PDA

Επιστροφή στο Forum : Ολα σε μια μερα ???



stelios17
16-06-09, 21:12
Γεια σας !
Εδω ειμαι παλι λοιπον με μια ακομη απορια !:unsure:
Ειναι δυνατον να γυμναζεις καθε μερα τις ιδιες μυικες ομαδες 5 φορες την εβδομαδα χωρις να υπερπροπονηθεις ???( να σημειωθει οτι τα ποδια δεν τα γυμναζω με βαρη ... απλα κανω ποδηλατο κανα 10λεπτο το οποιο ειναι μερος του ζεσταματος )
Επισης δεν κανω και καμια βαρια προπονηση επειδη ειμαι ακομη αρχαριος ...
___________________________________________________________________

Αυτο κανω την τελευταια εβδομαδα και δεν εχω σημαδια κουρασης ουτε ποναω πουθενα !
Να σημειωθει οτι κοιμαμαι για 30-45 λεπτα μετα την προπονηση ...
Μετα τρωω μεσημεριανο και ξανακοιμαμαι για καμια ωριτσα ...
Το βραδυ συνηθως μετα τις 12-12.30 την πεφτω για υπνο παλι και ξυπναω περιπου στις 8:8.15 !
Επισης θα ηθελα να μου πειτε εαν ετσι υπαρχει περιπτωση να μεινω πετσι και κοκαλο επειδι τα κανω ολα μαζι ...
Επισης κανω διατροφη ογκου ...
Η προπονηση γινεται το πρωι 9:00 και δεν ξεπερναει την 1 ωρα και 15 λεπτα !

destroyerody94
16-06-09, 21:51
αν το προγραμμα ειναι για ολο το σωμα το πολυ 3 φορες την εβδομαδα αναλογα στην αναρρωση του οργανισμου σου,με λιγα σετ και πολη καλη διατροφη και ξεκουραση...την ξεκουραση μαλλον την εχεις.

πολυ μεγαλο λαθος να μην προπονεις τα ποδια.
επεισης καλο ειναι να πηγαινουν τα σετ μεχρι η σχεδον μεχρι κοπωση

stelios17
16-06-09, 22:17
Βασικα ρυθμιζω τα σετ με τα κιλα ετσι ωστε τουλαχιστων στο τελευταιο σετ να κουραζομαι ... Απλα δεν τα ζοριζω ακομα παρα πολυ ...
Να σου πω την αληθεια νιωθω περισσοτερη ενεργεια τωρα με το γυμναστηριο σε σχεση με πριν που δεν εκανα καθολου γυμναστικη ...

panais
16-06-09, 23:15
Βασικα ρυθμιζω τα σετ με τα κιλα ετσι ωστε τουλαχιστων στο τελευταιο σετ να κουραζομαι ... Απλα δεν τα ζοριζω ακομα παρα πολυ ...
Να σου πω την αληθεια νιωθω περισσοτερη ενεργεια τωρα με το γυμναστηριο σε σχεση με πριν που δεν εκανα καθολου γυμναστικη ...

Οι περισσοτεροι αρχαριοι ,οπως και εγω οταν ψεκινησα,νομιζουν οσο περισσοτερο τοσο καλυτερο.Εγω εκανα 6 φορες την εβδομαδα καποτε.Τεσπα με τετοιο ειδος προπονησης θα οδηγηθεις σε υπερκοπωση και οι μυς πιθανον να ατροφησουν.................και ποσο ετων εισαι?

stelios17
16-06-09, 23:29
17 χρονων ειμαι !
Βασικα δεν ειναι θελω να κανω σωμα γρηγορα απλα μ'αρεσει και δεν εχω τιποτα αλλο να κανω ...!
Ξερω πως θελει χρονο για να δεις αποτελεσματα και δεν θελει βιασυνη !
Απλα εχω ενθουσιαστει !

panais
16-06-09, 23:37
17 χρονων ειμαι !
Βασικα δεν ειναι θελω να κανω σωμα γρηγορα απλα μ'αρεσει και δεν εχω τιποτα αλλο να κανω ...!
Ξερω πως θελει χρονο για να δεις αποτελεσματα και δεν θελει βιασυνη !
Απλα εχω ενθουσιαστει !

Κανε ενα προγρμματακι καλο το πολυ 4 φορες την εβδομαδα και αμα δεν εχεις τι να κανεις κανε και λιγο αεροβια ή ενα σπορ τι να σου πω.Ο ενθουσιασμος ειναι προσωρινος να κσερεις.Μετρο-υπομονη-διαρκεια-συνεπεια.

stelios17
16-06-09, 23:44
Μετρο-υπομονη-διαρκεια-συνεπεια.
Πολυ σωστα αυτα που ειπες φιλε !
Ασε που ενας λογος που πηγαινω ακομη ειναι οτι οσο να ναι τωρα μαθαινω πως να κανω σωστα τις ασκησεις και ετσι καθε μερα εχω το περιθωριο να βελτιωνομαι !
Το ξερω οτι αυτο ειναι ενθουσιασμος και οτι σιγα σιγα θα μου φυγει απλα τωρα περναω πολυ καλα ετσι !

Exci
17-06-09, 11:37
Βασικα ρυθμιζω τα σετ με τα κιλα ετσι ωστε τουλαχιστων στο τελευταιο σετ να κουραζομαι ...
Για αρχη πιθανως να δουλευει αυτο (βασικα στην αρχη ολα δουλευουν :green:), αλλα πιο μετα καθε σετ που θα κανεις, απο το 1ο λειτουργικο σετ της 1ης ασκησης, πρεπει να φτανεις σε κοπωση. Δηλαδη αν εχεις να βγαλεις 8 επαναληψεις, πρεπει ειτε να βγαλεις λιγοτερες, ειτε αν φτασεις στην 8η να εισαι καπως ->:liftheavy:

Αν τωρα νιωθεις οτι με αυτο τον τροπο οταν φτασεις στην τελευταια ασκηση εχεις χασει πολυ δυναμη, τοτε μειωσε τον ογκο της προπονησης, οχι τα κιλα

stelios17
17-06-09, 13:52
Για να καταλαβω ...!
Εστω οτι κανεις σε μια μερα τρεις μυικες ομαδες (πλατη , τρικεφαλα , ωμοι ) !
Το προβλημα θα ειναι οτι υπαρχει περιπτωση να υπερπροπονηθεις επειδη τα δουλευεις ολα μαζι ή απλα λογο της κουρασης δεν θα μπορεις να κανεις σωστα τις ασκησεις στις αλλες ομαδες και ετσι δεν θα εχεις τα καταληλα αποτελσεματα ???

Exci
17-06-09, 18:23
Για να καταλαβω ...!
Εστω οτι κανεις σε μια μερα τρεις μυικες ομαδες (πλατη , τρικεφαλα , ωμοι ) !
Το προβλημα θα ειναι οτι υπαρχει περιπτωση να υπερπροπονηθεις επειδη τα δουλευεις ολα μαζι ή απλα λογο της κουρασης δεν θα μπορεις να κανεις σωστα τις ασκησεις στις αλλες ομαδες και ετσι δεν θα εχεις τα καταληλα αποτελσεματα ???
Kαι για τα 2. Απο τη μια στρεσαρεις υπερβολικα το νευρικο σου συστημα (που αφου εισαι αρχαριος ειναι ηδη χαλαρο), και απο την αλλη θα τα εχεις φτυσει γενικα αν κατσεις πανω απο μια ωρα στο γυμναστηριο κανοντας βαρη (ενεργεια γιοκ)

embrance
17-06-09, 20:40
There is no overraining,theres is only under-eating.Αν θες ετοιο προγραμμα θα πρεπει οχι μονο να πρπονησαι σαν καποιος τεραστιος,αλλα και να τρως αναλογα.

