PDA

Επιστροφή στο Forum : Τροχάδι και λιποδιαλύτες



boom123
18-11-06, 03:07
Γεια σας παιδιία,
Είμαι 24 χρόνων 1.88 και 97 κιλά. Θέλω να χάσω γύρω στα 10 κιλά...
Θα αρχίσω τροχάδι μιας κ το γυμναστήριο δεν με βολεύει.
Σκεφτόμουνα αν η αγορά λιποδιαλυτών θα βοηθήσει το έργο μου και αν έχετε κάτι να προτείνεται.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Gasturb
18-11-06, 05:31
Καλωςήρθες boom123 στο forum! Πριν ξεκινήσεις τα λιποτροπικά μπορείς λίγο να μας πεις γενικά για την διατροφή σου? Γιατί το νούμερο ένα για χάσιμο λίπους/βάρους ειναι οι διατροφικές μας συνήθειες.

Sourlas
18-11-06, 14:35
Καλώς ήρθες στην παρέα μας. Πρέπει οπωσδήποτε να μας πεις για την διατροφή σου και όσο μπορείς το ποσοστό λίπους που έχεις. Κατά την ταπεινή μου γνώμη ξέχνα τους λιποδιαλύτες διότι ο καλύτερος λιποδιαλύτης μπορεί να γίνει ο ίδιος ο μεταβολισμός σου με σωστή διατροφή και προπόνηση. Περιμένουμε νέα σου. Κάνε και ένα search στο φορουμ. Καλή ανάγνωση. :wink:

boom123
18-11-06, 16:01
Φοιτητής είμαι και τρώω σε φοιτητική εστία. Οπότε ότι μου σερβίρουν τρώω. Το πρόγραμμα περιλαμβάνει απ'όλα, τηγανιτά, σάλτσες...κανονικά. σπιτικό φαγητό.
Δυστυχώς δεν μπορώ να έχω επιλογή...

Gasturb
18-11-06, 16:05
Την επιλογή πάντα την καθορίζουμε εμείς οπότε προσπάθησε να αποφεύγεις το κορεσμένο ζωικό λίπος κ φυσικά τηγανικά, σάλτσες, γλυκά κτλ. Το πρωινό σου τι περιέχει?

boom123
18-11-06, 16:17
Θα προσπαθήσω.
Για το πρωινό μερικές φορές δεν τρώω τπτ, αλλά συνήθως δημητριακά.

Gasturb
18-11-06, 19:41
Για πρωινό πάντως να προτιμάς bran απο corn flakes κτλ, κ να πίνεις ένα ποτήρι φυσικό χυμό πορτοκαλιού. Γενικά πάντως να προσέχεις η διατροφή σου να είναι χαμηλού γλυκαιμικού δείκτη (low GI diet).

boom123
18-11-06, 20:07
Ευχαριστώ για τις συμβουλές αν και κάτι GI diet δεν τα πολυκαταλαβαίνω :?
Τώρα για τους λιποδιαλύτες να υποθέσω ότι είναι καλό να τους αποφύγω?

ajax
18-11-06, 20:48
οχι απλα ειναι νωρις για να τους χρησιμοπιοισεις

Gasturb
24-11-06, 03:44
Ευχαριστώ για τις συμβουλές αν και κάτι GI diet δεν τα πολυκαταλαβαίνω :?
Με απλά λόγια οι τροφές που συνιστώνται για αθλητές κ για όσους θέλουν να χάσουν περιττά κιλά είναι οι τροφές αργής απορρόφησης, όπως οι χαμηλού γλυκαιμικού δείκτη υδατάνθρακες. Οι λιγότερο επεξεργασμένες τροφές - πχ bran αντί corn flakes, μαύρο αντί άσπρο ψωμί,καφέ δημητριακά (ρύζι, μακαρόνια) αντί λευκά - απαιτούν περισσότερο χρόνο να διασπαστούν στο στομάχι κ έπειτα να απορροφηθούν οπότε τα επίπεδα γλυκόζης στον οργανισμό παραμένουν σε μέτρια επίπεδα (χωρίς μικρής διάρκειας 'ξεσπάσματα' που ενισχύουν την δημιουργεία λιπους) κ δίνουν πιο μακροχρόνια αίσθηση πληρότητας της τροφής (δεν πεινάμε τόσο γρήγορα αργότερα).

http://forum.bodybuilding.gr/upload/curves375b.gif

Όταν έχουμε ποικιλία τροφών σε κάθε γεύμα, επιτυγχάνουμε αθροιστικά να μειώνουμε ή να αυξάνουμε το συνολικό Gi του συγκεκριμένου γευματός.

