PDA

Επιστροφή στο Forum : Code Zero - Mιχάλης Παπαγιαννης



Eimai_fetes
12-05-09, 11:31
Με το νεο e-magazine που βγηκε πολυ απο εσας πιστευω πως διαβασατε την συνεντευξη του Κου Παπαγιαννη μεσα εκ των οποιων εκτος απο την ΠΡΩΤΗ Ελληνικη Πρωτεινη Ηρακλης που αναφερει, μας περιγραφει κ μια μελετη μιας νεας μεθοδου που βρηκε-ανακαλυψε-σχεδιασε (δεν ξερω πως να το πω) με το κωδικο ονομα Code Zero.

Τι αναφερει λοιπον ??
Οτι πρεπει να "ξεχασουμε" οσα ξερουμε, κ να μαθουμε να προπονουμαστε αλλιως. Δηλ... πλεον ξεχναμε το ζεσταμα (εννοει με τα λιγα κιλα, γιατι διατασεις κτλ πρεπει να γινονται). Πως μπαινουμε, βαζουμε οσα κιλα μπορουμε (κ αντεχουμε) ωστε να κανουμε μια γεματη-σωστη κ καλη επαναλοψη (οχι ελευθερα κιλα αλλα μηχανημα),,,ετσι αναφερει πως δινουμε στο μυ ενα ισχυρο σοκ κ μπορουμε να προχωρησουμε σε αλλη ασκηση!!!!!!
Γενικα, αναφερει πραγματα στην συνεντευξη του που ειναι εντελως αντιθετα με οσα ακουγαμε μεχρι τωρα...

Εσεις τι λετε ? Ποια ειναι η δικη σας αποψη ??

αναλυτικά εδώ το εγχειρίδιο της φιλοσοφίας: http://www.herculesprotein.gr/CodeZero_Mini_Guide.pdf

KATERINI 144
12-05-09, 13:04
η δικη μου άποψη ειναι πως παιζει να πάθεις καμια χοντρή ζημιά,

ετσι ακριβως τα λεει Eimai_fetes?!
γιατι καποια/ες λεξεις επιπλεον αλλάζουν ολο το νοημα!! βαλε ολο το κείμενο αν γίνεται.

Muscleboss
15-05-09, 10:47
To παρακάτω κείμενο είναι από τον Μιχάλη Παπαγιάννη σχετικά με τη θεωρία του.


01.Βασική φιλοσοφία

Αντίθετα με όλες τις κλασικές τακτικές και μεθόδους προπόνησης που αναπτύχθηκαν κατά καιρούς, η αναζήτηση της αλήθειας της μυϊκής ανάπτυξης βρίσκεται στο επίκεντρο της θεωρίας. Η αλήθεια λοιπόν, όπως και κάθε άλλο επίτευγμα και κατόρθωμα του ανθρώπινου είδους, δεν μπορεί παρά να προκύψει μετά από εκτεταμένη επιστημονική μελέτη, μακριά από οποιεσδήποτε πεποιθήσεις και “διδαχές” που υπάρχουν απλώς και μόνο λόγω παράδοσης.

Με βάση λοιπόν την επιστημονική γνώση που κατέχει ο άνθρωπος, γνωρίζουμε ότι η αλήθεια δεν μπορεί να είναι παρά μόνο μία. Δεν υπάρχει ούτε ένα θέμα στο επιστημονικό πεδίο όπου ισχύουν 2 αλήθειες, 3 αλήθειες κ.ο.κ. Αυτό άλλωστε σημαίνει επιστήμη.

Έτσι λοιπόν γίνεται σαφής από την αρχή η απόρριψη της άποψης «κάθε σώμα χτίζεται διαφορετικά», πράγμα που είναι εντελώς αβάσιμο, γενικό και αβέβαιο. Φυσικά και κάθε σώμα χτίζεται διαφορετικά, υπό την έννοια της ταχύτητας, ανάκαμψης, αναβολισμού-καταβολισμού κτλ. Το να υποστηρίζεται όμως ότι κάθε σώμα για να αναπτυχθεί χρειάζεται εντελώς διαφορετικά πράγματα από το άλλο, είναι σαν να λέγαμε ότι ένας άνθρωπος μπορεί εκ φύσεως να πετάει, ενώ ο διπλανός του όχι.

Ο τρόπος με τον οποίο χτίζεται ο μυς και πολύ περισσότερο οι διαδικασίες που ακολουθεί ο ανθρώπινος οργανισμός για να αναπτυχθεί, είναι ίδιες σε όλα τα ανθρώπινα σώματα.


02.“Γιατί αναπτύσσεται ο μυς;”

Ο μυϊκος ιστός αποτελεί στην ουσία ένα όργανο, μέσω του οποίου γίνεται δυνατή η κίνηση του οργανισμού. Μέσω των μυϊκών συσπάσεων μπορούμε να κάνουμε κυριολεκτικά τα πάντα, από την πιό απλή μετακίνηση μέχρι την πιό δύσκολη εργασία. Παράλληλα, η αρχέγονη προσπάθεια όλων των έμβυων οργανισμών για επιβίωση, δημιούργησε τις κατάλληλες προϋποθέσεις για την δυνατότητα αναπροσαρμογής στο εκάστοτε περιβάλλον.


Πότε λοιπόν καταλαβαίνει ο οργανισμός ότι είναι αναγκαίο να αναπτυχθεί? Με 4 ασκήσεις των τεσσάρων σετ με 10-12 επαναλήψεις? Φυσικά και θα αναπτυχθεί αρχικά, ιδιαίτερα όταν ο οργανισμός είναι ξεκούραστος κατά την πρώτη επαφή του με τα βάρη. Φυσικά και θα φτάσει σε ένα αξιοπρόσεχτο σημείο, θα αποκτήσει κάποια μυϊκή ανάπτυξη. Μπορεί όμως να δείξει κανείς ΕΝΑ και μόνο παράδειγμα όπου επιτεύχθηκε η «περαν του φυσιολογικού» μυϊκή ανάπτυξη ΧΩΡΙΣ την χρήση οποιωνδήποτε περίεργων ουσιών?
Η θεωρία CODEZERO δημιουργήθηκε πάνω στην προσπάθεια απαντήσεων σε πολύ δομικά ερωτήματα. Τι είναι το μυϊκό πρήξιμο? Τί είναι το μυϊκό κάψιμο?
Είναι άραγε τα στοιχεία που προάγουν την μυϊκή ανάπτυξη ή μήπως είναι μια ψευδαίσθηση ανάπτυξης κατά την προπόνηση? Και εν τέλει, υπό αυτές τις συνθήκες, μέχρι ποιό σημείο μπορεί να φτάσει ο οργανισμός σε ότι αφορά την μυϊκή του ανάπτυξη?

