PDA

Επιστροφή στο Forum : περίοδος όγκου και αερόβια



ΑΚΗΣ
17-06-09, 14:35
ειναι λαθος αν σε περιοδο ογκου κανεις καθε πρωι 15 με 20 λεπτα αεροβια ασκηση σε χαμηλη συχνοτητα πχ. περπατημα σε διαδρομο?

Svein
17-06-09, 16:07
Δεν είναι πολύ λάθος αλλα όχι και ιδανικό μιας και σίγουρα καίγεται ένα μικρό ποσοστό μυών......οποτε δεν συνισταται αερόβια άσκηση και όγκος.....!!!!

Μαρία
17-06-09, 16:48
Οχι δεν είναι λαθος μιας κ με τέτοια ενταση που λες πιο πολύ σε ζεσταμα μυών προκύπτει.Μην φοβάστε οτι θα καψετε μυες δεν καίγονται ετσι ευκολα.Για να χασεις μυικό(καψεις μύες)θα πρεπει να κάνεις υπερπροπόνηση με ασιτία μαζι.Οι μυες για να αναπτυχθούν ισα ισα που θέλουν ερέθισμα και αυτο προκύπτει με προπόνηση και σωστη διατροφή για ανάπτυξή τους.
Παραδειγμα:Οι μαραθωνοδρόμοι που έχουν πολύ χαμηλό ποσοστό λίπους αλλα και μυικού σκέψου οτι βγάζουν όγκο προπόνησης 240 + χλμ την βδομαδα με διπλές προπονήσεις την ημέρα και με διατροφή χαμηλή σε πρωτείνες(κυρίως υδατάνθρακα δουλεύουν)και βαρη ελάχιστα.Εκει ναι δεν αναπτύσεται μυικό.
Άλλο παραδειγμα,είμαι γυναίκα(δεν παραγω την τεστοστερόνη που παραγει ένας άντρας)αλλα καθε μερα τρεχω αερόβιο+αναεροβιο +βαρη το απογευμα+σωστή διατροφη και μόνο μυική αναπτυξη βλεπω στο σώμα μου παρα χασιμο μυών(προπόνηση 6μερες την βδομαδα,ουτε συμπληρώματα παίρνω).Μην φοβάσαι για το μυικό και προπονήσου!!Φαγητό φούλ+προπόνηση φούλ!

Svein
17-06-09, 18:01
Οχι δεν είναι λαθος μιας κ με τέτοια ενταση που λες πιο πολύ σε ζεσταμα μυών προκύπτει.Μην φοβάστε οτι θα καψετε μυες δεν καίγονται ετσι ευκολα.Για να χασεις μυικό(καψεις μύες)θα πρεπει να κάνεις υπερπροπόνηση με ασιτία μαζι.Οι μυες για να αναπτυχθούν ισα ισα που θέλουν ερέθισμα και αυτο προκύπτει με προπόνηση και σωστη διατροφή για ανάπτυξή τους.
Παραδειγμα:Οι μαραθωνοδρόμοι που έχουν πολύ χαμηλό ποσοστό λίπους αλλα και μυικού σκέψου οτι βγάζουν όγκο προπόνησης 240 + χλμ την βδομαδα με διπλές προπονήσεις την ημέρα και με διατροφή χαμηλή σε πρωτείνες(κυρίως υδατάνθρακα δουλεύουν)και βαρη ελάχιστα.Εκει ναι δεν αναπτύσεται μυικό.
Άλλο παραδειγμα,είμαι γυναίκα(δεν παραγω την τεστοστερόνη που παραγει ένας άντρας)αλλα καθε μερα τρεχω αερόβιο+αναεροβιο +βαρη το απογευμα+σωστή διατροφη και μόνο μυική αναπτυξη βλεπω στο σώμα μου παρα χασιμο μυών(προπόνηση 6μερες την βδομαδα,ουτε συμπληρώματα παίρνω).Μην φοβάσαι για το μυικό και προπονήσου!!Φαγητό φούλ+προπόνηση φούλ!

και πάρε και κάνα συμπλήρωμα ....αλλα με ρέγουλα !!!!

Μαρία
17-06-09, 18:12
και πάρε και κάνα συμπλήρωμα ....αλλα με ρέγουλα !!!!


Σε ευχαριστώ για την συμβουλή αλλα μετα απο 20χρονια καθημερινης προπονησης τα πρωτα 15 μεσα στο στιβο και τα υπόλοιπα 5 για μενα λογω μικροβίου με προπόνηση)δεν πιστευω οτι ηταν αναγκαίο.Ξερω πολύ καλα τα ορια μου και το σώμα μου και το τι χρειαζομαι και αν.

ΑΚΗΣ
17-06-09, 21:39
πιστευετε οτι καλυτερα θα ηταν με αδιο στομαχι η να πιω λιγο πρωτεινη πριν την αεροβια?

Μαρία
17-06-09, 21:53
πιστευετε οτι καλυτερα θα ηταν με αδιο στομαχι η να πιω λιγο πρωτεινη πριν την αεροβια?


Δεν θα σε βλάψει,αν σε βολευει πιες λίγο πρωτείνη,προσωπικα στην αερόβια κοιταω να την κανω με άδειο στομαχι γιατι μετα το μισαωρο αν εχω φαει κατι εχω καούρες και με άλλους δρομείς που το έχω συζητήσει το ίδιο πρόβλημα έχουν κ αυτοί.

Geo84
17-06-09, 22:33
Δε θα "κάψεις" μυς με τόσο.Εδώ μπορεί να χάσεις ελάχιστο με κανονική αερόβια.Είναι πιο πολύ ζέσταμα βεβαια και δε καταλαβαίνω γιατί την κάνεις.Εφόσον είσαι σε όγκο εγώ λέω να μην αναλώνεσαι σε τέτοια πρωινά αλλα άμα θες αερόβια κάνε μόνο μια μέρα τη βδομάδα 30 λεπτά τρέξιμο.Εννοείτε ότι 5-10 λεπτάκα διαδρομο ή ποδήλατο πριν τα βάρη μπορείς (για μένα πρέπει) να κάνεις.Δεν είναι αερόβια είναι ζέσταμα.

ΑΚΗΣ
17-06-09, 23:42
πιστευω οτι ειναι προτιμοτερο το πρωι κ σε χαμηλη ενταση γιατι οταν κανεις σε χαμηλη ενταση δεν καις πολυ μυικο ιστο κ επισης το πρωι απ οτι ξερω καις μονο λιπος. θελω να κανω αεροβια οταν ειμαι σε περιοδο ογκου γιατι αλλο να εχεις να χασεις 5 με 7 κιλα το καλοκαιρι που κανεις γραμμωση κ αλλο να εχεις 15:shock: ειναι λιγο δυσκολο και χανεις και περισσοτερο μυικο ιστο στην γραμμωση επειδή έχουν μειώθει οι θερμιδες. οποτε αυτο που φοβασαι μιν παθεις με την αεροβια οταν εισαι σε περιοδο ογκου το παθενεις και με το παραπάνω οταν κανεις γραμμωση... η γνωμη μου ειναι να κρατας μια ισορροπια και να μιν γινοντε μεγαλες αυξομειωσεις βαρους:thumbup:

pepeismenos karga
17-06-09, 23:45
οπως λεει και ο φιλος ο geo 'ειμαι στον ογκο και το καλοκαιρι' οπως και εγω και πολυ καλα κανει και μην ανχωνεσια καθολου ακη για το χασιμο μυων....οσο τρως μην φοβασαι...αλλωστε εχεις και λιπος να καψεις αμα φας ο μυς θα τραφει ειτε κανεις αεροβια ειτε δεν κανεις...εγω να φανταστεις κανω μια ωρα καθε μερα ποδηλατο + βαρη και οχι μονο δεν καταβολιζομαι αλλα περνω και κιλα με τοση μμασα που ριχνω και τοση προπονηση που κανω....και χρεισιμοποιω το λιπος που βαζω για ενεργεια και ομολογω οτι πρωτη φορα με τοσο φαγητο κρατιεμαι τοσο καθαρος...τελειος δεν ειμαι αλλα την παλευω πολυ καλα....κανει καλο...και κρατας το λιπος σου σε καλα επιπεδα....και μην ανχωνεσαι δεν χανεις μυεισ τοσο ευκολα...φαε και μην σε νοιαζει τιποτα και γυμνασου οσο μπορεις....

