PDA

Επιστροφή στο Forum : Συμβουλές για προπονηση κ αύξηση όγκου



dinko
09-05-09, 12:48
Γεια σας κι από εμένα.
Έιμαι 28χρ, 1.81 75 κιλά αλλά γενικότερα τα κιλά μου δεν φαίνονται. Μια ζωή ήμουν αδύνατος αλλά πάνω στη ζυγαριά ζύγισα περισσότερο, ίσως λόγω βαρύ κόκκαλου. Εδώ και 3 μήνες κάνω συστηματικά γυμναστική, 4 έως 6 φορές την εβδομάδα, 1 ώρα και 15 λεπτά την φορά με καθοδήγηση γυμναστή (personal trainer) κι αυτό που θέλω να καταφέρω είναι να βάλω λίγο όγκο σε μυς. Δίνω βάρος στο πάνω μέρος (ώμους, στήθος, πλάτη) αφού στα πόδια είμαι μια χαρά. Προσπαθώ να επιταχύνω την διαδικασία και για αυτό έχω προμηθευτεί κάποια συμπληρώματα για τα οποία θέλω να ακούσω τις συμβουλές σας. Παίρνω:

EAS Betagen (http://www.eles.gr/product.asp?id=14)
EAS Mass Factor (http://www.eles.gr/product.asp?id=47)
EAS BCAA (http://www.eles.gr/product.asp?id=66)

Το πρωί που ξυπνάω, μετά την προπόνηση και πριν τον ύπνο μια κουταλίτσα Betagen + 3 scoops Mass Factor.

Τέλος, πριν την προπόνηση 5 χάπια BCAA.

Το ξέρω ότι τα προϊόντα της EAS είναι ακριβά, αλλά προτίμησα να πάρω κάτι πιο ακριβό αλλά και πιο ασφαλή ώστε να έχω το κεφάλι μου ήσυχο από το να πειραματίζομαι με προϊόντα που δεν γνωρίζω.

Εχω δει ήδη διαφορά, σίγουρα στην δύναμη μιας και παλιότερα είμουν πτώμα με 3 προπονήσεις τη βδομάδα ενώ τώρα αντέχω και 5-6. Έχω δει διαφορά και στο σώμα μου.

Δεν μπορώ όμως να αξιολογήσω αν η διαφορά στο σώμα μου οφείλεται στο γεγονός ότι κάνω καλύτερη γυμναστική και έχω και πιο προσεχτική διατροφή ή ότι παίρνω αυτά τα συμπληρώματα.

Οπότε, θα ήθελα την γνώμη σας για το θέμα. Να συνεχίσω έτσι ή έχετε να μου προτείνετε κάτι άλλο σε πρόγραμμα, συμπλήρωμα κλπ.

Ευχαριστώ εκ των πρότερων.

**** Το τοπικ μεταφέρθηκε εδω στα προγραμματα προπόνησης απ΄οτην Αξιολογηση Συμπληρωματων καθως εστιαζεται κυρίως στην προπόνηση του μελους και όχι στην αξιολογηση συγκεκριμενων συμπληρωματων.Mods Team ****

KATERINI 144
09-05-09, 13:26
Γεια σας κι από εμένα.

Το ξέρω ότι τα προϊόντα της EAS είναι ακριβά, αλλά προτίμησα να πάρω κάτι πιο ακριβό αλλά και πιο ασφαλή ώστε να έχω το κεφάλι μου ήσυχο από το να πειραματίζομαι με προϊόντα που δεν γνωρίζω.

Εχω δει ήδη διαφορά, σίγουρα στην δύναμη μιας και παλιότερα είμουν πτώμα με 3 προπονήσεις τη βδομάδα ενώ τώρα αντέχω και 5-6. Έχω δει διαφορά και στο σώμα μου.

Δεν μπορώ όμως να αξιολογήσω αν η διαφορά στο σώμα μου οφείλεται στο γεγονός ότι κάνω καλύτερη γυμναστική και έχω και πιο προσεχτική διατροφή ή ότι παίρνω αυτά τα συμπληρώματα. το πρωτο ειναι.



Οπότε, θα ήθελα την γνώμη σας για το θέμα. Να συνεχίσω έτσι ή έχετε να μου προτείνετε κάτι άλλο σε πρόγραμμα, συμπλήρωμα κλπ.