Ακούω καθημερινά πολλούς αθλητές που προσπαθούν να βγάλουν νόημα μέσα από εκ φύσεως μπερδεμμένες έννοιες, διαχωρισμό των τύπων μυϊκού ιστού, μεταφορά αξυγόνου στους μυς, επίπεδα γλυκογόνου, συντονισμός κεντρικού νευρικού συστήματος κ.α., ψάχνοντας να βρούν την λύση στο πρόβλημα του «κολλήματος» που βιώνουν μετά από καποιο διάστημα.

Με λίγα λόγια έχουμε ΜΠΕΡΔΕΥΤΕΙ. Η διαρκής αλλαγή προπονητικών συστημάτων δικαιολογείται από τους «ειδικούς» ως μια διαδικασία για την αποφυγή της «μυϊκής συνήθειας». Κατά την γνώμη μου αυτό είναι η απόδειξη του απόλυτου μπερδέματος σχετικά με την αλήθεια της μυϊκής ανάπτυξης, δεν ξέρουμε τί ακριβώς γίνεται και άρα πάμε μιά στο ένα, μιά στο άλλο.

Στην ουσία τώρα:

Η λογική των σετ και των επαναλήψεων είναι από τη φύση της μια διαδικασία υπερπροπόνησης όταν φυσικά στοχεύουμε στην μυϊκή ανάπτυξη. Ο οργανισμός θα βρεί μόνος του την διέξοδό του μέσα από τις εσωτερικές του διαδικασίες (τις οποίες δεν χρειάζεται να αναλύσουμε και να μπερδευτούμε ακόμη περισσότερο) όταν κάνουμε απλώς και ΜΟΝΟ αυτό που χρειάζεται για να αισθανθεί ότι βρίσκεται σε κατάσταση εκτάκτου ανάγκης. Αυτό συμβαίνει κατά τον καλύτερο δυνατό τρόπο όταν αναζητήσουμε αυτήν τη μία σχεδόν αδύνατη άρση των κιλών της εκάστοτε άσκησης, με ελεγχόμενη κίνηση και αυστηρότητα. Αν προσπαθήσουμε να επαναλάβουμε την ίδια κίνηση, στα ίδια μεγιστα κιλά μετά από λίγο, θα αντιληφθούμε ότι η κίνηση δεν βγαίνει, πράγμα που αποδεικνύει ότι για τα οριακά κιλά μας, ο μυς «τα έφτυσε». ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΣΟΥΜΕ ΤΗΝ ΑΣΚΗΣΗ ΜΕΙΩΝΟΝΤΑΣ ΚΙΛΑ. ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΑΣΧΟΛΗΘΟΥΜΕ ΜΕ ΚΙΛΑ ΠΟΥ ΗΔΗ «ΤΑ ΕΧΟΥΜΕ». Αυτό θα σήμαινε υπερπροπόνηση. Ο μυς πήρε ήδη την εντολή ότι πρέπει να αυξήσει το όριο άρσης του, αν θέλει να επιβιώσει και αυτό φυσικά θα κάνει...

Μιχάλης Παπαγιάννης

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------

:weights:

vagg
15-05-09, 11:39
με αυτη τη λογικη και μονο ενα σετ απο καθε ασκηση αρκει...ετσι καταλαβαινω

Exci
15-05-09, 11:44
με αυτη τη λογικη και μονο ενα σετ απο καθε ασκηση αρκει...ετσι καταλαβαινω
Θα ηθελα και γω καποιες παραπανω λεπτομερειες, ισως με παραδειγμα προγραμματος, αν και γενικα με την λογικη του συμφωνω, και αυτο ακολουθω στην προπονηση μου, λιγα και καλα οπως λεει και ο Μιχαλης.

Eimai_fetes
15-05-09, 11:49
Μπραβο στον Mb.... :turtle::turtle::turtle:

Eιναι κατι το οποιο με απασχολουσε κ ηθελα να το συζητησω καιρο μαζι σας...
Αυτο που ειχα γραψει κ εγω μας λεει πως στην ουσια :

1) Σε μια σειρα απο ασκησεις, κανουμε 1 κ μονο επαναληψη, σωστη, προσεγμενη κ γεματη...

2) Βαζω τοσα κιλα, οσα αντεχω ετσι ωστε να βγαλω αυτη την μια σωστη κ ολοκληρωμενη επαναληψη

3) Δεν κανω ζεσταμα με κιλα...μπαινω "κρυος" κ το κανω.Ετσι το σοκ του
μυ ειναι πιο αποτομο.... (Απο την συνεντευξη του περιοδικου)

4) Για καλο κ προς αποφυγη τραυματισμων, καλο ειναι να αποφευγονται
τα ελευθερα βαρη, κ οτι κανουμε να ειναι σε μηχανημα (Απο την συνεντευξη του περιοδικου)

Τι λετε εσεις πανω σε αυτο ?? εγω πχ, που χρειαζομαι ογκο, για μετα το καλοκαιρι να το κανω ετσι ??? αφηστε που θα γυμναζομαι 20 λεπτα συνολικα απο οτι 1 ωρα που κανω τωρα..... Ακουω γνωμες για αυτην την θεωρια.!

KATERINI 144
15-05-09, 12:16
3) Δεν κανω ζεσταμα με κιλα...μπαινω "κρυος" κ το κανω.Ετσι το σοκ του
μυ ειναι πιο αποτομο.... (Απο την συνεντευξη του περιοδικου)


σε αυτό ειμαι κάθετα αντίθετος, νομίζω είναι πολύ επικίνδυνο...............

ενταξη το ολο νοημα για τα υπόλοιπα ειναι πως αν δεν ανεβάζεις κιλα δύσκολα θα εχεις ανάπτυξη,
ομως δεν ειναι μονο στα κιλα το θέμα, και τον τροπο των επαναλήψεων να αλλάξεις (ποιο αργη κίνηση, η' έκρηξη στο ανέβασμα και πολυ αργά στο κατέβασμα) πάλι έχεις ανάπτυξη.

sctp
15-05-09, 12:53
Κατι παρομοιο λεγεται και εδω : http://www.strengthandscience.com/wordpress/?cat=3 στο τελευταιο αρθρο,στην ουσια ενα λειτουργικο σετ που τα δινεις ολα και κανεις οσες επαναληψεις μπορεις,ξεκινωντας παντα αυτο το σετ με τα μαχ κιλα σου(για 5-6 επαναληψεις),οσο αναφορα το ζεσταμα..απαραιτητο,απλα να γινεται σωστα,με λιγα κιλα και χωρις να φτανεις σε κοπωση.:weights:

KATERINI 144
15-05-09, 13:09
αυτό που περιγράφεις sctp είναι το heavy duty.

