PDA

Επιστροφή στο Forum : Ωμέγα 3 λιπαρά και ημερήσια πρόσληψη



Σελίδες : 1 [2]

luckyseven
16-11-11, 02:17
Kαλά, με 2,5 ευρώ πως να μην μουρλαθούμε;

BTW πως το κανες με την γιαγιά σου; Πως της το γραψε γιατρός;

Ναι για πες μας γιατί είμαι ανεβασμένος στα σύννεφα πετάω εδώ απαντάει ο exκaliber

Δεν τρως κάθε μέρα σαρδελίτσες :green:
Έχεις δίκιο είμαι που είμαι δύτης του αφρού θα βγάλω και λέπια όμως σαν κρέας συμφέρει απο οικονομικής άποψης αναλόγος βέβαια και πόσο έχει το κιλό παίρνεις και την πρωτεινούλα σου παίρνεις και τα ωμέγα.Παρεμπιπτόντως(ποτέ δεν μπόρεσα να την γράψω την λέξει αυτήν γιαυτό γκουγκλ) σήμερα έφαγα γαύρο στον φούρνο σκέτο και ήτανε μια χαρούλα.

kazabubu
16-11-11, 10:52
Καλημερα παιδια.
Καταναλωνω cla 7-8 gr ανα ημερα, μπορω να παιρνω και omega 3??? ή ειναι υπερβολη και καλυπτομαι και απο το cla????.
Ευχαριστω.

chourdakis
18-01-12, 16:57
για χαρα παιδια...ειμαι 1.90 94 κιλα με καπου 14%λιπος και αρκετα υγρα....ημερησιως παιρνω 4 κουταλιες λιναροσπορο και συνολικα επα 720mg
DHA : 480mg απο συμπληρωμα ομεγα 3...ειναι υπερβολικα μεγαλη ποσοτητα?19 ετων ειμαι :)

COBRA_STYLE
18-01-12, 17:05
oχι,ισα ισα που ειναι και χαμηλα το EPA-DHA.

chourdakis
18-01-12, 17:12
oχι,ισα ισα που ειναι και χαμηλα το EPA-DHA.

ναι αλλα 4 κουταλιες λιναροσπορος δν περιεχει και αυτος epa-dha?

COBRA_STYLE
18-01-12, 17:21
Ο λιναροσπορος εχει α-λινολενικο οξυ,το οποιο το σωμα μας το μετατρεπει σε EPA και DHA.

Η μετατροπη αυτη δεν γινεται παντα αρτια γιατι εξαρταται απο την ηλικια,το φυλο κτλ...οποτε δεν παιζει να παιρνεις οοολη την ποσοτητα.

Οπως και να'χει δεν πιανεις τρελες ποσοτητες και γενικα δεν υπαρχει προβλημα με EPA και DHA.

Παντως στη θεση σου ειτε θα μειωνα το λιναροσπορο ειτε θα τον εκοβα γιατι σχετιζεται με αυξηση των οιστρογονων.Τι τον θες,παρε τα epa kai dha απο ψαρια ή supps,καλυτερη διαχειριση θα κανει το σωμα σου.

chourdakis
18-01-12, 18:02
Ο λιναροσπορος εχει α-λινολενικο οξυ,το οποιο το σωμα μας το μετατρεπει σε EPA και DHA.

Η μετατροπη αυτη δεν γινεται παντα αρτια γιατι εξαρταται απο την ηλικια,το φυλο κτλ...οποτε δεν παιζει να παιρνεις οοολη την ποσοτητα.

Οπως και να'χει δεν πιανεις τρελες ποσοτητες και γενικα δεν υπαρχει προβλημα με EPA και DHA.

Παντως στη θεση σου ειτε θα μειωνα το λιναροσπορο ειτε θα τον εκοβα γιατι σχετιζεται με αυξηση των οιστρογονων.Τι τον θες,παρε τα epa kai dha απο ψαρια ή supps,καλυτερη διαχειριση θα κανει το σωμα σου.

γιατι ειναι φτηνος φιλε μου...8 ευρο το κιλο..και ειναι τεραστια ποσοτητα....αληθεια αυξανει τα οιστρογονα?wtf στανταρ αυτο?¨/

COBRA_STYLE
18-01-12, 22:13
ναι κατι τετοιο παιζει...δε το'χω ψαξει παραπανω γιατι δεν ασχολουμαι με το λιναροσπορο.1-2 φορες εχω φαει ολες κι ολες.

Devil
19-01-12, 00:15
ναι κατι τετοιο παιζει...δε το'χω ψαξει παραπανω γιατι δεν ασχολουμαι με το λιναροσπορο.1-2 φορες εχω φαει ολες κι ολες.

αλλοι βεβαια λενε το αντιθετο.... ουτε και εγω εχω ασχοληθει ποτε...

Lao
10-04-12, 13:34
Βρήκα τυχαία ένα άρθρο, το οποίο και παραθέτω για σχολιασμό:



3]The Truth About Fish Oil And Fat Loss

What The Latest Research Says About Omega-3 Fatty Acids And Weight Loss

By Tom Venuto

Unless you’ve been living under a rock somewhere for the last several years, you’ve probably heard about the health benefits of eating fatty fish or taking fish oil supplements.

Well, it looks like you might be able to add fat loss alongside the other benefits like heart, blood (cholesterol/triglycerides), brain, skin and joint health (and the rest of the list, which is too long to print here).

The biologically active ingredients that seem to make fatty fish so beneficial are are the long chain omega-3 (n-3) fatty acids, EPA and DHA. At least a half a dozen human studies and more than two dozen animal studies have been completed in the last 10 years which suggest that these omega-3 fatty acids found in fish may help you lose more fat. However, the fat loss benefit is not as much as some people want you to believe…

Fish Oil And Fat Loss: What The Research Says?

The results of two new studies on fish oil and fat loss were just released earlier this year. In one study published by the International Journal of Obesity, researchers from Reykjavik Iceland tested the effects of fish or fish oil consumption equivalent to 1.5 grams of combined EPA/DHA on body weight and body composition as part of a calorie restricted diet. (1)

The subjects were 324 young overweight men and women who followed one of four experimental protocols for 8 weeks:

(1) sunflower oil capsules (control)
(2) lean fish
(3) fatty fish (salmon)
(4) fish oil capsules

The researchers reported the following results:

“In young, overweight men, the inclusion of either lean or fatty fish, or fish oil as part of a hypoenergetic diet resulted in 1 kilogram more weight loss after 4 weeks than a similar diet without seafood or supplement of marine origin. The addition of seafood to a nutritionally balanced energy-restricted diet may boost weight loss.”

It should be noted that the study was supported by the Seafood Plus organization and there were some limitations in the design that could have influenced the subject’s compliance.

The second study, conducted at the University of South Australia and published in the American Journal of Clinical Nutrition (2) investigated the effect of combining fish oil supplements with regular aerobic exercise.

In a placebo-controlled study, the subjects were divided into four groups:

(1) sunflower oil
(2) sunflower oil plus exercise
(3) fish oil
(4) fish oil plus exercise.

The fish oil groups were given 6 grams of high DHA fish oil per day, which contained a total of 1.9 grams of long chain omega-3 fatty acids. The exercising groups performed aerobic exercise three days per week for 45 minutes.

As you might expect, the fish oil plus exercise group came out with the best results:

minus 1.2% body fat (compared to no decrease in the other groups)
minus 2 kilograms/4.4 lbs (compared to no decrease in the non exercise group).
Unfortunately, there was a limitation in this study as well: The food intake of the subjects was self reported, which is known to be notoriously inaccurate.

Fish Oil May Help You Lose Fat... But Not THAT Much Fat!

There have been several other human studies on fish oil and fat loss in the last ten years or so and the majority of the findings have been positive. The research is compelling and there have been numerous, and very plausible mechanisms of action proposed.

However, more and more often, I am hearing people in the health, fitness and nutrition industries making some pretty bold and I daresay, premature and outrageous claims about what fish oil can do for fat loss; claims which are not supported by the research.

The studies on fish oil and fat loss are encouraging, but the vast majority of research has been on animals (rats, mice and hamsters) and there have been limitations in nearly all the human studies so far, including:

Small sample sizes, short study durations, statistically insignificant results, lack of randomization, no control groups, imprecise body composition testing, measurement errors, self-reporting of food intake, low compliance control and fish industry or supplement industry-sponsored bias.

Even if you take the results of the existing research at face value, the fat loss really isn’t all that impressive - an extra pound here, an extra kilo there.

Many of the research results barely reach statistical significance, and you even have to wonder if these small improvements in fat loss are simply correcting omega-3 deficiency or fixing omega-3 and omega-6 imbalance… therefore, will they continue over a longer time period or is this a one time improvement?

One of the earlier studies showed the same kind of measurable but modest results: The fish oil group that took 1.8 grams of combined EPA/DHA daily lost 2 pounds and the non fish oil group lost only 0.7 pounds after 3 weeks (3).

Of course, you’ll probably take all the fat loss help that you can get, and since there are already enough good reasons to eat fatty fish for cardiovascular disease prevention and other health benefits, it’s really a no brainer to eat fish such as salmon, trout, mackerel or sardines at least twice a week. (By the way, with the exception of King Mackerel, these are species which have not been reported as having problems with mercury contamination).

Alternately, you can use a fish oil supplement to get the equivalent in omega-3 fatty acids as found in the fish. Non fish eaters or vegetarians can use flaxseed oil, a plant-based source of Alpha Linolenic Acid (ALA) which converts in the body to EPA and DHA (the efficiency and amount of conversion has been a subject of controversy, however).

How Much Fish Oil Should You Take?

Based on the three studies cited above, it looks like 1.5 to 2.0 grams per day of combined DHA/EPA is the right dose when fat loss is the goal (although some suggest you should consider body weight when choosing the dosage, i.e., 1 gram total fish oil for each 20 lbs body weight, so a big guy might go with as much as 3.0 grams)

Most fish oil capsules come in 1,000 mg size at a 30% concentration, so if you took five 1000mg capsules a day (5 grams of total fish oil), that would give you 1.5 grams of EPA/DHA; about the same as you’d get in 3 ounces (85 g) of salmon.

Note: other studies on fish oil and fat loss tested 3.0 to 4.0 g/day of EPA/DHA, but the American Heart Association has warned against taking more than 3 g EPA/DHA per day without a physician’s supervision, as there may be some contraindications or side effects possible. Based on the research, more fish oil will NOT burn more fat, so be wary of the “mega dose gurus.”

How Much Should You Spend?

Here's another helpful tip: Don't fall for the “premium price” necessarily means better quality party line. Quality and purity are important, but you can get molecularly-distilled, mercury, PCB, Dioxin, Organochlorine-free, 3rd party tested-to-meet-label-claims fish oil for less than ten dollars per bottle of 400 (one gram) capsules…

yet, I have seen “fish oil gurus” selling the exact same thing for $50 to $60 claiming that everyone else’s products were "contaminated" and/or "inferior" in quality. If that’s true, then I'd like to see those products submitted voluntarily to an independent 3rd party testing lab for analysis and head to head comparison to less expensive brands on purity AND cost effectiveness.

Conclusion & Recommendations

The bottom line is it looks like fish oil may be a legitimate help to your fat loss efforts, especially when combined with exercise, as there may be an important synergy there. However, the idea that fish oil is some kind of miracle fat burner is just not true.

We need much more research before we can say for certain exactly how much body composition improvement you can really expect from eating fatty fish or taking fish oil supplements. That said, between the health benefits and the potential for even a small boost to your fat loss efforts, fish oil is hard not to like.

References:

(1) Hill AM. Combining fish-oil supplements with regular aerobic exercise improves body composition and cardiovascular disease risk factors. Am J Clin Nutr. 86(5): 1267-1274. 2007
(2) Thorsdottir I et al. Randomized trial of weight loss diets for young adults varying in fish and fish oil content. Int J Obesity. May 2007. pp 1-7
(3) Couet C. Effect of dietary fish oil on body fat mass and basal fat oxidation in healthy adults. Int J Obes. 21: 637-643. 1997

Προτείνω κριτική ματιά στο παραπάνω κείμενο.

Σε γενικές γραμμές, λέει ότι μέχρι ενός σημείου τα Ω3 (δηλαδή ο συνδιασμός EPA+DHA) ενδεχομένως να βοηθάνε στην καύση λίπους, με βασική προϋπόθεση να ακολουθείται μία προσεγμένη διατροφή και, φυσικά, αεροβική άσκηση.

Ο αρθρογράφος παραθέτει 3 έρευνες σχετικές με το θέμα.

Η δοσολογία που προτείνει, είναι από 1,5-2 γραμμάρια / μέρα, έως και 3.

Το θετικό, για μένα, είναι ότι δεν παρουσιάζει τα Ω3 ως πανάκεια, απλά οδηγεί τον αναγνώστη στο να συμπεράνει ότι τα Ω3 θα τον βοηθήσουν μέχρι ενός, λογικού σημείου.

Οι Ω3 experts ας πουν μια άποψη, αν θέλουν ;)

Jimy
17-04-12, 09:07
43331

Μια ερωτηση.Να τα προτιμησω η εχουν μικρες ποσοτητες EPA και DHA?Eχουν συνολο 450mg.Αν και η δοσολογια ειναι μια καψουλα τη μερα για να φτανω τα 1000Mg που ειναι πιο επιθυμητο,να παιρνω δυο η να κοιταξω για αλλη μαρκα?

Lao
17-04-12, 13:00
43331

Μια ερωτηση.Να τα προτιμησω η εχουν μικρες ποσοτητες EPA και DHA?Eχουν συνολο 450mg.Αν και η δοσολογια ειναι μια καψουλα τη μερα για να φτανω τα 1000Mg που ειναι πιο επιθυμητο,να παιρνω δυο η να κοιταξω για αλλη μαρκα?

Η περιεκτικότητα του προϊόντος που αναφέρεις, είναι 45%.

Υπάρχουν επίσης προϊόντα με υψηλότερες όσο και μικρότερες περιεκτικότητες. Εγώ είμαι της άποψης να παίρνουμε με όσο το δυνατό υψηλότερη, χωρίς να ξεχνάμε και το value for money.

dio32
17-04-12, 13:32
lao λεω να παρω απο το βοτανο τα ultra omega 3 της now και σκεφτομουν να προσθεσω και Cod Liver Oil να παρω?και ποιο αμα ειναι?

Lao
17-04-12, 13:39
lao λεω να παρω απο το βοτανο τα ultra omega 3 της now και σκεφτομουν να προσθεσω και Cod Liver Oil να παρω?και ποιο αμα ειναι?

Να πάρεις το 1ο που λες.

Τι το θες το μουρουνέλαιο;

dio32
17-04-12, 13:51
Να πάρεις το 1ο που λες.

Τι το θες το μουρουνέλαιο;

να ανεβαζα κιαλο τα λιπαρα ε καλα το λεω?η μαμακια ειπα?

Lao
17-04-12, 14:03
να ανεβαζα κιαλο τα λιπαρα ε καλα το λεω?η μαμακια ειπα?

Η ποσότητα Ω3 στο μουρουνέλαιο, είναι μικρή και ανάξια προσοχής. Το μουρουνέλαιο είναι ένας παραδοσιακός τρόπος λήψης βιταμινών Α και D.

Πάρε μόνο Ω3.

dio32
17-04-12, 14:45
Η ποσότητα Ω3 στο μουρουνέλαιο, είναι μικρή και ανάξια προσοχής. Το μουρουνέλαιο είναι ένας παραδοσιακός τρόπος λήψης βιταμινών Α και D.

Πάρε μόνο Ω3.

οκ ευχαριστω μαν

Jimy
17-04-12, 15:25
Η περιεκτικότητα του προϊόντος που αναφέρεις, είναι 45%.

Υπάρχουν επίσης προϊόντα με υψηλότερες όσο και μικρότερες περιεκτικότητες. Εγώ είμαι της άποψης να παίρνουμε με όσο το δυνατό υψηλότερη, χωρίς να ξεχνάμε και το value for money.

Το θεμα ειναι οτι σε αυτη τη σελιδα που βρισκω τα Ω3 ειναι και αλλα προιοντα που με ενδιαφερουν και θα με εξυπηρετουσε να συνδυασω συγκεκριμενο.
Twinlab Omega-3 Fish Oil 1000mg 100 Softgels στα 13 ευρω ειναι.Αν παιρνω δυο τη μερα δεν θα ειμαι κομπλε?

