PDA

Επιστροφή στο Forum : πρωτεινη και αμινοξεα



dhmhtrhs
03-06-09, 14:05
γεια σας παιδες.θελω να παραθεσω εναν προβληματισμο μου.αμα η πρωτεινη που χρησιμοποιω εχει τα απαραιτητα αμινοξεα πιστευετε πως δεν χρειαζεται να παιρνω επιπλεον αμινοξεα?πιο συγκεκριμενα χρησιμοποιω την πρωτεινη της universal nutrition την whey Την ultrafiltrared και τα υγρα αμινοξεα της allstar..περιμενω αποψεις.Ευχαριστω!!!

KATERINI 144
03-06-09, 14:29
τη πρόγραμμα κάνεις?
πόσο χρονών είσαι?
τη διατροφή κάνεις?
πόσο καιρό κάνεις ββινγκ?

dhmhtrhs
03-06-09, 14:31
βασικα τωρα κανω ενδυναμωση με λιγη γραμμωση.ειμαι ηδη αρκετα κομμενος..ειμαι 18 χρονων και κανω 2 χρονια πρπ ββινγκ αλλα τον τελευτεο χρονο παρα πολυ εντατικα..η διατροφη εχει λιγο απ ολα.δεν προσεχω πολυ γιατι τα καιω πολυ γρηγορα..

KATERINI 144
03-06-09, 14:34
αν θέλεις πάρε έξτρα αμινοξέα πριν την προπόνηση, για εκεί ίσως χρειάζονται. :roll:

dhmhtrhs
03-06-09, 14:35
δλδ εσυ πιστευεις πως δεν χρειαζονται extra αμινοξεα αν εχει ηδη η πρωτεινη? για μετα την προπονηση

drago
16-07-09, 12:56
Αφού τα αμινοξέα είναι ουσιαστικά πρωτεΐνη, υπάρχει λόγος να παίρνει κάποιος πρωτεΐνη σκόνη και αμινοξέα??? Γιατί να μην πάρει περισσότερη πρωτεΐνη αντί των αμινοξέων?

Αν έχω καταλάβει καλά, υπάρχουν τα κοινά αμινοξέα και αυτά που λένε BCAA. Αυτά χρειάζονται και τα δυο? Δηλαδή όσοι παίρνουν αμινοξέα παίρνουν και κανονικά και BCAA ξεχωριστά? Η ένα απ’ τα δυο?

Niiick
16-07-09, 20:20
τι θα ελεγες για ενα search? αμινοξεα σε χαπι πολυ ακριβη πηγη πρωτεινης,αριστη μεν, πανακριβη δε..εχω παρει στο παρελθον βεβαια αλλα πολλα λεφτα και πολλα χαπια ανουσια αν πινεις whey πιστευω..τα Βranched Chain Amino Acids ειναι τα σημαντικοτερα στο ανθρωπινο σωμα και εχουν πολλες ερευνες απο πισω τους, βεβαια μπορεις να παρεις και αμινοξεα σε χαπια και bcca και οτι 8ες μαζι δεν υπαρχει προβλημα εκει απο αποψη υπερδοσολογιας ή οτι 8α σου κανει κακο και τετοια κανε ενα search υπαρχει παλιο τοπικ αρκετα τουμπανο αν θυμαμαι για τα ΒCCA..

KATERINI 144
16-07-09, 21:01
σε αυτες που λεμε πως ειναι καλες πρωτεΐνες υπάρχουν μεσα bcaa σε ικανοποιητικές ποσότητες, προσωπική μου γνωμη δε χρειάζεται εξτρα bcaa σε ερασιτεχνικό επίπεδο, αρκεί η whey.

εντιτ: αμινοξέα ειναι στην ουσια η πρωτεΐνη, απο αυτα αποτελείτε, και bcaa είναι είδος αμινοξέων.

drago
16-07-09, 21:19
οκ, οι απαντησεις σας με καλυπτουν για την ωρα ;)

ειχα παρει ενα triplex και ειχε ενα κουτακι με amino 2500 σαν δωρο και τωρα τελειωσαν και σκεφτομουν μηπως επρεπε να παρω αλλα θα το αφησω για την ωρα.

ευχαριστω

narta
17-07-09, 20:39
Τα αμινοξέα που βρίσκονται σε ελέυθερη μορφη αποροφούνται πολυ πιο γρήγορα απ' οτι η whey ή οι άλλες πρωτεϊνες. Ειναι ιδανικα αν καποιος νοιάζεται να μην "καψει" μυες οταν γυμνασζεται. Αλλα αυτη η ομάδα ανθρώπων ειναι αθλητές εμπειροι που ΠΡΕΠΕΙ να προσεχουν τέτοιες λεπτομέρεις.

Η μοναδικη περίοδος που κάποιος ερασιτέχνης αθλητης σαν εμας που ειναι καλο να κανει χρήση τέτοιου πρωτοκολου με αμινοξέα ειναι σε περιόδους σκληρής δίαιτας.

sctp
24-08-09, 13:58
Tι πιστευετε για τα BCAAs σε bulk μορφη τα οποια δεν περιεχουν βιταμινες του συμπλεγματος B(Β6),αξιζουν και κατα ποσο υπολοιπονται σε συγκριση με αυτα που εχουν.

liosis
25-08-09, 14:22
γεια σε ολλουσ πιστευεται ποσ χρειαζονται τα αμινοξεα ?????

TEFAAtzis
25-08-09, 14:35
γεια σε ολλουσ πιστευεται ποσ χρειαζονται τα αμινοξεα ?????

Πιστευω πως σε ερασιτεχνες bb σαν εμας οχι.Τωρα αν εσυ μπορεις να δινεις τοσα παραπαπανω λεφτα τι να σου πω παρτα.Γνωμη μου ομως ειναι οτι με μια καλη πρωτεινη εισαι στην πενα.Ασε που πολλες πρωτεινες εχουν και BCAA μεσα οποτε...

Levrone
25-08-09, 15:04
Πιστευω πως σε ερασιτεχνες bb σαν εμας οχι.Τωρα αν εσυ μπορεις να δινεις τοσα παραπαπανω λεφτα τι να σου πω παρτα.Γνωμη μου ομως ειναι οτι με μια καλη πρωτεινη εισαι στην πενα.Ασε που πολλες πρωτεινες εχουν και BCAA μεσα οποτε...

φιλε μου διαφωνω! και βεβαια χρειαζονται!
οπως και τα bcaa! ειναι must!
απλα αν τα βαλουμε σε προτεραιοτητα η σκονη υπερτερει. αλλα αν στεκουν λεφτα ειναι απαραιτητο να υπαρχουν. ασε που για μετα την προπονηση δεν υπαρχει κατι καλυτερο απο αμινοξεα που ειναι αμεσα και ταχυτατα αφομοιωσιμα , σε σχεση με τη σκονη.
εκτος και αν η σκονη ειναι isolate. δηλαδη ενα μιγμα με αμινοξεα, bcaa, γλουταμινη, και μαλτοδεξτροξες ειναι κατ εμε το καλυτερο μετα την προπονηση.

manos_
25-08-09, 15:33
Ειδικα για αμεσως μετα την προπονηση δεν συγκρινετε η ταχυτητα αποροφησης των bcaa με την whey.

Levrone
25-08-09, 15:34
Ειδικα για αμεσως μετα την προπονηση δεν συγκρινετε η ταχυτητα αποροφησης των bcaa με την whey.

και των υγρων αμινοξεων γενικα..

και πας και σπιτι και σε ενα 20λεπτο τρως. απλα και ωραια

TEFAAtzis
25-08-09, 15:51
ναι αλλα αν δεν εχεις και την οικονομικη δυνατοτητα για τα αμινοξεα πιστευω πως δεν θα μεινεις και πισω σε αναπτυξη επειδη χρησημοποιεις σκονη και οχι αμινοξεα μετα την προπονηση

manos_
25-08-09, 16:02
Τα υγρα ακομα καλυτερα.Ε δεν ξερω αν θα μεινεις πισω η οχι εδω γραφουμε τι ειναι καλυτερο και πιο αποδοτικο οχι τι ταιριαζει στον καθενα.

Levrone
25-08-09, 16:26
ναι αλλα αν δεν εχεις και την οικονομικη δυνατοτητα για τα αμινοξεα πιστευω πως δεν θα μεινεις και πισω σε αναπτυξη επειδη χρησημοποιεις σκονη και οχι αμινοξεα μετα την προπονηση


οχι δε θα μεινεις πισω σαφως. αλλα για μετα την προπονηση κατ εμε παντα ειναι καλυτερα.

kyriakos23
26-08-09, 12:58
δηλαδη αντι πρωτεινη πινεις bcaa?

flowin_through
26-08-09, 13:10
Αν πιεις τα αμινοξεα με το ροφημα της πρωτεΐνης μετα την προπονηση, θα απορροφηθουν πρωτα αυτα και μετα η whey? οποτε αυτο δεν ειναι το καλυτερο ¨σχημα¨?

manos_
26-08-09, 13:51
Παιρνεις τα αμινοξεα σου αμεσως μετα την προπονηση πας σπιτι σου και πινεις την πρωτεινη σου.Αν κανεις αεροβια μετα τα βαρη τα παιρνεις με το που αφηνεις τα βαρη κατω και μετα την αεροβια παιρνεις την πρωτεινη σου.

flowin_through
26-08-09, 13:53
Παιρνεις τα αμινοξεα σου αμεσως μετα την προπονηση πας σπιτι σου και πινεις την πρωτεινη σου.Αν κανεις αεροβια μετα τα βαρη τα παιρνεις με το που αφηνεις τα βαρη κατω και μετα την αεροβια παιρνεις την πρωτεινη σου.

Ακουγεται σωστο, αλλα φοβαμαι μην καουν τα αμινοξεα για ενεργεια στην αεροβια.

Levrone
26-08-09, 14:02
προσωπικα κανω το εξης..

παιρνω isolate-ταχυτατη απορροφηση- με γλυκοζη , 20 λεπτα μετα παιρνω γλουταμινη με bcaa (αν και εχει μεσα και η isolate αρκετα bcaa απλα παιρνω extra) και μετα απο κανα 50λεπτο τρωω φαι.


τωρα επειδη κατα καιρους αλλαζω τα αμινοξεα με την isolate μετα την προπονηση κανω το εξης..σε ενα σεικερ βαζω αμινοξεα υγρα + bcaa (powder) + γλουταμινη+ γλυκοζη...πινω ολο αυτο και μετα απο 50 λεπτα παω σπιτι και τρωω φαι..

whey μετα την προπονηση δεν πινω ποτε.

Exci
26-08-09, 15:12
Θυμαμαι διαβασα μια φορα το κειμενο απο ενα συμπληρωμα BCAA. Με λιγα λογια ελεγε οτι τα αμινοξεα περνουν μεσα απο τον οργανισμο μεσα σε καποιου ειδους "μεμβρανες", και φευγουν γρηγορα χωρις επεξεργασια μεσα απο τα οργανα. Αυτο μπορει να σημαινει και οτι επιβαρυνουν λιγοτερο τα νεφρα?

liosis
26-08-09, 18:31
ρε παιδια ποιοσ ειπε οτι ειναι ακριβα ???εγο ειδα το ακριβοτερα που κανουν 50 ευρο....να τα παρο ναι η οχι??vorterx pro legontai ..

KATERINI 144
26-08-09, 19:53
να τα παρο ναι η οχι??για ποιο λογο θέλεις να τα πάρεις? και ποτε θελεις να τα χρησιμοποιήσεις, το πρωι το βραδυ πριν η μετα την προπόνηση?!

liosis
26-08-09, 20:28
για ποιο λογο θέλεις να τα πάρεις? και ποτε θελεις να τα χρησιμοποιήσεις, το πρωι το βραδυ πριν η μετα την προπόνηση?!

τι να σ πς δεν το εχο ψαξει καλα αυτο το θεμα τςν αμμινοξεων γιαυτο ρωταο κιολασ?????παντοσ δεν ειναι κ ακριβα εκτοσ αν ειναι μαιμου το καταστημα π πηγα,,,:turtle:

Levrone
26-08-09, 20:36
τι να σ πς δεν το εχο ψαξει καλα αυτο το θεμα τςν αμμινοξεων γιαυτο ρωταο κιολασ?????παντοσ δεν ειναι κ ακριβα εκτοσ αν ειναι μαιμου το καταστημα π πηγα,,,:turtle:

φιλε δεν ειναι ακριβα τα αμινοξεα. αξιζουν. αλλα παρε και ενα bcaa σε σκονη να εισαι ωραιος.

αν και οπως σου ειπαν οι πρωτεινες εχουν μεσα bcaa.

dymatize ή optimum ΥΓΡΑ να ψαξεις.

KATERINI 144
26-08-09, 21:05
τι να σ πς δεν το εχο ψαξει καλα αυτο το θεμα τςν αμμινοξεων γιαυτο ρωταο κιολασ?????παντοσ δεν ειναι κ ακριβα εκτοσ αν ειναι μαιμου το καταστημα π πηγα,,,:turtle:ψαξτο πρωτα και μετα αποφάσισε αν χρειαζεται να παρεις η οχι, το οτι ειναι φτινα (οπως λες) τη σημαίνει ?! και οι μαστίχες φτηνές ειναι......................................................

δεν είσαι ακόμη σε επίπεδο για να χρειάζεσαι εξτρα αμινοξέα, φαε κοτοπουλο γαλα αυγα κλπ κλπ και εισαι οκ.

Exci
26-08-09, 21:18
Θυμαμαι διαβασα μια φορα το κειμενο απο ενα συμπληρωμα BCAA. Με λιγα λογια ελεγε οτι τα αμινοξεα περνουν μεσα απο τον οργανισμο μεσα σε καποιου ειδους "μεμβρανες", και φευγουν γρηγορα χωρις επεξεργασια μεσα απο τα οργανα. Αυτο μπορει να σημαινει και οτι επιβαρυνουν λιγοτερο τα νεφρα?
Bump! :^^:

narta
28-08-09, 19:32
φιλε μου διαφωνω! και βεβαια χρειαζονται!
οπως και τα bcaa! ειναι must!
απλα αν τα βαλουμε σε προτεραιοτητα η σκονη υπερτερει. αλλα αν στεκουν λεφτα ειναι απαραιτητο να υπαρχουν. ασε που για μετα την προπονηση δεν υπαρχει κατι καλυτερο απο αμινοξεα που ειναι αμεσα και ταχυτατα αφομοιωσιμα , σε σχεση με τη σκονη.
εκτος και αν η σκονη ειναι isolate. δηλαδη ενα μιγμα με αμινοξεα, bcaa, γλουταμινη, και μαλτοδεξτροξες ειναι κατ εμε το καλυτερο μετα την προπονηση.
Must? MUST??? Must ειναι να τρως σωστα, τα αλλα ειναι λεπτομέριες

Ειδικα για αμεσως μετα την προπονηση δεν συγκρινετε η ταχυτητα αποροφησης των bcaa με την whey.
Ναι; Και ομως η υδροδιυλημενη καζεϊνη ειναι ΚΛΑΣΕΙΣ ανωτερη σε αποροφητικότητα απο τα αμινοξέα ελευθερης μορφής.


Τα υγρα ακομα καλυτερα.Ε δεν ξερω αν θα μεινεις πισω η οχι εδω γραφουμε τι ειναι καλυτερο και πιο αποδοτικο οχι τι ταιριαζει στον καθενα.
Το πιο αποδοτικο ειναι υδορδιυλημένη καζεϊνη ή υδροδιυλημενη whey.



Παιρνεις τα αμινοξεα σου αμεσως μετα την προπονηση πας σπιτι σου και πινεις την πρωτεινη σου.Αν κανεις αεροβια μετα τα βαρη τα παιρνεις με το που αφηνεις τα βαρη κατω και μετα την αεροβια παιρνεις την πρωτεινη σου.
Η καλυτερη περίοδος για χρηση αμινωξέων ειναι ΣΤΗΝ ΔΙΑΡΚΕΙΑ της προπόνησης.



ψαξτο πρωτα και μετα αποφάσισε αν χρειαζεται να παρεις η οχι, το οτι ειναι φτινα (οπως λες) τη σημαίνει ?! και οι μαστίχες φτηνές ειναι......................................................