Μαρία
17-06-09, 23:52
Οταν λες χαμηλή ένταση δηλαδή πόσο?Στους πόσους παλμούς είναι η καρδιά σου?Το πρωι ναι καις λίπος αλλα πρέπει να τρέξεις αρκετή ώρα να κάψεις πρώτα γλυκογόνο να εξαντλήσεις κάπως τις αποθήκες γλυκογόνου σου κ μετα ο οργανισμος θα στραφει περισσοτερο στο λίπος δεν καις λίπος απο το πρωτο βήμα.Αν κανεις την αερόβια σου στο 60% της ΜΚΣ(μεγ.καρδ.συχνοτ.)σου 2-3 φορες την βδομαδα ,κανεις την σωστή διατροφη σου και την μυική ενδυνάμωση σου δεν εχεις να φοβάσαι για καψιμο μυικου ιστου(δεν καιγεται τοσο ευκολα).

Μαρία
17-06-09, 23:56
οπως λεει και ο φιλος ο geo 'ειμαι στον ογκο και το καλοκαιρι' οπως και εγω και πολυ καλα κανει και μην ανχωνεσια καθολου ακη για το χασιμο μυων....οσο τρως μην φοβασαι...αλλωστε εχεις και λιπος να καψεις αμα φας ο μυς θα τραφει ειτε κανεις αεροβια ειτε δεν κανεις...εγω να φανταστεις κανω μια ωρα καθε μερα ποδηλατο + βαρη και οχι μονο δεν καταβολιζομαι αλλα περνω και κιλα με τοση μμασα που ριχνω και τοση προπονηση που κανω....και χρεισιμοποιω το λιπος που βαζω για ενεργεια και ομολογω οτι πρωτη φορα με τοσο φαγητο κρατιεμαι τοσο καθαρος...τελειος δεν ειμαι αλλα την παλευω πολυ καλα....κανει καλο...και κρατας το λιπος σου σε καλα επιπεδα....και μην ανχωνεσαι δεν χανεις μυεισ τοσο ευκολα...φαε και μην σε νοιαζει τιποτα και γυμνασου οσο μπορεις....


+ 100000

the_big_litho
18-06-09, 18:48
Αν κανεις την αερόβια σου στο 60% της ΜΚΣ(μεγ.καρδ.συχνοτ.)σου 2-3 φορες την βδομαδα ,κανεις την σωστή διατροφη σου και την μυική ενδυνάμωση σου δεν εχεις να φοβάσαι για καψιμο μυικου ιστου(δεν καιγεται τοσο ευκολα).

:thumbup:

giannis64
18-06-09, 21:07
στην μονη περιπτωση που κυνδινευεις να χασεις μυικο ιστο ειναι να κανεις 0,5 ωρα αεροβια στην παρακατω ενταση!!!!!

http://www.youtube.com/watch?v=K8pqxUNksjM&feature=related

thegravijia
18-06-09, 22:08
ειναι λαθος αν σε περιοδο ογκου κανεις καθε πρωι 15 με 20 λεπτα αεροβια ασκηση σε χαμηλη συχνοτητα πχ. περπατημα σε διαδρομο?
για μενα μονο θερμιδες καις και σε παει πισω στην μυικη αναπτυξη ..
μην ξεχνας οτι το σωμα συνηθιζει την αεροβια και δεν καιει τις ιδιες θερμιδες μετα απο καποιο διαστημα..

NASSER
18-06-09, 22:54
για μενα μονο θερμιδες καις και σε παει πισω στην μυικη αναπτυξη ..
μην ξεχνας οτι το σωμα συνηθιζει την αεροβια και δεν καιει τις ιδιες θερμιδες μετα απο καποιο διαστημα..


Διαβασε τις πιο πανω απαντησεις και τεκμεριωσε την απαντηση σου. Ειναι τελειος αντιθετη με τις προηγουμενες.
Προσωπικα την θεωρω λανθασμενη.

Geo84
19-06-09, 11:17
Εγώ θα διαφωνήσω με τον πεπεισμένο.Όπως έχω διαβάσει σε άλλα ποστ σου εσύ είσαι περίπτωση και έχεις και γενετικά.Σε όγκο έγώ πιστεύω δε πρέπει να κάνεις πάνω από μια μέρα σοβαρή αερόβια.Μη σοβαρή αερόβια για μένα δεν είναι αερόβια.Εχω δει περιπτώσεις παιδιών που με πολύ φαί για όγκο και με αερόβια στη προπόνηση τους που περιλαμβάνει και βαρη δεν παίρνουν όγκο και με το που τη σταματησαν πήραν (και λίπος αλλά δε γίνεται αλλιώς) ή παιδιά σε γράμμωση με σωστή διατροφή και έχουν χάσει αρκετό όγκο.Λοιπόν δε χρειάζεται να τεκμηριώσω κάτι το βλέπω με τα μάτια μου ότι με το πολύ αερόβιο χάνεις μυικά.Δεν συνιστώ πολύ αερόβια σε όγκο ειδικά σε hard gainers.

Nasser χωρίς να θέλω να σε προσβάλλω δεν χρειάζεται να επεμβαίνεις έτσι σε γνώμη που είναι αντίθετη της δικιάς σου ή της πλειοψηφίας.Το έχω δει που το έχεις κάνει και με τον lean.Ο καθένας πιστεύω ότι μπορεί να γράψει την άποψη του και οι άλλοι την αξιολόγούν οπότε είναι take it or leave it.Αμα είναι ασυναρτησία και δεν τεκμηριώνεται ή σωστό και δεν τεκμηριώνεται ή οτιδήποτε ο καθένας μπορεί να κρίνει.Πάντα θα συγκρούονται απόψεις ακόμα και τεκμηριωμένες εκατέρωθέν άλλωστε είναι φόρουμ δε χρειάζεται παρατήρηση.Έτσι τουλάχιστον πιστεύω εγώ και πάλι σου λέω ότι δε θέλω να σε προσβάλλω.

NASSER
19-06-09, 11:57
Εγώ θα διαφωνήσω με τον πεπεισμένο.Όπως έχω διαβάσει σε άλλα ποστ σου εσύ είσαι περίπτωση και έχεις και γενετικά.Σε όγκο έγώ πιστεύω δε πρέπει να κάνεις πάνω από μια μέρα σοβαρή αερόβια.Μη σοβαρή αερόβια για μένα δεν είναι αερόβια.Εχω δει περιπτώσεις παιδιών που με πολύ φαί για όγκο και με αερόβια στη προπόνηση τους που περιλαμβάνει και βαρη δεν παίρνουν όγκο ή παιδιά σε γράμμωση με σωστή διατροφή και έχουν χάσει αρκετό όγκο.Λοιπόν δε χρειάζεται να τεκμηριώσω κάτι το βλέπω με τα μάτια μου ότι με το πολύ αερόβιο χάνεις μυικά.Δεν συνιστώ πολύ αερόβια σε όγκο ειδικά σε hard gainers.

Nasser χωρίς να θέλω να σε προσβάλλω δεν χρειάζεται να επεμβαίνεις έτσι σε γνώμη που είναι αντίθετη της δικιάς σου ή της πλειοψηφίας.Το έχω δει που το έχεις κάνει και με τον lean.Ο καθένας πιστεύω ότι μπορεί να γράψει την άποψη του και οι άλλοι την αξιολόγούν οπότε είναι take it or leave it.Αμα είναι ασυναρτησία και δεν τεκμηριώνεται ή σωστό και δεν τεκμηριώνεται ή οτιδήποτε ο καθένας μπορεί να κρίνει.Πάντα θα συγκρούονται απόψεις ακόμα και τεκμηριωμένες εκατέρωθέν άλλωστε είναι φόρουμ δε χρειάζεται παρατήρηση.Έτσι τουλάχιστον πιστεύω εγώ και πάλι σου λέω ότι δε θέλω να σε προσβάλλω.


Geo84 θα σου προτεινα να διαβαζεις καλυτερα τα ποστ μου και μετα να μου προτεινεις πως θα γραφω ή θα αντιδραω. Εργο μου ειναι να επεμβαινω για να φερνω την ισσοροπια. Αλιμονο αν αφινουμε να λετε ολοι ανεξελεκτα τη γνωμη σας και να την παροτρινετε και στους νεοτερους που ερχονται σε επαφη με τη γυμναστικη. Φορουμ ειμαστε αλλα οχι κοτσομπολιστικο ή κοσμοπολιτηκο...
Το να λες την αποψη σου δεν σε εμποδιζει κανενας, οπως και να λες τις προσωπικες σου παρατηρησεις δεν σε εμποδιζει κανενας. Στο να παροτρινεις τους παντες να μην κανουν αεροβια ειτε στη γραμμωση ειτε στον ογκο, επειδη ειδαμε ή μας πιανει εμας ετσι ή επειδη ετσι ακουσαμε, δεν εχει νοημα. Καθε οργανισμος ειναι διαφορετικος και υπαρχουν σωματα που ξεχωριζουν.
Εσυ βγαινεις τωρα και μου λες πως επειδη ειδες καποιες μονομενες περιπτωσεις, αυτες αποτελουν και κανονα. Δεν ειναι ετσι.

