PDA

Επιστροφή στο Forum : προπονηση στηθος-δικεφαλα



vamvas
26-06-09, 04:13
θελω να αλλαξς το προγραμμα μου για στηθος - δικεφαλα διατηρωντας το για ογκο αλλα δεν ειμαι σιγουρος τι αλλαγες να κανω.
αυτο ειναι το τωρινο μου προγραμμα


ΣΤΗΘΟΣ

1) ΠΙΕΣΕΙΣ ΕΠΙΚΛΗΝΗ ΠΑΓΚΟ :4 ΣΕΤ , 12, 10, 8, 5 ΕΠΑΝΑΛΗΨΕΙΣ

2) ΠΙΕΣΕΙΣ ΙΣΙΟ ΠΑΓΚΟ : 3 ΣΕΤ , 10, 8, 5

3) ΑΝΟΙΓΜΑΤΑ ΑΛΤΗΡΕΣ ΣΕ ΙΣΙΟ ΠΑΓΚΟ : 3 ΣΕΤ , 12, 10, 8

4) ΚΡΟΣ ΟΒΕΡ : 3 ΣΕΤ, 15, 12, 10

ΔΙΚΕΦΑΛΑ

1) ΣΤΡΑΒΟΜΠΑΡΑ ΑΝΟΙΧΤΗ ΛΑΒΗ (ΛΙΓΟ ΠΙΟ ΑΝΟΙΧΤΑ ΤΑ ΧΕΡΙΑ ΑΠΟ ΤΟ ΕΥΡΟΣ ΤΩΝ ΟΜΩΝ) 3ΣΕΤ , 15, 12, 10 ΕΠΑΝΑΛΗΨΕΙΣ

2) ΟΡΘΙΟΣ ΚΑΜΨΕΙΣ ΑΛΤΗΡΩΝ ΜΕ ΕΝΑΛΛΑΓΕΣ (ΤΗΝ ΚΛΑΣΣΙΚΗ ΑΣΚΗΣΗ) 3 ΣΕΤ , 12, 10, 8

3) ΚΑΜΨΕΙΣ ΑΛΤΗΡΩΝ ΣΦΥΡΙΑ ΚΑΘΙΣΤΟΣ 3 ΣΕΤ , 12, 10, 8

narta
26-06-09, 12:30
13 set για στηθος (το μισο του εμπρος κορμου) και 9 για μια μυική ομάδα που στο σύνολο της ειναι το μισο του χεριου.

right....

3 σετ δικέφαλα ειναι ΥΠΕΡΑΡΚΕΤΑ. Κανε compound κινηση π.χ. στραβομπαρα με 8-5 επαναλήψεις και εισαι οκ.

Οσο για το στήθος.

3 σετ Χ 5 επαναλήψεις επικληνή πάγκο
3 σετ χ 7-8 επαναλήψεις ανοίγματα αλτήρα
2 σετ πιέσεις καθιστο μηχάνημα (και αυτα μονο αν ΔΕΝ εχεις ψοφήσει απο τα προηγούμενα εξι σετ)

Exci
26-06-09, 12:55
Συμφωνω με τη λογικη του ναρτα (compound με μπαρα βεβαια λιγο δυσκολο..compound για δικεφαλους μπορει να κανει ελξεις με κλειστη λαβη)

narta
26-06-09, 14:47
Συμφωνω με τη λογικη του ναρτα (compound με μπαρα βεβαια λιγο δυσκολο..compound για δικεφαλους μπορει να κανει ελξεις με κλειστη λαβη)

Πολυαρθρική κίνηση ειναι η μπάρα για τα δικέφαλα μιας και μπάινουν στο παιχνίδι πήχεις, μπροστινοι ώμοι (εστω ελάχιστα).

Exci
26-06-09, 15:11
Πολυαρθρική κίνηση ειναι η μπάρα για τα δικέφαλα μιας και μπάινουν στο παιχνίδι πήχεις, μπροστινοι ώμοι (εστω ελάχιστα).
Νταξει οκ, αλλα αν ειναι αυτη πολυαρθρικη τοτε ποια ειναι η απομονωτικη :turtle:

narta
26-06-09, 15:25
Νταξει οκ, αλλα αν ειναι αυτη πολυαρθρικη τοτε ποια ειναι η απομονωτικη :turtle:

Κάμψεις αυτοσυγκέντρωσης;
http://www.exrx.net/AnimatedEx/Brachialis/DBConcentrationCurl.gif

kyriakos23
26-06-09, 15:29
3 σετ για δικεφαλα δεν τα βλεπο για υπεραρκετα αλλα ειναι οκ νομιζο.
απλα μην κανεις πανω απο 3.αλλα και 2 σετ καλα ειναι.

KATERINI 144
26-06-09, 15:35
οπα παιδιά σίγα μη κανει ενα και μετα παει για καφέ.....................

αν ήταν μαζι με πλάτη τρια σετ (ας πούμε ) θα ταν οκ αλλα με στήθος ειναι λίγα, μη κοιτάτε να πρηστεί μονο ο μυς, θελει δυο ασκήσεις (σε αρχικο στάδιο) για να παίρνει και λιγο ''σχημα''.

γνωμη μου ε!

the_big_litho
26-06-09, 18:16
Συμφωνω με τον Φωτη. 3 σετ ειναι λιγα εκτος αν εχει προηγηθει πλατη(παλι λιγα ειναι βεβαια).
Α ν εχεις καποια καλη βαση και ασχολησε σοβαρα χρειαζεσαι 9-12 δικ και 16-20 στηθος.
Οι καμψεις δικεφαλων με μπαρα ειναι μονοαρθρικη ασκηση γιατι συμμετεχει μονο η αρθρωση του αγκωνα.

narta
26-06-09, 23:19
Συμφωνω με τον Φωτη. 3 σετ ειναι λιγα εκτος αν εχει προηγηθει πλατη(παλι λιγα ειναι βεβαια).
Α ν εχεις καποια καλη βαση και ασχολησε σοβαρα χρειαζεσαι 9-12 δικ και 16-20 στηθος.
Οι καμψεις δικεφαλων με μπαρα ειναι μονοαρθρικη ασκηση γιατι συμμετεχει μονο η αρθρωση του αγκωνα.


Μιλάμε πάντα για λειτουργικα σετ ε; Γιατι με ζέσταμα παει παραπανω.

9 σετ για ενα μυ που πιάνει συνολικα το 1/20 των μυων του σώματος ειναι οχι απλα υπερβολη, αλλα σκότωμα. Δηλαδή για τα ποδια που ειναι το 1/3 των συνολικών μυων πρεπει να κανει ποσα σετ; 30;


Και η κάμψεις δικεφάλων ειναι πολυαρθρική άσκηση γιατι συμπεριλαμβάνονται και οι αρθρώσεις του καρπου και του ωμου (εκτος αν κανενας μπορεί να λοκαρει τις παραπάνω αρθρώσεις εκτος κίνησης)

narta
26-06-09, 23:21
οπα παιδιά σίγα μη κανει ενα και μετα παει για καφέ.....................

αν ήταν μαζι με πλάτη τρια σετ (ας πούμε ) θα ταν οκ αλλα με στήθος ειναι λίγα, μη κοιτάτε να πρηστεί μονο ο μυς, θελει δυο ασκήσεις (σε αρχικο στάδιο) για να παίρνει και λιγο ''σχημα''.

γνωμη μου ε!

Το σχήμα των μυων, δεν ειναι γενετικα καθορισμενο, αλλα αλλάζει;

thegravijia
26-06-09, 23:53
^^δηλαδη αν δωσεις βαση σε αυτοσυγκεντρωσεις δεν αλλαζει το σχημα?δεν αυξανεται η καμπυλη? ας πουμε..

και κατι τελευταιο τρελαινομε οταν βλεπω τετοιου ειδος αντιπαραθεσεις του στυλ..
τα δικεφαλα θελουν 3 //οχι οχι θελουν 10..

ρε παιδια δεν το χουμε καταλαβει ακομα οτι στο bodybuilding ειναι τι ταιριαζει στον καθενα μας .οχι τι κανουν οι αλλοι?/

πχ..ο dorian εκανε 3 λειτουργικα συνολο 1 καθε ασκηση...
ο priest 20 λειτουργικα..
και οι δυο δεν εχουν τεραστια χερια?

