PDA

Επιστροφή στο Forum : Οτι εχει σχεση με τους κοιλιακους



Σελίδες : 1 [2]

CapoFighter
04-06-12, 18:08
Εχω κοιλιακους αλλα δεν εχω επιπεδη κοιλια. Απο πρωστα το σωμα μου φενετε πολυ γυμνασμενο ενω οταν το βλεπω απο πλιαγια δεν ειναι επιπεδη η κοιλια μου. Πως γινετε αυτο? Τι πρεπει να κανω για να το διορθώσω?

Αυτο συμβαινει γιατι ενω δεν εχεις υποδοριο λιπος- εχεις σπλαχνικο λιπος. Για αυτο βλεπεις οτι η κοιλια σου μπορει να ειναι πετρα και κομματια χωρις να εχεις ιχνος λιπος πανω της αλλα απο μεσα αλλα γινονται. Το σπλαχνικο λιπος ειναι πιο συνηθες στους ανδρες και γενικα ειναι πιο επικυνδινο απο το υποδοριο. Δεν θα σου πω να κανεις διατροφη γραμμωσης αλλα θα σου πω να κανεις HIIT... Διαβασε λιγο περι αυτου και αν θες το κανεις...:thumbup: Θα πρεπει να προσαρμοσεις και την διατροφη σου φυσικα εκτος αν την εχεις ηδη...

vrionis1
04-06-12, 20:04
Ακριβως αυτο εχω, ειναι πετρα οι κοιλια μου και φαινονται οι κοιλιακοι μου. Μπορεις να μου πεις καπια ιστοσελιδα που εξηγεί αυτο το φαινομενο και τι ειναι το HIIT?

giannis64
04-06-12, 22:10
μια καλη ιστοσελιδα ειναι αυτη. τα γραφει αναλυτικα..

Διαχωρισμος Αερόβιας - Αναεροβιας (ΗΙIΤ)

(http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?9098-Διαχωρισμος-Αερόβιας-Αναεροβιας-(ΗΙIΤ)):thumbup:

Timoleon
04-06-12, 23:57
Εχω κοιλιακους αλλα δεν εχω επιπεδη κοιλια. Απο πρωστα το σωμα μου φενετε πολυ γυμνασμενο ενω οταν το βλεπω απο πλιαγια δεν ειναι επιπεδη η κοιλια μου. Πως γινετε αυτο? Τι πρεπει να κανω για να το διορθώσω?

Τις ασκήσεις των κοιλιακών τις κάνεις με αντίσταση-βάρη?

vrionis1
05-06-12, 06:38
με αντισταση και με το βαρος του σωματος μου

Timoleon
05-06-12, 13:44
με αντισταση και με το βαρος του σωματος μου

Κόψε την αντίσταση και κάνε μόνο με το βάρος του σώματός σου, φυσικά περισσότερες επαναλήψεις. Σε δυο μήνες κοιτάξου προφίλ_

CapoFighter
05-06-12, 15:27
Κόψε την αντίσταση και κάνε μόνο με το βάρος του σώματός σου, φυσικά περισσότερες επαναλήψεις. Σε δυο μήνες κοιτάξου προφίλ_

Ακυρο τελειως... Να φανταστω εχεις επιστημονικες ερευνες που να λενε οτι αν κανεις μονο με το βαρος του σωματος θα μικραινει η κοιλια(γιατι αυτο εννοεις...).

Υ.Γ. απλα μην το συνεχισεις... :thumbup:

Timoleon
05-06-12, 18:20
Ακυρο τελειως... Να φανταστω εχεις επιστημονικες ερευνες που να λενε οτι αν κανεις μονο με το βαρος του σωματος θα μικραινει η κοιλια(γιατι αυτο εννοεις...).

Υ.Γ. απλα μην το συνεχισεις... :thumbup:

Εχουμε ξανααντιπαραταθεί σε άλλο θέμα και φάνηκε το ποιός είναι άκυρος,γι αυτό δεν ασχολούμαι μαζί σου. Πληροφοριακά,δυστυχώς για σένα,έχω επιστημονικές έρευνες,που δεν νομίζω ότι αξίζεις για να τις γνωρίσεις (και δεν μιλάω για κοιλιά,λάθος κατάλαβες ή μάλλον,κατάλαβες ότι μπορείς να καταλάβεις)_

tyler_durden
05-06-12, 21:01
Κόψε την αντίσταση και κάνε μόνο με το βάρος του σώματός σου, φυσικά περισσότερες επαναλήψεις. Σε δυο μήνες κοιτάξου προφίλ_

αν θες εξηγησε δυο πραματα εδω

ακης ψαρακας
05-06-12, 23:27
παιδες ειμαι 1,80 και 85 κιλα δν κανω συγκεκριμενα διατροφη ογκου η γραμμωσης και παω γυμναστηριο απλα για να κρατιεμαι σε καλη φορμα.Θα ηθελα να ρωτησω για κοιλιακους ποσες φορες πρεπει να κανω την εβδομαδα και τι ασκησεις(αν μπορειτε να βαλετε και:shock: κανα βιντεο:shock: )

Χριστοφορος123
05-06-12, 23:31
παιδες ειμαι 1,80 και 85 κιλα δν κανω συγκεκριμενα διατροφη ογκου η γραμμωσης και παω γυμναστηριο απλα για να κρατιεμαι σε καλη φορμα.Θα ηθελα να ρωτησω για κοιλιακους ποσες φορες πρεπει να κανω την εβδομαδα και τι ασκησεις(αν μπορειτε να βαλετε και:shock: κανα βιντεο:shock: )

2-3 φορες την εβδομαδα ειναι οκ..κανε κλασικα ροκανισματα (crunches) και leg raises

http://www.youtube.com/watch?v=G0ysNevIv0w

Timoleon
06-06-12, 10:17
Οι κοιλιακοί είναι μυς,μυς όχι σαν τους δικέφαλους ας πούμε αλλά σαν τις γάμπες(τις γάμπες μπορείς να τις γυμνάσεις κάθε στιγμή,τους δικεφάλους όχι). Οι κοιλιακοί αναπτύζονται με την άσκηση και γραμμώνουν με τη διατροφή. Η φυσική κίνηση των κοιλιακών(βλέπε τη κίνηση που κάνεις όταν ξυπνάς και σηκώνεσαι από το κρεβάτι) διατηρεί το επίπεδο-το λείο των κοιλιακών(βλέπε αθλητές ενόργανης γυμναστικής),ενώ η άσκηση με προοδευτική αντίσταση-βάρη μεγαλώνει τον όγκος τους όπως είναι φυσικό σε κάθε μύωνα.Εξ ου και το πρόβλημα του φίλου που ενώ έχει μυώδης μέση,σε προφίλ φαίνετε σαν να έχει κοιλιά, που στη πραγματικότητα είναι ο μυικός όγκος των κοιλιακών του. Μάλιστα ο "αγαλματένιος" Σερζ Νυμπρέ 10 μέρες πριν από κάποια αναμέτρηση δεν γύμναζε καθόλου κοιλιακούς για να έχει καλύτερο έλεγχο σε αυτούς. Επίσης,πραγματικά μεγάλοι,κοντόχοντροι και φανερά φουσκωμένοι κοιλιακοί, είναι αποτέλεσμα χρήσης αναβολικών στεροειδών και μάλιστα σε μεγάλες ποσότητες_