Στη προκειμενη περιπτωση την αεροβια που αναφερουν τα παιδια δεν παιζει το ρολο της καυσης λιπους και δεν ειναι παρατεταμενη διεργασια. Αν κανεις αεροβια στο τελος της προπονησης στη περιοδο ογκου για 2-3 φορες τη βδομαδα με ανεβασμενους σφηγμους και για χρονικο περιθωριο 30 λεπτα, θα παρατηρησεις πως οι μυς σου θα ανταποκρινονται καλυτερα στη μυικη αναπτηξη και ο μεταβολισμος σου επισης θα ανταποκρινεται καλυτερα. Επισης στην χρονικη στιγμη που αναφερω την αεροβια, το σωμα εχει καταναλωσει τα αποθεματα ενεργειας ( δηλαδη δεν εχει να καταναλωσει αποθηκευμενες θερμηδες ) Επειτα ακολουθει καλο γευμα που επαναφερει την ισσοροπια και στη προκειμενη περιπτωση αφομειωνεται και καλυτερα.

Και επειδη δεν θεωρω τον εαυτο μου κανενα body freak, την περιοδο ογκο κανω αεροβια και ταχυτητες και το μονο που βλεπω ειναι μυικη αναπτυξη. Ολα ειναι θεμα σωστης διατροφης. Και απο τη στιγμη που καποιος κανει αεροβια σε περιοδο ογκου αλλα νιωθει στασημος στα μυικα κιλα του, τοτε πολυ απλα αυξανει τις θερμηδες στη διατροφη του.

Επισης παλιοι αθλητες που ασχολουνταν με το αθλημα σωματικης διαπλασης(και δεν εκαναν χριση αας, σας προλαβαινω για να μην το αναφερετε ως παραμετρο) ηταν αθλητες αλλα και ταυτοχρονα εργαζομενοι σε χειρονακτηκες εργασιες. Και ομως εβαζαν ογκο και πολλοι απο αυτους το επιπεδο τους ηταν ψηλοτερο απο σημερινα δεδομενα.Σημερα η πλειοψηφια κανουν καθηστικη ζωη και φοβουνται να μην χασουν μυικα κιλα ή καταναλωσουν αδικα θερμηδες.
Ελπιζω να βοηθησα να προβληματιστειτε μερικοι και να αναιρεσετε καποιες αβασημες τοποθετησεις επι του θεματος.

:toast:

leangains
19-06-09, 20:15
.
τοτε πολυ απλα αυξανει τις θερμηδες στη διατροφη του.:

σε περίπτωση πλατό θεωρώ ότι ανεβάζεις πρωτείνη ή λιπαρά. Μάλιστα αν ανεβάσεις λιπαρά κατεβαζοντας τις συνολικές θερμίδες εχεις καλύτερα αποτελεσματα, κατι που σε μενα εχει δουλέψει αρκετές φορες, η αιτιολόγηση είναι ότι το λίπος ενισχύει την αφομίωση της πρωτείνης και την εκκριση ορμονών.


.
Επισης παλιοι αθλητες που ασχολουνταν με το αθλημα σωματικης διαπλασης(και δεν εκαναν χριση αας, σας προλαβαινω για να μην το αναφερετε ως παραμετρο) ηταν αθλητες αλλα και ταυτοχρονα εργαζομενοι σε χειρονακτηκες εργασιες. Και ομως εβαζαν ογκο και πολλοι απο αυτους το επιπεδο τους ηταν ψηλοτερο απο σημερινα δεδομενα..


και καποιοι από αυτούς όπως ο V. Gironda ο οποίος ισως ειναι ο μεγαλύτερος προπονητής όλων των εποχών ήταν κατά της αερόβιας για όσους ασχολουνται με το ΒΒ, αλλά κ πάλι ο παραπάνω κυριος ηταν στην εποχή του κ ακόμα ειναι μη αποδεχτός.
Σεβομαι τις απόψεις όλων, αλλά συγνώμη θα συμφωνήσω με τον Τεραβίγια, επίσης για να μην ξαναπαρεξηγηθεί δε λέω μην κάνετε αερόβιο, αλλά λεω ότι η προπόνηση με αντίσταση είναι ανωτερη από οποιαδήποτε μορφή αερόβιας. ας μην το τραβήξω παραπέρα, εχετε τις απόψεις σας κ εχω τις δικες μου.

Α! για να μην ξεχαστούμε το ΥΓ στην υπογραφή πάντα ισχύει λεμε τωρα.

NASSER
19-06-09, 20:24
leangains μπορω να παραδεχτω πως δεν παιζεσαι. Εχεις πολλες γνωσεις και σε συγχαιρω. Στην αεροβια πιστευω κολαμε στις λεξεις αλλα θα βρουμε την τομη. :toast:

leangains
19-06-09, 21:38
ευχαριστώ Νασσερ! i appreciate it!!

ετσι για την κουβέντα, με την HIIT ή ταχύτητες όπως αναφέρεις κ εσύ πιο πάνω δε μπορώ να πω ότι διαφωνώ, αν κάποιος ειχε το χρόνο δε θα του ελεγα μη το κάνεις σε καμία περίπτωση. επίσης αν κάποιος μπορούσε να κάνει αναρρίχηση ή να το ρίξει στο κολύμπι, νομίζω ότι ειναι οπτιμους καταστάσεις.

παντα οι παραπάνω είναι οι υποκειμενικές απόψεις μου

giannis64
19-06-09, 22:30
δεν υπαρχη αθλημα ανα τον κοσμο (και το ββ μεσα) που να μπορει κανεις να σκεφτει πως μπορει να ανταπεξελθει χωρις αεροβια.(εξασκηση καρδιας.) οσο για το ββ ειναι επανελημενα αποδεδηγμενο οτι την διαφορα γραμωσης-ογκου την κανει η διατροφη κατα 80% ,και 20% ο τροπος εξασκησης. δεν νοητε ομως να μην γυναζουμε το καρμπυλατερ του σωματος σε οποιαδηποτε περιοδο. σε ογκο λιγοτερο σε γραμωση περισοτερο.

leangains
19-06-09, 22:46
Συγνώμη, αν θες μου εξηγείς λίγο περισσότερο παρακαλώ τι εννοείς εξάσκηση καρδιας?
Αν το δουμε ως ορισμό καθαρά καρδιοαναπνευστική είναι οτιδήποτε προκαλεί τη λειτουργία της καρδιά κ των πνευμόνων.
Δλδ αν κάνεις κυκλική προπόνηση squat-έλξεις-dips-deadlift μαχ ρεπς δεν είναι ασκείται αρκετά η καρδιά?

Σκέφτομαι κ κατι άλλο, τι είναι καλύτερο για την καρδιά να χτυπάει για 20 λεπτά με σταθερούς σφυγμούς ή να ανεβάζει σφυγμούς για σύντομο χρονικό διάστημα να κατεβάζει σφυγμούς κ να ξανανεβάζει? καθαρά απο καρδιολογικής άποψης πως ασκείται καλύτερα η καρδιά εννοώ, με έβαλες σε σκεψεις Γιάνναρε...

Βεβαια αν μας ενδαφέρει η stamina ε τοτε να κάνουμε αερόβιο απτο πρωί ως το βραδυ, αν καποιος είναι πυροσβεστης για παράδειγμα ή ειναι ποδοσφαιριστής ή οτιδήποτε άλλο με αντίστοιχες απαιτήσεις.

giannis64
19-06-09, 23:04
[QUOTE=leangains;84770]Συγνώμη, αν θες μου εξηγείς λίγο περισσότερο παρακαλώ τι εννοείς εξάσκηση καρδιας?
Αν το δουμε ως ορισμό καθαρά καρδιοαναπνευστική είναι οτιδήποτε προκαλεί τη λειτουργία της καρδιά κ των πνευμόνων.
Δλδ αν κάνεις κυκλική προπόνηση squat-έλξεις-dips-deadlift μαχ ρεπς δεν είναι ασκείται αρκετά η καρδιά?



δεν γυμναζετε σωστα απο την στιγμη που δεν εχουμε ελεγχο σφυγμων




Σκέφτομαι κ κατι άλλο, τι είναι καλύτερο για την καρδιά να χτυπάει για 20 λεπτά με σταθερούς σφυγμούς ή να ανεβάζει σφυγμούς για σύντομο χρονικό διάστημα να κατεβάζει σφυγμούς κ να ξανανεβάζει? καθαρά απο καρδιολογικής άποψης πως ασκείται καλύτερα η καρδιά εννοώ, με έβαλες σε σκεψεις Γιάνναρε...


εξασκουμε κατι τελεια οταν το φερνουμε στα επιτρεπομενα ορια του ( αποσο γνωριζω 120-150 παλμους)η προσπαθοντας να βγαλουμε το τεστ κουπερ.αλλα παντα χωρις να τα ξεπερασουμε.(υπερκωποση) δεν ξεχναμε ποτε οτι η καρδια ειναι μυς. οσο καλυτερη φυσικη κατασταση εχουμε(επυτηγχανετε μονο με αεροβια) τοσο καλυτερες αναπνοες=καλυτερη οξυγονοση και πολλα αλλα. +++++++

leangains
20-06-09, 00:08
Ευχαριστώ Γιάννη με εβαλες σε σκεψεις! πρεπει να ξανακοιταξω καποια πραγματακια ευχαριστώ πάρα πολύ!

egw
20-06-09, 15:32
Αυτές οι έννοιες πάντως όγκου-γράμμωσης μπερδεύουν πολύ κόσμο και δεν ξέρει τι ακριβώς πρέπει να κάνει.

Πιστεύω ότι ένα μεγάλο ποσοστό ανθρώπων(συντριπτικά το μεγαλύτερο κατά την αποψή μου)έχουν ανάγκη κι από αύξηση μυικού όγκου αλλά κι από απώλεια λίπους,με λίγα λόγια κάτι σαν ογκογράμμωση που είναι πολύ δύσκολο να κατανοήσεις πως ακριβώς πρέπει να το προσαρμόσεις στον εαυτό σου ώστε να έχεις όσο το δυνατόν τα καλύτερα αποτελέσματα.

Μιλάω κυρίως για το θέμα της αερόβιας και αν πρέπει να γίνεται και πόσο πρέπει να γίνεται και ποιες εποχές.Κι εγώ έχω μπερδευτεί αρκετά και δεν ξέρω ποιο είναι το πιο σωστό κι απλά κάνω κάποιους πειραματισμούς πάνω μου για να καταλάβω κάποια πράγματα καλύτερα.

Π.χ αρκετόι υποστηρίζουν ότι άνοιξη και κυρίως καλοκαίρι είναι φάση γράμμωσης λόγω παραλιών και φθινόπωρο,χειμώνας όγκος κι εγώ έχω την απορία για ποιο λόγο ένας που θέλει να γυμνάζεται όλον τον χρόνο για όλη του την ζωή και δεν τον νοιάζει κυρίως η εικόνα της παραλίας γιατί να μην έχει ένα σταθερό πλάνο προπόνησης(βάρη+συνδιασμό με αερόβια)και γιατί θα πρέπει το ποσοστό της αεροβιάς του να εξαρτάται από τις εποχές?(μιλάω πάντα για τα άτομα που έχουν ταυτόχρονα ανάγκη κι από αύξηση μυικής μάζας αλλά και από απώλεια λίπους κι όχι για άτομα που έχουνε φτάσει σε ιδανικό επίπεδο σε έναν από αυτους τους δυο τομείς)

Εμένα προσωπικά το πρόγραμμά μου βάρη-αερόβια είναι το εξής---

Δευτέρα--- ώμους,τρικέφαλα,20 λεπτά συννέχομενο τρέξιμο στο 8,5 μετά τα βάρη

Τρίτη--- 20 λεπτά κοιλιακούς ραχιαίους το πρωί μόλις ξυπνήσω με άδειο στομάχι απόγευμα---- πλάτη,20 λεπτά συννέχομενο τρέξιμο στο 8,5 μετά τα βάρη

Τετάρτη--- κενό

Πέμπτη--- 20 λεπτά κοιλιακούς ραχιαίους το πρωί μόλις ξυπνήσω με άδειο στομάχι απόγευμα---- στήθος,20 λεπτά συννέχομενο τρέξιμο στο 8,5 μετά τα βάρη

Παρασκευή--- κενό

Σάββατο--- πόδια,δικέφαλα,20 λεπτά συννέχομενο τρέξιμο στο 8,5 μετά τα βάρη

Κυριακή--- 20 λεπτά κοιλιακούς ραχιαίους το πρωί μόλις ξυπνήσω με άδειο στομάχι

Μαρία
20-06-09, 15:46
[QUOTE][Π.χ αρκετόι υποστηρίζουν ότι άνοιξη και κυρίως καλοκαίρι είναι φάση γράμμωσης λόγω παραλιών και φθινόπωρο,χειμώνας όγκος κι εγώ έχω την απορία για ποιο λόγο ένας που θέλει να γυμνάζεται όλον τον χρόνο για όλη του την ζωή και δεν τον νοιάζει κυρίως η εικόνα της παραλίας γιατί να μην έχει ένα σταθερό πλάνο προπόνησης(βάρη+συνδιασμό με αερόβια)και γιατί θα πρέπει το ποσοστό της αεροβιάς του να εξαρτάται από τις εποχές?(μιλάω πάντα για τα άτομα που έχουν ταυτόχρονα ανάγκη κι από αύξηση μυικής μάζας αλλά και από απώλεια λίπους κι όχι για άτομα που έχουνε φτάσει σε ιδανικό επίπεδο σε έναν από αυτους τους δυο τομείς)
/QUOTE]


Ο καθένας κρίνει με βάση τις ανάγκες του και το τι θέλει κ τι ζητάει.Σχετικο είναι αυτο με τις εποχές.Εγώ είμαι σε αερόβια και βάρη όλο το χρόνο,χρόνια τώρα ουτε με ενοιαξε ποτε η εικόνα της παραλιας απλα πάντα εβαζα ενα όριο κ έλεγα οτι θα χαλαρωσω απο γυμναστικη και διατροφή το Σεπτέμβρη και λίγο τις γιορτές,άλλος εχει σαν πλανο ογκο το χειμώνα γραμμωση το καλοκαίρι όπως λες.Τα προγράμματα του καθενος διαφέρουν απο το τι θέλει ο καθένας και όλα είναι σχετικά.Κρινεις με βαση τις αναγκες σου,τα θέλω σου και προγραμματίζεις και κυρίως οταν είσαι και σε ερασιτεχνικό επιπεδο γιατι αν είσαι σε επιπεδο πρωταθλητισμου ή επαγγελματικό τότε ναι θα ακολουθήσεις προγράμματα περιοδικότητας,διατροφης κτλ

leangains
21-06-09, 21:12
Κι εγώ έχω μπερδευτεί αρκετά και δεν ξέρω ποιο είναι το πιο σωστό κι απλά κάνω κάποιους πειραματισμούς πάνω μου για να καταλάβω κάποια πράγματα καλύτερα.
μόνο ετσι γίνεται! Ωραίος!


Εμένα προσωπικά το πρόγραμμά μου βάρη-αερόβια είναι το εξής---

Δευτέρα--- ώμους,τρικέφαλα,20 λεπτά συννέχομενο τρέξιμο στο 8,5 μετά τα βάρη

Τρίτη--- 20 λεπτά κοιλιακούς ραχιαίους το πρωί μόλις ξυπνήσω με άδειο στομάχι απόγευμα---- πλάτη,20 λεπτά συννέχομενο τρέξιμο στο 8,5 μετά τα βάρη

Τετάρτη--- κενό

Πέμπτη--- 20 λεπτά κοιλιακούς ραχιαίους το πρωί μόλις ξυπνήσω με άδειο στομάχι απόγευμα---- στήθος,20 λεπτά συννέχομενο τρέξιμο στο 8,5 μετά τα βάρη

Παρασκευή--- κενό

Σάββατο--- πόδια,δικέφαλα,20 λεπτά συννέχομενο τρέξιμο στο 8,5 μετά τα βάρη

Κυριακή--- 20 λεπτά κοιλιακούς ραχιαίους το πρωί μόλις ξυπνήσω με άδειο στομάχι

θα μπορούσες να μου εξηγήσεις το σκεπτικό με το οποίο εχεις οδηγηθεί στο να κάνεις κοιλιακούς κ ραχιαίους όπως τους κάνεις?

thegravijia
21-06-09, 21:17
^^
επειδη ετσι το κανει και ο gustavo badel οταν προετοιμαζεται για το ολυμπια..
τι θες εσυ τωρα?:P

leangains
21-06-09, 21:31
αα συγνώμη! δε το ξερα! αμα το κανει ο Μπαντελης μια χαρά ειμαστε!

συγνώμη δε θα το ξανακάνω!

egw
23-06-09, 00:08
Το σκεπτικό που κάνω έτσι τους κοιλιακούς-ραχιαίους είναι πρώτον για μεγαλύτερη καύση λίπους άφου είναι με άδειο στομάχι κι επειδή δεν έχω την δυνατότητα να έχω έναν διάδρομο σπίτι ώστε να κάνω τρέξιμο μόλις ξυπνήσω το πρωί και δεύτερον με το να κάνω ξεχωριστά τους κοιλιακούς αποφορτίζω αρκετά περισσότερο το πρόγραμμα με τα βάρη που ήδη έχουνε και το τρέξιμο κι αν βάλω και κοιλιακούς στη μέση ο μυικός καταβολισμός είναι σιγουρότατος κι επίσης με τις 2 διαφορετικές στιγμές της ημέρας(πρωί-απόγευμα)της τρίτης και της πέμπτης που γίνεται η άσκηση κρατιέται έτσι υψηλά ο μεταβολισμός όλη την διάρκεια της ημέρας,

the_big_litho
23-06-09, 13:14
Το πρωτο που λες κοιλιακοι με αδειο στομαχι δεν ισχυει, μαλλον τα μπερδεψες λιγο.
Λεμε αεροβια με αδειο στομαχι για να στραφει ο οργανισμος στις αποθηκες λιπους γρηγοροτερα εφοσον εχει λιγοτερο γλυκογονο στο συστημα.
Οι κοιλιακοι ειναι δραστηριοτητα αυξησης και αναπτυξης καποιας συγκεκριμενης μυικης ομαδας, δεν ειναι αεροβια ασκηση,δεν καινε λιπος, οποτε δεν εχει υποσταση να μην εχεις καποια θρεπτικα συστατικα στο στομαχι σου οταν αναπτυσεις μυες.
Οσο για την αποφορτιση απο την απογευματινη προπονηση συμφωνω σ αυτο αν και δεν παιζει παραπανω λογο στον να καταβολιστεις περισσοτερο

Μαρία
23-06-09, 14:19
Το πρωτο που λες κοιλιακοι με αδειο στομαχι δεν ισχυει, μαλλον τα μπερδεψες λιγο.
Λεμε αεροβια με αδειο στομαχι για να στραφει ο οργανισμος στις αποθηκες λιπους γρηγοροτερα εφοσον εχει λιγοτερο γλυκογονο στο συστημα.
Οι κοιλιακοι ειναι δραστηριοτητα αυξησης και αναπτυξης καποιας συγκεκριμενης μυικης ομαδας, δεν ειναι αεροβια ασκηση,δεν καινε λιπος, οποτε δεν εχει υποσταση να μην εχεις καποια θρεπτικα συστατικα στο στομαχι σου οταν αναπτυσεις μυες.
Οσο για την αποφορτιση απο την απογευματινη προπονηση συμφωνω σ αυτο αν και δεν παιζει παραπανω λογο στον να καταβολιστεις περισσοτερο


:thumbup::thumbup::thumbup:

egw
25-06-09, 23:09
Συμφωνώ μαζί σου ότι οι κοιλιακοί είναι κι αυτή μυική ομάδα αναπτυσσόμενη,αλλά πιστεύω ότι είναι ταυτόχρονα και για απώλεια λίπους και πχ από τότε που εφάρμοσα το πρωινό σύστημα οι κοιλιακοί μου είναι σε αρκετά καλύτερη κατάσταση από πριν,ο μεταβολισμός μου αρκετά βελτιωμένος με τις 2 διπλές προπονήσεις τις 2 ημέρες,η κούραση πολύ λιγότερη από όταν τα έκανα όλα αυτά μαζί και φυσικά όταν μετά τα βάρη χτυπήσεις κοιλιακούς και τρέξιμο την άλλη μέρα ήταν λογικό να έχω χάσει κι ας έχω ξεσκιστεί στο φαί.

Όλα αυτά βέβαια αποτελούν προσωπικές μου απόψεις κι είναι κι ανάλογα τι ταιριάζει πιο πολύ στο κάθε άτομο γι αυτό κι ανταλλάζουμε απόψεις.Πάντως και το τρέξιμο το μείωσα σε 2 φορές την εβδομάδα από 4 κι είδα κάποια διαφορά στην αύξηση όγκου.Εγώ είχα σκοπό να χάσω κάποιο περιττό λίπος από την στιγμή που τα έχω καταφέρει σε έναν μεγάλο βαθμό,επικεντρώνομαι τώρα περισσότερο στην αύξηση μυικού όγκου με όσο καλύτερη διατροφή μπορώ.

narta
26-06-09, 15:18
Οταν κάποιος θέλει να βάλει μυικά κιλα, πρέπει τουλάχιστον να κανει καρδιαγγειακη άσκηση ωστε να πληθύνουν τα τριχοειδή αγγεία (περισσοτερα=μεταφορα θρεπτικών συστατικων) και επιπλέον μπορεί αυκολότερα να ρυθμίσει τις ενεργειακές του απαιτήσεις.

Ογκος=καθολού αερόβια είναι θεωρίες του παρελθόντος. Εξαίρεση άτομα με εξαιρετικά υψηλό μεταβολισμό. Για τους υπόλοιπους 90% των αθλούμενων είναι αναγκάια.

Μαρία
26-06-09, 15:55
Καρδιακή συχνότητα άσκησης ίση με το 70% της μέγιστης(140 παλμοί ανα λεπτό για νεαρούς ενήλικες)αντιστοιχεί σε άσκηση μέτριας έντασης η οποία είναι δυνατό να συνεχίζεται για μεγάλο χρονικό διάστημα με μικρή ή μηδαμινή καταπόνηση.Αυτο το επίπεδο προπόνησης αναφέρεται συχνά ως προπόνηση συζήτησης και είναι ικανής έντασης ώστε να επιφέρει αποτέλεσμα,όχι όμως τόσο εξουθενωτικό ώστε να σποτρέπει ένα άτομο να μιλά κατά την διάρκεια της άθλησης.

Ροη και κατανομή αίματος : Η αερόβια προπόνηση προκαλεί μεγάλη αύξηση της αιματικής ροής των ασκούμενων μυών η οποία αφείλεται : 1)στην βελτίωση της μέγιστης καρδιακής παροχής 2)στην ανακατανομή του αίματος από μη ενεργές περιοχές στις ενεργές και 3)στην αύξηση του δικτύου τριχοειδών αγγείων στο μυικό ιστο

Σύσταση του σώματος : Η συστηματική αερόβια προπόνηση προκαλεί μείωση του σωματικού λίπους και συχνα μια ελαφριά αύξηση της μυικής μάζας για παχύσαρκα ή ευτραφή άτομα.Όταν η άσκηση χρησιμοποιείται μόνη της ή σε συνδιασμό με δίαιτα το μεγαλύτερο μέρος της απώλειας βάρους συνίσταται σε λίπος,σε σύγκριση με την δίαιτα αφεαυτή.Αυτο πιθανώς οφείλεται στο γεγονός ότι η άσκηση έχει μια προφυλακτική επίδραση στη μυική μάζα του σώματος.

Βιβλιογραφία : Φυσιολογία της άσκησης (ΤΕΦΑΑ) Βασίλης Κλεισούρας


Άλλος σημαντικός παράγοντας των δρομικών αγωνισμάτων μεγάλης διάρκειας είναι η προμήθεια καυσίμων από τον αερόβιο μεταβολισμό,Αυτά τα καύσιμα είναι οι υδατάνθρακες με την μορφή γλυκογόνου στο αίμα και τα λίπη στους μυικούς ιστούς.Η προμήθεια του γλυκογόνου επιφέρει στο σώμα ενέργεια,που αντιστοιχεί σε 4.1 Kcal(17.2KJ)ανά γραμμάριο σωματικού βάρους ενώ τα λίπη με την μορφή λιπαρού οξέος 9.3 Kcal(38.9KJ).Οι πρωτείνες επιστρατεύονται μονο όταν παρουσιαστεί υψιλό επίπεδο εξάντλησης των υδατανθρακών προσφέροντας 4.1Kcal(17.2KJ) ανά γραμμαριο.

Βιβλιογραφία : Προπονητική (ΤΕΦΑΑ) Σταύρος Τζωρτζής


Τέλος να διευκρινήσω πως οταν γινεται αναφορά για αερόβια αναφερόμαστε κυρίως σε παρατεταμένη άσκηση αντοχής μεγαλύτερη απο μια ώρα(μια εως τρεις ώρες) για να υπάρξουν και οι απαιτούμενες προσαρμογές και με συχνότητα τουλάχιστον 3 φορές την βδομάδα.

.

traffic
22-07-10, 10:11
Αρχισα προσφατα διατροφη ογκου(μετα απο γραμμωση) και σκεφτομαι να κανω 2 αεροβιες προπονησεις την εβδομαδα για να μην ξεφυγει εντελος το λιπος που θα βαλω πανω μου!δεν λεω να μην λιπωσω καθολου,δεν γινεται,απλα να το περιορισω εστω λιγο.Τι προτεινετε? Αεροβιο χαμηλης εντασης νηστικος το πρωι,HIIT νηστικος το πρωι, η καποιο απ τα 2 αλλα σε αλλη φαση της ημερας?? :toast:

thanasis reaction
22-07-10, 10:55
εγω θα σου ελεγα αεροβια μετα τα βαρη.30'-40' 2 φορες την εβδομαδα,αναλογα παντα κ με το πως αντιδρα το σωμα σου με την διατροφη που κανεις.

beefmeup
22-07-10, 11:16
εγω θα σου ελεγα αεροβια μετα τα βαρη.30'-40' 2 φορες την εβδομαδα,αναλογα παντα κ με το πως αντιδρα το σωμα σου με την διατροφη που κανεις.

κατι τετοιο κανω κ γω,αλλα για λιγοτερο..

δλδ 3 φορες απο 20 μετα τα βαρη.

GEORGEXX1
22-07-10, 11:19
Αρχισα προσφατα διατροφη ογκου(μετα απο γραμμωση) και σκεφτομαι να κανω 2 αεροβιες προπονησεις την εβδομαδα για να μην ξεφυγει εντελος το λιπος που θα βαλω πανω μου!δεν λεω να μην λιπωσω καθολου,δεν γινεται,απλα να το περιορισω εστω λιγο.Τι προτεινετε? Αεροβιο χαμηλης εντασης νηστικος το πρωι,HIIT νηστικος το πρωι, η καποιο απ τα 2 αλλα σε αλλη φαση της ημερας?? :toast:

η αεροβια ειναι καλη οποια ωρα της ημερας και αν την κανεις,αλα τα μεγιστα αποτελεσματα ερχονται με την πρωινη αεροβια,επειδη εισαι πολες ωρες (απο τον υπνο)νηστικος.
η πρoταση μου ειναι 15 λεπτα χαμηλης εντασης, 20 λεπτα HIIT.

CROCOJET
22-07-10, 11:32
Παιδιά υπάρχει κάποιο τοπικ σχετικά με interval training που να περιέχει προγράμματα κτλ?

Προσωπικά μέχρι τώρα όταν κάνω αερόβια κάνω εναλλάξ περπάτημα και τζογκινγ. Ο λόγος που σταματάω το τρέξιμο είναι η κούραση και μόνο. Από ότι καταλαβάινω το ΗΙΙΤ είναι κάτι παραπλήσιο.

Προσωπικά με ενδιαφέρει αυτό το θέμα πολύ.
:thumbup:

GEORGEXX1
22-07-10, 11:44
Παιδιά υπάρχει κάποιο τοπικ σχετικά με interval training που να περιέχει προγράμματα κτλ?

Προσωπικά μέχρι τώρα όταν κάνω αερόβια κάνω εναλλάξ περπάτημα και τζογκινγ. Ο λόγος που σταματάω το τρέξιμο είναι η κούραση και μόνο. Από ότι καταλαβάινω το ΗΙΙΤ είναι κάτι παραπλήσιο.

Προσωπικά με ενδιαφέρει αυτό το θέμα πολύ.
:thumbup:

ριξε μια ματια σε αυτην τη συζητηση

http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?t=5748&highlight=interval+training

CROCOJET
22-07-10, 11:50
ριξε μια ματια σε αυτην τη συζητηση

http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?t=5748&highlight=interval+training

Thanks George! :thumbup:

traffic
22-07-10, 15:51
δηλαδη καλυτερα να το κανω μετα τα βαρη ε? Εγω ελεγα να το εκανα το αεροβιο 2-3 φορες την βδομαδα τις κενες μου μερες πρωι νηστικος μπας και εχω μεγαλυτερα οφελη,αυτο που με απασχολει ειναι μην εχω πολυ καταβολισμο ετσι και πσιλοπηγενει τσαμπα η προσπαθεια για ογκο.......

thegravijia
22-07-10, 15:54
δηλαδη καλυτερα να το κανω μετα τα βαρη ε? Εγω ελεγα να το εκανα το αεροβιο 2-3 φορες την βδομαδα τις κενες μου μερες πρωι νηστικος μπας και εχω μεγαλυτερα οφελη,αυτο που με απασχολει ειναι μην εχω πολυ καταβολισμο ετσι και πσιλοπηγενει τσαμπα η προσπαθεια για ογκο.......
θα εχεις κατΑολισμο
οταν κανεις ογκο ξεχνατην αεροβια

αντε κανε κανα hit την βδομαδΑ

beefmeup
22-07-10, 16:04
θα εχεις κατΑολισμο
οταν κανεις ογκο ξεχνατην αεροβια

αντε κανε κανα hit την βδομαδΑ

γιατι το γραφεις αυτο?

αφου ογκο κανει ο ανθρωπος,οχι γραμμωση,πως θα καταβολιστει ετσι ευκολα με λιγη αεροβια?

κ γιατι να την ξεχασει?η αεροβια βοηθαει στην γενικη λειτουργεια του "συστηματος",απτην καρδια,μεχρι κ στο οτι θα του ανοιγει περισσοτερο την ορεξη για μασα.

thegravijia
22-07-10, 16:08
http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?t=492



http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?t=434


λοιπον διαβαστε εδω και βγαλτε τα συμπερασματα τας .
ποικιλουν οι αποψεις

GEORGEXX1
22-07-10, 16:40
δηλαδη καλυτερα να το κανω μετα τα βαρη ε? Εγω ελεγα να το εκανα το αεροβιο 2-3 φορες την βδομαδα τις κενες μου μερες πρωι νηστικος μπας και εχω μεγαλυτερα οφελη,αυτο που με απασχολει ειναι μην εχω πολυ καταβολισμο ετσι και πσιλοπηγενει τσαμπα η προσπαθεια για ογκο.......

πολυ καλα σκεφτεσαι αεροβια το πρωι, εκτος αν λογο χρονου δεν μπορεις, την πας μετα την προπονηση.
Η αεροβια εκτος του μεταβολισμου που και αυτο ειναι σχετικο με τον χρονο και τον τροπο που θα την κανεις,εχει και αλα σπουδαιοτερα ωφελοι,καρδιοαγγειακη λειτουργια,μυικη αιματωση,αναπνευστικο και πολα αλλα συμαντικα βοηθηματα στο
bodybuilding.

thegravijia
22-07-10, 16:43
ναι οκ θα κανει αεροβια το πρωι και μετα θα βαλει ογκο

διαβαστε τα λινκ που εβαλα
εχουν ποστ απο ατομΑ που ξερουν 5 πραγματα παραπανω
και ειναι πολυ τεκμιριωμενα

beefmeup
22-07-10, 17:18
ναι οκ θα κανει αεροβια το πρωι και μετα θα βαλει ογκο


αυτο γινεται οτι κ να λες,οσο κ να επιμενεις.

οταν λεμε "αεροβια στο ογκο"δεν εννοουμε να λιωνεις,αλλα να κανεις λιγο ισα ισα,να δουλευει το "μαγαζι",για τους λογους που εγραψα,κ ο γιωργος.

αν τωρα ΔΕΝ βαζεις ευκολα κιλα,κοψτην τελειως για ενα διαστημα.επειδη ομως δεν ειναι ολα τα σωματα ιδια,κ ενω εγω δεν βαζω,ο αλλος μπορει να βαζει ευκολα καλο ειναι να δοκιμαζεις πριν το κανεις..

τα αρθρα που ποσταρες δεν εχουν να κανουν με το θεμα,του θρεντ αλλα με την αεροβια κ "καψιμο λιπους".στον ογκο δεν κανεις αεροβια για να καψεις λιπος,αλλα για να μην ξεφυγεις με τις θερμιδες σου,κ για να κρατας το σωμα σε καλη φυσικη κατασταση.

GEORGEXX1
22-07-10, 17:35
αυτο γινεται οτι κ να λες,οσο κ να επιμενεις.

οταν λεμε "αεροβια στο ογκο"δεν εννοουμε να λιωνεις,αλλα να κανεις λιγο ισα ισα,να δουλευει το "μαγαζι",για τους λογους που εγραψα,κ ο γιωργος.

αν τωρα ΔΕΝ βαζεις ευκολα κιλα,κοψτην τελειως για ενα διαστημα.επειδη ομως δεν ειναι ολα τα σωματα ιδια,κ ενω εγω δεν βαζω,ο αλλος μπορει να βαζει ευκολα καλο ειναι να δοκιμαζεις πριν το κανεις..

τα αρθρα που ποσταρες δεν εχουν να κανουν με το θεμα,του θρεντ αλλα με την αεροβια κ "καψιμο λιπους".στον ογκο δεν κανεις αεροβια για να καψεις λιπος,αλλα για να μην ξεφυγεις με τις θερμιδες σου,κ για να κρατας το σωμα σε καλη φυσικη κατασταση.