Eimai_fetes
15-05-09, 13:45
Kατερινι144 ...

Για να μην καταλαβει καποιος, κατι λαθος απο αυτο που λεω...
Στην συνεντευξη του περιοδικου, αναφερεται πως ζεσταμα διατασεις,
κ το απλο ζεσταμα γυμναστικης μπορει να γινει.... Το γνωστο
ξεκινημα ολων μας...
Απλα το να μπεις να κανεις ενα σετ, με ενα χ κιλα για ζεσταμα, θα ειναι καλυτερο αν δεν το κανεις, κ μπεις με αυτη την 1 επαναληψη που λεμε.

Ενταξει, εγω παντα κανω ζεσταμα, αλλα λετε να αποδιδει αυτο με τα πολλα κιλα, κ την μια επαναληψη ??

kyriakos23
15-05-09, 13:48
εγω παντος ειχε ενα διαστημα(αρκετους μηνες)που δεν εκανα καθωλου ζεσταμα.
τπτ δεν επαθα φυσικα,απολυτος.

KATERINI 144
15-05-09, 14:07
Kατερινι144 ...

Για να μην καταλαβει καποιος, κατι λαθος απο αυτο που λεω...
Στην συνεντευξη του περιοδικου, αναφερεται πως ζεσταμα διατασεις,
κ το απλο ζεσταμα γυμναστικης μπορει να γινει.... Το γνωστο
ξεκινημα ολων μας...
Απλα το να μπεις να κανεις ενα σετ, με ενα χ κιλα για ζεσταμα, θα ειναι καλυτερο αν δεν το κανεις, κ μπεις με αυτη την 1 επαναληψη που λεμε.

Ενταξει, εγω παντα κανω ζεσταμα, αλλα λετε να αποδιδει αυτο με τα πολλα κιλα, κ την μια επαναληψη ??
ποιο γνωστό ζέσταμα?! κάποια σετ με λίγα κιλά πριν μπεις στο πολυ βαρη δλδ?! αν είναι αυτο ειναι όπως το heavy duty, και αν είναι έτσι συμφωνώ οκ.

Steve KinG STyLe
15-05-09, 17:07
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------

+1 :roll:

KM2909
16-05-09, 00:13
παιδια καλυτερα να παρατιθενται αυτουσια τα γραφομενα του κ. Παπαγιαννη, ο οποιος μου εχει αναλυσει τηλεφωνικα πολλες φορες τισ σκεψεις του γυρω απο τη φιλοσοφια του και παρατηρω οτι διαστρεβλωνονται εντελως τα λογια του...

Muscleboss
16-05-09, 01:44
παιδια καλυτερα να παρατιθενται αυτουσια τα γραφομενα του κ. Παπαγιαννη, ο οποιος μου εχει αναλυσει τηλεφωνικα πολλες φορες τισ σκεψεις του γυρω απο τη φιλοσοφια του και παρατηρω οτι διαστρεβλωνονται εντελως τα λογια του...

km2909, αν αναφέρεσαι σε αυτό το κείμενο που έβαλα εγώ μου το έστειλε ο παπαγιάννης άρα είτε ο ίδιος διετρεβλώνει τα λόγια του ή δεν κατάλαβες καλά κάτι από τα οποία είπε. :unsure:

ΜΒ

KM2909
16-05-09, 03:08
οχι mb,το δικο σου ποστ ειναι το μοναδικο στο οποιο ΔΕΝ αναφερομαι καθως καθως παρεθεσες αυτουσια τα λεγομενα του κ Παπαγιαννη. αναφερομαι στα υπολοιπα. δεν ειμαι υπερμαχος ουτε πολεμιος του προγραμματος αυτου, απλα επειδη ο κ. Παπαγιαννης παρουσιαζει μια τεκμηριωμενη φιλοσοφια, θεωρω αδικο να παρουσιαζονται διαφορετικα καποιες αρχες της φιλοσοφιας του αυτης. διακρινω οτι τα παιδια παρερμηνευσαν καποια πραγματα οπως π.χ. το ζεσταμα, ο τροπος εφαρμογης των ασκησεων κ.α. δεν θελω να επεκταθω, γιατι δε θελω να μιλαω εκ μερους του κυριου Παπαγιαννη. το ιδανικο θα ηταν να μας απαντησει ο ιδιος μεσω του φορουμ ωστε να μην υπαρχουν παρερμηνειες. και προς αποφυγη παρεξηγησεων, δε θελω να φανει οτι τη λεω σε κανεναν, συζητηση κανουμε...:toast:

Eimai_fetes
16-05-09, 18:20
θεωρω αδικο να παρουσιαζονται διαφορετικα καποιες αρχες της φιλοσοφιας του αυτης. διακρινω οτι τα παιδια παρερμηνευσαν καποια πραγματα οπως π.χ. το ζεσταμα, ο τροπος εφαρμογης των ασκησεων κ.α. δεν θελω να επεκταθω, γιατι δε θελω να μιλαω εκ μερους του κυριου Παπαγιαννη.

Αρα λες για μενα... Σε παρακαλω μπορεις να μου πεις που ειπα κατι λαθος ??
ΠΟΤΕ ΜΑ ΠΟΤΕ δεν θα αλλοιωνα συνεντευξη κ ειδικα λογια για γυμναστικη που μπορει να το δει καποιος νεος, κ να το κανει, κ να παθει ζημια...
Εν μερει εμενα με προσβαλλει αυτο που λες... Κ εγω εχω μιλησει με τον Κο Παπαγιαννη 2 φορες. Κ μου εχει εξηγησει την θεωρια του...

Στην συνεντευξη παρακατω πες μου αν καταλαβαινω λαθος αυτα που λες οτι παρερμυνευω...... (Αν καταλαβαινω εγω λαθος, τοτε ζηταω ΧΙΛΙΑ ΣΥΓΝΩΜΗ)....



http://img199.imageshack.us/img199/8380/87959933.jpg (http://img199.imageshack.us/my.php?image=87959933.jpg)

Steve KinG STyLe
16-05-09, 19:43
Sorry κι ολας αλλα τα θεωρω ,Bullshits!!!

kyriakos23
16-05-09, 20:17
τελικα ισχυουν ολα αυτα η οχι?
ας μας πει καποιος...

billys15
16-05-09, 20:29
Οι αποψεις του Μιχαλη του Παπαγιαννη ειναι απολυτα σεβαστες,αλλα παρακατω ειναι οι δικες μου

1) Διαφωνω στο οτι δεν κανει προθερμανση.Ναι ο μυς θα δεχτει περισσοτερη πιεση,αλλα σκεφτειτε οτι πατε να κανετε πιεσεις στηθους σε μηχανημα και οι ωμοι απο το τιποτα να πανε στα 100 κιλα.Παει ο τενοντας.