δεν είσαι ακόμη σε επίπεδο για να χρειάζεσαι εξτρα αμινοξέα, φαε κοτοπουλο γαλα αυγα κλπ κλπ και εισαι οκ.
:thumbup:
Συμφωνω και επαυξάνω. Οι περισσοτεροι που ασχολούνται ερασιτεχνικα με το bodybuilding δεν εχουν αναγκη τιποτα αλλο απο τα παραπανω.

narta
28-08-09, 19:35
Bump! :^^:

Αν ισχυε το παραπανω τοτε απλα οτι ετρωγες θα εβγαινε αυτουσιο. Τα BCAA απλα δεν χρειάζονται καμια επεξεργασια απο τον οργανισμο για να χρησιμοποιηθουν.

Για να γινει πιο ευκολονοητο σε ολους.

BCAA και γενικοτερα αμινοξέα ειναι σαν το μεμονομενο τουβλο
Η τροφη ειναι σαν παλετα απο τουβλα, δεμενη και ασφαλησμενη που χρειαζεται διαδικασια για να λυθει
ΑΡΑ τα αμινοξεα ειναι αμεσα διαθεσιμα ενω η ολοκληρες πρωτεεινες θελουν να χωνευθουν πρωτα και να γινουν αμινοξεα.

Exci
28-08-09, 20:58
Τα BCAA απλα δεν χρειάζονται καμια επεξεργασια απο τον οργανισμο για να χρησιμοποιηθουν.

Εμμ, μα αυτο ακριβως ρωτουσα. Οταν ειπα "αμινοξεα" εννοουσα τα αμινοξεα οπως ειναι στα BCAA, oχι γενικα και αοριστα αμινοξεα. Αφου δεν χρειαζονται καθολου επεξεργασια, αρα δεν επιβαρυνουν συκωτια κλπ, αντιθετα με τις υπολοιπες πηγες πρωτεινης..?

Levrone
28-08-09, 21:37
Must? MUST??? Must ειναι να τρως σωστα, τα αλλα ειναι λεπτομέριες

ε πιστευω οτι καποιος που παιρνει bcaa θα εχει και εγκεφαλο να φαει σωστα, και οπως ξερεις οι λεπτομερειες κανουν τη διαφορα


Συμφωνω και επαυξάνω. Οι περισσοτεροι που ασχολούνται ερασιτεχνικα με το bodybuilding δεν εχουν αναγκη τιποτα αλλο απο τα παραπανω.


οκ ας διαφωνησουμε και εδω , δεν κανει κακο! :thumbup:

dream420
29-08-09, 00:49
ρε παιδια ποιοσ ειπε οτι ειναι ακριβα ???εγο ειδα το ακριβοτερα που κανουν 50 ευρο....να τα παρο ναι η οχι??vorterx pro legontai ..

Ta vortex pro ειναι απο τα καλιτερα αμινοξεα που κυκλοφορουν (κατα την γνωμη μου τα καλιτερα) και φροντιζε μαζι με τα αμινοξεα να περνεις ικανοποιητικη ποσοτητα απο βιταμινες του συμπλεγματος β (εγω προτιμω να τα συνδυαζω με neyrobion) απλα προσεχε μην το παρακανεις με τις βιταμινες που ειναι λοιποδιαλυτες (A-D-E-K) διοτι περιεχονται στις περισοτερες πολυβιταμινες που κυκλοφορουν επομενως βρες κατι συγκεκριμενο να συνδυαζεις τα αμινοξεα σου (μαγια μπυρας ειναι μια καλη επιλογη επισης κατα την γνωμη μου)

narta
29-08-09, 01:07
ε πιστευω οτι καποιος που παιρνει bcaa θα εχει και εγκεφαλο να φαει σωστα, και οπως ξερεις οι λεπτομερειες κανουν τη διαφορα
Δηλαδη ποια αντικειμενικη διαφορα μπορει να κανουν τα BCAA σε ενα ερασιτέχνη αθλητη; 0,3mm στην περίμετρο δικεφάλου;
Αν μιλαμε για επαγγελματίες αθλητές του χώρου, τοτε αλλες "λεπτομέρειες" κανουν την διαφορα ;)





οκ ας διαφωνησουμε και εδω , δεν κανει κακο! :thumbup:

Φυσικα και κακο δεν κανει. Αλλα νομίζω οτι καποιος που θελει να βοηθησει δικαιολογει και την αποψη του με κατι. Γιατι αλλιως ξέρεις τι λένε στο αμερικα "Opinions are like *******, everybody has one" :rolf:

narta
29-08-09, 01:12
Εμμ, μα αυτο ακριβως ρωτουσα. Οταν ειπα "αμινοξεα" εννοουσα τα αμινοξεα οπως ειναι στα BCAA, oχι γενικα και αοριστα αμινοξεα. Αφου δεν χρειαζονται καθολου επεξεργασια, αρα δεν επιβαρυνουν συκωτια κλπ, αντιθετα με τις υπολοιπες πηγες πρωτεινης..?

O οργανισμος αποροφα μονο di-peptides, tri-peptides και free form αμινοξεα. Συνεπως οτι επιβαρυνση εχει η πρωτεεινη, εχουν και τα παραπανω αμινοξεα. Μην μπερδεύεις τον ηπατικο μεταβολισμο με τον μεταβολισμο ως συνολο (και συγκεκριμενα την πέψη)


Υ.Γ. Τα BCAA δεν εχουν καμια διαφορα απο τα αλλα αμινοξεα εκτος απο το γεγονος οτι δεν μπορουν να παραχθουν απο τον οργανισμο αλλα χρειάζεται η ληψη τους απο εξωτερικες πηγες δηλαδη μεσω διατροφης.

flowin_through
29-08-09, 01:25
Τα ΒCAA ειναι λιγο υπερτιμημενα. Αν ο οργανισμος χρειαζεται να φτιαξει μυς και του λειπουν καποια μη BCAA αμινοξεα τοτε θα καταβολισει αλλους μυς για να φτιαξει αυτους. Καλυτερα ειναι να παιρνουμε ολη τη γκαμα των αμινοξεων και οχι μονο BCAA. Πολλες φορες υποτιμουμε το ανθρωπινο πεπτικο συστημα. Επισης, με ετοιμα αμινοξεα δεν επιταχυνεις το μεταβολισμο γιατι δεν εχει θερμικη επιδραση. Αμινοξεα αρχισα και εγω, αλλα για να γλιτωσω καποιες θερμιδες, δεν περιμενω αλλαγη στην αποδοση.

Τα αμινοξεα ειναι ενας πολυ ακριβος τροπος για εξτρα πρωτεΐνη (¨Tom Venuto¨)

Levrone
29-08-09, 03:31
Δηλαδη ποια αντικειμενικη διαφορα μπορει να κανουν τα BCAA σε ενα ερασιτέχνη αθλητη; 0,3mm στην περίμετρο δικεφάλου;
Αν μιλαμε για επαγγελματίες αθλητές του χώρου, τοτε αλλες "λεπτομέρειες" κανουν την διαφορα ;)

Φυσικα και κακο δεν κανει. Αλλα νομίζω οτι καποιος που θελει να βοηθησει δικαιολογει και την αποψη του με κατι. Γιατι αλλιως ξέρεις τι λένε στο αμερικα "Opinions are like *******, everybody has one" :rolf:


οποιος κανει και στο ερασιτεχνικο επιπεδο bodybuilding ειτε δε θα κατεβει σε αγωνες ειτε δε θα παρει "αλλες ουσιες". ωστοσο και ο ερασιτεχνης bber διαφερει απ τον απλο αθλουμενο, ειναι ακραιος και σε διατροφη και σε προπονηση.
ακραιο λοιπον σε κανουν απο μια σκονη μεχρι και μια γλουταμινη ή ενα bcaa powder. γιατι τα γραφω αυτα? γιατι και εγω ερασιτεχνης ειμαι αλλα κοιταω τη διατροφη και τα (πρεποντα) συμπληρωματα να τα παω στα ακρα. βοηθαει η γλουταμινη ? μεσα! βοηθανε τα bcaa? μεσα! (προσωπικα κρεατινη δεν εχω παρει ποτε και για αλλους λογους δε θα παρω αλλα αλλο θεμα αυτο).

τωρα φιλε μου τα bcaa δεν τα θεωρεις απαραιτητα, εγω τα θεωρω απαραιτητα. και γι αυτο που εβαλες στο ΥΓ και για καποιες αλλες δρασεις που εχουν. ειναι 3 αμινοξεα που εχει αναγκη ενας σκληρα αθλουμενος και ουτε περιττα ειναι ουτε ασκοπη η αγορα τους. και επειδη ισως σε κουρασα θα στο πω απλα..ειμαι νατουραλε? ε θα "ξεψειρισω τη μαϊμου" να παρω αυτα τα 0,3mm στο δικεφαλο. με κατι τετοιες λεπτομερειες κερδιζεται το κατι παραπανω. συν βεβαια τη σκληρη προπονηση και τη διατροφη. προφανως.

ΥΓ: διαβαζω παντα με ενδιαφερον τις αποψεις σου και κακως (αν ειδα καλα) χαθηκες ενα διαστημα (ή μου φανηκε τελοσπαντων). αυτα τα ολιγα.

The Rock
29-08-09, 03:43
Θεωρώ ότι συζητάτε παλικάρια για πράγματα αυτονόητα ...
Ερασιτέχνες:
80% Διατροφή+20%Σωστή τεχνική προπόνηση=100%(άντε 5% συπληρώματα και πάμε στο 105%)

Επαγγελματίες
80% Διατροφή+20%Σωστή τεχνική προπόνηση=100%
Αυτοί θέλουν και το κάτι παραπάνω .. ΑΑΣ 15%+5 Συμπληρώματα)
Τελος 120%

Ότι και να θέλετε μόνο έτσι γίνεται ... τα πολλά συμπληρώματα (παντός τύπου) είναι απλά για να συμπληρώνουν και όχι να υποκαθιστούν ... Μην τα κατεβάζετε με τους κουβά δεν θα γίνεται έτσι μελλοντικοί Mr. Olympia .
Τσέκαρα πριν σαν νέος το φόρουμ .. και είδα ένα τόπικ Φωτογραφίες Μετα συμπληρώματα ... πωωωω χάζεψα .... μερικοί .. αρκετοί δλδ χρησιμοποιούν περισσότερα και από IFBB Pros οι οποίοι σπονσοράρωνται κιόλας από μεγάλες εταιρείες συμπληρωμάτων και τόσα δεν έχουν ... Δηλαδή τα παλικάρια σε λίγο θα αρχίσουν να λούζονται με αυτά ...
Φιλική σε όλα τα παλικάρια που σκέφτονται έτσι ... Δεν έεχω κανένα προσωπικό ,εξάλλου τώρα ήρθα ... απλά κάνω λέω την άποψη μου γενικά ...
Απλά τα πράγματα ... Η διατροφή είναι το παν ....

Ελπίζω να έγινα κατανοητός ....

manos_
29-08-09, 08:52
Θεωρώ ότι συζητάτε παλικάρια για πράγματα αυτονόητα ...
Ερασιτέχνες:
80% Διατροφή+20%Σωστή τεχνική προπόνηση=100%(άντε 5% συπληρώματα και πάμε στο 105%)

Επαγγελματίες
80% Διατροφή+20%Σωστή τεχνική προπόνηση=100%
Αυτοί θέλουν και το κάτι παραπάνω .. ΑΑΣ 15%+5 Συμπληρώματα)
Τελος 120%

Ότι και να θέλετε μόνο έτσι γίνεται ... τα πολλά συμπληρώματα (παντός τύπου) είναι απλά για να συμπληρώνουν και όχι να υποκαθιστούν ... Μην τα κατεβάζετε με τους κουβά δεν θα γίνεται έτσι μελλοντικοί Mr. Olympia .
Τσέκαρα πριν σαν νέος το φόρουμ .. και είδα ένα τόπικ Φωτογραφίες Μετα συμπληρώματα ... πωωωω χάζεψα .... μερικοί .. αρκετοί δλδ χρησιμοποιούν περισσότερα και από IFBB Pros οι οποίοι σπονσοράρωνται κιόλας από μεγάλες εταιρείες συμπληρωμάτων και τόσα δεν έχουν ... Δηλαδή τα παλικάρια σε λίγο θα αρχίσουν να λούζονται με αυτά ...
Φιλική σε όλα τα παλικάρια που σκέφτονται έτσι ... Δεν έεχω κανένα προσωπικό ,εξάλλου τώρα ήρθα ... απλά κάνω λέω την άποψη μου γενικά ...
Απλά τα πράγματα ... Η διατροφή είναι το παν ....

Ελπίζω να έγινα κατανοητός ....

20 τις εκατο μονο η σωστη τεχνικη?Πραγματικα δεν μπορω να καταλαβω πως βαζετε το σωστο ερεθισμα σε δευτερη μοιρα.Δεν πα να τρως αψογα αν δεν δωσεις το κλικ στην προπονηση δεν κανεις τιποτα.

manos_
29-08-09, 08:55
Ta vortex pro ειναι απο τα καλιτερα αμινοξεα που κυκλοφορουν (κατα την γνωμη μου τα καλιτερα) και φροντιζε μαζι με τα αμινοξεα να περνεις ικανοποιητικη ποσοτητα απο βιταμινες του συμπλεγματος β (εγω προτιμω να τα συνδυαζω με neyrobion) απλα προσεχε μην το παρακανεις με τις βιταμινες που ειναι λοιποδιαλυτες (A-D-E-K) διοτι περιεχονται στις περισοτερες πολυβιταμινες που κυκλοφορουν επομενως βρες κατι συγκεκριμενο να συνδυαζεις τα αμινοξεα σου (μαγια μπυρας ειναι μια καλη επιλογη επισης κατα την γνωμη μου)

Αμινοξεα universal ολη η σεiρα amino ειναι αψογη και το xtend scivation.Τι ειναι αυτα τα vortex pro παλι .

The Rock
29-08-09, 12:19
20 τις εκατο μονο η σωστη τεχνικη?Πραγματικα δεν μπορω να καταλαβω πως βαζετε το σωστο ερεθισμα σε δευτερη μοιρα.Δεν πα να τρως αψογα αν δεν δωσεις το κλικ στην προπονηση δεν κανεις τιποτα.
Θα δεις άπειρο κόσμο να τρέχει στα γυμναστήρια ... αρκετοί κάνουν πολύ καλή γυμναστική με σωστή τεχνική ... γιατί κανένας δεν είναι κομμάτια όμως ? Να γιατί ... λόγο διατροφής ....

Exci
29-08-09, 12:25
Ελεος οχι παλι η συζητηση επι τοις 100 :doh:

The Rock
29-08-09, 12:31
Ελεος οχι παλι η συζητηση επι τοις 100 :doh:
ΌΚ φίλε το σταματάμε ! Σόρυ !
:thumbup:

flowin_through
29-08-09, 12:41
Θα δεις άπειρο κόσμο να τρέχει στα γυμναστήρια ... αρκετοί κάνουν πολύ καλή γυμναστική με σωστή τεχνική ... γιατί κανένας δεν είναι κομμάτια όμως ? Να γιατί ... λόγο διατροφής ....
Δε θα ελεγα οτι εχουν αρκετοι σωστη τεχνικη. Για τη διατροφη δεν ξερω τι κανει ο καθενας.
Αυτο που βλεπω εγω ειναι οτι ο κοσμος ΔΕΝ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙ μεσα στα γυμναστηρια.

The Rock
29-08-09, 13:02
Δε θα ελεγα οτι εχουν αρκετοι σωστη τεχνικη. Για τη διατροφη δεν ξερω τι κανει ο καθενας.
Αυτο που βλεπω εγω ειναι οτι ο κοσμος ΔΕΝ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙ μεσα στα γυμναστηρια.
Ναι φίλε μου .. συμφωνώ απόλυτα ... αρά υπάρχουν καποιοι .. λίγοι ή αρκετοί που το γουστάρουν πολύ και έχουν καλή τεχνική αλλά κανείες δεν κάνει διατροφή .. μόνο συμπληρώματα ...τέλος πάντων

narta
29-08-09, 13:05
οποιος κανει και στο ερασιτεχνικο επιπεδο bodybuilding ειτε δε θα κατεβει σε αγωνες ειτε δε θα παρει "αλλες ουσιες". ωστοσο και ο ερασιτεχνης bber διαφερει απ τον απλο αθλουμενο, ειναι ακραιος και σε διατροφη και σε προπονηση.
ακραιο λοιπον σε κανουν απο μια σκονη μεχρι και μια γλουταμινη ή ενα bcaa powder. γιατι τα γραφω αυτα? γιατι και εγω ερασιτεχνης ειμαι αλλα κοιταω τη διατροφη και τα (πρεποντα) συμπληρωματα να τα παω στα ακρα. βοηθαει η γλουταμινη ? μεσα! βοηθανε τα bcaa? μεσα! (προσωπικα κρεατινη δεν εχω παρει ποτε και για αλλους λογους δε θα παρω αλλα αλλο θεμα αυτο).

τωρα φιλε μου τα bcaa δεν τα θεωρεις απαραιτητα, εγω τα θεωρω απαραιτητα. και γι αυτο που εβαλες στο ΥΓ και για καποιες αλλες δρασεις που εχουν. ειναι 3 αμινοξεα που εχει αναγκη ενας σκληρα αθλουμενος και ουτε περιττα ειναι ουτε ασκοπη η αγορα τους. και επειδη ισως σε κουρασα θα στο πω απλα..ειμαι νατουραλε? ε θα "ξεψειρισω τη μαϊμου" να παρω αυτα τα 0,3mm στο δικεφαλο. με κατι τετοιες λεπτομερειες κερδιζεται το κατι παραπανω. συν βεβαια τη σκληρη προπονηση και τη διατροφη. προφανως.

ΥΓ: διαβαζω παντα με ενδιαφερον τις αποψεις σου και κακως (αν ειδα καλα) χαθηκες ενα διαστημα (ή μου φανηκε τελοσπαντων). αυτα τα ολιγα.

Δεν τα θεωρω απαραίτητα γιατι δεν δινουν ενα cost/benefit ratio που να αξίζει. Και αυτα για τον απλο αθλουμενο - τον ερασιτέχνη για μενα.
Γιατι για εμενα ερασιτέχνης ειναι αυτος που λεει οτι παει γυμναστηριο αλλα δεν θα πει οχι σε ενα πιτογυρο για μεταπροπονητικο γευμα ή σε μια νυχτα με 3-5 ουσκακια. Αυτος ειναι ερασιτέχνης.

Εσυ ΔΕΝ εισαι ερασιτέχνης. Ανθρωποι που την ψάχνουν πολυ και γουστάρουν αυτο που κάνουν απλα δεν κάνουν αγωνιστικο άθλημα. To οτι στον δικο σου ετησιο μακρκύκλο προπόνησης και διατροφής υπάρχει αυστηρη περίοδος cutting κοκ δείχνει οτι ειναι στο 10% του συνολου που το καραγουστάρει αυτο που κανει και δεν το κανει απλα για να "παει γυμναστηριο".

Εγω παντα μιλάω για το αλλο 90% των ατόμων - τον μέσο αθλούμενο. Αυτο δεν τα εχει αναγκη, οπως δεν εχει αναγκη την κρεατίνη και οτιδήποτε αλλο εκτος ισως απο πολυβιταμινη/ω3/πρωτεϊνη.

Υ.Γ. Διακοπες και δουλειες δεν μου αφηναν χρόνο. Απο τουδε και στο εξης θα προσπαθησω να συμμετεχω πιο ενεργα ;)

flowin_through
29-08-09, 13:34
Ανθρωποι που την ψάχνουν πολυ και γουστάρουν αυτο που κάνουν απλα δεν κάνουν αγωνιστικο άθλημα. To οτι στον δικο σου ετησιο μακρκύκλο προπόνησης και διατροφής υπάρχει αυστηρη περίοδος cutting κοκ δείχνει οτι ειναι στο 10% του συνολου που το καραγουστάρει αυτο που κανει και δεν το κανει απλα για να "παει γυμναστηριο".

Εγω παντα μιλάω για το αλλο 90% των ατόμων - τον μέσο αθλούμενο. Αυτο δεν τα εχει αναγκη, οπως δεν εχει αναγκη την κρεατίνη και οτιδήποτε αλλο εκτος ισως απο πολυβιταμινη/ω3/πρωτεϊνη.



Σορρυ που επεμβαινω, αλλα αυτο το 90% που λες που παει γυμναστηριο ¨για να ξεσκουριασει¨ δεν ειναι bodybuilders. Ειναι αυτοι που δινουν οχι παραπανω απο το 50% της δυναμης τους γιατι ¨εχουν να βγουν μετα¨ οπως πολλοι λενε...
Δεν εχουν αποδοτικοτητα, δε βλεπουν εμφανη διαφορα, απογοητευονται και μετα απο 3 μηνες τα παρατανε, αλλα και να μην τα παρατησουν δε φαινεται καν οτι γυμναζονται. Αυτοι ναι, δε χρειαζεται να παιρνουν τιποτα απολυτως γιατι δε θελουν να παρουν το maximum απτον εαυτο τους και το gym. Δεν εχουν καταλαβει το παιχνιδι ή απλα δε θελουν/δε μπορουν να το ακολουθησουν. Αλλα νομιζω αυτοι δε μπαινουν εδω μεσα... οποτε γιατι να μιλαμε γι`αυτους?

narta
29-08-09, 13:45
Sorry να ζηας αν πατήσεις καποιον και ειναι τα μισα κιλα απο εσενα :p

Μιλαμε και για αυτους γιατι πολλοι απο αυτους μπαινουν εδω μεσα - εστω σποραδικα - και αφου στην φιλοσοφια του forum ειναι ναβοηθάμε, γιατι να μην τους βοηθησουμε να μην σπαταλησουν αδικα λεφτα; Εκτος και αν ειμαστε συμπληρωματαδες και θελουμε να πουλήσουμε :p

flowin_through
29-08-09, 13:56
Το ειπα με αλλη φιλοσοφια. Οχι ¨δεν αξιζει να μιλαμε για παρακατιανους¨ , αλλα καποιος απο ¨αυτους¨ που περιεγραψα δεν ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΤΑΙ για συμπληρωματα, οποτε γιατι να προτεινουμε ημιμετρα (ακομα και αν ενδιαφερεται) οταν δεν εχει αποφασισει οτι πρεπει να προσπαθησει?

thegravijia
29-08-09, 14:48
20 τις εκατο μονο η σωστη τεχνικη?Πραγματικα δεν μπορω να καταλαβω πως βαζετε το σωστο ερεθισμα σε δευτερη μοιρα.Δεν πα να τρως αψογα αν δεν δωσεις το κλικ στην προπονηση δεν κανεις τιποτα.


τα ειπε ολα εδω ο φιλος μανος..
τι να μας κανει η διατροφη αμα δεν προπονουμαστε σωστα...
η διατροφη ειναι κατι στανταρ .πρωτεινη - cards - λιπαρα κτλκτλκτλ..
δηλαδη ειναι το μονο ευκολο..ειδικα για ατομα σαν εμενα που τους αρεσει να τρωνε συνεχεια (οχι σαβουρα\) ειναι ευκολο..
δηλ.πας σπιτι μαμ τρως - τελειωσε - ευκολο ε?
ελα ομως που οπως ειπε και ο μανος αμα δεν δωσεις το καταλληλο ερεθισμα δε γινεται δουλεια.
δηλ.
ενα που μουρχετε στο μυαλο τωρα .

ο πιό βασικός και σίγουρος τρόπος για να αυξηθείτε είναι να σηκώνετε με την πάροδο του χρόνου περισσότερα κιλά στις ασκήσεις και να δυναμώνετε,κάνοντας βέβαια σωστή και ανάλογη προπόνηση βάσει του επιπέδου σας όπως προτείνεται και στο τόπικ "Προπόνηση βάσει επιπέδων,
.
αν δεν γίνεται αυτό,η όποια αύξηση θα έχετε στο βάρος σας θα είναι περισσότερο λίπος και σχεδόν καθόλου μυς.,
By BRaWNy


οποτε για μενα την διατροφη δεν πρεπει να την αξιολογουμε καν.
ειναι κατι στανταρ χωρις πολλα παραθυρακια (το μονο που μπορεις να κανεις ειναι να παιζεις με αναλογιες ποσοτητων cards και στα λιπαρα-η πρωτεινη ειναι στανταρ αναλογως το ατομο και τι κουβαλαει πανω του)
αρα το κανεις η αν δεν το κανεις δεν εχει αποτελεσματα-τελος
και οταν λεω το κανεις οχι πυτογυρα μεταπροπονητικο η χθεσ εφαγα κοτοπουλο σημερα ΔΕν τρωω
εννοω καθημερινα ιδιεσ ποσοτητες που πρεπει!

αντιθετα η προπονηση ..εκει γινονται τα οργια ..ο καθενας το δικο του που λεμε...
οποτε εκει θα πρεπει να διορθωσεις πραγματα για να βελτιωθεις
αυτα boys and girls:rolf:

flowin_through
29-08-09, 15:40
[SIZE=2][COLOR=black]ο πιό βασικός και σίγουρος τρόπος για να αυξηθείτε είναι να σηκώνετε με την πάροδο του χρόνου περισσότερα κιλά στις ασκήσεις και να δυναμώνετε
Εγω κραταω αυτο.:thumbup:

manos_
29-08-09, 17:26
Ετσι μην τρελαθουμε κιολας.Γιαυτο βαλτε καποιον που φτυνει αιμα στο γυμναστηριο και καποιον που κοροιδευει τον εαυτο του και βαλτε τους να καταναλωσουν τις ιδιες θερμιδες να δουμε το αποτελεσμα.Ειδικα στο στηθος ολοι οι παλιοι θα σου πουνε για αρχη σηκωσε το βαρος σου και βλεπουμε.

liosis
04-09-09, 03:33
καλησπερα ειμαι κανουργιοσ κ εχο παρει το θεμα γυμναστικησ πολυ σοβαρα ¨[κανο σοστη διατροφη προσεχο κτλ}αλλα βρηκα κκατι αμμινοξεα κ επειδη δεν ξερο αν μ χρειαζονται ροταο λοιπον να τα παρο???τα οποια λεγονται EAS BCCA ,κανο προγγραμα ογκοθ ειμαι 1.78 71 κιλα μ χρειαζονται???ευχαριστο κ θα ηθελα απαντηση με γνωσεισ απανο στο θεμα μ:bbbiceps:

narta
04-09-09, 11:26
καλησπερα ειμαι κανουργιοσ κ εχο παρει το θεμα γυμναστικησ πολυ σοβαρα ¨[κανο σοστη διατροφη προσεχο κτλ}αλλα βρηκα κκατι αμμινοξεα κ επειδη δεν ξερο αν μ χρειαζονται ροταο λοιπον να τα παρο???τα οποια λεγονται EAS BCCA ,κανο προγγραμα ογκοθ ειμαι 1.78 71 κιλα μ χρειαζονται???ευχαριστο κ θα ηθελα απαντηση με γνωσεισ απανο στο θεμα μ:bbbiceps:

ΟΧΙ. ΔΕΝ ΣΟΥ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ.

Φαι σου χρειαζεται και μαλιστα πολυ και ποιοτικο. Πλακωσου στο κρεας, τις πατατες, βρωμη και κοτοπουλο. Κανε και ενα προγραμμα δυναμης για κανενα χρονο και μετα δες τι διαφορες θα εχεις.

Βαριες προπονησεις+καλη διατροφη με πολλες θερμιδες=ογκος


Υ.Γ. Το πολλες θερμιδες δεν σημαινει 3 πιτογυρα και μισο κιλο παγωτο. 500 θερμοδες πανω απο συντηρηση ειναι αρκετες και αυτες απο ποιοτικη τροφη

jof
16-09-09, 00:20
Πηρα τα AMERICAN AMINO 2000 αμινοξεα ειναι καλα?τα συνδιασα με πρωτεινη της ιδιας μαρκας την οποια σκεφτομαι να αλλαξω με την MASS-TECH της muscletech τι λετε?

The Rock
16-09-09, 00:31
Τίποτα από αυτά δεν θα κάνει απολύτως τίποτα ... μην εναποθέτετε τις ελπίδες και τα χρήματα σας σε προϊόντα που δεν πρόκειτα να αξιοποιείσετε ....μάθετε τι είναι τι κάντε την σωστή αρχή με την διατροφή(που κανείς δεν κάνει όπως θα έπρεπε κατα βάση..) και μετά πάρτε ότι θέλετε ..
Για το τόπικ,όχι δεν θα σας χρειαστούν ούτε οι πρωτεϊνες ούτε τα αμινοξέα ...

Littlejohn
16-09-09, 01:21
Ακριβώς... :thumbup:

Πάνω απ`όλα προσεγμένη διατροφή (με ότι συνεπάγεται αυτό) και μετά όλα τα άλλα...

Εγώ άρχισα να παίρνω BCAA μόλις πριν δύο εβδομάδες, ενώ κάνω διατροφή για απώλεια κιλών ένα χρόνο. Ο λόγος ήταν ότι μια μεγάλη αλλαγή στην διατροφή μου και αύξηση του όγκου και της έντασης της αεροβικής, πρίν ένα μήνα (για να βελτιστοποιήσω τον μεταβολισμό μου και την καύση του λίπους) οδήγησε σε μικρή μεν αλλα διαρκής απώλεια μυικού ιστού...
Με μια μικρή αύξηση στην πρωτείνη που λαμβάνω καθημερινώς και παίρνοντας συγχρόνως BCAA, σταμάτησα την απώλεια και μάλιστα αύξησα λίγο τον μυικό ιστό.

Levrone
16-09-09, 01:55
Με μια μικρή αύξηση στην πρωτείνη που λαμβάνω καθημερινώς και παίρνοντας συγχρόνως BCAA, σταμάτησα την απώλεια και μάλιστα αύξησα λίγο τον μυικό ιστό.

την απωλεια και την αυξηση μυικου ιστου τη μετρας βασει των κιλων που παιζεις?
απο κει τη διαπιστωνεις?

Littlejohn
16-09-09, 02:08
Το ``υποπτεύομαι`` με τον τρόπο που αναφέρεις...

Το εξακριβώνω κάνοντας λιπομέτρηση στον γιατρό μου. Το μηχάνημα που έχει, εκτός από λιπομέτρηση βγάζει και άλλα στοιχεία, όπως βάρος μυικής μάζας, ποσοστά νερού (και μάλιστα μετράει νερό εξωκυτταρικά και ενδοκυτταρικά), καθαρή μάζα σώματος, κτλ...
Δεν το εμπιστευόμαστε απόλυτα για καθαρές μετρήσεις, αλλά επειδή έχουμε παλιότερες μετρήσεις (εβδομαδιαίες) τις χρησιμοποιούμε σαν σημεία αναφοράς και δεν πέφτουμε έξω... Κάνω μετρήσεις κάθε εβδομάδα, την ίδια ημέρα και την ίδια ώρα, για να έχουμε όσο το δυνατόν μικρότερο περιθώριο λάθους...

liosis
21-09-09, 15:37
αμιννοξεα σε υγρα η σε χαπι ????τα vortex pro ειναι καλα ???ευχαριστο:welcome:

lefthedef
17-10-09, 00:19
Καλησπερα στο φορουμ.Καταρχας να συστηθω μιας και ειμαι καινουριος στο φορουμ...αν και διαβαζω αρκετο καιρο αυτο το φορουμ...χωρις να εχω μιλησει καθολου.
ειμαι 30 χρονων 1,92 και εδω και 2 μηνες ειπα να ξαναρχισω το γυμναστηριο...αυτη τη φορα ποιο σοβαρα και οργανομενα......
μετα τον πρωτο μηνα αγορασα μια πρωτεινη απο το ελλαδισταν....
Πηγα λοιπον σε ενα μαγαζι με αθλητικα ειδη..και αφου ειχα διαβασει αρκετα πραγματα απο το φορουμ στο τι πρεπει να προσεξω και τι ειναι η whey-isolate/concentrate.....ρωταω το παλικαρι που ηταν εκει για την dymatise-iso 100
η συγκεκριμενη περιεχει 24γρ πρωτεινης...και 0% υδατανθρακες και λιπος.....
ΜΟΥ ΛΕΕΙ μια τιμη η οποια ηταν τσιμπημενη..αλλα ειπαμε ελλαδισταν............
τελικα με ρωταει πως θα την χρισημοποιησω...και του λεω πριν το γυμναστηριο...για ενεργεια και αλλη μιση μετα για αποθεραπεια.....
Τελικα μου προτεινε την dymatize-gainer...και μου ειπε το απογευμα παιρνε μισο scoop φαε κι ολας και εισαι jet!!!!!!!!!!!
σημερα ομως ψηνομουν και για αμινοξεα...
παω σε ενα αλλο μαγαζι..να παρω τα αμινοξεα μου...παντα σε υγρη μορφη...........με το σκεπτικο οτι θα χρησιμοποιω αυτα για αποθεραπεια......
Ομως ο τυπος εκει μου ειπε οτι το σωστο ειναι αμινοξεα πριν το γυμναστηριο και μετα παιρνεις αμινοξεα οταν τελειωσεις και παιρνεις και την πρωτεινη σου..κανα μισαωρο μετα.....