Lao
17-04-12, 15:30
Το θεμα ειναι οτι σε αυτη τη σελιδα που βρισκω τα Ω3 ειναι και αλλα προιοντα που με ενδιαφερουν και θα με εξυπηρετουσε να συνδυασω συγκεκριμενο.
Twinlab Omega-3 Fish Oil 1000mg 100 Softgels στα 13 ευρω ειναι.Αν παιρνω δυο τη μερα δεν θα ειμαι κομπλε?

Φίλε μου, για διάφορους λόγους δεν μπορώ να πάρω θέση σε αυτό που ρωτάς.

Διάβασε το θέμα εδώ και αποφάσισε εσύ ο ίδιος αν καλύπτεσαι.

jimis7
25-04-12, 01:03
Καλησπέρα.Σήμερα αγόρασα τα Omega-3 της NOW.Τα απλά όχι τα ultra.Θέλω να ρωτήσω τι δοσολογία προτείνετε?Η συσκευασία λέει 2 softgels 1 to 3 times daily...Ευχαριστώ!

Devil
25-04-12, 04:22
6cps τη μερα...;)

exkaliber
26-04-12, 13:50
εγω παιρνω 1200 μγ με το πεταπροπονητικο και ;αλλα 600 με το πριν τον υπνο γευμα

Jimy
26-04-12, 20:15
Τοσο πολυ;Εγω παιρνω συνολο περιπου 1300 τη μερα.

dio32
26-04-12, 20:49
εγω λεω μαζι με τα ultra omega,να βαλω και κανενα r-ala εχω ακουσει πολυ καλα λογια και τωρα που θελω να πεσω λιγο σε κιλα να γραμμωσω ακουω οτι βοηθαει αρκετα.

exkaliber
27-04-12, 23:43
σημερα διαβασα καπου οτι τα ω3 ειναι επιρεπη στην οξειδωση μολις μπουν στον οργανισμο
γι αυτο και πολλες συσκευασιες περιεχουν βιταμινη Ε
και προτεινε ο συγγραφεας να παιρνουμε και αντιοξειδωτικα μαζι με τα ιχθυαιλαια

Devil
27-04-12, 23:46
σημερα διαβασα καπου οτι τα ω3 ειναι επιρεπη στην οξειδωση μολις μπουν στον οργανισμο
γι αυτο και πολλες συσκευασιες περιεχουν βιταμινη Ε
και προτεινε ο συγγραφεας να παιρνουμε και αντιοξειδωτικα μαζι με τα ιχθυαιλαια

διαβαζεις πολυ....:P

exkaliber
27-04-12, 23:53
και βεβαια διαβαζω:green:
αλλα δε σας λεω τι γτ θα μου κοψετε και την καλησπερα.οπως την καλημερα

δεν ισχυει ε?

Devil
28-04-12, 04:39
και βεβαια διαβαζω:green:
αλλα δε σας λεω τι γτ θα μου κοψετε και την καλησπερα.οπως την καλημερα

δεν ισχυει ε?

δεν ξερω.... δεν το χω ψαξει το θεμα...

Ultra_b
19-06-12, 22:55
καλησπερα σε ολους. Ειμαι 76 κιλα, ποσα mg ω3 πρεπει να παιρνω την μερα? και καθε ποτε? Αυτο που πηρα εχει 1,000 IU vitamin d3 , 1,000mg omega-3 fish oil , EPA (eicosapentaenoic acid) 180 mg , DHA ( Docosahexaenoic Acid) 120 mg και 10mg cholesterol. Λεγετε Natrol Fish oil + vitamin d3. Τα συστατικα αυτα τα εχει στην 1 καψουλα. Αυτο λεει only 1 per day . Δεν ειναι λιγο?

beefmeup
19-06-12, 22:58
διαβαζεις απο πανω να παρεις μια ιδεα..
γενικα λιγες ειναι οι ποσοτητες που λες για οξεα απο ψαρολαδα.

COBRA_STYLE
19-06-12, 23:05
αμα απο το 1γρ τα 300mg ειναι Ω-3 τα υπολοιπα τι ειναι?:unsure:

οπως και να'χει ειναι πολυ μικρη ποσοτητα.

Ultra_b
19-06-12, 23:08
Δηλαδη με 4 καψουλες την ημερα ειμαι οκ ? Αν ναι καθε ποτε να τις παιρνω?

COBRA_STYLE
19-06-12, 23:11
και παλι λιγα ειναι ...μονο απο D εισαι καλα.4000IU δλδ.
Επρεπε να κοιταξεις σε Ultra Omega-3,Super Omega EPA ktl.


στο πρωινο σου και στο μεσημεριανο σου βαλτα.

Giannistzn
19-06-12, 23:11
Εγω 6 θα σου ελεγα, αλλα ειναι και η D μεσα οποτε δεν ξερω τι παιζει εκει.. Αναλογα ποσο θελει να παιρνει ο καθενας. Αυτα που εχεις παρει βασικα ειναι για πεταμα (γνωμη μου) με 300mg/1000 μονο ω-3.

Σπαστες με τα γευματα σου καλυτερα βαλτες.

COBRA_STYLE
19-06-12, 23:16
με τη D δεν εχει θεμα...μεχρι και 10.000ΙU τη μερα φαινεται να ειναι safe.

εγω χθες στο βραδυνο καταπια 14.000IU,ειχα κανει αποχη γιαυτο:P

Lao
19-06-12, 23:27
εγω χθες στο βραδυνο καταπια 14.000IU,ειχα κανει αποχη γιαυτο:P

Tragic :P:P:P

Ultra_b
20-06-12, 00:02
Παιρνω και την πολυβιταμηνη optimen μηπως ερχετε πολυ το d3 ? 6 να παιρνω δηλαδη? 1 σε καθε γευμα η απο 2 στα 3 βασικα γευματα?
Θα ηταν καλο το ω3 και στο βραδυνο?

Lao
20-06-12, 00:16
Παιρνω και την πολυβιταμηνη optimen μηπως ερχετε πολυ το d3 ? 6 να παιρνω δηλαδη? 1 σε καθε γευμα η απο 2 στα 3 βασικα γευματα?
Θα ηταν καλο το ω3 και στο βραδυνο?

Μου αρέσει που ο άλλος σου λέει ότι παίρνει 10 και 14.000 IU την μέρα, και εσύ θεωρείς αξιοσημείωτα τα 300 της Opti-Men... :rolf::rolf::rolf:

Ultra_b
20-06-12, 00:17
Ωραια οποτε θα παιρνω 7 την μερα. 1 και σε καθε γευμα ειναι καλα? Η να τα βαλω ποιο μαζεμενα?

Lao
20-06-12, 00:21
Ωραια οποτε θα παιρνω 7 την μερα. 1 και σε καθε γευμα ειναι καλα? Η να τα βαλω ποιο μαζεμενα?

Κοίτα, το θέμα της ποσότητας της D δεν το χουμε λύσει ακόμα.

Διάβασε αυτό

http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?16833-%CE%92%CE%B9%CF%84%CE%B1%CE%BC%CE%AF%CE%BD%CE%B7-D

Εμένα πάνω από 2.000 IU την μέρα μου φαίνονται πολλά, αλλά δεν μπορώ να μιλήσω με σιγουριά.

cuntface
20-06-12, 19:01
γνωμες για το συγκεκριμενο 49998 (Σύνθεση ανά 1 κάψουλα)
OMEGA 3: 400 mg
OMEGA 6: 120 mg
OMEGA 9: 200 mg
Μια κάψουλα 3 φορές την ημέρα μαζί με το φαγητό

average_joe
20-06-12, 19:10
μετρια περιεκτικοτητα σε ω3.

επισης αν τρως ελαιολαδο, ξηρους καρπους, αυγα δεν χρειαζεσαι ω6- ω9.

επισης αν τρως λιπαρα ψαρια δεν χρειαζεσαι και τα ω3.

απλα πολλοι δεν τρωνε ψαρια οποτε πανε στα ω3.

αν ανηκεις σε αυτη τη κατηγορια παρε σκετα ω3 με μεγαλυτερη περιεκτικοτητα σε EPA/ DHA.

υγ. ωραιο nick!:P

cuntface
20-06-12, 19:12
μετρια περιεκτικοτητα σε ω3.

επισης αν τρως ελαιολαδο, ξηρους καρπους, αυγα δεν χρειαζεσαι ω6- ω9.

επισης αν τρως λιπαρα ψαρια δεν χρειαζεσαι και τα ω3.

απλα πολλοι δεν τρωνε ψαρια οποτε πανε στα ω3.

αν ανηκεις σε αυτη τη κατηγορια παρε σκετα ω3 με μεγαλυτερη περιεκτικοτητα σε EPA/ DHA.

υγ. ωραιο nick!:P
ευχαριστω για το nick ;) τι λες για αυτο 49999 49999 Amount Per Serving % Daily Value
Calories 20
Calories from Fat 20
Total Fat 2 g 3%*
Saturated Fat 0.5 g 3%*
Trans Fat 0 g †
Polyunsaturated Fat 1 g †
Monounsaturated Fat 0.5 g †
Cholesterol 0 mg 0%
Natural Fish Oil Concentrate 2.0 g (2,000 mg) †
Omega-3 Fatty Acids 680 mg †
Eicosapentaenoic Acid (EPA) 360 mg †
Docosahexaenoic Acid (DHA) 240 mg †
Other Omega-3 Fatty Acids 80 mg †

kokolakis
20-06-12, 19:15
τα ultra omega3 απο την Now παλι καλυτερα.... by Lao ;)

average_joe
20-06-12, 19:18
ενα εκ των τριων θα προτεινα.

το πρωτο ειναι πιο ισορροπημενο αλλα βγαζει λιγοτερες δοσεις καθαρων EPA/ DHA(νταξ για mg μιλαμε oποτε εξαρταται στον καθενα)
τα αλλα δυο και καλα δινουν βαρος στο ενα εκ των δυο συστατικων


Super EPA (NOW Foods) (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?16794-Super-EPA-(NOW-Foo...)

Ultra Omega 3 (NOW) (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?17400-Ultra-Omega-3-(NOW)&highlight=...)

DHA-500, 250 EPA (Now Foods) (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?19279-DHA-500-250-EP...)

μπορεις να κοιταξεις και για liquid

cuntface
20-06-12, 19:18
τα ultra omega3 απο την Now παλι καλυτερα.... by Lao ;)

δεν το βρισκω το ultra φιλε ελλαδα υπαρχει σε 2 site εψαξα τπτ

kokolakis
20-06-12, 19:24
ε αφου θες απο ελλαδα περιμενε τον Lao να σου προτεινει :turtle:

εντιτ: ή στειλε του μυνημα

Lao
21-06-12, 01:35
ε αφου θες απο ελλαδα περιμενε τον Lao να σου προτεινει :turtle:

εντιτ: ή στειλε του μυνημα

Μπα, με ρώτησε εδώ:



http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?21623-Fish-oil-(ON)&p=596024&viewfull=1#post596024 :green:

Παιδιά, για να μην μπερδεύεστε... είναι απλό το θέμα.

Κοιτάτε πόσα EPA και DHA βγαίνουν σε κάθε softgel και έτσι ξέρετε την περιεκτικότητα κάθε προϊόντος.

Τα 3 προϊόντα που ανέφερε πριν ο average_joe είναι τα καλύτερα.

raziel13epsilon
10-07-12, 23:57
Aγορασα το FLAXSEED της ΟΝ με 11 ευρω απο τα extreem stores. Οχι ασχημη τιμη θα ελεγα.

average_joe
06-08-12, 23:58
αφηνω ενα λινκ με αναλογιες DHA/ EPA στα ψαρια


http://www.health.gov/dietaryguidelines/dga2005/report/html/table_g2_adda2.htm
δεν ξερω πως να αφησω κατ ευθειαν τον πινακα αν καποιος ξερει ας κανει μια καλη.

ενδιαφερον μου φαινεται οτι το κλασικο ψαρι για ω3 -σολωμος- εχει μεγαλυτερη αναλογια DHA σε σχεση με EPA.

τεσπα προσωπικα τα χω στην ιδια αναλογια αλλα ετσι για την κουβεντα.

Lao
07-08-12, 00:06
δεν ξερω πως να αφησω κατ ευθειαν τον πινακα αν καποιος ξερει ας κανει μια καλη.


Ο πίνακας είναι κείμενο, δεν μπορεί να μεταφερθεί.

Ένας μπακαλίστικος τρόπος είναι με print screen και δημιουργία εικόνας από το Painr, αλλά τρέχα-γύρευε. :P

darksniper87
08-08-12, 19:29
Εγώ συνήθως τα αγοράζω σε bulk μορφή από το ebay.
Ίσως η φθηνότερη λύση για πρόσληψη Ω3 από συμπληρώματα.

giannis_ex
18-08-12, 11:27
Καρδιολογος του ικα κανει για τη συνταγογραφηση? Και τι του λεμε, η κλασικη ατακα "γιατρε μου δε νιωθω πολυ καλα τωρα τελευταια" λετε να πιασει? :green: Και αν με ρωτησει, γιατι τοτε εισαι σα φουσκας, τι του λεω? :P Μηπως η καλυτερη λυση ειναι η ειλικρινεια, εχει δοκιμασει κανεις σας?

demaio13
23-08-12, 00:38
Εγώ παίρνω το Ωμεγα 3 της TESTED NUTRITION.Κάνει 10 ευρω και έχει 100 υγρές κάψουλες

TheEnonymous
01-09-12, 14:51
Γνώμες για τα ω3 της reflex?
52877
52878
2 κάψουλες την ημέρα είναι καλά?

TToni Shark
01-09-12, 15:15
Από 1-2 σε κάθε γεύμα;)

TheEnonymous
01-09-12, 16:10
Δεν απάντησες όμως για το αν είναι καλή επιλογή...
1 κάψουλα ανα γεύμα πολύ δεν είναι?
Δηλαδή αν κάνω 4-5 γεύματα θα χρειαστώ 5 κάψουλες?
Χμμμ...

billys15
01-09-12, 18:24
Μια χαρα ειναι,κλασσικο σκευασμα λιπαρων.Τωρα για την ποσοτητα,5 καψουλες απ'το συγκεκριμενο ειναι σχετικα λιγο.

TheEnonymous
01-09-12, 20:26
Θα τηρήσω αυτό που λέει στις οδηγίες χρήσης,δηλαδή 1 κάψουλα 3 φορές ημερισίως με τα γεύματα.

jim-jimakos
01-09-12, 21:12
Να ρωτησω κάτι...
Βλεπω εδω, αρκετοι φίλοι παραγγελνουν κάψουλες Ω3 απο το εξωτερικο μέσω e-bay.
Kατά πόσο αξιόπιστα (για θεμα υγείας) είναι αυτά τα "σκευάσματα" από ηλεκτρονικά καταστηματα που δεν γνωριζετε??

ευχαριστω

dimitrispump
02-09-12, 20:11
Δεν απάντησες όμως για το αν είναι καλή επιλογή...
1 κάψουλα ανα γεύμα πολύ δεν είναι?
Δηλαδή αν κάνω 4-5 γεύματα θα χρειαστώ 5 κάψουλες?
Χμμμ...

reflex παιρνω κ εγω,3 φορες απο μια καψουλα,ειναι κ φθηνο.

jim-jimakos
03-09-12, 22:19
Να ρωτησω κάτι...
Βλεπω εδω, αρκετοι φίλοι παραγγελνουν κάψουλες Ω3 απο το εξωτερικο μέσω e-bay.
Kατά πόσο αξιόπιστα (για θεμα υγείας) είναι αυτά τα "σκευάσματα" από ηλεκτρονικά καταστηματα που δεν γνωριζετε??

ευχαριστω

εχει καποιος να σχολιασει κάτι?
κάποιο e-shop.. το οποίο να ειναι αξιοπιστο??