ακης ψαρακας
06-06-12, 17:10
αυτες τις ασκησεις ποσα σετ και ποσες επαναληψεις??επισης αμα υπαρχει και καμια πιο δυσκολη ασκηση με καλυτερα αποτελέσματα τη θελω και αυτη

marvin
06-06-12, 17:27
Θα σου προτινα να ξαπλωσεις σε οριζοντιο παγκο με τα ποδια ψηλα.ορθη γωνια με την λεκανη.και να σηκωνεις την λεκανη ελαφρα απο τον παγκο.Μετα το πρωτο σετ καιει αρκετα και ειναι πολυ καλη!!
Το ποσα σετ και επαναληψεις μπορεις να κανεις εξαρταται απο την φυσικη σου κατασταση.Ξεκινα με 3 σετ των15επαν και βλεπεις!!:welcome:

Georgesee
06-06-12, 22:47
Καλησπερα φορουμ θα θελα να μου διευκρινισετε κατι.... ο προπονητης στο γυμ μου ειπε οτι τα υγρα στους αντρες πανε στους πλαγιους κυλιακους δηλαδη τη μας ζητειται να μην πεινουμαι νερο πλζ πειτε μου αν ειπαρχη καπιος πιο λιγο (hardcore)

beefmeup
06-06-12, 22:48
παιδες ειμαι 1,80 και 85 κιλα δν κανω συγκεκριμενα διατροφη ογκου η γραμμωσης και παω γυμναστηριο απλα για να κρατιεμαι σε καλη φορμα.Θα ηθελα να ρωτησω για κοιλιακους ποσες φορες πρεπει να κανω την εβδομαδα και τι ασκησεις(αν μπορειτε να βαλετε και:shock: κανα βιντεο:shock: )

http://www.bodybuilding.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=76:32-&catid=2&Itemid=3

Ηλαπ
06-06-12, 22:49
Συγγνωμη αλλα αδυνατω λιγο να το πιστεω και ελπιζω εγω να μην καταλαβα καλα!!!!
Σου ειπε να μην πινεις πλ νερο???? :shock:

mercy_
06-06-12, 22:51
Καλησπερα φορουμ θα θελα να μου διευκρινισετε κατι.... ο προπονητης στο γυμ μου ειπε οτι τα υγρα στους αντρες πανε στους πλαγιους κυλιακους δηλαδη τη μας ζητειται να μην πεινουμαι νερο πλζ πειτε μου αν ειπαρχη καπιος πιο λιγο (hardcore)

Αυτο ειναι καπως τρελο.....δημοκρατια εχουμε οτι θελει λεει ο καθενας...:P:P:P

giannis64
06-06-12, 22:56
εδω την ληση μπορει να την δωσει η ΕΥΔΑΠ. να αλλαξει καναλετα και την ροη του νερου.:rolf:

beefmeup
06-06-12, 22:56
Καλησπερα φορουμ θα θελα να μου διευκρινισετε κατι.... ο προπονητης στο γυμ μου ειπε οτι τα υγρα στους αντρες πανε στους πλαγιους κυλιακους δηλαδη τη μας ζητειται να μην πεινουμαι νερο πλζ πειτε μου αν ειπαρχη καπιος πιο λιγο (hardcore)

μαν ΔΕΝ ανοιγεις νεο θεμα..ρωτας σε ηδη υπαρχον.
κ δευτερον να πεις στον προπονητη σου να σταματησει να προπονει κ να παει να πουλησει ντοματες.

Ηλαπ
06-06-12, 23:00
Δλδ οντως καταλαβα καλα :shock:


μαν ΔΕΝ ανοιγεις νεο θεμα..ρωτας σε ηδη υπαρχον.
κ δευτερον να πεις στον προπονητη σου να σταματησει να προπονει κ να παει να πουλησει ντοματες.

+10000000 δν μπορω να πιστεψω οτι υπαρχουν τετοιοι ανθρωποι.....Το χειροτερο ειναι οτι τετοιους ανθρωπους ατομα που δν ξερουν τους εμπιστευονται :shock:

tolis93
06-06-12, 23:06
ακριβως το ιδιο θεμα εχω κ εγω.σε προφιλ η κοιλια μ ειναι σαν εγκυμονουσας.αυτο δηλαδη αν καταλαβα καλα φευγει κανοντας ασκησεις κοιλιακων χωρις βαρος η με αποχη εκγυμνασης κοιλιακων για καποιο χρονικο διαστημα?

Timoleon
07-06-12, 20:12
ακριβως το ιδιο θεμα εχω κ εγω.σε προφιλ η κοιλια μ ειναι σαν εγκυμονουσας.αυτο δηλαδη αν καταλαβα καλα φευγει κανοντας ασκησεις κοιλιακων χωρις βαρος η με αποχη εκγυμνασης κοιλιακων για καποιο χρονικο διαστημα?

Κάνε μια μικρή αποχή...όταν είσαι ψυχολογικά έτοιμος...να "ηρεμήσουν" οι κοιλιακοί σου και μετά κάνε χωρίς βάρη. Υπάρχει και η άσκηση ΒΑΚΑΟΥΜ που βοηθάει στο πρήξιμο.Καθώς είσαι όρθιος,πάρε μια βαθιά εισπνοή και κατόπιν έκπνευσε όλο τον αέρα.Καθώς βγάζεις τον αέρα φέρε το σώμα σου σχεδόν στη πρόκυψη.Ορθωσε το σώμα σου χωρίς να βάλεις αέρα και καθώς είσαι όρθιος ρούφα τη κοιλιά σου και μείνε έτσι όσο αντέχεις,χωρίς αέρα. Αυτό είναι ένα "σετ"_

FightMe
07-09-12, 20:22
Γεια σε ολους, για ακομη μια φορα θελω να εκφρασω τις αποριες μου. Επειδη στο προηγουμενο τοπικ μου υπηρχαν καποια σχολια για το αν ψαχνω πριν δημιουργισω ενα τοπικ να σας πω οτι εψαξα τοσο στο φορουμ οσο και στο ιντερνετ ωστοσο δν ειδα καποια σιγουρη απαντηση. Ειναι δυνατον να μην γυμνασεις ολους τους κοιλιακους σου το ιδιο? Καπου διαβασα οτι ειναι πιθανον ενω καπου αλλου ακριβως το αντιθετο και ειμαι καπως μπερδεμενος. Επισης επι της ευκαιριας για να μην δημιουργς και αλλο τοπικ θελω να εκφρασω μερικες αποριες μου για την προπονηση μου.
1)Καταρχας γυμναζομαι καθημερινα(περιπου 55-60 λεπτα κοιλιακους-χερια στο σπιτι) και μερα παρα μερα πηγαινω και τρεχω αρκετα χιλιομετρα ενω σχεδιαζω συντομα να στριμωξω και 2-3 φορες την εβδομαδα γυμναστηριο. Ξερω οτι ειναι υπερβολικο να γυμναζομαι καθημερινα αλλα οι ασκησεις μου δεν ειναι τοοοοσο μεγαλης πια εντασης οποτε μπορω να τα βγαλω περα χωρις μυϊκους πονους. Οπως πολλοι αντρες ετσι και εγω θελω να δω το περιβοητο six-pack πριν απο την ωρα του, οποτε ποσους κοιλιακους θα μου προτινατε να κανω καθημερινα?(αυτην την στιγμη κανω 4 ασκησεις απο 3-5 σετ καθε ασκηση και 10-15 επαναληψεις αλλα δν με καιει ιδιαιτερα)
2) Για εναν περιεργο λογω παρολο που δν εχω πολυ λιπος πανω μου και ποτε μου δν ημουν χοντρος(αυτην την στιγμη ειμαι 77 κιλα και 1,88-1.89 υψος) τα ποδια μου ειναι αφυσικα χοντρα. Ηδη οπως προανεφερα τρεχω και κανω αρκετα συντηριτικη διατροφη(σχεδιαζω να αρχισω και οργανα για ποδια). Υπαρχει κατι αλλο που πρεπει να κανω?
Σας ευχαριστω εκ των προτερων

RAMBO
07-09-12, 20:28
Οι κοιλιακοί είναι ένας μύς,γυμνάζεται όπως και οι υπόλοιποι..το πάρα πολύ δεν είναι πάντα καλό και ούτε σημαίνει οτι θα δείς six pack μια μέρα αρχίτερα..αυτό είναι πίο πολύ θέμα διατροφής,δεν χρειάζεται να κάνεις κάθε μέρα 3 άντε 4 φορές την βδομάδα είναι μια χαρά

marvin
07-09-12, 21:06
Οι κοιλιακοί είναι ένας μύς,γυμνάζεται όπως και οι υπόλοιποι..το πάρα πολύ δεν είναι πάντα καλό και ούτε σημαίνει οτι θα δείς six pack μια μέρα αρχίτερα..αυτό είναι πίο πολύ θέμα διατροφής,δεν χρειάζεται να κάνεις κάθε μέρα 3 άντε 4 φορές την βδομάδα είναι μια χαρά

:thumbup: με καλυψε ο Ραμπο να προσθεσω οτι ισως υπερβαλεις και στο τρεξιμο με συνεπεια να κρατανε νερα τα ποδια σου και να σου δινουν την εικονα οτι ειναι παχια!!:welcome:

FightMe
08-09-12, 00:42
:thumbup: με καλυψε ο Ραμπο να προσθεσω οτι ισως υπερβαλεις και στο τρεξιμο με συνεπεια να κρατανε νερα τα ποδια σου και να σου δινουν την εικονα οτι ειναι παχια!!:welcome:

στο τρεξιμο δεν θα ελεγα οτι περβαλω απο την αποψη οτι κραταω αντοχες ποτε δεν βγαινω "off". Το προβλημα με τα ποδια το εχω απο τοτε που θυμαμαι τον εαυτο μου και εαν εχει ελατωθει(ελαχιστα μετα απο χασιμο 10 κιλων πριν αρκετους μηνες) ακομα ειναι μεγαλα και χοντρα. Τα οργανα και το τρεξιμο θα βοηθισουν η θα επιδυνωσουν την κατασταση?


Οι κοιλιακοί είναι ένας μύς,γυμνάζεται όπως και οι υπόλοιποι..το πάρα πολύ δεν είναι πάντα καλό και ούτε σημαίνει οτι θα δείς six pack μια μέρα αρχίτερα..αυτό είναι πίο πολύ θέμα διατροφής,δεν χρειάζεται να κάνεις κάθε μέρα 3 άντε 4 φορές την βδομάδα είναι μια χαρά

απο διατροφη καλα ειμαι εχω κοψει πολλες κακες συνηθειες. Επισης δεν ειναι οτι πιεζομαι να κανω καθε μερα πραγματικα το απολαμβανω και αισθανομαι καλα οποτε θα συνεχισω τουλαχιστον προς το παρον που εχω χρονο γιατι αργοτερα πιθανον να μην προλαβαινω καθε μερα.

math_
18-02-13, 20:32
καλημερα...παω γυμναστηριο 8-9 μηνες και σε αυτο το χρονικο διαστημα εχω κατεβει απο τα 85 στα 75 κιλα...ειμαι 35χρονων κ εχω υψος 1.80...εχω ''ανοιξει'' στο στηθος,τους τελευταιους 3 μηνες παιρνω ροφηματα πρωτεινης -υδατανθρακων συμφωνα με το αρθρο της μεταπροπονητικης διατροφης,προσπαθω να κανω διατροφη,εχοντας περιορισει τη ζαχαρη αλλά θελω να γραμμωσω τους κοιλιακους μου καθως εχει φυγει το λιπος εχει φανει το περιγραμμα των κοιλιακων αλλά δεν ειναι αυτο που λεμε ''φετες''...γνωμη σας ειναι οτι χρειαζεται να τροποποιησω τις κλασικες ασκησεις των κοιλιακων με τα ροκανισματα που κανω 3φορες την εβδομαδα ή να ''πειραξω'' την αεροβια που κανω 4 φορες την εβδομαδα Χ 30 λεπτα στο 7-7,5(μετρια ενταση);;;
Υποψη οτι βαρη κανω 5 φορες την εβδομαδα γυμναζοντας μια μυικη ομαδα καθε φορα...ευχαριστω...

Συγνωμη φιλε που θα σ απογοητευσω αλλα γνωμη μου ειναι πωσ οι λιγοι μηνεσ εξασκησησ,η αποτομη μειωση κιλων και η ηλικια σου δν θα σου επιτρεψουν να γινεισ ποτε αυτο που λεσ ''φετεσ'',ακουγεται σκληρο αλλα θα το διαπιστωσεισ εμπρακτα.Υπαρχουν επαγγελματιεσ αθληυεσ που στο θεμα των κοιλιακων δυσκολευονται,νομιζω πωσ βαζεισ πολυ ψηλα τον πυχη

panos.cy.gr
24-04-13, 22:39
καλισπερα...παιδια μετα απο τα κιλα που εχασα ..απο 89 σε 75 με 1.76 υψως θεωρω οτι τωρα πρεπει να φιγει το λιπος που εχω στην κοιλια...ρωτισα και μου λεγανε αεροβια και αεροβια...ομωσ καποιος μου ειπαι για λιποδιαλιτες..διαβασα στο φορυμ ομως εκανα και μια ερευνα στο διαδικτιο και αλλαξα γνωμη..δεν ευαλα αφτο το μινιμα αλλου διοτι εχω κατι ακομα...μου ειπαι ενας φιλος μου οταν κανω διαδρομο γιμναστιριου να βαζω σακουλι ναιλον η αφτη την μεβρανι που βαζουμε στα ανικτα δοχια οταν θα μπουν στο ψιγιο και τα θελουμε αεροστεγος...πες τε μου γνωμες για να χασω το κιλιακο λιπος και να φενονται καλυτερα οι κοιλιακι μου(τους τεσσερις εχω)..