Συγνωμη για την τεραστια ιστορια.....αλλα επρεπε να σας δωσω να καταλαβαιτε τι παιζει.....
Τελικα ποτε να περνω αμινοξεα και ποτε πρωτεινη.....????????????????????
Το αμινοξυ ειναι της Αll star και λεγεται Amino pro.

The Rock
17-10-09, 00:37
Εγώ απλά θα ρωτήσω αυτό ...
Διαβάζεις εδώ και καιρό το φόρουμ και συμπέρανες ότι μια καλή αρχή είναι η πρωτεϊνη και τα αμινοξέα ? Ξαναψάξε λίγο ...
Φιλικά

ctrlfreak
17-10-09, 00:46
Τελικα ποτε να περνω αμινοξεα και ποτε πρωτεινη.....????????????????????
Το αμινοξυ ειναι της Αll star και λεγεται Amino pro.

Αναλόγως τα γεύματα που έχεις το καλύτερα αμέσως μετά την προπόνηση η πρωτεινη,
αμινοξέα απ' όσο ξέρω(δεν έχω πάρει ποτέ και δεν γνωρίζω πολλά) θέλει 5γρ το πρωί, 5 πριν την προπόνηση, 10 μετά και 5 πριν τον ύπνο. Δεν βάζω και το χέρι μου στην φωτιά για το τελευταίο σίγουρα κάποιος που έχει χρησιμοποιήσει μάλλον θα σου προτείνει κάτι καλύτερο. Παρόλα αυτά δεν είναι τόσο αναγκαία όσο νομίζεις...

lefthedef
17-10-09, 00:49
Αρχικα την πρωτεινη την πηρα για να δωσω ενα boost στην προπονηση ........
Μην φανταστεις οτι εβαλα στο μυαλο μου να γινω τεραστιοσ κτλπ....απλα...για να τρεφομαι σωστα....
Η φαίνη ιδεα του αμινοξεος ηρθε αργοτερα..............
Δεν απαντησες ομως στην ερωτηση μου ποιο ειναι πιο σωστο...???

lefthedef
17-10-09, 00:52
Τα αμινοξεα τα πηρα σκεπτομενος οτι αφου η πρωτεινη μου ειναι gainer....και εγω δεν χρειαζομαι τοσους υδατανθρακες μετα το γυμναστηριο..αφου τους παιρνω απο την τροφη...ισως ειναι καλυτερα αυτα.....και επισης ειναι και υγρο...οχι σκονη οπως η πρωτεινη........

The Rock
17-10-09, 01:00
Τι να κάνεις στην προπόνηση ?
Επειδή πήρες έαν συμπλήρωμα τρέφεσαι σωστά ?
Κανένα δεν είναι σωστό ...
1)Δεν ξέρεις καν τι είναι η πρωτεϊνη και τα αμινοξέα
2)Αν αρχίσεις από την πρώτη μέρα με τα συμπληρώματα και "βολευτείς"(το κανες) με την ευκολία χρήση θα χάσεις (Το χασες βλέπω) την ουσία της σωστής διατροφής

ctrlfreak
17-10-09, 01:04
Τα αμινοξεα τα πηρα σκεπτομενος οτι αφου η πρωτεινη μου ειναι gainer....και εγω δεν χρειαζομαι τοσους υδατανθρακες μετα το γυμναστηριο..αφου τους παιρνω απο την τροφη...ισως ειναι καλυτερα αυτα.....και επισης ειναι και υγρο...οχι σκονη οπως η πρωτεινη........

Ναι αλλά την πρωτεινη σε νερό την διαλύεις! :P:P Είναι ακριβώς το ίδιο σε θέμα
απορρόφησης, αφού δεν χρειαζοσουν τόσους υδατάνθρακες γιατί την πήρες??
Καλύτερα μια καθαρή whey κατά την γνώμη μου. Τα αμινοξέα δεν κάνουν τπτ παραπάνω απ το να καίγονται αυτά στην θέση των μυων πχ όταν κάνεις πολύ αερόβια. Τπτ παραπάνω(νομίζω). Και στο κάτω κάτω τα αμινοξέα από πρωτεινη πρόερχονται. Αν δεν ήθελες να κάψεις τους μυς μπορούσες να πάρεις 10γ πρωτείνη στην θέση των αμινοξέων πριν την αερόβια.

lefthedef
17-10-09, 01:18
Τι να κάνεις στην προπόνηση ?
Επειδή πήρες έαν συμπλήρωμα τρέφεσαι σωστά ?
Κανένα δεν είναι σωστό ...
1)Δεν ξέρεις καν τι είναι η πρωτεϊνη και τα αμινοξέα
2)Αν αρχίσεις από την πρώτη μέρα με τα συμπληρώματα και "βολευτείς"(το κανες) με την ευκολία χρήση θα χάσεις (Το χασες βλέπω) την ουσία της σωστής διατροφής

Πρωτα απ'ολα δεν εβαλα σε κανενα το πιστολι στο κεφαλι να με απαντησει.....
Τhe rock η δουλεια που κανω ειναι 24ωρη...αυτο σημαινει οτι οταν κοιμουνται οι πιο πολυ εγω δουλευω.....που σημαινει λιγος υπνος.....
Πολλες φορες δουλευω 12το βραδυ με 8 το πρωι και μετα πρεπει να ξαναπαω 4-12.....
Οποτε ξυπναω στις 13:00 κανω μπανιο τρωω δημητριακα μαζι με καφε και παιρνω πρωτεινη........
Δεν ξερω ποσοι απο εσας εχετε την πολυτελεια να ξυπνατε το πρωι...να τρωτε..και ξανα το μεσημερι μαζι με πρωτεινες και βρωμες κτλπ.....
αγορι μου καλο οταν δουλευεις 12-8 λιγα πραγματα υπαρχουν για να φας....και στην καλυτερη ειναι κρυο σαντουιτς....πιστεψε με......

Δεν ξερω τι ειναι πρωτεινη και αμινοξεα???? απο ποιο κομματι των μυνηματων μου το καταλαβες αυτο??????
Ναι μπορει να μην εχω την τρομερη εμπειρια με εσας....σε αυτες τις ουσιες αλλα αμα δεν ρωτησω δεν θα μαθω.....

οσο για το αν αρχισω τοσο νωρις τα συμπληρωματα.....σου απαντησα και πιο πανω.....
και επισης σου ξαναλεω οτι εχω ξαναπαει γυμναστηριο....χωρις ουσιες ομως.......

και παλι σου λεω ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΛΟΓΟΣ ΝΑ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΑΝ Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ ΧΛΕΥΑΣΤΙΚΗ!!!!!!!!!!!!!!!!!!

lefthedef
17-10-09, 01:21
Ναι αλλά την πρωτεινη σε νερό την διαλύεις! :P:P Είναι ακριβώς το ίδιο σε θέμα
απορρόφησης, αφού δεν χρειαζοσουν τόσους υδατάνθρακες γιατί την πήρες??
Καλύτερα μια καθαρή whey κατά την γνώμη μου. Τα αμινοξέα δεν κάνουν τπτ παραπάνω απ το να καίγονται αυτά στην θέση των μυων πχ όταν κάνεις πολύ αερόβια. Τπτ παραπάνω(νομίζω). Και στο κάτω κάτω τα αμινοξέα από πρωτεινη πρόερχονται. Αν δεν ήθελες να κάψεις τους μυς μπορούσες να πάρεις 10γ πρωτείνη στην θέση των αμινοξέων πριν την αερόβια.

Ευχαριστω ctrlfreak για την βοηθεια .....
Ελπιζω να υπαρχουν και αλλα ωριμα ατομα σαν και εσενα στο forum....
και παλι ευχαριστω...

The Rock
17-10-09, 01:30
Συγνώμη αλλά δεν είμαι χλευαστικός ... απλά σου απαντάω ...χαλάρωσε ...

ΑΥτό για την δουλειά δεν το ανέφερες καν .. εξάλλου το ότι έχεις 24 δουλειά όπως λες κα ιδεν προλαβαίνεις να τρως γυμνάζεσαι ή οχι θεωρώ ότι είναι λανθασμένο και ανθυγειηνό ... απλά προσπάθησε το ...

Να ρωτήσω τι αμινοξέα θέλεις να πάρεις και τι πιστεύεις ότι κάνουν στο σώμα ?

Να βοηθήσω θέλω παρεπιπτόντως ...

lefthedef
17-10-09, 01:58
Συγνώμη αλλά δεν είμαι χλευαστικός ... απλά σου απαντάω ...χαλάρωσε ...

ΑΥτό για την δουλειά δεν το ανέφερες καν .. εξάλλου το ότι έχεις 24 δουλειά όπως λες κα ιδεν προλαβαίνεις να τρως γυμνάζεσαι ή οχι θεωρώ ότι είναι λανθασμένο και ανθυγειηνό ... απλά προσπάθησε το ...

Να ρωτήσω τι αμινοξέα θέλεις να πάρεις και τι πιστεύεις ότι κάνουν στο σώμα ?

Να βοηθήσω θέλω παρεπιπτόντως ...

Κοιταξε δεν προκειται να τα παρατησω επειδη ετσι ειναι η δουλεια, καταφερνω και παω 5-6 φορες την εβδομαδα.......
Αμινοξεα πηρα οπως ειπα και πιο πανω.....
τα αμινοξεα χρειαζονται συνυθως Πριν την προπόνηση για να τροφοδοτήσουν το σώμα μας με άμεση ενέργεια και δύναμη και αμέσως μετά για να προσφέρουν στο οργανισμό τμας την καλυτερη δυνατή ανάρρωση.
την πρωτεινη την πηρα καθαρα γιατι απο κατι δημητριακα που τρωω ή και κανα φρουτο...-τρωω μονο αυτα επειδη μετα τον υπνο δεν μπορω να φαω ευκολα αν δεν περασουν 2-3 ωρες-δεν παιρνω αρκετη πρωτεινη....απο υδατανθρακες πιστευω με τα δημητριακα ειμαι καλα....

Ενταξει να βοηθησεις θελεις,αλλα δεν χρειαζονται ολα αυτα τα σχολια..πιστευω.....
δηλαδη θα ηταν προτιμοτερο να απαντουσες αμεσα.....ποτε πρεπει να παρθει το καθενα....
Χωρις να πεις δεν ξερεις αυτο..δεν ξερεις το αλλο......ή οτι απο τωρα παιρνεις πρωτεινες κτλπ....πιστευω οτι αυτα τα σχολια μπορουν να ονομαστουν ως χλευαστικα..και δεν διαγουν τροπο καλης συμπεριφορας....οπως θα ταιριαζε σε καποιον που προσπαθει να βοηθησει.......
Παρεπιπτοντως...οταν ημουν 20 πηγαινα 2 χρονια ασταματητα gym χωρις να αγγιξω καμμια ουσια.....
Οντως επειδη θελω να πιστεψω οτι θες να βοηθησεις βοηθα εμπρακτα......!!!!
Απλως μην προσπαθεις να μειωσεις τον καθενα σχετικα πρωταρη σε συγκριση με τους πιο πολλους εδω μεσα....λογω σωματικου επιπεδου ......
Σε πληροφορω οτι εχω βαλει ενα στοχο για το που θελω να φτασω και δεν εχει καμμια σχεση..με τα τρελα φουσκωματα που πολλοι εδω περα εχουν...απλα γιατι δεν μου αρεσει τετοιο σωμα!!!!!!!!!!!!!!!

The Rock
17-10-09, 02:09
Τίποτα απολύτως από αυτά δεν κάνουν τα αμινοξέα γενικά ...
συγνώμη αν στο χαλάω αλλά τα έχεις μπερδεμένα .. υπα΄ρχουν κάποια για ταχύτερη ανάρρωση κάποια για δύναμη και άλλα για άλλες λειτουργίες...

Τι είδους έχεις ?

ΑΡχικά πρέπει να ποστάρεις ένα ημερήσιο πρόγραμμα διατροφής αν θες βοήθεια και μετά να ποστάρεις τι ποσότητες παίρνεις καθημερινά σε Πρωτεϊνη-Υδατάνθρακες-Λιπαρά
Μην τα λες ουσίες ρε συ .. σιγά .. θρεπτικά συτστατικά όλα από τα τρόφιμα(κατά βάση ...) προέρχονται ,...χαχα
ΣΗμειοτέον για να απορροφηθούν αμινοξέα κατά την διάρκεια της προπόνησης πόσον μάλλον μετά σε ένα σέικερ με πρωτεϊνη και τα σχετικά προϋποθέτει να διαθέτεις και την ανάλογη μυική μάζα γιατί πολύ απλά αποβάλλονται από τα ούρα και πάνε άχρηστα ..

Δεν μειώνω κανένα και επίσης αν είσαι καιρό εδώ όπως λες σίγουρα θα έχεις δει πως μιλάω ..
τέλος πάντως .. περιμένω

lefthedef
17-10-09, 02:27
Τίποτα απολύτως από αυτά δεν κάνουν τα αμινοξέα γενικά ...
συγνώμη αν στο χαλάω αλλά τα έχεις μπερδεμένα .. υπα΄ρχουν κάποια για ταχύτερη ανάρρωση κάποια για δύναμη και άλλα για άλλες λειτουργίες...

Τι είδους έχεις ?

ΑΡχικά πρέπει να ποστάρεις ένα ημερήσιο πρόγραμμα διατροφής αν θες βοήθεια και μετά να ποστάρεις τι ποσότητες παίρνεις καθημερινά σε Πρωτεϊνη-Υδατάνθρακες-Λιπαρά
Μην τα λες ουσίες ρε συ .. σιγά .. θρεπτικά συτστατικά όλα από τα τρόφιμα(κατά βάση ...) προέρχονται ,...χαχα
ΣΗμειοτέον για να απορροφηθούν αμινοξέα κατά την διάρκεια της προπόνησης πόσον μάλλον μετά σε ένα σέικερ με πρωτεϊνη και τα σχετικά προϋποθέτει να διαθέτεις και την ανάλογη μυική μάζα γιατί πολύ απλά αποβάλλονται από τα ούρα και πάνε άχρηστα ..

Δεν μειώνω κανένα και επίσης αν είσαι καιρό εδώ όπως λες σίγουρα θα έχεις δει πως μιλάω ..
τέλος πάντως .. περιμένω

Αγορασα το amino pro liquid xl.........της All Star συγνωμη αν σε προσβαλω αλλα αυτα που σου εγραψα για τα αμινοξεα ειναι αμεσα αντεγραμμενα απο την σελιδα που πουλαει το προιον...οποτε ισως εχω την πολυτελεια της αμφισβιτησης....
τα συγκεκριμενα ειναι για αναρρωση.
Ημερησιο προγραμμα δεν υπαρχει....ακομα....απλα προσεχω την διατροφη μου...δηλαδη εχω μειωσει τα τηγανιτα,τρωω καθε μερα τονο,μπολικο γαλα,δημητριακα+φαγητο...δηλαδη δεν υπαρχει κατι σταθερο...
Ουτε εχω υπολογισει ποσες ποσοτητες παιρνω απο Υδατανθρακες,Λιπαρα....απλα οταν υπολογισα τις πρωτεινες σε μια γενικη εικονα βεβαια...βγαιναν γυρω στις 24 το απογευμα και 12 το πρωι...πριν την προπονηση............
Ελα ρε ουσιες ειναι αλλα οχι κακες.......εδω υπαρχουν αλλοι που πιστευουν οτι αν παρουν πρωτεινη Η αμιοξεα δεν θα τους κανει κουκου.................χαχαχαχαχα.
Εγω ειμαι της γνωμης πρωτεινη μιση ωρα πριν το γυμναστηριο.....και μετα αμινοξεα και προτεινη......Τι λες παω να το πιασω το νοημα????
Να ξερεις ρωταω γιατι δεν γνωριζω και περιμενω απο ατομα με μεγαλυτερη εμπειρια να με καθοδηγησουν....τοσα λεφτα εδωσα μην πανε τζαμπα...χαχαχαχαχα

thegravijia
17-10-09, 02:38
πηγες και εσυ και πηρες τα ακριβοτερα..την αλλ σταρ..
για μενα τα αμοινοξιδια δεν κανουν τιποτα...
την πρωτεινη τι την θες πριν το γυμναστηριο .?
ο οργανισμος σου μπορει να αποροφησει καθε 3 ωρες πρωτεινη..αμα εσυ περνεις συνεχεια και παραπανω απο αυτο που χρειαζεται στα νεφρα σου καθεται..
παντως για μενα τσαμπα λεφτα εδωσες...
η αλλ σταρ ειναι η ακριβοτερη...
και μην περιμενεις να δεις καμια αλλαγη απο τν ληωη μονο συμπληρωματων...
πρεπει να μαθεις να προπονησε και να κανεις διατροφη..
διαβασε το φορουμ

lefthedef
17-10-09, 02:46
πηγες και εσυ και πηρες τα ακριβοτερα..την αλλ σταρ..
για μενα τα αμοινοξιδια δεν κανουν τιποτα...
την πρωτεινη τι την θες πριν το γυμναστηριο .?
ο οργανισμος σου μπορει να αποροφησει καθε 3 ωρες πρωτεινη..αμα εσυ περνεις συνεχεια και παραπανω απο αυτο που χρειαζεται στα νεφρα σου καθεται..
παντως για μενα τσαμπα λεφτα εδωσες...
η αλλ σταρ ειναι η ακριβοτερη...
και μην περιμενεις να δεις καμια αλλαγη απο τν ληωη μονο συμπληρωματων...
πρεπει να μαθεις να προπονησε και να κανεις διατροφη..
διαβασε το φορουμ

Αυτη μου εδωσε ο τρομπας...απλα ηταν κοντα στο γυμναστηριο...εγω ειχα βαλει στο ματι ενα της Dymatize...αλλα ηταν μακρια...ασε που σκεφτομαι για on-line παραγγελιες απο εδω και περα...
τιποτα ε???
ο Πωλητης μου ειπε οτι κανει καλυτερη απορρροφηση των τροφων που τρωω,και επισης οτι και η πρωτεινη ειναι καλυτερο να πινετε με αμινοξεα....
Την Πρωτεινη την παιρνω για ενεργεια ..και δυναμη....πριν απο το γυμναστηριο...και μεχρι τωρα επαιρνα μισο scoop μετα για αναρρωση...
Θα μαθω ρε παιδια ...σιγα σιγα.....η Θεσσαλονικη δεν χτιστηκε σε μια μερα......
Το αμινοξυ μπορει να καταναλωθει για ενεργεια πριν την προπονηση????

thegravijia
17-10-09, 02:51
Αυτη μου εδωσε ο τρομπας...απλα ηταν κοντα στο γυμναστηριο...εγω ειχα βαλει στο ματι ενα της Dymatize...αλλα ηταν μακρια...ασε που σκεφτομαι για on-line παραγγελιες απο εδω και περα...
τιποτα ε???
ο Πωλητης μου ειπε οτι κανει καλυτερη απορρροφηση των τροφων που τρωω,και επισης οτι και η πρωτεινη ειναι καλυτερο να πινετε με αμινοξεα....
Την Πρωτεινη την παιρνω για ενεργεια ..και δυναμη....πριν απο το γυμναστηριο...και μεχρι τωρα επαιρνα μισο scoop μετα για αναρρωση...
Θα μαθω ρε παιδια ...σιγα σιγα.....η Θεσσαλονικη δεν χτιστηκε σε μια μερα......
Το αμινοξυ μπορει να καταναλωθει για ενεργεια πριν την προπονηση????

πρωτεινη = χτισιμο των μυων
υδατανθρκαες κ λιπαρα = ενεργια

η πρωτεινη χρειαζεται μετα την προπονηση.
και τα αμινοξεα δεν χρειαζοντε καθολου για μενα αλλα αφου τα πηρες πρατα μετα την προπονηση η πριν η και κατα την διαρκεια τς προπονας

αλλα αν δν φτιαξεις διατροφη και μαθεις να προπονησε δεν γινεται δουλεια..
ειμαι σιγουρος οτι κανεις πολλα λαθη..
να σου πω ενα..τωρα θα επρεπε να κοιμασε :P

lefthedef
17-10-09, 02:59
πρωτεινη = χτισιμο των μυων
υδατανθρκαες κ λιπαρα = ενεργια

η πρωτεινη χρειαζεται μετα την προπονηση.
και τα αμινοξεα δεν χρειαζοντε καθολου για μενα αλλα αφου τα πηρες πρατα μετα την προπονηση η πριν η και κατα την διαρκεια τς προπονας

αλλα αν δν φτιαξεις διατροφη και μαθεις να προπονησε δεν γινεται δουλεια..
ειμαι σιγουρος οτι κανεις πολλα λαθη..
να σου πω ενα..τωρα θα επρεπε να κοιμασε :P

Πριν την προπονηση αν δεν παρω πρωτεινη......μηπως κανω κακο στους μυς μιας και δεν κανω σωστη διατροφη (ολοκληρωμενη),πριν την προπονηση?υπαρχει αυτη η πιθανοτητα?
δηλαδη δεν δινει εστω και ελαχιστη δυναμη η πρωτεινη..πριν την προπονηση???
σημειωτεον εχει αρκετους υδατανθρακες μεσα...
Να κοιμηθω....????καλα καλα...μην βαρας...εμεις οι 24ωροι δεν κοιμομαστε πριν της 3-4.....δεν εκανες ποτε κυλιομενο ωραριο :P ???

thegravijia
17-10-09, 03:01
εφοσον εχει υδατανθρακες δινει ενεργια αλλα δεν ειναι και χυμος...
πρωτεινη ειναι ...θα πιεις πριν θα πιεις μετα θα πιεις και αμινοξιδια...
τα αφομοιωνεις ολα αυτα.?

παω για υπνο .αυριο

lefthedef
17-10-09, 03:06
εφοσον εχει υδατανθρακες δινει ενεργια αλλα δεν ειναι και χυμος...
πρωτεινη ειναι ...θα πιεις πριν θα πιεις μετα θα πιεις και αμινοξιδια...
τα αφομοιωνεις ολα αυτα.?

παω για υπνο .αυριο

σκεφτομουν πριν την προπονηση πρωτεινη μετα μονο αμινο.....

thegravijia
17-10-09, 03:08
μεγα λαθος - ΔΙΑΒΑΣΕ ΤΟ ΦΟΡΟΥΜ

lefthedef
17-10-09, 03:11
μεγα λαθος - ΔΙΑΒΑΣΕ ΤΟ ΦΟΡΟΥΜ

ok kai se ευχαριστω πολυ....καληνυχτα thegravijia........

The Rock
17-10-09, 05:18
πρωτεινη = χτισιμο των μυων
υδατανθρκαες κ λιπαρα = ενεργια

η πρωτεινη χρειαζεται μετα την προπονηση.
και τα αμινοξεα δεν χρειαζοντε καθολου για μενα αλλα αφου τα πηρες πρατα μετα την προπονηση η πριν η και κατα την διαρκεια τς προπονας

αλλα αν δν φτιαξεις διατροφη και μαθεις να προπονησε δεν γινεται δουλεια..
ειμαι σιγουρος οτι κανεις πολλα λαθη..
να σου πω ενα..τωρα θα επρεπε να κοιμασε :P
Όταν τα λέω εγώ γίνομαι κακός .... :green:

ctrlfreak
17-10-09, 11:58
εδω υπαρχουν αλλοι που πιστευουν οτι αν παρουν πρωτεινη Η αμιοξεα δεν θα τους κανει κουκου.................

:rolf:Και το είχα ακούσει πριν πάρω.. Ειχα φτάσει και στο σημείο να σκέφτομαι βρε λες και
πάθουμε καμία ζημιά?? :P:P Αλλά οκ όλα δουλεύουν στο φουλ! :P

Άσχετα με το πρόπγραμμά σου χρειάζεσαι διατροφή και σωστή προπόνηση και
το τουμπάνιασμα θα έρθει. ;)

lefthedef
17-10-09, 12:50
Όταν τα λέω εγώ γίνομαι κακός .... :green:

Δεν γινεσαι κακος ρε συ.....τα ιδια λες αλλα με αλλο τροπο...λιγο πιο επιθετικο....
Προσεξε το αυτο φιλικα στο λεω....μπορει καποιος να σε βρισει και να στο πει τοσο ευγενικα που να του πεις και ευχαριστω.....ολα ειναι στον τροπο......

Παιδια σας ανεφερα για την δουλεια μου για να καταλαβαιτε οτι δεν μπορω να κανω προγραμμα διατροφης με ωρες.......οσο μπορω το παλευω.......το μονο σιγουρο ειναι οτι δεν τρωω οπως πριν......σαβουρες...

Παντως σε ευχαριστω The rock GIA TON Χρονο σου....και αν εχεις οτιδηποτε να μου προτεινεις θα το ακουσω καλοπροαιρετα.......

thegravijia
17-10-09, 12:53
Δεν γινεσαι κακος ρε συ.....τα ιδια λες αλλα με αλλο τροπο...λιγο πιο επιθετικο....
Προσεξε το αυτο φιλικα στο λεω....μπορει καποιος να σε βρισει και να στο πει τοσο ευγενικα που να του πεις και ευχαριστω.....ολα ειναι στον τροπο......

Παιδια σας ανεφερα για την δουλεια μου για να καταλαβαιτε οτι δεν μπορω να κανω προγραμμα διατροφης με ωρες.......οσο μπορω το παλευω.......το μονο σιγουρο ειναι οτι δεν τρωω οπως πριν......σαβουρες...

Παντως σε ευχαριστω The rock GIA TON Χρονο σου....και αν εχεις οτιδηποτε να μου προτεινεις θα το ακουσω καλοπροαιρετα.......
γιατι δεν μπορεις να κανεις διατροφη ειπαμε?

lefthedef
17-10-09, 12:53
:rolf:Και το είχα ακούσει πριν πάρω.. Ειχα φτάσει και στο σημείο να σκέφτομαι βρε λες και
πάθουμε καμία ζημιά?? :P:P Αλλά οκ όλα δουλεύουν στο φουλ! :P

Άσχετα με το πρόπγραμμά σου χρειάζεσαι διατροφή και σωστή προπόνηση και
το τουμπάνιασμα θα έρθει. ;)

Ενταξει μωρε και αν καποιος παρει κατι ...οτιδηποτε και δεν του κανει κουκου.....
παει και αγοραζει ενα απο τα παλια ρολογια τοιχου με τον κουκο.........και καθε μια ωρα θα εχει....κουκου........κοουκου............:P:P:P:P:P:P
Τι βιαγκρα και μαλακιες......με μια απλη μπαταρια σωθηκες........:rolf::rolf::rolf::rolf:

sctp
17-10-09, 12:57
Παντως δε ξερω γιατι τα αμινοξεα τα βγαζεται αχρηστα..πιστευω πως αξιζουν ειδικα σε περιοδο γραμμωσης κανουν αισθητη διαφορα,τωρα αν θυμαμαι καλα ειχα διαβασει ενα αρθρο οτι η πρωτεινοσυνθεση στον ανθρωπινο μυ εκφραζεται με 2 τροπους,μεσω της IGF-1 και μεσω των αμινοξεων με καποιο αλλο τροπο,λεπτομερειες και που το διαβασα δε θυμαμαι,ας το αναλυσει καποιος που ξερει παραπανω αν δε βαριεται.

lefthedef
17-10-09, 13:05
γιατι δεν μπορεις να κανεις διατροφη ειπαμε?

εγραψα και πιο πανω...οτι κανω 24ωη δουλεια.....οποτε σκεψου 12-8 σχολαω....αντε να φαω κατι λιγο.....που πιστεψε με οταν γυρνας 8 το πρωι σπιτι το μονο που σε νοιαζει ειναι ο υπνος....
και επισης κακος υπνος......οχι σαν τον βραδινο......
μετα ή θα ειμαι 4-12 ή παλι 12-8 ή ρεπο.
αμα ειμαι 4-12 σηκωνομαι και τρωω με το ζορι...ειλικρινα σας μιλαω...και μετα gym και στο καπακι δουλεια....
αν ειμαι 12-8 κοιμαμαι οσο παει...αλλα σκεψου οτι ξυπναω αργα το απογευμα..5-6....γιατι η νυχτα ειναι δυσκολη.....οποτε δεν μπορω να εχω 5-6 γευματα την ημερα....
Ξερω οτι αυτο δεν ειναι σωστο....ουτε απο θεμα υπνου ουτε απο θεμα διατροφης.....το ομολογω.....αλλα ετσι εχουν τα πραγματα......Αλλωστε το gym ...einai το πιο σημαντικο ΔΕΥΤΕΡΕΥΟΝ πραγμα στην ζωη μου αυτη την εποχη,αλλα ΔΕΥΤΕΡΕΥΟΝ!!!!!!!!!!!!!!
Προεχει η ζωη μου και η δουλεια μου...........

Αλλα και παλι δεν τα παραταω....σκεφτητε ποσο δυσκολο ειναι για εμενα...αυτο...μονο σκεφτητε......και παω 5-6 φορες γυμναστηριο.....την βδομαδα...

Εγινε κατι ομως που με χαλασε σε αυτο το γυμναστηριο που ειμαι και θα ηθελα την αποψη σας...αν και ειναι off topic....αλλα πεστε μου....
Ρωτησα αυτον που εχει το γυμναστηριο(παλιος bodybuilder) πως να παιρνω την προτεινη και μου απανταει αρκετα πεισμωμενα.....γιατι δεν πηρες απο εμενα πρωτεινη????? πανε και ρωτα αυτον που στην πουλησε.......
και ξενερωσα αρκετα....
Ειναι ρε παιδια επαγγελματικη σταση αυτο?????????

ctrlfreak
17-10-09, 13:07
Παντως δε ξερω γιατι τα αμινοξεα τα βγαζεται αχρηστα..πιστευω πως αξιζουν ειδικα σε περιοδο γραμμωσης κανουν αισθητη διαφορα,τωρα αν θυμαμαι καλα ειχα διαβασει ενα αρθρο οτι η πρωτεινοσυνθεση στον ανθρωπινο μυ εκφραζεται με 2 τροπους,μεσω της IGF-1 και μεσω των αμινοξεων με καποιο αλλο τροπο,λεπτομερειες και που το διαβασα δε θυμαμαι,ας το αναλυσει καποιος που ξερει παραπανω αν δε βαριεται.

Γιατί αν κάνεις σωστή διατροφή υπάρχει συνεχή ροή αμιναξέων από την τροφή σου οπότε είναι άχρηστα κατά την γνώμη μου. Και κατά την αερόβια είπαμε 10γ πρωτεινη
πριν.



εγραψα και πιο πανω...οτι κανω 24ωη δουλεια.....οποτε σκεψου 12-8 σχολαω....αντε να φαω κατι λιγο.....που πιστεψε με οταν γυρνας 8 το πρωι σπιτι το μονο που σε νοιαζει ειναι ο υπνος....
και επισης κακος υπνος......οχι σαν τον βραδινο......
μετα ή θα ειμαι 4-12 ή παλι 12-8 ή ρεπο.
αμα ειμαι 4-12 σηκωνομαι και τρωω με το ζορι...ειλικρινα σας μιλαω...και μετα gym και στο καπακι δουλεια....
αν ειμαι 12-8 κοιμαμαι οσο παει...αλλα σκεψου οτι ξυπναω αργα το απογευμα..5-6....γιατι η νυχτα ειναι δυσκολη.....οποτε δεν μπορω να εχω 5-6 γευματα την ημερα....
Ξερω οτι αυτο δεν ειναι σωστο....ουτε απο θεμα υπνου ουτε απο θεμα διατροφης.....το ομολογω.....αλλα ετσι εχουν τα πραγματα......Αλλωστε το gym ...einai το πιο σημαντικο ΔΕΥΤΕΡΕΥΟΝ πραγμα στην ζωη μου αυτη την εποχη,αλλα ΔΕΥΤΕΡΕΥΟΝ!!!!!!!!!!!!!!
Προεχει η ζωη μου και η δουλεια μου...........

Αλλα και παλι δεν τα παραταω....σκεφτητε ποσο δυσκολο ειναι για εμενα...αυτο...μονο σκεφτητε......και παω 5-6 φορες γυμναστηριο.....την βδομαδα...

Εγινε κατι ομως που με χαλασε σε αυτο το γυμναστηριο που ειμαι και θα ηθελα την αποψη σας...αν και ειναι off topic....αλλα πεστε μου....
Ρωτησα αυτον που εχει το γυμναστηριο(παλιος bodybuilder) πως να παιρνω την προτεινη και μου απανταει αρκετα πεισμωμενα.....γιατι δεν πηρες απο εμενα πρωτεινη????? πανε και ρωτα αυτον που στην πουλησε.......
και ξενερωσα αρκετα....
Ειναι ρε παιδια επαγγελματικη σταση αυτο?????????


Απ' την στιγή που είναι δευτερεύον κάνε την διατροφή σου όσο μπορείς προσπάθησε να κόψεις ποτά, γύρους κτλπ και κάνε σωστά την προπόνηση.
5-6 φορές την εβδομάδα είναι πολύ είδικά για κάποιον που δεν κοιμάται όσο πρέπει και δεν τρώει όσο πρέπει. 4 είναι υπεραρκετές. Όσο για τον γυμναστή τι να πω μλκας φαίνεται...

thegravijia
17-10-09, 13:17
καλα κουραγια απο μενα τοτε..
τι δουλεια ειναι αυτη ?
παρε κανα σαντουιτσ και φαε στην δουλεια αν γινετε

ctrlfreak
17-10-09, 13:25
Και πάλι μπορεί να μην καταφέρνεις να ακολουθήσεις μια τέλεια διατροφή αλλά
ένα στανταρ πρωινό μπορείς να το έχεις, ένα μεταπροπονητικό μπορείς να το έχεις και αυτό. Όπως λέει και ο thegravijia σάντουτσ στην δουλειά(όχι τα έτοιμα με τις μαγιονεζες κτλπ) και κάπως θα παλευτεί. 4 απ 5-6 γεύματα μπορείς να τα κάνεις άνετα.

lefthedef
17-10-09, 13:30
Και πάλι μπορεί να μην καταφέρνεις να ακολουθήσεις μια τέλεια διατροφή αλλά
ένα στανταρ πρωινό μπορείς να το έχεις, ένα μεταπροπονητικό μπορείς να το έχεις και αυτό. Όπως λέει και ο thegravijia σάντουτσ στην δουλειά(όχι τα έτοιμα με τις μαγιονεζες κτλπ) και κάπως θα παλευτεί. 4 απ 5-6 γεύματα μπορείς να τα κάνεις άνετα.

καπως ετσι κανω.....βασικα......μονο που αν ειμαι νυχτερινος παιρνω δημητριακα μαζι μου...γαλα εχει στην δουλεια και σαντουιτς τρωω....εκει.....εχουμε και μαυρο ψωμακι.....δοξα τω Θεο.....!!!!!

Exci
17-10-09, 13:42
σκεφτομουν πριν την προπονηση πρωτεινη μετα μονο αμινο.....
μεγα λαθος - ΔΙΑΒΑΣΕ ΤΟ ΦΟΡΟΥΜ
?

thegravijia
17-10-09, 13:46
?
??

The Rock
17-10-09, 13:50
καπως ετσι κανω.....βασικα......μονο που αν ειμαι νυχτερινος παιρνω δημητριακα μαζι μου...γαλα εχει στην δουλεια και σαντουιτς τρωω....εκει.....εχουμε και μαυρο ψωμακι.....δοξα τω Θεο.....!!!!!
Αρχικά θα σου πω κάτι καλοπροαίρετα μεν με τον τρόπο μου δε ... :green:

Δεν αν΄τιλέγω καθόλου ότι έχεις δουλειά και τα σχετικά με τις προτεραιότητες ... επιλογή σου φυσικά
Αλλά θα σου πω το άλλο όσο γυμναστήριο και να πηγαίνεις δεν θα κάνεις τίποτα μα΄όταν λέω τίποτα δλδ είναι σαν να μην έχεις πατήσει ποτέ δλδ χωρίς διατροφή ...
σε τέτοιο επίπεδο σου μιλάω ...:green: πέρα από την πλάκα έτσι ..

Κοίτα θα βρεις ένα τρόπο να προγραμματίσεις γεύματα κα ιόταν λέμε γεύματα εννούμε γεύματα ... τα απαραίτητα θρεπτικά συστατικά (πρωτεϊνες-υδατάνθρακες-λιπαρά) μην φανταστείς να κάτσεις να στρώσεις τραπεζο μάντηλο ...

ΘΑ μαγιρεύεις από την προηγούμενη μέρα ότι θες να τρως ...
Πρόσεξε όμως καταλαβαίνω ότι προέχει η δουλειά αλλά αλλιώς δεν γίνεται ...
Θα τα πακετάρεις σε αεροστεγή ταπεράκια και δώσε ένα 5λεπτο 10 λεπτο και φάε ανα 3ωρο ....
Βρες τον τρόπο με ένα καλό προγραμματισμό βάλε μέσα κα ιτα συμπληρώματα για να κάνεις ευέλικτο το πρόγραμμα σου ...
Όταν λέμε τρόφή εννούμε τροφή ...άσε τα σαντουτσάκια...
ΠΡωτείνες -->Μοσχαρίσιο Φιλέτο,Χοιρινό Φιλέτο,Κοτόπουλο(μην το παρακάνεις ... :green:),Γαλοπούλα,
Λιπαρά Ψάρια -->Γλώσσα,Πέρκα,Τόνος(Κονσέρβα),Σκουμπρί(Κονσέρβα),Σολομός(ΚΑΙ κονσέρβα)
Σφυρίδα,Βακαλάος
-Υδατάνθρακες -->Ζυμαρικά(Εννοείται ΧΩΡΙΣ Εξτρά ... :green:),Ρύζι,ΠΑτάτα,βρώμη(που και που :green:)

Βγάλε ένα ακριβές πρόγραμμα ανά 3 ώρες με 45-60γρ. πρωτείνης(μην με φάτε οι υπόλοιποι :green:) ,60-75 γρ. υδατάνθρακα σε όποια γεύματα θες(σύνθετο) και μέχρι την ώρα που έχεις σωματική δραστηριότητα ,όταν δεν έχεις σταματάς ...και τα λιπαρά που υπάρχουν "κρυμμένα" στα τρόφιμα ...

Δες πόσο χρειάζεσαι από αυτά και κάνε το πρόγραμμα σου ... σου μιλάω πολύ ειλικρινά αν δεν το κάνεις είναι σαν να κάνεις τρύπα στο νερό,να προσπαθείς .. κυριολεκτικά ..δεν θα δεις τίποτα ..
εδώ είμαστε για πληροφορίες ...

Exci
17-10-09, 14:08
??
Γιατι ειναι λαθος, και μαλιστα μεγα?

thegravijia
17-10-09, 14:09
λεπον ..
θα σου βγαλω εγω διατροφη..
δεν θα σου παρω πολαα:P
τρως πρωινο.δεν μας νοιαζει τι ωρα ξυπνας.
αυγα με βρωμη.+ μελι

τρως πριν την προπονηση 100γραμ κρεας η ψαρι + υδατανθρακα

μετα την προπονα ροφημα. + δεξτροζη

μετα απο κανα 2 ωρο παλι οπως πριν την προπονηση.

δηλ τα πιο σημαντικα γευματα ειναι πρωι - πριν προπονησης - ροφημα - μετα απο κανα 2ωρο απο την προπονηση παλι οπως πριν το ιδιο

στην δουλεια /ασε τα δημητρικα θα τρως σαντουιτσ με κοτοπουλο + λαχανικα + μουρουνελαιο
μουρουνελαιο σε καψουλα υπαρχει απο το φαρμακειο

αν μπορεις να τρως στην δουλεια σαντουιτσ εισαι καλυμενος.
ανα 2 ωρες σαντουιτσ

ακουω αποριες?

thegravijia
17-10-09, 14:12
επισης ενα κολπο.
λες οτι τελειωνεις πρωι δουλεια και μετα εισαι πτωμα..
πριν κοιμηθεις θα πας να παρεις να πινεις καζεινη.

επισης για να καλυτερεψεις τον υπνο σου θα πρεπει να πετυχεις συνθηκες νυχτας στο δωματιο.με πιανεις.?
σκοταδι παντου

lefthedef
17-10-09, 14:12
Αρχικά θα σου πω κάτι καλοπροαίρετα μεν με τον τρόπο μου δε ... :green:

Δεν αν΄τιλέγω καθόλου ότι έχεις δουλειά και τα σχετικά με τις προτεραιότητες ... επιλογή σου φυσικά
Αλλά θα σου πω το άλλο όσο γυμναστήριο και να πηγαίνεις δεν θα κάνεις τίποτα μα΄όταν λέω τίποτα δλδ είναι σαν να μην έχεις πατήσει ποτέ δλδ χωρίς διατροφή ...
σε τέτοιο επίπεδο σου μιλάω ...:green: πέρα από την πλάκα έτσι ..

Κοίτα θα βρεις ένα τρόπο να προγραμματίσεις γεύματα κα ιόταν λέμε γεύματα εννούμε γεύματα ... τα απαραίτητα θρεπτικά συστατικά (πρωτεϊνες-υδατάνθρακες-λιπαρά) μην φανταστείς να κάτσεις να στρώσεις τραπεζο μάντηλο ...

ΘΑ μαγιρεύεις από την προηγούμενη μέρα ότι θες να τρως ...
Πρόσεξε όμως καταλαβαίνω ότι προέχει η δουλειά αλλά αλλιώς δεν γίνεται ...
Θα τα πακετάρεις σε αεροστεγή ταπεράκια και δώσε ένα 5λεπτο 10 λεπτο και φάε ανα 3ωρο ....
Βρες τον τρόπο με ένα καλό προγραμματισμό βάλε μέσα κα ιτα συμπληρώματα για να κάνεις ευέλικτο το πρόγραμμα σου ...
Όταν λέμε τρόφή εννούμε τροφή ...άσε τα σαντουτσάκια...
ΠΡωτείνες -->Μοσχαρίσιο Φιλέτο,Χοιρινό Φιλέτο,Κοτόπουλο(μην το παρακάνεις ... :green:),Γαλοπούλα,
Λιπαρά Ψάρια -->Γλώσσα,Πέρκα,Τόνος(Κονσέρβα),Σκουμπρί(Κονσέρβα),Σολομός(ΚΑΙ κονσέρβα)
Σφυρίδα,Βακαλάος
-Υδατάνθρακες -->Ζυμαρικά(Εννοείται ΧΩΡΙΣ Εξτρά ... :green:),Ρύζι,ΠΑτάτα,βρώμη(που και που :green:)

Βγάλε ένα ακριβές πρόγραμμα ανά 3 ώρες με 45-60γρ. πρωτείνης(μην με φάτε οι υπόλοιποι :green:) ,60-75 γρ. υδατάνθρακα σε όποια γεύματα θες(σύνθετο) και μέχρι την ώρα που έχεις σωματική δραστηριότητα ,όταν δεν έχεις σταματάς ...και τα λιπαρά που υπάρχουν "κρυμμένα" στα τρόφιμα ...

Δες πόσο χρειάζεσαι από αυτά και κάνε το πρόγραμμα σου ... σου μιλάω πολύ ειλικρινά αν δεν το κάνεις είναι σαν να κάνεις τρύπα στο νερό,να προσπαθείς .. κυριολεκτικά ..δεν θα δεις τίποτα ..
εδώ είμαστε για πληροφορίες ...

Ευχαριστω πολυ The rock......αυτο θα κανω!!!!
Μηπως υπαρχει κανενας πινακας εδω στο φορουμ στο τι δινει το καθε φαγητο????
Αν δεν υπαρχει πιστευω πρεπει να φτιαχτει και να γινει sticky......θα ηταν πολυ χρησιμο για ολους.

thegravijia
17-10-09, 14:14
Γιατι ειναι λαθος, και μαλιστα μεγα?
αν εσυ πιστευεις οτι χρειαζεται πριν την προπονα πρωτεινη ογκου και μετα τα χαζοαμινοξιδια ,οκ

lefthedef
17-10-09, 14:19
λεπον ..
θα σου βγαλω εγω διατροφη..
δεν θα σου παρω πολαα:P
τρως πρωινο.δεν μας νοιαζει τι ωρα ξυπνας.
αυγα με βρωμη.+ μελι

τρως πριν την προπονηση 100γραμ κρεας η ψαρι + υδατανθρακα

μετα την προπονα ροφημα. + δεξτροζη

μετα απο κανα 2 ωρο παλι οπως πριν την προπονηση.

δηλ τα πιο σημαντικα γευματα ειναι πρωι - πριν προπονησης - ροφημα - μετα απο κανα 2ωρο απο την προπονηση παλι οπως πριν το ιδιο

στην δουλεια /ασε τα δημητρικα θα τρως σαντουιτσ με κοτοπουλο + λαχανικα + μουρουνελαιο
μουρουνελαιο σε καψουλα υπαρχει απο το φαρμακειο

αν μπορεις να τρως στην δουλεια σαντουιτσ εισαι καλυμενος.
ανα 2 ωρες σαντουιτσ

ακουω αποριες?

ολα οκ αλλα γινεται να παραλειψουμε την δεξτροζη????
οχι αλλα λεφτα...ημαρτον...ισως τον αλλο μηνα....
τι θα ελεγες shaker ροφημα με λιγο αμινο.....????
Ανα 2ωρο σαντουιτς???θα γινω σαν τον budd spencer......
ανα 3ωρο-4ωρο????
θα πιω και κανα καφεδακι γλυκο με γαλα.......οσο να'ναι η ζαχαρη θα κανει την δουλεια της.....
Και που να στειλω την επιταγη για την διατροφη??????????????:toast::toast:

lefthedef
17-10-09, 14:22
επισης ενα κολπο.
λες οτι τελειωνεις πρωι δουλεια και μετα εισαι πτωμα..
πριν κοιμηθεις θα πας να παρεις να πινεις καζεινη.

επισης για να καλυτερεψεις τον υπνο σου θα πρεπει να πετυχεις συνθηκες νυχτας στο δωματιο.με πιανεις.?
σκοταδι παντου

πρωτεινη καζεινης ενοεις ???????
ναι υπαρχει αρκετο σκοταδι.....ασε που με την κουραση που εχω οχι REM ΕΠΙΤΥΓΧΑΝΩ...αλλα REM Χ 10...ΧΕΧΕΧΕ..

thegravijia
17-10-09, 14:22
ολα οκ αλλα γινεται να παραλειψουμε την δεξτροζη????
οχι αλλα λεφτα...ημαρτον...ισως τον αλλο μηνα....
τι θα ελεγες shaker ροφημα με λιγο αμινο.....????
Ανα 2ωρο σαντουιτς???θα γινω σαν τον budd spencer......
ανα 3ωρο-4ωρο????
θα πιω και κανα καφεδακι γλυκο με γαλα.......οσο να'ναι η ζαχαρη θα κανει την δουλεια της.....
Και που να στειλω την επιταγη για την διατροφη??????????????:toast::toast:

καλα αντε ανα 3ωρο το σαντουιτσ.
οκ οχι αλλα λεφτα.βαλε μελι .
η δεξτροζη ειναι πολυ πιο σημαντικο συμπληρωμα απο τα αμινο.
καζεινη θα παρεις οταν μπορεσεις αλλιως γιαουρτι πριν το υπνο με καρυδια.
τωρα ανοιξε ενα τοπικ με την προπονηση σου ,/εκει να δεις λαθη που θα βρουμε:P

Exci
17-10-09, 14:36
αν εσυ πιστευεις οτι χρειαζεται πριν την προπονα πρωτεινη ογκου και μετα τα χαζοαμινοξιδια ,οκ
Δε λεω οτι χρειαζεται, λεω οτι σαν φιλοσοφια (λιγη πρωτεινη+λιγοι γρηγοροι υδατανθρακες) στεκει.

thegravijia
17-10-09, 14:38
Δε λεω οτι χρειαζεται, λεω οτι σαν φιλοσοφια (λιγη πρωτεινη+λιγοι γρηγοροι υδατανθρακες) στεκει.
για πριν λες ? υπαρχει και το γεγονος οτι αν δινεις συνεχεια πρωτεινη στον οργανισμο δεν αφομοιωνεται
.
και μετα τι θα φαει .μονο αμινο??????

lefthedef
17-10-09, 14:47
το θεμα της προπονησεις το πειραματιστικα αρκετα...εκανα καποιες παραλαγες.....και διαβαζοντας αρκετα post καταλαβα οτι δεν υπαρχει το σουπερ προγραμμα που θα το παρει καποιος και θα γινει τουμπανο...αλλα ο καθενας μας ειναι διαφορετικος και πρεπει να εχει το δικο του προγραμμα αναλογα τις αναγκες του.......

κατεληξα στο εξης προγραμμα.......
1η μερα)στηθος....μονο του δεδομενου οτι το στηθος ειναι πολυ δυσκολη ομαδα και δεν γυμναζεται οταν γυμναζεις αλλες ομαδες.....

