PDA

Επιστροφή στο Forum : Θα ήθελα την εμπειρία σας.



George14
24-06-09, 15:59
Γειά σε όλους.Είμαι 19 χρονών με ύψος 1,69 και βάρος περίπου 61kg.Από τα 13 μου κάνω αγωνιστική κολύμβηση και σταμάτησα πριν ένα χρόνο.Έκτοτε αγόρασα ένα ζευγάρι αλτήρες 5kg,ένα μονόζυγο τοίχου και μια ελβετική μπάλα καθώς και πολλά βιβλία πάνω στη προπόνηση με βάρη,έφτιαξα τα προγράμματα μου και ξεκίνησα να προπονούμαι στο σπίτι.Μέχρι τον ιούνιο η προπόνηση δεν ήταν συστηματική και η διατροφή μου λίγο παραμελημένη με αποτέλεσμα οι κοιλιακοί που είχα όταν έκανα κολύμβηση να εξαφανιστούν και να αποκτήσω λίπος στη κοιλιά.Τότε αποφάσισα να κάνω συστηματική προπόνηση 3φορές/εβδομάδα και κολύμβηση σαν αερόβια όποτε έχω χρόνο.Συνήθως γυμνάζω όλο το σώμα σε κάθε προπόνηση με 2 ασκήσεις για κάθε μυική ομάδα κάνοντας σε κάθε άσκηση 3σετ των 15 επαναλήψεων εκτός από το μονόζυγο στο οποίο ''βγάζω'' 3 σετ των 8 επαν. Με αυτό μέχρι σήμερα κατάφερα να μειώσω το λίπος,ξαναγράμμωσα χέρια και πλάτη σε συνδιασμό με την βελτίωση και τον έλεγχο της διατροφής μου.Δυστυχώς όμως δεν έχω όγκο εξαιτίας της σταθερής επιβάρυνσης που χρησιμοποιώ.Έτσι λοιπόν αγόρασα άλλους 2 αλτήρες των 10kg και 15kg αντίστοιχα.Θα ήθελα λοιπόν να μου δώσετε κάποιες συμβουλές για το πως μπορώ να συνεχίσω την προπόνηση μου με στόχο να πάρω όγκο και να φανούν περισσότερο οι κοιλιακοί.Οποιοδήποτε χρήσιμο σχόλιο είναι ευπρόσδεκτο.

KATERINI 144
24-06-09, 16:19
Θα ήθελα λοιπόν να μου δώσετε κάποιες συμβουλές για το πως μπορώ να συνεχίσω την προπόνηση μου με στόχο να πάρω όγκο και να φανούν περισσότερο οι κοιλιακοί.Οποιοδήποτε χρήσιμο σχόλιο είναι ευπρόσδεκτο.

καταρχήν καλος ήρθες στο φορουμ, άνοιξε ενα νεο θεμα στην ενότητα των νεων μελων να σε γνωρίσουν τα μέλη.

αυτο που λες ποιο πάνω δε γίνεται, για να παρεις ογκο πρπει να τρως περισσότερες θερμιδες απο οσες καις, αυτο συνεπάγεται μαζι με τη μάζα να βάλεις και λίπος, αρα οι κοιλιακοί δε θα φαίνονται,
το καλύτερο που εχεις να κάνεις ειναι για ενα διάστημα ογκο (να τρως δλδ), και αφου φτάσεις στα κιλα που θελεις (+5 παραπάνω) μετα κανεις διατροφή γραμμωσης για να φανούν οι κοιλιακοί σου.

George14
24-06-09, 16:32
Δηλαδή όγκο θα πάρω από την διατροφή και όχι από την προπόνηση?

KATERINI 144
24-06-09, 16:36
έτσι ακριβός.

billys15
25-06-09, 03:53
Δηλαδή όγκο θα πάρω από την διατροφή και όχι από την προπόνηση?

Ναι,αλλα αν κανεις συνεχεια με τα ιδια κιλα,τοτε δεν θα εχεις καποιο σοβαρο αποτελεσμα.Δηλαδη οταν κανεις μια φορα τωρα με τα 10κιλα και τα 15κιλα,μετα οταν πας να ξανακανεις στην ουσια θα το κανεις τσαμπα,αφου εχεις ηδη δωσει το κλικ στον μυ για να αναπτυχθει.Φαντασου τον μυ σαν να χει λογικη και να λεει "τι παλι τα ιδια? αρα μενω εδω και δεν μεγαλωνω,αφου δεν μου χρειαζεται".Γι'αυτο και η γνωμη μου ειναι οτι το καλυτερο ειναι να παμε σε γυμναστηριο,αλλιως,αν θελουμε δικο μας στο σπιτι,πρεπει να δωσουμε χιλιαδες ευρω για να ειναι σωστο.

George14
25-06-09, 11:46
Δυστυχώς προς το παρόν δεν έχω την οικονομική δυνατότητα να πάω σε γυμναστήριο.Αν γίνει κάτι τέτοιο θα γίνει από Σεπτέμβριο.Μέχρι τότε όμως υπάρχει κάποια γνώμη για το πως μπορώ να συνεχίσω πιο αποτελεσματικά την προπόνηση μου με στόχο να γραμμώσω περισσότερο και να ''χτίσω'' μεγαλύτερους μυς?

Seng
09-08-09, 16:27
Δυστυχώς προς το παρόν δεν έχω την οικονομική δυνατότητα να πάω σε γυμναστήριο.Αν γίνει κάτι τέτοιο θα γίνει από Σεπτέμβριο.Μέχρι τότε όμως υπάρχει κάποια γνώμη για το πως μπορώ να συνεχίσω πιο αποτελεσματικά την προπόνηση μου με στόχο να γραμμώσω περισσότερο και να ''χτίσω'' μεγαλύτερους μυς?

Και εγω στο σπιτι γυμναζομαι Γιωργο εδω και 2-2,5 χρονια. Οπως ειπαν και πριν κανε οσο ογκο θελεις και μετα γραμμωσε, επισις, τρωγε ΠΟΛΥ, 6 φορες την μερα, εγω στον ογκο ετρωγα 6 και επινα και 2 συμπληρωμα.
Μην αγοραζεις ετοιμους αλτηρες, παρε αδειους αλτηρες και δισκους, ετσι θα μπορεις να φορτωνεις παραπανο κιλα σε καθε προπονηση. Επαναληψεις, κανω 6-8. 3 σετ σε καθε ασκηση, 3 διαφορετικες ασκησεις σε καθε μυ. Για εμενα αυτο δουλευει.

18 ετών, 1.80, 87kg.:turtle: