PDA

Επιστροφή στο Forum : Αεροβική ναι αλλά... σε τι ένταση;



Σελίδες : 1 [2] 3

sogoku
19-07-10, 13:06
Εγω θα ελεγα περα απο τον ψυχολογικο τομεα δουλευει και ουσιαστικα στο σωμα.Με την χιτ καις μεταπρονητικα περισσοτερς θερμιδες και εχεις ανεβασμενο μεταβολισμο για ωρες και μυικη τονωση και στην τελικη καυση του λιπους εχει ισαξια αποτελεσματα με την αεροβια χαμηλης εντασης και εμπειρικα το λεω.

giannis64
19-07-10, 14:37
Εγω θα ελεγα περα απο τον ψυχολογικο τομεα δουλευει και ουσιαστικα στο σωμα.Με την χιτ καις μεταπρονητικα περισσοτερς θερμιδες και εχεις ανεβασμενο μεταβολισμο για ωρες και μυικη τονωση και στην τελικη καυση του λιπους εχει ισαξια αποτελεσματα με την αεροβια χαμηλης εντασης και εμπειρικα το λεω.


η θερμιδική απόλυα δεν έχει καμία σχέση με την απόλυα λίπους. υπάρχει περίπτωση να έχεις κάψει πολλές θερμίδες αλλά να μην είναι από εκεί που της θες!!
ο βασικός στόχος είναι η διαφύλαξη όσο το δυνατόν περισσότερο του μυϊκού ιστού και η παράλληλη καύση λίπους. και με χιτ δεν το καταφέρνεις αυτό!!!
Η μόνη περίπτωση χιτ (αναερόβιας) είναι να ξεκινήσεις Κανά 10λεπτο με χιτ και μετά να μπεις στην αερόβια!!

sogoku
19-07-10, 15:17
η θερμιδική απόλυα δεν έχει καμία σχέση με την απόλυα λίπους. υπάρχει περίπτωση να έχεις κάψει πολλές θερμίδες αλλά να μην είναι από εκεί που της θες!!
ο βασικός στόχος είναι η διαφύλαξη όσο το δυνατόν περισσότερο του μυϊκού ιστού και η παράλληλη καύση λίπους. και με χιτ δεν το καταφέρνεις αυτό!!!
Η μόνη περίπτωση χιτ (αναερόβιας) είναι να ξεκινήσεις Κανά 10λεπτο με χιτ και μετά να μπεις στην αερόβια!!



Τοτε γιατι μιλαμε για ισοζυγιο θερμιδων?Λοιπον η αεροβια χαμηλης εντασης ναι μεν χρησιμποποιει περισσοτερο λιπος για ενεργεια αυτη καθε αυτη την στιγμη αλλα με μια χιτ ο μεταβολισμος ειναι ανεβασμενος για περισσοτερο μεταπροπονητικα χρονο.Με ανεβασμενο μεταβολισμο εννοειται καιμε και λιπος και αυτο ειναι παντα το ζητουμενο μας να ειναι ανεβασμενος.Δεν κανω τον εξυπνο, αυτο και υπαρχει και το εχω δει πανω μου μιας και ειμαι παικτης μπασκετ και κανω συχνα χιτ.

Blackie
24-08-10, 14:34
Καλησπέρα παιδιά... Έχω ερώτηση. Αν η εργασία μας, απαιτεί συνεχή κίνηση, βλέπε γρήγορο βάδην με διαλείμματα, για αρκετές ώρες, πιστεύετε πως είναι απαραίτητη και η αερόβια στο γυμναστήριο;

spyros Bodybuilding
10-10-10, 19:13
ρε παιδια οταν λεμε σε χαμηλη ενταση δηλαδη να εχουμε μονο γρηγορο ρυθμο στο περπατημα μας στο διαδρομο

giannis64
10-10-10, 19:34
να υπολογηζεις ναεισαι σε 120-140 παλμους. το θεμα το διαβασες?

araya
10-10-10, 20:21
σορι που μαινω στο τοπικ σου αλλα με ενδιαφερει τοθεμα.εγω λοιπον ημουν τον αυγουστο 79 κιλα κ αρχισα προπονηση για να βαλω ογκο.το υψος μου ειναι 1,76 κ ειμαι 36.τωρα ειμαι στα 88 κιλα κ επειδη χαλιεμε οταν βλεπω την κοιλια μου πρησμενη γιατι τρωω 7-8 φορες την μερα(4 γευματα ειναι ροφηματα πρωτεινης) ξερεις κανω ποδηλατο 40 λεπτα 3 απο τις 4 μερες προπονησης (μετα την προπονηση με τα βαρη )με σφιγμους να φτανουν τους 130-140.η ερωτηση μου ειναι εαν καιω λιπος με αυτον τον τροπο χωρις να εχω μυικη απολεια κ γενικα τι θα προτεινε καποιος που θα διαβαζε αυτα που εγραψα

giannis64
10-10-10, 20:33
το εχεις ξανακανει και δεν καταλαβενω τον λογο!

τρεξιμο ποσεσ φορεσ την βδομαδα??? (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?t=10927)

σορι που μαινω στο τοπικ... (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?p=254919#post254919)


το επομενο θα διαγραφει αμεσως!

araya
10-10-10, 22:39
ΓΙΑΤΙ ΡΕ ΦΙΛΕ?ΑΠΑΝΤΗΣΤΕ ΚΑΠΟΙΟΣ Κ ΜΗΝ ΜΑΣ ΤΗΝ ΛΕΣ ΕΤΣΙ,ΤΟ ΞΑΝΑΕΓΡΑΨΑ ΓΙΑΤΙ ΣΤΟ ΑΛΛΟ ΜΕ ΕΓΡΑΨΑΝ ΑΦΟΥ ΤΑ ΕΙΔΕΣ Κ ΤΑ ΔΥΟ ΑΠΑΝΤΗΣΕ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟ ΞΑΝΑΒΑΛΩ

Manos1989
10-10-10, 22:49
ΓΙΑΤΙ ΡΕ ΦΙΛΕ?ΑΠΑΝΤΗΣΤΕ ΚΑΠΟΙΟΣ Κ ΜΗΝ ΜΑΣ ΤΗΝ ΛΕΣ ΕΤΣΙ,ΤΟ ΞΑΝΑΕΓΡΑΨΑ ΓΙΑΤΙ ΣΤΟ ΑΛΛΟ ΜΕ ΕΓΡΑΨΑΝ ΑΦΟΥ ΤΑ ΕΙΔΕΣ Κ ΤΑ ΔΥΟ ΑΠΑΝΤΗΣΕ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟ ΞΑΝΑΒΑΛΩ

Αμα το γράψεις και με bolt μπορεί να σου απαντήσει κάποιος.
Το thread το διάβασες?το forum γενικά?
Οι γνώμες διίστανται σε αυτό που ρωτάς,οπότε πρέπει να βγάλεις τα δικά σου συμπεράσματα.
Γενικά για να σου απαντήσω,καλά είναι 30-60 λεπτά στους 120-140 παλμούς για απώλεια λίπους το πρωί νηστικός ή μετά τα βάρη.

giannis64
11-10-10, 10:57
ΓΙΑΤΙ ΡΕ ΦΙΛΕ?ΑΠΑΝΤΗΣΤΕ ΚΑΠΟΙΟΣ Κ ΜΗΝ ΜΑΣ ΤΗΝ ΛΕΣ ΕΤΣΙ,ΤΟ ΞΑΝΑΕΓΡΑΨΑ ΓΙΑΤΙ ΣΤΟ ΑΛΛΟ ΜΕ ΕΓΡΑΨΑΝ ΑΦΟΥ ΤΑ ΕΙΔΕΣ Κ ΤΑ ΔΥΟ ΑΠΑΝΤΗΣΕ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟ ΞΑΝΑΒΑΛΩ


πρώτα πρώτα γιατί φωνάζεις? Μας την λες και από πάνω?
δεύτερον....
δεν το κατάλαβα αυτό? είμαι κανένας υπάλληλος σου εγώ η κάποιο άλλο μέλλος που θα πρέπει να σου απαντήσουν αμέσως, η είμαι υποχρεωμένος η σε περίπτωση που βλέπεις ότι δεν σου απατάνε θα γεμίσεις τα θέματα με την ίδια ερώτηση?

για σε παρακαλώ ας προσγειωθούμε λίγο!

BON
18-10-10, 23:40
Αεροβια καλυτερα το πρωι με αδειο στομαχι(μονο βσαα) η μετα τα βαρη(παλι με βσαα)??? Ποτε ειναι πιο αποτελεσματικη?

Eddie
18-10-10, 23:44
Αεροβια καλυτερα το πρωι με αδειο στομαχι(μονο βσαα) η μετα τα βαρη(παλι με βσαα)??? Ποτε ειναι πιο αποτελεσματικη?

Κατα τη γνωμη μου καλυτερα το πρωι.1ον γιατι εχεις περισσοτερες ωρες νηστικος αρα πεσμενο γλυκογονο και 2ον γιατι μετα την προπονηση θα καθυστερησεις να παρεις το ροφημα/στερεο κι αυτο δεν ειναι κι οτι καλυτερο.

BON
18-10-10, 23:47
ΟΚ ευχαριστω, και με πειραζει πολυ να καθυστεερω το μεταπροπονιτικο...πρωι απο εδω και περα...αλλα με αμινοξεα ε? Οχι ετσι...

Eddie
18-10-10, 23:53
ΟΚ ευχαριστω, και με πειραζει πολυ να καθυστεερω το μεταπροπονιτικο...πρωι απο εδω και περα...αλλα με αμινοξεα ε? Οχι ετσι...

Οχι οτι θα δεις διαφορα,αλλα παρε.Χαμενα δε θα πανε..

KeyserSoze
02-11-10, 01:32
Kαλησπερα παιδες, πριν ποσταρω να σημειωσω οτι προσπαθησα να διαβασω το τοπικ μεχρι που ειδα οτι ειναι 10 σελιδες και κοιταξα και το ρολοι και δεν με παιρνει

Θα προσπαθησω να το διαβασω ολο αυριο το απογευμα απλα ειπα μηπως υπαρχει περιπτωση καποιο παιδι να μου απαντησει στο παρακατω:
Ξεκιναω αναποδα. Ξερω ποτε μπορω και τι μπορω να κανω και βλεπουμε.
Οι περιορισμοι ειναι
-3 φορες την εβδομαδα καπακια μετα απο βαρη 1 ωρας. Σε τι ενταση θα με "συμφερε" να δουλεψω διαδρομο? (ειμαι 31, 93 κιλα, ασκουμε με βαρη 2,5 χρονια αλλα δεν ειχα δωσει σημασια στην αεροβια)
-1 φορα τη βδομαδα παιζει πιθανο σεναριο, αντι για 30' διαδρομο μετα στα καπακια, να πηγαινω για 60' ποδοσφαιρο αλλα με μια ωρα αποσταση απο τα βαρη.
Ποσο "καταστροφικο" ειναι αυτο και τι μπορω να κανω για να το διορθωσω(εφοσον για το ποδοσφαιρο εχω δεσμευθει)

ΥΓ. Ξανα, χιλια συγγνωμη, αν κρινετε οτι πρεπει σβηστε το και θα προσπαθησω να βρω μονος μου την ακρη, απλα ειπα μηπως οι απαντησεις μου ειναι απλες

s33k3rgr
05-11-10, 01:06
Εγω στο γυμναστηριο οταν κανω αεροβικη στο 70% κανω 40 λεπτα ποδηλατο και 30 λεπτα διαδρομο. Πειραζει που ειναι διακεκομενη και δεν ειναι συνεχης?Δηλαδη σταματαω το ποδηλατο και ξεκιναω διαδρομο...

Επισης θα ηθελα να ρωτησω αν θα βοηθαγε να αυξησω ακομα περισσοτερο την διαρκεια της αεροβικης στο 70 τις εκτατο παντα. Πχ να το παω απο 1 ωρα σε 1.5. Θα βοηθαγε κατι τετοιο στην καυση λιπους?

giannis64
05-11-10, 12:57
ναι αλλά νομίζω ότι είναι πολύ η ώρα της αερόβιας.

αν θες πες κάποια στοιχεία για σένα και τι στόχους έχεις/

s33k3rgr
05-11-10, 13:07
ναι αλλά νομίζω ότι είναι πολύ η ώρα της αερόβιας.

αν θες πες κάποια στοιχεία για σένα και τι στόχους έχεις/

Ειμαι 79 κιλα και ο στοχος μου ειναι να παω γυρω στα 75-76 ετσι ωστε να εχω περιθωρια να βαλω βαρος οταν μπω στην περιοδο ογκου. Εχω βαλει καποια ορια στον εαυτο μου οσον αφορα τον ογκο μεχρι 85 κιλα βαρος το πολυ και μετα παλι γραμμωση. Εχω χασει ηδη τα πρωτα 5 κιλα καθως ημουν 85 και τωρα βρισκομαι σε μια υποθερμιδικη διαιτα των 2300 θερμιδων με θερμιδες συντηρησης τις 2850 (βαρος 79 κιλα με 1.79 υψος αυτη την περιοδο). Ειμαι 29 ετων.

giannis64
05-11-10, 13:09
υπαρχει καποιο προβλημα να κανεις αεροβια μετα τα βαρη?

savage
05-11-10, 13:15
Kαλησπερα παιδες, πριν ποσταρω να σημειωσω οτι προσπαθησα να διαβασω το τοπικ μεχρι που ειδα οτι ειναι 10 σελιδες και κοιταξα και το ρολοι και δεν με παιρνει

Θα προσπαθησω να το διαβασω ολο αυριο το απογευμα απλα ειπα μηπως υπαρχει περιπτωση καποιο παιδι να μου απαντησει στο παρακατω:
Ξεκιναω αναποδα. Ξερω ποτε μπορω και τι μπορω να κανω και βλεπουμε.
Οι περιορισμοι ειναι
-3 φορες την εβδομαδα καπακια μετα απο βαρη 1 ωρας. Σε τι ενταση θα με "συμφερε" να δουλεψω διαδρομο? (ειμαι 31, 93 κιλα, ασκουμε με βαρη 2,5 χρονια αλλα δεν ειχα δωσει σημασια στην αεροβια)
-1 φορα τη βδομαδα παιζει πιθανο σεναριο, αντι για 30' διαδρομο μετα στα καπακια, να πηγαινω για 60' ποδοσφαιρο αλλα με μια ωρα αποσταση απο τα βαρη.
Ποσο "καταστροφικο" ειναι αυτο και τι μπορω να κανω για να το διορθωσω(εφοσον για το ποδοσφαιρο εχω δεσμευθει)

ΥΓ. Ξανα, χιλια συγγνωμη, αν κρινετε οτι πρεπει σβηστε το και θα προσπαθησω να βρω μονος μου την ακρη, απλα ειπα μηπως οι απαντησεις μου ειναι απλες

καταστρεπτικο το ποδοσφαιρο???σιγα μην πας και φυλακη ρε συ!!!:green::green:

μην υπερβαλεις:toast: μια χαρα ειναι.απλα στο ενδιαμεσο να πιεις υδατανθρακα και πρωτεινη για να εχεις δυναμεις να ανταπεξελθεις στη μπαλα,που ειναι πολυ πιο απαιτητικη διαδικασια απο το διαδρομο.

οσο για την ενταση στην οποια πρεπει να τρεχεις εξαρταται απο τους στοχους σου.εχεις στοχο αυξηση αντοχης,καυση λιπους(λογικα αυτο θες),αντοχη στη δυναμη,κατι αλλο??:unsure:

αν θες καυση λιπους,τρεχε στο 60-70% της μεγιστης εντασης.ειναι αρκετα καλα θεωρω.:thumbup:

s33k3rgr
05-11-10, 14:53
υπαρχει καποιο προβλημα να κανεις αεροβια μετα τα βαρη?

Μετα τα βαρη δεν θα ειναι πιο εντονος ο καταβολισμος του οργανισμου? Την αεροβια την κανω ενδιαμεσα στις μερες των βαρων και την συνδιαζω με κοιλιακους ραχιαιους

giannis64
05-11-10, 18:31
οκ τοτε λοιπον κανε την αεροβια σου μετα απο τους κοιλιακους, αλλα νομιζω οτι 1.5 ωρες ειναι πολλες.

40-45 λεπτα 3 φορες την εβδομαδα ειναι οκ. αν δεις οτι δεν εχεις αποτελεσματα τοτε ανεβαζεις. τα κιλα σου αλλωστε δεν ειναι και υπερβοληκα..

KeyserSoze
06-11-10, 03:02
εξαρταται απο τους στοχους σου.

αν θες καυση λιπους,τρεχε στο 60-70% της μεγιστης εντασης.ειναι αρκετα καλα θεωρω.:thumbup:

Με πιανεις.
Μην τα πολυλογω, ειμαι στη γραμμωση, θελω να πεσω απο το 17% στο 12% ωστε στον ογκο Δεκεμβρη-Μαρτη να παω σε κανα 15%
Καπως ετσι το εχω υπολογισει

Takaros
05-01-11, 14:58
Να κανω μια ερωτηση...Με βαση αυτα που διαβασα σαυτο το θεμα,χαμηλης εντασης αεροβια αντιστοιχει σε περιπου 130 παλμους σε ατομο ηλικιας γυρω στα 25?Ρωταω γτ εκανα σημερα το πρωι ποδηλατο 20 λεπτα με μεσο ορο 130 παλμους και δεν μου φανηκε τοσο ευκολο για να θεωρειται χαμηλης εντασης...:shock:

Αγορασα ενα ποδηλατο και κανω καθε πρωι πριν φαω τπτ για 25 λεπτα..αποτι ειδα για μεγιστη καυση λιπους προτεινεται χαμηλης εντασης γυμναστικη...

επισης στο γυμν πηγαινω καθε μερα και κανω καθε φορα μια μυικη ομαδα και στο τελος 15-20 λεπτα ποδηλατο χαμηλης εντασης(πιστευω)..

πιστευετε μπορει να υπαρξει αναπτυξη ακολουθωντας τα παραπανω?απο διατροφη τρωω αρκετα...και προσεγμενα..να σταματησω λετε την αεροβια μετα τα βαρη και να κρατησω μονο την πρωινη?

ευχαριστω πολυ καθε βοηθεια ειναι ευπροσδεκτη..:unsure:

arisfwtis
05-01-11, 15:07
ο στοχος σου ποιος ειναι
να βαλεις κιλα
η να γραμμωσεις?

Takaros
05-01-11, 15:41
θελω να βαλω μυς..αλλα επειδη ειμαι ηδη αρκετα κιλα (1.84-96 κιλα-λιπος δεν ξερω αλλα εχω αρκετο λιπος/εχω χασει 30 κιλα τα τελευταια 2 χρονια)..

οποτε καταλαβαινεις...κιλα ιδια η λιγο λιγοτερα..και θελω να χανω λιπος+να βαλω μυικη μαζα...

arisfwtis
05-01-11, 15:44
δυστηχως φιλε μ αυτο για να το καταφερεις μαζι ειναι πολυ δυσκολο

ολοι αυτο ζηταμε αλλωστε:)


πρεπει να θεσεις εναν ξεκαθαρο στοχο και να κινηθεις στα αντιστοιχα πλαισια
για να μην μπερδευεσαι και εσυ

Takaros
05-01-11, 15:56
οποτε το αποτελεσμα αυτου του κοκτειλ που κανω αυτην την περιοδο...??:unsure:

σχετικα με τους παλμους και την χαμηλης εντασης αεροβια...?

beefmeup
05-01-11, 16:05
..και θελω να χανω λιπος+να βαλω μυικη μαζα...

αυτο ειναι δυσκολο στην φαση που εισαι.
αν εισουν πιο στεγνος με καταληλη προπονα κ λιγη η καθολου αεροβια,θα μπορουσες να το κανεις σε βαθος χρονου.
τωρα το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να συνεχισεις προπονες βαρη/αεροβια,για να καψεις λιπος κ να τονιστουν οι μυς που εχεις απο κατω.

κ πρεπει να κανεις κ αναλογη διατροφη αλλιως δεν πας πουθενα,τσαμπα ιδρωνεις.

eri_87
05-01-11, 20:55
Να κανω μια ερωτηση...Με βαση αυτα που διαβασα σαυτο το θεμα,χαμηλης εντασης αεροβια αντιστοιχει σε περιπου 130 παλμους σε ατομο ηλικιας γυρω στα 25?Ρωταω γτ εκανα σημερα το πρωι ποδηλατο 20 λεπτα με μεσο ορο 130 παλμους και δεν μου φανηκε τοσο ευκολο για να θεωρειται χαμηλης εντασης...:shock:


Καταρχήν αρχίζεις με 25-30 λεπτά τον πρώτο καιρό αερόβιο κ μετά ανεβάζεις σιγά σιγά το χρόνο, καθώς θα βελτιώνεται η αντοχή σου.
Τώρα, αυτό που λες με τη δυσκολία, παίζει ρόλο και ο βαθμός αντίστασης που έχεις βάλει στο ποδήλατο. Λογικά έχει κλίμακα, άρα δοκίμασε να χαμηλώσεις αντίσταση κ να αυξήσεις ταχύτητα για να έχεις πάλι 130 παλμούς. Βρες σε ποιό συνδιασμό αντίστασης-ταχύτητας μπορείς να κάνεις άνετα στους 130 παλμούς! ;)

Wolve
11-01-11, 13:04
αυτο ειναι δυσκολο στην φαση που εισαι.
αν εισουν πιο στεγνος με καταληλη προπονα κ λιγη η καθολου αεροβια,θα μπορουσες να το κανεις σε βαθος χρονου.
τωρα το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να συνεχισεις προπονες βαρη/αεροβια,για να καψεις λιπος κ να τονιστουν οι μυς που εχεις απο κατω.

κ πρεπει να κανεις κ αναλογη διατροφη αλλιως δεν πας πουθενα,τσαμπα ιδρωνεις.

+1 :thumbup:

αν και δεν ειναι ακατορθωτο να χανεις λιπος/βαζεις μαζα ... ειναι πολυ δυσκολο!

καλυτερο λοιπον θα ηταν να στεγνωσεις πρωτα και μετα να αρχισεις το ταξιδι για αυξηση μυικης μαζας :turtle:

loufas
12-01-11, 03:13
τι ψαχνετε τωρα ρε παιδια? 45 λεπτα ελαφρυ τρεξιμο μετα απο τα βαροι και ολα οκ!
επιστημη το κανατε

akis123
11-02-11, 23:18
Πολυ χρησιμες οι συμβουλες που δινετε,αλλα εχω 1 ερωτηση που απευθηνετε κυριως στο γενικο θεμα..... διαβασα σε ενα αρθρο του κ.χριστου στρογγυλη στην ιστοσελιδα top-fitness οπου ''απορριπτει '' οπως λεει καποιους ''μυθους'' για τη γραμμωση και ειδικοτερα για τους κοικλιακους ..και λεει οτι τα συνιθισμενα ροκανισματα δεν κανουν καμια δουλεια στην εμφανιση των κοιλιακων... οπως και εδω προτεινει τις αρσεις θανατου,διατροφη,κ.τ.λ..το σημειο ομως π με΄εκανε να αναρωτηθω για το προγραμμα που κανω ειναι οτι στην γραμμωση δεν ισχυει η αποψη των 15 επαναληψεων,,αντιθετως χρειαζονται πολλα κιλα και 8 επαναληψεις. Μπορειται να μ πειτε την γνωμη σας πανω σε αυτο?? Και ακομα κατι...το προγραμμα h.i.i.t το προτιμαει με χιλια....γτι στην υψηλη ενταση υποστηριζει οτι οι κοιλιακοι γιμναζονται ταυτοχρονως και δεχονται πολυ πιεση!!Αν ειναι σωστο αυτο..αν απλα με ασκησεις πιασω αυτους τους παλμους για κανα 10 λεπτο θα εχω τα ιδια αποτελεσματα!!??
Ευχαριστω!

Pavlos17
12-02-11, 00:49
Πολυ χρησιμες οι συμβουλες που δινετε,αλλα εχω 1 ερωτηση που απευθηνετε κυριως στο γενικο θεμα..... διαβασα σε ενα αρθρο του κ.χριστου στρογγυλη στην ιστοσελιδα top-fitness οπου ''απορριπτει '' οπως λεει καποιους ''μυθους'' για τη γραμμωση και ειδικοτερα για τους κοικλιακους ..και λεει οτι τα συνιθισμενα ροκανισματα δεν κανουν καμια δουλεια στην εμφανιση των κοιλιακων... οπως και εδω προτεινει τις αρσεις θανατου,διατροφη,κ.τ.λ..το σημειο ομως π με΄εκανε να αναρωτηθω για το προγραμμα που κανω ειναι οτι στην γραμμωση δεν ισχυει η αποψη των 15 επαναληψεων,,αντιθετως χρειαζονται πολλα κιλα και 8 επαναληψεις. Μπορειται να μ πειτε την γνωμη σας πανω σε αυτο?? Και ακομα κατι...το προγραμμα h.i.i.t το προτιμαει με χιλια....γτι στην υψηλη ενταση υποστηριζει οτι οι κοιλιακοι γιμναζονται ταυτοχρονως και δεχονται πολυ πιεση!!Αν ειναι σωστο αυτο..αν απλα με ασκησεις πιασω αυτους τους παλμους για κανα 10 λεπτο θα εχω τα ιδια αποτελεσματα!!??
Ευχαριστω!

τους κοιλιακους τους γυμναζεις με τις περισσοτερες ασκησεις,και οντος τα ροκανισματα δεν βοηθανε και τοσο,καλυτερα αρσεις θανατου,κωπηλατικες κλπ :thumbup: το λιπος παιζει καθοριστικο ρολο για να φανουν οι κοιλιακοι σου παντως και οχι τοσο οι ασκησεις.

akis123
12-02-11, 13:48
Diladi na asxolithw pio poli me aerovia kai h.i.i.t?para me tis akiseis??

Pavlos17
12-02-11, 15:24
Diladi na asxolithw pio poli me aerovia kai h.i.i.t?para me tis akiseis??

