PDA

Επιστροφή στο Forum : Αεροβική ναι αλλά... σε τι ένταση;



Σελίδες : 1 2 [3]

Dejan
20-09-13, 00:13
Ευχαριστώ πολύ για την κατατοπιστική απάντησή σου. Σίγουρα δεν είναι τόσο απλό και παίζουν ρόλο πολλοί παράγοντες! Μια ερώτηση: Τι είναι αυτό το εργόμετρο; Το γκούγκλαρα, αλλα μου έδειξε μόνο κάτι ποδήλατα. Κι επίσης, η VO2max δεν είναι λογικό να ακολουθεί τη ΜΚΣ;

Εργομετρήσεις υπάρχουν πολλών ειδών. Οι δύο περισσότερο συνηθισμένοι μέθοδοι είναι εργομέτρηση πάνω σε διάδρομο και εργομέτρηση πάνω σε ποδήλατο ανάλογα τη κατεύθυνση του αθλητή/αθλούμενου. Κατά την εργομέτρηση είσαι για παράδειγμα σε ένα διάδρομο ο οποίος έχει σωστό καλλιμπράρισμα και η ταχύτητά του ανεβαίνει ανάλογα με το πρωτόκολλο μέτρησης. Η πιο συνηθισμένη μέτρηση είναι (μετά το ζέσταμα) να ανεβαίνει η ταχύτητα κατά 1 σκάλα κάθε 2 λεπτά. Ο αθλητής/αθλούμενος τρέχει στο διάδρομο και φοράει παλμογράφο στήθους και μάσκα παροχής οξυγόνου και μέτρησης εκπνεόμενων αερίων. Από τα εκπνεώμενα βλέπουμε τη ποσόστωση κατανάλωσης ενέργειας του αθλητή και το είδος φυσικά. Εάν είναι πλήρης η μέτρηση όταν γίνει η εναλλαγή εκπνεόμενων γίνεται μέτρηση γαλακτικού οξέως με λήψη αίματος συνήθως από το λοβό του αφτιού ή το δάκτυλο (μπρρρρ).

Τώρα για ότι αφορά τη VO2max και τη ΜΚΣ. Όχι δεν συμβαδίζουν απόλυτα και αλλάζουν από αθλητή σε αθλητή. Τη ΜΚΣ δεν τη χρησιμοποιούμε σαν γενική μέθοδο διότι προκύπτει θέμα ατομικότητας. Αντιθέτως με τη VO2max έχουμε πιο ξεκάθαρα αποτελέσματα. Για παράδειγμα ορίζουμε ως το 100% της VO2max όταν σε αυτή τη ταχύτητα ο αθλητής/αθλούμενος μπορεί να τρέξει 3Κ (3-5Κ σύμφωνα με κάποιες θεωρίες). Η ταχύτητα στη VO2max την ορίζουμε ως vVO2max. Για παράδειγμα εγώ στο 100% της VO2max μου είχα vVO2max = 3.12/km και έκανα 3Κ σε 9,36 λεπτά ενώ οι παλμοί μου έφτασαν τους 206.

Τον μαραθώνιο για παράδειγμα τον τρέχουμε στο 80-83% της vVO2max που για εμένα μεταφράζεται 4,00/km και παλμούς 188. Ένας άλλος αθλητής θα τρέξει πάλι στο 80-83% της vVO2max αλλά οι παλμοί του μπορεί να είναι 140 ή 160. Εδώ έρχεται το σημείο της μοναδικότητας. Δύο αθλητές μπορεί να τρέχουν στην ίδια ταχύτητα και στο ίδιο ποσοστό της vVO2max αλλά οι παλμοί τους να διαφέρουν κατά κόρον.

sensei
07-10-13, 23:11
Διάβασα όλο το θέμα αλλά κάπου έχω μπερδευτεί.

Να πω καταρχην ότι ασχολούμαι 1+ χρονο συστηματικα με ασκησεις με βαρη (εκανα κ παλιότερα αλλά πιο....χυμα). Ειμαι 30 ετων, 1.74, 65 κιλά.
Όπως καταλαβαίνετε παίρνω πολύ δυσκολα βαρος. Ακριβώς γι αυτο, ολο αυτο το διάστημα δεν αγγιξα καν ό,τι εχει να κάνει με αερόβια (διαδρομο, ποδήλατο κτλ.)
Αλλα δυστυχώς πήγε περίπατο και η φυσικη κατασταση.

Στο δια ταυτα: βλέπω ότι σχεδόν όλοι ρωτάνε ποια ειναι η καταλληλη ενταση/διάρκεια/συχνότητα της αερόβιας για αδυνάτισμα/γράμμωση/απώλεια βάρους κτλ.

Εγώ θα ήθελα τις συμβουλές σας για ποια θα πρέπει να ειναι η αερόβια άσκηση με στόχο καθαρά βελτίωση του καρδιοαναπνευστικού συστηματος κ της φυσικής κατάστασης,
με ταυτοχρονη προφύλαξη (σε όποιο βαθμο γινεται) των κερδων που έχω σε αυξηση της μυικης μου μαζας από βαρη+διατροφή.

