PDA

Επιστροφή στο Forum : Δίαιτα & Αεροβική



Sourlas
23-11-06, 12:22
Γνωρίζει κανείς τίποτα την μέθοδο called "Cycle Diet" by Scott Abel ???

epote
23-11-06, 14:39
κανενα λινκ?

βασικα ποτε στη πορεια χασαμε το "τρωγε λιγοτερο απο οσο ξοδευεις για να αδυνατισεις"?

Sourlas
23-11-06, 15:05
Δε βρισκω λινκ Γιαννη, μόνο σκόρπιες συζητήσεις χωρίς νοημα. www.scottabel.com



βασικα ποτε στη πορεια χασαμε το "τρωγε λιγοτερο απο οσο ξοδευεις για να αδυνατισεις"?


Αναλύεις λιγο το παραπάνω γιατί δεν κατάλαβα τι θες να πεις.

epote
23-11-06, 20:00
θερμιδες μεσα<θερμιδες εξω=αδυνατιζεις

βασικα, μεσα σε ολη αυτη τη μανια με τις ορμονικες, κυκλικες, κετογονικες κτλ κτλ διαιτες, χασαμε το νοημα το ειναι το παραπανω. ΟΛΑ θα δουλεψουν πρακτικα το ΙΔΙΟ καλα αρκει να εισαι συνεπης.

Οταν βλεπω ανθρωπους να πουλανε καινουριες επαναστατικες "διαιτες" μου γυριζουν τα λαμπακια. Το καταλαβαινω να χρεωσεις για ενα πληρες ΕΞΑΤΟΜΙΚΕΥΜΕΝΟ προγραμμα αλλα οχι για μια διαιτα, ειναι απλα χαζο

Albert_Wesker
24-01-07, 17:04
Κι όμως παιδιά η μέθοδος της κυκλικής δίαιτας ειναι ουσιαστικά ό μόνος τρόπος.
είνα ουσιαστικά:
όγκος
γράμμωση
αγωνιστκή περίοδος

αν θέλετε ας κάνουμε συζήτηση

Duke-Nukem
24-01-07, 17:14
λαμβάνοντας λιγότερες θερμίδες από όσες καταναλώνεις είναι ο τρόπος για αδυνάτισμα.οι περιβόητες διάσημες διαίτες πιστέυω ότι είναι απλά κοροιδία.

Albert_Wesker
24-01-07, 18:39
λαμβάνοντας λιγότερες θερμίδες από όσες καταναλώνεις είναι ο τρόπος για αδυνάτισμα.οι περιβόητες διάσημες διαίτες πιστέυω ότι είναι απλά κοροιδία.

Μα αυτό κάνεις. αλλά τις κόβεις σταδιακά. αν κόψεις απότομα θερμίδες και πας να κάνεις διάδρομο τότε θα χάσεις ΠΑΡΑ πολύ μυική μάζα, κάτι πυ διαλύει τον μεταβολισμό και μετά ειναι ακόμα πιο δύσκολο γιθα τον οργανισμό να κάψει το λίπος.

η ιδέα ότι δεν πρέπει να φάω για να αδυνατίσω ειναι τελείως λάθος. αν δεν φας πως θα λειτουργήσουνε οι μύες για να κάψουνε το λίπος?

και σου λέω:οι κάυσεις δηλάδη το καψιμο λίπους συνεχίζεται ΌΛΗ μέρα.(απο τα μυοκύτταρα)

κι ας πούμε ότι λαμβάνεις λιγότερες θερμίδες, πως ξέρεις οτι αυτό που θα χάσεις ειναι λίπος?διότι τις περισσότερες φορές δεν είνα λίπος(όπως βλακωδώς νομίζουνε οι πιο πολλοί) αλλά μύς. Πρέπει να τον εκπαιδέυσεις τον οργανισμό να προτιμά το λίπος, κι αυτό ουσιαστικά σου προσφέρει το κάρντιο.

Duke-Nukem
24-01-07, 21:06
Προφανός και δεν θα γίνονται απότομες αλλαγές για να μην έχουμε διάλυση μυών. Ο οργανισμός είναι ένα εργοστάσιο κάυσης που λειτουργεί 24 ώρες. To cardio το μοναδικό πράγμα που προσφέρει είναι να σε κάνει καλύτερο στην cardio. Το σώμα ακολουθεί την οδό της μειωμένης αντίστασης. Θα δουλέψει λιγότερο για να πάρει ως αποτέλεσμα κάτι που θα έπερνε με περισσότερη δουλειά. Θα χρεισιμοποιήσει το σώμα 9 μονάδες ενέργειας (θερμίδες λίπους) για να μειώσει κατά 1 γραμάριο το βάρος ή θα χρεισιμοποιήσει 4 μονάδες ενέργειας (θερμίδες από πρωτείνη-υδατάνθρακες) για να μειώσει κατά 1 γραμμάριο το βάρος του; Αν εσύ δίνεις 9 ευρώ για να πάρει κάτι που μπορείς να το βρείς(το ιδιο) με 4 τότε οκ. Η πρώτη πηγή καυσίμου που είναι αποθηκευμένη είναι οι υδατάνθρακες. Αν δεν υπάρχουν υδατάνθρακες, υπάρχουν ακόμα 4 θερμίδες που προέρχονται από την πρωτείνη..Το σώμα δεν ξεχωρίζει από που προέρχεται το λίπος. Οι μύς είναι άμεση πηγή ενέργειας που μπορεί να αξιοποιήσει. Είτε σ'αρέσει -είτε όχι- με cardio καις μυς. Κάνοντας cardio η απώλεια βάρους οφείλετε στην αποβολή νερού και υγρών, που τα έχεις πάρει την επόμενη μέρα, και μυών.
Οι μύς είναι το εργοστάσιο καύσης λίπους και η αερόβια δεν πρόκειται να βοηθήσει να αναπτύξεις μυς.
Τέλος με την cardio,κατάσταση που διαρκεί για μεγάλο διάστημα, δημιουργήται μείωση της τεσττοστερόνης.

Albert_Wesker
24-01-07, 21:28
όπως νομίζεις...

Albert_Wesker
24-01-07, 21:58
Πάντως να προσθέσω το εξής ντουκ, κάτι που όσες φορες και να το πω δεν λες να το καταλάβεις?σωστά λες, αρχή μειωμένης αντίστασης. Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου.
αν εσύ φας πιο πριν πρωτείνη ποια αμινοξέα θα κάψει τα αποθηκευμένα η αυτά που έφαγες εσύ πιο πριν?επίσης ποια γλυκόζη θα προτιμήσει, την γλυκόζη απο το γλυκογόνο(που την προτιμάει κι αυτήν) η αυτή που δίνεις εσύ?αρά αυτό σε βοηθάει να γυμναστείς και πιο πολύ. κι αν το πάμε έτσι και στα βάρη , που ειναι μορφη αναερόβιας άσκησης , καίγονται αμινοξέα. γιατί λοιπόν να μην λέμε οτι και τα βάρη - θεικό αυτό που θα πώ τώρα - σου κάινε τους μύες?
είναι η τελευταία φορά που θα το ξαναπώ γιατί έχω κουραστεί και δεν θέλω να λογομαχώ μαζί σου ούτε με κανέναν:οταν πας τζιμ απλά εκπαιδεύεις τον οργανισμό και γι αυτό ΘΕΣ ενέργεια, πέρα απο αυτήν που τρώς στο σκελετό. όλα τα άλλα, οταν κοιμόμαστε, όταν είμαστ στο σπίτι και καθόμαστε...τεσπα. ας κλείσει το θέμα.

Gasturb
24-01-07, 22:59
Από έρευνες κ από σοβαρά forum bb αυτο που προτείνετε για κάψιμο λίπους είναι όπως έχω πει

- 30 λεπτά χαμηλής/μέτριας έντασης αεροβική (στο VO2 max)
- 30 λεπτά ΗΙΤ με εναλλαγές (1 λεπτό ΗΙΤ, 1.5 ξεκούραση)

Αυτή η φόρμουλα δεν μπορεί να θεωρειθεί ούτε cardio αλλά ούτε αεροβική χαμηλής έντασης. Ο λόγος που προτείνετε να γίνεται ο παραπάνω συνδιασμός είνια να γίνει η μέγιστη καύση λίπους στα πρώτα 30 λεπτά κ στα επόμενα 30 να εκπαιδεύσουμε τον οργανισμό μας να έχει ανεβασμένο μεταβολισμό αρκετές ώρες μετά το τέλος της άσκησης.

Τώρα το τι λένε τα βιβλία δεν λέω ότι ειναι λάθος Albert αλλά το διδακτορικό που κάνω, μου έμαθε ότι είμαστε σε συνεχώς μεταβαλλόμενο περιβάλλον κ ότι ισχύει σήμερα κ είναι γραμμένο κάπου (journals, βιβλία) μπορεί αύριο μια νέα έρευνα να τα καταρρίψει όλα. Οπότε αν μια βιβλιογραφία έχει τα προηγούμενα δεδομένα όσο πρόσφατη κ να είναι η έκδοση απλά ανήκει στο παρέλθον, so simple, και εμείς δεν πρέπει να είμαστε προσκολλημένοι στο τι έχουμε διαβάσει καποτε ή μας έχει πει ο x ή ο y τότε όπου κ αν αυτός εργάζεται..

Σε αυτό το πλάισιο νέες έρευνες εν εξελίξη δείχνουν ότι ο μεταβολισμός του λίπους μπορεί να ξεκινήσει όχι απο το πρώτο 20 λέπτο που όλοι μας ξέρουμε αλλά ίσως κ το πρώτο 7 λέπτο οπότε πάλι αν αυτό επιβεβαιωθεί οριστικά θα φέρει τα 'πανω κάτω' στο ότι γνωρίζαμε ως τώρα.

Gasturb

Albert_Wesker
24-01-07, 23:07
καλα μωρέ, εγώ δεν βλέπω μόνο τα βιβλία, πάω και πιάνω άτομα που κάνουνε τα ιδια έρευνες. έχει μια διαφορά. όταν είσαι στην πηγή της γνώσης και σε άμεση επαφή με αυτούς που τα μελετάνε κάθε μέρα δεν μπορεί να μην είσαι updated... κάτι σαν λογισμικό σκληρού δίσκου χαχα.
Όσο για τα βιβλία, αφούη αλλάζει το περιβάλλον αλλάζουνε κι αυτά...δεν μιλάμε για κάνα προπολεμικό βιβλίο, μιλάμε για εκδόσεις 2006. Και σημειώσεις καθηγήτριας φυσιολογίας της άσκησης, που συμμετέχει η ίδια στις έρευνες. τώρα αν εμένα μπορεί να με πείσει κανεις οτί αυτά είναι λάθος... ε δεν γίνεται ρε στράτο, έλεος...

Albert_Wesker
24-01-07, 23:09
Σε αυτό το πλάισιο νέες έρευνες εν εξελίξη δείχνουν ότι ο μεταβολισμός του λίπους μπορεί να ξεκινήσει όχι απο το πρώτο 20 λέπτο που όλοι μας ξέρουμε αλλά ίσως κ το πρώτο 7 λέπτο οπότε πάλι αν αυτό επιβεβαιωθεί οριστικά θα φέρει τα 'πανω κάτω' στο ότι γνωρίζαμε ως τώρα.

Gasturb

πάντως κάτι πολύ πρόσφατες έρευνες (απο τις πιο πρόσφατες) δείχνουνε ότι οι περισσότεροι άνθρωποι μετά τα 50 λεπτά αντιδρούνε πάνω στον διάδρομο. τεσπα...

Duke-Nukem
24-01-07, 23:25
H cardio χτίζει μυς αφού το λέει ο Tom Venouto.
Albert κάνεις bb ή ασχολίσε με κάτι άλλο;
Η cardio είναι μια καταστροφική μορφή άσκησης.Αναρωτιέμαι πως είναι δυνατόν να χάνεις λίπος. Ξαναδείται το προηγούμενο ποστ που έκανα. Η cardio τραυματίζει τα γόνατα,τους αστραγάλους,την κάτω πλάτη και προκαλεί αύξηση των ελευθέρων ριζών λόγο της λήψης μεγαλύτερης ποσότητας οξυγόνου. Η cardio δεν βελτιώνει την ελαστικότητα,δεν αναπτύσει μυς και δεν δυναμώνει την καρδιά περισσότερο από την προπόνηση με βάρη ούτε πρόκειται να βελτιώση την εμφάνιση κάποιου εκτός αν του αρέσει να δείχνει μαραθωνοδρόμος. Η λύση για απώλεια βάρους είναι 1) η διατροφή 2)η προπόνηση με βάρη. Οι μυς καίνε το λίπος μέσω της προπόνησης. Και οι μυς φτιάχνονται από την προπόνηση με βάρη και όχι απο cardio.
Albert αν θες να γίνεις μαραθωνοδρόμος τότε οκ....

Gasturb
24-01-07, 23:44
πάντως κάτι πολύ πρόσφατες έρευνες (απο τις πιο πρόσφατες) δείχνουνε ότι οι περισσότεροι άνθρωποι μετά τα 50 λεπτά αντιδρούνε πάνω στον διάδρομο. τεσπα...

Δεν ξέρω για ποιο τύπο αναφέρετε αλλά δεν πρόκειτε να ισχύσει σε μένα γιατί κ με 1 ώρα στο πρόγραμμα μου με το παραπάνω πρόγραμμα βλέπω φοβερά αποτέλεσματα (1 % με 1.5% σε μία εβδομάδα δεν είναι κ λιγο).

Gt

giorgos_xania
25-01-07, 03:04
δηλαδη ρε παιδια εγω που εχω να χασω πολυ λιπος γυρο στο 27% ειμαι τωρα....να μην κανω καθολου αεροβια εκτος απο το ζεσταμα και να συνεχισω την υποθερμιδικη διαιτα????

Gasturb
25-01-07, 03:22
Κάνεις κ τα 2 giorgos_xania

GT

Albert_Wesker
25-01-07, 06:03
πάντως κάτι πολύ πρόσφατες έρευνες (απο τις πιο πρόσφατες) δείχνουνε ότι οι περισσότεροι άνθρωποι μετά τα 50 λεπτά αντιδρούνε πάνω στον διάδρομο. τεσπα...

Δεν ξέρω για ποιο τύπο αναφέρετε αλλά δεν πρόκειτε να ισχύσει σε μένα γιατί κ με 1 ώρα στο πρόγραμμα μου με το παραπάνω πρόγραμμα βλέπω φοβερά αποτέλεσματα (1 % με 1.5% σε μία εβδομάδα δεν είναι κ λιγο).

Gt

εντάξει τώρα επειδή εσύ είσαι εκτομορφικός δεν έιμαστε όλοι έτσιι, γκέγκε?λοοολ.
κοίτα είνια και θέμα οργανισμού στράτό. όλα παίζουνε ρόλο. προσπαθούμε να πούμε κάποια γενικά πράγματα, να γινεται κουβέντα, μην αρπάζεσαι!αααααααααα!

Albert_Wesker
25-01-07, 06:04
δηλαδη ρε παιδια εγω που εχω να χασω πολυ λιπος γυρο στο 27% ειμαι τωρα....να μην κανω καθολου αεροβια εκτος απο το ζεσταμα και να συνεχισω την υποθερμιδικη διαιτα????

γεια σου γιώργο. 27% του όγκου η της μάζας?

Albert_Wesker
25-01-07, 06:10
Ρε παιδιά αυτοί που τρέχουνε κάνουνε μονο αυτό:τρέχουνε!είπα εγώ να τρέξεις ?εγώ σου είπα να περπατήσεις γρήγορα!30 με 45 λεπτα. μην περαξηγείτε.

εννοείται οτι θα κάνεις και βάρη, πακέτο πάνε. απλά τα βάρρη σου ενεργοποιούνε τους υποδοχείς, δεν κάνουνε κάτι άλλο.
τα πολλά κιλά στο κάνουνε αυτό. 2 με 4(το πολύ) φορές την εβδομάδα είναι καλά.(τα άλλα δηλαδή τα λίγα και τα μεσαία κάντε τα και κάθε μέρα αν θελετε να είστε φίτ)

όταν λέω κάρντιο δεν λέω μόνο κάρντιο λέω ΚΑΙ κάρντιο, συνεργατικά πάνε αυτά με τα βάρη.

υπάρχει αυτή η αντίληψη ότι ο μποντιμπίλντερ είναι ένας τύπος που πλακώνεται στα βάρη κάθε μέρα και τρώει ΤΕΡΑΣΤΙΕΣ ποσότητες πρωτείνης κάτι που είναι λάθος. γι αυτό και επιμένω. αν κάνετε κάτι τέτοιο είναι καταστρφικό για την υγεία σας.

να μην το συνεχίσουμε άλλο(γράψτε καλύτερα καμία ατάκα στο τόπικ του πάρα πέντε)

BRaWNy
25-01-07, 10:15
Εγω ξέρω ότι όταν είναι κανείς σε όγκο, λογικά τρωει περισσότερες θερμίδες απο όσες καίει, άρα τότε πως ειναι δυνατόν με την αερόβια να καίει λίπος?
Εαν όντως καίει λίπος, τότε σημαινει ότι και οι θερμίδες που λαμβάνει ειναι λιγότερες απο όσες ξοδεύει, άρα τότε πως βάζει όγκο?
Οπότε και η αερόβια χρησιμοποιείται για άλλον λόγο και όχι για να κάψει λίπος, γιατι δεν ειναι λογικό να καίς λίπος σε περίοδο όγκου με αερόβια, αφου φροντίζεις να τρως παραπάνω απο ότι καις, ειδάλλως δεν είναι περίοδο όγκου αυτό και ούτε θα υπάρξει όγκος.
Όγκος χωρις αυξηση σωματικού βάρους δεν έρχεται, ούτε και μπορουν να συνυπάρξουν και τα δύο, δηλαδή συγχρόνως να βάζεις μυική μαζα και συγχρόνως να καις λίπος, αυτό παρατηρείται μόνο σε πολύ αρχάριους (εαν κάνουν σωστά προπόνηση και διατροφή) και σε πολύ καλά φαρμακωμένους.
Η αερόβια βοηθάει στο να παραμείνει ο μεταβολισμός ψηλά, αλλά και στο να ξοδεύονται στο συνολο της μέρας περισσότερες θερμίδες απο όσες λαμβάνοται, οπότε απο αυτό μειωνεται το λίπος και όχι ότι η αερόβια το κάνει με κάποιον μηχανισμό.
Για να φτάσει κανείς να καίει με αερόβια λίπος, πρέπει να φτάσει σε σημείο όπου τα αποθέματα γλυκογόνου είναι μειωμένα (σε καθημερινή βάση και ολόκληρη την μέρα και όχι απλά επειδή το πρωι κάνει με άδειο στομάχι, όχι δηλαδή σε στιγμιαία φάση) που αυτό επιτυγχάνεται προς το τέλος μιας δίαιτας ή προετοιμασίας.
Αυτό που κατα κάποιον τρόπο λέει ο Wesker, να εκπαιδεύσουμε τον οργανισμό, μόνο που αυτη η εκπαιδευση γίνεται σταδιακά και μετα απο πολύ χρόνο και επειδή η συνθήκες αναγκάζουν να υπάρχει τέτοια κατάσταση και όχι ότι όταν τρωμε για όγκο υπάρχουν διάφορες τεχνικές να εκπαιδεύσουμε τον οργανισμό να καει λίπος με αερόβια, την στιγμή που υποτιθεται τρωμε περισσότερο απο ότι καιμε, πρέπει να φτασει σε σημειο ο οργανισμός που θα ειναι αναγκασμένος να κάνει κάτι τέτοιο και αυτό γινεται μόνο στο τέλος μιας διαιτας ή προετοιμασίας όπου τα % λίπους και γλυκογόνου έχουν πέσει ηδη αρκετά χαμηλά.
Δεν έχει νόημα κα δεν ειναι λογικό κανείς να τρωει για όγκο και συγχρόνως να προσπαθει να χάσει λίπος, ούτε μπορει να γινει το πρωι χανω λίπος με αερόβια και το βραδυ βάζω όγκο με βάρη ας πούμε, γιατι και μόνο που λες βαζω ογκο, σημαινει ότι προσπαθεις να αυξηθεις τρωγοντας περισσότερο, οπότε ποιό το νόημα να προσπαθεις την ιδια ωρα να χασεις και λίπος (το οποίο όπως ειπαμε για να καιεί πρέπει να μπει κανεις σε κάποια διαδικασία και βασίζεται σε άλλες παραμέτρους, που αν υπάρξουν αυτές, δεν θα μπορουν να υπάρχουν οι άλλες που ειναι για όγκο).
Δεν μπορεις συγχρόνως να πατας και φρένο και γκάζι.
Η αερόβια στον όγκο μπορει να βοηθησει απο την άποψη, ότι θα βοηθησει στον ανεβασμένο μεταβολισμό, στην καλύτερη "οξυγόνωση" των μυων, στην βελτίωση της κυκλοφορίας αιματος και διάφορα τέτοια, που σαν αποτέλεσμα έχουν να αποδίδει και η διατροφή καλύτερα, η οποία εκεινη την στιγμή όπως είπαμε πρέπει να ειναι ανάλογη και για όγκο, δηλαδή πέρα απο τις επιλογές να ειναι περισσότερη σε ενέργεια απο όση αυτη που ξοδεύουμε, αλλίως δεν θα μπορει να λέγεται όγκος αυτό που κάνουμε και ούτε θα μπορει να υπάρξει.
Το θεμα ειναι ότι οι περισσότεροι εστιάζονται λάθος ή κατανοούν κάποια πράγματα λάθος και δινουν μεγάλη προτεραιότητα στην αερόβια και όχι στο μεγαλύτερο όπλο για όλα που ειναι οι μυς και την ανάλογη χρησιμοποίησή τους ή μεταχειρισής τους, ειτε διατροφικά ειτε προπονητικά.
Τι να το κάνει κανείς, εαν κανει αερόβιες και διαιτα και καταφέρει να κάψει λίπος, ενω οι μυς του ειναι σε άσχημη μοιρα, σκοπός ειναι να χρησιμοποιεί κανείς κάτι σαν βοηθημα και όχι σαν κάτι που θα βλάψει τον αρχικό σκοπό την βελτιωση της μυικότητας δηλαδή, τους ιδιους τους μυς, την αυξησή τους, την δυναμή τους.
Αυτό αφορά και το μποντυμπίλντιγκ, τους μυς, αυτό ειναι ο πυρήνας της όλης ιστορίας, αυτό χτίζεις.
Το μποντυμπίλντιγκ δεν έχει να κάνει με λίπος με αυτή την έννοια, απλά έχει να κάνει με λίπος, όταν θέλουμε να το "διωξουμε" απο πάνω μας...και γιατι?....για να εμφανίσουμε τους μυες μας, οπότε όπως καταλαβαίνετε όλα γινονται για αυτούς.
Σίγουρα πολλοί σε όσα λένε έχουν δίκιο, δηλαδή στην προκειμένη περίπτωση οταν λένε με την αερόβια θα κάψω λίπος κ.λ.π. κ.λ.π. και όντως έτσι είναι (όταν στοχεύουμε σε αυτό), όμως όχι με τον τρόπο που νομίζουν ή φαντάζονται ή ξέρουν.
Ναι μεν το αποτέλεσμα θα ειναι αυτό, αλλά δεν έγινε με τους τρόπους που νομίζουν και συμπέραναν, αν με "πιάνετε".
Το θέμα ειναι να κατανοηθούν αυτοί οι τρόποι, γιατι εαν δεν κατανοηθούν και στηρίζεται κανείς σε εσφαλμένα συμπεράσματα, οι οποιηδήποτε στόχοι δεν θα πετύχουν ή θα είναι δυσκολο να επιτευχθούν,εαν περιμένουμε απο κάτι να "δουλέψει" απο μόνο του ή έτσι όπως λάθος νομίζουμε, αυτό μπορει να βλάψει τους άλλους παράγοντες για τον βασικότερο στόχο, να τους εμποδίσει και να τους χαλάσει, κατι που δεν θέλουμε.
Δεν ξερω, ειναι λιγακι δυσκολο να γινω κατανοητός με τον γραπτό λόγο, όμως προσπαθω.

Υ.Γ.Η προπόνηση με βαρη και με ένταση ειναι πολύ πιο ανωτερη απο ότι η αερόβια σε ότι αφορά στο ανεβασμα του μεταβολισμού, στην διάρκεια διατηρησής του αλλά και στο να δουλέψει καλύτερα καρδιαγγειακά (όχι αερόβια) να γυμνάσει δηλαδή την καρδιά αναερόβια, αφου ανεβάζει και τους παλμούς περισσότερο σε κάποιες φάσεις.
Η καρδιά θέλει και αυτή ένταση για να προπονηθεί πλήρως, δεν ειναι μονο θεμα αντοχής.

Τεσπα, απλά οι απόψεις μου.

tasosfit
26-01-07, 01:27
H cardio χτίζει μυς αφού το λέει ο Tom Venouto.
Albert κάνεις bb ή ασχολίσε με κάτι άλλο;
Η cardio είναι μια καταστροφική μορφή άσκησης.Αναρωτιέμαι πως είναι δυνατόν να χάνεις λίπος. Ξαναδείται το προηγούμενο ποστ που έκανα. Η cardio τραυματίζει τα γόνατα,τους αστραγάλους,την κάτω πλάτη και προκαλεί αύξηση των ελευθέρων ριζών λόγο της λήψης μεγαλύτερης ποσότητας οξυγόνου. Η cardio δεν βελτιώνει την ελαστικότητα,δεν αναπτύσει μυς και δεν δυναμώνει την καρδιά περισσότερο από την προπόνηση με βάρη ούτε πρόκειται να βελτιώση την εμφάνιση κάποιου εκτός αν του αρέσει να δείχνει μαραθωνοδρόμος. Η λύση για απώλεια βάρους είναι 1) η διατροφή 2)η προπόνηση με βάρη. Οι μυς καίνε το λίπος μέσω της προπόνησης. Και οι μυς φτιάχνονται από την προπόνηση με βάρη και όχι απο cardio.
Albert αν θες να γίνεις μαραθωνοδρόμος τότε οκ....

Παιδιά χαλαρά!
Σιγά σιγά γιατι αρχίζω να ξεχναω οτι ξέρω.

1.Η cardio έχει διάφορες μορφές

2.Δεν ειναι καταστροφική αλλά ευεργετική για οποιοδήποτε αθλημα, αν εφαρμόζεται με προγραμματισμό ανάλογα με το στόχο.