ακριβως.
Στην πρωινη αεροβια εχουμε το πλεονεκτημα του μειωμενου γλυκογονου και ετσι θα καψουμε λυπος, αφου εκεινη την στιγμη ειναι μονοδρομος για τον οργανισμο μας.
Ενω η απογευματινη θα μας βοηθησει στην αναρωση,στην καλυτερη αιματωση,και αν θες και στην αποθεραπεια.
Δεν υπαρχει μονοσημαντη απαντηση στο θεμα HIIT η μετρια ενταση αφου ο καθε οργανισμος αντιδρα διαφορετικα.

giannis64
22-07-10, 20:27
σε ένα σώμα το οποίο είναι δουλεμένο και έχει τις βάσεις, δεν είναι και τόσο απαραίτητο να κάνει αερόβια με στόχο και γνώμονα τη απόλυα λίπους από την στιγμή που έχεις φύγει από την γράμμωση και έχεις στόχο να ανεβάσεις τα κιλά!! αν το δεις μόνο και μόνο για την καρδιά τότε κάνεις και αερόβια!!
φυσικά πάντα γίνετε ο έλεγχος του καθρέπτη και αν ξεφύγει η κατάσταση τότε πάμε σε μείωση θερμίδων και ένταξη αερόβιας. όλα αυτά απαιτούν πείρα
προπονητικης και σώματος!!

για ένα δουλεμένο σώμα μιλάμε!!


σε διαφορετική περίπτωση (σε ένα όχι καλά δουλεμένο σώμα) στον όγκο η μειωμένη και ελεγχόμενη και πάλι αερόβια επιβάλετε!!!

προσωπική μου άποψη!!!

traffic
23-07-10, 02:06
Ευχαριστω για τις απαντησεις.....τελικα κατεληξα και εγω να κανω 2 φορες την βδομαδα νηστικος βαδιν για το πολυ 30 λεπτα...και ισος καθε δευτερη βδομαδα κανω μια προπονηση HIIT αντι για 2 βαδιν....στην γραμμωση το ΗΙΙΤ με ειχε βοηθησει πολυ παντως(ασχετο μεν,αλλα......) :thumbup:

thegravijia
23-07-10, 15:46
http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?t=492



http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?t=434


λοιπον διαβαστε εδω και βγαλτε τα συμπερασματα τας .
ποικιλουν οι αποψεις
εγω επιμενω να διαβασετε παλιες συζητησεις που εχουν γινει στο φορουμ
η να συγχωνευτουν τα θεματα

savage
24-07-10, 02:50
Παιδιά υπάρχει κάποιο τοπικ σχετικά με interval training που να περιέχει προγράμματα κτλ?

Προσωπικά μέχρι τώρα όταν κάνω αερόβια κάνω εναλλάξ περπάτημα και τζογκινγ. Ο λόγος που σταματάω το τρέξιμο είναι η κούραση και μόνο. Από ότι καταλαβάινω το ΗΙΙΤ είναι κάτι παραπλήσιο.

Προσωπικά με ενδιαφέρει αυτό το θέμα πολύ.
:thumbup:


εχω ανεβασει και γω καποια προγραμμτα HIIT
ριξε μια ματια αν θες

http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?t=7113
http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?t=7139
http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?t=7121



δηλαδη καλυτερα να το κανω μετα τα βαρη ε? Εγω ελεγα να το εκανα το αεροβιο 2-3 φορες την βδομαδα τις κενες μου μερες πρωι νηστικος μπας και εχω μεγαλυτερα οφελη,αυτο που με απασχολει ειναι μην εχω πολυ καταβολισμο ετσι και πσιλοπηγενει τσαμπα η προσπαθεια για ογκο.......

συμφωνω με το διονυση (beefmeup) που λεει οτι καθε σωμα και οργανισμος ειναι διαφορετικος.ισως να εισαι απο τα σωματα που δε χρειαζονται αεροβια ουτε στον ογκο (επειδη δε λιπωνεις ευκολα η επειδη δε βαζεις μαζα ευκολα πανω σου),αλλα οπως και να'χει η αεροβια ασκηση κανει καλο στην καρδια κτλ.
απο κει και περα ειναι θεμα δικο σου να τα ζυγισεις και να δεις τι θες.προσωπικα δε θυσιαζω τη φυσικη μου κατασταση και την υγεια της καρδιας μου για μερικα γραμμαρια μυων παραπανω.
στην τελικη θα φαω μερικες θερμιδες παραπανω αν δω οτι δε βαζω μαζα.επιπλεον οπως ειπαν και τα παιδια με αεροβια νηστικος το πρωι(στο οποιο συμφωνω και γω αν και εγω θα επινα υγρα αμινο πριν) θα καψεις λιπος σιγουρα.το σωμα δεν ξερει αν θα φας την υπολοιπη μερα παραπανω απο τις θερμιδες συντηρησης σου(αφου λογικα θα κανεις υπερθερμιδικη διατροφη).κι αν φας σωστα δεν ειναι βεβαιο οτι οι επιπλεον θερμιδες θα ξαναγινουν λιπος.ασε που οσο πιο πολυ τρως,τοσο πιο πολυ αυξανεται και ο μεταβολισμος σου(και σε αυτο θα βοηθησει και η αεροβια).

εν τελει εγω ψηφιζω ναι στην αεροβια και στον ογκο:thumbup:

CROCOJET
24-07-10, 03:00
http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?t=7113
http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?t=7139
http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?t=7121


Άψογος bro! Thanks :thumbup::thumbup::thumbup:

savage
24-07-10, 03:16
No prob,mate!

TheWorst
07-04-11, 22:01
Παιδια 1 ωρα / εβδομαδα σε περιοδο ογκου τρεξιμο 2 λεπτα 10 χμλ 1 λεπτο 6-6.5 χλμ πως σας φαινεται ? Για να ενεργοποιησω την καρδια :weights:

Marine
07-04-11, 22:35
Με το αεροβιο κυκλοφορει καλυτερα το αιμα στο σωμα..15 λεπτα στο 5,5 μετα απο ΚΑΘΕ προπονα ειναι must..μετανιωνω που δεν εχω κανει ποτε ομως αχ0αχ0χα0χα

exkaliber
07-04-11, 23:29
Με το αεροβιο κυκλοφορει καλυτερα το αιμα στο σωμα..15 λεπτα στο 5,5 μετα απο ΚΑΘΕ προπονα ειναι must..μετανιωνω που δεν εχω κανει ποτε ομως αχ0αχ0χα0χα

γτ????????:unsure::unsure::unsure:

Bodybuilder_44
18-09-11, 10:48
γεια σε ολους εγω θα ηθελα να ρωτησω κατι..τωρα που μπηκε η περιοδο ογκου και θελουμε να βαλουμε ενα ογκο πανω μας με προβληματιζει λιγο η αεροβια μετα τα βαρη,εγω συνηθος κανω 2-3 φορες την εβδομαδα κανενα 15-20λεπτο με σκοπο να μην γεμισω λιπος αλλα να γινει σωστα η προσθηκη ογκου αλλα απο οτι ξερω οταν τελιωνουμε τα βαρη μετα απο 45-60 λεπτα θα πρεπει να φαμε μεσα σε 30-45 λεπτα αλλιως δεν γινεται δουλεια σωστα..με την αεροβια που κανω παραπανω μιπως κανω <<κακο>> στους μυες μου?

dim1254
18-09-11, 11:31
[QUOTE=giannis64;213287]σε ένα σώμα το οποίο είναι δουλεμένο και έχει τις βάσεις, δεν είναι και τόσο απαραίτητο να κάνει αερόβια με στόχο και γνώμονα τη απόλυα λίπους από την στιγμή που έχεις φύγει από την γράμμωση και έχεις στόχο να ανεβάσεις τα κιλά!! αν το δεις μόνο και μόνο για την καρδιά τότε κάνεις και αερόβια!!
[COLOR=black][FONT=Verdana]

σωστός όμως μπορεί κάποιος να μην έχει αρχίσει όγκο έπειτα από γράμμωση και να ξεκινήσει πρώτη φορά bodybuilding με όγκο και να μην θέλει να πάρει αρκετο λίπος πάνω του..

εάν πάλι προσέχεις αρκετά την διατροφή σου δεν χρειάζεσαι αεροβική στο όγκο!

jannous44
18-09-11, 13:47
αποψη μου ειναι οτιοταν εισαι υπερθερμιδικα 3-4 φορες τι βδομαδα απο μιση ωρα πρεπει να κανεις οστε να περιοριζεις το λιπος.. για ανθρωπο πχ 90 -100 κιλα αν τρωει 250-300 πρωτ. 400-500υδατ. ποσο μπορει να καταβολιστη απο την αεροβια ισα ισα θα προσπαθει ακομα κ στον ογκο να μην ξεφευγει σε λιπος

Bodybuilder_44
18-09-11, 13:58
αποψη μου ειναι οτιοταν εισαι υπερθερμιδικα 3-4 φορες τι βδομαδα απο μιση ωρα πρεπει να κανεις οστε να περιοριζεις το λιπος.. για ανθρωπο πχ 90 -100 κιλα αν τρωει 250-300 πρωτ. 400-500υδατ. ποσο μπορει να καταβολιστη απο την αεροβια ισα ισα θα προσπαθει ακομα κ στον ογκο να μην ξεφευγει σε λιπος

τι εννοεις υπερθεμιδικα?