ευχαριστω

SPY
03-09-12, 22:37
Προσωπικα αυτη την στιγμη παιρνω μουρουνελαιο της seven seas ( απο φαρμακειο και φτηνο) αλλα μπορεις να παρεις και της reflex απο χορηγο αν θυμαμαι ,μια χαρα ειναι

sTeLaKoS
03-09-12, 22:57
εχει καποιος να σχολιασει κάτι?
κάποιο e-shop.. το οποίο να ειναι αξιοπιστο??

ευχαριστω


http://www.bodybuilding.gr/index.php?page=shop.product_details&flypage=bodybuilding_flypage.tpl&product_id=36&category_id=7&option=com_virtuemart&Itemid=16

:thumbup: (http://www.bodybuilding.gr/index.php?page=shop.product_details&flypage=bodybuilding_flypage.tpl&product_id=36&category_id=7&option=com_virtuemart&Itemid=16)

jim-jimakos
03-09-12, 23:03
http://www.bodybuilding.gr/index.php?page=shop.product_details&flypage=bodybuilding_flypage.tpl&product_id=36&category_id=7&option=com_virtuemart&Itemid=16

:thumbup: (http://www.bodybuilding.gr/index.php?page=shop.product_details&flypage=bodybuilding_flypage.tpl&product_id=36&category_id=7&option=com_virtuemart&Itemid=16)

εννοω απο το εξωτερικο... αδερφε...
επειδη εχουν πολυ καλυτερες τιμες.... αν ειναι "αξιόπιστα"...

ευχαριστω

Giannistzn
05-09-12, 12:35
Προβληματισμος.

Μετα απο κανενα 6μηνο με τα ultra omega 3 της now, (ξανα)πηρα τα super omega epa.
Mε ιδια (πανω κατω) δοσολογια μεταξυ των 2, σε ιδιες ωρες, χωρις ιδιαιτερη αλλαγη στη διατροφη, παρατηρω οτι με τα σουπερ τωρα εχω μια ελαχιστη ενοχληση ("ρεψιμο") μετα απο την καταναλωση τους.

Καμι ιδεα απο που και γιατι μπορει να προερχεται αυτο? Εννοω, ιδιο συμπληρωμα ειναι σχεδον, απο την ιδια εταιρια, και θα το θεωρουσα λογικο να γινεται με τα ultra και οχι με τα super λογω ελαχιστα αυξημενης συγκεντρωσης epa-dha/ cap

Lao
05-09-12, 13:19
Προβληματισμος.

Μετα απο κανενα 6μηνο με τα ultra omega 3 της now, (ξανα)πηρα τα super omega epa.
Mε ιδια (πανω κατω) δοσολογια μεταξυ των 2, σε ιδιες ωρες, χωρις ιδιαιτερη αλλαγη στη διατροφη, παρατηρω οτι με τα σουπερ τωρα εχω μια ελαχιστη ενοχληση ("ρεψιμο") μετα απο την καταναλωση τους.

Καμι ιδεα απο που και γιατι μπορει να προερχεται αυτο? Εννοω, ιδιο συμπληρωμα ειναι σχεδον, απο την ιδια εταιρια, και θα το θεωρουσα λογικο να γινεται με τα ultra και οχι με τα super λογω ελαχιστα αυξημενης συγκεντρωσης epa-dha/ cap

Πιθανόν αυτό να συμβαίνει επειδή τα Ultra είναι enteric coated ενώ τα Super EPA όχι.

Giannistzn
05-09-12, 14:02
Αυτο δεν το ειχα προσεξει. Παρατηρησα εμφανισιακα μια διαφορα, αλλα τη θεωρησα αμελητεα.

Αυτο οντως μπορει να παιζει ρολο στην απορροφηση - πεψη. Θενξ λαο :thumbup:

TheEnonymous
05-09-12, 14:16
:clap:
reflex παιρνω κ εγω,3 φορες απο μια καψουλα,ειναι κ φθηνο.

Anotone
05-09-12, 14:52
Λινελαιο πάρτε παιδιά. 250ml για 6 ευρώ, τόσα το παίρνω, είναι 50% ALA τα λιπαρά του... Συμφέρει...

Lao
05-09-12, 15:05
Λινελαιο πάρτε παιδιά. 250ml για 6 ευρώ, τόσα το παίρνω, είναι 50% ALA τα λιπαρά του... Συμφέρει...

Στο 1 γραμμάριο, πόσα Ω3 βγάζει;

Nikolas_mk2
05-09-12, 15:39
Λινελαιο πάρτε παιδιά. 250ml για 6 ευρώ, τόσα το παίρνω, είναι 50% ALA τα λιπαρά του... Συμφέρει...

Μεγάλη προσοχή με το λινέλαιο παιδιά! Είναι από τα πιο ευαίσθητα λάδια που υπάρχουν,οξειδώνεται πολύ εύκολα με την θερμοκρασια και το οξυγόνο.Πρέπει να καταναλώνεται γρήγορα και τα μαγαζιά που το πουλάνε πρέπει πάντα να το έχουν σε ψυγείο-το ιδιο και στο σπίτι-επίσης το λινέλαιο ΔΕΝ μαγειρεύεται και ΔΕΝ μπαίνει σε ζεστα φαγητά,μόνο σε σαλάτες... :thumbup:

crewskas
05-09-12, 18:56
Πήρα αυτό:

53032

53033

Μία κάψουλα, 3 φορές τη μέρα μου λέει.

Πώς το βλέπετε από ότι δίνει;
Η καρτέλα επάνω γράφει για μία κάψουλα, άρα ανά ημέρα, πάνε όλα χ3...

TToni Shark
05-09-12, 20:35
Εγώ παίρνω το FlaxSeed oil Soft Gels της ON που έχει Ω3,Ω6 και Ω9.

Και εγώ το ίδιο:thumbup:

lila_1
06-09-12, 16:08
Προσωπικα αυτη την στιγμη παιρνω μουρουνελαιο της seven seas ( απο φαρμακειο και φτηνο) αλλα μπορεις να παρεις και της reflex απο χορηγο αν θυμαμαι ,μια χαρα ειναι

An είναι αυτό που νομίζω έχει χάλια αναλογία τιμής-περιεκτικότητας
50 EPA 50 DHA ανά κάψουλα...
:turtle:

vaggan
06-09-12, 16:17
An είναι αυτό που νομίζω έχει χάλια αναλογία τιμής-περιεκτικότητας
50 EPA 50 DHA ανά κάψουλα...
:turtle:μπορει να εννοει το μπουκαλι το επινα παλια μονο για τους σκληρους του ειδους:puke:http://www.pharmshop.gr/Image_Gallery/Pr_3671.jpg (http://www.pharmshop.gr/gr/ProductView.aspx?Prod_Id=3222&cat=93)

lila_1
06-09-12, 16:34
same thing μόνο που αυτό σου δίνει και 100 θερμίδες ανα κουταλιά, με χάλια γέυση, μικρή περιεκτικότητα και κακή τιμή :green:

Lao
07-09-12, 11:46
Μην μπερδεύετε το μουρουνέλαιο με τα Ω3 προϊόντα.

Το μουρουνέλαιο έχει κυρίως βιταμίνες A και D (και λίγα ψιλά από Ε) και σε ό,τι αφορά τα Ω3 λιπαρά οι ποσότητες είναι πολύ μικρές.

Αν θέλετε Ω3, να προτιμάτε τα ανάλογα προϊόντα.

Anotone
08-09-12, 17:52
Στο 1 γραμμάριο, πόσα Ω3 βγάζει;

http://nutritiondata.self.com/facts/fats-and-oils/7554/2

Βγάζει 53γρ Ω3 και 12γρ Ω6 στα 100γρ. Οπότε 530mg θα έλεγα.

Σωστός ο Νικόλας, θέλει προσοχή το λινελαιο...

polo0
11-09-12, 23:27
πιστευετε οτι τα ω3 θα με βοηθησουν,στις αρθρωσεις γνκα για λειανση,απο το μγζ με τα βιολογια μου ειπε πως κανει πολυ καλη δουλεια,εσεις τι λετε?:unsure:

chili
11-09-12, 23:53
οχι...βασικα εγω το θεωρω μουφα καθως περα απο τα περι υγειας που κανει καλο εμενα δε μου κανε τπτ αλο

chris corfu
13-09-12, 04:02
κι ομως βοηθανε..

Lao
23-09-12, 15:07
πιστευετε οτι τα ω3 θα με βοηθησουν,στις αρθρωσεις γνκα για λειανση,απο το μγζ με τα βιολογια μου ειπε πως κανει πολυ καλη δουλεια,εσεις τι λετε?:unsure:

Έχοντας μεγάλη εμπειρία στο θέμα αυτό λόγω συνεχούς καταπόνησης των αρθρώσεων μιας και είμαι πολεμικοτεχνίτης, μπορώ να πω ότι τα Ω3 βοηθάνε, αλλά σε βάθος χρόνου και πάντοτε με την προϋπόθεση ότι το προϊόν είναι υψηλής περιεκτικότητας.

sioutas
12-10-12, 01:13
Εμένα πάντως τα Ω3 με βοήθησαν πάρα πολύ στο να μειωθούν στο ελάχιστο οι φλεγμονές της επικονδυλίτιδας. Είναι MUST. Άσε που βοηθάνε στον καθαρισμό των αρτηριών από τα λίπη και στη δραστική μείωση των τριγλυκεριδίων. Διαβάστε να μαθαίνετε: --> http://kosmaser.wordpress.com/2008/12/07/ας-μιλησουμε-για-το-ιχθυελαιο/#comment-481

Εγώ παίρνω απ΄το φαρμακείο με 15Ε, το εξής:
*************
Έχουν μεγάλη περιεκτικότητα σε ω3 και EPA DHA τα οποία είναι τα βασικά αντιοξειδωτικά. Με 1 κάψουλα την ημέρα έχεις 750mg Ω3 και είσαι κοπλέ.

Το μουρουνέλαιο δεν πρεπει να καταναλώνεται πάνω από δίμηνο γιατί προκαλεί βλάβες στο συκώτι.

COBRA_STYLE
12-10-12, 10:21
"με μια καψουλα τη μερα εισαι κομπλε"???Ειδικα για ελεγχο λιπιδιων κτλ ουτε καν...


το μουρουνελαιο δε θελει πολυ τακτικη χρηση γτ υπαρχει πιθανοτητα υπερβιταμινωσης σε Α και D.

morgoth
12-10-12, 10:51
ποση πρέπει να ειναι η ημερισια προσληψη Ω3?? υπάρχει καποιος κανονας που την υπολογιζει?

beefmeup
12-10-12, 11:02
μαν ειναι ολα γραμμενα απο πισω..η δραση τους στον ανθρωπο κ οι βελτιστες δοσολογιες,ειναι βαση μελετων..

Arlond
16-04-13, 12:37
παιδια παιρνω ωμεγα3 εδω και ενα μηνα και νιωθω οτι τα ματια μου ειναι πιο ξεκουραστα μιας και λογο δουλειασ ειμαι 14 ωρες την μερα στον υπολογιστη
βεβαια μπορει να ναι και πλασιμπο αλλα δεν ξερω! θελω να ρωτησω ποσο καιρο κανει να τα παιρνουμε συνεχομενα

amateur666
16-04-13, 13:37
δεν χρειαζεται κυκλο..

Aristosdem
16-04-13, 13:58
Εγω χρησιμοποιώ αυτο http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?25567-CLA-(Warriorlab)& και αυτο http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?25695-Fish-oil-(Warriorlab)&

eliott
14-10-13, 03:10
παιδια θελω να παρω omega3 ενα συπληρωμα. ποιο προτεινεται? εχω βρει κατι απο now foods omega3. και κατι ακομα να ρωτησω..καλο ειναι να παρω omega3 mono i na einai omega 3-6-9??

Feygatos...
17-10-13, 20:05
Εγώ πέρνω μια omega 3 και μια 3-6-9.

Η now έχει μπόλικα, έχει τα omega 3, μετά τα super omega 3 και τέλος τα ultra omega 3, τα τελευταία πέρνω εγώ είναι με τη μεγαλύτερη δόση (500/250)

eliott
23-10-13, 18:41
παρειγγειλα αυτα τα ωμεγα3 Nowfoods OMEGA-3 1000mg 50 S.GELS και ειδα στα συστατικα οτι λεει περιεχει παραγωγα σογιας>>

Η κάθε κάψουλα περιέχει:Flaxseed Oil:700mg,Evening Primrose Oil:150mg,Canola Oil:130mg,Black Currant Oil:10mg,Pumpkin Seed Oil:10mg.Άλλα Συστατικά: Softgel Capsule (gelatin, glycerin, water). Περιέχει συστατικά ψαριών (sardines, anchovies, mackerel) και παράγωγα σόγιας. ΔΕΝ Περιέχει: ζάχαρη, αλάτι, άμυλο, μαγιά, σιτηρά, γλουτένη, καλαμπόκι, γάλα, αυγά, οστρακοειδή ή συντηρητικά.

margarita02
23-10-13, 21:38
H σόγια στα συμπληρώματα είναι αναγκαίο κακό. Τα υπόλοιπα της now foods τα έλεγξες; Στο συγκεκριμένο οι πηγές ω3 είναι φυτικής προέλευσης κυρίως. Δεν ξέρω ας βοηθήσει κάποιος εάν ξέρει περισσότερα. Όλα αυτά τα λάδια από το flaxseed oil έως το Pumpkin seed oil τί ακριβώς εξυπηρετούν;

Εάν δεις και σε πειράξουν σταμάτησέ τα και την επόμενη φορά να θυμάσε πως τα ω3 στα συμπληρώματα είναι καλύτερα να προέρχονται από ζωικές πηγές. Να θυμάσαι επίσης και την βιτ. Ε. Αυτά πάνε μαζί.

Lao
25-10-13, 02:08
Να θυμάσαι επίσης και την βιτ. Ε. Αυτά πάνε μαζί.

Τι εννοείς;

margarita02
25-10-13, 15:05
Εννοώ πως τα ω3 είναι πολυακόρεστα λιπαρά οξέα και άρα οξειδώνονται με το που μπαίνουν στο σώμα. Η οξείδωση έχει ως αποτέλεσμα την δημιουργία ελεύθερων ριζών στον οργανισμό μας ο οποίος θα κινητοποιήσει του αντιξειδωτικούς του μηχανισμούς για να τις εξουδετερώσει. Πολλά από τα συμπληρώματα ω3 γνωστών φαρμακευτικών εταιρειών περιέχουν μαζί με το ιχθυέλαιο και μείγμα τοκοφερολών ακριβώς γι αυτόν τον λόγο.

Η βιτ.Ε πολλές φορές που περιέχουν δεν αρκεί και χρειάζεται συμπληρωματική. Διαφορετικά θα χρησιμοποιηθούν οι αποθήκες του οργανισμού. Νομίζω και το Omacor που έχει αναφερθεί πιο πάνω περιέχει λίγη βιτ Ε.

Δεν ξέρω εάν κάνω κάπου λάθος αλλά με όσα έχω διαβάσει αυτό έχω καταλάβει και αυτό προσέχω όταν χρησιμοποιώ ω3.

Ένα παράδειγμα είναι αυτό http://www.douni.gr/?section=etairia&subsection=product&manufacturer=3&category=78&id=183

Lao
25-10-13, 15:18
Εννοώ πως τα ω3 είναι πολυακόρεστα λιπαρά οξέα και άρα οξειδώνονται με το που μπαίνουν στο σώμα. Η οξείδωση έχει ως αποτέλεσμα την δημιουργία ελεύθερων ριζών στον οργανισμό μας ο οποίος θα κινητοποιήσει του αντιξειδωτικούς του μηχανισμούς για να τις εξουδετερώσει. Πολλά από τα συμπληρώματα ω3 γνωστών φαρμακευτικών εταιρειών περιέχουν μαζί με το ιχθυέλαιο και μείγμα τοκοφερολών ακριβώς γι αυτόν τον λόγο.

Η βιτ.Ε πολλές φορές που περιέχουν δεν αρκεί και χρειάζεται συμπληρωματική. Διαφορετικά θα χρησιμοποιηθούν οι αποθήκες του οργανισμού. Νομίζω και το Omacor που έχει αναφερθεί πιο πάνω περιέχει λίγη βιτ Ε.

Δεν ξέρω εάν κάνω κάπου λάθος αλλά με όσα έχω διαβάσει αυτό έχω καταλάβει και αυτό προσέχω όταν χρησιμοποιώ ω3.

Ένα παράδειγμα είναι αυτό http://www.douni.gr/?section=etairia&subsection=product&manufacturer=3&category=78&id=183

Μαργαρίτα, check: http://lpi.oregonstate.edu/infocenter/othernuts/omega3fa/

EDIT: Για να μην ψάχνεις



Vitamin E

Outside the body, PUFA become rancid (oxidized) more easily than SFA. Fat-soluble antioxidants, such as vitamin E, play an important role in preventing the oxidation of PUFA. Inside the body, results of animal studies and limited data in humans suggest that the amount of vitamin E required to prevent lipid peroxidation increases with the amount of PUFA consumed (232). One widely used recommendation for vitamin E intake is 0.6 mg of alpha-tocopherol per g of dietary PUFA. This recommendation was based on a small study in men and the ratio of alpha-tocopherol to LA in the U.S. diet, and has not been verified in more comprehensive studies. Although EPA and DHA are easily oxidized outside the body, it is presently unclear whether EPA and DHA are more susceptible to oxidative damage within the body (233). High vitamin E intakes have not been found to decrease biomarkers of oxidative damage when EPA and DHA intakes are increased (234, 235), but some experts believe that an increase in PUFA intake, particularly omega-3 PUFA intake, should be accompanied by an increase in vitamin E intake (1).

Επειδή με την Ε καλό είναι να μην παίζουμε και τα Ω3 υποτίθεται ότι τα παίρνουμε για μεγάλα διαστήματα, προσωπικά δεν το βλέπω ως κριτήριο αγοράς το να έχει το Χ προϊόν και Ε.

margarita02
25-10-13, 15:47
To διάβασα Λάο. Τελικά η Ε δεν είναι απαραίτητη και οι φυτικές πηγές ίσως είναι καλύτερες;

Lao
25-10-13, 15:52
To διάβασα Λάο. Τελικά η Ε δεν είναι απαραίτητη και οι φυτικές πηγές ίσως είναι καλύτερες;

Δεν βλέπω κάποιο λόγο να πιστεύουμε ότι οι φυτικές πηγές είναι προτιμότερες.

Προσωπικά, έχω επιλέξει 2-3 προϊόντα της NOW που είναι καθαρά από μέταλλα κτλ, έχουν περιεκτικότητα 60-70% και δεν δίνω έναν σκασμό λεφτά και είμαι ΟΚ.

Τέλος, στην Ε βάζουμε ένα ερωτηματικό προς το παρόν σε σχέση με τα Ω3, αν και δε νομίζω να έχει τόση σημασία. Έτσι και αλλιώς, και λαδάκι τρώμε, όλο και κάποια multi παίρνουμε :green: οπότε το να προσθέτουμε και άλλη δεν βλέπω να έχει κάποιο όφελος, τουλάχιστον για εμάς που ζούμε στην Ελλάδα.

margarita02
25-10-13, 16:11
Σε όλα αυτά που λες μπορεί να έχεις δίκιο. Οι έρευνες είναι λίγο μπερδεμένες στο site που διάβασα ειδικά αυτή με τις φόρμουλες των μωρών και δύσκολα βγαίνουν συμπεράσματα.

Με την Ε δεν εννοούσα να πάρει κανείς περισσότερη από αυτήν που ήδη παίρνει. Το ανέφερα για τον Eliott που πρώτη φορά έψαχνε για συμπλήρωμα
ω3 απλά να έχει υπόψιν του και για την βιτ. Ε. Δεν ξέρω εάν παίρνουμε αρκετή Ε από τη διατροφή. Τόσο πολύ λάδι τρώμε; Περισσότερα χάπια έχω την εντύπωση ότι καταπίνουμε.

PanosGlyf
16-01-14, 16:32
Μιας και δε τρώω καθόλου ψάρια , λέω να μη μπω στη διαδικασία των συμπληρωμάτων ω3 , αλλά να πάρω λινέλαιο και να τρώω 1 κουταλιά τη μέρα μαζί με τη σαλάτα.
Έχει κάνει κανείς σύγκριση συμπληρωμάτων ΦΑΡΜΑΚΕΙΟΥ ω3 με σκέτο λινέλαιο να μας πει ΑΝ είδε κάποια διαφορά?
Επίσης το μόνο που με ανησυχεί με το λινέλαιο είναι μην επιφέρει τίποτα εντερικά προβλήματα! :P
Αλλιώς ή δεύτερη επιλογή είναι ο λιναρόσπορος , να τον τρώω το βράδυ πριν κοιμηθώ.

SotosTheBoss
20-01-14, 19:01
Σαν τι διαφορά περιμένεις να δεις με τα Ω3;

cuntface
20-01-14, 19:39
Σαν τι διαφορά περιμένεις να δεις με τα Ω3;

σε μερικα χρονια θα δεις τιν διαφορα αυτο ειναι το μονο σιγουρο

SotosTheBoss
20-01-14, 19:42
Σωματική διαφορα εννοείς απο ω3;;;




Sent from my iPhone using Tapatalk

cuntface
20-01-14, 19:59
Σωματική διαφορα εννοείς απο ω3;;;




Sent from my iPhone using Tapatalk

οχι στην υγεια της καρδιας του σωματικεσ διαφορες απο Ω3 δεν νομιζω να δει δεν ξερω αν βοηθανε στην λιποδιαλυση νομιζω πως βοηθανε

SotosTheBoss
20-01-14, 20:12
Καλα ναι αυτο λέω και εγω ότι σωματική διαφορα δεν βλέπεις με ω3
Απο θεμα υγείας ειναι σούπερ


Sent from my iPhone using Tapatalk

lila_1
20-01-14, 21:23
σωματική διαφορά με ω3 βλέπεις όταν έχεις φλεγμονές σε τένοντες. Μειώνουν κατά πολύ τον πόνο και το stiffness

SotosTheBoss
20-01-14, 21:27
Σωματική διαφορά λέμε όσον αφορά την υπερτροφία

BodyDesign
20-01-14, 23:45
Τα ιχθυελαια ειναι απο τα καλυτερα και ποιο βασικα συμπληρωματα. Ειναι οτι ποιο κοντινο εχουμε βρει στο ελιξιριο της ζωη. Εμφανισιακα θα σου προσφερει πλεονεκτηματα, αφου βοηθαει να χαθει λιπος απο την κοιλια συγκεκριμενα [university of Australia], και οδηγει σε αυξημενη προτείνικη συνθεση. Δρα επισης αντιγηραντικα.
Περα απο την εμφανιση, βοηθαει σε καλητερη λειτουργεια του εγκεφαλου και ενα σωρο πλεονεκτηματα ακομη.
Και το μουρουνελαιο καλο ειναι, αλλα οχι σαν τα ιχθυελαια.
Βεβαια, απο την αλλη μερια, ενα πανεπιστημιο προσφατα εβγαλε μια ερευνα οτι μπορουν να προκαλεσουν καρκινο στον προστατη, οπως ολα τα λιπαρα ψαρια .
http://www.health.harvard.edu/blog/fish-oil-friend-or-foe-201307126467
Εγω παντως συνεχιζω να τα χρησιμοποιω, οπως και να τρωω λιπαρα ψαρια. Μαζι με πολυβιταμινες και προτεϊνη θαρρω πως ειναι τα 3 ποιο βασικα συμπληρωματα( ναι, ακομα ποιο σημαντικα και απο κρεατινη και αμινοοξεα).
Προτιμω της on αφου εμπιστευομε την εταιρια ( προσωπικη προτιμηση οχι οτι αλλοι δεν βγαζουν σωστα ελαια), και μου αρεσει η σχεση τιμης/ ποιοτητας.
Μπορεις να χρησιμοποιεις 2 με 3 γραμμαρια την μερα, ομως γινετε και παραπανω. Ο Zyzz πχ επαιρνε 6 γρ. την ημερα, ομως καλο θα ειναι να ακολουθεις της οδηγιες του κατασκευαστη.

SotosTheBoss
21-01-14, 12:30
Και εγω στα 6 γρ την μερα ειμαι


Sent from my iPhone using Tapatalk

MindOverMatter
21-01-14, 15:35
Τα ιχθυελαια ειναι απο τα καλυτερα και ποιο βασικα συμπληρωματα. Ειναι οτι ποιο κοντινο εχουμε βρει στο ελιξιριο της ζωη.

Nαι, θα διαφωνήσω 100% με το παραπάνω.

Στο παρελθόν είχα πέσει κ εγώ "θύμα" των ισχυρισμών για το ιχθυέλαιο και για περίπου μια διετία έπαιρνα ιχθυέλαιο καθημερινά (από 2-3 έως και 10-12 χάπια). Είναι πάρα πολλά τα άρθρα που λίγο-πολύ υποστηρίζουν το παραπάνω (ότι δηλαδή το ιχθυέλαιο είναι "οτι ποιο κοντινο εχουμε βρει στο ελιξίριο της ζωής" και τέτοια κουραφέξαλα).

Μια πιο προσεκτική ανάλυση της σχετικής ερευνητικής βιβλιογραφίας δείχνει ότι τέτοιοι ισχυρισμοί είναι ανυπόστατοι. Σε αρκετές έρευνες σε "ειδικούς πληθυσμούς" (πχ άτομα που έχουν υποστεί καρδιακό επισόδειο, ή ασθενείς με αλτσχάιμερ) έχουν βρεθεί θετικές επιδράσεις, και τα ευρήματα αυτά έχουν κυκλοφορήσει ως ενδείξεις ότι το ιχθυέλαιο σχεδόν κάνει θαύματα. Υπάρχουν κάποια προβλήματα με αυτό:
1. οι περισσότερες από αυτές τις έρευνες είναι προκαταρκτικές, και "προκαταρκτικές έρευνες" (preliminary studies) γίνονται για να δείξουν αν το πεδίο χρίζει περαιτέρω έρευνας, όχι για να βγάλουν τελικά αποτελέσματα για το αν μια παρέμβαση είναι αποτελεσματική ή όχι
2. κοιτώντας ανασκοπήσεις και μετα-αναλύσεις της βιβλιογραφίας (που αναλύουν τις γενικότερες τάσεις των αποτελεσμάτων από πολλές ξεχωριστές έρευνες), δεν υπάρχουν ενδείξεις ότι το ιχθυέλαιο έχει θετικές επιδράσεις στον γενικό πληθυσμό (link (http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22968891)), αλλά ακόμα και σε μερικούς ειδικούς πληθυσμούς (link (http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22493407)).
3. αν οι έρευνες δείχνουν συγκεκριμένες θετικές επιδράσεις σε ειδικές ομάδες (πχ σε ασθενείς αλτσχάιμερ, ή σε διαβητικούς τύπου 2, ή σε εγγύους), αυτό δεν σημαίνει ότι θα υπάρχουν θετικές επιδράσεις για τον γενικό πληθυσμό. Δηλαδή, για κάποιον που είναι σχετικά υγιής, δεν έχει πάσχει από συγκεκριμένα χρόνια νοσήματα, και σε γενικές γραμμές προσέχει την διατροφή του (όπως, φαντάζομαι, τα περισσότερα μέλη του φόρουμ), δεν υπάρχουν στοιχεία που να λένε ότι θα ωφεληθεί αν πάρει συμπλήρωμα ισχθυελαίου.
4. το ιχθυέλαιο είναι κάτι που μπορεί να έχει μακροπρόθεσμές συνέπειες (όπως και οι λιποδιαλυτές βιταμίνες, είναι κάτι που αποθηκεύεται μακροπρόθεσμα και μπορεί να επιδρά σε λιπώδεις ή λιποπρωτεϊνικούς ιστούς του σώματος) που σημαίνει ότι η μακροπρόθεσμη κατανάλωσή του δεν αποκλείεται να έχει και παρενέργειες (πχ, σε αυτό το άρθρο (http://raypeat.com/articles/articles/fishoil.shtml) ο συγγραφέας επιχειρηματολογεί για πιθανές αρνητικές επιδράσεις των ω-3).


Προσωπικά σταμάτησα να παίρνω ιχθυέλαιο το καλοκαίρι του 2012. Δεν είδα καμμία απολύτως διαφορά ή αρνητική εξέλιξη στην γενική υγεία μου ή στα συγκεκριμενα μυοσκελετικά προβλήματα που αντιμετώπιζα (που ήταν και ο λόγος που είχα ξεκινήσει να παίρνω ιχθυέλαιο στο παρελθόν). Από πλευράς προσωπικής φιλοσοφίας κρίνω λανθασμένο να βάζω στο σώμα μου κάτι για το οποίο δεν υπάρχουν επαρκείς αποδείξεις (ή έστω ενδείξεις!) ότι θα έχει συγκεκριμένα θετικά αποτελέσματα, ειδικά όταν δεν αποκλείεται να έχει και αρνητικές συνέπειες.


Το προσωπικό μου σχόλιο είναι αν ενδιαφέρεσαι για κάποιο άτομο με κάποια συγκεκριμένη πάθηση (είτε είναι για εσένα είτε για κάποιον φίλο/συγγενή), ψάξε/ρώτα τί ακριβώς λέει η βιβλιογραφία για τον συγκεκριμένο πληθυσμό. Αν είσαι υγιής και δεν ανοίκεις σε κάποια "ειδική ομάδα", τότε δεν υπάρχει επαρκής δικαιολόγηση να πάρεις ω-3. Αν θες να πάρεις σώνει και καλά, οπωδήποτε απόφυγε τις μεγάλες δώσεις που μπορεί να ενέχουν και μεγαλύτερο κίνδυνο.

margarita02
21-01-14, 16:05
:thumbup:

Ένα μεγάλο μπράβο για την διατύπωση. Εξ αιτίας της παραπληροφόρησης φορτωνόμαστε με χίλια δυο και το φωνάζουμε δεξιά κι αριστερά να το κάνουν κι άλλοι. Κάποιοι προφανώς κερδίζουν από αυτό. Εις βάρος μας είναι.

morgoth
21-01-14, 16:15
αν δεν τρως καθολου ψαρι (ή τρως αντε μια φορα τη βδομαδα), δεν θα συμπληρώσει τη διατροφή σου η προσληψη ω3?

margarita02
21-01-14, 16:48
Γιατί να μην φας ψάρι για συμπληρώσεις τη διατροφή σου;

MindOverMatter
21-01-14, 17:23
αν δεν τρως καθολου ψαρι (ή τρως αντε μια φορα τη βδομαδα), δεν θα συμπληρώσει τη διατροφή σου η προσληψη ω3?

Καλή και "δίκαιη" η ερώτησή σου.

Η αλήθεια είναι ότι δεν υπάρχουν δεδομένα και αν κανείς σου πει "θα σου κάνει καλό" ή "δεν θα σου κάνει καλό" σου λέει ψέματα, επειδή απλά δεν ξέρουμε (δεν υπάρχει έρευνα που να ελέγχει "αν δεν τρως καθόλου ψάρι είναι καλύτερο ή χειρότερο να παίρνει συμπλήρωμα ω-3?").

Αυτό που ξέρουμε είναι ότι οι έρευνες στον γενικό πληθυσμό δεν έχουν δείξει ωφέλη, και εγώ υποθέτω ότι ο "γενικός πληθυσμός" δεν καταναλώνει λιπαρά ψάρια με την σέσουλα. Επίσης να θυμάσαι ότι τα λιπαρά οξέα, όπως κάθε άλλη λιποδιαλυτή ουσία, αποθηκεύονται και παραμένουν στον οργανισμό για αρκετό καιρό (γνωστό παράδειγμα η βιταμίνη D που είναι λιποδιαλυτή, που την αποθυκεύεις και που ακόμα και αρκετό καιρό να μην πάρεις ή να μην έχεις έκθεση στον ήλιο δεν σημαίνει ότι θα έχεις έλλειψη), οπότε δεν χρειάζεται να έχεις ιδιαίτερα συχνή πρόσληψη (όπως χρειάζεται για άλλα συστατικά, όπως πρωτεΐνη ή υδατοδιαλυτά μικροθρεπτικά συστατικά).

Εγώ προσωπικά (που στο παρελθόν έπαιρνα για καιρό, ακόμα και σε μεγάλες ποσότητες) θεωρώ ότι δεν υπάρχουν επαρκείς αποδείξεις/ενδείξεις για να πάρω, αλλά ο καθένα αξιολογεί τα στοιχεία μόνος του. Αν στο μέλλον βγει πειστική βιβλιογραφία που να δείχνει ότι υπάρχει λόγος να πάρω θα αναθεωρήσω, αλλά προς το παρόν κάτι τέτοιο δεν υπάρχει. Το σχόλιό μου είναι ότι αν έπαιρνα ιχθυέλαιο με την λογική ότι δεν τρώω καθόλου ψάρι, θα έπαιρνα μικρές ποσότητες (πχ 3-4 γραμμάρια την εβδομάδα) για να πέφτω μέσα ότι αποφεύγω την "πλήρη έλλειψη" αλλά παίρνω ποσότητες που μάλλον δεν είναι αρκετές για σημαντικές μακροχρόνιες παρενέργειες.

SkillBill
21-01-14, 21:21
μια καλη πηγη ω3 ειναι τα καρυδια..20 (λιγοτερο απο μια χουφτα) γραμμαρια καλυπτουν τις ημερησιες αναγκες μου (80 κιλα) σε οσες βασεις με τροφιμα το χω ψαξει..
δεν ξερω γιατι δεν το αναφερει κανεις και κολλανε ολοι με τις καψουλες..βαλτε απλως το βραδυ με το γιαουρτακι,αντε να φευγουν τζαμπα λεφτα σε συμπληρωματα (κλασσικα..),ουτε καρδιοπαθεις να ειμασταν.

BodyDesign
22-01-14, 07:10
Ενδιαφερον. Κοιτα, επειδη οιστευεις οτι επεσες θυμα marketing, δεν σημαινει οτι ειναι κ ετσι.
1.Ενταξη, καταλαβες απο μια φραση πως εχω διαβασει καποια αρθρα, ομως τι σε κανει να πιστευεις πως αντλω της πληροφοριες μου απο κι αποκλειστικα, ειδικα οταν ειναι γνωστο πως τα ποιο πολλα σχετικα περιοδικα, ψηφιακα η τυπωμενα, ανηκουν στης ιδιες εταιριες που πουλανε τα συμπληρωματα και ειδικα οταν βλεπεις πως εχει ενα λινκ ολο κ ολο τ ποστ μου και αυτο ειναι απο διαςημο πανεπσιτημιο, το οποιο μαλιστα το εχω προσθεσει για να διξω πιθανες παρενεργειες, σε μια προσπαθεια να ειμαι οσο αντιμειμενικος γινετε. Because, fck logic....
2. Δηλαδη, επαιρνες 12 γρ. Την μερα ποσο καιρο, και δεν μπορεσες να καταλαβεις αν επιδρα θετικα η οχι; Συνεχιςες ομως να τα παιρνεις επιδη καπου διαβαςες οτι πρεπει; Και λες, οτι περιμενεις να διαβασεις καποια ερευνα, να σου αποδειξει παλι το αντιθετο για να ξανααρχισεις να τα παιρνεις; Ε; Εγω φιλε τα προτεινω γιατι βλεπω πανω μου πως με βοηθανε απιστευτα με καποιες φλεγμονες σε τενοντες, πραγμα που σημαινει πως εχει αντιγλεγμονωδη δραση, χρησιμη για ατομα που γυμναζοντε, αφου το σωμα μας ολη την ωρα εχει να Αντιμετοπισει καποια φλεγμονη. Επισης παρατηρω πως με βοηθαει να στεγνωσω ενα κλικ.
3. Αν η συσορευσεις λιπαρων που λες ητανε τοσο επικινδυνες, λαοι που στηριζοντε στην κατααναλωση τετοιων ψαριων, η στηριζοντουσαν στο παρελθον σε αυτα, δεν θα ειχαν επιβιωση....
4. Καλα τα καρυδια, ομως δεν ειναι το ιδιο, δες το λινκ νουμερο 3. Επειδη ειναι και τα 2 ω3 δεν σημαινει οτι επιδρανε το ιδιο, ειδικα απο την στιγμη που το ενα ειναι φυτικο και το αλλο ζωικο. Οχι πως αυτο σημαινει πως δεν ειναι καλη συνηθεια οι η ξηρη καρποι.
5. Οσο για το ντε και καλα συμπληρωματα, θα δεις, σε ενα απο τα λινκς παραακτω λεει πως δεν ειναι σιγουρη κατα ποσο τα ψαρια απο ιχθυοκαλλιεργιες ειναι χρησιμα οσον αφορα περιεκτηκοτιτα σε ω3, αφου αυτα απαιτουν σημπληρωμα. Βλεπεις, κατι τετοια παραδειγματα, γιατι ειναι πολλα, αλλο ενα που μου ερχετε ειναι το μειωμενο Cla σε αγελαδες και γαλα, επειδη ειχαμε την φαϊνη ιδεα να αντικαταστησουμε το γρασιδι της με τροφη, ειναι το πραγματικο προβλημα πιστευω. Οσο η τροφες εξελισσοντε με μονο κρητηριο να βγαλουν ποιο πολλα χρηματα ορισμενοι, ειναι αναμενομενο να εχουμε ελλειψης σε θρεπτικα συστατικα, τα οποια και προσπαθουμε να αντιμετοπισουμε συμπληρωνοντας την διατροφη. Καταλαβαινω πως σε ενοχλει το γεγονος οτι προσθετουμε κατι τεχνητο στην διατροφη μας, ομως καταλαβε πως αυτη πλεον καθε αλλο απο φυσικη ειναι. Πολυ φοβαμε πως στο μελλον, αν δεν κανουμε κατι για αυτο, που δεν το βλεπω, και πεσουν ακομη ποιο πολυ οι ποιοτητες τον τροφων, τα συμπληρωματα θα γινουν καθημερινο στανταρ για ολους, οχι μονο για αθλητες που τυγχανει να εχουμε αυξημενες αναγκες. Και θα ανησηχουσα πραγματικα για το οτι πχ στην ασια δοκιμαζουν σκονες πρωτεινης πχ απο εντομα..( Απο ενα αρθρο αυτο το διαβασα αυτο με τα εντομΑ, δεν ξερω ποσο βασιμο ειναι).
6. Ερευνες που δειχνουν αυτα που λεω σχετικα με τα ιχθυελαια ( προσεξε, ερευνες, οχι αρθρα απο φιτνες περιοδικα)
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19460115
http://www.sciencedaily.com/releases/2012/11/121128143547.htm Karidia
http://umm.edu/health/medical/altmed/supplement/omega3-fatty-acids

MindOverMatter
22-01-14, 13:17
Ενδιαφερον. Κοιτα, επειδη οιστευεις οτι επεσες θυμα marketing, δεν σημαινει οτι ειναι κ ετσι.
1.Ενταξη, καταλαβες απο μια φραση πως εχω διαβασει καποια αρθρα, ομως τι σε κανει να πιστευεις πως αντλω της πληροφοριες μου απο κι αποκλειστικα, ειδικα οταν ειναι γνωστο πως τα ποιο πολλα σχετικα περιοδικα, ψηφιακα η τυπωμενα, ανηκουν στης ιδιες εταιριες που πουλανε τα συμπληρωματα και ειδικα οταν βλεπεις πως εχει ενα λινκ ολο κ ολο τ ποστ μου και αυτο ειναι απο διαςημο πανεπσιτημιο, το οποιο μαλιστα το εχω προσθεσει για να διξω πιθανες παρενεργειες, σε μια προσπαθεια να ειμαι οσο αντιμειμενικος γινετε. Because, fck logic....

Δεν είπα κάπου ότι "αντλείς τις πληροφορίες σου αποκλειστικά από περιοδικά fitness". Στο προηγούμενο post έκανα συγκεκριμένα σχόλια για την ερευνητική βιβλιογραφία.

To link που συμπεριέλαβες από το Harvard λέει τα εξής:
- αν ο γιατρός σου έχει πει να παίρνεις ιχθυέλαιαο για κάποια παθολογία, πάρε την δοσολογία που σου συνταγογράφησε
- αν το παίρνεις μόνος σου χωρίς να έχεις κάποια παθολογία, ίσως να ήταν καλό να αναθεωρήσεις


2. Δηλαδη, επαιρνες 12 γρ. Την μερα ποσο καιρο, και δεν μπορεσες να καταλαβεις αν επιδρα θετικα η οχι; Συνεχιςες ομως να τα παιρνεις επιδη καπου διαβαςες οτι πρεπει; Και λες, οτι περιμενεις να διαβασεις καποια ερευνα, να σου αποδειξει παλι το αντιθετο για να ξανααρχισεις να τα παιρνεις; Ε; Εγω φιλε τα προτεινω γιατι βλεπω πανω μου πως με βοηθανε απιστευτα με καποιες φλεγμονες σε τενοντες, πραγμα που σημαινει πως εχει αντιγλεγμονωδη δραση, χρησιμη για ατομα που γυμναζοντε, αφου το σωμα μας ολη την ωρα εχει να Αντιμετοπισει καποια φλεγμονη. Επισης παρατηρω πως με βοηθαει να στεγνωσω ενα κλικ.
Τα έπαιρνα επειδή είχα προβλήματα με φλεγμωνές (τενοντίτιδες, χονδροπάθειες και οστικά οιδήματα). Δεν μπορούσα να καταλάβω διαφορά επειδή τα έπαιρνα συνεχόμενα (επίσης, καμμιά φορά λες "πονάω παραπάνω, άρα θα πάρω παραπάνω ιχθυέλαιο" και ουσιαστικά πείθεις τον εαυτό σου ότι σε βοηθάει, κοινώς placebo effect). Όταν τα σταμάτησα μαχαίρι είδα διαφορά μηδέν.


3. Αν η συσορευσεις λιπαρων που λες ητανε τοσο επικινδυνες, λαοι που στηριζοντε στην κατααναλωση τετοιων ψαριων, η στηριζοντουσαν στο παρελθον σε αυτα, δεν θα ειχαν επιβιωση....
Το επιχείρημα αυτό είναι γνωστό και αναφέρεται συχνά σε τέτοιου είδους συζητήσεις, αλλά είναι λανθασμένο για δυο λόγους:
1. μια απομονωμένη πληθυσμιακή ομάδα που για πρακτικούς λόγους τρώει πολλά λιπαρά ψάρια δεν ζει στις ίδιες συνθήκες με εσένα και έχει γενετικές διαφορές (λόγω φυσική επιλογής) από σένα. Το πώς θα αντιδρά αυτή η ομάδα σε ένα συγκεκριμένο τροφικό συστατικό δεν είναι ενδεικτικό του πώς θα αντιδράς εσύ.
2. το τρώω λιπαρά ψάρια που ψαρεύω και το παίρνω συμπλήρωμα ω-3 είναι εντελώς διαφορετικό. Στο link από το το site του Harvard που εσύ ίδιος πόσταρες αναφέρει: "If we could absolutely, positively say that the benefits of eating seafood comes entirely from omega-3 fats, then downing fish oil pills would be an alternative to eating fish. But it’s more than likely that you need the entire orchestra of fish fats, vitamins, minerals, and supporting molecules, rather than the lone notes of EPA and DHA."

Παρεμπιπτόντως, οι Inuit στον Καναδά (επειδή φαντάζομαι ότι σε αυτούς αναφέρεσαι) έχουν το χαμηλότερο προσδόκιμο ζωής σε όλη την χώρα, κατά 10 χρόνια μικρότερο από τον μέσο όρο επιβίωσης (link (http://www.ctvnews.ca/health/inuit-life-expectancy-trails-rest-of-canada-study-finds-1.1598886)). Δεν λέω ότι αυτό οφείλεται στα ψάρια που τρώνε, αλλά το να αναφέρεις την επιβίωσή τους ως αποδεικτικό ότι σου κάνει καλό να παίρνεις ισχθυέλαιο έχει ένα λογικό κενό.


6. Ερευνες που δειχνουν αυτα που λεω σχετικα με τα ιχθυελαια ( προσεξε, ερευνες, οχι αρθρα απο φιτνες περιοδικα)
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19460115
http://www.sciencedaily.com/releases/2012/11/121128143547.htm Karidia
http://umm.edu/health/medical/altmed/supplement/omega3-fatty-acids

Καταρχάς το τρίτο link δεν είναι έρευνα.

Το πρώτο link είναι ένα καλό παράδειγμα προκαταρκτικής ερευνητικής βιβλιογραφίας που είναι σχεδιασμένη για να πει "υπάρχουν βάσιμες υποψίες που χρίζουν περεταίρω έρευνας" και δεν είναι κατάλληλη για χρήση από το "γενικό κοινό" για να τροποποιήσει την συμπεριφορά του σχετικά με την λήψη συμπληρωμάτων. Αναφέρεται κυρίως σε έρευνες σε πειραματόζωα, αναφέρει ότι οι έρευνες σε ανθρώπους είναι περιορισμένες, με μικρά δείγματα και χωρίς επαρκώς ομοιογενή αποτελέσματα και συμπεραίνει ότι: "We conclude that increased intakes of long-chain omega-3 fatty acids may improve body composition, but longer-term human studies are needed to confirm efficacy and determine whether increasing omega-3 intakes might be an effective strategy to combat obesity."

Δεν σχολιάζω το δεύτερο link επειδή αναφέρεται σε καρύδια κτλ, τα οποία εγώ δεν ανέφερα.

SkillBill
22-01-14, 14:31
4. Καλα τα καρυδια, ομως δεν ειναι το ιδιο, δες το λινκ νουμερο 3. Επειδη ειναι και τα 2 ω3 δεν σημαινει οτι επιδρανε το ιδιο, ειδικα απο την στιγμη που το ενα ειναι φυτικο και το αλλο ζωικο. Οχι πως αυτο σημαινει πως δεν ειναι καλη συνηθεια οι η ξηρη καρποι.

http://www.sciencedaily.com/releases/2012/11/121128143547.htm Karidia
''Plant-derived sources of these fatty acids, such as flaxseed oil or chia seeds, have less benefit than those from cold-water fish, because of differences in how the human body processes these nutrients.''


http://umm.edu/health/medical/altmed/supplement/omega3-fatty-acids
''ALA from flax and other vegetarian sources needs to be converted in the body to EPA and DHA. Many people do not make these conversions very effectively, however. This remains an ongoing debate in the nutrition community; fish and sea vegetable sources of EPA and DHA versus vegetarian sources of ALA''.
και πιο κατω:
People with either diabetes or schizophrenia may lack the ability to convert alpha-linolenic acid (ALA) to eicosapentaenoic acid (EPA) and docosahexaenoic acid (DHA)


αυτα τα δυο απο τα αρθρα που εβαλες.Το οτι το λινολεικο οξυ πρεπει να μετατραπει στο σωμα σε ΕΠΑ και DHA γνωστο.το κατα ποσο αυτο δεν συμβαινει και σε ποιο ποσοστο,ουτε αυτοι δεν εχουν βρει ακομα.(διαβητης?σχιζοφρενεια?οχι:P )
ενα το κρατουμενο λοιπον.

παραθετω επισης απο τα δυο αρθρα (σε πολλαπλα σημεια τους)
-For healthy adults with no history of heart disease: The American Heart Association (AHA) recommends eating fish at least 2 times per week.

-For adults with coronary heart disease: The AHA recommends an omega-3 fatty acid supplement (as fish oils), 1 gram daily of EPA and DHA. It may take 2 - 3 weeks for benefits of fish oil supplements to be seen. Supplements should be taken under the direction of a physician

-For adults with high cholesterol levels: The AHA recommends an omega-3 fatty acid supplement (as fish oils), 2 - 4 grams daily of EPA and DHA. It may take 2 - 3 weeks for benefits of fish oil supplements to be seen. Supplements should be taken under the direction of a physician.

-For adults with high blood pressure, scientists generally recommend 3 - 4 grams per day, but you should only take under the supervision of a health care provider

-individuals are advised to consume 200-300 milligrams of combined EPA and DHA per day.

κτλ κτλ.
συνοψιζω λοιπον για τις προτεινομενες δοσεις: δυο μεριδες ψαρια την βδομαδα (θα μπορουσε να ειναι απο 5 μεχρι 20 γρ. την βδομαδα αναλογα το ψαρι και την ορεξη του καθενος :P ) η αλλιως 200-300 mg συμληρωμα την μερα.
με δοσεις απο συμπληρωμα 1,2,3 γραμμαρια για καρκινοπαθεις ατομα με υψηλη χολεστερινη και υπερτασικους αντιστοιχα.