μην αρχισετε να μου λετε για φαρμακα κτλ ενα παραδειγμα που μου ρθε στο μυαλο εβαλα τωρα..

narta
27-06-09, 00:06
^^δηλαδη αν δωσεις βαση σε αυτοσυγκεντρωσεις δεν αλλαζει το σχημα?δεν αυξανεται η καμπυλη? ας πουμε..

Απ' οτι ξέρω και εχω διαβάσει οχι.


και κατι τελευταιο τρελαινομε οταν βλεπω τετοιου ειδος αντιπαραθεσεις του στυλ..
τα δικεφαλα θελουν 3 //οχι οχι θελουν 10..

ρε παιδια δεν το χουμε καταλαβει ακομα οτι στο bodybuilding ειναι τι ταιριαζει στον καθενα μας .οχι τι κανουν οι αλλοι?/

πχ..ο dorian εκανε 3 λειτουργικα συνολο 1 καθε ασκηση...
ο priest 20 λειτουργικα..
και οι δυο δεν εχουν τεραστια χερια?

μην αρχισετε να μου λετε για φαρμακα κτλ ενα παραδειγμα που μου ρθε στο μυαλο εβαλα τωρα..

Φυσικα και θα σου πω για φάρμακα. Ξερεις ΠΟΣΟ αυξάνεται η δυνατότητα αποκατάστασης με τα φάρμακα; Αυτο μετράει.
Ξεκίνα να κανεις 20 ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΑ σετ δικέφαλα για 6 μηνες και το άλλο εξάμηνο κάνε το 1/3 απο αυτα - natural πάντα -και σύγκρινε τα αποτέλέσματα.

KATERINI 144
27-06-09, 00:11
^^δηλαδη αν δωσεις βαση σε αυτοσυγκεντρωσεις δεν αλλαζει το σχημα?δεν αυξανεται η καμπυλη? ας πουμε..+1



Το σχήμα των μυων, δεν ειναι γενετικα καθορισμενο, αλλα αλλάζει;
φυσικα και αλλάζει, αν κανει πχ μονο οριζόντιες πιέσεις για στήθος και δε κανεις ποτέ επικλινείς πάνω θα είναι ''άδειο'' δε συμφωνείς με αυτό?!

thegravijia
27-06-09, 00:13
μην κολας στο 20 ...
ας πουμε εσυ κανεις 3 και καποιος αλλος μπορει να κανει 9...
narta 10 χρονια ασχολησε ε?
ποσα κιλα εισαι?

the_big_litho
27-06-09, 02:46
Μιλάμε πάντα για λειτουργικα σετ ε; Γιατι με ζέσταμα παει παραπανω.

9 σετ για ενα μυ που πιάνει συνολικα το 1/20 των μυων του σώματος ειναι οχι απλα υπερβολη, αλλα σκότωμα. Δηλαδή για τα ποδια που ειναι το 1/3 των συνολικών μυων πρεπει να κανει ποσα σετ; 30;


Και η κάμψεις δικεφάλων ειναι πολυαρθρική άσκηση γιατι συμπεριλαμβάνονται και οι αρθρώσεις του καρπου και του ωμου (εκτος αν κανενας μπορεί να λοκαρει τις παραπάνω αρθρώσεις εκτος κίνησης)

9 σετ λειτουργικα για ενα ξεκουραστο δικεφαλο ειναι σκοτωμα?
Δεν νομιζω, ναι για ποδια χρειαζεσαι 30 σετ, γι αυτο πολλοι προχωρημενοι σπανε τα ποδια σε 2 ημερες.

Οπως ειπα παραπανω αυτα προυποθετουν βαση και ορεξη για σοβαρη δουλεια.

Οι καμψεις δικεφαλων ειναι μονοαρθρικη ασκηση, για να ορισεις μια ασκηση μονοαρθροικη η πολυαρθροικη δεν λαμβανεις υποψη το κλεψιμο. Με τη δικια σου λογικη δεν υπαρχει μονοαρθροικη ασκηση γιατι λιγο η πολυ παντα κατι ξεφευγει.

leangains
27-06-09, 03:21
θα μπορούσες να το κάνεις έτσι ίσως, μαρέσει η λογική που ακολουθούσες πριν..τεσπα αυτή είναι η δική μου πρότασηΧ2

ΣΤΗΘΟΣ

1) ΠΙΕΣΕΙΣ οριζόντιο ΠΑΓΚΟ μπάρα :1 σετ ζεστ 1 προ κοπ 5Χ5

2) ΠΙΕΣΕΙΣ επικλινή ΠΑΓΚΟ αλτήρες με στροφή πάνω στην κορύφη της κίνησης να ακουμπάνε μεταξύ τους οι δίδκοι : 3 ΣΕΤ , 6-10

3) παράλληλο δίζυγο οι αγκώνες προς τα έξω 2ΧFailure

4) ΚΡΟΣ ΟΒΕΡ : 2 sets 16-20

ΔΙΚΕΦΑΛΑ

1) έλξεις τροχαλια ή μονόζυγο κλειστή λαβή παλάμες να κοιτούν προς εσένα 5Χ5
2) χαμηλή τροχαλία σχοινί, θα κάνεις κάθισμα, οι αγκώνες θα στηριχτούν στα γόνατα, 2Χ16-20

ή (βασικά αυτό που κάνω τωρα)

1) πιέσεις οριζ μπάρα 5Χ5 + 5 Χ1
2) gironda dips 2ΧF

δικ

1) την πάνω
2) push ups 2XF

Polyneikos
27-06-09, 08:22
Απ' οτι ξέρω και εχω διαβάσει οχι.



Φυσικα και θα σου πω για φάρμακα. Ξερεις ΠΟΣΟ αυξάνεται η δυνατότητα αποκατάστασης με τα φάρμακα; Αυτο μετράει.
Ξεκίνα να κανεις 20 ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΑ σετ δικέφαλα για 6 μηνες και το άλλο εξάμηνο κάνε το 1/3 απο αυτα - natural πάντα -και σύγκρινε τα αποτέλέσματα.

Να θεσω και εγω ένα ερωτημα ρε παιδια,γιατί τελικα η εξελιξη μας βοηθαει αλλά μερικες φορες μας τρεναρει και την αναπτυξη...Narta με το συμπαθειο,μπορεί να ξερεις τα διπλα από μενα ,δεν σε ξερω...
Έχουμε κολλήσει σε καποια στερεοτυπα ότι πχ. 3 ή 6 σετ αρκουν για τον δικέφαλο,12 για την πλατη κοκ....Με βαση ποιον γνωμονα και ποια κριτηρια;
Μην αναφερετε με τοση ευκολία τα φαρμακα γιατί δεν παιρνουν όλοι αλλα και αυτοι που χρησιμοποιουν μπορεί να έχουν την διπλη τρελλα από τους natural και να κανουν την διπλασια προπονηση όχι επειδη τα αασ τους κανουν να αντεχουν αλλά επειδη είναι πορωμενοι με τα σίδερα...
Επίσης οι old school bodybuilders (60's ,70's),οι οποιοι δεν είχαν ούτε την τεχνογνωσία που εχουμε πλεον εμεις αλλά ούτε και δείγματα γραφης,έκαναν 3 ωρες προπόνησης την ημερα ,οχι φυσικα με την διατροφη κ τα συμπληρωματα που εχουμε εμεις την δυνατοτητα να εχουμε, αλλά με την πόρωση κα ιτον πειραματισμό τους κα ιτη νσκληρη προπόνηση φτασαν να εχουν καταπληκτικα κορμια...Αυτοί καναν 30 σετ στα χερια και είχαν χερούκλες,δηλαδη απότύχαν;;(ναι,σιγουρα,αν ξεραν περισσότερες τεχνικες και με το ταλεντο που διέθεταν μπορεί να γινοντουσαν καλύτεροι,αλλά με το αν δεν μπορουμε να έχουμε αποτελεσματα και εικόνες)
Αυτό που θελω να πω είναι ότι υπάρχουν πολλοι δρόμοι και παντα να υπολογίζετε την ατομικότητα του καθενος,το να λέμε ένα πρόγραμμα από το νετ δεν είναι και 100 % safe ,γιατί τον αλλο δεν τον έχουμε δει σωματικα πως είναι ,τις ασσυμετρίες του,μπορεί καπου να θελει περισσότερη έμφαση,αλλά ούτε και να λέμε το πολύ κακό,ή το λίγο καλό,αυτα για μενα δεν ισχύουν...