ναι...και κυριως με την διατροφη

akis123
13-02-11, 17:27
ναι...και κυριως με την διατροφη

euxaristw file !!!

beatshooter
04-03-11, 01:16
Στοχος μου ειναι η καυση λιπους.Κανω 5-6 φορες την βδομαδα αεροβιο τις 3 πρωι με αδειο στομαχι τις αλλες μετα τα βαρη.Θα βοηθουσε να εκανα και 2 απ τις αεροβικες προπονησεις ΗΙΤ?Η ντεμι-ντεμι(δλδ σταθερος ρυθμος για 25-30 λεπτα μετα 2-3λεπτα εντονα σπριντ 2λεπτα περπατημα και ξανα σπριντ)?

Ronaldinho
05-03-11, 05:32
Καλησπερα!Ηθελα να ρωτησω αν 5-10 λεπτα ζεσταμα χαλαρο τρεξιμο(πριν τα βαρη) και 30 λεπτα μετα τα βαρη αρκουν για να χασω λιπος με σωστη διατροφη;Παω 3-4 φορες την εβδομαδα γυμναστηριο.Χρειαζεται να διορθωσω κατι;

chris corfu
05-03-11, 06:21
Καλησπερα!Ηθελα να ρωτησω αν 5-10 λεπτα ζεσταμα χαλαρο τρεξιμο(πριν τα βαρη) και 30 λεπτα μετα τα βαρη αρκουν για να χασω λιπος με σωστη διατροφη;Παω 3-4 φορες την εβδομαδα γυμναστηριο.Χρειαζεται να διορθωσω κατι;

το πριν τα βαρη 5-10 λεπτα ειναι ενα ζεσταμα και τιποτα παραπανω. μετα τα βαρη αν εννοεις οτι εισαι σε γραμμωαη καλυτερα θα ηταν να εκανες ενα 45λεπτο αυτες τις 4 φορες που κανεις αλλα εκει πρεπει να κειμενεσαι σιγουρα 30-45 λεπτα γτ μεχρι τα 20 λεπτα δεν εχεις ξεκινησει ακομα να χανεις λιπος. ;)

Pavlos17
05-03-11, 11:32
γτ μεχρι τα 20 λεπτα δεν εχεις ξεκινησει ακομα να χανεις λιπος. ;)

αυτο δεν ισχυει

perakis
05-03-11, 12:47
Στοχος μου ειναι η καυση λιπους.Κανω 5-6 φορες την βδομαδα αεροβιο τις 3 πρωι με αδειο στομαχι τις αλλες μετα τα βαρη.Θα βοηθουσε να εκανα και 2 απ τις αεροβικες προπονησεις ΗΙΤ?Η ντεμι-ντεμι(δλδ σταθερος ρυθμος για 25-30 λεπτα μετα 2-3λεπτα εντονα σπριντ 2λεπτα περπατημα και ξανα σπριντ)?

μια χαρα ειναι όπως τα κανεις αλλα να ξερεις πως αν θες να κανεις HIIT αεροβια πρεπει να μην εισαι αρχαριος.Καλυτερα αν εισαι αρχαριος κανε 4 αεροβιες 35-40 λεπτα.Μετα οταν πλεον θα αποκτησεις και πιο πολυ αντοχη μπορεις να κανεις 3 κανονικες -2 ΗΙΙΤ όπως ειπες και βλεπεις εκει αν κουραζεσαι,αν πχ μαζευουν γαλακτικο οξυ τα ποδια οταν κανεις HIIT, το οποιο δεν πρεπει να γινεται οταν θελουμε να καψουμε λιπος τοτε γυρισε το ξανα σε απλες αεροβιες.

chris corfu
05-03-11, 15:15
αυτο δεν ισχυει

γτ δεν ισχυει?? η σοβαρη δουλεια στην καυση λιπους γινεται μετα το 20λεπτο..

Ronaldinho
05-03-11, 22:39
το πριν τα βαρη 5-10 λεπτα ειναι ενα ζεσταμα και τιποτα παραπανω. μετα τα βαρη αν εννοεις οτι εισαι σε γραμμωαη καλυτερα θα ηταν να εκανες ενα 45λεπτο αυτες τις 4 φορες που κανεις αλλα εκει πρεπει να κειμενεσαι σιγουρα 30-45 λεπτα γτ μεχρι τα 20 λεπτα δεν εχεις ξεκινησει ακομα να χανεις λιπος. ;)

Αρα απο αποψη λιποδιαλυσης πιστευεις οτι ειμαι καλα με αεροβια 30-40 λεπτων 4 φορες την εβδομαδα μετα τα βαρη;
Τωρα για την μυικη ενδυναμωση δε θελω να παρω τοσο ογκο οσο να τονωθουν οι ηδη υπαρχοντες μυες.Πιστευεις χρειαζεται κατι παραπανω;

Υ.Γ: Παιρνω πριν και μετα την προπονηση whey πρωτεινη για να βοηθησω την μυικη ενδυναμωση.

chris corfu
05-03-11, 22:56
Αρα απο αποψη λιποδιαλυσης πιστευεις οτι ειμαι καλα με αεροβια 30-40 λεπτων 4 φορες την εβδομαδα μετα τα βαρη;
Τωρα για την μυικη ενδυναμωση δε θελω να παρω τοσο ογκο οσο να τονωθουν οι ηδη υπαρχοντες μυες.Πιστευεις χρειαζεται κατι παραπανω;

Υ.Γ: Παιρνω πριν και μετα την προπονηση whey πρωτεινη για να βοηθησω την μυικη ενδυναμωση.
πριν τν προπονηση πιστευω κανενα μισαωρο ετσι?? και αμεσως μετα, σχετικα με την whey.
τωρα αυτο που λες κ σου υπογραμισα δεν στεκει και τοσο, αλλα μπορω να σου πω αν εχεις καποια μυικοτητα αυτη θα "φανει" με την γραμμωση αν αυτο εννοεις διαφορετικα αν δεν εχεις και δεν παρεις καποια κιλα για να φανουν στη γραμμωση δεν θα "δειξει" κατι. αν εννουσες κατι αλλο πες.. ;)

Ronaldinho
05-03-11, 23:45
Ναι την whey την παιρνω μιση ωρα πριν και αμεσως μετα την προπονηση. Οσο για το αλλο εννοουσα οτι θελω να δωσω μεγαλυτερη προσοχη στη λιποδιαλυση και το στεγνωμα αλλα παραλληλα μην παραμελησω την μυικη ενδυναμωση.Αν γινομαι κατανοητος :)

chris corfu
06-03-11, 00:11
Ναι την whey την παιρνω μιση ωρα πριν και αμεσως μετα την προπονηση. Οσο για το αλλο εννοουσα οτι θελω να δωσω μεγαλυτερη προσοχη στη λιποδιαλυση και το στεγνωμα αλλα παραλληλα μην παραμελησω την μυικη ενδυναμωση.Αν γινομαι κατανοητος :)

εε ναι, εννοειται πως μαζι με την καλη διατροφη και αεροβια θα κανεις και το προγραμμα σου με βαρη που ειναι βασικο, και θα εισαι καλυμενος.. :thumbup:

Ronaldinho
06-03-11, 01:10
Ωραια σε ευχαριστω φιλε μου!

ketou21
11-03-11, 04:09
kalispera,egw i laitheia einai oti thelw muiko ogko,alla mou xoun pei oti de prepei na kanw aerovia,kati pou de mporw na diakopsw gia sygkekrimenous logous,pisteuete oti xanw poly me 30-45 lepta grigoro perpatima sto diadromo, i 30 wra sto podilato,opoios thelei as mou apantisei


****Διάβασε τους κανόνες του φόρουμ. Γράφουμε με ελληνικούς χαρακτήρες, mod team ****

hlias102
11-03-11, 11:15
Εγώ κάνω αερόβια 3 φορές την εβδομάδα καια τις υπόλοιπες 3 βάρη.Στόχος μου είναι η γράμμωση και όχι ο όγκος.Και η απώλεια λίπους χωρίς μείωση μυικής μάζας όσο είναι δυνατόν.Το πρόγραμμα που κάνω είναι με δείκτη έντασης.Ξεκινάω από δείκτη έντασης 5 για 2 λεπτά,συνεχίζω 1 λεπτό στο δ.ε. 6,1 λεπτό στο 7,1 λεπτό στο 8,1 λεπτό στο 9 και κατόπιν ξανακάνω αυτό αλλά ξεκινόντας από το 6.Αυτό το κάνω 4 φορές αλλά την 4τη κάνω και ενα λεπτό στο 10 που είναι το μάξιμουμ.Αμέσως μετά κάνω 1 λεπτό στο 5 και τέλειωσα.Είμαι πολύ ευχαρηστημενος γιατί στον πρώτο μήνα έχασα 2% λίπος πάντα με σωστή διατροφή.Επίσης είδα τρομερή διαφορά στην αντοχή στο μπάσκετ.

NASSER
11-03-11, 11:22
Εγώ κάνω αερόβια 3 φορές την εβδομάδα καια τις υπόλοιπες 3 βάρη.Στόχος μου είναι η γράμμωση και όχι ο όγκος.Και η απώλεια λίπους χωρίς μείωση μυικής μάζας όσο είναι δυνατόν.Το πρόγραμμα που κάνω είναι με δείκτη έντασης.Ξεκινάω από δείκτη έντασης 5 για 2 λεπτά,συνεχίζω 1 λεπτό στο δ.ε. 6,1 λεπτό στο 7,1 λεπτό στο 8,1 λεπτό στο 9 και κατόπιν ξανακάνω αυτό αλλά ξεκινόντας από το 6.Αυτό το κάνω 4 φορές αλλά την 4τη κάνω και ενα λεπτό στο 10 που είναι το μάξιμουμ.Αμέσως μετά κάνω 1 λεπτό στο 5 και τέλειωσα.Είμαι πολύ ευχαρηστημενος γιατί στον πρώτο μήνα έχασα 2% λίπος πάντα με σωστή διατροφή.Επίσης είδα τρομερή διαφορά στην αντοχή στο μπάσκετ.

Θα ήταν πιο εύστοχο να λέγαμε για σφυγμούς παρά ενδείξεις από το διάδρομο. Ωστόσο αν βλέπεις αποτέλεσμα και είσαι ευχαριστημένος, δεν χρειάζεσαι σχόλια. Απλά με το πέρασμα του χρόνου θα πρέπει να ανεβάσεις ένταση ή διάρκεια για να συνεχίσεις σε ρυθμούς καύσης λίπους.

hlias102
11-03-11, 12:28
Θα ήταν πιο εύστοχο να λέγαμε για σφυγμούς παρά ενδείξεις από το διάδρομο. Ωστόσο αν βλέπεις αποτέλεσμα και είσαι ευχαριστημένος, δεν χρειάζεσαι σχόλια. Απλά με το πέρασμα του χρόνου θα πρέπει να ανεβάσεις ένταση ή διάρκεια για να συνεχίσεις σε ρυθμούς καύσης λίπους.


Οταν ξεκίνησα πριν από 7 βδομάδες,το 5 στον δείκτη έντασης μου ήταν 5km/h και το μέγιστο 10km/h.Τώρα πλέον ξεκινάω από 8km/h και φτάνω στα 13.
Το ίδιο κάνω και στα κιλά που βάζω στις ασκήσεις μου όταν κάνω βάρη,δηλαδή προσπαθώ κάθε βδομάδα να ανεβαίνω και ένα σκαλί παραπάνω σε κιλά.

friksos
12-03-11, 20:41
εγω πιστευω πως για καυση λιπου και αντοχη (ειδικα για οσους κανουν μαχητικα σπορ)πρεπει καποιος να εναλλαζει μεγαλες αποστασεις χαλαρο τζοκινγ και μικρεσ αποστασεισ με ενταση.........εγω ας πουμε τωρα κανω ενα προγραμμα διαλλειματικης προπονησης και πας 20 δευτερολεπτα τζοκινγκ-20 τρεξιμο-20 σπριντ αυτο χ2 μετα 1 λεπτο περπατημα και κσανα .Ενταξει σιγουρα σαν ασκηση καιει περισσοτερο λιπος η μεγαλης διαρκειας αλλα με τη μεγαλη ενταση-μικρη διαρκεια εχει αποδειχτει οτι ο οργανισμος συνεχιζει να καιει ολο το 24ωρο.αρα μεγαλυτερη ενταση -συνολικα μεγαλυτερη καυση.

NASSER
12-03-11, 23:46
εγω πιστευω πως για καυση λιπου και αντοχη (ειδικα για οσους κανουν μαχητικα σπορ)πρεπει καποιος να εναλλαζει μεγαλες αποστασεις χαλαρο τζοκινγ και μικρεσ αποστασεισ με ενταση.........εγω ας πουμε τωρα κανω ενα προγραμμα διαλλειματικης προπονησης και πας 20 δευτερολεπτα τζοκινγκ-20 τρεξιμο-20 σπριντ αυτο χ2 μετα 1 λεπτο περπατημα και κσανα .Ενταξει σιγουρα σαν ασκηση καιει περισσοτερο λιπος η μεγαλης διαρκειας αλλα με τη μεγαλη ενταση-μικρη διαρκεια εχει αποδειχτει οτι ο οργανισμος συνεχιζει να καιει ολο το 24ωρο.αρα μεγαλυτερη ενταση -συνολικα μεγαλυτερη καυση.


Καλά τα λές αλλά αμα θες να έχεις ακόμα καλύτερα αποτελέσματα σε αυτους τους στόχους, τη μια μέρα κάνεις αποστάσεις και την άλλη ταχύτητες . Χρόνους και αποστάσεις θέλουν αρχικά καθοδήγηση απο έμπειρους ;)

surfer21gr
14-03-11, 12:33
Σύμφωνα με τα μέχρι στιγμής ισχύοντα ερευνητικά δεδομένα, οι δρόμοι για να φτάσει κάποιος στην παραγωγή ενέργειας από το λιπώδη ιστό (καύση λίπους), είναι 2:
Α) η γνωστή σε όλους μας Αερόβια προπόνηση (μεγάλη διάρκεια και σχετικά χαμηλή ένταση).
Φυσικά σε αυτό το σημείο καλό θα ήταν να πούμε πως υπολογίζουμε την ΑΤΟΜΙΚΗ ένταση και ποια πρέπει να είναι αυτή για να κινητοποιήσουμε το μεγαλύτερο δυνατό ποσοστό λιπωδους ιστού στην κυκλοφορία του αίματος. Η ένταση αυτή (μας λένε οι επιστήμονες ότι κυμαίνεται από 65% - 85% (και σε σπάνιες περιπτώσεις αθλητών της αντοχής, λίγο παραπάνω)). Ναι αλλά τι σημαίνει 65% ή 70% της καρδιακής συχνότητας άσκησης??? Πως το υπολογίζουμε? Ο Carvonen μας έδωσε εδώ και αρκετά χρόνια ένα μαθηματικό τύπο υπολογισμού της καρδιακής έντασης άσκησης με μεγάλη ατομική ακρίβεια.

Από το 220 αφαιρούμε την ηλικία μας. Αυτό είναι κατα + - 5 το 100% της καρδιακής συχνότητας
220-ηλικία= Μέγιστη Καρδιακή συχνότητα (ΜΚΣ)

Από την ΜΚΣ αφαιρούμε τους πρωινούς σφυγμούς ηρεμίας

ΜΚΣ - Σφυμοί ηρεμίας (ΣΗ) = Εφεδρική καρδιακή συχνότητα (ΕΚΣ)

Οπότε έχουνε τις εξής πράξεις για τον υπολογισμό του 75% πχ.

75% Καρδιακή συχνότητα άσκησης
0,75 Χ ΕΚΣ + ΣΗ = 75% Καρδιακή συχνότητα άσκησης (ΚΣΑ)

Για παράδειγμα αν είσαι 25 χρονών και θέλεις να υπολογίσεις το 75% της ΚΣΑ τότε:

220-25 = 195 (ΜΚΣ) πχ: έχεις 60 σφυμούς στην ηρεμία
195-60 = 135 (ΕΚΣ)

0,75 Χ 135 + 60 = 161,25 (Πρέπει να κάνεις άσκηση στους 161 σφυγμούς περίπου)

Τώρα όσο για την διάρκεια, είναι θέμα πολλών παραγόντων (Ηλικία, φύλο, προπονητική ηλικία, άθλημα κ.α) αλλά γενικά ισχύει ο κανόνας των 20+ λεπτών της ώρας με πολλές ατομικές προσαρμογές πάνω σε αυτή.

Υ.Γ. Αν κάποιος θέλει να του υπολογίσω την ατομική του καρδιακή ένταση άσκησης, ας μου στείλει PM με Ηλικία, Σφυγμούς Ηρεμίας (πρωινούς όταν ξυπνάει χωρίς καφέδες και τέτοια) και σε ποιες εντάσεις θα ήθελε (πχ 65 - 70% κτλ).

Β) Διαλειμματική Άσκηση Υψηλής Έντασης (μικρής διάρκειας).
(Θα ανεβάσω μια πρόσφατη έρευνα που έκανα στο ΤΕΦΑΑ Σερρών ΑΠΘ) σε λίγες μέρες, στην εννότητα με τις έρευνες)

theo....
24-03-11, 12:56
Όσο αναφορά την απώλεια λίπους χωρίς μείωση μυικής μάζας όσο αυτό είναι δυνατόν τι ρόλο παίζει η αερόβια χωρίς κανέναν άλλον συνδυασμό γυμναστικής? Συγχωρέστε με για την αφελή ερώτηση αλλά κάποιος που είναι τελείος αγύμναστος, μπορεί να έχει οφέλη ΜΟΝΟ από αερόβια?

beefmeup
24-03-11, 12:59
Όσο αναφορά την απώλεια λίπους χωρίς μείωση μυικής μάζας όσο αυτό είναι δυνατόν τι ρόλο παίζει η αερόβια χωρίς κανέναν άλλον συνδυασμό γυμναστικής? Συγχωρέστε με για την αφελή ερώτηση αλλά κάποιος που είναι τελείος αγύμναστος, μπορεί να έχει οφέλη ΜΟΝΟ από αερόβια?

η αεροβια το μονο που κανει ειναι να βοηθησει στη οξειδωση του λιπους,κ να συμβαλει στην καλυτερη λειτουργια του καρδιαγγειακου.
αν εισαι τελειως αγυμναστος κ κανεις μονο αεροβια θα παραμεινεις κατα ενα μεγαλο ποσοστο αγυμναστος.

beatshooter
27-03-11, 02:30
Θελω να κανω μια ερωτηση,ισως λιγο οφτοπικ αλλα δεν ξερω που να την κανω.

Κανω 3φορες την βδομαδα βαρη,και 5-6 αεροβιες (οταν εχω βαρη μετα τα βαρη)

Συνηθως πρωινες ωρες ειναι οι προπονησεις μου.

Αυτο που θελω να ρωτησω ειναι:Να βαλω και απογευματινη αεροβια 45-60 λεπτα?Και ποσες ωρες μετα την πρωινη να την κανω?Θα βοηθησει στην λιποδιθαλυση η δεν θα ειναι τοσο αποτελεσματικο?

marvin
27-03-11, 08:15
Θελω να κανω μια ερωτηση,ισως λιγο οφτοπικ αλλα δεν ξερω που να την κανω.

Κανω 3φορες την βδομαδα βαρη,και 5-6 αεροβιες (οταν εχω βαρη μετα τα βαρη)

Συνηθως πρωινες ωρες ειναι οι προπονησεις μου.

Αυτο που θελω να ρωτησω ειναι:Να βαλω και απογευματινη αεροβια 45-60 λεπτα?Και ποσες ωρες μετα την πρωινη να την κανω?Θα βοηθησει στην λιποδιθαλυση η δεν θα ειναι τοσο αποτελεσματικο?

Αν νιωθεις οτι μπορεις δεν βλεπω το λογο να μην βαλεις αν θελεις να σε βοηθησει στην λιπολυση.Εμπειρικα θα πω πως μετα απο 6 ωρες-περιπου μετα απο 2 γευματα - εισαι ετοιμος να ξανα τρεξεις αν και εφοσον δεν εχεις κανει'' βαρια'' ποδια το πρωι.
Καλες προπονησεις αεροβιες για λιπολυση ειναι και οι πρωινες ,μολις σηκωθεις,νηστικος. Οτι περισσοτερο κανουμε, χωρις υπερβολες βεβαια,παντα ειναι καλυτερο!!

giannis64
16-04-11, 16:03
τα ποστ μεταφερθηκαν εδω Στην αλάνα με τα χαλίκια............ (http://www.bodybuilding.gr/forum/showthread.php?5486-Στην-αλάνα-με-τα-χαλίκια............)

lila_1
16-04-11, 21:04
Θελω να κανω μια ερωτηση,ισως λιγο οφτοπικ αλλα δεν ξερω που να την κανω.

Κανω 3φορες την βδομαδα βαρη,και 5-6 αεροβιες (οταν εχω βαρη μετα τα βαρη)

Συνηθως πρωινες ωρες ειναι οι προπονησεις μου.

Αυτο που θελω να ρωτησω ειναι:Να βαλω και απογευματινη αεροβια 45-60 λεπτα?Και ποσες ωρες μετα την πρωινη να την κανω?Θα βοηθησει στην λιποδιθαλυση η δεν θα ειναι τοσο αποτελεσματικο?

Μήπως το παρακάνεις?
Μου φαίνονται ήδη πολλές 5-6 αερόβιες μιας ώρας..θες να βάλεις και απογευματινές επιπλέον??
Το σώμα προσαρμόζεται εύκολα στην αερόβια, ειδικά μέσης έντασης...πιο πιθανό είναι να φτάσεις σε υπερπροπόνηση ή να κολλήσεις παρά να πετύχεις περισσότερα..

nopantas
28-04-11, 20:26
οταν ειμαστε σε προγραμμα για ογκο, μπορουμε να κανουμε κανονικα αεροβικη διαδρομο ενα 30λεπτο μετα τα βαρη σε καθε προπονηση??η ας πουμε 3 φορες τη βδομαδα?

Eddie
28-04-11, 21:09
οταν ειμαστε σε προγραμμα για ογκο, μπορουμε να κανουμε κανονικα αεροβικη διαδρομο ενα 30λεπτο μετα τα βαρη σε καθε προπονηση??η ας πουμε 3 φορες τη βδομαδα?

Εξαρταται απο πολλους παραγοντες.Τι στοχο εχεις?Σε τι φαση εισαι?εισαι υπο-ισο-υπερθερμιδικα?τι μεταβολισμο εχεις?

Δλδ,αν εισαι 1.80-70 κιλα και θες να παρεις βαρος,και τα 3 μισαωρα κακο θα σου κανουν.Αν παλι βαζεις ευκολα βαρος και θες να διατηρηθεις στον ογκο απ το περιττο λιπος μπορεις ανετα να βαλεις 3 μισαωρα η και 4 20λεπτα πχ.

Η αεροβια καλο ειναι να υπαρχει ειτε σε φαση ογκου ειτε σε γραμμωση.

nopantas
28-04-11, 21:34
Εξαρταται απο πολλους παραγοντες.Τι στοχο εχεις?Σε τι φαση εισαι?εισαι υπο-ισο-υπερθερμιδικα?τι μεταβολισμο εχεις?

Δλδ,αν εισαι 1.80-70 κιλα και θες να παρεις βαρος,και τα 3 μισαωρα κακο θα σου κανουν.Αν παλι βαζεις ευκολα βαρος και θες να διατηρηθεις στον ογκο απ το περιττο λιπος μπορεις ανετα να βαλεις 3 μισαωρα η και 4 20λεπτα πχ.

Η αεροβια καλο ειναι να υπαρχει ειτε σε φαση ογκου ειτε σε γραμμωση.

1.91, 96 κιλα,ισοθερμιδικη διατροφη και εχω λιπος σε κοιλια κ γλουτους π πρεπει να φυγει!!..ευχαριστω για την απαντηση!

magavaTOUT
09-05-11, 16:08
Καλησπερα, ειμαι 1,78 75κιλα και θελω μια διευκρινηση. Πηγαινω gym 6 φορες την εβδομαδα και καθε μερα κανω 10λεπτα διαδρομο για ζεσταμα, επειτα βαρη και στο τελος κανω 30-35λεπτα διαδρομο. Το βρισκετε υπερβολικο? Σκοπος μου έιναι να χασω οσο περισσοτερο λιπος γινετε και να παραμεινω πανω κατω στα ιδια κιλα. Επισης ποσες θερμιδες πρεπει να λαμβάνω καθημερινα για να γινει αυτο?(οι θερμιδες εννοειται πως θα ειναι "καλες"
Ευχαριστω για το χρονο σας.

Αντωνης
10-05-11, 23:58
Ρε παιδια να ρωτησω,για να ειναι ''ισοποση'' μια αεροβια με τζοκινγκ στο 50%-60% σε σχεση με το γρηγορο περπατημα,πρεπει να διανυσεις την ιδια αποσταση?Η' παιζουν ρολο οι παλμοι?

Ρωταω γιατι ενω βγαζω 45 λεπτα στο γρηγορο περπατημα,με τζοκινγκ δεν την παλεψα καθολου...Στο 16λεπτο τα χα φτυσει...:unsure:

lila_1
11-05-11, 10:54
Ρε παιδια να ρωτησω,για να ειναι ''ισοποση'' μια αεροβια με τζοκινγκ στο 50%-60% σε σχεση με το γρηγορο περπατημα,πρεπει να διανυσεις την ιδια αποσταση?Η' παιζουν ρολο οι παλμοι?

Ρωταω γιατι ενω βγαζω 45 λεπτα στο γρηγορο περπατημα,με τζοκινγκ δεν την παλεψα καθολου...Στο 16λεπτο τα χα φτυσει...:unsure:
ε λογικό είναι, οι παλμοί σου είναι πολύ πιο ανεβασμένοι στο τζοκινγκ

Αντωνης
11-05-11, 12:44
ε λογικό είναι, οι παλμοί σου είναι πολύ πιο ανεβασμένοι στο τζοκινγκ

Nαι αυτο ρωταω,για να χρησιμοποιησει ο οργανισμος την ιδια ποσοτητα αποθηκευμενου λιπους στο γρηγορο περπατημα και στο τζοκινγκ,πρεπει να διανυσεις την ιδια αποσταση και στα δυο η' παιζουν ρολο μονο οι παλμοι?

gym
11-05-11, 13:01
Nαι αυτο ρωταω,για να χρησιμοποιησει ο οργανισμος την ιδια ποσοτητα αποθηκευμενου λιπους στο γρηγορο περπατημα και στο τζοκινγκ,πρεπει να διανυσεις την ιδια αποσταση και στα δυο η' παιζουν ρολο μονο οι παλμοι?