Απ' ότι διάβασα, προτείνεται να γινεται μετα την προπόνηση με βάρη. Αλλά σε τι διάρκεια/ενταση κ ποσες φορές την εβδομάδα;

Να σημειώσω πως το προγραμμα μου στο γυμναστηριο ειναι 4 ημέρες/εβδομαδα.

Ευχαριστώ.

Eddie
08-10-13, 16:16
Φιλε μου, εφοσον σε ενδιαφερει η φυσικη κατασταση μονο και οχι η απωλεια λιπους, νομιζω οτι οποιαδηποτε ωρα κι αν κανεις την αεροβια σου θα ειναι το ιδιο (με εξαιρεση πριν την προπονηση με βαρη).Το ποια ειναι η καλυτερη μορφη καρδιαγγειακης προπονησης για σενα,εγω θα λεγα το περπατημα,η το ελαφρυ ποδηλατο,η οτιδηποτε κι αν κανεις με χαμηλη ενταση και παλμους.Απ την αλλη βεβαια,μιας και εισαι πολυ ελαφρυς θαρρω οτι δυσκολα θα ανεβασεις παλμους σε σχεση με καποιον που ειναι πολλα κιλα και θελει να χασει,οποτε και με μετρια ενταση να κανεις αεροβια παλι ειναι δυσκολο (εαν οχι απιθανο) να εμποδισει η αεροβια τη μυικη σου αναπτυξη.

Το ποσο και καθε ποτε θα κανεις,εξαρταται αποκλειστικα απο σενα..3 φορες τη βδομαδα απο 20-25 λεπτα περπατημα δε θα ηταν κακο..

sensei
08-10-13, 21:12
Φιλε μου, εφοσον σε ενδιαφερει η φυσικη κατασταση μονο και οχι η απωλεια λιπους, νομιζω οτι οποιαδηποτε ωρα κι αν κανεις την αεροβια σου θα ειναι το ιδιο (με εξαιρεση πριν την προπονηση με βαρη).Το ποια ειναι η καλυτερη μορφη καρδιαγγειακης προπονησης για σενα,εγω θα λεγα το περπατημα,η το ελαφρυ ποδηλατο,η οτιδηποτε κι αν κανεις με χαμηλη ενταση και παλμους.Απ την αλλη βεβαια,μιας και εισαι πολυ ελαφρυς θαρρω οτι δυσκολα θα ανεβασεις παλμους σε σχεση με καποιον που ειναι πολλα κιλα και θελει να χασει,οποτε και με μετρια ενταση να κανεις αεροβια παλι ειναι δυσκολο (εαν οχι απιθανο) να εμποδισει η αεροβια τη μυικη σου αναπτυξη.

Το ποσο και καθε ποτε θα κανεις,εξαρταται αποκλειστικα απο σενα..3 φορες τη βδομαδα απο 20-25 λεπτα περπατημα δε θα ηταν κακο..

Πολύ ωραία. Απλά και κατανοητά.

Βεβαια επειδη με απλό περπάτημα νομιζω ότι όντως δεν θα ανεβάσω παλμούς (ασε που θα το βαρεθώ), λεω να κανω (έστω κ χαλαρό) τρεξιματακι στον διαδρομο.

Μπορείς να μου προτείνεις κάποιο "μοτίβο" στο περίπου να ακολουθησω;
Δλδ έστω ότι κανω 20 λεπτά. Πως να τα μοιράσω; 2 λεπτά περπάτημα και 18 τρεξιμο; [2 περπατημα και 8 τρεξιμο] x 2; Κατι αλλο;

Eddie
10-10-13, 00:39
Ναι,2 λεπτα περπατημα κ μετα τρεξιματακι..κατι τετοιο ειναι οκ..Μπορεις να κανεις διαφορετικου ειδους αεροβιες,για να σπαει η μονοτονια..πχ το στεππερ ειναι φοβερο μηχανημα,και αιματωνει καλα τα ποδια.Η ποδηλατο,η ελλειπτικο κλπ. :)

sensei
12-10-13, 20:47
Ναι,2 λεπτα περπατημα κ μετα τρεξιματακι..κατι τετοιο ειναι οκ..Μπορεις να κανεις διαφορετικου ειδους αεροβιες,για να σπαει η μονοτονια..πχ το στεππερ ειναι φοβερο μηχανημα,και αιματωνει καλα τα ποδια.Η ποδηλατο,η ελλειπτικο κλπ. :)

Μετα το περπάτημα, σερι τρεξιμο μεχρι τελους ή και με ενδιάμεσα διαλειμματα περπατήματος;

weedlover
07-01-14, 17:28
καλησπερα παιδια...ειμαι καινουργιο στο φορουμ ,θα ηθελα να σας κανω καποιες ερωτησεις επειδη ακουω πολλα συνεχεια και δεν κσερς τι να πιστεψω,ειμαι 21 ειμαι 1,76 και κιλα ¨82 θα ηθελα να καψω λιπος γιατι εχω πολυ,κανω αεροβια αλλα δεν ξερω σε τι ταχυτητα και πως να το κανω..εχετε να μου προτεινεται κατι? ευχαριστω :)

exydos
26-01-14, 00:50
Καλησπέρα παιδιά. Είμαι 15,5 χρόνων 1.71 ύψος και 71 κιλά. Θέλω να βάλω όγκο και μετά γράμμωση, γίνεται να κάνω τρέξιμο για να φύγει το λίπος που εχει μείνει;

Στάλθηκε από το C1505 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Steloukos
26-01-14, 01:29
καλησπερα παιδια...ειμαι καινουργιο στο φορουμ ,θα ηθελα να σας κανω καποιες ερωτησεις επειδη ακουω πολλα συνεχεια και δεν κσερς τι να πιστεψω,ειμαι 21 ειμαι 1,76 και κιλα ¨82 θα ηθελα να καψω λιπος γιατι εχω πολυ,κανω αεροβια αλλα δεν ξερω σε τι ταχυτητα και πως να το κανω..εχετε να μου προτεινεται κατι? ευχαριστω :)

Κανε εντονο περπατημα για 20-30 λεπτα 3 φορες τη βδομαδα.Σιγα σιγα με τον καιρο περπατα περισσοτερη ωρα και περισσοτερες μερες μεσα στη βδομαδα.Επισης προσεξε τη διατροφη γιατι ειναι αυτο που σε κρατα πισω και αν δεν την προσεξεις οσο και να κανεις αεροβια δεν θα εχεις τα επιθυμητα αποτελεσματα.


Καλησπέρα παιδιά. Είμαι 15,5 χρόνων 1.71 ύψος και 71 κιλά. Θέλω να βάλω όγκο και μετά γράμμωση, γίνεται να κάνω τρέξιμο για να φύγει το λίπος που εχει μείνει;

Στάλθηκε από το C1505 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Μπορεις να κανεις αεροβια 3φορες τη βδομαδα για 20-30λεπτα σε χαλαρο ρυθμο.Δεν γινεται να διωξεις το λιπος αφου λες οτι θες να κανεις ογκο.Πρωτα το ενα μετα το αλλο.Πρωτα ξεκινα να βαλεις λιγους μυς πανω σου και μετα επικεντρωνεσαι στο καψιμο περισιου λιπους.Αμα βεβαια εχεις αρκετα υψηλο λιπος ξεκινα με το αναποδο.

exydos
26-01-14, 11:32
Κανε εντονο περπατημα για 20-30 λεπτα 3 φορες τη βδομαδα.Σιγα σιγα με τον καιρο περπατα περισσοτερη ωρα και περισσοτερες μερες μεσα στη βδομαδα.Επισης προσεξε τη διατροφη γιατι ειναι αυτο που σε κρατα πισω και αν δεν την προσεξεις οσο και να κανεις αεροβια δεν θα εχεις τα επιθυμητα αποτελεσματα.



Μπορεις να κανεις αεροβια 3φορες τη βδομαδα για 20-30λεπτα σε χαλαρο ρυθμο.Δεν γινεται να διωξεις το λιπος αφου λες οτι θες να κανεις ογκο.Πρωτα το ενα μετα το αλλο.Πρωτα ξεκινα να βαλεις λιγους μυς πανω σου και μετα επικεντρωνεσαι στο καψιμο περισιου λιπους.Αμα βεβαια εχεις αρκετα υψηλο λιπος ξεκινα με το αναποδο.

Το ποσοστό μου πρέπει να είναι γύρο στα 16-17

Στάλθηκε από το C1505 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Steloukos
26-01-14, 14:09
Το ποσοστό μου πρέπει να είναι γύρο στα 16-17

Στάλθηκε από το C1505 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ενταξει δεν εχεις πολυ υψηλο λιπος.Κανε 2-3 φορες τη βδομαδα 20-30λεπτα αεροβια σε χαλαρο ρυθμο πχ εντονο περπατημα,ποδηλατο.Κανε υπερθερμιδικη διατροφη προκειμενου να βαλεις μυικη μαζα.Βασικα μπορεις να κανεις και 10λεπτα αεροβια πριν και μετα τα βαρη αντι να κανεις 30λεπτα λεπτα 2-3 φορες τη βδομαδα.

Kostas_GR
19-07-14, 21:23
Καλησπέρα σας.

Τη φετινη χρονια λογω εντατικου διαβασματος και καθιστικης δουλειας πηρα συνολικα γυρω στα 15 κιλα φτανοντας στα 105. Ειμαι ανδρας 25 χρονων και 1.88 υψος. Ξεκινησα λοιπον απο προχθες γυμναστηριο (ειχα να κανω οποιοδηποτε ειδος ασκηση 1 χρονο) και διατροφη και θα ηθελα τη βοηθεια σας στο προγραμμα που κανω στο διαδρομο. Τις 2 φορες που εχω παει μεχρι στιγμης εκανα 25 λεπτα στην αρχη πριν τα οργανα με ταχυτητα 6 σταθερα και 15 λεπτα στο τελος της προπονηση με ταχυτητα 5-5,5 σταθερα.

Το θεμα ειναι οτι δεν ξερω αν αυτη η μεθοδος ειναι η καλυτερη για καψιμο λιπους. Μηπως ειναι καλυτερο να ανεβοκατεβαζω ταχυτητες; Διαβασα σε ενα αρθρο οτι μια καλη μεθοδος ειναι: 30 δευτερολεπτα σπριντ και 1,5 λεπτο περπατημα - 8 επαναληψεις. Θα ηθελα λοιπον πολυ την αποψη των πιο εμπειρων και αν μπορειτε με συγκεκριμενα νουμερα (π.χ. τρεξιμο 20 λεπτά στο 6) ωστε να μπορω να το εφαρμοσω και να δω. (Να πω οτι μου ειναι πολυ δυσκολο να κανω τζογκιγκ ή να τρεχω αμεσως κουραζομαι και καινε τα ποδια μου προφανω λογω κιλων και ελειψης φυσικης καταστασης οποτε μη μου προτεινετε κανενα τρελο προγραμμα με τρεξιμο στο 10 :P )

Mikekan
20-07-14, 09:43
Κάνε αυτό που σου αρέσει με συνέπεια.

Έτσι θα χάσεις λίπος και όχι με συγκεκριμένη ταχύτητα και ένταση. Επειδή το σώμα συνηθίζει γρήγορα καλό είναι να κάνεις από όλα! :thumbup:

sailim
18-02-15, 16:54
Αυτή την περιοδο κανω βαρη Δευτερα, Τριτη, Πεμπτη και Παρασκευή.. Τις μερες αυτες στο τελος καθε προπόνησης κανω και 30' αερόβια
Ειμαι σε φάση που θελω να χασω λίπος, οποτε σκεφτομαι στις κενες μέρες, Τεταρτη-Σαββατο-Κυριακη να ξεκινησω επιπλέον αερόβια
Χρόνο έχω απλετο. Ποση ωρα χαμηλης εντασης αερόβιας (ελληπτικό) μου προτείνετε; Μπορω να κανω και ώρες, δε βαριεμαι..

Mimis26
12-11-15, 18:06
Επίσης κάτι που βλεπω πως δεν αναφέρεται πουθενά στο φόρουμ, όταν τρέχεις ειδικά με εναλλαγές γρήγορο-αργό κ μέσω δονήσεων οι μύες συμπιέζονται κ σκληραίνουν περισσότερο σε σχέση με κάποιον που δεν τρέχει ποτέ. Και μη μου φέρετε ως παράδειγμα επαγγελματίες αθλητές. Ένας φυσικός αθλητης μέσω των δονήσεων από το τρέξιμο, συμπιέζει τον μυ κ τον κάνει πέτρα, σε συνδυασμό με τα βάρη. Απλά θέλει πολύ χρόνο για να φανεί, τουλάχιστον 10 χρόνια σοβαρής ενασχόλησης. Οπότε είναι χαζό το δεν τρεχω για να μην κάψω μύες. Με το τρέξιμο θα γίνει κάποιος σαν από ατσάλι σε βάθος χρόνου- ειδικά αν τρέχει κ σε ανώμαλο έδαφος πχ δάσος

bocanegra180
13-11-15, 13:34
Δεν είναι ακριβώς έτσι τα πράγματα. . . Δυστυχώς όμως είμαι στη δουλειά και δεν μπορώ να στο αναλύσω. Ψάξε λίγο στο google και θα βγάλεις μια άκρη. Να σου φέρω όμως ένα παράδειγμα. Σκέψου ότι άλλο σώμα έχει ένας δρομέας μεγάλων αποστάσεων και άλλο σώμα ένας δρομέας μικρών αποστάσεων. Επίσης να σου πω ότι όταν σκληραίνει ο μυς όπως αναφέρεις δεν είναι καλό. Το να έχεις μυϊκό σπασμο στους μύες και αυτοί να είναι πέτρα είναι ότι χειρότερο. Γιαυτό σε όλα τα αθλήματα γίνονται φυσικοθεραπείες και μασάζ. Για να μην υπάρχει αυτη η σκληράδα. Οι μύες πρέπει να είναι ελαστικοί.

Στάλθηκε από το SM-A300FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

psonara
03-04-16, 12:34
καλησπερα συμφορουμιτες.μια ερωτηση και θελω τις γνωσεις σας.
20 λεπτα γρηγορο περπατημα η' 30 λεπτα μετριας εντασης ειναι πιο αποτελεσματικη για καψιμο λιπους?

Όπου_υπάρχει_θέληση_
03-04-16, 12:52
Γτ ένα απ'τα δύο;

Εγώ είχα δει καλά αποτελέσματα με 3 αερόβιες την βδομάδα...

Δευτέρα: ελαφρύ jogging (γύρω στο 7-7,5 του διαδρόμου διαφέρει και ανάλογα τον άνθρωπο βέβαια) 20'-30'

Τετάρτη: ΗΙΙΤ (2' jogg-1' sprint) 15'

Παρασκευή: το ίδιο με Δευτέρα

(Οι μέρες είναι τυχαίες απλά οι αεροβιές μου είχαν αυτή την απόσταση μεταξύ τους)...