kyriakos23
28-06-09, 01:58
3 σετ δεν ειναι πολλα.
εγω οταν πηγενα gym οταν ειμουνα μικρος(γυμνασιο)μολις αρχισα κ μου εβαλε 3 σετ στο προγραμα.
μια χαρα ειναι

KATERINI 144
28-06-09, 12:20
3 σετ για δικεφαλα δεν τα βλεπο για υπεραρκετα αλλα ειναι οκ νομιζο.
απλα μην κανεις πανω απο 3.αλλα και 2 σετ καλα ειναι.


3 σετ δεν ειναι πολλα.
εγω οταν πηγενα gym οταν ειμουνα μικρος(γυμνασιο)μολις αρχισα κ μου εβαλε 3 σετ στο προγραμα.
μια χαρα ειναι
τελικά πολλά η λίγα ειναι ρε κυριακο?!

kyriakos23
28-06-09, 19:14
για εμενα τα βλεπο οκ

Polyneikos
28-06-09, 21:54
Aν εχεις κανει εκεινη την μερα πλατη όπου οι δικεφαλοι έχουν μπει σε διαδικασια προκόπωσης ίσως 3 σετ είναι αρκετα....(Βεβαια μετα από δυνατη πλάτη δεν θα μπορείς να φορτωσεις τα maximum Κιλα σου στους δικεφαλους οπότε δεν μιλαμε για μεγιστο φορτίο και προσπαθεια σε αυτη την μυικη ομαδα)
Τωρα αν καποιος πηγαινει στο γυμναστηριο μονο για δικεφαλα,κανει 3 σετ,δηλαδη 5-7 λεπτα και φυγει,εφόσον έχει αποτελεσμα καλα κανει...Πρακτικο και οικονομικο..

narta
29-06-09, 10:08
+1



φυσικα και αλλάζει, αν κανει πχ μονο οριζόντιες πιέσεις για στήθος και δε κανεις ποτέ επικλινείς πάνω θα είναι ''άδειο'' δε συμφωνείς με αυτό?!

Εν μερει εχεις δικιο, αλλα πιστευω οτι ειναι διαφορετικιο πράγμα το στήθος απο το δικέφαλο. Τεσπα, λιγη σημασια εχει :p


μην κολας στο 20 ...
ας πουμε εσυ κανεις 3 και καποιος αλλος μπορει να κανει 9...
narta 10 χρονια ασχολησε ε?
ποσα κιλα εισαι?

10+ Αλλα ποτε bb. Ξεκίνησα απο στοίβο (σφυρα) και συνέχισα με βάρη απλα και μόνο επειδη μου άρεσαν. Κιλα 120 +/-3 αλλα με αρκετο λιπος.


9 σετ λειτουργικα για ενα ξεκουραστο δικεφαλο ειναι σκοτωμα?
Δεν νομιζω, ναι για ποδια χρειαζεσαι 30 σετ, γι αυτο πολλοι προχωρημενοι σπανε τα ποδια σε 2 ημερες.

Οπως ειπα παραπανω αυτα προυποθετουν βαση και ορεξη για σοβαρη δουλεια.

