας δνε θελω να επιρεασω κανεναν.1)κανω εξετασεις και βλεπω τρανσαμινασες ψηλα...κοβω roaccutane τρανσαμινασες ητανε 80....μετα απο εναν μηνα χωρις να περνω τπτ απολυτως εκτος απο την συγκεκριμενη πρωτεινη και φαη φτασανε 120....Η συγκεκριμενη πρωτεινη μ κανε και αλλεργια δηλαδη φαγουρα και σπυρακια τα ξερετε επισεις χτες εμαθα απο φιλο μου που του χα δωσει οτι και αυτος ειχε φαγουρα και σπυρακια αναφυλαξιας αλλα δεν εκανε τοτε εξετασεις για να ξερουμε αν ειχε κατι ανεβασμενο....Να επισημανω οτι ο γιατροσ λεει οτι αυτη η αυξηση στις τρανσαμινασες ειανι απο φαρμακευτικο λογω σδε καμια περιπτωση απο roaccutane και μετα απο το σο καιρο που το κοψα....λεει οτι ακομα και η συνθεση της πρωτεινης μπορει να χει καποια ουσια οχι απαραιτητα ορμονες να σε πειραζει..δεν εχω καποιο λογω να σας φοβησω η κατι αν δνε θελετε να σας λεω πειτε να ξερω.


Οσο για την μυνηση κια καλα με δικηγορους κτλ κτλ το αφηνω ασχολιαστο......

NASSER
11-04-09, 14:05
κατ αρχας δνε θελω να επιρεασω κανεναν.1)κανω εξετασεις και βλεπω τρανσαμινασες ψηλα...κοβω roaccutane τρανσαμινασες ητανε 80....μετα απο εναν μηνα χωρις να περνω τπτ απολυτως εκτος απο την συγκεκριμενη πρωτεινη και φαη φτασανε 120....Η συγκεκριμενη πρωτεινη μ κανε και αλλεργια δηλαδη φαγουρα και σπυρακια τα ξερετε επισεις χτες εμαθα απο φιλο μου που του χα δωσει οτι και αυτος ειχε φαγουρα και σπυρακια αναφυλαξιας αλλα δεν εκανε τοτε εξετασεις για να ξερουμε αν ειχε κατι ανεβασμενο....Να επισημανω οτι ο γιατροσ λεει οτι αυτη η αυξηση στις τρανσαμινασες ειανι απο φαρμακευτικο λογω σδε καμια περιπτωση απο roaccutane και μετα απο το σο καιρο που το κοψα....λεει οτι ακομα και η συνθεση της πρωτεινης μπορει να χει καποια ουσια οχι απαραιτητα ορμονες να σε πειραζει..δεν εχω καποιο λογω να σας φοβησω η κατι αν δνε θελετε να σας λεω πειτε να ξερω.


Οσο για την μυνηση κια καλα με δικηγορους κτλ κτλ το αφηνω ασχολιαστο......

Δεν τρομαζεις κανεναν, γιατι εχει πολλους που την χρισημοποιησαν και εμειναν ευχαριστημενοι.
Οι παρατηρησεις σου ειναι σεβαστες και αναφερονται στο δικο σου σωμα. Δεν σημαινει πως ολοι θα παθουν το ιδιο.

pikolo
11-04-09, 14:15
δεν εχω σκοπο να τρομαξω απλα να προβληματισω με την καλη εννοια..

Georges
11-04-09, 14:55
Μήπως να αρχίσουμε να συζητάμε για μαγαζιά που αγοράζουμε κ.λ.π.; Νομίζω ο slaine ανέφερε κάποιο μαγαζί Θεσ/νικη που έφερνε μαϊμού πρωτεΐνες. Όλα καλά με τους χορηγούς αλλά χτύπα ξύλο αν πάθει κανείς κάτι τις ενοχές ποιός θα τις φορτωθεί;

mantus3
11-04-09, 15:50
ας μην ξεχναμε οτι το 90% των αλεργιων καθος κ των αναφιλακτικων σοκ προκαλειτε απο την πρωτεινη. ας μην ειμαστε απολιτοι. μπορει κατι να πηραξε τον πικολο, πχ να ειχε μεσα σογια η παραπανω λακτοζη...

αν κ σορρυ πικ, αλλα με σπασμενο ποδι τι την θες την πρωτεινη? συνεχιζεις προπονισεις η οχι?

Eimai_fetes
11-04-09, 16:07
Να πω κ εγω μια προσωπικη αποψη-εμπειρια...
Πρωτη φορα που χρησιμοποιησα πρωτεινες (ON Whey σοκολατα) μετα
απο 5 μερες χρησης ειδα οτι στα ποδια ψηλα (μπουτι), στο στερνο κ στα χερια ειχα βγαλει κοκκινα εντονα μικρα σπυρακια... Φανταστικα οτι μαλλον ο οργανισμος μου δεν δεχτηκε καλα τις πρωτεινες κ τις κοβω...επειτα απο 1,5 εβδομαδα τα σπυρακια εφευγαν...για να φυγουν τελειως πηρε 3 εβδομαδες....
Με το που εφυγαν, ξαναπηρα κ ειχα ακριβως το ιδια συμπτωμα (χωρις φαγουρα).
Ειπα... δεν μαμιεται.... η θα πεθανω, η απλα το παθαινω αυτο επειδη δεν εχω ξαναπαρει....επειτα απο 3 εβδομαδες ξαναεφυγαν τα σπυρακια..... 1 χρονο τωρα
δεν εχω ξαναβγαλει που παιρνω καθημερινα πρωτεινη (κ εχω αλλαξει κ 4 μαρκες)
Βεβαια, ιατρικες εξετασεις δεν εκανα ποτε..... αλλα του π...στη... αν ειχα παθει κατι, θα το ειχα καταλαβει ....

the_big_litho
11-04-09, 17:45
Υπαρχει αυτο http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?p=64564#post64564

Θελετε να τα συγχωνευσουμε?

Καλα θα ειναι να τα συγχωνευσουμε να εχουμε ολες τις περιπτωσεις μαζι, για να εχουμε καλυτερη πληροφορηση


Καλο ειναι να αναφερουμε αν καποια συμπληρωματα μας παρουσιαζουνε καποιες αντιδρασεις και τους τροπους καταστολης αυτων.
Βεβαια τις περισσοτερες φορες ειναι ατομικα τα φαινομενα αυτα οπως πχ του φιλου που πηρε την on και εβγαλε καποιους ερεθισμους και οφειλεται σε αντιδραση του συγκεκριμενου οργανισμου ή σε αστοχια του συγκεκριμενου σκευασματος

pikolo
11-04-09, 18:46
παιδια εγω απλα το ανεφερα αν φιλε μ ειχες προβλημα στο συκωτι δεν το καταλαβαινεις ευκολα δεν ποναει η κατι...τωρα ο γιατροσ λεει ευθυνεται σε φαρμακολογικη αιτια και αφου δνε περνω φαρμακα και τα roaccutane τα χα κοψει....βγαλτε συμπερασματα.Για το αν γυμναζομαι ναι παντα βρισκω τροπο...

sctp
13-04-09, 09:56
Γενικα εχω ακουσει οτι με την γυμναστικη(υπερπροπονηση) σε καποιες περιπτωσεις οι τρανσαμινασες τσιμπανε λιγο(ειδικα αν η CPK ειναι ψηλα)..τωρα στην περιπτωση μου ειχα μια απο τις τρανσαμινασες στο διπλασιο-τριπλασιο(80-120) και οφειλοταν στο οτι ειχα λασπη-πετρουλες στη χολη..ισως θα πρεπε να το ψαξεις λιγο ακομα πικολο,whey δε σταματησα ποτε να παιρνω και εχω δοκιμασει αρκετες μαρκες(ΑΚΟΜΑ και Μuscletech!) :welcome:

konter
11-05-10, 14:40
το οτι εχοθμε εμπιστοσυνη σε συμπληρωματα δε σημαινει οτι ολα ειναι ασφαλη..π.χ οπως και με τα τροφιμα..στην τελικη οτι πληρωνεις παιρνεις..

Eddie
11-05-10, 14:55
το οτι εχοθμε εμπιστοσυνη σε συμπληρωματα δε σημαινει οτι ολα ειναι ασφαλη..π.χ οπως και με τα τροφιμα..στην τελικη οτι πληρωνεις παιρνεις..

Ναι ναι ναι,να σαι σιγουρος :chinese:

Ramrod
11-05-10, 15:26
Τελικά πίκολο δε μας είπες...εκανες ξανα εξετάσεις? Έπεσαν οι τιμές αφου τη σταμάτησες?

killer85
11-05-10, 15:29
Πάντως εντελώς ενημερωτικά οι παρενέργεις του rouakoutan δεν φευγούν σε ένα η δύο μήνες είναι αρκετά ισχυρό φάρμακο και η αφομοίωση θα πάρει χρόνο...

Polyneikos
11-05-10, 15:58
Λετε του ότι αυτο το τόπικ είναι πριν από 1 χρόνο να του συνεβη κατι;:green:Χτυπα ξύλο για το παιδι καλα να ναι ότι κι αν κανει,τι ξεθαψαμε παλι παιδια;:turtle:

flowin_through
11-05-10, 16:19
Oτι και να`χει παθει, που δεν πιστευω φυσικα, απλα πολλοι ειτε σταματανε, ειτε απλα δεν εχουν ορεξη πια να μοιραζονται τα παντα διαδικτυακα, δε θα ειναι απο την πρωτεΐνη.
Χρησιμοποιω τη Nutrisport isolate εδω και ενα χρονο συνεχως και αδιαλειπτως (μιλαμε εχω κατεβασει κουβαδες, εχω ενα συρταρι τιγκα με scoops απο αυτην) και ουτε αλλαγες στη γευση εχω δει, η οποια ειναι εκπληκτικη (παντα σοκολατα) και οι τρανσαμινασες μου ειναι γυρω στο 60, κατι απολυτα φυσιολογικο για εντονα ασκουμενο ανθρωπο και χωρις τιποτα να μην παιρνει δηλαδη. Μου κανει τρομερη εντυπωση που ο γιατρος του του ειπε οτι μονο με φαρμακα ανεβαινουν. Δε μπορει να μην ξερει οτι ανεβαινουν σε αθλητες και ειναι φυσιολογικο, ή οτι ανεβαινουν στα υψη με το αλκοολ και αλλα τετοια. Μου μυριζει γιατρο που ψαχνει αφορμη για να κατηγορησει τα συμπληρωματα, τεσπα.

Machiavelli
11-05-10, 16:33
Πάντως οι ενδείξεις των τρανσαμινασών κάποιου που χρησιμοποιούσε μέχρι πριν ένα μήνα roaccutane δεν είναι για να τις πάρει κάποιος υπ' όψιν όσον αφορά την πρωτεΐνη.


(μιλαμε εχω κατεβασει κουβαδες, εχω ενα συρταρι τιγκα με scoops απο αυτην)

Έχεις κι εσύ το σύνδρομο των scoops ε; Κάθε φορά λέω, έχω 500 scoop, γιατί να το κρατήσω; Και πάντα το κρατάω... Μάλλον είναι κάποιο είδος εξάρτησης.

-beba-
11-05-10, 16:35
Πάντως οι ενδείξεις των τρανσαμινασών κάποιου που χρησιμοποιούσε μέχρι πριν ένα μήνα roaccutane δεν είναι για να τις πάρει κάποιος υπ' όψιν όσον αφορά την πρωτεΐνη.