4χ8 ισιο παγκο μπαρα
4χ8 επικληνη μπαρα
4χ8 επικληνη αλτηρες...μιας και το πανω μερος του στηθους μου ειναι αδειο
4χ8 πεκ ντεκ.....ξερω θα μπορουσα με αλτηρες...αλλα ειναι μικρο το gym....
3-4x8 μαλλινο πουλοβερ-ακι.....

2η μερα) πλατη μονη της γιατι τα δινω ολα και με οτι την συνδιασα πλην ποδια
στην δευτερη ομαδα σερνομουν....

4χ8 εμπροσθια με τροχαλια
4χ8 πισωλαιμια με τροχαλια
4χ8 κωπηλατικη
4χ8 αλτηρες...δεν θυμαμαι πως λεγεται η ασκηση...το ενα ποδι και χερι στον παγκο και με το αλλο σηκωνεις...
4*8 βοηθιτικη κοπηλατικη.

3η μερΑ ωμοι-ποδια
ωμοι
4*8 εμπροσθολαιμιες με μηχανημα
4*8 πισωλαιμιες με μηχανημα
4*8 Standing Dumbbell Alternating Raises
4*8 Standing Dumbbell Alternating Raises
4*8 dumbbell press exercise

ποδια
4*8 πρεσα
4*8 extension
4*8 βοηθητικο σκουωτ...δεν ειμαι ακομα για μπαρα...
4*8 γαμπες

4η μερα χερια....
biceps
4*8 Dumbbell Biceps Curl
4*8 larry scott με ισια μπαρα
4*8 στραβομπαρα ορθιος
4*8 σφυρια....
3*8 αυτοσυγκεντρωση....(ερωτηση : Η αυτοσυγκεντρωση ειναι μονο για προχωρημενους??? ετσι με ειπε ενας φουσκωμενος στο gym..

triceps
4*8 arnold
4*8 γαλλικια
4*8 Pushdown - V-Bar Attachment
αυτα.....


ξερω πολλες ασκησεις για δικεφαλο...απλως θελω να τον σπασω...

thegravijia
17-10-09, 14:54
καλα εγω διαφωνω με ολα αυτα ..
αλλα εφοσον θες καντο

The Rock
17-10-09, 14:57
Άκουσε με λίγο αν θες ...
Το βράδυ πίνε γάλα αντί για καζεϊνη ...το ίδιο πράγμα είναι ...
Κάθε γεύμα σου ανα 3 ώρες θα περιέχει 45-60 γρ. πρωτεϊνης ...

Πίνακες σύνθεσης τροφίμων :
- http://health.eportal.gr/services/services/2470oz_200508252470.php3
- http://www.psnrenal.gr/old/Pinakas_Trofimon.pdf (Αυτό γίνεται ΚΑΙ download)
- http://rapidshare.com/files/126895173/Vita.rar


Θέλω να διαβάσεις οπωσδήποτε :
- http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?t=29
- http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?t=27
- http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?t=30
- http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?t=2711

Για αρχή με ΠΟΛΥ προσοχή και κράτα σημειώσεις !
Και κάτι τελευταίο ,από προσωπική έρευνα γιατί δεν τα βρήκα εύκολα και ξεκάθαρα να σου παραθέσω και αυτά τα οποία λείπουν :
Μοσχάρι άπαχο φιλέτο -->31% Πρωτεϊνη - 11,5% Λιπαρά
Ψαρονέφρι -->30% Πρωτεϊνη - 6,2% Λιπαρά
Γαλοπούλα -->28% Πρωτεϊνη - 2% Λιπαρά
(Πάντα στα 100γρ. !!!)

Πιο συγκεκριμένα για υδατάνθρακες:

Exci
17-10-09, 14:59
4*8 βοηθητικο σκουωτ...δεν ειμαι ακομα για μπαρα...

Τι εννοεις δεν εισαι ακομα για μπαρα?...

The Rock
17-10-09, 15:05
Τι εννοεις δεν εισαι ακομα για μπαρα?...
Ρε συ το Hack Squat ή Smith Machine εννοεί !!! :green: :green: :green:

thegravijia
17-10-09, 15:08
Άκουσε με λίγο αν θες ...
Το βράδυ πίνε γάλα αντί για καζεϊνη ...το ίδιο πράγμα είναι ...
Κάθε γεύμα σου ανα 3 ώρες θα περιέχει 45-60 γρ. πρωτεϊνης ...

Πίνακες σύνθεσης τροφίμων :
- http://health.eportal.gr/services/services/2470oz_200508252470.php3
- http://www.psnrenal.gr/old/Pinakas_Trofimon.pdf (Αυτό γίνεται ΚΑΙ download)
- http://rapidshare.com/files/126895173/Vita.rar


Θέλω να διαβάσεις οπωσδήποτε :
- http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?t=29
- http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?t=27
- http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?t=30
- http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?t=2711

Για αρχή με ΠΟΛΥ προσοχή και κράτα σημειώσεις !
Και κάτι τελευταίο ,από προσωπική έρευνα γιατί δεν τα βρήκα εύκολα και ξεκάθαρα να σου παραθέσω και αυτά τα οποία λείπουν :
Μοσχάρι άπαχο φιλέτο -->31% Πρωτεϊνη - 11,5% Λιπαρά
Ψαρονέφρι -->30% Πρωτεϊνη - 6,2% Λιπαρά
Γαλοπούλα -->28% Πρωτεϊνη - 2% Λιπαρά
(Πάντα στα 100γρ. !!!)

Πιο συγκεκριμένα για υδατάνθρακες:

45-60 ειναι παρα πολλα..
δεν τα αφομοιωνει με τιποτα.20-25 ειναι καλα για αυτον

The Rock
17-10-09, 15:12
Ας τα συνηθίσει λίγο οργανισμός του και μετά είναι θέμα προπόνησης η απορρόφηση ...
άποψή μου πάντα :green:

thegravijia
17-10-09, 15:13
για μενα το θεμα αποροφησης ειναι ποση μυικη μαζα κουβαλαει αλλος

The Rock
17-10-09, 15:19
Για όλους έτσι είναι ! :green: απλά ας συνηθίσει και ό ίδιος και ο οργανισμός του την ποσότητα και από κει και πέρα είναι θέμα προπόνησης αν θα ανεβαίνει μυικά ...

Exci
17-10-09, 15:20
Ρε συ το Hack Squat ή Smith Machine εννοεί !!! :green: :green: :green:
Καταλαβα τι εννοει, δεν καταλαβα γιατι "δεν ειναι ετοιμος για (ελευθερη) μπαρα"

thegravijia
17-10-09, 15:21
Για όλους έτσι είναι ! :green: απλά ας συνηθίσει και ό ίδιος και ο οργανισμός του την ποσότητα και από κει και πέρα είναι θέμα προπόνησης αν θα ανεβαίνει μυικά ...
γιατι να χαλαει τα νεφρα του τσαμπα?

The Rock
17-10-09, 15:22
γιατι να χαλαει τα νεφρα του τσαμπα?
Αποβάλλεται το εξτρά από τα ούρα ! :green: Τέλος πάντως δεν θα τα χαλάσουμε εδώ...:green:

Exci ίσως δεν έχει μάθει την τεχνική σωστά !

thegravijia
17-10-09, 15:25
Αποβάλλεται το εξτρά από τα ούρα ! :green: Τέλος πάντως δεν θα τα χαλάσουμε εδώ...:green:

Exci ίσως δεν έχει μάθει την τεχνική σωστά !
και καθεται στα νεφρα - λευκωματα-

lefthedef
17-10-09, 15:35
Καταλαβα τι εννοει, δεν καταλαβα γιατι "δεν ειναι ετοιμος για (ελευθερη) μπαρα"

Tην ψιλοφοβαμαι σαν ασκηση.....ισως ειναι καλυτερα το μηχανημα προς το παρον.....

Exci
17-10-09, 15:36
Tην ψιλοφοβαμαι σαν ασκηση.....ισως ειναι καλυτερα το μηχανημα προς το παρον.....
..Σοβαρεψου.

lefthedef
17-10-09, 15:38
Άκουσε με λίγο αν θες ...
Το βράδυ πίνε γάλα αντί για καζεϊνη ...το ίδιο πράγμα είναι ...
Κάθε γεύμα σου ανα 3 ώρες θα περιέχει 45-60 γρ. πρωτεϊνης ...

Πίνακες σύνθεσης τροφίμων :
- http://health.eportal.gr/services/services/2470oz_200508252470.php3
- http://www.psnrenal.gr/old/Pinakas_Trofimon.pdf (Αυτό γίνεται ΚΑΙ download)
- http://rapidshare.com/files/126895173/Vita.rar


Θέλω να διαβάσεις οπωσδήποτε :
- http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?t=29
- http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?t=27
- http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?t=30
- http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?t=2711

Για αρχή με ΠΟΛΥ προσοχή και κράτα σημειώσεις !
Και κάτι τελευταίο ,από προσωπική έρευνα γιατί δεν τα βρήκα εύκολα και ξεκάθαρα να σου παραθέσω και αυτά τα οποία λείπουν :
Μοσχάρι άπαχο φιλέτο -->31% Πρωτεϊνη - 11,5% Λιπαρά
Ψαρονέφρι -->30% Πρωτεϊνη - 6,2% Λιπαρά
Γαλοπούλα -->28% Πρωτεϊνη - 2% Λιπαρά
(Πάντα στα 100γρ. !!!)

Πιο συγκεκριμένα για υδατάνθρακες:

Πολυ χρησιμο....ευχαριστω πολυ...!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!:toast::toast::toast:
Πρεπει να γινει sticky πιστευω...

The Rock
17-10-09, 15:40
Πολυ χρησιμο....ευχαριστω πολυ...!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!:toast::toast::toast:
Πρεπει να γινει sticky πιστευω...
Χαχα .. τίποτα ! Απλά διάβασε και μην κ**οβαράς ! :green: :green: :green:

lefthedef
17-10-09, 15:41
καλα εγω διαφωνω με ολα αυτα ..
αλλα εφοσον θες καντο

οκ ειμαι ανοιχτος σε προτασεις...πες μου τι προγραμμα θα εβγαζες για εμενα..ή ποιες αλαγες θα εκανες....
Γενικοτερα ποια ειναι τα λαθη μου.......
Πεστε μου για να αρχισω να μαθαινω σιγα σιγα...

thegravijia
17-10-09, 15:46
δες το λογκ μου και διαλαξε ενα:green:

lefthedef
17-10-09, 15:49
δες το λογκ μου και διαλαξε ενα:green:

και που βρισκεται το log σου????
μπορεις να δωσεις link σε παρακαλω?

thegravijia
17-10-09, 15:51
και που βρισκεται το log σου????
μπορεις να δωσεις link σε παρακαλω?
http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?t=4937

The Rock
17-10-09, 15:51
Εγώ παίζω με αυτή την σειρά :
Στήθος-Δικέφαλοι
Πλάτη(+Τραπεζοειδείς)-Τρικέφαλοι
Ώμοι-Τετρακέφαλοι-Γάμπες
Δικεφάλοι-Τρικέφαλοι-Μηριαίοι Δικέφαλοι

ΜΗν με αρχίσεις τεραβίγια :green:
Απλά παίζω με πολύ ένταση σε ένα πολύ συγκεκριμένο χρόνο ..

lefthedef
17-10-09, 16:09
δεν ειμαι ακομα σε αυτα τα επιπεδα παιδια ......αν δωσω στηθος -δικεφαλο για παραδειγμα....και τα δωσω και στα 2 ολα για ολα τα επιπεδα κορτιζολης μου θα θυμισουν κοντερ απο ferrari....

ctrlfreak
17-10-09, 17:03
οκ ειμαι ανοιχτος σε προτασεις...πες μου τι προγραμμα θα εβγαζες για εμενα..ή ποιες αλαγες θα εκανες....
Γενικοτερα ποια ειναι τα λαθη μου.......
Πεστε μου για να αρχισω να μαθαινω σιγα σιγα...

Κάτσε διάβασε τα sticky σε κάθε ενότητα κατάλαβε μερικά πράγματαα και ότι χρειαστείς εμείς εδώ είμαστε. Κάνεις 20 σετ για δικέφαλο! :shock::shock::shock:
Μόνος σου το έβγαλες το πρόγραμμα? Μετά την προπόνηση με το αναπηρικό καροτσάκι θα πας σπιτι??:turtle::turtle::green:

lefthedef
17-10-09, 19:55
Κάτσε διάβασε τα sticky σε κάθε ενότητα κατάλαβε μερικά πράγματαα και ότι χρειαστείς εμείς εδώ είμαστε. Κάνεις 20 σετ για δικέφαλο! :shock::shock::shock:
Μόνος σου το έβγαλες το πρόγραμμα? Μετά την προπόνηση με το αναπηρικό καροτσάκι θα πας σπιτι??:turtle::turtle::green:

ναι ξερω το παρακανω στον δικεφαλο..........
αστα μετα τον δικεφαλο η οδηγηση...πιανει αλλα στανταρ....

thegravijia
17-10-09, 19:59
λες δεν ειναι για μενα αυτα (τα προγραματα που ειδες στο λογκ να φανταστω) αλλα εσυ κανεις 20σετ για δικεφαλα

TEFAAtzis
17-10-09, 20:04
ναι ξερω το παρακανω στον δικεφαλο..........
αστα μετα τον δικεφαλο η οδηγηση...πιανει αλλα στανταρ....

Ζητω η υπερπροπονηση των δικεφαλων

lefthedef
17-10-09, 20:32
Ζητω η υπερπροπονηση των δικεφαλων

χαχαχαχαχα....:bbbiceps:

crisspeacker
04-11-09, 17:41
xmm geiasas kairos na sas po tin amartia mou kai ego kai na paro tin apandisi sas :) eimai 20 xronon imoun 150 kila se 8 mines katafera na ta rixo se 105 tora pleon pigeno gimnastirio apo tis 8 kai misi ws tis 12 : 00 12:30 to bradi .....
to programma m einai apo tis

apo tis 8 kai misi ws tis 12 bari liga... etc gia zestama... apo tis 9 ws tis 10 kai misi 11 para tetarto kick boxing kai meta apo to kick bari arketon kilon omous plates kaiotan telioso pigeno diadromo 10 leptakia trexo sto 8 ws ta 8 lepta kai st 15 ws ta 10 lepta ;p den mporo na po oti pe8eno ... giati... xekinisa na perno proteini 85 % oxi 100 %;p kai tora pleon tin paleuo perno misi wra prin tin proponisi tin proteini kai agorasa xtes ena kouti me mias kalis markas giro sta 35 euro aminoxea se xapakia 8a mporousate na m pite pos na sindiaso proteini kai aminoxea? dld na perno prin tin proponisi proteini kai meta aminoxea? i to anti8eto

Ps: xexasa na sas po pos idiatrofi m deneinai kai poli kala enoo isoropimeni 2 fores tin mera troo oxi garidakia kai mlkies alla troo kai ta glikakia mou :P tis sokolatitses mou :ppp

Ps episis xexasa na sas po pos eimai 1.95 /105 kila kano 6 mines kick boxing mazi kai gimnastirio eimai arketa toumpano ... alla exo kilitsa kai sosibia.... gia rixte mou tin apopsi sas :)


sas euraxaristo :):weights:

crisspeacker
04-11-09, 17:43
apo tis 8 kai misi ws tis 12 bari liga... etc gia zestama... apo tis 9 ws tis 10 kai


ena mikro la8aki apo tis 8 kai misi os tis 9 auto ....... sorry:P:bowdown:

The Rock
04-11-09, 17:51
1)Γράφε με ελληνικά κανόνας του φόρουμ φίλε .
2)8-12 προπόνηση ? ΤΙ τα βάζεις όλα μέσα ? 4 ώρες ? Διάβασε λίγο στο αντίστοιχο υποφόρουμ ...
3) Άσε τα συμπληρώματα ,ξεκίνα να διαβάζεις για την διατροφή επίσης στο αντίστοιχο υποφόρουμ .. ο λόγος ? Δεν θα σου κάνουν απολύτως τίποτα ...
4) Ξεχώρισε με τις προτεταιότητές σου και φτιάξε ένα αντίστοιχο πρόγραμμα για ότι σε ενδιαφέρει με βοήθεια από το αντίστοιχο υποφόρουμ
5) Διατροφή δεν είναι να κόψεις τα γαριδάκια και τις πίτσες ή τα πιτόγυρα και τις μπύρες ... διατροφή είναι ένα ημερήσιο πρόγραμμα κατανάλωσης τροφών(και μετά συμπληρωμάτων ..) από τα απαραίτητα θρεπτικά συστατικά(μακροσυστατικά και μικροσυστατικά) που χρειάζεσαι για τον δικό σου σωματότυπο και ανάλογα με τους στόχους σου ...