Οι καμψεις δικεφαλων ειναι μονοαρθρικη ασκηση, για να ορισεις μια ασκηση μονοαρθροικη η πολυαρθροικη δεν λαμβανεις υποψη το κλεψιμο. Με τη δικια σου λογικη δεν υπαρχει μονοαρθροικη ασκηση γιατι λιγο η πολυ παντα κατι ξεφευγει.
Για ενα μεσο αθλούμενο, με μέσες υποχρεώσεις και μεση ικανότητα αποκατάστασης ναι τα θεωρώ πολλά. Αλλα αυτο ειναι προσωπική γνώμη, ετσι; Μην παρεξηγούμαστε κιολας.
Απλα η ανάπτυξη του καθενός βασίζεται οχι τόσο στο τί κάνει στο γυμναστήριο αλλα τι κάνει μετα, κκαι ενα μεγάλο κομματι απο αυτο ειναι η αποκάτάσταση των μυων. Οταν καποιος δίνει το 110% στο γυμναστήριο, δεν ΜΠΟΡΕΙ να γυμναστεί για πολυ ωρα.
Καάποιος είχε πει: Either you can train hard or long. You cant do both.


Να θεσω και εγω ένα ερωτημα ρε παιδια,γιατί τελικα η εξελιξη μας βοηθαει αλλά μερικες φορες μας τρεναρει και την αναπτυξη...Narta με το συμπαθειο,μπορεί να ξερεις τα διπλα από μενα ,δεν σε ξερω...
Έχουμε κολλήσει σε καποια στερεοτυπα ότι πχ. 3 ή 6 σετ αρκουν για τον δικέφαλο,12 για την πλατη κοκ....Με βαση ποιον γνωμονα και ποια κριτηρια;
Μην αναφερετε με τοση ευκολία τα φαρμακα γιατί δεν παιρνουν όλοι αλλα και αυτοι που χρησιμοποιουν μπορεί να έχουν την διπλη τρελλα από τους natural και να κανουν την διπλασια προπονηση όχι επειδη τα αασ τους κανουν να αντεχουν αλλά επειδη είναι πορωμενοι με τα σίδερα...
Επίσης οι old school bodybuilders (60's ,70's),οι οποιοι δεν είχαν ούτε την τεχνογνωσία που εχουμε πλεον εμεις αλλά ούτε και δείγματα γραφης,έκαναν 3 ωρες προπόνησης την ημερα ,οχι φυσικα με την διατροφη κ τα συμπληρωματα που εχουμε εμεις την δυνατοτητα να εχουμε, αλλά με την πόρωση κα ιτον πειραματισμό τους κα ιτη νσκληρη προπόνηση φτασαν να εχουν καταπληκτικα κορμια...Αυτοί καναν 30 σετ στα χερια και είχαν χερούκλες,δηλαδη απότύχαν;;(ναι,σιγουρα,αν ξεραν περισσότερες τεχνικες και με το ταλεντο που διέθεταν μπορεί να γινοντουσαν καλύτεροι,αλλά με το αν δεν μπορουμε να έχουμε αποτελεσματα και εικόνες)
Αυτό που θελω να πω είναι ότι υπάρχουν πολλοι δρόμοι και παντα να υπολογίζετε την ατομικότητα του καθενος,το να λέμε ένα πρόγραμμα από το νετ δεν είναι και 100 % safe ,γιατί τον αλλο δεν τον έχουμε δει σωματικα πως είναι ,τις ασσυμετρίες του,μπορεί καπου να θελει περισσότερη έμφαση,αλλά ούτε και να λέμε το πολύ κακό,ή το λίγο καλό,αυτα για μενα δεν ισχύουν...

Οχι πάντοτε ξεκινας με μια βαση και μετα διαφοροποιείς αναλογα με το τι αποτελέσματα εχει. Αν πχ καποιος ξεκινήσει και κανει core ασκήσεις και μπορεί να βάλει και auxiliary γιατι οχι; Αν η ικανότητα αποκατάστασης το επιτρέπει τοτε σαφώ και να αυξήσει το load, θα επιταχυνει την διαδικασία.