και βλεπω σ αυτο το τοπικ δοσεις τουλαχιστον 2-3 γραμμαριων για υγιεις αθλουμενους??

δευτερο κρατουμενο.

(και μην πειτε παλι την ιστορια για τις φλεγμονες γιατι ειναι τελειως υποκειμενικο αν βοηθαει η οχι και μετα απο ποσο καιρο (θα βελτιωνοταν και μονη της??ποιος ξερει) παραθετω απο την ερευνα λινκ 3 οτι ΜΠΟΡΕΙ δεν ειναι σιγουρο να βοηθαει ατομα με ρευματοειδη αρθριτιδα,οχι τις απλες φλεγμονες τις δικιες μας,φαντασου διαφορα.''Laboratory studies suggest that diets rich in omega-3 fatty acids (and low in the inflammatory omega-6 fatty acids) may help people with osteoarthritis'' )



απο το ενα και το δυο λοιπον, θελω να ρωτησω οτι εγω με 1-2 μερες ψαρι στη διατροφη μου και τρωω και τα καρυδια μου τα βραδια,λες οτι χρειαζομαι συμπληρωμα ω3 επειδη τα καρυδια μπορει να μην μετατρεπονται πληρως,για να συμπληρωνω δοσεις καρδιοπαθων και υπερτασικων ημερησιως,?
εγω καταληγω οτι ειναι απ τις γνωστες αχρηστες υπερβολες που υπαρχουν,απλα για να κανουμε πλουσια την ΟΝ (βλ γλουταμινη:welcome: )

Lao
22-01-14, 15:37
Έχουμε κάνει λίγο την τρίχα τριχιά, χωρίς λόγο.

Προσωπικά δεν βλέπω γιατί πρέπει να πηγαίνουμε είτε στο ένα άκρο (κολυμπάω στα Ω3 που λέει ο λόγος:P) είτε στο άλλο (τα Ω3 είναι άχρηστα, είναι απάτη κτλ κτλ κτλ).

Προσωπικά παίρνω πάνω-κάτω 1 γρ την μέρα 3-4 μέρες την βδομάδα και τέλος.

Είναι αλήθεια ότι κατά καιρούς βγαίνουν διάφορες «διατροφικές μόδες» με απώτερο σκοπό να κονομάνε κάποιοι και να κυκλοφορεί το χρήμα. Είναι επίσης αλήθεια ότι πολλές έρευνες είναι του κ@λου με αστεία στατιστικά δείγματα και συμπεράσματα και έχουμε ξαναπεί πολλές φορές ότι είναι ΠΟΛΥ δύσκολο να γίνουν αξιόπιστες έρευνες σε βάθος χρόνου και σε μεγάλους πληθυσμούς μιας και οι υπό εξέταση παράγοντες είναι τόσο πολλοί που και το κόστος πάει στον Θεό και τα αποτελέσματα έτσι και αλλιώς είναι αμφίβολα.

Στη τελική λοιπόν, όποιος θέλει παίρνει ένα Ω3 σε ΛΟΓΙΚΕΣ δόσεις και... that's all.

margarita02
22-01-14, 16:26
Υπάρχει λόγος καθώς υπάρχουν άνθρωποι εδώ μέσα που πιστεύουν πως τα συγκεκριμένα συμπληρώματα τους βοηθούν στις αθρώσεις τους.

Το μόνο που κάνουν είναι να λεπτένουν λίγο το αίμα, να βελτιώνεται η κυκλοφορία του αίματος με αποτέλεσμα να μειώνουν αυτό το stiffness που ανεφέρουν κατα καιρούς. Στους υγιείς την κυκλοφορία του αίματος μπορεί να τη βελτιώσει και η αερόβια που είναι και τζάπα και να μειώσει την δυσκαμψία που υπάρχει κατα καιρούς.

Ερωτήσεις:

Εάν υπάρχει κατεστραμένη άρθρωση είναι δυνατόν ποτέ τα ω3 από μόνα τους να την επαναφέρουν ή να την ξαναγεμίσουν με αρθρικό υγρό;

Το ίδιο και με τους τένωντες εάν κοπούν υπάρχει περίπτωση χωρίς άλλα μέσα τα ω3 να κάνουν τίποτα;

Απολύτως τίποτα δεν κάνουν. Πιο καλά θα νιώσει κανείς στις αθρώσεις του έαν χάσει λίγο βάρος παρά να το ρίξει στα συμπληρώματα νομίζοντας πως αυτό είναι η λύση.

Εξ' αιτίας αυτής της μόδας γνωρίζω ανθρώπους που τα έδιναν στα παιδιά τους μέχρι να βρεθεί να τους φωνάξει κάποιος γιατρός.

Σε κάποιο από τα παραπάνω άρθρα γίνεται λόγος για την αντιθυροειδική δράση των ω3 οπότε όσοι προσπαθείτε να χάσετε βάρος αναθεωρείστε.

Lao
22-01-14, 16:34
Υπάρχει λόγος καθώς υπάρχουν άνθρωποι εδώ μέσα που πιστεύουν πως τα συγκεκριμένα συμπληρώματα τους βοηθούν στις αθρώσεις τους.

Το μόνο που κάνουν είναι να λεπτένουν λίγο το αίμα, να βελτιώνεται η κυκλοφορία του αίματος με αποτέλεσμα να μειώνουν αυτό το stiffness που ανεφέρουν κατα καιρούς. Στους υγιείς την κυκλοφορία του αίματος μπορεί να τη βελτιώσει και η αερόβια που είναι και τζάπα και να μειώσει την δυσκαμψία που υπάρχει κατα καιρούς.

Ερωτήσεις:

Εάν υπάρχει κατεστραμένη άρθρωση είναι δυνατόν ποτέ τα ω3 από μόνα τους να την επαναφέρουν ή να την ξαναγεμίσουν με αρθρικό υγρό;

Το ίδιο και με τους τένωντες εάν κοπούν υπάρχει περίπτωση χωρίς άλλα μέσα τα ω3 να κάνουν τίποτα;

Απολύτως τίποτα δεν κάνουν. Πιο καλά θα νιώσει κανείς στις αθρώσεις του έαν χάσει λίγο βάρος παρά να το ρίξει στα συμπληρώματα νομίζοντας πως αυτό είναι η λύση.

Εξ' αιτίας αυτής της μόδας γνωρίζω ανθρώπους που τα έδιναν στα παιδιά τους μέχρι να βρεθεί να τους φωνάξει κάποιος γιατρός.

Σε κάποιο από τα παραπάνω άρθρα γίνεται λόγος για την αντιθυροειδική δράση των ω3 οπότε όσοι προσπαθείτε να χάσετε βάρος αναθεωρείστε.

Μαργαρίτα, με όλο τον σεβασμό, δεν έχω δει κανέναν εδώ μέσα να λέει ότι τα Ω3 κάνουν αυτά που αναφέρεις.

Το ότι έχουν αντιφλεγμονώδη δράση είναι κάτι που το έχουμε πει, ναι, το έχω πει και εγώ ο ίδιος καθώς το έχω δει και στην πράξη αλλά μέχρι εκεί. Για όνομα, αυτό μας έλειπε, να πούμε ότι ξανακολλάνε και τα κόκκαλα ή τους τένοντες.

Το ξαναλέω, όπως είμαι κατά των απόψεων του στυλ «τα Ω3 ανασταίνουν και νεκρούς», άλλο τόσο είμαι κατά της πλήρους απαξίωσης.

margarita02
22-01-14, 17:17
Δεν νομίζω ότι ανέφερα κάτι ιδιαίτερα περίεργο. Δύο ερωτήσεις έκανα.

Για την αντιφλεγμονώδη δράση τους δεν συμφωνώ καθόλου σε οτι αφορά στις αρθρώσεις και τα άλλα μέρη του σώματος καθώς δεν υπάρχουν αντίστοιχες έρευνες όπως εκείνες για τις αρτηρίες. Από όσο ξέρω δεν υπάρχει ένα αντιφλεγμονώδες για όλες τις φλεγμονές. Δεν είναι δηλ. όλες οι φλεγμονές ίδιες. Οπότε δεν νομίζω πως είναι σωστό για κάθε φλεγμονή που θα προκύπτει να παίρνουμε ω3.

Επίσης οι πόνοι στις αθρώσεις είναι πολύ διαφορετικοί από άλλα χρόνιες παθήσεις όπως η οστεοαρθρίτιδα. Εκεί δεν μπορείς να πάρεις ω3 πρώτον γιατί δεν κάνουν τίποτα, δεύτερον γιατί εάν επαναπαυθείς και πεις αντιφλεγμονώδες το ω3 και αντιφλεγμονώδες το φάρμακο που μου έδωσε ο γιατρός(το οποίο έχει τρελές παρενέργεις, πειράζει το στομάχι, κάθε φορά περιμένω δέκα ώρες να το γράψει κτλ) και τα αντικαταστήσεις οι συνέπειες θα είναι τέτοιες που θα κοστίσουν την κίνηση σου. Τα λέω αυτά γιατί πολλοί έχουμε γιαγιάδες που παίρνουν τέτοια φάρμακα για τις αρθρώσεις.

Υπάρχουν λοιπόν κάποιοι έξυπνοι, εκείνοι που πιο πάνω έδωσαν τα ω3 στα παιδιά τους που είπαν να κάνουν το ίδιο και στη γιαγιά. Η πάθηση της γιαγιάς προχώρησε τόσο πολύ χωρίς τα φάρμακα που της είχε δώσει ο γιατρός τα οποία ανέκοπταν την εξέλιξη της πάθησής της με αποτέλεσμα όλα αυτά τα χρόνια να έχει παντού παραμορφωμένες αρθρώσεις να πονάει πολύ και να μην μπορεί να αυτοεξυπηρετηθεί.

Δεν αναφέρομαι σε κανέναν προσωπικά. Όλα αυτά τα ανέφερα γιατί υπάρχουν πολλές παρανοήσεις και για να μην επαναλαμβάνονται πολλές φορές τα ίδια λάθη. Επίσης για όσους μπαίνουν για πρώτη φορά σε αυτό το τόπικ και έχουν κάτι αξιόλογο να που για τα ω3, να παραθέσουν άρθρα από περιοδικά κτλ.

Θύματα της παραπληροφόρησης είμαστε. Δεν φταίνει τα ΜΜΕ. Αυτή είναι η δουλειά τους. Να βρίσκουν, να κατασκευάζουν και να ανακυκλώνουν τέτοια θέματα. Εμείς εδώ πρόσβαση στις έρευνες δεν έχουμε και είναι τόσες πολλές που η μία μπορεί να συμπληρώνει την άλλη ή να είναι η αρχή μια επόμενης που και να είχαμε θα ήταν δύσκολο να τις διαβάσουμε και να τις ερμηνεύσουμε ωστε να βγάλουμε χρήσιμα και αξιόλογα συμπεράσματα.

Επίσης και κάτι άλλο. Έβγαλε κάποτε μία εταιρεία συμπλήρωμα ω3 και έτρεξαν και έβγαλαν όλες. Έγιναν τόσα πολλά που δεν ξέρουμε πιο να διαλέξουμε και πιο είναι το καλύτερο για να το αγοράσουμε. Προσωπικά έχω πει ένα μεγάλο όχι στα ω3 και θεωρώ πως πολύ καλά τους έχω κάνει. Για τον ίδιο λόγο που δεν θα έπαιρνα ποτέ ελαιόλαδο σε κάψουλα για το ίδιο λόγο δεν θα πάρω και ω3.

MindOverMatter
22-01-14, 19:46
Δεν νομίζω ότι ανέφερα κάτι ιδιαίτερα περίεργο. Δύο ερωτήσεις έκανα.

Για την αντιφλεγμονώδη δράση τους δεν συμφωνώ καθόλου σε οτι αφορά στις αρθρώσεις και τα άλλα μέρη του σώματος καθώς δεν υπάρχουν αντίστοιχες έρευνες όπως εκείνες για τις αρτηρίες. Από όσο ξέρω δεν υπάρχει ένα αντιφλεγμονώδες για όλες τις φλεγμονές. Δεν είναι δηλ. όλες οι φλεγμονές ίδιες. Οπότε δεν νομίζω πως είναι σωστό για κάθε φλεγμονή που θα προκύπτει να παίρνουμε ω3.

Απ'όσο γνωρίζω υπάρχει μόνο μια σχετική double-blinded έρευνα από το 2004, η οποία παρέχει ενδείξεις ότι τα ω-3 ίσως να βοηθούν, αλλά η οποία δεν είναι αρκετή για να βγάλει κανείς σαφές συμπέρασα (συνδύαζε λήψη ω-3 με λήψη ω-6 και αντιοξειδωτικών, και είχε κάποια μεθοδολογικά προβλήματα που εμποδίζουν να βγουν συμπεράσματα): http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S1466853X04000811#bib24

Ενδεικτικά, ορίστε ένα σχόλιο που έχει γίνει από ανασκόπηση (link (http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0894113008001038)) που έκανε αναφορά στην παραπάνω έρευνα:

Mavrogenis et al. (2004) investigated the use of essential fatty acids and antioxidants in the treatment of tendon disorders. In this double-blinded study, 40 recreational athletes with a variety of tendon pathologies were randomized to placebo tablets and 16 treatments of ultrasound, or, tablets containing essential fatty acids (n-3 fatty acids and n-6 GLA fatty acids) and antioxidants and 16 treatments of ultrasound. After 30 days, there was a mean decrease in pain score in 99% of the athletes and 31% of the control group. Although confidence intervals were not reported, the difference in pain levels was statistically significant (p < 0.001) in favor of the experimental group. There was an approximate five-point reduction (on a ten-point scale) in pain (SD approximate 1.0) in the experimental group at one month, and an approximate two-point reduction (SD approximate 1.5) in the placebo group. This study provided a valuable insight in the potential of these compounds in the management of tendon pathology. In this study, 20 subjects were randomized to each group (40 in total), nine subjects were lost to follow-up, analysis was based on treatment received and not on the intention-to-treat principle, and final follow-up (subjective pain scores and estimated levels of sports activity) occurred at 32 days. The study group was comprised of tendon pathologies from different regions of the body including the shoulder, elbow, and knee. In the shoulder region, there were 12 subjects in total, ten were diagnosed as having supraspinatus tendinopathy (ten in total, with five in each group), and two as having infraspinatus tendinopathy (two in total, with both in the experimental group). In general, the regional tendon pathologies were not equally distributed between the two groups. No adverse effects were reported by any of the participants in this study. The authors recommended that additional studies are needed to further verify their findings. Additionally, it is not known if the benefit in the experimental group was due to the individually active substances or the combination with ultrasound therapy. It is also not know from this study if the beneficial effect was due to the PUFA or the antioxidants of the combination of both active substances.

Με δυο λόγια, δεν μπορεί κανείς να αποκλείσει ότι τα ω-3 ενδεχωμένως να έχουν θετικές επιδράσεις σε φλεγμονές συνδετικών ιστών, αλλά δεν υπάρχει βιβλιογραφία που να υποστηρίζει κάτι τέτοιο. Τώρα αν κάποιος δοκιμάσει λήψη ω-3 και δει εμφανές αποτέλεσμα στον εαυτό του, δεν θα του έλεγα "μην τα παίρνεις, αποκλείεται να σε βοηθάνε" (αλλά θα έκανα το σχόλιο ότι είναι πιθανό να νιώθει καλύτερα λόγω του placebo effect, προσωπικά είχα θέματα με φλεγμωνές συνδετικών ιστών και δεν είδα καμμία διαφορά με και χωρίς ω-3.).

Ίων Δραγούμης
22-01-14, 20:04
Στην ιατρική πολλά είναι αυτά τα οποία συμβαίνουν και δεν ξέρουμε τον λόγο,τον μηχανισμό κτλ. Το ότι δε μπορούμε να τα εξηγήσουμε,να τα καταγράψουμε προς το παρόν ή να τα επιβεβαιώσουμε,δε σημαίνει ότι δεν λαμβάνουν χώρο.
Τι περιμένει κανείς από τα ω3;; Τα πάντα και τίποτα. Η αλήθεια είναι κάπου στη μέση. Υπερβολές ένθεν κι εκείθεν δεν χρειάζονται.

shogun
28-01-14, 22:29
Έχει κάνει κανείς σύγκριση συμπληρωμάτων ΦΑΡΜΑΚΕΙΟΥ ω3 με σκέτο λινέλαιο να μας πει ΑΝ είδε κάποια διαφορά?

Το Omacor παίρνω από το φαρμακείο και είναι μια χαρά συμπλήρωμα.

margarita02
28-01-14, 22:41
Μπορείς να μας διαβάσεις τί ακριβώς περιέχει μέσα;

shogun
29-01-14, 20:51
Κάθε κάψουλα περιέχει:
Αιθυλεστέρες ω–3 λιπαρών οξέων 90 1000mg αποτελούμενους από 460mg EPA, 380mg DHA συν 4mg d-alpha-tocopherol.

eliott
05-02-14, 22:29
καλο ομεγα3 ειναι αυτο??

ArgoSixna
06-02-14, 00:15
Το ομακορ παλια στο γραφανε και ηταν πολυ καλο. Τωρα νομιζω σταματησανε οποτε ειναι ασυμφορο με τα ωμεγα της ΝΟW.

Διορθωσε με αν το γραφουνε ακομη.

Αλέξανδροςς
06-02-14, 02:11
ο Αλεξανδροςς χρησιμοποιει τα λιπαρα οξεα της contolled labs oxiomega
θεωρει οτι ειναι τα καλυτερα

shogun
06-02-14, 04:54
Όχι δεν συνταγογραφείται πια όπως και πολλά άλλα συμπληρώματα.

eliott
09-02-14, 02:28
της ρεφλεχ ειναι καλυτερα τα ομεγα3 η της omacor??

MindOverMatter
27-04-14, 22:45
Τα ιχθυελαια ειναι απο τα καλυτερα και ποιο βασικα συμπληρωματα. Ειναι οτι ποιο κοντινο εχουμε βρει στο ελιξιριο της ζωη.

Πρόσφατη ανασκόπηση βιβλιογραφίας: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3914521/



Από το κεφάλαιο των συμπερασμάτων:


Marine/fish oil, in the supraphysiologic, prophylactic amounts often consumed, is harmful, possibly even more harmful than trans fats.


Prophylactic marine oil consumption given its supraphysiologic EPA/DHA amounts—both theoretically and in clinical use—leads to increased inflammation, increased CVD, and increased cancer risk.

jam
27-04-14, 22:57
Τωρα τι , οσο θετικο το ειχαμε το κανουν τοσο αρνητικο ? :unsure:

Lao
28-04-14, 10:48
@MindOverMatter, επειδή δεν έχω τον χρόνο να ασχοληθώ, μπορείς με δύο λόγια να πεις τι λέει το link που παραθέτεις και ποιον εκπροσωπεί;

Mikekan
28-04-14, 10:52
Στην ουσία καταρρίπτει ότι πιστεύαμε μέχρι σήμερα για το Fish Oil. Είναι πολύ μεγάλη έρευνα αλλά με ένα γρήγορο διάβασμα που έκανα αυτό κατάλαβα.

Lao
28-04-14, 10:55
Στην ουσία καταρρίπτει ότι πιστεύαμε μέχρι σήμερα για το Fish Oil. Είναι πολύ μεγάλη έρευνα αλλά με ένα γρήγορο διάβασμα που έκανα αυτό κατάλαβα.

Ναι, αυτό το κατάλαβα και εγώ, αλλά το θέμα είναι για ποιον/ποιους λόγο/λόγους καταλήγει στα όποια συμπεράσματά του.

Και επίσης, ποιος οργανισμός είναι;

xaroulisx
28-04-14, 11:11
Από ότι είδα στην σελίδα λέει αυτό
US National Library of Medicine
National Institutes of Health

Lao
28-04-14, 11:50
Από ότι είδα στην σελίδα λέει αυτό
US National Library of Medicine
National Institutes of Health

OK, φαίνεται σοβαρός οργανισμός.

Όταν βρω χρόνο θα το διαβάσω.

SOLID
28-04-14, 12:26
Το όλο θέμα με τα fish oil είναι ότι αυτοί που πραγματικά τα χρειάζονται υποτίθεται ότι είναι αυτοί που κάνουν υπερκατανάλωση ωμέγα 6 λιπαρών,κάτι πολύ συνηθισμένο στην μοντέρνα διατροφή και η αναλογια μεταξύ των 3 και 6 είναι για κλάματα.Δε νομίζω πως είναι ένα απαραίτητο συμπλήρωμα.Τώρα η ερευνα με κούφανε είναι η αλήθεια ειδικά εκεί που λέει ότι ίσως είναι χειρότερα και από τα trans λιπαρά αλλα είχα ξαναδεί κάπου που ανέφεραν ότι πιθανόν να μην είναι τελικά τόσο καλά τα fish oil και ότι το ALA που έχει ο λιναρόσπορος είναι καλύτερο και ας μην γίνεται μετατροπή se epa dha σε τρελες ποσότητες λόγω και άλλων ωφελών που δίνει.Who knows.

jam
28-04-14, 13:07
Το τι λεει ειναι αυτα που ακουγαμε κατα καιρους για το fish oil μονο που τωρα η πηγη/ερευνα αυτη δεν μπορει να περασει απαρατηρητη . Τωρα το θεμα ειναι οτι ξερω και εγω ομως αλλες τοσες ερευνες να εχουν αλλα αποτελεσματα και βασικα θετικα στην τελικη .

Οπως επεισης , επειδη και εγω ετσι μια ματια το ειδα δεν εχω την ωρα να ασχοληθω , λεει οτι γενικα το fish οil στην τελικη οτι ειναι και ενας σημαντικος οπως λεει παραγοντας για περιπτωση καρκινου που κατ'εμενα ειναι το πιο σοβαρο στην τελικη οπως επεισης και ο πιο σοβαρος ισχυρισμος , και ερχομαι τωρα εγω να κανω την εξης ερωτηση με στοιχεια (θα ποσταρω απο κατω φοτο και βλεπετε)

Εχουμε τις 50 πρωτες χωρες βαση στατιστικων που εχουν τον μεγαλυτερο αριθμο περιπτωσης καρκινου (βαση wcrf-uk) , και συγκρινω με τις περισσοτερες χωρες σε καταναλωση ψαριου ( παγκοσμιος οργανισμος global sherpa), δειτε και μονοι σας κατω φοτογραφιες και σελιδες με τις ερευνες , βαση λογικης της ερευνας εναντια στο fish oil θα περιμενα να δω στις πρωτες 10 χωρες εστω σε περιπτωση καρκινου Χιλη , Ιαπωνια , Taiwan και αυτο που βλεπω ειναι το Η.Β στην 6 θεση στα ποσοστα καρκινου αλλα με περιπου 2/3 διαφορα απο της πρωτες 3 χωρες στην καταναλωση ψαριου Αρα ? τι παιζει ? Ο ενας ετσι και ο αλλος αλλιως ?

Eρευνα καρκινου :
http://www.wcrf-uk.org/research/cancer_statistics/world_cancer_statistics_overall.php

Ερευνα καταναλωσης ψαριων ανα χωρα (Photo & url) :
http://www.globalsherpa.org/whats-for-dinner
http://glerpa.com/wp-content/uploads/2010/10/Global-Sherpa-Annual-Per-Capita-Fish-Consumption-by-Country.gif

tasos2
28-04-14, 13:42
Εγω παντως τις περιοδους που επαιρνα ω3 ειχα πιο υψηλη HDL και πιο χαμηλη LDL. Τωρα αν ηταν συμπτωματικο δεν ξερω

xaroulisx
28-04-14, 13:57
Το τι λεει ειναι αυτα που ακουγαμε κατα καιρους για το fish oil μονο που τωρα η πηγη/ερευνα αυτη δεν μπορει να περασει απαρατηρητη . Τωρα το θεμα ειναι οτι ξερω και εγω ομως αλλες τοσες ερευνες να εχουν αλλα αποτελεσματα και βασικα θετικα στην τελικη .

Οπως επεισης , επειδη και εγω ετσι μια ματια το ειδα δεν εχω την ωρα να ασχοληθω , λεει οτι γενικα το fish οil στην τελικη οτι ειναι και ενας σημαντικος οπως λεει παραγοντας για περιπτωση καρκινου που κατ'εμενα ειναι το πιο σοβαρο στην τελικη οπως επεισης και ο πιο σοβαρος ισχυρισμος , και ερχομαι τωρα εγω να κανω την εξης ερωτηση με στοιχεια (θα ποσταρω απο κατω φοτο και βλεπετε)

Εχουμε τις 50 πρωτες χωρες βαση στατιστικων που εχουν τον μεγαλυτερο αριθμο περιπτωσης καρκινου (βαση wcrf-uk) , και συγκρινω με τις περισσοτερες χωρες σε καταναλωση ψαριου ( παγκοσμιος οργανισμος global sherpa), δειτε και μονοι σας κατω φοτογραφιες και σελιδες με τις ερευνες , βαση λογικης της ερευνας εναντια στο fish oil θα περιμενα να δω στις πρωτες 10 χωρες εστω σε περιπτωση καρκινου Χιλη , Ιαπωνια , Taiwan και αυτο που βλεπω ειναι το Η.Β στην 6 θεση στα ποσοστα καρκινου αλλα με περιπου 2/3 διαφορα απο της πρωτες 3 χωρες στην καταναλωση ψαριου Αρα ? τι παιζει ? Ο ενας ετσι και ο αλλος αλλιως ?

Eρευνα καρκινου :
http://www.wcrf-uk.org/research/cancer_statistics/world_cancer_statistics_overall.php

Ερευνα καταναλωσης ψαριων ανα χωρα (Photo & url) :
http://www.globalsherpa.org/whats-for-dinner
http://glerpa.com/wp-content/uploads/2010/10/Global-Sherpa-Annual-Per-Capita-Fish-Consumption-by-Country.gif

Jam Δεν ξέρω αν κατάλαβα καλά αλλά λέει είναι σημαντικός παράγοντας για περίπτωση καρκίνου επειδή κάτι παίζει με τις θερμοκρασίες δωματίου.
Prior sections detailed how fish oil causes inflammation in vivo because EPA/DHA spontaneously oxidize at room temperature and much more quickly at body temperature. Their harmful hydroperoxide products become incorporated in esterified cholesterol and it is well known in cardiology that oxidized cholesterol causes the inflammation leading to CVD. Increased cancer is expected with increased consumption of marine oils.

Mikekan
28-04-14, 14:16
Λέει ότι οξειδώνονται σε θερμοκρασίες δωματίου αλλά ακόμα και αν δεν οξειδωθούν οξειδώνονται με τις θερμοκρασίες του ανθρώπινου σώματος.

xaroulisx
28-04-14, 14:44
Λέει ότι οξειδώνονται σε θερμοκρασίες δωματίου αλλά ακόμα και αν δεν οξειδωθούν οξειδώνονται με τις θερμοκρασίες του ανθρώπινου σώματος.

Ξέρουμε αν εννοεί τα συμπληρώματα η γενικά EPA/DHA?

ukbulldog3
28-04-14, 14:46
Τελικα παιδια με καθημερινη προσληψη 3-4 γραμμαριων εχουμε περισσοτερα οφελη 'η μελλοντικες παρενεργειες?

Στάλθηκε από το XT1032 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

SOLID
28-04-14, 15:13
Λέει ότι οξειδώνονται σε θερμοκρασίες δωματίου αλλά ακόμα και αν δεν οξειδωθούν οξειδώνονται με τις θερμοκρασίες του ανθρώπινου σώματος.



Γί'αυτό υποτίθεται βάζουν συνήθως βιταμίνη E για την αντιοξειδωτική προστασία.Tzιφος τελικά την βάζουν δεν την βάζουν σύμφωνα με την ερευνα.

jam
28-04-14, 17:07
Jam Δεν ξέρω αν κατάλαβα καλά αλλά λέει είναι σημαντικός παράγοντας για περίπτωση καρκίνου επειδή κάτι παίζει με τις θερμοκρασίες δωματίου.
Prior sections detailed how fish oil causes inflammation in vivo because EPA/DHA spontaneously oxidize at room temperature and much more quickly at body temperature. Their harmful hydroperoxide products become incorporated in esterified cholesterol and it is well known in cardiology that oxidized cholesterol causes the inflammation leading to CVD. Increased cancer is expected with increased consumption of marine oils.



Λέει ότι οξειδώνονται σε θερμοκρασίες δωματίου αλλά ακόμα και αν δεν οξειδωθούν οξειδώνονται με τις θερμοκρασίες του ανθρώπινου σώματος.

:thumbup::thumbup:

δεν πολυμελετησα την ερευνα να πω την αληθεια να βρω διαφορα αλλα 'σωστα' η 'λαθος' και να θεσω μια τελικη γνωμη , απλα απο με ματια γιατι δεν εχω την πολυτελια της ωρας αυτη την στιγμη !

Zorba_The_Freak
28-04-14, 17:56
Παντως δυστυχως φαινεται να ειναι σοβαρο θεμα... :(
Δυστυχως τα αγγλικά μου δεν μου επιτρεπουν να κατανοησω 100% τα θεματα που τιθονται...

MoBiLe SPeaKiNG...

xaroulisx
28-04-14, 19:12
Παντως δυστυχως φαινεται να ειναι σοβαρο θεμα... :(
Δυστυχως τα αγγλικά μου δεν μου επιτρεπουν να κατανοησω 100% τα θεματα που τιθονται...

MoBiLe SPeaKiNG...

Καλά έχει και κάτι ορολογίες μέσα που θέλει πολύ καλό επίπεδο αγγλικών για να τα καταλάβεις όλα.
Και εγώ δυσκολεύτηκα

MindOverMatter
28-04-14, 20:46
@MindOverMatter, επειδή δεν έχω τον χρόνο να ασχοληθώ, μπορείς με δύο λόγια να πεις τι λέει το link που παραθέτεις και ποιον εκπροσωπεί;

Κοίταξε, είναι μια ανασκόπηση βιβλιογραφίας από έναν συγγραφέα, που πέρασε από peer-review και δημοσιεύτηκε στο Journal of Lipids (επιστημονικό περιοδικό open access). Το περιοδικό απ'ότι βλέπω έχει impact factor 2.5, ο οποίος είναι χαμηλός για περιοδικό στην ιατρική.

Κοινώς, το άρθρο παραθέτει τα συμπεράσματα που έβγαλε ο συγγραφέας αναλύωντας τις σχετικές υπάρχουσες έρευνες, και ένας αριθμός άλλων επιστημόνων θεωρεί ότι έκανε σωστή χρήση των πηγών του (αυτό είναι και το peer review). Με δυο λόγια δεν είναι η "τελική κρίση" επί του θέματος, αλλά είναι μια άποψη που μπορεί να θέλει κανείς να λάβει υπ'όψιν.

Πολύ απλουστευτικά, το άρθρο λέει ότι, βάσει φυσιολογικής θεωρίας, δεν υπάρχει συγκεκριμένος μηχανισμός δράσης που να διακαιολογεί τα ωφέλη που γενικά προτείνονται για την λήψη σημαντικών ποσοτήτων ω-3, και ότι αντίθετα υπάρχουν φυσιολογικοί μηχανισμοί που δείχνουν ότι η λήψη μεγάλων ποσοτήτων μπορεί να έχει αρνητικές παρενέργειες. Επίσης αναφέρει ότι τα γενικά ωφέλη της λήψης συμπληρωμάτων ω-3 που συχνά προτείνονται για τον γενικό πληθυσμό (και όχι απλά για συγκεκριμένες ομάδες με υπάρχουσα παθολογία) δεν φαίνεται να υποστηρίζονται επαρκώς από τις υπάρχουσες έρευνες, ενώ αντίθετα υπάρχουν έρευνες που δείχνουν κάποιες παρενέργειες.

