PDA

Επιστροφή στο Forum : πειραμα με αλτηρες



Tassos
20-05-09, 21:26
Λοιπον αποφασισα να δημοσιοποιησω ενα πειραμα, που αποφασισα να κανω εδω και 8 εβδομαδες, με αφορμη την παλαια πλεον διαμαχη μεταξυ των αλτηρων και της κλασσικης μπαρας, οσον αφορα την αποτελεσματικοτητα τους στην εκγυμναση του στηθους.
Φυσικα, δεν το εκανα για να επιβεβαιωσω η να διαψευσω τα οσα γνωριζετε, αλλα πειραματιστηκα με τον εαυτο μου σε μια προσπαθεια να διαπιστωσω εγω ο ιδιος τις διαφορες, και επειτα να μοιραστω την εμπειρια μου μαζι σας.
Οπως οι περισσοτεροι, ετσι και εγω εκανα τις περισσοτερες ασκησεις σε παγκο με μπαρα (οριζοντιο-επικλινη), και καποιες φορες το μηνα χρησιμοποιουσα αλτηρες. Μετα το φετινο χειμωνα παρατηρησα πως ειχα μια μικρη διαφορα στον ογκο των θωρακικων μου, με τον δεξι να υπολοιπεται του αριστερου.
Αρχη του πειραματος λοιπον. Με δεδομενο οτι με την μπαρα, αλλα και τους αλτηρες παντα χρησιμοποιω αυστηρη τεχνικη- αποφασιζω πως για τις επομενες 6 εβδομαδες θα αφαιρεσω τελειως τις ασκησεις με μπαρα και θα τις αντικαταστησω με τις αντιστοιχες με αλτηρες. Την πρωτη φορα που το δοκιμασα δεν μπορεσα στον οριζοντιο παγκο να βαλω ουτε το 60% των κιλων της μπαρας. Το αδυναμο τμημα του στηθους μου δεν μπορουσε να ακολουθησει το δυνατο και αυτο δημηουργουσε προβλημα στην ολοκληρωση ενος σετ πληρους κωπωσης.
Μετα απο τρεις εβδομαδες ειχα ανεβασει αρκετα κιλα στους αλτηρες και μπορουσα να ολοκληρωσω τα σετ με περισσοτερη ευκολια ακομα και στο 75-80% των κιλων που σηκωνα στην μπαρα. Η ειδοποιος διαφορα ομως δεν ηταν στα κιλα αλλα στην εμφανηση του στηθους μου. Ο δεξιος μου θωρακικος ειχε αυξηθει αλλα και η γενικη εικονα των θωρακικων βελτιωθηκε.
Μετα απο σχεδον 5 εβδομαδες που παρατηρουσα τον εαυτο μου, οι θωρακικοι μυες μου ειχαν σχεδον φτασει στο ιδιο επιπεδο και η γενικη εικονα του σωματος μου ηταν καλυτερη. Σημαντικη διαφορα το οτι περα απο το στηθος καταφερα να ανεβασω κιλα και σε αλλες ασκησεις γεγονος που το αποδιδω στην ενδυναμωση των σταθεροποιητικων μυων. Ακομα εξαλειφθηκε και η διαφορα μισου ποντου μεταξυ των χεριων μου!!!
Εδω τελειωνουν τα καλα. Απο την 6η εβδομαδα και μετα το στηθος μου σταματησε να αντιδρα. Ναι μεν πριζομουνα κατα τη δειαρκεια της προπονησης αλλα δεν εννιωθα το χαρακτηριστικο πιασιμο την παρεπομενη μερα. Παρα τα drop set που δοκιμασα, περισσοτερες η λιγοτερες επαναληψεις τιποτα...
Την 7η εβδομαδα αποφασισα να ξαναπροσθεσω μια ασκηση με μπαρα αντικαθιστωντας την ασκηση του οριζοντιου παγκου με τους αλτηρες. Πραγματοποιησα 4 σετ των 12-15 επαναληψεων με καλη τεχνικη και ενα dropset στο τελος, την επομενη μερα νομιζα οτι το στηθος μου θα εκραγει, επιτελους ξεκολησα...
Το συμπερασμα που εβγαλα ειναι το εξης: Οι αλτηρες με βοηθησαν στο να εξισορροπησω τους θωρακικους μου, αλλα και τα χερια μου (χωρις να το επιδιωκω) και μου εδωσαν μια καλυτερη γενικη εικονα στο στηθος μου. Ομως οι ασκησεις με μπαρα ειναι αναντικαταστατες. Θα συνιστουσα να χρησιμοποιητε παντα μια ασκηση με μπαρα οποια και αν ειναι αυτη αλλα περισσοτερο να εστιαζετε στους αλτηρες.
Οπως ειπα και προηγουμενως δεν θελω να καταργησω οσα γνωριζετε αλλα να καταθεσω την εμπηρια μου...:welcome:

NASSER
21-05-09, 01:49
Ευχαριστουμε Τασο που μοιραστηκες μαζι μας το πειραμα σου.
Η αληθεια ειναι πως για να γυμναστει σωστα μια μυικη ομαδα χριαζεται τοσο τους αλτηρες οσο και τις μπαρες, οπως επισης και τα μηχανηματα που εξελισονται με το περασμα της τεχνολογιας.
Επειτα καθε σωμα ειναι διαφορετικο και αντιδραει διαφορετικα. Ο Τασος μοιραστηκε μαζι μας την εμπειρια του. Δεν μπορει να διαφωνησουμε ή να πρεπει να την αποδεχτουμε.
:thumbup:

KATERINI 144
21-05-09, 08:32
ο λογος που χρησιμοποιουμε διαφορετικές ασκήσεις αλλα και μπαρα αλτήρες μηχανήματα στα προγράμματα, είναι για να δουλέψουμε απο ολες τις ''γωνιες'' τον μυ και να του δώσουμε σχήμα και ομοιομορφία.
αυτο που λες για το πείραμα με τους αλτήρες ειναι αυτονόητο,
στους δικέφαλους πχ η καμψεις αυτοσυγκέντρωσης δινουν την κορύφωση στο μυ, οι επαναλήψεις με σφυριά μακρενουν το μυ κατα μήκος του χεριού, αν κανεις μονο την πρωτη άσκηση θα εχεις ωραια κορύφωση στο δικεφαλο αλλα θα ειναι μικρος ως προ το μήκος του , και αν κανεις μονο σφυρια θα ειναι μακρύς αλλα δε θα εχει κορύφωση,
το ιδιο ισχύει για ολους τους μυς, πρεπει να δουλεύονται απο ολες της γωνιες, και για να γίνει αυτο πρεπει να αλλάζεις ασκήσεις αλλα και μπαρα-αλτηρες-μηχανήματα.

εντιτ: ενα + που εχουν οι αλτήρες ειναι πως πχ το καθε χερι θα σηκώσει το ιδιο βαρος, ενω με τη μπαρα καποιο χερι που ειναι ποιο δυνατό θα τραβαει περισσότερο φορτίο απο το ποιο αδύνατο, με αποτελεσμα πάντα το δυνατότερο να ειναι μεγαλύτερο.