και ποτε θα ηταν καλυτερα να κανει αεροβια για εναν που κανει ογκο πριν η μετα τα βαρη?

jannous44
18-09-11, 14:44
τι εννοεις υπερθεμιδικα?

και ποτε θα ηταν καλυτερα να κανει αεροβια για εναν που κανει ογκο πριν η μετα τα βαρη?

υπερθεμιδικα = ογκος.:doh:

ειπαμε αεροβιο το πρωι νηστικος η μετα τα βαρη...

οταν εισαι υπερθερμιδικα η υποθερμιδικα κανεις οτι ωρα σε βολευει αεροβιο . δεν εχει συγκεκριμενες ωρες για το ενα η ο αλλο... απλα οι καλυτερες ωρες ειναι αυτες που εχουμε πει χιλιαδες φορες.:thumbup:

tus
26-01-12, 17:29
Καλησπερα καταρχην απο μενα... ειμαι νεο μελος και εχω καποιες αποριες... εδω και 5 μηνες εχω που ξεκινησα γυμναστηριο και κανω ογκο αλλα χωρις καθολου αεροβια.... δν ξερω αν ειναι σωστο αλλοι μου λενε οτι ειναι καλο γτ με την αεροβια καις εκτος απο λυπος και μυς... αλλοι μου λενε οτι με αεροβια θα μπουνε πιο σωστα μυικα κιλα.... θα ηθελα την γνωμη σας επι του θεματος... παρεπιπτωντος ειμαι 22 χρονο 1.81 υψος 92 κιλα .... οταν ξεκινησα γυμναστηριο ημουν 82 αλλα εχω βαλει εκτος απο μυς και λυπος..... δν εχω σκοπο ακομα να μπω σε γραμμωση απλα θελω να βαλω οσο το δυνατον ποιοτικοτερα μυικα κιλα.... ευχαριστω προκαταβολικα

beefmeup
26-01-12, 17:33
συνχωνευτηκαν καποια θεματα..

themis1
08-03-12, 02:01
γεια σας.. ειμαι καινουργιος στο forum και θα ηθελα τη γνωμη σας για αεροβιο σε περιοδο ογκου.υπαρχει προβλημα αν κανω 4 φορες την εβδομαδα 40 λεπτα???ευχαριστς εκ τον προτερων. ;)

beefmeup
08-03-12, 02:12
μαν,υπαρχει ολοκληρο θεμα..για οτι θες χρησιμοποιεις την αναζητηση,πριν ανοιξεις νεο θεμα..

ZnipeR
20-08-13, 17:20
ti prepi n kanw gia na valw ogko kanw 1 ora proponisi t imera 10 lepta sxinaki kapsis kiliakus raxieous monozigo ke paralel bars

Ανδρεας
20-08-13, 18:02
1ο γραφε με ελληνικους χαρακτηρες
2ο το εγραψες σε λαθος ποστ..
πρεπει να τρως πολυ φαι και να μην κανεις αεροβιο

BobadillaS13
09-01-14, 14:18
Καλησπέρα είμαι 79 κιλά 1,85 ύψος κ είμαι σε περίοδο όγκου...λόγω κάποιων προβλημάτων υγείας ήθελα να βαλω και την αερόβια στο πρόγραμμά μου 30 λεπτα 3 φορες την εβδομάδα ...γυμναστήριο παω 4-5 φορές ..πιστεύετεείναι ανάσταλτικός παράγοντας η αέροβια για την επίτευξη του όγκου?

aetosa
10-01-14, 17:45
Είδα πρόσφατα στο MTV μερικά επεισόδια του "Used to be fat (http://www.youtube.com/results?search_query=mtv+used+to+be+fat&sm=3)".
Ο βασικός κανόνας ήταν πολύ αερόβια καθημερινά, βάρη επίσης, άσκηση συνολικά 8 ώρες (απ' ότι κατάλαβα) τη μέρα :unsure:, επί 3 μήνες.
Και αποτέλεσμα...πάρα πολύ καλό!! Ξεκινούσε π.χ κάποιος από 120 κιλά και κατέληγε 80 στο τέλος του τριμήνου!
Αυξάνουν μυική μάζα και μειώνουν ταυτόχρονα το λίπος!
Εγώ και τέτοιο δεν το 'χω καταφέρει ποτέ (όταν κάνω όγκο πάντα παίρνω λίπος), κι ας είναι ο στόχος μου 2-3 κιλά, κι όχι 40 όπως των περισσότερων στην εκπομπή.

Διατροφή, απ' ότι κατάλαβα, αυτή ενός ερασιτέχνη bodybuilder.
Τι να πω...με προβλημάτισε...

beefmeup
10-01-14, 18:03
την εχω δει κ γω την εκπομπη που αναφερεις..
ξεχνας ομως οτι ενας ανθρωπος που ζυγιζει 120 κιλα απλα κ μονο την διατροφη του να ρυθμισει με μια υποτυπωδη καθοδηγηση θα εχει ενα αρκετα καλο αποτελεσμα οσον αφορα το χασιμο κιλων..κ αυτο χωρις καθολου ασκηση ειδικα στη αρχη ,για υπερβαρο μιλαμε εξ αλλου..
επισης η αεροβια δεν σου βαζει μυς επ'ουδενι.

αν ανατρεξετε λιγα ποστ πιο πανω στο θεμα θα διαβασετε αρκετα καλες απαντησεις επι του θεματος που ειμαι σιγουρος οτι θα καλυψουν τους περισοτερους.

aetosa
10-01-14, 18:31
Το εντυπωσιακό για μένα δεν είναι ότι απλά χάνουν λίπος, αλλά αυτό που ανέφερα:
Αυξάνουν μυική μάζα και μειώνουν ταυτόχρονα (πολύ) το λίπος!

Όχι μόνο δεν χάνουν μυική μάζα αλλά την αυξάνουν κιόλας!

beefmeup
10-01-14, 18:33
για μενα απο την αλλη το πιο εντυπωσιακο ειναι αυτο που εγραψα απο πανω..



επισης η αεροβια δεν σου βαζει μυς επ'ουδενι.

aetosa
10-01-14, 18:44
Δεν υποστήριξε κανείς το αντίθετο.

beefmeup
10-01-14, 21:08
τοτε γιατι γραφεις στα πισω ποστ σου οτι αυξανει την μυικη μαζα..πως την αυξανει δλδ ?

aetosa
10-01-14, 21:31
beefmeup ξαναδιάβασε ό,τι έγραψα.
Κι αν έγραψα αυτό που λες (ότι η αερόβια αυξάνει τη μυική μάζα), παράθεσέ το.
Εγώ δεν το βρίσκω.

AmpleShizZz
23-04-14, 05:47
την εχω δει κ γω την εκπομπη που αναφερεις..
ξεχνας ομως οτι ενας ανθρωπος που ζυγιζει 120 κιλα απλα κ μονο την διατροφη του να ρυθμισει με μια υποτυπωδη καθοδηγηση θα εχει ενα αρκετα καλο αποτελεσμα οσον αφορα το χασιμο κιλων..κ αυτο χωρις καθολου ασκηση ειδικα στη αρχη ,για υπερβαρο μιλαμε εξ αλλου..
επισης η αεροβια δεν σου βαζει μυς επ'ουδενι.

αν ανατρεξετε λιγα ποστ πιο πανω στο θεμα θα διαβασετε αρκετα καλες απαντησεις επι του θεματος που ειμαι σιγουρος οτι θα καλυψουν τους περισοτερους.


για την ακριβεια φιλε μου, σε περιπτωση παχυσαρκων ατομων υπαρχει μια μικρη εξαιρεση, διαβασε το παρακατω...

Σύσταση του σώματος : Η συστηματική αερόβια προπόνηση προκαλεί μείωση του σωματικού λίπους και συχνα μια ελαφριά αύξηση της μυικής μάζας για παχύσαρκα ή ευτραφή άτομα.Όταν η άσκηση χρησιμοποιείται μόνη της ή σε συνδιασμό με δίαιτα το μεγαλύτερο μέρος της απώλειας βάρους συνίσταται σε λίπος,σε σύγκριση με την δίαιτα αφεαυτή.Αυτο πιθανώς οφείλεται στο γεγονός ότι η άσκηση έχει μια προφυλακτική επίδραση στη μυική μάζα του σώματος.

Βιβλιογραφία : Φυσιολογία της άσκησης (ΤΕΦΑΑ) Βασίλης Κλεισούρας

δεν γνωριζω και πολλα σε θεματα αεροβιας, αλλα ετυχε να διαβαζω προιγουμενα ποστ με παρομοια θεματα και κατεληξα εδω. ισως ειναι λιγο outdated το ολο θεμα, αλλα ηθελα να παρεμβω.... :toast: