PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόγραμμα 6 ημερών



giorgospet
23-06-09, 12:48
Αποφάσισα να ακολουθήσω πρόγραμμα 6 ημερών (μια μυική ομάδα κάθε μέρα). Το έχει δοκιμάσει κανείς; Απόψεις.

KATERINI 144
23-06-09, 12:55
είναι το καλύτερο που μπορείς να κάνεις.

γράψε αν θέλεις το διαχωρισμό και τις ασκήσεις.

Levrone
23-06-09, 13:10
ναι το εχω δοκιμασει εγω..ειναι καλο προγραμμα, αρκετα κουραστικο και η ξεκουραση ειναι must..

η μονη off μερα ηταν η Κυριακη, και ηταν λιγο κουραστικο και πηκτικο για το μυαλο οταν απο Σαβατο βραδυ εμπαινα παλι για προπονηση τη Δευτερα.

εγω εκανα το εξης που κατα αλλους θα θεωρηθει υπερβολικο.."εσπαγα" σε 2 μερες την πλατη. να πω την αληθεια το κανω ακομη. αλλη μερα τα φτερα, αλλη μερα κωπηλατικες.

εκανα λοιπον..
Δευτερα: Ωμοι
Τριτη : Φτερα
Τεταρτη: Στηθος
Πεμπτη : Κωπηλατικες
Παρασκευη: Χερια μαζι (παντα δικεφαλα με τρικεφαλα)
Σαββατο : Ποδια.

κλεινοντας 4 εβδομαδες προπονησης σταματουσα μια ολοκληρη εβδομαδα off..

Το πολυ καλο οταν κανεις μια μυικη ομαδα τη μερα ειναι οτι σε 30 λεπτα εχεις φυγει..δεν πληττεις, δε βαριεσαι, και ειναι σημαντικο..ωστοσο θες καιμια αλλαγη οταν καθε μερα εισαι μεσα σε ενα γυμναστηριο.
το ειδα αυτο το συστημα, το δουλεψα, δε νομιζω οτι θα το ξανακανα και ηδη μετα απ αυτο πηγα σε κατι θεωρω πολυ καλυτερο..

ωστοσο επειδη ρωτησες ποιος το χει κανει γι αυτο σου εγραψα αυτα. αυτο που κανω τωρα με βολευει πιο καλα ωστοσο παλι μια μυικη ομαδα τη μερα. να μη σε μπερδεψω , μια μυικη ομαδα κανω ανα προποπνηση αλλα οχι 6 στις 7 ημερες μεσα σε ενα γυμναστηριο.

giorgospet
23-06-09, 13:20
Δευτέρα : Δικέφαλους
Τρίτη : Τρικέφαλους + Πήχοις
Τετάρτη : Πλάτη + Κοιλιακούς
Πέμπτη : Στήθος
Παρασκευή: Ώμους
Σάββατο : Πόδια

KATERINI 144
23-06-09, 14:05
είναι το καλύτερο που μπορείς να κάνεις.

γράψε αν θέλεις το διαχωρισμό και τις ασκήσεις.

ουπς!! λαθος νομιζα εννοουσες και μια μερα οφ ενδιαμεσα, παραείναι βαρύ το πρόγραμμα χωρις καμια μερα ξεκουρασης ενδιάμεσα.................................

δοκίμασε το αλλα εγω προτείνω αυτο:


δευτερα στήθος
τριτη πλατη
τεταρτη οφ
πεμπτη ποδια
παρασκευη ώμους
σαββατο χερια

κανε γαμπες με το στηθος, κοιλιακους δυο φορες τη βδομαδα.

deluxe
23-06-09, 19:19
Αυτο ομως το προγραμμα θελει αρκετο καιρο για να δεις αποτελεσματα, ετσι;

Levrone
23-06-09, 19:23
γιαντα? (=γιατι?)

KATERINI 144
23-06-09, 19:59
Αυτο ομως το προγραμμα θελει αρκετο καιρο για να δεις αποτελεσματα, ετσι;
ολα τα προγράμματα θέλουν χρόνο για να δεις αποτελέσματα, και συχνές αλλαγές (ανα ενα ενάμιση μήνα) στη σειρά και την επιλογή των ασκήσεων αλλα και στις επαναλήψεις.

