PDA

Επιστροφή στο Forum : Οτι εχει σχεση με τους κοιλιακους



Σελίδες : [1] 2

philipposmich
24-04-09, 12:48
Συγγνωμη που χρησιμοποιω το θεμα αυτο για να κανω την ερωτηση μου, αλλα δε θα ηθελα να ανοιξω ενα καινουριο. Θα ηθελα να ρωτησω το εξης. Στην περιοχη της κοιλιας στο σημειο των κοιλιακων και συγκεκριμενα στη μεση τους (αν τους θεωρησουμε σαν ενα ορθιο παραλληλογραμμο) πιεζω με τα δαχτυλα μου στη δεξια και την αριστερη πλευρα και μπαινει αρκετα μεσα.Καταλαβαινω πως ειναι λιπος αυτο,ομως η ερωτηση μου ειναι "που πηγε το κρεας;". Ειναι δυνατον να μην υπαρχει κρεας εκει;Πρεπει να μπαινει και μισο δαχτυλο μεσα. Μιλαω για τις περιοχες που ειναι στη φωτογραφια με τα βελακια. Καποιος με εμπειρο ματι τι ποσοστο λιπους θα ελεγε πως εχω;Θα γινει και η λιπομετρηση σε λιγο καιρο.Απλα ρωταω.
Ευχαριστω


1214

Eimai_fetes
24-04-09, 14:33
Δεν νομιζω πως οσο εμπειρο ματι κ να εχεις, μπορει κανεις να καταλαβει το λιπους σου.... ειναι τελειως ενδεικτικο κ κατα πασα πιθανοτητα θα πεσει εξω (θεωρω εγω)...

Οσο για τους κοιλιακους που λες, απλα μαλλον δεν ειναι πολυ γυμνασμενοι-διογκωμενοι κ γιαυτο καπου τους χανεις... εχουμε το ιδιο σωματοτυπο κ εχουμε το ιδιο προβληματακι....
Παντως το λιπος γυρω απο την κοιλια φευγει με πολυ κοπο κ προσπαθεια....
εγω θα σου προτεινω να συνεχισεις ετσι.... να προσπαθησεις να χασεις κ αλλο
λιπος απο την κοιλια, δες πως παει, κ μετα μπες για ογκο.... ;)

Υ.Γ. Πιο αδυνατος απο 88 κιλα που φαινεσαι.... εισαι μαλλον βαρυκοκκαλος

philipposmich
24-04-09, 16:34
Δεν νομιζω πως οσο εμπειρο ματι κ να εχεις, μπορει κανεις να καταλαβει το λιπους σου.... ειναι τελειως ενδεικτικο κ κατα πασα πιθανοτητα θα πεσει εξω (θεωρω εγω)...

Οσο για τους κοιλιακους που λες, απλα μαλλον δεν ειναι πολυ γυμνασμενοι-διογκωμενοι κ γιαυτο καπου τους χανεις... εχουμε το ιδιο σωματοτυπο κ εχουμε το ιδιο προβληματακι....
Παντως το λιπος γυρω απο την κοιλια φευγει με πολυ κοπο κ προσπαθεια....
εγω θα σου προτεινω να συνεχισεις ετσι.... να προσπαθησεις να χασεις κ αλλο
λιπος απο την κοιλια, δες πως παει, κ μετα μπες για ογκο.... ;)

Υ.Γ. Πιο αδυνατος απο 88 κιλα που φαινεσαι.... εισαι μαλλον βαρυκοκκαλος

Δεν ειμαι το παιδι που ανοιξε το θεμα. Απλα εγραψα εδω την απορια μου. Ειμαι 66 κιλα...1.74

philipposmich
25-04-09, 11:37
Συγγνωμη που χρησιμοποιω το θεμα αυτο για να κανω την ερωτηση μου, αλλα δε θα ηθελα να ανοιξω ενα καινουριο. Θα ηθελα να ρωτησω το εξης. Στην περιοχη της κοιλιας στο σημειο των κοιλιακων και συγκεκριμενα στη μεση τους (αν τους θεωρησουμε σαν ενα ορθιο παραλληλογραμμο) πιεζω με τα δαχτυλα μου στη δεξια και την αριστερη πλευρα και μπαινει αρκετα μεσα.Καταλαβαινω πως ειναι λιπος αυτο,ομως η ερωτηση μου ειναι "που πηγε το κρεας;". Ειναι δυνατον να μην υπαρχει κρεας εκει;Πρεπει να μπαινει και μισο δαχτυλο μεσα. Μιλαω για τις περιοχες που ειναι στη φωτογραφια με τα βελακια. Καποιος με εμπειρο ματι τι ποσοστο λιπους θα ελεγε πως εχω;Θα γινει και η λιπομετρηση σε λιγο καιρο.Απλα ρωταω.
Ευχαριστω

Καποιος εχει να πει κατι αλλο;

StathisSs
29-05-09, 06:26
εγώ νομίζω οτι ειναι πολύ απλο...
οι κοιλιακοί δεν ειναι παντα παράλληλοι και με το ίδιο μέγεθος
δες στην photo να καταλάβεις τι εννοώ http://www.aolcdn.com/aolr/guys-beach-body-six-pack-400a050307.jpg
αυτό δεν σημαίνει οτι εχεις κάποιο πρόβλημα απλα ετσι ειναι το σώμα σου οπως και των περισσοτερων :D
ελπίζω να βοήθησα :toast:

philipposmich
29-05-09, 12:27
Εκανα λιπομετρηση και βρηκε ποσοστο 11.8%...Δε μπορω να καταλαβω ομως τι ειναι αυτη η πλαδαροτητα καθως εαν σφιξω τους κοιλιακους μπορω και τους πιανω...Ολο το λιπος εκει ειναι συγκεντρωμενο;

Tassos
29-05-09, 17:29
γεια χαρα και απο εμενα, το ποσοστο λιπους που αναφερεις δειχνει να ειναι αρκετα χαμηλο, με τι ειδους οργανο μετρηθηκες? Το ποιο αξιοπιστο κατα τη γνωμη μου ειναι το δερματοπτυχομετρο. Μη σε νοιαζει το θεμα των κοιλιακων μυων με κοπο αλλα κυριως με υπομονη και καλη διατροφη θα εμφανιστουν. Αρχικα προσπαθησε να τους τονωνεις δυο φορες την εβδομαδα (κατα προτημηση με τουλαχιστον δυο μερες κενο αναμεσα στις προπονησεις) αλλα να ξερεις πως θα γυμναστουν εξισου η καλυτερα με ασκησεις οπως αρσεις θανατου, σκουτ, και κωπηλατικες με μπαρα. :weights:

philipposmich
29-05-09, 20:07
Ωραιες αυτες οι ασκησεις που λες αλλα δυστυχως υπαρχει προβλημα μονιμο με τη μεση και αυτες απαγορευονται....

Tassos
29-05-09, 22:58
ok δεν ηξερα για το προβλημα μεσης σου, παντως εγω εχω θεμα με τη μεση μου και εχω και σχολιωση. Παρολα αυτα απο το καιρο που εχτισα μια ζωνη μυων (ραχιαιων κοιλιακων) με διαφορες ασκησεις μαζι και αυτων που σου ανεφερα σταματησαν οι ενοχλησεις σταδιακα...;)

leangains
29-05-09, 23:30
τι εννοείς που πήγε το κρέας? μήπως εννοείς που πήγε το σπλαχνικό λίπος "άδειασε", έφυγε, μεταβολίστηκε, και έμεινε το λίπος κάτω άπό το δέρμα, προφανώς έχασες πολύ γρήγορα λίπος και το δέρμα δεν πρόλαβε να προσαρμοστεί, επιπλέον οι πλάγιοι κοιλιακοί σου είναι ακόμα σχετικά όχι τόσο γυμνασμλενοι και γιαυτό τα δάχτυλά σου μπαίνουν μέσα στα πλάγια, κάνε κ λίγους πλάγιους. φυσικό είναι μη τρελαίνεσαι

StathisSs
30-05-09, 01:12
προφανώς έχασες πολύ γρήγορα λίπος και το δέρμα δεν πρόλαβε να προσαρμοστεί, επιπλέον οι πλάγιοι κοιλιακοί σου είναι ακόμα σχετικά όχι τόσο γυμνασμλενοι και γιαυτό τα δάχτυλά σου μπαίνουν μέσα στα πλάγια, κάνε κ λίγους πλάγιους. φυσικό είναι μη τρελαίνεσαι

ναι καλα τα λεει ο lean απλά μπορεί να ειναι και ο σωματοτυπος σου ετσι και να κραταει πιο πολυ λιπος στην κοιλια, οποτε ο συνδιασμος ολων αυτων το κανει να φαινεται ετσι...
απλα οντως μην τρελαινεσαι ειναι φυσιολογικο :thumbup:

TRIANTAFYLLOU
06-06-09, 21:50
τι πιό φυσιολογικό να έχει κάποιος λίπος στην κοιλιά , απλα σε άλλους είναι πιο σφιχτό και σε άλλους πιο μαλακο και νερουλό .
υπάρχουν και σημεία όπως ανάμεσα στους κοιλιακούς η πλάγια τα μπόσκα που λέμε που εκει τα δάχτυλα μπορεί να πηγαίνουν πιο μέσα δεν είναι τίποτε το αφύσικο όσο αναπτύσονται οι μυς και γίνονται πιο σφιχτοί τόσο θα αλλαζει και αυτό και δεν θα υπάρχει αυτή η υφή .

κοιλιακούς όλοι έχουν απλα σε άλλους απο την αγυμνασία είναι σαν κλωστές και χαλαροί και σε άλλους είναι σφιχτοί και εντονοι αλλα με την προπόνηση και διάρκεια όλα γίνονται και βάζοντας μυς αλλαζει και ο μεταβολισμός και χάνετε πιο ευκολα το λίπος.

nikolas1
16-09-09, 12:41
καλημερα...παω γυμναστηριο 8-9 μηνες και σε αυτο το χρονικο διαστημα εχω κατεβει απο τα 85 στα 75 κιλα...ειμαι 35χρονων κ εχω υψος 1.80...εχω ''ανοιξει'' στο στηθος,τους τελευταιους 3 μηνες παιρνω ροφηματα πρωτεινης -υδατανθρακων συμφωνα με το αρθρο της μεταπροπονητικης διατροφης,προσπαθω να κανω διατροφη,εχοντας περιορισει τη ζαχαρη αλλά θελω να γραμμωσω τους κοιλιακους μου καθως εχει φυγει το λιπος εχει φανει το περιγραμμα των κοιλιακων αλλά δεν ειναι αυτο που λεμε ''φετες''...γνωμη σας ειναι οτι χρειαζεται να τροποποιησω τις κλασικες ασκησεις των κοιλιακων με τα ροκανισματα που κανω 3φορες την εβδομαδα ή να ''πειραξω'' την αεροβια που κανω 4 φορες την εβδομαδα Χ 30 λεπτα στο 7-7,5(μετρια ενταση);;;
Υποψη οτι βαρη κανω 5 φορες την εβδομαδα γυμναζοντας μια μυικη ομαδα καθε φορα...ευχαριστω...

Littlejohn
16-09-09, 13:16
Δεν είναι θέμα άσκησης... Με την άσκηση θα τους δώσεις απλώς λίγο όγκο και καλύτερο σχήμα. Αυτο όμως δεν σημαίνει ότι θα φανούν κιόλας, όταν καλύπτονται από ένα στρώμα λίπους (όσο γυμνασμένοι και να ναι)...

Για να κάνεις εμφάνιση ``φέτες``, πρέπει να κατεβάσεις αρκετά το ποσοστό του λίπους σου. Συνήθως οι περισσότεροι δείχνουν καλά τους κοιλιακούς από το 10% λίπους και κάτω...

Θέλει ψάξιμο και άλλο στην διατροφή σου και σωστή αεροβική, για να αρχίζεις να κατεβάζεις λίπος...

:welcome::welcome:

KATERINI 144
16-09-09, 13:23
^^ +1 :thumbup:

dream420
17-09-09, 07:59
Αυτο με το λιπος ισχυει απολυτα απο εκει και περα πρεπει να διωξεις και τα υγρα που πιθανον υπαρχουν αναμεσα στους κοιλιακους και το δερμα σου. Βαλε αεροβιο οπως ειπες και αυξησε την ποσοτητα του νερου που περνεις και αν θεσ μειωσε το αλατι (τωρα για το αλατι οι περισοτεροι θα διαφωνησουν καθως οι γνωμες διαφερουν πανω σε αυτο το θεμα νομιζω υπαρχει ενα σχετικο αρθρο που λεει οτι δεν πρεπει να το ελατωνεις κιολας αλλα εγω παντα εβλεπα καλιτερο αποτελεσμα οταν το εβγαζα εντελως απο την διατροφη μου και προσθετα διουρητικα)

philipposmich
17-09-09, 13:04
Υπάρχει το παρακατω πολυ καλο αρθρο για τους κοιλιακους απο το Muscle and Fitness. Οποιος εχει διαθεση ας το μεταφρασει γιατι τα online μεταφραστηρια δεν κανουν καλη δουλεια.


Do you have a problem revealing your rock-hard chiselled abs to the public?

Yes? Why so?

Oh, they aren’t “ready” yet?

Let’s be honest for a moment. They never are ready. You’ve been saying for years, “Just another week, that’s all I need,” or “I just don’t have good abs.” These may be causes of your problem, but perhaps you haven’t considered the following factors:

1. The Genetics Factor

Regardless of what you’ve been told or what you’ve read, genetics is a major factor. It’s not a limiting factor in your ability to attain six-pack abs, but it’s a key factor nonetheless. The shape of your abdominals is decided at birth, so deal with it. I know guys that have twelve percent body fat and still have ripped abs, and guys at seven percent that are still struggling to reveal the bottom of their abs. You cannot change the shape of your abs or make the cuts between your abs deeper using abdominal exercises.

I’ve seen guys doing crunches with the smallest range of motion conceivable in a vain effort to deepen the gaps between their abs. You can’t non-surgically change the shape or orientation of your muscle. Concentration crunches-or whatever you want to call them-are futile, and a nonsensical way to try to develop a deeper cut. I hate to be the bearer of bad news, but the only way you’re going to deepen your cuts is to fix your diet and lose some bodyfat. Period. This introduces us to the bodyfat factor.

2. The Bodyfat Factor

Next to genetics, this is the most important factor of them all. You MUST lower your bodyfat in order for your abs to show up. You can do all the abdominal work in the world, and even the right type and amount of weight training, but if you don’t reduce bodyfat, you’ll never see your abs and your dreams of having a six-pack will have to be put on hold.

Some people will be able to see their abs start to appear at around ten to eleven percent bodyfat, whereas most will need to be down around seven or eight percent to see signs of their six-pack coming through. This has a lot to do with genetics, and it’s out of your control.

To attain a true six-pack, where your abs are really popping, you’ll have to drop down to six percent bodyfat or less, and that can only be achieved by using an effective resistance training program, metabolic-type work like intervals and circuit training and, most importantly, nutrition. It’s been said before-but let’s say it again-that your abs are made in the kitchen, so get your kitchen in order and start eating clean to get, and keep, those abs lean! That transitions us nicely into the nutrition factor.

3. The Nutrition Factor

Your abs, along with the rest of your physique development, originate in the kitchen. You can’t overcome poor nutrition with training. I know you’ve heard it before, but you’ll still have that cheeseburger and tell yourself you’ll train it off later in the gym. It doesn’t work like that, trust me. You shouldn’t be training to battle poor nutrition. If you do, you’ll be chasing your tail for years. You need to address your current goals: revealing those abdominal muscles, not training hard to stay the same and maintain your current physique. That’s essentially what you’re doing!

“Insanity: doing the same thing over and over again and expecting different results.” - Albert Einstein

When it comes to nutrition, you have to “eat clean,” so do it! You know this already, but you’ll have that chocolate bar and make your next training session about compensation, and not about advancing to the next level of leanness. If you want to get your abs lean and develop a six-pack you can be proud of, you need to be strong and resist eating crap!

Supplementing with high quality fish oil has actually been shown to assist with bodyfat loss, especially in the abdominal region. This wonderful supplement has shown exciting results that are about as close to non-surgical spot reduction as you’re going to get!

Keeping yourself hydrated is essential when you want to show off that chiselled six-pack. I know you think water has nothing to do with your abs, but there are a number of reasons I’ve mentioned water here. If you’re dehydrated, your body will retain water. Your body stores water in the only available storage space under your skin. This stored water will actually look like excess fat.

Drinking water will keep you occupied, help you satisfy cravings and actually speed up your metabolic rate. All of these factors are minor, but they add up and contribute to revealing your abdominal muscles.

4. The Exercise Factor

You may be surprised to see exercise or training so far down the list of factors. It’s an obvious factor in your abdominal development, but not the biggest. The primary training mistake people make when trying to develop six-pack abs happens when they’re performing ineffective programs and exercises.

When it comes to exercising or training for the attainment of six-pack abdominals, you need to train using big compound lifts, unilateral exercises, bodyweight exercises, sprint training and metabolic-type work, and you need to incorporate some highly effective abdominal exercises.

The focus needs to be on resistance training, and it must be resistance training for the entire body, making sure you target the body’s metabolic hot spots (your back, chest and lower body). We’re looking to stimulate your metabolism and create an afterburn effect that burns fat after the workout as well as during.

5. The Cardio Factor

Cardio is always going to be a key factor in your quest to achieve lean six-pack abdominals. I have a problem here, too. Too often, people engage in the wrong modes of cardio. They perform routines that are time consuming and damaging to the metabolism, and they burn off precious muscle in the process!

Low intensity cardio training has its time and place. Go for a stroll or walk the dog. Do not go to a gym and creep your way through a “cardio” session. You’re there to train, so do it. Introduce intervals into your training routine, rev up your metabolism, and start burning some real fat.

In order to accelerate fat loss, you need to engage in high intensity cardio routines and start thinking about intensity when it comes to your cardio routines, not duration.

6.The Crunch Factor

This is listed last because crunches and all other “direct” abdominal exercises are the least important piece of the puzzle for achieving a lean set of abs. The biggest mistake most people make when training to achieve ripped abdominals is zoning in on them exclusively.

On the surface, it appears to make sense. Your abs flex your spine, so flexion becomes the primary exercise mode for developing abs. This is the “crunch.” Your biceps can rotate your forearm, but that doesn’t mean you’ll develop massive biceps if you stand there twisting your arms. This also holds true for the abdominals.

These factors are an essential blueprint for you to follow if you’re serious about revealing your abs once and for all. If you follow the principles outlined above, your six-pack is guaranteed.

Ian Graham, CPT and Bryan Kavanagh, BSc CSCS
Co-Authors of ‘The Athletic Body System’

nikolas1
17-09-09, 19:21
ευχαριστω παιδια για τις απαντησεις σας....το αγγλικο αρθρο ειναι πολυ ωραιο και αξιζει να μεταφραστει απο καποιον που ξερει καλυτερα αγγλικα απο μενα...θα δω τι θα κανω με τη διατροφη αν και μου φαινεται αρκετο ζορι να πεσω απο το 18 στο 8% ποσοστο λιπους για να φανουν οι κοιλιακοι...

Littlejohn
17-09-09, 19:52
Αν βάλεις στόχο και εκπαιδεύσεις σωστά το μυαλό σου, τότε τίποτα δεν είναι ζόρι...

Και να ξεκινήσεις από 18% λίπος δεν είναι δα και γολγοθάς. Σκέψου ότι υπάρχουν και άλλοι σε πολύ χειρότερη μοίρα. Εγώ ξεκίνησα από 39,5% :rolf::rolf: και έχω ακόμα να κατεβάσω άλλα 10% για να μπω σε μονοψήφια νούμερα...:weights:

nikolas1
23-09-09, 12:48
οταν λεω ζορι εννοω οτι ηδη στη διατροφη μου εχω κανει αρκετες ''θυσιες'' ,ακομη κ την καφεινη εχω κοψει διοτι συμφωνα με το αρθρο της κρεατινης,η χρηση καφεινης πιθανον να παρεμποδιζει την ευεργετικη δραση της κρεατινης,οποτε σκεφτειτε οτι πριν απο 9 μηνες ετρωγα μπριζολες και παιδακια και τωρα εχουμε κοψει σχεδον τα παντα,διωξαμε τη ζαχαρη,διωξαμε το καφε κ θα πρπει τωρα να στερηθω κι αλλα για να γινουν φετες οι κοιλιακοι...αυτο βεβαια ειναι δικο μου προβλημα και συγνωμη που σας απασχολω...
κ μια χιουμοριστικη ερωτηση:με τοση νηστεια κ ασκηση μηπως να σκεφτω να μονασω στο αγιο ορος καλυτερα;;;)))))

Jumaru
23-09-09, 22:12
Απαντηση: ΝΑΙ , εκτός και αν ο Θεός λαμβάνει υπόψη τις θυσίες για το απολλώνιο κορμί αλλα χλωμό :turtle:
Προσωπικά και με τα μυαλά που έχω τώρα , δεν αξίζουν οι κοιλιακοί τον κόπο...
(ήρεμα με τις μούτζες λεμεεε :rolf:)

ralph
23-09-09, 22:31
Για μενα Νικολα...οι κοιλιακοι(οπως και ολοι οι αλλοι μυς) για να φανουν και να φαινονται ωραια......δεν αρκει μονο η αεροβια και η ελλατωση του σωματικου λιπους.Θα πρεπει να τους συμπεριφερεσαι οπως ολους τους μυς,που σημαινει οτι και μια φορα τη βδομαδα να τους γυμναζεις ειναι αρκετα(αλλωστε οι κοιλιακοι και γενικα η μεση εμπλεκεται σε πολλες ασκησεις.......αν δεις π.χ πολυ pro δεν συμπεριλαμβανουν στα προγραμμα τα τους κοιλιακους,βεβαια τι δημοσιευουν τα περιοδικα ειναι αλλο θεμα.....:unsure:).Λοιπον εγω θα σε συμβουλευα(αν βεβαια μπορεις) να κανεις ροκανισματα με δισκους βαρους και να συμπεριλαβεις πιο συνθετες ασκησεις,οπως αρσεις γονατων στο μονοζυγο,ιπταμενα ροκανισματα κ.τ.λ
Τετοιες ασκησεις αν θες πες θα τους φουσκωσουν,αν θες πες θα τους δωσουν σχημα.Απο κει και περα ειναι θεμα διατροφης και λιποδιαλυσης......αλλα πρωτα πρεπει να τους χτισεις...

nikolas1
24-09-09, 10:22
''να κανεις ροκανισματα με δισκους βαρους και να συμπεριλαβεις πιο συνθετες ασκησεις,οπως αρσεις γονατων στο μονοζυγο,ιπταμενα ροκανισματα κ.τ.λ''
μπορεις σε παρακαλω φιλε ralph να μου πεις πως γινονται τα ιπταμενα ροκανισματα κ τα ροκανισματα με βαρος;;; διοτι εγω κανω τα κλασικα ροκανισματα(100 ροκανισματα και αλλους 100 κλασικους κοιλιακους μια φορα την εβδομαδα και δυο φορες την εβδομαδα κανω 50 ροκανισματα και 100 κλασικους).Ευχαριστω...

jojos46
24-09-09, 14:07
λαθος εκανα συγνωμη...

ralph
24-09-09, 17:38
''να κανεις ροκανισματα με δισκους βαρους και να συμπεριλαβεις πιο συνθετες ασκησεις,οπως αρσεις γονατων στο μονοζυγο,ιπταμενα ροκανισματα κ.τ.λ''
μπορεις σε παρακαλω φιλε ralph να μου πεις πως γινονται τα ιπταμενα ροκανισματα κ τα ροκανισματα με βαρος;;; διοτι εγω κανω τα κλασικα ροκανισματα(100 ροκανισματα και αλλους 100 κλασικους κοιλιακους μια φορα την εβδομαδα και δυο φορες την εβδομαδα κανω 50 ροκανισματα και 100 κλασικους).Ευχαριστω...

Κανε 3-4 ασκησεις απο 3-4 σετ.Οσο για τις ασκησεις δες το αρθρο της ιστοσελιδας.....32 ασκησεις για τελειους κοιλιακους.

pavlos88_1988
17-10-09, 18:32
giasas:thumbup:.. exo mia apori epidi kano tin mera 1000 me 2000 kiliakous xoris kamia ali askisi poses 8ermides xano??kai ine kalo na kano ka8imerina tosous kiliakous??

**** Γραφουμε με ελληνικους χαρακτηρες,είναι κανονας του φόρουμ.Μods Team *****

thegravijia
17-10-09, 18:44
giasas:thumbup:.. exo mia apori epidi kano tin mera 1000 me 2000 kiliakous xoris kamia ali askisi poses 8ermides xano??kai ine kalo na kano ka8imerina tosous kiliakous??
φενοντε οι κιλιακοι σου?

Exci
17-10-09, 18:59
giasas:thumbup:.. exo mia apori epidi kano tin mera 1000 me 2000 kiliakous xoris kamia ali askisi poses 8ermides xano??kai ine kalo na kano ka8imerina tosous kiliakous??
Χανεις 3,5 θερμιδες με καθε ροκανισμα. Οκ πλακα κανω, 1 χανεις.



...Anyway, γιατι κανεις μονο κοιλιακους? Με τοσες επαναληψεις δεν κανεις και τιποτα, ποιος σου προτεινε να κανεις κατι τετοιο?

pavlos88_1988
17-10-09, 20:52
Χανεις 3,5 θερμιδες με καθε ροκανισμα. Οκ πλακα κανω, 1 χανεις.



...Anyway, γιατι κανεις μονο κοιλιακους? Με τοσες επαναληψεις δεν κανεις και τιποτα, ποιος σου προτεινε να κανεις κατι τετοιο?

kanis den mou protine apo monos mou ton fevrouario ksekinisa exo spiti mou diadromo trexo kamia fora kai kano pio poli kiliakous..ego nomiza oso pio poles epanalipsis toso pio kali gramosi kano..gia afto graftika simera edo gia na akouo kapies simvoules giati diavasa se mia istioselida oti i poles epanalipsis travmatizoun tous kiliakous..poses prepi na kano kanonika??


**** Γραφουμε με ελληνικους χαρακτηρες,είναι κανονας του φόρουμ.Μods Team *****

pavlos88_1988
17-10-09, 20:56
φενοντε οι κιλιακοι σου?

nai ala den ine telia gramomeni kano kiliakous apo to fevrouario sxedon ka8e mera ala exo ena provlima ime diskilios kai poli diskola na xaso kila..