παντα παιζουν ρολο οι παλμοι σου στο τι κανεις..με το τρεξιμο θα διανυσεις πιο γρηγορα την ιδια αποσταση απο οτι θα εκανες περπατωντας...εσυ κοιτας λοιπον τους παλμους σου που παιζουν(σε τι επιπεδα τους θες) και μετα την διαρκεια...

Αντωνης
11-05-11, 13:51
παντα παιζουν ρολο οι παλμοι σου στο τι κανεις..με το τρεξιμο θα διανυσεις πιο γρηγορα την ιδια αποσταση απο οτι θα εκανες περπατωντας...εσυ κοιτας λοιπον τους παλμους σου που παιζουν(σε τι επιπεδα τους θες) και μετα την διαρκεια...

Bασικα με γρηγορο περπατημα εβγαλα 12 γυρους ενω με το τζοκινγκ μολις 7,επομενως διενυσα μικροτερη αποσταση...Αλλα αφου οι παλμοι μου ηταν ψηλα,παρηγαγα περιπου το ιδιο εργο ετσι?Επισης οταν λες μετα την διαρκεια τι εννοεις?Μετα την αεροβια η' ηθελες να γραψεις κατα την διαρκεια?Και αν ειναι το πρωτο πως ακριβως το εννοεις?Π.χ να μην κατσω μετα την αεροβια και να κατεβαζω σιγα σιγα την ενταση?

gym
11-05-11, 20:34
Bασικα με γρηγορο περπατημα εβγαλα 12 γυρους ενω με το τζοκινγκ μολις 7,επομενως διενυσα μικροτερη αποσταση...Αλλα αφου οι παλμοι μου ηταν ψηλα,παρηγαγα περιπου το ιδιο εργο ετσι?Επισης οταν λες μετα την διαρκεια τι εννοεις?Μετα την αεροβια η' ηθελες να γραψεις κατα την διαρκεια?Και αν ειναι το πρωτο πως ακριβως το εννοεις?Π.χ να μην κατσω μετα την αεροβια και να κατεβαζω σιγα σιγα την ενταση?

κοιταξε να δεις...οταν κανεις αεροβιο( και μιλαμε για λιπολυση ετσι?) θες να εχεις ενα συγκεκριμενο επιπεδο στους παλμους σου...κρατας αυτο...

μετα παμε στην διαρκεια που λεω...εχουμε ας πουμε το μονο αεροβιο χωρις βαρη..αρα κανεις πανω απο 20 λεπτα οπου κρατωντας τους παλμους που θελουμε καις...ωραια μεχρι εδω?ε?

αρααα....τους παλμους που θελουμε κοιτας να εχεις και μετα σε συνδυασμο με την διαρκεια...

τωρα αν θα κανεις με τους ταδε παλμους 5 χλμ η 6χλμ...εξαρταται απο το επιπεδο σου,την αντοχη σου και το πως ησουν εκεινη τη μερα...

εννοειται οτι με το τρεξιμο κουραστηκες πιο πολυ κ εκανες πιο λιγο εφοσον εκανες 7 γυρους ....εχει κραδασμο το τρεξιμο,θελει μια τεχνικη οχι να τρεχεις σαν τρελος στον δρομο...και εννοειται ειναι πιο δυσκολο απο το περπατημα(σε ισιο δρομο...αν κανεις σε ανηφορα αλλαζουν τα πραγματα)

αυτο που σου λεω ειναι οτι μπορει στο δικο σου το περπατημα το γρηγορο να εχεις τους ιδιους παλμους με το τρεξιματακι που κανεις(που μαλλον ειναι χαλαρο,ενα κλικ δηλαδη μετα το περπατημα..)ετσι το εξηγω...

τωρα εκει που ρωτας για το εργο που παρηγαγες,ναι ηταν πιο μικρο...εφοσον ειχες πριν 12 γυρους με ταδε παλμους κ μετα 7 γυρους με τους ιδιους παλμους...εαν μου ελεγες στο 7αρι ανεβηκαν πολυ οι παλμοι με διαφορα τοτε αλλαζει...

ελπιζω να μην σε μπερδεψα...

Αντωνης
11-05-11, 22:38
Oχι οι παλμοι ηταν πιο ψηλα απ οτι με το γρηγορο περπατημα,γι αυτο ρωτησα,για να μαθω αν ειναι αυτο που μετραει κυριως.
Οπως και να χει μου ειπες αυτο που ηθελα να μαθω



αρααα....τους παλμους που θελουμε κοιτας να εχεις και μετα σε συνδυασμο με την διαρκεια...

Ευχαριστω:toast:

nopantas
12-05-11, 13:20
παιδια θελω να μ πειτε λιγο γνωμες για το παρακατω προγραμμα αεροβικης..ειμαι 1,92 96 κιλα περιπου,λιπος ακριβως δν ξερω οι κοιλιακοι δν φαινονται φυσικα αλλα κατι παει να γινει..κανω αεροβια μετα τα βαρη,4 φορες τη βδομαδα ισως και 5..40 λεπτα διαδρομο κ πανε περιπου ως εξης:
2 λεπτα περπατημα,
8 λεπτα στα 8,5κλμ/ωρα,
5 λεπτα στα 9,5,
5 λεπτα στα 8,5,
5 λεπτα στα 10,5
5 λεπτα στα 8,5
5 λεπτα στα 8,5 με ανηφορα 3-5%
5 λεπτα στα 8,5
οι παλμοι μ στα πρωτα 10 λεπτα ειναι μεχρι 130-140 μετα πιανω 150 κ μενω σχεδον σταθερος μεχρι το τελος..γενικα δν ειμαι κ ψοφιος οταν τελειωνω..πως σας φαινεται?καμια προταση για να βελτιωσω κατι?ευχαριστω..

beatshooter
22-05-11, 00:08
Παιδια κανω το εξης και δεν ξερω κατα ποσο ειναι σωστο,δλδ αν κανω λιποδιαλυση και μυικη ενδυναμωση:Ζεσταμα 10-15 λεπτα στη συνεχεια βαρη(1 ομαδα ανα μερα δλδ 5 φορες την βδομαδα βαρη) και μετα τα βαρη κανω 45λεπτα-1ωρα αεροβιο.

Να το αλλαξω?

michael-nrg
22-05-11, 09:08
Παιδια κανω το εξης και δεν ξερω κατα ποσο ειναι σωστο,δλδ αν κανω λιποδιαλυση και μυικη ενδυναμωση:Ζεσταμα 10-15 λεπτα στη συνεχεια βαρη(1 ομαδα ανα μερα δλδ 5 φορες την βδομαδα βαρη) και μετα τα βαρη κανω 45λεπτα-1ωρα αεροβιο.

Να το αλλαξω?

σε τι ενταση κανεις αεροβια? με ποσους παλμους δλδ.... αν ξεκινησες τωρα αεροβια καλο θα ηταν να ξεκινησεισ με κανα 30λεπτο και σιγα σιγα αυξανεις την διαρκεια...

lila_1
22-05-11, 14:47
Παιδια κανω το εξης και δεν ξερω κατα ποσο ειναι σωστο,δλδ αν κανω λιποδιαλυση και μυικη ενδυναμωση:Ζεσταμα 10-15 λεπτα στη συνεχεια βαρη(1 ομαδα ανα μερα δλδ 5 φορες την βδομαδα βαρη) και μετα τα βαρη κανω 45λεπτα-1ωρα αεροβιο.

Να το αλλαξω?

Πολλή αερόβια κάνεις..
Πόσο λίπος έχεις και πόσα κιλά θες να χάσεις?

Όπως και να χει μείωσε την αερόβια στο μισάωρο, και ζέσταμα 5 το πολύ 10 λεπτά

d3m
23-05-11, 16:38
Δεν μπορω να μετρησω παλμους η ενδιξεις στο διαδρομο μαλλον δεν διχνουν σωστα ο ενας με μια ορισμενη ταχυτητα με εδειχνε 130 ο αλλος πιο κατω.
Ειδα κατι ρολογια με παλμογραφο τις beurer γνωριζεται αν ειναι αξιοπιστη?
Επειδη ξευφεγω και ανεβαζω ταχυτητα οταν τρεχω στο δρομο θα μου ηταν βολικο ενας τετοιος παλμογραφος να μπορω να μενω απο 130-140 παλμους.

beatshooter
24-05-11, 21:45
σε τι ενταση κανεις αεροβια? με ποσους παλμους δλδ.... αν ξεκινησες τωρα αεροβια καλο θα ηταν να ξεκινησεισ με κανα 30λεπτο και σιγα σιγα αυξανεις την διαρκεια...

Παλμοι γυρω στο 160-180

Αεροβια κανω 3χρονια και γενικα απο παλια επαιζα μπαλα αλλα σταματησα 3χρ με αποτελεσμα να παχυνω

beatshooter
24-05-11, 21:46
Πολλή αερόβια κάνεις..
Πόσο λίπος έχεις και πόσα κιλά θες να χάσεις?

Όπως και να χει μείωσε την αερόβια στο μισάωρο, και ζέσταμα 5 το πολύ 10 λεπτά

Λιπος με υπολογιζω γυρω στο 20%

Θελω να χασω 5-6 κιλα ακομα

nopantas
25-05-11, 22:50
παιδια μηπως μπορειτε να μου προτεινεται καποιο καλο προγραμματακι πρωινης αεροβιας για λιποδιαλυση??διαρκειας περιπου μιας ωρας??ειμαι σε καλη φυσικη κατασταση γενικοτερα..

gsisr
27-05-11, 01:27
Γεια σας!είμαι σε φάση που θέλω να πάρω κάνα μυικό κιλό πάνω μου...σταμάτησα την αερόβια καμιά βδομάδα τώρα αλλά απ ότι έχω καταλάβει πρέπει να την ξαναεντάξω..διάβασα από πολλούς ότι αποφεύγουν αερόβια στον όγκο αλλά εχω την εντύπωση ότι αν συνδυάζεις και τα 2 παιρνεις ποιοτικότερα κιλα!σκέφτομαι να βάλω κάνα 2 φορές τη βδομάδα πρωινή αερόβια για αρχή αν και λόγω καλοκαιριού και αυξημένων καύσεων δε ξέρω κατά πόσο χρειάζεται...
διάβασα όλο το τόπικ απ την άρχη αλλά έχω τις εξής απορίες:
αν είναι μετά τα βάρη το ροφημα υ/α + πρωτείνη πότε το τοποθετούμε, μετά το τέλος της αερόβιας ή πέρνω τον υ/α μετά τα βάρη και μετά την αερόβια τη πρωτείνη και σε κάνα 40 λεπτο στέρεο γεύμα;
αν την κάνεις ξέχωρα απ τα βάρη ισχύει πάλι γεύμα μετά από κάνα 2ωρο αερόβια και μόλις γυρνάς σπίτι έχει έννοια το μεταπροπονητικό ρόφημα ή πάμε σε στερεό;
αν είναι πρωινή η αερόβια μετά απο τον ύπνο που το σώμα χρειάζεται άμεσα πρωτείνη κάνουμε την αερόβια και συνεχίζουμε τα γεύματα όπως ήταν κανονικά;;δεν θ καταβολίσουμε κάνοντας αερόβια με άδειο στομάχι;
στη περίοδο που βρίσκομαι τρώω υπερθερμιδικα. με την προσθήκη αερόβιας λογικά θα πρέπει ν αυξήσω κι άλλο το φαί και λογικά υ/α καθώς αυξάνονται οι καύσεις;;

exkaliber
27-05-11, 10:42
ενας χοντρος στο γυμναστηριο εκανε σαν προγραμμα το εξης
ξεκινουσε με πολλα κιλα και σε καθε σετ εβγαζε και ανεβαζε επαναληψεις
εχει χασει αρκετα κιλα
ειναι καλος τροπος αυτος για καποιον που θελει να χασει βαρος??

giannis64
27-05-11, 21:43
Γεια σας!αν είναι μετά τα βάρη το ροφημα υ/α + πρωτείνη πότε το τοποθετούμε, μετά το τέλος της αερόβιας ή πέρνω τον υ/α μετά τα βάρη και μετά την αερόβια τη πρωτείνη και σε κάνα 40 λεπτο στέρεο γεύμα;

μετα το τελος ολης της προπονησης το ροφημα και μετα 40 λεπτα το γευμα..

αν την κάνεις ξέχωρα απ τα βάρη ισχύει πάλι γεύμα μετά από κάνα 2ωρο αερόβια και μόλις γυρνάς σπίτι έχει έννοια το μεταπροπονητικό ρόφημα ή πάμε σε στερεό;

αν στοχος ειναι η γραμμωση κανε μονο γευμα μετα απο κανα 40λεπτο.

αν είναι πρωινή η αερόβια μετά απο τον ύπνο που το σώμα χρειάζεται άμεσα πρωτείνη κάνουμε την αερόβια και συνεχίζουμε τα γεύματα όπως ήταν κανονικά;;δεν θ καταβολίσουμε κάνοντας αερόβια με άδειο στομάχι;

οχι.

στη περίοδο που βρίσκομαι τρώω υπερθερμιδικα. με την προσθήκη αερόβιας λογικά θα πρέπει ν αυξήσω κι άλλο το φαί και λογικά υ/α καθώς αυξάνονται οι καύσεις;;

αυτο θα το απαντησεις εσυ, βλεποντας τα αποτελεσματα που εχει το σωμα σου. αν βλεπεις πως λιπονεις ανεβασε αεροβιο η αν δεν εχεις αεροβια κατεβαζεις θερμιδες. δουλευεις αναλογα το αποτελεσμα.
αν δεν θες να κοψεις την αεροβια, και βλεπεις πως χανεις κιλα, κρατας την αεροβια και ανεβαζεις κιαλλο θερμιδες.

beatshooter
29-05-11, 19:51
Επειδη δεν εχω καταλαβει μπορει να μου εξηγησει καποιος:ποιο το προβλημα αν κανω πρωτα αεροβια 45-60 λεπτα και μετα το πραγραμμα μου για γραμμωση?Δεν βοηθα αυτη η φορμουλα στην λιποδιαλυση?Στην γραμμωση?

giannis64
29-05-11, 20:03
να στο πω λιγο μπακαλιστικα.

αν πρωτα κανεις αεροβια, την στγμη που θα μπεις στα βαρη δεν θα εχεις την δυναμη αποτι αν ξεκινουσες αντιστροφα.
το αλλο συμαντικο ειναι πως μετα τα βαρη τα επιπεδα της α.ο. σου θα ειναι πιο ανεβασμενα αλλα και σε χαμηλα επιπεδα τα γλυκογονα σου, οποτε οταν ανεβεις μετα για αεροβια θα καις απο το πρωτο λεπτο λιπος.

στα ειπα χοντρα χοντρα για να μπεις στο νοημα..

edit: ασυξημενη Α.Ο. καυση λιπους. ανεβασμενη ινσουλινη= κυνδινος αποθυκευσης λιπους.

beatshooter
29-05-11, 20:10
Παντως επειδη το τσεκαρα τα βαρη βγηκαν κομπλε μετα το αεροβιο.

ΑΥτο με το γλυκογονα που λες,ετσι κ αλλιως δεν θα ειναι "αδειος" ο οργανισμος αν παω νηστικος μετα τον υπνο?

giannis64
29-05-11, 20:17
Παντως επειδη το τσεκαρα τα βαρη βγηκαν κομπλε μετα το αεροβιο.

και που ξερεις αν δεν θα ησουν πιο παουερ αν εκανες πρωτα βαρη? δεν παιζει κατι τετοιο με τιποτα.;)
η δεν εκανες σωστα αεροβια, η βαρη, η δεν καταλαβες την διαφορα..

ΑΥτο με το γλυκογονα που λες,ετσι κ αλλιως δεν θα ειναι "αδειος" ο οργανισμος αν παω νηστικος μετα τον υπνο?

αδειος δεν εισαι ποτε, αλλα εισαι στα πιο χαμηλα επιπεδα που θα μπορουσε να ειναι ο οργανισμος σου.

beatshooter
29-05-11, 20:18
Το ξερω Γιαννη αυτο που λες,γιαυτο εβαλα κ τα εισαγωγικα :)

Θα δοκιμασω αυτη την βδομαδα αυτο το συστημα να δω τι θα δειξει(η ζυγαρια)

giannis64
29-05-11, 20:22
καντες 2 και θα δεις διαφορα σιγουρα αν δεν το εχεις κανει ποτε..;)

και αν θες να εισαι πιο αυστηρος και να δουλεψεις τελεια, κανε πρωι νυστικος 45 λεπτα, και το απογευμα μετα τα βαρη κανα 45 και θα με θυμηθεις..

beatshooter
29-05-11, 20:43
καντες 2 και θα δεις διαφορα σιγουρα αν δεν το εχεις κανει ποτε..;)

και αν θες να εισαι πιο αυστηρος και να δουλεψεις τελεια, κανε πρωι νυστικος 45 λεπτα, και το απογευμα μετα τα βαρη κανα 45 και θα με θυμηθεις..

να σε ρωτησω ρε Γιανναρε.Πες πως κανω πρωινο αεροβιο μονο μια ωρα το πρωι 9-10.ΜΕτα απο ποσες ωρες να κανω βαρη?Μεσημερακι γυρω στις 2 καλα ειναι?(κανω μια μυικη ομαδα ανα μερα συνολο γυρω στο 40λεπτο τα βαρη)

giannis64
29-05-11, 21:22
μια χαρα.απλα να κανεις ενα σωστο γευμα μετα κανα μισαωρο απο την πρωινη αεροβια και ενα σωστο προπροπονητικο σε σωστο τιμινκ και θα εισαι οκ.

deluxe
04-06-11, 20:35
Πιστευετε οτι 20 λεπτα στο 7-7,5 μετα το γυμναστηριο ειναι καλα για λιποδιαλυση; Δεδομενου οτι προηγηθηκε προπονηση 45-60 λεπτων και οτι ηδη το σωμα εχει κανει καποιες καυσεις.

the_trooper
05-06-11, 08:35
Πιστευετε οτι 20 λεπτα στο 7-7,5 μετα το γυμναστηριο ειναι καλα για λιποδιαλυση; Δεδομενου οτι προηγηθηκε προπονηση 45-60 λεπτων και οτι ηδη το σωμα εχει κανει καποιες καυσεις.

Tην ταχύτητα την καθορίζεις εσύ ανάλογα με τους παλμούς. Μπορεί εσύ στο 7-7.5 να έχεις 130 παλμούς που είναι το επιθυμητό για λιποδιάλυση, κάποιος όμως μπορεί να χρειάζεται 8-8.5 για να πετύχει αυτούς τους παλμούς. Σε γενικές γραμμές πάντως, 7-7.5 είναι οκ.

20 λεπτά αν είσαι στην αρχή της γράμμωσης και επανένταξης αερόβιας στο προγραμμα σου είναι καλά, όταν βλέπεις ότι κολλάς ανεβάζεις. Αν μπορείς και πρωινές ακόμα καλύτερα ;)

thegravijia
16-06-11, 19:31
μπορει καποιος να μ πει καμια συμβουλη για το πως να βελτιωσω τη αντοχη μου

πρεπει να βγαλω 1000μετρα σε 4.20 και δεν βγαινει με τιποτα /...:(

psilos85
18-06-11, 23:31
Ενας καλος τροπος (αλλα θελει χρονο) ειναι απο το χρονο που εχεις τωρα στο 1000αρι να βγαζεις καθε βδομαδα 10-20 δευτερολεπτα.
πχ αν εισαι ατα 5 λεπτα τωρα την αλλη βδομαδα πανε στα 4:50-4:45..

Dr.10
19-06-11, 21:27
μπορει καποιος να μ πει καμια συμβουλη για το πως να βελτιωσω τη αντοχη μου

πρεπει να βγαλω 1000μετρα σε 4.20 και δεν βγαινει με τιποτα /...:(

Σε είναι εύκολο να τρέξεις ένα χιλιαράκι ξεκούραστος και να παραθέσεις τα περάσματά σου ανά 200μέτρα;
πχ 200μ:45''
400μ:1:35'' κτλ

thegravijia
19-06-11, 22:32
^^ θα προσπαθησω να το κανω...
πιστευα οτι θα ναι ευκολο αλλα ειναι πολυ δυσκολο ...
βασικα μονο να τρεξεις με τι μια 1000μετρα ειναι δυσκολο λολ

Dr.10
19-06-11, 22:41
Προσπάθησε να βγάλεις ένα χιαλιάρι με ενδιάμεσα περάσματα 200μέτρων στα 55'' και δες πόσα θα μπορέσεις να βγάλεις σε αυτό το χρόνο.
Έπειτα,παρέθεσέ τα για να μπορέσω να σε πω που να εστιάσεις και αν θες να σε δώσω και ένα πρόγραμμα.
Αλλά πρώτα,πρέπει να δω την κατάστασή σου-μέσα από το τεστάκι που προανέφερα.

Σε πόσο καιρό δίνεις;

thegravijia
19-06-11, 22:44
Προσπάθησε να βγάλεις ένα χιαλιάρι με ενδιάμεσα περάσματα 200μέτρων στα 55'' και δες πόσα θα μπορέσεις να βγάλεις σε αυτό το χρόνο.
Έπειτα,παρέθεσέ τα για να μπορέσω να σε πω που να εστιάσεις και αν θες να σε δώσω και ένα πρόγραμμα.
Αλλά πρώτα,πρέπει να δω την κατάστασή σου-μέσα από το τεστάκι που προανέφερα.

Σε πόσο καιρό δίνεις;
kana μηνα αλλα μαλλον δεν θα παω να δωσω καν-δεν ξερω κιολας θα δω ..γιατι δεν πιανω τη σχολη λογο βαθμου ..οποτε του χρονου μια και καλη

Andreas_ku990
03-07-11, 23:19
Γεια σας παιδιά!! Νέος στο forum εδώ και χρειάζομαι την βοήθεια σας. Αρχικά να σας πω ότι δεν διάβασα και πολύ καλά τα θέματα, αλλά σκοπεύω απόψε να το κάνω. Όμως θα ήθελα να μου λύσετε μερικές απορίες.

Πρώτα απ' όλα είμαι 16 χρόνων, ξεκίνησα 1 μήνα πριν το γυμναστήριο με πρόγραμμα γράμμωσης. Όμως προς το παρών μόνο βάρη κάνω και προθέρμανση στην αρχή. Είμαι επιπλεόν 67 κιλά έχω ύψος περίπου 1.74 και θέλω να χάσω το λίπος που έχω (δεν ξέρω πόσο αλλά έχω).

Τέλος πάντων, οι απορίες μου. Λοιπόν ξεκινώ με προθέρμανση κυρίως 10 λεπτά στο 11.2 και μετά κάνω τα βάρη. Θέλω λοιπόν να ρωτήσω τι πρέπει να κάνω για να κάψω το λίπος.
Από αντοχή δεν είμαι και τέλειος αλλά κάτι κάνω. Προς το παρών το πιο ψηλό ρεκορ μου είναι 5,1 χλμ σε 26 περίπου λεπτά. Όμως τι είναι καλύτερο να κάνω, πρώτα βάρη και μετά αερόβια; Και αν ναι πως να το κάνω. Δηλαδή να κάνω 30 λεπτά μπαμ και κάτω στο 11, ή να το παίρνω πάνω κάτω;

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!!

gspyropo
04-07-11, 05:19
λοιπον η αεροβια μου ειναι καθημερινη γυρω στα 18-19 λεπτα ως εξης:15΄ με κλιση διαδρομου σρο 8 και 1' με ταχυτητα 12.5 και 1' με ταχυτητα στο 9 και τα υπολοιπα λεπτα γρηγορο περπαρημα στο 8.5...πως σας φαινεται σε σχεση με ενα μισαωρο γρηγορο περπατημα?

PEGY
04-07-11, 07:29
λοιπον η αεροβια μου ειναι καθημερινη γυρω στα 18-19 λεπτα ως εξης:15΄ με κλιση διαδρομου σρο 8 και 1' με ταχυτητα 12.5 και 1' με ταχυτητα στο 9 και τα υπολοιπα λεπτα γρηγορο περπαρημα στο 8.5...πως σας φαινεται σε σχεση με ενα μισαωρο γρηγορο περπατημα?

Το εαν ένα αερόβιο πρόγραμμα κάνει δουλειά ή όχι δεν κρίνεται από μόνο του αλλά βασικός παράγοντας είναι κ αυτός που προπονείται.
Για άλλους αυτό το πρόγραμμα μπορεί να είναι παιχνιδάκι κ άλλοι ίσως να μην μπορούν να φτάσουν μέχρι τη μέση.

Δεν μπορώ να ξέρω τη φυσική σου κατάσταση, αν εσύ το βγάζεις όλο το πρόγραμμα κ αισθάνεσαι πως έχεις δώσει ένα 70% τότε πιθανότατα να είσαι οκ!
Ωστόσο το βασικό -αντικειμενικό-κριτήριο που κάνει ένα αερόβιο προγραμμα σωστό κ καλό είναι αυτό να είναι ευέλικτο.

Καποια στιγμή αναποφευκτα, το σώμα σου θα συνηθήσει κ θα "μπεί" σε κατάσταση ενεργειακής οικονομίας, θα μείνει στάσιμο και τότε το άλλοτε καλό πρόγραμμα δεν θα σου κάνει τίποτα.

Οπότε ήρθε η ώρα να βγείς κ εσύ από την άνεση της ρουτίνας κ να την πειράξεις λιγάκι την αερόβια σου.
Δεν απάντησα ακριβώς στην απορία σου αλλά έχοντας αυτά στο μυαλό σου θα είσαι πιο σίγουρος για το τι κάνεις κ άν το κάνεις καλά. Τουλάχιστον κ εμένα αυτές οι συμβουλές με βοηθάνε!

giannis64
04-07-11, 21:21
περαν των ολων αυτων προγραμματων που διαβαζουμε σηνεχως, θα πρεπει να ελεγχουμε αν αυτο που κανουμε ειναι αεροβιο η αναεροβιο.
μεγαλη διαφορα το ενα απο το αλλο.
οποτε η ταχυτητα ειναι κατι αοριστο σε καποιον που ρωταει, αφου ενας που εχει καλυτερη φυσικη κατασταση, θελει μεγαλητερες ταχυτητες.
γιαυτο αν καποιος θελει να ασχοληθει με τοση λεπτομερια, θα πρεπει να μπορει να ελεγχει τους παλμους του.
και αφου δεν μιλαμε για στιβο, αλλα για ββ.

PEGY
04-07-11, 22:29
περαν των ολων αυτων προγραμματων που διαβαζουμε σηνεχως, θα πρεπει να ελεγχουμε αν αυτο που κανουμε ειναι αεροβιο η αναεροβιο.
μεγαλη διαφορα το ενα απο το αλλο.
οποτε η ταχυτητα ειναι κατι αοριστο σε καποιον που ρωταει, αφου ενας που εχει καλυτερη φυσικη κατασταση, θελει μεγαλητερες ταχυτητες.
γιαυτο αν καποιος θελει να ασχοληθει με τοση λεπτομερια, θα πρεπει να μπορει να ελεγχει τους παλμους του.
και αφου δεν μιλαμε για στιβο, αλλα για ββ.

Εχεις δίκιο, σκοπιμα δεν ανέφερα παλμούς απλά δεν ήθελα να μιλήσω για παλμογράφους κ τέτοια κ ο άλλος τρόπος μέτρησης είναι πολύ σπαστικός !. Πιστεύω πως δεν ενδιαφέρουν και δεν οφελούν κάποιον που απλά κάνει το αερόβιο του γι αυτό

giannis64
05-07-11, 12:11
:thumbup: ετσι!! απλα μερικες φορες απο τις ερωτησεις που γινοντε, δινουν την εντηπωση πως ειναι τοσοι αυστηροι με την αεροβια τους, και με τα αποτελεσματα που πρεπει να εχουν, που θα επρεπε να εχουν φτασει σε σημεια αριστης διατροφης, αριστης προπονησης, και αριστης αεροβιας. οποτε αν δεν υπαρχει εμπειρια, θα πρεπει και παλμογραφο να εχει καποιος, και ζυγαρια για τις τροφες, αλλα και πολλα αλλα. (τον παλμογραφο τον βρησκω περιτο).
οποτε καλα ειναι να αρχησει καποιος μια απλη αεροβια, και στην πορια με βαση τα αποτελεσματα και την αποκτηση εμπειριας στην ανταποκρηση του σωματος, να βγαζει καποιος και το αναλογο προγραμμα που του τεριαζει.;)

COBRA_STYLE
05-07-11, 13:30
τις τελευταιες μερες κανω ΗΙΙΤ,1 λεπτο σπριντ γυρω στο 90-95% και μετα 3-4 λεπτα στο 60-70% και ξανα παλι...τι παλμους πρεπει να φτανω στο καθενα?

gym
05-07-11, 15:45
τις τελευταιες μερες κανω ΗΙΙΤ,1 λεπτο σπριντ γυρω στο 90-95% και μετα 3-4 λεπτα στο 60-70% και ξανα παλι...τι παλμους πρεπει να φτανω στο καθενα?

μα το λες κ μονος σου....στο 90 με 95 τοις εκατο της ΜΚΣ και μετα στο 60 με 70 τοις εκατο της ΜΚΣ...ποσω χρονων εισαι? κανεις το εξης ευκολο....220- την ηλικια σου=ΜΚΣ ...

αρα υπολογιζεις μετα σε ποια επιπεδα ακριβως παιζεις....
εκτος κ αν ζητας κατι αλλο που δεεν καταλαβα....:unsure:

εντι...220

COBRA_STYLE
05-07-11, 16:38
μα το λες κ μονος σου....στο 90 με 95 τοις εκατο της ΜΚΣ και μετα στο 60 με 70 τοις εκατο της ΜΚΣ...ποσω χρονων εισαι? κανεις το εξης ευκολο....200- την ηλικια σου=ΜΚΣ ...

αρα υπολογιζεις μετα σε ποια επιπεδα ακριβως παιζεις....
εκτος κ αν ζητας κατι αλλο που δεν καταλαβα....:unsure:
20 ειμαι...απλα επειδη θα χρησιμοποιω απο δω κ περα παλμογραφο και μετα το σπριντ πρεπει να πεσουν οι παλμοι για να ξανακανεις θελω να ξερω στο περιπου σε τι παλμους πρεπει να πεσω για να ξεκινησω ξανα

gym
05-07-11, 16:45
20 ειμαι...απλα επειδη θα χρησιμοποιω απο δω κ περα παλμογραφο και μετα το σπριντ πρεπει να πεσουν οι παλμοι για να ξανακανεις θελω να ξερω στο περιπου σε τι παλμους πρεπει να πεσω για να ξεκινησω ξανα


οπ σορρυ επανω ειπα 200....220 ειναι....

αρα
ΜΣΚ =220-ηλικια(20)

κ μετα πας στο ποσοστο που θες κ βρισκεις το 90%ΜΚΣ και το πχ 70%ΜΚΣ...

στους παλμους που θα βγαλεις εκει θα κοιτας να πεφτεις κ αντιστοιχα να ανεβαινεις....
καταλαβες τι λεω?

COBRA_STYLE
05-07-11, 16:46
οπ σορρυ επανω ειπα 200....220 ειναι....

αρα
ΜΣΚ =220-ηλικια(20)

κ μετα πας στο ποσοστο που θες κ βρισκεις το 90%ΜΚΣ και το πχ 70%ΜΚΣ...

στους παλμους που θα βγαλεις εκει θα κοιτας να πεφτεις κ αντιστοιχα να ανεβαινεις....
καταλαβες τι λεω?

got it Lenio:green:

gym
05-07-11, 16:50
got it Lenio:green:

σιγουρα τα εβγαλες η να στα κανω εγω?

COBRA_STYLE
05-07-11, 16:52
σιγουρα τα εβγαλες η να στα κανω εγω?

are u kidding me?οικονομικα σπουδαζω λες να μην μπορω να κανω αυτο που το κανουν στο δημοτικο? :P

gym
05-07-11, 16:54
are u kidding me?οικονομικα σπουδαζω λες να μην μπορω να κανω αυτο που το κανουν στο δημοτικο? :P

φφφφφφφφφφφφ...εγω φταιω ρε....ε τοτε μωρε τι δεν καταλαβες απο το πρωτο ποστ?????????????
τεσπα αντε αφου εβγαλες ακρη οκ....

exkaliber
05-07-11, 16:56
εκεινο το ρομαντικο προγραμμα που κανεις 2 χιλιομετρακια ζεσταμα τζοκινγκ και
επειτα 400μ σπιντ και 400μ τζοκινγκ συνεχομενα για καμια 10αρια φορες πως σας φαινεται για χασιμο λιπους?
το εκανα παλαια για αντοχη

COBRA_STYLE
05-07-11, 16:59
φφφφφφφφφφφφ...εγω φταιω ρε....ε τοτε μωρε τι δεν καταλαβες απο το πρωτο ποστ?????????????
τεσπα αντε αφου εβγαλες ακρη οκ....

να κοψεις τους καφεδες μου φαινεται:green:απλα εγω τα ειχα λιγο μπερδεμενα στο μυαλο μου οκ τωρα αντε:green:

RectuS
05-07-11, 21:00
Οι θερμιδες που γραφουν οι διαδρομοι [με δεδομενο οτι ειναι απαυτους τους καινουριους που εισαγεις ηλικια και στατς και μετα αρχιζει το τρεξιμο ] κατα ποσο ειναι αληθινες?
Επισης σπριντακια στα 15-18 για μαχ ενα λεπτο και μετα γρηγορα περπατημα ειναι αποδοτικο?

giannis64
05-07-11, 22:12
τις τελευταιες μερες κανω ΗΙΙΤ,1 λεπτο σπριντ γυρω στο 90-95% και μετα 3-4 λεπτα στο 60-70% και ξανα παλι...τι παλμους πρεπει να φτανω στο καθενα?


20 ειμαι...απλα επειδη θα χρησιμοποιω απο δω κ περα παλμογραφο και μετα το σπριντ πρεπει να πεσουν οι παλμοι για να ξανακανεις θελω να ξερω στο περιπου σε τι παλμους πρεπει να πεσω για να ξεκινησω ξανα

πρωτα πρωτα δεν γραφεις σε τι στοχευει αυτη η προπονηση. γιατι αεροβια δεν ειναι.

για αγωνες αντοχης, καλη ειναι. νομιζω πως εδω το θεμα δεν ειναι ποσους παλμους θα κρατησεις (δεν ειναι στο χερι σου με τετοια ενταση), αλλα ποσους παλμους θα εχεις αναγκαστικα με αυτην την προπονηση.

exkaliber
07-07-11, 15:22
εκεινο το ρομαντικο προγραμμα που κανεις 2 χιλιομετρακια ζεσταμα τζοκινγκ και
επειτα 400μ σπιντ και 400μ τζοκινγκ συνεχομενα για καμια 10αρια φορες πως σας φαινεται για χασιμο λιπους?
το εκανα παλαια για αντοχη

ap nteit :green:

COBRA_STYLE
07-07-11, 16:52
πρωτα πρωτα δεν γραφεις σε τι στοχευει αυτη η προπονηση. γιατι αεροβια δεν ειναι.

για αγωνες αντοχης, καλη ειναι. νομιζω πως εδω το θεμα δεν ειναι ποσους παλμους θα κρατησεις (δεν ειναι στο χερι σου με τετοια ενταση), αλλα ποσους παλμους θα εχεις αναγκαστικα με αυτην την προπονηση.

απο παρατεταμενη αεροβια στο 60-70% το γυρισα σε HIIT να δω τι παιζει με αυτην...λιποδιαλυση κυριως και μετα για cardiovascular training και nutrient partitioning

giannis64
07-07-11, 20:10
απο παρατεταμενη αεροβια στο 60-70% το γυρισα σε HIIT να δω τι παιζει με αυτην...λιποδιαλυση κυριως και μετα για cardiovascular training και nutrient partitioning


δεν τα ξερω εγω αυτα τα γιαπωνεζικα..:unsure:

COBRA_STYLE
07-07-11, 20:48
δεν τα ξερω εγω αυτα τα γιαπωνεζικα..:unsure:

:turtle::turtle:

το πρωτο ειναι η καρδιαγγειακη ασκηση και το δευτερο ειναι η καλυτερη κατανομη και αξιοποιηση των μακροσυστατικων απο τον οργανισμο μας(αυτο το πετυχαινει και το R-ALA);)

RectuS
09-07-11, 15:18
Οι θερμιδες που γραφουν οι διαδρομοι [με δεδομενο οτι ειναι απαυτους τους καινουριους που εισαγεις ηλικια και στατς και μετα αρχιζει το τρεξιμο ] κατα ποσο ειναι αληθινες?


καμια ιδεα? :P

beefmeup
09-07-11, 15:41
καμια ιδεα? :P

κατα ΠΟΛΥ προσσεγγιση..:green:

δεν γραφω,οτι ειναι γτπ,για να μην φανω κακος:green:

gym
09-07-11, 15:41
κατα ΠΟΛΥ προσσεγγιση..:green:

δεν γραφω,οτι ειναι γτπ,για να μην φανω κακος:green:

:rolf::rolf::rolf::rolf::rolf::rolf::rolf::rolf:

RectuS
09-07-11, 15:54
κατα ΠΟΛΥ προσσεγγιση..:green:

δεν γραφω,οτι ειναι γτπ,για να μην φανω κακος:green:

Εγω να σ πω την αληθεια γτπ πιστευω, αλλα νομιζω οτι το 30-40% απο αυτο που γραφει ισχυει,ας πουμε καμια 30αρια θερμιδες οταν γραφει και καλα πως καις 100 .Εξαλλου με παλμους το παω αλλα και παλι δεν εμπιστευομαι την ενδειξη γιατι μου εχιε βγαλει πολλα αλλοκοτα :P

paokdz
14-07-11, 01:29
Ήθελα να ρωτήσω..αν κάνεις 5 λεπτά σχετικά τρέξιμο και αλλα 5 γρήγορο περπάτημα πριν τα βάρη για ζεστάμα και μετά 5 λεπτά τρέξιμο η όσο αντέχεις και στη συνέχεια γρήγορο περπάτημα πάνω απ 20 λεπτά..χάνεις ποιο γρήγορα λίπος?

deluxe
14-07-11, 02:37
κατα ΠΟΛΥ προσσεγγιση..:green:

δεν γραφω,οτι ειναι γτπ,για να μην φανω κακος:green:Σοβαρα μιλας; Δλδ τζαμπα χαρηκα μια φορα που εκαψα 500 θερμιδες μεσα σε 40 λεπτα; Και δεν βαζω ηλικια και κιλα.

Μονο στο ποδηλατο βαζω αυτες τις ενδειξεις. Τοσο μουφα δλδ; :(

Ikos
14-07-11, 02:52
καμια ιδεα? :P

Δε ξέρω για οοοόλους τους διαδρόμους, αλλά σε αυτον που τρεχω μάρκας Life 9500 νομίζω λέγεται, έχει καλή προσέγγιση.

Έχω mp3 player και τσιπάκι στο αθλητικό παπούτσι, και σου μετράει απάσταση, χρόνους και Θερμίδες (βάζεις ηλικία, βάρος και φύλο, πιο πολλές παραμέτρους δηλαδή απο το διάδρομο). Τέλος πάντων, μου βγάζει πολυ κοντινές θερμίδες με το διάδρομο. :thumbup::thumbup:

Ikos
14-07-11, 02:57
Σοβαρα μιλας; Δλδ τζαμπα χαρηκα μια φορα που εκαψα 500 θερμιδες μεσα σε 40 λεπτα; Και δεν βαζω ηλικια και κιλα.

Μονο στο ποδηλατο βαζω αυτες τις ενδειξεις. Τοσο μουφα δλδ; :(


Μμμμμ... 500 σε 40 λεπτά?
Ταχύτητα?
Πρέπει να πήγαινες λίγο γρήγορα.

Eddie
14-07-11, 02:59
Σοβαρα μιλας; Δλδ τζαμπα χαρηκα μια φορα που εκαψα 500 θερμιδες μεσα σε 40 λεπτα; Και δεν βαζω ηλικια και κιλα.

Μονο στο ποδηλατο βαζω αυτες τις ενδειξεις. Τοσο μουφα δλδ; :(

Μπα δε νομιζω να ναι και τοσο μουφα..απ οτι εχω διαβασει με μια ωρα τρεξιμο με μετριο τεμπο καις περιπου 700-800 θερμιδες..αρα στα 40 λεπτα,καπου εκει.

lila_1
14-07-11, 07:59
Καλά, ούτε κατα προσέγγιση δεν είναι οι ενδείξεις των θερμίδων...εξαρτάται το άτομο...
Καλά θα ταν να καίγαμε όλοι χιλιάρικο με μία ώρα χαλαρό τζοκινγκ.....:turtle:

deluxe
14-07-11, 23:38
Μμμμμ... 500 σε 40 λεπτά?
Ταχύτητα?
Πρέπει να πήγαινες λίγο γρήγορα.Κατι σαν hit εκανα. Το εφτασα μεχρι 12 ταχυτητα και 6 ανηφορα. Στο τελος εκαψα τις περισσοτερες!

nopantas
15-07-11, 11:19
παντως εγω τελευταια χτυπαω κατι πρωινες αεροβιες διαρκειας 90 λεπτων και τις βγαζω για πλακα..ανεβαινω πρωτα 45' στο ελλειπτικο με προγραμμα που σε κραταει πχ κοντα στους 130 σφυγμους...εκει πχ μου βγαζει 550 θερμιδες (και καλα...)..μετα ανεβαινω στο διαδρομο κ μαλλον λογω του ελλειπτικου βγαινει πολυ ευκολα το 45 λεπτο χωρις να το καταλαβω,τα ποδια πετανε,ειδικα στην αρχη..για καποιον που βαριεται ειναι καλουτσικη λυση..δοκιμαστε το αν θελετε!!

gym
15-07-11, 11:22
παντως εγω τελευταια χτυπαω κατι πρωινες αεροβιες διαρκειας 90 λεπτων και τις βγαζω για πλακα..ανεβαινω πρωτα 45' στο ελλειπτικο με προγραμμα που σε κραταει πχ κοντα στους 130 σφυγμους...εκει πχ μου βγαζει 550 θερμιδες (και καλα...)..μετα ανεβαινω στο διαδρομο κ μαλλον λογω του ελλειπτικου βγαινει πολυ ευκολα το 45 λεπτο χωρις να το καταλαβω,τα ποδια πετανε,ειδικα στην αρχη..για καποιον που βαριεται ειναι καλουτσικη λυση..δοκιμαστε το αν θελετε!!


το ελλειπτικο ειναι λιγο υπουλο αν δεν σωστη ενταση να ξερεις γιατι λες,ε ωραια παω και ερχομαι περα δωθε...αν δεις οτι ειναι πολυ χαλαρο ανεβασε λιγο ενταση εκτος κ αν εχεις μετρησει τους παλμους σου κ εισαι οκ...μην εμπιστευεσαι το μηχανημα παντως...εκτος κ αν φορας παλμογραφο και στα βγαζει...

RectuS
15-07-11, 11:59
Το προσεγγιστικο ειναι πιθανο γιατι δοκιμασα σε κανα 45λεπτο,ισως κ κατι παραπανω,να καψω 650 με τρεξιμο κ διαλειμματικη, κ την επομενη φορα ανεβασα την κλιση οσο περισοτερο γινοταν,και με περπατημα γυρω στο 6,5-7,0 εκαψα πανω απο 600 .Πανα με ηλικια κτλ.Οσοι ρωτησα λενε πως εχει μια αποκλιση +-30 θερμιδες τωρα τι να πω.

nopantas
15-07-11, 15:32
το ελλειπτικο ειναι λιγο υπουλο αν δεν σωστη ενταση να ξερεις γιατι λες,ε ωραια παω και ερχομαι περα δωθε...αν δεις οτι ειναι πολυ χαλαρο ανεβασε λιγο ενταση εκτος κ αν εχεις μετρησει τους παλμους σου κ εισαι οκ...μην εμπιστευεσαι το μηχανημα παντως...εκτος κ αν φορας παλμογραφο και στα βγαζει...

μμ δν ηταν κ πολυ χαλαρο ειδικα τα πρωτα 18-20 λεπτα μετα πηρα τα πανω μου...απλα εχει χειρολαβες που μετρανε σφυγμους κ τις επιανα μονιμως...ημουν στους 125-140 διαρκως..

gym
15-07-11, 18:30
μμ δν ηταν κ πολυ χαλαρο ειδικα τα πρωτα 18-20 λεπτα μετα πηρα τα πανω μου...απλα εχει χειρολαβες που μετρανε σφυγμους κ τις επιανα μονιμως...ημουν στους 125-140 διαρκως..

α τον κουλοχερη-ελλειπτικο λες...:green:
καλα τοτε.,..ενταξει δεν σε μαλωνω καλα ησουν...γκοου ον μαι φριεντ...:green:

nopantas
15-07-11, 20:54
α τον κουλοχερη-ελλειπτικο λες...:green:
καλα τοτε.,..ενταξει δεν σε μαλωνω καλα ησουν...γκοου ον μαι φριεντ...:green:

ευχαριστω κυρια!!!:turtle::turtle:

Pyrgiotis
21-07-11, 13:02
χαιρετω..θα ηθελα να ρωτησω κατι σχετικα με την αεροβικη με σχοινακι..το υψος μου ειναι 1.84 και τα κιλα μου 96..εχω αγορασει σχοινακι για να καψο το περιττο λιπος..για να εχω αποτελεσματα ποση ωρα πρεπει να κανω και σε τι ενταση..;

bingo
21-07-11, 20:24
Nα ρωτησω και εγω κατι για το οποιο εχω μπερδευτει. Σ' αυτο το "νημα" εχω διαβασει πως για να καψει καποιος λιπος πρεπει να δουλευει σε αεροβια ασκηση περιπου στο 65% της μεγιστης καρδιακης συχνοτητας (ΜΚΣ) οπου ΜΚΣ=220-ηλικια. Σε καποιο αλλο σημειο ομως διαβασα πως ο πιο σωστος τυπος υπολογισμου ειναι 220-ηλικια -παλμοι ηρεμιας χ65% + παλμοι ηρεμιας. (sorry αν κανω καποιο λαθος στο δευτερο τυπο).
Τελικα ποιος μαθηματικος τυπος ειναι πιο σωστος ?
Δευτερη ερωτηση.. εγω οταν κανω τρεξιμο ανεβαζω περιπου 140-150 παλμους. Ετσι κανω γρηγορο περπατημα γιατι χρησιμοποιωντας τον α' μαθ. τυπο πρεπει να ανεβαζω 120 παλμους (ειμαι 35 ετων) που τους πιανω με περπατημα σε αρκετα γρηγορο ρυθμο για 1 ωρα. Με δεδομενο ομως οτι δεν καις λιπος απο το πρωτο λεπτο εχει νοημα να πιανω τους 120 για 1 ωρα απο το πρωτο λεπτο ή μπορω να κανω ας πουμε τρεξιματακι για κανα 20λεπτο γυρω στους 140 παλμους και μετα να πεφτω στους 120-125 παλμους με γρηγορο περπατημα για τα υπολοιπα 40 λεπτα?

PEGY
21-07-11, 22:30
χαιρετω..θα ηθελα να ρωτησω κατι σχετικα με την αεροβικη με σχοινακι..το υψος μου ειναι 1.84 και τα κιλα μου 96..εχω αγορασει σχοινακι για να καψο το περιττο λιπος..για να εχω αποτελεσματα ποση ωρα πρεπει να κανω και σε τι ενταση..;

Για αρχή θα σου πρότεινα 20' αλλωστε υποθέτω πως δεν θα καταφέρεις περισσότερο. Αυτο στο λέω απο προσωπικη πείρα βέβαια. Μετα μπορείς να ανέβεις σταδιακά στα 30΄ και μετά ξανα πέσε στα 20 και κάνε αυξομειώσεις ανα τις μέρες.

Αν κ το καλύτερο κ το λιγότερο βαρετό θα είναι να φτιάξεις ένα πρόγραμμα με intervals το σκοινάκι είναι ιδανικό

TRIANTAFYLLOU
22-07-11, 01:38
να συμπληρώσω και γω παιδια και να πώ πως σκοινάκι , διάδρομος , ποδήλατο, ελειπτικό, αεροβική στην αίθουσα , περπάτημα ,κ.α. όλα αυτα είναι μορφές αεροβικής άσκησης , ανάλογα πως τα χρησιμοποιούμε.
τωρα πιο είναι το καλύτερο? εγω θα πώ αυτό που μας αρέσει , το κάνουμε σωστα και τηρούμε κάποιες προυποθέσεις και αυτές είναι η ένταση και η διάρκεια , αλλα και απο μια άλλη παράμετρο η δυνατότητα που έχουμε ανάλογα με την σωστη εκτέλεση η κάποιος τραυματισμός , δηλαδή καλό είναι το σκοινάκι αλλα αν ό άλλος έχει κάποιο πρόβλημα στην μεση και δεν έχει καλό συγχρονισμό και ρυθμό , τότε δεν μπορεί να το κάνει σωστα με διάρκεια και υπάρχει και κίνδυνος τραυματισμού.

επίσης τα ίδια αποτελέσματα μπορεί να έχει κάποιος με τρέξιμο και με περπάτημα , συνήθως η μάλλον πάντα οι επαγγελματίες ββερ δεν κάνουν τρέξιμο αλλα γρήγορο περπάτημα , για αποφυγη τραυματισμών και καταπόνηση των κλειδώσεων λόγω μεγαλύτερου βάρους σωματικού .

όπως πολυ σωστα αναφέρατε όταν με οποιαδήποτε μορφη άσκησης επιτυγχάνουμε σφυγμούς γύρω στους 120-130 και για διάρκεια τουλάχιστον πάνω απο 20 λεπτα , έχουμε αποτέλεσμα στην λιποδιάλυση .
μπορεί να πεί κάποιος το τρέξιμο είναι πιο δύσκολο , ναι αλλα και στο ποδήλατο η στο περπάτημα αν το ένα το βάλουμε μεγαλύτερο βαθμό δυσκολίας και το περπάτημα το κάνουμε έντονο σαν αγωνιστικό πάλι τους ίδιους σφυγμούς μπορούμε να ανεβάσουμε .

άλλωστε για να κάψουμε λίπος ο στόχος δεν είναι η μέγιστοι σφυγμοί και ένταση αλλα μέτρια με διάρκεια

Pyrgiotis
22-07-11, 11:54
να συμπληρώσω και γω παιδια και να πώ πως σκοινάκι , διάδρομος , ποδήλατο, ελειπτικό, αεροβική στην αίθουσα , περπάτημα ,κ.α. όλα αυτα είναι μορφές αεροβικής άσκησης , ανάλογα πως τα χρησιμοποιούμε.
τωρα πιο είναι το καλύτερο? εγω θα πώ αυτό που μας αρέσει , το κάνουμε σωστα και τηρούμε κάποιες προυποθέσεις και αυτές είναι η ένταση και η διάρκεια , αλλα και απο μια άλλη παράμετρο η δυνατότητα που έχουμε ανάλογα με την σωστη εκτέλεση η κάποιος τραυματισμός , δηλαδή καλό είναι το σκοινάκι αλλα αν ό άλλος έχει κάποιο πρόβλημα στην μεση και δεν έχει καλό συγχρονισμό και ρυθμό , τότε δεν μπορεί να το κάνει σωστα με διάρκεια και υπάρχει και κίνδυνος τραυματισμού.

επίσης τα ίδια αποτελέσματα μπορεί να έχει κάποιος με τρέξιμο και με περπάτημα , συνήθως η μάλλον πάντα οι επαγγελματίες ββερ δεν κάνουν τρέξιμο αλλα γρήγορο περπάτημα , για αποφυγη τραυματισμών και καταπόνηση των κλειδώσεων λόγω μεγαλύτερου βάρους σωματικού .

όπως πολυ σωστα αναφέρατε όταν με οποιαδήποτε μορφη άσκησης επιτυγχάνουμε σφυγμούς γύρω στους 120-130 και για διάρκεια τουλάχιστον πάνω απο 20 λεπτα , έχουμε αποτέλεσμα στην λιποδιάλυση .
μπορεί να πεί κάποιος το τρέξιμο είναι πιο δύσκολο , ναι αλλα και στο ποδήλατο η στο περπάτημα αν το ένα το βάλουμε μεγαλύτερο βαθμό δυσκολίας και το περπάτημα το κάνουμε έντονο σαν αγωνιστικό πάλι τους ίδιους σφυγμούς μπορούμε να ανεβάσουμε .

άλλωστε για να κάψουμε λίπος ο στόχος δεν είναι η μέγιστοι σφυγμοί και ένταση αλλα μέτρια με διάρκεια
μαλιστα καταλαβα..να ρωτησω και κατι αλλο...τα kettlebells και το λαστιχο μπορουν να χρησημοποιηθουν σαν αεροβικη ασκηση;

TRIANTAFYLLOU
22-07-11, 16:41
μαλιστα καταλαβα..να ρωτησω και κατι αλλο...τα kettlebells και το λαστιχο μπορουν να χρησημοποιηθουν σαν αεροβικη ασκηση;

σ αυτο δεν μπορω να απαντήσω γιατι δεν κατάλαβα τι ακριβώς είναι αυτα , σίγουρα τα ξέρω η έχω ακούσει αλλα με την ονομασία δεν κατάλαβα .
πάντως αν μια άσκηση μας οδηγεί στην μέγιστη αεροβική ικανότητα , χωρίς να μας γαλακτώνει τους μυς , πχ και η κωπηλατική αν βάλουμε λίγα κιλα και επαναλήψεις μπορει να γίνει αερόβια , αλλα φτάνουμε σε ένα σημείο που νοιώθουμε το γαλακτικό και το πιάσιμο κάψιμο στούς μυς , οπότε σε διάρκεια αυτο δεν λέει , αυτα εξυπηρετούν άλλο σκοπό σε άλλου είδους προπόνηση αντοχής

d3m
22-07-11, 23:32
Ισως εδω που το ρωταω να μην ειναι σωστο.
Υπαρχει καποια μεγαλη διαφορα αν κανουμε τρεξιμο 2-3 ωρες αφου εχουμε φαει με το πρωινο τρεξιμο?

PEGY
23-07-11, 07:55
μαλιστα καταλαβα..να ρωτησω και κατι αλλο...τα kettlebells και το λαστιχο μπορουν να χρησημοποιηθουν σαν αεροβικη ασκηση;

Τα τα kettlebells και τα λάστιχα είναι αντιστάσεις, οπότε από μόνα τους προορίζονται περισσότερο γι αυτή την προπόνηση.
Μπορείς όμως αν θες να τα συνδιάσεις κ με άλλες ασκήσεις π.χ. στα εναδιάμεσα να κάνεις σκοινάκι, οι ασκήσεις να διαδέχονται η μια την άλλη χωρίς διάλειμμα κ άλλα τέτοια, ωστε να ανεβάσεις σφυγμούς.
Να κάνεις δλδ μια προπόνηση cardio-strenght.

just
26-07-11, 18:35
παιδια για 8υμιστε με.. 120-130 παλμους ή 120-140 ειναι το καλυτερο καψιμο λιπους?

eri_87
27-07-11, 13:34
παιδια για 8υμιστε με.. 120-130 παλμους ή 120-140 ειναι το καλυτερο καψιμο λιπους?

Εξαρτάται φίλε... Ρίξε μια ματιά εδώ:
28949

Timoleon
27-07-11, 17:12
Kάτι σχετικό έχω γράψει στο:Προπόνηση/Αεροβική άσκηση και λιποδιάλυση/ΓΡΑΜΜΩΣΗ ΚΑΙ ΑΕΡΟΒΙΟ_

venom1987
09-08-11, 16:57
να κανω μια ερωτηση εγω που κανω σκοινακι για αεροβια για καψιμο λιπους ποση ωρα χρειαζεται???
σε μεσαια ενταση κανω .....

giannis64
09-08-11, 21:33
ριξε μια ματια εδω Σκοινάκι (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?4492-Σκοινάκι)

chimairian
24-09-11, 00:51
ΠΑΙΔΕΣ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ ειχα διαβασει στο Βιβλιαρακι του Mens Health- Total Body Guide 2010,σελ 57(για οποιον το εχει....)


οτι λεει σε 1 μελετη που δημοσιευτηκε στην European Journal Of Applied Physiology
8 αντρες ετρεξαν για 30 λεπτα 2 διαφορετικες ημερες..
Την Πρωτη Ημερα οι αντρες ξεκινησαν να τρεχουν σε σχετικα υψηλη ενταση(80%ΜΚΣ)στα πρωτα 15 λεπτα,
και στην συνεχεια κατεβασαν τον ρυθμο τους σε 60%(ΜΚΣ) στα τελευταια 15 λεπτα.

Την Δευτερη Μερα Ετρεξαν τα πρωτα 15 λεπτα με Αργο ρυθμο..
και τα υπολοιπα 15 με γοργο..

το ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ λεει :Oι αντρες λεει εκαψαν 5-10% περισσοετρο λιπος οταν ετρεξαν γρηγορα στην αρχη του προγραμματος


τι πιστευετε εσεις για αυτο μουφα??

εμενα σωστο μου φαινεται...

tolis93
28-09-11, 07:32
ΠΑΙΔΕΣ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ ειχα διαβασει στο Βιβλιαρακι του Mens Health- Total Body Guide 2010,σελ 57(για οποιον το εχει....)


οτι λεει σε 1 μελετη που δημοσιευτηκε στην European Journal Of Applied Physiology
8 αντρες ετρεξαν για 30 λεπτα 2 διαφορετικες ημερες..
Την Πρωτη Ημερα οι αντρες ξεκινησαν να τρεχουν σε σχετικα υψηλη ενταση(80%ΜΚΣ)στα πρωτα 15 λεπτα,
και στην συνεχεια κατεβασαν τον ρυθμο τους σε 60%(ΜΚΣ) στα τελευταια 15 λεπτα.

Την Δευτερη Μερα Ετρεξαν τα πρωτα 15 λεπτα με Αργο ρυθμο..
και τα υπολοιπα 15 με γοργο..

το ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ λεει :Oι αντρες λεει εκαψαν 5-10% περισσοετρο λιπος οταν ετρεξαν γρηγορα στην αρχη του προγραμματος


τι πιστευετε εσεις για αυτο μουφα??

εμενα σωστο μου φαινεται...
η μονη εξηγηση για αυτο κατα τη γνωμη μ ειναι η εξης θεωρια
υψιλη ενταση στην αρχη αρα ριχνουν το γλυκογονο.
μεσαια ενταση στη συνεχεια.το γλυκογονο ειναι πεσμενο και χρησιμοποιειται λιπος κατα ενα μερος για ενεργεια.μικρο μεν.υπαρχει δε.

chimairian
29-09-11, 12:38
Aρα ειναι καλυτερο να κανουμε αυτο για απωλεια λιπους? παρα να το πηγαινουμε σερι σκετο στο 60% της MKΣ?

thanasis76
29-09-11, 12:50
Aρα ειναι καλυτερο να κανουμε αυτο για απωλεια λιπους? παρα να το πηγαινουμε σερι σκετο στο 60% της MKΣ?

αναλογα τι κανεις στο γυμναστηριο πριν....
γενικα εχουμε πει οτι καλο ειναι ο διαδρομος να ειναι μετα το προγραμμα με τα βαρη.
ετσι εχουμε κατεβασει το γλυκογονο στα βαρη μας και κανουμε διαδρομο σε μετρια ενταση και καιμε το λιπος...:thumbup::thumbup:
υπαρχουν πολλες διαφορετικες μεθοδους που μπορεις να κανεις... το βασικο ειναι να μηνκανεις διαδρομο 5-10 λεπτα αλλα
τουλαχιστον 30λεπτα +

chimairian
30-09-11, 01:20
α)
μετα τα βαρη ομως δεν θα καψω ολο τον ογκο που πηρα?



β)και πες οτι το κανω ετσι.....

την πρωτεινη ποτε να την πιω μετα τα βαρη η μετα απο ολα?(βαρη και αεροβια)

thanasis76
30-09-11, 13:52
α)
μετα τα βαρη ομως δεν θα καψω ολο τον ογκο που πηρα?



β)και πες οτι το κανω ετσι.....

την πρωτεινη ποτε να την πιω μετα τα βαρη η μετα απο ολα?(βαρη και αεροβια)


το σωμα μας να ξερεις πως για καυσιμη υλη θα παρει τελευταια απο τους μυες... εχει αλλες αποθηκες που περνει πιο ευκολα...
οσο για την πρωτεινη θα την παρεις αμεσως μετα την αεροβικη...
ο ογκος χανετε να ξερεις αν κανεις φουλ γυμναστηριο και δεν τρως σωστα και καλα...

giannis64
30-09-11, 16:56
α)
μετα τα βαρη ομως δεν θα καψω ολο τον ογκο που πηρα?



β)και πες οτι το κανω ετσι.....

την πρωτεινη ποτε να την πιω μετα τα βαρη η μετα απο ολα?(βαρη και αεροβια)

Oι πιο καταλληλες στιγμες αεροβιας ασκησης. (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?16624-Oι-πιο-καταλληλες-στιγμες-αεροβιας-ασκησης.) :thumbup:

$D.K.$
01-10-11, 19:16
Αυτο που με βοηθησε εμενα πριν το πρωτο στεπ σε σκηνη ηταν ο διαδρομος 30 λεπτα το πρωι αδειο στομαχι και 20 λεπτα πριν τα βαρη 20 λεπτα μετα.ενταση 6 και κλιση φουλ οσο παει!

Giannistzn
11-10-11, 17:36
Γενικα οταν κανουμε αεροβια, λεμε οτι τα πρωτα 20' ειναι ζεσταμα . Εχω διαβασει επισης οτι μετα τα 20 λεπτα αρχιζει να "καιει" σωστα ο οργανισμος (δεν ξερω κατα ποσο ισχυει το 2ο σκελος βεβαια, θα ηθελα επιβεβαιωση).

Η ερωτηση μου ειναι, οταν καποιος κανει hiit θελει αντιστοιχο χρονο για ζεσταμα, και εαν ισχυει το 2ο που ρωταω πιο πανω, μετα τα 20' γινεται καλη δουλεια?

Ή 5-7 λεπτα ζεσταμα ειναι αρκετα? Συνηθως παιζω 1 λεπτο τρεξιμο, και 2 λεπτα χαλαρο τρεξιματακι, παλμους δεν εχω μετρησει (μεγιστους και ελαχιστους)

average_joe
11-10-11, 17:49
^και εγω τοσο καιρο αυτο ξερω που λες οτι δηλ σε φυσιολογικους ρυθμους τρεξιματος καυση λιπους εχεις μετα το 20λεπτο.

το ιδανικο θεωρειται 30- 40.

αυτος ειναι και ο λογος που μεχρι τωρα απεφευγα συστηματικα το διαδρομο γιατι ηταν ...αγγαρεια.

φετος (απο σεπτεμβρη εννοω) ειναι η πρωτη χρονια που αποφασισα να δοκιμασω HIIT.

απο οσα εχω διαβασει το πλεονεκτημα της ειναι οτι σου αυξανει τις καυσεις μεσα στην ημερα.

για μενα το θετικοτερο ειναι οτι σε max 20λεπτο εχεις καθαρισει και οτι σε κρατα σε εγρηγορση οποτε δεν παιζει να βαρεθεις γιατι απλα θα τσακιστεις!:green:

ο κυριος λογος που κανω για να πω την αληθεια ειναι μηπως και ξεφυγω λιιιιγο απο το τσιγαρο (γιατι να το κοψω απλα δεν θελω.)

κανω ενα που αν δεν κανω λαθος το ειχε ποσταρει αρκετα παλια ο @savage απλα δεν μπορω να το βρω (το ειχα κρατησει στο pc)

βεβαια ειναι αρκετα απαιτητικο οποτε θα πρεπει να εχεις ηδη μια α" φυσικη κατασταση.

tolis93
11-10-11, 17:51
^και εγω τοσο καιρο αυτο ξερω που λες οτι δηλ σε φυσιολογικους ρυθμους τρεξιματος καυση λιπους εχεις μετα το 20λεπτο.

το ιδανικο θεωρειται 30- 40.

αυτος ειναι και ο λογος που μεχρι τωρα απεφευγα συστηματικα το διαδρομο γιατι ηταν ...αγγαρεια.

φετος (απο σεπτεμβρη εννοω) ειναι η πρωτη χρονια που αποφασισα να δοκιμασω HIIT.

απο οσα εχω διαβασει το πλεονεκτημα της ειναι οτι σου αυξανει τις καυσεις μεσα στην ημερα.

για μενα το θετικοτερο ειναι οτι σε max 20λεπτο εχεις καθαρισει και οτι σε κρατα σε εγρηγορση οποτε δεν παιζει να βαρεθεις γιατι απλα θα τσακιστεις!:green:

ο κυριος λογος που κανω για να πω την αληθεια ειναι μηπως και ξεφυγω λιιιιγο απο το τσιγαρο (γιατι να το κοψω απλα δεν θελω.)

κανω ενα που αν δεν κανω λαθος το ειχε ποσταρει αρκετα παλια ο @savage απλα δεν μπορω να το βρω (το ειχα κρατησει στο pc)

βεβαια ειναι αρκετα απαιτητικο οποτε θα πρεπει να εχεις ηδη μια α" φυσικη κατασταση.
δοκιμασε υβριδικες αεροβικες ασκησεις κιολας.εγω π δοκιμασα εδω κ 2 μερες εχω ψοφισει.λιωσιμο λεμε

tivadar
11-10-11, 18:30
H καθε μορφη αεροβικης εχει τον ρολο της.Ας πουμε το να τρεχεις καποιος σε σταθερο ρυθμο κατω απο το αναεροβιο κατωφλι ειδικα χωρις φαγητο οδηγει στην καυση λιπους εκεινη την στιγμη.Αντιθετα οι μορφες που εστιαζουν στην υψηλη ενταση δηλαδη ολες οι παραλλαγες του ΗΙΙΤ(πχ το tabata protocol,hill sprints που ειναι της μοδας τωρα κλπ) οδηγουν στην μειωση του γλυκογονου και στην δημιουργια του ΕPOC δηλαδη της αυξησης των θερμιδων που καιγονται αφου τελειωσει η ασκηση.Το thread καλυπτει την πληροφορηση πανω στο θεμα σε μεγαλο βαθμο οποτε δεν χρειαζεται περαιτερω αναλυση απο μενα.

Το ποια θα χρησιμοποιησει ειναι αναλογα με τους στοχους του καθενος.Για παραδειγμα οταν ημουν σε φαση να χασω βαρος και ειχα προσβαση σε διαδρομο περσι εκανα το εξης
5 λεπτα περπατημα στο 4(πολυ χαλαρο) πρακτικα η προθερμανση
1 λεπτο στο 8
1 λεπτο στο 4
1 λεπτο στο 8,5
1 λεπτο στο 4
1 λεπτο στο 9 και παει λεγοντας μεχρι που προφανως που εφτανα σε ενα σημειο που δεν πηγαινε αλλο οποτε το εληγα με αλλα 5 λεπτα περπατημα.Εμενα προσωπικα τοτε ο συγκεκριμενος τροπος με βοηθησε γιατι και επαιρνε παραπανω απο 20 λεπτα και ειχε και ενταση.Τωρα ο καθενας αναλογα με το επιπεδο που εχει μπορει να το κανει για οσο χρονο του ταιριαζει.

Giannistzn
11-10-11, 21:05
^και εγω τοσο καιρο αυτο ξερω που λες οτι δηλ σε φυσιολογικους ρυθμους τρεξιματος καυση λιπους εχεις μετα το 20λεπτο.

το ιδανικο θεωρειται 30- 40.

αυτος ειναι και ο λογος που μεχρι τωρα απεφευγα συστηματικα το διαδρομο γιατι ηταν ...αγγαρεια.

φετος (απο σεπτεμβρη εννοω) ειναι η πρωτη χρονια που αποφασισα να δοκιμασω HIIT.

απο οσα εχω διαβασει το πλεονεκτημα της ειναι οτι σου αυξανει τις καυσεις μεσα στην ημερα.

για μενα το θετικοτερο ειναι οτι σε max 20λεπτο εχεις καθαρισει και οτι σε κρατα σε εγρηγορση οποτε δεν παιζει να βαρεθεις γιατι απλα θα τσακιστεις!:green:

ο κυριος λογος που κανω για να πω την αληθεια ειναι μηπως και ξεφυγω λιιιιγο απο το τσιγαρο (γιατι να το κοψω απλα δεν θελω.)

κανω ενα που αν δεν κανω λαθος το ειχε ποσταρει αρκετα παλια ο @savage απλα δεν μπορω να το βρω (το ειχα κρατησει στο pc)

βεβαια ειναι αρκετα απαιτητικο οποτε θα πρεπει να εχεις ηδη μια α" φυσικη κατασταση.

Μα σα να διαβαζω τον εαυτο μου ενα πραμα.. :green:

rey1989
25-10-11, 19:06
είπα να βάλω διάδρομο 20 λεπτά διάδρομο / 20 ελλειπτικό (αντί για 40 ελλειπτικό που κανω συνήθως) και έβαλα 6km και 6% και έβγαζα 125 παλμούς. Τι παίζει ? απότι έλεγε ο διάδρομος αυτοί ειναι οι κατάλληλοι καρδιακοί παλμοί για fat burn. ειναι οκ αυτό ? ?

edit : (σόρρυ, ήθελα να ποστάρω στο "Αεροβική ναι αλλά... σε τι ένταση;" και τα είχα και τα δύο ανοιχτά και μπερδεύτηκα , άν γίνεται να μετακινηθεί το μήνυμα μου εκεί)

σόρρυ και πάλι .

murder
01-12-11, 00:48
Φίλοι μου
όλοι γνωρίζουμε την αξία της αεροβικής για το μεταβολισμό του λίπους. Ομως εάν δεν γνωρίζουμε σε τι ενταση δουλεύουμε είναι σαν να περπατάμε με κλειστά μάτια. Ενα καρδιοσυχνόμετρο μας λύνει το πρόβλημα και μας ενημερώνει για τους παλμούς με τους οποίους ασκούμαστε. Η σύγχηση που υπάρχει είναι σε τί ένταση θα κάψω περισσότερο λίπος. Με χαμηλή ενταση καίμε μεγαλύτερο ποσοστό λίπους π.χ. 50%-60% ΜΚΣ (Μεγιστης Καρδιακης Συχνοτητας). Αν δηλαδή κάψω 300 θερμίδες οι περισσότερες ειναι απο λιπαρό ιστό. Αν όμως τρέξω με μεγαλύτερη ένταση 70-80% θα κάψω πρισσότερες θερμιδες στον ιδιο χρόνο π.χ. 500+ άρα και έστω με λιγοτερο ποσοστό λιπους οι θερμιδες που θα κάψω συνολικά απο αυτό θα είναι παραπάνω. Επίσης στην μεγαλύτερη ένταση κρατώ το μεταβολισμό μου ψηλά για παρα πολλές ώρες μετά την προπόνηση (εως και 12 ωρες!) πράγμα που δεν συμβαίνει στην χαμηλή ένταση. Αρα μάλλον το κέρδος που έχω είναι μεγαλύτερο όταν δουλέβω ψηλά.
Προταση μου ειναι οι εναλλαγές της έντασης ώστε ο μέσος όρος να είναι ψήλά. Εναλλαγές της έντασης ειται στην ιδια προπονηση αεροβικής ειται σε εβδομαδιαια κλίμακα.
Θα ηθελα την αποψή σας...
φιλε μου...εγω κανω 1.5 γυρο στην αρχη μετα κανω βαροι γενικα 70-90 λεπτα(aei vohthaei tous mis) ....στην συνεχεια οταν βγεισ να τρε3εισ θα πρεπει να εισαι μετα3υ 120-140(εφοσον εχεισ 3εκινισει) παλμων για λιποδιαλιση...τρεχω 15'' χαλαρο ρυθμο και στν συνεχεια επιταχινεισ για 8'' ...απο εκει και περα ειναι πυραμιδα ...(αφτο βοηθαει καιστην αντοχη ταχυτητας ) ι τρχεισ στουσ 120-140 20 25 30 λεπτα και παει λεγοντας ..απλα με σταθερο ρυθμο :):welcome:

mitsoulas
16-12-11, 17:34
Συγγνωμη αλλα δεν εχω καθησει ακομα να διαβασω ολες τις σελιδες απο την αρχη για την αεροβια ασκηση πραγμα που με ενδοιαφερει παρα πολυ λογω το οτι θελω να καψω το λιπος που εχω. Αλλα ακουσα απο ενα ατομο παλαιοτερα το οποιο δεν ηταν γυμναστης οτι για καψιμο λιπους πρεπει το προγραμμα στο διαδρομο να εχει ως εξης : Ξεκινας με περπατημα για τεσσερα λεπτα αμεσως μετα ανεβαζεις την ταχυτητα στο μηχανημα οσο γινεται περισσοτερο και ξεκινας να τρεχεις για ενα λεπτο τρεχεις λοιπον ενα λεπτο και αμεσως κατεβαζεις ταχυτητα και συνεχιζεις το περπατημα για τεσσερα λεπτα ξανα μετα απο τεσσερα λεπτα τρεχεις και μετα απο ενα λεπτο παλι περπατημα και το ιδιο συνεχεια μεχρι οσο μπορεις. Εχει καμια δοση αληθειας αυτο οτι δηλαδη ετσι το λιπος καιγεται πιο γρηγορα ? ? ?
Υ.Γ. θα εγραφα και τα νουμερα που βαζω την ενταση στο διαδρομο αλλα νομιζω οτι ολοι οι διαδρομοι δεν ειναι ιδιοι ή κανω λαθος ? ? ? τελοσπαντον ας το παρει το ποταμι περπατημα στο νουμερο 6 και τρεξιμο μετα το 8 - 9. Ευχαριστω εκ των προτερων σε οσους απαντησουν.

Keirox
16-12-11, 23:54
Συγγνωμη αλλα δεν εχω καθησει ακομα να διαβασω ολες τις σελιδες απο την αρχη για την αεροβια ασκηση πραγμα που με ενδοιαφερει παρα πολυ λογω το οτι θελω να καψω το λιπος που εχω. Αλλα ακουσα απο ενα ατομο παλαιοτερα το οποιο δεν ηταν γυμναστης οτι για καψιμο λιπους πρεπει το προγραμμα στο διαδρομο να εχει ως εξης : Ξεκινας με περπατημα για τεσσερα λεπτα αμεσως μετα ανεβαζεις την ταχυτητα στο μηχανημα οσο γινεται περισσοτερο και ξεκινας να τρεχεις για ενα λεπτο τρεχεις λοιπον ενα λεπτο και αμεσως κατεβαζεις ταχυτητα και συνεχιζεις το περπατημα για τεσσερα λεπτα ξανα μετα απο τεσσερα λεπτα τρεχεις και μετα απο ενα λεπτο παλι περπατημα και το ιδιο συνεχεια μεχρι οσο μπορεις. Εχει καμια δοση αληθειας αυτο οτι δηλαδη ετσι το λιπος καιγεται πιο γρηγορα ? ? ?
Υ.Γ. θα εγραφα και τα νουμερα που βαζω την ενταση στο διαδρομο αλλα νομιζω οτι ολοι οι διαδρομοι δεν ειναι ιδιοι ή κανω λαθος ? ? ? τελοσπαντον ας το παρει το ποταμι περπατημα στο νουμερο 6 και τρεξιμο μετα το 8 - 9. Ευχαριστω εκ των προτερων σε οσους απαντησουν.

Κάπως έτσι απλά αυξάνης το τρέξιμο σταδιακά. Σε 29 session θα πρέπει να τρέχεις 5 χιλιόμετρα χωρίς πρόβλημα όμως. Δές το c25k για info (http://i.imgur.com/aQCtE.jpg).

johny_8
18-12-11, 16:16
επειδη για να βαλω κιλα ιδρωνω λογω του σκαριου μου και γενικα ειμαι σχετικα αδυνατος(1,90 με 80 κιλα) το να βαλω αεροβιο σε ογκο με προβληματοζει γιατι χανω ευκολα.να βαλώ?ποσες φορες?

average_joe
18-12-11, 16:37
θα προτεινα να μην βαλεις.
λογω υψους/ κιλων θα ελεγα να εκμεταλλευτεις οσον το δυνατον περισσοτερο την περιοδο "ογκου" για να εχεις μετα περιθωριο να γραμμωσεις σε καλυτερες συνθηκες.

mitsoulas
19-12-11, 16:52
Κάπως έτσι απλά αυξάνης το τρέξιμο σταδιακά. Σε 29 session θα πρέπει να τρέχεις 5 χιλιόμετρα χωρίς πρόβλημα όμως. Δές το c25k για info (http://i.imgur.com/aQCtE.jpg).

Σε ευχαριστω παρα πολυ για την απαντηση αλλα δεν ξερω Αγγλικα υπαρχει αυτο σε Ελληνικα ετσι βοηθας οχι μονο εμενα αλλα και αλλα ατομα που δεν εχουν ιδεα απο ξενες γλωσσες. Οπως και να εχει ευχαριστωπολυ.

ginus
20-12-11, 21:58
Συγγνωμη αλλα δεν εχω καθησει ακομα να διαβασω ολες τις σελιδες απο την αρχη για την αεροβια ασκηση πραγμα που με ενδοιαφερει παρα πολυ λογω το οτι θελω να καψω το λιπος που εχω. Αλλα ακουσα απο ενα ατομο παλαιοτερα το οποιο δεν ηταν γυμναστης οτι για καψιμο λιπους πρεπει το προγραμμα στο διαδρομο να εχει ως εξης : Ξεκινας με περπατημα για τεσσερα λεπτα αμεσως μετα ανεβαζεις την ταχυτητα στο μηχανημα οσο γινεται περισσοτερο και ξεκινας να τρεχεις για ενα λεπτο τρεχεις λοιπον ενα λεπτο και αμεσως κατεβαζεις ταχυτητα και συνεχιζεις το περπατημα για τεσσερα λεπτα ξανα μετα απο τεσσερα λεπτα τρεχεις και μετα απο ενα λεπτο παλι περπατημα και το ιδιο συνεχεια μεχρι οσο μπορεις. Εχει καμια δοση αληθειας αυτο οτι δηλαδη ετσι το λιπος καιγεται πιο γρηγορα ? ? ?
Υ.Γ. θα εγραφα και τα νουμερα που βαζω την ενταση στο διαδρομο αλλα νομιζω οτι ολοι οι διαδρομοι δεν ειναι ιδιοι ή κανω λαθος ? ? ? τελοσπαντον ας το παρει το ποταμι περπατημα στο νουμερο 6 και τρεξιμο μετα το 8 - 9. Ευχαριστω εκ των προτερων σε οσους απαντησουν.