Έχεις κι εσύ το σύνδρομο των scoops ε; Κάθε φορά λέω, έχω 500 scoop, γιατί να το κρατήσω; Και πάντα το κρατάω... Μάλλον είναι κάποιο είδος εξάρτησης.

Πάσχω και εγώ από το ίδιο σύνδρομο (το σύνδρομο των σκουπς)...................

Eddie
11-05-10, 16:36
Και νομιζα οτι μονο εγω τα κραταω :lol::lol::lol::


Οσων αφορα την πρωτεινη την περιμενω σε καμια βδομαδα.Στα μεσα του Ιουνιου που θα κλεισω 3μηνο θα ξανακανω εξετασεις και θα ενημερωσω.

P.S.3μηνο εννοω απο την προηγουμενη φορα που εκανα εξετασεις.

flowin_through
11-05-10, 16:52
Ναι, αλλοι μαζευαν κρανη, εμεις μαζευουμε scoops.
Εμενα μου εχουν χρησιμευσει παντως, τα εχω βαλει σε κουτια βρωμης, φαριν λακτε, μουσλι.
Και κατι ακομα, ενω τα scoops της Nutrisport τα σνομπαριζα αρχικα γιατι ειναι σφαιρικα και οχι ¨επιπεδα¨ τωρα τα εκτιμω και τα χρησιμοποιω γιατι δεν αφηνουν κενο παγιδευοντας αερα στο πισω μερος...

Τελος scoopοσυζητησης.

thegravijia
11-05-10, 17:23
πολα ατομα το παθαινουναπο λιπωδες συκωτι (τις ψηλες τρανσηναμινασεις) και κατηγορουν τα συμπληρωματα γιατι απλα δε γνωριζουν οτι εχουν λιπωδες.
το χω παθει και γω

flowin_through
11-05-10, 17:32
Περιπου το 50% των ανθρωπων γενικα εχουν λιπωδες συκωτι. Αυτο εχει 3-4 πιθανες αιτιολογιες. Χρειαζονται εξετασεις για να εξακριβωσεις απο τι ειναι. Το πιο συνηθες ειναι η ασκηση αυτη καθεαυτη και δεν αποτελει παθογονο κατασταση. Εγω να πω την αληθεια δεν το εχω ψαξει περαιτερω, αλλα πηρα Milk Thistle (sylimarin) σε σκονη. Ειναι οτι πιο αδιαλυτο υπαρχει (σε σκονη), πολυ χειροτερο απο BCAA και με απαισια γευση, αλλα ειναι φτηνο και εχει πολλαπλες χρησεις. Μετα απο ασχημο μεθυσι, σε δηλητηριασεις μανηταριων, σε αποτοξινωση και αποκατασταση του συκωτιου και πολλα πολλα ακομα.

Adinamos
11-05-10, 17:58
Πάντως εντελώς ενημερωτικά οι παρενέργεις του rouakoutan δεν φευγούν σε ένα η δύο μήνες είναι αρκετά ισχυρό φάρμακο και η αφομοίωση θα πάρει χρόνο...

Σωστος. Η ισοτριτινο'ι'νη ειναι βαρια και με αρκετες παρενεργιες για τον ανθρωπινο οργανισμο.

thegravijia
11-05-10, 20:12
Περιπου το 50% των ανθρωπων γενικα εχουν λιπωδες συκωτι. Αυτο εχει 3-4 πιθανες αιτιολογιες. Χρειαζονται εξετασεις για να εξακριβωσεις απο τι ειναι. Το πιο συνηθες ειναι η ασκηση αυτη καθεαυτη και δεν αποτελει παθογονο κατασταση. Εγω να πω την αληθεια δεν το εχω ψαξει περαιτερω, αλλα πηρα Milk Thistle (sylimarin) σε σκονη. Ειναι οτι πιο αδιαλυτο υπαρχει (σε σκονη), πολυ χειροτερο απο BCAA και με απαισια γευση, αλλα ειναι φτηνο και εχει πολλαπλες χρησεις. Μετα απο ασχημο μεθυσι, σε δηλητηριασεις μανηταριων, σε αποτοξινωση και αποκατασταση του συκωτιου και πολλα πολλα ακομα.
τι εννοεις ?
δεν σε καταλαβα...
οτι εχουν λιπωδε απο την προπονηση??? οταν λες ασκηση?

flowin_through
11-05-10, 23:32
Οι τρανσαμινασες ανεβαινουν απο την ασκηση. Μεσα σε ενα γυμναστηριο οι μισοι περιπου που γυμναζονται συστηματικα εχουν ανεβασμενες τρανσαμινασες. Δε σημαινει απαραιτητα οτι εχουν λιπωδες συκωτι. Χρειαζεται εξετασεις για να διαπιστωθει (αξονικη νομιζω).

beefmeup
12-05-10, 12:47
Οι τρανσαμινασες ανεβαινουν απο την ασκηση. Μεσα σε ενα γυμναστηριο οι μισοι περιπου που γυμναζονται συστηματικα εχουν ανεβασμενες τρανσαμινασες. Δε σημαινει απαραιτητα οτι εχουν λιπωδες συκωτι. Χρειαζεται εξετασεις για να διαπιστωθει (αξονικη νομιζω).

ναι μωρε αυτο παιζει..οι ψηλες τρανσαμινασεις υποδηλωνουν μυικη φθορα..

εγω εκανα γενικες πριν μια βδομαδα,με διαιτα 240+ γρ προτεινη τη μερα,κ επερνα πολυβιταμινη(iss vitamine pak),waxy maize,amino, k black powder(μονο τις μερες προπο)..

ολα ηταν υπερ μεσα στ ορια,εκτος τις τρανσαμινασεις που ηταν 50 κ 75..κ στο παρελθον ειχα δει ανεβασμενες τιμες εκει.αν ομως δεν ειχα παρει τοση προτεινη της προηγουμενες μερες δεν ξερω αν θα χε διαφορα προς τα κατω..

την επομενη σε κανα 3 μηνο θα κανω λιγο οφ,καποιες μερες στην ποσοτητα..

απτην αλλη,ειχα ldl:54,k hdh:149..κ τριγλυκεριδια 60(με οριο 50-150).
κ ακομα των ουρων,κ οι λοιπες γενικες αιματος ηταν καλυτερες κ απο μωρου..:P

τωρα γιατι το ποσταρω σε αυτο το θρεντ??περνω κ γω την ισολατε της νουτρι εδω κ ενα 2μηνο,κ ειδα τον τιτλο του ποστ..λες??:turtle:

xBlaCk
12-05-10, 12:59
Picolo Να ξέρεις οτι τα roacuttan που έπερνες που είναι για την ακμή και η δόση που παίρνεις τη μέρα,ανάλογα με το πρόβλημα που έχεις, προκαλεί τέτοιες παρενέγειες στο συκώτι.

Όταν κάνεις αυτή τη θεραπεία κάνεις ταυτόχρονα και διατροφή και αυστηρη μαλιστα.Αν ρωτήσεις το δερματολόγο σου θα σου εξηγήσει καλύτερα, αν και νόμιζα εφόσον κάνεις τη θεραπεία θα ήξερες..

Αν δεν πρόσεχες τι έτρωγες είναι πολύ λογικό να ανέβει η τρανσαμινασι!
Έκανα και γώ αυτη τη θεραπεία για 7 μήνες και έκανα εξετασεις κάθε μήνα.

Bane
12-05-10, 21:56
Χωρίς να έχω διαβάσει όλα τα ποστ να πω απλά σαν καλός φαρμακοτρίφτης ότι το roaccutane είναι από τα φάρμακα που ΒΙΑΖΟΥΝ το συκώτι. Επιβάλλονται τακτικές εξετάσεις στα ηπατικά κατά την χρήση του.
Δεν υπάρχει θέμα να πάθει ζημιά το συκλωτι από πρωτείνη, αντίθετα η έλλειψη πρωτείνης είναι που του κάνει ζημιά

Kolorizos
12-05-10, 22:12
bane για αυτην την πρωτεινη τι εχεις να πεις???

gkman01
13-05-10, 03:45
Χωρίς να έχω διαβάσει όλα τα ποστ να πω απλά σαν καλός φαρμακοτρίφτης ότι το roaccutane είναι από τα φάρμακα που ΒΙΑΖΟΥΝ το συκώτι. Επιβάλλονται τακτικές εξετάσεις στα ηπατικά κατά την χρήση του.
Δεν υπάρχει θέμα να πάθει ζημιά το συκλωτι από πρωτείνη, αντίθετα η έλλειψη πρωτείνης είναι που του κάνει ζημιά

επειδη η θεραπεια κραταει αρκετο καιρο δεν ειναι πηρα ενα κουτι και τελος.καθε φορα που πας στον γιατρο να σου ανανεωσει το ροακουταν αναγκαστικα σου ζητουνται εξετασεις αιματος..κ αν δεν κανω λαθος δεν δινονται απο το φαρμακειο χωρις συνταγη γιατρου..
θελω να πιστευω πως δεν υπαρχουν γιατροι που το δινουν χωρις εξετασεις και φαρμακεια χωρις συνταγη..επειδη το συκωτη οντως βιαζεται αποψη μου ειναι πως κατα τη διαρκεια της θεραπειας δεν θα πρεπει να περνουμε κανενα συμπληρωμα αφου μαλιστα απογορευνται ακομα και οι εξτρα βιταμινες...

Τελος απαγορευεται οπαιδηποτε μορφης σκληρης-βαριας αθλησης..οπως Β.Β..

**σορρυ για το οφ -τοπικ αλλα ειναι πολυ σοβαρο..και οποιος εχει προσωπικη εμπειρια απο αυτο το φαρμακο θα το καταλαβει..

Polyneikos
13-05-10, 08:05
Προσωπικα εχω πειστεί ότι μονο η εν λόγω πρωτεινη δεν φταιει στο συγκεκριμενο ιατρικο ζήτημα...
Ο Picolo Που εχει ανοιξει το τόπικ για να μην του απευθυνετε ερωτησεις δεν μπαίνει πια...Πιστευω πως ο τίτλος του τόπικ πρεπει να αλλαξει για αποφυγη λανθασμενων συμπερασματων και εντυπωσεων....

Panagiot1s
15-11-10, 02:54
Χρηση ρεκιουταν ειχα κανει και εγω για περιπου ενα χρονο χωρις συμπληρωματα και αλκοολ και οι τρανσαμινασες μου ειχαν παει και οι δυο απο 20 που ηταν περιπου 80.
Μολις τελειωσα την χρηση ρεκιουταν ξεκινησα κατευθειαν γυμναστηριο και σημπλυρωματα και μετα απο εξι μηνες εκανα παλι εξετασεις και οι τρανσαμινασες ηταν καπου στο 70. Του ειπα οτι περνω πρωτεινη μονο για να μην με ζαλιζει και μου ειπε οτι αν δεν την σταματησω δεν θα φτιαξει το συκωτι :banghead: και αναγκαστηκα να του πω οτι θα την σταματησω. Συνεχισα λοιπον κανονικα την πρωτεινη μαζι με αλλα (βιταμινη c ψευδαργυρο ομεγα 3 που και που gaba, χαπια καφεινης και δεν θυμαμε αν ξεχναω κατι) κανοντας και 3 κυκλους με νιτρικο πριν την προπονα και κρεατινη μετα και μετα απο περιπου ενα χρονο σταματαω μια εβδομαδα το gym λογο εξεταστικης κανω εξετασεις αιματος και οι τρανσαμηνασες ηταν περιπου 20 και οι δυο. Πηγα στον γιατρο να της δειξω και μου λεει ειδες που στο ειπα, και του ειπα οτι ποτε δεν την σταματησα και τραβουσε τα βυζια του. Μετα μου ελεγε οτι θα προσεξες τη διατροφη σου και τετοια.
Οι πρωτεινες που χρησημοποισα εκεινο το διαστημα ηταν οι whey της on pvl reflex.
Οι κρεατινες size on, celltech και σκετη μονουδρικη με δεχτροζη
Και τα νιτρικα super pump και nano vapori