GZ84
17-06-09, 23:12
Κάθε μέρα τις ίδιες μυικές ομάδες? Σύμφωνα με το τίτλο του topic εννοείς να κάνεις όλο το σώμα κάθε μέρα. Εντάξει αυτό δεν ξαναέγινε!
Υπάρχει μια βάση του να κάνεις όλο το σώμα 2-3 φορές την εβδομάδα αλλά κάνοντας κάθε φορά μόνο 1 βασική άσκηση για κάθε μυική ομάδα τη φορά. Και νομίζω τότε πρέπει να τα δίνεις ΟΛΑ σε κάθε άσκηση

Αλλά εμένα αυτά μου φαίνονται πολύ εξειδικευμένα ειδικά για αρχάριο. Για εμένα πιο καλό σκεπτικό είναι αν θες τόσο να κάνεις κάθε μέρα επειδή σου αρέσει, να γυμνάζεις 1 μέρος του σώματος κάθε φορά. Αυτό κάνω εγώ κατα περιόδους αλλά τώρα που τρώω πολύ περισσότερο και ξέρω κάποια πράγματα για τον εαυτό μου. Έχεις σκεφτεί να το κάνεις έτσι? Επειδή είσαι αρχάριος θα λειτουργούσε μια χαρά να χτυπήσεις τους μυς σου με ποικιλία ασκήσεων. Και αυτό είναι που σου προσφέρει το 1 μυική ομάδα κάθε μέρα.

Τώρα σχετικά με την υπερπροπόνηση δε νομίζω πως έχει τόσο σχέση η συχνότητα προπόνησης, έτσι? Άλλο να πηγαίνεις και να παίζεις χαλαρά και άλλο να πηγαίνεις και να φτάνεις τα όριά σου από το 1ο σετ (το οποίο πιστεύω είναι λάθος όταν παίζεις με ποικιλία ασκήσεων και με πάνω από 1 σετ σε κάθε μια άσκηση - ειδικά αν γυμνάζεις 2 μυικές ομάδες τη φορά).
Η υπερπροπόνηση είναι κάτι που εσύ το ελέγχεις. Για εμένα αν κάποιος έχει ελεύθερο χρόνο είναι πολύ καλή λύση να πηγαίνεις κάθε μέρα, να γυμνάζει 1 μόνο μυική ομάδα (ή δικέφαλο τρικέφαλο μαζί και όλες τις άλλες ομάδες μόνες τους) και να παίζεις με 5 ασκήσεις σε μεγάλες μυικές ομάδες (για πόδια και περισσότερες - εγώ κάνω 7 μαζί με γάμπες, προσαγωγούς κλπ) και με 3 καλές τις μικρές μυικές ομάδες. Και να κάνεις 3 σετ σε όλες τις ασκήσεις και στις βασικές να προσθέτεις και ένα πιο εύκολο σε ζόρισμα 4ο σετ.

Και από εκεί και πέρα προσέχεις τα 2 βασικότερα. ΚΑΛΟΣ-ΑΡΚΕΤΟΣ ύπνος, ΚΑΛΟ-ΠΟΛΥ φαγητό + κανένα συμπλήρωμα για τις λεπτομέρειες.

TEFAAtzis
17-06-09, 23:47
Σχετικα με το καθε μερα που ειπατε για τις ιδιες μυικες ομαδες ετσι δεν θα πρεπει να κανει στην αρχη για να μαθει λιγο τα οργανα και να συνιθισει το σωμα του?Μιλαω εφοσον το παιδι ειναι αρχαριος οπως μας ειπε και νομιζω πως για τις πρωτες 2 εβδομαδες ετσι πρεπει να κανει.Μετα αφου συνιθισει το σωμα του και μαθει καλα και τις τεχνικες τοτε θα πρεπει να κανει ενα προγραμμα για καθε μυικη ομαδα ξεχωριστα

destroyerody94
18-06-09, 10:55
ναι δημητρη αλλα το πολυ μεχρι 3 φορες τη βδομαδα...οχι 5