εγω δεν θα το προτιμουσα αυτο σαν επιλογη προγραμματος για να χασεις κιλα...για μενα προσωπικο γνωμη οτι υπαρχουν πολυυυυυυυυυυ καλυτερα προγραμμα να ακολουθησεις αλλα και το καλυτερο θα ταν να τρεχεις σε γηπεδο στοιβου...βεβαια εσυ διαλεγεις εσυ παιρνεις...αν κατσεις να διαβασεις μερικα απο τα θεματα που εχουμε ποσταρει θα μπεις ο ιδιος στο νοημα


επειδη για να βαλω κιλα ιδρωνω λογω του σκαριου μου και γενικα ειμαι σχετικα αδυνατος(1,90 με 80 κιλα) το να βαλω αεροβιο σε ογκο με προβληματοζει γιατι χανω ευκολα.να βαλώ?ποσες φορες?

χανεις γιατι με το αεροβιο μαζι δεν σου φτανουν οι θερμιδες...αν θες κανε αεροβιο και αυξησε τις θερμιδες διατροφης σου...η αν δεν ασχολεισαι καθολου με διατροφη(δεν σχολιαζω το καλως η το κακως) τρεξε συνεχομενα με μετριο ρυθμο...δλδ οι παλμοι σου να μην ξεπερνανε περιπου τους 120

mitsoulas
09-01-12, 16:56
Ενταξει αλλα αφου υπαρχει ο διαδρομος γιατι να κανω στιβο και δεν υπαρχει και χρονος για στιβο προσπαθω να τα συνδιασω ολα μαζι και βαρη αλλα και αεροβιο και το γυμναστηριο στα προσφερει και τα δυο. Στιβος μονο το σαββατοκυριακο και αν ο καιρος το επιτρεπει και οι καταστασεις π.χ. στο στιβο της περιοχης μου που κανω το σαββατοκυριακο εδω και ενα μηνα ειναι κλειστο για το κοινο λογω το οτι εχει αγωνισματα η πυροσβεστικη υπηρεσια (εξεταση νεων πυροσβεστων) . Τωρα εχω ξεκινησει αλλο προγραμμα βαζω το διαδρομο σε ανηφορικη κληση και ξεκινω και οι θερμιδες ανεβαινουν και αυτες 10 το λεπτο χ 60 = 600 θερμιδες βεβαια μου φευγει ο κ@λ@ς :D αλλα ενταξει.

tolis93
10-01-12, 14:15
Ενταξει αλλα αφου υπαρχει ο διαδρομος γιατι να κανω στιβο και δεν υπαρχει και χρονος για στιβο προσπαθω να τα συνδιασω ολα μαζι και βαρη αλλα και αεροβιο και το γυμναστηριο στα προσφερει και τα δυο. Στιβος μονο το σαββατοκυριακο και αν ο καιρος το επιτρεπει και οι καταστασεις π.χ. στο στιβο της περιοχης μου που κανω το σαββατοκυριακο εδω και ενα μηνα ειναι κλειστο για το κοινο λογω το οτι εχει αγωνισματα η πυροσβεστικη υπηρεσια (εξεταση νεων πυροσβεστων) . Τωρα εχω ξεκινησει αλλο προγραμμα βαζω το διαδρομο σε ανηφορικη κληση και ξεκινω και οι θερμιδες ανεβαινουν και αυτες 10 το λεπτο χ 60 = 600 θερμιδες βεβαια μου φευγει ο κ@λ@ς :D αλλα ενταξει.

εξηγησε μ γιατι να κανεις 1 ωρα αεροβιο σε βαθμο π σε ζοριζει...δν εχει μονο καλα αυτο.ανεβαινει κ η κορτιζολη αν ζοριζεσαι.αποτελεσμα.δε καις λιπος. εγω εχω παρατηρησει οτι καλυτερα λιπος χανεις με 30-40 λεπτα αεροβια μετα τα βαρη και χωρις υδατανθρακα μετα σε κανενα γευμα.εκτος απο λαχανικα παντα....ειναι κ θεμα διατροφης.αλλα εφοσον μιλαμε για αεροβια.δοκιμασε κ κανα σκοινακι.καμια υβριδικη.συνδιασμους κτλπ

kazabubu
30-01-12, 15:35
Καλησπερα.
Κανω αεροβια σε ελειπτικο στο σπιτι και προσπαθω να καταλαβω τι απο τα παρακατω λειτουργει καλυτερα στην απωλεια λιπους.:::::

1) Kανω 60 λεπτα αεροβια στο ελειπτικο με την αντισταση του ελειπτικου στην θεση 2 η οποια ειναι σχετικα δυσκολη για να βγαλεις 60 λεπτα στους 120 σφυγμους, δεν ειναι δηλαδη η πολυ χαλαρη θεση του μηχανηματος.

2) Κανω 50 λεπτα με την αντισταση του ελειτπικου στο 4 οπου τα πραγματα ειναι ζωρικα διοτι πρεπει να καταβαλεις προσπαθεια για να κανεις 50 λεπτα συνεχομενα στους 120 σφυγμους.

Ποιο απο τα 2 παραπανω να προτιμησω για μεγαλυτερη απωλεια λιπους τελικα:::::?????

Να προσθεσω οτι αεροβια κανω 5 φορες την εβδομαδα μετα απο τα βαρη τα οποια δεν ειναι εξαντλητικα και ειμαι σε υποθερμιδικη με σωστη διατροφη.

Ημερησιες θερμιδες 1900

Κιλα 85 Υψος 1,78 35 χρονων.

mono AEK
04-02-12, 21:14
καλυτερη καυση λιπους γινεται με μετρια αντισταση μετα τα 40 λεπτα περιπου

οσο πιο πολυ ωρα λοιπον τοσο πιο καλα

akishellas
02-03-12, 01:10
Kαλησπερα παιδια ειμαι 34 με λιγο.. σωσιβιο εκει στην κοιλια ,ειχα παρατησει για κανα χρονο το γυμναστηριο κ εδω κ 2 βδομαδες το ξαναρχισα ,πριν το ξαναρχισω με απλα νορμαλ διατροφη ειδα οτι εφτασα 72κιλα ειμαι 1.68 ,τωρα που αρχισα γυμναστηριο με παλι νορμαλ διατροφη εχω φτασει σχεδον 73 :( ,το θεμα σωσιβιου με προβληματιζει πιο πολυ που το καλο ειναι οτι δειχνει οτι παει να ελλατωθει .
Επειδη παλαιοτερα επαιζα ποδοσφαιρο συστηματικα αλλα ως τεμπελης το ζεσταμα κ αυτο τα βαριομουνα ελλεινα ,ενω οταν εβλεπα το τοπι τοτε ετρεχα σαν ... :P κ με λιγα λογια ξερω οτι σε νορμαλ εντασης αεροβιας αναλογος ηλικιας κ με τους συγκεκριμενεους παλμους πρεπει να εισαι πανω στον διαδρομο τουλαχιστον 40-45 λεπτα διοτι απο εκει κ περα αρχιζεις κ καις λιπος, οι ερωτησεις μου λοιπον ειναι οι εξης :


1) Μου εχουν πει την συγκεκριμενη μεθοδο ζεσταματακι δηλαδη γρηγορο περπατημα η χαλαρο τρεξιμο 10 λεπτα επειτα 30-45δευτερα σπριντ ,μετα 1 1/2 λεπτο γρηγορο περπατημα κ μετα παλι σπριντ 30-45δευτ. πιο χαλαρα αυτο για 5-6-10 φορες οσο αντεχουμε . Ολο αυτο λεει οτι βοηθαει στο να αυξηθει η παραγωγη της αυξητικης ορμονης 2)σεβεται την μυικη μαζα(πολυ σημαντικο αν στεκει αυτο) κ πως επισης καις ακομα κ μετα την γυμναστικη . Ειναι για 2-3 φορες την εβδομαδα κ οχι συνεχομενες μερες . Λοιπον εγραψα αυτο τον τροπο διοτι μου ειναι πιο ενδιαφερον στο να το κανω διοτι περναει κ πιο ευκολα κ πιο ευχαριστα η ωρα απο το απλα να τρεχω σε ενα ρυθμο συμφωνα με τους παλμους μου που θα το βαρεθω κ θα κοιταζω την ωρα να δω ποτε θα περασει κ δεν θα περναει . Ισχυει αυτο εντελει ? Μπορω να το κανω μετα τα βαρυ ωστε να μην χανω μυικο οστο ?


2) Μπορω το πρωι χωρις να εχω φαει να κανω αυτον τον τροπο αεροβιας που εγραψα απο πανω η απλα τρεξιμο συμφωνα με τους παλμους κ την ηλικια μου κ το απογευμα τα βαρυ?
Ευχαριστω.

Γιάννηςς
02-03-12, 01:24
Μερικές μέρε τώρα προσπαθώ να βγάλω άκρη με αυτά.Τελικά μάλλον οι επικρατέστερη άποψη είναι αυτή: Γι ακαλύτερη καύση λίπους χρησιμοποιούμε την αρρόβια γυμναστική καθώς αφού εξαντληθεί το γλυκογώνο κατά 80% περίπου(μέσα σε 15-20 λεπτα) αρχίζει το σώμα να χρησιμοποιεί τα λιπαρά οξέα από το αίμα..το λίπος δηλαδή.
Στο αναερόβιο,αυτό που πειγράφεις δηλαδή ο οργανισμός καταναώνει κυρίως γλκογώνο καθώς νομίζω(δεν είμαι σίγουρος γι αυτο) δεν επαρκεί το οξυγώνο για να χρησιμοποιειθεί το λίπος.Βέβαια,το αναερόβιο έχει τα εξής θετικά: Όπως λες αυξλανει την παραγωγή αυξητικής ορμόνης,βελτιώνει δραματικά φυσική κατάσταση και 3ον λένε οτι μετά το αναερόβιο ο οργανισμός συνεχίζει να καίει θερμίδες για ώρες μετά!Πως δεν έχω καταλάβει ακόμα
Το αερόβιο από την άλλη καίει με αργούς ρυθμούς,αλλά στα 65% ΜΚΣ καίει κατ ακύριο λόγο λίπος.Ενώ στο αναερόβιο καίγεται γλυκογώνο του οποίου οι θερμίδες θα αναπληρωθούν μόλις φας.Δεν ξέρω...οι απόψεις διιήστανται μάλλον.Εγώ ακόμα ψάχνομαι.2 πράγματα δεν είναι ακόμα ξεκάθαρα σε μενα,1 πως ο οργανισμός συνεχίζει να καίει μετά το αναερόβιο,και 2ο,στην αναρόβια μόλις εξαντηθεί το γλυκογώνο,τι καίει για ενέργεια;
Από προσωπική εμπειρία,εγώ όταν έκανα δίαιτα και έχασα 30 κιλά(15 ετών) χρησιμοποιούσα αερόβια...πολύ όμως.

akishellas
02-03-12, 01:54
Μερικές μέρε τώρα προσπαθώ να βγάλω άκρη με αυτά.Τελικά μάλλον οι επικρατέστερη άποψη είναι αυτή: Γι ακαλύτερη καύση λίπους χρησιμοποιούμε την αρρόβια γυμναστική καθώς αφού εξαντληθεί το γλυκογώνο κατά 80% περίπου(μέσα σε 15-20 λεπτα) αρχίζει το σώμα να χρησιμοποιεί τα λιπαρά οξέα από το αίμα..το λίπος δηλαδή.
Στο αναερόβιο,αυτό που πειγράφεις δηλαδή ο οργανισμός καταναώνει κυρίως γλκογώνο καθώς νομίζω(δεν είμαι σίγουρος γι αυτο) δεν επαρκεί το οξυγώνο για να χρησιμοποιειθεί το λίπος.Βέβαια,το αναερόβιο έχει τα εξής θετικά: Όπως λες αυξλανει την παραγωγή αυξητικής ορμόνης,βελτιώνει δραματικά φυσική κατάσταση και 3ον λένε οτι μετά το αναερόβιο ο οργανισμός συνεχίζει να καίει θερμίδες για ώρες μετά!Πως δεν έχω καταλάβει ακόμα
Το αερόβιο από την άλλη καίει με αργούς ρυθμούς,αλλά στα 65% ΜΚΣ καίει κατ ακύριο λόγο λίπος.Ενώ στο αναερόβιο καίγεται γλυκογώνο του οποίου οι θερμίδες θα αναπληρωθούν μόλις φας.Δεν ξέρω...οι απόψεις διιήστανται μάλλον.Εγώ ακόμα ψάχνομαι.2 πράγματα δεν είναι ακόμα ξεκάθαρα σε μενα,1 πως ο οργανισμός συνεχίζει να καίει μετά το αναερόβιο,και 2ο,στην αναρόβια μόλις εξαντηθεί το γλυκογώνο,τι καίει για ενέργεια;
Από προσωπική εμπειρία,εγώ όταν έκανα δίαιτα και έχασα 30 κιλά(15 ετών) χρησιμοποιούσα αερόβια...πολύ όμως.


Τοτε ησουν μικρος κ λογικα πολλα κιλα οποτε λογικο πιστευω να τα χασεις κ πιο ευκολα διοτι οσο μεγαλωνεις οκ κ εκει μπορει να τα χασεις απλα με πιο πολυ προσπαθεια αλλα οταν ειναι να γινει επιπεδη κ η κοιλια σου θελει διατροφη καλη... κ τρεξιμο .

Απο τι εχω καταλαβει επισης φιλε μου επειδη ο καθε οργανισμος ειναι ξεχωριστος κ θελει την δικια του αντιμετωπιση πρεπει να βρει κ ο καθενας μας την δικια του βαση να ξεκινησει κ επειτα να την προσαρμοσει οπως νομιζει καλυτερα για το σωμα του .


Απλα δυο πραγματα το απλο τρεξιμο το βαριεμαι οπως εξηγησα οποτε ετσι θα με βολευε καλυτερα ενα κανει δουλεια κ μολις διαβασα απο εδω http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?8893-%CF_%CF_%CE%B5%CE%BE%CE%B9%CE%BC%CE%BF-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF_%CE%B1%CF_%CE%B9%CE%BC%CE%BF-%CE%BA%CE%B9%CE%BB%CF_%CE%BD-%CE%BB%CE%B9%CF_%CE%BF%CF_%CF_ διοτι ειναι κατι αντιστοιχο κανει δουλεια .

Επισης να πω οτι μια βδομαδα που το δοκιμαζα οντως μου ηταν πιο ευχαριστω κ οντως πιστευω οτι κανει δουλεια κ μου κραταει γυρω στο 25-30λεπτο και αυτο αναλογως της επαναληψεις που θα κανεις αλλα παντα πριν εχοντας κανει κοιλιακους οπως π.χ. ροκανισματα ,πλαγιους κ αρσεις ποδιων στο διζυγο απλα μου περνει πολυ ωρα με τα βαρη πριν κ ΑΝ ΟΝΤΩΣ ΔΕΝ ΚΑΕΙ ΜΥΣ ΤΟΤΕ ΝΑ ΤΟ ΣΥΝΕΧΙΣΩ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΩ ΜΕΤΑ ΤΑ ΒΑΡΗ .

Επισης σκεφτομαι λοιπον να συνδιασω αυτον τον τροπο δυο φορες την βδομαδα οταν δεν εχω χρονο αμεσως μετα τα βαρη ΑΝ ΟΝΤΩΣ (ΤΟ ΞΑΝΑΓΡΑΦΩ) ΔΔΕΝ ΚΑΙΕΙ ΜΥΣ κ τον αλλον δηλαδη με την αεροβια σε σφυγμους 120-140 κτλ συμφωνα με την ηλικια να τον κανω πρωι 40-50 λεπτα χωρις να εχω φαει τιποτα αλλες δυο φορες την εβδομαδα κ την ιδια μερα αλλα το απογευμα σκετα βαρυ, ετσι λογικα δεν θα δω κ πιο αμεσα αποτελεσματα?

Γιάννηςς
02-03-12, 16:06
Η σειρά προτεραιώτητας του οργανισμού για πηγές ενέργειας νομίζω είναι κάπως έτσι: Γλυκογόνο,λίπος και στην έσχατη μύες.Αλλά συζήτησα με τον χημικό στο σχολείο και μου είπε οτι για να καταβολήσει ο οργανισμός μύες πρέπει να μην έχεις φάει για 2 μέρες σχεδόν!Αλλιώς χρησιμοποιεί λίπος!Δεν είναι τόσο εύκολο μου είπε να καταναλωθούν μύες.Το πολύ πολύ αν έχεις πάρει πρωτεϊνη ή αμινοξέα πιο πριν να χρησιμοποιηθουν κάποια αμινοξέα.Αλλά να δισπάσει μυική μάζα ο οργανισμός δεν συμβαίνει αν έχεις σωστή διατροφή.Έτσι τουλάχιστον μου είπε.Δλδ όσο ο οργανισμος είναι "σίγουρος" σε εισαγωγικά οτι του δίνεται επαρκης τροφη,με το να τρως καθε μερα δηλαδή,καταναλώνει λίπος.Αν όμως πχ εχεις να φας 1-2 μέρες,"πιστεύει" πάλι σε εισαγωγικά οτι γι ακάποιο λόγο δεν μπορείς να λάβεις τροφή και αρχίζει να προτιμάει την διατήρηση του λίπους για να σε κρατήσει ζωντανό.Κάπως έτσι μου τα πε.Οπότε δεν χρειάζετια να ανησυχούμε νομίζω για τον καταβοσλισμό των μυών...δε υφίστανται σύμφωνα με τα παραπάνω που μου είπε.
Εγώ έχω παρατηρήσει οτι το αναερόβιο με σκοτώνει!Με εξαντλεί πολύ ειδικά για κανα μισάωρο.Νιωθω πεθαμένος...βέβαια τον τελευταίο κειρό ανέβασα υδατ κτλ και αρχίζω να βλέπω διαφορά!.Δλδ θα νιώθω πεθαμένος γι αμισή ώρα αλλά μετά μάλλον οοργανισμός ξαναανεβάζει το γλυκογόνο από τα αποθέματα υδατάνθρακα και επανέρχομαι.Όσο για το αερόβιο δεν με ενοχλεί σε σχέση με το αναερόβιο...αν και το αναερόβιο ειναι τοπ απ οτι διαβαζω για γυμναστική από πολλές απόψεις!
Ααα...και τα κιλα προσφατα τα έχασα...ακόμα μικρός είμαι (15) :P

kostas_lar
06-03-12, 20:41
Οσο και αν εχω ψαξει παντως σαφη απαντηση στο αν και κατα ποσο η αεροβια καιει μυικο ιστο δεν εχω παρει.πχ εγω που προσπαθω να παρω ογκο αλλα και ταυτοχρονα να χασω το λιπος κυριως στη κοιλια ενω μαρεσει το τρεξιμο φοβαμαι να παω πανω απο μια φορα τη βδομαδα.φανταζομαι ειναι πολοι σαν εμενα και απο οτι εχω ψαξει παλι το νακερδισεις ογκο και μαζι να χασεις λιπος δεν ειναι ακατορθωτο αλλα πρεπει να γινουν ολα τελεια.και στη διατροφη και στη γυμναστικη.

Γιάννηςς
07-03-12, 00:23
Εγώ απ όσο έχω ψάξει τελικά έχω καταλήξει προς το παρόν οτι πρέπει να κάνεις τραγικά λάθη για να κάψεις μυϊκό ιστό.Αμινοξέα μπορεί να χρησιμοποιήσει ο οργανισμός νομίζω,αλλά μυϊκό ιστό ο οργανισμός χρησιμοποιεί σε ύστατες περιπτώσεις!Δηλαδή ο οργανισμός κάνει ο,τι μπορεί για να προστατέψει το μυϊκό ιστό και λιγότερο το λίπος.Δηλαδή όταν κάνεις αερόβια άσκηση,αρχίζει για αρχή να χρησιμοποιεί γλυκογόνο για κάποια λεπτά(15-20) και λιγότερο λίπος,και μετά αν βρίσκεσαι στο 63% ΜΚΣ κάνει τη μεγαλύτερη δυνατή κατανάλωση λίπους.Για μυϊκή μάζα που το είχα ρωτήσει στο σχολείο μου είπαν(χημικός-βιολόγος) ότι πρέπει να μην έχεις φάει για 2 μέρες και ο οργανισμός να αρχίσει να κανιβαλίζει μυϊκό ιστό γιατί πιστεύει σε εισαγωγικά ότι έχεις πέσει σε κατάσταση υποσιτισμού και γι αυτό θα προσπαθεί να προστατέψει το λίπος για τις δύσκολες μέρες που θα επακολουθούσαν εφόσον βρίσκεσαι υποθετικά σε υποσιτισμό.
Τώρα δεν ξέρω κατά πόσο έγκυρος είμαι...

beatshooter
07-03-12, 00:51
εξηγησε μ γιατι να κανεις 1 ωρα αεροβιο σε βαθμο π σε ζοριζει...δν εχει μονο καλα αυτο.ανεβαινει κ η κορτιζολη αν ζοριζεσαι.αποτελεσμα.δε καις λιπος. εγω εχω παρατηρησει οτι καλυτερα λιπος χανεις με 30-40 λεπτα αεροβια μετα τα βαρη και χωρις υδατανθρακα μετα σε κανενα γευμα.εκτος απο λαχανικα παντα....ειναι κ θεμα διατροφης.αλλα εφοσον μιλαμε για αεροβια.δοκιμασε κ κανα σκοινακι.καμια υβριδικη.συνδιασμους κτλπ

Δλδ αμα κανω το πρωι νηστικος μετα ΟΛΗ μερα δεν θα φαω τπτ υδατανθρακα μονο την σαλατα?Σε 4 μερες θα εχω πεσει σαν την μυγα κατω...

Γιάννηςς
07-03-12, 00:58
Kαι επίσης Τόλη στο quote που έχει βάλει ο συμφορουμίτης από πάνω:

Αν όμως μετά το αερόβιο δεν πάρω υδατάνθρακα,το γλυκογόνο δεν προλαβαίνει να αναπληρωθεί όσο το δυνατόν περισσότερο και έτσι την άλλη μέρα θα σέρνομαι.Μιλάω εκ πείρας.Πέμτη 3,5 ώρες γυμναστήριο: 3 αερόβιο.Μια χαρά την βγάζω όλη την προπόνηση με ενέργεια και τιε 3,5 ώρες.Την παρασκευή που έχω πάλι 3,5-4 ώρες,όπου οι 3-3,5 είναι αερόβιο,μετά την 1η ώρα ΔΕΝ ΤΗΝ ΠΑΛΕΥΩ με τίποτα.Και τελικα απο ψαξιμο κατεληξα οτι μαλλον οφείλεται στο οτι οι αποθήκες γλυκογόνου που κατακρεουργήθηκαν την Πεμτπη δεν έχουν αναπληρωθεί και έτσι με λίγο αερόβιο είμαι πτώμα.Βέβαια μια φορά,ήμουν και Παρασκευή φου,αλλά είχα κοιμηθεί όλη μέρα πριντην προπόνηση,οπότε δνε ξέρω πώς βοήθησε ο ύπνος.Πάντος αν θέλεις συνεχόμενες μέρες ενέργεια πολύ,δεν ισχύει οτι πρέπει να εκμεταλυτείς την ώρα μετά την προπόνηση και να φας μπόλικο υδατ. για να γεμίσει όσο το δυνατόν περισσότερο οι αποθήκες γλυκογόνου;Έτσι διάβασα..

beatshooter
07-03-12, 01:07
Kαι επίσης Τόλη στο quote που έχει βάλει ο συμφορουμίτης από πάνω:

Αν όμως μετά το αερόβιο δεν πάρω υδατάνθρακα,το γλυκογόνο δεν προλαβαίνει να αναπληρωθεί όσο το δυνατόν περισσότερο και έτσι την άλλη μέρα θα σέρνομαι.Μιλάω εκ πείρας.Πέμτη 3,5 ώρες γυμναστήριο: 3 αερόβιο.Μια χαρά την βγάζω όλη την προπόνηση με ενέργεια και τιε 3,5 ώρες.Την παρασκευή που έχω πάλι 3,5-4 ώρες,όπου οι 3-3,5 είναι αερόβιο,μετά την 1η ώρα ΔΕΝ ΤΗΝ ΠΑΛΕΥΩ με τίποτα.Και τελικα απο ψαξιμο κατεληξα οτι μαλλον οφείλεται στο οτι οι αποθήκες γλυκογόνου που κατακρεουργήθηκαν την Πεμτπη δεν έχουν αναπληρωθεί και έτσι με λίγο αερόβιο είμαι πτώμα.Βέβαια μια φορά,ήμουν και Παρασκευή φου,αλλά είχα κοιμηθεί όλη μέρα πριντην προπόνηση,οπότε δνε ξέρω πώς βοήθησε ο ύπνος.Πάντος αν θέλεις συνεχόμενες μέρες ενέργεια πολύ,δεν ισχύει οτι πρέπει να εκμεταλυτείς την ώρα μετά την προπόνηση και να φας μπόλικο υδατ. για να γεμίσει όσο το δυνατόν περισσότερο οι αποθήκες γλυκογόνου;Έτσι διάβασα..

Και γω αυτο ξερω(εδω στο φορουμ το ειχα διαβασει) και αυτο κανω,πρωινο αεροβιο νηστικος και μετα κανω το γευμα με τους περισοτερους υδατ.Αλλα αν καποιος μπορει να το επιβεβαιωσει/διαψευσει....

giannis64
07-03-12, 18:01
δεν ειναι αναγκη να παρεις πολλους υδατανθρακε? και με λιγους τον στοχο σου τον πετυχενεις. εκτος και αν η θερμιδες σου στα υπολοιπα γευματα ειναι λιγες.

και προσεχε την ποιοτητα τους, μιας και αν σε γευμα με ψηλο γλυκεμικο δεικτη, οτι ειδος θερμιδων λαβεις, τετοιες θα αποθηκευσεις.

Γιάννηςς
07-03-12, 19:14
Δηλαδή και με χαμηλότερους υδατάνθρακες το σώμα μπορεί να ανταπεξέλθει;Γιατί εγώ από φόβο μήπως και δεν βγάλω την ρποπόνηση φορτόνω υδατάνθρακες,και μάλιστα δεν είναι χαμηλού γ.δ(μαύρο ψωμί,πατπατα ψητή,ρύζι...).Δηλαδή ποια είναι η συνηστώμενη ας πούμε ποσότητα υδατ ανα ημέρα;Σε ένα άρθρο του φόρουμ(διατροφη για αρχαριους),έλεγε το 50% των θερμιδων να προερχεται απο υδατ.Εμενα δεν είναι τόσο,αλλά είναι ένα 40+%Και μάλιστα οι περισσότερες απο μέτριου - υψηλου γ.δ.
Λάθος; Και δεν ξέρω,αν μειώσω υδατ. θα καταφέρνω να βγάζω τις προπονήσεις;

marvin
07-03-12, 19:28
Δηλαδή και με χαμηλότερους υδατάνθρακες το σώμα μπορεί να ανταπεξέλθει;Γιατί εγώ από φόβο μήπως και δεν βγάλω την ρποπόνηση φορτόνω υδατάνθρακες,και μάλιστα δεν είναι χαμηλού γ.δ(μαύρο ψωμί,πατπατα ψητή,ρύζι...).Δηλαδή ποια είναι η συνηστώμενη ας πούμε ποσότητα υδατ ανα ημέρα;Σε ένα άρθρο του φόρουμ(διατροφη για αρχαριους),έλεγε το 50% των θερμιδων να προερχεται απο υδατ.Εμενα δεν είναι τόσο,αλλά είναι ένα 40+%Και μάλιστα οι περισσότερες απο μέτριου - υψηλου γ.δ.
Λάθος; Και δεν ξέρω,αν μειώσω υδατ. θα καταφέρνω να βγάζω τις προπονήσεις;

Σορυ αλλα το θεμα λεει αεροβιο ναι ..αλλα σε τι ενταση....:weights:

Γιάννηςς
07-03-12, 19:30
οκ σορρυ ξέφυγα:spank: :)

Andrikos
07-03-12, 19:50
Αλλά συζήτησα με τον χημικό στο σχολείο και μου είπε οτι για να καταβολήσει ο οργανισμός μύες πρέπει να μην έχεις φάει για 2 μέρες σχεδόν!Αλλιώς χρησιμοποιεί λίπος!Δεν είναι τόσο εύκολο μου είπε να καταναλωθούν μύες.

Έχει δίκιο. Να τον ακούς περισσότερο!

Ste16
08-04-12, 00:18
γεια σας έχω μια απορία, ισχύει ότι στο αερόβιο αρχίζεις να καις λίπος μετα το 30λεπτο ;; δεν έχει να κάνεις με την ένταση του αεροβιου σου και με άλλους παράγοντες η έχει να κανει και με την διαρκεια ; δηλαδη αν εισαι υποθερμιδικος και κάνεις το αεροβιο σου συστηματικα το έλλειμμα θερμιδων που δημιουργεις λιπος δεν θα κάψουν ; ( δεν αναφερομαι σε διαιτες αστραπες που μονο κακο σε μεταβολισμο κ μυιικο ιστο θα κανουν ) ευχαριστω ! :)

Varg83
08-04-12, 04:14
Λιπος καις αν εχεις παλμους στο 75 με 80% της αντοχης σου. Υπαρχει μαθηματικος τυπος που σου λεει ποσο πρεπει να ειναι οι παλμοι σου αναλογα με την ηλικια σου για να καψεις λιπος. Παραπανω παλμοι σημαινει οτι γινεται υπερπαραγωγη γαλακτικου οξεος και πας σε αναεροβια ασκηση. Εγω ειμαι 29 χρονων, τρεχω με 135 - 150 παλμους για 40 λεπτα καθε μερα και εχω δει αποτελεσματα. Δεκτες οι παρατηρησεις και οι διορθωσεις σε αυτα που εγραψα.:):):)

tolis93
08-04-12, 10:31
βασικα διαφερει απο ανθρωπο σε ανθρωπο αυτο.δλδ εγω ειμαι 19 χρονων κ στους 150 παλμους τα βλεπω αναποδα.εχω γενικα χαμηλους παλμους.
οσο για την ερωτηση της στελλας νομιζω οτι εξαρταται απο το γλυκογονο π εχεις ηδη.δλδ αν πας μετα απο βαρη π ειναι πεσμενο το γλυκογονο σου καις με το π ξεκινησεις.αν κανεις με αδειο στομαχι παλι το ιδιο(χαμηλα η ινσουλινη το πρωι κ πεσμενο το γλυκογονο μας αν κ για το 2ο δεν ειμαι σιγουρος) τωρα οσο για το θεμα με τους παλμους. αεροβια καις μεγαλες ποσοτητες εκεινη τη στιγμη με αναεροβια κ διαλλειματικη καις παραπανω μετα. για μενα το καλυτερο ειναι μετα τα βαρη αν κανεις πχ μιση ωρα κανε 15 λεπτα διαλλειματικη στην αρχη κ 15 αεροβιο μετα. συμφωνα με ενα πινακα π εχω δει εδω μεσα η διαλλειματικη καιει πολυ περισσοτερο στην αρχη ενο με το περασμα της ωρας μειωνονται οι καυσεις της ενω η αεροβια κανει ακριβως το αντιθετο. βεβαια ολα αυτα πανω στο θεμα λιποδυαλυση ετσι?γιατι το βασικοτερο ειναι θερμδιες μεσα-θερμιδες εξω.απλα πας να το βελτιστοποιησεις καιγοντας οσο περισσοτερο λιπος μπορεις

beefmeup
08-04-12, 11:55
Ste16,η απορια σου πρεπει να εχει απαντηθει καπου 40.000 φορες στο φορουμ..μονο στην ενοντητα που ανοιξες το θεμα να εκανες τον κοπο να διαβασεις τα ηδη υπαρχοντα,θα το εβλεπες..
παιδια δεν μας βοηθατε καθολου λεμε..ελεος.

Ste16
08-04-12, 16:00
Ste16,η απορια σου πρεπει να εχει απαντηθει καπου 40.000 φορες στο φορουμ..μονο στην ενοντητα που ανοιξες το θεμα να εκανες τον κοπο να διαβασεις τα ηδη υπαρχοντα,θα το εβλεπες..
παιδια δεν μας βοηθατε καθολου λεμε..ελεος.

ζητώ συγνώμη beefmeup έχεις δίκιο ...

Ste16
08-04-12, 16:03
βασικα διαφερει απο ανθρωπο σε ανθρωπο αυτο.δλδ εγω ειμαι 19 χρονων κ στους 150 παλμους τα βλεπω αναποδα.εχω γενικα χαμηλους παλμους.
οσο για την ερωτηση της στελλας νομιζω οτι εξαρταται απο το γλυκογονο π εχεις ηδη.δλδ αν πας μετα απο βαρη π ειναι πεσμενο το γλυκογονο σου καις με το π ξεκινησεις.αν κανεις με αδειο στομαχι παλι το ιδιο(χαμηλα η ινσουλινη το πρωι κ πεσμενο το γλυκογονο μας αν κ για το 2ο δεν ειμαι σιγουρος) τωρα οσο για το θεμα με τους παλμους. αεροβια καις μεγαλες ποσοτητες εκεινη τη στιγμη με αναεροβια κ διαλλειματικη καις παραπανω μετα. για μενα το καλυτερο ειναι μετα τα βαρη αν κανεις πχ μιση ωρα κανε 15 λεπτα διαλλειματικη στην αρχη κ 15 αεροβιο μετα. συμφωνα με ενα πινακα π εχω δει εδω μεσα η διαλλειματικη καιει πολυ περισσοτερο στην αρχη ενο με το περασμα της ωρας μειωνονται οι καυσεις της ενω η αεροβια κανει ακριβως το αντιθετο. βεβαια ολα αυτα πανω στο θεμα λιποδυαλυση ετσι?γιατι το βασικοτερο ειναι θερμδιες μεσα-θερμιδες εξω.απλα πας να το βελτιστοποιησεις καιγοντας οσο περισσοτερο λιπος μπορεις

αυτή ακριβώς ηταν η απορία μου τόλη...ότι έτσι και αλλιώς το βασικό ειναι το calories in-out οποτε και με 20 λεπτα μιας αεροβιας δραστηριοτητας που δεν ειναι τοσο ποσεγμενη με παλμους και τα σχετικα μπορει να μην μεγιστοποιησω το την καυση λιπους αλλα παλι θα υπαρξει :) αυτο με ενδιεφερε!

tolis93
08-04-12, 16:07
Δλδ αμα κανω το πρωι νηστικος μετα ΟΛΗ μερα δεν θα φαω τπτ υδατανθρακα μονο την σαλατα?Σε 4 μερες θα εχω πεσει σαν την μυγα κατω...

φιλτατε ειπα τι εχω παρατηρησει πανω μ. αν δεν το αντεχεις δε το κανεις δν ειναι καθε οργανισμος ιδιος.εγω δλδ μπορει να τη παλευω χωρις υδατανθρακα εσυ οχι και το αντιστροφο με τα λιπαρα. παντως σε ερευνα διαβασα οτι αν δε φας τπτ μετα απο το αεροβιο μεχρι 1 ωρα εχεις πολυ καλη λιποδυαληση χωρις να χανεται σημαντικο ποσοστο αμινοξεων

giannis64
08-04-12, 19:35
εδω μαλλον κατι λαθος θα διαβασες. αν μετα απο μια αεροβια χανεις λιπος ακομα και μετα μιας ωρας ολοι θα ηταν φιτ φετες.

ο οργανισμος απο μονος του μετα απο λιγο χρονικο διαστημα αντιδρα και ισοροπει τα επιπεδα ινσουλινης. οποτε αντιο λιποδιαλυση.

beatshooter
25-04-12, 21:12
Κανω βαρη και το πολυ μια ωρα αεροβιο μετα καθε πρωι γυρω στις 9-10 αρχιζω και τελειωνω μετα απο 2-2.5ωρες.Σκεφτομαι μιας που εχω χρονο αλλα και 12παραπανω κιλα να βαλω απογευματινο αεροβιο μονο minimum 45'.Τι λετε θα βοηθησει να δω αμμεσα αποτελεσματα η τσαμπα ο κοπος?

NASSER
26-04-12, 09:56
Κανω βαρη και το πολυ μια ωρα αεροβιο μετα καθε πρωι γυρω στις 9-10 αρχιζω και τελειωνω μετα απο 2-2.5ωρες.Σκεφτομαι μιας που εχω χρονο αλλα και 12παραπανω κιλα να βαλω απογευματινο αεροβιο μονο minimum 45'.Τι λετε θα βοηθησει να δω αμμεσα αποτελεσματα η τσαμπα ο κοπος?

Η αερόβια σαν άσκηση απο μονη της είναι κάτι ξεχωριστο και σε μάκρως χρόνου ελαττώνει αποτελεσματικά το σωματικό λίπος. Αν δεν κάνεις παράλληλα βάρη, θα μπορείς να κάνεις δυο φορες την ημέρα αερόβια, αλλά καλό είναι να προσπαθείς να πετύχεις μια επίδοση είτε αποστάσεων είτε χρόνου. Δηλαδή μην μένεις στον ίδιο ρυθμο γιατι το σωμα συνηθίζει.

gspyropo
01-07-12, 21:57
Κάνω αέροβιο κάθε μέρα στις 11 για μιση ώρα με κλίση 6 κσι ταχύτητα απο 14-16 γρήγορο τρέξιμο... Σε απόσταση είναι 7,5 χλμ σύμφωνα με το διάδρομο... Με τον ρυθμό αυτο καταβολιζετε μυϊκή μάζα η καίγεται λίπος...?? στις 4 το απόγευμα έχω τα βάρη... Μετα τα βάρη δεν βγαίνει η αέροβιο Γι αυτο την σπαω... Τι λέτε εσείς;;

Eddie
02-07-12, 01:28
Κάνω αέροβιο κάθε μέρα στις 11 για μιση ώρα με κλίση 6 κσι ταχύτητα απο 14-16 γρήγορο τρέξιμο... Σε απόσταση είναι 7,5 χλμ σύμφωνα με το διάδρομο... Με τον ρυθμό αυτο καταβολιζετε μυϊκή μάζα η καίγεται λίπος...?? στις 4 το απόγευμα έχω τα βάρη... Μετα τα βάρη δεν βγαίνει η αέροβιο Γι αυτο την σπαω... Τι λέτε εσείς;;

Τοσο αεροβιο για το δικο σου το σωμα...ειναι οχι απλα υπερβολη,μαλλον κατι παραπανω.Αν ησουν χοντρος και προσπαθουσες να καψεις λιπος θα λεγα οκ,αλλα τωρα ξεφευγεις πολυ και νομιζω οτι τσαμπα κουραζεις το σωμα σου.Εξ αλλου εχουμε πει οτι υπερβολικη αεροβια κανει το σωμα να δειχνει ταλαιπωρημενο..

spyros Bodybuilding
12-07-12, 01:03
Μάγκες,όταν λέμε "αερόβια σε χαμηλη ένταση",σε ποιά ταχύτητα πρέπει να είναι ο διάδρομος;
Εγώ τον βάζω σε ταχύτητα 6.2 για μισή ώρα που κάνω,καίω περίπου 356 θερμίδες.(είμαι λίγο άσχετος με την αεροβική:))

Eddie
12-07-12, 03:59
Δυστηχως η ταχυτητα πολλες φορες παιζει απο διαδρομο σε διαδρομο..οταν εννοουμε χαλαρο τρεξιμο εννοουμε οτι ναι μεν τρεχεις, αλλα να μπορεις να μιλας ανετα με τον διπλανο σου (ετσι λενε δλδ) αν κι εγω εχω βρει αλλο τροπο.Βαζω τον διαδρομο σε ταχυτητα που παω με πολυ γρηγορο περπατημα,και υστερα τρεχω σ αυτη την ταχητητα ;)

lila_1
12-07-12, 11:45
Δυστηχως η ταχυτητα πολλες φορες παιζει απο διαδρομο σε διαδρομο..οταν εννοουμε χαλαρο τρεξιμο εννοουμε οτι ναι μεν τρεχεις, αλλα να μπορεις να μιλας ανετα με τον διπλανο σου (ετσι λενε δλδ) αν κι εγω εχω βρει αλλο τροπο.Βαζω τον διαδρομο σε ταχυτητα που παω με πολυ γρηγορο περπατημα,και υστερα τρεχω σ αυτη την ταχητητα ;)

Τι λέςς καλέ....πώς παίζει η ταχύτητα εφόσον σου γράφει πάνω με πόσα χιλιόμετρα ανα ώρα τρέχεις...
Η ένταση εννοείς ότι παίζει από άνθρωπο σε άνθρωπό με δεδομένη μία ταχύτητα...

lila_1
12-07-12, 11:46
Μάγκες,όταν λέμε "αερόβια σε χαμηλη ένταση",σε ποιά ταχύτητα πρέπει να είναι ο διάδρομος;
Εγώ τον βάζω σε ταχύτητα 6.2 για μισή ώρα που κάνω,καίω περίπου 356 θερμίδες.(είμαι λίγο άσχετος με την αεροβική:))

Αυτό είναι γρήγόρο περπάτημα εκτός αν είσαι 1 και 1μίλκο οπότε για σένα είναι τρέξιμο...
αν δεν έχεις θέμα με αρθρώσεις άρχισε να ανεβάζεις
Και btw μη κοιτάς τι γράφει πάνω όσον αφορά στις θερμίδες....μέση απόκλυση από τη πραγματικότητα 150% :P

giannis64
15-07-12, 21:08
Μάγκες,όταν λέμε "αερόβια σε χαμηλη ένταση",σε ποιά ταχύτητα πρέπει να είναι ο διάδρομος;
Εγώ τον βάζω σε ταχύτητα 6.2 για μισή ώρα που κάνω,καίω περίπου 356 θερμίδες.(είμαι λίγο άσχετος με την αεροβική:))

η ενταση δεν εχει να κανει με την ταχυτητα. την ενταση την μετρας βαση παλμων.

spyros Bodybuilding
16-07-12, 11:14
η ενταση δεν εχει να κανει με την ταχυτητα. την ενταση την μετρας βαση παλμων.

δηλαδή;τι πρέπει να κάνω ώστε να ξέρω σε ποιά ένταση είμαι;

Eddie
16-07-12, 16:38
Τι λέςς καλέ....πώς παίζει η ταχύτητα εφόσον σου γράφει πάνω με πόσα χιλιόμετρα ανα ώρα τρέχεις...
Η ένταση εννοείς ότι παίζει από άνθρωπο σε άνθρωπό με δεδομένη μία ταχύτητα...

Και τι ειναι ο διαδρομος να μετραει με τοση ακριβεια?Εδω αυτοκινητα με κανονικα κοντερ κι αν τα βαλεις διπλα διπλα το πιθανοτερο ειναι να εχουν μια αποκληση.Στους διαδρομους παντως στο γυμναστηριο μου δεν ειναι το ιδιο γιατι στον εναν στο 7 περπατας γρηγορα και στον αλλον μπουρδουκλωνεσαι,πρεπει να αρχισεις το χαλαρο τρεξιμο δλδ..αρα η συνολικη αποσταση στον εναν απ τους 2 θα ειναι λαθος.

Επισης δεν εχουν καμια σχεση με το γηπεδο που μια στροφη ειναι 400 μετρα..στο γηπεδο μου βγαινει μεγαλυτερη αποσταση απ οτι στο διαδρομο.Ειναι απλο,αν ενας διαδρομος φθαρει και δημιουργειται μεγαλυτερη τριβη στον ταπητα,η το μοτερ εξασθενει,τοτε θα πρεπει να αυξησεις την ταχυτητα για να κινειται οπως στην αρχη που ηταν καινουργιος..

giannis64
16-07-12, 21:11
δηλαδή;τι πρέπει να κάνω ώστε να ξέρω σε ποιά ένταση είμαι;

μετρας παλμους. ως τους 150-160 (περιπου) εισαι σε μετρια. οσο ανεβενεις μπαινεις σε αναεροβια (μεγαλης εντασης).

spyros Bodybuilding
17-07-12, 10:25
μετρας παλμους. ως τους 150-160 (περιπου) εισαι σε μετρια. οσο ανεβενεις μπαινεις σε αναεροβια (μεγαλης εντασης).

υποθέτω μόνος μου;Και όταν φτάσω τoυς 150-160 παλμούς,τι κάνω;(μπορεί να γίνομαι λίγο κουραστικός,αλλά από αερόβια δεν ξέρω και πολλά-κάνω λάθη σίγουρα)

giannis64
17-07-12, 18:11
η μαθενεις να τους μετρας μονος σου, η αγοραζεις ενα μηχανακι που τους μετραει ενω προπονησε.

Eddie
18-02-13, 23:21
61825

morgoth
19-02-13, 13:21
το βαριεμαι το αεροβιο αφανταστα.... ελεειηνα....

20 λεπτα με το ζορι κανω (λογω βαρεμαρας). παλμοι 140-150. εχω παρατηρησει πως τα πρωτα δεκα λεπτα ειναι τα δυσκολα. μετα σα να ξεμπουκωνεις και τραβαει το μοτερ. :green:

lila_1
19-02-13, 14:36
εγώ την έκοψα τελείως...κ άρχισα το κάπνισμα :green:
Δν υπάρχει πιο βαρετό πράγμα από την αερόβια στο γυμ.
ΑΝ τρέχεις έξω μόνο είναι παλέψιμη

ΠανοςΒ
19-02-13, 14:52
το βαριεμαι το αεροβιο αφανταστα.... ελεειηνα....

20 λεπτα με το ζορι κανω (λογω βαρεμαρας). παλμοι 140-150. εχω παρατηρησει πως τα πρωτα δεκα λεπτα ειναι τα δυσκολα. μετα σα να ξεμπουκωνεις και τραβαει το μοτερ. :green:

Κάνε ΗΙΙΤ αγορι μου τοτε να βρεις την υγειά σου!:bowdown: :green::P

Ειδικά ενα σετάκι HIIT πάνω κάτω 20 λεπτά είτε μετα απο τα πόδια είτε την άλλη μερα σε κάνει περδίκι!:green:

Αλλαξε τον τρόπο που την κάνεις. Εγω μπορεσα και ξεκόλλησα και σε ορεξη αλλα και σε επιδόσεις οταν άρχισα να αλλάζω ρυθμό ανα λεπτό. Διαλεξε ειτε ενα έτοιμο πρόγραμμα στον διάδρομο με πολλές αυξομειώσεις είτε φτιάξε ενα custom. Θα σε βοηθήσει. Φυσικά με μουσική στα αυτιά πάντα.

morgoth
19-02-13, 14:54
να κανω hiit να ψαχνω τα γονατα :P
και πως θα βουταμε στις βαθιες αποχες το καλοκαιρι ρε? :green:

ΠανοςΒ
19-02-13, 15:15
Ασε ρε παππούλη που εχεις βολευτει με το αργόσυρτο τρεξιμο!:P

Μια χαρα ειναι τα γόνατα με το ΗΙΙΤ. Κανεις 2 μηνες ΗΙΙΤ 1 μηνα αργό τεμπο και επαναλαμβανεις και εισαι κομπλέ.

Εγω τις εκοψα τις αποχές!

Δημήτρης Ασημομύτης
19-02-13, 17:56
Παιδιά,
συμφωνα με μια τελευταία συζήτηση που είχα με έναν απο τους έγκριτους καθηγητές βιοχημείας γνωστού πανεπιστημίου καταληξε στα εξής:
Συμφωνα με τελευταίες έρευνες, μεγαλύτερη καύση του λιπώδους ιστού σε ποσοστά αλλά και απόλυτες τιμές έχουμε όταν ασκούμαστε με εντασεις της τάξης του 45%-65% της VO2max, (μεγιστης πρόσληψης οξυγόνου)ανάλογα με την φυσική μας κατάσταση.

Τώρα, ένας γρήγορος υπολογισμός της (γιατι ο ακριβής της υπολογισμός εκτελείται μόνο σε εργομετρικα-βιοχημικά εργαστήρια), γίνεται με τον εξής τύπο:

Τρέχουσα Καρδιακή Συχνότητα - Καρδιακή συχνότητα Ηρεμίας
Μέγιστη Καρδιακή Συχνότητα - Καρδιακή συχνότητα Ηρεμίας

Αυτό το κλάσμα μας αναγόμενο σε % μας δίνει το Απόθεμα Καρδιακής Συχνότητας το οποίο είναι κοντά με την VO2max

Τρέχουσα Καρδιακή Συχνότητα :Η καρδιακη συχνοτητα με την οποία ασκούμαι
Καρδιακή συχνότητα Ηρεμίας : Η καρδιακή μου συχνοτητα μόλις ξυπνήσω το πρωι στο κρεβάτι.
Μέγιστη Καρδιακή Συχνότητα: Ενας απο τους τύπους για να υπολογιστεί είναι
ΜΚΣ = 217,4 - ( 0,845 Χ Ηλικία )

Παράδειγμα:

Ασκούμενος 30 ετών με ΚΣ άσκησης 140 Π.Α.Λ. και ΚΣ Ηρεμίας 55 Π.Α.Λ.

ΜΚΣ = 192,05

Αρα, 140-55=85
192,05-55=137,05

85/137,05=0,62 Χ 100 = 62%

Επομένως το 62 μας δείχνει οτι αυτός ο ασκούμενος είναι κοντα στο 62% της VO2 max,
άρα είναι μέσα στα υψηλότερα ποσοσστά κατανάλωσης λίπους. Αν τώρα δουμε και σε τι ποσοστό της ΜΚΣ ασκείται βρίσκουμε οτι ασκείται με το 72,8 της ΜΚΣ.

Κλείνωντας τον ρώτησα αν σε αυτά τα επίπεδα έχουμε αποδόμηση του μυϊκού ιστού και μου απάντησε οτι η αποδόμηση είναι ελάχιστη και αναπληρώνεται εύκολα με την διατροφή στην συνέχεια.

Οπότε οσοι δεν έχεται να αφιερώσετε 50- 60 λεπτα αερόβιας σε πολύ χαμηλές εντάσεις μην πανικοβάλεστε, κάντε τους υπολογισμούς σας και ασκηθείτε 30' με παραπάνω ένταση αναπληρώνωντας με ένα postworkout ρόφημα πλούσιο σε πρωτεϊνη.
η αεροβια ασκηση στο 50-55% του max καρδιακου σφυγμου δεν επηρεαζει καθολου την μυικη μαζα ,εαν θελεισ να μαθεις το πραγματικο σου max o οικονομικοτερος και πιο εγκυρος τροπος ειναι, μετα απο 5'00'' ζεσταμα βαλε την ταχυτητα στο 7km καθε 2'00'' ανεβαζε ταχυτητα 1km μεχρι εξαντλησης ,χρησιμοποιησε παλμογραφο και οταν μεινεις απο αναπνοες κατεγραψε τον καρδιακο σου παλμο ,αυτος ειναι ο μεγιστος 100%, πριν το τest μην χρησιμοποιησεις καφεινη η αλλα διεγερτικα του ΚΝΣ ,απαραιτητη προυποθεση για το τεστ ειναι να εχεις κανει ενα μηνα τουλαχιστον αεροβικη. Το ιδιο ακριβως θα σου εκαναν και στο εργομετρικο τεστ.

JoKeRRR
03-03-13, 22:36
καλησπερα σας,ειμαι 21 χρονων 1.97 και αρχισα διατροφη και γυμναστικη πριν περιπου 2 μηνες με διατροφολογο κτλπ...οταν πηγα και μετρηθικα ειμουν 96.7 με 20% λιπος και μου ειπε για να χασω λιπος πρεπει να κανω αεροβια αλλα σε σταθερη ενταση χωρις (hit) απλα γρηγορο περπατημα για παραδειγμα να μπορω να μιλαω στο διπλα μου χωρις να κοντεβω να πεθανω αλλα και οτι αμα αρχισω να τρεχω (hit) ετσι ο οργανισμος μου λεει θα γεμισει γαλακτικο οξυ και ετσι δεν θα καιω λιπος ... βεβεα το ιδιο υποστηριζει και ο γυμναστης μου ...αρχισα λοιπον την προπονηση κατα αυτον τον τροπο και σιγα σιγα εβλεπα με τις επισκεψεις στο διατροφολογο καθε 2 βδομαδες πολυ μεγαλη βελτιωση...πριν μια-μιση βδομαδα που μετρηθηκα ειχα 86.1 και λιπος 13.7 % και συνεχιζω ...θελω να ακουσω τις αποψεις σας αν θα πρεπει να συνεχισω ετσι η οχι? το ρωταω αυτο γιατι εχω ακουσει και εχω δει οτι οι σπριντερς εχουν τρομερους μυες και ελαχιστο λιπος ενω οι μαραθονοδρομοι εχουν ελαχιστους μυες? μιπως θα πρεπει να αλλαξω τροπο και ενταση αεροβιας? Ευχαριστω!

warrior s
03-03-13, 23:31
Κανε αυτο που κανεις αφου δουλευει. Άμα αργοτερα φτασεις σε χαμηλό λίπος και θες το κατι παραπανω, το
γυρνας σε σπριντ, αν εχεις βεβαια τα αντερα :bbbiceps:

JoKeRRR
04-03-13, 00:39
τι εννοεις?

warrior s
04-03-13, 22:22
Εννοω οτι μπορεις να συνεχισεις να κανεις αυτη τη μεσης έντασης αερόβια. Απλά μπορεις το γρηγορο
περπατημα να το κανεις ελαφρύ τρέξιμο για 30 ως 40 λεπτα. Τα σπριντ είναι πολυ πιο απαιτητικά και είναι
πιο αποτελεσματικά γιατί καις λίπος ΜΕΤΑ λόγω μεγάλης αυξησης του μεταβολισμού.

giannis64
04-03-13, 22:34
για να χασω λιπος πρεπει να κανω αεροβια αλλα σε σταθερη ενταση χωρις (hit) απλα γρηγορο περπατημα για παραδειγμα να μπορω να μιλαω στο διπλα μου χωρις να κοντεβω να πεθανω απλα γρηγορο περπατημα για παραδειγμα να μπορω να μιλαω στο διπλα μου χωρις να κοντεβω να πεθανω

sto ειπε ευτο για να μην μπει στην θεση να σου εξηγησει πως αν ξεφυγεις σε μαγαλης εντασης προπονηση και πανω απο 150 πχ παλμους θα φυγεις απο αεροβια κατασταση και θα μπεις σε αναεροβια.


.θελω να ακουσω τις αποψεις σας αν θα πρεπει να συνεχισω ετσι η οχι? το ρωταω αυτο γιατι εχω ακουσει και εχω δει οτι οι σπριντερς εχουν τρομερους μυες και ελαχιστο λιπος ενω οι μαραθονοδρομοι εχουν ελαχιστους μυες? μιπως θα πρεπει να αλλαξω τροπο και ενταση αεροβιας? Ευχαριστω!

καλα μην μπεις σε τετοια διαδηκασια, γιατι θα μπερδευτεις πολυ περισοτερο.

tasos2
05-03-13, 16:27
το ρωταω αυτο γιατι εχω ακουσει και εχω δει οτι οι σπριντερς εχουν τρομερους μυες και ελαχιστο λιπος ενω οι μαραθονοδρομοι εχουν ελαχιστους μυες? μιπως θα πρεπει να αλλαξω τροπο και ενταση αεροβιας? Ευχαριστω!

Oι σπριντερς δεν κανουν αεροβια αλλα αναεροβια. Η ενεργεια εκει δεν ερχεται απο το οξυγονο αλλα απο την τριφωσφατικη αδενοσινη. Ειναι δηλαδη ασκηση δυναμης/εκρηκτικοτητας. Ενω η αεροβια (χαμηλοτερης εντασης και μεγαλυτερης διαρκειας) ειναι ασκηση αντοχης και γυμναζει και το αναπνευστικο συστημα.

Εφοσον κανεις την αναεροβια οταν γυμναζεσαι με βαρη, στο τρεξιμο εχει νοημα να κανεις αεροβια

Dejan
06-03-13, 12:46
Κατά τη διάρκεια της αερόβιας διάσπασης ενός μορίου γλυκόζης μέσω της φωσφολυτρίωσης παράγεις θέλοντας και μη τριφωσφορική αδενοσίνη. Για οποιαδήποτε χημική διεργασία απαιτείται ενέργεια. Η διαφορά είναι εάν θα υπάρχει οξυγόνο στη διαδικασία, εάν δεν θα υπάρχει ή πόσο. Γαλακτικό οξύ επίσης παράγεις σε οποιαδήποτε διαδικασία ακόμη και τώρα που γράφω αυτό το κείμενο. Απλά όταν η παραγωγή γαλακτικού οξέως είναι μικρότερη των 4.0 mole δηλαδή κάτω από το αναερόβιο κατώφλι ο οργανισμός το διαχειρίζεται και το αποβάλλει ενώ σε αντίθετη περίπτωση συσσωρεύεται. Τώρα... αυτά που σου είπε και ο γυμναστής και ο ιατρός λυπάμαι αλλά είναι ανεδαφικά. Για τη διαδικασία μείωσης βάρους απαιτείται να έχεις έλλειμμα ενέργειας κατά τη διάρκεια της ημέρας σε σχέση με τη πρόσληψή της. Αυτό επιτυγχάνεται με αύξηση των καύσεων και/ή μείωση της θερμιδικής πρόσληψης. Το πως θα αυξηθούν οι καύσεις είναι άλλο θέμα. Αυξάνονται είτε με αερόβια είτε με αναερόβια είτε με βάρη (που είναι και αυτή μια μορφή αναερόβιας). Απλά η αναερόβια απαιτεί κόπο, χρόνο και κουράγιο, προσοχή, δεν είναι ευχάριστο και συνήθως δεν γίνεται αποδοτικά σε γυμναστήριο.

kwstasEV
24-05-13, 19:30
Γεια σας και απο μενα..θα ηθελα να μαθω πως μετράτε εσείς τους σφυγμούς σας στο τρέξιμο..την τακτική με το να μιλας με εναν διπλανο σου δεν μπορω να την εφαρμοσω γιατι τρεχω έξω μονος..βρηκα στο ebay καποια ρολογια που μετραν τους σφυγμους..τι νομίζετε αξιζει η αγορα ?

Dejan
24-05-13, 20:23
Γεια σας και απο μενα..θα ηθελα να μαθω πως μετράτε εσείς τους σφυγμούς σας στο τρέξιμο..την τακτική με το να μιλας με εναν διπλανο σου δεν μπορω να την εφαρμοσω γιατι τρεχω έξω μονος..βρηκα στο ebay καποια ρολογια που μετραν τους σφυγμους..τι νομίζετε αξιζει η αγορα ?
Συνήθως με παλμογράφο μετριούνται οι παλμοί. Από ένα σημείο και μετά τον βρίσκω περιττό. Βασικά έχω 2 αλλά σπάνια φοράω τη ζώνη μέτρησης παλμών. Επειδή οι παλμοί είναι κάτι εξατομικευμένο και δεν μπαίνουν σε νόρμες παρά το αντίθετο που διαδίδεται, από ένα σημείο και μετά δεν έχει να σου προσφέρει κάτι εκτός εάν σου αρέσουν οι αριθμοί.

kwstasEV
24-05-13, 21:30
πως θα καταλαβαίνω λοιπόν ποτε βρισκομαι στο 60-65% της καρδιακης συχνοτητασ

Dejan
25-05-13, 09:59
πως θα καταλαβαίνω λοιπόν ποτε βρισκομαι στο 60-65% της καρδιακης συχνοτητασ Πρώτα από όλα θα πρέπει να ξέρεις τη μέγιστή σου και αυτό δεν θα στο δείξει ο παλμογράφος. Κατά δεύτερον... εσένα σε ενδιαφέρει να τρέχεις άνετα και ελεύθερα και όχι εάν βρίσκεσαι στο 59% ή στο 68.5%. Εκτός του γεγονότος ότι το νούμερο που αναφέρεις είναι πάρα πολύ μικρό, δηλαδή είναι ένα απλό συνεχόμενο πολύ αργό jogging. Οπότε εάν θέλεις να βγεις να τρέξεις για κάποιο λόγο που δεν συμμερίζομαι σε αυτό το ποσοστό απλά θα τρέξεις αργά σε πολύ αργό ρυθμό.

Υ.Γ. Σε κανέναν από τους αθλητές μου δεν τους έχω επιβάλλει παλμογράφο. Σε μία της τον απαγόρεψα κιόλας γιατί την άγχωνε. Εάν θέλω κάποιος/κάποια να χάσει μερικά κιλά απλά του/της ανεβάζω λίγο τον όγκο προπόνησης προσθέτοντας 1-2 χιλιόμετρα στο ζέσταμα (για εμάς αυτό δεν είναι κάτι τραγικό αλλά μόλις 4.30-10.00 λεπτά υπόθεση. και άλλο τόσο στην αποθεραπεία στο τέλος της προπόνησης. Να θυμάσαι ότι οι καρδιακοί παλμοί δεν εμπίπτουν σε απόλυτους κανόνες. Αν δουλεύαμε με ποσοστά κανένα γκρουπ δεν θα ήταν γκρουπ και ο κάθε ένας θα έτρεχε αναγκαστικά μόνος του.

dinelos
18-06-13, 16:32
Μετα τα βαρη: Ποση να ειναι η διαρκεια και σε τι ταχυτητα να εχω τον διαδρομο για καψιμο λιπους ?

steg
18-06-13, 17:42
Πρέπει να ανεβάζεις σφυγμό στο 85-90% του δικού σου μέγιστου (δλδ, με το σύστημα των ζωνών, να μπεις στη Ζώνη 4). Βρες το μέγιστο καρδιακό παλμό σου - στο περίπου, θα είναι 220 μείον την ηλικία σου, έστω 200 αν είσαι 20 - και πολλαπλασίασέ τον με 0.85 ή 0.9. Στο παράδειγμα βγαίνει γύρω στο 170-180. Κάνε 40λεπτο χιτ, εναλάσσοντας 4λεπτα ζωηρού βάδην ή χαλαρού τροχάδην με 1λεπτα σπριντ πολύ υψηλής έντασης, σε ταχύτητα που να ανεβάζει το σφυγμό σου στο 180. Το ποια είναι αυτή η ταχύτητα πρέπει να το βρεις με ένα καρδιοσυχνόμετρο.
Προσοχή όμως, γιατί όλο αυτό το "πακέτο" είναι σκότωμα, ιδίως για τα πόδια. Να το κάνεις 3 φορές τη βδομάδα μαξ, και ποτέ τη μέρα που έχεις πόδια. Εννοείται ότι πρέπει να το συνδυάσεις με καθαρή διατροφή, αλλιώς θα κάνεις μια τρύπα στο νερό γιατί θα ξανατσιμπάς λίπος από το τζάνκ.

dinelos
18-06-13, 18:11
Πρέπει να ανεβάζεις σφυγμό στο 85-90% του δικού σου μέγιστου (δλδ, με το σύστημα των ζωνών, να μπεις στη Ζώνη 4). Βρες το μέγιστο καρδιακό παλμό σου - στο περίπου, θα είναι 220 μείον την ηλικία σου, έστω 200 αν είσαι 20 - και πολλαπλασίασέ τον με 0.85 ή 0.9. Στο παράδειγμα βγαίνει γύρω στο 170-180. Κάνε 40λεπτο χιτ, εναλάσσοντας 4λεπτα ζωηρού βάδην ή χαλαρού τροχάδην με 1λεπτα σπριντ πολύ υψηλής έντασης, σε ταχύτητα που να ανεβάζει το σφυγμό σου στο 180. Το ποια είναι αυτή η ταχύτητα πρέπει να το βρεις με ένα καρδιοσυχνόμετρο.
Προσοχή όμως, γιατί όλο αυτό το "πακέτο" είναι σκότωμα, ιδίως για τα πόδια. Να το κάνεις 3 φορές τη βδομάδα μαξ, και ποτέ τη μέρα που έχεις πόδια. Εννοείται ότι πρέπει να το συνδυάσεις με καθαρή διατροφή, αλλιώς θα κάνεις μια τρύπα στο νερό γιατί θα ξανατσιμπάς λίπος από το τζάνκ.

Το εκανα 149-158 βγαινει. "Κάνε 40λεπτο χιτ, εναλάσσοντας 4λεπτα ζωηρού βάδην ή χαλαρού τροχάδην με 1λεπτα σπριντ πολύ υψηλής έντασης, σε ταχύτητα που να ανεβάζει το σφυγμό σου στο 180" Στο περιπου μπορεις να μου πεις ταχυτητες διαδρομου??? Γιατι δεν εχω οργανα,ρολογια,ζωνες που να μετραν τον σφυγμο μου εκεινη την ωρα και να τον μετρησω με την κλασικη μεθοδο ειναι κομματακι δυσκολο ενω τρεχω...3 φορες μαξ κανω την βδομαδα εκ των οπιων η μια πρωινη νυστικος. Διατροφη κανω μια χαρα καθαρη, υποθερμικη.

nikos1234
18-06-13, 21:15
αν κανεις χιτ οχι πανω απο 15-20 λεπτα..αν κανεις αεροβια μεχρι 50 λεπτα οκ
δε μας ειπες ηλικια κλπ

steg
18-06-13, 21:19
Δεν μπορώ να σου πω σε τι ταχύτητα πρέπει να βάλεις το διάδρομο για να ανέβεις στο 150. Εξαρτάται από τη φυσική σου κατάσταση, ένας τελείως απροπόνητος μπορεί να μπει στη Ζώνη 4 ακόμα και με χαλαρό τρέξιμο (π.χ. στο 6αράκι), ενώ ένας που έχει φυσική κατάσταση μπορεί να τρέχει στο 15άρι και πάλι να μη μπαίνει. Αν δεν έχεις καρδιοσυχνόμετρο, στο περίπου πρέπει να είναι η ταχύτητα που σε κάνει να λαχανιάζεις οριακά (να μη μπορείς να πεις μια πρόταση χωρίς "ξεφύσημα"). 'Η μέτρα το εμπειρικά: βάλε το διάδρομο σε μια μεγάλη ταχύτητα μέχρι να λαχανιάσεις, μετά κατέβα και μέτρα αμέσως τους σφυγμούς πιάνοντας τον καρπό. Πρέπει να είναι κοντά στο 158 που σου έδωσε ο τύπος 220-ηλικία.
Βέβαια, μην τρελαίνεσαι. Δεν έχει τόση σημασία η ακρίβεια. Στο περίπου, τις ίδιες πάνω-κάτω θερμίδες θα κάψεις από λίπος.

COBRA_STYLE
18-06-13, 22:09
Πρέπει να ανεβάζεις σφυγμό στο 85-90% του δικού σου μέγιστου (δλδ, με το σύστημα των ζωνών, να μπεις στη Ζώνη 4). Βρες το μέγιστο καρδιακό παλμό σου - στο περίπου, θα είναι 220 μείον την ηλικία σου, έστω 200 αν είσαι 20 - και πολλαπλασίασέ τον με 0.85 ή 0.9. Στο παράδειγμα βγαίνει γύρω στο 170-180. Κάνε 40λεπτο χιτ, εναλάσσοντας 4λεπτα ζωηρού βάδην ή χαλαρού τροχάδην με 1λεπτα σπριντ πολύ υψηλής έντασης, σε ταχύτητα που να ανεβάζει το σφυγμό σου στο 180. Το ποια είναι αυτή η ταχύτητα πρέπει να το βρεις με ένα καρδιοσυχνόμετρο.
Προσοχή όμως, γιατί όλο αυτό το "πακέτο" είναι σκότωμα, ιδίως για τα πόδια. Να το κάνεις 3 φορές τη βδομάδα μαξ, και ποτέ τη μέρα που έχεις πόδια. Εννοείται ότι πρέπει να το συνδυάσεις με καθαρή διατροφή, αλλιώς θα κάνεις μια τρύπα στο νερό γιατί θα ξανατσιμπάς λίπος από το τζάνκ.

Φιλε,40 λεπτα HIIT δεν υπαρχει πουθενα πρωτον...δευτερον, 1λεπτο σπριντ πολυ υψηλης εντασης ουτε παλι υπαρχει...ειδικα για αθλουμενους τετοιου επιπεδου...ποσο μαλλον να το κανεις ολο αυτο για 40 λεπτα.Εσυ πας να τον σκοτωσεις.

Οποτε καλο ειναι να μην πεταμε ο,τι να ναι,γιατι ο αλλος που δεν εχει ιδεα θα παει να το κανει αυτο που λες και θα δει το Χριστο φανταρο.

tasos2
18-06-13, 22:50
Δειτε τι ανακαλυψα :)

LOW-INTENSITY AEROBIC EXERCISE DECREASES MYOSTATIN, SUPPORTING MUSCLE GROWTHAs expected, lifting weights has been shown to decrease myostatin levels [/URL], representing one of the many ways that intense weightlifting triggers muscle growth. However, a recent study by Hittel et al.4 unexpectedly showed that low-intensity aerobic exercise can also considerably decrease the amount of myostatin— establishing a unique way to manipulate myostatin, supporting muscle growth.

In the above study, researchers found that myostatin levels decreased by approximately 37 percent after all 10 male subjects performed cardiovascular training at a pretty low intensity level that only burned approximately 1,200 calories per week. Interestingly, this study also showed that when myostatin levels decreased there was a substantial increase in insulin sensitivity. Because inlsulin[URL="http://forum.a1supplements.com/content.php?607-The-Latest-Nutrition-Research"] (http://forum.a1supplements.com/content.php?618-THE-SHIFT-ON-MUSCLE-FIBER-TYPES-Maximum-Strength-Muscle-Growth-and-Performance) is an extremely anabolic hormone that has the ability to drastically increase muscle protein synthesis, enhancing muscle growth, this finding represents an additional mechanism by which myostatin reduction, due to low-intensity aerobic training, could enhance muscle growth.

grtech
18-06-13, 22:59
Γεια σου Τάσο :welcome:, μια επεξήγηση του κειμένου στα Ελληνικά αν δεν σου κάνει κόπο, μιας και γνωρίζεις ότι κείμενα σκέτα στα ξενόγλωσσα διαγράφονται.

tasos2
18-06-13, 23:21
Η αεροβια χαμηλης εντασης μειωνει τη μυοστατινη ενισχυοντας τη μυικη αναπτυξη. Οπως ηταν αναμενομενο, η προπονηση με βαρη εχει φανει οτι μειωνει τη μυοστατινη, δειχνωντας εναν απο τους τροπους που η εντονη αρση βαρων ενισχυει τη μυικη αναπτυξη. Παρολαυτα προσφατη ερευνα εδειξε οτι η αεροβια χαμηλης εντασης μειωνει επισης τη μυοστατινη. Στην παραπανω ερευνα, οι ερευνητες βρηκαν οτι η μυοστατινη επεσε 37% σε 10 ανδρες αφου εκτελεσαν αεροβια ασκηση σε αρκετα χαμηλη ενταση που εκαψε μονο 1200 θεμριδες την εβδομαδα. Επισης η ερευνα εδειξε οτι με τη μειωση της μυοστατινης σημειωθηκε αυξηση της ευαισθησιας της ινσουλινης. Η ινσουλινη ειναι πολυ αναβολικη ορμονη που ανεβαζει πολυ την πρωτεινοσυνθεση, δειχνοντας εναν ακομα τροπο που η μειωση της μυοστατινης, με την αεροβια χαμηλης εντασης, ενισχυει τη μυικη αναπτυξη

vaggan
18-06-13, 23:31
Η αεροβια χαμηλης εντασης μειωνει τη μυοστατινη ενισχυοντας τη μυικη αναπτυξη. Οπως ηταν αναμενομενο, η προπονηση με βαρη εχει φανει οτι μειωνει τη μυοστατινη, δειχνωντας εναν απο τους τροπους που η εντονη αρση βαρων ενισχυει τη μυικη αναπτυξη. Παρολαυτα προσφατη ερευνα εδειξε οτι η αεροβια χαμηλης εντασης μειωνει επισης τη μυοστατινη. Στην παραπανω ερευνα, οι ερευνητες βρηκαν οτι η μυοστατινη επεσε 37% σε 10 ανδρες αφου εκτελεσαν αεροβια ασκηση σε αρκετα χαμηλη ενταση που εκαψε μονο 1200 θεμριδες την εβδομαδα. Επισης η ερευνα εδειξε οτι με τη μειωση της μυοστατινης σημειωθηκε αυξηση της ευαισθησιας της ινσουλινης. Η ινσουλινη ειναι πολυ αναβολικη ορμονη που ανεβαζει πολυ την πρωτεινοσυνθεση, δειχνοντας εναν ακομα τροπο που η μειωση της μυοστατινης, με την αεροβια χαμηλης εντασης, ενισχυει τη μυικη αναπτυξηχαχαχαχαχα αυτο που κανω βεβαια κανω χαμηλης εντασης 7 φορες την εβδομαδα με φανταστικα αποτελεσματα

sAVAZz
18-06-13, 23:38
παντα εκανα hiit 30 λεπτα και ποτε χαμηλης....μια ερωτηση...η χαμηλης εντασης ποση ωρα πρεπει να ειναι το λιγοτερο για να εχει καποιο αποτελεσμα ειτε αυτο ειναι απωλεια λιπους ειτε οτιδηποτε???στους ποσους παλμους να παιζει??για παραδειγμα αμα βαλω τον διαδρομο στο 6-6,5 ψηλογρηγορο περματημα και με καποια ανηφορικη κλιση για περιπου 40 λεπτα ειναι καλα??η να το παω στην 1 ωρα???

grtech
19-06-13, 06:23
Ευχαριστούμε Τάσο :clap:, εδώ είναι και ο σύνδεσμος της έρευνας πάνω στο οποίο στηρίζεται το κείμενο που παρατέθηκε.
Myostatin Decreases with Aerobic Exercise and Associates with Insulin Resistance. (http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2975387/)

steg
19-06-13, 08:18
Φιλε,40 λεπτα HIIT δεν υπαρχει πουθενα πρωτον...δευτερον, 1λεπτο σπριντ πολυ υψηλης εντασης ουτε παλι υπαρχει...ειδικα για αθλουμενους τετοιου επιπεδου...ποσο μαλλον να το κανεις ολο αυτο για 40 λεπτα.Εσυ πας να τον σκοτωσεις.

Είναι μια παραλλαγή της μεθόδου του Martin Gibala που προέκυψε μετά από σχετική έρευνά του (10-12 μονόλεπτα σπριντ στο 95%, με ενδιάμεσα διαλείμματα των 75 δευτερολέπτων). Με διαλείμματα 4λεπτης διάρκειας που έκανα εγώ σε φάση γράμμωσης, το 40λεπτο περιέχει "μόνο" 7-8 μονόλεπτα σπριντ αντί για 10 ή 12. Είναι σκότωμα; Σαφώς ναι! Ας πειραματιστεί ο φίλος με μικρότερες διάρκειες ή/και εντάσεις για να μην κάψει το δικό του σύστημα.

MrWorkOut
19-06-13, 20:40
Καλησπερα καταρχην κ απο μενα!
Πιστευω 4-5 φορες την εβδομαδα αεροβια ειναι πολυ καλα..και κατα την γνωμη μ καλο θα ηταν να υπαρχει εναλλαγη αναμεσα σε HIIT κ σε αεροβια μετριας εντασης πχ.διαδρομος στο 7 γ μιση ωρα! 3 φορες μετριας εντασης κ 1-2 φορες HIIT.. πως σας φαινεται? θελω να ακουσω γνωμες! :D

Eddie
30-08-13, 15:39
71602

giannaras13
30-08-13, 20:00
χτυπα hiit αφοβα,καλο overclocking στη καρδια :P

Redbul
18-09-13, 16:44
Στο 65-80% της ΜΚΣ σε τι ποσοστό καίει λίπος ο οργανισμός; Φαντάζομαι όχι στο 100%...

Dejan
19-09-13, 07:31
Στο 65-80% της ΜΚΣ σε τι ποσοστό καίει λίπος ο οργανισμός; Φαντάζομαι όχι στο 100%...
100% δεν καίει ούτε στο 25%. Πάντα υπάρχει μία έστω και μικρή χρήση υπατικού γλυκογόνου. Επίσης η γκάμα που δίνεις είναι πάρα πολύ μεγάλη και ενώ στο 65% η χρήση λιπαρών οξέων ενδεχομένως να είναι στο 45-60% στο άνω όριό σου του 80% η χρήση λιπαρών οξέων να είναι λιγότερη από 10-15%. Γράφω γι'αυτό το ενδεχομένως διότι το τι ποσοστό καις εξαρτάται από πάρα πολλούς παράγοντες όπως το τί αερόβια βάση έχεις, τι VO2max έχεις, το πλήθος των μυτοχονδρίων μέσα στα κύτταρα κτλ.

Χωρίς εργομέτρηση πάντα θα είσαι στο σκοτάδι καθώς όπως προανέφερα οι παράγοντες είναι πάρα πολλοί. Για παράδειγμα σε πρώην Bodybuilder και νυν μαραθωνοδρόμο αλλά άνω των 90 κιλών οι τιμές του στο 80% της VO2max που ήταν κοντά στο 80% της ΜΚΣ η ενέργεια που κατανάλωνε προερχόταν κατά 92,5% από υδατάνθρακα όταν σε εμένα είναι κάτω του 65%. Και οι δύο μετρημένοι στο ίδιο εργόμετρο με την ίδια μέθοδο.

Redbul
19-09-13, 14:51
Ευχαριστώ πολύ για την κατατοπιστική απάντησή σου. Σίγουρα δεν είναι τόσο απλό και παίζουν ρόλο πολλοί παράγοντες! Μια ερώτηση: Τι είναι αυτό το εργόμετρο; Το γκούγκλαρα, αλλα μου έδειξε μόνο κάτι ποδήλατα. Κι επίσης, η VO2max δεν είναι λογικό να ακολουθεί τη ΜΚΣ;