**** Γραφουμε με ελληνικους χαρακτηρες,είναι κανονας του φόρουμ.Μods Team *****

sTeLaKoS
17-10-09, 20:59
Καταρχας γραφε ελληνικα, είναι ενας απ τους κανονες του foroum. Δε διαβαζονται τα greeklish.

Για τους κοιλιακούς τώρα, τα περισσοτερα προγραμματα που εχω διαβασει έχουν 4-5 σετ απο 20-30 ροκανισματα. Και όλο αυτό 3 φορές τη βδομάδα το πολύ.
Δεν υπαρχει λόγος να κανεις περισσοτερα, δε κερδιζεις κατι. Αντιθετα, ίσως χανεις κιολας.
Και εδω θα ξαναπω το χιλιοειπωμενο:turtle:, οι κοιλιακοί φτιάχνονται στη κουζίνα και όχι με την υπερβολική άσκηση.

pavlos88_1988
18-10-09, 18:55
hello πεδες ειμαι νεο μελοσ στο site και θελω μια μικρι βοιθια.. πια ειναι η σοστι διατροφι για τελιους κοιλιακους και πιεσ ασκισισ κοιλιακον??

*** Μην ανοιγεις 2 τόπικς για το ίδιο θεμα,είναι περιττο.Mods Team ****

sTeLaKoS
18-10-09, 19:21
hello πεδες ειμαι νεο μελοσ στο site και θελω μια μικρι βοιθια.. πια ειναι η σοστι διατροφι για τελιους κοιλιακους και πιεσ ασκισισ κοιλιακον??

Διάβασε αυτό (http://www.bodybuilding.gr/bodybuilding/index.php?option=com_content&task=view&id=67&Itemid=57) για γράμμωση και αυτο (http://www.bodybuilding.gr/bodybuilding/index.php?option=com_content&task=view&id=33&Itemid=54) για ασκήσεις κοιλιακών.
Γενικα, διάβασε τα αρθρα του φορουμ, έχεις πολλά να μάθεις,

pavlos88_1988
18-10-09, 19:45
Διάβασε αυτό (http://www.bodybuilding.gr/bodybuilding/index.php?option=com_content&task=view&id=67&Itemid=57) για γράμμωση και αυτο (http://www.bodybuilding.gr/bodybuilding/index.php?option=com_content&task=view&id=33&Itemid=54) για ασκήσεις κοιλιακών.
Γενικα, διάβασε τα αρθρα του φορουμ, έχεις πολλά να μάθεις,

ευχαριστω πολι :toast::thumbup:..


αφτο το καινουριο μιχανιμα που βγικε τορα με τισ δονισισ που λενε 15' λεπτα αρκουν ειναι καλο?

sTeLaKoS
18-10-09, 19:58
Ποιο εννοεις? Τις πλατφορμες δονησεων ή τις ζώνες?

pavlos88_1988
18-10-09, 20:08
Ποιο εννοεις? Τις πλατφορμες δονησεων ή τις ζώνες?


το power plate?

sTeLaKoS
18-10-09, 20:24
http://forum.bodybuilding.gr/showpost.php?p=107202&postcount=527

Διαβασα αυτο προσφατα στο φορουμ, δεν εχω δικη μου αποψη. Δεν εχω κανει καν

Polyneikos
19-10-09, 13:19
αυτο τείνει να καταργηθει γιατί ακουγεται ότι η δόνηση προκαλεί προβλήματα στους σπονδυλους και άλλα σημεια,παντως στην Αμερικη που είχε γινει το μπαμ θα εκλειψει,τωρα εμεις σε αυτες τις μοδες είμαστε καποια χρόνια πισω ,θα ερθει η εξελιξη καποια στιγμη...

koulisss
12-06-10, 20:56
γεια σας παιδεια ειμαι 18 χρονων εχω υψος 173 και ειμαι 79 κιλα.αρχισα το γυμναστιριο πριν 6 μινες με στοχο να χασω τα περιτα κιλα που ειχα να γραμωσο και μετα να αρχισω προγραμα για ογκο και σιγα σιγα να εβαζα μυικα κιλα και σε 2 χρονακια ελπιζο να μπορεσω να κατεβω και σε αγωνες. ως τωρα τα πηγα πολυ καλα απο 94 κιλα που ιμουν επεσα στα 79 κιλα αλα το θεμα ειναι πως απο την κοιλια δν βλεπω να χανω ευκολα λιπος εχω εκεινο το μικρο σοσιβιο κοιλιτσα και δν μπορω να το ξεφορτωθο.ι αεροβια που κανω απο τοτες που αρχισα ειναι ι εξεις 20 λεπτα χαλαρο τρεξιμο τζοκινγκ και ελιπτικο ενα 20 λεπτο σε γριγορι ενταση την 1μερα 8α κανω διαδρομο και την αλη ελιπτικο εναλαξ τα εχω αρχισα να κανω και προσφατα κοιλιακους με βαρη παλια εκανα χωρις,εχετε κατη να μου προτεινετε γιανα χασω το λιπος απο την σινγκεκριμενη περιοχη?ελπιζο να μπορεσετε να με βοηθησετε ευχαριστω!

giannis64
12-06-10, 21:04
η κοιλιά είναι το πιο δύσκολο σημείο, αλλά δεν γίνετε να χάσεις μόνο από εκεί. με βασική προϋπόθεση ότι κάνεις σωστή διατροφή διάβασε εδώ

Αεροβική ναι αλλά... σε τι ένταση; (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?t=492) κα γενικα εδω Αεροβική άσκηση και λιποδιάλυση (http://forum.bodybuilding.gr/forumdisplay.php?f=23)
και θα σε βοηθησει!!

micong0
21-06-10, 20:41
Χαιρετώ όλους και όλες :shifty:
Σας διαβάζω αρκετό καιρό και πραγματικά χαίρομαι για τη σαφήνεια των συμβουλών σας και την όλη προσπάθεια που καταβάλετε για την πληροφόρησή μας.



Ζητάω προκαταβολικά συγνώμη που ανοίγω το 1.896 θέμα σχετικά με τους κοιλιακούς αλλά επειδή κάπου "χάθηκα" με τόσες πληροφορίες (αντικρουόμενες κάποιες φορές) κι επειδή κάθε περίπτωση είναι ξεχωριστή, θα ήθελα τη γνώμη όσων το κατέχουν είτε εμπειρικά είτε γνωστικά -επιστημονικά.

Σταμάταω όμως τους προλόγους και μπαίνω στο κυρίως θέμα :unsure:

Είμαι 27 ετών, 178 cm και 73 κιλά.
Αθλούμαι κατά περιόδους και έχω καλό μεταβολισμό καθώς όλη μου τη ζωή υπήρξα αδύνατος χωρίς την παραμικρή προσπάθεια.
Ξεκίνησα τον περασμένο σεπτέμβρη γυμναστήριο εντατικά και σε διάστημα 4 μηνών περίπου πήρα 8 κιλά (ήμουν 65).
Ο στόχος λοιπόν επετεύχθη καθώς είναι μυικά κιλά επί το πλείστον αλλά θέλω να "στεγνώσει" η κοιλιά και να φανούν οι κοιλιακοί οι οποίοι υπάρχουν δυνατοί και ακμαίοι αλλά δε φαίνονται όσο τούς αξίζει. :rolleyes:

Δεν έχω σωσίβιο ή "κοιλιά" , είναι τελείως επίπεδη αλλά υπάρχει λίπος λογικά που εμποδίζει τους κοιλιακούς να ξεχωρίσουν αφού φαίνονται αλλά σαν ένας ενιαίος.

Σουβλάκια , πίτσες (junk food γενικά) τσιγάρα, ποτά, αναψυκτικά,
και πολύ λιπαρά φαγητά ΔΕΝ τρώω.
Επομένως προσέχω αρκετά χωρίς όμως να μετράω θερμίδες,μπουκιές κτλ και χωρίς να ακολουθώ συγκεκριμένη διατροφή με δοσολογίες, γεύματα κτλ. Επίσης δεν παίρνω κανένα συμπλήρωμα.

Θέλω λοιπόν να μου πείτε σχετικά με αερόβια άσκηση πόση να κάνω (τον τελευταίο καιρό κάνω γύρω στα 40 λεπτά διάδρομο και ελλειπτικό, 3 φορές τη βδομάδα) καθώς και κάποιες τροφές που θα πρέπει να αποφεύγω για να δώ αποτελέσματα (πχ μακαρόνια έχω ακούσει κτλ) και γενικότερα κάποιες συμβουλές για να "στεγνώσει" η κοιλιά χωρίς όμως έχω σημαντική απώλεια μυικών κιλών (στο μέτρο του δυνατού) καθώς τα πήρα με κόπο και προσπάθεια μεγάλη.

thanx in advance και sorry για το μακροσκελές μήνυμα. :lol:

Mitsen
22-06-10, 01:03
Καλησπέρα φιλε micong0.
Αν θες περνα και από τα new members να μας πεις μια καλησπέρα και να μας συστηθείς!

Το να φαίνεσαι"αδύνατος" δεν σημαίνει ότι δεν έχεις και λίπος.
Κάποιος που εσύ θεωρείς χοντρό μπορεί να έχει το ίδιο και και λιγότερο ποσοστό λίπος από εσένα αλλα περισσότερη μυϊκή ανάπτυξη.;)


Το να διατηρήσεις τον μυϊκό σου ιστό και να κάψεις το λίπος είναι μια συνεργασία καλής διατροφής (κύριος) και γυμναστικής. Χρειάζεσαι κατάλληλα ποσοστά πρωτεϊνών, υδατανθράκων και λιπαρών οξέων. Υπάρχουν τόσα πολλά ερωτήματα στο post σου, που προσωπικά μπορώ να σου απαντώ μέχρι τα ξημερώματα και θα σου δημιουργηθούν νέα!
Το πρώτο βήμα είναι να αποφεύγεις (όπως πολύ καλά κανεις) τι σαβουροφαγία. Τα τηγανητά, τα fast food, κλπ όπως πολύ σωστά ανάφερες. Επίσης Οι μύες έχουν "μνήμη". Aν σταματήσεις την γυμναστική και ατροφήσουν θα επανέρθουν ποιο γρήγορα στα επίπεδα που ήντουσαν όταν γυμναζόσουν. Αποφεύγω να δίνω μασημένη τροφή ακόμα και στην αδερφή μου που με ρωτα χίλια πράγματα.
Καλο θάταν να διάβαζες προσεκτικά τα πολύτιμα αυτά άρθα που έχουν γραφτεί περί διατροφής.

Δεν ξέρω αν βρεθεί κάποιος με περισσότερη υπομονή από εμενα ώστε να σου απαντήσει σε όλα αυτά.. (μακάρι να βρεθεί!)
Σου εύχομαι καλο ξεκίνημα!:toast:

Psychopath
22-06-10, 10:09
Χαιρετώ όλους και όλες :shifty:
Σας διαβάζω αρκετό καιρό και πραγματικά χαίρομαι για τη σαφήνεια των συμβουλών σας και την όλη προσπάθεια που καταβάλετε για την πληροφόρησή μας.



Ζητάω προκαταβολικά συγνώμη που ανοίγω το 1.896 θέμα σχετικά με τους κοιλιακούς αλλά επειδή κάπου "χάθηκα" με τόσες πληροφορίες (αντικρουόμενες κάποιες φορές) κι επειδή κάθε περίπτωση είναι ξεχωριστή, θα ήθελα τη γνώμη όσων το κατέχουν είτε εμπειρικά είτε γνωστικά -επιστημονικά.

Σταμάταω όμως τους προλόγους και μπαίνω στο κυρίως θέμα :unsure:

Είμαι 27 ετών, 178 cm και 73 κιλά.
Αθλούμαι κατά περιόδους και έχω καλό μεταβολισμό καθώς όλη μου τη ζωή υπήρξα αδύνατος χωρίς την παραμικρή προσπάθεια.
Ξεκίνησα τον περασμένο σεπτέμβρη γυμναστήριο εντατικά και σε διάστημα 4 μηνών περίπου πήρα 8 κιλά (ήμουν 65).
Ο στόχος λοιπόν επετεύχθη καθώς είναι μυικά κιλά επί το πλείστον αλλά θέλω να "στεγνώσει" η κοιλιά και να φανούν οι κοιλιακοί οι οποίοι υπάρχουν δυνατοί και ακμαίοι αλλά δε φαίνονται όσο τούς αξίζει. :rolleyes:

Δεν έχω σωσίβιο ή "κοιλιά" , είναι τελείως επίπεδη αλλά υπάρχει λίπος λογικά που εμποδίζει τους κοιλιακούς να ξεχωρίσουν αφού φαίνονται αλλά σαν ένας ενιαίος.

Σουβλάκια , πίτσες (junk food γενικά) τσιγάρα, ποτά, αναψυκτικά,
και πολύ λιπαρά φαγητά ΔΕΝ τρώω.
Επομένως προσέχω αρκετά χωρίς όμως να μετράω θερμίδες,μπουκιές κτλ και χωρίς να ακολουθώ συγκεκριμένη διατροφή με δοσολογίες, γεύματα κτλ. Επίσης δεν παίρνω κανένα συμπλήρωμα.

Θέλω λοιπόν να μου πείτε σχετικά με αερόβια άσκηση πόση να κάνω (τον τελευταίο καιρό κάνω γύρω στα 40 λεπτά διάδρομο και ελλειπτικό, 3 φορές τη βδομάδα) καθώς και κάποιες τροφές που θα πρέπει να αποφεύγω για να δώ αποτελέσματα (πχ μακαρόνια έχω ακούσει κτλ) και γενικότερα κάποιες συμβουλές για να "στεγνώσει" η κοιλιά χωρίς όμως έχω σημαντική απώλεια μυικών κιλών (στο μέτρο του δυνατού) καθώς τα πήρα με κόπο και προσπάθεια μεγάλη.

thanx in advance και sorry για το μακροσκελές μήνυμα. :lol:

Καλημέρα φίλε μου. Αν και εγώ νέος στο άθλημα, θα σου πω πολύ περιληπτικά τι έχω καταλάβει από αυτά που γράφουν τα παιδιά εδώ μέσα.
Κατ'αρχήν τοπικό λίπος με τοπικές ασκήσεις δεν χάνεται, απλά ενισχύονται οι εν λόγω μυικές ομάδες - πράγμα καλό.
Με σωστό συνδιασμό υποθερμιδικής διατροφής (εδώ μια ματιά στο φόρουμ είναι εύκολη) και αεροβικής άσκησης (ή συνδιασμό προπόνησης με βάρη+αεροβική) το σώμα θα μπει σε μια διαδικασία καύσης του λίπους (και δυστυχώς λίγου μυικού ιστού). Η σειρά του "στεγνώματος" και ανάδειξης γραμμωμένων μυών (δηλ. π.χ. ώμοι, μετά πόδια, πλάτη, μετά στήθος, μετά κοιλιακοί, γλουτοί κ.τ.λ.) έχει να κάνει με τη λειτουργία του σώματος του καθενός. Εδώ πιστεύω παίζουν ρόλο και οι ορμόνες που καθορίζουν την αποθήκευση, διαχείρηση και χρήση του λίπους.
Το θέμα είναι ότι κάνεις τα ανωτέρω και σιγά σιγά γραμμώνει όλο το σώμα - δεν επλέγεις μυική ομάδα.
Τέλος, είναι λογικό ότι, όσο πιο ακριβής είναι κάποιος σε αυτό που θέλει να κάνει το πετυχαίνει πιο γρήγορα και σωστά. Που σημαίνει ότι αν θες γρηγορότερα και αμεσότερα αποτελέσματα, αν πριν δεν μετρούσες τώρα θα μετράς. Αν πριν δεν ζύγιζες, τώρα θα ζυγίζεις (για θερμίδες και πρωτεϊνη-υδατάνθρακα γράφω).
Έτσι φτιάχνεις ένα ωραίο εβδομαδιαίο υποθερμιδικό πρόγραμμα με μπόλικη πρωτείνη, λιγότερο υδατάνθρακα και μηδαμινά σάκχαρα και είσαι ωραίος.
Διάβασε και ένα ωραίο άρθρο (http://www.bodybuilding.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=87:2009-09-25-06-39-02&catid=3:2009-09-23-07-10-00&Itemid=4)που έχουν εδώ μέσα τα παιδιά (το έχουνε ποστάρει χίλιες φορές είναι η αλήθεια αλλά δεν ξέρω πόσοι το έχουν μελετήσει) για τον έλεγχο ινσουλίνης-γλυκαγόνης (και άλλα πολλά).
Αν έχω κάπου λάθος, κάποιος πιο έμπειρος εδώ μέσα ας βοηθήσει.
Εύχομαι καλή δουλειά!

micong0
22-06-10, 13:14
Καταρχήν και καταρχάς, ευχαριστώ και τους δυο για τις απαντήσεις σας. :thumbup:

Mitsen και Psychopath, συμφωνώ με αυτά που γράψατε και δε ζητώ κάποιο συγκεκριμένο πρόγραμμα διατροφής με μερίδες, μετρημένες θερμίδες κτλ απλά να μάθω 3-4 πραγματάκια που θα με βοηθήσουν πχ κάποιες τροφές που πρέπει να αποφεύγω εκτός απο τα προφανή (τηγανητά, γλυκά,junk food, αλάτι, ζάχαρη κτλ) προκειμένου να διορθώσω ό,τι
κάνω λάθος.
Για παράδειγμα πίνω πολύ γάλα (1,5%), περίπου ένα λίτρο -μπορεί και παραπάνω- τη μέρα.
Επίσης αμέσως μετά το gym πίνω μισό λίτρο γάλα και τρώω μια μπανάνα ή ένα-δυο κρακεράκια ολικής ή λίγους ξηρούς καρπούς και μετά απο μια ώρα κανονικό γεύμα.

Επίσης πέραν της διατροφής, πόση αερόβια πιστεύετε οτι πρέπει να κάνω για να δω αποτελέσματα;

Τους 8 περίπου μήνες που ασκούμαι δεν έκανα αερόβια, μόνο για ζέσταμα στην αρχή και 10 λεπτά στο τελος καθώς στόχευα στην αύξηση μυών όπως και πέτυχα. Τον τελευταίο μήνα άρχισα να κάνω 40 λεπτά περίπου 2-3 φορές τη βδομάδα.
Εφόσον λοιπόν δεν έχω ιδιαίτερο πρόβλημα στην κοιλιά και είναι επίπεδη με σφιχτούς και γυμνασμένους κοιλιακούς θεωρώ πώς με λίγο παραπάνω αερόβια και κάποια διατροφικά tips δε θα είναι δύσκολο να τους αναδείξω.

ευχαριστώ και πάλι για τις απαντήσεις σας :wave:


P.S δεν παίρνω κανένα συμπλήρωμα διατροφής και δε διατίθεμαι να πάρω.

Psychopath
22-06-10, 13:50
Καταρχήν και καταρχάς, ευχαριστώ και τους δυο για τις απαντήσεις σας. :thumbup:

Mitsen και Psychopath, συμφωνώ με αυτά που γράψατε και δε ζητώ κάποιο συγκεκριμένο πρόγραμμα διατροφής με μερίδες, μετρημένες θερμίδες κτλ απλά να μάθω 3-4 πραγματάκια που θα με βοηθήσουν πχ κάποιες τροφές που πρέπει να αποφεύγω εκτός απο τα προφανή (τηγανητά, γλυκά,junk food, αλάτι, ζάχαρη κτλ) προκειμένου να διορθώσω ό,τι
κάνω λάθος.
Για παράδειγμα πίνω πολύ γάλα (1,5%), περίπου ένα λίτρο -μπορεί και παραπάνω- τη μέρα.
Επίσης αμέσως μετά το gym πίνω μισό λίτρο γάλα και τρώω μια μπανάνα ή ένα-δυο κρακεράκια ολικής ή λίγους ξηρούς καρπούς και μετά απο μια ώρα κανονικό γεύμα.

Επίσης πέραν της διατροφής, πόση αερόβια πιστεύετε οτι πρέπει να κάνω για να δω αποτελέσματα;

Τους 8 περίπου μήνες που ασκούμαι δεν έκανα αερόβια, μόνο για ζέσταμα στην αρχή και 10 λεπτά στο τελος καθώς στόχευα στην αύξηση μυών όπως και πέτυχα. Τον τελευταίο μήνα άρχισα να κάνω 40 λεπτά περίπου 2-3 φορές τη βδομάδα.
Εφόσον λοιπόν δεν έχω ιδιαίτερο πρόβλημα στην κοιλιά και είναι επίπεδη με σφιχτούς και γυμνασμένους κοιλιακούς θεωρώ πώς με λίγο παραπάνω αερόβια και κάποια διατροφικά tips δε θα είναι δύσκολο να τους αναδείξω.

ευχαριστώ και πάλι για τις απαντήσεις σας :wave:


P.S δεν παίρνω κανένα συμπλήρωμα διατροφής και δε διατίθεμαι να πάρω.

Δεν είναι ανάγκη να πάρεις συμπλήρωμα, την πρωτεινη και τον υδατάνθρακα, εννοούσα από τα τρόφιμα.
Αφού θες γράμμωση, μην πίνεις γάλα, αντ' αυτού 1 γιαουρτάκι 0%.
Περιόρισε τους ξηρούς γιατί έχουν θερμίδες - ακόμη χειρότερα αν είναι αλατισμένοι.
Καλά θα είναι αν μπορείς να έχεις έτοιμο ένα πρωτεινούχο γεύμα (π.χ. στήθος κοτόπουλο-γαλοπούλα, μοσχάρι φιλέτο, ψάρι+υδατάνθρακα) και να το καταναλώσεις μέσα σε ένα 20λεπτο από την προπόνηση. Το ιδανικό.
Επίσης δες αυτό (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?p=195169#post195169).

micong0
22-06-10, 19:09
Δεν είναι ανάγκη να πάρεις συμπλήρωμα, την πρωτεινη και τον υδατάνθρακα, εννοούσα από τα τρόφιμα.
Αφού θες γράμμωση, μην πίνεις γάλα, αντ' αυτού 1 γιαουρτάκι 0%.
Περιόρισε τους ξηρούς γιατί έχουν θερμίδες - ακόμη χειρότερα αν είναι αλατισμένοι.
Καλά θα είναι αν μπορείς να έχεις έτοιμο ένα πρωτεινούχο γεύμα (π.χ. στήθος κοτόπουλο-γαλοπούλα, μοσχάρι φιλέτο, ψάρι+υδατάνθρακα) και να το καταναλώσεις μέσα σε ένα 20λεπτο από την προπόνηση. Το ιδανικό.
Επίσης δες αυτό (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?p=195169#post195169).

Το γάλα το πίνω ακριβώς επειδή δεν παίρνω κάποιο συμπλήρωμα πρωτείνης , προκειμένου να την προσλαμβάνω από κάπου καθώς δε γνωρίζω άλλο διατροφικό προιόν σε υγρή μορφή που να την περιέχει.
Δηλαδή να το ξεχάσω τελείως; :unsure:

Ξηρούς καρπούς πάντα ανάλατους και άψητους και κυρίως ηλιόσπορους.

Μπήκα στο θέμα που παρέθεσες αλλά δεν κατάλαβα και πολλά...

(όπου "πολλά" βάλε "τίποτα") :cyclops:

Manos1989
22-06-10, 19:47
Το γάλα το πίνω ακριβώς επειδή δεν παίρνω κάποιο συμπλήρωμα πρωτείνης , προκειμένου να την προσλαμβάνω από κάπου καθώς δε γνωρίζω άλλο διατροφικό προιόν σε υγρή μορφή που να την περιέχει.
Δηλαδή να το ξεχάσω τελείως; :unsure:

Ξηρούς καρπούς πάντα ανάλατους και άψητους και κυρίως ηλιόσπορους.

Μπήκα στο θέμα που παρέθεσες αλλά δεν κατάλαβα και πολλά...

(όπου "πολλά" βάλε "τίποτα") :cyclops:

Εφόσον δεν διατίθεσαι να πάρεις συμπλήρωμα πρωτείνης,η πιο άμεσα απορροφήσιμη πρωτείνη είναι αυτή από τα ασπράδια του αυγού.Υπολόγισε 8-10 αμέσως μετά την προπόνηση+την μπανάνα που τρως(ή ξινόμηλο) και μετά από 1 ώρα φάε το επόμενο γεύμα σου.
Το γάλα αφού είσαι στο επίπεδο που λες ότι είσαι,πρέπει να το κόψεις.Ειδικά για μετά την προπόνηση δεν είναι ότι καλύτερο αφού έχει λιπαρά και καθυστερούν την απορρόφηση της πρωτείνης,ενώ εκείνη τη στιγμή θέλουμε ακριβώς το αντίθετο.
Πέρα όμως από αυτό,έχει και λακτόζη που ''θολώνει'',οπότε εάν είσαι ένα βήμα πριν την εμφανή γράμμωση κοιλιακών,θα δεις διαφορά και μόνο από αυτό.
Αυτό ισχύει για όλα τα γαλακτοκομικά.

micong0
22-06-10, 19:58
Εφόσον δεν διατίθεσαι να πάρεις συμπλήρωμα πρωτείνης,η πιο άμεσα απορροφήσιμη πρωτείνη είναι αυτή από τα ασπράδια του αυγού.Υπολόγισε 8-10 αμέσως μετά την προπόνηση+την μπανάνα που τρως(ή ξινόμηλο) και μετά από 1 ώρα φάε το επόμενο γεύμα σου.
Το γάλα αφού είσαι στο επίπεδο που λες ότι είσαι,πρέπει να το κόψεις.Ειδικά για μετά την προπόνηση δεν είναι ότι καλύτερο αφού έχει λιπαρά και καθυστερούν την απορρόφηση της πρωτείνης,ενώ εκείνη τη στιγμή θέλουμε ακριβώς το αντίθετο.
Πέρα όμως από αυτό,έχει και λακτόζη που ''θολώνει'',οπότε εάν είσαι ένα βήμα πριν την εμφανή γράμμωση κοιλιακών,θα δεις διαφορά και μόνο από αυτό.
Αυτό ισχύει για όλα τα γαλακτοκομικά.



Ευχαριστώ κι εσένα για την απάντηση :awesome:

Οπότε ασπράδια αυγού αμέσως μετά την προπόνηση (τα οποία τρώω σχεδόν καθημερινά αλλά συνήθως αργά το βράδυ) και μια μπανάνα.

Γάλα 1,5% το πρωί με δημητριακά και ένα ποτήρι πρίν κοιμηθώ να το κόψω;;

Manos1989
22-06-10, 20:22
Καλό είναι να κόψεις εντελώς τα γαλακτοκομικά,ειδικά στο επίπεδο που λες ότι είσαι τονίζω!
Τώρα θα μου πεις πως θα τρως τα δημητριακά......κι εγώ θα σου πω να τα αντικαταστήσεις με βρώμη.Αλλά πάλι είναι θέμα γιατί δεν παίρνεις συμπλήρωμα πρωτείνης ώστε να την φας όπως πολλοί εδώ μέσα,δηλαδή νερο+πρωτείνη+βρώμη.
Δεν μπορώ να σε βοηθήσω σε αυτό:?

micong0
22-06-10, 20:30
Θα τα τρώω με νερό :affraid:

Οκ, λίγο γάλα το πρωί δε νομίζω να κάνει κακό.. εξάλλου τρέχω μετά στο gym 45 λεπτά. Και πίτσα να ήταν θα την είχα κάψει, ε;;;; :turtle:

Mitsen
23-06-10, 03:06
Θάταν καλο να ελαττώσεις την ποσότητα γάλατος που λαμβάνεις. 1 λίτρο περίπου έχει 30gr πρωτεΐνης.
Επίσης Το γάλα είναι αργής απορρόφησης και δεν κάνει για μετά το γυμναστήριο και αν ρωτάς εμενα ούτε το πρωί είναι το ιδανικότερο, όπως και τα δημητριακά μπορείς να τα αντικαταστήσεις με βρώμη. Θες προτείνη γρηγορότερης απορρόφησης όπως είναι τα ασπράδια αβγού. Πραγματικά θα πρέπει να καταντήσει κοτέτσι το ψυγείο σου από αβγά εφόσον δεν θες ίχνος συμπληρώματος!

Εγώ επιμένω στο να διαβάσεις τα άρθρα μεταπροπονητική διατροφή (και όχι μονο).

Ρίξε μια ματια, θα σου φανούν κάτι παραπάνω από χρήσιμα: http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?t=74

Mitsen
23-06-10, 03:12
Καλό είναι να κόψεις εντελώς τα γαλακτοκομικά,ειδικά στο επίπεδο που λες ότι είσαι τονίζω!
Τώρα θα μου πεις πως θα τρως τα δημητριακά......κι εγώ θα σου πω να τα αντικαταστήσεις με βρώμη.Αλλά πάλι είναι θέμα γιατί δεν παίρνεις συμπλήρωμα πρωτείνης ώστε να την φας όπως πολλοί εδώ μέσα,δηλαδή νερο+πρωτείνη+βρώμη.
Δεν μπορώ να σε βοηθήσω σε αυτό:?

Δεν κατάλαβα τι ακριβώς εννοείς εδώ Μάνο, Θα πρέπει δηλαδή να παίρνει προτείνη από συμπληρώματα για να καταναλώνει την βρώμη???

Η προτείνη θα μπορεί να προέρχεται και από αβγό. Θα μπορούσε το πρωί να τρώει το γνωστό πιττακή βρώμης μαζί με λίγα καρυδια.

deluxe
23-06-10, 03:32
Εννοει οτι βρωμη + νερο = θανατος!!

Mitsen
23-06-10, 04:15
Εννοει οτι βρωμη + νερο = θανατος!!
Απο γεύση εννοείς?

Manos1989
23-06-10, 07:56
Εννοώ ότι η λύση της βρώμης+πρωτείνη+νερό είναι πρακτική και την χρησιμοποιούμε πολλοί εδώ μέσα.Εφόσον όμως δεν θέλει συμπλήρωμα,δεν ξέρω με τι να του προτείνω να φάει την βρώμη/δημητριακά.
Προφανώς και υπάρχουν πολλά φαητά να πάρεις την πρωτείνη που χρειάζεσαι και δεν εννοούσα ότι το συμπλήρωμα είναι απαραίτητο,απλά εστίασα στο πρακτικό του θέματος.

edit: ''βρώμη+νερό=θάνατος''? Δεν το κατάλαβα ούτε εγώ αυτό.....από θέμα γεύσης μάλλον εννοείς?

micong0
23-06-10, 12:50
Θάταν καλο να ελαττώσεις την ποσότητα γάλατος που λαμβάνεις. 1 λίτρο περίπου έχει 30gr πρωτεΐνης.
Επίσης Το γάλα είναι αργής απορρόφησης και δεν κάνει για μετά το γυμναστήριο και αν ρωτάς εμενα ούτε το πρωί είναι το ιδανικότερο, όπως και τα δημητριακά μπορείς να τα αντικαταστήσεις με βρώμη. Θες προτείνη γρηγορότερης απορρόφησης όπως είναι τα ασπράδια αβγού. Πραγματικά θα πρέπει να καταντήσει κοτέτσι το ψυγείο σου από αβγά εφόσον δεν θες ίχνος συμπληρώματος!

Εγώ επιμένω στο να διαβάσεις τα άρθρα μεταπροπονητική διατροφή (και όχι μονο).

Ρίξε μια ματια, θα σου φανούν κάτι παραπάνω από χρήσιμα: http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?t=74



ΈΧω διαβάσει αρκετά από τα άρθρα για διατροφή, είναι και εκατοντάδες..:unsure:

Για το γάλα οκ, το ξεχνάω. Μόνο ασπράδια μετά την προπόνηση..



Θάταν καλο να ελαττώσεις την ποσότητα γάλατος που λαμβάνεις. 1 λίτρο περίπου έχει 30gr πρωτεΐνης.

Εννοείς μάλλον οτι έχει λιπαρά, γιατί την πρωτείνη τη θέλουμε, σωστά;

Mitsen
23-06-10, 14:53
ΈΧω διαβάσει αρκετά από τα άρθρα για διατροφή, είναι και εκατοντάδες..:unsure:

Για το γάλα οκ, το ξεχνάω. Μόνο ασπράδια μετά την προπόνηση..
Το ξέρω ότι υπάρχουν πολλά άρθα για την διατροφή. Είναι σαν να θες να πετάξεις ένα ελικόπτερο και να μου λες ότι υπάρχουν πολλές σελίδες στο manual! :P
Ρίξε κιαλο προσεκτικό διάβασμα!


Εννοείς μάλλον οτι έχει λιπαρά, γιατί την πρωτείνη τη θέλουμε, σωστά;
Εννοείτε πως θέλουμε γεύματα πλούσια σε προτείνη Πέρα από τα λιπαρά που έχει το γάλα -τα οποια μπορούμε να τα ελαττώσουμε επιλέγοντας 2%- περιέχει και λακτόζη που δεν βοηθάει σε περίοδο γραμμώσης. Νομίζω στο έγραψε και κάποιος παραπάνω!

micong0
23-06-10, 18:30
Ούτως ή άλλως, ανέκαθεν γάλα με 1,5% λιπαρά έπινα και ποτέ πλήρες.
Αφού λοιπόν εμποδίζει τη γράμμωση το κόβω και περιμένω αποτελέσματα :unsure:

Πάντως σαν ένα γενικό σχόλιο και χωρίς να βαρυγκομώ καθώς είναι επιλογή μου, πολλεεεεεεεές θυσίες και πολλές στερήσεις για να αποκτήσεις ένα σώμα που να συνδιάζει όγκο και γράμμωση. Δε τρώω τηγανητά, γλυκά, αλάτι, λιπαρά (όσο μπορώ) και junk food γενικότερα, δε πίνω αναψυκτικά-ποτά, δε καπνίζω, πίνω πολύ νερό, πράσινο τσάι, κόβω και τα γαλακτοκομικά τώρα να δώ τι άλλο θα μείνει. Τουλάχιστον έχω ωραίο δέρμα :bowdown: Και εντάξει δε θέλω να γίνω ντουλάπα ούτε να διαγράφεται κάθε χιλιοστό των μυών μου αλλά για ένα απλά γραμμωμένο σώμα που να διαθέτει και όγκο το βρίσκω (πλέον) δύσκολο.


Προφανέστατα η επιλογή ενός δρόμου χωρίς ίχνος συμπληρώματος έχει μεγάλο βαθμό δυσκολίας :evilno:

Mitsen
24-06-10, 00:25
Ούτως ή άλλως, ανέκαθεν γάλα με 1,5% λιπαρά έπινα και ποτέ πλήρες.
Αφού λοιπόν εμποδίζει τη γράμμωση το κόβω και περιμένω αποτελέσματα :unsure:

Πάντως σαν ένα γενικό σχόλιο και χωρίς να βαρυγκομώ καθώς είναι επιλογή μου, πολλεεεεεεεές θυσίες και πολλές στερήσεις για να αποκτήσεις ένα σώμα που να συνδιάζει όγκο και γράμμωση. Δε τρώω τηγανητά, γλυκά, αλάτι, λιπαρά (όσο μπορώ) και junk food γενικότερα, δε πίνω αναψυκτικά-ποτά, δε καπνίζω, πίνω πολύ νερό, πράσινο τσάι, κόβω και τα γαλακτοκομικά τώρα να δώ τι άλλο θα μείνει. Τουλάχιστον έχω ωραίο δέρμα :bowdown: Και εντάξει δε θέλω να γίνω ντουλάπα ούτε να διαγράφεται κάθε χιλιοστό των μυών μου αλλά για ένα απλά γραμμωμένο σώμα που να διαθέτει και όγκο το βρίσκω (πλέον) δύσκολο.


Προφανέστατα η επιλογή ενός δρόμου χωρίς ίχνος συμπληρώματος έχει μεγάλο βαθμό δυσκολίας :evilno:


Δεν σου είπα σε καμια περίπτωση να κόψεις τα γαλακτομικά!
Αν σου πω ότι και τα φρούτα δεν βοηθούν για extream γράμμωση θα κόψεις και τα φρούτα??
Εξάλλου δεν θες extream γράμμωση ούτε σε αγώνες θα κατέβεις. Σούπα απλά να περιορίσεις τα γαλακτομικά. 1 λίτρο γάλα την ημερα είναι πολύ!
γιαφτο σούπα (και σου ξαναλέω) υπολόγισε σε καθημερινή βάση προτείνει υδατάνθρακα και λιπαρά και όταν λέω λιπαρά εννοώ καλά όπως τα Ω3 δεν εννοώ από λουκανοπιτες...
Να συνδυάσεις όγκο και γράμμωση, δεν είναι ότι δεν γίνεται αλλα παίρνει καιρό και θέλει αρκετές γνώσεις πάνω σε διατροφή και γενικότερα να έχεις μάθει καλά το σώμα σου.
Μην απελπίζεσαι που δεν προτιμάς συμπληρώματα. Δεν θα σου χαρίσουν κάτι που δεν θα το βρείς από τα γεύματα σου, ίσως ναι από οικονομικής πλευράς εκεί τα συμπληρώματα να συμφέρουν...
Η λέξη "ντουλάπα" ηχητικά δεν είναι και η καλύτερη... Σαφώς θα εννοείς μεγάλη μυϊκή ανάπτυξη. Ακόμα και έτσι, για να έχεις μεγάλη μυϊκή ανάπτυξη θα πρέπει να έχεις 5 στοιχειώδες γνώσεις ώστε να το επιτυχεις. Οποτε μην ανησυχείς στο επίπεδο που είσαι τώρα δεν πρόκειται να γίνεις... "ντουλάπα!"

Σωστή διατροφή και άσκηση είναι τα μονα όπλα που έχεις για το σώμα που θες.

micong0
24-06-10, 01:20
Στόχος μου ήταν να φύγω από το πολύ αδύνατο που ήμουν και να πάρω όσα περισσότερα ποιοτικά κιλά γίνεται.
Μέσα σε 7 μήνες τα κατάφερα και πλέον έχω τον όγκο που θέλω χωρίς να σημαίνει πως δεν επιδιώκω το κάτι παραπάνω (ο εχθρός του καλού άλλωστε είναι το καλύτερο).

Στην παρούσα φάση λοιπόν θέλω να γραμμώσει η κοιλιά με όσο το δυνατόν λιγότερες μυικές απώλειες είναι εφικτό να συμβεί.

Δεν έχω σε καμία περίπτωση ούτε το όνειρο αλλά ούτε τα προσόντα να συμμετάσχω σε αγώνες ούτε να γίνω εξώφυλλο στο men's health :bodybuilder2:

Ξεκίνησα τις τελευταίες μέρες να κάνω αρκετή αερόβια καθώς τους προηγούμενους μήνες έκανα ελάχιστη, συνεχίζω να προσέχω τι τρώω, ακούω με χαρά τις συμβουλές σας και αναμένω το προσδοκώμενο.

Το γάλα είπα πως το κόβω επειδή αναφέρθηκε παραπάνω πως δε βοηθάει στη γράμμωση. Άν επιτρέπεται κάποια ποσότητα ευχαρίστως να δεχτώ τα φώτα σου :idea:

Όσο για το χαρακτηρισμό "ντουλάπα" ήταν καθαρά καλοπροαίρετα χιουμοριστικός για να περιγράψω τους υπέρ το δέον ογκώδεις τύπους που προσωπικά δε προτιμώ ως πρότυπο για τα δικά μου "θέλω" και σε καμία περίπτωση δεν ήταν απαξιωτικός καθώς έχω πλήρη γνώση για το forum που γράφω και γνωρίζω οτι η πλειοψηφία του αποτελείται από αυτή την κατηγορία αθλητών.
Ωστόσο, άν φάνηκε άκομψο, ζητώ συγνώμη. :-?

Mitsen
24-06-10, 01:48
250ml gala το πρωί δεν είναι και τόσο κακό!! Επίσης ελάττωσε σταδιακά τους υδατάνθρακες που λαμβάνεις σύμφωνα πάντα με τις θερμίδες συντηρησεις σου.

Αν έχεις φτάσει σε ένα καλο επίπεδο γραμμωσεις και θες το κάτι παραπάνω τότε κόψε το γάλα. Πάντως φιλε με 180cm και 73κιλά δεν έχεις κάτι να γραμμώσεις... Εκτος και αν έχεις απίστευτα χαμηλά ποσοστά λίπους οποτε θα είσαι και γραμμωμενος... :unsure:
Αν θες κανε upload κάποια photo σου για καλύτερες συμβουλές

micong0
24-06-10, 16:36
Πάντως φιλε με 180cm και 73κιλά δεν έχεις κάτι να γραμμώσεις... Εκτος και αν έχεις απίστευτα χαμηλά ποσοστά λίπους οποτε θα είσαι και γραμμωμενος...


178cm , 74 κιλά για να είμαστε ακριβείς :thumbup:

Τί εννοείς οτι δεν έχω κάτι να γραμμώσω; Έπρεπε να είμαι σε χαμηλότερο βάρος;

Ορατό περιττό λίπος δεν έχω, μόνο στην κοιλιά θέλω να στεγνώσω για να φανούν καλύτερα οι κοιλιακοί οι οποίοι είναι σφιχτοί και γυμνασμένοι αλλά δυστυχώς δε φαίνονται διαχωρισμένοι. :unsure:

Φωτογραφία να ανεβάσω δυστυχώς δε διαθέτω όλα τα μέσα. Θα ψάξω εδώ είτε αλλού μήπως και βρώ κάτι ανάλογο της περίπτωσής μου.


EDITED: μετά απο λίγη αναζήτηση στις φωτογραφίες μελών βρήκα κάποιον αρκετά κοντά σε μένα ( έχω παραπάνω όγκο αλλά η κοιλιά που μας ενδιαφέρει είναι σχεδόν ίδια, όσο μπορώ να κρίνω).

http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?t=8187

ελπίζω να μην υπάρχει πρόβλημα της αναδημοσίευσης.

giannis64
24-06-10, 18:08
αν είσαι έτσι, θέλεις γέμισμα!! κάνε σωστή προπόνηση και διατροφή λίγο πάνω από τις θερμίδες συντήρησης, γιατί άμα στεγνώσεις έτσι όπως είσαι τα αντίθετα αποτελέσματα από αυτά που θέλεις θα έχεις!!

micong0
24-06-10, 18:25
για κοιλιά μιλάω, δεν είναι έτσι το σώμα μου ως σύνολο. είμαι 10 κιλά βαρύτερος από το παιδί

giannis64
24-06-10, 18:29
δεν υπαρχει κοιλια πλατη στηθος!! την αποψη μου στην ειπα!!!

νομιζεις οτι κατω απο το λιπος (η νερα) στην κοιλια σου υπαρχουν κοιλιακοι?

micong0
24-06-10, 18:34
Δε το νομίζω, είμαι σίγουρος :thumbup:
8 μήνες τους προπονώ 2-3 φορές τη βδομάδα με διαφορετικές ασκήσεις , βάρη κτλ.

Τους πιάνω και τους νοιώθω σκληρούς και λίγο άν τεντώσω το δέρμα διαγράφονται αλλά και από μόνοι τους φαίνονται πιο πολύ σαν ενιαίος όμως. Οπότε άν φύγει το λίπος/νερά δεν είναι λογικό οτι θα φανούν ;

Που θές να καταλήξεις; για να καταλάβω δηλαδή.. :unsure:

giannis64
24-06-10, 18:46
και 22 μήνες να τους προπονείς αν δεν έχεις κάνει σωστή διατροφή για να γεμίσουν δεν θα τους δεις. και για να μην μιλάμε στον αέρα βαλε Φώτο!!

micong0
24-06-10, 18:52
Μα εάν φύγει ό,τι τους καλύπτει, θα φανούν είτε είναι πολύ γυμνασμένοι /γεμισμένοι -όπως λές- απο διατροφή, είτε όχι.

Δε καταλαβαίνω σε τι διαφωνείς..


Δεν έχω καλώδιο να τις περάσω αλλιώς θα έβαζα φωτο :confused:

giannis64
24-06-10, 19:02
δεν ξέρω πως να σου δώσω να καταλάβεις. πρέπει η κοιλιακοί μυς σου να έχουν ποιότητα και όγκο. να υπάρχουν δηλαδή και να μην είναι ατροφικοί!!

micong0
24-06-10, 19:31
Γνωρίζω άτομα που δε τους γυμνάζουν ποτέ κι όμως επειδή δεν έχουν καθόλου λίπος εκεί, φαίνονται!!

Και μόνο που περπατάμε και κινούμαστε, κολυμπάμε, τρέχουμε κτλ γυμνάζονται (με υποτυπώδεις ρυθμούς αλλά οκ).

Το πάν είναι να μην έχεις λίπος εκεί και τα υπόλοιπα είναι εύκολα.

Εννοείται οτι για να φανούν προυπόθεση είναι να υπάρχουν όπως και σε όλα τα πράγματα, εκτός κι άν είσαι μάγος και εμφανίζεις από το τίποτα ουρανοξύστες αλλά πρέπει να είσαι όλη σου τη ζωή καρφωμένος σε μια καρέκλα για να φύγει το λίπος και να μη φανεί τίποτα κάτω απο την κοιλιά (που και πάλι έχω τις αμφιβολίες μου και για αυτό) :thumbup:

Και ξαναλέω πως το πρόβλημα μου δεν είναι η εκγύμνασή τους αλλά η εμφάνιση τους που θα γίνει άν στεγνώσει η κοιλιά από ότι την καλύπτει.

flinstone
24-06-10, 22:02
Λιπόν φίλε μου για να μην μακριγορούμε. Κάνε αερόβιο 3-5 φορές την εβδομάδα στο ελιπτικό ( εγώ αυτό προτιμό ). Τρωγε 6-7 μικρά γεύματα την μέρα. 1 φορά την εβδομάδα τρωγε οτί θες. Βάλε πολλά λαχανικά στην διατροφή σου ( πράσινα ). Μην τρως πολύ υδατανθρακα παρά μονο μετά την προπόνιση. τρώγε καλά λίποι. Αυξισε την πρωτείνη. Κόψε το αλάτι και το κυριότερο όλλων ΠΕΙΝΕ ΠΟΛΥ ΝΕΡΟ!!!!!!!! Αυτά από μένα. Δοκιμασμένα πράματα. μην ψάχνεις τίποτα άλλο.

micong0
25-06-10, 00:23
ok, ευχαριστώ :thumbup:

Mitsen
25-06-10, 02:31
Και μόνο που περπατάμε και κινούμαστε, κολυμπάμε, τρέχουμε κτλ γυμνάζονται (με υποτυπώδεις ρυθμούς αλλά οκ).
Γυμνάζονται ? Θα έλεγα καλύτερα "χρησιμοποιούνται"! Άλλωστε ποιοσ o λόγος να γυμναζόμαστε με βάρη?



Το πάν είναι να μην έχεις λίπος εκεί και τα υπόλοιπα είναι εύκολα.
ΛΑΘΟΣ
ποιος σου το είπε, που το διάβασες?
Για να εμφανιστούν oi μυϊκές ομάδες είναι μια συνεργασία μυϊκής ανάπτυξης με χαμηλά ποσοστά λίπους.

micong0
25-06-10, 02:48
Γυμνάζονται ? Θα έλεγα καλύτερα "χρησιμοποιούνται"! Άλλωστε ποιοσ o λόγος να γυμναζόμαστε με βάρη?


Το ίδιο λέμε για αυτό χρησιμοποίησα το "υποτυπώδες" στην παρένθεση.
Οι υποτυπώδεις ρυθμοί εκγύμνασης είναι η χρήση..απλά ;)


ΛΑΘΟΣ
ποιος σου το είπε, που το διάβασες?
Για να εμφανιστούν oi μυϊκές ομάδες είναι μια συνεργασία μυϊκής ανάπτυξης με χαμηλά ποσοστά λίπους.

Σίγουρα αλλά επειδή δε μιλάμε γενικά αλλά συγκεκριμένα για την κοιλιά, κάποιος που δεν έχει καθόλου λίπος εκεί, είναι πολύ εύκολο αν αρχίσει να κάνει ασκήσεις κοιλιακών να τους αναδείξει. Αντίθετα κάποιος που τους ασκεί για μήνες-χρόνια και έχει λίπος είναι πολύ δύσκολο να τους "αποκαλύψει" το οποίο ΝΑΙ γίνεται με σωστή διατροφή και αερόβια κάτι όμως που είναι πολύ πιο δύσκολο, πολύ πιο χρονοβόρο και απαιτεί πολύ μεγαλύτερη προσπάθεια από την άλλη περίπτωση.

Ως παράδειγμα έχω άτομα που ασχολούνται με αθλήματα (κολύμβηση πχ) στα οποία κάνουν αερόβια χωρίς καθόλου αναερόβια σε γυμναστήριο κτλ κι όμως είναι φέτες.
Όγκο φυσικά δεν έχουν αλλά δεν εξετάζουμε αυτό.

Για την κοιλιά λοιπόν ρόλο 70% πάιζει το λίπος και ένα 30% η εκγύμνάση τους.

Mitsen
25-06-10, 03:25
Ακόμα και να ρήξεις τα επίπεδα λίπους σου δεν πρόκειται να είναι όπως τους φαντάζεσαι...

Εγώ σούπα τη γνώμη μου.
Τώρα από εκεί και πέρα ότι νομίζεις κανε.

just
02-07-10, 20:17
Οι κοιλιακοι ειναι σωστο να γινοντε με λιγα κG επανω στο στηθος?ή οχι και γιατι?

deluxe
02-07-10, 20:51
Εξαρταται τι θελεις. Αν κανεις κοιλιακους με βαρη, τοτε θα φουσκωσουν και θα πεταχτουν εξω, αν κανεις χωρις βαρη και περισσοτερες επαναληψεις, θα εινια πιο γραμμωμενοι, αλλα λιγοτερο φουσκωμενοι.

Καλυτερα ειναι παντως να κανεις λιγες επαναληψεις με βαρη, οπως κανουμε και με ολες τις μυικες ομαδες.

mafias
03-07-10, 02:43
+1

δεν υπάρχει άσκηση που να είναι για χάσιμο λίπους στους κοιλιακούς.

Αερόβιο, διατροφή, προγραμματισμός και υπομονή.

Sora21
29-07-10, 23:29
Καλησπερα και συγχαρητηρια για το forum σας. :welcome:
Λοιπον,με λενε Νίκο ειμαι 16 ετων και μολις ξεκινησα γυμναστηριο,σωστη διατροφη και τα σχετικα.
Βασει των ενδειξεων και των test που εχω κανει (στο internet) ειμαι εκτομορφικος τυπος (σε αρκετα μεγαλο ποσοστο) κατι που παριμενα κιολας αφου κανενας στην οικογενεια δεν ειναι παχυς ουτε και εγω ειμουν ποτε, το αντιθετο μαλιστα...
Το θεμα ειναι οτι παρολο που ειμαι σχετικα λιγα κιλα(60 kg-και χω κολλησει εκει εδω και 3-4 χρονια- και 1.70 υψος) εχω επισης ''μεγαλη'' κοιλια.Δηλαδη ενω σε χερια ποδια στηθος και πλατη ειμαι πολυ αδυνατος, στην περιοχη της κοιλιας εχω ενα ''φουσκωμα'' που δεν αναλογει στο υπολοιπο σωμα,οχι ομως σε εξωφρενικο βαθμο(σα τα πεινασμενα παιδακια στην αφρικη :):) )
εχω την εντυπωση πως δεν ειναι λιπος γιατι οταν σφίξω την κοιλια μου (πχ οταν κανω κοιλιακους) δεν πανω πολυ ''μαλακό''...πιανω μονο το δερμα και απο κατω απευθειας τους κοιλιακους. γενικα οταν σφίξω την κοιλια μου εξαφανιζεται αυτο το φουσκωμα

να σημειωσω-μηπως παιζει ρολο- οτι μεχρι πριν 2-3 εβδομαδες δεν ετρωγα ουτε αρκετα ουτε σωστα και επισης δεν ασκομουν καθολου εκτος απο περπατημα (5-7 χιλιομετρα καθημερινα) και μεχρι τωρα δεν ειχα καποια σωματικη δραστηριοτητα(πχ να γραφτω ομαδα, να παιζω κατι συχνα κλπ κλπ)

τελος να πω οτι μπορει να ειναι και η ιδεα μου και οτι να ειναι φυσιολογικο λογω ελλειψης ασκησης και οτι θα φυγει με την απο εδω και μπρος γυμναστικη

Thanx για το χρονο σας


Α και δεν ειμαι πολυ σιγουρος για το αν το θεμα ειναι στην σωστη κατηγορια του forum γιαυτο το ονομασα εκτος θεματος.

loukiss
30-07-10, 00:27
κοιτα δν ειναι κατι συγκεκριμενο αυτο που πραγματικα φταιει...απλα ο οργανισμος αποθηκευει το λιπος πρωτα σε εκεινη την περιοχη και μετα στα υπολοιπα...και το ακομα πιο σπαστικο ειναι οτι οταν θες να "κοψεις " οπως εσυ καλη ωρα, ειναι το τελευταιο μερος που θα καψει το λιπος....αρα ασχολησου με τη διατροφη σου , κανε ενα πλανο διατροφης ογκου με μια σκληρη προπονηση με αεροβια 2-3 φορες το πολυ τη βδομαδα και θα σαι αρχοντας...απο κει και περα θελει υπομονη και επιμονη..

gym
30-07-10, 11:06
εχεις σκεφτει οτι μπορει να σε επηρεαζει καποια απο τις τροφες σου,να σε πρηζει?μπορει κατι να μην το δεχεται ο οργανισμος σου...
γνωμη μου ειναι να κατσεις να γραψεις το τι τρως αναλυτικα για μια εβδομαδα...και να παρατηριες το τι γινεται και να τα σημειωνεις..καθε αλλαγη θα την γραφεις και το πως νιωθεις παραλληλα....επειτα θα δεις τι φταιει κ αν φταιει κατι απομ την διατροφη σου κ τοτε το αλλαζουμε...!γιατι λες οτι εισαι πρησμενος κ οχι οτι ειναι φλαμπε η κοιλιτσα να τρεμοπαιζει απο το λιπος δηλαδη...ετσι?

Sora21
30-07-10, 17:47
εχεις σκεφτει οτι μπορει να σε επηρεαζει καποια απο τις τροφες σου,να σε πρηζει?μπορει κατι να μην το δεχεται ο οργανισμος σου...
γνωμη μου ειναι να κατσεις να γραψεις το τι τρως αναλυτικα για μια εβδομαδα...και να παρατηριες το τι γινεται και να τα σημειωνεις..καθε αλλαγη θα την γραφεις και το πως νιωθεις παραλληλα....επειτα θα δεις τι φταιει κ αν φταιει κατι απομ την διατροφη σου κ τοτε το αλλαζουμε...!γιατι λες οτι εισαι πρησμενος κ οχι οτι ειναι φλαμπε η κοιλιτσα να τρεμοπαιζει απο το λιπος δηλαδη...ετσι?

ναι αυτο μου ακουγεται πιο σωστο... οχι φλαμπε δεν ειναι καθολου δεν χοροπηδαει τιποτα...ουτε μαλακο πιανω μεταξυ μθ και δερματος... σαν να ειναι απο πιο μεσα το φουσκωμα
μαλλον θα κανω συτη τη σημειωση αλλα πιστευω θα δυσκολευτω να το βρω....
thnx παντως

gym
30-07-10, 18:31
ναι αυτο μου ακουγεται πιο σωστο... οχι φλαμπε δεν ειναι καθολου δεν χοροπηδαει τιποτα...ουτε μαλακο πιανω μεταξυ μθ και δερματος... σαν να ειναι απο πιο μεσα το φουσκωμα
μαλλον θα κανω συτη τη σημειωση αλλα πιστευω θα δυσκολευτω να το βρω....
thnx παντως

μια ¨ερωτηση...το εντερο σου πως τα παει?μηπως εχεις διαταραχες?

Sora21
30-07-10, 21:10
μια ¨ερωτηση...το εντερο σου πως τα παει?μηπως εχεις διαταραχες?

απο πλευρα τουαλετας μια χαρα δεν εχω καποιο προβλημα...αλλα δεν ξερω αν ειναι ασχετο με το εντερο γιατι το φουσκωμα ειναι γυρω απο τον αφαλο οχι πιο πανω...λεω τωρα...

gym
30-07-10, 21:17
απο πλευρα τουαλετας μια χαρα δεν εχω καποιο προβλημα...αλλα δεν ξερω αν ειναι ασχετο με το εντερο γιατι το φουσκωμα ειναι γυρω απο τον αφαλο οχι πιο πανω...λεω τωρα...

να σου πω....για κοιταξε το λιγο....και κανε καμια εξεταση αιματος..δεν θελω να σε αγχωσω απλα οταν βλεπεις παντα κατι περιεργο και μιλαμε παντα σε πλαισια που δεν εχεις κανει καμια μαμουνια με το φαγητο καλο ειναι να το κοιταμε πιο σοβαρα!

loukiss
30-07-10, 22:28
συμφωνω με το παραπανω και γω πιστευω πως αν η διατροφη σου ηταν αψογη,καλυτερα να πας να το κοιταξεις για να μαθεις τι πρεπει να διορθωθει...

Sora21
31-07-10, 00:07
ναι ισως να φταιει και κατι απο κει αν και δεν νομιζω γτ πριν 6 μηνες εκανα και δεν βρηκαν κατι...βεβαια εκανα γενικες δεν εψαξα κατι συγκεκριμενο....αλλα τεσπα λογω διακοπων μολις γυρισουμε θα το κοιταξω
φχαριστω πολυ παντως

traffic
02-08-10, 18:11
Εγω πιστευω πως οφείλεται,ισος στο οτι πιθανον να κανει μεγαλα γεύματα.Στην περιοδο ογκου(δικια μου) η κοιλια μου ειναι πρησμένη απ το πολυ φαι,λογο του οτι κατα καποιο τροπο μεγαλωνει το στομαχι,στην περιοδο γραμμωσης η κοιλια μου μια χαρα μαζεμενη ειναι ,δεν φουσκωνει καθολου.Μηπως λοιπον κανεις μεγαλα γευματα?Ασχετα με το ποσα......:welcome:

Ευρης
28-10-10, 01:07
Ρε παιδια πειτε μου ενα τρόπο για να φανουν φλέβες στους κοιιλιακούς!!!!!!!!!!!!!please!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Titanium
28-10-10, 01:13
Φτασε 1% λιπος και γυμνασε τους με βαροι.....:toast:

Ευρης
28-10-10, 01:14
1%??????????????????????????????????????????????????????????????????

Titanium
28-10-10, 01:17
Αυτος ειναι ενας τροπος:P......Και 2% να φτασεις πιστεβω παλυ θα φενοντε....:P

Manos1989
28-10-10, 02:03
Καλά δεν θες 1-2% αλλά θες χαμηλόοοο ποσοστό λίπους και είναι και γενετικό βασικά....οπότε καλύτερα μην αγχώνεσαι ;)

giannis64
28-10-10, 11:39
το θεμα μεταφερθηκε.
παιδια καντε αναζητηση πριν ανοιξετε καινουργιο θεμα.

giorgos kriti
18-11-10, 23:55
[QUOTE=Littlejohn;101357]Αν βάλεις στόχο και εκπαιδεύσεις σωστά το μυαλό σου, τότε τίποτα δεν είναι ζόρι...

Και να ξεκινήσεις από 18% λίπος δεν είναι δα και γολγοθάς. Σκέψου ότι υπάρχουν και άλλοι σε πολύ χειρότερη μοίρα. Εγώ ξεκίνησα από 39,5% :rolf::rolf: και έχω ακόμα να κατεβάσω άλλα 10% για να μπω σε μονοψήφια νούμερα...:wei

εχεις διατροφη και προπονηση στο φορουμ???

Ευρης
19-11-10, 08:48
Η τελευταία λιπομέτρηση είχε δείξει 11%......τι εννοείς αν έχω διατροφη και προπόνηση στ φορουμ?αν εχω ανεβασει?

giorgos kriti
19-11-10, 09:11
[QUOTE=Ευρης;279427]Η τελευταία λιπομέτρηση είχε δείξει 11%......τι εννοείς αν έχω διατροφη και προπόνηση στ φορουμ?αν εχω ανεβασει?[/

ναι ναι..τα καταφερνεις καλα..μυς εχασες?

Ευρης
19-11-10, 19:19
οχι βασικα
απο 15% ξεκινησα περιπου.δν ειχα παρα πολυ,τωρα προσπα8ω να παρω κιλα."ειμαι στν ογκο"...

alexfrag18
21-11-10, 02:40
ρε παιδια εχω μπερδευτει.Θελω να ανδειξο τους κοιλιακους μου (αφου τους γυμνασω πρωτα) αλλα γνωριζω οτι για να γινει αυτο εκτος απο γυμνασμενοι πρπει να χω και πολυ χαμηλο ποσοστο σωματικου λιπους(10%).Τωρα ειμαι 176 υψος και γυρο στα 67.5 κιλα αλλα δεν ειμαι γυμνασμενος και μου φενεται οτι εχω πολυ λιπος στην κοιλια.
Τωρα μετηση δεν ξερω που να κανω,μιλαω για ακριβης μετρηση,ειναι δυνατον με αυτες τις αναλογιες να εχω πανω απο 18 %?

Ευρης
21-11-10, 13:45
ε....κοιτα μου φαινεται υπερβολικο να εχεις 18% με αυτες τις αναλογιες που ειπες...οσο για λιπομετρησεις εχω ακουσει οτι αυτες που γινονται στα γυμναστηρια ειναι για τον πεοντα....απο προσωπικη εμπειρια σου λεω οτι απο gym σε gym εχω δει διαφορα 8% στη λιπομετρηση. Τ ενα με εβγαζε 12 και το αλλο 4-5%. Δλδ ελεος δεν μιλαμε για μικρο ποσοστο. Ίσως σε κατάστημα με συμπληρωματα μπορεις να κανεις μια αξιοπρεπη.ποσταρε και καποια φοτο σ ν σ δουμε.κ επισης δεν μας ειπες τι προπονηση και διατροφη κανεις.

deluxe
21-11-10, 14:48
Ρε φιλε 4-5% σημαινει οτι εισαι αγωνιστικος. Ειναι πολυ λιγο.

Ευρης
21-11-10, 14:52
Γι αυτο το λεω..στ γυμναστηρια ειναι γ τν πουτσο οι λιπομετρησεις,και στ κατω κατω ο κα8ενας 3ερει περιου ποσο τησ % εχει. εγω ξερω οτι παιζω γυρω στο 10-11. Οταν μ πασαρει ο αλλος το 5 κτλβνω αν εχει γινει μαλακια.

alexfrag18
21-11-10, 22:50
ε....κοιτα μου φαινεται υπερβολικο να εχεις 18% με αυτες τις αναλογιες που ειπες...οσο για λιπομετρησεις εχω ακουσει οτι αυτες που γινονται στα γυμναστηρια ειναι για τον πεοντα....απο προσωπικη εμπειρια σου λεω οτι απο gym σε gym εχω δει διαφορα 8% στη λιπομετρηση. Τ ενα με εβγαζε 12 και το αλλο 4-5%. Δλδ ελεος δεν μιλαμε για μικρο ποσοστο. Ίσως σε κατάστημα με συμπληρωματα μπορεις να κανεις μια αξιοπρεπη.ποσταρε και καποια φοτο σ ν σ δουμε.κ επισης δεν μας ειπες τι προπονηση και διατροφη κανεις.

εχω αρχισει εδω και ενα μηνα γυμναστηριο και εχω στοχο μεχρι το μαρτιο απριλιο ,να βαλω μερικα "καλα"κιλακια.Διατραφη τωρα δεν κανω κατι φοβερο με την εννοια του οργανωμενου,με την εννοια να μεταω και την τελευταια θερμιδα.Αλλα ακολουθω τις βασικες αρχες δηλαδη τρωω 5 γευματα πολυ πρωτεινη απο απαχα κρεατα (κτοπουλο ψαρι) περνω μια whey,απαχο τυρι(ανθοτυρο),απο αλλαντικα γαλοπουλα βραστη με λιγα λιπαρα,δημητριακα ολικης,6 ασπραδια καθημερινα,γιαουρτια χαμηλα λιπαρα και φυσικα δινω μεγαλη βαση στο μεταπροπονιτικο μου γευμα,που σιγουρα περιλαμβανει δυο κουταλιες μελι και whey.Φυσικα εχω κοψει σουβλακια,γλυκα,pizza,τηγανιτα στο 0.απο οτι εχω μετρησει απο αυτα που τρωω πρεπει να περνω γυρο στα 140 γρ πρωτεινης τα οποια ειναι μετρια ,αλλα δεν το διακινδυνευω να περνω παραπανω +δλδ να τρωω πιο πολυ γτ δεν θελω να ανεβω αποτομα κιλα και να λιποσω.Τωρα λογω υποχρεωσεων δεν προλαβαινω να ζυγιζω τα φαγητα κτλ η αν τρρω με το σταγονομετρο αλλα προσεχω και ελπιζω αν δω αν οχι καποιο θεαματικο,εστω ενα μικρο αποτελεσμα.:green:

Ευρης
21-11-10, 23:58
Ν σ πω την αποψη μου, η διατροφη που κανεις και οπως τ εχεις υπολογισει την πρωτεινη σου πιστευω οτι ειναι πιο πολλη για συντηρηση διοτι αν 8ες να βαλεις αυτα τ παραπανω κιλα 8α πρεπει να κανεις πιο πλουσια διατροφη. και λαβε υποψιν οτι δεν παιζει μονο η πρωτεινη ρολο αν θες ογκο αλλα και οι υδατανθρακες. Επισης δεν ξερω ποια Whey χρησιμοποιεις αλλα αν θες να "παρεις" θα πρεπει ν προτιμησεις καποια χαμηλης περιεκτικοτητας. Εκτος και αν εχεις καποια υψηλης και τη συνδυαζεις με καταλληλη ποσοτητα υδατανθρακων στ μεταπροπονητικο γευμα. Και μην σε φοβιζει αν 8α παρεις ή θα φανει οτι πηρες λίπος σε καποιο σημειο. Αυτο το ελαχιστο χανεται ευκολα. Μην ξεχνας οτι για να φτιαξεις σωμα πρεπει να πειραματιστεις και λιγο μ αυτο.Σ μιλαω εκ πειρας.

Ευρης
21-11-10, 23:59
Και οχι μονο στ μεταπροπονητικο γευμα υδατανθρακες. Συγνωμη για τη παραβλεψη. Οι υδατανθρακες χρειαζονται στα περισσοτερα γευματα που 8 κανεις. Απλα απεφευγε τους το βραδυ.

alexfrag18
22-11-10, 00:27
υδατανθρακες ςννοειτε δεν περνω μονο μεταπροπονητικα.και το πρωι που τρρωο δημητριακα εχουν φουλ.επισης τρωω και στο μεσημεριανο μου σιγουρα ρυζι,βραστη πατατα κτλ η και κανα τοστακι που κανω με ψωμι ολικης περιεχει και αυτο καποια ποσοτητα.μετα τις 7 το βραδυ αποφευγω ομως να τρωω υδατανθρακα η τουλαχιστον πολυ πχ οτι υπαρχει σε κανα γιαουρτι ας πουμε.Τι ποσοτητα πιστευεις οτι πρπει να τρωω 200 γρ -250 γρ υδατανθρακα ειναι αρκετα ας πουμε?Αυτο οσο και αν εχω ψαξει δεν το χω βρει πχ για πρωτεινη λεμε πανω απο 2γρ ανα κιλο περιπου ,αλλα για υδατανθρακες τπτ

Ευρης
22-11-10, 00:31
Εχω καποια σχετικα αρχεια διατροφης, εχεις καποιο e-mail να σ τ στειλω?

alexfrag18
22-11-10, 00:39
εχεις pm:thumbup:

vailispap100
07-01-11, 19:02
γεια σασ παιδια...ειμ καινοθργιοσ στν παρεα.....8ελω να ρωτησω.....ειμ 15 χρονων...υψος 1.89 και βαρος 74 κιλα......ενω οι πανω κοιλιακοι μ φαινονται...οι πλαγιοι και οι κατω κα8ολου.....τι μπορω ν κανω γιαφτο?!?!:bowdown: :unsure: :)

antonis.
07-01-11, 19:24
καλως ηρθες....τι ασκησεις κανεις για κοιλιακους και ποσο καιρο???

giannis64
07-01-11, 20:07
διαβασε εδω οτι εχει σχεση με τους κοιλιακους. (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?t=4343)

και οτι ερωτησεις εχεις καντες εδω.:thumbup:

Zoumbi
24-01-11, 22:49
:unsure:Γεια σας..εχω αρχισει ασκησεις κοιλιακων εδω και 20 μερες και εχς παρατηρησει μια πολυ μικρη διαφορα σχετικα με την γραμμωση τους πανω στο σωμα μου...
Ποσος καιρος εκγυμνασης χρειαζεται να περασει για να φανει διαφορα και να ειναι εμφανης οι κοιλιακοι...???

Mitsen
24-01-11, 22:52
Γεια σου και καλώς ήρθες. Υπάρχουν ήδη θέματα για την ερώτηση σου. Επίσης πρόσεχε να ποστάρεις στα κατάλληλα θέματα τα αντίστοιχα threads:toast:

Triumph
25-01-11, 08:54
γεια σασ παιδια...ειμ καινοθργιοσ στν παρεα.....8ελω να ρωτησω.....ειμ 15 χρονων...υψος 1.89 και βαρος 74 κιλα......ενω οι πανω κοιλιακοι μ φαινονται...οι πλαγιοι και οι κατω κα8ολου.....τι μπορω ν κανω γιαφτο?!?!:bowdown: :unsure: :)


διατροφη κ σωστη εκτελεση ασκησεων.

Noobas
29-01-11, 15:35
έχω παρατηρήσει ότι ακόμα έχω ένα θεματάκι με το λίπος και πιο ειδικά στην κοιλιά αν προσθέσω και ένα τρεξιματάκι πρωινό δύο τρείς φορές την βδομάδα άσχετα με τις προπονήσεις θα δω διαφορά ή απλά να δώσω περισσότεροι σημασία στην άσκηση των κοιλιακών? ευχαριστώ πολύ και ελπίζω να είμαι στο σωστό θέμα

giannis64
29-01-11, 20:51
να δωσεις βαση στο πρωτο που εγραψες. στην πρωινη αεροβια..

Noobas
29-01-11, 21:22
ευχαριστώ για την απάντηση.:bbbiceps:

Adinamos
31-01-11, 16:17
Εγω παρατηρω τους τελευταιους μηνες κατι πολυ περιεργο στο σωμα μου. Αν και εχω λιγο λιπος στην κοιλια, η κοιλια μου φαινεται πολυ φουσκωτη οταν δε σφιγγω κοιλιακους.. Δηλαδη με μπλουζα στενη φαινεται οτι εχω κοιλιτσα! Βεβαια αμα τη βγαλω και σφιξω φαινεται φουλ 6πακ αλλα αμα ειμαι χαλαρος ειναι αρκετα προς τα εξω (ενα πραγμα ισως σαν τον kai green στο mr olympia που φαινοταν σαν 'εγγυος')
Μηπως φταιει που τον χειμωνα κανω κοιλιακους μια φορα στις 2 βδομαδες και αεροβια καθολου :doh: ?

pan0z
31-01-11, 18:22
Εγω παρατηρω τους τελευταιους μηνες κατι πολυ περιεργο στο σωμα μου. Αν και εχω λιγο λιπος στην κοιλια, η κοιλια μου φαινεται πολυ φουσκωτη οταν δε σφιγγω κοιλιακους.. Δηλαδη με μπλουζα στενη φαινεται οτι εχω κοιλιτσα! Βεβαια αμα τη βγαλω και σφιξω φαινεται φουλ 6πακ αλλα αμα ειμαι χαλαρος ειναι αρκετα προς τα εξω (ενα πραγμα ισως σαν τον kai green στο mr olympia που φαινοταν σαν 'εγγυος')
Μηπως φταιει που τον χειμωνα κανω κοιλιακους μια φορα στις 2 βδομαδες και αεροβια καθολου :doh: ?

ισως ανοιξε το στομαχι σου απο το φαι δεν μπορω να σκεφτω κατι αλλο

alexfrag18
06-02-11, 21:50
να ρωτησω και εγω κατι.εμενα οι "πανω" κοιλιακοι μου φαινονται αλλα εχω προβλημα με τους "κατω".δλδ αυτη τι στιγμη βλεπω 4αντι για 6.Βεβαια ξερω πως πολλοι ανθρωποι για γενετικους λογους εχουν 4 η αλλοι 8.Απλα αναρωτιεμαι γτ απο τον αφαλο εως μερικα εκατοστα πιο πανω 4-5 δεν φενεται τιποτα ενω απο κει και μετα φενοται οι 4.ειναι δυνατον να μην μπορω να τους δω εστω και λιγο επειδη κατεβενοντας προς την κοιλια το λιπος αυξανεται??η απλα μπορει αν μην τους βλεπω γτ απλα δεν υπαρχουν απο γενετικη πλευρα?.Υπαρχει καποιος τροπος να το καταλαβω πχ
καθως κανω κοιλιακους να βαλω το χερι μου οταν σφιγγο την κοιλια να δω αν τους πιανω?και επισις υπαρχουν απομονοτικες ασκησεις που πιανουν πιο χαμηλα η ολες πιανουν ολο τον εννιαιο μυ οποτε δεν εχει σημασια?

giannis64
06-02-11, 22:08
οι κατω κοιλιακοι ειναι οι τελευτεοι που θα φανουν. καλυτερα θα ηταν να εχουμε μια φωτο για να παρεις στανταρ απαντηση.

για τους κατω κοιλιακους δοκιμασε τις αρσεις ποδιων απο μονοζυγο.

αν και το να φανουν οι κοιλιακοι το 70-80 % ρολο παιζει η διατροφη (σωματικο λιπος και νερα) και η αεροβια.

naturale
06-02-11, 22:32
[QUOTE=giannis64;323382]οι κατω κοιλιακοι ειναι οι τελευτεοι που θα φανουν. καλυτερα θα ηταν να εχουμε μια φωτο για να παρεις στανταρ απαντηση.

για τους κατω κοιλιακους δοκιμασε τις αρσεις ποδιων απο μονοζυγο.

αν και το να φανουν οι κοιλιακοι το 70-80 % ρολο παιζει η διατροφη (σωματικο λιπος και νερα) και η αεροβια.[/QUOTE


θελει οντος μεγαλη υπομονη να φανουν, ασε που φευγουν και γρηγορα!

jimmy007
06-02-11, 23:24
Εγω παρατηρω τους τελευταιους μηνες κατι πολυ περιεργο στο σωμα μου. Αν και εχω λιγο λιπος στην κοιλια, η κοιλια μου φαινεται πολυ φουσκωτη οταν δε σφιγγω κοιλιακους.. Δηλαδη με μπλουζα στενη φαινεται οτι εχω κοιλιτσα! Βεβαια αμα τη βγαλω και σφιξω φαινεται φουλ 6πακ αλλα αμα ειμαι χαλαρος ειναι αρκετα προς τα εξω (ενα πραγμα ισως σαν τον kai green στο mr olympia που φαινοταν σαν 'εγγυος')
Μηπως φταιει που τον χειμωνα κανω κοιλιακους μια φορα στις 2 βδομαδες και αεροβια καθολου :doh: ?

Στον όγκο όλοι το παθαίνουμε αυτό και είναι λόγω της υπερβολικής ποσότητας φαγητού. Λογικά στη γράμμωση δεν θα έχεις τέτοιο θέμα..

Spyrous
09-02-11, 22:02
Hellow Εχω 1.87 υψος φρεσκο σημερα :) και 78 κιλα εχω μικρο ποσοστο λιπους πανω μου .. Ασχολουμαι ετσι σοβαρα 4μηνες και εχω δει αποτελεσματα... π.σ 80 κιλα πιεσης στοι8ους 15κιλα αλτηρεσ 2κεφαλο και αλλα πολλα...Μετα απο την προπονηση πεζω παντα κιλιακους ραχεους πανω ποδια...λΟιπον πεζω 4Χ30 κιλιακους σε παγκο αμβιλια με λαβες ... 2Χ50 ραχεους 80 πανω ποδια σε οριζοντιο παγκο.. 2Χ30 και μετα 1 20 στο τελος.. 8ελω να πεταχτουνε... τι προτινεται να κανω αλλο?

KATERINI 144
09-02-11, 22:05
τι προτινεται να κανω αλλο?να προσεξεις την διατροφη σου, οι κοιλιακοι δε θα πεταχτουν, αλλα θα εμφανιστούν οταν φυγει το λιπος απο πανω τους.

jannous44
09-02-11, 22:20
Εχω καποια σχετικα αρχεια διατροφης, εχεις καποιο e-mail να σ τ στειλω?

τα θελω και εγω να ριξω μια ματια στειλτα αν μπορεις στο jannous44@gmail.com:thumbup: ευχαριστω!!:toast:

Pavlos17
09-02-11, 22:27
για να βγουν οι κοιλιακοι πρεπει να τους εχεις κανει τουμπανους κιολας...δεν ειναι μονο θεμα λιπους...εγω πως τους βλεπω και εχω 16%?:unsure:

KATERINI 144
09-02-11, 22:38
για να βγουν οι κοιλιακοι πρεπει να τους εχεις κανει τουμπανους κιολας...δεν ειναι μονο θεμα λιπους...εγω πως τους βλεπω και εχω 16%?:unsure:οτι πεις, μονο μη με διορθώνεις (τώρα έμενα και σε άλλες περιπτώσεις άλλα μελη) καλύτερα να λες ''αυτή είναι η άποψή μου'' ειναι ποιο σωστό οταν δεν γνωρίζεις σίγουρα κάτι.

Pavlos17
09-02-11, 22:40
οτι πεις, μονο μη με διορθώνεις (τώρα έμενα και σε άλλες περιπτώσεις άλλα μελη) καλύτερα να λες ''αυτή είναι η άποψή μου'' ειναι ποιο σωστό οταν δεν γνωρίζεις σίγουρα κάτι.

ναι...ομως ειναι σαν να λες,οτι για να χεις κοιλιακους πρεπει να χεις μονο χαμηλο λιπος,να εχεις χτισει πανω στους κοιλιακους δεν μετραει?

KATERINI 144
09-02-11, 22:50
ω ρε Παύλος μη σπας ποτήρια :toast::toast:

έχεις δει αθλητές πχ στίβου η ποδοσφαιριστές ?! λες να εχουν κανει κοιλιακους τουμπανο και φαίνονται ? έχουν λιγο λιπος :toast:

Pavlos17
09-02-11, 22:54
ω ρε Παύλος μη σπας ποτήρια :toast::toast:

έχεις δει αθλητές πχ στίβου η ποδοσφαιριστές ?! λες να εχουν κανει κοιλιακους τουμπανο και φαίνονται ? έχουν λιγο λιπος :toast:

εννοειτε και αυτο ρε συ...εγω λεω το αλλο,για να φανουν πρεπει να εχεις κιολας,οσο μεγαλυτερους τους εχεις κανει τοσο καλυτερα φενονται,ακομα και σε μεγαλυτερα ποσοστα λιπους :)

KATERINI 144
09-02-11, 23:00
εννοειτε και αυτο ρε συ...εγω λεω το αλλο,για να φανουν πρεπει να εχεις κιολας,οσο μεγαλυτερους τους εχεις κανει τοσο καλυτερα φενονται,ακομα και σε μεγαλυτερα ποσοστα λιπους :)τωρα μιας και πιασαμε κουβέντα σαν συνομήλικοι που είμαστε :turtle: για διαβασε πάλι το ποστ του φιλου και κοτσαρισε αυτο που απαντας εσυ


Hellow Εχω 1.87 υψος φρεσκο σημερα :-) και 78 κιλα εχω μικρο ποσοστο λιπους πανω μου .. Ασχολουμαι ετσι σοβαρα 4μηνες και εχω δει αποτελεσματα... π.σ 80 κιλα πιεσης στοι8ους 15κιλα αλτηρεσ 2κεφαλο και αλλα πολλα...Μετα απο την προπονηση πεζω παντα κιλιακους ραχεους πανω ποδια...λΟιπον πεζω 4Χ30 κιλιακους σε παγκο αμβιλια με λαβες ... 2Χ50 ραχεους 80 πανω ποδια σε οριζοντιο παγκο.. 2Χ30 και μετα 1 20 στο τελος.. 8ελω να πεταχτουνε... τι προτινεται να κανω αλλο?


για να βγουν οι κοιλιακοι πρεπει να τους εχεις κανει τουμπανους κιολας...δεν ειναι μονο θεμα λιπους...

κολλάει? δεν κολλάει...

Pavlos17
09-02-11, 23:02
δεν κολλαει εχεις δικιο... :green: δεν ειμαστε συνομιλικοι,εφτασα 40 και δεν το καταλαβα?:P

KATERINI 144
09-02-11, 23:07
δεν κολλαει εχεις δικιο... :green: δεν ειμαστε συνομιλικοι,εφτασα 40 και δεν το καταλαβα?:Pευτυχώς γιατι ειπα θα φαμε ολη νύχτα μέχρι να συνεννοηθούμε :pale::pale::pale::pale:

τι 40 ? 38 είμαι :turtle::turtle:

με παρασερνεις και σε οφ τωρα :toast:

μένουμε στο θεμα.

Pavlos17
09-02-11, 23:16
ευτυχώς γιατι ειπα θα φαμε ολη νύχτα μέχρι να συνεννοηθούμε :pale::pale::pale::pale:

τι 40 ? 38 είμαι :turtle::turtle:

με παρασερνεις και σε οφ τωρα :toast:

μένουμε στο θεμα.

:toast::toast:

jannous44
09-02-11, 23:42
Συγγνωμη που χρησιμοποιω το θεμα αυτο για να κανω την ερωτηση μου, αλλα δε θα ηθελα να ανοιξω ενα καινουριο. Θα ηθελα να ρωτησω το εξης. Στην περιοχη της κοιλιας στο σημειο των κοιλιακων και συγκεκριμενα στη μεση τους (αν τους θεωρησουμε σαν ενα ορθιο παραλληλογραμμο) πιεζω με τα δαχτυλα μου στη δεξια και την αριστερη πλευρα και μπαινει αρκετα μεσα.Καταλαβαινω πως ειναι λιπος αυτο,ομως η ερωτηση μου ειναι "που πηγε το κρεας;". Ειναι δυνατον να μην υπαρχει κρεας εκει;Πρεπει να μπαινει και μισο δαχτυλο μεσα. Μιλαω για τις περιοχες που ειναι στη φωτογραφια με τα βελακια. Καποιος με εμπειρο ματι τι ποσοστο λιπους θα ελεγε πως εχω;Θα γινει και η λιπομετρηση σε λιγο καιρο.Απλα ρωταω.
Ευχαριστω


κοιτα απο οτι ξερω για να φανουν οι κοιλιακοι πρεπει να εχεις χαμηλο ποσοστο λιπους κατο απο 10% ετσι εχω διαβασει. τωρα για τις ασκησεις μπορεις να συνδιασεις superset δηλαδη μολις τελειωνεις την μια ασκηση να μπαινεις κατευθιαν στην αλλη, αν θες να τους ζορισεις παραπανω. αυτα απο μενα

P.S δεν διαβασα τις αλλες απαντισεις , απλα ειπα την αποψη μου!:toast:

vodakias
28-02-11, 16:19
Εκανα λιπομετρηση και βρηκε ποσοστο 11.8%...Δε μπορω να καταλαβω ομως τι ειναι αυτη η πλαδαροτητα καθως εαν σφιξω τους κοιλιακους μπορω και τους πιανω...Ολο το λιπος εκει ειναι συγκεντρωμενο;

ε όχι και 11.8% εγώ εχω 20% και φενονται οι κοιλιακοι μου....πολθ περισσοτερο εχεις

motly
23-03-11, 17:22
Παιδια γεια σας.. Θα ηθελα να κανω και εγω μια ερωτηση για τους κοιλιακους ωστε να παρω καποιες αποψεις.. Ειμαι 15 ετων 1.80 κ 69 κιλα με 14% λιπος στο σωμα μου.. Ειμαι λεπτος αλλα στο χωρο της κοιλιας εχω αρκετο λιπος απ οσο εχω καταλαβει..Στην ζςη μου παντα εκανα αθλητισμο και τα τελευταια χρονια ασχολουμαι με την ορεινη ποδηλασια και ετσι δεν γυμναζω τοσο την κοιλιακη μου χωρα..Τι μπορω να κανω ωστε να τους τονωσω λιγο ? (εχω μια ισσοροπημενη διατροφη χωρις fast food και διαφορα τετοια)

Ευχαριστω για το χρονο σας! :)

Galthazar
23-03-11, 19:44
οι κοιλιακοι φαινονται ΜΟΝΟ οταν τα επιπεδα λιπους ειναι χαμηλα. Και αυτο διοτι οπως ειναι γνωστον βρισκονται κατω απο το στρωμα λιπους που εχουμε για θερμομονωση. Οσο και να τους αναπτυξεις αν τα επιπεδα λιπους σου δν ειναι χαμηλα τοτε αυτο που θα καταφερεις ειναι να φαινεται οτι εχεις μεγαλη περιφερεια.

Spyros1993
24-03-11, 02:03
@motly

κάνε πολύ αερόβια, καλή διατροφή και θα είσαι ok.
παράλληλα τσέκαρε διάφορα πρόγραμματα διατροφής και γυμναστικής που υπάρχουν εδώ στο forum από πολλούς αθλητές, προπονητές αλλά και ανθρώπους που ασχολούνται χρόνια με την γυμναστική. Δες ποιο σου ταιριάζει και φυσικά να μπορείς να το κάνεις. :)

the_mechanic
16-05-11, 21:22
Εχω ενα πολυ σοβαρο προβλημα.Δεν μπορω να παρω την πρωτεινη με νερο, οπότε την πινω με γαλα 0% κ νομιζα οτι δν υπαρχει προβλημα.Σημερα ομως εμαθα οτι η λακτοζη που περιεχει το γαλα δν κανει καλο σε περιοδο γραμμωσης οποτε την πατησα εν ολιγοις.Υπαρχουν ιδεες?Επισης βρηκα γαλα με 80% λιγοτερη λακτοζη αλ δν ελεγε για λιγοτερα λιπαρα (δν ξερω κιολασ αν πανε μαζι αυτα).Να το χρησιμοποιησω?

sofos
17-05-11, 00:46
Εχω ενα πολυ σοβαρο προβλημα.Δεν μπορω να παρω την πρωτεινη με νερο, οπότε την πινω με γαλα 0% κ νομιζα οτι δν υπαρχει προβλημα.Σημερα ομως εμαθα οτι η λακτοζη που περιεχει το γαλα δν κανει καλο σε περιοδο γραμμωσης οποτε την πατησα εν ολιγοις.Υπαρχουν ιδεες?Επισης βρηκα γαλα με 80% λιγοτερη λακτοζη αλ δν ελεγε για λιγοτερα λιπαρα (δν ξερω κιολασ αν πανε μαζι αυτα).Να το χρησιμοποιησω?

gaspari myo fusion εχεις δοκιμασει?αν οχι παρτην σε σοκολατα και θα δεις ποσο ανετα θα την πινεις με νερο..

beefmeup
17-05-11, 01:02
τα 2 απο πανω ποστ τις σχεση εχουν με τους κοιλιακους ρε παιδες??:unsure:

πλακα με κανετε,Ε-Λ-Ε-Ο-Σ λεμε..

sofos
17-05-11, 01:03
τα 2 απο πανω ποστ τις σχεση εχουν με τους κοιλιακους ρε παιδες??:unsure:

πλακα με κανετε,Ε-Λ-Ε-Ο-Σ λεμε..

πωωω τωρα ειδα σε πιο θεμα ειμαστε σορρυ λολ-δε την παλευω χαχαχ

the_mechanic
17-05-11, 10:04
1000% μαζι σου αλ ειχε παιχτει συζητηση για το θεμα με τη λακτοζη κ οτι δν κανει για cutting κ θολωνει τουσ κοιλιακουσ

sab
28-05-11, 14:33
παιδια θελω τη βοηθεια σας..σορρυ που δεν θα εχει αμεση σχεση με τους κοιλιακους αλλα ειναι σ αυτη τη περιοχη εστω..
εγω δεν εχω κ το πιο γυμνασμενο κορμι γιατι παντα πηγαινα γυμναστηριο λιγο καιρο κ μετα το αφηνα, δεν ειμαι βεβαια κ τελειως χλαπατσας γιατι επαιζα μεχρι προπερσυ σε τοπικο πρωταθλημα ποδοσφαιρου (νορμαλ πραγματα δηλαδη)..
το προβλημα μου ειναι οτι οταν σταματησα προπερσυ τη μπαλα αρχισα να περνω κιλα.. μεχρι που φετος τα χριστουγεννα εφτα 102 κιλα... εκανα διαιτα μεχρι τωρα κ συνεχιζω κ εχω χασει 20 κ ειμαι 82...ΑΛΛΑ....

ναι μεν εχω ξαναερθει σε ολα μου τα σημεια ποδια χερια κλπ στα κανονικα μου μεγεθη αλλα μου εχει μεινει βρε παιδια ενα ''καρβελακι'' μονο στο μπροστινο σημειο της κοιλιας μου ουτε πλαινα ουτε στηθος ουτε τιποτα... μονο κοιλια...

γυμναστηριο δεν εχω τη δυνατοτητα να παω οποτε θελω να μου πειτε τη συμβουλη σας πως να το διωξω το διαολεμενο με διατροφη κ κατι που θα μπορω να κανω στο σπιτι μετα τη δουλεια..

ξεχασα να σας πω κ οτι ειμαι 1,83 υψος

jimas
09-06-11, 23:41
Καλησπέρα.
Ασχολούμαι γύρω στα 10 χρόνια με γυμναστήριο με μια περίοδο διακοπής γύρω στους 10 μήνες.
Ποτέ δεν ασχολήθηκα φανατικά με πάθος με τους κοιλιακούς απλά έκανα χαλαρά κανα δυο ασκήσεις, αλλά ούτε και ήμουν άτομο να μην ξέρει τι τρώει πάντα με μέτρο.
Έχω ασχοληθεί με στίβο για μερικούς μήνες έχω πάει κατα καιρούς σε προγράμματα αερόβιας άσκησης έκανα διάδρομο 45-50 λεπτά για κανα χρόνο, και το καλοκαίρι κολυμβητήριο.
Έχει τα τελευταία χρόνια που έχω πάρει ζεστά το θέμα των κοιλιακών έχω πάει σε διαιτολόγο προσπαθώ να κάνω όσες περισσότερες ασκήσεις μπορώ (τώρα κάνω 3διαφορετικές απο 3σετ των 10-15επαναλήψεων η κάθε μια τρείς φορές την εβδομάδα)
αλλά είμαι γύρω στα 75 κιλά με ύψος 1.78 φαίνομαι γυμνασμένος αλλά κοιλιακοί μου είναι για κλάμματα.
Η μόνη περίοδος που είχα δει αποτέλεσμα ήταν στο στρατό στην Κρήτη στη σχολή Εφέδρων Αξιωματικών όπου εκεί τρέχαμε όλη τη μέρα και πριν μερικούς μήνες με το νιτρικό που έπαιρνα άρχισαν να συμμαζεύονται λίγο αλλά τώρα το έκοψα και είμαι ρεζίλι.
Έχω δοκιμάσει και διατροφή πολύ αυστηρή.
Πιστεύετε οτι χρειάζεται άσκηση περισσότερη στους κοιλιακούς διατροφή η φταίει ο σωματότυπος;

DrNio
09-06-11, 23:52
@jimas

Αρχικά,ωραίο avatar.

Εφόσον στον στρατό είχες καλούς κοιλιακούς δεν είναι θέμα σωματότυπου.Διατροφής και αερόβιας μπορεί ή μάλλον σίγουρα.

Φτιάξε την διατροφή σου και με αερόβια θα δεις αποτέλεσμα,λογικά.Έχει εδώ μπόλικο υλικό και για διατροφή και για workout κοιλιακών.

Καλό διάβασμα και good luck!:welcome:

jimas
09-06-11, 23:58
@jimas

Αρχικά,ωραίο avatar.

Εφόσον στον στρατό είχες καλούς κοιλιακούς δεν είναι θέμα σωματότυπου.Διατροφής και αερόβιας μπορεί ή μάλλον σίγουρα.

Φτιάξε την διατροφή σου και με αερόβια θα δεις αποτέλεσμα,λογικά.Έχει εδώ μπόλικο υλικό και για διατροφή και για workout κοιλιακών.

Καλό διάβασμα και good luck!:welcome:
Ευχαριστώ.
Στο στρατό δεν είχα ωραίους κοιλιακούς απλά ήμουν πλάκα 65κιλά και αν έκανα τότε θα είχα τέλεια γράμμωση.
Τη διατροφή μου την έχω προσαρμόσει με τη βοήθεια κάποιων φίλων απο εδώ μόνο που έχω βάλει αρκετές τροφές με περιεκτικότητα σε πρωτείνη που οφελεί σε όγκο κυρίως και δεν ακολουθώ διατροφή γράμμωσης. Πρέπει να ακολουθήσω διατροφή γράμμωσης;
Αερόβια έχω δοκιμάσει καθώς και διαλειματική προπόνηση αλλά μόνο χρόνο ξόδευα πιστεύω

DrNio
10-06-11, 00:00
By the way,θέλω και εγώ να κάνω μια ερώτηση σχετικά με τους κοιλιακούς.

Γιατί όταν είμαι καθιστός είμαι σαν να έχω φάει ένα αρνί?:P

Πιο σοβαρά τώρα,τρελαίνομαι απο την πλαδαρότητα που βλέπω όταν κάθομαι.Ενώ,όταν σηκώνομαι και στέκομαι όρθιος φαίνομια μια χαρά.Αυτό πως μπορώ να το ελαχιστοποιήσω?Με την διατροφή ή με την άσκηση ή και με τα δύο?( 1.85m και 75kg είμαι)

Αν έχουμε κανένα 6-pack freak ή κάποιον γνώστη επι του θέματος ας δώσει τα φώτα του.

Thanks in advance.

DrNio
10-06-11, 00:03
Ευχαριστώ.
Στο στρατό δεν είχα ωραίους κοιλιακούς απλά ήμουν πλάκα 65κιλά και αν έκανα τότε θα είχα τέλεια γράμμωση.
Τη διατροφή μου την έχω προσαρμόσει με τη βοήθεια κάποιων φίλων απο εδώ μόνο που έχω βάλει αρκετές τροφές με περιεκτικότητα σε πρωτείνη που οφελεί σε όγκο κυρίως και δεν ακολουθώ διατροφή γράμμωσης. Πρέπει να ακολουθήσω διατροφή γράμμωσης;
Αερόβια έχω δοκιμάσει καθώς και διαλειματική προπόνηση αλλά μόνο χρόνο ξόδευα πιστεύω

Ρε συ,τι ποσοστό λίπους έχεις? Αν είσαι στο 10% θες ασκήσεις για να δυναμώσουν και να μεγαλώσουν,μυείς είναι.Αν είσαι στο 20%,θες το ανάλογο workout(super-sets ας πούμε) και την κατάλληλη διατροφή για να φύγει το λίπος και να αποκαλυφθούν.:green:

edit: μην ξεχάσετε και το άλλο μου ποστ,που κάνω μια ερώτηση. :P

jimas
10-06-11, 00:06
Ρε συ,τι ποσοστό λίπους έχεις? Αν είσαι στο 10% θες ασκήσεις για να δυναμώσουν και να μεγαλώσουν,μυείς είναι.Αν είσαι στο 20%,θες το ανάλογο workout(super-sets ας πούμε) και την κατάλληλη διατροφή για να φύγει το λίπος και να αποκαλυφθούν.:green:

Οπότε πρέπει να κάνω μια λιπομέτρηση και ακολουθώ ένα απο τα δύο:green:

DrNio
10-06-11, 00:09
E,δεν είμαι και κανένας expert.Γιατί η λιπομέτρηση θέλει και κάποια λεφτά..μην χρεωθείς απο έναν άσχετο.:P

Anyway,good luck!:welcome:

---



By the way,θέλω και εγώ να κάνω μια ερώτηση σχετικά με τους κοιλιακούς.

Γιατί όταν είμαι καθιστός είμαι σαν να έχω φάει ένα αρνί?

Πιο σοβαρά τώρα,τρελαίνομαι απο την πλαδαρότητα που βλέπω όταν κάθομαι.Ενώ,όταν σηκώνομαι και στέκομαι όρθιος φαίνομια μια χαρά.Αυτό πως μπορώ να το ελαχιστοποιήσω?Με την διατροφή ή με την άσκηση ή και με τα δύο?( 1.85m και 75kg είμαι)

Αν έχουμε κανένα 6-pack freak ή κάποιον γνώστη επι του θέματος ας δώσει τα φώτα του.

Thanks in advance.

???

jimmy007
10-06-11, 02:56
By the way,θέλω και εγώ να κάνω μια ερώτηση σχετικά με τους κοιλιακούς.

Γιατί όταν είμαι καθιστός είμαι σαν να έχω φάει ένα αρνί?

Πιο σοβαρά τώρα,τρελαίνομαι απο την πλαδαρότητα που βλέπω όταν κάθομαι.Ενώ,όταν σηκώνομαι και στέκομαι όρθιος φαίνομια μια χαρά.Αυτό πως μπορώ να το ελαχιστοποιήσω?Με την διατροφή ή με την άσκηση ή και με τα δύο?( 1.85m και 75kg είμαι)

Αν έχουμε κανένα 6-pack freak ή κάποιον γνώστη επι του θέματος ας δώσει τα φώτα του.

Thanks in advance. ?

Aυτό το παρατηρείς μετά το φαγητό η γενικά?

DrNio
10-06-11, 13:12
Γενικά.(σκέψου έγραψα το μήνυμα όταν ήμουν καθιστός και πεινούσα)Όταν κάθομαι φαίνεται σαν να έχω περισσότερο κοιλιά και φαίνονται λιγότερο οι κοιλιακοί(σε σχέση με το πως είμαι όρθιος).Αυτό σε ένα βαθμό νομίζω είναι λογικό,αλλά πως ελαχιστοποιείται?

(Είναι το λίπος άρα αυτοί που έχουν bf 6% δεν το βλέπουν και δεν καταλαβαίνουν τι λέω?ή είναι φυσιολογικό κάτι τέτοιο και συμβαίνει σε όλους?)

psilos85
19-06-11, 22:20
Θα μπορουσε να μου προτεινει καποιος 3-4 ασκησεις για κοιλιακους που να μπορω να εχω βαρος για αντισταση?
Μια που εχω σιγουρη ειναι τα ροκανισματα σε κατακλινη παγκο.

Θελω να φτιαξω ενα προγραμματακι για εκγυμναση 2 φορες την εβδομαδα

tasos2
19-06-11, 22:45
Πιο σοβαρά τώρα,τρελαίνομαι απο την πλαδαρότητα που βλέπω όταν κάθομαι.Ενώ,όταν σηκώνομαι και στέκομαι όρθιος φαίνομια μια χαρά.

Kι εγω το εχω. Ορθιος φαινεται λεια και φαινεται και το 6-pack εαν σφιξω και οταν καθομαι σχηματιζονται διπλες απο το λιπος. Με διατροφη γραμμωσης φευγει φανταζομαι

gym
20-06-11, 00:28
Θα μπορουσε να μου προτεινει καποιος 3-4 ασκησεις για κοιλιακους που να μπορω να εχω βαρος για αντισταση?
Μια που εχω σιγουρη ειναι τα ροκανισματα σε κατακλινη παγκο.

Θελω να φτιαξω ενα προγραμματακι για εκγυμναση 2 φορες την εβδομαδα

στις περισσοτερες ασκησεις κοιλιακων για να μην πω σε ολες κ γινω απολυτη μπορεις να προσθεσεις βαρος...αλλα για να σου πω τρεις πψ τακα τακα μου ερχονατι στο μυαλο οι προσευχες σε τροχαλια,μετα ροκανισματα σε κατακλινη με βαρος-δισκο πανω στο στηθος,αρσεις ποδιων σε μονοζυγο με αλτηρα στα ποδια,πλαγιοι ρε ρωμαικη καρεκλα με αλτηρα στο ενα χερι...

ολα εχουν τις παραλλαγες τους και τα επιπεδα τους...ειναι ηδη δυσκολες ασκησεις(οπως αρσεις ποδιων σε μονοζυγο)αλλα εσυ ξερεις το επιπεδο σου...

αν εισαι αρχαριος ξεκινα με ροκανισματα και βαλε δισκο-φετα επανω σου...

psilos85
20-06-11, 08:29
:thumbup::thumbup: Σ'ευχαριστω πολυ!!

gym
20-06-11, 08:31
:thumbup::thumbup: Σ'ευχαριστω πολυ!!

παρακαλω,δεν κανει τιποτα...:thumbup::thumbup::thumbup:

jimmy007
20-06-11, 10:38
Γενικά.(σκέψου έγραψα το μήνυμα όταν ήμουν καθιστός και πεινούσα)Όταν κάθομαι φαίνεται σαν να έχω περισσότερο κοιλιά και φαίνονται λιγότερο οι κοιλιακοί(σε σχέση με το πως είμαι όρθιος).Αυτό σε ένα βαθμό νομίζω είναι λογικό,αλλά πως ελαχιστοποιείται?

(Είναι το λίπος άρα αυτοί που έχουν bf 6% δεν το βλέπουν και δεν καταλαβαίνουν τι λέω?ή είναι φυσιολογικό κάτι τέτοιο και συμβαίνει σε όλους?)

Κοίτα εγώ που πρέπει να έχω κάτω από 10% λίπος το βλέπω μετά από φαγητό(μεγάλη ποσότητα) αυτό. Αλλά φαντάζομαι θα υπάρχει και σε μικρότερο βαθμό ακόμα και το πρωί που ξυπνάω απλά δεν είναι τόσο εμφανές. Αυτό πάντως είναι η λεπτομέρεια της λεπτομέρειας. Κοίτα να γραμμώσεις πρώτα και αυτό το κοιτάς τελευταίο.


Θα μπορουσε να μου προτεινει καποιος 3-4 ασκησεις για κοιλιακους που να μπορω να εχω βαρος για αντισταση?
Μια που εχω σιγουρη ειναι τα ροκανισματα σε κατακλινη παγκο.

Θελω να φτιαξω ενα προγραμματακι για εκγυμναση 2 φορες την εβδομαδα

Πέρα από αυτές που αναφέρθηκαν, να πω ότι οι κοιλιακοί παίρνουν αρκετή μάζα και χωρίς να τους γυμνάσεις με ασκήσεις απομόνωσης αφού γυμνάζονται ισομετρικά σε πολλές ασκήσεις όπως squat,άρσεις και γενικά όλες τις ασκήσεις που είσαι όρθιος. Επίσης, συσπώνται και όταν αναπνέουμε έντονα.
Θα ήθελα ακόμα να επισημάνω ότι κατά την προσωπική μου άποψη δεν αξίζει να γυμνάζουμε τους "πλάγιους" κοιλιακούς (έσω-έξω λοξός) γιατί γυμνάζονται με όλες τις παραπάνω ασκήσεις και με τις ασκήσεις απομόνωσης του ορθού κοιλιακού. Αν μάλιστα αρχίσουν και παίρνουν αρκετή μάζα,μεγαλώνουν εμφανώς την μέση(το έχω πάθει αλλά σε μικρό βαθμό ευτυχώς).

gym
20-06-11, 11:05
Κοίτα εγώ που πρέπει να έχω κάτω από 10% λίπος το βλέπω μετά από φαγητό(μεγάλη ποσότητα) αυτό. Αλλά φαντάζομαι θα υπάρχει και σε μικρότερο βαθμό ακόμα και το πρωί που ξυπνάω απλά δεν είναι τόσο εμφανές. Αυτό πάντως είναι η λεπτομέρεια της λεπτομέρειας. Κοίτα να γραμμώσεις πρώτα και αυτό το κοιτάς τελευταίο.



Πέρα από αυτές που αναφέρθηκαν, να πω ότι οι κοιλιακοί παίρνουν αρκετή μάζα και χωρίς να τους γυμνάσεις με ασκήσεις απομόνωσης αφού γυμνάζονται ισομετρικά σε πολλές ασκήσεις όπως squat,άρσεις και γενικά όλες τις ασκήσεις που είσαι όρθιος. Επίσης, συσπώνται και όταν αναπνέουμε έντονα.
Θα ήθελα ακόμα να επισημάνω ότι κατά την προσωπική μου άποψη δεν αξίζει να γυμνάζουμε τους "πλάγιους" κοιλιακούς (έσω-έξω λοξός) γιατί γυμνάζονται με όλες τις παραπάνω ασκήσεις και με τις ασκήσεις απομόνωσης του ορθού κοιλιακού. Αν μάλιστα αρχίσουν και παίρνουν αρκετή μάζα,μεγαλώνουν εμφανώς την μέση(το έχω πάθει αλλά σε μικρό βαθμό ευτυχώς).

συμφωνω απλα οσον αφορα τους πλαγιους,καλο ειναι να μην τους κανουμε με βαρος...αλλιως δεν παιρνουν και τοσο μαζα οπως ειπες...για μενα απλα περιστροφες γρηγορες φτανουν με το σωματικο βαρος μας και πλαγιες αρσεις στο μονοζυγο αλλα οχι συνεχεια...

οι κοιλιακοι ναι μεν γυμναζονται και με ολες τις ασκησεις που ειπες κ ισχυει αυτο με την αναπνοη(ειδικα αν πιασει ο αλλος ακριβως τον σωστο τροπο που πρεπει να αναπνεει για να πετυχει το ''καψιμο΄΄στην κοιλια),απλα ειναι ενας μυς κ αυτος και πρεπει να τον γυμναζουμε ξεχωριστα οπως και ολους.....:thumbup:

jimmy007
20-06-11, 11:22
συμφωνω απλα οσον αφορα τους πλαγιους,καλο ειναι να μην τους κανουμε με βαρος...αλλιως δεν παιρνουν και τοσο μαζα οπως ειπες...για μενα απλα περιστροφες γρηγορες φτανουν με το σωματικο βαρος μας και πλαγιες αρσεις στο μονοζυγο αλλα οχι συνεχεια...

οι κοιλιακοι ναι μεν γυμναζονται και με ολες τις ασκησεις που ειπες κ ισχυει αυτο με την αναπνοη(ειδικα αν πιασει ο αλλος ακριβως τον σωστο τροπο που πρεπει να αναπνεει για να πετυχει το ''καψιμο΄΄στην κοιλια),απλα ειναι ενας μυς κ αυτος και πρεπει να τον γυμναζουμε ξεχωριστα οπως και ολους.....:thumbup:

Εξαρτάται και την μάζα που έχει στους κοιλιακούς ο καθένας μας σε σχέση με το υπόλοιπα σώμα. Σε μερικούς είναι περισσότερο ανεπτυγμένοι από το υπόλοιπο σώμα και η υπερβολική εκγύμναση έχει ως αποτέλεσμα την εμφάνιση ασσυμετρίας(νομίζω αυτό το θέμα το είχε ο Ηλίας και αν θυμάμαι καλά το είχε αναφέρει σε κάποιο post).

gym
20-06-11, 11:31
Εξαρτάται και την μάζα που έχει στους κοιλιακούς ο καθένας μας σε σχέση με το υπόλοιπα σώμα. Σε μερικούς είναι περισσότερο ανεπτυγμένοι από το υπόλοιπο σώμα και η υπερβολική εκγύμναση έχει ως αποτέλεσμα την εμφάνιση ασσυμετρίας(νομίζω αυτό το θέμα το είχε ο Ηλίας και αν θυμάμαι καλά το είχε αναφέρει σε κάποιο post).

σιγουρα αλλα πολυ σπανιες περιπτωσεις (π.χ. καλουπι τριανατφυλλου που ειναι σαν πατατες οπως λεει οι κοιλιακοι του)πιστευω εχουν τοσο καλα αναπτυγμενους κοιλιακους που να φερουν ασυμμετρια με το υπολοιπο...

jimmy007
20-06-11, 11:37
σιγουρα αλλα πολυ σπανιες περιπτωσεις (π.χ. καλουπι τριανατφυλλου που ειναι σαν πατατες οπως λεει οι κοιλιακοι του)πιστευω εχουν τοσο καλα αναπτυγμενους κοιλιακους που να φερουν ασυμμετρια με το υπολοιπο...

Τέσπα, εγώ πιστεύω ότι δεν χρειάζεται να γυμνάζεις κοιλιακούς με ασκήσεις απομόνωσης εκτός αν υστερούν σε σχέση με το υπόλοιπο σώμα. Απόψεις είναι αυτές πάντως και προφανώς υπάρχουν και διαφορετικές προσεγγίσεις όπως αυτή που αναφέρεις..:thumbup:

Spyrous
20-06-11, 12:34
Σχετικα με τους κοιλιακους και εγς ειμαι σε μικρο ποσοστο λιπους και οταν κα8ομαι πχ καρεκλα κανουν διπλεσ η φλουδα στην ουσια ειναι αλλα και οταν τους σφιγκω δεν ειναι παπατες αλλα πατατακια:P:P Αρχισα να βαζω 5κιλο σε κατακλινη αλλα 8ελω να μου πειτε μετε απο 2 βδομαδες πχ σε κατακλινει με παγκο δεν 8ελουνε και λιγο καψιμο δλδ χωρις βαρω και καμια 300+++???

smrodrigo
27-06-11, 03:06
παιδια οταν καθεστε και δεν φενονται οι κοιλιακοι εχει να κανει με το ποσο παχυ δερμα εχετε,ποσο σφιχτο ειναι,με το λιπος αλλα και με το παρελθον του σωματος δλδ..οταν εισαι σε ογκο και μετα μπενεις σε γραμμωση δεν μπορει το δερμα να σφιξει τοσο ευκολα αφου θα εχει χαθει και ογκος κατα τη περιοδο γραμμωσης..ενω αν παρατηρησετε αθλητες που δεν εχουν υποστει τετια αυξομοιωση στη σωματικη μαζα δεν συμβαινει αυτο.

DrNio
27-06-11, 10:27
Και άλλη μία ερώτηση , πως γυμνάζεις το άνω μέρος των κοιλιακών.Όταν λέω άνω μέρος εννοώ τα πρώτα 2 "κουτάκια" απο το 6-pack.(που είναι πολύ μικρά σε μέγεθος)

Αυτό το σημείο υστερεί,πως δίνεις έμφαση μόνο εκεί?

--

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σήμερα τις είδα.Ρε jimi τι να γραμμώσω?Ανέφερα αυτό το "θέμα" που έχω και ας έχω γράμμωση,γι αυτό το είπα.

vaggos@
03-07-11, 19:46
παιδες εχω το εξης ερωτημα κανω 7μηνες γυμναστηριο εκανα ογκο το χειμωνα και τωρα γραμμωση κοιλιακους ειχα καλο προγραμμα και το χειμωνα και τωρα κανω και το 20λεπτο αεροβιο μου και καλη διατροφη το προβλημα μου ειναι οτι ενω υπαρχει ενας σχηματισμος στην κοιλια αν σφιχτο φαινονται μονο η πανω και λιγο η κατω αυτο το V που σχηματιζεται που λεμε.ειναι λογικο που δεν εχω 6pack λογο του λιγου καιρου που κανω? η κανω κατι λαθος?

Kolorizos
04-07-11, 12:32
γεια σας παιδια για να διωξουμε το τελευταιο λιπος γυρο απο τους κοπιλιακους τι κανουμε??κανω 3-4 φορες την εβδομαδα αεροβια για 25-30 λεπτα και ειμαι γυρω στο 10-11 %λιπος

eri_87
04-07-11, 12:53
γεια σας παιδια για να διωξουμε το τελευταιο λιπος γυρο απο τους κοπιλιακους τι κανουμε??κανω 3-4 φορες την εβδομαδα αεροβια για 25-30 λεπτα και ειμαι γυρω στο 10-11 %λιπος

Αυξάνεις αερόβιο... Αν κάνεις μετά τα βάρη άστο στα 30' αλλιώς κάνε 35-40' και 5-6φορές τη βδομάδα... Επίσης όσο πιο καθαρή διατροφή μπορείς!

eri_87
04-07-11, 12:57
παιδες εχω το εξης ερωτημα κανω 7μηνες γυμναστηριο εκανα ογκο το χειμωνα και τωρα γραμμωση κοιλιακους ειχα καλο προγραμμα και το χειμωνα και τωρα κανω και το 20λεπτο αεροβιο μου και καλη διατροφη το προβλημα μου ειναι οτι ενω υπαρχει ενας σχηματισμος στην κοιλια αν σφιχτο φαινονται μονο η πανω και λιγο η κατω αυτο το V που σχηματιζεται που λεμε.ειναι λογικο που δεν εχω 6pack λογο του λιγου καιρου που κανω? η κανω κατι λαθος?

Αν δεν έχεις χαμηλό ποσοστό λίπους δε θα φανούν οι κοιλιακοί καθαρά. Αφού λες φαίνονται οι πάνω μόνο και αυτοί με σφίξιμο, έχεις κι άλλο λίπος... :green:

luckyseven
04-07-11, 13:22
http://www.youtube.com/watch?v=8Zq_nM5H3bk
αυτός ο τύπος εξηγεί γιατί δεν πρέπει να κάνουμε ροκανίσματα

tolis93
04-07-11, 13:40
Και άλλη μία ερώτηση , πως γυμνάζεις το άνω μέρος των κοιλιακών.Όταν λέω άνω μέρος εννοώ τα πρώτα 2 "κουτάκια" απο το 6-pack.(που είναι πολύ μικρά σε μέγεθος)

Αυτό το σημείο υστερεί,πως δίνεις έμφαση μόνο εκεί?

--

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σήμερα τις είδα.Ρε jimi τι να γραμμώσω?Ανέφερα αυτό το "θέμα" που έχω και ας έχω γράμμωση,γι αυτό το είπα.

λοιπον πρωτον αυτο το εχω κ εγω.πιθανον εχεις το περισσοτερο ποσοστο του λιπους σ στη κοιλια.και δε ξερω σε τι κιλα βρισκοσουν παλια.εγω πχ βλεπω διπλες επειδη εχω χαλαρο δερμα πλεον λογω μεγαλης αλλαγης βαρους.τωρα για τα 2 πανω κουτακια εγω θα σου προτεινα τη κλασικη ασκηση για πλειομετρικους(ναι τα πιανει κ αυτα τα 2 τα πανω πανω)με ροκανισματα αλλα σιγουροτατα με ασκηση vacaum απλη ευκολη κ τουλαχιστον σε μενα.εχει αποτελεσματα

DrNio
04-07-11, 16:55
Ρε συ πέρα απο τα ροκανίσματα δεν έπιασα τίποτε άλλο.Αν βρεις κανά link ή καμία άλλη επεξήγηση ποσταρε.

Σε κιλά δεν έχω μεγάλες αυξομειώσεις. + - 2-3 εδώ και 6 χρόνια και αυτές οι διαφορές για σύντομες χρονικές περιόδους. Το bf αυξομειώνεται.

nikossn
04-07-11, 17:45
ΚΑΝΩ ΓΥΡΩ ΣΤΟΥΣ 300 ΚΟΙΛΙΑΚΟΥΣ ΜΕΡΑ ΠΑΡΑ ΜΕΡΑ 11 ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΕΣ ΑΣΚΗΣΕΙΣ.
ΜΗΠΩΣ ΤΟ ΠΑΡΑΚΑΝΩ??? ΘΕΛΕΙ ΛΙΓΟΤΕΡΟΥΣ??
ΚΑΙ ΕΠΙΠΛΕΟΝ ΙΣΧΥΕΙ ΟΤΙ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΓΡΑΜΜΩΣΗ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΥΜΝΑΖΕΙΣ ΤΟΥΣ ΚΟΙΛΙΑΚΟΥΣ ΜΕΡΑ ΠΑΡΑ ΜΕΡΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ???

gym
04-07-11, 18:30
ΚΑΝΩ ΓΥΡΩ ΣΤΟΥΣ 300 ΚΟΙΛΙΑΚΟΥΣ ΜΕΡΑ ΠΑΡΑ ΜΕΡΑ 11 ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΕΣ ΑΣΚΗΣΕΙΣ.
ΜΗΠΩΣ ΤΟ ΠΑΡΑΚΑΝΩ??? ΘΕΛΕΙ ΛΙΓΟΤΕΡΟΥΣ??
ΚΑΙ ΕΠΙΠΛΕΟΝ ΙΣΧΥΕΙ ΟΤΙ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΓΡΑΜΜΩΣΗ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΥΜΝΑΖΕΙΣ ΤΟΥΣ ΚΟΙΛΙΑΚΟΥΣ ΜΕΡΑ ΠΑΡΑ ΜΕΡΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ???

1.για να δεις κοιλιακους,θελει διατροφη.΄...με αλλα λογια στην κουζινα σου θα τους φτιαξεις....
2.μυς ειναι κ αυτος....γιατι 300 κ 11 ασκησεις?για δικεφαλο τοσα κανεις?ναι ειναι υπερβολικα πολλες ασκησεις...
3.αν τους εκανες σωστα,οχι καθε μερα αλλα δυο φορες την εβδομαδα θα εκανες απλα γιατι θα πονουσες κ δεν θα γινοταν παραπανω...αντε με το ζορι 3 αλλα οχι παραπανω...μυς ειναι κ αυτος ειπαμε...
4.αραααα γραμμωση οπως κ σε ολα τα αλλα σημεια ετσι κ εδω ==ΔΙΑΤΡΟΦΗ ΚΑΙ ΑΕΡΟΒΙΟ...

ελπιζω να σε βοηθησα λιγακι...;)

nikossn
04-07-11, 18:52
ΕΙΜΑΙ ΑΔΥΝΑΤΟΣ ΔΕΝ ΕΧΩ ΥΨΗΛΟ ΠΟΣΟΣΤΟ ΛΙΠΟΥΣ Κ ΦΟΒΑΜΑΙ ΜΝ ΑΔΥΝΑΤΙΣΩ ΚΙ ΑΛΛΟ..
Η ΔΙΑΤΡΟΦΗ ΕΧΕΙ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΟ ΚΟΜΜΑΤΙ ΚΙΛΩΝ Η ΚΑΙ ΜΕ ΑΛΛΑ???
...ΓΙΑ ΔΙΚΕΦΑΛΟΥΣ ΟΧΙ ΚΑΝΩ ΠΟΛΥ ΛΙΓΟΤΕΡΑ!

gym
04-07-11, 19:24
ΕΙΜΑΙ ΑΔΥΝΑΤΟΣ ΔΕΝ ΕΧΩ ΥΨΗΛΟ ΠΟΣΟΣΤΟ ΛΙΠΟΥΣ Κ ΦΟΒΑΜΑΙ ΜΝ ΑΔΥΝΑΤΙΣΩ ΚΙ ΑΛΛΟ..
Η ΔΙΑΤΡΟΦΗ ΕΧΕΙ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΟ ΚΟΜΜΑΤΙ ΚΙΛΩΝ Η ΚΑΙ ΜΕ ΑΛΛΑ???
...ΓΙΑ ΔΙΚΕΦΑΛΟΥΣ ΟΧΙ ΚΑΝΩ ΠΟΛΥ ΛΙΓΟΤΕΡΑ!

βασικα γραφε με μικρα βρε γιατι ειναι κανονας του φορουμ ...ναι?ωραια...

ποσα κιλα υψος εισαι?αν ξερεις κ λιπος πες...

μηπως θα επρεπε να κανεις ογκο καλυτερα?τι διατροφη κανεις?
η γραμμωση σημαινει ριχνω το λιπος μου για να φανουν οι γραμμες των μυων μου....
αν δεν εχω μυς,τι θα φανει?

καταλαβες τι εννοω?εσυ μπορει τωρα να κανεις 300 κοιλιακους κ να μην τρως καλα κ να κανεις και αεροβια κ να εισαι ηδη αδυνατος....ε τοτε αυτοι οι μυς σου πως θα αναπτυχθουν?

αρα καταληγουμε στο εξης...τρωγε καλα και δουλευε τους κοιλιακους σου οχι υπερβολικα...δυο φορες την εβδομαδα...την μια μπορεις μονο με το σωματικο σου βαρος κ την αλλη με επιπροσθετο βαρος....και μην ξεχνας οτι η κοιλια δουλευει ως σταθεροποοιητητς σε ολες τις ασκησεις...οποτε δουλευει κ εκει....

nikossn
04-07-11, 20:09
βασικα γραφε με μικρα βρε γιατι ειναι κανονας του φορουμ ...ναι?ωραια...

ποσα κιλα υψος εισαι?αν ξερεις κ λιπος πες...

μηπως θα επρεπε να κανεις ογκο καλυτερα?τι διατροφη κανεις?
η γραμμωση σημαινει ριχνω το λιπος μου για να φανουν οι γραμμες των μυων μου....
αν δεν εχω μυς,τι θα φανει?

καταλαβες τι εννοω?εσυ μπορει τωρα να κανεις 300 κοιλιακους κ να μην τρως καλα κ να κανεις και αεροβια κ να εισαι ηδη αδυνατος....ε τοτε αυτοι οι μυς σου πως θα αναπτυχθουν?

αρα καταληγουμε στο εξης...τρωγε καλα και δουλευε τους κοιλιακους σου οχι υπερβολικα...δυο φορες την εβδομαδα...την μια μπορεις μονο με το σωματικο σου βαρος κ την αλλη με επιπροσθετο βαρος....και μην ξεχνας οτι η κοιλια δουλευει ως σταθεροποοιητητς σε ολες τις ασκησεις...οποτε δουλευει κ εκει....


Είμαι 1,83 και γυρω στα 65 κιλα!!
Για διατροφη που ρωτας δεν τρωω καθολου fast food και τετοια, δεν τρωω τηγανιτα, σαλαμια κ χοιρινο!! Αποφευγω αναψυκτικα και τρωω πολυ κοτοπουλο, τροφες που περιεχουν ασβεστιο(γιαουρτι,γαλα,κασερια).
Οταν λες να βαλω ογκο πως θα το καταφερω τι ασκησεις να κανω??
Και δν καταλαβα λιγο το τελευταιο (δυο φορες την εβδομαδα...την μια μπορεις μονο με το σωματικο σου βαρος κ την αλλη με επιπροσθετο βαρος)!!!???
Επισης ειναι καλη αυτη η διατροφη τι αλλο θα ηταν καλο να τρωω??

gym
04-07-11, 20:16
Είμαι 1,83 και γυρω στα 65 κιλα!!
Για διατροφη που ρωτας δεν τρωω καθολου fast food και τετοια, δεν τρωω τηγανιτα, σαλαμια κ χοιρινο!! Αποφευγω αναψυκτικα και τρωω πολυ κοτοπουλο, τροφες που περιεχουν ασβεστιο(γιαουρτι,γαλα,κασερια).
Οταν λες να βαλω ογκο πως θα το καταφερω τι ασκησεις να κανω??
Και δν καταλαβα λιγο το τελευταιο (δυο φορες την εβδομαδα...την μια μπορεις μονο με το σωματικο σου βαρος κ την αλλη με επιπροσθετο βαρος)!!!???
Επισης ειναι καλη αυτη η διατροφη τι αλλο θα ηταν καλο να τρωω??

εχεις πολυ λιγα κιλα επανω σου για το υψος σου....αυτο που χρειαζεσαι δεν ειναι γραμμωση αλλα ογκος....δηλαδη να βαλεις μυς επανω σου,να χτισεις που λεμε...

για αρχη διαβασε τα αρθαρα του φορουμ για διατροφη....και συγκεκριμενα διατροφη για ογκο για να καταλαβεις περι τινος προκειται...αυτο επισης που θα σου συμβουλευα θα ηταν αφου διαβασεις τα σχετικα τοπικ/αρθρα να ανοιξεις ενα τοπικ με την διατροφη σου οπου εκει πανω θα γινουν και οι πιθανες διορθωσεις απο τα παιδια εδω μεσα...

η διατροφη σου ειναι καλη οπως τα λες απλα δεν μου λες ποσοτητες κ εσυ μπορει να τρως πολυ λιγο για τα κιλα σου...γι αυτο το καλυτερο θα ηταν...διαβασμα,μετα ανοιγεις τοπικ με την διατροφη σου κ μιλαμε κ εκει....

τι δεν καταλαβες απο αυτο που ειπα?σχετικα με το δυο φορες την εβδομαδα?απλα την μια δεν θα χρησιμοποιεις εξτρα βαρος στις ασκησεις παρα μονο το σωμα σου...(πχ ροκανισματα με το σωμα σου,,,αυτο μονο...)και την αλλη ροκανσιματα με εναν δισκο...
αυτο ειναι ενα απλο πραδειγμα αλλα δοξα τω Θεω υπαρχουν τοσες κ τοσες ασκησεις για κοιλιακους...ορεξη να εχεις....


αυτο που εχει σημασια σε σενα,ειναι βαλεις μυς παντου...και αυτο θα γινει μεσα απο καθαρη διατροφη για ογκο και καλη προπονηση με βαρη....

κατι αλλο βασικο... ετων????

nikossn
04-07-11, 20:59
19!!

gym
04-07-11, 21:01
19!!

οκ...τσεκαρε αυτα που σου ειπα!:toast:

giannis64
04-07-11, 21:15
ΚΑΝΩ ΓΥΡΩ ΣΤΟΥΣ 300 ΚΟΙΛΙΑΚΟΥΣ ΜΕΡΑ ΠΑΡΑ ΜΕΡΑ 11 ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΕΣ ΑΣΚΗΣΕΙΣ.
ΜΗΠΩΣ ΤΟ ΠΑΡΑΚΑΝΩ??? ΘΕΛΕΙ ΛΙΓΟΤΕΡΟΥΣ??
ΚΑΙ ΕΠΙΠΛΕΟΝ ΙΣΧΥΕΙ ΟΤΙ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΓΡΑΜΜΩΣΗ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΥΜΝΑΖΕΙΣ ΤΟΥΣ ΚΟΙΛΙΑΚΟΥΣ ΜΕΡΑ ΠΑΡΑ ΜΕΡΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ???


το θεμα σου συγχωνευτηκε εδω. πριν ανοιξουμε ενα θεμα, καλα ειναι να βλεπουμε αν υπαρχει καποιο, που μπορει να μας καλυψει.

RectuS
09-07-11, 18:28
Να ρωτησω και γω κατι, οτνα βαζουμε βαρη πχ στον επικλινη εινια καλυτερα να εχουμε τη μπαλα/βαρος πισω απτο κεφαλι μ λυγισμενα χερια η να τα τεντωνουμε οσο δυνατον περισσοτερο η να τ κραταμε πανω στ στηθος?

deluxe
14-07-11, 02:38
Πραγματικα, εσεις οταν κανετε καλη προπονηση κοιλιακων την επομενη ημερα πιανεστε; Και αντε να γινει μια,δυο φορες, αλλα πιανεστε συνεχεια; Τοτε κατι δε κανετε σωστα.. Ή κατι δε κανω εγω. Πλεον τους γυμναζω με βαρη στην τροχαλια στα 60 κιλα και την επομενη ημερα δε νιωθω τιποτα. Παραειναι γυμνασμενοι μαλλον, ε; :turtle:

gym
14-07-11, 11:33
Πραγματικα, εσεις οταν κανετε καλη προπονηση κοιλιακων την επομενη ημερα πιανεστε; Και αντε να γινει μια,δυο φορες, αλλα πιανεστε συνεχεια; Τοτε κατι δε κανετε σωστα.. Ή κατι δε κανω εγω. Πλεον τους γυμναζω με βαρη στην τροχαλια στα 60 κιλα και την επομενη ημερα δε νιωθω τιποτα. Παραειναι γυμνασμενοι μαλλον, ε; :turtle:

:thumbup::thumbup:

τσου...στα χερια πιανεσαι ακομα?μαλλον..κοιλια γιατι οχι?κατι δεν κανεις καλα,εκτος και τι να πω,εαν εισαι πετρα και δεν παει αλλο...να το ψαξεις αυτο...[/COLOR];)

gym
14-07-11, 11:37
Να ρωτησω και γω κατι, οτνα βαζουμε βαρη πχ στον επικλινη εινια καλυτερα να εχουμε τη μπαλα/βαρος πισω απτο κεφαλι μ λυγισμενα χερια η να τα τεντωνουμε οσο δυνατον περισσοτερο η να τ κραταμε πανω στ στηθος?

απο πισω ειναι λιγο επικινδυνο ειδικα αν εισαι αρχαριος και δεν ελεγχεις καλα την κινηση...
βαλτο μπροστα στο στηθος σαν πρωτο επιπεδο...και μετα εφοσον δυναμωσεις και εισαι πιο δυνατος σηκωσε ψηλα το βαρος αλλα προσεχε να μην φευγει πισω αλλα καθετα πανω τα χερια/...

SOSTARAS
14-07-11, 11:50
:thumbup::thumbup:

τσου...στα χερια πιανεσαι ακομα?μαλλον..κοιλια γιατι οχι?κατι δεν κανεις καλα,εκτος και τι να πω,εαν εισαι πετρα και δεν παει αλλο...να το ψαξεις αυτο...[/COLOR];)

αν καθε φορα που πασ γυμ την επομενη μερα δεν ειναι πιασμενη η μυικη μαζα που γυμνασε τοτε τζαμπα πασ!!!!

hlias102
14-07-11, 12:33
Εδω και ενα μήνα περίπου κάνω το πρόγραμμα του scooby για τους κοιλιακούς κάθε 5 μέρες και πάντα είμαι πιασμένος τις επόμενες μέρες.

terataki
14-07-11, 15:27
Εδω και ενα μήνα περίπου κάνω το πρόγραμμα του scooby για τους κοιλιακούς κάθε 5 μέρες και πάντα είμαι πιασμένος τις επόμενες μέρες.

το πιασιμο δεν ειναι δεικτης αναπτυξης παντα...δοκιμασε μια μερα να παρεις τα 3κιλα και κανε 2000 καμψεις...παλι θα πιαστεισ

deluxe
14-07-11, 23:37
αν καθε φορα που πασ γυμ την επομενη μερα δεν ειναι πιασμενη η μυικη μαζα που γυμνασε τοτε τζαμπα πασ!!!!Τοτε μαλλον τζαμπα παω ρε παιδια τοσο καιρο. Ευχαριστω που μου το ειπατε να σταματησω να πηγαινω, αφου δε εχω αποτελεσμα. :unsure:

gym
14-07-11, 23:37
Τοτε μαλλον τζαμπα παω ρε παιδια τοσο καιρο. Ευχαριστω που μου το ειπατε να σταματησω. :unsure:

:shock::shock::shock::shock::shock:

deluxe
15-07-11, 02:44
Ναι ειναι αληθεια, το κοβω το γυμναστηριο.. Μονο πινγκ-πονγκ απο εδω και περα.

:turtle::rolf::turtle:

deluxe
26-07-11, 22:44
Ξερουμε ποιες τροφες θολωνουν τους κοιλιακους. Η λακτοζη, το αλατι, νατριο. Κατι αλλο;

d3m
27-07-11, 01:04
http://www.youtube.com/watch?v=8Zq_nM5H3bk
αυτός ο τύπος εξηγεί γιατί δεν πρέπει να κάνουμε ροκανίσματα

Και τι πρεπει να κανουμε?

Pyrgiotis
01-08-11, 12:58
χαιρετω..ρε παιδια εδω και ενα μηνα εγω γ@$#%θει στη διαιτα και στην γυμναστικη και εχω δει σχετικα μικρη διαφορα...αυτο το λιπος χαμηλα στη κοιλια και στα πλαινα δεν λεει να ξεκουβαλισει!!τι αλλο πρεπει να κανω;κανω ακρως υγηινη διατροφη και σωστη ασκηση(με βαρη)..πως θα τα χασω αυτα τα κιλα στη κοιλια;

GREEK POWER
01-08-11, 13:21
Φιλε μου πρεπει να αρχησεις αεροβια γυμναστικη 3-4 φορες την εβδομα:wcourt:δα το πρωι πριν φας η μετα τα βαρη 30 -40 λεπτα με σταθερο ρυθμο και γυρο στους 120 σφυγμους, καθαρη διατροφη και προπαντον ΥΠΟΜΟΝΗ !!!!!

loufas
01-08-11, 13:32
εγω απο οτι εχω καταλαβει οι κοιλιακοι πρεπει να γυμναζοντα 1φορα την βδομαδα δυνατα. εγω κανω 4σετ των 25 κοιλιακους μεχρι τα γοναταμε 10 κιλα βαρος. γεφυρα 2χ1λεπτο και πλαγιους4χ15 . και αρσεις ποδιων 2χ12 με βαρος.

jGod
01-08-11, 13:37
εγω απο οτι εχω καταλαβει οι κοιλιακοι πρεπει να γυμναζοντα 1φορα την βδομαδα δυνατα. εγω κανω 4σετ των 25 κοιλιακους μεχρι τα γοναταμε 10 κιλα βαρος. γεφυρα 2χ1λεπτο και πλαγιους4χ15 . και αρσεις ποδιων 2χ12 με βαρος.

προσωπικα θα διαφωνησω.πρωτον γιατι πιστευω οτι λογο του οτι οι κοιλιακοι ειναι μικρη μυικη ομαδα αναρρωνει ευκολα και ετσι μπορουμε να την γυμνασουμε 2-3 φορες την εβδομαδα και κυριως γιατι πρεπει να ειναι δυνατοι οι κοιλιακοι μας μιας και στηριζουν ολο τον ανω κορμο(μαζι με τους ραχιαιους) και περαν αυτων μας βοηθουν να εκτελουμε και περισσοτερα κιλα σε αλλες ασκησεις πιο βαριες.

GREEK POWER
01-08-11, 13:43
προσωπικα θα διαφωνησω.πρωτον γιατι πιστευω οτι λογο του οτι οι κοιλιακοι ειναι μικρη μυικη ομαδα αναρρωνει ευκολα και ετσι μπορουμε να την γυμνασουμε 2-3 φορες την εβδομαδα και κυριως γιατι πρεπει να ειναι δυνατοι οι κοιλιακοι μας μιας και στηριζουν ολο τον ανω κορμο(μαζι με τους ραχιαιους) και περαν αυτων μας βοηθουν να εκτελουμε και περισσοτερα κιλα σε αλλες ασκησεις πιο βαριες.

Παιδια μη ξεφευγουμε απο το θεμα και αυτο ειναι πως θα καψει το λιπος ο φιλος μας και οχι πως θα γυμνασει τους κοιλιακους . τουμπανο να τους κανει αμα εχει λιπος δεν προκειτε να φανουν !!!

MusclesOfShadow
01-08-11, 13:43
εγω απο οτι εχω καταλαβει οι κοιλιακοι πρεπει να γυμναζοντα 1φορα την βδομαδα δυνατα. εγω κανω 4σετ των 25 κοιλιακους μεχρι τα γοναταμε 10 κιλα βαρος. γεφυρα 2χ1λεπτο και πλαγιους4χ15 . και αρσεις ποδιων 2χ12 με βαρος.


προσωπικα θα διαφωνησω.πρωτον γιατι πιστευω οτι λογο του οτι οι κοιλιακοι ειναι μικρη μυικη ομαδα αναρρωνει ευκολα και ετσι μπορουμε να την γυμνασουμε 2-3 φορες την εβδομαδα και κυριως γιατι πρεπει να ειναι δυνατοι οι κοιλιακοι μας μιας και στηριζουν ολο τον ανω κορμο(μαζι με τους ραχιαιους) και περαν αυτων μας βοηθουν να εκτελουμε και περισσοτερα κιλα σε αλλες ασκησεις πιο βαριες.

οκ, και ποιος εκανε καλυτερους κοιλιακους απτους δυο?:green:

Το θεμα ειναι (που πολλοι θα διαφωνησουν) ειναι το πώς θα γυμναστουν οι κοιλιακοι.
Το μια φορα την εβδομαδα δυνατα(μπορω να πω 15 επαναληψεις ανα σετ με πολυ μεγαλη επιβαρυνση) θα δωσει ογκο στους κοιλιακους ενω συχνοτερη ασκηση τους, θα τους προσφερει αντοχη και σιγουρα θα γινουν καλυτεροι στην εμφανιση.
Εγω προτιμω να τους κανω μια-δυο φορες την εβδομαδα με μεγαλη επιβαρυνση.

jGod
01-08-11, 14:30
οκ, και ποιος εκανε καλυτερους κοιλιακους απτους δυο?:green:

Τ

προφανώς εγώ :P:Pim just kidding... !το θεμα ειναι ο μυς αυτος να ναι και λειτουργικος! τωρα εμφανησιακα για να εχεις 6pack ειναι αποκλειστικα και μονο θεμα λιπους

deluxe
08-08-11, 18:53
Εμενα που αρχισαν να φαινονται οι κοιλιακοι, το οφειλω μονο και μονο σε χασιμο κοιλων. Διατροφη θελεις να το πεις, συμπληρωματα, δε ξερω.. Παντως σε κοιλιακους δεν εχω αλλαξει κατι. Σχεδον οποτε γυμναζομαι τους γυμναζω και αυτους. Δλδ 3,4 φορες την εβδομαδα, απο αρκετες επαναληψεις. Και με βαρη και χωρις.

deluxe
27-08-11, 23:16
Εχει ξανασυζητηθει και στο παρελθον, πιστευετε οτι ειναι καλυτερα να κανουμε τους κοιλιακους πριν ή μετα την αεροβια και γιατι;

Επισης εαν υπαρχει καποιο οφελος να κανουμε κοιλιακους το πρωι με αδειο στομαχι με γρηγορο ρυθμο, κατι σαν μια μικρη HIIT.

tolis93
27-08-11, 23:21
Εχει ξανασυζητηθει και στο παρελθον, πιστευετε οτι ειναι καλυτερα να κανουμε τους κοιλιακους πριν ή μετα την αεροβια και γιατι;

Επισης εαν υπαρχει καποιο οφελος να κανουμε κοιλιακους το πρωι με αδειο στομαχι με γρηγορο ρυθμο, κατι σαν μια μικρη HIIT.

κοιλιακοι=μυικη ομαδα.γυμναζονται οπως κ οι υπολοιπες μυικες ομαδες.το αεροβιο εχει να κανει με το λιπος π καις.μετα τη προπονηση σοβαρη ομως με αεροβιο σε αργο ρυθμο καις.χιιτ ξερω οτι θελει οταν κανεις αεροβιο πριν τη προπονηση πρωι πχ πριν τα βαρη τελος παντων.και για κανενα λογο με αδειο στομαχι.σε τι θα σε οφελησει?

deluxe
28-08-11, 01:27
Λενε οτι εαν κανεις αεροβια το πρωϊ νηστικος, ειναι η καλυτερη περιοδος για να καψεις περισσοτερο λιπος. Οποτε σκεφτηκα οτι και με τους κοιλιακους θα συμβει περιπου το ιδιο.

tyler_durden
28-08-11, 11:23
οι ιδανικες συνθηκες για να καψεις λιπος υπαρχουν την περιοδο που η ινσουλινη ειναι σε χαμηλα επιπεδα στον οργανισμο,
δηλαδη υστερα απο περιοδο "νηστειας"...αυτο γιατι η ινσουλινη επι της ουσιας φρεναρει το καψιμο λιπους,αφου οσο μενει σε υψηλα επιπεδα στο σωμα μας αποσυρει τη γλυκοζη(και οποια αλλα σακχααρα παιρνουμε τρωγοντας) απο την κυκλοφορια και προαγει τη μετατροπη της σε γλυκογονο και λιπιδια..


οποτε η αεροβια με "αδειο στομαχι" και μετα τα βαρη ειναι προς τη σωστη κατευθυνση.

MARIA G
18-10-11, 20:42
θα ηθελα να ρωτησω κατι εχω αφαλοκοιλη και δεν μπορω να κανω κοιλιακους υποφερω παρα πολυ :( μηπως υπαρχει κατι αλλο που θα μπορουσα να κανω ?

Dreiko
18-10-11, 20:44
ειναι μετα απο εγκυμοσυνη?η ομφαλοκηλη δεν ειναι παιχνιδακι....στο γατρο εχεις παει?

tolis93
18-10-11, 20:45
θα ηθελα να ρωτησω κατι εχω αφαλοκοιλη και δεν μπορω να κανω κοιλιακους υποφερω παρα πολυ :( μηπως υπαρχει κατι αλλο που θα μπορουσα να κανω ?

το βακαουμ ειναι πολυ καλη ασκηση.ψαξτο λιγο στο νετ.επισης εκρηκτικοι σπασμοι λενε κιολας οτι ειναι καλυτεροι.αν μπορεις να κανεις σκουατ κ τετοια επισης κανουν τρελη δουλεια μερικοι μαλιστα ετσι μονο δουλευουν τους κοιλιακους τους.αλλα λογω κοιλης χαμηλα κιλα! γεφυρες αν μπορεις να κανεις ειναι αψογη ασκηση επισης καθως κ να σηκωνεις αλτηρες ψηλα κ να περπατας.εχει παρα πολλα ακομα βασικα

Dreiko
18-10-11, 20:48
το βακαουμ ειναι πολυ καλη ασκηση.ψαξτο λιγο στο νετ.επισης εκρηκτικοι σπασμοι λενε κιολας οτι ειναι καλυτεροι.αν μπορεις να κανεις σκουατ κ τετοια επισης κανουν τρελη δουλεια μερικοι μαλιστα ετσι μονο δουλευουν τους κοιλιακους τους.αλλα λογω κοιλης χαμηλα κιλα! γεφυρες αν μπορεις να κανεις ειναι αψογη ασκηση επισης καθως κ να σηκωνεις αλτηρες ψηλα κ να περπατας.εχει παρα πολλα ακομα βασικα

συγγνωμη κιολας φιλε αλλα πως προτεινεις αυτα οταν δεν ξερεις σε τι κατασταση βρισκεται η ομφαλοκηλη και αν εχει επισκεφτει γιατρο?

MARIA G
18-10-11, 20:49
ειναι μετα απο εγκυμοσυνη?η ομφαλοκηλη δεν ειναι παιχνιδακι....στο γατρο εχεις παει? οχι πριν δυο χρονια εμφανιστηκε πηγα στο γιατρο μου ειπε χρειαζεται εγχειρηση αλλα δεν πηγα να την κανω γιατι το ιδιο διαστημα ειχα κανει και εγχειρηση καταγμα μοινισκου και δεν μπορουσα να κανω δυο φορες υπνοτισμο μου ειπαν να το αφησω για πιο μετα και το αφηνω φοβαμαι κιολας να την κανω...για τα κοιλα μου ειμαι 1.73 63 κιλα

tolis93
18-10-11, 20:50
συγγνωμη κιολας φιλε αλλα πως προτεινεις αυτα οταν δεν ξερεις σε τι κατασταση βρισκεται η ομφαλοκηλη και αν εχει επισκεφτει γιατρο?

εννοειται εφοσον ρωτησει γιατρο! εγω ασκησεις προτυνα δε του πα κανει αυτες κ ολα οκ.χωρις γνωση γιατρου κ με προβλημα ειναι δυνατον να του λεω κανε αυτο κανε εκεινο?

Dreiko
18-10-11, 20:52
οχι πριν δυο χρονια εμφανιστηκε πηγα στο γιατρο μου ειπε χρειαζεται εγχειρηση αλλα δεν πηγα να την κανω γιατι το ιδιο διαστημα ειχα κανει και εγχειρηση καταγμα μοινισκου και δεν μπορουσα να κανω δυο φορες υπνοτισμο μου ειπαν να το αφησω για πιο μετα και το αφηνω φοβαμαι κιολας να την κανω...

μην το αφηνεις δεν ειναι καλο....αφου δεν ειναι μετα απο τοκετο σημαινει οτι πιθανοτατα δε θα φυγει....εχει χειροτερεψει μεσα σε αυτο το χρονικο διαστημα?
αποψη μου ειναι να πας σε εναν γιατρο να το δει asap και να κανεις την εγχειρηση....τον καταλαβαινω τον φοβο σου....αλλα δεν ειναι τιποτα...
σκεψου μετα οτι θα κανεις ο,τι κοιλιακους θες....;):green::green::green:

MARIA G
18-10-11, 21:02
εννοειται εφοσον ρωτησει γιατρο! εγω ασκησεις προτυνα δε του πα κανει αυτες κ ολα οκ.χωρις γνωση γιατρου κ με προβλημα ειναι δυνατον να του λεω κανε αυτο κανε εκεινο? σας ευχαριστω δεν κανω κατι απο μονη μου και χωρις τις υποδειξεις ειτε του γιατρου μου ειτε του γυμναστη παρολο που εδω και δυο χρονια εχω σταματησει το γυμναστηριο κανω οτι μπορω απο μονη στο σπιτι μου:( αν μπορω να κανω κατι αλλο για την κοιλια ειμαι 63 κιλα 1.73 υψος.

MARIA G
18-10-11, 21:06
μην το αφηνεις δεν ειναι καλο....αφου δεν ειναι μετα απο τοκετο σημαινει οτι πιθανοτατα δε θα φυγει....εχει χειροτερεψει μεσα σε αυτο το χρονικο διαστημα?
αποψη μου ειναι να πας σε εναν γιατρο να το δει asap και να κανεις την εγχειρηση....τον καταλαβαινω τον φοβο σου....αλλα δεν ειναι τιποτα...
σκεψου μετα οτι θα κανεις ο,τι κοιλιακους θες....;):green::green::green:

σε ευχαριστω παρα πολυ θα την κανω την εγχειρηση γιατι το βλεπω οτι χειροτερευει και δεν μου αρεσει και ειδικα οταν σηκωνω βαρη στο σπιτι...οχι βαρη γυμναστικης :) μακαρι να μπορουσα να σηκωσω απο αυτα :(του σπιτιου βαρη σαν οικοκοιρα παιρνουν ολα απο το χερι μου....συγνωμη το εριξα και λιγο στο αστειο.

tolis93
18-10-11, 21:06
σας ευχαριστω δεν κανω κατι απο μονη μου και χωρις τις υποδειξεις ειτε του γιατρου μου ειτε του γυμναστη παρολο που εδω και δυο χρονια εχω σταματησει το γυμναστηριο κανω οτι μπορω απο μονη στο σπιτι μου:( αν μπορω να κανω κατι αλλο για την κοιλια ειμαι 63 κιλα 1.73 υψος.

παντως οπως ειπε κ ο φιλτατος απο πανω καλυτερα κανε την ενχειρηση.εχεις πολυ καλες προδιαγραφες αν κρινω απο βαρος υψος τουλαχιστον.και αγαπας κ τη γυμναστικη οποτε κριμα ειναι τοση ορεξη να μην αξιοποιηται:)

MARIA G
18-10-11, 21:10
παντως οπως ειπε κ ο φιλτατος απο πανω καλυτερα κανε την ενχειρηση.εχεις πολυ καλες προδιαγραφες αν κρινω απο βαρος υψος τουλαχιστον.και αγαπας κ τη γυμναστικη οποτε κριμα ειναι τοση ορεξη να μην αξιοποιηται:) παρα πολυ ορεξη για γυμναστικη ειναι η ζωη μου μετα απο αυτο τα παραιτησα ολα θα την κανω και οταν αναρωσω θα ξαναρχισω εντατικα..σας ευχαριστω παρα πολυ:thumbup:

Dreiko
18-10-11, 21:14
σε ευχαριστω παρα πολυ θα την κανω την εγχειρηση γιατι το βλεπω οτι χειροτερευει και δεν μου αρεσει και ειδικα οταν σηκωνω βαρη στο σπιτι...οχι βαρη γυμναστικης :) μακαρι να μπορουσα να σηκωσω απο αυτα :(του σπιτιου βαρη σαν οικοκοιρα παιρνουν ολα απο το χερι μου....συγνωμη το εριξα και λιγο στο αστειο.

και θα συνεχισει να χειροτερευει...ειναι η φυση του τετοια...παντως μολις κανεις την επεμβασουλα θα σηκωνεις και βαρη γυμναστικης.....:thumbup:
αντε με το καλο....:toast:

MARIA G
18-10-11, 22:15
και θα συνεχισει να χειροτερευει...ειναι η φυση του τετοια...παντως μολις κανεις την επεμβασουλα θα σηκωνεις και βαρη γυμναστικης.....:thumbup:
αντε με το καλο....:toast: ευχαριστω....θελω παρα μα παρα πολυ να σηκωσω και παλι βαρη γυμναστικης :bblifthard:

Ron
13-03-12, 23:05
Επιτυγχανεται με καλη διατροφη και κοιλιακους καθημερινα ή ετσι μονο γυμναζονται οι κοιλιακοι με αποτελεσμα να σπρωχνουν την κοιλια;Με λιγα λογια το σωσιβιο γυρω απο την κοιλια πως φευγει;Ευχαριστω

beefmeup
13-03-12, 23:06
δεν υπαρχει τοπικη λιποδιαλυση,οποτε αυτο που ρωτας δεν εχει βαση..
διαβασε μια τα αρθρα της ενοτητας,για να παρεις μια ιδεα..

Silvester
13-03-12, 23:15
Επιτυγχανεται με καλη διατροφη και κοιλιακους καθημερινα ή ετσι μονο γυμναζονται οι κοιλιακοι με αποτελεσμα να σπρωχνουν την κοιλια;Με λιγα λογια το σωσιβιο γυρω απο την κοιλια πως φευγει;Ευχαριστω

δυστυχως το λιπος καιγεται απο παντου και οχι μονο απο εκει που θες..επισης δεν εχει νοημα να κανεις κοιλιακους καθε μερα...με τους κοιλιακους δε θα ριξεις την κοιλια .. απλα μη σαβουριαζεις και να τρως σωστα και να κανεις σωστη γυμναστικη..καλη επιτυχια:welcome::welcome::welcome:

Ron
15-03-12, 02:23
δεν υπαρχει τοπικη λιποδιαλυση,οποτε αυτο που ρωτας δεν εχει βαση..
διαβασε μια τα αρθρα της ενοτητας,για να παρεις μια ιδεα..

OK.Τωρα επειδη ειμαι λιγο ασχετος ενα μικρο προγραμμα αεροβιας για καψιμο λιπους χωρις απωλεια βαρους και μυικης μαζας πως μπορει να ειναι;Και επισης γλυκογονα και τετοια επιταχυνουν την λιποδιαλυση;Σορρυ αν γινομαι κουραστικος:(

Γιάννηςς
16-03-12, 00:03
Aερόβια άσκηση στο 63% ΜΚΣ για 30+ λεπτα.Το καλύτερο να γίνεται πρωϊ χωρις να εχεις φαει,και μετά από τα βάρη.:)

s0k0s
16-03-12, 00:09
Υπαρχει η δυνατοτητα να κανω τα μεσημεριανα κανονικα το προγραμμα που εχω κ πριν την βραδυνη ωρα να κανω κοιλιακους; Ναι ή οχι και γιατι αν γινεται.
Ευχαριστω.

Ron
18-03-12, 13:49
Aερόβια άσκηση στο 63% ΜΚΣ για 30+ λεπτα.Το καλύτερο να γίνεται πρωϊ χωρις να εχεις φαει,και μετά από τα βάρη.:)

63% ΜΚΣ μπορει να ειναι λιγο εντονο joking?

Γιάννηςς
18-03-12, 15:31
Οχι για τον καθένα είναι διαφορετικό.Έχει να κάνει με την μέγιστη πρόσληψη οξυγώνου που έχει,με το πόσο fit είναι,τα κιλά του κτλ.
Παράδειγμα: όταν πρωτοξεκίνησα γυμναστήριο παχύσαρκος,το 63% μπορεί (δεν είμαι σίγουρος) να ήταν στο περπάτημα με μεγάλη κλίση...τώρα για να φτάσω 63% πρέπει να τρέχω στο 10.3 με ανηφόρα 2.5.Δηλαδή αλλάζει από άνθρωπο σε άνθρωπο.Ενας γενικός κανόνας νομίζω είναι να μπορείς καθώς ασκείσε να μιλήσεις χωρίς έντονη δυσκολία από το λαχάνιασμα.

Nickolas
22-03-12, 15:12
Καλησπέρα για δεύτερη φορά.

Διάβασα ένα μικρό άρθρο στην αρχή του νήματος για τις βασικές αρχές για τους κοιλιακούς. Μου άρεσε ιδιαιτέρως και επειδή ήταν στα Αγγλικά και κάποιος ζήτησε αν ήταν δυνατόν να γίνει μία μετάφραση, σκέφτηκα να την κάνω για να μπορούν όλοι να το διαβάσουν.

Παραθέτω τη μετάφραση και μετά το αρχικό κείμενο. Αν έχω κάνει κάποιο λάθος στη μετάφραση των ορολογιών ας το επισημάνουν όσοι γνωρίζουν τις σωστές ορολογίες.


Έχετε πρόβλημα να αποκαλύψετε τους σκληρούς γραμμωμένους κοιλιακούς σας δημοσίως;

Ναι; Γιατί;

Α, δεν είναι “έτοιμοι” ακόμη;

Ας είμαστε ειλικρινείς για ένα λεπτάκι. Δεν είναι ποτέ έτοιμοι. Λέγατε για χρόνια «Ακόμη μία εβδομάδα, μόνο αυτό χρειάζομαι» ή «Απλά δεν έχω καλούς κοιλιακούς». Αυτές μπορεί να είναι αιτίες του προβλήματος σας, αλλά πιθανόν να μην έχετε υπ’ όψιν σας τους ακόλουθους παράγοντες:

1. Ο παράγων γενετική

Ανεξαρτήτως του τι σας έχουν πει ή τι έχετε διαβάσει, η γενετική είναι ένας κύριος παράγων. Δεν είναι ένας περιοριστικός παράγων στη δυνατότητα σας να αποκτήσετε six-pack κοιλιακούς, αλλά είναι παρ’ ολ’ αυτά ένας παράγων κλειδί. Πάρτε το απόφαση, το σχήμα των κοιλιακών σας ορίζεται κατά τη γέννηση σας. Γνωρίζω ανθρώπους που έχουν 12% ποσοστό λίπους και παρ’ όλ’ αυτά συνεχίζουν να έχουν γραμμωμένους κοιλιακούς, και ανθρώπους με 7% ποσοστό λίπους που συνεχίζουν να παλεύουν να αποκαλύψουν τους κάτω κοιλιακούς τους. Δε μπορείς να αλλάξεις το σχήμα των κοιλιακών σου και να κάνεις τις γραμμές ανάμεσα τους βαθύτερες χρησιμοποιώντας ασκήσεις κοιλιακών.

Έχω δει ανθρώπους να εκτελούν ροκανίσματα με το μικρότερη δυνατή απόσταση κίνησης σε μία μάταιη προσπάθεια να εμβαθύνουν τα κενά ανάμεσα στους κοιλιακούς τους. Δε μπορείς με μη χειρουργικό τρόπο να αλλάξεις το σχήμα ή τον προσανατολισμό των μυών σου. Ροκανίσματα συγκέντρωσης ( ή όπως αλλιώς θέλετε να τα αποκαλείτε) είναι μάταια και αποτελούν και ένα ανόητο τρόπο να αποκτήσετε βαθύτερες γραμμές. Λυπάμαι που είμαι κομιστής κακών νέων, αλλά ο μοναδικός τρόπος για να εμβαθύνετε τις γραμμές σας είναι να διορθώσετε τη διατροφή σας και να χάσετε λίπος. Τελεία και παύλα. Αυτό μας οδηγεί στον παράγοντα σωματικό λίπος


2. Ο παράγων σωματικό λίπος

Μαζί με τη γενετική αυτός είναι ο σημαντικότερος παράγων από όλους. ΠΡΕΠΕΙ να μειώσετε το σωματικό σας λίπος για να αποκαλυφθούν οι κοιλιακοί σας. Μπορείτε να κάνετε όλες τις κοιλιακές ασκήσεις του κόσμου, το σωστό τύπο ασκήσεων με βάρη και στην καταλληλότερη αναλογία, αλλά αν δε μειώσετε σωματικό λίπος, δεν πρόκειται ποτέ να δείτε τους κοιλιακούς σας, και τα όνειρα σας για six-pack θα πρέπει να τεθούν σε αναμονή.

Κάποιοι άνθρωποι θα έχουν τη δυνατότητα να δουν τους κοιλιακούς τους να εμφανίζονται γύρω στο 10% σωματικού λίπους, ενώ οι περισσότεροι θα πρέπει να κατέβουν κοντά στο 7% ή 8% για να δουν σημάδια του six-pack τους να εμφανίζονται. Αυτό έχει να κάνει κατά κύριο λόγο με τη γενετική και είναι πέρα από τον έλεγχο σας.

Για να αποκτήσετε ένα πραγματικό six-pack, όπου οι κοιλιακοί σας πραγματικά θα πετάγονται έξω, πρέπει να πέσετε στο 6% σωματικό λίπος ή λιγότερο, και αυτό μπορεί να επιτευχθεί ακολουθώντας ένα αποτελεσματικό πρόγραμμα εκγύμνασης αντιστάσεων και μεταβολικού τύπου προπόνηση όπως προγράμματα εναλλαγής έντασης, συνδυασμό εκγύμνασης αντίστασης και αεροβικής, αλλά πάνω απ’ όλα διατροφή. Έχει αναφερθεί πολλές φορές (αλλά ας το επαναλάβουμε) ότι οι κοιλιακοί σας φτιάχνονται στην κουζίνα, οπότε βάλτε την κουζίνα σας σε τάξη και ξεκινήστε να τρώτε καθαρά για να διατηρήσετε τους κοιλιακούς σας στεγνούς. Αυτό μας οδηγεί στον παράγοντα διατροφή.


3. Ο παράγων διατροφή

Οι κοιλιακοί σας, μαζί με ολόκληρη τη φυσική σας ανάπτυξη, προέρχονται από την κουζίνα. Δε μπορείτε να αναπληρώσετε την κακή διατροφή με προπόνηση. Ξέρω ότι το έχετε ξαν’ ακούσει, αλλά παρ’ όλ’ αυτά θα το φάτε το cheeseburger και μετά θα πείτε στον εαυτό σας ότι θα το κάψετε αργότερα στο γυμναστήριο. Δε λειτουργεί έτσι, πιστέψτε με. Δεν θα έπρεπε να γυμνάζεστε για να αντιμετωπίσετε την κακή διατροφή. Αν το κάνετε θα κυνηγάτε την ουρά σας για χρόνια. Πρέπει να κυνηγήσετε τους κύριους στόχους σας: Την αποκάλυψη των κοιλιακών σας, και το να μην γυμνάζεστε σκληρά απλώς για να παραμείνετε ίδιοι και με την ίδια φυσική κατάσταση. Γιατί επί της ουσίας αυτό κάνετε!

¨Παράνοια: Η επανάληψη του ιδίου πράγματος ξανά και ξανά και η προσμονή διαφορετικών αποτελεσμάτων¨
Albert Einstein

Σε ότι αφορά τη διατροφή, πρέπει να τρώτε καθαρά, οπότε κάντε το! Το γνωρίζετε ήδη αυτό αλλά θα τη φάτε τη σοκολάτα και θα μετατρέψετε την επόμενη προπόνηση σας σε εξισορρόπηση για τη σοκολάτα, αντί να περάσετε στο επόμενο στάδιο γράμμωσης. Αν θέλετε να γραμμώσετε τους κοιλιακούς σας και να δημιουργήσετε ένα six-pack για το οποίο θα είστε υπερήφανοι θα πρέπει να είστε και να παραμείνετε δυνατοί στο να αποφύγετε να τρώτε σκουπίδια!

Συμπληρώνοντας τη διατροφή σας με υψηλής ποιότητας ιχθυέλαια, για τα οποία έχει καταδειχθεί ότι βοηθούν στην απώλεια σωματικού λίπους, ιδιαιτέρως στην περιοχή των κοιλιακών. Αυτό το θαυμάσιο συμπλήρωμα έχει δείξει συναρπαστικά αποτελέσματα τα οποία είναι όσο πιο κοντά στη μη χειρουργική τοπική μείωση λίπους μπορείτε να φτάσετε

Το να διατηρείτε τον εαυτό σας ενυδατωμένο είναι άκρως απαραίτητο για να αναδείξετε ένα γραμμωμένο six-pack. Το ξέρω ότι νομίζετε ότι το νερό δεν έχει τίποτε να κάνει με τους κοιλιακούς, αλλά υπάρχει μία σειρά από λόγους για τους οποίους αναφέρω εδώ το νερό. Αν είστε αφυδατωμένοι, το σώμα σας θα κατακρατήσει νερό. Το σώμα σας αποθηκεύει το νερό στο μοναδικό διαθέσιμο χώρο, ο οποίος χώρος είναι κάτω από το δέρμα. Το αποθηκευμένο νερό θα φαίνεται σαν πλεονάζον λίπος.

Το να πίνετε νερό θα σας κρατήσει απασχολημένους, θα σας βοηθήσει να αντιμετωπίσετε τις λιγούρες και θα αυξήσει το μεταβολισμό σας. Όλοι αυτοί οι παράγοντες είναι δευτερεύοντες αλλά αθροίζονται και συνεισφέρουν στην αποκάλυψη των κοιλιακών μυών σας.


4. Ο παράγων άσκηση

Μπορεί να εκπλήσσεστε όταν βλέπετε την άσκηση ή την προπόνηση τόσο κάτω στη λίστα των παραγόντων. Είναι ένας προφανής παράγοντας στην ανάπτυξη των κοιλιακών σας, αλλά όχι ο σημαντικότερος. Το πρωταρχικό προπονητικό λάθος που κάνουν οι άνθρωποι όταν προσπαθούν να αναπτύξουν six-pack κοιλιακών συμβαίνει όταν εκτελούν αναποτελεσματικά προγράμματα και ασκήσεις.

Σε ότι αφορά την άσκηση ή την προπόνηση για την απόκτηση του six-pack των κοιλιακών σας πρέπει να προπονείστε χρησιμοποιώντας σύνθετες άρσεις, στοχευμένες ασκήσεις, ασκήσεις σωματικού βάρους, ταχύτητες και προπόνηση μεταβολικού τύπου και θα πρέπει να ενσωματώσετε και μερικές πολύ αποτελεσματικές ασκήσεις κοιλιακών.

Επικέντρωση πρέπει να υπάρξει στην προπόνηση αντιστάσεων, και πρέπει να είναι προπόνηση αντίστασης για ολόκληρο το σώμα, διασφαλίζοντας ότι θα στοχεύσετε σε όλα τα σημεία μεταβολισμού του σώματος (στη μέση, το στήθος και το κάτω σώμα). Θέλουμε να διεγείρουμε το μεταβολισμό σας και να δημιουργήσουμε ένα αποτέλεσμα μετάκαυσης το οποίο θα καίει λίπος τόσο κατά τη διάρκεια της άσκησης όσο και μετά.


5. Ο παράγων αεροβική

Η αεροβική θα είναι πάντα ένας παράγων κλειδί στην προσπάθεια σας να δημιουργήσετε ένα γραμμωμένο six-pack κοιλιακών. Εδώ έχω και εγώ πρόβλημα. Πολύ συχνά οι άνθρωποι ακολουθούν τις λανθασμένες μορφές αεροβικής. Εκτελούν σειρές ασκήσεων οι οποίες είναι χρονοβόρες και βλαπτικές για το μεταβολισμό, και καίνε πολύτιμους μύες κατά τη διαδικασία!

Η αεροβική προπόνηση χαμηλής έντασης έχει το δικό της χρόνο και τόπο. Πηγαίνετε για μία βόλτα ή βγάλτε έξω το σκύλο. Μην πηγαίνετε όμως στο γυμναστήριο για να κάνετε αεροβική άσκηση και να σέρνεστε. Είστε εκεί για να γυμναστείτε οπότε κάντε το. Εισάγετε διαστήματα στο προπονητικό σας πρόγραμμα, αυξήστε το μεταβολισμό σας, και ξεκινήστε πραγματικά να καίτε λίπος.

Για να αυξήστε την απώλεια λίπους, πρέπει να ξεκινήσετε αεροβική υψηλής έντασης και γενικά σε ότι αφορά την αεροβική πρέπει να αρχίσετε να σκέφτεστε την ένταση και όχι τη διάρκεια.


6. Ο παράγων ροκάνισμα

Αυτός ο παράγων τοποθετείται τελευταίος γιατί τα ροκανίσματα και όλες οι υπόλοιπες «απ’ ευθείας» ασκήσεις των κοιλιακών αποτελούν το λιγότερο σημαντικό κομμάτι του παζλ της επίτευξης γραμμωμένων κοιλιακών. Το μεγαλύτερο λάθος που κάνουν οι περισσότεροι όταν προπονούνται για να πετύχουν γραμμωμένους κοιλιακούς είναι να επικεντρώνονται σε αυτούς αποκλειστικά.

Επιφανειακά φαίνεται να έχει νόημα. Οι κοιλιακοί κάμπτουν τη σπονδυλική στήλη οπότε οι κάμψεις της σπονδυλικής στήλης αποτελούν την κύρια άσκηση ανάπτυξης των κοιλιακών. Αυτό είναι το ροκάνισμα. Οι δικέφαλοι στρέφουν τον πήχη σας αλλά αυτό δε σημαίνει ότι θα αποκτήσετε ογκώδεις δικεφάλους αν καθίσετε και στριφογυρνάτε το χέρι σας. Το ίδιο συμβαίνει και με τους κοιλιακούς.

Αυτοί οι παράγοντες είναι ένα βασικό σχέδιο που πρέπει να ακολουθήσετε αν είστε αποφασισμένοι να αποκαλύψετε τους κοιλιακούς σας άπαξ δια παντός. Αν ακολουθήσετε τις αρχές που υπογραμμίσαμε παραπάνω το six-pack σας είναι εγγυημένο.


Ian Graham, CPT and Bryan Kavanagh, BSc CSCS
Co-Authors of ‘The Athletic Body System’







Do you have a problem revealing your rock-hard chiselled abs to the public?

Yes? Why so?

Oh, they aren’t “ready” yet?

Let’s be honest for a moment. They never are ready. You’ve been saying for years, “Just another week, that’s all I need,” or “I just don’t have good abs.” These may be causes of your problem, but perhaps you haven’t considered the following factors:

1. The Genetics Factor

Regardless of what you’ve been told or what you’ve read, genetics is a major factor. It’s not a limiting factor in your ability to attain six-pack abs, but it’s a key factor nonetheless. The shape of your abdominals is decided at birth, so deal with it. I know guys that have twelve percent body fat and still have ripped abs, and guys at seven percent that are still struggling to reveal the bottom of their abs. You cannot change the shape of your abs or make the cuts between your abs deeper using abdominal exercises.

I’ve seen guys doing crunches with the smallest range of motion conceivable in a vain effort to deepen the gaps between their abs. You can’t non-surgically change the shape or orientation of your muscle. Concentration crunches-or whatever you want to call them-are futile, and a nonsensical way to try to develop a deeper cut. I hate to be the bearer of bad news, but the only way you’re going to deepen your cuts is to fix your diet and lose some bodyfat. Period. This introduces us to the bodyfat factor.

2. The Bodyfat Factor

Next to genetics, this is the most important factor of them all. You MUST lower your bodyfat in order for your abs to show up. You can do all the abdominal work in the world, and even the right type and amount of weight training, but if you don’t reduce bodyfat, you’ll never see your abs and your dreams of having a six-pack will have to be put on hold.

Some people will be able to see their abs start to appear at around ten to eleven percent bodyfat, whereas most will need to be down around seven or eight percent to see signs of their six-pack coming through. This has a lot to do with genetics, and it’s out of your control.

To attain a true six-pack, where your abs are really popping, you’ll have to drop down to six percent bodyfat or less, and that can only be achieved by using an effective resistance training program, metabolic-type work like intervals and circuit training and, most importantly, nutrition. It’s been said before-but let’s say it again-that your abs are made in the kitchen, so get your kitchen in order and start eating clean to get, and keep, those abs lean! That transitions us nicely into the nutrition factor.

3. The Nutrition Factor

Your abs, along with the rest of your physique development, originate in the kitchen. You can’t overcome poor nutrition with training. I know you’ve heard it before, but you’ll still have that cheeseburger and tell yourself you’ll train it off later in the gym. It doesn’t work like that, trust me. You shouldn’t be training to battle poor nutrition. If you do, you’ll be chasing your tail for years. You need to address your current goals: revealing those abdominal muscles, not training hard to stay the same and maintain your current physique. That’s essentially what you’re doing!

“Insanity: doing the same thing over and over again and expecting different results.” - Albert Einstein

When it comes to nutrition, you have to “eat clean,” so do it! You know this already, but you’ll have that chocolate bar and make your next training session about compensation, and not about advancing to the next level of leanness. If you want to get your abs lean and develop a six-pack you can be proud of, you need to be strong and resist eating crap!

Supplementing with high quality fish oil has actually been shown to assist with bodyfat loss, especially in the abdominal region. This wonderful supplement has shown exciting results that are about as close to non-surgical spot reduction as you’re going to get!

Keeping yourself hydrated is essential when you want to show off that chiselled six-pack. I know you think water has nothing to do with your abs, but there are a number of reasons I’ve mentioned water here. If you’re dehydrated, your body will retain water. Your body stores water in the only available storage space under your skin. This stored water will actually look like excess fat.

Drinking water will keep you occupied, help you satisfy cravings and actually speed up your metabolic rate. All of these factors are minor, but they add up and contribute to revealing your abdominal muscles.

4. The Exercise Factor

You may be surprised to see exercise or training so far down the list of factors. It’s an obvious factor in your abdominal development, but not the biggest. The primary training mistake people make when trying to develop six-pack abs happens when they’re performing ineffective programs and exercises.

When it comes to exercising or training for the attainment of six-pack abdominals, you need to train using big compound lifts, unilateral exercises, bodyweight exercises, sprint training and metabolic-type work, and you need to incorporate some highly effective abdominal exercises.

The focus needs to be on resistance training, and it must be resistance training for the entire body, making sure you target the body’s metabolic hot spots (your back, chest and lower body). We’re looking to stimulate your metabolism and create an afterburn effect that burns fat after the workout as well as during.

5. The Cardio Factor

Cardio is always going to be a key factor in your quest to achieve lean six-pack abdominals. I have a problem here, too. Too often, people engage in the wrong modes of cardio. They perform routines that are time consuming and damaging to the metabolism, and they burn off precious muscle in the process!

Low intensity cardio training has its time and place. Go for a stroll or walk the dog. Do not go to a gym and creep your way through a “cardio” session. You’re there to train, so do it. Introduce intervals into your training routine, rev up your metabolism, and start burning some real fat.

In order to accelerate fat loss, you need to engage in high intensity cardio routines and start thinking about intensity when it comes to your cardio routines, not duration.

6.The Crunch Factor

This is listed last because crunches and all other “direct” abdominal exercises are the least important piece of the puzzle for achieving a lean set of abs. The biggest mistake most people make when training to achieve ripped abdominals is zoning in on them exclusively.

On the surface, it appears to make sense. Your abs flex your spine, so flexion becomes the primary exercise mode for developing abs. This is the “crunch.” Your biceps can rotate your forearm, but that doesn’t mean you’ll develop massive biceps if you stand there twisting your arms. This also holds true for the abdominals.

These factors are an essential blueprint for you to follow if you’re serious about revealing your abs once and for all. If you follow the principles outlined above, your six-pack is guaranteed.

Ian Graham, CPT and Bryan Kavanagh, BSc CSCS
Co-Authors of ‘The Athletic Body System’

voulaki
22-03-12, 17:12
Καλησπέρα για δεύτερη φορά.

Διάβασα ένα μικρό άρθρο στην αρχή του νήματος για τις βασικές αρχές για τους κοιλιακούς. Μου άρεσε ιδιαιτέρως και επειδή ήταν στα Αγγλικά και κάποιος ζήτησε αν ήταν δυνατόν να γίνει μία μετάφραση, σκέφτηκα να την κάνω για να μπορούν όλοι να το διαβάσουν.

Παραθέτω τη μετάφραση και μετά το αρχικό κείμενο. Αν έχω κάνει κάποιο λάθος στη μετάφραση των ορολογιών ας το επισημάνουν όσοι γνωρίζουν τις σωστές ορολογίες.εξαιρετικο αρθρο, ευχαριστουμε παρα πολυ που μπηκες στον κοπο να το μεταφρασεις,:thumbup: οποιος το διαβασει δεν χρειαζεται να διαβασει τιποτε αλλο νομιζω για το θεμα των κοιλιακων... απολυτα διαφωτιστικο

gym
22-03-12, 17:16
θα διαφωνησω μονο στο τελευταιο κομματι καθως καλα τα ροκανισματα αλλα τα τελευταια χρονια προτιμαται η εκγυμναση του κοιλιακου μυ με την εκταση και οχι τοσο με την καμψη...

προφανως ειναι παλιο το αρθρο?:unsure:αλλα anyway...χιλιες φορες η εκταση...καμψη μονο σε ελαχιστες ασκησεις;)

Nickolas
22-03-12, 17:23
θα διαφωνησω μονο στο τελευταιο κομματι καθως καλα τα ροκανισματα αλλα τα τελευταια χρονια προτιμαται η εκγυμναση του κοιλιακου μυ με την εκταση και οχι τοσο με την καμψη...

προφανως ειναι παλιο το αρθρο?:unsure:αλλα anyway...χιλιες φορες η εκταση...καμψη μονο σε ελαχιστες ασκησεις;)

Το πρωτότυπο έχει παρατεθεί στις 27/3 του 2008 στη σελίδα 9 αυτού του νήματος ---> http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?4343-%CE%BF%CF%84%CE%B9-%CE%B5%CF%87%CE%B5%CE%B9-%CF%83%CF%87%CE%B5%CF%83%CE%B7-%CE%BC%CE%B5-%CF%84%CE%BF%CF%85%CF%82-%CE%BA%CE%BF%CE%B9%CE%BB%CE%B9%CE%B1%CE%BA%CE%BF%CF%85%CF%82.&p=101256&viewfull=1#post101256

Οπότε έχεις δίκιο ως προς την παλαιότητα.

gym
22-03-12, 17:24
Το πρωτότυπο έχει παρατεθεί στις 27/3 του 2008 στη σελίδα 9 αυτού του νήματος ---> http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?4343-%CE%BF%CF%84%CE%B9-%CE%B5%CF%87%CE%B5%CE%B9-%CF%83%CF%87%CE%B5%CF%83%CE%B7-%CE%BC%CE%B5-%CF%84%CE%BF%CF%85%CF%82-%CE%BA%CE%BF%CE%B9%CE%BB%CE%B9%CE%B1%CE%BA%CE%BF%CF%85%CF%82./page9

Οπότε έχεις δίκιο ως προς την παλαιότητα.

ε οκ λογικο...περα απο αυτο μια χαρα ειναι το αρθρο κ καλα εκανες που το επανεφερες!:clap:

grtech
22-03-12, 21:04
Ευχαριστούμε Nickolas για τον χρόνο και τον κόπο σου να μεταφράσεις το κείμενο στα Ελληνικά. :clap:

Nickolas
23-03-12, 00:54
@ Voulaki
@ Grtech

Ευχαρίστησις μου.

Jimy
23-03-12, 04:02
Δεν εχω καταλαβει τη διαφορα καμψεων με εκτασεων των κοιλιακων.

voulaki
23-03-12, 10:55
Δεν εχω καταλαβει τη διαφορα καμψεων με εκτασεων των κοιλιακων.ουτε κι εγω ..:unsure:

Nickolas
23-03-12, 12:03
Δεν εχω καταλαβει τη διαφορα καμψεων με εκτασεων των κοιλιακων.


ουτε κι εγω ..:unsure:

Καλημέρες

Χωρίς να είμαι σίγουρος, κάμψεις της σπονδυλικής στήλης (ξεκινώ ευθέως και διπλώνομαι), ενώ εκτάσεις της σπονδυλικής στήλης (ξεκινώ διπλωμένος με βάρη ή χωρίς και τεντώνομαι).

Οι μεν κάμψεις είναι οι κλασσικές ασκήσεις για κοιλιακούς, ενώ οι εκτάσεις περιλαμβάνουν άρσεις θανάτου, ραχιαίους.

Αν γράφω μπούρδες διορθώστε για να κατατοπιστούμε.

Crased
17-04-12, 11:12
παιδια καλησπερα ειμαι 62 κιλλα και 1.67 υψος εχω μια απορια σε θεμα τους κοιλιακους.. δειτεε!

43332 αυτο που ποιανω πως θα φυγει ; αεροβια που κανω καλη μου ειπαν οτι χανετε ο μυικος ογκος ισχύει ; η μηπως φταιει που 3 μηνες ημουνα 12 κιλλα παραπανω και τα εχασα αποτομα ;

gym
18-04-12, 18:11
:thumbup::thumbup:

κοιλια κοιλια...πολυ κοιλια σε αυτο το τοπικ κ ειμαι σιγουρη οτι απο εδω και περα πολλοι θα το χρειαστουν....;)

gym
18-04-12, 18:13
παιδια καλησπερα ειμαι 62 κιλλα και 1.67 υψος εχω μια απορια σε θεμα τους κοιλιακους.. δειτεε!

43332 αυτο που ποιανω πως θα φυγει ; αεροβια που κανω καλη μου ειπαν οτι χανετε ο μυικος ογκος ισχύει ; η μηπως φταιει που 3 μηνες ημουνα 12 κιλλα παραπανω και τα εχασα αποτομα ;

φιλε μου εγω δεν βλεπω τοσο λιπος αλλα ουτε κ μυς στην κοιλια...

σφιξιμο στην κοιλιακη χωρα θες κ οχι καμια διαιτα...ογκος ειναι η λεξη που σου χρειαζεται...
μην βιαστεις να ανεβεις σωματικα κιλα ...πηγαινε σταθερα για να βαλεις καθαρα...

μυς θες για να φτιαξει ΚΑΙ η κοιλια...

Crased
19-04-12, 15:08
φιλε μου εγω δεν βλεπω τοσο λιπος αλλα ουτε κ μυς στην κοιλια...

σφιξιμο στην κοιλιακη χωρα θες κ οχι καμια διαιτα...ογκος ειναι η λεξη που σου χρειαζεται...
μην βιαστεις να ανεβεις σωματικα κιλα ...πηγαινε σταθερα για να βαλεις καθαρα...

μυς θες για να φτιαξει ΚΑΙ η κοιλια...

ετσι παει παντου ; ενταξει ισως στην κοιλια να μην ειναι λιπος αλλα στα αλλα σημεια ; παιζει καθολου το θεμα οτι εχασα αποτομα κιλα ;

tyler_durden
19-04-12, 15:34
το να σπαταλας χρονο και ιδρωτα κανοντας ροκανισματα και αρσεις ποδιων ειναι αστειο...το αρθρο που ποσταρε ο φιλος ειναι ολοσωστο..
πεσε κοντα στο 10%,κανε το βαρος σου σκουοτ,κανε το βαρος σου παγκο,βγαλε 10 βυθισεις,10 ελξεις και αν δεν εχεις κοιλιακους γραψε μου..
οι μονες ασκησεις κοιλιακων που αξιζουν ειναι αυτοι σε κατακλινη με επιπροσθετο βαρος και τα ροκανισματα σε τροχαλια με οσο το δυνατον περισσοτερο βαρος..η αεροβια τυπου HIT βοηθα,αλλα αν εισαι υποθερμιδικα με πρωτεινη ψηλα δεν ειναι και απολυτα απαραιτητη..

giannis64
19-04-12, 16:51
α) αν δεν φας να ανεβασεις κιλα σε μυς δεν θα τους δεις, γιατι απλα δεν θα υπαρχουν.
β) κανε κοιλιακους με μεγαλη αντισταση.

οποτε ανεβαζεις μυικα κιλα (με σωστη διατροφη), και κανεις προπονηση κοιλιακων με ασκησεις μεγαλης αντιστασεις.

στην φωτο σου φαινεται να μην εισαι σε μαγαλα ποσοστα λιπους. οσο και να στεγνωσεις θα βλεπεις καποιου ειδους κοιλιακων αφου αυτοι δεν θα υπαρχουν. μην ξεχνας πως οι κοιλιακοι γυμναζοντε ακομα και οταν κανεις προπονηση αλλων μυικων ομαδων. αλλα για να μεγαλωσουν θελουν αντισταση.

tyler_durden
19-04-12, 17:02
αλλα για να μεγαλωσουν θελουν αντισταση.

καθε δευτερη μερα στο τελος της προπονησης ή μια φορα την εβδομαδα μαζι με αεροβικη;;

giannis64
19-04-12, 17:14
κοιτα σε αυτο υπαρχουν πολλες αποψεις, μιας και οι συμβουλες που ειχα εγω ηταν διαφορετικες.

τωρα η δικη μου και μονο αποψη ειναι να γυμναζοντε μονο μια φορα την εβδομαδα με αντισταση. να τους συμπεριφερομαστε σαν ολες τις μυικες ομαδες. γιατι το εγραψα και πιο πανω. οι κοιλιακοι γυμναζοντε και με τις περισοτερες ασκησεις των αλλων μυικων ομαδων. και προπονηση πριν την αεροβια.

Crased
20-04-12, 01:36
κοιτα σε αυτο υπαρχουν πολλες αποψεις, μιας και οι συμβουλες που ειχα εγω ηταν διαφορετικες.

τωρα η δικη μου και μονο αποψη ειναι να γυμναζοντε μονο μια φορα την εβδομαδα με αντισταση. να τους συμπεριφερομαστε σαν ολες τις μυικες ομαδες. γιατι το εγραψα και πιο πανω. οι κοιλιακοι γυμναζοντε και με τις περισοτερες ασκησεις των αλλων μυικων ομαδων. και προπονηση πριν την αεροβια.

οταν λες αντισταση ; σε κιλλα εννοεις πιστευω.. π.χ στους ραχιαιους βαζω κιλα και κανω πρεπει να βαζω και στα αλλα ;
α)Απλοι σε παγκο επικλινη
β)Πλαγιοι
γ) κανω V
δ)ραχιαιους

αυτες ειναι π κανω...!
Επισης κιλα φυσικα λιγο δυσκολο ψαχνω κατι σε συμπληρωμα να με βοηθηση...! εχω βρει καποια σε ενα αρθρο αλλα ειναι παρα πολλα!

john39
27-04-12, 00:33
το να σπαταλας χρονο και ιδρωτα κανοντας ροκανισματα και αρσεις ποδιων ειναι αστειο...το αρθρο που ποσταρε ο φιλος ειναι ολοσωστο..
πεσε κοντα στο 10%,κανε το βαρος σου σκουοτ,κανε το βαρος σου παγκο,βγαλε 10 βυθισεις,10 ελξεις και αν δεν εχεις κοιλιακους γραψε μου..
οι μονες ασκησεις κοιλιακων που αξιζουν ειναι αυτοι σε κατακλινη με επιπροσθετο βαρος και τα ροκανισματα σε τροχαλια με οσο το δυνατον περισσοτερο βαρος..η αεροβια τυπου HIT βοηθα,αλλα αν εισαι υποθερμιδικα με πρωτεινη ψηλα δεν ειναι και απολυτα απαραιτητη..
αυτα που λες δεν εχουν σχεση με το εαν φαινονται φιλε μου οι κοιλιακοι.
τον χειμωνα εχω 12.5%λιπος και ισα που διακρινονται και χειμωνα καλοκαιρι κανω τα διπλασια κιλα απο αυτα που γραφεις στις ασκησεις
το να κανω 75 κιλα που ειμαι παγκο..75 σκουοτ..10 βυθισεις,,10 ελξεις,,,, μετα απο 20χρονια που κανω βαρη ειναι απλα αστειο για εμενα..αλλα αυτο δεν εμφανιζει τους κοιλιακους.η διατροφη τους εμφανιζει .υπαρχουν ανθρωποι που κανουν αστεια γυμναστικη και εχουν 6pack
Η ΑΕΡΟΒΙΑ ΓΘΜΝΑΣΤΙΚΗ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΗ ΑΠΟ ΟΛΑ/ειναι σαν να προσπαθεις να φουσκωσεις ροδα νταλικας με τρομπα χειρος ποδηλατου.το σωμα μας δεν ειναι μονο οτι φαινεται απο εξω,το καρδιοαγγειακο συστημα ειναι πιο σημαντικο φιλε μου απο τα δικεφαλα σου.εαν εχεις δυσαναλογια γυμνασμενων μυων και καρδιοαγγειακου εχεις υποψιν σου τι παθαινεις σε βαθος χρονου?μαλλον οχι.μην παροτρυνεις λοιπον καποιον να μην κανει καρδιοαγγειακη γυμναστικη!!!!!!! εαν τρωει λιγοτερες θερμιδες επειδη οπως λες...δεν ειναι απαραιτητη!!!!για το θεο...

vrionis1
04-06-12, 17:09
Εχω κοιλιακους αλλα δεν εχω επιπεδη κοιλια. Απο πρωστα το σωμα μου φενετε πολυ γυμνασμενο ενω οταν το βλεπω απο πλιαγια δεν ειναι επιπεδη η κοιλια μου. Πως γινετε αυτο? Τι πρεπει να κανω για να το διορθώσω?