Gasturb

GRF
24-11-06, 05:09
Στο διάγραμμα που παρέθεσε ο Gasturb, έχει ενδιαφέρον να παρατηρήσει κανείς τη λεγόμενη rebound hypoglycemia που παρατηρείται σε γεύματα υψηλού GI. Μετά τη 1 ώρα περίπου, τα επίπεδα της γλυκόζης πέφτουν πιο χαμηλά από τα αρχικά επίπεδα (πριν φάμε την τροφή δηλαδή) και ξαναπεινάμε.

Αυτό όπως φαίνεται στο διάγραμμα (στην υπερβολή του βεβαίως), δεν συμβαίνει όταν το γεύμα είναι low-GI.

epote
24-11-06, 12:06
doh μα αυτο δεν ειναι το ολο νοημα του να κρατας σταθερη την ινσουλινη σου? Να μην εχει υπογλυκαιμιες και yo yo

giorgos_xania
24-11-06, 21:19
Ευχαριστώ για τις συμβουλές αν και κάτι GI diet δεν τα πολυκαταλαβαίνω :?
Με απλά λόγια οι τροφές που συνιστώνται για αθλητές κ για όσους θέλουν να χάσουν περιττά κιλά είναι οι τροφές αργής απορρόφησης, όπως οι χαμηλού γλυκαιμικού δείκτη υδατάνθρακες. Οι λιγότερο επεξεργασμένες τροφές - πχ bran αντί corn flakes, μαύρο αντί άσπρο ψωμί,καφέ δημητριακά (ρύζι, μακαρόνια) αντί λευκά - απαιτούν περισσότερο χρόνο να διασπαστούν στο στομάχι κ έπειτα να απορροφηθούν οπότε τα επίπεδα γλυκόζης στον οργανισμό παραμένουν σε μέτρια επίπεδα (χωρίς μικρής διάρκειας 'ξεσπάσματα' που ενισχύουν την δημιουργεία λιπους) κ δίνουν πιο μακροχρόνια αίσθηση πληρότητας της τροφής (δεν πεινάμε τόσο γρήγορα αργότερα).

.

Gasturb

px ta all bran ths gnosths etairias einai kalh periptosh me gala gia proino anti gia quaker?
(se periodo diaitas) ??? :roll:

Gasturb
24-11-06, 21:27
Και τα 2 είναι πκαλές τροφές για πρωινό κ σωστές πήγες ινών οπότε giorgos_xania βάζε στο πρωνό μια φορά ta bran μία τα quaker ή ακόμη κ τα musli (αν κ αυτά είναι μέτριου GI) για ποικιλία.

GRF
26-11-06, 08:12
doh μα αυτο δεν ειναι το ολο νοημα του να κρατας σταθερη την ινσουλινη σου? Να μην εχει υπογλυκαιμιες και yo yo

Άμα δεν ασκείσαι, ναι αυτό είναι το νόημα.

Άμα κάνεις body building ο λόγος βέβαια δεν είναι αυτός.

epote
26-11-06, 21:41
Άμα κάνεις body building ο λόγος βέβαια δεν είναι αυτός.

ο ιδιος ειναι, γιατι να αλαζει? Εκτος απο το PWO που θες παραπανω ινσουλινη ολη την υπολοιπη μερα πρεπει να την εχεις σταθερη για να μην εχεις υπογλυκαιμιες

GRF
28-11-06, 10:50
Άμα κάνεις body building ο λόγος βέβαια δεν είναι αυτός.

ο ιδιος ειναι, γιατι να αλαζει? Εκτος απο το PWO που θες παραπανω ινσουλινη ολη την υπολοιπη μερα πρεπει να την εχεις σταθερη για να μην εχεις υπογλυκαιμιες

Αυτό που εννοούσα εγώ ως λόγο και έχει μεγάλη σημασία στο body building, είναι το ότι άμα έχεις σταθερή την ινσουλίνη το μεγαλύτερο μέρος της ημέρας, αυξάνεις κατά τα φαινόμενα την ευαισθησία σου σε αυτή, και τότε έχεις πιο αποτελεσματική μεταφορά αμινοξέων και γλυκόζης στους μυς μεταπροπονητικά.

epote
28-11-06, 14:08
α, οκ fair enough