PDA

Επιστροφή στο Forum : Hlikia kai gymnastikh



basilief
19-06-09, 00:55
Paidia kalhspera... exw na kanw mia shmantikh erwthsh...polloi mou exoun pei,ek twn opoiwn kai giatroi,oti an kaneis gymnastikh enw eisai 16-19 xronwn epireazei thn anaptyksh sou....egw proswpika eimai 18 xronwn....alla an isxyei afto dn tha ithela na ginei kati tetio....kai sas rwtaw giati asxoloume me tn gymnastikh apla apo tote pou to akousa afto elega na stamathsw kai na synexisw se 1 me 2 xronia.... ti lete???


p.s.Sorry an to thread den exei thesi edw apla den eixa arketo xrono na to psaksw...

thanks ek twn proterwn....

Γραφε με ελληνικους χαρακτηρες ειναι κανονας του φορουμ. Επισης διαβασε και τους κανονισμους του φορουμ. Καλοσωρισες στο φορουμ***mod team***

Exci
19-06-09, 01:02
Ας τους να λενε. Keep walking.

Καλως ηρθες :welcome:

Μαρία
19-06-09, 01:15
Ισα ισα που καλο κανει η γυμναστική κακό δεν κανει ουτε επηρεάζει την αναπτυξη ,αλλα αν μιλας για πρωταθλητισμό εκει αλλαζουν κάπως τα πράγματα.Όταν κανεις πρωταθλητισμο (κυρίως σε στιβικα αγωνίσματα ή οταν ασχολείσαι με βάρη και γενικά αγωνίσματα που υπάρχει εντονη καταπόνηση και σκληρή προπόνηση)από μικρή ηλικία δεν αφήνεις το σώμα να πάρει ολες τις προσαρμογες που δίνει η αναπτυξη απο την παιδική ηλικία στην εφηβεία (υψος παίρνεις κανονικά μιλαω για μυική προσαρμογή)και γι΄αυτο βλέπεις εφήβους που διαπρεπουν σε ένα αγώνισμα και μετα στην ενηλικίωση χάνονται(το λεγομενο καψιμο που λένε).Άλλο πρόβλημα είναι οτι σε αυτες τις ηλικίες (αναπτυξη)εμφανίζονται και οστεοχονδρίτιδες που είναι κυρίως απο την σκληρη προπόνηση και πιεση των οστων( πιο έντονα στην περιοχη του γονατου).Ετσι οταν θέλεις να ασχοληθείς επαγγελματικα με ένα άθλημα καλο είναι να έχεις ολοκληρώσει την αναπτυξη σου.
Αλλα όταν ασχολείσαι ερασιτεχνικα με αθλητισμό η γυμναζεσαι δεν υπάρχει κανενα πρόβλημα,ισα ισα που είναι υγεία και προετοιμαζεις και το σώμα για πιο σκληρες μελλοντικές προπονήσεις σε πιο επαγγελματικό επιπεδο αν εχεις τέτοια σχέδια ή αν έχεις κλιση κάπου ή θες να ασχοληθείς πιο εντατικα.

TEFAAtzis
19-06-09, 18:28
Ισα ισα που καλο κανει η γυμναστική κακό δεν κανει ουτε επηρεάζει την αναπτυξη ,αλλα αν μιλας για πρωταθλητισμό εκει αλλαζουν κάπως τα πράγματα.Όταν κανεις πρωταθλητισμο (κυρίως σε στιβικα αγωνίσματα ή οταν ασχολείσαι με βάρη και γενικά αγωνίσματα που υπάρχει εντονη καταπόνηση και σκληρή προπόνηση)από μικρή ηλικία δεν αφήνεις το σώμα να πάρει ολες τις προσαρμογες που δίνει η αναπτυξη απο την παιδική ηλικία στην εφηβεία (υψος παίρνεις κανονικά μιλαω για μυική προσαρμογή)και γι΄αυτο βλέπεις εφήβους που διαπρεπουν σε ένα αγώνισμα και μετα στην ενηλικίωση χάνονται(το λεγομενο καψιμο που λένε).Άλλο πρόβλημα είναι οτι σε αυτες τις ηλικίες (αναπτυξη)εμφανίζονται και οστεοχονδρίτιδες που είναι κυρίως απο την σκληρη προπόνηση και πιεση των οστων( πιο έντονα στην περιοχη του γονατου).Ετσι οταν θέλεις να ασχοληθείς επαγγελματικα με ένα άθλημα καλο είναι να έχεις ολοκληρώσει την αναπτυξη σου.
Αλλα όταν ασχολείσαι ερασιτεχνικα με αθλητισμό η γυμναζεσαι δεν υπάρχει κανενα πρόβλημα,ισα ισα που είναι υγεία και προετοιμαζεις και το σώμα για πιο σκληρες μελλοντικές προπονήσεις σε πιο επαγγελματικό επιπεδο αν εχεις τέτοια σχέδια ή αν έχεις κλιση κάπου ή θες να ασχοληθείς πιο εντατικα.

Οπως τα λεει η Μαρια ειναι.Και εγω 19 χρονων ειμαι και ασχολουμαι απο τον Οκτωμβριο με βαρη και γυμναστηρια και δεν εχω κανενα προβλημα.Ισα ισα αισθανομαι και πιο ωραια,πιο υγειης κτλπ.Και θα σου πω και κατι τελευταιο.Επειδη ειμαι και φοιτητης των ΤΕΦΑΑ στο μαθημα της παιδαγωγικης γυμναστικης ο καθηγητης που και εμεις τον ρωτησαμε για το ιδιο ακριβως πραγμα μας ειπε πανω κατω οτι σου ειπε η Μαρια.Με τον πρωταθλητισμο μπορει να κινδυνευεις ναι,αφου ασχολεισαι ομως ερασιτεχνικα μην φοβασαι τπτ

KATERINI 144
19-06-09, 18:44
οτι ειπαν Μαρία και Dimitris1990, συνέχισε κανονικά εγω στα 15 ξεκίνησα.

basilief
20-06-09, 01:42
Σας ευχαριστω ολους για το ενδιαφερον καταρχας...(σορρυ κ παλι για τα greeklish but i was new so... :P )εγω μιλαω για ερασιτεχνικη γυμναστικη οποτε δεν υπαρχει προβλημα αποτι καταλαβα....ολα οκ...θα συνεχισω χωρις ενδοιασμους :)

kr1st0s
22-06-09, 00:55
Να ξερεις οτι η γυμναστικη αν γινεται σωστα περισσοτερο βοηθαει παρα βλαπτει την αναπτυξη.Γι'αυτο συνεχισε την προπονηση και θα εχεις ολοενα και περισσοτερα οφελη για το σωμα σου!