Απλα συχνα παρατηρείται το φαινόμενο, να παίρνει ο Χ αθλούμενος ενα κλασικο BB split program, να το κανει, να μην βλέπει αποτελέσματα μετα το αρχικο adaptation και μετα να πελαγωνει. Γνωμή μου ειναι και θα ειναι, να ξεκινα καποιος απο τα βασικα και μετα να χτίζει και να τροποποιει ανάλογα. Αν "αντεχεις" βαλε κιαλλα, αν εισαι εξαντλημένος κατέβασε ενταση. Απλα οταν ξεκινάς απο το minimum, συνήθως υπαρχει μονο ενας δρόμος- προς τα πανω, να προσθεσεις δλδ. Αν ξεκινήσεις στην μέση τί κάνεις;

Ισως να ακουγομαι περιέργος - και ετσι ειναι :p - απλα εχω εντελώς διαφορετικο background απο την πλειονότητα μιας και προσέχω περισσοτερο το CNS fatigue απο οτιδήποτε αλλο.

pharmacist
30-06-09, 16:33
Εν μερει εχεις δικιο, αλλα πιστευω οτι ειναι διαφορετικιο πράγμα το στήθος απο το δικέφαλο. Τεσπα, λιγη σημασια εχει :p



E, καλα, οχι και λιγη.
Απο την ετυμολογια της λεξης "bodybuilding", το κατα ποσο μπορεις να σχηματισεις ενα μυ διαφορετικα χρησιμοποιωντας διαφορετικες ασκησεις ειναι μαλλον ολα τα λεφτα!
Τωρα στη γυμναστικη απο την κωλοπιλαλα μας να βαλουμε μυες ειναι συνηθισμενες οι υπερβολες απο ολους.
Θα κανω πολλα σετ για να σιγουρευτω οτι θα αντιδρασει ο μυς και θα μεγαλωσει, πρεπει να κανω και πολλες ασκησεις για να χτυπησω και την τελευταια μυικη ινα μπας και χασω γραμμαριο ογκου, πρεπει να προπονουμαι και συχνα να μη ...χασω μυες απο την απροπονησια.
Στα 35 μου πλεον κανω γυμναστικη με βαρη 2-2,5 ωρες την εβδομαδα συνολικα, χτυπωντας ολες τις μυικες ομαδες οσο καλυτερα μπορω και εξοικονομωντας οσο πιο πολυ χρονο μπορω λογω υποχρεωσεων.
Εστω και ετσι ερχονται εβδομαδες που η 2η ωρα δε βγαινει ευκολα και νιωθω το σωμα μου κουρασμενο.
Κανεις δεν ειναι ιδιος με τον αλλο και δεν προπονουμαστε ολοι με την ιδια ενταση.
Στη φαση που ειμαι τωρα θα κανω μια ασκηση για δικεφαλους την εβδομαδα μονο.
Αλλα οταν τελειωσω αυτη τη μια και μοναδικη δε θα μπορω να σηκωσω το κυπελακι να πιω νερο.
Αυτο το πραγμα ειναι εγγυηση οτι θα "τρομαξει" το σωμα και θα "ταισει" το μυ ωστε την επομενη να ειναι δυνατοτερος και μεγαλυτερος.
Ενας Θεος ξερει ποσο θα ηθελα εκει να πιασω και τις μπαρες και τις στραβομπαρες και να συνεχισω το λυωσιμο των δικεφαλων αλλα δεν εχει νοημα και το ξερω.
Αλλος μπορει να λειτουργει διαφορετικα.
Αλλος επισης μπορει να παιρνει "βοηθηματα" και εκει υπαρχει τεραστια διαφορα.
Το τι δουλευει στον εναν και τι στον αλλον ολοι ξερουμε οτι εχει τεραστια αποσταση:bbbiceps:

psychedelic
11-09-09, 04:15
Παιδια σας ειναι ευκολο να μου πειτε ποσα σετ στο συνολο πρεπει να κανω σε καθε προπονηση???αναλογα με την καθε ομαδα βεβαια

το προγραμμα μου ειναι...

Δευτερα ΣΤΗΘΟΣ
Τριτη ΠΟΔΙΑ
Τεταρτη κενο
Πεμπτη ΧΕΡΙΑ
Παρασκευη ΟΜΟΙ
και Σαββατο ΠΛΑΤΗ!!!

ευχαριστω εκ των προτερων!!!!

KATERINI 144
11-09-09, 09:42
3-4 (καμιά φορα και 5 ασκήσεις, αναλογα τον μυ) με 3-4 σετ σε κάθε άσκηση (πάλι ανάλογα τον μυ).

psychedelic
14-11-09, 01:11
σε ευχαριστω πολυ