PDA

Επιστροφή στο Forum : Ο ηχος "κρακ"



veronica
05-05-09, 19:28
Ο ηχος αυτος..που κανουν τα δαχτυλα οταν τα "σπαμε"..αλλοι λενε οτι κανει καλο..ξεπιανει δηλαδη..και αλλοι ολοι οταν φτασεις 60 θα τρεμεις και θα αποκτησεις κατι στυλ παρκινσον..
Εσεις τι λετε;Εγω παλι κανω πλεον απο συνηθεια "κρακ" τα δαχτυλα μου..
Γενικα εσεις κανετε "κρακ";Ξερω ακουγεται γελοιο..αλλα και στη ζωη μου το εχω δει παντου..σε ολα τα αθληματα..ειτε στιβο,ειτε βολλευ..ολοι κανουν..και εχω δει ατομα να κανουν στο κεφαλι..δηλαδη να το πιανουν με τα χερια και να το γυρνανε μια προς τη μια μερια και μια προς την αλλη..Αλλοι στους ωμους..αλλοι στους προσαγωγους(καλα αυτο το κανω και εγω..) κλπ..
Εσεις κανετε;

RAMBO
05-05-09, 19:43
ναι αμε το εκανα παλια κ τωρα σταματησα γιατι κολλαει το δαχτυλο μου κ το αποφευγω γενικα.δεν ειναι καλο γιατι τριβονται οι αθρωσεισ με αποτελεσμα να χαλαει ο χονδροσ κ να βρικουν τα κοκκαλα μετα.

vagg
05-05-09, 19:46
δεν ειναι καλο...αρθριτιδα σε μεγαλες ηλικιες

the_big_litho
05-05-09, 20:54
Σε ολο το σωμα κανω, σε καθε τεντωμα.

psv
06-05-09, 02:19
Στα δακτυλα,στα ποδια στο λαιμο,στη σπονδυλικη,ο,τι θες,μονο στο κρανιο δεν κανω αν μιλαγαμε για το αλλο κρακ θα ειχα παει απο overdose.


Το ξερω οτι ειναι κακο,αλλα στα χερια το κανω οταν ειμαι νευρικος,στο λαιμο επειδη με ενοχλει αν δεν το κανω και στα αλλα μερη γινεται κατα λαθος οπως κινουμαι...

leangains
06-05-09, 02:40
τα λιπαρά βοηθάνε,Ω3 ειδικά, μουρουνέλαιο κ για το ελαιόλαδο λένε κάποιοι, για τη λίπανση των αρθρώσεων.

εγώ κάνω στον αυχένα κ στους τραπέζιους. για τους τραπέζιους δε ξέρω γιατί, για τον αυχένα ξέρω, φταίει ο γιατρός που με ξεγέννησε, μου πίεσε ένα νεύρο και όταν ήμουν μωρό μου έκαναν μασαζ.
τσ τσ τσ τσ προβληματικός ρε φίλε από μωρό, τι χαίρι αυτό με τη πάρτη μου.

veronica
06-05-09, 14:03
Δεν ξερω αν δεν κανει καλο..παντως ξεπιανει.. ;)

sctp
13-05-09, 09:06
Παντου κρακ κανω οταν τεντονομαι :P,το κακο ειναι να ακουσεις το κρακ ενω κανεις βαρη (το επαθα και αυτο,2 αυχενικες δισκοκηλες:()

Eimai_fetes
14-05-09, 15:22
Κ γω ξερω οτι γενικα δεν προτεινεται..
Αλλα οπως κ εσεις ετσι κανωκ γω... δαχτυλα ειναι πλεον κλασσικο αφου μερικες φορες τα νιωθα βαρια, κ μπορει να το κανω κ 15 φορες την ημερα...
επισης κανω κ στον σβερκο.... 2-3 φορες την ημερα σιγουρα κ εκει...

LoneWolf
17-05-09, 16:12
Ακριβώς την ίδια απορία είχα και γω αλλά με πρόλαβες!
Εγώ αμα δεν κάνω αυτό το κρακ στον αυχένα δεν ησυχάζω , και συμβαίνει περισσότερο όταν διαβάζω ή κάθομαι στο PC. :clown2:

StathisSs
29-05-09, 06:07
βασικά το έψαξα σε κάτι ιατρικά φόρουμ και το είχα διαβάσει και σε περιοδικα πιο παλιά και τελικά δεν κανεί αυτο το κακο που λενε.... δλδ σκεψου οταν πιανεις π.χ. ενα μολυβι δεν εχει μεγάλη διαφορα η πίεση που ασκειται στην άρθρωση η στον αυχενα οταν κανεις μια αποτομη κινηση... απλά ενας ακόμη μυθος...
δεν ειναι ο πρώτος ουτε ο τελευταίος...