billys15
19-06-09, 01:30
Αρχικα,να σημειωσουμε οτι υπερποπονηση με 2 και 3 φορες κωπηλατικη ας πουμε την εβδομαδα,δεν υπαρχει.Εφοσον τρως πολυ και υπαρχει καποια ποιοτητα στην διατροφη σου,μπορεις να γυμναζεις 2 ή 3 φορες την ιδια μυικη ομαδα την εβδομαδα.Αυτο που πρεπει να προσεξεις ειναι να μην εχεις πολλες ασκησεις και πολλα σετ.Θα ελεγα 1 λειτουργικο και 2 ασκησεις για τις μεγαλες ομαδες οτι ειναι αρκετα.

Το αλλο που χρειαζεται να σημειωθει,ειναι οτι η "κοπωση" που ολοι αναφερουμε,ειναι μια εννοια ισως μπερδεμενη.Για να υπαρξει πληρης κοπωση,πρεπει να μην μπορει ο μυς να κανει καποια κινηση για μερικα δευτερολεπτα,ουτε πανω ουτε κατω,ουτε δεξια-αριστερα.Για να γινει αυτο θα καταπονηθουν πολυ οι αρθρωσεις και οι συνδεσμοι που κρατουν τους μυες δεμενους,και υπαρχει πιθανοτητα για αμεσο τραυματισμο,στο κατω κατω μπορει να "σπασει" κι ο ιδιος ο μυς.Με την κοπωση εννοουμε να βαζουμε 80-85% της μονης επαναληψης (μονη=μπορω να σπρωξω/τραβηξω το βαρος μια φορα με το ζορι) και οι επαναληψεις μας να φτανουνε στο σημειο οπου ζοριζομαστε για να τις βγαλουμε.

Για να κλεισω,η γνωμη μου ειναι να εχεις εναλλαγη ασκησεων απο μερα σε μερα,για να μην εισαι συνεχως στα βαρια,συνεχως στα βαρια σκουωτ και τις αρσεις θανατου για παραδειγμα,και να προσπαθεις να ανεβαζεις κιλα στις ασκησεις ή να κανεις περισσοτερες επαναληψεις με τα κιλα που εκανες στην προηγουμενη προπονηση.Αυτο θα γινεται σε καθε προπονηση,αλλιως ειναι σαν να δινεις την ιδια εντολη στο σωμα ολη την ωρα,την εντολη του να φτασει στο Α σημειο που του επιτρεπει η συγκεκριμενη πιεση και οχι παραπερα.

slaine
19-06-09, 04:08
μπήκα να δω κάτι πμ και τυχαία είδα το τόπικ...

τι'ν'αυτα που λέτε ρε στο παιδί? δεν υπάρχει υπερπροπόνηση παρά μόνο υποσιτισμός??????? και ποιός έιπε ότι δε μπορεί να κάνει και κάθε μέρα αν αυτό τον ευχαριστεί? θα πρέπει να αλλάξει κατάλληλα τις παραμέτρους. τα αποτελέσματα βέβαια θα είναι αντίστοιχα.

δεν υπάρχει σωστό και λάθος πρόγραμμα, παίζουν πολλοί παράγοντες. πρώτα θα δεις πόσες μέρες μπορείς να γυμνάζεσαι και ποιός είναι ο στόχος σου. ο βραχυπρόθεσμος και ο μακρυπρόθεσμος. και ανάλογα θα κάνεις τα "πειράματά" σου.

η πόρωση δε φεύγει μόνο μεγαλώνει αλλιώς δεν υπήρχε πραγματικά από την αρχή. (σε λογικά πλαίσια) κάνε αυτό που γουστάρεις, η προπόνηση πρέπει να μας αρέσει πρώτα και μετά το αποτέλεσμα.

όταν λες αρχάριος τι εννοείς? για να κάνεις κυκλικό κάτι μου λέει ότι είσαι λίγων ημερών, όπως συνηθίζεται.

θα πρότεινα (υποθέτω ότι η διατροφή όγκου που κάνεις είναι σωστή αν και χωρίς σκληρή προπόνηση όπως μας είπες προβλέπω να βάζεις αρκετο λίπος κάτι που ούτως ή άλλως γίνεται φυσιολογικά μέχρι ένα σημείο λόγω ορμονών από 13-17, επίσης δεν είπες και κανά στοιχείο για σένα) να κάνεις πρόγραμμα 3 ημερών σε φάση

άνω σώμα-κάτω σώμα-άνω σώμα-κάτω σώμα κ.ο.κ.
ή
μερικές βασικές για όλο το σώμα και κανά 2 απομονωτικές.

στη φάση που (μάλλον) είσαι όχι πάνω από 4 μέρες αν θέλεις να παίζεις δυνατά και να μην κλατάρεις νευρομυικά. πρόσθεσε κάποιο άθλημα ή/και H.I.I.T κάποιες μέρες που δεν κάνεις βάρη. μάθε καλά τις ασκήσεις και παίζε κυρίως με τις βασικές. straight set καλύτερα για τώρα. φάε καλά και τα αποτελέσματα δε θα αργήσουν. καλη συνέχεια

embrance
19-06-09, 10:38
Εγω το πιστευω οτι λεω και το εχω διαβασει και απο ΠΟΛΛΟΥΣ πρπονητες.Για να φτασεις να υπερπροπονησαι πρεπει να τρως σαν κοτα και να μην προπονησαι σωστα.Και το θεμα με αυτο ειναι η διατροφη που ειναι το κυριοτερο.If you want to get big,you must eat big.Δεν εχω κατι αλλο να πω.

deluxe
19-06-09, 17:51
Παιδια εγω τελικα θα αλλαξω την προπονηση μου.. Το 6ημερο split δε γινεται με τιποτα.. Ουτε 4ημερο δε μπορω.. Αχ αυτη η δουλεια... Επισης θελω μεσα σε 2 μηνες να εχω αποτελεσματα.. Θα γυμναζω ολες τις μυικες ομαδες οποτε πηγαινω (3-4 φορες την εβδομαδα ).

Το προγραμμα το σκεφτομαι καπως ετσι :


Τρεξιμο 5 λεπτα.

Αρσεις θανατου, πιεσεις γαμπων ( σουπερσετ )

Καθισματα, πιεσεις γαμπων ( σουπερσετ )

Ρουμανικες αρσεις θανατου, πιεσεις γαμπων ( σουπερσετ )

Παγκος, καμψεις με αλτηρες για δικεφαλα ( σουπερσετ )

Dumbbell Fly, καμψεις με αλτηρες για δικεφαλα ( σουπερσετ )

Οπισθολαιμιες, εκτασεις τρικεφαλων ( σουπερσετ )

Κωπηλατικη, εκτασεις τρικεφαλων ( σουπερσετ )

Shrugs, Delt Dumbell Raise (http://www.exrx.net/WeightExercises/DeltoidLateral/DBRaises.html) ( σουπερσετ )

Shrugs, Shoulder Press, ( σουπερσετ )

Shrugs, Rear Lateral Raise ( σουπερσετ )

κοιλιακοι, ραχιαιοι ( σουπερσετ x2 )

Τρεξιμο 15 λεπτα.


* Να σημειωσω οτι δε θελω ογκο. Επισης θα βαζω μετρια κιλα και 10-12 επαναληψεις. Δε θα φτανω μεχρι τελους. Δε σημαινει βεβαια οτι δε θα κουραζομαι.. *

TEFAAtzis
19-06-09, 18:20
Παιδια εγω τελικα θα αλλαξω την προπονηση μου.. Το 6ημερο split δε γινεται με τιποτα.. Ουτε 4ημερο δε μπορω.. Αχ αυτη η δουλεια... Επισης θελω μεσα σε 2 μηνες να εχω αποτελεσματα.. Θα γυμναζω ολες τις μυικες ομαδες οποτε πηγαινω (3-4 φορες την εβδομαδα ).

Το προγραμμα το σκεφτομαι καπως ετσι :


Τρεξιμο 5 λεπτα.

Αρσεις θανατου, πιεσεις γαμπων ( σουπερσετ )

Καθισματα, πιεσεις γαμπων ( σουπερσετ )

Ρουμανικες αρσεις θανατου, πιεσεις γαμπων ( σουπερσετ )

Παγκος, καμψεις με αλτηρες για δικεφαλα ( σουπερσετ )

Dumbbell Fly, καμψεις με αλτηρες για δικεφαλα ( σουπερσετ )

Οπισθολαιμιες, εκτασεις τρικεφαλων ( σουπερσετ )

Κωπηλατικη, εκτασεις τρικεφαλων ( σουπερσετ )

Shrugs, Delt Dumbell Raise (http://www.exrx.net/WeightExercises/DeltoidLateral/DBRaises.html) ( σουπερσετ )

Shrugs, Shoulder Press, ( σουπερσετ )

Shrugs, Rear Lateral Raise ( σουπερσετ )

κοιλιακοι, ραχιαιοι ( σουπερσετ x2 )

Τρεξιμο 15 λεπτα.


* Να σημειωσω οτι δε θελω ογκο. Επισης θα βαζω μετρια κιλα και 10-12 επαναληψεις. Δε θα φτανω μεχρι τελους. Δε σημαινει βεβαια οτι δε θα κουραζομαι.. *

Δεν ειναι πολλα τα superset?Γιατι τοσα πολλα?

deluxe
19-06-09, 18:51
Το ιδιο ακριβως κανω στο σπιτι, με τη μονη διαφορα οτι εχω 10κιλα βαρακια και επισης αντικαθιστω τις οπισθολαιμιες, παγκο, κωπηλατικη με αλλες ασκησεις. Οταν τελειωνω νιωθω κουρασμενος αλλα και πολυ σουπερ!

Κοιτα δεν ειναι και παρα πολλα.. Επισης μη φανταστεις τελα κιλα.. Για τα ποδια μεχρι 40. Παγκος παλι 40. Πλατη 40-50. Ωμοι 10-15 στο καθενα χερι. Δικεφαλα, τρικεφαλα παλι 10-15. Το πολυ μεχρι 12 επαναληψεις, αν και με κοβω να κανω 8-10 τελικα.

Βεβαια καλυτερα να εκανα λιγοτερες ασκησεις και κυκλικο 2-3 φορες, αλλα δε μου το επιτρεπει ο χωρος του γυμναστηριου και τα πολλα ατομα.. Επισης οσο αφορα αυτο το προγραμμα για να μπορεσω να το κανω καλα, θα πρεπει να εχω 2 βαρακια συνεχως διπλα μου.. Σε μερικες ασκησεις θα χρησιμοποιω οργανα ( κωπηλατικη, οπισθολαιμιες, shoulder press, lateral press ), ωστε με το που τελειωνω να παιρνω τα βαρακια και να κανω τη 2η ασκηση.. Δε γινεται αλλιως.. :D

Εχω παρατηρησει παντως, απο φιλους μου, οτι πιο πολυ μετραει να γυμναζεσαι πολλες φορες την εβδομαδα, παρα 2,3... Ειδικα αν θελεις να δεις γρηγορα αποτελεσματα.. Εξαλλου δε παω για bodybuilder, ενα σωματακι για παραλια θελω να κανω..

deluxe
20-06-09, 01:43
Ακυρο.. Απλα θα συνεχισω να το εφαρμοζω στο σπιτι, τις ημερες που δε παω γυμναστηριο..! Το εκανα και σημερα και πεθανα!

Μερικες αποριες :

Οι ρουμανικες πιανουν πλατη; Οι κανονικες πλατη και μηριαιους δικεφαλους; Τα καθισματα τετρακεφαλους; Εχω ψιλομπερδευτει!!