2) Συμφωνω στο οτι το καψιμο δεν ειναι αποδειξη αναπτυξης,ουτε καν ενδειξη.

3) Συμφωνω στο οτι πολλοι κανουν υπερβολικη προθερμανση χωρις λογο.

4) Συμφωνω στο οτι δεν χρειαζεται να ασχοληθουμε με κιλα που τα εχουμε,δεν υπαρχει λογος.Ειναι σαν να θελουμε να μαθουμε λεπτομερειες πανω σε ενα θεμα και να διαβαζουμε καθε μερα ακριβως τις ιδιες σελιδες ενος βιβλιου.

5) Μπορω να πω επισης οτι εχει το δικιο του που λεει οτι υπαρχει ενας και μονο ενας απολυτος τροπος προπονησης για μυικη αναπτυξη.Αν το καλοσκεφτουμε κατα πασα πιθανοτητα να ισχυει.Π.χ. υπαρχουν 1-2 που κανουν 12αρες και 15αρες παντου και εχουν φοβερο σωμα.Σε αυτην την περιπτωση μαλλον προμηθευεται κατι ο ασκουμενος,κι ετσι αν το δοκιμασει καποιος αλλος μαλλον δεν θα πετυχει και πολλα.Θελω να πω οτι συναντουμε καθημερινα παραδειγματα που ισχυουν για λιγους,ισως θα ελεγα για "εξαιρεσεις" και δεν ειναι σωστα.

vagg
16-05-09, 21:08
πολυ ενδιαφεροντα τα λεει παντως...μιλαει για μια προπονηση ιδανικη για τεμπεληδες...παντως με μια ασκηση μια επαναληψη ουτε να τραβματιστεις δεν προλαβενεις

billys15
16-05-09, 21:30
Γιατι προπονηση για τεμπεληδες? Τοτε να κανω κανα 3ωρο δυο φορες την ημερα για να μην θεωρουμαι τεμπελης :)

Οσο για την 1 επαναληψη,οσο κατεβαινεις επαναληψεις ανεβαζεις κιλα,δηλαδη φτανεις ολο και πιο κοντα στο 1 repetition max,οπου εχεις περισσοτερες πιθανοτητες τραυματισμου.

Παντως θελω να δω αν την εφαρμοζουν την προπονηση αρκετοι και ποια τα αποτελεσματα.

vagg
16-05-09, 22:56
Γιατι προπονηση για τεμπεληδες? Τοτε να κανω κανα 3ωρο δυο φορες την ημερα για να μην θεωρουμαι τεμπελης :)

Οσο για την 1 επαναληψη,οσο κατεβαινεις επαναληψεις ανεβαζεις κιλα,δηλαδη φτανεις ολο και πιο κοντα στο 1 repetition max,οπου εχεις περισσοτερες πιθανοτητες τραυματισμου.

Παντως θελω να δω αν την εφαρμοζουν την προπονηση αρκετοι και ποια τα αποτελεσματα.



καταρχην δεν ειπα οτι οποιος τη κανει ειναι τεμπελης...ειπα οτι και για τεμπελη κανει....καταλαβαινεις τη διαφορα:green:
κανω μια ασκηση για κα8ε μυικη ομαδα λεει ενα ανεβασμα τα μεγιστα κιλα μου...απο αυτο μεχρι να λιωσεις ενα 3ωρο εχει μεγαλη αποσταση...στην ουσια δεν πας gym απλα περνας πριν πας καπου αλλου

KM2909
16-05-09, 22:57
φιλε eimai_fetes προς θεου δεν εχω προθεση να κανω προσωπικη επιθεση εναντιον σου. το αν παρερμηνευτηκαν καποια λογια του κ. Παπαγιαννη καθε αλλο παρα ηθελημενα μπορει να εγινε. γι αυτο και λεω οτι αποψη μου ειναι να παρατιθενται ευθεως καποια αποσπασματα της εκαστοτε θεωριας απο τον ιδιο το δημιουργο της ωστε να αποφευγονται τυχον παρερμηνειες(που ξαναλεω γινονται χωρις καμμια προθεση) οπως πολυ καλα εκανες στο παραπανω ποστ σου. ενδεικτικα θα σου παραθεσω ορισμενα αποσπασματα στα οποια βασιζω το σκεπτικο μου:


3) Δεν κανω ζεσταμα με κιλα...μπαινω "κρυος" κ το κανω.Ετσι το σοκ του
μυ ειναι πιο αποτομο.... (Απο την συνεντευξη του περιοδικου)

εδω π.χ. ο Μιχαλης δεν εστιαζει στο οτι σοκαρεται πιο ευκολα ο μυς χωρις ζεσταμα αλλα στο οτι θεωρει οτι προθερμανση=προκοπωση, δηλαδη πριν απο αυτο το ενα σετ δεν πρεπει να σπαταλαμε ενεργεια οπως κανουμε π.χ. στο ζεσταμα με λιγα κιλα. καθε ποσοτητα ενεργειας μας ειναι πολυτιμη. για αυτο μπαινουμε κατευθειαν, οχι απλα για να σοκαρουμε τον μυ.

η εδω

4) Για καλο κ προς αποφυγη τραυματισμων, καλο ειναι να αποφευγονται
τα ελευθερα βαρη, κ οτι κανουμε να ειναι σε μηχανημα (Απο την συνεντευξη του περιοδικου)

οχι απλα καλο ειναι να αποφευγονται τα ελευθερα βαρη αλλα απαγορευονται ''δια ροπαλου'', λογω του υψηλοτατου κινδυνου τραυματισμου με τοσο πολλα κιλα απο πανω μας. επειδη γραφεις ''καλο ειναι να αποφευγονται'' και οχι π.χ. ''απαγορευονται'' ,καποιος ''ασχετος'' με το προγραμμα μπορει να το εκλαβει οτι ναι μεν ειναι προτιμοτερα τα μηχανηματα αλλα δεν εγινε και τιποτα αν σε καποια ασκηση κανω ελευθερα. και το χειροτερο ειναι να το εφαρμοσει...ελπιζω να καταλαβαινεις το σκεπτικο μου.

για τα παραπανω σε παραπεμπω στη συνεντευξη του κ. παπαγιαννη.

και ξαναλεω οτι δεν κανω προσωπικη επιθεση σε σενα, απλα με το γραπτο λογο θελει ιδιαιτερη προσοχη το πως θα πεις κατι γιατι ευκολα παρεξηγειται. ποσο μαλλον οταν μεταφερει καποιος τα λογια καποιου αλλου με μη αυτουσιο τροπο. θελω να πω οτι ασφαλως και δεν εχεις καμμια προθεση να διαστρεβλωσεις τα λογια του κ. Παπαγιαννη απλα καποιες εκφρασεις που γραφονται εν τη ρυμη του λογου μπορει εσυ που τις εγραψε να καταλαβαινεις απολυτα το νοημα τους, αλλα καποιος τριτος μπορει ευκολα να το παρεερμηνευσει.γι αυτο και καλα εκανες και παρεθεσες πιο πανω τη συνεντευξη.:thumbup:

embrance
16-05-09, 23:19
Θεωρω οτι εχουν μια βαση οσα λεει.Σαν παραδειγμα παρτε και το static contraction.Οριακη κινηση απο την μια,σταθερη απο την αλλη αλλα δνε αλλαζει κατι:Ειτε λιγο ειτε ΚΑΘΟΛΟΥ προθερμανση και πολυ καλο αποτελεσμα.και εγω αποτε δεν εκανα προθερμανση...ζω ακομη.

billys15
17-05-09, 01:49
Η αληθεια ειναι οτι αν κανεις προθερμανση μπορεις να μην τραυματιστεις και οτι αν κανεις προθερμανση μπορεις ανετα να τραυματιστεις.Αναλογως την ρυθμιση της.

Embrance οταν μπαινεις κατευθειαν στο λειτουργικο,δεν σε ενοχλει καποιο σημειο?

embrance
17-05-09, 12:06
Billy@Οχι.Πχ στο Στατικ δεν κανεις καν κινηση,αρα δεν υπαρχει πιθανοτητα να τραβματηστεις.Πρεπει να υπαρχουν και αλλες παρομοιες τεχνικες αλαλ εγω αυτην ξερω αυτην ανεφερα.Αν μιλας γενικα οταν εκανα χωρις,οχι ουτε τοτε με πονεσε ποτε καποιο σημειο.Πιστευω στην τελικη εχει να κανει με το ποσο "καθαρη" ειναι η κινηση.

KATERINI 144
17-05-09, 14:23
embrance μήπως ειναι θέμα κιλών?! αν παίζεις με λιγα ενω εχεις δυνατότητές για περισσότερα αλλα τα φοβασαι η δε θες (δεν ξερω για ποιο λογο) να βαλεις, πως να τραυματιστείς?!

δλδ σα να λεμε τωρα ξεκινάω εγω προγραμμα στιθους και βαζω 120 κιλα στον παγκο χωρις να κανω ζέσταμα....................., δε θα ξαναπιασω ουτε σκετη μπαρα, αυτο θα ειναι και τερμα, παμε για πινγκ πονγκ μετα να περνάμε την ωρα μας.

μη τα λέτε αυτα γιατι διαβάζουν και αρχάριοι και θα πάθει ζημια κανένας!!

embrance
17-05-09, 16:52
Πιστευω εχει να κανει και με την δυναμη του καθενος.Πχ ο πατερας μου που σηκωνε 200+ εκανα ζεσταμα με 100 για δυο σετακι ακαι μετα βουρ 200.Ποτε δεν εχει τραυματιστει.Επισης πιστευω εχει να κανει με το γενικα σε τι κατασταση ειναι οι μυες & τενοντες ενος ατομου.

Eimai_fetes
18-05-09, 14:26
@ KM2909 ενταξει... για το κομματι με τα ελευθερα κιλα ναι...εγω δεν το εθεσα σωστα... ΑΠΟΡΡΙΠΤΕΙ την προπονηση αυτου του στυλ κ λεει μονο με μηχανηματα... οποτε ζητω ΧΙΛΙΑ ΣΥΓΝΩΜΗ για το λαθος αντιληψη...

Αλλα στο θεμα προθεσμανσης συνεχιζω κ στεκομαι...
Γιαυτο κ εγραψα το κρυος μεσα σε αγκιλες ("κρυος) .... κ οχι ενα ξερο κρυος...
Ειπα οτι κανουμε διατασεις, επεκτασεις, κ οτι αλλο θελουμε, αλλα δεν κανουμε
προθεσμανση με λιγα κιλα την ασκηση που εχουμε σκοπο να κανουμε...
Γιαυτο κ μπαινουμε σχετικα "κρυοι¨ κ οχι κρυοι .... ;)
Η τουλαχιστον ετσι το αντιλαμβανομαι εγω...ισως το αντιλαμβανομαι κ λαθος.
Δεν ξερω...γιαυτο κ εξ αρχης ηθελα να το συζητησω μαζι σας.

Την τελευταια φορα που μιλησα με τον Κο Παπαγιαννη, μου ειπε, οταν θελησω να τον παρω ξανα τηλεφωνο για να μου δωσει προπονηση για την θεωρια code zero... Ισως να την αρχισω μετα το καλοκαιρι, κ θελω να εχω μια ιδεα προπονησης....

billys15
26-05-09, 00:49
Μιλησα σημερα με τον Μιχαλη και τον ρωτησα για το Code Zero και τις πρακτικες δοκιμες.Μου ειπε οτι υπαρχουν ατομα που το δοκιμαζουν,χωρις κανενα προβλημα,και τα αποτελεσματα οπως μου ειπε ειναι παραπανω απο το προσδοκομενο.Τονισε οτι δεν μπορει ακομη να αποδειξει τιποτα γιατι ειναι νωρις,αλλα στο μελλον θα γινει κι αυτο.

KLM
12-09-09, 16:43
χωρις προθερμανση?πολυ επικυνδινη θεωρια.Επισης με αυτο το συστημα(αν μιλαμε για δυναμη ειναι το μοναδικο)χρειαζετε να εισαι ολη μερα στο γυμαστηριο(αρσιβαριστες),δεν κανης απο μια μονη(με προθερμανση)σε 10 ασκησεις ας πουμε, σημερα και ξαναπηγενεις μετα απο 4 μερες.Αυτο δεν ειναι προπονηση,μια μονη μαχ καθε μερα (στο σκωτ ας πουμε )δεν ειναι τιποτα

oxide
13-09-09, 21:08
δεν κανης απο μια μονη(με προθερμανση)σε 10 ασκησεις ας πουμε, σημερα και ξαναπηγενεις μετα απο 4 μερες.
αν και παλιο το θεμα..

εγω γιατι καταλαβα αυτο ακριβως...οτι κανεις μια μονη σε οσες ασκησεις εχεις να κανεις...και ξαναπας οταν νιωθεις οτι ο μυς ειναι ετοιμος για ακομα ενα σοκ..λαθος κανω?

ctrlfreak
14-01-10, 19:32
Μόλις έλαβα με email έναν οδηγό προπόνησης γραμμένο από τον κ. Παπαγιάνη
όπου παρουσιάζει έναν εντελώς διαφορετικό τρόπο προπόνησης άξιο αναφοράς
και σχολιασμού.

Περισσότερα εδώ: http://www.herculesprotein.gr/CodeZero_Mini_Guide.pdf

jmone
14-01-10, 19:44
και μένα μου ήρθε αλλά δεν πρόλαβα να το διαβάσω ακόμα ελπίζω να
πει κάποιος έμπειρος τις απόψεις του πριν κάτσω να το διαβάσω
(μην χάσω και τον χρόνο μου αν είναι μούφα) :P

gkih1983
15-01-10, 12:02
Διάβασε κάποιος από τους εμπειρότερους τον οδηγό; Μπορεί να ανοίξει μια συζήτηση σχετικά, για να πάρουμε γνώμες;

SPY
28-06-10, 16:11
τελικα εχει δοκιμασει κανενας το code zero να κανει κανενα review? εχω μεγαλη απορια...
Στην ραδιοφωνικη του συνεντευξη ο Παπαγιαννης αναφερει οτι γνωριζει ατομο οπου αναφερει οτι "εφυγε" απο την στασιμοτητα της προπονησης του ( αυτο κατανοητο) και ειχε μυικα κερδη...τι να πω.. Ολιγον τι θυμιζει heavy duty αλλα...

Andrikos
28-06-10, 16:58
τελικα εχει δοκιμασει κανενας το code zero να κανει κανενα review? εχω μεγαλη απορια...
Στην ραδιοφωνικη του συνεντευξη ο Παπαγιαννης αναφερει οτι γνωριζει ατομο οπου αναφερει οτι "εφυγε" απο την στασιμοτητα της προπονησης του ( αυτο κατανοητο) και ειχε μυικα κερδη...τι να πω.. Ολιγον τι θυμιζει heavy duty αλλα...

Φίλε μου συμπάθα με αλλά αυτό που ρωτάς είναι σαν να λες "έπεσε κανείς από γκρεμό να μας δώσει κανένα review?" :green:Κανείς δεν θα σου απαντήσει γιατί όλοι ξέρουμε ότι δεν υπάρχει κάτι να κερδίσεις από το να πέσεις από τον γκρεμό.
Το code zero είναι by far ο πιο τεμπέλικος τρόπος να τραυματιστείς , αν θες να δεις πως είναι ζωή με πατερίτσες ή με τη σπονδυλική σου σακαταμένη και εσύ σε πλήρη ακινησία δεν έχεις παρά να το δοκιμάσεις.:green:
Για την ιστορία , αυτά τα έχω ξαναγράψει σε άλλο φόρουμ αλλά κάποια ποστ χάνονται μάλλον τυχαία.:green:
Ο Παπαγιάννης κάνει bodybuilding από το πληκτρολόγιο και απευθύνεται σε όσους νομίζουν ότι είναι κάποιας μορφής αυθεντία επειδή είναι στο "κόσμο των συμπληρωμάτων". Γάλα επεξεργάζεται ρε παιδιά , με αγελάδες δουλεύει όχι με bodybuilders, θα μπορούσε να δουλεύει για τη ΔΕΛΤΑ ή για τη ΦΑΓΕ , και εκεί γάλα επεξεργάζονται μόνο που δεν βγαίνουν να έχουν άποψη για το bodybuilding.

Ramrod
28-06-10, 17:11
Αυτό που λέει για τα μέγιστα κιλά έχει βάση, αλλά εγώ νομίζω πως η έννοια της επανάληψης έχει να κάνει με το ότι σε κάθε επανάληψη ο μυς καθίσταται πιο ανίκανος να σηκώσει τα ίδια κιλά...

Φαντάζομαι πως δύσκολα κάποιος θα δοκιμάσει τέτοιου είδους προπόνηση...

KATERINI 144
28-06-10, 17:18
αν θες να δεις πως είναι ζωή με πατερίτσες ή με τη σπονδυλική σου σακαταμένη και εσύ σε πλήρη ακινησία δεν έχεις παρά να το δοκιμάσεις.:green:
+1 :rolf::rolf::rolf::rolf:

NASSER
28-06-10, 17:32
Φίλε μου συμπάθα με αλλά αυτό που ρωτάς είναι σαν να λες "έπεσε κανείς από γκρεμό να μας δώσει κανένα review?" :green:Κανείς δεν θα σου απαντήσει γιατί όλοι ξέρουμε ότι δεν υπάρχει κάτι να κερδίσεις από το να πέσεις από τον γκρεμό.
Το code zero είναι by far ο πιο τεμπέλικος τρόπος να τραυματιστείς , αν θες να δεις πως είναι ζωή με πατερίτσες ή με τη σπονδυλική σου σακαταμένη και εσύ σε πλήρη ακινησία δεν έχεις παρά να το δοκιμάσεις.:green:
Για την ιστορία , αυτά τα έχω ξαναγράψει σε άλλο φόρουμ αλλά κάποια ποστ χάνονται μάλλον τυχαία.:green:
Ο Παπαγιάννης κάνει bodybuilding από το πληκτρολόγιο και απευθύνεται σε όσους νομίζουν ότι είναι κάποιας μορφής αυθεντία επειδή είναι στο "κόσμο των συμπληρωμάτων". Γάλα επεξεργάζεται ρε παιδιά , με αγελάδες δουλεύει όχι με bodybuilders, θα μπορούσε να δουλεύει για τη ΔΕΛΤΑ ή για τη ΦΑΓΕ , και εκεί γάλα επεξεργάζονται μόνο που δεν βγαίνουν να έχουν άποψη για το bodybuilding.

Eπιτελους ενας ανθρωπος που λεει πως πραγματικα εχει η κατασταση. :thumbup:
Όμως κακά τα ψέματα, ζήτω τα γαλακτοκομικά :rolf::rolf::rolf:

Polyneikos
28-06-10, 17:40
Eγω θα αμφισβητησω από μια προσωπικη μου εμπειρια πως με τα μηχανήματα δεν κινδυνευεις να τραυματιστεις...Λαθος.Οι μυς είναι οι ιδιοι είτε στα μηχανηματα είτε στα ελευθερα,αν βαλεις κιλα που δεν τα εχεις ή που οι μυς σου δεν προσαρμοστουν και αντιδρασουν ταχύτατα μπορείς να την παθεις.
Συγκεκριμενα εγω ,πριν από καποια χρόνια,ενιωθα δυνατος σε μιαπροπόνηση στηθους και εβαλα καποια χ κιλα σε ενα pec dec,ισως τα εβαζα και πρώτη φορα.Στην 2η ή 3η επαναληψη στο κλείσιμο καταλαβα ενα κρακ στον αριστερο μου ωμο,σαν κατι να ξεκουμπωσε.Σιγουρα η φθορα των χρόνων και οι επιβαρυμενοι μυς και τενοντες ίσως παίξαν τον ρόλο τους...
Το αποτελεσματα αυτου,ταλαιπωρηθηκα 6 μηνες αφου αμφιταλαντευτηκα και πελαγωσα από διαφορετικες αποψεις ορθοπεδικων ως προν την αποθεραπεια μου.Τελικα δεν γλύτωσα την αρθροσκόπηση ,είχαν αποσπαστει από τον υπερακανθιο καποια μυικα τεμαχια,τα οποια ενοχλουσαν την κινηση του...Αυτα.

Ramrod
28-06-10, 17:45
Eγω θα αμφισβητησω από μια προσωπικη μου εμπειρια πως με τα μηχανήματα δεν κινδυνευεις να τραυματιστεις...Λαθος.Οι μυς είναι οι ιδιοι είτε στα μηχανηματα είτε στα ελευθερα,αν βαλεις κιλα που δεν τα εχεις ή που οι μυς σου δεν προσαρμοστουν και αντιδρασουν ταχύτατα μπορείς να την παθεις.
Συγκεκριμενα εγω ,πριν από καποια χρόνια,ενιωθα δυνατος σε μιαπροπόνηση στηθους και εβαλα καποια χ κιλα σε ενα pec dec,ισως τα εβαζα και πρώτη φορα.Στην 2η ή 3η επαναληψη στο κλείσιμο καταλαβα ενα κρακ στον αριστερο μου ωμο,σαν κατι να ξεκουμπωσε.Σιγουρα η φθορα των χρόνων και οι επιβαρυμενοι μυς και τενοντες ίσως παίξαν τον ρόλο τους...
Το αποτελεσματα αυτου,ταλαιπωρηθηκα 6 μηνες αφου αμφιταλαντευτηκα και πελαγωσα από διαφορετικες αποψεις ορθοπεδικων ως προν την αποθεραπεια μου.Τελικα δεν γλύτωσα την αρθροσκόπηση ,είχαν αποσπαστει από τον υπερακανθιο καποια μυικα τεμαχια,τα οποια ενοχλουσαν την κινηση του...Αυτα.

+1

Εγώ ξεκίνησα με squat στο μηχάνημα, με κιλά που τα είχα μαλιστα και 8 μήνες ήμουν με θεραπείες και αντιφλεγμονώδη...

KATERINI 144
28-06-10, 17:55
Eπιτελους ενας ανθρωπος που λεει πως πραγματικα εχει η κατασταση. :thumbup:
Όμως κακά τα ψέματα, ζήτω τα γαλακτοκομικά :rolf::rolf::rolf:κατσε ρε νασσερ και μεις τα λεγαμε πριν κατι μηνες, τα γαλακτοκομικα ζητω ναι αλλα οχι στη γραμμωση! :green:






3) Δεν κανω ζεσταμα με κιλα...μπαινω "κρυος" κ το κανω.Ετσι το σοκ του
μυ ειναι πιο αποτομο.... (Απο την συνεντευξη του περιοδικου)





η δικη μου άποψη ειναι πως παιζει να πάθεις καμια χοντρή ζημιά,

ετσι ακριβως τα λεει Eimai_fetes?!
γιατι καποια/ες λεξεις επιπλεον αλλάζουν ολο το νοημα!! βαλε ολο το κείμενο αν γίνεται.


σε αυτό ειμαι κάθετα αντίθετος, νομίζω είναι πολύ επικίνδυνο...............

ενταξη το ολο νοημα για τα υπόλοιπα ειναι πως αν δεν ανεβάζεις κιλα δύσκολα θα εχεις ανάπτυξη,
ομως δεν ειναι μονο στα κιλα το θέμα, και τον τροπο των επαναλήψεων να αλλάξεις (ποιο αργη κίνηση, η' έκρηξη στο ανέβασμα και πολυ αργά στο κατέβασμα) πάλι έχεις ανάπτυξη.

SPY
28-06-10, 17:59
* polyneikos: πραγματικα φρικαρα με τον τραυματισμο σου. οτι εμπειρια καταθετει κανεις χρησιμη!! thanks!!

andrikos: με καλυψες και εσυ ..thanks

pepeismenos karga
28-06-10, 22:23
εγω θα πω ενα μεγαλο respect παντως στον κυριο παπαγιαννι για το αρθρο του και για οσα εγραψε για το συγκεκριμενο προγραμαμ...ολ οσα εγραψε για ορια του ανθρωπου,ορια αντιστασης,αναρρωση κτλ πιστευω εχει απολυτο δικιο...αλλα οντως αυτο με τη μια μονο επαναληψη...δεν το καταλαβαινω ακριβως...κοιταχτε σιγουρα εαν αυξανεις καθε φορα πο πεζεις τ ακιλα σου για 1 επαναληψη και αυτα τα κιλα ειναι στο1rm σου τοτε σιγουρα θα βαλλεις το περισσοτερο ογκο...ομως αποτι ξερω αυτο ειναι πολυ κουραστικο για το νευρικο συστημα...γιατι αλλο να πεζες ενα βαρος για 8 επανληψεις χωρις να ειναι το μαξ σου και αλλο να πεζεις στην 1 του μαξ σου καθε φορα...η επιβαρυνση ειναι πολυ μεγαλυτερη...και σιγουρα και ογκος που θα επελθει αλαλ πεζει να κουραστουμε πολυ γρηγορα ή να μην αναρρωνουμε τοσο γρηγορα ή και αν τραυματιστουμε πιο ευκολα....αλαλ επειδη λεει μονο μηχανηματα θεωρω λιγο πιο δυσκολο τον τραυματισμο...λιγο ομως....
και κατι τελευταιο...δεν καταλαβαινω και το εξης...ο κυριος πααπγιαννης λεει να ανεβαζουμε το 1 των μαξ κιλων μας για 1 επαναληψη...εαν κανουμε 3 σετ για 1 επαναληψη του μαξ μας δεν θα ειναι καλυτερο απο 1 μονο σετ με 1 επαναληψη?η επιβαρυνση θα ειναι τριπλασια...και ακομη πιο επικυνδυνη βεβαια...δεν ειναι τοσο ευκολοοσο ακουγεται γιατι κανενας δεν πεζει στο 1 του μαξ του...απο οσο ξερω...ολοι πεζουμε για 8-12 επαναληψεις...εχει βαση αυτο που λεει αλλα μπορει να αποβει μοιραια...αλλα ακαι πολυ αποτελεσματικο...

