PDA

Επιστροφή στο Forum : Προγραμμα απωλειας βαρους/λιπους



tonybros
17-05-09, 00:51
Καλησπέρα σ'ολους.
είμαι καινουργιος στο φορουμ και θα ηθελα την πολυτιμη βοηθεια σας.
Ειμαι 33 ετων, 171 εκ. και 95 κιλα :shock: . προσφατα μετα απο διακοπη 10 χρονων ξεκινησα παλι να γυμναζομαι γιατι οπως καταλαβαινετε η κατασταση ειναι δραματική.
μεσα σε περιπου 1,5 μηνα εχω καταφερει να χασω περιπου 5 κιλα και μια σχετική βελτιωση υγειας/αντοχης.
στο γυμναστηριο παω 4-5 φορες την εβδομαδα και κανω 10 λεπτα ζεσταμα διαδρομο, οργανα/βαρη στηθος-δικεφαλο, ομους-τρικεφαλο, πλατη, ποδια. για καθε μυικη ομαδα 4 ασκησεις των 4-5 σετ των 8-15 επαναληψεων, κοιλιακους. και μετα διαδρομο για 30-35 λεπτα. καποιες φορες που δεν εχω το απαιτουμενο χρονο κανω μονο 40 λεπτα διαδρομο και κοιλιακους.

ΒΟΗΘΕΙΑ !!!
ο σκοπος ειναι να χασω βαρος και επομένως και λίπος (οσο μπορω χωρις να εχω τρελες απαιτησεις) αλλα το τεραστιο προβλημα ειναι ο χρονος. Αυτη τη στιγμη διαθέτω περιπου 1 ωρα την ημερα (ξερω οτι ειναι λιγο) και εδω θα ηθελα την βοηθεια σας για ενα προγραμμα για χασιμο βαρους/λιπους χωρις να παρω ογκο η τουλαχιστον το λιγοτερο δυνατον γιατι ογκο παιρνω ευκολα (η τουλαχιστον αυτη την εντυπωση εχω) και τελικος σκοπος μου ειναι να φτιαξω ενα fitness σωμα.
Επισης τα φωτα σας για καποια συμβουλη διατροφής. Εχω ηδη περιορισει ποσοτητα και αλλες βελτιωσεις οπως τηγανιτα, γλυκα, αναψυκτικα κτλ. χωρις ομως να μπω στην διαδικασια να μετρησω θερμιδες, υδατανθρακες, κτλ
Και τελευταιο το βλεπετε λογικο να χρησιμοποιησω ενα λιποδιαλυτη για να εχω καλυτερα αποτελεσματα. Εχω ακουσει καλα λογια για το xenadrine efx
ευχαριστώ εκ'των προτερων για το χρονο και την προσοχη σας

billys15
17-05-09, 01:39
Καλωσηρθες και καλη επανεναρξη.

Γιατι δεν θελεις να παρεις ογκο? Οταν λεμε παιρνουμε μυικο ογκο,εννοουμε αυξανουμε την μυικη μας μαζα,πραγμα που δεν γινεται μεσα σε 2-3 βδομαδες,ή μαλλον γινεται,αλλα δεν ειναι και τοσο εμφανη τα αποτελεσματα.Θελω να σου πω οτι πας για μυικη αναπτυξη και οταν δεις οτι δεν θελεις περισσοτερο,το σταματας.Ενα ακομα μεγαλο συν,εκτος των παρα πολλων οταν εχεις αυξημενη μαζα,ειναι οτι καις γρηγοροτερα το λιπος.Στην συγκεκριμενη φαση μπορεις να επιτυχεις και τα 2 αν τρως θερμιδες ισες με αυτες που καις,αλλα οι θερμιδες πρεπει να ειναι καλα κατανεμημενες,με "σωστες" πρωτεϊνες,υδατανθρακες και λιπη.Ο στοχος σου στην προπονηση θα ειναι να αυξανεις κιλα στις ασκησεις που κανεις,εχοντας ταυτοχρονα καλη τεχνικη,πραγμα που δεν σημαινει οπωσδηποτε να πηγαινεις πολυ αργα στις επαναληψεις.

Σου ευχομαι επιτυχια!