PDA

Επιστροφή στο Forum : Ερωτήσεις για καθημερινή αεροβική



ktsam
27-06-09, 07:32
Καλημέρα παιδιά,

Κάθε πρωί νηστικός κάνω αεροβική. Τη μια μέρα τρέξιμο την άλλη γρήγορο περπάτημα για 42-45 λεπτά. Ξεκουράζομαι μόνο τη Κυριακή. Βάρη 3 φορές τη βδομάδα το απόγευμα.
Επειδή είμαι σε δίαιτα λίγων υδατανθράκων ο ρυθμός μου έχει πέσει. Ακολουθούν 2 διαγράμματα, το πρώτο η σημερινή αεροβική (ροζ-118bpm μέσο) σε σχέση με αυτή που κάνω σε ισοθερμιδική διατροφή (μπλε-136 μέσο), ενώ το δεύτερο η σημερινή με HIIT που κάνω (δείχνει τα όριά μου).
Για το περπάτημα δε κρατάω στοιχεία αλλά είναι σαφώς ελαφρύτερο.

Οι ερωτήσεις μου είναι οι εξής:
Μήπως είναι υπερβολή η αεροβική 6 φορές τη βδομάδα?
Πρέπει να ανεβάσω ή να καταβάσω ένταση (προσαρμόζοντας ίσως τη συχνότητα)?

http://www.imageshack.gr/files/x2rphuh8574uai2g2nj1.jpg


http://www.imageshack.gr/files/zp4yxvl7zgu2sz1ue8hj.jpg

thegravijia
27-06-09, 12:59
λογικα εισαι στο τελος της διαιτας για να εχεις low card και 6 φορες καρδιο?
σωστα?

ktsam
27-06-09, 13:44
Υπλογίζω να τελειώσω τη δίαιτα αρχές Αυγούστου (θα αυξήσω λίγο carbs) και έχω 6 φορές τη βδομάδα cardio. Η δίαιτα είναι 60 γρ τη μέρα carbs με ένα carbup γεύμα ανα 3 ημέρες.

sctp
29-06-09, 12:56
H αεροβια δεν ειναι τοσο καταβολικη οσο νομιζεις(απο την μυικη πλευρα του πραγματος)ακομα και ερευνες υπαρχουν που λενε οτι με 45λεπτα-1ωρα αεροβια τη μερα βοηθα στην διατηρηση των μυων(εγινε σε ατομα που δεν εκανα βαρη),απλα κρατα τους σφυγμους 120-130 και δεν υπαρχει φοβος για απωλεια σημαντικης μυικης μαζας.Απο τη στιγμη που εισαι μονο στους 60γρ. υδατανθρακες και αφου κανεις και βαρη 3-4 φορες την εβδομαδα το HIIT απλα επιβραδυνει την αναρρωση σου και ισως προκαλεσει και μεγαλυτερη μυικη απωλεια.:welcome:

Stephany Thes
22-08-09, 22:33
H αεροβια δεν ειναι τοσο καταβολικη οσο νομιζεις(απο την μυικη πλευρα του πραγματος)ακομα και ερευνες υπαρχουν που λενε οτι με 45λεπτα-1ωρα αεροβια τη μερα βοηθα στην διατηρηση των μυων(εγινε σε ατομα που δεν εκανα βαρη),απλα κρατα τους σφυγμους 120-130 και δεν υπαρχει φοβος για απωλεια σημαντικης μυικης μαζας.Απο τη στιγμη που εισαι μονο στους 60γρ. υδατανθρακες και αφου κανεις και βαρη 3-4 φορες την εβδομαδα το HIIT απλα επιβραδυνει την αναρρωση σου και ισως προκαλεσει και μεγαλυτερη μυικη απωλεια.:welcome:
Μήπως είναι εύκολο να παραθέσεις την έρευνα,να διαβάσουμε το τι ακριβώς έγινε?

Μαρία
22-08-09, 22:43
Μήπως είναι εύκολο να παραθέσεις την έρευνα,να διαβάσουμε το τι ακριβώς έγινε?

Καρδιακή συχνότητα άσκησης ίση με το 70% της μέγιστης(140 παλμοί ανα λεπτό για νεαρούς ενήλικες)αντιστοιχεί σε άσκηση μέτριας έντασης η οποία είναι δυνατό να συνεχίζεται για μεγάλο χρονικό διάστημα με μικρή ή μηδαμινή καταπόνηση.Αυτο το επίπεδο προπόνησης αναφέρεται συχνά ως προπόνηση συζήτησης και είναι ικανής έντασης ώστε να επιφέρει αποτέλεσμα,όχι όμως τόσο εξουθενωτικό ώστε να σποτρέπει ένα άτομο να μιλά κατά την διάρκεια της άθλησης.

Ροη και κατανομή αίματος : Η αερόβια προπόνηση προκαλεί μεγάλη αύξηση της αιματικής ροής των ασκούμενων μυών η οποία αφείλεται : 1)στην βελτίωση της μέγιστης καρδιακής παροχής 2)στην ανακατανομή του αίματος από μη ενεργές περιοχές στις ενεργές και 3)στην αύξηση του δικτύου τριχοειδών αγγείων στο μυικό ιστο

Σύσταση του σώματος : Η συστηματική αερόβια προπόνηση προκαλεί μείωση του σωματικού λίπους και συχνα μια ελαφριά αύξηση της μυικής μάζας για παχύσαρκα ή ευτραφή άτομα.Όταν η άσκηση χρησιμοποιείται μόνη της ή σε συνδιασμό με δίαιτα το μεγαλύτερο μέρος της απώλειας βάρους συνίσταται σε λίπος,σε σύγκριση με την δίαιτα αφεαυτή.Αυτο πιθανώς οφείλεται στο γεγονός ότι η άσκηση έχει μια προφυλακτική επίδραση στη μυική μάζα του σώματος.

Βιβλιογραφία : Φυσιολογία της άσκησης (ΤΕΦΑΑ) Βασίλης Κλεισούρας