TEFAAtzis
23-06-09, 21:49
ολα τα προγράμματα θέλουν χρόνο για να δεις αποτελέσματα, και συχνές αλλαγές (ανα ενα ενάμιση μήνα) στη σειρά και την επιλογή των ασκήσεων αλλα και στις επαναλήψεις.

+ 1 στον KATERINI 144

fotis hks
02-07-09, 16:47
παιδία,έχω μια απορία....όσον αφορά τα προγράματα...εγω στο προγραμμά μου έπεζα 2 φορες τη βδομάδα κα8ε μυική ομάδα...εκτος απο τους ώμους.Δηλαδή:


ΔΕΥΤΕΡΑ
στή8ος-τρικέφαλα
ΤΡΙΤΗ
πλάτη-δικέφαλα-ποδια(3ερω ειναι ''λιγο'' φορτωμενο)xD
ΤΕΤΑΡΤΗ
ώμοι
ΠΕΜΠΤΗ
ξεκουραση
ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
στη8ος-τρικεφαλα
ΣΑΒΒΑΤΟ
πλάτη-δικέφαλα-ποδια

(4σετ Χ 12επαναληπσεις)

ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ λοιπόν να υο8ετησω ενα αλλο προγραμμα μεσα απο το φορουμ το οποιο γυμναζει 1 φορα την κα8ε μυικη μαζα (εχει διαρκεια 5 μερες)....με 4σετΧ15-10-6-4επαναληψεις
8α πέσω? 8α αναιβω? η 8α μείνω στασιμος?(ρωτάω για το λόγο πως το σώμα μου πι8ανόν 8α εχεί συνη8ήσει σε εναν διαφορετικό τροπο α8λησης οπού πρεπει να αναρώνει μεσα σε περιορισμένο αρι8μο ημερων και μηπως ετσι νιώσει ελληψη που 8α γυμνάζω την κα8ε μυική ομάδα 1 φορα την εβδομάδα) :weights:

GZ84
02-07-09, 17:14
παιδία,έχω μια απορία....όσον αφορά τα προγράματα...εγω στο προγραμμά μου έπεζα 2 φορες τη βδομάδα κα8ε μυική ομάδα...εκτος απο τους ώμους.Δηλαδή:


ΔΕΥΤΕΡΑ
στή8ος-τρικέφαλα
ΤΡΙΤΗ
πλάτη-δικέφαλα-ποδια(3ερω ειναι ''λιγο'' φορτωμενο)xD
ΤΕΤΑΡΤΗ
ώμοι
ΠΕΜΠΤΗ
ξεκουραση
ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
στη8ος-τρικεφαλα
ΣΑΒΒΑΤΟ
πλάτη-δικέφαλα-ποδια

(4σετ Χ 12επαναληπσεις)

ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ λοιπόν να υο8ετησω ενα αλλο προγραμμα μεσα απο το φορουμ το οποιο γυμναζει 1 φορα την κα8ε μυικη μαζα (εχει διαρκεια 5 μερες)....με 4σετΧ15-10-6-4επαναληψεις
8α πέσω? 8α αναιβω? η 8α μείνω στασιμος?(ρωτάω για το λόγο πως το σώμα μου πι8ανόν 8α εχεί συνη8ήσει σε εναν διαφορετικό τροπο α8λησης οπού πρεπει να αναρώνει μεσα σε περιορισμένο αρι8μο ημερων και μηπως ετσι νιώσει ελληψη που 8α γυμνάζω την κα8ε μυική ομάδα 1 φορα την εβδομάδα) :weights:

Έτσι όπως το είδα μου φαίνεται too much... και βασικά σου είχα απαντήσει άλλα όμως τώρα πρόσεξα ότι γράφεις και πόσα σετ/ επαναλήψεις χρησιμοποιείς... αν μου πεις ότι κάνεις και 3-4 ασκήσεις για κάθε μυική τότε μόνο τρώγοντας πυρηνική ενέργεια θα αντέξεις! Χαχαχα... υπερ-υπερβολικό... και φαντάζομαι τι θα γίνεται όταν κάνεις Πλάτη-Δικέφ-Πόδια...