Διατροφή:
http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?t=4298
http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?t=1842 διαλέγεις τι θες ....
http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?t=29
http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?t=27
http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?t=30
http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?t=308

Προπόνηση:
http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?t=1203 (πάρε μια ιδέα)
http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?t=1256 (πάρε μια ιδέα)
http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?t=492


:welcome:

crisspeacker
04-11-09, 18:38
1000 συγνωμη φιλε δεν διαβασα τους κανονες σε ευχαρηστω παντος :thumbup::toast:

Τ.Ε.Φ.Α.Α
15-02-10, 12:51
ειναι σωστο να παιρνω αμινοξεα σε υγρη μορφη μαζι με πρωτεινη? κανουν δουλεια? μηπως υπαρχουν παρενεργειες αν τα παιρνω μαζι? ευχαριστω πολυ για την πολυτιμη βοηθεια σας, να σται καλα παιδια!!!!!

thegravijia
15-02-10, 13:12
ειναι σωστο να παιρνω αμινοξεα σε υγρη μορφη μαζι με πρωτεινη? κανουν δουλεια? μηπως υπαρχουν παρενεργειες αν τα παιρνω μαζι? ευχαριστω πολυ για την πολυτιμη βοηθεια σας, να σται καλα παιδια!!!!!
γιατι θες να παρεις πραγματα που δεν ξερεις καΝ τι ειναι ?
τι ειναι τα αμοινοξεα ξερεις και η πρωτεινη?
ρωταω επειδη λες

Τ.Ε.Φ.Α.Α
15-02-10, 15:56
τα αμινοξεα απο οσο ξερω και αν κανω λαθος διορθωθεστε με ειναι τα βασικα ας το πουμε συστατικα τα οποια φτιαχνουν την πρωτεινη σωστα? δλδ η πρωτεινη αποτελειτε στο συνολο της απο μια ομαδα αμινοξεων. ααρα λογικα δεν θα εχει διαφορα ετσι ,ειτε προτεινη παρεις ητε αμινοξεα η μονη διαφορα πιστευω πως εντοπιζετε στους υδατανθρακες που περιεχει η πρωτεινη!
παιδια αν λεω κατι λαθος διορθωστε με...................

TEFAAtzis
15-02-10, 16:28
Παρτα τπτ δεν θα παθεις.Και γω θα τα ξεκινησω τωρα

KATERINI 144
15-02-10, 16:33
συγχωνεύτηκαν τρία θεματα με το ιδιο αντικείμενο, τεφαα πριν ανοιξεις ενα θεμα κανε τον κόπο και δες αν προϋπάρχει.

TEFAAtzis
15-02-10, 16:35
τα αμινοξεα απο οσο ξερω και αν κανω λαθος διορθωθεστε με ειναι τα βασικα ας το πουμε συστατικα τα οποια φτιαχνουν την πρωτεινη σωστα? δλδ η πρωτεινη αποτελειτε στο συνολο της απο μια ομαδα αμινοξεων. ααρα λογικα δεν θα εχει διαφορα ετσι ,ειτε προτεινη παρεις ητε αμινοξεα η μονη διαφορα πιστευω πως εντοπιζετε στους υδατανθρακες που περιεχει η πρωτεινη!
παιδια αν λεω κατι λαθος διορθωστε με...................

Εκανες λαθος σε αυτο.ΟΙ πρωτεινεσ οντως αποτελουνται απο αλυσιδες αμινοξεων.Πρωτεινη μην παιρνεις με υδατανθρακες παρε μια απλη Whey οπως κανει ο περισσοτερος κοσμος και βαλε εσυ τους υδατανθρακες.Τα αμινοξεα βοηθανε στην καλυτερη αποροφηση της πρωτεινης οταν την παρεις πριν απο τα γευματα και γενικα τα αμινοξεα αφομοιονονται πιο αμεσα και καλυτερα

KATERINI 144
15-02-10, 16:45
η δικη μου γνωμη ειναι αυτη,

σε αυτες που λεμε πως ειναι καλες πρωτεΐνες υπάρχουν μεσα bcaa σε ικανοποιητικές ποσότητες, προσωπική μου γνωμη δε χρειάζεται εξτρα bcaa σε ερασιτεχνικό επίπεδο, αρκεί η whey.

εντιτ: αμινοξέα ειναι στην ουσια η πρωτεΐνη, απο αυτα αποτελείτε, και bcaa είναι είδος αμινοξέων.

συγχωνεύτηκε άλλο ένα θέμα, χρησιμοποιήστε την αναζήτηση!!!!!!!!!

giannos_87
19-02-10, 14:47
τα αμινοξεα τα πινουμε και της μερες που σεν γυμναζομαστε?

michael-nrg
19-02-10, 14:52
τα αμινοξεα τα πινουμε και της μερες που σεν γυμναζομαστε?

yeap....:thumbup:

KATERINI 144
19-02-10, 14:55
οχι, πριν την προπόνηση τα χρειάζεσαι, η το πρωί (αν κανεις αεροβια) πριν την αεροβια.

KATERINI 144
19-02-10, 14:56
yeap....:thumbup:
μ'αρεσει που εισαι και σίγουρος :green:

michael-nrg
19-02-10, 17:29
μ'αρεσει που εισαι και σίγουρος :green:

Εγω τα επαιρνα σε περιοδο γραμμωσεις παλια κλασικα πριν και μετα αεροβια και της μερες που ημουν off μαζι με καποια γευματα. Δεν υπαρχουν οδιγιες παντως που να σου λενε να μην παιρνεις αμινοξεα τις οφφ μερες.... Κατα την γνωμη μου καλυτερα προτεινη παρα αμοινοξεα !!

Υ.Γ. (ακυρο , τωρα το προσεξα) KATERINI 144 και εγω απο κατερινη ειμαι. σε ποιο gym πας?

KATERINI 144
19-02-10, 17:35
αν φας φασολακια πχ παιρνεις και μια δοση αμινοξεα, τωρα το θεμα ειναι γιατι να φας φασολακια....

γυμναστηριο σε κανενα τωρα, κανω σπιτι προπονηση, τη λαρισσα γραφεις κατω αφου εισαι απο κατερινη?!

michael-nrg
19-02-10, 17:45
αν φας φασολακια πχ παιρνεις και μια δοση αμινοξεα, τωρα το θεμα ειναι γιατι να φας φασολακια....

γυμναστηριο σε κανενα τωρα, κανω σπιτι προπονηση, τη λαρισσα γραφεις κατω αφου εισαι απο κατερινη?!


Συμφωνω μαζι σου δεν αντιλεγω. Αλωστε υπαρχουν και τοσα τοπικ που αξιολογουν τα αμινοξεα σαν σκευασμα και κατα ποσο χρησημευουν...

Γραφω Λαρισα γτ εδω μενω-σπουδαζω....

mariosmx
16-04-10, 03:27
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΠΑΙΔΙΑ. ΘΕΛΩ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ . ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΑΡΩ ΜΑΖΙ ΛΙΠΟΔΙΑΛΥΤΗ ***********
ΑΜΙΝΟΞΕΑ ******************** ΚΑΙ ΠΡΩΤΕΙΝΗ **************. ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΟ Η ΠΑΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΜΙΑ ΜΑΜΑΚΙΑ ΣΤΟΝ ΟΡΓΑΝΙΣΜΟ ΜΟΥ. ΒΑΣΙΚΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΚΑΨΩ ΛΙΓΟ ΛΙΠΟΣ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΓΡΑΜΜΩΣΗ. ΕΙΜΑΙ 1,75 ΚΑΙ 73 ΚΙΛΑ.


***Αν διάβαζες το e-mail που σου ήρθε κατά την εγγραφή σου θα έβλεπες πως απαγορεύονται τα link απο site εκτός των χορηγών του φόρουμ. Βάλε φωτογραφίες αν θες. Επίσης ότι απαγορεύονται τα κεφαλαία γράμματα. *** Mods Team***

GEORGEXX1
16-04-10, 09:58
καλημερα, επειδη βλεπω οτι εχεις ενα θεμα με τα συμπληρωματα,
θα σου πω... οχι δεν κανει κακο τον συνδυασμο αυτο τον χρησιμοποιουμε ολοι, ειναι απο τα απαραιτητα συμπληρωματα.
Καλο θα ειναι ομως να διαβασεις την αξια και την προσφορα του καθε συμπληρωματος και μετα να τα παρεις.
Διαβασε τα αναλογα θεματα.
Γραψε ηλικια,προγραμμα,διατροφη που εχεις σημερα, ισως και να σου ειναι αχρηστα.

-beba-
16-04-10, 10:26
:thumbup::thumbup::thumbup:

mariosmx
16-04-10, 12:53
τα βασικα κανω φιλε μου. στηθος,ωμους,πλατη,ποδια,χερια ολα απο 3Χ12 σετ. διαδρομο. καθε μερα ενα απο αυτα.
Διατροφη οτι μαγειρευουν σπιτι (3 φορες την ημερα. πρωινο μεσημ. βραδινο)
εχω υψος 175 και ειμαι 73 κιλα.
Θελω να μαθω αν ολα αυτα που περνω μπορουνε να δημιουργησουνε προβλημα στο
συκωτι και νεφρα? Τα παιρνω ολα μαζι την ημερα σε διαφορετικες ωρες. Help me please ειμαι αρχαριος και εχω μερικες προκαταληψεις. ευχαριστω

GEORGEXX1
16-04-10, 13:43
μην πετας τσαμπα τα λεφτα σου.
διαβασε πρωτα εδω, και μετα ναι παρτα.

http://www.bodybuilding.gr/index.php?option=com_content&view=category&id=3&Itemid=4

user76
23-04-10, 16:58
Γεια σας εχω και εγω παρομοιες ερωτησεις σχετικα με τα αμινοξεα και την πρωτεινη.
Πηγαινω γυμναστηριο εδω και 4 μηνες,ειμαι 34 χρονων 1.73 - 70 κιλα
Εχω χασει εδω και 3 χρονια γυρω στα 50 κιλα .. απο 122-123 εφτασα στα 73 φετος το σεπτεμβριο.
Αρχισα γυμναστηριο τον ιανουαριο και τωρα ειμαι στους 4 μηνες,παιρνω συμπληρωμα πρωτεινης (συνθετων πηγων) εδω και 1 μιση μηνα.

Ξυπναω γυρω στς 08.30-09.00 το πρωι,βαζω σε ενα μιξερ 25 γρ πρωτεινης -40-50 γρ κουακερ αλεσμενο σχεδον σκονη - 1 μπανανα και μια μικρη κουταλια μελι..
1-2 μικρες φετουλες μαυρο πολυσπορο ψωμι.
πολυβιταμινη - ω3.
καφε...
11.00 γυμναστηριο
1 μιση με 2 ωρες προπονηση συνολο.. 35-45 λεπτα διαδρομο - 1 ωρα σχεδον βαρη(αναλογος με την μερα που κανω κοιλιακους κανω λιγοτερο διαδρομο )
13.00 σκουπ πρωτεινη 25 γρ με μπανανα και μελι (ιδια πρωτεινη παντα complete 8
warriorlab)
13.30-14.30 φρουτα 1-2 αναλογος- καμια φορα σαλατα πρασινη
15.00-15.30(αναλογος το φαγητο) κοτοπουλο στηθος - η μοσχαρι - η ψαρι 150-200 γρ με πλιγουρι-η ρυζι 100-150 γραμαρια αμαγειρευτα - η πατατες - η μακαρονια 150 γραμαρια
αναλογος την πεινα τροω κανενα φρουτο
17.30-18.00 το ιδιο με το προηγουμενο γευμα σε μικροτερη ποσοτητα.
20.00-21.00 παλι κοτοπουλο- η μοσχαρι.. συνηθως αυτα τα 2 προτιμω...και μικροτερη ποσοτητα απο υδατανθρακες για βραδι.
απο οτι διαβασα και καταλαβα ειναι προτιμοτερο τα ψαρια να τρωγονται το βραδι?
καμια φορα αναμεσα στισ 18.00-20.00 καποιο φρουτο
μετα τις 21.00 ι γενικος το τελευταιο γευμα φρουτα συνηθως παντα ακτινιδια..:)
αναμεσα 23.00-24.00 γιαουρτακι 2%
24.00-24.30 1 σκουπ πρωτεινη
και μετα υπνο 01.00 αργοτερο.
Τελικη σημειωση...
Μαγειρευω καθε μερα (ειμαι μαγειρας) με αρκετα υγειονο τροπο, δεν εχω τηγανι για κανενα λογο-δεν τροω ζαχαρη ουτε γλυκα σε καμια μορφη..μονο ελαιολαδο και μικρες ποσοτητες...μηδαμινο αλατι και ολα κατσαρολα-φουρνο.
2-3 φορες καθε εβδομαδα συμπεριλαμβανω οπσρια-σπανακι ..παντα.
με καθε γευμα καθε μερα τροω σαλατες ( μπροκολο-μαρουλι-παντζαρια-λαχανο-καροτα-κουνουπιδι και οτι αλλο βρω και εχω ορεξη να μαγειρεψω)
μηδαμινο αλατι και ολα κατσαρολα-φουρνο.
ΚΑΘΕ μερα ελαχιστο 3 με 4 λιτρα νερο (τις μερες τησ σαουνας ισως και 5 λιτρα..)
Εκανα 6 μερες προπονηση .. τωρα κανω 5 μερες απο τις οποιες 1 μερα ειναι μονο διαδρομο και κοιλιακους και γενικα ανοιγματα .
Τα εγραψα ολα αυτα και ελπιζω να ειμουν κατατοπιστικος... για να ρωτησω τελικος...:) ΑΝ και ΠΟΤΕ χρειαζεται να χρησιμοπειησω αμινοξεα?
Αμινοξεα ειναι καλο να παιρνω την ωρα της προπονησης? και ιδιαιτερα απο οτι διαβαζω εδω προτου ι κατα τη διαρκεια της αεροβιας ασκησης?
Εχω ηδη αγορασει αμινοξεα της STACKER LIQUID AMINO τα οποια συστηνουν 20 μλ πριν και 40 μλ για μετα την προπονηση..
Το θεμα ειναι οτι δεν θελω να ξεπερασω τα 30 - 35 γρ πρωτεινης ανα 3 ωρες
και απο οτι βλεπω το ΣΤΑΚΕΡ εχει 10 γρ στα 20 μλ και 20 γρ στα 40 μλ πρωτεινη.
πριν την προπονηση εχω 1 μιση με 2 ωρες διαφορα μεταξυ πρωτεινης και αμινο..
αλλα μετα την προπονηση ειναι καλο να παρω μονο τα αμινοξεα και καθολου πρωτεινη?
Εχω δει αρκετα καλα αποτελεσματα απο τους 4 μηνες που πηγαινω γυμναστηριο..
θα παραδεχτω οτι δεν πιστευω οτι θα μπορουσα να καταλαβω την διαφορα πανω μου χωρις συμπληρωμα πρωτεινης... η με πρωτεινη..
εκτος και αν ειχα κανει αλλους 3 μηνες χωρις συμπληρωμα...
Με λιγα λογια τον τελευταιο μηνα παιρνω καθημερινα τισ μερες που γυμναζομαι 3 σκουπ χ 25 γρ complete 8 warriorlab = 75 γρ συμπληρωμα
και γυρω στα 60-80 γρ απο κρεας-ψαρια-γιαουρτι-
δηλαδη συνολικα 130-150 γρ πρωτεινης .
Πως θα επρεπε να διαχειριστω τα αμινοξεα σε αυτη την περιπτωση?
Αυτη τη στιγμη τα εχω αγορασει και θελω γνωμες σας για το αν μου χρειαζονται,ποτε και ποση ποσοτητα.
Στην προπονηση προσπαθω να ανεβω οσο μπορω καθε εβδομαδα...
Ειμαι σιγουρα εντελος αρχαριος (αν και εχω κανει παλαιοτερα γυμναστηριο για 7-8 μηνες) αλλα προσπαθω να βγαλω μια ακρη χωρις να πεταω τα λεφτα μου αδικα.. τουλαχιστον να μην συνεχισω να τα πεταω ασκοπα πλεον.
Ευχαριστω

metz
20-07-10, 00:36
..Σοβαρεψου.

:thumbup::thumbup::thumbup:

Ένας τύπος στο bb.com έχει σαν υπογραφή: ''squat mate... cause somewhere out there a girl is warming up with your max!!!''