redeem
31-05-13, 09:39
Καλημερα .Ξεκίνησα γυμναστηριο κοντα στους 2 μηνες πριν. Ειμαι 1.73 και 73 κιλα μου καναν λυπομέτρηση 17 % οταν ξεκίνησα. Εχω λίπος στην περιοχή της κοιλίας και μονο εκεί.Θέλω να φύγει χωρίς να χάνω μυς.Κανω διατροφή με μικρά γευματα προσπαθώ να τηρώ το ανα 3 ωρες.πίνω αρκετο νερό, δεν τρώω ανθυγειινά μονο μια φορα την βδομάδα.Στόχος μου ειναι να φύγει η κοιλία και μετα να χτίζομαι σιγα σιγα. Μου χουν πει να κανω αερόβια 45 λεπτά ,3 φορες την βδομάδα. Αλλοι μου χουν πει να δόσω εμφαση στα βάρη και να μειώσω το αερόβιο γιατί με την ανάπτυξη των μυών θα φύγει και η κοιλια? τι προτεινετε? γυμναστήριο παω 4 φορές την βδομάδα.

grtech
31-05-13, 18:27
Γεια σου redeem και καλώς ήρθες στην παρέα μας. :welcome:

Η ερώτηση σου έχει απαντηθεί πάρα πολλές φορές στο φόρουμ. Αν έχεις την υπομονή να ξεψαχνίσεις μερικά θέματα και χρησιμοποιήσεις την μηχανή αναζήτησης του φόρουμ (http://forum.bodybuilding.gr/search.php)θα βρεις απαντήσεις στα ερωτήματά σου.

Παράδειγμα κοίτα εδώ Συχνές απορίες σχετικά με βάρος-υγεία-διατροφή-προπόνηση (http://www.bodybuilding.gr/forum/showthread.php?2767-%CE%A3%CF%85%CF%87%CE%BD%CE%AD%CF%82-%CE%B1%CF%80%CE%BF%CF%81%CE%AF%CE%B5%CF%82-%CF%83%CF%87%CE%B5%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AC-%CE%BC%CE%B5-%CE%B2%CE%AC%CF%81%CE%BF%CF%82-%CF%85%CE%B3%CE%B5%CE%AF%CE%B1-%CE%B4%CE%B9%CE%B1%CF%84%CF%81%CE%BF%CF%86%CE%AE-%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%80%CF%8C%CE%BD%CE%B7%CF%83%CE%B7).

Γενικά να γνωρίζεις ότι δεν υπάρχει τρόπος τοπικής απώλειας λίπους μέσω της γυμναστικής και της διατροφής.

zoran
08-06-13, 17:39
redeem κι εγώ είμαι στα ίδια με εσένα και πάνω κάτω τα ίδια μου είπαν και εμένα για τη κοιλιά, αερόβια κ διατροφή, ή βάρη κ διατροφή. Δεν ξέρω εάν είναι απαντήσεις αυτά στο θέμα μας, εγώ θέλω να ρωτήσω εάν υπάρχει κ μια άλλη λύση εκτός από φάρμακα κ βλακείες... αυτές οι ζώνες που κάνουν δονήσεις στη κοιλιακή χώρα. Έχει δοκιμάσει κανείς υπεύθυνα και να μας πει τι παίζει με αυτές;

giotis1988
15-06-13, 01:35
καλησπερα σε ολους ειμαι καινουργιος στο σαιτ και ελπιζω να παρω μια μικρη βοηθεια στο προβλημα μου οπως πολλοι αλλοι εδω μεσα.
λοιπον το ερωτημα ειναι το εξης
κανω κοιλιακους στο γυμναστηριο καθε μερα 6 σετ 50 επαναληψεων και μετα αεροβια (αφου εχω κανει και βαρη πιο πριν) ειναι καλο αυτο που κανω η ειναι λαθος
δλδ πρεπει να κανω καθε μερα η οχι και ποσους,χρειαζεται να ασχολουμαι μονο με αυτους καποιες μερες?παλαιοτερα εκανα 15 σετ καθε μερα αλλα δεν ειχα πολυ καλο αποτελεσμα αντιθετα τωρα που μειωσα τα σετ αρχισα να βλεπω ....παρακαλω οποιος μπορει να μου δωσει καποια λυση....ευχαριστω!!!

beefmeup
15-06-13, 21:17
τους γυμναζεις οπως ολες τις μυικες ομαδες..3-4 σετ απο καμια 20αρα κ καλες επαναληψεις να σε πιανουν.
2 φορες ανα βδομαδα ειναι οκ,περισοτερο δεν θελει.

HXC_Νικος
17-06-13, 19:20
Η καλυτερη μεθοδος για λιπομετρηση δεν ειναι ουτε η τσιμπιδα,ουτε η ζυγαρια,ουτε το δερματοπτυχομετρο αλλα το DEXA.υπαρχουν μολις 3 στην Ελλαδα και σου κανει αναλυτικη μετρηση αλιπης μυικης μαζας,εσωτερικου-εξωτερικου λιπους,οστικη πυκνοτητα κ.α.Αυτο ειναι το καλυτερο για να μετρησεις τα αποτελεσματα σου,στην μυικη μαζα αλλα και στο λιπος.Επισης,δεν υπαρχει αυτο που λεμε ΒΑΡΥΚΟΚΑΛΟΣ , ειναι μυθος.

Necro
12-09-13, 16:01
Λοιπόν παιδιά θα σας πω τις εντυπώσεις μου στο θέμα... Και ίσως να μην με πιστέψουν αρκετοί γιατί είμαι αρχάριος στο θέμα. Αρχικά δεν γυμναζόμουν για 2-3 μήνες καθόλου λόγο πανελληνίων. Όμως έκανα τρομερή διατροφή για να κρατηθώ και να μην χαλάσει στο ελάχιστο το σώμα μου.

Εδώ και ένα μήνα ξαναξεκίνησα προπόνηση με βάρη κλπ... Κάνω 5-6 προπονήσεις την εβδομάδα, και ΚΑΘΕ μέρα προπόνησης 40 λεπτά κοιλιακούς. Τα αποτελέσματα που έχω είναι εμφανή και μπορώ να σας το αποδείξω με φωτογραφίες. Δεν έχω πάρει κανένα συμπλήρωμα και πραγματικά τρώω σωστά, αλλά θα φφάω και το γλυκάκι μου, τον καφέ μου με την ζάχαρη του κλπ... Κιόμως, έχω δει διαφορά!

Σε αντίθεση με παλιά που έκανα 3 φορές την εβδομάδα κοιλιακούς, σαφώς λιγότερο από 40 λεπτά και πρόσεχα τρομερά την διατροφή μου.