fotis hks
02-07-09, 17:32
Έτσι όπως το είδα μου φαίνεται too much... και βασικά σου είχα απαντήσει άλλα όμως τώρα πρόσεξα ότι γράφεις και πόσα σετ/ επαναλήψεις χρησιμοποιείς... αν μου πεις ότι κάνεις και 3-4 ασκήσεις για κάθε μυική τότε μόνο τρώγοντας πυρηνική ενέργεια θα αντέξεις! Χαχαχα... υπερ-υπερβολικό... και φαντάζομαι τι θα γίνεται όταν κάνεις Πλάτη-Δικέφ-Πόδια...

εχω συνη8ησει μπορ.ω να πω :P χαχαχαχα! ναι οντως κανω 3-4 ασκησεις για κα8ε μυικη μαζα.....για αυτο 8Α ΤΟ αλλα3ω τωρα με τη ζεστη....δεν πάει αλλο.....

GZ84
02-07-09, 17:42
Κοίταξε να δεις... το αν το αντέχεις μετράνε και άλλα πράγματα.

ΠΧ... φτάνεις στα όριά σου στο τέλος όλων των σετ? Και εγώ μπορώ να γυμνάζομαι όλη μέρα με τα ανάλογα κιλά.

Έτσι όμως δεν κάνεις δουλειά.

Επίσης και να φτάνεις στα όριά σου κάθε μέρα καθόλη τη προπόνηση το ότι αντέχεις πάλι δεν λέει κάτι. Μπορεί να έχεις τρελή αντοχή να τρώς τέλεια και να κοιμάσαι πολύ... αλλά το θέμα είναι... αναπτύσσεσαι? Βάζεις κρέας? Εγώ είμαι σίγουρος πως όχι με αυτό το πρόγραμμα.

ΠΧ.
Στη πλάτη-δικεφ-πόδια θα κάνεις σίγουρα:

ΑΣΚΗΣΕΙΣ = 4 για πλάτη - 3 για δικεφ. - 4 για πόδια
άρα και
ΣΕΤ = 16 για πλάτη - 12 για δικεφ. - 16 για πόδια

Είναι πολύ...

fotis hks
02-07-09, 17:47
psssssssssss!!! φιλε εσυ με έχεις γεννήσει!!!:P έτσι ακριβώς ειναι!!! για αυτο 8α αλλα3ω ο προγραμμα μου....κοιτα τα πόδια κανονικά επρεπε να τα κάνω με τους ώμους....εχω βαλει αρκετή μάζα μ'αυτο το προγραμα....αλλα εχω μηνει ε3ησου στασημοσ αρκετο καιρο...οποτε ειναι καιρος για αλλαγη!....:thumbup:

Tassos
03-07-09, 10:19
Γεια χαρα,:welcome: αρχικα θα ηθελα να σου πω πως ειμαι εναντιος σε τοσο σκληρη προπονηση, 6 μερες ειναι πραγματικα πολλες, εγω στη θεση σου θα διαιρουσα τα ποδια σε μηριαιους - τετρακεφαλους - γαμπες και θα τα συνδιαζα με καποια αλλη μυηκη ομαδα κανοντας δυο οφφ τη βδομαδα τουλαχιστον, το ενα ενδιαμεσα και το αλλο κυριακη, η αν θες ασε το Σ/κ οφφ. Μη ξεχνας πως το σωμα αναπτυσεται στη ξεκουραση οχι στο Gym και περα απο την αναρωση του μυικου χρειαζεται να αναρωσει και το νευρικο συστημα.

fotis hks
19-08-09, 22:16
ευχαριστώ πολύ φίλε Τάσσο!!! Τα λογια σου πάντως μου φαίνονται πολυ περίεργα κα8οτι ακριβώς το ίδιο μου είπε και ο γυμναστής!!! (τι διάολο ολοι συνενοημένοι ειστε???):shock::P:rolf::green: