PDA

Επιστροφή στο Forum : Προγραμμα-Διατροφη για αρχαριο! help!



mountris
25-05-09, 01:36
Γεια σας!! Ειναι νεος στο forum και θα ηθελα την συμβουλη σας ως πιο εμπειροι.. λοιπον εχω αρχισει γυμναστικη εδω και ενα 2μηνο με ενα πολυοργανο που εχω και 2 βαρακια, κανω σχεδον καθημερινα 1-1.30ωρα , ειμαι 1.80 και 70 κιλα και αυτο που θελω ειναι να παρω ογκο (μυικο) και να γραμμωσω λιγο.. διατροφη προσπαθω να κανω αλλα λογο δουλειας δεν τα πολυκαταφερνω. Μπορειτε να μου προτινετε ενα προγραμμα ασκησεων και διατροφης?? Αν παρω καποια πρωτεινη θα βοηθησει? ή ειναι νωρισ ακομα?? αν βοηθησει, μπορειτε να μου πρωτεινετε καποια?
ευχαριστω..

NASSER
25-05-09, 15:48
Καλως ορισες στο φορουμ :welcome:
Διαβασε λιγο το φορουμ και πες μας πως γυμναζεσαι για να σε καθοδηγησουμε.

mountris
25-05-09, 17:04
το καθημερινο προγραμμα μου ειναι:

4 σετ πιέσεις στηθους (στο μηχανημα)
3 σετ Πιέσεις στηθους με ανοιχτή λαβή στο μηχάνημα

3 σετ οπισθολαίμειες έλξεις στην τροχαλία
3 σετ εμπροσθολαίμιες έλξεις στην τροχαλία
3 σετ εμπροσθολαίμιες έλξεις στην τροχαλία κλειστή λαβή

3 σετ πιέσεις τρικεφαλων στην τροχαλία
3 σετ αρσεις τροχαλίας μέχρι το σαγόνι

4 σετ Καμψεις αλτήρων εναλλάξ όρθιος
2 σετ καμψεις αυτοσυγκέτρωσης

αυτα κανω 5-6 φορεσ την βδομαδα αν εχετε να μου προτεινετε εσεις καποιεσ αλλες ασκησεις δεκτές... αν παρω καποια πρωτεινη θα βοηθησει??

kyriakos23
25-05-09, 22:45
δεν τα χωριζεις καλυτερα?
τα κανεις ολα μαζι σε μια μερα?

pharmacist
25-05-09, 23:31
Οσον αφορα στη διατροφη λαμβανοντας υποψιν το προβλημα σου με τη δουλεια, νομιζω το καλυτερο ειναι να σκεφτεις καποιο υποκαταστατο γευματος.
Ειναι και πλουσια σε πρωτεινη για να υποστηριξουν τη μυικη αναπτυξη και μπορουν να σε κρατησουν λιγες ωρες για να μη φτασεις να γυρισεις σπιτι απογευμα και να πεσεις με τα μουτρα στο φαγητο με οτι αυτο συνεπαγεται.
Μπορει να βρεις χρησιμες και τις μπαρες διατροφης που κυκλοφορουν και ειναι πιο ευχρηστες απο τις σκονες οταν εισαι στους δρομους.
Επειδη ολοι οι αντρες λιγο πολυ χαλανε το σωμα τους οταν αρχιζουν τη δουλεια, τα αστατα ωραρια διατροφης και τα αποτομα "σαβουριασματα", το σημαντικοτερο ειναι να μπορεις να εχεις μια ποιοτικη πηγη τροφης ανα πασα ωρα και στιγμη και να μην πηγαινεις πολλες ωρες νηστικος.
Τα πιο εξεζητημενα η εστω εξειδικευμενα διατροφικα νομιζω ειναι δευτερευοντα για σενα σε αυτη τη φαση, αφησε τα για αργοτερα:thumbup:
Το προγραμα εκγυμνασης σου μου φανταζει υπερβολικο ακομα και για φτασμενο αθλητη, εγω γυμναζομαι το ... ενα δεκατο απο αυτο που κανεις εσυ και παλι οριακα ειμαι απο αντοχες και υπερκοπωση:unsure:
Ειμαι περιεργος να δω οι πιο εμπειροι τι εχουν να πουν πανω σε αυτο:bbbiceps:

mountris
26-05-09, 08:32
ειχα χωρισει το προγραμμα σε στηθος-τρικεφαλα και πλατη-δικεφαλα αλλα εκανα περιπου 30' με 45' λεπτα και μου φενοταν πολυ λιγο.. και ολα μαζι που κανω δεν κουραζομαι και παρα πολυ..

KATERINI 144
26-05-09, 13:30
οχι δεν ειναι λιγο 30-45 λεπτα, κανονικα ειναι.

mountris
28-05-09, 21:56
αλλαξα τελικα το προγραμμα μου σε

1η μερα
3 σετ πιέσεις στηθους κλειστη λαβη (στο μηχανημα)
3 σετ Πιέσεις στηθους με ανοιχτή λαβή στο μηχάνημα
3 σετ πεκ ντεκ

3 σετ πιέσεις τρικεφαλων στην τροχαλία
3 σετ αρσεις τροχαλίας μέχρι το σαγόνι
3 σετ εκτασεις τετρακεφαλων(ποδια)

2η μερα
3 σετ οπισθολαίμειες έλξεις στην τροχαλία
3 σετ εμπροσθολαίμιες έλξεις στην τροχαλία
3 σετ εμπροσθολαίμιες έλξεις στην τροχαλία κλειστή λαβή
3 σετ χαμηλη Κωπηλατική στην τροχαλία

4 σετ Καμψεις αλτήρων εναλλάξ όρθιος
2 σετ καμψεις αυτοσυγκέντρωσης

πιστευω οτι ειναι καλητερο απο πριν! :P........... κανω σχεδον καθε μερα εναλαξ..
σαν αρχαριος τι πρωτεινη θα ηταν καλητερα να παρω (αν πρεπει να παρω)?? υπαρχει περιπτωση αντι να παρω μυικα κιλα να παρω βαρος σε λιπος με την πρωτεινη??

(Ευχαριστω για την βοηθεια σας! Διαβαζοντας το forum μου εχουν λυθει πολλες αποριες!!)

Exci
28-05-09, 22:53
Που ειναι η προπονηση ποδιων?! 3 σετ εκτασεις ολο κι ολο?

mountris
29-05-09, 00:16
Που ειναι η προπονηση ποδιων?! 3 σετ εκτασεις ολο κι ολο?

λογο οτι δεν παω γυμναστηριο λογο ελλειψης χρονου αλλα εχω μονο ενα πολυοργανο και 2 βαρακια κανω οτι μπορω με αυτα... για ποδια οποτε εχς χρονο σχεδον καθε βδομαδα 1 φορα κανω ποδηλατο(οχι στατικο)!!