MindOverMatter
28-04-14, 20:52
Οπως επεισης , επειδη και εγω ετσι μια ματια το ειδα δεν εχω την ωρα να ασχοληθω , λεει οτι γενικα το fish οil στην τελικη οτι ειναι και ενας σημαντικος οπως λεει παραγοντας για περιπτωση καρκινου που κατ'εμενα ειναι το πιο σοβαρο στην τελικη οπως επεισης και ο πιο σοβαρος ισχυρισμος , και ερχομαι τωρα εγω να κανω την εξης ερωτηση με στοιχεια (θα ποσταρω απο κατω φοτο και βλεπετε)

Εχουμε τις 50 πρωτες χωρες βαση στατιστικων που εχουν τον μεγαλυτερο αριθμο περιπτωσης καρκινου (βαση wcrf-uk) , και συγκρινω με τις περισσοτερες χωρες σε καταναλωση ψαριου ( παγκοσμιος οργανισμος global sherpa), δειτε και μονοι σας κατω φοτογραφιες και σελιδες με τις ερευνες , βαση λογικης της ερευνας εναντια στο fish oil θα περιμενα να δω στις πρωτες 10 χωρες εστω σε περιπτωση καρκινου Χιλη , Ιαπωνια , Taiwan και αυτο που βλεπω ειναι το Η.Β στην 6 θεση στα ποσοστα καρκινου αλλα με περιπου 2/3 διαφορα απο της πρωτες 3 χωρες στην καταναλωση ψαριου Αρα ? τι παιζει ? Ο ενας ετσι και ο αλλος αλλιως ?

Eρευνα καρκινου :
http://www.wcrf-uk.org/research/cancer_statistics/world_cancer_statistics_overall.php

Ερευνα καταναλωσης ψαριων ανα χωρα (Photo & url) :
http://www.globalsherpa.org/whats-for-dinner
http://glerpa.com/wp-content/uploads/2010/10/Global-Sherpa-Annual-Per-Capita-Fish-Consumption-by-Country.gif

Υπάρχουν συγκεκριμένα προβλήματα με την παραπάνω λογική προσέγγιση επειδή όταν συγκρίνεις διαφορετικές πληθυσμιακές ομάδες δεν μπορείς να βγάλεις συμπεράσματα για μια και μόνο μεμονωμένη παράμετρο.


Κατ'αρχάς, η διατροφή των κατοίκων του Η.Β. μπορεί να έχει πολύ μεγάλες διαφορές σε σχέση με την διατροφή των κατοίκων στην Taiwan πέραν της κατανάλωσης ψαριών. Π.χ. μπορεί να υπάρχουν πολύ μεγάλες διαφορές στην κατανάλωση κρέατος, στην συνολική κατανάλωση πρωτεΐνης/λιπαρών/κτλ, την κατανάλωση λαχανικών, στην κατανάλωση συνολικών θερμίδων, κτλ.

Επίσης μπορεί να υπάρχουν μεγάλες διαφορές στον τρόπο ζωής.

Μπορεί να υπάρχουν μεγάλες διαφορές στα επίπεδα παχυσαρκίας (γενικά οι χώρες της ανατολικής Ασίας έχουν σχετικά χαμηλά ποσοστά παχυσαρκίας, πχ δες εδώ τί ποσοστά παχυσαρκίας έχει η Ιαπωνία και τί το Η.Β (http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/9/9d/Obesity_country_comparison_-_path.svg).), που αποτελεί ανεξάρτητο παράγοντα κινδύνου για τον καρκίνο (http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12217794).

Επίσης σίγουρα υπάρχουν σημαντικές γενετικές διαφορές μεταξύ των διαφορετικών αυτών πληθυσμών.

Επίσης μπορεί να υπάρχει διαφορά μεταξύ κατανάλωσης ψαριών και λήψης συμπληρωμάτων ω-3.


Γενικά, η παραπάνω λογική μπορεί να είναι χρήσιμη όταν θέλει κάποιος επιστήμονας να κάνει μια ερευνητική υπόθεση ("χμ, αυτοί οι πληθυσμοί τρώνε παραπάνω ψάρι και έχουν χαμηλώτερα ποσοστά καρκίνου, μήπως η μεγαλύτερη κατανάλωση ω-3 έχει ως αποτέλεσμα τα χαμηλώτερα ποσοστά καρίνου? Ας κάνουμε έρευνες για να εξετάσουμε αν αυτή η υπόθεση μπορεί να ισχύει") αλλά είναι αντιεπιστημονικό και λογικά λανθασμένο να την χρησιμοποιήσεις για να πεις "αυτοί οι πληθυσμοί τώνε παραπάνω ψάρι και έχουν χαμηλώτερα ποσοστά καρκίνου, άρα τα ω-3 πρέπει να χαμηλώνουν την πιθανότητα να πάθω καρκίνο".

jam
28-04-14, 22:26
Σιγουρα δεν ειναι η πιο σωστη λογικη , δεν μιλησα για μονο μια χωρα αλλα παρε για παραδειγμα μεχρι και την μεση και δες της κατανομη στις αλλες πρωτες 50 .
Δεν ειναι ο μονος παραγοντας τα ψαρια που καταναλωνοντε , εχει σημασια και γενικα η ζωη/διατροφη συμφωνω απολυτα , το πηρα ομως με την λογικη που παρουσιαζει ο συγγραφεας αλλα θεματακια .
Και σιγουρα δε το παρουσιασα με τον σωστοτερο τροπο , ουτε ερευνα εκανα η κατι , απλα πηρα μπαμ μπαμ 2 στατιστικα και τα εβαλα , πιστευω φενεται που θελω να καταληξω . Ο συγγραφεας το θυγει αρκετα , δηλαδη σαν ενα πολυ σημαντικο παραγοντα και εγω βασικα αποκλειω το να ειναι ενας πολυ βασικος παραγοντας δεν καταρυπτω ολα τα ποσοστα της ''σκεψης'' του απλα την λογικη του . Εχεις απολυτω δικεο σε οτι λες συμφωνω :thumbup:

average_joe
16-05-14, 14:55
Πρόσφατη ανασκόπηση βιβλιογραφίας: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3914521/

Από το κεφάλαιο των συμπερασμάτων:

η συγκεκριμενη ερευνα φαινεται να ναι χαρακτηριστικο παραδειγμα cherry picking data (o Αncel Keys θα ταν περηφανος :turtle::turtle: )
και η αληθεια ειναι οτι εχοντας διαβασει αρκετα γυρω γυρω με ερευνες κτλ εχω καταληξει στο συμπερασμα οτι αν κατι φαινεται συγχρονως υπερβολικα καλο ή κακο με αντικρουομενες μελετες ή αποψεις,η αληθεια ειναι καπου στη μεση.
για το υπερβολικα καλο που γραφω υπαρχουν αρκετες ερευνες στο συγκεκριμενο θεμα που χουν βγαλει τα ψαρολαδα ως λυση για πασα νοσο και μαλακια(ν). καλοδοχουμενο μεν (πλην του well being που ειναι ο πιο τιμιος λογος ληψης) αλλα χωρις αρκετες αποδειξεις.
αρκετα με τις δικες μου αποψεις, που δεν εχουν σημασια.
ας δουμε τι ντορο εκανε η εν λογω μελετη.
αυτο το λινκ (http://imgur.com/a/YrbSK) εχει ενα μερος απο τη συζητηση στο fb απο διαφορους με τον Aragon να τρολαρει τον ερευνητη (peskin).
στο λινκ που παρεθεσα αμφισβειται η προσεγγιση του οσον αφορα τα αρθρα που διαλεξε (οπως φαινεται εσκεμμενα) για να βγαλει το αποτελεσμα που ηθελε.
επισης παρουσιαζεται αυτο: Brian S. Peskin Charged with Deception (http://www.quackwatch.com/11Ind/Peskin/peskin.html) που αναφερει οτι ο peskin κατηγορειται για απατη οσον αφορα τα προιοντα της εταιρειας του, οτι δεν εχει ντοκτορα οπως υποστηριζει μπλα μπλα μπλα.
Δυστυχως δεν μου ανοιγει το site αυτου του τυπου που αναφερεται οτι εχει κανει ερευνες που συσχετιζουν αμεσα τα προδρομα μορια των epa+dha με τον καρκινο κτλ.
το cherry picking data συνεχιζεται καθως προτιμησε να μην αναφερει ουτε μια απο τις ερευνες και τις μετααναλυσεις που δειχνουν ουδετερη ή "συγκρατημένα" ευεργετική επιδραση των fish oil.
απο τα πααπανω και αλλα που γραφονται στο πρωτο λινκ που παρεθεσα φαινεται πως η συγκεκριμενη ερευνα ειναι χαρακτηριστικο παραδειγμα bad science.

KARAOLANIS
02-07-14, 23:24
καλησπερα, προσφατος εχω δει συμπληρωματα DHA ΟΠΟΥ εχει 500iu dha και 120 EPA.. Εχω ομεγα3 συμπληρωμα και ηξερα οτι πρεπει να ειναι η αναλογια του epa τουλαχιστον διπλασια απο το DHA..τι εχει αλλαξει ως προς αυτα τα συμπληρωματα??

sothoms
07-05-15, 15:46
Διαβαζοντας, είδα ότι υπάρχουν συμπληρωματα ω3 απο λιναροσπορο, ιχθυέλαιο αλλα και mixed.
Μπορει να ακουστει χαζη η ερωτηση μου, αλλα τα συμπληρωματα απο ιχθυελαιο, μυριζουν, σου αφηνουν επιγευση απο ψαριλα;
Εχω μεγαλο θεμα με τα ψαρια.
Δεν εχω φαει ποτε μου, ότι παραγει η θαλασσα. Και δυστυχως δεν μπορω καν να τα μυρισω.

Θεωρω οτι ενα mixed συμπληρωμα θα ηταν καλυτερο απο το παρω μονο ω3 απο λιναροσπορο.

Ευχαριστω

Lao
11-05-15, 14:05
Διαβαζοντας, είδα ότι υπάρχουν συμπληρωματα ω3 απο λιναροσπορο, ιχθυέλαιο αλλα και mixed.
Μπορει να ακουστει χαζη η ερωτηση μου, αλλα τα συμπληρωματα απο ιχθυελαιο, μυριζουν, σου αφηνουν επιγευση απο ψαριλα;
Εχω μεγαλο θεμα με τα ψαρια.
Δεν εχω φαει ποτε μου, ότι παραγει η θαλασσα. Και δυστυχως δεν μπορω καν να τα μυρισω.

Θεωρω οτι ενα mixed συμπληρωμα θα ηταν καλυτερο απο το παρω μονο ω3 απο λιναροσπορο.

Ευχαριστω

Εξαρτάται από το προϊόν και τον κατασκευαστή. Για να σου δώσω να καταλάβεις, δύο διαφορετικά Ω3 που έχω πάρει από την NOW, το ένα μου δημιουργούσε αυτό που αναφέρεις και το άλλο όχι.

Billys51
30-05-15, 10:56
καλημερα θα ηθελα να ρωτησω αν το συμπληρωμα ω3 μπορει να χρησιμοποιειται ολο τον χρονο συνεχομενα οπως π.χ πρωτεινη ή θελει οφφ?

grtech
30-05-15, 13:00
Οχι Billys51 δεν χρειάζεται off, λαδάκι είναι και αυτό όπως το ελαιόλαδο. Το μόνο θέμα είναι να μην το λαμβάνεις σε υπερβολικές δόσεις και ένα άλλο οτι γίνετε πολύς λόγος για το ότι η θάλασσα έχει μολυνθεί με βαρέα μέταλλα και έτσι προτείνετε (αν αυτό είναι δυνατό) να ελέγχετε η πηγή που η κάθε εταιρία προμηθεύεται το Ωμεγα-3. πχ η now αναφέρει οτι έχει ελεγχθεί το προϊόν της και είναι καθαρό απο βαρέα μέταλλα.

Ένας τρόπος για να είσαι σίγουρος οτι δεν θα έχει βαρέα μέταλλα είναι το krill oil (έτσι τουλάχιστο ορκίζονται η έρευνες και η εταιρίες) οπου και αυτό παρέχει ωμεγα-3 λιπαρά οξέα.

Billys51
30-05-15, 13:54
Ευχαριστω φιλε μου για την απαντηση :thumbup: Χρησιμοποιω τα ω3 απο theproteinworks και παιρνω 2 τζελ καθε μερα ( 360 mg EPA - 240mg DHA συνολο απο 2 τζελς) τα περισσοτερα ω3 συμπληρωματα τοσο εχουν ανα gel.Γραφει οτι ειναι απαλλαγμενα απο βαρεα μεταλλα απο κει και περα ελπιζω να ισχυει οτι γραφει..

ThomasK
30-05-15, 18:05
φίλε μου αν θες καλο ω3 σε καψουλες το οποιο περιεχει και βιταμινη Α και D απο φαρμακειο πανε παρε της seven seas. κανει 9 ευρω τα 100 χαπια. δοσολογια 1 καψουλα την ημερα. καθαρο μουρουνελαιο ειναι απολυτα υγιεινο. μπορεις να το παιρνεις συνεχεια

leosamcro
23-11-15, 20:54
καλησπερα,

απο συμπληρωματα χρησιμοποιω πρωτεινη whey κρεατινη πολυβιταμινη adam now και 3 φορες την εβδομαδα πινω ενα δικο μου preworkout με beta alanine,l-citrulline malate,γλυκερινη.
πηγα σημερα σε ενα φαρμακειο να αγορασω ωμεγα 3 λιπαρα για να προσθεσω στην διατροφη μου ο φαρμακοπειος μου προτεινε κατι χαπια prolipid τα οποια οπως λεει η συσκευασια καθε καψουλα ειναι 500mg και περιεχει EPA 90mg και DHA 60mg.μου ειπε να περνω 2 καψουλες καθε βραδυ.λιγο ερευνα που εκανα οι πιο πολυ προτεινουν ημερησια δοση τουλαχιστων 3 γραμμαρια(δηλδη θελω 6 χαπια prolipid ημερησιως) και επισης η απορια μου ειναι εφοσον η καψουλα ειναι 500μγ και το epa και dha ειναι συνολικα 150μγ τα υπολοιπα 350μγ της καψουλας τι ειναι?λετε να παρω κατι αλλο με περισσοτερη epa dha ανα 500μγ?πια ωρα της ημερας ειναι καλυτερα να το παιρνω?

ευχαριστω.

beefmeup
23-11-15, 20:56
δεν ανοιγουμε ετσι θεμα στην αξιολογηση..υπαρχουν οδηγιες για να το κανεις σωστα στην ενοτητα.
σου περασα την ερωτηση σε ενα σχετικο θεμα.

leosamcro
23-11-15, 20:57
ισως το θεμα επρεπε να το ανοιξω στην καρτελα "συμπηρωματα" αλλα επειδη μιλαω για συγκεκριμενο προιον το εγραψα εδω.αν υπαρχει προβλημα ας μεταφερθει το θεμα.

ευχαριστω.

BlooDdeaD_MefiSt
09-02-16, 01:48
Πρόσφατη ανασκόπηση βιβλιογραφίας: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3914521/



Από το κεφάλαιο των συμπερασμάτων:

Tωρα που πηγα να το διαβασω λεει retracted. Δηλαδη τα πηρανε πισω αυτα που λενε?:unsure:

average_joe
19-02-16, 23:17
Tωρα που πηγα να το διαβασω λεει retracted. Δηλαδη τα πηρανε πισω αυτα που λενε?:unsure:

εχω πεσει απο τα συννεφα :turtle::turtle:

george1978
19-06-16, 17:10
Πήρα ω3 της mp πριν λίγο καιρό κ τις πρώτες φορές που τα δοκίμασα, όλα καλά..

Πριν λίγες μέρες πήρα ένα χάπι κ ταυτόχρονα έφαγα ένα τοστακι με τυρί, δύο φρυγανιες με φυστικοβουτυρο κ λίγο καρπούζι..

Μετά από κανα μισάωρο άρχισα να έχω ένα φούσκωμα στο στομάχι κ μια ναυτία με ελαφρά τάση για εμετό.. Τελικά υποχώρησαν σταδιακά εντός 6ωρου...

Τσέκαρα όλα όσα αναφέρθηκαν για ημερομηνίες λήξης κ κατάσταση κ ήταν κομπλέ..

Εχει παρατηρήσει κανείς αλληλεπιδρασεις με τροφές η' αν αναφέρεται κάπου κάτι σχετικό?