3.Η cardio αυξάνει δραματικά την ικανότητα εκμετάλευσης του οξυγόνου απο τον οργανισμό με αποτέλεσμα να γλιτώνει ελευθερες ρίζες.

4.Αν ασκείσαι με το 45-65% της VOmax καις αρκετα ποσοστα λίπους.

5. Τους μυες σου τους ταϊζει το αίμα σου.Οταν έχεις βελτιωμένη επικοινωνία-τριχοειδή κ.λ.π.- τρέφονται καλύτερα.

6.Οι μυες καινε το λίπος μεσω της προπονησης,ναι, ποιας προπονησης, της αερόβιας χαμηλής και υπομέγιστης εντάσεως.

7. Με cardio δεν προκειτε να καταστρέψεις τους μύες σου μιας και μπορείς να αναπληρώσεις διατροφικά ότι λίγο χάνεις μετα την προπόνηση.

8. Οι μαραθωνοδρόμοι θα έπρεπε τότε να ηταν αόρατοι.Απεναντίας κανουν προσπαθεια να μην αυξήσουν την μάζα τους που ''περνει'' σαν τρελή με τέτοια τροφοδοτική ικανότητα που έχουν.

Εντάξει το bb έχει ιδιαιτερότητες αλλά μην αψηφούμε εργοφυσιολογους, βιοχημικούς, προπονητές !!!

Duke-Nukem
26-01-07, 02:00
tasosfit ρίξε μια ματιά στο πιο πάνω ποστ μου.

Gasturb
26-01-07, 02:38
.. αυτο που προτείνετε για κάψιμο λίπους είναι όπως έχω πει

- 30 λεπτά χαμηλής/μέτριας έντασης αεροβική (στο VO2 max)
- 30 λεπτά ΗΙΤ με εναλλαγές (1 λεπτό ΗΙΤ, 1.5 ξεκούραση)



:notice: Από κεκτημένη ταχύτητα τότε κάνω κάποιες διορθώσεις / διευκρινίσεις τώρα..

- 30 λεπτά χαμηλής/μέτριας έντασης αεροβική (63% του VO2 max)
- 30 λεπτά ΗΙΤ με εναλλαγές - 1 λεπτό ΗΙΤ, 1.5 ξεκούραση (83% του VO2 max)

Gt

Albert_Wesker
27-01-07, 03:41
H cardio χτίζει μυς αφού το λέει ο Tom Venouto.
Albert κάνεις bb ή ασχολίσε με κάτι άλλο;
Η cardio είναι μια καταστροφική μορφή άσκησης.Αναρωτιέμαι πως είναι δυνατόν να χάνεις λίπος. Ξαναδείται το προηγούμενο ποστ που έκανα. Η cardio τραυματίζει τα γόνατα,τους αστραγάλους,την κάτω πλάτη και προκαλεί αύξηση των ελευθέρων ριζών λόγο της λήψης μεγαλύτερης ποσότητας οξυγόνου. Η cardio δεν βελτιώνει την ελαστικότητα,δεν αναπτύσει μυς και δεν δυναμώνει την καρδιά περισσότερο από την προπόνηση με βάρη ούτε πρόκειται να βελτιώση την εμφάνιση κάποιου εκτός αν του αρέσει να δείχνει μαραθωνοδρόμος. Η λύση για απώλεια βάρους είναι 1) η διατροφή 2)η προπόνηση με βάρη. Οι μυς καίνε το λίπος μέσω της προπόνησης. Και οι μυς φτιάχνονται από την προπόνηση με βάρη και όχι απο cardio.
Albert αν θες να γίνεις μαραθωνοδρόμος τότε οκ....

Παιδιά χαλαρά!
Σιγά σιγά γιατι αρχίζω να ξεχναω οτι ξέρω.

1.Η cardio έχει διάφορες μορφές

2.Δεν ειναι καταστροφική αλλά ευεργετική για οποιοδήποτε αθλημα, αν εφαρμόζεται με προγραμματισμό ανάλογα με το στόχο.

3.Η cardio αυξάνει δραματικά την ικανότητα εκμετάλευσης του οξυγόνου απο τον οργανισμό με αποτέλεσμα να γλιτώνει ελευθερες ρίζες.

4.Αν ασκείσαι με το 45-65% της VOmax καις αρκετα ποσοστα λίπους.

5. Τους μυες σου τους ταϊζει το αίμα σου.Οταν έχεις βελτιωμένη επικοινωνία-τριχοειδή κ.λ.π.- τρέφονται καλύτερα.

6.Οι μυες καινε το λίπος μεσω της προπονησης,ναι, ποιας προπονησης, της αερόβιας χαμηλής και υπομέγιστης εντάσεως.

7. Με cardio δεν προκειτε να καταστρέψεις τους μύες σου μιας και μπορείς να αναπληρώσεις διατροφικά ότι λίγο χάνεις μετα την προπόνηση.

8. Οι μαραθωνοδρόμοι θα έπρεπε τότε να ηταν αόρατοι.Απεναντίας κανουν προσπαθεια να μην αυξήσουν την μάζα τους που ''περνει'' σαν τρελή με τέτοια τροφοδοτική ικανότητα που έχουν.

Εντάξει το bb έχει ιδιαιτερότητες αλλά μην αψηφούμε εργοφυσιολογους, βιοχημικούς, προπονητές !!!

:army2: :army2: :army2: :army2: :army2:[b]

BRaWNy
27-01-07, 12:51
Έχω κάποιες "ενστάσεις" (αν θα μπορουσαμε να το πούμε κι ετσι), με το 6 και το 7 απο τα παραπάνω.

Με το 6."Οι μυες καινε το λίπος μεσω της προπονησης,ναι, ποιας προπονησης, της αερόβιας χαμηλής και υπομέγιστης εντάσεως. "
...έχω να πω, ότι με προπονήσεις υψηλής έντασης με βάρη, οι μυες "καινε" το λίπος καλύτερα και εννοώ με τον όρο "καινε" ότι, ανεβάζουν τον μεταβολισμό περισσότερο και τον κάνουν να διαρκει σε αυτά τα ύψη περισσότερο, hence ανεβασμένος μεταβολισμός = περισσότερες θερμίδες που θα καούν, συνεπώς, περισσίοτερες θερμίδες που θα καούν = περισσότερη απώλεια λίπους, αφου βέβαια το θερμιδικό ισοζυγιο ειναι αρνητικό.
Με λίγα λόγια, η προπόνηση με βάρη και υψηλή ένταση δημιουργεί πιό εύκολες προυποθέσεις να υπάρχει αρνητικό θερμιδικό ισοζύγιο, χωρις να χρειάζεται να μειωσουμε θερμίδες που λαμβάνουμε και έτσι παραμένουμε πιό εύκολα και σε πλουσιότερη διατροφή + το ότι τα βάρη χτίζουν μυς, οπότε εδω με έναν σμπάρο έχουμε δύο τριγώνια και μάλιστα "σημαντικά" τριγωνια.
Οπότε και η αερόβια θα πρέπει να χρησιμοποιηθεί και να λάβει την θεση της σε ένα πρόγραμμα για τους άλλους σημαντικούς παράγοντές της και όχι τόσο για αυτόν (Νο 6) και φυσικά θα βοηθήσει στο να ξοδέψουμε και περισσότερες θερμίδες όταν θα φτάσει η κατάλληλη ωρα (προχωρημένη δίαιτα) και όταν τα περιθωρια θα αρχίσουν να "στενέουν" απο τους άλλους παράγοντες.
Για να φτάσει να καίει λιπος κυριολεκτικά, θα πρέπει να ειμαστε ηδη σε προχωρημένο σταδιο προετοιμασίας ακι δίαιτας, όπου το αρνητικό ισοζύγιο υπάρχει για καιρό και ήδη τα επίπεδα γλυκογόνου ειναι χαμηλά ή σε σημείο μάλιστα να καλύπτουν ίσα ίσα της ανάγκες σε αυτό.
Αυτό οδηγεί στην "εκπαιδευση" που λέει και ο Albert του να καιει λίπος το σωμα μας κι όχι κάποιος χειρισμός μας στην αερόβια εκούσιος, αν καταλαβαίνετε, με λίγα λόγια είναι κάτι που θα συμβεί απο μόνο του στην ωρα του, ειτε το θέλουμε ειτε όχι.

Να πω επίσης πάνω σε αυτό, ότι και ο Tom Venuto κατα κάποιον τρόπο αυτό εννοεί και γενικά δεν θα πρέπει να παρεξηγείτε την ουσία απο όσα θέλει να περάσει και να πει και να βγάζετε λάθος συμπεράσματα.
Τα λέω αυτά διότι έχω έναν φίλο που τα λέμε σχεδόν καθημερινά (MuscleMar) ο οποίος είναι παρτενέρ του Venuto στην Αμερική και κάνουν μαζί προπόνηση, οπότε και σε κάποια σημεία, εφόσον τα συμπεραίνω και με την συζήτησή μου με αυτόν, έχετε παρεξηγήσει το τι ακριβως θέλει να πει ο Venuto.
Ναι μεν αυτά που λέει ισχύουν, αλλά όχι έτσι όπως φαντάζεστε ή νομίζετε (ο προορισμός ίδιος, αλλά με άλλη πορεία), αν με "πιάνετε".

Για το 7. τωρα, "Με cardio δεν προκειτε να καταστρέψεις τους μύες σου μιας και μπορείς να αναπληρώσεις διατροφικά ότι λίγο χάνεις μετα την προπόνηση."
...Μα όλο το νόημα είναι να "καταστρέψεις" τους μυες ωστε να δημιουργηθούν προυποθέσεις να γίνουν θετικές προσαρμογές ωστε να αυξηθούν και να δυναμώσουν οι μυες, και αυτό γινεται με την προπόνηση με βάρη, οπότε φυσικά και δεν πρόκειτε να το πετύχει κανείς αυτό με την αερόβια και όπως είπα η αερόβια θα πρέπει να τυγχάνει άλλου εστιασμού και να χρησιμοποιηθεί όπως πρέπει για να βοηθήσει τους στόχους μας, οι οποίοι αφορούν τους μυες.
Για μυες μιλάμε, για μυες πρόκειται, τους μυς αφορά το bodybuilding, το bodybuilding αφορά και το φόρουμ αυτό ή κάνω λάθος?
Οπότε, ναι μεν σωστό το 7.,αλλά απο την άλλη δεν έχει νόημα, μιας και μπορει να στρέψει τον εστιασμό κάποιου σε λάθος κατευθύνσεις δε, αν με "πιάνετε".

Μην κάνουμε τα εύκολα δύσκολα, σπαζοκεφαλιάζοντας και ψάχνοντας θεωρίες κ.λ.π. οι οποίες μας κλέβουν και πολυτιμή ενέργεια, η οποία αυτή ενέργεια ειναι απαραίτητη ακόμα και για να κάψουμε λίπος, αν αυτό δεν το έχετε καταλάβει ακόμη, θα πρέπει να αναθεωρήσετε σε πολλά πράγματα και να τα δειτε πιό απλά.

Πολλές φορές ειναι καλύτερα να λέει κανείς "just do it" και αφου δουλεύει, δεν χρειάζεται να σε απασχολεί τόσο και το γιατί.

BRaWNy
27-01-07, 13:06
Ένας σωστός εστιασμός ειναι θα έλεγα, όταν κάνετε αερόβια στην περίοδο όγκου να μην σκέφτεστε ότι καιτε λίπος με αυτήν, αλλά να σκέφτεστε ότι βοηθάτε στην ανάπτυξη μυων με αυτήν.
Όμως η βοηθεια στην ανάπτυξη απο αυτην με τον επιρρεασμό της αρνητικά στην ανάπτυξη, ειναι μια πολύ λεπτή γραμμή, οπότε στρέψτε την προσοχή σας να την εκμεταλλευτείτε όπως πρέπει.

Επίσης ενας σωστός εστιασμός θα ειναι, να μην στηρίζεστε αποκλειστικά σε αυτήν για αυτόν τον λόγο ή να πιστεύετε ότι θα γινει ο στόχος πιό εύκολος με αυτήν.
Εαν δεν υπάρχει σωστή προπόνηση με βάρη, δεν θα πετυχετε τίποτε όσο καλά και να χειρίζεστε την αερόβια.

Επίσης αυτός ο λάθος εστιασμός μπορει να σημαίνει ότι κάποιος δεν θέλει να προσπαθήσει όπως πρέπει και ψάχνει για εύκολες λύσεις, νομίζω το πιάσατε το υπονοούμενο.

Τα πράγματα πρέπει να γίνονται με την σωστή σειρά και να εστιάζεται κανείς έτσι.
π.χ.θες να πας κάπου με το αυτοκίνητό σου, κοιτάς πρωτα αν δουλεύει το αυτοκίνητό σου και ότι "περπατάει" (δηλαδή ότι είναι εντάξει η μηχανή του) και μετά κοιτάς αν έχει βενζίνη ή πόση θα σου χρειαστεί.
Αν η μηχανή του ειναι χαλασμένη, όση βενζίνη και να βάλεις, δεν θα πάρει μπρος και δεν θα πάει πουθενά.
Απο εδω επίσης συμπεραίνουμε ότι για να πάει κάπου, πρέπει πρωτα να πάρει μπρος.

Τεσπα, το παράδειγμα ίσως να μην ταιριάζει καλά, αλλά ελπίζω να καταλάβατε τι θελω να εννοήσω, μιλώντας για σωστή σειρά, εστιασμό και προτεραιότητες.

Δεν αρκει να προπονείστε και να διατρέφεστε μόνο σωστά, θα πρέπει να σκέφτεστε και σωστά αλλά και απλά, θα το κάνει πιό εύκολο.

Αυτά κατα την άποψή μου.

jiujitSu
27-01-07, 13:50
Η cardio είναι μια καταστροφική μορφή άσκησης.Αναρωτιέμαι πως είναι δυνατόν να χάνεις λίπος. Ξαναδείται το προηγούμενο ποστ που έκανα. Η cardio τραυματίζει τα γόνατα,τους αστραγάλους,την κάτω πλάτη και προκαλεί αύξηση των ελευθέρων ριζών λόγο της λήψης μεγαλύτερης ποσότητας οξυγόνου. Η cardio δεν βελτιώνει την ελαστικότητα,δεν αναπτύσει μυς και δεν δυναμώνει την καρδιά περισσότερο από την προπόνηση με βάρη ούτε πρόκειται να βελτιώση την εμφάνιση κάποιου εκτός αν του αρέσει να δείχνει μαραθωνοδρόμος. Η λύση για απώλεια βάρους είναι 1) η διατροφή 2)η προπόνηση με βάρη. Οι μυς καίνε το λίπος μέσω της προπόνησης. Και οι μυς φτιάχνονται από την προπόνηση με βάρη και όχι απο cardio.
Albert αν θες να γίνεις μαραθωνοδρόμος τότε οκ....

xexexexe
indeed ... Cardio only makes you better in cardio Και άμμα σταματήσεις μετα από 2-3 μήνες είσαι εκεί που άρχισες + 1 καταστραμένο σώμα.

tasosfit
28-01-07, 11:07
Ένας σωστός εστιασμός ειναι θα έλεγα, όταν κάνετε αερόβια στην περίοδο όγκου να μην σκέφτεστε ότι καιτε λίπος με αυτήν, αλλά να σκέφτεστε ότι βοηθάτε στην ανάπτυξη μυων με αυτήν.
Όμως η βοηθεια στην ανάπτυξη απο αυτην με τον επιρρεασμό της αρνητικά στην ανάπτυξη, ειναι μια πολύ λεπτή γραμμή, οπότε στρέψτε την προσοχή σας να την εκμεταλλευτείτε όπως πρέπει.

Επίσης ενας σωστός εστιασμός θα ειναι, να μην στηρίζεστε αποκλειστικά σε αυτήν για αυτόν τον λόγο ή να πιστεύετε ότι θα γινει ο στόχος πιό εύκολος με αυτήν.
Εαν δεν υπάρχει σωστή προπόνηση με βάρη, δεν θα πετυχετε τίποτε όσο καλά και να χειρίζεστε την αερόβια.

Επίσης αυτός ο λάθος εστιασμός μπορει να σημαίνει ότι κάποιος δεν θέλει να προσπαθήσει όπως πρέπει και ψάχνει για εύκολες λύσεις, νομίζω το πιάσατε το υπονοούμενο.

Τα πράγματα πρέπει να γίνονται με την σωστή σειρά και να εστιάζεται κανείς έτσι.
π.χ.θες να πας κάπου με το αυτοκίνητό σου, κοιτάς πρωτα αν δουλεύει το αυτοκίνητό σου και ότι "περπατάει" (δηλαδή ότι είναι εντάξει η μηχανή του) και μετά κοιτάς αν έχει βενζίνη ή πόση θα σου χρειαστεί.
Αν η μηχανή του ειναι χαλασμένη, όση βενζίνη και να βάλεις, δεν θα πάρει μπρος και δεν θα πάει πουθενά.
Απο εδω επίσης συμπεραίνουμε ότι για να πάει κάπου, πρέπει πρωτα να πάρει μπρος.

Τεσπα, το παράδειγμα ίσως να μην ταιριάζει καλά, αλλά ελπίζω να καταλάβατε τι θελω να εννοήσω, μιλώντας για σωστή σειρά, εστιασμό και προτεραιότητες.

Δεν αρκει να προπονείστε και να διατρέφεστε μόνο σωστά, θα πρέπει να σκέφτεστε και σωστά αλλά και απλά, θα το κάνει πιό εύκολο.

Αυτά κατα την άποψή μου.

Νομίζω οτι συμφωνούμε και στο 6 και στο 7. Και η αεροβια δεν καταστρέφει τους μυες οσο νομίζουμε και βέβαια τα βάρη αυξάνουν τον μεταβολισμό και αυξάνουμε τις κάυσεις έμμεσα.
Συμφωνοι BRaWNy! :P

Α ! Ξερω σε τι forum ειμαι αλλά η προπονητική και η εργοφυσιολογία δεν αλλάζει με το τι άθλημα κάνεις γιατι ο οργνισμός σου δεν καταλαβαίνει αν κάνεις bb η κανοε-καγιακ, καταλαβαίνει μόνο 2 πράγματα, Επιβάρυνση-Ξεκούραση, και αυτά διαιπονται απο επιστημονικά τεκμηριωμένους κανόνες. Χωρίς βεβαια να σημαινει οτι ο,τι δεν έχει ανακαλύψει η επιστήμη δεν ειναι σωστο, γιατι έτσι δεν θα υπηρχε και εξελιξη. Αρα ο πειραματισμος εχει να κάνει με το δουλεύει;JUST DO IT!
Αλλά να γνωρίζουμε οτι ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΖΟΜΑΣΤΕ.. :???:
tHanks BRaWNy!

ajax
28-01-07, 13:17
Ποντος στον τασο και brawny......

BRaWNy
28-01-07, 19:55
...γιατι ο οργνισμός σου δεν καταλαβαίνει αν κάνεις bb η κανοε-καγιακ,

>>>καταλαβαίνω τι εννοείς και τι θες να πεις, όμως αυτό το παράδειγμα που χρησιμοποίησες είναι άστοχο, υπάρχει διαφορά μεγάλη ανάμεσα στα δύο αυτά.

Θες να πεις ότι η διαδικασίες του οργανισμού ειναι ίδιες, όμως η διαφορά μεταξύ των δύο ειναι αλλού και για αυτό ο οργανισμός ναι μεν καταλαβαίνει ότι πρέπει να "δράσει" με τον ίδιο τρόπο που κάνει σε όλα (ξεκούραση μετα την επιβάρυνση), όμως καταλαβαίνει την διαφορά για αυτό και αλλάζει η έμφαση, διάρκεια, ποσότητα κ.λ.π. της ξεκούρασης ανάλογα ή απαιτει αν θες διαφορετικά για το καθένα, αν με πιάνεις.

Μια άλλη εκδοχή:
Γιατί τότε αντιδρά και ο οργανισμός διαφορετικά στα δύο αυτά?
Δηλαδή δεν πετυχαίνει κανείς τα ίδια αποτελέσματα στον εαυτό του και απο τα δύο.

Όπως είπα οι διαδικασίες είναι ίδιες, απά αλλάζουν οι απαιτήσεις στην χρησιμοποίηση αυτών των ίδιων διαδικασιών.
Άρα για μένα, ο οργανισμός ξεχωρίζει το ένα απο το άλλο, αφου και οι προσαρμογές του ειναι διαφορετικές, παρόλο που δεν παύουν να ειναι προσαρμογές με το ίδιο νόημα.

Ελπίζω να καταλαβαίνεις/καταλαβαίνετε τι εννοώ.

ikamak
29-01-07, 11:12
Η cardio είναι μια καταστροφική μορφή άσκησης.Αναρωτιέμαι πως είναι δυνατόν να χάνεις λίπος. Ξαναδείται το προηγούμενο ποστ που έκανα. Η cardio τραυματίζει τα γόνατα,τους αστραγάλους,την κάτω πλάτη και προκαλεί αύξηση των ελευθέρων ριζών λόγο της λήψης μεγαλύτερης ποσότητας οξυγόνου. Η cardio δεν βελτιώνει την ελαστικότητα,δεν αναπτύσει μυς και δεν δυναμώνει την καρδιά περισσότερο από την προπόνηση με βάρη ούτε πρόκειται να βελτιώση την εμφάνιση κάποιου εκτός αν του αρέσει να δείχνει μαραθωνοδρόμος. Η λύση για απώλεια βάρους είναι 1) η διατροφή 2)η προπόνηση με βάρη. Οι μυς καίνε το λίπος μέσω της προπόνησης. Και οι μυς φτιάχνονται από την προπόνηση με βάρη και όχι απο cardio.
Albert αν θες να γίνεις μαραθωνοδρόμος τότε οκ....

xexexexe
indeed ... Cardio only makes you better in cardio Και άμμα σταματήσεις μετα από 2-3 μήνες είσαι εκεί που άρχισες + 1 καταστραμένο σώμα.

Μα τι λετε;;;
Δηλαδη υπαρχει μονο ο couch potatoe και μετα ο μαραθωνοδρομος; Ενδιαμεσες καταστασεις δεν υπαρχουν; Τι κατεστραμενο σωμα; ΕΛΕΟΣ!!!

billys15
29-01-07, 15:05
ikamak μηπως απο τη μια πλευρα εννοουνε οτι αν δεν προσεξεις τοτε θα χασεις μυς μαζι με το λιπος και δεν θα εχεις καταφερει τιποτα.Παρα μονο το στεκα look.Επισης αυτα για τους τραυματισμους γονατων υπαρχει περιπτωση να ισχυουν απ'οτι νομιζω,λογω των πολλων επαναλαμβανομενων κραδασμων.

ikamak
29-01-07, 15:23
Εγω απαντησα γιατι αναφερονται στα ακρα. Η τελειως αγυμναστος (σε σχεση με την αεροβια αντοχη παντα, ασε τα βαρη απ'εξω) ή μαραθωνοδρομος. Αλλο να μιλαμε για τη σωστη χρησιμοποιηση της αεροβιας στο bodybuilding και τα πιθανα προβληματα που μπορει να προκαλεσει (γονατα, μεση κλπ) και αλλο η ολοκληρωτικη απαξιωση της.

jiujitSu
30-01-07, 17:13
Αν και τα ποστ εχουν ξεφυγει απο το τοπικ εγω εχω να πω τα εξης ...

Εγω με την αεροβικη εχω δει μονο καταστροφικα αποτελεσματα ιδικα σε περιοδο γραμμωσης εμφανισα υπερκορτιζολαιμια για 2-3 μηνες μετα. Μπορει βεβαια να εκανα καποιο λαθος στο timing της αεροβικης η την διατροφη μου.

Θεωρω περιττο οτιδηποτε αλλο εκτος απο δυναμικο βαδισμα ή 1-2 φορες ΗΙΙΤ αεροβικη την βδομαδα σε μερα χωρις βαρη.
Επισης αμα το χασιμο λιπους ειναι αυτο που κυνηγατε θα σας πω οτι στατιστικα απο αυτα που εχω δει οσοι χασανε βαρος με αεροβικη επεκτησαν περισσοτερο χαλαρο δερμα σε σχεση με αυτους που προτιμησαν τα βαρη.

Τι να το κανεις αμα "εκπαιδευσεις" τα κυτταρα σου να καινε λιπος οταν δεν μπορεις να κινητοποιησεις το λιπος απο τα λιποκυτταρα(κατι το οποιο δεν εκπαιδευεται) ?
Μετα την προπονηση με βαρη εχουμε εκκριση 2 ορμονων("κλειδια" στη διαδικασια της λιπολυσης) της τεστοστερονης και της αυξητικης ορμονης.
Με την αεροβικη απο την αλλη το παραπανω φαινομενο δεν παρατηρειτε τοσο εντονα. Αντιθετα με την παραταμενη αεροβικη εχουμε μεγαλη εκκριση της ορμονης κορτιζολης που καποιοι χαρακτηριζουν σαν λιπολυτικη. Διαφωνω 100% σε αυτο γιατι ναι μεν η κορτιζολη αυξανει την ευαισθησια των αδρενεργικων υποδοχεων στις κατεχολαμινες αλλα ριξτε μια ματια στο νετ για την ασθενεια του cushing και θα καταλαβετε τι μπορει να κανει πραγματικα η κορτιζολη.
Επισης η κορτιζολη δενει εξισου καλα στους υποδοχεις της αλδοστερονης στα κυτταρα προκαλωντας κατακρατηση υγρων. Γιαυτο και πολλα γκομενακια αναρωτιουνται πως γινεται να κανουν 2 ωρες αεροβικη την μερα και η ζυγαρια να ανεβαινει !
:???:

Οποιoς τωρα επιμενει να κανει αεροβικη ας συνεχισει να κανει, δεν ειναι και εγκλημα να πουμε.. Εγω προτιμαω να βλεπω γκομενακια να κανουν αεροβικη και πιστευω οτι παλι δουλευω στο VO2max :green: 8)

Gasturb
30-01-07, 17:26
Αν και τα ποστ εχουν ξεφυγει απο το τοπικ

Mε μια μικρή αλλαγή στον τίτλο κ είστε όλοι μια χαρά :army2:

Gt

billys15
30-01-07, 18:14
Μετα την προπονηση με βαρη εχουμε εκκριση 2 ορμονων("κλειδια" στη διαδικασια της λιπολυσης) της τεστοστερονης και της αυξητικης ορμονης.

Να κανω λιγο μια ερωτηση πανω σ'αυτο για να ξεκαθαρισω στο μυαλο μου καποια πραγματα.Μετα την προπονηση εχουμε ταυτοχρονα εκκριση τεστοστερονης,αυξητικης και κορτιζολης,ετσι; Αλλα θελουμε τα επιπεδα τεστο-αυξητικης να υπερισχυσουν για να εχουμε αναπτυξη.Αυτο περι εκκρισης και των τριων ορμονων ειναι σωστο ή γινεται κατι αλλο;

ioannis1
04-11-07, 11:42
θα μου επιτρεψει ο brο wny να διαφωνησω στο οτι σε περιοδο ογκου δεν μπορεις να χασεις λιγο λιπος με την αεροβια.το σωμα αποθηκευει συγκεκριμενο ποσο υδατανθρακων διαφορετικο απο ατομο σε ατομο βεβαια.μετα απο εντονη προπονηση με βαρη και εννοω βαρεια ,στο 100% της μεγιστης ο οργανισμος αδειαζει απο υδατανθρακες.αν κανεις 40 λεπτα αεροβια μετα ,αραγε τι θα καψεις;εγω με αυτον τον τροπο κρατω μια ισορροπια στον ογκο.επισης μη τα παραλεμε δεν ειναι καταστροφικη η αεροβια.ισα ισα αν την κανεις οπως πρεπει μονο οφελη εχει. :puke:

billys15
04-11-07, 13:34
Κανεις αεροβια μετα απο καθε προπονηση με βαρη ή ξεχωριστες ημερες? Κατι ειχες πει αλλα δεν θυμαμαι :roll:

ioannis1
05-11-07, 00:34
τωρα που ειμαι σε ογκο κανω 4 φορες απο 40 λεπτα περπατημα στο 60% τησ μεγιστης,ενω οταν αρχιζω γραμμωση ξεκινω πρωι και μετα την προπονηση με μιση ωρα και ανεβαζω σταδιακα. :bodybuilder1:

Gasturb
05-11-07, 00:37
τωρα που ειμαι σε ογκο κανω 4 φορες απο 40 λεπτα περπατημα στο 60% τησ μεγιστης,

Να υποθέσω στις 6 που έλεγες κ πριν το πρωίνο από δευτέρα εώς παρασκευή?

Gt

ioannis1
05-11-07, 00:42
+1 :lol:

Sourlas
06-11-07, 18:22
Είμαι υπέρ της αερόβιας ΚΑΙ στον "όγκο". Μη ξεχνάμε ότι γυμνάζει τον πιο σημαντικό "μυ" του σώματος την καρδιά. Επίσης ελέγχεις το λίπος και τα νερα ειδικότερα σε μια διατροφή 3000+ θερμίδων. Μην ακουσω τώρα για μειωμένα μυηκά κέρδη κτλ, γιατι εχω δει άτομα να είναι σαν το ανθρωπάκι τησ Μισελέν στον "όγκο" τους και μετά φτύνουν αίμα να ξεκινήσουν αεροβίωση.
Δεν είναι κακό 30λεπτά περπάτημα έντονο απο 3φορές τη βδομάδα.

ioannis1
06-11-07, 22:01
Είμαι υπέρ της αερόβιας ΚΑΙ στον "όγκο". Μη ξεχνάμε ότι γυμνάζει τον πιο σημαντικό "μυ" του σώματος την καρδιά. Επίσης ελέγχεις το λίπος και τα νερα ειδικότερα σε μια διατροφή 3000+ θερμίδων. Μην ακουσω τώρα για μειωμένα μυηκά κέρδη κτλ, γιατι εχω δει άτομα να είναι σαν το ανθρωπάκι τησ Μισελέν στον "όγκο" τους και μετά φτύνουν αίμα να ξεκινήσουν αεροβίωση.
Δεν είναι κακό 30λεπτά περπάτημα έντονο απο 3φορές τη βδομάδα.
+1 :army2:

alekoukosmyconian
11-05-08, 16:59
τωρα που ειμαι σε ογκο κανω 4 φορες απο 40 λεπτα περπατημα στο 60% τησ μεγιστης,ενω οταν αρχιζω γραμμωση ξεκινω πρωι και μετα την προπονηση με μιση ωρα και ανεβαζω σταδιακα. :bodybuilder1:



+1000 απλά

BRaWNy
03-12-08, 09:46
θα μου επιτρεψει ο brο wny να διαφωνησω στο οτι σε περιοδο ογκου δεν μπορεις να χασεις λιγο λιπος με την αεροβια.το σωμα αποθηκευει συγκεκριμενο ποσο υδατανθρακων διαφορετικο απο ατομο σε ατομο βεβαια.μετα απο εντονη προπονηση με βαρη και εννοω βαρεια ,στο 100% της μεγιστης ο οργανισμος αδειαζει απο υδατανθρακες.αν κανεις 40 λεπτα αεροβια μετα ,αραγε τι θα καψεις;εγω με αυτον τον τροπο κρατω μια ισορροπια στον ογκο.επισης μη τα παραλεμε δεν ειναι καταστροφικη η αεροβια.ισα ισα αν την κανεις οπως πρεπει μονο οφελη εχει. :puke:
Φίλε Ιωάννη, με αυτό που λες και όπως το λες, είναι σαν να μας λεει κάποιος ότι μπορεί κανείς να "φορτώσει" το αναμένο τζάκι του με πολλά ξύλα, και το αποτέλεσμα απο την μεγαλύτερη φλόγα/φωτιά που θα προκληθεί, αντι να είναι άνοδο θερμοκρασίας εκει μέσα, θα μπορει να είναι μείωση θερμοκρασίας, ή και το ανάποδο, να μπορέσει να ανέβει η θερμοκρασία χωρις απαραίτητα να μεγαλώσει και η φωτιά, παρόλο που προσθέσαμε περισσότερα ξύλα.
Κάπως έτσι το βλέπω εγω, με βάση το σκεπτικό των φυσικών νόμων, δηλαδή δεν πιστεύω ότι θα μπορουσα να επιτευχθεί κάτι τέτοιο με φυσικό και απλό τρόπο, εκτός κι αν υπάρχει κάποιος άλλος "τεχνητός" ή συμβολή κάποιον άλλων παραγόντων που μπορουν να ανατρέψουν αυτούς τους νόμους ή να δίνουν την εντυπωση ότι ανατρέπουν κλπ.
Όπως καταλαβαίνω είσαι μποντυμπίλντερ που κάνεις πρωταθλητισμό και φαίνεται και απο το sig σου, και συνεπώς κάποια πράγματα μπορει να "δουλεύουν" κάπως αλλιώς πάνω σου, αν συνδιάσουμε και άλλους παράγοντες που χρησιμοποιούνται καλώς ή κακώς σαν εργαλεία, παράλληλα για να μπορει να κάνει κανείς πρωταθλητισμό.
Θέλω να μου πεις, ότι όταν ξεκίνησες να ασχολείσαι και δεν έκανες πρωταθλητισμό και δεν υπήρχαν και οι άλλοι "παράγοντες", αν θυμάσαι να κατάφερες κάτι τέτοιο (σχετικά με το θέμα, με τις αερόβιες και το λίπος κλπ), όταν προσπαθούσες να ανεβάσεις το βάρος σου και συνεπώς και την μάζα σου, και έτρωγες ανάλογα.
Να σημειώσω εδω ότι (κάτι στο οποίο έχουμε αναφερθεί ξανά στο παρελθόν αν θυμάμαι καλά), όταν κανείς αυξάνεται σε μάζα μυική και σωματικό βάρος, μπορεί να υπάρχει και το φαινόμενο οπτικά, του ότι ταυτόχρονα έχασε και λίπος και αυτό λόγω του ότι οι μυες παίρνουν ή μάλλον βελτιώνεται/μεγαλώνει η μορφή και το σχήμα τους (τα οποία είναι γενετικά προκαθορισμένα), κι ας μην έχει χάσει λίπος και σε ορισμένες περιπτώσεις ακόμη κι αν έβαλε λίπος.
Πολλά πράγματα σε αυτό το θέμα, καθορίζονται και απο το διαφορετικό rate που έχει ο καθένας, στο πόσο % λίπους θα βάζει σε σχεση με το % μυων που θα βάζει, όταν αυξάνεται το σωματικό του βάρος.
Βασικά το σχόλιό μου δεν το κάνω για να λάβω απάντηση ή να ανοίξουμε κουβέντα, και πιστευω ότι δικαιολογημένα εν μέρει διαφωνείς μαζί μου σε αυτη την μικρή πτυχή του θέματος.(δεν θα είχε άλλωστε και νόημα, μιας και τα σχόλια/πόστς μεταξύ μας απέχουν πολύ ημερολογιακά).
Έκανα το σχόλιο, κατα κάποιον τρόπο (με βαση την δική μου κρίση και άποψη), για να προστατεύσω αν μπορουμε να το πούμε και έτσι, τα περισσότερα μέλη ή άτομα, που ασχολούνται με το σιδερένιο άθλημα και δεν έχουν βλέψεις για πρωταθλητισμό κλπ, αλλά μόνο για αθλητισμό, έτσι ωστε να μην εστιάζονται σε κάποια θέματα με λάθος τρόπο, ή να τους τρέφονται ελπίδες για κάτι που δεν είναι εφικτό με φυσικό τρόπο (και αναφερομαι σχετικά με το θέμα αυτό, όχι για όλα τα άλλα) και γιατί μπορεί έμμεσα, αν δεν έχουν αναπτύξει σωστή νοοτροπία (για αυτό που κάνουν και όχι για αυτό που κάνουν άλλοι, και που αυτοί δεν πρόκειται να κάνουν) και σωστό εστιασμό, να πέσουν στην παγίδα των "εύκολων λύσεων" όπως τη χρηση φαρμάκων, κάτι που πολύ πιθανότατα να πάει "χαμένο" για αυτούς, διότι δεν είναι όλοι "κατάλληλοι" ή δεν τηρούν τις βασικές προϋποθέσεις σαν εσένα για παράδειγμα, για να πιάσουν τόπο κλπ, αν με πιάνετε τι εννοώ.
Και πίστεψέ με, είμαι 43 ετών και έχουν δει πολλά τα ματιά μου, στο πόσο εύκολα κανείς μπορει να πέσει σε αυτη την παγίδα.
Στο φόρουμ δεν είναι όλοι ίδιοι, ουτε ασχολουνται όλοι με ακριβως το ίδιο πράγμα, και καλό είναι να υπάρχει διαχωρισμός εκει που πρέπει, για να μπορουν να παίρνουν όλοι τις σωστές κατευθύνσεις.
Και αυτό το λέω, διότι παραμένω με την αρχική μου άποψη και δεν συμφωνώ με αυτό που είπες.
Φυσικά δεν έχω πρόβλημα να διαφωνεί κανείς μαζί μου, ουτε και πιστευω να υπάρχει πρόβλημα απο τους άλλους να διαφωνώ και εγω, και ίσα ίσα θεωρώ ότι είναι καλό αυτό, γιατι πολλές φορές βγαίνουν και θετικά συμπεράσματα απο τέτοιες συζητήσεις, και κρατούν και αμείωτο το ενδιαφέρον των μελών ενός φόρουμ.

Αυτά, και σόρρυ που το "ξέθαψα" και εγω αυτό το τόπικ, αλλά απουσίαζα και δεν είμουν ενεργό μέλος για κάποιο διάστημα.

Υ.Γ.By the way, το nickname μου δεν είναι browny, αλλά BRaWNy, είναι δυο διαφορετικά πράγματα.
Ευχαριστώ.

Υ.Γ.2.
μετα απο εντονη προπονηση με βαρη και εννοω βαρεια ,στο 100% της μεγιστης ο οργανισμος αδειαζει απο υδατανθρακες.αν κανεις 40 λεπτα αεροβια μετα ,αραγε τι θα καψεις;Ένας natural θα κάψει και μυες μαζί με το λιπος, και όταν λέω θα κάψει, εννοώ ότι θα αφαιρέσει απο αυτούς όλες τις προϋποθέσεις για θετικές προσαρμογές σε αυτούς, που επιτεύχθηκαν απο την προπόνηση νωρίτερα με βαρη.
Έπειτα, μιλάμε για όγκο, και όταν κανείς είναι σε όγκο θέλωντας να αυξήσει και το σωματικό του βάρος, είναι λίγο δύσκολο να ξεμείνει απο υδατάνθρακες αλλά και θερμίδες, αλλιως μάλλον δεν το κάνει σωστά.
Έπειτα δεν έχει και νόημα να κάψει κανείς λίπος, όταν μετα (στο τέλος της ημέρας) θα το ξαναβάλει, αφού τρώει κανείς υπερθερμιδικά, και συγχρόνως να κάνει "κακό" και στους μυες του.
Και όπως ανέφερα και πραπάνω, πολλά εξαρτώνται και απο το διαφορετικό rate που έχει κανείς στο πόσο % λίπους βάζει σε σχεση με πόσο % μυων βάζει, όταν αυξάνεται το βάρος του.

stavro
03-12-08, 22:37
Αυτά, και σόρρυ που το "ξέθαψα" και εγω αυτό το τόπικ, αλλά απουσίαζα και δεν είμουν ενεργό μέλος για κάποιο διάστημα.

εκανες πολυ καλα BRaWNy απο τα πιο ενδιαφεροντα τοπικ!!!!
ομολογω οτι μου εχει προκαλεσει ιδιαιτερη συνχηση καθως οι διαφορετικες αποψεις που εχουν διατηπωθει αν και δεν εχουν τεκμηριωθει επιστημονικα τουλαχιστον, εχουν μια επηχειρηματολογια και μια πειστικοτητα.
ειλικρινα το μονο συμπερασμα που εβγαλα απο ολα τα παραπανω ειναι οτι θα πρεπει να πειραματιστω μονος , το κακο με αυτο ειναι οτι θα απαιτηθει, κοπος και χρονος , το καλο ειναι θα ανακαλυψω τι ειναι αυτο που δουλευει καλυτερα σε μενα
παντως σε ευχαριστω που ξεθαψες το τοπικ και θεωρω οτι τροπος γραφης σου ειναι ιδιαιτερα ενδιαφερων!!

RUHL
04-12-08, 01:35
ογκος και αεροβια? ναι δεν πανε μαζι αυτα το εχω αναλυσει
http://forum.bodybuilding.gr/viewtopic.php?t=3207&postdays=0&postorder=asc&start=100

BRaWNy
04-12-08, 10:48
Για να μην το παρεξηγήσουμε, με όσα σχολίασα δεν εννοώ ότι δεν μπορει κανείς να κάνει αερόβια στον ογκο, αλλά το ότι όταν τρως υπερθερμιδικά για αυξηση όγκου και σωματικού βάρους, δεν μπορεις ταυτόχρονα να καις λίπος, οπότε και η αερόβια στον όγκο δεν μπορει να παίξει τέτοιο ρόλο, αλλά προφανώς να βοηθήσει σε άλλους παράγοντες.
Απο την άλλη, όταν μιλάμε για αερόβια, είναι καλύτερα να στρεφόμαστε σε μεγαλύτερης έντασης sessions, σε διαλειμματικές (π.χ. σπριντς με περπάτημα ή χαλαρό τρέξιμο), σε GPP στυλ κλπ, και όχι σε στατικές και χαμηλής έντασης αερόβιες όπως ο διάδρομος, το περπάτημα, το στατικό ποδήλατο κλπ.
Ακόμη και τρέξιμο να κάνει κανείς σε διάδρομο, δεν είναι το ίδιο όπως αν το κάνει έξω σε γήπεδο κλπ.
Και όλα αυτά βέβαια όχι για να κάψουμε λίπος άμεσα απο αυτές, αλλά για να βοηθήσουν με τον τρόπο τους σε αυτό που κάνετε με τα βαρη, το οποίο στην ουσία είναι μεγάλης έντασης και βασίζεται πάνω στη δύναμη, οπότε γιατι κανείς να στραφει σε κάτι αντίθετο, αν με πιάνετε.(δεν ταιριάζει να προπονείσαι για σπριντερ και για μαραθωνοδρόμος συγχρόνως).
Η αερόβιες καινε θερμίδες, και αυτό μπορει να συμβάλλει σε συνδιασμό με άλλους παραγοντες στην απώλεια λίπους, αφου βοηθα στο να κάψετε περισσότερες θερμίδες απο όσες λαμβάνετε στο τέλος της ημέρας (κατι που επιδιωκουμε στη δίαιτα και όχι στον όγκο), και μπορουν να κάψουν θερμίδες απο λίπος, μόνο όταν φτάσετε σε προχωρημένη προετοιμασία/δίαιτα κλπ, όπως έχω ξανασχολιάσει παλαιότερα αν θυμάμαι καλά εδω στο τόπικ ή σε κάποιο άλλο.
Η αυξημένη μυική μάζα και ο αυξημένος μεταβολισμός που βοηθάει στο να ξεπεραστούν οι θερμίδες που λαμβάνετε, απο αυτές που καιτε, είναι που θα βοηθήσουν στην απώλεια λίπους.
Η στατική και χαμηλής έντασης αερόβια είναι τελευταία στη σειρά αυτών που ανεβάζουν σημαντικά τον μεταβολισμό, με πρωτο την εξάσκηση με βάρη με μεγάλες εντάσεις, και απο την άλλη μπορει να δημιουργήσει προσαρμογές τέτοιες, που να αποθηκεύει λίπος ο οργανισμός πιό εύκολα στο μέλλον, διότι είναι δραστηριότητα που δεν χρησιμοποιεί τους μυες έντονα, ουτε και το γλυκογόνο.
Ακόμη απορουν κάποιες κυρίες που "χτυπιούνται" στον διάδρομο με τις ώρες και καθημερινά και για μήνες γιατι δεν χανουν λίπος και μάλιστα σε ορισμένες περιπτώσεις γιατι παχαίνουν ακόμη περισσότερο.
Στην τελική πάντως, τον μεγαλύτερο ρόλο τον παίζουν οι επιλογές τροφών, οσων αφορά στο να επιτευχθεί λεπτομέρεια στην εμφάνιση, αλλά και η μάζα των μυων η οποία αν είναι ασήμαντη, ακόμη και 8% λίπος να εχει κανείς, δεν θα φαίνεται τίποτε στην ουσία.
Οπότε θα πρέπει κανείς να κυνηγά να πετύχει και optimal αναλογία μυων-λίπους στο σωμα του.

Απο κει και πέρα θα μου πειτε, γιατι κάποιοι δεν κάνουν έτσι και κάνουν αλλιώς και δεν έχουν αρνητικά αποτελέσματα, αυτό είναι άλλου παπά ευαγγέλιο, διότι εδώ έρχονται να παίξουν τον ρόλο τους άλλοι εξωγενείς βοηθητικοί παράγοντες, για αυτό και εγω όσα λέω αφορουν τον natural αθλητή και όχι τον no-natural αθλητή και πιθανότατα και πρωταθλητή.
Επίσης, για να μην παρεξηγηθούμε, δεν είμαι κατά των μη natural και του πρωταθλητισμού, είμαι μόνο απλά κατα στο να φτασει κανεις σε τετοιο σημείο όταν δεν υπάρχει κάποιο νόημα, κάποιο κέρδος, κάποιο όφελος κλπ.
Δηλαδή, αν είναι να κάνει κανείς ότι κάνει μόνο για την δόξα ή και την εμπειρία, θα λεγα να το ξανασκεφτεί καλύτερα, αντε να το κάνει μιά φορά για να γευτεί τη δόξα και την εμπειρία, απο κει και πέρα...τι να το κάνει όταν δεν υπάρχει και ανάλογη "ανταπόκριση" στις θυσίες που κάνει + το ρισκο στην υγεία του.
Και αν θυμάστε οι παλαιότεροι στο φόρουμ, έχω ξαναπεί ότι και εγω έχω κάνει χρηση εξωγενων βοηθητικών παραγόντων, αλλά δεν τους άφησα να με "ελέγξουν".
Ο καθένας κάνει τις επιλογές του, και απο κει και πέρα ανάλογα το τι έχει επιλέξει, στρέφεται και στην ανάλογη χρησιμοποίηση των εργαλείων του για τους στόχους του, και σε σημαντικό βαθμό ο καθένας διαφορετικά, διότι δεν είναι ίδιες οι συνθήκες μεταξύ των δύο αυτών επιλογών κυρίως.

Υ.Γ.Όπως ίσως μπορειτε και να δείτε, ορισμένες απόψεις μου στην αρχή του τόπικ (πριν απο 2 χρόνια περίπου) δεν συμβαδίζουν με αυτές που έχω τωρα, διότι "άλλαξα" οπότε και δεν χρειάζεται να τις λαμβάνεται υπόψιν σας πλέον σαν απόψεις μου, εαν σας ενδιαφέρουν οι απόψεις μου.
Κατα κάποιον τρόπο, είναι και αυτό ένας λόγος που επανήλθα και κάνω κάποια σχόλια, για να δείξω ότι μερικά θέματα δεν τα ασπάζομαι πλέον.
Και αυτό όχι μόνο για αυτό το θέμα του τόπικ, αλλά και για όλα γενικά τα θέματα που έχουν σχέση με την προπόνηση με βάρη.

Υ.Γ.2.
Να προσθέσω και μία άλλη άποψη που έχω.
Ενας natural δεν μπορει να συμβαδίσει με τις τακτικές και μεθόδους όπως ένας μη natural (δεν αναφέρομαι στη χρηση φαρμάκων) και στην τελική δεν θα μπορέσει να επιτύχει κάτι σημαντικό και κατα μεγάλη πιθανότητα θα απογοητευτεί και θα τα παρατήσει ή θα θα συνεχίσει μπαίνοντας πλέον σε άλλα χωράφια.
Απο την άλλη, επειδή οι τακτικές και μεθόδοι κλπ, ενος natural (αυτες που πρέπει να είναι), είναι και συγχρόνως και η βάση σε όλη την ιστορία στον χώρο, αν ένας μη natural έδινε περισσότερη έμφαση σε αυτές και δεν τις "παραποιούσε" (ελπίζω να καταλαβαίνετε τι εννοώ*), μαζί με όλα τα άλλα εργαλεία, θα είχε μεγαλουργήσει και πιθανότατα θα ήταν σε ανωτερά επίπεδα απο όσα έχει καταφέρει μεχρι τωρα, άσχετα κι αν αυτά που έχει καταφέρει είναι ήδη υψηλά επίπεδα.

*γραφω ελπίζω να καταλαβαίνετε τι εννοώ, επειδή μερικές φορές κάποια πράγματα είναι ξεκάθαρα μέσα στο μυαλό μας, αλλά όχι σε ίδιο βαθμό και στην γλώσσα μας και ιδιαίτερα με τον γραπτό λόγο, και μπορει να βγουν διαφορετικά και να έχουν και διαφορετικό αποτέλεσμα (μέχρι και πόλεμοι έχουν γίνει μεταξύ κρατών απο τετοιες περιπτώσεις).
Βέβαια δεν πιστεύω ότι είναι η γραφή μου σε τετοιο σημείο, αλλά είναι δυσκολο καμμιά φορά και δεν μπορει κανείς να "βγάλει" ακριβως αυτό που σκέφτεται, ή αν θέλετε καλύτερα να "βγει" με τρόπο που μπορει να το λάβουν κάποιοι διαφορετικά απο άλλους.

goutsos
04-12-08, 12:25
+1 :clap:

sosat77
03-12-09, 17:23
παιδια δοκίμασα, και εκανα ενα εργομετρικο ελεγχο στο εργαστηριο βιοανακτηση. Εκανα μετρηση για μεγιστη καυση λιπους και αεροβια ικανοτητα VO2max. Οι μετρησεις ηταν πολυ καλες και τα αποτελεσματα μαζι με την αξιολογηση ηταν χρησιμα για τον σωστο σχεδιασμο του προγραμμα τος μου... ειμαι super ευχαριστημενος...

*** Φίλε έισαι νεο μελος και εχεις κανει 3 ποστς και στα 3 αναφερεις το συγκεκριμενο εργομετρικο...Μήπως είσαι ο ιδιοκτήτης του και κανεις εμμεση διαφήμιση;;;Στο λεμε γιατί δεν χτυπαει καλα για πρωτη εικονα...Mods Team****

andybgr
08-12-09, 22:16
οπoτε παιδιά, που καταλήξαμε? για μένα που δέ γνωρίζω τόσα πολλά, είμαι ακόμη μαθητευόμενος :green: πιο είναι ένα καλό πρόγραμμα για κάποιον μη-fit να μεταμορφωθεί σε fit? και εννοώ να κάψει το περιττό λίπος που τον κρατάει πίσω.

με βάση αυτά που διάβασα σε αυτό το τόπικ, σαν αρχάριος που είμαι, για να έχω μέγιστα αποτελέσματα, αποφάσισα οτι το καλύτερο για μένα είναι να κάνω ένα προγραμμα Δευτέρα-Τετάρτη-Παρασκεύη μόνο όργανα, και Τρίτη-Πέμπτη αερόβια interval training.

Μαρία
08-12-09, 22:29
οπoτε παιδιά, που καταλήξαμε? για μένα που δέ γνωρίζω τόσα πολλά, είμαι ακόμη μαθητευόμενος :green: πιο είναι ένα καλό πρόγραμμα για κάποιον μη-fit να μεταμορφωθεί σε fit? και εννοώ να κάψει το περιττό λίπος που τον κρατάει πίσω.

με βάση αυτά που διάβασα σε αυτό το τόπικ, σαν αρχάριος που είμαι, για να έχω μέγιστα αποτελέσματα, αποφάσισα οτι το καλύτερο για μένα είναι να κάνω ένα προγραμμα Δευτέρα-Τετάρτη-Παρασκεύη μόνο όργανα, και Τρίτη-Πέμπτη αερόβια interval training.


Οταν λες interval training αεροβιο τι εννοεις?

andybgr
08-12-09, 22:32
H.I.I.T. (High Intensity Interval Training) :)

Μαρία
08-12-09, 22:36
H.I.I.T. (High Intensity Interval Training) :)


χα,χα,χα ναι εννοω συγνωμη αν δεν στο εδωσα να το εξηγησεις πριν τι κανεις,την προπόνηση εννοω.Τι κομματια διαλλειματικα κανεις

andybgr
08-12-09, 22:44
συνολικά βγαίνει λίγο περισσότερο απο 30 λεπτά.

- τα πρώτα 10 λεπτά μπορούμε να πούμε ότι είναι το ζέσταμα, μέτριο περπάτημα.

- και συνεχίζω με, 1 λεπτο γρήγορο jogging, 2 λεπτά μέτριο περπάτημα κατεβάζοντας τους σφυγμους στα 110-120

- και κλείνοντας με 3-5 λεπτά cooldown

συνολικά στο 30λεπτο βγαίνει 6 φορές το γρήγορο jogging.

flinstone
08-12-09, 22:58
παιδια για μενα ο ποιο σιγουρος τροπος για να καψω λιπος ειναι η αεροβιωση το πρωι με αδιο στομαχι και πολυ νερο, σε μετριο ρυθμο με μικρα σκαμπανεβασματα της αντιστασης και μεχρι 40-45 λεπτα . προτιμω το ελιπτικο για μεγαλιτερη καφση θερμιδων και εκγυμναση γλουτων και το στατικο ποδιλατο για περισοτερη πορφοποιηση τετρακεφαλων. μετα το τελος της αεροβιοσης καλο θα ηταν να γινουν τα κοιλιακα.

andybgr
08-12-09, 23:24
εγώ πάλι πιστεύω πως η αερόβια δε καίει τόσο λίπος όσο νομίζουμε, ή όσο γνωρίζουμε. Πιστεύω πως η αερόβια αυξάνει τον μεταβολισμό μας, βασικό σημείο στη μείωση του βάρους, και αυτό δε γίνεται επι τόπου αλλά σταδιακά. Αυξάνει τη ροή του αίματος μας, και αν κάνεις αερόβια με μέτρο βοηθά και στην αναπτυξη των μυών. Αναπτυγμένοι μυοις = περισσότερη τροφή = καύσιμο λίπους (καύσιμο κατα τη διάρκεια του αυξημένου μεταβολικού περιβάλλοντος, ακόμη και αν κοιμάσε).

γιαυτό είμαι και υπέρ του H.I.I.T., γιατί κρατάει σε υψηλά επίπεδα τον μεταβολισμό σου για αρκέτο διάστημα μετά την προπόνηση.

κάπου διάβασα στο ίντερνετ, ότι η αερόβια με άδειο στομάχι το πρωί, ναι μέν κάνει καλύτερη δουλειά, αλλά η διαφορά είναι πάρα πολύ μικρή

Μαρία
09-12-09, 00:39
Η αεροβια κανει δουλεια και πολύ δουλεια αλλα ειναι θεμα ποσοτητας και θεμα ρυθμου.Παρατεταμενο τρεξιμο μεγαλης διάρκειας,που σε ενα μισαωρο δεν αποδιδει.Για να αποδωσει η αεροβια χρειαζεται μια ωρα στο περιπου με την μεγιστη ΚΣ στο 60%.Με την διαλλειματικη πχ πιο γρηγορο τρεξιμο με διάλλειμα ναι κανει δουλεια αλλα αλλη δουλεια οπως πχ σε ενα 100άρι ολα μεσα ταχυτητα ναι στο τελος θα υπαρχει μεγιστη κοπωση γιατι εδωσες το maximum της ταχυτητας αλλα δεν καις λιπος καις ATP που ειναι γρηγορη αποθηκη ενεργειας και επανασυντιθεται αμεσα το λιπος καιγεται αργα και οχι με γρηγορα διαλλειματικα τρεξιματα αλλα με αργο πολύωρο και παρατεταμενο τρεξιμο.

andybgr
09-12-09, 01:20
συμφωνοι :green: είσαι απόλυτα σωστή σε αυτό που λες,

η διαφορά είναι ότι με την αργή αεροβική καις λίπος επι τόπου, ενώ με τα intervals καις μετά την άσκηση και καθόλη τη διάρκεια της ημερας, έτσι δεν επιρεάζετε αν πχ το interval είναι 100άρι .

τα γρήγορα διαλλειματικά τρεξίματα κάνουν τον οργανισμό μας να συνεχίζει να καίει θερμίδες και λίπος για πολύ μεγαλό χρονικό διάστημα και μετά την προπόνηση, κάτι το οποίο δεν μπορείς να πάρεις από την αργή, μακρύτερη σε διάρκεια αεροβική η οποία σταματάει την καύση μόλις σταματήσεις την άσκηση.

επιστημονικά έχει υποθεί ότι με αυτόν τον τρόπο η καύση του λίπους γίνεται αποτελεσματικότερη διότι σου δίνει μεγαλύτερη διάρκεια καύσης σε σχέση με την αργή αεροβική. έτσι έχει πάρει τη φήμη του.

Μαρία
09-12-09, 01:21
συμφωνοι :green: είσαι απόλυτα σωστή σε αυτό που λες,

αλλα,

τα γρήγορα διαλλειματικά τρεξίματα κάνουν τον οργανισμό μας να συνεχίζει να καίει θερμίδες και λίπος για πολύ μεγαλό χρονικό διάστημα και μετά την προπόνηση, κάτι το οποίο δεν μπορείς να πάρεις από την αργή, μακρύτερη σε διάρκεια αεροβική η οποία σταματάει την καύση μόλις σταματήσεις την άσκηση.

επιστημονικά έχει υποθεί ότι με αυτόν τον τρόπο η καύση του λίπους γίνεται αποτελεσματικότερη διότι έχει ως αποτέλεσμα τη μακρότερη διάρκεια καύσης απότι με την αργή, μεγάλης διάρκειας αεροβική.

Επιστημονικα στο λεω και εγω http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?p=86139#post86139

andybgr
09-12-09, 01:50
το χω κάνει edit το post μου πριν κάνεις το δικό σου αναφερόμενος στις διαφορές μεταξύ των 2.

αλλα οκ :green:

λες για βιβλία που εκδόθηκαν το 2001 και 1998 αντίστοιχα?

Μαρία
09-12-09, 12:32
το χω κάνει edit το post μου πριν κάνεις το δικό σου αναφερόμενος στις διαφορές μεταξύ των 2.

αλλα οκ :green:

λες για βιβλία που εκδόθηκαν το 2001 και 1998 αντίστοιχα?

Οχι για υλη που διδαχθηκα στο πανεπ/στημιο και εμπειρικα 21 χρονια που ειμαι στο στιβο και στα τρεξιματα:green:
Με την ενταση στο τρεξιμο ενεργοποιεις την αναεροβια διαδικασια οχι την αεροβια.Και με τα βαρη επειδη εχουν ενταση ενεργοποιουν τον μεταβολλισμο και μετα το περας της ασκησης τοτε γιατι δεν κανεις βαρη σκετο ?? Ειναι διαφορετικη η πηγη της ενεργειας που θα χρησιμοποιησει το σωμα στην αεροβια(οξυγονο) και διαφορετικη στην αναεροβια.Αμα κανω 10*100μετρα ενταση θα φτιαξω το μυικο μου,θα φτιαξω την ταχυτητα μου κτλ δεν θα καψω λιπος για να κανω ενταση γιατι αυτο θα καψω στην παρατεταμενη προσπαθεια αεροβιας διαδικασιας.

vAnY
09-12-09, 14:37
αρα καλυτερα 40 λεπτα γρηγορο περπατημα παρα 20 η 30 λεπτα τρεξιμο?.... :thumbup:

Μαρία
09-12-09, 14:50
αρα καλυτερα 40 λεπτα γρηγορο περπατημα παρα 20 η 30 λεπτα τρεξιμο?.... :thumbup:


Περπατημα οταν δεν μπορουμε τρεξιμο,το τρεξιμο δεν συγκρινεται με το περπατημα αλλα οταν λεμε τρεξιμο παρατεταμενο σκεψου οτι μιλαμε για τζοκινγκ και οχι σπριντ.

andybgr
10-12-09, 12:27
Μαρία,

με βάση την εμπειρία σου, τι πρόγραμμα αερόβιας θα πρότεινες σε κάποιον για μέγιστη καύση του λίπους? ένα απλό σαν 1 ώρα γρήγορο περπάτημα, είναι οκ? μπορούμε να το βάλουμε λίγο ποικιλία μέσα για μέγιστα αποτελέσματα?

Μαρία
10-12-09, 13:21
Μαρία,

με βάση την εμπειρία σου, τι πρόγραμμα αερόβιας θα πρότεινες σε κάποιον για μέγιστη καύση του λίπους? ένα απλό σαν 1 ώρα γρήγορο περπάτημα, είναι οκ? μπορούμε να το βάλουμε λίγο ποικιλία μέσα για μέγιστα αποτελέσματα?

Αφου κανεις τρεξιμο και μαλιστα οπως λες με εναλασσομενη ενταση καθε φορα γιατι να κανεις περπατημα το οποιο να μην το νιωσεις κιολας?
Εκει που θα δεις αποτελεσμα θα ειναι αν κανεις παρατεταμενο τρεξιμο σε μορφη τζοκινγκ σταθερης ταχυτητας(οχι μια αργα μια γρηγορα γιατι τοτε θα αντεξεις πολυ λιγοτερο και αλλαζεις τα συστηματα παροχης ενεργειας του οργανισμου)στο 60%-70% της ΚΣ ειναι περιπου 120-130 παλμοι το λεπτο,ειναι το τρεξιμο που εννοουμε οτι πας με τετοια ταχυτητα οπου θα μπορουσες να συζητας με τον συναθλητη σου.Τα αποτελεσματα ξεκιναν μετα την μια ωρα οσον αφορα το λιπος αλλα αυτο παει και με βαση το επιπεδο μπορει να τρεχεις 10 λεπτα και να πεφτεις κατω σιγα σιγα μπαινεις και στο παρατεταμενο τρεξιμο οχι με την μια.
Πας και δοκιμαζεις και καθε φορα που θα πηγαινεις θα βλεπεις βελτιωση και σε θεμα αντοχης και σε θεμα ταχυτητας(αν πας τωρα με 6χλμ την ωρα και εχεις 130παλμους αργοτερα θα πηγαινεις με 5χλμ την ωρα και θα εχεις παλι 130παλμους αυτη θα ειναι η βελτιωση και αν κανεις ισορροπημενη διατροφη τοτε θα δεις το αποτελεσμα.Οσο για αν καψεις μυες που λενε αυτο ειναι το πιο δυσκολο να συμβει.Για να καψεις μυικο να αρχισει ο οργανισμος να παιρνει σαν ενεργεια την διασπαση ης πρωτεινης αυτο γινεται σε επιπεδο τρεξιματος 3ωρων συνεχομενο με ρυθμο μαραθωνιου(κατω απο 4χλμ των ωρα)οπου εκει εχεις εξαντλησει ολο το γλυκογονο και αυτο ειναι ακραια περιπτωση.Δεν θα μπορουσε να το παθει καποιος που κανει bb γιατι πολύ απλα δεν θα τρεξει ποτε τοσο και με γρηγορο ρυθμο.Μετα το τρεξιμο θα δεις την ζυγαρια απο 1-3 κιλα μειον ειναι η αφυδατωση και το χασιμο υγρων,μολις κανεις αναπληρωση θα παει εκει που ηταν και πριν...

andybgr
10-12-09, 13:39
ok ευχαριστώ :thumbup:

εντάξη για το παρατεταμένο τρέξιμο δεν έχω πρόβλημα, έγραψα γρήγορο περπάτημα διότι το βλέπω πολλές φορές στα φόρουμ ότι κάνει καλύτερη δουλειά απο το jogging, αλλά θα μείνω πάνω σ' αυτό που είπες σε προηγούμενο ποστ,

Περπατημα οταν δεν μπορουμε τρεξιμο,το τρεξιμο δεν συγκρινεται με το περπατημα , είμαι και εγώ αυτής της φιλοσοφίας ;)

όσο για τα intervals που συζητάμε, πειραματίζομαι. και όπως είχα γράψει σε άλλο τοπικ, έχω κάνει με σύλλογο τρέξιμο μακρινών αποστάσεων που πάει με παρατεταμένο τρέξιμο, αλλά έχω παίξει και ποδόσφαιρο που πάει πολύ με τα intervals, ποτέ όμως δεν έμαθα πιο είναι το καλύτερο για την καύση του λίπους γιατί κάτι τέτοιο δεν με ενδιέφεραι τοτε, γιαυτό και ζητάω τη γνώμη σου ;)

Μαρία
10-12-09, 13:49
ok ευχαριστώ :thumbup:

εντάξη για το παρατεταμένο τρέξιμο δεν έχω πρόβλημα, έγραψα γρήγορο περπάτημα διότι το βλέπω πολλές φορές στα φόρουμ ότι κάνει καλύτερη δουλειά απο το jogging, αλλά θα μείνω πάνω σ' αυτό που είπες σε προηγούμενο ποστ,

Περπατημα οταν δεν μπορουμε τρεξιμο,το τρεξιμο δεν συγκρινεται με το περπατημα , είμαι και εγώ αυτής της φιλοσοφίας ;)


χα,χα,χα και εγω το λατρευω το τρεξιμο το περπατημα δεν μου προσφερει τιποτα αφοου μπορεις και τζοκινκ να πηγαινεις σαν περπατημα,αν κανεις 3 φορες την βδομαδα,παιρνεις ακουστικα και ακους μουσικη(ετσι μπορω γιατι βαριεμαι να σκεφτομαι να τελειωσει η διαδρομη εκανα πολλα χλμ)και απορροφιεσαι εκει θα δεις οτι η γραμμωση θα σου ερθει κουτι παντα με διατροφη και βαρη.Αν θες καμια μερα την βδομαδα να δυναμωσεις λιγο τα ποδια σου μπορεις να κανεις σπριντακια(οπως πχ 10*80μετρα με το 90%της ταχυτητας σου) τα οποια λογω διαφορετικης γωνιας και σε συνδιασμο με βαρη στα ποδια θα σου δωσουν κι άλλο μυικη αναπτυξη και ενδυναμωση.

andybgr
10-12-09, 13:53
:thumbup:

Μαρία
10-12-09, 13:57
Το διαλλειματικο γαλακτωνει τα ποδια σου με αποτελεσμα η προπονηση αυτη να σου χαρισει ανοχη στο γαλακτικο δηλ να βγαζεις κομματια μακρινης αποσταση οπως πχ 400μετρα και να μην κουραζεσαι οπως στην αρχη,εκει δουλευεις πολύ γλυκογονο και λογω εντασης ειναι ανεροβια διαδικασια.Με καθε μορφη ασκησης καις και ποσοτητα λιπους αλλα εδω μιλαμε για τα ενεργειακα συστηματα την φορα που αποδιδουν τα μεγιστα.Αν κανεις 10*100μετρα ταχυτητα θα χρησιμοποιησεις φωσφοκρεατινη αλλα επειδη θα καψεις θερμιδες για να τα κανεις ολα αυτα οπως και στα βαρη θα ωφελησεις πρισσοτερο τον οργανισμο σου στο να ¨αδυνατησει¨ πιο γρηγορα αλλα με το παρατεταμενο τρεξιμο 1ωρα + τον ωθεις να καιει λιπος σε ποσοστητα.

Οι ποδοσφαιριστες ειναι προπονημενοι στο να μην γαλακτωνουν με ενα δυο τρεξιματα σπρινταριστα πανω κατω στο γηπεδο και να κουραζονται με την μια.Ειναι θεμα προπονησης ανοχης στο γαλακτικο.Οι 400άριδες του στιβου οπως ξεκινανε σπριντ ετσι τελειωνουν με ταχυτητα που αν παει αλλος στα πρωτα 150μετρα εχει γαλακτωσει και εχει πεσει κατω...

vAnY
10-12-09, 15:15
:thumbup:Μαρια σ'ευχαριστω για τις συμβουλες σου αλλα εχω μια απορια.
Στο φορουμ γραφει σε πολλα τοπικς οτι αρχιζεις να καις λιπος μετα τα 20 η 30 λεπτα αεροβιας.... κι εσυ μου λες οτι θελει τουλαχιστον μια ωρα τζογγινγκ? :unsure:
εγω μπερδευτηκα τωρα....οχι οτι δεν σε πιστευω αλιμονο εσυ το ξερεις πολυ καλα το θεμα το εχεις σπουδασει, και αγαπησει...
Απλα να καταλαβω προσπαθω... να αυξησω τα 40 λεπτα χαλαρο jogging σε 1 ωρα? Και αν το κανω, να το κανω μετα τη προπονηση με τα βαρη?
Η να αφιερωσω μια μερα προπονησης γι αυτο?:unsure:

Μαρία
10-12-09, 15:41
:thumbup:Μαρια σ'ευχαριστω για τις συμβουλες σου αλλα εχω μια απορια.
Στο φορουμ γραφει σε πολλα τοπικς οτι αρχιζεις να καις λιπος μετα τα 20 η 30 λεπτα αεροβιας.... κι εσυ μου λες οτι θελει τουλαχιστον μια ωρα τζογγινγκ? :unsure:
εγω μπερδευτηκα τωρα....οχι οτι δεν σε πιστευω αλιμονο εσυ το ξερεις πολυ καλα το θεμα το εχεις σπουδασει, και αγαπησει...
Απλα να καταλαβω προσπαθω... να αυξησω τα 40 λεπτα χαλαρο jogging σε 1 ωρα? Και αν το κανω, να το κανω μετα τη προπονηση με τα βαρη?
Η να αφιερωσω μια μερα προπονησης γι αυτο?:unsure:

Καλυτερα να αφιερωσεις 1-2 μερες γιάυτο να εισαι πιο ξεκουραστη ωστε να αποδωσεις καλυτερα.Μετα τα βαρη αυτο που κανεις λειτουργει και σαν αποθεραπεια αλλα δεν θα μπορουσες να το κανεις παρατεταμενα χωρις σταματημα και με ρυθμο.
Προσωπικα δεν κανω βαρη και τρεξιμο μαζι ιδια προπονηση συνηθως διαχωριζα τρεξιμο πρωι καθε μερα(αλλοτε χλμ και αλλοτε σπριντ) και βαρη καθε απογευμα-βραδυ.Δεν ειναι το καλυτερο αυτο το καθημερινο γιατι εγω μπορω να αποδοσω ετσι για μηνες,καποιος ομως μπορει να κοπωθει και ετσι καλυτερα να το εβαζες 1-2 φορες την βδομαδα ξεχωριστα και βλέποντας και κανοντας αλλα παντα με σωστη διατροφη.

andybgr
10-12-09, 16:04
ναι άσε, χθές έκανα 1 ώρα jogging, σήμερα δεν μπορούσα να πάρω τα πόδια μου, κούτσα κούτσα έβγαλα το 40λεπτο με λίγο κλέψιμο :lol:

η ξεκούραση πάντα παίζει μεγάλο ρόλο στην απόδοση, αλλά καμιά φορά σε πιάνει και το.. "αν κάτσω σήμερα να ξεκουραστώ θα χάσω αυτό που κέρδισα χθες.." λάθος!

απο προσωπική μου εμπειρία, πριν 2 χρόνια, έκανα επι 4 μήνες κάθε μέρα jogging 1 ώρα συνεχόμενο ή 2-2:30 ώρες με διαλήματα. όταν άρχισα να σκέφτομαι ότι πρεπει να ξεκουραστώ για να αποδώσω καλύτερα, απο 7 μέρες την εβδομάδα το κατέβασα στις 4 και αργότερα στις 3, το αποτέλεσμα ήταν να βάλω κιλά.. όσο περίεργο και να ακούγετε, γιατί είχε συνηθίσει ο οργανισμός διαφορετικά.

δεν μπορείς να κάνεις το 40λεπτο 60λεπτο απο τη μια στιγμή στην αλλη και να κόψεις τις μέρες (να αλλάξεις απότομα το προγραμμα σου) γιατί θα πάθεις το ίδιο που έπαθα και γω. θα σου πρότεινα να ανέβεις σταδιακά στα 50 και να κόψεις 1 μέρα, και αργότερα στα 60 και να κόψεις άλλη μια μέρα.. έτσι ώστε να φτάσεις σε σημείο να φτάσεις το 60λεπτο 1-2 φορές την εβδομάδα για να το συνηθίσει ο οργανισμός σου και να μην έχεις πρόβλημα...

δε ξερω τη έχει να πει η μαρια πανω σ' αυτο..

Μαρία
10-12-09, 16:11
ναι άσε, χθές έκανα 1 ώρα jogging, σήμερα δεν μπορούσα να πάρω τα πόδια μου, κούτσα κούτσα έβγαλα το 40λεπτο με λίγο κλέψιμο :lol:

η ξεκούραση πάντα παίζει μεγάλο ρόλο στην απόδοση, αλλά καμιά φορά σε πιάνει και το.. "αν κάτσω σήμερα να ξεκουραστώ θα χάσω αυτό που κέρδισα χθες.."

απο προσωπική μου εμπειρία, πριν 2 χρόνια, έκανα επι 4 μήνες κάθε μέρα jogging 1 ώρα συνεχόμενο ή 2-2:30 ώρες με διαλήματα. όταν άρχισα να σκέφτομαι ότι πρεπει να ξεκουραστώ για να αποδώσω καλύτερα, απο 7 μέρες την εβδομάδα το κατέβασα στις 4 και αργότερα στις 3, το αποτέλεσμα ήταν να βάλω κιλά.. όσο περίεργο και να ακούγετε, γιατί είχε συνηθίσει ο οργανισμός διαφορετικά.

δεν μπορείς να κάνεις το 40λεπτο 60λεπτο απο τη μια στιγμή στην αλλη και να κόψεις τις μέρες (να αλλάξεις απότομα το προγραμμα σου) γιατί θα πάθεις το ίδιο που έπαθα και γω. θα σου πρότεινα να ανέβεις σταδιακά στα 50 και να κόψεις 1 μέρα, και αργότερα στα 60 και να κόψεις άλλη μια μέρα.. έτσι ώστε να φτάσεις σε σημείο να φτάσεις το 60λεπτο 1-2 φορές την εβδομάδα έτσι ώστε να το συνηθίσει ο οργανισμός σου και να μην έχεις πρόβλημα...

δε ξερω τη έχει να πει η μαρια πανω σ' αυτο..

Δεν μπορεις να κανεις καθε μερα αεροβιο εκτος αν κανεις πρωταθλητισμο στον μαραθωνιο.Οταν μια μερα τρεχεις 1-2ωρες συνεχομενο εχεις εξαντλησεις κτα 80%τις αποθηκες γλυκογονου σου που θελουν περιπου 48ωρες να ξαναγεμισουν και πας την επομενη και ξανακανεις αεροβιο ε δεν ειναι καταπονηση αυτο?Εννοειται δεν θα μπορεσεις να αποδωσεις το ιδιο και ειναι κουραση.Αλλά αν πας την αλλη μερα και κανεις αλλο ειδος προπονησης οπως πχ ενταση σπριντ ναι εκει θα βγει η προπονηση γιατι χρησιμοποιεις αλλο συστημα.Η προπονηση πρεπει να εχει εναλλαγες ειναι το ιδιο αν πας και κανεις βαρη στηθος το ιδιο προγραμμα 3 μερες συνεχομενο.....τι θα παθεις???
Καλο ειναι το αεροβιο 2-3 μερες διαφορα και οχι 2μερες συνεχομενο.

andybgr
10-12-09, 16:15
ναι αυτό είναι το σωστό.

εγώ όμως τότε ήμουνα της άποψης "αν κάτσω σήμερα να ξεκουραστώ θα χάσω αυτό που κέρδισα χθες.." :lol::lol::lol: κάτι που με χτύπησε αργότερα.. :unsure:

vAnY
11-12-09, 14:28
:bbbiceps:σημερα εσπασα το ρεκορ διαρκειας στο τρεξιμο, πηγα στο γυμναστηριο πρωι νυστικη κι εκανα τζογκιν 62 λεπτα ! προσωπικο ρεκορ, δεν νομια οτι θα τα καταφερνα, αλλα να που μπορεσα.... εννοειται δεν ειχε βαρη η τιποτα αλλο..:thumbup:
Μαρια περιττο να σου οτι ενιωθα σουπερ μετα!:welcome:

Μαρία
11-12-09, 14:55
:bbbiceps:σημερα εσπασα το ρεκορ διαρκειας στο τρεξιμο, πηγα στο γυμναστηριο πρωι νυστικη κι εκανα τζογκιν 62 λεπτα ! προσωπικο ρεκορ, δεν νομια οτι θα τα καταφερνα, αλλα να που μπορεσα.... εννοειται δεν ειχε βαρη η τιποτα αλλο..:thumbup:
Μαρια περιττο να σου οτι ενιωθα σουπερ μετα!:welcome:

Vany το θεμα ειναι πως οταν σταθεροποιηθεις σε παλμους μετα το σωμα παει μονο του και το θεμα της ωρας ειναι του μυαλου πιο πολυ.Απο την στιγμη που δεν αλλαζεις ταχυτητα(να πας πιο γρηγορα)δεν ανεβαζεις παλμους και να σταματησεις αρα μπορεις και παραπανω ασχετα αν δεν χρειαστει να κανεις παραπανω.:P

vAnY
11-12-09, 17:34
Vany το θεμα ειναι πως οταν σταθεροποιηθεις σε παλμους μετα το σωμα παει μονο του και το θεμα της ωρας ειναι του μυαλου πιο πολυ.Απο την στιγμη που δεν αλλαζεις ταχυτητα(να πας πιο γρηγορα)δεν ανεβαζεις παλμους και να σταματησεις αρα μπορεις και παραπανω ασχετα αν δεν χρειαστει να κανεις παραπανω.:P

Σ ευχαριστω Μαρακι:toast:
λεω να το εφαρμοσω 2- φορες την εβδομαδα,:thumbup:
χωρις προπονηση με βαρη. Αλλα τις ημερες που θα κανω βαρη, στο τελος 30-40 λεπτα αεροβια να την τηρησω,ναι?:)

Μαρία
11-12-09, 19:32
Σ ευχαριστω Μαρακι:toast:
λεω να το εφαρμοσω 2- φορες την εβδομαδα,:thumbup:
χωρις προπονηση με βαρη. Αλλα τις ημερες που θα κανω βαρη, στο τελος 30-40 λεπτα αεροβια να την τηρησω,ναι?:)

Τωρα μετα τα βαρη καλο ειναι να κανεις αποθεραπεια αλλα υπαρχει η κοπωση ηδη και εχεις και 2φορες την βδομαδα ολοκληρωμενη αεροβια απλα μην ζοριζεσαι πολύ μετα τα βαρη και καντο και πιο λιγη ωρα σαν αποθεραπεια.

thegravijia
16-12-09, 02:25
μαρια λεω να αρχισω στην διαιτα με πρωινη cardio 20 λεπτα με χαμηλη ενταση 2 φορες την βδομαδα ..και αναρωτιεμαι αν τα 20λεπτα ειναι αρκετα για να καψω λιπος?

και επισης σκεφτομαι καθε 2 βδομαδες να αυξανω λιγο

ακομα μια ερωτηση

θα ταν καλυτερο να κανω 2 φορες την βδομαδα απο 40-50λεπτα η ας πουμε 4-5 φορες την βδομαδα απο 20λεπτα?

Polyneikos
16-12-09, 10:34
Βασίλη καλύτερα την δευτερη επιλογή,δηλαδή 40-50 λεπτα από 2 φορές...

Μαρία
16-12-09, 13:17
Βασίλη καλύτερα την δευτερη επιλογή,δηλαδή 40-50 λεπτα από 2 φορές...

:thumbup::thumbup::thumbup:

thegravijia
16-12-09, 13:57
Βασίλη καλύτερα την δευτερη επιλογή,δηλαδή 40-50 λεπτα από 2 φορές...


:thumbup::thumbup::thumbup:
thank you!

Haris Pilton
12-01-10, 00:30
Με την σειρα μου,να ρωτησω.
Ειναι υπερβολη 60 λεπτα αεροβια νηστικος 4-5 φορες την βδομαδα το πρωι;

Και απλως αποθεραπεια μετα τα βαρη το απογευμα;Κανα τεταρτο.

Μαρία
12-01-10, 00:33
Με την σειρα μου,να ρωτησω.
Ειναι υπερβολη 60 λεπτα αεροβια νηστικος 4-5 φορες την βδομαδα το πρωι;

Και απλως αποθεραπεια μετα τα βαρη το απογευμα;Κανα τεταρτο.


Θα φροντισεις μονο αυτα τα 60λπτα να ειναι μερα παρα μερα και οχι 2συνεχομενες μερες μαζι.

Haris Pilton
12-01-10, 00:42
Ευχαριστω!
Και γω κατι τετοιο ειχα στο νου μου,γιατι ειμαι πολλα κιλα και δεν θα αντεξουν ουτε οι αρθρωσεις.105 κιλα 194cm

Αρα μονο Δευτερα Τεταρτη Παρασκευη θα γινεται η πρωινη αεροβια καθως κυριακη ειναι κληστα τα γυμναστιρια.

Για καποιο λογο μου φαινεται λιγο...
Θα προσπαθησω να το εξισοροπισω ανεβαζοντας παλμους πριν τα βαρη το απογευμα και να κανω με ενταση την προπονηση με μικρα διαλειματα και λιγα κιλα προσπαθοντας να μπω στον αεροβιο τομεα με τα βαρη.


Βαρη 6 φορες τη βδομαδα.
Ειμαι υπερβολικος;

kyriakos23
12-01-10, 13:18
5 φωρες την εβδομαδα βαρη νομιζο φτανουν.φανταζομε δικεφαλο-τρικεφαλο τα κανεις ξεχωριστα(χερια).γιατι δεν τα κανεις μαζι,ειναι μικρες ομαδες...

hahasa
12-01-10, 23:28
Μετα απο παρατηρηση αρκετων post, τις τελ 2 βδομαδες η αεροβια που κανω ειναι 3 μερες κολυμβηση απο 1km(ανα δυο μερες το κολυμπι) και 2-3 φορες ενα μισαωρο τρεξιμο το πρωι(ανα δυο μερες παλι).Οταν παω για κολυμπι κανα 40 λεπτο πριν παιρνω ενα protein bar και μετα whey με νερο.για το τρεξιμο πηγαινω νηστικος και οταν γυρναω whey με νερο.ειμαι καπου εντελως λαθος??:)

michael-nrg
08-03-10, 21:52
Για να μην ανοιξω αλλο τοπικ παραθετω εδω το ερωτημα μου. Κανω αεροβια μετα απο προπονηση με βαρη. Το ερωτημα μου ειναι αν κανει να παιρνω το μεταπροπονητικο μου ροφημα (πρωτεινη-δεξτροζη) 40 με 45 λεπτα μετα τα βαρη διοτη συμπεριλαμβανεται και η αεροβα μεσα στην προπονηση.

giannis64
08-03-10, 21:55
παρτω αμεσως μολις τελειωσεις και την αεροβια!!

michael-nrg
09-03-10, 19:45
παρτω αμεσως μολις τελειωσεις και την αεροβια!!

και να σε ρωτησω... λες να βαλω bcaa πριν την αεροβια για να μειωσω τον καταβολισμο οσο κι αν γινεται, γιατι το μεταπροπονητικο ροφιμα ειναι αρκετα μετα.

giannis64
09-03-10, 20:34
το μεταπροπονητικο ροφημα πρεπει να το περνεις αν ειναι δυνατων την ωρα που εχεις τελειωσει τα παντα απο το γυμ και πας να αλλαξεις για να φυγεις.

δεν σε συμφερει να ανεβασεις το γλυκογονο πριν την αεροβια. θες να καψεις λιπος στην αεροβια.

michael-nrg
09-03-10, 21:47
δεν σε συμφερει να ανεβασεις το γλυκογονο πριν την αεροβια. θες να καψεις λιπος στην αεροβια.

Ναι ναι αυτο ενοειται και μου ειναι γνωστο....γιαυτο ελεγα για αμινοξεα, αλλα κατα ποσο θα καταβολιστω, αφου παιζω 120 με 130 παλμους.... στην διατροφη ειναι το θεμα τι κανω...

Να σε καλα Γιαννη...

sogoku
10-03-10, 01:53
Το πρωι περπαταω γρηγορα μια ωρα[135 με 145 παλμοι] νηστικος πινοντας πρασινο τσαι.Να πιω κανενα αμινοξυ πριν την αεροβια?Να πιω κανενα αμινοξυ κατα την διαρκεια της αεροβιας που ειναι μεγαλη η μονο μετα το περας αυτης?Πρεπει να πιω και γλυκοζη[στο μεταπρονητικο] για να απορροφηθει καλυτερο το αμινοξυ?

savage
10-03-10, 03:21
Πρεπει να πιω και γλυκοζη[στο μεταπρονητικο] για να απορροφηθει καλυτερο το αμινοξυ?

ναι

sogoku
10-03-10, 15:27
Στα αλλα σκελη της ερωτησης μπορει να απαντησει καποιος?Εχω ακουσει οτι πριν την πρωινη αεροβια ειναι καλο ναπαιρνεις αμινοξεα και επειδη κανω μια ωρα λεω μηπως να πιω κατα την διαρκεια αυτης....

giannis64
10-03-10, 19:00
Στα αλλα σκελη της ερωτησης μπορει να απαντησει καποιος?Εχω ακουσει οτι πριν την πρωινη αεροβια ειναι καλο ναπαιρνεις αμινοξεα και επειδη κανω μια ωρα λεω μηπως να πιω κατα την διαρκεια αυτης....

που το ακουσες αυτο?

Το πρωι πριν φαμε, τα επιπεδα του γλυκογονου (αποθηκευμενοι υδατανθρακες) στους μυς και στο συκωτι ειναι παρα πολυ χαμηλα. Εαν π.χ εχουμε φαει το τελευταιο γευμα μας την προηγουμενη νυχτα στις 8 και φαμε παλι πρωινο στις 8 το πρωι, εχουν περασει 12 ωρες χωρις καταναλωση φαγητου. Κατα τη διαρκεια αυτης της περιοδου χωρις φαγητο τα επιπεδα γλυκογονου ελατωνονται αρκετα καθως δινουν ενεργεια για σωματικες αναγκες, ακομα και οταν κοιμομαστε. Σαν αποτελεσμα, οταν ξυπνησουμε το πρωι, το γλυκογονο ειναι σε πολυ χαμηλα επιπεδα μαζι με το ζαχαρο στο αιμα.

Αυτο ειναι το καταλληλοτερο περιβαλλον για να καψουμε λιπος αντι για υδατανθρακες, σαν ενεργεια. Ερευνες εχουν δειξει οτι καιμε εως και 300% περισσοτερο λιπος οταν κανουμε αεροβιες ασκησεις σε αυτο το περιβαλλον χαμηλου γλυκογονου.

γιατι λοιπον να βαλεις αμινοξεα, τα οποια μπορουν και αυτα να χρεισημοποιηθουν σαν καυσιμα??

sogoku
10-03-10, 21:51
Καταλαβα Γιαννη και ευχαριστω...αν θυμαμαι καλα το ειχα διαβασει καπου δεν θυμαμαι και ελεγε χαρακτηριστικα'διαισθητικα θα μπορουσαμε να σας πουμε να καταναλωσετε 15 με 20 γραμμαρια πρωτεινης πριν την πρωινη αεροβια'.Για το οτι κανω μια ωρα περπατημα ζωηρο[130 με 140 παλμοι] νηστικος 3 φορες την εβδομαδα και 1 με 2 προπονησεις μπασκετ συν 3 φορες βαρη πως το βλεπεις?[ειμαι 1 και 98 114 κιλα με 2ο% λιπος χοντρικα].Δεν σε ρωταω για τα βαρη και το μπασκετ απλα σε ρωταω για την αεροβια να δω αν υπερβαλλω αν πχ καιω μυικη μαζα.Ευχαριστω....

giannis64
10-03-10, 23:15
:thumbup::thumbup:

sTeLaKoS
12-03-10, 11:29
Πόση ώρα μετά την πρωϊνή αερόβια είναι καλό να τρώμε; Αμέσως; Μετά από 15 λεπτά; Μετά από 30; Παραπάνω;
Ξέρω πως για κάποιο διάστημα συνεχίζεται η καύση λίπους, γι αυτό ρωτάω. Μη φάμε αμέσως και τη κόψουμε.

-beba-
12-03-10, 13:40
Eγώ τρώω αμέσως μετά (πρωτείνη+ κουάκερ) Στέλιο γιατί αν δε φάω αμέσως θα λιποθυμήσω.

vAnY
12-03-10, 20:45
κι εγω εαν κανω αεροβια χωρις ναχω φαει τιποτα, μετα αμεσως μολις παω σπιτι πινω την πρωτεινη, και μετα απο κανα 45 λεπτο με 1 ωρα τρωω κανονικο γευμα εχω μια πειναααα:P...
:)

sogoku
12-03-10, 23:33
Συνεχιζεται η καυση λιπους φιλε Στελλακο αλλα συνεχιζεται μαλλον και η καταστολη.Θα μας τα πει ενας γνωστης μαλλον.Eγω πινω αμινοξεα και μετα μιση ωρα τρωω.....Αληθεια ποσα αμινοξεα παιρνουμε?Εγω παιρνω 2 δοσεις που εχουν 40 γραμμαρια πρωτεινη.

Machiavelli
13-03-10, 12:22
Ο,τι και να πάρεις, ο οργανισμός θα το κάνει γλυκογόνο και τα αμινοξέα (τα υγρά που είμαι υπέρμαχος τους) έχουν μέσα σάκχαρα, τα οποία θα κάψει ο οργανισμός με τις μετααεροβικές καύσεις. Ο καθένας διαλέγει και παίρνει, ή καταβολικό περιβάλλον και καύσεις ή μη καταβολικό και όχι καύσεις. Εγώ στην πρωινή με άδειο στομάχι διαλέγω το πρώτο, να πάρω μια ανάσα, να κάνω το μπάνιο μου και μετά τρώω, πρώτα αμινοξέα 2 κουταλιές (11 γραμμάρια πρωτεΐνης) και στο καπάκι, αν θα πάω για βάρη αργότερα, τρώω ο,τι υπάρχει στο σπίτι μαζί με τις συσκευασίες, αλλιώς κανονικό γεύμα.

sogoku
14-03-10, 11:37
Mαχιαβελη δηλαδη εγω που πινω απευθειας αμινοξεα και 40 λεπτα μετα φαι κοβω εν μερη την μεγιστη μεταπρονητικη καυση λιπους?Αμινοξεα εσυ γιατι τοσο λιγο?Εγω πινω 2 καπακια που εχουν 40 γραμμαρια πρωτεινη.Λαθος ειναι?Δεν εχω ασχοληθει με αμινοξεα πριν μια εβδομαδα πηρα πρωτη φορα.....

Levrone
14-03-10, 12:50
να ρωτησω κατι,

εχουμε και αλλες φορες συζητησει σχετικα με τις ζωνες εφιδρωσης. και γω δεν τις πολυπιστευω αν και στο παρελθον χρησιμοποιησα για μεγαλο διαστημα τετοιες.

ωστοσο υπαρχουν και καποιες φορμες εφιδρωσης , και καλα σα να ειναι απο ναϊλον που τις φορας και ειναι σα να εχεις βγει απο την μπανιερα..τοσο πολυ ιδρωνεις.

παλια επισης ειχα χρησιμοποιησει μια τετοια που σκιστηκε αρκετα γρηγορα.

εχετε αποψη πανω σε αυτο?

καλα δεν εχω σκοπο να παρω , ειδικα τωρα , αλλα κουβεντα να γινεται..

Μαρία
14-03-10, 12:53
να ρωτησω κατι,

εχουμε και αλλες φορες συζητησει σχετικα με τις ζωνες εφιδρωσης. και γω δεν τις πολυπιστευω αν και στο παρελθον χρησιμοποιησα για μεγαλο διαστημα τετοιες.

ωστοσο υπαρχουν και καποιες φορμες εφιδρωσης , και καλα σα να ειναι απο ναϊλον που τις φορας και ειναι σα να εχεις βγει απο την μπανιερα..τοσο πολυ ιδρωνεις.

παλια επισης ειχα χρησιμοποιησει μια τετοια που σκιστηκε αρκετα γρηγορα.

εχετε αποψη πανω σε αυτο?

καλα δεν εχω σκοπο να παρω , ειδικα τωρα , αλλα κουβεντα να γινεται..

Γιατρε και αυτες ειναι χειροτερες γιατι ιδρωνεις περισσοτερο=αφυδατωση περισσοτερο του οργανισμου και τι παθαινει καποιος οταν αφυδατωθει πολύ???
(ο ιδρωτας δεν περιεχει λιπος)

Levrone
14-03-10, 13:00
Γιατρε και αυτες ειναι χειροτερες γιατι ιδρωνεις περισσοτερο=αφυδατωση περισσοτερο του οργανισμου και τι παθαινει καποιος οταν αφυδατωθει πολύ???
(ο ιδρωτας δεν περιεχει λιπος)

πω πω ρε Μαρια ταχυτητα!!!!
καλα βρε και τι τις βγαζουν στην αγορα? (σοφη απορια ε?)
και καλα εννοεις αν αφυδατωθει να κατακρατησει νερο απο αντιδραση στην απωλεια?

Μαρία
14-03-10, 13:04
πω πω ρε Μαρια ταχυτητα!!!!
καλα βρε και τι τις βγαζουν στην αγορα? (σοφη απορια ε?)
και καλα εννοεις αν αφυδατωθει να κατακρατησει νερο απο αντιδραση στην απωλεια?

Ποια αντιδραση,θα προλαβει να αντιδρασει κιόλας?Τι παθαινει ενας οργανισμος οταν αφυδατωθει πολύ?Δεν παει προς νοσοκομειο βολτα?
Τις βγαζουν στην αγορα και καλα να πεισουν τον κσμο που δεν θελει να κουραστει οτι με αυτη τη φορμα θα χασουν τονους λιπους μιας και θα ιδρωσουν πολύ και νομιζει ο άλλος οτι με την αφυδατωση χανει λιπος.Βεβαια παει μετα το τρεξιμο σπιτι και βλεπει 2-3 κιλα κατω στην ζυγαρια και εκει να δεις χαρα!!!(ελα ομως που ειναι υγρα και τα ξαναπαιρνει μεσα σε 1-2μερες)

Levrone
14-03-10, 13:11
Ποια αντιδραση,θα προλαβει να αντιδρασει κιόλας?Τι παθαινει ενας οργανισμος οταν αφυδατωθει πολύ?Δεν παει προς νοσοκομειο βολτα?


ενταξει βρε, τι αφυδατωση να σου κανει η φορμα που θα σε παει και νοσοκομειο?

καλα ο οργανισμος θα αντιδρασει. Εδω να βγεις να παιξεις και να ιδρωσεις μετα θα κρατησει το σωμα νερο (με κατακρατηση Νa) , ο οργανισμος θα κανει οτι μπορει..

το θεμα ειναι οτι αυτη η φορμα απευθυνεται σε ατομα που θα γυρισουν σπιτι και δε θα πιουν και νερο για να μην αυξηθει το βαρος τους χαχαχαχα (μ αρεσει που γελαω και την ειχα παρει και εγω στο παρελθον , χαχαχαχα)

για τη ζωνη εφιδρωσης εισαι το ιδιο αρνητικη?

Μαρία
14-03-10, 13:16
ενταξει βρε, τι αφυδατωση να σου κανει η φορμα που θα σε παει και νοσοκομειο?

καλα ο οργανισμος θα αντιδρασει. Εδω να βγεις να παιξεις και να ιδρωσεις μετα θα κρατησει το σωμα νερο (με κατακρατηση Νa) , ο οργανισμος θα κανει οτι μπορει..

το θεμα ειναι οτι αυτη η φορμα απευθυνεται σε ατομα που θα γυρισουν σπιτι και δε θα πιουν και νερο για να μην αυξηθει το βαρος τους χαχαχαχα (μ αρεσει που γελαω και την ειχα παρει και εγω στο παρελθον , χαχαχαχα)

για τη ζωνη εφιδρωσης εισαι το ιδιο αρνητικη?


Και να την παρεις τι θα καταλάβεις?Αν ο στοχος σου ειναι να ιδρωνεις παρε και τα δυο!!!Αν ο στοχος σσου ειναι σοβαρη δουλεια πλακωσου στην προπονηση και μην ψαχνεις τεχνιτα αλλα μεσα!!!!


Η αφυδάτωση προκαλεί αίσθημα κόπωσης, μείωση των λειτουργικών ικανοτήτων του οργανισμού, δυσκοιλιότητα, ζαλάδα και συχνά μπορεί να οδηγήσει σε πονοκεφάλους.Σε πολύ προχωρημένη αφυδάτωση επέρχεται απώλεια της συνείδησης, ταχυκαρδία, νεφρική ανεπάρκεια και τέλος μπορεί και ο θάνατος. Αυτό οφείλεται στο γεγονός ότι η αρτηριακή πίεση πέφτει επικίνδυνα, οπότε μειώνεται η κυκλοφορία του αίματος με αποτέλεσμα να μη γίνεται καλή οξυγόνωση των ιστών και να μην τροφοδοτούνται οι ιστοί και τα όργανα με τα απαραίτητα θρεπτικά συστατικά.

Levrone
14-03-10, 13:24
Και να την παρεις τι θα καταλάβεις?Αν ο στοχος σου ειναι να ιδρωνεις παρε και τα δυο!!!Αν ο στοχος σσου ειναι σοβαρη δουλεια πλακωσου στην προπονηση και μην ψαχνεις τεχνιτα αλλα μεσα!!!!

βρε μιλαμε για προπονηση αεροβια φουλ, αυτο εννοειται.

το θεμα ειναι ενα τετοιο τεχνητο μεσο αν το πεταξουμε στην αεροβια θα κανουμε δουλεια?

και για την αφυδατωση συμφωνω , αλλα νομιζω για τετοιο επιπεδο αφυδατωσης μονο με....αλλα μεσα μπορεις να το πετυχεις..

Machiavelli
14-03-10, 13:33
Mαχιαβελη δηλαδη εγω που πινω απευθειας αμινοξεα και 40 λεπτα μετα φαι κοβω εν μερη την μεγιστη μεταπρονητικη καυση λιπους?Αμινοξεα εσυ γιατι τοσο λιγο?Εγω πινω 2 καπακια που εχουν 40 γραμμαρια πρωτεινη.Λαθος ειναι?Δεν εχω ασχοληθει με αμινοξεα πριν μια εβδομαδα πηρα πρωτη φορα.....

Εν μέρει ναι. Εγώ τα παίρνω για να ελέγχω καλύτερα την πρωτεϊνοσύνθεση στο σώμα μου, όχι ως πηγή πρωτεΐνης, αφού αμέσως μετά τα αμινοξέα τρώω κανονικό φαγητό (θα πάρω άλλα 30-35 γραμμάρια πρωτεΐνη δηλαδή), να έχει μπει δηλαδή ο οργανισμός στη διαδικασία παροχής αμινοξέων ταχύτερα. Είναι σωστό αν σε ενδιαφέρει να καταβολιστείς όσο το δυνατόν λιγότερο, εγώ προσωπικά εκτιμώ πολύ την πρωινή αερόβια και θέλω να την εκμεταλλεύομαι βελτίστως. Αν ποτέ κάνω μετά από τα βάρη ίσως ακολουθήσω άλλη τακτική.

Levrone πάρε μια ζώνη και κάθε φορά πριν την παραλία κάνε 45 λεπτά τρέξιμο και μέχρι να φύγεις από την παραλία μη πιεις τίποτα, μόνο έτσι είναι χρήσιμη.

Μαρία
14-03-10, 13:52
βρε μιλαμε για προπονηση αεροβια φουλ, αυτο εννοειται.

το θεμα ειναι ενα τετοιο τεχνητο μεσο αν το πεταξουμε στην αεροβια θα κανουμε δουλεια?

και για την αφυδατωση συμφωνω , αλλα νομιζω για τετοιο επιπεδο αφυδατωσης μονο με....αλλα μεσα μπορεις να το πετυχεις..

Μα και οι άλλοι κυριως μεγαλύτερης ηλικιας φορανε κατακαλοκαιρο τετοιες φορμες και τρεχουν.....
Επιπεδο τετοιας αφυδατωσης αν ειναι καλοκαιρι πετυχαινεις ανετα....αν τρεχεις κιόλας χλμ και δεν ενυδατωνεσαι τακτικα...
Προσωπικα δεν θα χρησιμοποιουσα ποτε ουτε εχω χρησιμοποιησει ποτε για τον λογο του οτι τα θελω τα υγρα μου οταν τρεχω γιατι να επιταχυνω μια αφυδατωση που μπορει με τα απο 10χλμ να με ζαλισει,να νιωθω μυρμηγκιες σε ολο μου το σωμα και να εχει στεγνωσει οχι απλα το στομα μου αλλα μεχρι το λαιμο εσωτερικα,γιατι για να ταλαιπωρω το σωμα μου η να σταματησω νωριτερα το τρεξιμο και την αποσταση που θελω να κάνω απο τα συμπτωματα?

TEFAAtzis
31-03-10, 15:40
Μα και οι άλλοι κυριως μεγαλύτερης ηλικιας φορανε κατακαλοκαιρο τετοιες φορμες και τρεχουν.....
Επιπεδο τετοιας αφυδατωσης αν ειναι καλοκαιρι πετυχαινεις ανετα....αν τρεχεις κιόλας χλμ και δεν ενυδατωνεσαι τακτικα...
Προσωπικα δεν θα χρησιμοποιουσα ποτε ουτε εχω χρησιμοποιησει ποτε για τον λογο του οτι τα θελω τα υγρα μου οταν τρεχω γιατι να επιταχυνω μια αφυδατωση που μπορει με τα απο 10χλμ να με ζαλισει,να νιωθω μυρμηγκιες σε ολο μου το σωμα και να εχει στεγνωσει οχι απλα το στομα μου αλλα μεχρι το λαιμο εσωτερικα,γιατι για να ταλαιπωρω το σωμα μου η να σταματησω νωριτερα το τρεξιμο και την αποσταση που θελω να κάνω απο τα συμπτωματα?

:thumbup::thumbup::thumbup:Mακρια απο τις ζωνες

d3m
03-07-10, 15:54
Γεια σας.:)
Ημουν σε μοιρα καταδρομων και το πρωι τρεχαμε 45 λεπτα νυστικη δεν ειχα δει καλα αποτελεσματα στους κοιλιακους γιατι δεν εκανα καλη διατροφη ετρωγα σε πολλες εξοδους οτι ναναι εξω λιγα γευματα ισως να μην καναμε και σωστα κοιλιακους.Ενας αξιωματικος με πρωτεινε να κανω μετα απο προπονιση με βαρη τρεξιμο σε διαδρομο η ποδηλατο 15 λεπτα 20 λεπτα φυσικα αμα ηθελα και παραπανο δεν το εδωσα πολυ σημασια και μετα απο παρα πολυ καιρο μετα απο 2 χρονια για ακριβεια:green: μου το ειπε και ενας ακομα που ειχε πολυ καλους κοιλιακους να το κανω αυτο το προγραμμα...Το κανω εδω και 2 εβδομαδες τωρα 3 φορες την εβδομαδα τρεξιμο μετα τα βαρη 20λεπτα ακομα νωρις ειναι φυσικα κανω κοιλιακους με βαρη και οσο μπωρο προσπαθω να κανω οσο καλη διατροφη γινεται.

arisfwtis
13-07-10, 00:02
για το πρωινο κολυμπι πριν το φαι τι γνωμη εχετε?

BillGeo
21-09-10, 14:25
για το πρωινο κολυμπι πριν το φαι τι γνωμη εχετε?



Kατ'αρχας καλως σας βρηκα (πρωτο μου post στο forum)...

Λοιπον να πω οτι αν εχεις την δυνατοτητα να κολυμπας για 10-20 λεπτα χαλαρα
το πρωι αμεσως αφου ξυπνησεις (στη θαλασσα καλυτερα, αλλα κ πισινα ειναι ΟΚ)
ειναι ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΠΡΑΓΜΑ!
Εκτος απο την εκγύμναση και την αεροβίωση, τεντωνεις και ενεργοποιείς
τους μυς που εχουν αδρανήσει κατα τον υπνο (κυριως πλατη και κορμο)...

:thumbup:

s33k3rgr
04-11-10, 23:58
Ερωτηση...

Τις μερες που κανω απλα αεροβια στο 70% για καυση λιπους τι πρεπει να τρωω μεταπροπονητικα?? Το ιδιο π.χ που τρωω τις μερες με τα βαρη (μελι, μπανανα, στηθος κοτοπουλο π.χ)?
Επισης τις μερες που κανω αεροβια (παντα στο 70%) πως πρεπει να ειναι η διατροφη μου οσον αφορα τον αριθμο των θερμιδων και των πρωτεινων (καταναλωνω γυρω στα 140 γραμμαρια και το βαρος μου ειναι 79 kg) ???

Να σημειωσω οτι κανω υποθερμιδικη διαιτα των 2300 θερμιδων (θερμιδες συντηρησης 2800) και κανω εναλλαξ μια μερα βαρη μια μερα αεροβια στο 70%.

jimmy007
05-11-10, 00:20
Ερωτηση...

Τις μερες που κανω απλα αεροβια στο 70% για καυση λιπους τι πρεπει να τρωω μεταπροπονητικα?? Το ιδιο π.χ που τρωω τις μερες με τα βαρη (μελι, μπανανα, στηθος κοτοπουλο π.χ)?
Επισης τις μερες που κανω αεροβια (παντα στο 70%) πως πρεπει να ειναι η διατροφη μου οσον αφορα τον αριθμο των θερμιδων και των πρωτεινων (καταναλωνω γυρω στα 140 γραμμαρια και το βαρος μου ειναι 79 kg) ???

Να σημειωσω οτι κανω υποθερμιδικη διαιτα των 2300 θερμιδων (θερμιδες συντηρησης 2800) και κανω εναλλαξ μια μερα βαρη μια μερα αεροβια στο 70%.

Παίρνεις λίγες πρωτείνες κατά τη γνώμη μου. Ανέβασέ τες λίγο(φτάσε τουλάχιστον 160 γρ). Τώρα όλα τα υπόλοιπα είναι αρκετά σχετικά.. Ρίξε καλύτερα μια ματιά στο φορουμ..

s33k3rgr
05-11-10, 00:29
Η αληθεια φιλε jimmy ειναι οτι περνω και παραπανω απο 140 ορισμενες μερες . Το 140 ισως ειναι το ελαχιστο. Να πω επισης οτι ο αριθμος αυτος των πρωτεινων δεν προερχεται απο κανενος ειδος συμπληρωμα (εκτος απο καμια μπαρα πρωτεινης που μερικες φορες τρωω το πρωι, 2-3 φορες/εβδομαδα) αλλα ειναι υπολογισμενες απο ολες τις τροφες που καταναλωνω. Υπολογιζω ολες τις πρωτεινες οπως απο ψωμι η απο οσπρια, γαλακτοκομικα κτλ.

Επισης να συμπληρωσω οτι τις μερες που κανω αεροβια κανω και κοιλιακους-ραχιαιους. Αυτο πρεπει να επηρεαζει την διατροφη μου οσον αφορα τον τυπο του υδατανθρακα που θα χρησιμοποιησω για μετα την αεροβια προπονηση?

eri_87
10-12-10, 17:41
Πόση ώρα μετά την πρωϊνή αερόβια είναι καλό να τρώμε; Αμέσως; Μετά από 15 λεπτά; Μετά από 30; Παραπάνω;
Ξέρω πως για κάποιο διάστημα συνεχίζεται η καύση λίπους, γι αυτό ρωτάω. Μη φάμε αμέσως και τη κόψουμε.

Τελικά που καταλήξαμε γιαυτήν την απορία;;; Δεν είπαν πολλοί τη γνώμη τους, γιαυτό ξανακάνω την ερώτηση!:)
Εγώ πάντως μέχρι τώρα, επειδή κάνω πρωί νηστικιά αερόβιο, με το που τελειώνω τρώω το πρωινό μου κανονικά(συνήθως βρώμη+ασπράδια ή βρώμη+whey). Όπως λέει και η μπέμπα θα λιποθυμήσω αλλιώς!:green:

beefmeup
10-12-10, 18:03
Τελικά που καταλήξαμε γιαυτήν την απορία;;; Δεν είπαν πολλοί τη γνώμη τους, γιαυτό ξανακάνω την ερώτηση!:)
Εγώ πάντως μέχρι τώρα, επειδή κάνω πρωί νηστικιά αερόβιο, με το που τελειώνω τρώω το πρωινό μου κανονικά(συνήθως βρώμη+ασπράδια ή βρώμη+whey). Όπως λέει και η μπέμπα θα λιποθυμήσω αλλιώς!:green:

η καυση λιπους σταματαει οταν το σωμα σταματησει να παραγει εργο.

απλα παιζει ρολο τι θα φας μετα για να εχεις οσο το δυνατο καλυτρο περιβαλον,κ να επωφεληθεις απττις καυσεις που θα κανεις.
μην σαμποταρεις την αεροβια δλδ.

lef
10-12-10, 23:14
η καυση λιπους σταματαει οταν το σωμα σταματησει να παραγει εργο.

απλα παιζει ρολο τι θα φας μετα για να εχεις οσο το δυνατο καλυτρο περιβαλον,κ να επωφεληθεις απττις καυσεις που θα κανεις.
μην σαμποταρεις την αεροβια δλδ.

για καντο mr officer λιγο πιο λιανο αυτο

beefmeup
11-12-10, 01:00
για καντο mr officer λιγο πιο λιανο αυτο

λιανο ε??χμμμ..

αν κανεις αεροβια για να καψεις λιπος,αλλα τρως γενικα μαλακιες μες την μερα(η μετα την ασκηση) σαμποταρεις την αεροβια που κανεις.
ειναι ενα βημα μπρος/ενα πισω.
θελει να κανεις αναλογη διατροφη,μαζι με την αεροβια για να δεις σωστα αποτελεσματα.

leo
11-12-10, 01:42
Πόση ώρα μετά την πρωϊνή αερόβια είναι καλό να τρώμε; Αμέσως; Μετά από 15 λεπτά; Μετά από 30; Παραπάνω;
Ξέρω πως για κάποιο διάστημα συνεχίζεται η καύση λίπους, γι αυτό ρωτάω. Μη φάμε αμέσως και τη κόψουμε.
kalo einai oloi eseis pou symboulevetai kapoion einai na to exetai testarei prwta eseis afto pou exetai proteinh na exetai ftash sthn katakthsh tou stoxou...kai ta apotelesma na einai exairetiko....oute kan metrio!!!!!!!!!!!!!giati aliws berdevontai ola afta ta paidia pou exoun ametrites apories kai eglovizontai!!!!!!!!

leo
11-12-10, 01:46
λιανο ε??χμμμ..

αν κανεις αεροβια για να καψεις λιπος,αλλα τρως γενικα μαλακιες μες την μερα(η μετα την ασκηση) σαμποταρεις την αεροβια που κανεις.
ειναι ενα βημα μπρος/ενα πισω.
θελει να κανεις αναλογη διατροφη,μαζι με την αεροβια για να δεις σωστα αποτελεσματα.
prepei na xereis agapite mou file....oti sto bodybulding an thes na petyheis psila to kefalaio diatrofh paizei poly poly simantiko rolo....prepei na exeis askitikh zwh kai ypomonh sto thema...an de brexeis ton popo sou kai den peinaseis....psaria den poianeis...afto ematha 20 xronia sto xwro!!!!!!!!!!!ypomonh....kai peina....kai kalh epityhia se olous!!!!!!!!!!!!:thumbup:

beefmeup
11-12-10, 01:49
kalo einai oloi eseis pou symboulevetai kapoion einai na to exetai testarei prwta eseis afto pou exetai proteinh na exetai ftash sthn katakthsh tou stoxou...kai ta apotelesma na einai exairetiko....oute kan metrio!!!!!!!!!!!!!giati aliws berdevontai ola afta ta paidia pou exoun ametrites apories kai eglovizontai!!!!!!!!


prepei na xereis agapite mou file....oti sto bodybulding an thes na petyheis psila to kefalaio diatrofh paizei poly poly simantiko rolo....prepei na exeis askitikh zwh kai ypomonh sto thema...an de brexeis ton popo sou kai den peinaseis....psaria den poianeis...afto ematha 20 xronia sto xwro!!!!!!!!!!!ypomonh....kai peina....kai kalh epityhia se olous!!!!!!!!!!!!:thumbup:


φιλε μου γραφε ελληνικα,ειναι κανονας του φορουμ.οχι greeklish δλδ.

κ κατι αλλο πανω στο δικο μου ποστ δλδ,τι διαφωνεια εχεις κ μου εξηγεις απο κατω?
το ιδιο πραμα γραψαμε για την διατροφη,τι ειναι αυτο που πρεπει να μαθω δλδ?

leo
11-12-10, 02:20
φιλε μου γραφε ελληνικα,ειναι κανονας του φορουμ.οχι greeklish δλδ.

κ κατι αλλο πανω στο δικο μου ποστ δλδ,τι διαφωνεια εχεις κ μου εξηγεις απο κατω?
το ιδιο πραμα γραψαμε για την διατροφη,τι ειναι αυτο που πρεπει να μαθω δλδ?
μη μου παρεξιγιεσαι....δεν σου ειπα κατι κακοπροερετα......απλα ηθελα να τονισω ακομι περισοτερο το θεμα διατροφη....μεσα απο αφτα που γραφεισ!!!!!!!!!!:thumbup:

beefmeup
11-12-10, 02:22
μη μου παρεξιγιεσαι....δεν σου ειπα κατι κακοπροερετα......απλα ηθελα να τονισω ακομι περισοτερο το θεμα διατροφη....μεσα απο αφτα που γραφεισ!!!!!!!!!!:thumbup:

no worriesδεν παρεξηγιεμαι,χαχα!!

απλα ετσι οπως το ξεκινησες"πρεπει να ξερεις αγαπητε",ειναι σαν να διαφωνεις σε οτι εγραψα,πραγμα που δεν γινεται γιατι το ιδιο πραγμα λεμε:toast::toast:

savage
11-12-10, 03:56
διονυση λες οτι η καυση λιπους σταματα με το που σταματησει το σωμα να παραγει εργο.αυτο στην ουσια δε σταματα ποτε ομως.εννοω παντα καιμε θερμιδες εστω και στον υπνο μας.βεβαια το απο που προερχονται αυτες και τι ειδους ενεργεια χρησιμοποιει εκεινες τις ωρες ο οργανισμος ειναι αλλουνου παπα ευαγγελιο.

η ουσια οπως ειχαμε συζητησει και σε αλλα ποστ ειναι οτι απουσια ινσουλινης καιμε πιο ευκολα λιπος.και ειδικα αν η το τρεξιμο ειναι δυνατης εντασης η τυπου HIIT τοτε οι παλμοι μας παραμενουν αρκετα υψηλοι για καμποσοι ωρα και γενικα ο οργανισμος ειναι σε μια φαση ψιλο-σοκ(εγω μετα απο HIIT η απο αγωνα μπασκετ ετσι ενιωθα τουλαχιστον).

οποτε μην τρωγοντας για καποια ωρα μετα το τελος της ασκησης εξακολουθουμε να κραταμε χαμηλα την ινσουλινη(ασχετα αν αυτη μετα απο κανα 20λεπτο θα ανεβει απο μονη της ακομα κι αν δε φαμε) και να καιμε λιπος.σε ενα βιβλιο του bill phillips ελεγε να μην τρωμε για μια ωρα μετα τη ΗΙΙΤ αλλα μου φαινεται υπερβολικο:unsure:

leo
12-12-10, 00:36
απο προσωπικη εμπειρια ολα αφτα τα χρονια καλυτερα θα ειναι αμεσωσ μετα το αεροβιο αμινοξεα και γλουταμινη.....και μετα 40 με60 λεπτα γευμα:Pγια να αποκομισουμε το μεγιστο απο το αεροβιο χωρισ να εχουμε καταβολισμο!!!!!!!!!!!!

beefmeup
12-12-10, 12:37
διονυση λες οτι η καυση λιπους σταματα με το που σταματησει το σωμα να παραγει εργο.αυτο στην ουσια δε σταματα ποτε ομως.εννοω παντα καιμε θερμιδες εστω και στον υπνο μας.βεβαια το απο που προερχονται αυτες και τι ειδους ενεργεια χρησιμοποιει εκεινες τις ωρες ο οργανισμος ειναι αλλουνου παπα ευαγγελιο.

νικο εχει διαφορα η καυση λιπους απο ασκηση με μονο σκοπο αυτο,σε σχεση με την ενεργειακη καυση που γινεται απτο σωμα ετσι κ αλλιως.
αλλο εργο παραγει ενα σωμα που αθλειτε με σκοπο την καυση λιπους,κ αλλο ενα σωμα που δεν κανει ασκηση για τον συγκεκριμενο λογο.
αλλιως οσοι εκαναν ισοθερμιδικη διατροφη,θα ηταν πετρα,κ οχι λιποσαρκοι.
αλλα ειναι το 2ο,κ οχι το πρωτο αφου δεν ασκουνται.


η ουσια οπως ειχαμε συζητησει και σε αλλα ποστ ειναι οτι απουσια ινσουλινης καιμε πιο ευκολα λιπος.και ειδικα αν η το τρεξιμο ειναι δυνατης εντασης η τυπου HIIT τοτε οι παλμοι μας παραμενουν αρκετα υψηλοι για καμποσοι ωρα και γενικα ο οργανισμος ειναι σε μια φαση ψιλο-σοκ(εγω μετα απο HIIT η απο αγωνα μπασκετ ετσι ενιωθα τουλαχιστον).

οποτε μην τρωγοντας για καποια ωρα μετα το τελος της ασκησης εξακολουθουμε να κραταμε χαμηλα την ινσουλινη(ασχετα αν αυτη μετα απο κανα 20λεπτο θα ανεβει απο μονη της ακομα κι αν δε φαμε) και να καιμε λιπος.σε ενα βιβλιο του bill phillips ελεγε να μην τρωμε για μια ωρα μετα τη ΗΙΙΤ αλλα μου φαινεται υπερβολικο:unsure:

αν δεν κανεις εκριξη ινσουλινης με το ποστ σου,παλι μια χαρα θα εισαι..
κ αυτο γιατι καιμε καλυτερα λιπος απουσια ινσουλινης,αλλα παρουσια ασκησης.
ταυτοχρονα δλδ.
αν σταματησεις την ασκηση,οσο κατω κ να ειναι η ινσουλινη δεν θα καψεις το ιδιο λιπος που θα εκαιγες αν συνεχιζες την ασκηση.

savage
12-12-10, 14:40
νικο εχει διαφορα η καυση λιπους απο ασκηση με μονο σκοπο αυτο,σε σχεση με την ενεργειακη καυση που γινεται απτο σωμα ετσι κ αλλιως.
αλλο εργο παραγει ενα σωμα που αθλειτε με σκοπο την καυση λιπους,κ αλλο ενα σωμα που δεν κανει ασκηση για τον συγκεκριμενο λογο.
αλλιως οσοι εκαναν ισοθερμιδικη διατροφη,θα ηταν πετρα,κ οχι λιποσαρκοι.
αλλα ειναι το 2ο,κ οχι το πρωτο αφου δεν ασκουνται.


ναι οντως,αν δεις αλλωστε και γω διατυπωνα αυτη την αμφιβολια


εννοω παντα καιμε θερμιδες εστω και στον υπνο μας.βεβαια το απο που προερχονται αυτες και τι ειδους ενεργεια χρησιμοποιει εκεινες τις ωρες ο οργανισμος ειναι αλλουνου παπα ευαγγελιο.




γι'αυτο και τη διατυπωσα για να πεις και τη γνωμη σου και να το συζητησουμε.παντοτε υπηρξες καλος συνομιλητης με καλα επιχειρηματα,χνιεχ χνιεχ

COBRA_STYLE
28-03-11, 20:20
μετα ακριβως την πρωινη αεροβια με αδειο στομαχι τι προτεινετε να τρωω??

θελω γνωμες:green:

Pavlos17
28-03-11, 21:38
μετα ακριβως την πρωινη αεροβια με αδειο στομαχι τι προτεινετε να τρωω??

θελω γνωμες:green:

κανονικα οτι εχεις στο πρωινο,αυτο κανω εγω τουλαχιστον και χανω

pan0z
28-03-11, 21:38
μετα ακριβως την πρωινη αεροβια με αδειο στομαχι τι προτεινετε να τρωω??

θελω γνωμες:green:

το πρωινο σου ;)

alexfrag18
29-03-11, 21:38
παιδες σμρ κανοντας διαδρομο οταν ανεβασα την ενταση στο9 κμ μετα απο καναδιλεπτο με επιασε κραμπα στην γαμπα μου.εχω μια υποψια οτι ισως να φταιει η κρεατινη που παιρνω εδω και 3 βδομαδες περιπου.Με ξαναπιασε και χτες παλι οταν ανεβασα την ενταση.Τι μου προτινεται να κανω να πηγαινω με μικροτερη ενταση γυρο στο 7.5 που ειδα ειναι οκ αι αν πινω πολλα νερα και ισως διορθωθει η να κοψω κρεατινη?:unsure:

ΥΓ μεσα στην μερα δεν ειχα ποτε κραμπες μονο οταν ανεβαινω στο διαδρομο και ανεβαζω την ενταση

COBRA_STYLE
29-03-11, 21:49
παιδες σμρ κανοντας διαδρομο οταν ανεβασα την ενταση στο9 κμ μετα απο καναδιλεπτο με επιασε κραμπα στην γαμπα μου.εχω μια υποψια οτι ισως να φταιει η κρεατινη που παιρνω εδω και 3 βδομαδες περιπου.Με ξαναπιασε και χτες παλι οταν ανεβασα την ενταση.Τι μου προτινεται να κανω να πηγαινω με μικροτερη ενταση γυρο στο 7.5 που ειδα ειναι οκ αι αν πινω πολλα νερα και ισως διορθωθει η να κοψω κρεατινη?:unsure:

ΥΓ μεσα στην μερα δεν ειχα ποτε κραμπες μονο οταν ανεβαινω στο διαδρομο και ανεβαζω την ενταση
πιες αρκετα υγρα κατα τη διαρκεια της μερας και ειδικα πριν την αεροβια κανα 2ωρο να εχεις πιει αρκετο νερο επισης!!

alexfrag18
29-03-11, 23:28
θα το προσπαθησω και ελπιζω να δω αποτλεσμα:thumbup:

giannis64
30-03-11, 12:32
το να πιεις απλα νερο απο μονο του δεν βοηθα αν εχεις προβλημα με κραμπες. ισως να εχεις ελειψη απο ηλεκτρολυτες, και κατα κυριο λογο καλιο.
οποτε το νερο απο μονο του δεν ειναι αρκετο.

alexfrag18
30-03-11, 14:03
παλαιοτερα ποτε δεν ειχα...
ισως φταιει που ξανανεβηκα στο δαδρομο μετα απο 4-5 μηνες και τα 25-30 λεπτα ειναι πολλα για αρχη

alexfrag18
01-04-11, 22:14
αυριο σκεφτομαι να κανω αεροβια πρωι ωηστικος.το Θεκμα ειναι οταν σηκωθω να πιο εστο λιγο whey h καζεινη η θα σαμποταρει τη φιλοσοφια της αεροβιας προπονησης?

eri_87
02-04-11, 12:28
αυριο σκεφτομαι να κανω αεροβια πρωι ωηστικος.το Θεκμα ειναι οταν σηκωθω να πιο εστο λιγο whey h καζεινη η θα σαμποταρει τη φιλοσοφια της αεροβιας προπονησης?

Μην πιεις πρωτεινη...

pan0z
02-04-11, 20:20
Παιδια απο δευτερα αρχιζω "γραμμωση" επειδη πρωτη φορα κανω και γενικα δεν το εχω ψαξει τοσο πολυ το θεμα θα ηθελα αποψεις απο αυτους που εχουν μια χ εμπειρια επι του θεματος.Καταρχας αυτη ειναι τωρα η διατροφη μου

1) 100γρ βρωμη , 8 αυγα , 2 κ.σ μελι

2) 150γρ τονο,4 φετες ολικης , 300γρ πατατα, σαλατα

3)100 κοτοπουλο, 2 αυγα ολοκληρα , 150γρ αβραστο κριθαρι ή ρυζι, σαλατα

4)μεταπροπονητικο : 40γρ πρωτεινη , 50γρ υδατανθρακα

5)100 κοτοπουλο, 2 αυγα ολοκληρα, 300 γρ πατατα , σαλατα

6)400γρ γιαουρτι 2%,μια χουφτα αμυγδαλα ή καρυδια


Σαν αρχη λεω να κοψω τις περιτες θερμιδες δηλαδη απο το 1ο το μελι και απο το 4ο τον υδατανθρακα και μολις σταματησω να χανω θα αρχιζω να κοβω υδατανθρακα απο τα αλλα γευματα εκτος απο αυτα κοντα στην προπονηση.Αυτο που μου εβαλε σε σκεψεις ειναι αυτα που ελεγε ο Devil η πρωτεινη ειναι 2γρ ανα κιλο βαρους παντα τοσο ηταν βασικα τωρα αν αρχιζω να κοβω υδατανθρακα χωρις να το παω στο 0 ετσι θα εχω καποιο προβλημα που ειναι ψηλα η πρωτεινη?Δηλαδη λετε να καιει τα αμινοξεα για ενεργεια ο οργανισμος μου?Κανονικα αυτο που θα εκανα εγω θα ηταν να ριχνω σιγα σιγα τον υδατανθρακα χωρις να τον φτασω σε τραγικο επιπεδα απλα με ολα αυτα που εχω ακουσει κτλπ εχω μπερδευτει λιγο.Για πειτε (Devil εσυ συγκεκριμενα αν μπορεις που να σε παρει ο διαολος με τις κολοδιαιτες :green:)Παντως πιστευω το να κοβω σιγα σιγα θερμιδες απο υδατανθρακα ειναι ο πιο ακινδυνος ή αν θελετε ο πιο κλασσικος τροπος χωρις extreme πραγματα.

Pavlos17
02-04-11, 20:27
Παιδια απο δευτερα αρχιζω "γραμμωση" επειδη πρωτη φορα κανω και γενικα δεν το εχω ψαξει τοσο πολυ το θεμα θα ηθελα αποψεις απο αυτους που εχουν μια χ εμπειρια επι του θεματος.Καταρχας αυτη ειναι τωρα η διατροφη μου

1) 100γρ βρωμη , 8 αυγα , 2 κ.σ μελι

2) 150γρ τονο,4 φετες ολικης , 300γρ πατατα, σαλατα

3)100 κοτοπουλο, 2 αυγα ολοκληρα , 150γρ αβραστο κριθαρι ή ρυζι, σαλατα

4)μεταπροπονητικο : 40γρ πρωτεινη , 50γρ υδατανθρακα

5)100 κοτοπουλο, 2 αυγα ολοκληρα, 300 γρ πατατα , σαλατα

6)400γρ γιαουρτι 2%,μια χουφτα αμυγδαλα ή καρυδια


Σαν αρχη λεω να κοψω τις περιτες θερμιδες δηλαδη απο το 1ο το μελι και απο το 4ο τον υδατανθρακα και μολις σταματησω να χανω θα αρχιζω να κοβω υδατανθρακα απο τα αλλα γευματα εκτος απο αυτα κοντα στην προπονηση.Αυτο που μου εβαλε σε σκεψεις ειναι αυτα που ελεγε ο Devil η πρωτεινη ειναι 2γρ ανα κιλο βαρους παντα τοσο ηταν βασικα τωρα αν αρχιζω να κοβω υδατανθρακα χωρις να το παω στο 0 ετσι θα εχω καποιο προβλημα που ειναι ψηλα η πρωτεινη?Δηλαδη λετε να καιει τα αμινοξεα για ενεργεια ο οργανισμος μου?Κανονικα αυτο που θα εκανα εγω θα ηταν να ριχνω σιγα σιγα τον υδατανθρακα χωρις να τον φτασω σε τραγικο επιπεδα απλα με ολα αυτα που εχω ακουσει κτλπ εχω μπερδευτει λιγο.Για πειτε (Devil εσυ συγκεκριμενα αν μπορεις που να σε παρει ο διαολος με τις κολοδιαιτες :green:)Παντως πιστευω το να κοβω σιγα σιγα θερμιδες απο υδατανθρακα ειναι ο πιο ακινδυνος ή αν θελετε ο πιο κλασσικος τροπος χωρις extreme πραγματα.
αρχικα κοβεις τις περιττες θερμιδες οπως ειπες αλλοστε...και μειωνεις σταδιακα υδατανθρακα,και βγαζεις σχεδον τελειως τον υδατανθρακα μετα το μεσημεριανο,γενικα οτι και να κανεις αν εισαι υψηλα σε λιπος φτανεις ανετα στο 12% ,αρκει να εισαι υποθερμιδικα

pan0z
02-04-11, 20:57
αρχικα κοβεις τις περιττες θερμιδες οπως ειπες αλλοστε...και μειωνεις σταδιακα υδατανθρακα,και βγαζεις σχεδον τελειως τον υδατανθρακα μετα το μεσημεριανο,γενικα οτι και να κανεις αν εισαι υψηλα σε λιπος φτανεις ανετα στο 12% ,αρκει να εισαι υποθερμιδικα

αυτο σκεφτομουν μεχρι το μεσημεριανο να εχω υδατανθρακα και μετα ισως μια σαλατα το βραδυ

pan0z
03-04-11, 13:34
Τα λιπαρα να μην τα ριξω καθολου να τα αφησω ετσι και να ριχνω μονο απο πρωτεινη?Πχ τα αμυγδαλα απο το γιαουρτι να τα βγαλω οταν χρειαστει?

pan0z
03-04-11, 20:10
καποιος? :cursing:

Giannistzn
11-04-11, 17:20
Τα λιπαρα να μην τα ριξω καθολου να τα αφησω ετσι και να ριχνω μονο απο πρωτεινη?Πχ τα αμυγδαλα απο το γιαουρτι να τα βγαλω οταν χρειαστει?

Νομιζω οτι για να εχεις καλυτερο αποτελεσμα στην γραμμωση καλο ειναι να τα βγαλεις απο το βραδινο τα αμυγδαλα και να τα βαλεις αν θες πριν την προπονηση π.χ. για λιγη εξτρα ενεργεια.

Εαν ριχνεις υδατανθρακες νομιζω οτι δεν χρειαζεται να ριξεις λιπαρα. Κρατα τα σταθερα, αλλα εαν κολλησεις ριχτα λιγο και αυτα.