Ίσως να είναι έτσι το σώμα μου, πάντως το να προπονώ καλά τους κοιλιακούς μου και όχι να προσέχω ιδιαίτερα την διατροφή μου δούλεψε σε εμένα

Mikekan
12-09-13, 16:04
Δηλαδή δεν γυμνάζεις τίποτα άλλο? Κάνεις μόνο κοιλιακούς? :green:

Necro
13-09-13, 00:31
Δηλαδή δεν γυμνάζεις τίποτα άλλο? Κάνεις μόνο κοιλιακούς? :green:

Κάνω 3 χλμ ποδήλατο , προπόνηση με βάρη μετά κοιλιακους και μετά αλλά 3 χλμ ποδηλατο

Redbul
23-09-13, 19:48
Έχω χαμηλό ποσοστό λίπους, αλλά η κοιλιά μου δεν είναι εντελώς επίπεδη. Εξέχει λίγο λόγω χαλαρότητας. Μόνο άμα τη ρουφήξω μέσα, φαίνεται μια μικρή γράμμωση. Μήπως χρειάζονται και ασκήσεις για κοιλιακούς που τις έχω αμελήσει τελείως;

grtech
24-09-13, 15:06
Ότι αφήνεις απροπόνητο σε εγκαταλείπει. :P

Πέρα απο την πλάκα, κάποιες βασικές ασκήσεις προπονούν τους κοιλιακούς μέχρι ένα σημείο και πάντα σε συνάρτηση με το πρόγραμμά σου αλλά αν θέλεις να έχεις την καλύτερη φόρμα που μπορείς τότε πρέπει να τους γυμνάζεις όπως τους υπόλοιπους σκελετικούς μύες. :welcome:

giannaras13
25-09-13, 12:17
μηπως πρεπει καθε τοσο να αλλαζουμε και το προγραμμα για τους κοιλιακους? χτες αλλαξα μια ασκηση και εβαλα reverse crunches και πιαστηκαν οπως στην αρχη :D

grtech
28-09-13, 20:24
Γεια σου giannaras13 :welcome:.
Όπως έχουμε εξηγήσει το μυικό ''πιάσιμο'' δεν είναι ο ενδεικνυόμενος τρόπος για να καταλάβουμε ότι έχουμε πρόοδο στην προπόνηση μας.

Στην περίπτωση όμως που σου αρέσει αυτή η αίσθηση ή νομίζεις οτι έχεις κάνει καλή γυμναστική και ανεβαίνεις ψυχολογικά, ναι είναι μια στρατηγική να αλλάζεις κάθε τόσο τις ασκήσεις, ή το εύρος επαναλήψεων και τα κιλά ή το χρόνο ξεκούρασης ανάμεσα στα σετ και γενικά την μεθοδολογία ενός ασκησιολογίου για να σοκάρεις τους μυς.

giannaras13
28-09-13, 21:10
Γεια σου giannaras13 :welcome:.
Όπως έχουμε εξηγήσει το μυικό ''πιάσιμο'' δεν είναι ο ενδεικνυόμενος τρόπος για να καταλάβουμε ότι έχουμε πρόοδο στην προπόνηση μας.

Στην περίπτωση όμως που σου αρέσει αυτή η αίσθηση ή νομίζεις οτι έχεις κάνει καλή γυμναστική και ανεβαίνεις ψυχολογικά, ναι είναι μια στρατηγική να αλλάζεις κάθε τόσο τις ασκήσεις, ή το εύρος επαναλήψεων και τα κιλά ή το χρόνο ξεκούρασης ανάμεσα στα σετ και γενικά την μεθοδολογία ενός ασκησιολογίου για να σοκάρεις τους μυς.
Γεια σου grtech... Ναι,με αυτη τη εννοια πιο πολυ..σου δινει αλλη αυτοπεποιθηση,,ενα αισθημα οτι οντως δουλεψαν οι μυες σου :)

grtech
23-11-13, 08:01
Παρακάτω δίνετε μια έρευνα που διεξήχθη πάνω σε 24 συμμετέχοντες, 14 άνδρες και 10 γυναίκες ηλικίας μεταξύ 18 με 40 χρονών, χωρισμένη σε δύο γκρουπ το κοντρόλ γκρουπ που δεν θα έκανε καμία άσκηση (CG) και το γκρουπ (AG) που ακολούθησε ένα πρόγραμμα εκγύμνασης κοιλιακών αποτελούμενο απο επτά ασκήσεις των δύο σετ δέκα επαναλήψεις η κάθε μία πέντε φορές την βδομάδα για έξι βδομάδες.

Το τελικό συμπέρασμα που βγήκε είναι οτι δεν υπήρξε καμία αξιοσημείωτη διαφορά στην απώλεια σωματικού βάρους, απώλεια σωματικού λίπους ή απώλεια τοπικού λίπους απο την κοιλιακή χώρα, μεταξύ των δύο γκρουπ.

Το μόνο που παρατηρήθηκε είναι ότι το δεύτερο γκρουπ (AG) παρουσίασε αύξηση σχεδόν 50% στον αριθμό των επαναλήψεων - αντοχή στις συγκεκριμένες ασκήσεις κοιλιακών που περιείχε η ρουτίνα της έρευνας.

Άλλη μια έρευνα που καταρρίπτει τον μύθο που υπάρχει σε όσους ξεκινούν να ασχολούνται με την γυμναστική ότι με τους κοιλιακούς καταφέρνουμε τοπική λιποδιάλυση στην κοιλιακή χώρα.

Δυστυχώς δεν έχω πρόσβαση στο paper για αυτό ως πηγή της έρευνας υπάρχει μόνο το Abstract.

The effect of abdominal exercise on abdominal fat. (http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21804427) - J Strength Cond Res. 2011 Sep;25(9):2559-64.

totis
23-11-13, 14:08
^
Πολύ σωστα.........Εγω θα πω απλα οι κοιλιαλοι φτιαχνονται στην κουζινα....;)

giannaras13
23-11-13, 14:59
παιδια εσεις που εχετε δει κοιλιακους :P στο 10% θα φανουν και τα 6 μερη ? ειμαι 13% .το καλοκαιρι θελω να ειμαι 10%..

piou
26-11-13, 17:25
καλησπερα παιδια,
εχω το εξης θεμα
εχω κατω απο 10% λιπος και αρκετα γυμνασμενους κοιλιακους αλλα δεν πεταγονται αρκετα.
δηλαδη οταν ειμαι χαλαρος φενονται οι 2-4 κοιλιακοι ενω οταν σφιγκομαι πετανε ολοι
τι μπορω να κανω για να μειωσω ακομα το λιπος και πως να πεταξω κιαλο τους κοιλιακους μου ωστε να μην σφιγγομαι και να φενονται.(ενας φιλος μου ειπε να κανω κοιλιακους με βαρη αλλα δεν ξερω καμια ασκηση αν ξερει κανεις ας προτεινει)

Gaspari
26-11-13, 20:01
Ποσα κιλα εισαι μαν; Υψος;

piou
26-11-13, 21:10
Ποσα κιλα εισαι μαν; Υψος;


1.78 και 58 κιλα

Ανδρεας
26-11-13, 22:50
:welcome: παιζει να εχεις 2-5% λιπος
δεν φενονται 1) επειδη ισως δεν υπαρχουν αρκετοι μυς και πρεπει να δουλεψεις κι αλλο σε ασκησεις κοιλιακων 2) ισως επειδη εισαι αρκετα κιλα κατω απο το υψος σου και μπορει να φταει στο να φαινονται γεματοι/μεγαλοι 3) γεννετικα

dromeas
09-06-14, 11:08
καλημερα σε ολους

Παιδια αν και ασχολούμενος αρκετα με το αθλημα 3χρονια τωρα με σοβαρη διατροφη και προπονηση και αρκετο διαβασμα θα ρωτήσω κατι που οταν το ρωτάνε αλλοι νευριαζω.Εχω σημαντικο ποσοστο λιπους στο σωσίβιο μετα απο 1μιση μηνα γραμμωση και πραγματικα δεν ξερω τι να κανω.Σίγουρα ειναι απόρροια της υπερθερμιδικης περιοδου αλλα και των προηγούμενων χρόνων γτ ποτέ μου δεν στέγνωσα πραγματικα εκει κάτω παρόλο που οι κοιλιακοι μου φαίνονταν καθαρα ψηλα.Ειμαι ηδη 3 κιλα κατω απο τα μεγιστα και αρχίζωνα καθαριζω αλλα στο συγκεκριμένο σημειο τιποτα.και ξέρω οτι δεν φευγει τοπικα το λίπος.ΕΙναι πολυ ενοχλητικό να το βλέπω να διπλώνει πανω από το παντελονι ενω κανω αεροβιο 2-3 φορες/βδμ πρωινη και αλλες 2 ΗΙΙΤ μετα τα βάρη.Η διαφορά όμως φέτος ειναι οτι δεν γυμναζω τους κοιλιακους μου αρκετα και σε μεγάλες εντάσεις λόγω καποιων ζάλαδων που ειχα οταν έκανα ροκανίσματα.Πιστεύεται όμως ότι φταίει η ποσότητα των σετ-επαναλήψεων στους κοιλιακούς ή θα μπορούσε να ειναι κατι αλλο ας πούμε ορμονικο (θυρεοηδης).Γιατι μου φαινεται περίεργο να γυμναζομαι 250 μερες το χρονο με εμφαση στη διατροφη και τον ύπνο και να εχω αυτο το πράγμα, ενώ το υπόλοιπο σώμα μου ακολουθει τισ προσπάθειέσ

Mikekan
09-06-14, 11:49
Στην αρχή μιλάς για σωσίβιο και στη συνέχεια για έλλειψη ασκήσεων κοιλιακών.

Υποθέτω ότι το πρόβλημα υπάρχει και στις δύο περιοχές. Φαντάζομαι γνωρίζεις ότι η συγκεκριμένη περιοχή είναι η πιο δύσκολή και το λίπος φεύγει στο τέλος από κει. Αυτό που χρειάζεσαι είναι υπομονή, στρατιωτική διατροφή και ίσως πρωινή αερόβια με άδειο στομάχι.

Από άποψη συμπληρωμάτων τώρα γιοχιμβίνη και καφείνη πριν το πρωινό αερόβιο γενικά βοηθούν στη συγκεκριμένη περιοχή.

Επαναλαμβάνω όμως ότι πρώτα από όλα χρειάζεται χρόνος και στρατιωτική διατροφή.

Δεν νομίζω ότι είναι θέμα μη άσκησης της συγκεκριμένης περιοχής.

dromeas
09-06-14, 14:57
με 100-130 γρ υδαταν ειμαι τη μερα.Στα 82 κιλα.Δεν πινω καθολου.Εχω παραμελήσει τους κοιλιακους σαν ειδική ομάδα μυων.Δεν σημαινει όμως οτι δεν τουσ γυμναζω με τα βαρια σετ σκουοτ και αρσεων.Η υπομονη ειναι αλλο θεμα.Γνωρίζω οτι ειναι μεσα στα οπλα και δεν ειναι αυτο το θέμα μου.Ουτε απαιτώ να διώξω το σωσίβιο σε 2 μηνες γραμμωσησ.Απορώ με το οτι δεν εχει φύγει εδω και 3 χρονια μονιμα απο πάνω μου.Με το που τσιμπαω υδατανθρακα τον χειμώνα απευθειασ γεμίζει και ξαναγίνεται όπωσ πριν.Δηλάδη δεν βλέπω αισθητη διαφορα χρόνο με τον χρόνο αναλογικα με το υπόλοιπο σωμα.

billy89
10-06-14, 01:58
Λες ότι δεν απαιτείς να φύγει το σωσίβιο με 2 μήνες γράμμωσης. Και μετά λες ότι όταν ξανατρώς υδατάνθρακα το χειμώνα το ξαναπαίρνεις. Και ότι δε βλέπεις διαφορά 3 χρόνια τώρα.

Αν λοιπόν όλο το χειμώνα κάνεις βαθύ bulking και κάθε καλοκαίρι κάνεις μόνο 2 μήνες γράμμωση, είναι απόλυτα λογικό να μην φεύγει το σωσίβιο.

Επίσης αν μέσα σε 1,5 μήνα γράμμωση έπεσες στα 100-130 γρ υδατάνθρακα κάτι δεν κάνεις καλά.

morgoth
10-06-14, 09:39
μεγαλη ταλαιπωρια αυτο το σωσιβιο...

εγω ακομα δε το χω χασει. και ειναι ακομα πιο δυσκολο εφοσον το χω απο εφηβος. :green:

νομιζω πως εκτος απο υπομονη θελει εξυπνο φαγητο για ενα μεγαλο χρονικο διαστημα. ετσι ωστε να κρατας τον μεταβολισμο ψηλα. και ενδεχομενως θυσια σε μυικα κερδη. δηλαδη δε γινεται να θες να μπαζωσεις και να μηνεχεις σωσιβιο.. πρεπει να θεσεις προτεραιοτητες.

Constantine Ang
22-08-14, 21:48
λοιπον παιδια θελω να ρωτησω ειμαι 70 κιλα και 1.76 γενικοτερα τα 2 τελευταια χρονια λογω προγραμματος εκανα ασχημη διατροφη και εχω χασει πολυ γραμμωση εχω ακομα τους 4 πρωτους κοιλιακους αλλα εχω συσσωρευσει λιπος χαμηλοτερα γενικοτερα το προγραμμα μου δεν μου δινει περιθωρια για πολυ καλη διατροφη τι μπορω να κανω για να αποκτησω παλι και τους 8?

Darth
23-08-14, 01:33
λοιπον παιδια θελω να ρωτησω ειμαι 70 κιλα και 1.76 γενικοτερα τα 2 τελευταια χρονια λογω προγραμματος εκανα ασχημη διατροφη και εχω χασει πολυ γραμμωση εχω ακομα τους 4 πρωτους κοιλιακους αλλα εχω συσσωρευσει λιπος χαμηλοτερα γενικοτερα το προγραμμα μου δεν μου δινει περιθωρια για πολυ καλη διατροφη τι μπορω να κανω για να αποκτησω παλι και τους 8?

chernobyl?