Ευχαριστώ εκ των πρότερων.ενω δε γνωρίζεις και πολα απο διατροφή-προπονηση, δε γνωριζεις και απο συμπληρώματα, παρολα αυτα ομως συμπληρώματα πήρες,

η σειρα παει ως εξης:

διατροφή
προπόνηση
συμληρωματα

ξεκίνησες απο το τελευταίο (αλλιώς δε θα ηταν το πρωτο σου ποστ στα συμπληρώματα)

περνα απο την ενότητα των νεων μελων να συστηθεις, και μετα διαβασε τα αρθρα του φορουμ, αφου τα διαβάσεις συζηταμε τις οποιες απορίες εχεις.


:welcome:

BRaWNy
09-05-09, 13:40
Προσπαθώ να επιταχύνω την διαδικασία και για αυτό έχω προμηθευτεί κάποια συμπληρώματα για τα οποία θέλω να ακούσω τις συμβουλές σας.

Κατα την δική μου άποψη, μάλλον θα πρέπει να αλλάξεις τον εστιασμό σου στα παρακάτω:


Εδώ και 3 μήνες κάνω συστηματικά γυμναστική, 4 έως 6 φορές την εβδομάδα, 1 ώρα και 15 λεπτά την φορά με καθοδήγηση γυμναστή (personal trainer) κι αυτό που θέλω να καταφέρω είναι να βάλω λίγο όγκο σε μυς. Δίνω βάρος στο πάνω μέρος (ώμους, στήθος, πλάτη) αφού στα πόδια είμαι μια χαρά.

....εδω βρίσκονται τα λάθη, ή αν θες ο τρόπος αλλαγής εστιασμού ή διορθώσεων, για να "ανοίξει" ο δρόμος και να κάνουν την δουλειά τους και τα συμπληρώματα.


Εδώ και 3 μήνες κάνω συστηματικά γυμναστική,
Μην βιάζεσαι, υπομονή, μόλις άρχισες, με τον καιρό θα γίνουν όλα όσα θες, αρκει να τηρείς σωστά κάποιες παραμέτρους.



4 έως 6 φορές την εβδομάδα, 1 ώρα και 15 λεπτά την φορά με καθοδήγηση γυμναστή (personal trainer) Too much for your backround
Όσο για τον personal, Ι don't think he has a decent training backround.


κι αυτό που θέλω να καταφέρω είναι να βάλω λίγο όγκο σε μυς.
Μην βιάζεσαι, υπομονή, και μην τα περιμένεις απο "εύκολες" λύσεις.



Δίνω βάρος στο πάνω μέρος (ώμους, στήθος, πλάτη) αφού στα πόδια είμαι μια χαρά.
Αφου βγάζεις τα πόδια εκτός, μάλλον δεν δίνεις το ανάλογο βάρος σε αυτά που λες (ωμους, στηθος, πλάτη).
Ίσως να μην με πιάνεις τι εννοώ, αλλά αν διαβάσεις το φόρουμ και ειδικότερα σε σχετικά θέματα, ή και αν θες πάνω σε δικές μου απόψεις, (για να με "πιάσεις"), θα πάρεις μια ιδέα.

Καλως ήλθες στο φόρουμ.
Αν θες βάλε μας και μια φωτό να δούμε πόσο πιό καλά είναι τα πόδια σου σε σχεση με το ανω σωμα σου.

To Rebelos (Katerini 144): :thumbup:

Τα παραπάνω όλα, κατα την δική μου γνώμη και άποψη.

billys15
09-05-09, 13:52
Προσωπικα θα διαφωνησω λιγο με τον Φωτη και θα πω οτι πρωτη παει η προπονηση,μετα η διατροφη και μετα τα συμπληρωματα.Αλλα θα συμφωνησω στο οτι η αλλαγη οφειλεται στην καλυτερη προπονηση και διατροφη,αλλα οσο να 'ναι βοηθουν και τα συμπληρωματα,αφου 100γρ πρωτεϊνη + την κρεατινη ανα μερα,δεν ειναι και λιγο.Απλα θελω να μας πεις,τα 3 scoops mass factor τα παιρνεις μαζι? Αν ναι,τοτε κανεις λαθος και παει τσαμπα ενα scoop ετσι,το οποιο μπορεις να το παιρνεις αλλη ωρα.

Επισης,οι 6 φορες την εβδομαδα δεν θα σε βοηθησουν να πετυχεις γρηγορα αυτο που θες.Προσεχε και να δινεις την ιδια εμφαση σε ολο το σωμα!

Πες μας λιγο και τι προγραμμα κανεις,αυτο που σου ειπε ο γυμναστης σου.

KATERINI 144
09-05-09, 14:12
Προσωπικα θα διαφωνησω λιγο με τον Φωτη και θα πω οτι πρωτη παει η προπονηση,μετα η διατροφη και μετα τα συμπληρωματα.
πολυ καλα κανεις και διαφωνεις μπιλι. για ββ ετσι οπως το λες παει, αλλα προς το παρον δε νομιζω να μηλαμε για ββ, ειναι αναλογως την περίπτωση, πιστεύω καταλαβαίνεις πως το εννοω.


:chinese:

billys15
09-05-09, 15:38
Ναι ναι σε καταλαβαινω...:)

dinko
09-05-09, 16:55
Ευχαριστώ για τις παρατηρήσεις σας, τις διαβάζω προσεχτικά και τις αξιολογώ ανάλογα. Μάλλον όμως παρεξηγήθηκα...

Γυμναστική κάνω πάρα πολλά χρόνια, δεν ξεκίνησα τώρα. Απλά κάνω εντατικά και με προπονητή τους τελευταίους 3 μήνες. Κι αυτό γιατί έβαλα πρώτη φορά έναν στόχο, διότι παλαιότερα απλά γυμναζόμουν για διατήρηση φυσικής κατάστασης.

Λέγοντας ότι τα πόδια μου είναι καλύτερα, εννοώ ότι δεν υπάρχει κάτι να με ενοχλεί ή να θέλω να αλλάξω εκεί. Κάνω μια προπόνηση τη βδομάδα στα πόδια, δεν τα παράτησα τελείως.

Δίνω έμφαση στο πάνω κομμάτι διότι τα χρόνια πάνω στον υπολογιστή (ως επαγγελμάτιας) μου δημιουργήσαν μια μικρή κύφωση και γενικότερα δεν είμαι ιδιαίτερα ανοιχτός στο πάνω μέρος. Κι αυτό προσπαθώ να διορθώσω οπτικά όσο μπορώ.

Το ξέρω ότι δεν γίνονται θαύματα και ούτε περιμένω να ξυπνήσω αύριο αλλαγμένος, απλά τα συμπληρώματα βοηθούν όσο να ναι να δεις πιο γρήγορα αποτελέσματα. Κι εφόσον κάνεις το σωστό πρόγραμμα και στη σωστή αναλογία δε βρίσκω κάτι κακό.

Τα 3 scoops που πέρνω είναι σε κάθε γεύμα, δηλαδή ένα το πρωί, ένα μετά την προπόνηση κι ένα πριν τον ύπνο μόνο αν η προπόνηση μου γίνεται απόγευμα. Όταν κάνω το βράδυ προπόνηση δεν πέρνω 3η φορά mass factor. Οπότε 3 φορές x 3 scoops MASS FACTOR. Στην δοσολογία λέει 3 έως 6 scοοps. Εγώ πέρνω το μικρότερο, τα 3. Παλαίοτερα έπερνα 2 scoops και μου είχε πει ένας ότι είναι λίγα να πέρνω 3.

Τέλος, αναφορικά με το θέμα των πολλών προπονήσεων, πιστέψτε με παλιότερα έκανα 3 φορές τη βδομάδα και είμουν πτώμα. Πιανόμουν και πάρα πολύ. Τώρα κάνω πολύ ευχάριστα 5 και 6 φορές. Δίνουμε ιδιαίτερη έμφαση στα διαλείμματα καθώς και στο ζέσταμα κάθε άσκησης ξεχωριστά το οποίο μπορεί στην αρχή να με ενοχλούσε αλλά κατάλαβα πόσο σημαντικό είναι. Αν αναλογιστείς 1 ώρα προπόνηση με μεγαλούτσικα διαλείμματα και 2 μυικές ομάδες την φορά, δεν είναι τραγικό. Άσε που κάθε μέρα στο γυμναστήριο βλέπω τους ίδιους και τους ίδιους, δεν είμαι ο μόνος που γυμνάζεται καθημερινά, οι περισσότεροι είναι έτσι.

Ευχαριστώ και πάλι.

billys15
09-05-09, 17:53
Ναι αλλα το οτι βλεπεις ολους να κανουν ετσι,δεν σημαινει κι οτι ειναι το απολυτα σωστο,γενικα οχι μονο στο θεμα γυμναστηριου.Αν παει ετσι,οι περισσοτεροι οταν γουσταρουν μια της το λενε μεσα απο το κινητο το "να ξερεις βρε,μου αρεσεις και συγγνωμη για την ενοχληση".Σημαινει οτι ειναι το σωστο?

Σχετικα με το mass factor,ειναι ποση πρωτεϊνη και θερμιδες θελεις καθημερινα.

BRaWNy
09-05-09, 22:04
Γυμναστική κάνω πάρα πολλά χρόνια, δεν ξεκίνησα τώρα. Απλά κάνω εντατικά και με προπονητή τους τελευταίους 3 μήνες. Κι αυτό γιατί έβαλα πρώτη φορά έναν στόχο, διότι παλαιότερα απλά γυμναζόμουν για διατήρηση φυσικής κατάστασης.

Τοτε πάλι θα έλεγα τα ίδια και ότι το προπονητικό σου backround είναι 3 μηνών, αν και ο στόχος που είχες παλαιότερα μου φαίνεται πιό λογικός απο τον σημερινό.
Έτσι είμαι όμως εγω, δεν μπορω να θεωρήσω στόχο προπόνησης κλπ οτιδήποτε δεν περιέχει και πόδια, δηλαδή όλο το σώμα ή αν θες να αμελείται βασικό μέρος του σωματος.


Λέγοντας ότι τα πόδια μου είναι καλύτερα, εννοώ ότι δεν υπάρχει κάτι να με ενοχλεί ή να θέλω να αλλάξω εκεί. Κάνω μια προπόνηση τη βδομάδα στα πόδια, δεν τα παράτησα τελείως.
Προπονώντας τα πόδια θα φτιάξεις καλύτερα και τα άλλα που έχεις σαν στόχο να βελτιώσεις.



Δίνω έμφαση στο πάνω κομμάτι διότι τα χρόνια πάνω στον υπολογιστή (ως επαγγελμάτιας) μου δημιουργήσαν μια μικρή κύφωση και γενικότερα δεν είμαι ιδιαίτερα ανοιχτός στο πάνω μέρος. Κι αυτό προσπαθώ να διορθώσω οπτικά όσο μπορώ.
Και πάλι, Προπονώντας τα πόδια θα φτιάξεις καλύτερα και τα άλλα που έχεις σαν στόχο να βελτιώσεις.
Βέβαια άλλο δίνω έμφαση και κάνω παραπάνω για αυτό,
κι άλλο δεν κάνω καθόλου κάτι νομίζωντας ότι έτσι δίνω εμφαση στα άλλα, αν με πιάνεις.

dinko
09-05-09, 22:17
Οκ. Από δευτέρα δίνω βάση και στα πόδια. Θα τις κάνω 2 προπονήσεις.
Σχετικά με το θέμα μου, να συνεχίσω αυτά τα συμπληρώματα;

billys15
10-05-09, 02:31
Συνεχισε τα ναι.
Απλα προσεξε τις προπονησεις σου,να τις κανεις 2 ΟΚ,αλλα να τις διαμορφωσεις ετσι ωστε να μην τρελαθεις στην κουραση και να δινεις το ερεθισμα για αναπτυξη σε καθε προπονηση,δηλαδη με λιγα λογια να μην προσπαθεις να κανεις πολλα σετ,να κουραζεσαι και την αλλη μερα να μην αποδιδεις.Και το λεω αυτο γιατι για να συμβει το τελευταιο,το ερεθισμα δηλαδη,λογικα πρεπει να εχεις ενταση,ετσι? Και η μεγαλη ενταση,περα απο τα προγραμματα super set κλπ,ειναι στο 80-85% του 1rm και πανω,σωστα? Αρα γραψε τι σκεφτεσαι να κανεις με λιγα λογια για να σου πουμε κι εκει τις αποψεις μας :D

dinko
10-05-09, 19:13
όπως έγραψα, δεν κουράζομαι ιδιαίτερα διότι κάνουμε μεγάλα διαλείμματα και πολύ καλό ζέσταμα σε κάθε άσκηση ξεχωριστά. οπότε την επόμενη μέρα δεν νιώθω πολύ κουρασμένος.

κάνω με personal ίσα ίσα για να μπω γρήγορα στο κλίμα. τον ιούνιο έτσι κι αλλιώς σταματάμε. 1 μήνας έμεινε στην ουσία μαζί του. έχω μάθει αρκετά πράματα, ειδικά μερικές λεπτομέριες που είναι πολύ σημαντικές.

θα κάτσω να διαβάσω προσεχτικά και το σέκτιον για τα νέα μέλη και θα ξεκινήσω εξαρχής να ορίζω το πρόγραμμα μου και το τι θα κάνω από δω και πέρα.