PDA

Επιστροφή στο Forum : Μερικες συμβουλες???



Παναγιωτης
06-05-09, 22:13
Καταρχας καλησπερα σε ολους και σε ολες..

Ονομαζομαι Παναγιωτης και ειμαι 18 ετων,απο τα 6 μου ασχολιομουν με το μπασκετ
αλλα για καποιο λογο στα 16 μου αποφασισα να το κοψω [ΜΕΓΑΛΟ ΛΑΘΟΣ]...οταν το σταματησα ειχα υψος 1.95 και 110 κιλα με τελειο σωμα και αντοχη....και εδω αρχιζει το ζουμι της υποθεσης :unsure:..
Πριν 6 μηνες γνωρισα μια κοπελα την οποια την καψουρευτηκα πολυ ασχημα αλλα οπως ηταν φυσικο δεν εγινε τπτ γιατι ειχα τα μαυρα μου τα χαλια [1.97 165 κιλα:shock:]το πηρα πολυ ασχημα και ετσι πριν 2.5 μηνες αποφασισα να ξαναφτιαξω το κορμι μου...Ετσι πηγα εκανα εγγραφη στο γυμναστηριο αλλα επισης ξεκινησα και καθημερινα μαθηματα πυγμαχιας ,για να μην πολυλογω αυτη την στιγμη ειμαι 1.97 130 κιλα και εχω καποιες αποριες..

1.Το μεσημερι μετα το σχολειο πηγαινω γυμναστηριο που κανω 40-60 λεπτα διαδρομο στην ταχυτητα 6 αλλα κανω και οργανα 35 κιλα για γραμμωση...πιστευετε πως ειναι καλα??
2.Καθε μερα πηγαινω γυμναστηριο και πυγμαχια περιπου 4 ωρες προπονηση την ημερα καθε μερα [εκτος κυριακης]αλλα για καποιο λογο δεν νιωθω κουραση αυτο ειναι καλο η οχι??
3.Διαβασα πως αν πινεις 12 κουπες πρασινο τσαι χανεις κιλα ειναι αληθεια αυτο??δεν περιμενω να κανει θαυματα απλα διαβασα πως βοηθαει στον μεταβολισμο οποτε αξιζει να αρχιζω να πινω??
4.Σε ενα αλλο ποστ διαβασα πως το πρωι που ξυπνας πριν το πρωινο αν πινεις νερο με λεμονι χανεις κιλα ...δουλευει η μπα??
5.Σε 10 μερες κλεινουν τα σχολεια και σκεφτομαι να γραφτω και κολυμβηση να πηγαινω 3-4 φορες την εβδομαδα καλα θα κανω??
6.35 κιλα για γραμμωση σε ολα τα μηχανηματα παραλληλα με το χασιμο κιλων ειναι καλα κιλα η ειναι πολλα ??δεν θελω να παρω μυικα κιλα γιατι χανονται δυσκολα μετα..??
7.Ενω εχω χασει 35 κιλα στο στηθος και στην κοιλια ειναι πολυ εμφανες στα ποδια ομως δεν ειναι και τοσο τι μπορω να κανω για να ριξω λιγο το λιπος στα ποδια[μπουτια και μηρους]??
8.Να αρχισω να κανω κοιλιακους η ειναι νωρις ακομα??

P.S 1 Λυπαμαι ειλικρινα που επρεπε μια κοπελα να ειναι η αιτια να ξανααρχισω την γυμναστικη...
P.S 2 Σας ευχαριστω για τις συμβουλες και συγνωμη αν σας κουρασα..:toast:

Polyneikos
06-05-09, 22:58
Καλως τον Παναγιώτη,τι κανεις;Καλως ήρθες στο φόρουμ,είσαι στο σωστό μερος να σου λύθουν οι απορίες σου αλλα και να ξεδιαλύνεις μερικά πραγματα που σίγουρα δεν είναι ξεκάθαρα στο μυαλο σου,ίσως.
Κατ΄αρχήν συγχαρητηρια για την στροφη που αποφασισες να κανεις στην ζωή σου,αυτα τα κιλα (165) εκτός από άβολα τείνουν να γίνοται και επίφοβα για την υγεία ενός ανθρωπου,όσο μικρος και να είναι ,και ας υπήρξε αθλητης,καθως ολα τα ζωτικα όργανα φορτίζονται και οι οργανικες λειτουργίες του σωματος είναι σε πολύ διαφορετικους ρυθμους σε σχεση με έναν άνθρωπο των 80 κιλων ας πουμε.Αε μην το αναλυσουμε άλλο,δεν είναι αυτό το θεμα μας.Θα προσπαθησω να σου απαντησω ένα προς ένα τα ερωτηματα σου.Πριν από αυτό όμως να σου πω ότι είναι μια κλασσικη και ενστικτώδης αντίδραση των ανθρωπων που έχουν μείνει λίγο πίσω να υπερβαλλουν προκειμενου να κερδίσουν το χαμενο έδαφος,παμε να δούμε τι εννοω...

2.Καθε μερα πηγαινω γυμναστηριο και πυγμαχια περιπου 4 ωρες προπονηση την ημερα καθε μερα [εκτος κυριακης]αλλα για καποιο λογο δεν νιωθω κουραση αυτο ειναι καλο η οχι??

ΥΠΕΡΠΡΟΠΟΝΗΣΗ !ΛΑΘΟΣ !Το πολύ δεν σημαινει καλό ούτε ποιοτικο !Τόσο απλά !Μην νομίζεις ότι θα μπορέσεις να αντεξεις για πολύ,η κόπωση κ η υπερκόπωση δίνουν σημαδια που καμια φορά πρεπει να είναι πεπειραμενος καποιος για να τα αφουγκραστεί.Εκτός αυτού ίσως η φυσικη σου κατασταση να μην σου επιτρεπει (ακόμα)να δώσεις το maximum των δυνατοτητων σου ουτε στην γυμναστική ούτε στην πυγμαχία.Απλα επειδή λόγω ηλικίας οι ορμόνες σου είναι στο φουλ δεν το καταλαβαίνεις ,προς το παρόν,ότι υπερβάλλεις.Θα σου πρότεινα τουλαχιστον 2 μερες ρεπό,ένα την Κυριακη και σίγουρα ένα μεσοβδόμαδο.

1.Το μεσημερι μετα το σχολειο πηγαινω γυμναστηριο που κανω 40-60 λεπτα διαδρομο στην ταχυτητα 6 αλλα κανω και οργανα 35 κιλα για γραμμωση...πιστευετε πως ειναι καλα??

Με ποια σειρά τα κανεις;Το ενδεδειγμενο,εφόσον δεν αναφερεις παραμέτρους,είναι να κάνεις πρωτα βαρη και μετα εφόσον έχεις σπαταλήσει τους αποθηκευμενους υδατανθρακες (=γλυκογόνο) για ενεργεια ,στον διάδρομο αρχίζει ο οργανισμος να χρησιμοποιεί το λίπος για πηγη ενεργειας αλλα μετα από τα 20 λεπτα αεροβικης.Τα 60 λεπτα ίσως και να είναι υπερβολή καθε φορά,αν δεχθουμε ότι κανεις και προπόνηση πυγμαχίας που εμπεριεχει αεροβικη άσκηση.

3.Διαβασα πως αν πινεις 12 κουπες πρασινο τσαι χανεις κιλα ειναι αληθεια αυτο??δεν περιμενω να κανει θαυματα απλα διαβασα πως βοηθαει στον μεταβολισμο οποτε αξιζει να αρχιζω να πινω??

Το πράσινο τσαι λειτουργει λιποδιαλυτικα αλλά και σαν διουρητικό για να διώχνει τα υγρα,μπορείς να το παίρνεις σαν ρόφημα αλλα οι 12 κουπες είναι too much κ μην περιμενεις υπερβολικα αποτελεσματα!

4.Σε ενα αλλο ποστ διαβασα πως το πρωι που ξυπνας πριν το πρωινο αν πινεις νερο με λεμονι χανεις κιλα ...δουλευει η μπα??

Το έχω ακούσει,το έχω διαβάσει,δεν το έχω δοκιμασει,αν νομιζεις ότι θες να το κανεις,δεν είναι κατι που θα σε επηρεασει αρνητικα

5.Σε 10 μερες κλεινουν τα σχολεια και σκεφτομαι να γραφτω και κολυμβηση να πηγαινω 3-4 φορες την εβδομαδα καλα θα κανω??

Πηγαινε στην απάντηση του ερωτηματος 2 να δείς τι σου έχω γραψει,να μην τα ανακυκλώνω !! Από πλήρη απραξία μην προσπαθησεις να γίνεις δεκαθλητης γιατί όταν αναλώνεσαι με πολλά δεν γίνεσαι συνηθως καλός σε τίποτα,το λίγο απ΄ολα μπορεί να σε αποπροσανατολίσει από τους στόχους σου...

6.35 κιλα για γραμμωση σε ολα τα μηχανηματα παραλληλα με το χασιμο κιλων ειναι καλα κιλα η ειναι πολλα ??δεν θελω να παρω μυικα κιλα γιατι χανονται δυσκολα μετα..??

Η γραμμωση είναι κυρίως αποτέλεσμα σωστής διατροφής κ έξυπνης προπόνησης ,όχι θεμα κιλών κ επαναλήψεων..Πολύ γενικευμενο βεβαια αυτό,απλά δεν είναι της παρουσης να το αναλύσουμε..


7.Ενω εχω χασει 35 κιλα στο στηθος και στην κοιλια ειναι πολυ εμφανες στα ποδια ομως δεν ειναι και τοσο τι μπορω να κανω για να ριξω λιγο το λιπος στα ποδια[μπουτια και μηρους]??

Η αεροβικη θα σε βοηθησει αρκετα σε αυτό,ίσως αργότερα να προσπαθησεις να κανεις και τρεξιμο σε πιο υψηλούς ρυθμους και τεμπο,βάρη απλες ασκησεις ,όχι καθισματα και τέτοια,περισσότερη για τόνωση κ για δραστηριοποιηση των βασικων ομάδων των ποδιων(τετρακεφαλα,δικέφαλα,γαμπες) κ όχι για μυική υπερτροφία

8.Να αρχισω να κανω κοιλιακους η ειναι νωρις ακομα??

Εννοείται !!Και οι κοιλιακοι μυς είναι , κ πολύ παρεξηγημενοι μαλιστα,είναι οι μυς που στηρίζουν όλο τον κορμο,μαζί με τους ραχαιους,δεν καταλαβαίνω γιατί πρεπει να τους γυμναζουμε επιλεκτικα μεσα στον χρόνο(συνηθως πρίν από το καλοκαιρι τους ξεκινανε πολλοι),είναι λαθος.Εξαλλου αν είναι δουλεμενοι όταν θα αρχίσεις να "καθαρίζεις" στην συγκεκριμενη "αμαρτωλή" περιοχή των αντρων,την κοιλια,θα είναι εμφανεις,τίποτα δεν παει χαμενο απο αυτα που κανουμε στο σώμα μας !!

Ελπίζω να σε ξεμπλεξα λίγο ,θα σε βοηθησουν όλα τα παιδια με τις γνωμες τους,έχουμε αστερια εδω μεσα !!!Keep fit !!

Παναγιωτης
06-05-09, 23:30
Καταρχας σε ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες σου και να εισαι σιγουρος πως θα πιασουν τοπο.

Δηλαδη να μειωσω την ωρα πανω στον διαδρομο στα 35 λεπτα π.χ και να ανεβασω την ταχυτητα απο το 6 στο 6,5??και να κανω λιγο ζεσταμα πανω στο διαδρομο 5-6 λεπτα [με λιγο τρεξιμο]και να μπαινω στα βαροι??γιατι απο τοτε που ξεκινησα το γυμναστηριο κανω διαδρομο 45-60 λεπτα-οργανα-διαδρομο[αποθεραπεια 8 λεπτα]..

οκ οποτε την ξεχναω την κολυμβηση :green:.

απο αυριο κοιλιακους,αλλα αν θα μπορουσες να με συμβουλεψεις δλδ ποσα σετ να κανω και ποσες επαναληψεις?

το ποδηλατο ειναι εφαμιλο του διαδρομου?γιατι οταν ειχα ρωτησει εναν γυμναστη μου ειπε πως το ποδηλατο θα με βοηθησει στην περιοχη των ποδιων.

Ευχαριστω και παλι φιλε μου.

Exci
06-05-09, 23:42
Eγω παλι να ρωτησω, ποια η σημασια του διαδρομου ως "προθερμανση" ?
Οκ αν ειναι ημερα για ποδια, λιγος διαδρομος/ποδηλατο ειναι καλο για προθερμανση, αλλα σε μια ημερα στηθους, τι εχει να μου προσφερει παραπανω σε σχεση με μια προθερμανση με λιγοτερα κιλα στις καταλληλες ασκησεις κλπ.

Παναγιωτης
07-05-09, 00:50
Eγω παλι να ρωτησω, ποια η σημασια του διαδρομου ως "προθερμανση" ?
Οκ αν ειναι ημερα για ποδια, λιγος διαδρομος/ποδηλατο ειναι καλο για προθερμανση, αλλα σε μια ημερα στηθους, τι εχει να μου προσφερει παραπανω σε σχεση με μια προθερμανση με λιγοτερα κιλα στις καταλληλες ασκησεις κλπ.

υποτιθεται πως "ζεστενεις" το σωμα σου.

Polyneikos
07-05-09, 09:54
Το ζεσταμα στον διαδρομο στην αρχή εγω το προτείνω γιατί κανείς δεν καθεται να κανει 5 λεπτά διατασεις και 2-3 σετ προθερμανσης πριν μπουμε στα λειτουργικα βαρη και ασκησεις αρα συνηθως μπαινουμε σχετικα κρυοι,"ένα σετ με λίγα κ φυγαμε "κανουν οι πολλοι.Αλλα αν μπορείς να κανεις και την πρωτη επιλογη που σου είπα,that's ok !Mετα θα κανεις τα όργανα,έτσι ώστε να έχεις όλες τις δυναμεις σου(=γεματος απο γλυκογόνο) για να κανεις ωφέλιμη προπονηση,μετα θα κανεις τα 30-35-40 λεπτα διαδρόμου.Το τεμπο θα το κοιταξεις εσύ,το 6 ή το 6.5 είναι κατι σχετικό,μπορείς να κανεις αυξομειώσεις κ να βαλεις ενδιαμεσα λίγο χαλαρό τρεξιμο,δηλαδη όπως σε υπολογίζω κοντα στο 7 km/h.Τους κοιλιακους τους κανεις πριν τον διαδρομο ή και μετα αν όμως είσαι σίγουρος ότι δεν θα εξουθενωθεις και δεν θα τους παρατας καθε φορα.Στους κοιλιακους διαλεξε 2-3 ασκησεις + ραχιαιους κ κανε συνολικα γύρω στα 10 σετ,μεχρι εξαντλησης στο καθε σετ,10,15,20,25 επαναλήψεις ότι σου βγαινουν...
Όσο για το ποδήλατο που ρωτας είναι καθαρα πως κολλαει στον καθενα,εγω να σου πω την αλήθεια όταν κανω 20΄ποδήλατο σηκωνομαι κ σχεδον δε ν έχω ιδρωσει,στον διαδρομο με 20΄ είμαι "λουτσα",οπότε προτιμω τον διαδρομο.Τα ποδια εμπλέκονται και στο ποδήλατο αλλα και στον διαδρομο οπως είναι ευνόητο,αλλά με διαφορετικες κινησεις κ "γωνίες".

mantus3
09-05-09, 22:50
Eγω παλι να ρωτησω, ποια η σημασια του διαδρομου ως "προθερμανση" ?
Οκ αν ειναι ημερα για ποδια, λιγος διαδρομος/ποδηλατο ειναι καλο για προθερμανση, αλλα σε μια ημερα στηθους, τι εχει να μου προσφερει παραπανω σε σχεση με μια προθερμανση με λιγοτερα κιλα στις καταλληλες ασκησεις κλπ.

αν εξερεσουμε το θεμα της προθερμανσης κ γενικα της θερμοκρασιας, 10-15 λεπτακια διαδρομου πιστεβω βοηθουν κ στην ρυθμιση της αρτιριακης πιεσης... ετσι ετοιμαζουμε τον οργανισμο μας για το τι θα ακολουθησει.
προσωπικα, κανω 10λεπτα διαδρομο κ 1-2 σετακια με πολες επαναληψεις και λιγα κιλα...