Το κανα μετά απτα βάρη....Το βασικότερο είναι να βρεις μία μορφή αερόβιας που δεν θα βαριέσαι, αν βαριέσαι τον διάδρομο κάνε λίγο σκοινάκι μετά τα βάρη :welcome:

psonara
03-04-16, 13:50
οχι δεν βαριεμαι το διαδρομο!αυτη τη μορφη αεροβιας κανω ετη απλα ελεγα να μειωσω τη χρονικη διαρκεια και ν'αυξησω ταχυτητα!πιο πολυ για εξοινοκομηση χρονου!γι'αυτο ρωτησα ενα εχει τα ιδια ωφελη!

Eddie
04-04-16, 17:42
Καλησπερα ψωναρα :green:


Ετσι στο κουτουρου οτι και να πουμε νομιζω θα ειναι ατοπο. Για καυση λιπους προτεινεται μεγαλης διαρκειας και μετριας εντασης αεροβια. Μετρια ενταση ομως εχει και το γρηγορο περπατημα.. Προσωπικα καποιες φορες φτανω να περπατω στο 7,2. Να ανεβασεις ενα δεκαλεπτο και να ριξεις την ενταση κανοντας χαλαρο περπατημα δε νομιζω οτι θα οφελησει σε κατι εξτρα. Αν με τρια 20λεπτα εισαι ευχαριστημενη με το ρυθμο που καις λιπος (αν υπαρχει αποτελεσμα και αλλαγη στην εικονα δλδ) τοτε κρατησε το ετσι,αν θες λιγο παραπανω η βαλε ακομα ενα 20λεπτο η αλλιως κανε μισαωρα με γρηγορο περπατημα. Το παν ειναι σε τι παλμους δουλευεις.. Απ οσο θυμαμαι 130-140 ειναι καλα για καυση λιπους, πιο κατω μαλλον θα καψεις με ρυθμο χελωνας και πιο πανω αρχιζεις να καταβολιζεις και μυες*


* Αλλα αυτο ειναι μια αλλη μεγαλη κουβεντα που παιζουν πολλα ρολο οπως διατροφη,ποσοτητα πρωτεινης,διαρκεια προπονησεων,ξεκουραση,συμπληρωματα κλπ..

NASSER
05-04-16, 10:36
Συμφωνώ με Eddie. Όσο αυξάνεται η αντοχή μας στο αερόβιο, θα παρατηρούμε να μειώνονται οι παλμοί μας στις ίδιες ταχύτητες. Επόμενο είναι να αυξήσουμε ένταση και ταχύτητα για να φέρνουμε τους παλμούς μας στο επιθυμητό επίπεδο για μέγιστη καύση λίπους. Η αποχή για μικρά χρονικά διαστήματα βοηθάνε στο να επανέλθουμε με καλύτερη απόδοση, αρκεί να ισοζυγιάσουμε κατά την παύση από αερόβιο την ποσότητα θερμίδων που καταναλώνουμε ανάλογα με τις ανάγκες μας..

Dimitris Athlitis
05-04-16, 16:34
Εχω καταληξει σε ενα 30-35 λεπτο, με ενδιαμεσα σπριντακια 30-40 λεπτα διάρκεια, μέτριας εντασης, κ φουλ ιδρωμα.
Σε αλλους πιανει το 20 λεπτα γρηγορα τρέξιμο

αλλοι κανουν περπατημα γρηγορο, με καλα αποτελεσματα. όλα δουλευουν αρκει να κανεις κατι συστηματικα, όλα βοηθανε. απο κει κ περα ειναι κ θεμα αντοχων δυναμης, ποσο προχωρημενος ειναι καποιος κλπ

Εμενα μ αρεσει η αισθηση του να ιδρωνεις φουλ και μετα να κανεις ενα αναζωγονητικο ντους, γι αυτο συνηθως προσπαθω να κραταω υψηλους παλμους

psonara
05-04-16, 20:55
καλησπερα συμφορουμιτες και σας ευχαριστω για τις συμβουλες σας.εγω κανω χρονια πρωινο αεροβιο και δεν δυναμαι να το σταματησω απλα θελω να κανω αλλαγες για να μην συνηθιζει το σωμα οπως πολυ σωστα ανεφερε ο νασσερ.μεχρι τωρα εκανα 30 λεπτα μετριας εντασης 5 φορες.τωρα λεω να κανω 20 λεπτα πιο γρηγορα 5 φορες.
δυστυχως ο διαδρομος μου δεν εχει κλιση....

TRIANTAFYLLOU
06-04-16, 03:07
τον διάδρομο μπορείς να τον κάνεις με κλίση βάζοντας να πατήσουν τα μπροστινά ροδάκια (που έχουν οι περισσότεροι διάδρομοι ) σε ένα υπόβαθρο ξύλινο περίπου 5 εκατοστα η και λίγο παραπάνω
και έτσι θα υπάρχει κλίση με αποτέλεσμα μεγαλύτερο ζόρι στην διάρκεια , αλλα και λόγω κλίσης το μοτερ θα ζορίζετε λιγότερο , άρα κάνουμε και καλό στον διάδρομο και στο μοτέρ του , αρκεί σε τακτα διαστήματα να μπαίνει σπρέυ σιλικόνης στο δάπεδο κάτω απο τον ιμάντα

σιγουρα καλύτερα είναι το γρήγορο περπάτημα για 30 λεπτα γυρω στους 120 σφυγμούς , οι οποίοι όσο βελτιώνετε η φυσική κατάσταση απλα θα ανεβαίνουν πιο δύσκολα σε καλύτερες επιδόσεις , αλλα και λόγω καλύτερης φυσικής κατάστασης θα επανέρχονται και πιο γρήγορα σε ηρεμία

και για να πώ και γω την εμπειρία μου με το αερόβιο που τωρα κάνω 1-2 φορες τη βδομάδα ποδήλατο καμια 30 χιλιόμετρα και είδα ότι έγραφε ότι έκαψα πάνω απο χίλιες θερμίδες και λέω μπούρδες δείχνει το όργανο . αλλα ενω εγω κυριακές τρωω 2 φορες τη μερα λόγω ξενύχτι σαββατου , ενω κανονικά 3 φορές την μέρα , ζυγιζομαι και σε 2 βδομάδες ήμουν 3 κιλά κάτω και επειδη δεν ήθελα να χασω άλλο και γρήγορα πάω αμέσως μετα και τρωω 3 παγωτά για να αντέξω να πάω μέχρι το σπίτι για φαγητό , άρα κάνει τρελή δουλεια η αερόβια που κάνω κάπου 1μιση ώρα με διάλλειμα στα 15 χιλιόμετρα για ένα καφεδάκι

οπότε τα 30 λεπτα είναι μια χαρα , ούτε βαρεμάρα και να σκάς , ούτε θέμα χρόνου γιατι τι 20 τι 30 και το περπάτημα δεν εγκυμονεί κινδύνους σε αρθρώσεις και σπονδυλική στήλη , αλλα ευεργετει όλο το σώμα και καρδιαγγειακό αναπνευστικό

NASSER
06-04-16, 11:52
Η κλίση στο διάδρομο είναι καλό κόλπο να ανεβάσεις σφυγμους σε χαμηλές ταχύτητες. Συν ότι κάνει καλύτερη συσφιξη και ενδυνάμωση στα πόδια. Εγω έχω καταντησει να τρέχω με κλίση και να μην ανεβάζω σφυγμούς. Γιαυτο και ανέφερα πως η αποχή είναι καλή τακτική. Όσο για το χρόνο αερόβιας πολύ σωστα αναφέρε ο Ηλίας τα 20-30 λεπτα, ειδικά μετά έντονη προπόνηση είναι η πιο σωστή επιλογή, καθώς ήδη έχουμε ανεβάσει επίπεδα γαλακτικού οξέος και έχει ενεργοποιηθεί η κορτιζόλη. Επομένως δεν έχει νόημα να το ζορίσουμε και πολύ.

psonara
07-04-16, 13:07
χα χα καλο το κολπο με την κλιση στο διαδρομο!;)
οπως παντα εναλλακτικος ο κ.Τριανταφυλλου!;)
απλα επειδη γενικα φοβαμαι μην κανω καμια ζημια(γιατι εν γενει ειμαι ζημιαρα),θα τον αφησω ετσι και θα κανω ενιοτε 15 λεπτα με κλιση στο τζιμ!προς το παρον θα μειωσω το πρωινο αεροβιο στα 20'λεπτα και θ αυξησω ταχυτητα και θα δω μετα απο 1 μηνα αν θα υπαρχει διαφορα!γιατι οπως ειπε και ο νασσερ αν κανω για πολλα χρονια τον ιδιο χρονο,το σωμα θα ανεβαζει δυσκολα παλμους!
καλα η αδυναμια με τα παγωτα μας εστειλε!:turtle:

BAZO
13-05-16, 13:35
Το πρόγραμμα μου προς το παρόν είναι 1 ωρα στο 6 με κλίση 6 στο διάδρομο, έκανα στο 5 και κλίση 15 που φαντάζομαι είναι πιο αποτελεσματικό αλλά ηταν υπερβολικό για μενα και αρχίσανε πονοι στις αρθρώσεις του ισχίου οπότε το μείωσα, μετα ξεκουράζομαι για 10 λεπτά και πάω για βάρη (ελαφριά). Είμαι 50 χρονών.

George X
20-05-17, 12:20
Παιδιά έχω έναν προβληματισμό και σκέφτηκα οτι αυτό το thread είναι μάλλον το κατάλληλο. Κάνω κοπηλατική (για αερόβια άσκηση) εδώ και 2 μήνες. Τώρα τελευταία ανακάλυψα όμως οτι για κάψιμο λίπους που θέλω εγώ πρέπει να κάνεις στο 65-70% του ΜΚΡ σου. Εγω είμαι 40 οπότε οι παλμοί μου για την δουλειά που θέλω είναι υποτίθεται στο περίπου 110-130 (λίγο μου φαίνεται). Πήρα λοιπόν και ένα καλό ρολόι με μετρητή κατευθείαν πάνω στην καρδιά να δω τι γίνεται και ανακάλυψα οτι τόσο καιρό έκανα σε περισσότερους παλμούς απ'οτι έπρεπε. Εν πάση περιπτώση, με τη βοήθεια του μετρητή (καταλαβαίνω οτι κάνει καλή δουλειά, δεν είναι μουφα γιατί έχω δοκιμάσει κι άλλο). μένω στους παλμούς που πρέπει (126-130) αλλά όμως μετά απο μισή ώρα, δεν ίδρωσα καθόλου! Ε έχω την αίσθηση οτι θα έπρεπε να ιδρώσω κάπως ρε παιδιά? Ποια είναι η γνώμη σας?

beefmeup
20-05-17, 12:32
οι παλμοι ειναι οκ..
το θεμα του ιδρωτα ειναι κατι ασχετο με την αεροβια..καποιοι ανθρωπο ιδρωνουν περισοτερο κ αλλοι παλι οχι τοσο..ο ιδρωτας δεν αποτελει καμια ενδειξη απωλειας λιπους.

George X
20-05-17, 13:00
Οπότε να συνέχισω σύμφωνα με τις ενδείξεις? Ξέχασα επίσης να αναφέρω οτι κάνω κωπηλατική αμέσως μετά τα βάρη, δεν ξέρω αν παίζει ρόλο.

vaggan
20-05-17, 23:28
Παιδιά έχω έναν προβληματισμό και σκέφτηκα οτι αυτό το thread είναι μάλλον το κατάλληλο. Κάνω κοπηλατική (για αερόβια άσκηση) εδώ και 2 μήνες. Τώρα τελευταία ανακάλυψα όμως οτι για κάψιμο λίπους που θέλω εγώ πρέπει να κάνεις στο 65-70% του ΜΚΡ σου. Εγω είμαι 40 οπότε οι παλμοί μου για την δουλειά που θέλω είναι υποτίθεται στο περίπου 110-130 (λίγο μου φαίνεται). Πήρα λοιπόν και ένα καλό ρολόι με μετρητή κατευθείαν πάνω στην καρδιά να δω τι γίνεται και ανακάλυψα οτι τόσο καιρό έκανα σε περισσότερους παλμούς απ'οτι έπρεπε. Εν πάση περιπτώση, με τη βοήθεια του μετρητή (καταλαβαίνω οτι κάνει καλή δουλειά, δεν είναι μουφα γιατί έχω δοκιμάσει κι άλλο). μένω στους παλμούς που πρέπει (126-130) αλλά όμως μετά απο μισή ώρα, δεν ίδρωσα καθόλου! Ε έχω την αίσθηση οτι θα έπρεπε να ιδρώσω κάπως ρε παιδιά? Ποια είναι η γνώμη σας?μην πονοκεφαλιαζεις με % μετρησεις απλα κανε αεροβια και θα καψεις λιπος καλο ομως ειναι να κανεις η το πρωι με αδειο στομαχι η μετα απο προπονηση με βαρη αυτο με τον ιδρωτα εχω παρατηρησει το εξης σνηθως ατομα που δεν τα εχουν καλα με το νερο εννοω δεν πινουν πολυ νερο ιδρωνουν ελαχιστα εως καθολου και ιδρωνουν περισσοτερο οταν πινουν αρκετο το εχω παρατηρησει αρκετες φορες σε εμενα οπως και κατι παιζει με τον υδατανθρακα οταν εχω φαει αρκετο ιδρωνω πολυ λιγοτερο αποτι οταν εχω φαει λιγοτερο για εμενα παντως ο ιδρωτας ειναι και ενας δεικτης του κατα ποσο εντονα δουλευεις στην αεροβια σου συμφωνα με το επιπεδο σου παντως αν η αεροβια σου φιλε μοιαζει με περιπατο στο παρκο και το βγαζεις ανετα το μισαωρο η πρεπει να αυξησεις την ενταση η την ωρα που δουλευεις

George X
21-05-17, 10:22
Ευχαριστώ, κατάλαβα (όσο γίνεται) :)

ΠΟΛΥΔΑΜΑΣ
22-05-17, 23:31
οι παλμοι στους οποιους δουλευεις ειναι οι σωστοι...αναλογα με το επιπεδο στο οποιο βρισκεσαι βεβαια μπορεις να αυξησεις κ αλλο τους παλμους που θα δουλευεις δηλαδη στο 70-85% της ΜΚΣ.