drago
28-06-10, 23:10
Φίλε μου συμπάθα με αλλά αυτό που ρωτάς είναι σαν να λες "έπεσε κανείς από γκρεμό να μας δώσει κανένα review?" :green:Κανείς δεν θα σου απαντήσει γιατί όλοι ξέρουμε ότι δεν υπάρχει κάτι να κερδίσεις από το να πέσεις από τον γκρεμό.
Το code zero είναι by far ο πιο τεμπέλικος τρόπος να τραυματιστείς , αν θες να δεις πως είναι ζωή με πατερίτσες ή με τη σπονδυλική σου σακαταμένη και εσύ σε πλήρη ακινησία δεν έχεις παρά να το δοκιμάσεις.:green:
Για την ιστορία , αυτά τα έχω ξαναγράψει σε άλλο φόρουμ αλλά κάποια ποστ χάνονται μάλλον τυχαία.:green:
Ο Παπαγιάννης κάνει bodybuilding από το πληκτρολόγιο και απευθύνεται σε όσους νομίζουν ότι είναι κάποιας μορφής αυθεντία επειδή είναι στο "κόσμο των συμπληρωμάτων". Γάλα επεξεργάζεται ρε παιδιά , με αγελάδες δουλεύει όχι με bodybuilders, θα μπορούσε να δουλεύει για τη ΔΕΛΤΑ ή για τη ΦΑΓΕ , και εκεί γάλα επεξεργάζονται μόνο που δεν βγαίνουν να έχουν άποψη για το bodybuilding.

εμενα αυτο που μου εκανε εντυπωση και με ψιλιασε ειναι οτι δεν εχει δοκιμασει το προγραμμα, ηταν να αρχισουν να το δοκιμαζουν κλπ κανα-δυο-τρια ατομα. παρολα αυτα, το υποστηριζει σε βαθμο που αν το διαβασει καποιος νομιζει οτι πραγματικα το εχει κανει κοσμος και εχει δει αποτελεσματα κλπ.

αν δεν το κανουν αρκετα ατομα να βγει ασφαλες συμπερασμα για το ποσο δουλευει και δεν τραυματιζεται ο κοσμος τοτε απλα ειναι μια θεωρια.

η ολη θεωρια βασιζεται στο 'γεγονος' οτι δεν μπορεις να τραυματιστεις σε μηχανηματα. αυτο βεβαια δεν βρισκει συμφωνους πολους εμπειρους του αθληματος (εγω δεν συγκαταλεγομαι σ' αυτους... για να εξηγουμαστε).

προσωπικα, εχοντας ενα τραυματισμο, ειμαι στο αλλο ακρο. θα μπορουσε κανεις να πει οτι καιγομαι στην προθρμανση. για να κανω πχ παγκο 3χ5@80 κανω προθερμανση 15χ20, 8χ30, 5χ40, 4χ50, 3χ60, 2χ70 και μετα 3χ5. πολλοι θα το θεορουσαν υπερβολη.

Andrikos
28-06-10, 23:30
εμενα αυτο που μου εκανε εντυπωση και με ψιλιασε ειναι οτι δεν εχει δοκιμασει το προγραμμα, ηταν να αρχισουν να το δοκιμαζουν κλπ κανα-δυο-τρια ατομα. παρολα αυτα, το υποστηριζει σε βαθμο που αν το διαβασει καποιος νομιζει οτι πραγματικα το εχει κανει κοσμος και εχει δει αποτελεσματα κλπ.

αν δεν το κανουν αρκετα ατομα να βγει ασφαλες συμπερασμα για το ποσο δουλευει και δεν τραυματιζεται ο κοσμος τοτε απλα ειναι μια θεωρια.

η ολη θεωρια βασιζεται στο 'γεγονος' οτι δεν μπορεις να τραυματιστεις σε μηχανηματα. αυτο βεβαια δεν βρισκει συμφωνους πολους εμπειρους του αθληματος (εγω δεν συγκαταλεγομαι σ' αυτους... για να εξηγουμαστε).



Συμφωνώ με την ουσία της σκέψης σου απλά να πάρω λαβή από το επισημασμένο ότι δεν είναι μία θεωρία , είναι μία άποψη , μία ατεκμηρίωτη υπόθεση που δεν έχει επιβεβαιωθεί . Από την άλλη η αναγκαιότητα του ζεστάματος και του επαρκούς έργου για να υπάρξει μυική υπερτροφία είναι θεωρία. Τι πάει να πει αυτό;

"Μία επιστημονική θεωρία έρχεται μέσα από την έκφραση μίας υπόθεσης , την μετέπειτα παρατήρηση του φαινομένου και ενδεχομένως τον πειραματισμό στην πράξη, και στο τέλος την δημιουργία ενός συμπαγούς συμπεράσματος, μίας θεωρίας. Η έννοια της θεωρίας στην καθομιλουμένη συγχέεται με έννοιες όπως της άποψης ,της ιδέας , και της επιστημονικής υπόθεσης..η επιστημονική θεωρία είναι μία γνώση που έχει επιβεβαιωθεί ξανά και ξανά στην πράξη. "

Από το άρθρο που έχω γράψει εδώ

http://metavolismos.com/?p=28

No Cash
29-06-10, 02:33
ο τολμων νικα....που και που............. συνηθως χτυπα ομως...



εγω προτεινω να μη ζεσταινετε καθολου τα αυτοκινητα/μηχανακια σας.. και να φευγετε με κοφτες.. :thumbup:

ενδεικνυται και το χειμωνα... θεωρω πως ανεβαινουν τα αλογα ετσι.:bbbiceps:







σεβαστη η αποψη του παντως... αλλα..