Constantine Ang
26-08-14, 18:45
Καλησπερα παιδια ειμαι καινουργιος στο group εεε ειμαι 71 κιλα και 1.76 υψος ειχα εντελως 8 pack και πολυ γραμμωση αλλα λογω δουλειας και προγραμματος δεν μπορουσα τα 2 τελευταια χρονια να τρεφομαι σωστα οποτε εχασα ενα μερος του ογκου και της γραμμωσης τωρα εχω τους 4 πανω κοιλιακους και τους πλαγιους αλλα οχι τους κατω.Κανω γυμναστηριο 1 μιση χρονο αλλα και παλι λογω προγραμματος δεν προλαβαινω να κανω σωστη διατροφη τι μπορω να κανω για να εχω παλι τα ιδια αποτελεσματα?

Aspasia
27-10-14, 11:48
hello πεδες ειμαι νεο μελοσ στο site και θελω μια μικρι βοιθια.. πια ειναι η σοστι διατροφι για τελιους κοιλιακους και πιεσ ασκισισ κοιλιακον??

Ελένη Νικολ
31-10-14, 01:57
Ποιο θεωρειται ειναι το καλυτερο πραγμα για να γινουν οι κοιλιακοι;; Να γυμναζομαστε αποκλιστηκα μονο για κοιλιακους;;η συμβαλουν και αλλα για ενα ορατο αποτελεσμα;; (περα απο την διατροφη αυτο ειναι δεδομενο εννοειται)

ArgoSixna
31-10-14, 02:00
Καθαρα διατροφη. Και με ελαχιστη προσπαθεια το αποτελεσμα θα ειναι εμφανες

Ελένη Νικολ
31-10-14, 02:07
μονο διατροφη;; Δηλαδη αυτος που κανει 100 κοιλιακους την ημερα χωρις διατροφη με καποιοn που κανει 50 κοιλιακους την ημερα,εμφανη αποτελεσματα θα εχει ο δευτερος...μονο και μονο λογο διατροφης;;

ArgoSixna
31-10-14, 02:11
Ναι , εγγυημενα. Αν μιλουσαμε με νουμερα θα ελεγα οτι με 10+ διατροφη εχεις καλυτερα αποτελεσματα απο 100+χωρις διατροφη


Μπορω να σου βγαλω προγραμμα με 4 προπονησεις τον μηνα και διατροφη και να εχεις καλυτερα αποτελεσματα απ οτι 6φορες/βδομαδα αλλα χωρις διατροφη.

Ελένη Νικολ
31-10-14, 02:12
Καταλαβα, λιγους και καλους με καλη διατροφη ;)

stef.
31-10-14, 12:27
Όσο γυμνασμένοι και να ειναι οι κοιλιακοι σου αν απο πανω υπάρχει ένα στρώμα λίπους δεν θα φανεί τιποτα...

PanosDanis
31-10-14, 23:29
Να κανω μια ερωτηση κ γω. Ειμαι τυπος που παιρνει ευκολα λιπος στο σωσιβιο και στον ποπο. Ημουν σχετικα χοντρουλης και με διατροφη, προπονηση κλπ καταφερα να χασω σχεδον ολο το σωσιβιο ειχε μεινει λιγο που δε με ενοχλουσε πολυ. Μπηκα στον ογκο απο τον αυγουστο και η περιφερεια στον λιγο πιο κατω απ τον αφαλο απο 76 εχει παει 83. οι κοιλιακοι μου φαινονται μονο κατω απο το φως και θολα ενω το V εχει χαθει εχει φουσκωσει γενικα η κοιλια. Τον ιανουαριο μεχρι τον μαιο-ιουνιο θα κανω αυστηρα υποθερμιδικη διατροφη οπως και παλαιοτερα (με αεροβιες σωστες τροφες κλπ). Θα καταφερω να το χασω; και να παω στα ιδια εκατοστα περιφερειας;

Να σημειωσω πως ημουν 65 κιλα και τωρα ειμαι στα 77. στοχος ειναι τα 80 κιλα μεχρι τον ιανουαριο. Δηλαδη απο τον αυγουστο μεχρι τον ιανουαριο 15 κιλα. Ναιι ειναι υπεραρκετα το ξερω αλλα οι θερμιδες μου αυξηθηκαν κατα 400-500. επισης δε πιστευω να ειναι καθαρα 15 αν βγαλω τα υγρα που εχω κατακρατησει. Μηνα πριν ειχα κανει και χρηση κρεατινης και ανεβηκα 1.5-2 κιλα.

ArgoSixna
31-10-14, 23:38
13 κιλα , μετα να χασεις 15. Δεν ηταν καλυτερα να παρεις 2 για να χασεις μετα "κανενα" ??

PanosDanis
31-10-14, 23:58
13 κιλα , μετα να χασεις 15. Δεν ηταν καλυτερα να παρεις 2 για να χασεις μετα "κανενα" ??

Τι εννοεις ακριβως δε σε καταλαβα

ArgoSixna
01-11-14, 00:03
Για ποιον λογο να παρεις 15 κιλα? Και οχι 2-3 αντε 4 κιλα.. 1 κιλο τον μηνα..

PanosDanis
01-11-14, 00:07
Γιατι πιστευα οτι, οτι κιλα εξτρα και λιπος παρω μετα θα προσπαθησω να το χασω. Το σκεφτομουν σαν πως να στο πω υψωνα θερμιδες μπορει να επαιρνα λιπος αλλα θα ειχα σιγουρο μυικο κερδος (γιατι η διατροφη μου ειναι αρκετα κομπλε σε π/υ/λ). Δεν τρωω δηλαδη σαβουρα. απλα εχω παρει αυτο το λιπος. Ξερω οτι το μυικο μου κερδος θα ειναι 2-2,5 κιλα καπου εκει δε νομιζω παραπανω. Αλλα αμφιβαλω αν μπορω να ξανα χασω το λιπος που εχω βαλει τωρα στο βαθμο που το εχασα την 1η φορα δε ξερω γιατι

PanosDanis
26-11-14, 00:08
Να ρωτησω κατι που σιγουρα θα εχει υποθει αλλα δε μπορω να ψαξω ολο το θεμα για να το βρω.
Εχει διαφορα η προπονηση κοιλιακων ελευθερα με την αντισταση με βαρη στο μηχανημα? (σιγουρα εχει αλλα τι ειναι προτιμοτερο; )

ArgoSixna
26-11-14, 23:53
Διαλεξε μια απο τις δυο πρωτες , μαζι με την τριτη! 1-2 φορες την βδομαδα . Ειναι υπεραρκετο , αν προσεχεις τι τρως δεν χρειαζεσαι κατι αλλο.


https://www.youtube.com/watch?v=dBGnl6I-Kw4


https://www.youtube.com/watch?v=STJndOhVZT0


https://www.youtube.com/watch?v=pSHjTRCQxIw

Μανθουλης
04-06-15, 22:44
γεια σας και παλι!εχω 8.2 λιπος και κανω κανονικα κοιλιακους εδω και αρκετο διαστημα!το προβλημα μου ειναι οτι ειναι ενω εχω καταφερει να βγαλω ενα 4pack οι κατω κοιλιακοι αρνουνται να βγουν παρολου που μπορω να τους πιασω!ενδεχομενως να εχω μαζεμενο αρκετο λιπος εκει η κατι παρομοιο!ξερεται καποια τροφη που ισως βοηθαει στην απωλεια του λιπος σε αυτο το σημειο η καποιο αλλο trick?

Mikekan
05-06-15, 00:10
Πως μέτρησες το 8.2;

PanosDanis
05-06-15, 00:18
Επισης εξαρταται και απο τις λιποαποθηκες του καθενος. Εμενα π.χ μου φαινονται 6 μεχρι πανω απ τον αφαλο που δεν εχω λιπος και γυρω απ τον αφαλο εχω περισσοτερο συσσωρευμενο λιπος παρ ολο που αν παιξω με την κοιλια ρουφηγματα και τετοια μπορω να διακρινω και τους αλλους 2. Τοπικο αδυνατισμα δεν εχει. υποθερμιδικη διατροφη, βαρη, υπομονη κ αγιος ο Θεος

Mitsos.al
10-02-16, 01:47
Εχω ακουσει οτι για να δεις αποτελεσματα στην γραμμωση στην κοιλια δεν ειναι καλο να κανεις καθε μερα κοιλιακους αλλα θα πρεπει μερα παρα μερα(κατι που ισχυει για ολες τις μυικες ομαδες νμζ).... βεβαια το προγραμμα που μου εχουν βγαλει στο γυμναστηριο επειδη πηγαινω καθημερινα εχει σε καθε προπονηση να κανω κοιλιακους...ισχυει κατι τετοιο ;;;:unsure:

Χαράλαμπος
10-02-16, 11:28
Για να δεις αποτελέσματα στη λεγόμενη γράμμωση στην κοιλιά ρόλο παίζει η διατροφή! Από κει και πέρα θεωρώ περιττό να κάνεις κάθε μέρα ασκήσεις κοιλιακών, 2 φορές την εβδομάδα είναι μία χαρά.

Fataoulas
10-02-16, 14:56
Ειναι και αυτοι που κανουν ΚΑΘΕ μερα κοιλιακους, και αν τους ρωτησεις γιατι, σου απαντουν οτι θελουν να τους κανουν πιο γρηγορα. Αυτοι λοιπον, δε προκειτε να δουν ΠΟΤΕ τους κοιλιακους, γιατι απλα δε καταλαβαινουν οτι αν δε κανεις διατροφη, κοιλιακους ΔΕ βλεπεις.... τοσο απλα

(Αυτος που σου εβγαλε το προγραμμα, ρωτα τον γιατι να μη κανεις και ποδια καθε μερα μαζι με τους κοιλιακους? Και πλατη? και ωμους? )

Όπου_υπάρχει_θέληση_
10-02-16, 15:17
Εξαρατάται τι θες να πετύχεις....

Καθημερινή προπόνηση κορμού γενικά, κάνουν αθλητές πολεμικών τεχνών συνήθως και όχι σωματικής διάπλασης....

2 φορές την βδομάδα αρκούν ή και 1 (αν παίζεις με αρκετή ένταση) και κάνεις και βαριά squat και άρσεις...

Αλλά και οι μυς του κορμού σαν όλους τους υπόλοιπους μυς αντιμετωπίζονται...η προπόνηση διαφοροποιείται ανάλογα με το άθλημα και τον στόχο :welcome:

Mitsos.al
10-02-16, 16:07
ευχαριστω για τις απαντησεις!! απλα επειδη ξερω οτι πρεπει να αφηνουμε κενα αναμεσα σε καθε μυικη ομαδα και οχι να κανουμε καθε μερα με προβληματισε ...βεβαια νμζ το προγραμμα μου γενικα εχει ελλειψεις διοτι περα απο τους κοιλιακους μου εχει συχνα απο την μια μερα στην αλλη την ιδια μυικη ομαδα και καπου στα μισα της βδομαδας μου εχει κυκλικη προπονηση οπου κανω ολες τις μυικες ομαδες απλα με αλλες ασκησεις απο αυτες των αλλων ημερων .. :unsure:

Ε.Τ.
10-02-16, 22:51
Το προγραμμά σ δεν το ξερω αλλά το κυκλικο προγραμμα ενδείκνυται για αρχαριους ειδικά σαν πρωτη επαφή με τα βαρη π ετσι κ αλλιώς η ενταση δε θα ειναι μεγάλη.. Οι κοιλικακοί καθε μερα ομως ειναι υπερβολή, δυο φορές ειναι υπεραρκετές..

Mitsos.al
11-02-16, 00:28
https://www.youtube.com/watch?v=dfwnCDvd1WA

εγω δοκιμασα αυτες τις ασκησεις και εμεινα πολυ ευχαριστημένος... πρωτη φορα ενιωσα οτι πραγματικα γυμναζω τους κοιλιακους μου!!! εσεις τι λετε ειναι καλες να τις συνεχισω ή να δω αλλες?:weights::weights::weights:

Zeraw13
16-03-16, 21:49
καλησπερα , μια ερωτηση αν μπορειτε να μου απαντησετε : εχω προβλημα με την μεση μου και δεν κανω εξεζητημενες ασκησεις γενικα στο γυμ , αλλα θα ηθελα να ρωτησω για τουσ κιλιακους συγκεκριμενα π κανω 3 φορεσ την εβδομαδα, κανω 3 ασκησεις : ροκανισματα με τεντομενα χερια να φτασουν τα γονατα (10-12) , αρσεις ποδιων στο πατωμα(10-12) , και plank (30 sec) ,γενικα προσπαθω να κανω 3 σετ .. εχω παρατηρησει οτι στα ροκανισματα στο 2 σετ βγαινει με δυσκολια και στο 3 τα μισα γιατι δεν μπορω να σηκωθω ενω στις αλλες ασκησεις βγαινουν κανονικα . να αλλαξω ασκηση ωστε να μπορω να βγαζς καθε ασκηση ολοκληρη ?

alexis777
28-05-16, 15:32
Θέλω να φτιαξω κοιλιακούς.γυμναζομαι χρόνια και νιώθω οτι έχουν τον κατάλληλο όγκο άλλα το λίπος της κοιλιαας δεν φεύγει με τιποτα

Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

alexis777
28-05-16, 15:42
Πείτε γρηγορρα

Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δημητρης 1924
28-05-16, 19:57
Διατροφη τελος

vaggan
28-05-16, 21:18
Θέλω να φτιαξω κοιλιακούς.γυμναζομαι χρόνια και νιώθω οτι έχουν τον κατάλληλο όγκο άλλα το λίπος της κοιλιαας δεν φεύγει με τιποτα

Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalkστο αβαταρ εσυ εισαι?γιατι αν εισαι εσυ δεν θα κανεις κοιλιακους κοκαλιακους θα κανεις και θα μεινεις 5 κοκκαλα αστους δεν ειναι για σενα ακομα