George X
23-05-17, 10:18
Να ρωτήσω και κάτι ακόμα... Επειδή όντως κάνω την αεροβική μετά τα βάρη (το πρωί δεν γίνεται δυστυχώς), έχετε καθόλου ιδέα πόση ώρα "είναι αρκετή" με τα βάρη ώστε να ξεκινήσω μετά την αεροβική (ωστε να ξεκινήσει σχεδόν άμεσα η καύση λίπους). Δύσκολη ερώτηση, το ξέρω, απλά ρωτάω γιατί στεναχωριέμαι πολύ που "Χαλάω" την προπόνησή μου με τα βάρη κάνοντας μετά την αεροβική (το νιώθω στους μυς που μόλις γύμνασα ότι όντως τους "χάλασα" κάπως τη δουλειά. Επομένως αν 20' ή 30' ήταν αρκετά με τα βάρη πριν ξεκινήσω την αεροβική, τότε τουλάχιστον θα μπορούσα να σπάσω το πρόγραμμα της προπόνησης στα 2. Μία-δύο ομάδες πριν την κωπηλατική (20-30'), μετά κωπηλατική και μετά άλλη μία ομάδα. Δεν ξέρω, απλά σκέψεις που κάνω για να μην πηγαίνουν τσάμπα οι προπονήσεις.

beefmeup
23-05-17, 10:34
δεν υπαρχει δυστυχως κ ευτυχως, την κανεις ποτε σε βολευει το ιδιο ειναι..
το αλλο που ρωτας ειναι ατοπο, αφου σου εξηγησαμε απο πανω οτι αυτο που σε ενδιαφερει ειναι να μπεις στην ζωνη των παλμων κ να μεινεις εκει ενα διαστημα για καλυτερη καυση..
τι παει να πει χαλας του μυς..τι ειναι ειναι οι μυς, κανα τρανζιστορακι που θα το ριξεις κατω κ θα χαλασει?:turtle:

NASSER
23-05-17, 11:05
Σχετικα με αυτό που έγραψε όσο αφορά το χαλάει τους μυς επειδή μου άρεσε... Ουσιαστικά με την προπόνηση τους μυς τους διασπάμε θα μπορούσαμε να λέμε τους χαλάμε... Η αεροβια έχει στοχο την καύση λιπους... είναι μια αλλη διεργασία. Επιθυμητό είναι μετά την προπόνηση η αερόβια να περιορίζεται στα 30 λεπτά. Εφόσον μετά ακολουθήσει μετα-προπονητικό γεύμα πετυχαίνουμε τα μέγιστο αποτελέσματα. Ακόμα καλύτερα άμα έχουμε κάποιο συμπλήρωμα διατροφής.

Sent from my NEM-L21 using Tapatalk

George X
23-05-17, 11:11
Εννοούσα οτι πάει κάπως χαμένος ο κόπος που έκανα στην προπόνηση με τα βάρη και τα οφέλη για τους μυες δεν αποκομίζονται όπως θα έπρεπε (εδώ στο φορουμ τα έχω διαβάσει αυτά και τα έμαθα, δεν τα έβγαλα από το μυαλό μου). Ξέρω τι θα μου απαντήσεις εν τέλη... διαλέγω και παίρνω!
Τέλος πάντων, νομίζω σε λίγο καιρό θα αλλάξω λίγο το πρόγραμμά μου μιας και ούτως η άλλως τα περιτά κιλά που μένουν στην κοιλιά θέλουν μακροχρόνια δουλειά και διατροφή για να φύγουν (δεν οφελεί συνέχεια να στοχεύεις αποκλειστικά εκεί)

George X
23-05-17, 11:12
Από λίγο σε αυτό που έγραψε όσο αφορά το χαλάει τους μυς επειδή μου άρεσε. Ουσιαστικά με την προπόνηση τους μυς τους διασπάμε θα μπορούσαμε να λέμε τους χαλάμε... Η αεροβια έχει στοχο την καύση λιπους... είναι μια αλλη διεργασία. Επιθυμητό είναι μετά την προπόνηση η αερόβια να περιορίζεται στα 30 λεπτά. Εφόσον μετά ακολουθήσει μετα-προπονητικό γεύμα πετυχαίνουμε τα μέγιστο αποτελέσματα. Ακόμα καλύτερα άμα έχουμε κάποιο συμπλήρωμα διατροφής.

Sent from my NEM-L21 using Tapatalk

Ακριβώς αυτό κάνω (δεν την παλεύω απο άποψη βαρεμάρας πάνω απο μισή ώρα). Μετά παίρνω κατευθείαν ενα σκουπ whey και σε κανα μισάωρο ένα γεύμα.

beefmeup
23-05-17, 11:28
Εννοούσα οτι πάει κάπως χαμένος ο κόπος που έκανα στην προπόνηση με τα βάρη και τα οφέλη για τους μυες δεν αποκομίζονται όπως θα έπρεπε

δεν ισχυει αυτο, αυτο εννουσα χαριτολογοντας απο πανω..
αν τρως αυτα που πρεπει μσα στην μερα, δεν χαλαει τπτ.

George X
23-05-17, 11:37
δεν ισχυει αυτο, αυτο εννουσα χαριτολογοντας απο πανω..
αν τρως αυτα που πρεπει μσα στην μερα, δεν χαλαει τπτ.

Κατανοητό! Αυτό είναι καλά νέα σίγουρα :)