Κατι αλλο να ρωτησω και εγω, τελικα οσον αφορα την αεροβια, αν εχουμε αμεση προσβαση σε διαδρομο το πρωι, μετα απο ποση ωρα αφου κανουμε, ειναι καλυτερο να φαμε το πρωΐνο μας? Και στην περιπτωση που θελουμε να καψουμε λιπος, ειναι καλο να αποφυγουμε πολλους υδατανθρακες ή δεν παιζει τοσο ρολο? (π.χ. 40-50γρ βρωμης +1 μπανανα)

Giannistzn
13-04-11, 20:03
Kανεις? τιποτα??

eri_87
13-04-11, 20:12
Κατι αλλο να ρωτησω και εγω, τελικα οσον αφορα την αεροβια, αν εχουμε αμεση προσβαση σε διαδρομο το πρωι, μετα απο ποση ωρα αφου κανουμε, ειναι καλυτερο να φαμε το πρωΐνο μας? Και στην περιπτωση που θελουμε να καψουμε λιπος, ειναι καλο να αποφυγουμε πολλους υδατανθρακες ή δεν παιζει τοσο ρολο? (π.χ. 40-50γρ βρωμης +1 μπανανα)

Φάε κανονικά το πρωινό σου μόλις τελειώσεις την αερόβια, εφόσον έκανες το πρωί νηστικός. Δε παίζει ρόλο πόσους υδ/κες θα φας...

PEGY
15-04-11, 09:28
Φάε κανονικά το πρωινό σου μόλις τελειώσεις την αερόβια, εφόσον έκανες το πρωί νηστικός. Δε παίζει ρόλο πόσους υδ/κες θα φας...

Τέλειο το καινουριο σου αβαταρ κ η υπογραφή ΘΕ-ϊ-ΚΗ!!!!!!!!!
:clap::clap::clap:

eri_87
15-04-11, 13:33
Τέλειο το καινουριο σου αβαταρ κ η υπογραφή ΘΕ-ϊ-ΚΗ!!!!!!!!!
:clap::clap::clap:

:P:P:P
Μόνο εσύ μπορείς να με καταλάβεις... :rolf:

kwstasgr90
06-05-11, 15:49
Ειναι καλυτερο να κανεις την αεροβια το πρωι με αδειο στομαχι απο το να την κανεις 2 ωρες μετα το μεσημεριανο φαγητο *π.χ και αν ναι....γιατι ? (χωρις να υπαρχει προγραμμα για βαροι..με επιθυμητο αποτελεσμα αποκληστηκα την καψει λιπους).

Επισης επειδη εχω μπερδευτει λιγακι...καιω περισσοτερο λιπος οταν τρεχω με μετρια ενταση για περισσοτερη ωρα η οταν τρεχω με μεγαλυτερη ενταση για λιγοτερη ωρα ?

giannis64
06-05-11, 16:04
ριξε μια ματια εδω και θα βρεις τις απαντησεις

Αεροβική το πρωί ή το απόγευμα ; (http://www.bodybuilding.gr/forum/showthread.php?773-Αεροβική-το-πρωί-ή-το-απόγευμα)

τρεξιμο για χασιμο κιλων/λιπους. (http://www.bodybuilding.gr/forum/showthread.php?8893-τρεξιμο-για-χασιμο-κιλων-λιπους.)

Αεροβική ναι αλλά... σε τι ένταση; (http://www.bodybuilding.gr/forum/showthread.php?492-Αεροβική-ναι-αλλά...-σε-τι-ένταση)

kwstasgr90
06-05-11, 18:28
ριξε μια ματια εδω και θα βρεις τις απαντησεις

Αεροβική το πρωί ή το απόγευμα ; (http://www.bodybuilding.gr/forum/showthread.php?773-Αεροβική-το-πρωί-ή-το-απόγευμα)

τρεξιμο για χασιμο κιλων/λιπους. (http://www.bodybuilding.gr/forum/showthread.php?8893-τρεξιμο-για-χασιμο-κιλων-λιπους.)

Αεροβική ναι αλλά... σε τι ένταση; (http://www.bodybuilding.gr/forum/showthread.php?492-Αεροβική-ναι-αλλά...-σε-τι-ένταση)
Σε ευχαρηστω πολυ για τα παραπανο link..
το πρωτο με εκανε να καταλαβω οτι η αεροβια ειναι καλυτερα να γινετε το πρωι με αδειο στομαχι..
επεισης διαβασα για τη διαλειμματική μεθοδο και σκεφτομαι να την ενταξω 2 φορες την εβδομαδα στο προγραμμα μου.
Τωρα για την ενταση δεν εβγαλα πορισμα γιατι οι αποψεις διιστανται..επεισης κατι αναφερετε για "HIIT" προφανος ειναι ρυθμος ασκησεις ετσι ? (εγω κανω αεροβια 40 λεπτα την ημερα σε νορμαλ ρυθμο..δεν ξερω κατα ποσο βοηθαει στην καυσι λιπους)

giannis64
06-05-11, 19:58
για να μην πολυμπερδευεσαι, προσπαθησε να εισαι σε 130-150 παλμους, και θα εισαι οκ.

kwstasgr90
06-05-11, 21:48
για να μην πολυμπερδευεσαι, προσπαθησε να εισαι σε 130-150 παλμους, και θα εισαι οκ.
μπορεις να μου εξηγησεις τι συμαινει ο ορος HIITA ? το διαβαζω συχνα και δεν γνωριζω τι συμαινει..
Ευχαρηστω πολυ για τις συμβουλες σου...

humanoid
06-05-11, 22:17
high intensity interval training ελληνιστι αεροβια υψηλης εντασης

kwstasgr90
07-05-11, 14:51
high intensity interval training ελληνιστι αεροβια υψηλης εντασης

ευχαρηστω πολυ για τη διευκρινηση..

deluxe
08-05-11, 21:17
150-180 παλμοι δεν ειναι καλα για λιποδιαλυση;

COBRA_STYLE
08-05-11, 22:22
150-180 παλμοι δεν ειναι καλα για λιποδιαλυση;

το πολυ μεχρι 180...αν δεν κανω λαθος ειναι 150-170

deluxe
09-05-11, 00:27
Καλα βεβαια μετραει και η ηλικια και αλλοι παραγοντες. Αλλα τα πλαισια ειναι αυτα στο περιπου.

eri_87
10-05-11, 19:01
Νομίζω λέτε πολλούς παλμούς. Βρήκα και αυτό το πινακάκι...

24409

alexfrag18
01-06-11, 17:09
μετα την αεροβια που γινεται απογευματινη ωρα χρειαζεται οταν γυρνω σπιτι να παιρνω εναν "γρηγορο υδατανθρακα" οπως μετα τα βαρη(εχουμε εκρηξη κορτιζολης δλδ?) η οχι?μιλαω για μαι μερα που κανω ΜΟΝΟ αεροβια χωρις πριν βαρη για κανα 50λεπτο

giannis64
01-06-11, 19:13
οχι δεν ειναι απαρετητο απο την στιγμη ειδικα που κανεις γραμμωση.

gspyropo
06-06-11, 05:50
καλημερα,,εγω υπαρχουν μερες που κανω την αεροβια το πρωι 1-2 ωτες μετα το πρωινο για να βγει ποιο χαλαρα η απογευματινη προπονηση... τι λετε για αυτο???
2 λεπτα γτηγορο περπατημα με κλιση 8 και ταχυτητα 8,5 και 15 λεπτα ( 1΄γρηγορο περπατημα -1΄σπριντ))

Giannistzn
08-07-11, 23:43
Ερωτηση, γινεται να ειμαι σχετικα low carb (πιστευω εκτος εαν κανω κατι λαθος), να κανω 20-30 λεπτα τρεξιμο ή HIIT 10 λεπτα και αλλα 10 - 15 χαλαρο περπατημα 4 φορες την εβδομαδα σιγουρα, να προσεχω στο επακρο τη διατροφη μου (να μην εχω προβλημα με θυρεοειδη) και να μην λεει να φυγει λιγο καταραμενο κολλημενο λιπος απο πανω μου?

Υπαρχει κατι που κανω λαθος?

beefmeup
08-07-11, 23:45
καλημερα,,εγω υπαρχουν μερες που κανω την αεροβια το πρωι 1-2 ωτες μετα το πρωινο για να βγει ποιο χαλαρα η απογευματινη προπονηση... τι λετε για αυτο???


καλο ειναι κ αυτο,απο την στιγμη που μαλλον εχεις θεμα ενεργειας/χρονου να την κανεις μαζι με την προπονηση το απογευμα..
υποτιθεται το ιδανικο ειναι με αδειο στομαχι,αλλα κ παλι μια χαρα το βρισκω.

pepeismenos karga
31-08-11, 00:36
δεν ξερω εαν ειναι τελειως σχετικο με το τοπικ...παντως μποριε καπιος να ανφερει πως μπορουμε να επιτυχουμε μεγιστη καυση λιπους εχωντας παραλληλα γεματο γλυκογονο??? γιατι η απαντηση με ενδιαφεριε αφανταστα...

pepeismenos karga
31-08-11, 21:09
ναι απλα γιαννη πολλοι επγγελματιες και γενικα αθλητες προσπαθουν παντα να ειναι ακι γρμαμωμενοι αλλα πραλληλα και γεματοι με γλυκογονο και δνε τους αρεσει να φλαταρουν...γι αυτο ρωταω....προσπαθουν ολοι να πετυχουν αυτο και full kai ripped...και πολυ κραζουν την κετο οτι γραμμωνει μεν φλαταρει δε,και τους μετριους υδατανθρακες οτι σε κρατανε και γεματο..αππλα θεωρω και εχω δει πως αυτοι που τρωνε αρκετους και στη διαιτα κανουν πχ το πρωι παντ αμε αδειο στομαχι και μετα απο προπονηση ή πριν κοιμηθουν [οριν το τελυταιο γευμα τους] που σηνηθως εκει τρωνε μονο σαλατες κια κρεατα...οποτε καινε κυριως λιπος...οπως ο λεε πριεστ εκανα 2 φορες προπονηση με βαρη την ημερα και στο καπακι 2 ωρες αεροβια,1 μετ απαο καθε προπονηση και ετρωγε καμποσους υδατανθρακες στη διαιτα[μετριους μεν αλλα ετρωγε γι ανα ειναι γεματος] ο κατλερ πχ τρωει 500 στη διαιτα,οπως και ο μπραντς καλα ο και δνε το συζητω και ο κολεμαν το ιδιο ετρωγε μετριους και εκανε συνηθως το πρωι και πριν κοιμηθει και συνηθως κανουν μονο το πρωι με αδειο στομαχι....γιατι εκει σιγουρα καινε μονο λιπος η καμια φορα μετα τα βαρη οταν το γλυκογονο ειναι χαμηλο ή αργα το βραδυ...[καλα τωρα φερνω ακραια παραδειγματα που πεζουν πολλα αλλα πεζει και η διατροφη ρολο]
οποτε θεωρω πως και μα αεροβια απλη σε κποια στιγμη της ημερας θα καιμε αναγκαστικα λιπος παραλληλα με γλυκογονο καθως σε χαμηλες εντασεις το λιπος ειναι η κυρια πηγη ενεργειας.... μποριε να μην ειναι μεγλαη η καυση αμα εχεις γλυκογονο αλλα λογικα θα εχεις καθως ο υδατανθρακας θα χρησιμοποιειται στην προπονηση...σαν ενεργεια κυριως...αλαλ γενικα οσο κανεις αεροβια κατι γινεται.....οποτε πολυ το ψηρισα..απλα προσπαθω να καταλβω αυτο που λενε ολοι να ειναι ακι κομενοι και μπαλαρισμενοι ,γεματοι...γι ααυτο...

giannis64
31-08-11, 23:32
ναι απλα γιαννη πολλοι επγγελματιες και γενικα αθλητες...

δημητρη αυτο το αρθρακι δεν αναφερεται σε επαγγελματιες που λαμβανουν περετερο πραγματα απο εναν ερασιτεχνη..;)

steg
01-09-11, 00:12
Πεπεισμένε, είναι ΚΑΙ κομμένοι ΚΑΙ μπαλαρισμένοι, διότι το κόψιμο (ακραίο χάσιμο λίπους με συστηματική αερόβια που μπορεί κρατήσει μήνες, ανάλογα με το τρέχον bf μας) δεν έχει καμία σχέση με το μπαλάρισμα (υπερπλήρωση αποθηκών μυικού γλυκογόνου που μπορεί να γίνει μέσα σε δύο-τρία 24ωρα).

giannis64
01-09-11, 15:39
δεν ξερω εαν ειναι τελειως σχετικο με το τοπικ...παντως μποριε καπιος να ανφερει πως μπορουμε να επιτυχουμε μεγιστη καυση λιπους εχωντας παραλληλα γεματο γλυκογονο??? γιατι η απαντηση με ενδιαφεριε αφανταστα...


μητσο σε σενα τωρα. δεν υπαρχει καμια περιπτωση να καψεις λιπος χωρις να εχει μειωθει το γλυκογονο κατα πολυ. δυστηχως ομως κανεις δεν μπορει να εχει εναν μετρητη, της τιμης του γλυκογονου, την ωρα της αεροβιας. δεν ξερω αν κανει δουλεια το μηχανακι που μετρανε η διαβητικοι το ζαχαρο τους. θα κανω ενα τεστ οταν αρχησω αεροβιες και θα επανελθω.

μεταφερθηκαν και αυτα τα δυο ποστ εδω σε μορφη κουοτ..

PEGY
26-09-11, 09:06
Το τελευταίο διάστημα έχω ενσωματώσει πολυ το τρέξιμο στις προπονήσεις μου κ πάντα φοράω παλμογράφο ο οποίος εκτος απο τους σφυγμού μου δείχνει κ τις καύσεις θερμίδων,
Το παράξενο είναι οτι για τρέξιμο περ. 45' δείχνει οτι έχω κάψει 600 θερμίδες!!!!!!!!!!! Σα πολλές μου φαίνονται, μήπως δεν είναι αξιοπιστο ως προς αυτό το κομμάτι ο παλμογράφος;

steg
26-09-11, 18:37
Εξαρτάται αποκλειστικά από τη διανυθείσα απόσταση, όχι από τη χρονική διάρκεια της αερόβιας. Αν θυμάμαι καλά,για να καούν 600 θερμίδες πρέπει να "γράψεις" γύρω στα 8-9 χιλιόμετρα. Τώρα αν αυτά τα κάνεις σε 45 λεπτά ή σε 2 ώρες, είναι αδιάφορο.

giannis64
26-09-11, 22:15
μαλλον εχει διαφορα στον χρονο που θα τις καψεις.

το μεγαλυτερο θεμα ειναι απο που θα προερχοντε αυτες οι θερμιδες που θα καψεις.

steg
27-09-11, 08:30
Ενα πείραμα θα σε πείσει: Κάνε 2 χιλιόμετρα περπατώντας και 2 χλμ τρέχοντας. Τις ίδιες θερμίδες θα σου πει ότι έκαψες, γιατί βασίζει τη μέτρηση στο παραγόμενο έργο (απόσταση). Αλλά δεν μπορεί να σου πει πόσες ήταν από λίπος και πόσες από γλυκογόνο.

giannis64
27-09-11, 21:51
ναι ετσι ειναι. και αυτο ειπα και εγω. 2 χιλιομετρα περπατοντας θα το κανεις σε πχ 10 λεπτα και τρεχοντας σε 3 λεπτα.

οσο για το απο που θα ειναι η θερμιδες? ε δεν περιμενω απο ενα μηχανημα να μου το πει. υπαρχουν και τα αποτελεσματα ερευνων.

Doctorg
12-10-11, 15:07
Η αεροβική άσκηση «φάρμακο» για τις ημικρανίες

Η αεροβική άσκηση είναι εξίσου αποτελεσματική με τις θεραπείες χαλάρωσης και τη φαρμακευτική θεραπεία σε ό,τι αφορά την πρόληψη των ημικρανιών.
Αυτό έδειξε κλινική δοκιμή που διεξήχθη στη Σουηδία από ειδικούς του Ινστιτούτου Νευροεπιστήμης και Φυσιολογίας του Πανεπιστημίου του Γκέτεμποργκ. Σύμφωνα με δημοσίευση των ερευνητών στο επιστημονικό περιοδικό «Cephalalgia» «αυτού του είδους η μη φαρμακολογική προσέγγιση μπορεί να αποτελεί μια εναλλακτική για την προφυλακτική θεραπεία της ημικρανίας στους ασθενείς που δεν ωφελούνται από την καθημερινή λήψη φαρμάκων ή δεν θέλουν να λαμβάνουν φάρμακα σε ημερήσια βάση».

Η μελέτη

Οι ερευνητές με επικεφαλής τη δρα Εμα Βάρκεϊ παρακολούθησαν 91 γυναίκες που επισκέπτονταν μια συγκεκριμένη κλινική κεφαλαλγίας στη Σουηδία. Ολες οι εθελόντριες ήταν ηλικίας 18 ως 65 ετών, είχαν διαγνωσμένη ημικρανία με ή χωρίς αύρα και εμφάνιζαν κρίσεις ημικρανίας δύο ως οκτώ φορές τον μήνα.
Οι γυναίκες χωρίστηκαν σε τρεις ομάδες: η μια εξ αυτών έκανε αεροβική άσκηση σε στατικό ποδήλατο (τρεις φορές την εβδομάδα, επί 40 λεπτά τη φορά). Η δεύτερη ακολουθούσε θεραπεία χαλάρωσης και η τρίτη ομάδα λάμβανε σε καθημερινή βάση την αντιεπιληπτική ουσία τοπιραμάτη. Οι επιστήμονες που διεξήγαγαν τη μελέτη σημειώνουν ότι προηγούμενα στοιχεία έχουν δείξει ότι τόσο οι τεχνικές χαλάρωσης όσο και η τοπιραμάτη είναι αποτελεσματικές στην αντιμετώπιση των ημικρανιών.
Οπως προέκυψε, και οι τρεις προσεγγίσεις μείωσαν τη συχνότητα των κρίσεων ημικρανίας σε κάποιες γυναίκες ως και κατά τρία τέταρτα (αν και η συνολική μέση μείωση ήταν μικρότερη).

Εκπληξη από τα αποτελέσματα

Μιλώντας στο ειδησεογραφικό πρακτορείο Reuters η δρ Βάρκεϊ ανέφερε ότι έμεινε έκπληκτη από το ότι τα αποτελέσματα που έδωσαν οι τρεις προσεγγίσεις αντιμετώπισης των ημικρανιών ήταν παρόμοια. «Η τοπιραμάτη αποτελεί φάρμακο πρώτης επιλογής για την πρόληψη των ημικρανιών και έχει δείξει σημαντικά αποτελέσματα σε μελέτες. Προκάλεσε λοιπόν έκπληξη το γεγονός ότι παρόμοια αποτελέσματα με το φάρμακο φάνηκε να έχει και η αεροβική άσκηση».
Η ειδικός συμπλήρωσε πάντως ότι η μόνη παράμετρος στην οποία η τοπιραμάτη κρίθηκε ανώτερη σε σύγκριση με την άσκηση και τη χαλάρωση ήταν η μείωση στην ένταση του πόνου. «Από την άλλη πλευρά οι μη φαρμακολογικές προσεγγίσεις δεν συνδέονταν με παρενέργειες ενώ παράλληλα η ομάδα της άσκησης παρουσίασε και αύξηση στην πρόσληψη οξυγόνου, γεγονός πολύ θετικό».

Χωρίς παρενέργειες

Πράγματι, σύμφωνα με τα στοιχεία, καμία από τις γυναίκες στις ομάδες της χαλάρωσης ή της αεροβικής άσκησης δεν δήλωσε κάποια ανεπιθύμητη ενέργεια. Αντιθέτως οκτώ γυναίκες (ποσοστό 33%) στην ομάδα του φαρμάκου εμφάνισαν παρενέργειες και αποσύρθηκαν από τη μελέτη. Οι κύριες παρενέργειες από τη λήψη τοπιραμάτης αφορούσαν μούδιασμα, κόπωση, καταθλιπτική τάση, ίλιγγο και δυσκοιλιότητα.
Καταλήγοντας οι ερευνητές από το Πανεπιστήμιο του Γκέτεμποργκ σημειώνουν ότι τα νέα ευρήματα είναι σημαντικά για τους ασθενείς με ημικρανίες οι οποίοι αναζητούν συχνά μη φαρμακολογικές προσεγγίσεις για την αντιμετώπιση του προβλήματός τους.«Υπό ένα ευρύτερο πρίσμα υγείας, πρέπει να τονιστεί ότι οι ασθενείς με ημικρανίες είναι λιγότερο δραστήριοι σε σύγκριση με τον γενικό πληθυσμό, γεγονός που σημαίνει ότι η άσκηση έχει θετική επίδραση στη φυσική κατάστασή τους αλλά και στην πρόληψη της πάθησής τους».

πηγή: http://www.tovima.gr/science/medicine-biology/article/?aid=424421&h1=true

Doctorg
21-10-11, 02:12
Αυτό το παλικάρι λέει έχασε 45 κιλά σε 6 μήνες

33027

33028

33029

33036

33030

33031

33032

33034

33035

:clap:

Γιάννηςς
24-02-12, 01:03
Ερώτηση:Δεν ξέρω αν τη βάζω στο σωστό θέμα.
Μετά τα βάρη κάνω αερόβιο.Μερικές φορές όμως πρίν το αερόβιο τρώω και μια μπανάνα για ενέργεια.Συμφέρει αυτό για λιποδιάλυση;Ο οργασνισμός έχει εξαντλήσει απο πριν το γλυκογώνο στο ηπαρ και εγώ δίνοντας του υδατάνθρακες ουσιαστικά του επιτρέπω να χρησιμοποιήσει ως ενέργεια τους υδατ της μπανανας και οχι το λιπος μου.Ετσι δεν παει;Αρα θα είναι καλύτερο να τρώω μπανάνα μετά την αερόβια όπου συνεχίζω με κοιλιακούς;Και μετά τους κοιλιακούς πάλι αερόβια!(κικ μποξινγκ)

billys15
24-02-12, 15:10
Γι'αυτο θελουμε να κανουμε αεροβια μετα τα βαρη,επειδη δεν υπαρχει γλυκογονο.Αν το αυξησεις τοτε χανεται η ουσια :)

gym
24-02-12, 17:13
Γι'αυτο θελουμε να κανουμε αεροβια μετα τα βαρη,επειδη δεν υπαρχει γλυκογονο.Αν το αυξησεις τοτε χανεται η ουσια :)

εχει μειωθει θες να πεις μαλλον ετσι?;)

Γιάννηςς
25-02-12, 00:09
Οχι,αλλά αφού με διόρθωσες ναι αυτό κανονικά.Άρα δεν κατάλαβα τι πρέπει να κάνω;Να ανεβάζω γλυκογόνο μετά τα βάρη ή όχι;:unsure:

ggeorge
25-02-12, 22:33
μετα τα βαρη τρεχα χωρις την μπανανα. Δεν πρεπει να ανεβαζεις γλυκογόνο.

Γιάννηςς
26-02-12, 00:06
Οκ ευχαριστώ.

COBRA_STYLE
26-02-12, 17:32
Την ινσουλινη βασικα ανεβαζεις και δεν πρεπει,με ο,τι συνεπαγεται αυτο στη συνεχεια.;)

Γιάννηςς
26-02-12, 17:46
Ουσιαστικά τρώγοντας μπανάνα ανεβάζω την ινσουλίνη η οποία καταστέλλει την κορτιζόλη η οποία βοηθάει στην λιποδιάλυση,οπότε καλύτερα να μην τρώω μπανάνα.

tolis93
26-02-12, 17:47
Την ινσουλινη βασικα ανεβαζεις και δεν πρεπει,με ο,τι συνεπαγεται αυτο στη συνεχεια.;)

αν ανεβασεις ινσουλινη και πας για αεροβιο εχει καποια αρνητικη επιπτοση?δεν εννοω απο θεμα ανεβασματος γλυκογονου ωστε να μη χρησιμοποιηθει λιπος

COBRA_STYLE
26-02-12, 18:11
Ουσιαστικά τρώγοντας μπανάνα ανεβάζω την ινσουλίνη η οποία καταστέλλει την κορτιζόλη η οποία βοηθάει στην λιποδιάλυση,οπότε καλύτερα να μην τρώω μπανάνα.
Μπα...αυτο εχει καταρριφθει προ πολλου.:green:

αν ανεβασεις ινσουλινη και πας για αεροβιο εχει καποια αρνητικη επιπτοση?δεν εννοω απο θεμα ανεβασματος γλυκογονου ωστε να μη χρησιμοποιηθει λιπος

Ναι,ακριβως οπως το λες.Με ανεβασμενη την ινσουλινη δεν εχεις τα αναμενομενα αποτελεσματα στη λιποδιαλυση.

Προσωπικα,απο μεσα Μαρτιου που θα ξεκινησω αεροβιο,θα το εχω στις οφ μερες οπου θα εχω χαμηλα τον υ/α και οχι πρωι νηστικος.Μεσα στη μερα,ισως μετα το πρωινο.

tolis93
26-02-12, 18:13
Μπα...αυτο εχει καταρριφθει προ πολλου.:green:


Ναι,ακριβως οπως το λες.Με ανεβασμενη την ινσουλινη δεν εχεις τα αναμενομενα αποτελεσματα στη λιποδιαλυση.

αυτο να φανταστω εχει σημασια σε ισο-υπερ θερμιδικη διατροφη ετσι?διοτι αν εισαι υποθερμιδικα λογω ελλειματος ενεργειας καις λιπος...

COBRA_STYLE
26-02-12, 18:23
Δεν εχει να κανει με το τι διατροφη κανεις.Αναφερομαι συγκεκριμενα στην περιοδο κοντα στο αεροβιο και σχετικα με το αεροβιο και μονο.

Δλδ οτι και διατροφη να κανεις,αμα πας για αεροβιο εχοντας φαει μπολικους carbs πριν και αρα εχοντας ανεβασμενη την ινσουλινη,θα εχεις λιγοτερα αποτελεσματα στη λιποδιαλυση οσον αφορα το αεροβιο,συγκριτικα με το να μην το εκανες αυτο.Τωρα αν την υπολοιπη μερα καψεις λιπος λογω θερμιδων ειναι αλλο θεμα.Με πιανεις?

tolis93
26-02-12, 18:27
Δεν εχει να κανει με το τι διατροφη κανεις.Αναφερομαι συγκεκριμενα στην περιοδο κοντα στο αεροβιο και σχετικα με το αεροβιο και μονο.

Δλδ οτι και διατροφη να κανεις,αμα πας για αεροβιο εχοντας φαει μπολικους carbs πριν και αρα εχοντας ανεβασμενη την ινσουλινη,θα εχεις λιγοτερα αποτελεσματα στη λιποδιαλυση οσον αφορα το αεροβιο,συγκριτικα με το να μην το εκανες αυτο.Τωρα αν την υπολοιπη μερα καψεις λιπος λογω θερμιδων ειναι αλλο θεμα.Με πιανεις?

yeaap εγω το πηγα λιγο απο ειδικο σε γενικο:thumbup:

marvin
06-04-12, 11:42
Εχω μια απορια..ισως εχει ξαναειπωθει αλλα μαλλον δεν το εχω εντοπισει.
Οταν παω προπονηση για ποδια αλλα και οταν κανω πρωινο αεροβιο ειμαι νηστικη απο τροφη.Ομως εχω ενα θεμα με τον καφε..δεν μπορω να μην πιω καφε οταν ξυπνησω..και ναι οκ,οταν πας για βαρη μια χαρα βοηθαει αλλα οταν πας για αεροβιο και για καυση λιπους εχει νοημα να πινεις 1 καφε με ζαχαρινες(2 αν και δεν φανταζομαι οτι παιζει σχεση η ποσοτητα) και λιγο γαλα,μηπως δεν θεωρησε νηστικος ετσι;Το ρωταω γιατι εχω διαπιστωσει σε ασχετες ωρες πως αν τυχει να πειναω και εκεινη την ωρα φτιαξω καφε,θα μου κοψει την πεινα.Πως το αντιλαμβανεται ο οργανισμος την προσληψη του καφε με ολα τα παρελκωμενα;

beefmeup
06-04-12, 12:02
τα γλυκαντικα μπορουν να ανεβασουν την ινσουλινη..
κ αυτο μπορει να γινει με το διαλυμα καφε+ζακχαρινη στο στομα,ακομα κ αν δεν το καταπιεις,αλλα το φτυσεις..δλδ η γευση μονο αρκει για να σου ανεβασει την ινσουλινη..



In humans little is known as to whether taste solutions applied to the tongue elicit cephalic phase insulin release (CPIR). The aim of this study was to re-examine if any effect of different taste solutions on CPIR occurs. Under fasting conditions healthy human subjects sipped, and washed out their mouths with eight taste solutions (sucrose, saccharin, acetic acid, sodium chloride, quinine hydrochloride, distilled water, starch, and sodium glutamate) for 45 s and spat them out again. The taste stimuli were not swallowed; they were applied in a randomized order, each on a separate day. Blood collection for determination of plasma glucose and plasma insulin concentrations was performed 3 min before and 3, 5, 7 and 10 min after taste stimulation. Ratings of quality, intensity and hedonic characteristics were also obtained. A significant increase of plasma insulin concentration was apparent after stimulation with sucrose and saccharin. In conclusion, the current data suggest that the sweeteners sucrose and saccharin activate a CPIR even when applied to the oral cavity only.




το γαλα σε ποσοτητες που θα βαλεις στον καφε μαλλον οχι..εκτος αν τον πινεις λατε..:green:

marvin
06-04-12, 12:06
τα γλυκαντικα μπορουν να ανεβασουν την ινσουλινη..
κ αυτο μπορει να γινει με το διαλυμα καφε+ζακχαρινη στο στομα,ακομα κ αν δεν το καταπιεις,αλλα το φτυσεις..δλδ η γευση μονο αρκει για να σου ανεβασει την ινσουλινη..



το γαλα σε ποσοτητες που θα βαλεις στον καφε μαλλον οχι..εκτος αν τον πινεις λατε..:green:

Κατι τετοιο φανταστηκα γιατι προχτες στο γυμν που ημουν νηστικη ζητουσα τσιχλα(αναφερομαι στις γλυκαντικες ουσιες) απεγνωσμενα,ισα να την μασησω..μολις το εκανα απλα στηλωθηκα :unsure:
Κακο αυτο ...δεν μπορω να πινω σκετο τον καφε...αρα θα μαθω να μην πινω πριν απο μεγαλο αεροβιο:(!!

tolis93
06-04-12, 16:05
δηλαδη εγω τοσο καιρο π πινω καφε στη προπονηση κ τον τελειωνω μαζι με τη προπονηση κ τον πινω κ γλυκο...:banghead::banghead::banghead:

αποροια τωρα...
λ καρνιτινη ειναι καλο να τη πινουμε σε ποια φαση? εννοω πριν αεροβιο με αδειο στομαχι μετα η κατα τη διαρκεια?φανταζομαι εχει σημασια να εχουμε αδειο στομαχι. σε περιπτωση δε π δεν εχουμε αδειο στομαχι?

Varg83
06-04-12, 20:03
Εγω παιρνω το λιποδιαλιτη μου (hydroxycut) παντα με 10 ml λ καρνιτινη πριν την προπονηση. Η καρνιτινη ειναι ο μεταφορεας του λιπους στα μιτοχονδρια οπου και γινεται η ''καυση''. Και αεροβιο κανω μετα τα βαρη. Απλα αν εχω καταλαβει ολο το θεμα με την καυση λιπους ειναι 1ον μετα τα βαρη και 2ον οι παλμοι να ειναι εκει που πρεπει (σε σχεση με την ηλικια του καθενος δηλ.).

tolis93
07-04-12, 01:50
Εγω παιρνω το λιποδιαλιτη μου (hydroxycut) παντα με 10 ml λ καρνιτινη πριν την προπονηση. Η καρνιτινη ειναι ο μεταφορεας του λιπους στα μιτοχονδρια οπου και γινεται η ''καυση''. Και αεροβιο κανω μετα τα βαρη. Απλα αν εχω καταλαβει ολο το θεμα με την καυση λιπους ειναι 1ον μετα τα βαρη και 2ον οι παλμοι να ειναι εκει που πρεπει (σε σχεση με την ηλικια του καθενος δηλ.).

περι καρνιτινης το ξερω για τη μεταφορα απλα απο σκεπτικο δεν ηξερα αν το παω σωστα.ωραιος:clap:

margarita02
07-04-12, 23:28
Την καρνιτίνη πού τη βρίσκετε; Ποιό σκεύασμα χρησιμοποιείτε και πόσο κάνει περίπου; Βασικά διάβασα ότι κάνει καλύτερη κατανομή της ενέργειας σε προπονήσεις μεγάλης διάρκειας προστατεύοντας το γλυκογόνο και χρησιμοποιώντας λίπος για ενέργεια. Αλήθεια θα είναι αλλά τί γίνεται με το γλυκογόνο που βρίσκεται στο συκώτι; Δεν είναι καλύτερα να καταναλώνεται κι αυτό; Εάν το κρατάει και πάμε και φάμε πχ. υδατάνθρακες δεν είναι χειρότερα; Πού θα τους βάλει ο οργανισμός;

Devil
07-04-12, 23:29
περι καρνιτινης το ξερω για τη μεταφορα απλα απο σκεπτικο δεν ηξερα αν το παω σωστα.ωραιος:clap:

και ειναι λαθος... γιατι απλα δεν κανει τιποτα για την λιποδιαλυση η καρνιτινη...;)

Devil
07-04-12, 23:35
Την καρνιτίνη πού τη βρίσκετε; μαγαζι με συμπληρωματα...

Ποιό σκεύασμα χρησιμοποιείτε και πόσο κάνει περίπου; διαφορα...εγω προτιμω ALCAR...για αλλους λογους βεβαια

Βασικά διάβασα ότι κάνει καλύτερη κατανομή της ενέργειας σε προπονήσεις μεγάλης διάρκειας προστατεύοντας το γλυκογόνο και χρησιμοποιώντας λίπος για ενέργεια. δεν νομιζω....

Αλήθεια θα είναι αλλά τί γίνεται με το γλυκογόνο που βρίσκεται στο συκώτι; τι να γινει?

Δεν είναι καλύτερα να καταναλώνεται κι αυτό; οχι...

Εάν το κρατάει και πάμε και φάμε πχ. υδατάνθρακες δεν είναι χειρότερα; οχι... αναλογα με τον υδατανθρακα... ενας λογος ειναι αυτος που δεν γουσταρω τη φρουκτοζη... αναπληρωνει το υπατικο γλυκογονο....

Πού θα τους βάλει ο οργανισμός; μονο ο εγκεφαλος καει 150γρ τη μερα για να δουλεψει.... αρα βαλε προπονηση... δραστηριοτητες και το γλυκογονο.... χωρανε μαλλον πολλοι....

αλλο?:green:

margarita02
07-04-12, 23:43
αλλο?:green:

Αχ σε ευχαριστώ. Απάντησες σε όλες τις ερωτήσεις. Έχω και εγώ πολλές. Πάντως η καρνιτίνη πέρα από τη δήθεν καύση λίπους κάνει γενικά καλό. Προστατεύει τους σκελετικούς μυες, δίνει ενέργεια περισσότερη, βοηθά στην ανάρρωση κτλ. Έτσι έχω διαβάσει και εκτός από καταστήματα με συμπληρώματα υπάρχει και στα φαρμακεία.

Devil
07-04-12, 23:47
Αχ σε ευχαριστώ. Απάντησες σε όλες τις ερωτήσεις. Έχω και εγώ πολλές. Πάντως η καρνιτίνη πέρα από τη δήθεν καύση λίπους κάνει γενικά καλό. Προστατεύει τους σκελετικούς μυες, δίνει ενέργεια περισσότερη, βοηθά στην ανάρρωση κτλ. Έτσι έχω διαβάσει και εκτός από καταστήματα με συμπληρώματα υπάρχει και στα φαρμακεία.

ισχυουν αυτα που λες....;)

απο εκει και περα υπαρχουν πολλες μορφες καρνιτινης.... οχι μονο απλη καρνιτινη....

οσο για τις απορειες... ρωτα...τσαμπα ειναι...:green:

tolis93
08-04-12, 09:56
ισχυουν αυτα που λες....;)

απο εκει και περα υπαρχουν πολλες μορφες καρνιτινης.... οχι μονο απλη καρνιτινη....

οσο για τις απορειες... ρωτα...τσαμπα ειναι...:green:

δηλαδη ουσιαστικα τα λιπαρα π εχουμε φαει μεταφερει κ αυτο ισα ισα για καλυτερη λειτουργια? καλυτερη πηγη απο l-carnitine ?

margarita02
08-04-12, 23:44
δηλαδη ουσιαστικα τα λιπαρα π εχουμε φαει μεταφερει κ αυτο ισα ισα για καλυτερη λειτουργια? καλυτερη πηγη απο l-carnitine ?

Από όσο ξέρω μεταφέρει τα λιπαρά μακράς αλύσου στα μιτοχόνδρια και μετά από κει και πέρα καίγονται. Νομίζω δεν είναι αυτά των τροφών και κανονικά όταν παίρνεις καρνιτίνη, εάν την παίρνεις για κάποιο σκοπό και όχι απλά ως ένα ακόμα συμπλήρωμα διατροφής καλύτερα να μην το παρακάνεις με τα λιπαρά. Χρειάζεται σε όσους κάνουν προπονήσεις μακράς διάρκειας κυρίως αεροβικής και ακολουθούν διατροφή σχετικά χαμηλή σε υδατάνθρακες.

Δηλαδή εκεί που τρέχεις πάνω από μια ώρα, σχετικά έντονα και τα γλυκογόνα του οργανισμού έχουν πέσει αρκετά και εσύ εξακολουθείς να τρέχεις στους ίδιους δυνατούς ρυθμούς, ενδεχομένως, τί ενδεχομένως ειδικά αν είσαι και σε χαμηλό ποσοστό λίπους, ο οργανισμός σου να έκαιγε και λίγους μυες επειδή δεν θα προλάβαινε ή δεν θα είχε αρκετό (εάν είσαι και πολύ χαμηλά) λίπος να διασπάσει για ενέργεια. Με την καρνιτίνη το γλυκογόνο δεν τελειώνει τόσο γρήγορα γιατί γίνεται καλύτερη κατανομή της ενέργειας καθώς μεταφέρει τα λιπαρά μακράς αλύσου στα μιτοχόνδρια για καύση και έτσι προστατεύονται οι μυες.
Μπούρδες, αλλά η θεωρία κάπως έτσι τα λέει. Τα λιπαρά που μεταφέρονται για καύση, έχω την εντύπωση, με βάση τη θεωρία και αυτά που έχω διαβάσει κατά καιρούς, οτι είναι αυτά από τις λιποαποθήκες του οργανισμού.

Τα παραπάνω της θεωρίας ενδεχομένως να ισχύουν, όσον αφορά στην καύση λίπους, με την προϋπόθεση ότι ακολουθείς διατροφή χαμηλή σε λιπαρά και υδατάνθρακες. Εάν υπερκαταναλώνεις λιπαρά και κάνεις και υπερθερμιδική διατροφή και παίρνεις και καρνιτίνη για να κάψεις δήθεν τα λιπαρά μετά άστην καλύτερα.


Γενικά η καρνιτίνη πέρα από την καύση λίπους και τα σχετικά είναι αρκετά καλή.Εάν δοκιμάσεις προτίμησε κάποιο σκεύασμα από το φαρμακείο.
Προσωπικά επειδή είμαι και άσχετη δεν θα εμπιστευόμουν κάτι από τα καταστήματα με συμπληρώματα διατροφής. Εάν έχεις κάποιο γνωστό σου γιατρό εκείνος θα μπορούσε να σε κατατοπίσει καλύτερα σε ότι αφορά στα διάφορα είδη και σκευάσματα. Κάποτε την έγραφαν κιόλας. Από το καλοκαίρι και μετά νομίζω τη σταμάτησαν.

Varg83
09-04-12, 20:34
Σε σχέση με την καρνιτίνη και τη χρησιμότητα της πρέπει να ξεκαθαριστούν τα εξής.
α) Πριν εισέλθουν τα λίπη στον κύκλο του Krebs (απαραίτητο στάδιο για την παραγωγή ενέργειας) πρέπει να αποικοδομηθεί η ανθρακική τους αλυσίδα, ώστε να σχηματισθεί το Ακετυλο-COA (που είναι μοναδική μορφή εισόδου στον κύκλο τoυ Krebs).
β) Για να ολοκληρωθεί αυτός ο μηχανισμός της καύσεως λιπών, απαραίτητος παράγοντας, «μεταφορέας» είναι η Καρνιτίνη.
Το λίπος δεν μπορεί να καεί (μεταβολισθεί) χωρίς την ύπαρξη της Καρνιτίνης.
γ) Αποτέλεσμα όλης αυτής της διαδικασίας είναι η ελάττωση των τριγλυκεριδίων και της χοληστερίνης στο αίμα και η ελάττωση των λιπιδίων στον ορό του αίματος και στο μυοκάρδιο. Αυξάνεται επίσης η συσταλτικότητα του καρδιακού μυ και η στεφανιαία απόδοση.
Απαραίτητο είναι για την μεγίστη απόδοση να παίρνουμε την καρνιτινη μισή με μια ώρα πριν την αερόβια.

gym
18-04-12, 18:20
γφ

update

Varg83
18-04-12, 22:10
Και βεβαια μιλαμε ΠΑΝΤΑ για L-Carnitine!!! :P:P:P

Commander
04-06-12, 16:53
καλησπερα ειμαι νεο μελος και ενδιαφερομαι να ασχοληθω με το αθλημα
βεβαια θα ηθελα μια μικρη βοηθεια σε ενα θεματακι.γνωριζω οτι για να παρει καποιος μυς και ογκο κλπ πρεπει να ειναι λεπτος. εγω δυστυχως εχω καποια
παραπανω κιλα. ημουν 105 και 1,87. εχασα 15 κιλα και τωρα ειμαι 90 και 1,88. βεβαια ειμαι ακομα παχυς και χρειαζεται να χασω περιπου ακομα 10 κιλακια για
να ειμαι ετοιμος να αρχισω. σκεφτομαι να τα χασω μεσα στο καλοκαιρι και να αρχισω να παιρνω ογκο μολις τα ξεφοτωθω. αν δεν σας κανει κοπο μηπως θα
μπορουσε κανεις να μου πει καποια καλη διατα και ασκησεις? και επισης πως να αρχισω μολις χασω τα κιλα το bodybuilding? σας ευχαριστω για τον χρονο σας!
ελπιζω να το ποσταρα στο σωστο σημειο.

posotikh
05-03-13, 19:11
Καλησπέρα,

Προσπαθώ να αυξήσω το βάρος μου. Τρώω ΠΟΛΥ και γυμνάζομαι (έχω δημοσιεύσει το πρόγραμμα μου στο forum).

Μέχρι στιγμής, σε λίγο χρονικό διάστημα έχω δει μεγάλες αλλαγές (κατά τη γνώμη μου). Έχω πάρει κάποια σωστά κιλά στα πόδια, στήθος, πλάτη κλπ.

Όμως παρατήρω πως οι κοιλιακοί μου αρχίζουν και "χάνονται". Ποτέ δεν είχα τέτοιο πρόβλημα.. Δεν ξέρω αν έχει σημασία, στην τελευταία μέτρηση το λίπος ήταν 13%.

Τι θα μπορούσα να κάνω για να επανέλθει η γράμμωση μου στην κοιλιά;

Nα συμπληρώσω πως αερόβια άσκηση δεν κάνω καθόλου από τότε που προσπαθώ να πάρω βάρος.

grtech
06-03-13, 01:24
Δες απο εκείνο το σημείο και κάτω (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?434-%CE%94%CE%AF%CE%B1%CE%B9%CF%84%CE%B1-amp-%CE%91%CE%B5%CF%81%CE%BF%CE%B2%CE%B9%CE%BA%CE%AE&p=3448&viewfull=1#post3448) φίλε μου, θα βρεις αρκετές απαντήσεις. :welcome:

ArgoSixna
06-03-13, 02:04
η γράμμωση μου στην κοιλιά;

αερόβια άσκηση δεν κάνω καθόλου

Απαντησες! Κανε αεροβιο ή διαλειματικη προπονηση 2-3 φορες την εβδομαδα

ArgoSixna
06-03-13, 02:11
βεβαια θα ηθελα μια μικρη βοηθεια

Για να παρει καποιος μυς και ογκο πρεπει να γυμναστει και να φαει σωστα , όχι να ειναι λεπτός! Για τα παραπανισια κιλα μην ανησυχεις , καλυτερα λενε περισοτερο παρα λιγοτερο(καλυτερα να εχεις μυες+λιπος παρα να εισαι κοκκαλιαρης). Στα 90 κιλα και 1.88 εισαι πολυ καλα , πρεπει να φτιαξεις διατροφη και να εισαι σε θερμιδες συντηρησης , ισως και υποθερμιδικα για να χασεις λιπος μεχρι το καλοκαιρι και επειτα να βαλεις μυες! Για διατροφη κοιτα http://forum.bodybuilding.gr/forumdisplay.php?71-%CE%94%CE%B9%CE%B1%CF%84%CF%81%CE%BF%CF%86%CE%AD%CF%82-%CE%9C%CE%B5%CE%BB%CF%8E%CE%BD για να παρεις μια ιδεα. Επειτα με αυτους τους οδηγους και μερικα απλα μαθηματικα θα βγαλεις την διατροφη σου http://www.bodybuilding.gr/index.php?option=com_content&view=category&id=3&Itemid=4

posotikh
06-03-13, 16:53
ArgoSixna
Αρχικό μήνυμα απο posotikh
η γράμμωση μου στην κοιλιά;

αερόβια άσκηση δεν κάνω καθόλου
Απαντησες! Κανε αεροβιο ή διαλειματικη προπονηση 2-3 φορες την εβδομαδα


To ενδεχόμενο να φτάσω πρώτα τον στόχο κιλών που έχω και μετά να ξεκινήσω διαφορετική διατροφή και άσκηση (για γράμμωση) είναι σωστό;

SkillBill
06-03-13, 17:03
ναι αλλα γιατι να παρεις παραπανω λιπος τωρα για να εχεις να χανεις περισσοτερο μετα ? :)

amateur666
07-03-13, 01:41
To ενδεχόμενο να φτάσω πρώτα τον στόχο κιλών που έχω και μετά να ξεκινήσω διαφορετική διατροφή και άσκηση (για γράμμωση) είναι σωστό;

προσωπικα θα κοιταγα τον καθρέφτη κ οχι την ζυγαρια μονο...
επισης ειναι διαφορετικο να πεισ οτι θελω να ανεβω 5 κιλα σε 1 μηνα κ αλλο να πεις θελω να παρω 5 κιλα σε 5 μηνες..δλδ τ λογικο ειναι αν δεν εισαι στους πρωτους μηνεσ προπονησης(δλδ να εχεις τ απιστευτα noob gains) τ 5 κιλα στο μηνα να ειναι υγρα - λιπος στη πλειονότητα τους..

giorgis12
04-04-13, 15:55
γεια σας κάνω διαιτα απο χαρτιά διαιτολόγου που εχω απο πιο παλιά κάνω βάρη,αερόβιο παίρνω έναν λιποδιαλιτή animal cuts(universal) μια πρωτεινη whey gold και έχω γύρω στα 22% λιπως σε ποσω καιρω θα έχω παει τουλάχιστον στο 15% ειμαι 82,5 κιλά ποσα πρέπει να πάω για να ειμαι 15%?:turtle::unsure:

grtech
05-04-13, 14:26
Καταλαβαίνεις και απο μόνος σου Γιώργο ότι οι ερωτήσεις σου απευθύνονται σε προφήτες.

Δεν είσαι μηχάνημα ούτε μαθηματική εξίσωση για να δώσεις συγκεκριμένα στοιχεία και να γνωρίζεις το ακριβές αποτέλεσμα σε συγκεκριμένο χρόνο.

Αν πιστεύεις οτι αυτό που κάνεις είναι σωστό δώσε υπομονή και τα αποτελέσματα θα έρθουν εν καιρό.
Αν δεν πιστεύεις ότι αυτό που κάνεις θα έχει αποτελέσματα, μέσα στο φόρουμ υπάρχουν άπειρες πληροφορίες για να μάθεις τι μπορεί να δουλέψει πάνω σου. :thumbup:

MUSCULAR
16-07-13, 03:02
Καλησπερα σας ειμαι 16 χρονων 1.80 υψος και 64κιλα! πριν κανα χρονο ξεκινησα διαιτα ειμουν 80κιλα τοτε και επεσα 15κιλα κατω τωρα καταληξα στα 64κιλα οπως ειπα το θεμα ειναι οτι εχασα βαρους αδυνατισα σε ολα τα σημεια του σωματος μου και το λιπος απο την κοιλια δεν εφυγε και εκανα σε ενα σιτε το τεστ και εβγαλε οτι εχω 20% ποσοστα λιπους!! Ειδα σε προηγουμενες δημοσιευσεις σας οτι η αεροβια ασκηση το πρωι πριν φας ειναι το καλυτερο για χασιμο λιπους! ναι αλλα εγω αν παω για τρεξιμο χωρις να φαω κατι τρεχω για 5-10λεπτα και μετα κοβομαι απο την εξαντληση γιατι γινεται αυτο και τι πρεπει να κανω?? μετα το πρωινο τρεξιμο τι θα ηταν καλο να φαω και τι ωρα να γινεται το πρωινο τρεξιμο? ξεχασα να πω στην αρχη μολις πειρα ενα πολυοργανο με πολλες ασκησεις να πηγαινε για τρεξιμο το πρωι μολις γυριζω να τρωω(τι?)μετα μεσημεριανο να τρωω η να περιμενω μετα τα βαρη? και τι να τρωω μετα??και βαρη να κανω μετα το απογευματινο τρεξιμο η πριν απο αυτο η να μην κανω απογευματινο τρεξιμο?και το βραδυ να τρωω κατι η οχι ?? απαντησε μου αν μπορειται γρηγορα δεν ξερω τι να κανω :unsure: θελω βοηθεια γρηγορα :bowdown: πως να καψω το λιπος?:(

tolis93
16-07-13, 09:16
skinnyfat... τα κιλα σ για το υψος σ ειναι δυσαναλογα πρεπει να παρεις βαρος....δν καταλαβα ποσες ωρες τρεχεις τη μερα.τοση αεροβια δε χρειαζεται.να τρως κ το βραδυ σαφως.επειδη οι ερωτησεις σ ειναι πολλες μπορει να σ δωσει καποιος γενικες κ οχι ειδικες απαντησεις...

αρχικα κατσε τρωγε σαν ανθρωπος γιατι στανταρ κανεις υποθερμιδικες μεχρι αισχατων.... εχει θεμα το φορουμ με τις διατροφες μελων(χτυπα το ετσι στην αναζητηση) παρε απο εκει καποιες ιδεες για διατροφες αυξησης βαρους.

δευτερον κοψε το αιωνιο τρεξιμο δε θα χασεις λιπος ετσι... ξεκινα ασχολησου με το πολυοργανο σου και παραλληλα ανεβα σε κιλα σωματικου βαρους κ μετα προσπαθησε να διωξεις το λιπος.

Mikekan
16-07-13, 09:20
Φίλε Muscular καταρχάς ηρέμησε. Δεν έχεις δα και κανά τρελό πρόβλημα παχυσαρκίας.

Κάτσε διάβασε λίγο το Forum στις ενότητες διατροφής και γυμναστικής και όλες σου οι απορίες θα λυθούν.

Στη συνέχεια με επιμονή και υπομονή θα φτάσεις στο στόχο σου.


Καλή επιτυχία!

scarone
17-07-13, 02:29
- 30 λεπτά χαμηλής/μέτριας έντασης αεροβική (στο VO2 max)
- 30 λεπτά ΗΙΤ με εναλλαγές (1 λεπτό ΗΙΤ, 1.5 ξεκούραση)



Μπορεί κάποιοσ να μου εξηγήσει σχετικά με το VO2 max.και πώς το υπολογίζω?

MUSCULAR
23-07-13, 01:59
Καταρχας φιλε tolis δεν καταλαβα αν αναφερεσαι σε εμενα! εγω τρεχω μια φορα την ημερα κατα της 18:00 μεχρι της 19:00 και μετα γυριζω και κανω πολυοργανο για κανα μισαωρο και ρωταω τωρα εδω αν θελω να καψω το περιτο λιπος που εχω χρειαζεται να κανω τρεξιμο το πρωι νυστικος? δευτερον το πρωτο που θελω να κανω ειναι να αποκτησω μυικη μαζα τωρα αλλα εχω μεινει στασιμος στα 63 κιλα εδω και πολυ καιρο ενω το λιπος ανεβαινει :shock: τι μπορω να κανω?