PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόγραμμα Προπόνησης



Lasen
29-04-09, 00:02
Καλησπέρα παιδία.Απο τη στιγμή που πρωτοδιάβασα αυτό το forum(3 μερες πριν)ειδα οτι ολοι προπονούν καθε μυϊκή ομάδα μια φορά τη βδομάδα.Έχω αρχίσει να ασχολούμαι με το Bb εδω και 3 μηνες και το προγραμμα μου για να μην μακρυγορώ ειναι το εξής:

Δευτερα->Στηθος-Τρικεφαλοι
Τριτι ->Πλατη-Δικεφαλοι-Κοιλιακοι+Ραχιαιοι
Τεταρτη -> Ποδια-Ωμοι
Πεμπτη ->Στηθος τρικεφαλοι
Παρασκευη ->Πλατη-Δικεφαλοι-
Σαββατο ->Ποδια-Ωμοι-Κοιλιακοι-Ραχιαιοι

Αερόβια κάνω το πρωί της Δευτερας-Τριτης-Παρασκευης 40-45 λεπτα τρέξιμο

Από ο,τι έχω διαβάσει σε αυτό το φόρουμ το προγραμμά μου μάλλον είναι χάλια(και σκεφτομαι να ακολουθήσω το κλασσικο).Βέβαια έχω δεί καλά αποτελέσματα(το ίδιο μου λένε και οι φίλοι μου) και δεν μπορώ να πώ οτι νιώθω ιδίαιτερα κουρασμένος.Υπάρχει η παραμικρή περίπτωση αυτο το πρόγραμμα να είναι εξίσου ή και πιο ωφέλημο σε εμένα τουλάχιστον από το προτεινόμενο??(1 φορα τη βδομαδα καθε μυικη ομαδα).

Από διατροφή μπορώ να πώ οτι είναι αρκετά καλή και σύμφωνα με αυτά που διάβασα.Μεσα στις επόμενες βδομάδες θα πάρω και συμπληρώματα πρωτείνης.

Οι απαντήσεις σας πιστευω θα μου φανουν πολυτιμες!

ΥΓ:Αν είναι χρήσιμο μπορώ να σας αναφέρω και αναλυτικά τις ασκήσεις που κάνω

thegravijia
29-04-09, 00:21
ΥΓ:Αν είναι χρήσιμο μπορώ να σας αναφέρω και αναλυτικά τις ασκήσεις που κάνω

και τα σετ..και επαναληψεις...
αν μπορεις...

Lasen
29-04-09, 01:32
Στηθος-Πιεσεις με μπαρα σε κατακληνη και επικληνη,Πιεσεις με αλτηρες,Πιεσεις με τροχαλια(δεν ειμαι σιγουρος αν λεγεται ετσι)
Τρικεφαλοι-Δεν ξερω πως ονομαζονται ελπιζω να καταλαβεις οπως θα στα πω
εκτασεις με σκοινια???,μια ασκηση που κατεβαζεις τη λαβη που ειναι συνδεδεμενη στην τροχαλια :p και εκτασεις με αλτηρα??
Πλατη-Pull-down,Κωπηλατικη σε τροχαλια,μια που εισαι σε οριζοντια θεση και σηκωνεις εναν αλτηρα,και μια εκτασεις σε τροχαλιες , τραπεζωειδη
Δικεφαλοι-Καμψεις δικεφαλων με αλτηρες,Καμψεις σε τροχαλια και καμψεις με στραβομπαρα
Ωμοι-Προτασεις ωμων???Εμπροσθολαιμιες και οπισθολαιμιες με μπαρα , και πιεσεις με αλτηρες??
Ποδια-Εκτασεις τετρακεφαλων,Καμψεις δικεφαλων??,Σκουος,Γαμπες,Ανοιγματα με μπαρα

Συγνωμη για τις ονομασιες ελπιζω να εβγαλες καποια ακρη.

Δεν ειχα προσεξει το sub-forum που λεει ασκησεις γυμναστικης με βαρη οπου υπαρχει ενα θεμα παρομοιο απο το οποιο πηρα καποιες απαντησεις

thegravijia
29-04-09, 01:50
και τα σετ..και επαναληψεις...
αν μπορεις...????

billys15
29-04-09, 01:57
Δεν νομιζω να μπορεις να αναρρωσεις αναμεσα στις προπονησεις σου.Περαν του οτι πας 6 μερες τη βδομαδα,κανεις και τις ιδιες ομαδες 2 φορες.Δεν ειναι καθολου καλο.Αν θελεις να τις κανεις 2 φορες τοτε πρεπει να εχεις διαφορετικες παραμετρους.

Γενικα οι ασκησεις δεν μου φαινονται και πολυ καλες,αλλα αυτα που κανουν μπαμ ειναι οι 3 ασκησεις πιεσεων για ωμους,εντελως λαθος,κι επισης δεν νομιζω να χρειαζονται οι 3 ασκησεις πιεσεων για στηθος,ενω η 4η που λες πρεπει να ειναι διασταυρωσεις σε τροχαλια.Στα ποδια τωρα,καλυτερα να βαλεις τα σκουωτ πρωτη ασκηση.

Χρειαζεται πιστευω να φτιαξεις ενα καινουργιο προγραμμα,γενικα.

Lasen
29-04-09, 02:39
????

Α ναι ξεχασα 4σετΧ8

Billy πιστευω οτι μεσα στην επομενη βδομαδα θα εχω φτιαξει ενα καλυτερο προγραμμα λαμβανοντας υπ`οψην τις πληροφοριες που θα βρω εδω.
Προς το παρον αυτο που με "καιει" ειναι αν οι 2 φορες την βδομαδα για καθε μυικη ομαδα ειναι υπερβολη που κανει περισσοτερο κακο παρα καλο.!

peris
29-04-09, 12:46
Α ναι ξεχασα 4σετΧ8

Billy πιστευω οτι μεσα στην επομενη βδομαδα θα εχω φτιαξει ενα καλυτερο προγραμμα λαμβανοντας υπ`οψην τις πληροφοριες που θα βρω εδω.
Προς το παρον αυτο που με "καιει" ειναι αν οι 2 φορες την βδομαδα για καθε μυικη ομαδα ειναι υπερβολη που κανει περισσοτερο κακο παρα καλο.!


καταρχην που ειδες οτι ολοι προπονουν μια μυικη ομαδα τη φορα?:unsure::unsure:

το προγραμμα ειναι υπερβολικο στο διαχωρισμο του σπλιτ δλδ κανεις καθε μυικη ομαδα δυο φορες την εβδομαδα 6μερες γυμναστηριο γρηγορα θα οδηγηθεις σε υπερπροπονηση

για μενα χωρισε το προγραμμα σου σε 4 φορες την εβδομαδα με μια μερα ενδιαμεσα κενο για να προλαβαινει το σωμα να αναρρωνει βεβαια για να δεις και τα επιθυμητα αποτελεσματα πρεπει να κανεις σωστη και ισορροπημενη διατροφη αλλιως μονο με βαρη και κακη διατροφη πολυ λιγα αποτελεσματα θα εχεις

η δικη μου αποψη ειναι να χωρισεις το προγραμμα σου ως εξης

Δευτερα στηθος-δικεφαλα
Τριτη ποδια
Τεταρτη κενο
Πεμπτη ομους-τρικεφαλα
Παρασκευη πλατη
Σαββατο-Κυριακη κενο

καλη συνεχεια απο μενα:thumbup::thumbup::clap::clap:

Lasen
29-04-09, 14:43
Δεν ειπα οτι προπονουν μια μυικη βδομαδα τη φορα αλλα οτι την προπονουν μια φορα την εβδομαδα :).

Όπως ανέφερα και πριν διάβασα και κάποιες συζητήσεις επι του θέματος που μου είχα διαφύγει και τελικα πηρα την αποφαση να ακολουθησω τη σιγουρη οδο της(συγκεκριμενα σκεφτομαι να ακολουθησω την προπονηση επιπεδου 2 που προτεινει ο brawny)γιατι και θα εχω καλυτερα αποτελεσματα μαλλον και θα περναω λιγοτερο χρονο στο γυμναστηριο.

Ευχαριστω για τις απαντησεις