Αν δεν κανω λαθος τα χαπια ρεκιουταν περιεχουν τεραστια ποσοτητα βιταμινης Α που ειναι λιποδιαλυτη βιταμινη και ειναι λογικο να φθειρει το συκωτι.

Οποτε δεν πιστευω να εφτεγε η πρωτεινη για τις τρανσαμινασες του πικολο εκτος και αν την εφτιαξαν οι "βουλγαροι" ή οι ομοιοι τους.

Στην επομενη παραγγελεια θα βαλω 2 πεντακιλους γκουβαδες σοκολατα της νουτρισποτ. Επλιζω να αντεξει το συκωτι μου. :P

Adinamos
15-11-10, 03:21
Εγω οταν χρησιμοποιουσα το εν λογο φαρμακο και συμπληρωματα επαιρνα (εκτος πολυβιταμινης) και gym πηγαινα κανονικα. :turtle:

Panagiot1s
15-11-10, 03:46
Εγω οταν χρησιμοποιουσα το εν λογο φαρμακο και συμπληρωματα επαιρνα (εκτος πολυβιταμινης) και gym πηγαινα κανονικα. :turtle:

Γιατι δεν επινες και κανενα καραφακι ρακι τη μερα ??? :P

Adinamos
15-11-10, 05:28
Γιατι δεν επινες και κανενα καραφακι ρακι τη μερα ??? :P

:rolf::rolf:

Amarena
12-08-17, 10:01
Τα ρετινοειδη χαπια για την ακμη ειναι πολυ επιβλαβη για το συκωτι μας ουτως η αλλως.(και οχι μονο για συκωτι)
Εχω κανει 2 φορες θεραπεια 4 μηνες και 6 μηνες. Καθε 20 μερες ο γιατρος με εστελενε να κοιταω Τρανσαμινασες...
Μπορει η πρωτεινη που λες να ηταν κακη , δε λεω , αλλα ισως εφταιγε κ ο συνδιασμος! Το συκωτι κανει καποιο καιρο να συνελθει ΚΑΙ ακομη κ αν εκοψες την θεραπεια σου (και πολυ καλα εκανες) αυτα συνεχιζουν και δουλευουν μηνες ακομα στο σωμα μας!!!!! Γι αυτο και σου ξεκαθαριζουν οι γιατροι να μην υπαρξει εγκυμοσυνη για μηνες , εως και χρονο ολοκληρο μετα την ληξη της θεραπειας . Επισης , μιας και θεσαμε και τα φαρμακα συγκεκριμενα πια ως θεμα ..
1.Με βαρεσε καταθλιψαρα (γυναικειες ορμονες?)
2.Πηρα πολυ βαρος :doh:
3.Αραιωναν τα μαλλια μου :shock:
Και τελος ..εχω ακομα ακμη ! 18 ολοκληρα χρονια

RAMBO
12-08-17, 15:48
Ακριβως τα ιδια συμπτωματα ειχε μια φιλη ενω επερνε τα χαπια και στο τελος παρεμεινε με ακμη,πλεον κανει ειδικη διατροφη χωρις γαλακτοκομικα σοκολατες κτλ.Η ακμη εχει μειωθει ελαχιστα αλλα μετα την διακοπη ειχει μεγαλες διαφορες σε αυτα που ανεφερες:thumbup: