PDA

Επιστροφή στο Forum : Home Gym - Σοβαρή προπόνηση στο σπίτι !



Σελίδες : 1 2 [3] 4 5

ilias1313
18-10-13, 11:12
Ευχαριστω φιλε!Απο ορθοστατες στιβαρους ξερει κανεις? Ειδα καποιους στα xtreme που εκαναν περιπου 70ευρω αλλα δεν ανεβαινουν σε υψος αρκετα και κατι αλλοι που ανεβαιναν σε υψος εφταναν στα 200ευρω και πανω!Ξερει κανεις καποιους αξιοπιστους και σε μια ψιλολογικη τιμη?

geo_xt
21-10-13, 15:06
γεια χαρα στην παρεα!θελω να ξεκινησω γυμναστηκη!επηδη για γυμναστηριο δεν υπαρχει παρεα κ μονος μου το βαριεμε ειπα να κανω κατι στο σπιτι!θελω λοιπον να ρωτησω ατομα που το κατεχουν το θεμα τι να παρω εκτος απο πολυοργανο!αλοι μου λενε κωπηλατικη κ αλοι αλτηρες ενα παγκο λαστιχο κτλ..για κωπηλατικη εχω ακουσει πολυ καλα λογια ειναι η αληθεια κ πως γυμναζει ολο το σωμα αλλα δεν εχω κανει κ δεν ξερω..οι αλτηρες παλι οκ κανεις αρκετες ασκησεις αν εχεις κ ενα παγκο..βεβεα δεν θελω να δοσω κ μια περιουσια..αν μπορει καποιος κ εχει την καλοσυνη ας δοσει μια βοηθεια!ευχαριστω ! ! :welcome:

johny_8
06-11-13, 17:37
έχεις κανείς αγοράσει για σπίτι power rack απο ελλάδα;

Anonymous
09-11-13, 01:28
Επειδή μάζεψα μερικά λεφτά και βρήκα και χώρο θέλω να φτιάξω και εγώ κάτι στο σπίτι μου.
Μέχρι τώρα έχω:
1 ίσα μπράρα
2 αλτήρες
2χ20
2χ10
4χ5
4χ2.5
4χ1.25

Έχω περίπου στα 500 ευρώ τι θα ήταν καλό να πάρω?
Επίσης έχω γνώσεις-υλικά-εργαλεία για να φτιάξω και διάφορα πράγματα μόνος μου.

Ακούω τις προτάσεις σας :)

georgemoto
09-11-13, 01:55
Φτιάξε και ένα τέτοιο θα σου φανεί χρήσιμο ;)

http://youtu.be/vhnlAgVZzsk

http://youtu.be/pRIYGDliLfU


Sent from my iPad using Tapatalk (http://tapatalk.com/m?id=1)

Δημητρης 1924
09-11-13, 14:47
Αν εχεις χωρο φτιαξε μια κατασκευη,που να σε βολευει για να κανεις μονοζυγο και διζυγο, μπορεις να την φτιαξεις με πολυ λιγα χρηματα και να την προσαρμοσεις στα μετρα του χωρου σου.Καλες προπονησεις.

Δημητρης 1924
09-11-13, 16:10
Τωρα ειδα πως δεν εχεις παγκο.Λοιπων εδω εχεις δυο επιλογες,αν αγορασεις παγκο η φτιαξεις να δωσεις μεγαλη προσοχη στο ποσο στηβαρη ειναι η κατασκευη κυριος οταν γινεται επικληνης γιατι εκει που πιεζη η πλατη τον παγκο τρωει μεγαλη κοντρα και μπορει σε βαθος χρονου αναλογα και με την χρηση να μην αντεξει και να γινει επικινδυνος για τραυματισμο,οπωτε αν αγορασεις παρε κατι της προκοπεις δεν θα το μετανιωσεις.Ενα αλλο θεμα ειναι οι ορθοστατες,αν δεν ειναι ενσωματομενοι στον παγκο εχεις την δυνατοτητα να τους μεταφερεις για να παιζεις και αλλα σημεια π.χ ποδια,αλλα οταν παιζεις στηθος και εισαι μονος σου, αν θες να φορτωσεις κιλα εκει ισως εχεις θεμα οχι τοσο με το ξεκολλημα αλλα με την επαναφορα της μπαρας στους ορθοστατες γιατι αν τους χτυπησεις αθελα σου μετακινουνται,και εκει φιλε μου εχεις σοβαρο προβλημα για τραυματισμο,και εδω η κατασκευη πρεπει να ειναι αρκετα στηβαροι κατι ορθοστατες λεπτοκαμομενοι αλλα φθηνη μακρια,μην σκεφτεσαι οτι εχεις λιγα κιλα τωρα γιατι σε λιγο καιρο μπορει να μην σε φτανουν,παρα πολυ καλη επιλογη ειναι το power rack αλλα........οποτε η επιλογη ειναι δικη σου.

thanasoulas
14-11-13, 18:09
Και ο δικος μου εξοπλισμος...
74933
74932

Δημητρης 1924
14-11-13, 23:10
Ωραία παντεντα οι ορθοστάτες & το δεντράκι,έχεις γράψει πολλές ώρες στο YouTube.

Ανδρεας
14-11-13, 23:57
Τι ειναι καλυτερο;
Ολυμπιακη μπαρα, με δισκους,αλτηρες,παγκο ή
trx (λαστιχα) και μετα να ακολουθησουν τα υπολοιπα;

Δημητρης 1924
15-11-13, 02:29
Εγώ θα προτιμούσα την πρώτη επιλογή αν έχεις και τον απαραίτητο χώρο ,η ολυμπιακή μπάρα ειναι η 2 η 2,20 μέτρα και ζυγίζει μαζη με τα μανίκια 20 kg,όχι λιγότερο πχ.17-18kg.δικησου η επιλογή.

Ανδρεας
15-11-13, 14:53
Εγώ θα προτιμούσα την πρώτη επιλογή αν έχεις και τον απαραίτητο χώρο ,η ολυμπιακή μπάρα ειναι η 2 η 2,20 μέτρα και ζυγίζει μαζη με τα μανίκια 20 kg,όχι λιγότερο πχ.17-18kg.δικησου η επιλογή.

Μαλλον την 1η επιλογη θα προτιμησω ;)

Flex7
17-11-13, 00:37
Γεια σας, πρωτο μου ποστ στο φορουμ και είπα για αρχή να ανεβάσω τον πάγκο κοιλιακών που έχω φτιάξει. :)

Το κόστος μου πήγε περίπου στα 15€ με αγορασμένα υλικά από τα leyroy merlin(Ορθοστάτες γωνιά,σωλήνας, ροδάκια) και οτι βρήκα "πεταμένο" στην αποθήκη(παλιά σιδερώστρα :army2: , καλύμματα, μαξιλαράκια από έναν παλιό πάγκο, βιδες, κτλ...)

75081
75082
75083
75080
75079

just chris
19-11-13, 08:35
τι εκανε ο macgyver:thumbup:

sadistic
29-11-13, 12:26
Γεια σας παιδια!πλεον μετακομησα σε μονοκατοικεια με γκαραζ.θελω να το μετατρεψω σε gym διοτι οι ωρες τις δουλειας ειναι καμποσες και το ωραριο περιεργο.ετσι δεν εχω κουραγιο να γυριζω σπιτι και να ξαναβγαινω εξω.....
+οτι θελω να κανω γυμναστικη οποτε θελω χωρις περιορισμους και το συμαντικοτερο...με υσηχια:green:το gym θα το χρησιμοποιει και η συζυγος οποτε θα πρεπει να ειναι προσιτο και προς εκεινη.μετα απο λιγο ψαξιμο κατεληξα σε 2 μηχανηματα+οτι θα παρω και εναν διαδρομο.
http://www.trademe.co.nz/sports/exercise-equipment-weights/home-gyms-benches/auction-666995263.htm

http://www.trademe.co.nz/sports/exercise-equipment-weights/home-gyms-benches/auction-668774714.htm

η γνωμη σας ειναι κατι παραπανω απο ευπροσδεκτη.το δευτερο μηχανημα συνοδευετε διχως κιλα.

sadistic
01-12-13, 11:17
για να μην ανοιγω καινουργιο θεμα και επειδη εχει σχεση με το σπιτι ειπα να το ποσταρω εδω.θελω την σεβαστη σας γνωμη για τα 2 αυτα μηχανηματα.κατεληξα σε αυτα+ διαδρομο και κατι αλλα συμπληρωματικα,
http://www.trademe.co.nz/sports/exercise-equipment-weights/home-gyms-benches/auction-668774714.htm

http://www.trademe.co.nz/sports/exercise-equipment-weights/home-gyms-benches/auction-666995263.htm

sadistic
03-12-13, 12:16
κανεις ρε παιδια?μια γνωμη

makos13gr
03-12-13, 18:07
φιλε μου αν ηταν να διαλεξω ενα απο τα 2 θα επερνα το πρωτο με κλειστα τα ματια για πολλους λογους. ενας ειναι οτι εχει smith πουγια προπονηση στο σπιτι σου λυνει τα χεριαγια πολλες ασκησεις. ενας αλλος ειναι οτι παιρνει τα απλα κιλα και οχι τις φετες πραγμα που σημαινει οτι αγοραζεις extra κιλα οπου βρεις φτηνοτερα και ακομα και μεταχειρισμενα.
τωρα αν αξιζει να δωσεις τοσα χρηματα συν τα μεταφορικα τα οποια νομιζω θα ειναι αρκετα λογω ογκου και βαρους ειναι μια αλλη ιστορια.
ριξε μια ματια για κανα μταχειρ. υπαρχουν πολλα και φτηνα απο ανθρωπους που τα πηραν και δεν ειχαν ιδεα τι να το κανουν, απο αλλους που για λογους χωρου δεν μπορουν να το εχουν πλεον κτλ.

sadistic
04-12-13, 03:06
νασαι καλα ρε μακο για την απαντηση.και γω το πρωτο καλοβλεπα αλλα περισσοτερες γνωμες ειναι καλυτερες απο την μια δικια μου για το θεμα.τα μεταφορικα δεν ειναι θεμα διοτι δεν ειμαι ελλαδα και το μαγαζι ειναι 5 χλμ απο μενα.
παω σε μεγαλο γυμναστηριο αλλα η δουλεια και οι ωρες ειναι πολλες,ετσι αποφασισα να κανω το γκαραζ μου μινι gym γλυτωνοντας ταλαιπωρια.σ ευχαριστω και παλι...:welcome:

johny_8
04-12-13, 12:29
αφου μένεις εξωτερικό θα σου πρότεινα να αγοράσεις power rack.το σμιθ κ τα μηχανήματα στην αρχή ακούγονται καλά αλλά στην πορεία πιστεύω θα τα βαρεθεις.πάρε κ μια ολυμπιακή και καμια 100 κιλά για αρχή κβλέπεις, ίδια λεφτά θα σου βγουν

RAMBO
04-12-13, 12:34
Γεια σας, πρωτο μου ποστ στο φορουμ και είπα για αρχή να ανεβάσω τον πάγκο κοιλιακών που έχω φτιάξει. :)

Το κόστος μου πήγε περίπου στα 15€ με αγορασμένα υλικά από τα leyroy merlin(Ορθοστάτες γωνιά,σωλήνας, ροδάκια) και οτι βρήκα "πεταμένο" στην αποθήκη(παλιά σιδερώστρα :army2: , καλύμματα, μαξιλαράκια από έναν παλιό πάγκο, βιδες, κτλ...)

75081
75082
75083
75080
75079



Ωραια κατασκευη :clap:

Μου θυμισες χρονια πριν που δεν ειχα χρονο για προπονηση και μετετρεψα μια σιδερωστρα σε παγκο,απο την μια μερια την στερεωνα στο κρεββατι και απο την αλλη σε μια καρεκλα..επικες εποχες και αξεχαστες:clap:

Giorgos04
05-12-13, 10:55
Το δικο μου γυμναστηριακι..

Giorgos04
05-12-13, 10:57
συνεχεια..

leftis
16-01-14, 19:39
Έχω αγορασμένη εδώ και κάτι μήνες τη συγκεκριμένη κατασκευή για έλξεις, αλλά δεν έχω κάτσει να την βιδώσω ακόμα γιατί φοβάμαι για τους τοίχους. Το σπίτι είναι παλιό και φοβάμαι μην γκρεμιστεί όλος ο τοίχος και μέινω μακάκας :green: . Πέρα από αυτό, είδα και στις οδηγίες που έλεγε να μην χοροποηδάς πάνω του, και να κάνεις ελεγχόμενες επαναλήψεις και ψιλοφοβήθηκα. Λέτε να το ρισκάρω ή διατρέχω κάποιο κίνδυνο? Έχει κανείς παρόμοιο pullup bar εγκατεστημένο σε παλιό σπίτι?


http://ecx.images-amazon.com/images/I/71HD9NTe1nL._SL1500_.jpg

fazer
18-01-14, 00:32
βρηκα απο το αμαζον αυτη τη μηχανη σμιθ αλλα δυστυχως το καταστημα στην αγγλια δεν στελνει ελλαδα(προφανως λογω ογκου και βαρους)
επειδη ειναι σε προσιτη τιμη και με διαστασεις που βολευουν για το υπογειο home gym μου,μηπως το εχει βρει κανεις σε καποιο ελληνικο καταστημα?τιμη 285 λιρες αγγλιας μαζι με τον παγκο!
επισης σκεπτομαι σοβαρα και την κατασκευη του αν και πιστευω οτι θα μου ερθει στα ιδια λεφτα(χωρις τον παγκο βεβαια) + τον κοπο(βρες μαστορα να ασχοληθει κλπ)καμια απλη ιδεα κατασκευης?79537

Metalhead|T|
18-01-14, 00:41
ενα απλό σμιθ ειναι φίλε,που εχει και ασφάλειες-γατζους για να σταματας εσυ την μπαρα στο υψος που θες,(πχ αν εχεις πολλα κιλά στο στηθος αν σου κολλησει να μπορεσεις να σηκωθεις..)

πιστευω θα βρείς σιγουρα κατι απο ελλαδα

fazer
18-01-14, 01:06
το ποιο φτηνο που βρισκω απο ελλαδα ειναι το σμιθ της amila αλλα με τιμη 600ε.βεβαια ειναι αλλη κατασκευη ποιο στιβαρη,αλλα εγω θελω κατι απλο και προσιτο οικονομικα

john yagos
24-01-14, 21:22
Έχω αγορασμένη εδώ και κάτι μήνες τη συγκεκριμένη κατασκευή για έλξεις, αλλά δεν έχω κάτσει να την βιδώσω ακόμα γιατί φοβάμαι για τους τοίχους. Το σπίτι είναι παλιό και φοβάμαι μην γκρεμιστεί όλος ο τοίχος και μέινω μακάκας :green: . Πέρα από αυτό, είδα και στις οδηγίες που έλεγε να μην χοροποηδάς πάνω του, και να κάνεις ελεγχόμενες επαναλήψεις και ψιλοφοβήθηκα. Λέτε να το ρισκάρω ή διατρέχω κάποιο κίνδυνο? Έχει κανείς παρόμοιο pullup bar εγκατεστημένο σε παλιό σπίτι?


http://ecx.images-amazon.com/images/I/71HD9NTe1nL._SL1500_.jpg

Τα έχω πετύχει και εγώ αυτά τα μονόζυγα Αγαπητέ στην μακρα αναζήτησή μου για επιτύχιο μονόζυγο και δεν μου γέμισαν το μάτι λόγω τιμής όπως και άλλα στο εμπόριο για κάτι που με ανοξείδωτο σωλήνα απο το ΛΕΡΟΙ ΜΕΡΛΙΝ και δύο βασεις φαίνεται θεωρητικά πιο φθηνό. Πόσα να πάρει ο πούστης ο σιδεράς για την κόλληση!!!! Στο θέμα μας για να μην μακρυγορώ εάν κάνεις λίγο μεγαλύτερη την ακτίνα κύκλου στις δύο βάσεις και ανοίξεις και λίγες ακόμα τρύπες περιμετρικά με ούπα και σιδερόκολλα θα είναιι τζι τζι σε γερό τοίχο που έχει γερή δόση τσιμέντου ωστέ να αντέξει το βάρος . Εάν ο τοίχος ο τοίχος είναι λεπτός είναι ρίσκο αν όχι καταδικασμένη η απόπειρα.

Με εκτίμηση

gknaxos
28-02-14, 11:25
Καλημέρα σας παιδιά κ καλώς σας βρήκα επειδή είμαι καινουργιος κ γω στο site σας κ συγχαρητηρια για την δουλεια που κανετε πιστευω βοηθατε πολυ κοσμο!!βασικα θα ηθελα να ρωτησω αυτο κλουβι
επειδηη θελω νατο φτιαξω εγω κ σαυτο να προσθεσωω κ καποια αλλα πραγματα για περισσοτερες ασκησεις αλλα εχω φαει ενα σκαλωμα οι τρυπες με τι διαμετρο τις εχουν πανω στον κοιλοδοκο???
θα ημουν ευγνωμων οποιος γνωριζει οπως επισης κ τον mentzer ευχαριστω για την δουλεια που χει κανει στην αρχη με τις εικονες κ μου δωσε πολλες ιδεες!!!

Turbolifter
09-03-14, 02:18
Η διαμετρος των τρυπων για τα safety bars και τα παρελκομενα εξαρταται απο τις προσδοκιες, το πλατος του κοιλοδοκου και τις απαιτησεις σου.
Αν μιλαμε για κατω απο 200 κιλα, τοτε και μια ατσαλοβεργα Φ25(25 χιλιοστα διαμετρος) θα σε καλυψει. Αρα ανοιγεις 27-28 χιλιοστα τρυπα για να περναει χωρις ζορι. 30-40 ευρω εχει η 6μετρη. Το προβλημα με το απλο ατσαλι ειναι οτι εχει μικρα ορια πλαστικης παραμορφωσης και μετα απο λιγο καιρο θα σου κανει κοιλια.

Αν θελεις κατι πιο δυνατο, πας σε ανοξειδωτο τυπου 304 που ειναι πιο σκληρο απο το απλο ατσαλι και παρουσιαζει καλυτερες μηχανικες ιδιοτητες σε κρουστικα φορτια και ελαστικη παραμορφωση απο τους αλλους τυπους ανοξειδωτου.

Η βελτιστη λυση ειναι να παρεις 2 απλες μπαρες γυμναστικης (ξφιτ κτλ) φ28 160-180cm και να κοψεις τα πασα. Να κρατησεις μονο το μεσαιο τμημα της μπαρας δλδ που στην 160cm ειναι περιπου 1 μετρο. Οι τρυπες που θα ανοιξεις ειναι 30-32mm(καποιες μπορει να μη περασουν απο 30mm).
Οι περισσοτερες απο αυτες ειναι απο θερμικα επεξεργασμενο χαλυβα υψηλης περιεκτικοτητας σε ανθρακα που ειναι αρκετα σκληρος και εχει καλη ελαστικοτητα ωστε να σε προστατεψει και απο μια πτωση 350+ κιλων.

gknaxos
09-03-14, 20:39
Σ ευχαριστω για την συμβουλη σου δεν το χα σκεφτει αυτο μετο κοψιμο της μπαρας!!!!ξερεις μηπως στο εμποριο που μπορω να βρω πλακες σιδηρου σαν αυτες που χουνν τα γυμναστηρια στα μηχανηματα απο πισω γτ σενα τορναδορο πηγα δικο μου κιολας που χει χυτηριο μεσα κ μου πε 3,5 ευρο το κιλο κ μαντεμι,κ ειδικη τιμη για μενα αλλα κ παλι το ειδα πανακριβα ,γτ εξω το μαντεμι εχει 1,2 το κιλο,+200 ευρω το καλουπι με τις διασταΣΕΙς που θελω, κ δεν βρικω πουθενα!σκεφτηκα να τις εκανα απο αλουμινιο αλλα κ παλι εκει κοστιζουν οι 3 τρυπες που χρειαζετε!!τωρα βασικα εχω μπει στο τρυπακι να φγτιαξω φουρνακι να λιωσω εγω σιδερο κ νατο ριξω στο καλουπι εκτος κκ αν βρω κατι ετοιμο κ φθηνο στην αγορα!

Turbolifter
10-03-14, 02:16
Αν καταλαβα καλα και εννοεις τις πλακες για την τροχαλια, τοτε οχι.
Μη σκεφτεσαι τετοιες εξτρεμιστικες λυσεις. Ειναι χρονοβορο, κοστοβορο και αρκετα επικινδυνο.

Μπορεις να φτιαξεις ενα κλιβανακι τηξης παιρνοντας κανενα παλιο θερμοσιφωνα απο μαντρα, αλλα ο σιδηρος που θα χρειαστεις για να κανεις 100κλ πλακες ειναι καμια 20μετρα κοιλοδοκος 50χ50χ3mm!
Ασε που θα πρεπει να κανεις και μικρα καλουπια των 2 πλακων για να μη σου βουλωσει κανενα λουκι χυτευσης... Ειναι τρελη μανουρα φιλε.

Για μαντεμενιες πλακες μη το σκεφτεσαι καν. Η τελευταια κατω που θα δεχεται ολο το βαρος των αποπανω, εστιασμενο σε μια μικρη περονη, ενδεχεται να σπασει και να σπασει ντομινο και τις πανω.

Για να μην αγοραζεις εξτρα κιλα, προσανατολισου σε μια τετοια λυση για να χρησιμοποιεις τους δισκους που θα εχεις ηδη για την μπαρα . Στους οδηγους κυλισης μπορεις να βαλεις κανενα ρουλεμαν γραμμικης κινησης ή καποιον μπρουντζινο η πλαστικο τριβεα και γρασο. Ακομη και σιδερο με σιδερο να το αφησεις δεν πειραζει.

81574

81575


----

Οταν το σχεδιαζεις, εχε υποψιν σου οτι αν αφησεις να πεσουν 200κλ απο μισο μετρο υψος πανω στις μπαρες, θα δεχθουν σχεδον 1 τονο κρουστικο φορτιο(500κλ η καθε μια). Σε περιπτωση που κοψεις κανενα τενοντα και φυγεις κατω ανεξελεγκτα δλδ.

alexv13
10-04-14, 12:15
Καλημερα ... Ειμαι 18 χρονων 79 kg και 1.90 υψος...δεν ειμαι αγυμναστος απλως δεν εχω πολυ δουλεμενο σωμα σε σημειο που να φαινονται ολοι μυς μου σωστα... Εχω 2μιση μηνες που κανω γυμναστικη μονος μου στο σπιτι η οποια δεν εχει και μεγαλη ποικιλια...καταρχην βαρακια για δικεφαλο και τρικεφαλο.... Επισης κανω 5 σετ διαφορετικων ειδων καμψεων (x15) καθως και κοιλιακους 3 σετ ...καθε σετ εχει 40 επαναληψεις απο : αγκονες να φτανουν γονατα (τα ποδια σε ορθη γωνια) ,
μετα χιαστι αγκονας με γονατο και τελος κορμος και ποδια λιγο σηκωμενα και ενωμενα χερια να ακουμπαν δαπεδο εναλλαξ δεξια αριστερα.... Εχω δει καποια αποτελεσματα ηδη... Εμφαση προσπαθω να δωσω πρωτα στο στηθος και μετα στους κοιλιακους....χερια και ποδια εχω σε καλο επιπεδο για αυτο δεν τα πολυδουλευω ...




Απλως αναρωτιομουν αν εχετε καμια καλυτερη ιδεα καθως για 1μιση μηνα ακομα δεν μπορω να παω γυμναστηριο λογω ελλειψης ελευθερου χρονου αρα θα αρκεστω στο σπιτι.... Επισης δεν κανω διατροφη τρωω τα παντα εκτος απο πολλα λαχανικα... καθε συμβουλη θα ναι χρησιμη ..ευχαριστω !

georgedark
19-05-14, 20:00
ειμαι 17 χρονον 72κιλα υψος 1.72-173 εκανα γυμναστιριο 7 περιπου μηνες με προγραμμα... τωρα εδω και 1 μηνα σταματησα και γραφτηκα πυγμαχια.. επειδη το αλθημα ειναι φυλλ αεροβιο και θα αρχησω σε λιγο καιρο να χανω τα gains μου οπως χασει ηδη αρκετα (μαλον υγρα) σκευτομε να φτιαξω γυμναστιριο στο σπιτι.. και λεω να αρχισω με μπαρα (παγκο) εχω μπαρα και βαρη αλλα δεν εχω παγκο
τι λετε να κανω να φτιαξω 1 με ξυλα και σιδερα η να αγορασω καποιον φτηνο που να γινεται και επικλινης;;;

sobral
19-05-14, 21:54
ειμαι 17 χρονον 72κιλα υψος 1.72-173 εκανα γυμναστιριο 7 περιπου μηνες με προγραμμα... τωρα εδω και 1 μηνα σταματησα και γραφτηκα πυγμαχια.. επειδη το αλθημα ειναι φυλλ αεροβιο και θα αρχησω σε λιγο καιρο να χανω τα gains μου οπως χασει ηδη αρκετα (μαλον υγρα) σκευτομε να φτιαξω γυμναστιριο στο σπιτι.. και λεω να αρχισω με μπαρα (παγκο) εχω μπαρα και βαρη αλλα δεν εχω παγκο
τι λετε να κανω να φτιαξω 1 με ξυλα και σιδερα η να αγορασω καποιον φτηνο που να γινεται και επικλινης;;;

Καλησπέρα φίλε! Έχω έναν πάγκο με ορθοστάτες (ίσιος κ επικλινής) + εξάρτημα για εκγύμναση ποδιών, που τον πουλάω σε πολύ καλή τιμή θεωρώ. Αν ενδιαφέρεσαι πες μου. Ο πάγκος δεν έχει τίποτα είναι μια χαρά, απλά αλλάζω τον εξοπλισμό μου και τον δίνω.

billblackeye
25-05-14, 01:38
Για χαρα σε ολους!!

Ενδιαφερομαι αρχικα για κατι ολιγον δυσευρετο. Αλτηρες βιδωτους 36χιλ παχους αλλα μηκους πανω απο 40 εκατοστα! (ο λογος που τους θελω ειναι για να χωρανε πιο πολλα 5ακιλα για να μη χρειαστω να βρω 7.5κιλα ή να βαλω 10κιλα που ειναι πολυ αβολα!) Οποιος ξερει που μπορω να αγορασω(απο καταστημα, απο οπουδηποτε) ας με ενημερωσει! Θα του ειμαι υποχρεος!

Μπαρα βιδωτη 2.20

δισκους μεταχειρισμενους 7.5 κιλων και 20 κιλων

Alexander123
26-05-14, 18:51
ειμαι 17 χρονον 72κιλα υψος 1.72-173 εκανα γυμναστιριο 7 περιπου μηνες με προγραμμα... τωρα εδω και 1 μηνα σταματησα και γραφτηκα πυγμαχια.. επειδη το αλθημα ειναι φυλλ αεροβιο και θα αρχησω σε λιγο καιρο να χανω τα gains μου οπως χασει ηδη αρκετα (μαλον υγρα) σκευτομε να φτιαξω γυμναστιριο στο σπιτι.. και λεω να αρχισω με μπαρα (παγκο) εχω μπαρα και βαρη αλλα δεν εχω παγκο
τι λετε να κανω να φτιαξω 1 με ξυλα και σιδερα η να αγορασω καποιον φτηνο που να γινεται και επικλινης;;;

φιλε με μια μπαρα μπορεις να κανεις τα παντα ;);););););)

panos08
26-05-14, 19:46
Επειδη γυμναζομαι στο σπιτι πανω απο ενα χρονο με εξοπλισμο παγκο που κανεις και ποδια,στραβομπαρα,αλτηρες,στατικο ποδηλατο,μονοζυγο εχω να πω οτι ποτε στο σπιτι δεν θα μπορεσεις να εχεις την ανεση του γυμναστηριου.Βιδωνεις ξεβιδωνεις συνεχεια για να αλλαξεις κιλα και υπαρχουν πολλα απαραιτητα μηχανηματα που δεν μπορεις να τα εχεις στο σπιτι.Βασικα πραγματα γινονται αλλα ολοκληρομενη εκγυμναση μαλλον οχι.

alex13
29-05-14, 20:42
μια ερωτησουλα για γαμπες στο σπιτι σκεφτομαι αν βρεθω καπου που δεν εχει σκαλα αυτο εδω που το βρισκω Σκαλοπατι Γαμπας (calf block) ?

pipinos1976
09-06-14, 23:45
Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι λίγο αφελές. Αυτές τις ημέρες, επειδή δεν είχα πρόσβαση στο γυμναστήριο, πήγα στο σπίτι ενός φίλου που έχει ένα Kettler Classic και γυμναζόμουν εκεί. Το θέμα που προέκυψε είναι το εξής: σήμερα που δοκίμασα να κάνω τρικεφάλους, αλλά και όταν έκανα πλάτη, τα κιλά που σήκωνα ήταν απελπιστικά λίγα σε σχέση με αυτά που σηκώνω στο γυμναστήριο. Στην αρχή σκέφτηκα ότι ήταν οι διαφορετικές δυνάμεις λόγω τροχαλιών κτλ, αλλά σήμερα με τους τρικεφάλους κατάλαβα ότι το όργανο "κολλάει". Π.χ. αν έβαζα έστω και 10kg στις 10 επαναλήψεις υπήρχαν 2-3-4 επαναλήψεις που κολλούσε στη μέση ή που, ακόμη και στην κάθοδο, τα βάρη δεν προχωρούσαν κανονικά και φαινόταν σαν να σταματούν μόνα τους (είμαι σίγουρος πως αν έβαζα κάτι ελαφρύτερο - π.χ. 5kg - θα μπορούσαν να σταματήσουν τελείως στη μέση της καθόδου). Ρώτησα τον φίλο αν το έχει λιπάνει καθόλου, γιατί δεν εξηγείται να σταματάει έτσι, ακόμη και στην κάθοδο, και μου είπε όχι και δεν είχε ιδέα σχετικά με το θέμα.

Η ερώτηση είναι: το λιπαίνουμε στην κολώνα που ανεβοκατεβαίνουν τα βάρη; και αν ναι (μάλλον είναι προφανές ότι το λιπαίνουμε, τουλάχιστον για εμένα και την εμπειρία μου σήμερα) τι είδους λίπανση κάνουμε; τι έλαιο χρησιμοποιούμε; Δεν το έχω ψάξει καθόλου το θέμα και αύριο το πρωί είπαμε να πάω μόνος για προπόνηση, οπότε θα είναι ευκαιρία να κάνω τέτοια δουλειά, αν πρέπει να γίνει δηλαδή.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την απάντηση.

Χρήστος Τριανταφύλλου
09-06-14, 23:52
Πιθανον να εχει χαλασει καποιο ρουλεμαν ,χαλανε ευκολα αυτα απο την πιεση που δεχονται. Πλαστικα δεν ειναι;

pipinos1976
09-06-14, 23:59
Δεν το είδα καλά, αν είναι πλαστικά τα ρουλεμάν γιατί οι τροχαλίες είναι (από μέσα δεν ξέρω όμως τι έχουν), αλλά το μηχάνημα είναι καινούργιο (2 χρόνια πρέπει να το έχει) και δεν μπορώ να πω ότι γυμνάζεται τόσο συστηματικά (περίπου 2 φορές την εβδομάδα και αν). Από την άλλη, δοκίμασα και με το χέρι να τραβήξω το σχοινί από πίσω, τα κιλά ανέβηκαν (πράγμα που σημαίνει πως δεν είναι θέμα δύναμης) αλλά πάλι, χωρίς να μπαίνει στη μέση τροχαλία και ρουλεμάν, υπήρξε κόλλημα. Λέω να δοκιμάσω αύριο με πολύ λεπτό λάδι (μηχανής ή κανένα full συνθετικό για αυτοκίνητα) απλά να αλοίψω λίγο την κολώνα να δω αν θα συνεχίσει να κολλάει. Απλά, θα ήθελα να ήξερα ακριβώς τι λάδι βάζουν - αν βάζουν δηλαδή - για να το κάνω μία και καλή, χωρίς κίνδυνο να κάνω ζημιά στο μηχάνημα και με κυνηγάει μετά ο άνθρωπος.

Θα ρίξω και ένα τηλέφωνο στην εταιρεία αύριο, έστω και χωρίς να ξέρω αριθμούς σειράς κτλ, απλά να ρωτήσω αν τα λιπαίνουν ή αν πρέπει, όντως, να του πω να φωνάξει service (είδα ότι η Kettler δίνει 3 χρόνια) για αλλαγή κάποιας τροχαλίας.

Χρήστος Τριανταφύλλου
10-06-14, 00:14
Εμενα οταν μου κολαγε ηταν που τα ''φτυνανε'' τα πλαστικα ρουλεμαν ,κ παντα χαλαγανε τα δυο συγκεκριμενα που δεχοντουσαν την περισσοτερη πιεση.
Αφου τα αλαξα 2-3 φορες κ μετα παλυ ξαναχαλαγανε ,η λυση ηταν να βαλω στο μηχανημα δυο μεταλικα ενισχυμενα κ απο τοτε κανενα προβλημα.
Τωρα με την λιπανση δεν θα δεις διαφορα αν το προβλημα ειναι αλλου ,παρα μονο θα διευκολυνεις την κινηση του πυρου.

billblackeye
11-06-14, 12:02
Θέλω να φτιάξω ένα δεντράκι για τους δίσκους weight tree. Το ξέρω πως στην αρχή του θρεντ δείχνει κάποιες φωτογραφίες. Θα ήθελα να μου δώσει κάποιος κάτι λίγο πιο χειροπιαστό. Κατασκευή είτε με σίδερο είτε με ξύλο. Οτιδήποτε. Αλλά μάλλον Ξυλά θα πρέπει να αγοράσω. Ενώ σίδερα εχω κάποια.


Sent from my phone using Tapatalk

pipinos1976
11-06-14, 15:08
Εμενα οταν μου κολαγε ηταν που τα ''φτυνανε'' τα πλαστικα ρουλεμαν ,κ παντα χαλαγανε τα δυο συγκεκριμενα που δεχοντουσαν την περισσοτερη πιεση.
Αφου τα αλαξα 2-3 φορες κ μετα παλυ ξαναχαλαγανε ,η λυση ηταν να βαλω στο μηχανημα δυο μεταλικα ενισχυμενα κ απο τοτε κανενα προβλημα.
Τωρα με την λιπανση δεν θα δεις διαφορα αν το προβλημα ειναι αλλου ,παρα μονο θα διευκολυνεις την κινηση του πυρου.

Χτες τα κοίταξα πολύ καλά τα ρουλεμάν από τις τροχαλίες και χωρίς βάρος και με λίγο βάρος και με πολύ βάρος. Όλα δούλευαν κανονικά, αλλά, όντως, είναι πλαστικά και δεν τα βλέπω και για πολύ, αν τα δουλέψω όπως πρέπει. Ο φίλος, δεν ξέρω γιατί, βάζει πολύ λίγα κιλά, οπότε δε θα πιεστούν ποτέ, αλλά αν φορτώσεις το μηχάνημα σίγουρα σε βάθος χρόνου θα χαλάσουν. Τέλος πάντων, αφού δεν ήταν οι τροχαλίες το πρόβλημα έψαξα και βρήκα ένα λάδι αυτοκινήτου που είχε στο σπίτι και ίσα ίσα έβαλα λίγο σε ένα χαρτί για να περάσω την κολώνα. Η διαφορά ήταν χαώδης πριν και μετά. Χτες έκανα πλάτη. Σκέψου πριν το λάδωμα με 40kg μπορούσα να κρεμαστώ πάνω στο όργανο και να μην ανεβαίνει η μπάρα (και είμαι και 90kg). Μετά το λάδωμα, με λίγη προσοχή γιατί δεν τέτοια μηχανήματα δεν έχουν στήριξη στα γόνατα, οπότε δεν το ριψοκινδυνεύεις να κάνεις ζημιά, ανεβάζω μέχρι το όριο του μηχανήματος που είναι τα 70kg. Τώρα, μένει να δω τι λάδι πρέπει να βάλω γιατί το αυτοκινήτου που έβαλα ήταν αυτό που βρήκα μπροστά μου στο σπίτι και, αν και ήταν ψιλό (0W20), δεν ξέρω αν κάνει για το μηχάνημα ή αν χρειάζεται πιο ψιλό ή πιο χοντρό. Στα γυμναστήρια βάζουν γράσσο ή κάτι παρόμοιο, αλλά αυτό δεν ξέρω αν έχει τις ανοχές για τόσο χοντρό πράγμα. Βασικά, πριν λίγο που μίλησα με την εταιρεία, νόμιζαν ότι είναι λάθος τα συρματόσχοινα ή χάλασε ρουλεμάν. Δεν ήξεραν τι να μου πουν για το λάδι και μου είπαν απλά να βάλω κάτι ψίλο ή αν βάλω γράσσο να το καθαρίζω από καιρό σε καιρό για να μην πιάνει σκόνη (η ίδια η εταιρεία πουλάει λάδι για λίπανση, αλλά χωρίς να ξέρω τι ιξώδες κτλ έχει). Άρα, πάω σε κάτι σαν λάδι μηχανής ή παρόμοιο.

Αυτά ως ενημέρωση για να μην μένουν κενά. Μπορεί κάποιος να χρειαστεί να κάνει την ίδια δουλειά.

billblackeye
17-06-14, 22:26
Οι δικές μου ιδιοκατασκευές.
Στεπ για γαμπες. http://img.tapatalk.com/d/14/06/18/9y2ebepa.jpg

Suspension trainers http://img.tapatalk.com/d/14/06/18/guhuru9u.jpg

Σταυρου Κωπηλατικης βάση http://img.tapatalk.com/d/14/06/18/yresepa5.jpg

Βάση δίσκων http://img.tapatalk.com/d/14/06/18/8u9yvu5u.jpg


Sent from my phone using Tapatalk

fazer
19-06-14, 22:50
θα βγαλω φωτο και θα ανεβασω και τις δικες μου ιδιοκατασκευες(που τις ιδεες της πηρα απο αυτο το θρεντ);)

peri_ole13
29-07-14, 11:00
Καλησπέρα σας.

Ψάχνομαι για κάποια λύση γιατί τα γυμναστήρια μου είναι και μακριά από το σπίτι μου αλλά και αρκετά ακριβά και δεν ξέρω αν αξίζει να γραφτώ συνδρομή κλπ γιατί μου ζητάνε να κάνω συνδρομή για μήνες.
Από την άλλη όργανα γυμναστικής δεν πρόκειται να αγοράσω γιατί με ξέρω. Θα καταλήξουν να εκπληρώνουν το ρόλο της κρεμάστρας...

Από την άλλη, αυτό εδώ:
http://www.silabg.com/uf/product/12447_mypower.jpg

Είναι καλή λύση;
Μέχρι ένα 50άρικο;

Kostis20
03-10-14, 01:31
Γυμνάζομαι και εγώ στο σπίτι. Για να κάνεις προπόνηση στο σπίτι πρέπει να γνωρίζεις πολύ καλά τους μυς.

Θα έλεγα ότι το πιο χρήσιμο εργαλείο μου είναι το λάστιχο. Περνώντας το από διάφορα σημεία του σπιτιού, μπορώ να γυμνάσω τρικέφαλους, ώμους, στήθος, πλάτη, ακόμα και οπίσθιους μηριαίους. Πολύ απαραίτητο το λάστιχο (αρκεί να είναι ανθεκτικό).

billblackeye
29-12-14, 20:59
Πιστεύετε ειναι εφικτό να γίνουν αρσεις θανάτου στο σπίτι;
Με κανονικά κιλα οπως και στο γυμναστηριο!
Ειναι ασφαλές χωρίς ρακ;


Sent from my phone using Tapatalk

ArgoSixna
29-12-14, 23:33
ασφαλες? τι λες?

Αν εχεις πλακακια θα χρειαστεις επενδυση.

billblackeye
30-12-14, 01:50
ασφαλες? τι λες?

Αν εχεις πλακακια θα χρειαστεις επενδυση.

Επένδυση;; Δεν φαντάζομαι πως εννοείς ενα απλό ταταμι;;!!


Sent from my phone using Tapatalk

ArgoSixna
30-12-14, 01:53
Ναι ανω των 2εκ θα κανει δουλεια.

billblackeye
30-12-14, 01:54
Ναι ανω των 2εκ θα κανει δουλεια.

Ακομα και με πολλά κιλα;; Μου φαίνεται περίεργο!!
Εσυ νομίζω γυμνάζεται στο σπίτι;; Για επένδυση τι εχεις βάλει;
Εχεις κάποια φωτό;


Sent from my phone using Tapatalk

ArgoSixna
30-12-14, 03:48
Eγω εχω ενα φθηνο απο τα jumbo 0.6εκ αλλα εχω λαστιχενια κιλα οχι σιδερενια :green::green:

billblackeye
30-12-14, 09:39
Eγω εχω ενα φθηνο απο τα jumbo 0.6εκ αλλα εχω λαστιχενια κιλα οχι σιδερενια :green::green:

Καταλαβα!! Κι εγω απο τα τζάμπο θα παρω ! Εχει και πιο παχυ νομιΖω..! Αυτο θα παρω! Τα 2εκ ειναι πολυ ακριβά !! 15 -20 ευρω το τετραγωνικό!!!!!


Sent from my phone using Tapatalk

kerver0s
30-12-14, 23:01
89876

kerver0s
30-12-14, 23:03
89877

kerver0s
30-12-14, 23:10
89879

STEFANOS_88
30-12-14, 23:50
ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΠΑΙΔΙΑ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟΣ ΣΤΟ FORUM. ΘΕΛΩ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΑΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΑΥΞΗΣΗ ΜΥΙΚΗΣ ΜΑΖΑΣ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΚΑΙ ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ ΓΡΑΜΜΩΣΗ. ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ.

billblackeye
30-12-14, 23:55
89876

Φιλε απο που το πήρες ; Ελλάδα;; Μη μου πεις πως το φτιάξεις σε σιδερα;!!!


Sent from my phone using Tapatalk

kerver0s
31-12-14, 20:10
Φιλε απο που το πήρες ; Ελλάδα;; Μη μου πεις πως το φτιάξεις σε σιδερα;!!!


Sent from my phone using Tapatalk
εγω το εχω φτιαξει

kerver0s
31-12-14, 20:33
89890
Φιλε απο που το πήρες ; Ελλάδα;; Μη μου πεις πως το φτιάξεις σε σιδερα;!!!


Sent from my phone using Tapatalk

billblackeye
31-12-14, 20:42
89890

Ποοο!! Σε παραδέχομαι!
Πόσο σου κόστισε περίπου;
Πιστεύεις σε σιδερα φτιάχνεται ευκολα; Και πόσο πιστεύεις θα ζητησει για να το φτιαξει;
Θα το πάλευα κι εγω απλα δεν εχω τοςο εμπειρία με την ηλεκτροκωληση! Βέβαια μπορω να το φτιάξω και με γωνιές και βίδες ώστε να λύνεται κιόλας!! Απλα δεν ξερω αν θα ειναι τοςο στιβαρο!


Sent from my phone using Tapatalk

kerver0s
31-12-14, 21:16
Ποοο!! Σε παραδέχομαι!
Πόσο σου κόστισε περίπου;
Πιστεύεις σε σιδερα φτιάχνεται ευκολα; Και πόσο πιστεύεις θα ζητησει για να το φτιαξει;
Θα το πάλευα κι εγω απλα δεν εχω τοςο εμπειρία με την ηλεκτροκωληση! Βέβαια μπορω να το φτιάξω και με γωνιές και βίδες ώστε να λύνεται κιόλας!! Απλα δεν ξερω αν θα ειναι τοςο στιβαρο!


Sent from my phone using Tapatalk δεν ειναι ολο κολλητο αλλα κ με βιδες οποτε αν χρειαζεται να μεταφερετε κιολας εν το μεταξυ δεν ειναι μονο η ηλεκτροσυγκολληση αλλα μεγαλο ρολο παιζει κ το μετρημα σκοπευω να του βαλω κ κοπηλατικη μπαρα θα ανεβασω παλι φωτο εντος των ημερων .αυτο το εχω αντιγραψει απο το powertech το οποιο το εχουν πυργο μονοζυγο κ διζυγο στα 1100 ευρω τα υλικα μονο μου εχουν κοστισει 300 ευρω

billblackeye
01-01-15, 13:14
δεν ειναι ολο κολλητο αλλα κ με βιδες οποτε αν χρειαζεται να μεταφερετε κιολας εν το μεταξυ δεν ειναι μονο η ηλεκτροσυγκολληση αλλα μεγαλο ρολο παιζει κ το μετρημα σκοπευω να του βαλω κ κοπηλατικη μπαρα θα ανεβασω παλι φωτο εντος των ημερων .αυτο το εχω αντιγραψει απο το powertech το οποιο το εχουν πυργο μονοζυγο κ διζυγο στα 1100 ευρω τα υλικα μονο μου εχουν κοστισει 300 ευρω

Ε άρα λογικά κανένα 400 θα παει στο σιδερα!
Πολυ ωραίο το εχεις κάνει πάντως! Μπράβο! Το ζηλεύω!!


Sent from my phone using Tapatalk

kerver0s
01-01-15, 15:44
Ε άρα λογικά κανένα 400 θα παει στο σιδερα!
Πολυ ωραίο το εχεις κάνει πάντως! Μπράβο! Το ζηλεύω!!


Sent from my phone using Tapatalk δεν νομιζω οτι θα αναλαβει σιδερας να στο φτιαξει ιδιως με 400 ευρω με 800 ισως, χρειαζεται μερες εργασιας φαντασου οτι οι δοκοι του εχουν συνολικα 88 διαπερες τρυπες 1100 ευρω εχει το powerteck οποτε αν το φτιαξεις με 700 800 ευρω κερδιζεις 300 με 400 ευρω απο καποιο του εμποριου και οι δοκοι αυτοι εχουν 4 χιλ παχος το ελασμα τους ενω στα μηχανηματα του εμποριου βαζουν μονο με 2 χιλ παχος

Χρήστος Τριανταφύλλου
01-01-15, 18:56
ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΠΑΙΔΙΑ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟΣ ΣΤΟ FORUM. ΘΕΛΩ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΑΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΑΥΞΗΣΗ ΜΥΙΚΗΣ ΜΑΖΑΣ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΚΑΙ ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ ΓΡΑΜΜΩΣΗ. ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ.

Oπου κ να κανεις προπονηση σιγουρα θα εχεις ωφελη ,τωρα τι ποσοστο κ με τι ρυθμο θα τα εχεις εξαρταται απο 1002 λογους.
Εαν θελεις περασε απο το θεμα νεων μελων να συστηθεις ,κ παντα γραφουμε με μικρα.;)

Physique
03-01-15, 03:13
δεν νομιζω οτι θα αναλαβει σιδερας να στο φτιαξει ιδιως με 400 ευρω με 800 ισως, χρειαζεται μερες εργασιας φαντασου οτι οι δοκοι του εχουν συνολικα 88 διαπερες τρυπες 1100 ευρω εχει το powerteck οποτε αν το φτιαξεις με 700 800 ευρω κερδιζεις 300 με 400 ευρω απο καποιο του εμποριου και οι δοκοι αυτοι εχουν 4 χιλ παχος το ελασμα τους ενω στα μηχανηματα του εμποριου βαζουν μονο με 2 χιλ παχος
Φίλε μου έχεις κάνει άψογη δουλειά και φαίνεται λες και είναι εργοστασιακό . Μόλις είδα την τιμή έπαθα πλάκα όμως, μα καλά 300 ευρό για λίγα σιδερά έχουν και χρυσό μέσα ? Η αγόρασες και τα εργαλεία μαζί ? [emoji12] χωρίς παρεξήγηση δεν το λέω προσβλητικά απλός μου φαίνεται υπερβολικό το πόσο , ανέφερε πιο αναλυτικά τα έξοδα από περιέργεια και μόνο .

kerver0s
03-01-15, 21:06
Φίλε μου έχεις κάνει άψογη δουλειά και φαίνεται λες και είναι εργοστασιακό . Μόλις είδα την τιμή έπαθα πλάκα όμως, μα καλά 300 ευρό για λίγα σιδερά έχουν και χρυσό μέσα ? Η αγόρασες και τα εργαλεία μαζί ? [emoji12] χωρίς παρεξήγηση δεν το λέω προσβλητικά απλός μου φαίνεται υπερβολικό το πόσο , ανέφερε πιο αναλυτικά τα έξοδα από περιέργεια και μόνο .
220 ευρω κοστισαν οι δοκοι οι οποιοι ειναι 60αριδες + οι λαμες που χρειαστηκαν για τους ορθοστατες κ οι πυροι που εχει + οι σωληνες για μοζυγο διζυγο και οι βιδες που εχει τα υπολοιπα 80 ειναι χρωματα κ ηλεκτροδια που χρειαστηκε να κολληθει (τα ηλεκτροδια δεν ειναι κοινα για καγκελα αλλα βασικα οποτε σαφως ακριβοτερα κ πιο ισχυρο κολλημα) κ καποια λαστιχενια επενδυση που εχω στους δοκους.

ArgoSixna
04-01-15, 02:15
http://www.rogueeurope.eu/rogue-monster-bands-eu Ριξε μια ματια σε αυτα εδω. Ειναι must για καποιον που δεν εχει πολλα κιλα στο σπιτι. Εγω πηρα 3 ζευγαρια shorty bands.

Kerveros , το εχεις βιδωμενο στο πατωμα?

Εγω θα σου προτεινα να βαλεις και ξυλινο δαπεδο απο κατω και να το βιδωσεις , και μπροστα αν εχεις χωρο να φτιαξεις ολυμπιακη πλατφορμα. Ανοιξε τρυπες ανα 5 εκατοστα και βαλε 2 πυρακια των 20 εκατοστων . Θα ρυθμιζεις τους ιμαντες και θα γουσταρεις παρα πολυ προπονηση!

Σου ειναι ευκολο να ανεβασεις τα σχεδια που χρησιμοποιησες ?

kerver0s
04-01-15, 11:45
http://www.rogueeurope.eu/rogue-monster-bands-eu Ριξε μια ματια σε αυτα εδω. Ειναι must για καποιον που δεν εχει πολλα κιλα στο σπιτι. Εγω πηρα 3 ζευγαρια shorty bands.

Kerveros , το εχεις βιδωμενο στο πατωμα?

Εγω θα σου προτεινα να βαλεις και ξυλινο δαπεδο απο κατω και να το βιδωσεις , και μπροστα αν εχεις χωρο να φτιαξεις ολυμπιακη πλατφορμα. Ανοιξε τρυπες ανα 5 εκατοστα και βαλε 2 πυρακια των 20 εκατοστων . Θα ρυθμιζεις τους ιμαντες και θα γουσταρεις παρα πολυ προπονηση!

Σου ειναι ευκολο να ανεβασεις τα σχεδια που χρησιμοποιησες ?
Δεν εχω εκτυπωτη να σκαναρω τα σχεδια

billblackeye
11-02-15, 13:08
Ξέρει κανεις που να ψάξω για αυτα: 90656 90657
Ξερω πως τα χρησιμοποιούν στις οικοδομές σαν σκαλωσιά ενα πραμα.
Τα θελω για τα σκουωτ που κανω σπίτι γιατι δεν εχω ρακ, άμα κωλησω να τα αφήσω καπου!


Sent from my phone using Tapatalk

Ragnarok
16-02-15, 17:09
Καλησπερες στη παρεα και απο μενα!

Ας προσθεσω και εγω τα κατορθωματα μου στο νημα. Μαζι με ενα φιλαρακι φτιαξαμε ενα full cage γι' αυτον και με ο,τι σιδερικο περισσεψε και 4 squatstands που ειχα ξεχασμενα, εκανα και ενα απλοϊκο, ανοικτο και ρυθμιζομενο cage για μενα και τον αδερφο μου.

Οπως επισης και ενα ρυθμιζομενο παγκο για κατακλινη και επικληνη με στιβαρη κατασκευη για αρκετα κιλα, μηπως και αποφασισω να παρω κι εγω καποια στιγμη αυτες τις μαγικες "17α-κρεατινες" :).

Το κλουβι εχει κρεμαστους γαντζους για επιτοπιο squat γιατι μετα τα 200 κιλα δεν ειναι και ο,τι καλυτερο να περπατας προς τα πισω... Τα γαντζακια ειναι οκ για 320+ κιλα και εβαλα και μια φωτογραφια με 230κατι κιλα πανω.
Νομιζω οτι πιο σοβαρη προπονηση στο σπιτι απο αυτο δεν γινεται! :green:
:thumbup:

90749

90750

90751

billblackeye
16-02-15, 21:24
Καλησπερες στη παρεα και απο μενα!

Ας προσθεσω και εγω τα κατορθωματα μου στο νημα. Μαζι με ενα φιλαρακι φτιαξαμε ενα full cage γι' αυτον και με ο,τι σιδερικο περισσεψε και 4 squatstands που ειχα ξεχασμενα, εκανα και ενα απλοϊκο, ανοικτο και ρυθμιζομενο cage για μενα και τον αδερφο μου.

Οπως επισης και ενα ρυθμιζομενο παγκο για κατακλινη και επικληνη με στιβαρη κατασκευη για αρκετα κιλα, μηπως και αποφασισω να παρω κι εγω καποια στιγμη αυτες τις μαγικες "17α-κρεατινες" :).

Το κλουβι εχει κρεμαστους γαντζους για επιτοπιο squat γιατι μετα τα 200 κιλα δεν ειναι και ο,τι καλυτερο να περπατας προς τα πισω... Τα γαντζακια ειναι οκ για 320+ κιλα και εβαλα και μια φωτογραφια με 230κατι κιλα πανω.
Νομιζω οτι πιο σοβαρη προπονηση στο σπιτι απο αυτο δεν γινεται! :green:
:thumbup:

90749

90750

90751

Φιλε τι να πω! Τρομερά!
Πραγματικά πιο σοβαρή προπόνηση δεν γίνεται!
Το "σχέδιο" του ρακ ειναι δικό σας ή αντιγραψατε κάποιο εργοστασιακό;
Πόσο σας στοίχισε η κατασκευή;


Sent from my phone using Tapatalk

mitsospappas
17-02-15, 17:24
Μπραβο φιλε Ragnarok κανατε φοβερη δουλεια...Φαινεται πως κατεχεται την τεχνη του σιδηρου....Εγω παλι μενα φιλαρακι φτιαχνω ενα ξυλινο rack κ δν ξερω πως να φτιαξω τροχαλια....οποιαδηποτε ιδεα η σχεδιο εχεις καλοδεχουμενο....Αντε κ καλες πρπονησεις:clap::bowdown:

Ragnarok
17-02-15, 20:18
Να'στε καλα παιδια.



Το "σχέδιο" του ρακ ειναι δικό σας ή αντιγραψατε κάποιο εργοστασιακό;
Πόσο σας στοίχισε η κατασκευή;


Οχι δεν ειναι αντιγραφη, το φτιαξαμε απο την αρχη γυρω απο τις απαιτησεις μας. Δεν ειναι τιποτα δυσκολο...
Εκανα ενα σκαριφημα στο CAD για να δω χωροδιαταξιακα πως θα μας βολεψει και τα υπολοιπα ειναι κοψιμο, τρυπημα και κολληση ;) .
Αν θυμαμαι καλα, τα υλικα και τα αναλωσιμα ηταν 350-400 ευρω για το κλουβι. Για παγκο κρατησαμε εναν πολυπαγκο του εμποριου που κοστισε 250 ευρω αλλα οταν αφηνες 100 κιλα σε επικληνη εκανες τον σταυρο σου να αντεξει. Αφαιρεσαμε τα ψευτοσταντς του και τον εχουμε μονο για παγκο μεσα στο κλουβι.


Εγω παλι μενα φιλαρακι φτιαχνω ενα ξυλινο rack κ δν ξερω πως να φτιαξω τροχαλια....οποιαδηποτε ιδεα η σχεδιο εχεις καλοδεχουμενο....Αντε κ καλες πρπονησεις:clap::bowdown:

Κι εγω στην αρχη ειχα κανει ενα ξυλινο αλλα "επαιζε" αρκετα και μου βγηκε και πιο ακριβα απο σιδερα. Ειναι πανακριβο το ξυλο αλλα το θετικο ειναι οτι δεν χρειαζεσαι ακριβα εργαλεια για να φτιαξεις κατι.
Ολοκληρο κλουβι θα φτιαξεις;
Βαλε μια φωτογραφια τι εχεις κανει η καποιο σχεδιο και θα σκεφτω μια λυση. Εξαρταται βεβαια και τι εργαλεια διαθετεις για την κατασκευη. Στην χειροτερη τα αφηνεις να ανεβοκατεβενουν και ελευθερα τα κιλα. Ετσι τα ειχα εγω παλια...


Παραθετω και ενα προχειρο σχεδιο για οποιον θελει να φτιαξει κατι παρομοιο. Βολευει οσους εχουν υψος μεχρι 1.85μ.

90779

ενα πιο απλο
90780

ολες οι ενωσεις ειναι αυτης της μορφης
90781

Τα κιτρινα ειναι κοιλοδοκος 80x40x3mm και τα κοκκινα 60x40x3mm.

Ειναι αρκετα στιβαρη κατασκευη και το καλο ειναι οτι προσθετεις ο,τι σου κανει κεφι μετα. Επισης, μπορεις να παρκαρεις ανετα 400 κιλα πισω για να μη τα εχεις κατω χυμα. :thumbup:

Υλικα για το πρωτο :
2 εξαμετρους δοκους 80x40x3mm ~> 80 ευρω
2 εξαμετρους δοκους 60x40x3mm ~> 60 ευρω
1 εξαμετρη λαμα βεργα 40x(6mm ή 8mm) ~> 20 ευρω
1 εξαμερτη βεργα μασιφ 25mm ~> 25 ευρω
-----
+ μπογιες / βιδες(10mm η 12mm) / αναλωσιμα ~> 100 ευρω
= ~285ε

θελει περιπου 3 μεροκαματα σε σιδερα η μηχανουργειο με καλα μηχανηματα και μεδοδικοτητα, οποτε καμια
150-200 ευρω επιπλεον κοστος.


Το απλο κλουβι, λογικα βγαινει καπου στα 350-400ε συνολο σε καποιον που δεν δουλευει ακομη με μισθους εποχης που τρωγαμε τα λεφτα των ευρωπαιων. :)

Τα εμπορικα κλουβια ειναι ακριβα γιατι εχουν υλικα με αυστηρες τυποποιησεις, powder coating για μπογια και επιμεταλλωσεις στα σημεια επαφων και τριβης. Μονο το βαψιμο με τετοια μπογια κοστιζει 150-200 ευρω...
Αν κανεις ορισμενες παραχωρησεις στην ποιοτητα βαψιματος κτλ, κανεις την δουλεια σου αρκετα φτηνα. Αρκει να μη το αφησεις εξω στη βροχη... :green:

mitsospappas
25-02-15, 00:05
Αυτο το ξυλινο εφτιαξα με το φιλαρακι κ τωρα λεω να κανω παγκο αλλα μαλλον λεω για σιδερενιο...Με προβληματιζει λιγο πως θα φτιαξω τις κλισεις μα ειναι απο επικληνης σε κατακληνης...οποιος εχει σχεδια η ιδεες περιμενω...:)

fazer
25-02-15, 22:35
ωραιος!!! βαλε μονο σε παρακαλω μια μεγαλυτερη φωτο για να δουμε τις λεπτομερειες.
μπορω να φτιαξω ανετα ενα ξυλινο ρακ και θα μ ενδιεφερε

kazos_GR
28-02-15, 19:54
τι εργαλεία χρειάζονται για να ολοκληρωθεί ενα Rack ?

Roid Rage
14-03-15, 13:58
τι εργαλεία χρειάζονται για να ολοκληρωθεί ενα Rack ?

Ηλεκτροκολληση, τρυπανι επιτραπεζιο επαγγελματικο με ποτηροτρυπανο, τρυπανι, μεγαλο γαλλικο κλειδι και κατι αλλα ψιλα. Το πιο σημαντικο ειναι να ξερεις να κανεις τις κολλησεις. Οπως καταλαβαινεις δεν ειναι το πιο ευκολο πραγμα του κοσμου. Δεν το συστηνω αν δεν ειναι καποιος εξοικειωμενος με αυτα, οχι απλα δλδ "να πιανουν τα χερια του".

Φιλε Ragnar (Lothbrok?) το τερματισες το θεμα με το monolift, μπραβο. Θελω να κανω και εγω. Αλλα ρε φιλε εκανες τετοιο κλουβι και το εχεις με βιδωτη παλιομπαρα;
Μπορεις να ανεβασεις περισσοτερο λεπτομερες σχεδιο με τη μοντα για το μονολιφτ? οταν παιρνεις τα κιλα, αυτα φευγουν αυτοματα πισω?

kazos_GR
14-03-15, 15:15
Ηλεκτροκολληση

ειναι η ηλεκτροκολληση καλυτερη απο οξυγ. ?
και σαν υλικο καλυτερο ειναι το σιδερο ετσι?

Roid Rage
14-03-15, 15:26
Σιδερο οπωσδηποτε. Το ξυλο αν και αντεχει σε συνθλιψεις παραλληλα με τον αξονα του, δεν ειμαι και καλος με τους ορους (αν το πιεζεις απο τα ακρα του ας πουμε), θελει συντηρηση και δε θα αντεξει στο χρονο οπως το σιδερο. Το σιδερο θα εχει προβλημα αμα το αφησεις εξω στη βροχη, οπως ειπε ο φιλος παραπανω, αλλα δεν προκειται να συμβει..
Με τα της ηλεκτροκολλησης δεν ειμαι καλος, αν και προβληματιστηκα τελικα δεν ασχοληθηκα. Αυτο που ξερω ειναι οτι για αυτη τη δουλεια θελεις κατι με πολλα Αμπερ και οχι το απλο μηχανακι των 50-100€, οποτε θα δωσεις πολλα λεφτα (200+) και παλι πρεπει να μαθεις να κολλας γιατι παιζεται λιγο πολυ η ζωη σου.

billblackeye
15-03-15, 18:19
Μπορεί να γίνει ρακ χωρίς κολλήσεις; Μόνο με σιδερογωνιες;


Sent from my phone using Tapatalk

Roid Rage
15-03-15, 18:53
Αυτες εννοείς; Αντι για στρατζαριστο σιδερο;
Τι διαφορά θα εχει; Πιστεύω θα γινει πολυ ασταθες. Αλλα και να ανοιξεις τρυπες των 8-10mm σε 3mm σιδερο ειναι πολυ επικίνδυνο και δύσκολο..

billblackeye
15-03-15, 19:21
Αυτες εννοείς; Αντι για στρατζαριστο σιδερο;
Τι διαφορά θα εχει; Πιστεύω θα γινει πολυ ασταθες. Αλλα και να ανοιξεις τρυπες των 8-10mm σε 3mm σιδερο ειναι πολυ επικίνδυνο και δύσκολο..

Οχι οχι!
Εννοώ αντί για τις κολλήσεις στις γωνιές 91689
Να μην γίνει καθόλου κολληση! Να Μπει γωνία με βίδες που να κρατάει τις κιλοδοκους!


Sent from my phone using Tapatalk

kazos_GR
15-03-15, 20:08
και παλι φιλε πρεπει να κολλήσεις της λαμες για να βιδωσεις δεν γλιτωνεις το κόλλημα

ArgoSixna
15-03-15, 20:47
Λογικα θελεις να εχεις την δυνατοτητα να το μεταφερεις , οποτε αυτο εννοεις με τις "γωνιες"
Το στηνεις και το ξεστηνεις σχετικα ευκολα
91690

ArgoSixna
15-03-15, 20:48
τις λαμες , αν χρειαστεις τελικα θα στις κολλησει αυτος που θα αγορασεις τα σιδερα.

Roid Rage
15-03-15, 22:43
Θα πηγαινει μαλλον κουνια-μπελα..
Και παλι θα πρέπει να ανοιξεις πολλες τρυπες, κατι που επαναλαμβανω ειναι πολυ επικινδυνο, γιατί οι τρυπες θα ειναι μεγαλες και αν κολλήσει το τρυπανι σπαει χερια

ArgoSixna
15-03-15, 22:51
Eπειδη το δικο μου "ρακ" ειναι τετοιο , δεν κουνιεται καθολου εως 150 κιλα που του εχω φορτωσει.

billblackeye
15-03-15, 23:05
Λογικα θελεις να εχεις την δυνατοτητα να το μεταφερεις , οποτε αυτο εννοεις με τις "γωνιες"
Το στηνεις και το ξεστηνεις σχετικα ευκολα
91690

Ναι αυτο εννοώ!
Ετσι γλιτώνεις και την κολληση και το στηνεις ευκολα! ;)
Μάλλον ετσι θα το κανω! Αν δεν εχω τη δυνατότητα να το κολησω!
Βέβαια με την κολληση θα ειναι πολυ πιο γρήγορο αλλα χρειάζεσαι έναν έμπειρο μαζί να τις κάνει! Ενώ τις τρύπες τις κανεις και μόνος! Απλα θέλει καλο μέτρημα!
Το ιδανικό ειναι να έχεις Μαζί σου κάποιον που να εχει ξαναφτιάξει κατι παρόμοιο! Αλλα άντε βρες τον!! ;ρ


Sent from my phone using Tapatalk

ArgoSixna
15-03-15, 23:56
Ξαναλεω , απο εκει που θα πας να αγορασεις τα σιδερα μπορεις να τους πεις ποσες τρυπες θες και που και να τα παρεις ετοιμα και να το στησεις μονο.

Και ετοιμο να αγορασεις , 5-6 σιδερα ειναι και το στηνεις με τον ιδιο τροπο.

Roid Rage
16-03-15, 00:07
Δε νομίζω η μαντρα με τα σιδερα να κατσει να σου κανει τρυπες ανα 5 cm, δουλεια σιδερά και χωρις μεροκάματο. Δε νομιζω καν να μπορούν να το κανουν. Άλλο σιδερας, αλλο εμπόριο σιδηρου. Αυτό που θα κανουν ειναι το 6μετρο σιδερο να στο κοψουν 2.20, 2.20 και 1.60 πχ, δλδ να στο κανουν 3 κομμάτια.

ArgoSixna
16-03-15, 13:14
Τωρα προσεξα το nickname σου :green:

Τεσπα , δεν χρειαζεται να παιζουμε με τις λεξεις. Εφοσον θες να φτιαξεις σιδεροκατασκευη , θα πας σε σιδερα που κανει εμποριο σιδηρου αλλα ειναι και κατασκευαστης/σιδερας.

Εγω οσους ξερω , εχουνε μηχανηματα. Εκτος απο εναν που κανει εμποριο σιδηρου αλλα περισσοτερο σε στυλ "παλιατζη" .

Roid Rage
16-03-15, 14:26
:toast:
Ο,τι και να γινει παντως θελει μελετη, γιατι μετα θα ειναι αργα. Μπορει πχ ο σιδερας να σου προτεινει τρυπες ανα 10cm, για να γλιτωσει δουλεια, αλλα μετα μπορει να ειναι σχεδον αχρηστο αν δε σε βολευει ή να το κανεις 2m υψος θεωρωντας οτι χωρας, αλλα να μην υπολογιζεις τα χερια στην αναταση, οποτε θα ειναι αχρηστο για στρατιωτικες πιεσεις.. Και να επιμεινω στην επικινδυνοτητα, γιατι για να ανοιξεις μια τρυπα 10mm πρεπει πρωτα να την ανοιξεις 4mm, μετα 6, 8 και 10, ας πουμε 40 τρυπες σε καθε καθετο σιδερο x4 = 160 τετοιες τρυπες.

Mentzer
16-03-15, 17:12
Παιδια υπαρχουν και αλλα φορουμ , οποιος δεν εχει κατι εποικοδομητικό να πει ας μην ξανακανει ποστ :welcome:

billblackeye
16-03-15, 18:12
Παιδια υπαρχουν και αλλα φορουμ , οποιος δεν εχει κατι εποικοδομητικό να πει ας μην ξανακανει ποστ :welcome:

Δεν νομιζω πως ειπώθηκε κατι μη εποικοδομητικό! Εμενα προσωπικά ολα αυτα που λέμε με βοηθούν!
Το συγκεκριμένο θέμα εχει να κάνει με ιδιοκατασκευές και προπόνηση στο σπίτι! Ολα όσα λέμε ειναι εντός θέματος ;)


Sent from my phone using Tapatalk

ArgoSixna
16-03-15, 19:34
Κοιτα που θιχτηκε ο μεντζερ :unsure::unsure:

ΕDIT: ειχες να μπεις απο το 13' και μπηκες να γραψεις αυτο? :shock:

Roid Rage
16-03-15, 21:29
:shock: Δεν ειχα καταλαβει οτι ειναι ο topic starter, δε θα περιμενα να πει κατι που ειναι σχεδον τρολαρισμα.
Σηκωθηκαμε ολα τα φαντάσματα εδω.
Απ'οτι βλέπω ποσταρει μονο links και φωτογραφίες, οπότε θέλει να το διατηρησει απολυτως "καθαρο" (ασχετα αν υπάρχουν άπειρες σελιδες συζητησης).. Η διαφορά ειναι οτι τα λινκς και οι σκόρπιες φωτογραφίες δεν τα λενε ολα, αν δεν μεταφερεται η τεχνογνωσία και η εμπειρία απο την πραξη και αυτη ειναι υπερπολυτιμη. Για παράδειγμα, οσα links για Atlas stones και να ειδα, μονο ιδέες πηρα και ο τρόπος που τις εκανα απέχει παρα πολυ απο τα links και μονο αν μεταφερω αυτη την εμπειρία θα καταλαβει καποιος..

ntelis1
24-03-15, 16:36
Καλησπέρα στην παρέα είμαι 27 και 80 κιλα απέχω από την γυμναστική 5 χρονιά παλαιότερα εκανα προπόνηση με βάρη και πάλη που εκανα 1-2 φόρες την εβδομάδα.Πλέον σκέφτομαι να ασχοληθώ λίγο στο σπίτι ώστε να περνάω την ώρα μου και να είμαι λίγο σε φόρμα.Επειδή το budget είναι μικρο για πολλά όργανα και επειδή στο χωρίο μου δεν εχω μου γυμναστήριο και να πηγαίνω στο επόμενο θέλει κάθε μέρα 5-7 ευρω βενζίνη δεν μπορώ να το κάνω για οικονόμους λογούς.Σκέφτηκα να πάρω κάποιο σχοινακι,ένα λάστιχο και ένα μονόζυγο πορτ ας,υπάρχει κατι άλλο που να αξίζει κατά την γνώμη σας την αγορά.Επίσης θα προσπαθώ να κάνω και τρέξιμο στην φύση οσο ανοιγει ο καιρος.


Ευχαριστώ εκ των πρότερων

Χαράλαμπος
25-03-15, 17:36
Τα παρακάτω είναι αρκετά φθηνά και θα ήταν καλό να τα συμπεριλάβεις στην προπόνησή σου:

1. Ρόδα κοιλιακών (γυμνάζεις όλον τον κορμό και τα χέρια).

92020

2. Ιμάντες για προπόνηση με το βάρος του σώματος.

92021

3. Σούστα στήθους

92022

4. Ελατήριο στήθους

92023

είναι μερικά αξεσουάρ τα οποία μπορούν να σε βοηθήσουν να κάνεις μία πιο ολοκληρωμένη προπόνηση με πολύ χαμηλό μπάντζετ.

*Αρης
25-03-15, 23:16
Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι λίγο αφελές. Αυτές τις ημέρες, επειδή δεν είχα πρόσβαση στο γυμναστήριο, πήγα στο σπίτι ενός φίλου που έχει ένα Kettler Classic και γυμναζόμουν εκεί. Το θέμα που προέκυψε είναι το εξής: σήμερα που δοκίμασα να κάνω τρικεφάλους, αλλά και όταν έκανα πλάτη, τα κιλά που σήκωνα ήταν απελπιστικά λίγα σε σχέση με αυτά που σηκώνω στο γυμναστήριο. Στην αρχή σκέφτηκα ότι ήταν οι διαφορετικές δυνάμεις λόγω τροχαλιών κτλ, αλλά σήμερα με τους τρικεφάλους κατάλαβα ότι το όργανο "κολλάει". Π.χ. αν έβαζα έστω και 10kg στις 10 επαναλήψεις υπήρχαν 2-3-4 επαναλήψεις που κολλούσε στη μέση ή που, ακόμη και στην κάθοδο, τα βάρη δεν προχωρούσαν κανονικά και φαινόταν σαν να σταματούν μόνα τους (είμαι σίγουρος πως αν έβαζα κάτι ελαφρύτερο - π.χ. 5kg - θα μπορούσαν να σταματήσουν τελείως στη μέση της καθόδου). Ρώτησα τον φίλο αν το έχει λιπάνει καθόλου, γιατί δεν εξηγείται να σταματάει έτσι, ακόμη και στην κάθοδο, και μου είπε όχι και δεν είχε ιδέα σχετικά με το θέμα.

Η ερώτηση είναι: το λιπαίνουμε στην κολώνα που ανεβοκατεβαίνουν τα βάρη; και αν ναι (μάλλον είναι προφανές ότι το λιπαίνουμε, τουλάχιστον για εμένα και την εμπειρία μου σήμερα) τι είδους λίπανση κάνουμε; τι έλαιο χρησιμοποιούμε; Δεν το έχω ψάξει καθόλου το θέμα και αύριο το πρωί είπαμε να πάω μόνος για προπόνηση, οπότε θα είναι ευκαιρία να κάνω τέτοια δουλειά, αν πρέπει να γίνει δηλαδή.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την απάντηση.
WD-40

http://www.xrwmata.gr/product_images/uploaded_images/wd-40-2.jpg

ArgoSixna
25-03-15, 23:26
και το wd 40 πως ακριβως θα βοηθησει?

Γρασο θες . Οταν βαζεις 10 κιλα , βαζεις 5+5 ή μονο 10 απο την μια μερια? Γιατι αν βαζεις 10 απο την μια μερια και απο την αλλη δεν εχει βαρος ειναι ενας επιπλεον λογος που κολλαει.

*Αρης
26-03-15, 04:28
Argosixna όταν συναρμολόγησα το πολυόργανο η μπάρα κολλούσε απίστευτα κι από τις δυο μεριές, χρησιμοποίησα το wd-40 και βρήκα την υγειά μου.

Ας παρουσιάσω κι εγώ τον εξοπλισμό μου. Οι αλτήρες με τη βάση τους μου στοιχίσαν ακριβά αλλά με την αγορά τους έχασα τη Νο1 δικαιολογία που χρησιμοποιούσα μέχρι τότε για να μην κάνω γυμναστική στο σπίτι, δηλαδή το ότι βαριέμαι να βιδώνω και να ξεβιδώνω τους αλτήρες μετά από κάθε set.

Oι μεγαλύτεροι που έχω είναι 25κιλοι αλλά αν σε κάποια άσκηση (pull-over) χρειαστώ ακόμα μεγαλύτερο βάρος μπορώ να χρησιμοποιήσω τους βιδωτούς.

http://s1.postimg.org/kwe6ksvxb/IMG_0491.jpg

http://s10.postimg.org/qh5vkdj09/IMG_0492.jpg

http://s28.postimg.org/t7xtm2qhp/IMG_0493.jpg

http://s11.postimg.org/72u44j00j/IMG_0494.jpg

http://s1.postimg.org/dfiratajj/IMG_0495.jpg

http://s29.postimg.org/bv9hpobon/IMG_0496.jpg

http://s28.postimg.org/a1ttadorh/IMG_0497.jpg

http://s27.postimg.org/dl89f4wk3/IMG_0498.jpg

http://s22.postimg.org/am79srygh/IMG_0499.jpg

Ο υπολογιστής συνδέεται με την τηλεόραση κι όταν γυμνάζομαι παίζει μια playlist που έχω φτιάξει στο yt και η οποία περιέχει καμια 50αρια βίντεο bodybuilding και fitness motivation. Κι ΕΚΕΙ βρίσκεται όλη η πόρωση του να γυμνάζεσαι στο σπίτι.http://r14.imgfast.net/users/1417/26/70/48/smiles/3603390610.gif

Spyros_S
26-03-15, 11:43
Μπράβο, ωραία κατάσταση έχεις φτιάξει. Εγώ ακούω μόνο μουσικούλα.
Σε ότι αφορά στο motivation φαντάσου να κοντεύω να "σκάσω" για να βγάλω μία ακόμα επανάληψη και να έρχεται η κόρη μου (4 ετών) και να μου λέει "μπαμπά δεν είναι και τόσο δύσκολο αυτό που κάνεις". Εκεί να δεις πως βγαίνει :)

ArgoSixna
26-03-15, 12:53
Και εγω στο σπιτι κανω , μπραβο αρη εχεις φτιαξει ωραιο σκηνικο!

Το wd-40 θα ξεκολλησει κατι σκουριασμενο αλλα δεν νομιζω να το βοηθαει με την τριβη μετα ενω το γρασο θα το βοηθαει σε σιδερο με σιδερο ή πλαστικο με σιδερο αναλογως το πολυοργανο.

*Αρης
26-03-15, 19:17
Μπράβο, ωραία κατάσταση έχεις φτιάξει. Εγώ ακούω μόνο μουσικούλα.
Σε ότι αφορά στο motivation φαντάσου να κοντεύω να "σκάσω" για να βγάλω μία ακόμα επανάληψη και να έρχεται η κόρη μου (4 ετών) και να μου λέει "μπαμπά δεν είναι και τόσο δύσκολο αυτό που κάνεις". Εκεί να δεις πως βγαίνει :)
:lol:


Και εγω στο σπιτι κανω , μπραβο αρη εχεις φτιαξει ωραιο σκηνικο!

Το wd-40 θα ξεκολλησει κατι σκουριασμενο αλλα δεν νομιζω να το βοηθαει με την τριβη μετα ενω το γρασο θα το βοηθαει σε σιδερο με σιδερο ή πλαστικο με σιδερο αναλογως το πολυοργανο.
Ευχαριστώ Argosixna. Το wd-40 κάνει πολύ καλή δουλειά και σαν λιπαντικό, δεν ξέρω αν είναι η καλύτερη δυνατή επιλογή γενικά αλλά σίγουρα είναι η καλύτερη δυνατή επιλογή για εμένα, διότι αφενός μου έλυσε το πρόβλημα και αφετέρου αφού το πολυόργανο είναι στο δωμάτιο που κοιμάμαι δε θα μπορούσα να χρησιμοποιήσω γράσο λόγω οσμής.

spyros!
31-03-15, 00:18
Καλησπερα,

Εχει κανεις ασχοληθει να φτιαξει χειροποιητη μπαρα?Μου εχουν περασει σκεψεις απο το μυαλο,αλλα θα ηθελα και την γνωμη απο καποιον οποιος εχει ασχοληθει.:thumbup:

ArgoSixna
31-03-15, 00:29
Με 50 ευρω αγοραζεις μια 2.20 ολυμπιακη μπαρα , δεν αξιζε να φτιαξεις μονος σου.

Εδω αντεχουν οι ψευτικες απο bbclub 150+ κιλα

tvg5
31-03-15, 00:35
:lol:


Ευχαριστώ Argosixna. Το wd-40 κάνει πολύ καλή δουλειά και σαν λιπαντικό, δεν ξέρω αν είναι η καλύτερη δυνατή επιλογή γενικά αλλά σίγουρα είναι η καλύτερη δυνατή επιλογή για εμένα, διότι αφενός μου έλυσε το πρόβλημα και αφετέρου αφού το πολυόργανο είναι στο δωμάτιο που κοιμάμαι δε θα μπορούσα να χρησιμοποιήσω γράσο λόγω οσμής.

Για λιπανση σε πολυοργανα, τροχαλιες, συρματοσχοινα και κινουμενα μερη, το σπρευ σιλικονης ειναι το ιδανικοτερο.

spyros!
31-03-15, 00:38
Με 50 ευρω αγοραζεις μια 2.20 ολυμπιακη μπαρα , δεν αξιζε να φτιαξεις μονος σου.

Εδω αντεχουν οι ψευτικες απο bbclub 150+ κιλα

50 ευρω ολυμπιακη μπαρα και 2.20,καποιο λαθος κανεις.Ολυμπιακη μπαρα 2.20 εγω την εχω βρει 120 ευρω.Μηπως εννοεις τις απλες που κοστιζουν 30-40 ευρω?
Για αυτο ρωτησα αν εχει φτιαξει κανεις,δεν με ενδιαφερει απλη,αλλα ολυμπιακη.Να αναφερω οτι δεν την θελω για πανω απο 100 κιλα...

*Αρης
31-03-15, 11:56
Για λιπανση σε πολυοργανα, τροχαλιες, συρματοσχοινα και κινουμενα μερη, το σπρευ σιλικονης ειναι το ιδανικοτερο.
Ευχαριστώ για την πληροφορία lazarust, θα το δοκιμάσω.

ArgoSixna
31-03-15, 12:24
Εγω 120 πηρα την δικια μου και το μετανιωσα γιατι δεν ειναι ευθυγραμισμενη χωρις βεβαια αυτο να επηρεαζει στο ελαχιστο αλλα απο την εμπειρια μου το καταλαβαινω με τις μετρησεις και ενα απλο τεστ που εκανα.

Τοτε που εψαχνα ειχα βρει και με 45 ευρω 220 20κιλα και αυτην σου προτινω , αν εχεις ορεξη θα βρεις φθηνοτερες

παρε μια ιδεα (ειναι 20αρα , αντεχει εως 450 αλλα στην περιγραφη λεει 16κιλα..)..
http://plaza24.gr/220-cm-20-kg-mds-20.html?ref=bestprice.gr

ArgoSixna
31-03-15, 12:27
Να ξερεις , η μπαρα οσα και να φορτωσεις δεν θα λυγισει.. αλλα αν λυγισει τελος. Δεν ξαναγυρναει στην αρχικη της μορφη.. Στο λεω γιατι σε μια μπαρα φορτωσα 240 και απο τοτε ειναι κουλη :green::green:

Εκτος και αν πληρωσεις 400 για τετοια μπαρα που και 500 να φορτωσεις θα λυγισει απειρα αλλα θα επανελθει στην αρχικη της μορφη.

Roid Rage
31-03-15, 20:09
Καντε εκπτώσεις όπου θελετε, αλλα οχι στη μπαρα.
Τα 450 κιλα που λεει, μονο σαν κακο ανέκδοτο ακουγονται, πανω απο τα 100-120 κιλα δεν παει.
Homemade μπαρα ειναι μια έκφραση που δεν ειπώθηκε ποτέ στον κοσμο του αθλήματος. Ουτε κατα διάνοια δε γινεται.

Ορθα τα παρακατω.



Το wd-40 θα ξεκολλησει κατι σκουριασμενο αλλα δεν νομιζω να το βοηθαει με την τριβη μετα ενω το γρασο θα το βοηθαει σε σιδερο με σιδερο ή πλαστικο με σιδερο αναλογως το πολυοργανο.


Για λιπανση σε πολυοργανα, τροχαλιες, συρματοσχοινα και κινουμενα μερη, το σπρευ σιλικονης ειναι το ιδανικοτερο.

tvg5
03-04-15, 16:36
Ευχαριστώ για την πληροφορία lazarust, θα το δοκιμάσω.

:thumbup:

sadistic
04-07-15, 08:11
οντως!εχω μεγαλο πολυοργανο και χρησιμοποιω σπρευ σιλικονης.ειναι το ιδανικοτερο διχως να μαζευει σκονες με συνεπεια να κολαει.:thumbup:

giorgosgr
12-11-15, 19:22
Εγω 120 πηρα την δικια μου και το μετανιωσα γιατι δεν ειναι ευθυγραμισμενη χωρις βεβαια αυτο να επηρεαζει στο ελαχιστο αλλα απο την εμπειρια μου το καταλαβαινω με τις μετρησεις και ενα απλο τεστ που εκανα.

Τοτε που εψαχνα ειχα βρει και με 45 ευρω 220 20κιλα και αυτην σου προτινω , αν εχεις ορεξη θα βρεις φθηνοτερες

παρε μια ιδεα (ειναι 20αρα , αντεχει εως 450 αλλα στην περιγραφη λεει 16κιλα..)..
http://plaza24.gr/220-cm-20-kg-mds-20.html?ref=bestprice.gr

Καλη αυτη η μπαρα ομως για γυμναστηριο στο σπιτι θελεις και Φ50 βαρη χωρια τα Φ30 που μπαινουν στα βαρακια.

giorgosgr
12-11-15, 19:48
Τωρα ειδα οτι αυτη η μπαρα δεν εχει ρουλεμαν, ολυμπιακη μπαρα χωρις ρουλεμαν δε λεει καλυτερα η κανονικη. :(

Εχετε βρει κανα μαγαζι που πουλαει φθηνα βαρη και ειναι ή στελνει αθηνα? Εχω βρει το xanoumi.gr αλλα δεν εχει τα φθηνα βαρη σε στοκ.

giorgosgr
15-11-15, 01:28
Εγω λεω να φτιαξω αυτο ανακλινομενο απο ξυλο. :weights:

jaern99
25-12-15, 10:06
Γειά σας,

θέλω να ρωτήσω σχετικά με μια ιδιοκατασκευή μήπως κάποιος έχει κάνει κάτι παρόμοιο.

Εδώ και αρκετό καιρό γυμνάζομαι με ένα μονόζυγο τύπου iron gym στην πόρτα μαζί με κρίκους για βυθίσεις κτλ. Καθώς όμως κάνω έλξεις με επιπλέον βάρος το όλο σύστημα έχει αρχίσει να μη μου φαίνεται τόσο σταθερό και ασφαλές -- τόσο το μονόζυγο όσο και η κάσα λογικά έχουν όριο στο πόσο βάρος μπορούν να σηκώσουν. χώρια που πρέπει κάθε τόσο να στοκάρω την ένωση της κάσας με τον τοίχο...

Οπότε σκέφτομαι σε ένα διάδρομο 1,3μ που έχω να βάλω ψηλά ακριβώς κάτι από το ταβάνι μια σωλήνα για να κάνω με τους κρίκους τα πάντα, έλξεις-βυθίσεις κτλ. Ποιος είναι ο καλύτερος τρόπος για να γίνει αυτό; Έσκαψα λίγο με το δράπανο, και από τις δυο μεριές ο διαδρομος έχει μπετόν (δοκό και τοιχίο μπετόν), απλά η οικοδομή είναι αρκετά παλιά.

Ενας μάστορας φίλος του πατέρα μου που ρώτησα λέει να το κάνω 'φυτευτό', δλδ να ανοίξουμε τρύπες με ποτήρι εκατέρωθεν διαμπερώς και να στερεωθεί μια σωλήνα με εποξικά. Αλλού που ρώτησα μου είπανε πιο κλασικά με βάσεις και στριφώνια ή αγκύρια (εκείνα που τα βιδώνεις και ανοίγουν μέσα στο μπετόν).

Έχει κανείς εμπειρία με κάτι αντίστοιχο; ποιος είναι ο καλύτερος τρόπος για να στερεωθεί έτσι ώστε να είναι το σύστημα σταθερό και ασφαλές;

Greek Gladiator
25-12-15, 14:15
Γειά σας,

θέλω να ρωτήσω σχετικά με μια ιδιοκατασκευή μήπως κάποιος έχει κάνει κάτι παρόμοιο.

Εδώ και αρκετό καιρό γυμνάζομαι με ένα μονόζυγο τύπου iron gym στην πόρτα μαζί με κρίκους για βυθίσεις κτλ. Καθώς όμως κάνω έλξεις με επιπλέον βάρος το όλο σύστημα έχει αρχίσει να μη μου φαίνεται τόσο σταθερό και ασφαλές -- τόσο το μονόζυγο όσο και η κάσα λογικά έχουν όριο στο πόσο βάρος μπορούν να σηκώσουν. χώρια που πρέπει κάθε τόσο να στοκάρω την ένωση της κάσας με τον τοίχο...

Οπότε σκέφτομαι σε ένα διάδρομο 1,3μ που έχω να βάλω ψηλά ακριβώς κάτι από το ταβάνι μια σωλήνα για να κάνω με τους κρίκους τα πάντα, έλξεις-βυθίσεις κτλ. Ποιος είναι ο καλύτερος τρόπος για να γίνει αυτό; Έσκαψα λίγο με το δράπανο, και από τις δυο μεριές ο διαδρομος έχει μπετόν (δοκό και τοιχίο μπετόν), απλά η οικοδομή είναι αρκετά παλιά.

Ενας μάστορας φίλος του πατέρα μου που ρώτησα λέει να το κάνω 'φυτευτό', δλδ να ανοίξουμε τρύπες με ποτήρι εκατέρωθεν διαμπερώς και να στερεωθεί μια σωλήνα με εποξικά. Αλλού που ρώτησα μου είπανε πιο κλασικά με βάσεις και στριφώνια ή αγκύρια (εκείνα που τα βιδώνεις και ανοίγουν μέσα στο μπετόν).
Έχει κανείς εμπειρία με κάτι αντίστοιχο; ποιος είναι ο καλύτερος τρόπος για να στερεωθεί έτσι ώστε να είναι το σύστημα σταθερό και ασφαλές;

Γεια σου jaern99:welcome:
Δεν έχω κάποια εμπειρία όσον αφορά αυτά που γράφεις αλλά η γνώμη μου είναι να μην μπεις σε αυτή τη διαδικασία που αναφέρεις και να πάρεις καλύτερα ένα μονόζυγο τοίχου (αν έχεις κάπου χώρο να το τοποθετήσεις) σαν και αυτό εδώ:
http://www.bodybuilding.gr/forum/attachment.php?attachmentid=100734&stc=1

Χαράλαμπος
25-12-15, 15:55
^Δεν θα το πολυεμπιστεύομουν αυτό! Νομίζω πως η ιδέα να τοποθετήσει σε ένα διάδρομο ανάμεσα σε δύο τοίχους μία ιδιοκατακευή είναι καλύτερη. Τώρα είτε με τον ένα είτε με τον άλλο τρόπο θα είναι σταθερό εφ' όσον υπάρχει και η ανάλογη κόντρα από τους τοίχους.

jaern99
25-12-15, 19:49
Greek Gladiator, είδα αυτό που λινκαρες, ευχαριστώ. Όμως δε θα μπορώ να κάνω κάποιες ασκήσεις που χρειάζονται περισσότερο χώρο και από τις δυο μεριές, όπως το front lever ή το skin the cat.

Επιπλέον, χωρίς να είμαι ειδικός, αν στερεώσεις κάτι τοίχο-τοίχο, θα κάνει κόντρα και κάποιες δυνάμεις θα τις εξουδετερώνει, όπως λέει και ο Χαράλαμπος δηλαδή. Σκέφτομαι κάτι τέτοιο (http://i148.photobucket.com/albums/s2/Pwnz0rz911/guide/bar.jpg), όλο μεταλλικό και με καλύτερες/μεγαλύτερες βάσεις και βύσματα/βίδες, και ψηλά στο ταβάνι για να κρεμάσω τους κρίκους και να μην ενοχλεί

ευχαριστώ για τις απαντήσεις

grbarbell
25-03-16, 19:50
Επικλινης παγκος κατασκευασμενος από εμενα με αγωνιστικες διαστασεις βαρους ανω των 75 κιλων(παχος κοιλοδοκων 5mm).

grbarbell
25-03-16, 19:58
Εδώ φαινεται ο παγκος κατά τη διαρκεια της κατασκευης αλλα και τελειωμένος.Ειμαι από Θεσσαλονικη και εχω βαρεθεί να βλεπω να μας πουλανε κινεζουρες ζητωντας ένα καρο λεφτα.

grbarbell
25-03-16, 20:08
103904103904103903103903Half rack κατασκευασμενο από κοιλοδοκο 8χ8cm παχους 3mm με 2 ζευγη jhooks και spotting arms καθως και αποθηκη κιλων στο οπισθιο μερος.Στο κεντρο προσθεσα συστημα με τροχαλιες για εκγυμναση πλατης δικεφαλων τρικέφαλων.

grbarbell
25-03-16, 20:17
Jhooks,dip station,monolift attachment για οσους γνωριζουν.

grbarbell
25-03-16, 20:27
103908Ξατασκευασμενος από κοιλοδοκο 8χ8cm παχους 4mm με ρυθμιζόμενους ορθοστάτες ασφαλειες και πλατφορμα βοηθου.Η μπαρα στην φωτογραφια είναι επισης δικης μου κατασκευης.

grbarbell
25-03-16, 20:37
Κοιλοδοκος 8χ8cm 3mm παχος 103909

grbarbell
25-03-16, 21:36
Πιστευω πως για ολοκληρωμενη προπονηση στο σπιτι αρκουν ένα squat rack ενας παγκος μια ολυμπιακη μπαρα και κιλα.Ουτε πολυς χωρος απαιτείτε ουτε πολλα χρηματα δεδομενου πως αυτά που θα επενδυσει καποιος είναι για παντα.Τα περισσοτερα πολυμηχανηματα εχουν περιορισμενο ευρος κινησης,περιορισμένα κιλα είναι πανάκριβα και ποιανουν πολύ χωρο.Χρειαζομαστε λιγα πραγματα και καλα που να αντεχουν για παντα και να μην χρειαζονται αντικατασταση οποτε ανεβαίνουμε επιπεδο.Τοσα χρονια στην Ελλαδα μαζευουν το χρημα ξενες εταιριες πουλώντας προιοντα κοστολογημένα με βαση τη φιρμα αντι της ποιοτητας.Και καποιοι δικοι μας κατασκευαστες αντι να πρωτοτυπησουν και να καινοτομησουν προτιμησαν να αντιγραψουν τις μετριοτητες κυνηγώντας ισως το προσωρινο ευκολο κερδος.Ανθιζει τωρα στην Ελλαδα το crossfit.Μεγαλες εταιριες δουλευουν προοθωντας το σε εμας τους αδαεις.Σαν προβατα πηγαίνουμε στα διαφορα BOX περιμενωντας να εχουμε καλη εμφανιση αλλα προπαντων υγεια.Ποσοι θα τα παρατησουμε με καποιο μονιμο πονο να μας ακολουθει ειτε στη μεση ειτε στον ωμο ειτε στο γονατο?Ας μην τρωμε ότι μας πασαρει το marketing των ξενων κολλοσων.Ολοι ξερουμε λιγο πολυ τι χρειαζεται να κανει ενας ανθρωπος για να κτισει δυναμη ταχυτητα και πανω από όλα υγεια.BACK TO THE BASICS.

strong(er)
25-03-16, 22:20
+1000,αυτό ακριβώς.
Μπράβο για της κατασκευες που έχεις κάνει. ...ΜΆΣΤΟΡΑΣ :clap:

Χρήστος Τριανταφύλλου
25-03-16, 23:01
Στιβαρες κατασκευες φαινονται κ οχι ασχημες ,εαν κ στη κινηση λειτουργικοτητα (κυριως οι αρθρωτες) δουλευουν καλα, μπραβο σου!
Υπαρχουν μηχανηματα ''κυριλατα'' (καποια ,μερικα) που ειναι μετριοτατα ,οσο για τα φτηνα πολυμηχανηματα σαν αυτο που εχω στο υπογειο μου ,προσπαθεις να διαλεξεις το λιγοτερο κακο παντα σε συναρτηση με την τιμη του βεβαια.

ktm620
25-03-16, 23:37
103904103904103903103903Half rack κατασκευασμενο από κοιλοδοκο 8χ8cm παχους 3mm με 2 ζευγη jhooks και spotting arms καθως και αποθηκη κιλων στο οπισθιο μερος.Στο κεντρο προσθεσα συστημα με τροχαλιες για εκγυμναση πλατης δικεφαλων τρικέφαλων.

Συγχαρητήρια φίλε μου εξαιρετική δουλειά.
Αυτό στο πάτωμα του rack , osb λέγεται? Προσπαθούσα να εξηγήσω στο ξυλουργείο του leroy πώς αυτό ψάχνω αλλά δέν.....

Χαράλαμπος
25-03-16, 23:41
Top!!!:clap: Δεν έχω άλλα λόγια να πω...

Feth
25-03-16, 23:43
Τα ιδια λεω και εγώ σε φιλους που εχουν πεταξει χρηματα σε πολυοργανα, τους λέω αυτο ακριβως που έγραψες grbarbell, το μονο που χρειαζεσαι ειναι ενας πάγκος, ολυμπιακη μπάρα και βάρη και βγάζεις ένα σωρο ασκήσεις πολυαρθριτικές εισαι αρχοντας και θα σου κοστίσει και λιγοτερο απο το να αγοράζεις πολυοργανα στραβομπαρες και οτι άλλα ΄πανε και αγοράζουν.

grbarbell
26-03-16, 00:02
Στο leroy στη Θεσσαλονιλη το ονομαζουν μοριοσανιδα αν δεν κανω λαθος.Οι τροχαλιες δουλευουν αψογα.Ουτε τριβες οθτε τριξιματα ουτε τιποτα.Όλα είναι κατασκευασμένα με ακριβεια και ζυγιζμενα.Ο δε επικλινης δεν εχει τον παραμικρο τζογο και ουτε θα παρουσιασει ποτε καθως ο πυρος του <μεντεσε> είναι 22mm και οι κύλινδροι εχουν παχoς 4mm χωρις τζογο.Αδυνατον να <ξεχειλωσει>.

Χαράλαμπος
26-03-16, 00:17
Για τί κόστος μιλάμε;;;

grbarbell
26-03-16, 00:32
Ποιον ρωτας για ποιο συγκεκριμενα

sobral
26-03-16, 00:36
grbarbell μπράβο για την εκπληκτική δουλειά σου!!! Εγώ θέλω να σε ρωτήσω για το κόστος του πάγκου με τους ορθοστάτες της προηγούμενης σελίδας.

Χαράλαμπος
26-03-16, 00:42
Ποιον ρωτας για ποιο συγκεκριμενα

Γενικά για όλα αν θα ήθελες, να μας πεις πόσο σου κόστισε το κάθε ένα...

grbarbell
26-03-16, 01:09
Επειδή καποια τα πουλησα λογω αλλαγης κατοικιας και για εξοικονομηση χωρου θα σου πω πρωτα αυτά που εδωσα.Τον ισιο παγκο τον εδωσα 200 ευρω,τον μεγαλο παγκο τον εδωσα 800 ευρω με μιση καρδια.Ο επικλινης μου κοστισε αρκετα γιατι είναι πολύ βαρυς(5mm)περιπου 250 σε υλικα και για το rack περιπου 400 σε υλικα.Πρεπει να εχεις όμως υπ'οψιν ότι χρειαστηκε πολύ δουλεια και μελετη που κανενας σιδερας δεν θα ασχοληθεί παρα μονο αν είναι γνωστης του αντικειμενου.Για παράδειγμα δεν μπορεις να κανεις έναν ισιο παγκο ότι υψος,φαρδος,μηκος θελεις.Ότι άλλο θελεις μη διστασεις να ρωτήσεις.

grbarbell
26-03-16, 01:26
grbarbell μπράβο για την εκπληκτική δουλειά σου!!! Εγώ θέλω να σε ρωτήσω για το κόστος του πάγκου με τους ορθοστάτες της προηγούμενης σελίδας.

Αν εννοεις τον ολυμπιακο παγκο τον εδωσα λογω ελλειψης χωρου 800 ευρω.Μπορει να ακουγονται πολλα τα λεφτα πιστεψε όμως ότι τα αξιζει και με το παραπανω.Είναι ασηκωτη κατασκευη.Στην Αμερική ο ιδιος με 3mm παχος (4mm ο δικος μου)εχει 1500 δολλαρια.Όταν το ειχα δει ειχα παθει πλακα.Όταν όμως τον εφτιαξα και ειδα ποσο σιδερο μελετη και κοπο ηθελε τοτε καταλαβα υην αξια του.Μια μονο προπονηση πανω του και θα καταλάβεις.

Χαράλαμπος
26-03-16, 11:57
Αν εννοεις τον ολυμπιακο παγκο τον εδωσα λογω ελλειψης χωρου 800 ευρω.Μπορει να ακουγονται πολλα τα λεφτα πιστεψε όμως ότι τα αξιζει και με το παραπανω.Είναι ασηκωτη κατασκευη.Στην Αμερική ο ιδιος με 3mm παχος (4mm ο δικος μου)εχει 1500 δολλαρια.Όταν το ειχα δει ειχα παθει πλακα.Όταν όμως τον εφτιαξα και ειδα ποσο σιδερο μελετη και κοπο ηθελε τοτε καταλαβα υην αξια του.Μια μονο προπονηση πανω του και θα καταλάβεις.

Καλά, δεν το συζητάμε αυτό αν αναλογιστείς το είδος των κοιλοδοκών που χρησιμοποιούνται στα εμπορικά κομμάτια και την τιμή τους με τις κοιλοδοκούς που χρησιμοποίησες + οι εργατοώρες...

sobral
26-03-16, 12:13
Αν μπορείς ανέφερε και το πόσο ζυγίζουν οι κατασκευές (το αναφέρεις στον επικλινή) και αν θες βάλε κι άλλες φωτογραφίες να πορωθούμε:green: γιατί κάποιες συνημμένες φαίνονται μικρές.

grbarbell
27-03-16, 11:05
Ο ολυμπιακος παγκος πρεπει να ξεπερναει τα 150 κιλα.Μπορει να λεω και λιγα.Όταν τον πηγα για ηλεκτροστατικη οι ανθρωποι δεν πιστευαν ότι ηταν τοσο βαρυ.Το ξυλο στο pad είναι 20mm κονρα πλακε η δερματινη είναι anti slip(δεν γλυστραει) το σγουγγαρι είναι συμπιεμενο και δεν βρισκεται ευκολα στο εμποριο και οι βιδες είναι 16mm.Επειδη τα φτιαχνω με πολλη μερακι και μετα από πολύ ψαξιμο προσπαθω να εχουν τετοια ποιοτητα που ποτε να μη σκεφτω ότι αν κατι το ξαναεφτιαχνα θα το εκανα διαφορετικα.Αφου τα φτιαχνω για να αντεξουν τα παντα και για παντα δεν υπαρχει λογως να τσιγκουνευτω τα 50 η 100 ευρω.Καλυτερα να το φτιαξω λιγο πιο αργα αλλα να το κανω όπως πρεπει και όπως μου αρεσει χωρις εκπτωσεις.

grbarbell
27-03-16, 11:37
103952

grbarbell
27-03-16, 11:38
103953

grbarbell
27-03-16, 11:40
103954

grbarbell
27-03-16, 11:41
103955

grbarbell
27-03-16, 11:43
103956

grbarbell
27-03-16, 11:44
103957

grbarbell
27-03-16, 11:46
103958

grbarbell
27-03-16, 11:48
103959

grbarbell
27-03-16, 11:50
103960

grbarbell
27-03-16, 11:52
103961

grbarbell
27-03-16, 11:55
103962

grbarbell
27-03-16, 11:56
103963

grbarbell
27-03-16, 11:57
103964

grbarbell
27-03-16, 11:59
103965

grbarbell
27-03-16, 12:06
Στη τριτη φωτογραφια από το τελος φαινονται τα σιδερα στα οποια αποθηκεύονται τα κιλα.Τωρα αυτά δεν υπαρχουν.τα αντικατεστησα με άλλη κατασκευη με λαμες παχους 10mm και σωλήνες διαμετρου 45mm και παχους 6mm.Καθε σωληνα σηκωνει 5 20κιλα.Δε σπαει δε χαλαει που λενε.

orck
27-03-16, 13:28
Εντυπωσιακες ολες οι κατασκευες εδω. Συγχαρητηρια και για τις κατασκευαστικες ικανοτητες και για την ικανοτητα να κανετε γυμναστικη μονοι σας στο σπιτι.
Ενα προβλημα που εχω σε ολους τους παγκους ειναι οτι το καθισμα ειναι σε ενα σταθερο σημειο, για να κατσεις χαλαρα ειναι μια χαρα. Οταν ζοριζομαι εχω μια ταση να κυρτωνω την σπονδυλικη στυλη μπροστα. Αυτο δεν θα συνεβαινε εαν ο παγκος ηταν πιο χαμηλα η εαν ειχα να ακουμπησω τα ποδια πιο ψηλα απο το εδαφος. Μονο σε εμενα συμβαινει αυτο;
Εαν εφτιαχνα δικα μου μηχανηματα σιγουρα θα τα εφτιαχνα πιο κοντα, σαν χαμηλο σκαμπο.

grbarbell
27-03-16, 16:37
Φιλε orck υπαρχει κανονισμος συμφωνα με τον οποιο οριζεται πως το υψος του παγκου δεν πρεπει να ξεπερναει τα 45cm.Ολοι οι αγωνιστικοι παγκοι εχουν υψος μεχρι 45cm.Αν όταν ξαπλώνεις στο παγκο τοποθετησε με τροπο που τα γονατα να είναι πιο χαμηλα από τη μεση τοτε δεν θα ξεκολαει ο κωλος από τον παγκο.Εχε υπ'οψιν πως στους αγωνες αν ο κωλος ξεκολησει από τον παγκο είναι ακυρη η προσπαθεια.Οι πιεσεις παγκου είναι ασκηση για ολο το σωμα και όχι μονο για το στηθος.Θα πρεπει να βρεις την τεχνικη που απαιτείτε ώστε ολο το σωμα είναι σφιχτο πανω στον παγκο και να πιεσεις σωστα τα κιλα.

grbarbell
02-04-16, 14:46
Υπαρχει καποιος που εχει στησει το δικο του γυμναστηριο με δικες του κατασκευες να παρουσιασει?Θα ειχε ενδιαφερον να δουμε καποια κατασκευη,καποια πατεντα ότι εχει κανεις?

Χρήστος Τριανταφύλλου
02-04-16, 17:09
Δυσκολα θα βρεθει σημερα να κανει κανεις ιδιοκατασκευη με την ποιοτητα κ τη στιβαροτητα των δικων σου Barbell.
Δεν ξερω εαν βοηθαει αυτη η φωτο ,αλλα οτι μηχανημα φαινεται (δεκαετια του 80)ειναι ιδιοκατασκευη απο τον ιδιο που τα εφτιαξε κ τα εβαλε στο γυμναστηριο του. (Γεια σου Μητσαρα:welcome: να εισαι καλα οπου βρισκεσαι;)
)
*Σορρυ για τον εκτος θεματος παρεισακτο:green: της φωτο ,αλλα δεν εχω καμια με μονα τους;)
104051

grbarbell
02-04-16, 17:51
Ενδιαφερουσα χρωματικη επιλογή.Εφτιαξα ένα power rack για ένα φιλο σε αυτό το χρωμα και το αποτέλεσμα αν και καπως φανταχτερο σε φτιαχνει για προπονηση.Δυστυχως δεν το εβγαλα καποια φωτογραφια.Είναι ιδιο χρωμα με τον ισιο παγκο που εχω σε καποια φωτογραφια.

ArgoSixna
03-04-16, 21:24
Xρηστο εισαι σιγουρος οτι τα εφτιαξε αυτος για το γυμναστηριο του? κυκλοφορησε σε μαζικη παραγωγη επειτα η σειρα?

Ειμαι σιγουρος οτι εχω δει τα ιδια σχηματα/μηχανηματα καπου

Χρήστος Τριανταφύλλου
03-04-16, 22:20
Το ειχε πει κ ο Ηλιας οταν τα ειχε δει κ ειπε οτι του θυμιζουν του <ΠΑΓΚΟΥ>. Παντως ναι ,ειχε νοικιασει εναν μικρο χωρο εξωπλισμενο με τα καταλληλα εργαλεια κ τον ειχα δει ο ιδιος που τα εφτιαχνε. Παντως τωρα που το λες ,δεν βαζω κ το χερι μου στη φωτια οτι ολα ηταν δικα του.
Μηπως εφτιαχνε μονο τα λιγοτερα συνθετα οπως πχ παγκους ,διζυγα; Δεν ειμαι σιγουρος...εχουν περασει κ πολλα χρονια απο τοτε.

*Αλλα τωρα που το ξανασκεφτηκα ,σαν να μου ειχε πει οτι απο καπου ειχε ''ξεσηκωσει'' τα σχεδια

mitsospappas
05-04-16, 17:24
Ενδιαφερουσα χρωματικη επιλογή.Εφτιαξα ένα power rack για ένα φιλο σε αυτό το χρωμα και το αποτέλεσμα αν και καπως φανταχτερο σε φτιαχνει για προπονηση.Δυστυχως δεν το εβγαλα καποια φωτογραφια.Είναι ιδιο χρωμα με τον ισιο παγκο που εχω σε καποια φωτογραφια.
Συγχαρητηρια κ απο μενα φιλε grbarbell.Φαινεται πως εκτος απο καλος σιδερας εισαι κ πολυ μερακλης κ γνωστης του αθληματος.Πιστευω πως επειδη εδω μεσα ειμαστε πολλοι που για διαφορους λογους επιλεγουμε την προπονηση με βαρη απο το σπιτι ,θα βρεις αρκετους πελατες αν κ προσωπικα πιστευω πως οι κατασκευες σου αξιζουν να πωληθουν κ σε επαγγελματιες.Αν δεν ειχα κανει ενα ξυλινο RACK σιγουρα θα ηθελα ενα απο τα χερια σου.Παρεπιπτοντως ο επικληνης παγκος ποσο θα μπορουσε να πουληθει?;):thumbup:

grbarbell
05-04-16, 22:15
Ευχαριστω για τα καλα σου λογια.Χωρις να θελω να περιαυτολογήσω πρεπει να σου πω ότι για να φτιαξω το παραμικρο πρεπει να είμαι σιγουρος ότι θα είναι αθανατο και ικανο να αντεξει τα παντα.Δεν υπαρχει οριο στα κιλα.Όταν βλεπω αθλητες που κανουν squat με 350 κιλα ,παγκο με 300 κιλα κοιταω που βασιζονται να αφησουν αυτά τα κιλα και θελω τα δικα μου να ξεπερνανε σε αντοχή ακομη και αυτων των κορυφαιων αμερικανικων κυριως εταιριων.Δεν ψαχνω για πελατες.Αν ηθελα να ασχοληθώ επαγγελματικα σιγουρα δεν θα ενοιωθα την ιδια ευχαριστηση που εχω τωρα που το κανω σαν χομπι.Ειμαι προθυμως όμως να φτιαξω οτιδήποτε μου ζητησει καποιος που εχει το ιδιο μερακι η και να συζητησω οποιαδήποτε κατασκευαστικη λεπτομερεια.Η γνωση που δεν μοιράζεται είναι χαμενη γνωση.Τωρα για τον επικλινή ανεφερα σε προηγουμενο post ότι τα υλικα του μαζι με βαφη(ηλεκτροστατικη φυσικα)και υλικα για το pad κοστισαν περιπου 250+ ευρω.Τωρα αν υπολογισεις και τις εργατοώρες που απαιτει αυτό το κτηνος για να κατασκευαστεί(όταν τελειωσα τον δικο μου για δεκα ημερες δεν εκανα τιποτα από προπονηση λογω κούρασης)πιστυω ότι ένα κοστος γυρω στα 500 ευρω είναι λογικοτατο.Σιγουρα οποιος ακουει αυτό το ποσο ισως ξαφνιάζεται.Αν όμως την ψαξει λιγο τη δουλεια θα δει πως είναι λιγα.Με αυτόν τον εξοπλισμο θα γυμνάζονται και τα εγγονια σου.

grbarbell
09-04-16, 13:13
Mini deadlift jack(μοχλος για αρσεις θανατου)104189

grbarbell
09-04-16, 13:16
Κατασκευη αλτηρα 26κιλα.30mm μπαρα μασιφ με 44 mm παχος περιστρεφόμενης λαβης και κολλητα ακρα.104190

grbarbell
09-04-16, 13:17
104191

grbarbell
09-04-16, 13:18
104192

grbarbell
09-04-16, 13:19
104193

grbarbell
09-04-16, 13:19
104194

grbarbell
09-04-16, 13:20
104195

grbarbell
09-04-16, 13:21
104196

grbarbell
09-04-16, 13:32
Το πιο δυσκολο μερος της κατασκευης ηταν να καθαρισω και να τριψω τα κιλα ώστε να βαφουν καλα.Την λαβη την αφησα επίτηδες αβαφη για καλυτερη αισθηση.Τα 44mm παχους της λαβης καθιστουν προκληση τη συγκρατηση του αλτηρα και δυναμωνει πολύ ο πηχης και ο καρπος.

thegravijia
29-12-16, 17:25
kαλησπερα σε ολους και καλες γιορτες.!
χριστουγενα που ειναι σκεφτομαι να κανω αυτο το δωρακι... στην γυναικα μου:P:P(θα χαρει πολυ μολισ το δει στο σπιτι:shock:)


εχει αγοραση κανεισ παρομοιο να μου πει εμπειρια - αν αξιζει τα λεφτα του κτλ

http://www.skroutz.gr/s/4301793/Pegasus-HG-8250.html

NASSER
29-12-16, 18:14
Πες πως το θέλεις και για σένα :)
Όλα καλά είναι ανάλογα με τις απαιτήσεις του καθένα. Για γυναίκα καλό είναι αλλά πολλές φορές όταν έχουμε τα εργαλεία στο σπίτι δεν τα χρισημοποιούμε. Θέλουμε να είμαστε σε χώρους με άλλους αθλούμενος.

ANWNYMOS14
18-06-17, 19:58
Καλησπέρα και πάλι.Καλή και η γυμναστική με τα μηχανήματα και τους αλτήρες,αλλά πιστεύω ότι ήρθε η ώρα να ασχοληθώ και με τα ελεύθερα βάρη(ενοοώ με μπάρα,για ΠΡΩΤΗ φορά).Όπως έχω ξανά αναφέρει και σε άλλο πόστ δεν πηγαίνω σε κάποιο γυμναστήριο και αγοράζω σιγά σιγά πράγματα φτιάχνοντας το δικό μου gym.Τώρα θα ήθελα τη γνώμη σας όσο αναφορά τα ελεύθερα βάρη.Έχω δει ότι υπάρχνουν δύο ειδών μπάρας απλή και ολυμπιακή,να φανταστώ ως αρχάριος σε αυτό το είδος θα ήταν καλύτερα η απλή.Επίσης είδα ότι υπάρχουν και δίαφορων μεγεθών,αυτό εξαρτάται από το ύψος;(Το δικό μου είναι γύρω στο 1.83-1.84).Επίσης θα ήταν καλύτερα να αγοράσω ένα πάγκο και ορθοστάτες ή κάτι σε half-rack?Τέλος,ποιες θα ήταν οι ιδανικές ασκήσεις για αρχή;(Θα τις ψάξω για να δω τη σωστή τεχνική μέσω youtube).Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

ANWNYMOS14
19-06-17, 16:26
:unsure:

RAMBO
19-06-17, 17:17
Καλησπερα,για αρχη θα σου ελεγα πως εκει που εχουν φτασει οι συνδρομες (60 και 80 ευρω) πηγαινε σε ενα γυμναστηριο να ησυχασεις και να κανεις κατι αλλο με αυτα τα λεφτα.Οσο για τις μπαρες η Ολυμπιακη ειναι ζυγισμενη και ακριβης ενω η απλη θα ελεγα μπαταρει λιγο,τουλαχιστον απ οσες εχω δοκιμασει και ειναι και πιο κατω σε κιλα.Μιας και εισαι σπιτι το half rack θα ειναι πιο χρησιμο μαζι με ενα απλο παγκο υποθετω,για το μηκος δεν γνωριζω κατι..

ANWNYMOS14
19-06-17, 23:18
Και εγώ θα προτιμούσα το γυμναστήριο μιας και έχεις "πλήρη" εξοπλισμό ,δυστυχώς όμως λόγω υγιείας δεν μπορώ να πάω.Στον πάγκο θα πρέπει να προσέξω κάτι συγκεκριμένα;Μιας και έχω δει να λένε οι περισσότεροι ότι αυτοί γύρω στα 100 είναι της πλάκας.

RAMBO
20-06-17, 03:36
Αν μιλας για τιμες δεν γνωριζω,ριξε μια ματια σε αγγελιες πριν πας σε μαγαζι,πελον μπορεις να βρεις τα παντα σε καλες τιμες..

Χαράλαμπος
20-06-17, 13:26
Δεν είναι όλοι οι πάγκοι στα 100 ευρώ της πλάκας. Απλά θέλει ψάξιμο. Γνωρίζω έναν πάγκο στα 115 ευρώ που κυκλοφορεί στην ελληνική αγορά και είναι στιβαροτατος. Αν θες σου τον στέλνω σε π.μ.

Τώρα half rack εννοείται είναι καλύτερο από απλούς ορθοστάτες όπως το power rack καλύτερο από το half rack. Παίρνεις ότι αντέχει η τσέπη σου.;)

ANWNYMOS14
20-06-17, 17:32
Δεν είναι όλοι οι πάγκοι στα 100 ευρώ της πλάκας. Απλά θέλει ψάξιμο. Γνωρίζω έναν πάγκο στα 115 ευρώ που κυκλοφορεί στην ελληνική αγορά και είναι στιβαροτατος. Αν θες σου τον στέλνω σε π.μ.

Τώρα half rack εννοείται είναι καλύτερο από απλούς ορθοστάτες όπως το power rack καλύτερο από το half rack. Παίρνεις ότι αντέχει η τσέπη σου.;)Άμα σου είναι εύκολο.

Ακριβώς,σκεφτόμουν να μην αγοράσω έτοιμο αλλά να ζητήσω από γνωστό μου να μου καταστευάσει κάτι αλλά το θέμα είναι να βρω σωστά σχέδια πρώτα.

ANWNYMOS14
20-06-17, 22:26
Αν κάποιος πουλάει κάποιον πάγκο για βάρη ή/και μπάρα με βάρη θα με ενδιέφερε.Ας στείλει ένα πμ.

ANWNYMOS14
22-06-17, 23:09
Επειδή κατέληξα στην κατασκευή power rack,που μπορώ να βρω σχέδια κατασκευής του;(Πόσο ύψος τα σίδερα κλπ).Παρότι έψαξα και στο forum και στο google δεν βρήκα κάτι ιδιαίτερο..1-2 ξένα και ήταν σε ιντσες.

Χαράλαμπος
22-06-17, 23:16
1 ιντσα ισούται με 2,54 εκατοστά. Υπάρχουν και μετατροπείς αυτόματοι αν το googleαρεις.

https://www.google.gr/search?q=convert+inch+to+cm&oq=convert+inch+to+cm&aqs=chrome..69i57j6j0.12201j0j4&client=tablet-android-lenovo&sourceid=chrome-mobile&ie=UTF-8

ANWNYMOS14
23-06-17, 17:01
Παρόλα αυτά τα σχέδια που βρήκα δεν είναι και τόσο καλά.

jim pantis
13-07-17, 11:02
κατα την γνωμη μου πιστευω πως το πρωτο μηχανημα που θα πρεπει καποιος να εχει ειναι ενα power rack γιατι μπορεις να κανεις παρα πολλες ασκησεις πχ squats,deadlifts...Αυτο ειναι ενα λινκ απο youtube πως να φτιαξεις μονος σου ενα τετοιο

https://www.youtube.com/watch?v=6dy5eyMDt3c&t=320s

fazer
16-07-17, 21:43
Απλη και ευκολη σχετικα κατασκευη αν εχεις τα εργαλεια φυσικα.
αν δεν ειχα μηχανημα σμιθ που με καλυπτει σε πολλες ασκησεις,θα εφτιαχνα ενα τετοιο ρακ..

strong(er)
17-07-17, 08:10
Power rack h half rack είναι απαραίτητο για προπόνηση στο σπίτι,από εκεί ξεκινάς .

ANWNYMOS14
17-07-17, 19:24
Υπάρχει μεγάλη διαφορά ανάμεσα σε power rack Και half rack ως προς αυτά που "προσφέρει";Γιατί λόγω χώρου,θα πάμε μάλλον στο Half rack.

strong(er)
18-07-17, 08:12
Για μένα δεν υπάρχει ουσιαστική διαφορά,ότι σε βολεύει στον χώρο σου.....
και στο μπάτζετ σου.
Εγώ half rack έχω και δεν το έχω μετανιώσει ούτε μία στιγμή.

rikiz
21-08-17, 20:00
Λέω επιτέλους να πάρω πάγκο για το σπιτι.
ποιόν απ τους δύο μου προτείνεται ?

http://www.ebay.com/itm/BodyRip-Easy-Folding-Weight-Bench-Weight-Rack-Incline-Decline-Home-Gym-Equipment/172145262211?_trkparms=aid%3D555018%26algo%3DPL.SIM%26ao%3D2%26asc%3D41375%26meid%3D5606f6c52b024a2c8c7b45ec4c36f9da%26pid%3D100005%26rk%3D3%26rkt%3D6%26mehot%3Dag%26sd%3D401380527639&_trksid=p2047675.c100005.m1851



http://www.ebay.com/itm/Folding-Weight-Bench-Weight-Rack-Incline-Decline-Home-Gym-Adjustable-Bench-01-/401380527639?hash=item5d7424ce17:g:SJAAAOSw8btZiTAB

Χρήστος Τριανταφύλλου
21-08-17, 20:57
Τον δευτερο με διαφορα.

ArgoSixna
23-08-17, 15:27
Τον δευτερο με διαφορα.

Βασικα αναμεσα σε αυτα τα 2 , ο πρωτος ειναι με διαφορα(+30 κιλα). Τουλαχιστον αυτα δινουν οι κατασκευαστες στην σελιδα.

Χρήστος Τριανταφύλλου
23-08-17, 16:59
Ο πρωτος. Πολλα μπιχλιμπιδια μη λειτουργικα ,σχεδον αχρηστα , κατι τετοια ειχε κ ο παγκος μου κ τα αφαιρεσα.
Για να αλλαξεις κληση σε μοιρες πρεπει καθε φορα να αφαιρεις τους ορθοστατες κ να τους ξαναβαζεις. Μεγα μειονεκτημα.

Ο δευτερος. Στην αρχη θεωρησα οτι αλλαζες μοιρες σε επικλινη χωρις να βγαζεις ορθοστατες ,τωρα ειδα καλυτερα οτι για να γινει επικλινης πρεπει να σπασεις το κατω ποδι ,μειονεκτημα κ αυτο! Υποκαταστατο επικλινη θα ειναι με πολλα περιοριστικα στην ασκηση.
Το κοστος των προσθετων του προηγουμενου που δεν εχει ,θεωρω οτι θα εχει πιο στιβαρη κατασκευη , αλλα μονο απο κοντα τα καλυτερα συμπερασματα.

Χαράλαμπος
23-08-17, 19:09
Ο πρώτος δεν μεταβάλλονται οι ορθοστάτες, επομένως υπάρχει ένα ακόμη μειονέκτημα στον επικλινή με μπάρα. Το πλεονέκτημα είναι ότι αλλάζεις κλίση εύκολα αφού δεν μεταβάλλονται οι ορθοστάτες. Γνώμη μου, μακριά από τέτοιου είδους πάγκους. Αν ήταν να επιλέξω ομως ανάμεσα στους δύο πάγκους θα επέλεγα κι εγώ τον δεύτερο γιατί φαίνεται πιο εργονομικός για πιέσεις πάγκου και έχει και δίζυγο. Όσο για τα κιλά, σχεδόν πάντα μπορείς να προσθεσεις παραπάνω από όσο λένε οι κατασκευαστές οι οποίοι θέλουν να έχουν το κεφάλι τους ήσυχο.;)

rikiz
23-08-17, 19:20
αρα κανέναν απο τους δυο? μπορείτε να προτείνετε κανέναν απο το ebay μέχρι 120 ευρώ ?

Χαράλαμπος
23-08-17, 19:27
Αν και ξεφευγει κατά 20 ευρώ + οποία μεταφορικά μπορεί να έχει θα σου πρότεινα να αναζητήσεις κάτι σαν τον παρακάτω σύνδεσμο...

http://www.ebay.de/itm/TrainHard-Profi-Hantelbank-Druckerbank-Schragbank-mit-Hantelablage-f-Langhantel/172797200228?hash=item283b840764%3Ag%3Ap-sAAMXQVT9TBH~1

...το μόνο σίγουρο είναι ότι δεν θα το μετανιώνες με μια τέτοια αγορά και θα έβγαζες πιο άνετες προπονήσεις.

Σημαντικό να μεταβάλλεται και το κάθισμα του πάγκου καθώς βοηθάει στην κόντρα στις επικλινείς πιέσεις.

Με τους ξεχωριστούς ορθοστάτες από τον πάγκο θα μπορείς να κάνεις και άλλες ασκήσεις όπως σκουωτ, πιέσεις ώμων κ.λπ.

strong(er)
23-08-17, 20:40
Μάζεψε λίγα ακόμα και μην βιάζεσαι, ψάξε για ευκαιρίες, τελευταία κομμάτια κλπ.
Αξίζει να επενδύσεις σε ένα καλό πάγκο

Χρήστος Τριανταφύλλου
23-08-17, 22:15
Ο πρώτος δεν μεταβάλλονται οι ορθοστάτες, επομένως υπάρχει ένα ακόμη μειονέκτημα στον επικλινή με μπάρα. Το πλεονέκτημα είναι ότι αλλάζεις κλίση εύκολα αφού δεν μεταβάλλονται οι ορθοστάτες. Γνώμη μου, μακριά από τέτοιου είδους πάγκους. Αν ήταν να επιλέξω ομως ανάμεσα στους δύο πάγκους θα επέλεγα κι εγώ τον δεύτερο γιατί φαίνεται πιο εργονομικός για πιέσεις πάγκου και έχει και δίζυγο. Όσο για τα κιλά, σχεδόν πάντα μπορείς να προσθεσεις παραπάνω από όσο λένε οι κατασκευαστές οι οποίοι θέλουν να έχουν το κεφάλι τους ήσυχο.;)

Οι ορθοστατες μεταβαλονται σε υψος αλλα καθε φορα θα πρεπει να βγαζεις το σωληνωτο στιρηγμα της πλατης του παγκου.
Οταν θα το ξαναβαζεις σε αλλες τρυπες για να αλλαξουν οι μοιρες θα μπορεις κ να μεταβαλεις το υψος στους ορθοστατες , θα εχεις κ τη μπαρα επανω οποτε....θελει σκεψη να το αποφασισεις;)
Καλυτερα ενας αρθρωτος οπως ο αλλος που ειπες κ με ξεχωριστους ορθοστατες , η ακομα καλυτερα οπως λεει ο Stronger ,μια καλη ευκαιρια....αρκει να εισαι τυχερος;)

Χαράλαμπος
23-08-17, 22:35
Nαι ξέρω τι λες Χρηστο καθώς εναν πάγκο σαν αυτόν που έχεις είχα κι εγώ στην εφηβεία μου και οι ορθοστάτες μεταβάλλονταν όπως το λες. Πολύ άβολο! Λέω για τον συγκεκριμένο πάγκο από το ebay που από τις φωτογραφίες καταλαβαίνω πως οι ορθοστάτες δεν μετατοπίζονται πανω-κατω. Μπορεί και να ξεγελιεμαι;)

Χρήστος Τριανταφύλλου
24-08-17, 00:06
Εχουν κ οι ορθοστατες τρυπες οποτε μετατοπιζονται σε υψος ,εχω ιδιου τυπου ...δυστηχως:green:

Χαράλαμπος
25-10-17, 00:48
Από τις πιο έξυπνες φορητές κατασκευές που έχω δει σε μονόζυγο/δίζυγο.

119207

Εδώ το λινκ...

http://hotgym.co.uk/index.html

Κοστίζει 159 λίρες Αγγλίας + 41 λίρες τα μεταφορικά. Θεωρώ πως το κόστος είναι μεγάλο για μια απλη κατασκευη σαν αυτήν, όμως είναι ιδανική κατασκευη από άποψη χώρου σε αντίθεση με άλλους πύργους που υπάρχουν + ότι το μεταφέρεις εύκολα στο χέρι αποσυναρμολογημενο.


https://m.youtube.com/watch?v=QxOY5EeiOrU

aetosa
26-10-17, 13:14
Ή αγοράζεις σιδερένια δοκό (http://theoprofil.com/shop/%CF%83%CE%B9%CE%B4%CE%B7%CF%81%CE%BF%CE%B2%CE%B5%CF%81%CE%B3%CE%B5%CF%82/%CE%BA%CE%BF%CE%B9%CE%BB%CE%BF%CE%B4%CE%BF%CE%BA%CE%BF%CE%B9/%CE%BA%CE%BF%CE%B9%CE%BB%CE%BF%CE%B4%CE%BF%CE%BA%CE%BF%CF%82-%CF%84%CE%B5%CF%84%CF%81%CE%B1%CE%B3%CF%89%CE%BD%CE%BF%CF%82-40x40x2) 6m μήκος, 40mm x 40mm, 2mm πάχος, €12.52.
Το κόβεις και πας σε ένα σιδερά (αν δεν έχεις κάποιον δικό σου) να στο κολλήσει στα 4-6 σημεία που χρειάζεται (δεν θα σου κοστίσει πολύ).

DiKey_
26-10-17, 15:54
Καλησπέρα,κάνω από καιρό γυμναστική στο σπίτι και θέλω να πάρω κάποια όργανα σιγά-σιγά γιατί δυσκολεύομαι και περιορίζομαι σε ασκήσεις κλπ.Έχω κάποια βάρη-αλτήρες και ένα μονόζυγο πόρτας αλλά θέλω να πάρω ένα μονόζυγο τοίχου γιατί δεν ταιριάζει σε καμια πορτα αυτό που έχω.Αρχικά θέλω να πάρω έναν πάγκο που να μπορώ να κάνω στήθος,ώμους,κοιλιακούς αλλά και ασκήσεις ποδιών και άλλα που χρειάζεται ο πάγκος,σχεδόν στα πάντα.Θέλω να είναι επικλινής και να σηκώνεται και το κάθισμα.Δεν θέλω να ξεφύγω σε τιμή αλλά θέλω την καλύτερη ποιότητα για τα λεφτά που θα δώσω.Τι πάγκο προτείνεται,τι χρησιμοποιείται εσείς;Έχω δει αυτούς που μου αρέσουν.

OEM 24234 75€

119273

Ramos SUB1071B 109€

119274

Viking BR-44 110€

119275

Sportstore 12768 115€

119276

Optimum SB049 119€

119277

Amila 44748 / F1-3853 149€

119278

Amila 43913 153€

119279

Και από μονόζυγο τοίχου έχω δει αυτά.

OEM MDS-Sport 080 24€

119280

inSPORTline W-bar 12214 35€

119281

inSPORTline RK130 70€

119282



Ποια η γνώμη σας;Ευχαριστώ πολύ,
Δημήτρης

Χαράλαμπος
26-10-17, 16:25
Απο πάγκο επέλεξε τον έκτο της φωτογραφίας ή τον τριτο. Ο πέμπτος και ο έβδομος είναι αξιοπρεπεις, οι υπόλοιποι είναι απαράδεκτοι.

Από μονόζυγο το τρίτο της εικόνας φαινεται καλύτερη κατασκευή + ότι έχεις επιπλέον λαβή.;)

Χαράλαμπος
26-10-17, 16:35
Ή αγοράζεις σιδερένια δοκό (http://theoprofil.com/shop/%CF%83%CE%B9%CE%B4%CE%B7%CF%81%CE%BF%CE%B2%CE%B5%CF%81%CE%B3%CE%B5%CF%82/%CE%BA%CE%BF%CE%B9%CE%BB%CE%BF%CE%B4%CE%BF%CE%BA%CE%BF%CE%B9/%CE%BA%CE%BF%CE%B9%CE%BB%CE%BF%CE%B4%CE%BF%CE%BA%CE%BF%CF%82-%CF%84%CE%B5%CF%84%CF%81%CE%B1%CE%B3%CF%89%CE%BD%CE%BF%CF%82-40x40x2) 6m μήκος, 40mm x 40mm, 2mm πάχος, €12.52.
Το κόβεις και πας σε ένα σιδερά (αν δεν έχεις κάποιον δικό σου) να στο κολλήσει στα 4-6 σημεία που χρειάζεται (δεν θα σου κοστίσει πολύ).

Ρώτησα έναν σίδερα από Αθήνα πόσο θα μου κοστίσει μια κατασκευή σαν την παρακατω...

https://www.google.gr/search?q=βαση+για+δισκους&client=tablet-android-lenovo&prmd=ivn&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwjPmKz0so7XAhXnFZoKHca1AG0Q_AUIEigB&biw=1280&bih=800#imgrc=RgxKDJSFKaKwJM:

...και μου απάντησε 250 ευρώ +ΦΠΑ.:turtle: δεν έχουν τον Θεό τους μερικοί.

Δυστυχώς αν δεν έχεις κάποιον δικό σου συγγενή ή φίλο σίδερα, βαράνε στις τιμες.

DiKey_
26-10-17, 17:02
Επειδή δεν έχω ορθοστάτες,Αξίζει να κοιτάξω κάποιο πάγκο μαζί με ορθοστάτες;Θα είναι καλύτερο vfm ή μετά θα υπολείπεται ο πάγκος;Απλά θέλω ο πάγκος να είναι ξεχωριστός από τους ορθοστάτες για να τον τραβάω και να κάνω και άλλες ασκήσεις.Έχεις κάτι να προτείνεις έστω και από εξωτερικό - Ευρώπη;Budget δεν έχω καθορίσει γιατί αν αξίζει να πάρω και ορθοστάτες θα το ανεβάσω λίγο.

Αυτός ο πάγκος στα 95€ πώς τον βλέπεται;

https://www.ebay.com/itm/Adjustable-Weight-Bench-Heavy-Duty-FID-Utility-Lifting-Flat-Incline-Decline/302245837030?epid=1860577918&hash=item465f4178e6:m:mBCVQ9oAL1H5WzUXR-NBJHQ

Χαράλαμπος
26-10-17, 17:24
Καλύτερα να είναι ανεξάρτητος ο πάγκος από τους ορθοστάτες για να εκτελείς, όπως είπες, πληθώρα ασκήσεων (πιέσεις και σκουωτ).

Ο πάγκος από το ebay είναι καλύτερος από τους άλλους που παρεθεσες και θα μπορείς να κάνεις και κατακλίνεις πιέσεις και κοιλιακούς χάρη στην κλίση αλλά και τα ειδικά μαξιλαράκια για τα πόδια που κρατάνε κοντρα.

Οικονομικους Ορθοστάτες από ebay δες εδώ...

https://www.ebay.com/itm/Squat-Rack-Stand-Fully-Adjustable-Heavy-Duty-Power-Rack/302340494814?hash=item4664e5d5de:g:Yr0AAOSwtGlZEwjM

Η από Ελλάδα με 100 ευρω δες εδώ...

http://www.aboutyou.gr/ΟΡΘΟΣΤΑΤΕΣ-viking-br25-p-10195

Τους viking έχω και μπορώ να σου πω πως είναι στιβαροτατοι!!! Επίσης, μπορείς να χρησιμοποιήσεις τους spotters για την μπάρα και ως λαβές για να κάνεις δίζυγο αφού φέρεις τους ορθοστάτες σε κοντινή απόσταση 60 cm.;)

aetosa
26-10-17, 17:24
Ρώτησα έναν σίδερα από Αθήνα πόσο θα μου κοστίσει μια κατασκευή σαν την παρακατω...

https://www.google.gr/search?q=βαση+για+δισκους&client=tablet-android-lenovo&prmd=ivn&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwjPmKz0so7XAhXnFZoKHca1AG0Q_AUIEigB&biw=1280&bih=800#imgrc=RgxKDJSFKaKwJM:

...και μου απάντησε 250 ευρώ +ΦΠΑ.:turtle: δεν έχουν τον Θεό τους μερικοί.

Δυστυχώς αν δεν έχεις κάποιον δικό σου συγγενή ή φίλο σίδερα, βαράνε στις τιμες.

Επειδή ένας σου είπε αυτή την τρελή τιμή, αυτό δεν σημαίνει τίποτα.
Ρώτα και άλλους, αλλά η ερώτηση δεν είναι 'πόσο θα μου κοστίσει μια κατασκευή σαν την παρακατω' αλλά 'πόσο θα με χρεώσετε για 4 κολλήσεις' (ή όσες χρειάζεται τέλος πάντων).
Άλλος θα σου πει 20 ευρώ, άλλος 50, άλλος 500 και άλλος θα σου πει 'στο κάνω τσάμπα'.

Χαράλαμπος
26-10-17, 17:28
Επειδή ένας σου είπε αυτή την τρελή τιμή, αυτό δεν σημαίνει τίποτα.
Ρώτα και άλλους, αλλά η ερώτηση δεν είναι 'πόσο θα μου κοστίσει μια κατασκευή σαν την παρακατω' αλλά 'πόσο θα με χρεώσετε για 4 κολλήσεις' (ή όσες χρειάζεται τέλος πάντων).
Άλλος θα σου πει 20 ευρώ, άλλος 50, άλλος 500 και άλλος θα σου πει 'στο κάνω τσάμπα'.

;)

DiKey_
26-10-17, 23:57
Καλύτερα να είναι ανεξάρτητος ο πάγκος από τους ορθοστάτες για να εκτελείς, όπως είπες, πληθώρα ασκήσεων (πιέσεις και σκουωτ).

Ο πάγκος από το ebay είναι καλύτερος από τους άλλους που παρεθεσες και θα μπορείς να κάνεις και κατακλίνεις πιέσεις και κοιλιακούς χάρη στην κλίση αλλά και τα ειδικά μαξιλαράκια για τα πόδια που κρατάνε κοντρα.

Οικονομικους Ορθοστάτες από ebay δες εδώ...

https://www.ebay.com/itm/Squat-Rack-Stand-Fully-Adjustable-Heavy-Duty-Power-Rack/302340494814?hash=item4664e5d5de:g:Yr0AAOSwtGlZEwjM

Η από Ελλάδα με 100 ευρω δες εδώ...

http://www.aboutyou.gr/ΟΡΘΟΣΤΑΤΕΣ-viking-br25-p-10195

Τους viking έχω και μπορώ να σου πω πως είναι στιβαροτατοι!!! Επίσης, μπορείς να χρησιμοποιήσεις τους spotters για την μπάρα και ως λαβές για να κάνεις δίζυγο αφού φέρεις τους ορθοστάτες σε κοντινή απόσταση 60 cm.;)


Πολύ ωραία.Όλο το καλοκαίρι έκανα τις ασκήσεις σε στρώμα στο πάτωμα και με κούρασε.Πιστεύω με τον πάγκο θα βγαίνουν πιο άνετα όλες οι ασκήσεις.Ο πάγκος του λινκ από το ebay που έβαλα παίρνει και μαξιλάρι για δικέφαλα μπροστά;Ενδιαφέρον και αυτό αν μπορεί να πάρει.

Ορθοστάτες φαίνονται ίδια κατασκευή αυτοί με τους vikings που λες.

https://www.ebay.com/itm/TNP-Olympic-Squat-Rack-Stand-Power-Stands-Barbell-Adjustable-Press-Weight-Bench/301710533030?epid=1455686791&hash=item463f5961a6:m:mjSVRrfllcLc1asr_Humq1Q

Επειδή δεν έχω πολύ μεγάλο χώρο ούτε και μεγάλο budget το power rack το αποκλείω για τώρα οπότε θα τσιμπήσω τους ορθοστάτες μαζί με ένα πακέτο μπάρες - βάρη σε λίγο καιρό,θα σας ρωτήσω και τότε για βάρη.Τώρα θα πάρω τον πάγκο και το μονόζυγο για αρχή λόγω οικονομικών.

Επίσης επειδή το πάτωμα που θα μπουν είναι τσιμέντο αυτά τα EVA Foam είναι καλά για τσιμέντο,θα βοηθήσουν να πατήσει ο πάγκος και τα βάρη ή απλά τζάμπα λεφτά;

https://www.ebay.com/itm/Interlocking-EVA-Soft-Foam-Yoga-Non-Slip-Exercise-Gym-Floor-Mats-Mat-Interlock/291537124411?hash=item43e0f77c3b:m:mXH-_RUBtRoMIA9Y4tBU7yw

Χρήστος Τριανταφύλλου
27-10-17, 00:33
Απο παγκους θα σου συνεστηνα κ εγω τον τριτο κ εκτο απο θεμα ευκολιας μονο οπως τους βλεπω.

Χαράλαμπος
27-10-17, 00:54
Θα βγαίνουν πιο σωστά θα έλεγα οι ασκήσεις με τον πάγκο.

Δεν φαίνεται κάπου να έχουν βγάλει δικά του επιπρόσθετα εξαρτήματα για τον πάγκο, όμως, εφ όσον υπάρχει η υποδοχή θα μπορούσε να ταιριαζε κάποιο εξαρτημα από κάποιο άλλο μοντέλο.

Τα δάπεδα σίγουρα θα βοηθήσουν και μπορείς να κοιτάξεις και στα jumbo που έχουν 10 ευρώ το τετραγωνικό μέτρο περίπου (κάθε πακέτο έχει 4 τεμάχια των 62 χ 62 cm)

DiKey_
27-10-17, 01:46
Για το εξάρτημα του πάγκου,για κάτι τέτοιο έλεγα.

119283

Γενικά το έχω δει αυτό το 62x62cm αλλά δεν έχω καταλάβει το κάθε κομμάτι είναι τόσο ή και τα 4 μαζί ενωμένα βγαίνουν 62x62;

Χαράλαμπος
27-10-17, 09:30
Μπορείς να πάρεις αυτό για παράδειγμα και να φτιάξεις τρύπες στην μπροστινή πλευρά καθώς ο πάγκος που θες εκεί το κουμπώνει. Πρόσεξε βέβαια και το ύψος του εξαρτήματος για να σου είναι άνετο καθώς και την τετραγωνική διατομή του εξαρτήματος με αυτή του πάγκου ώστε να ταιριάζουν.

Αυτά τα δάπεδα έχω πάρει και είναι 62 cm το κάθε κομμάτι και τα 4 ενωμένα είναι 124 χ 124 cm. 3 πακέτα από αυτά σου είναι αρκετά για να βάλεις πάνω πάγκο και ορθοστάτες και να κάνεις τις ασκήσεις σου.

DiKey_
27-10-17, 16:11
Ωραία,ευχαριστώ για την βοήθεια.

mitsospappas
31-10-17, 19:04
Από τις πιο έξυπνες φορητές κατασκευές που έχω δει σε μονόζυγο/δίζυγο.

119207

Εδώ το λινκ...

http://hotgym.co.uk/index.html

Κοστίζει 159 λίρες Αγγλίας + 41 λίρες τα μεταφορικά. Θεωρώ πως το κόστος είναι μεγάλο για μια απλη κατασκευη σαν αυτήν, όμως είναι ιδανική κατασκευη από άποψη χώρου σε αντίθεση με άλλους πύργους που υπάρχουν + ότι το μεταφέρεις εύκολα στο χέρι αποσυναρμολογημενο.


https://m.youtube.com/watch?v=QxOY5EeiOrU

https://www.youtube.com/watch?v=p7Etk6RUBC
κ αυτο ειναι μια λυση επισης για αυτους που ταξιδευουν... κοστιζει 100 λιρες λεει στο λινκ, ονομαζεται pull up mate!

Levrone
05-01-18, 21:29
Να κανω μια ερωτηση.
Δεν ξερω αν εχει ηδη γραφτει.

Εχει καποιος αποψη για τους αλτηρες που κουμπωνουν με αρκετες πλακες και μπορουν να βαλουν μεχρι π.χ. και 40 κιλα πανω και απο το πλαι μπορει να ρυθμιστει το βαρος? Γνωριζω οτι υπηρχαν/χουν στο ελληνικο εμποριο , πχ στα xtreme-stores. Ειναι στιβαροι? Αξιζει να τους παρει καποιος ωστε να αποφευχθει ολη αυτη η ιστορια με τους αμετρητους δισκους κτλ?
Αν καποιος ξερει ας δωσει τα φωτα του. Σα φωτογραφια μπορεσα αυτη να ανεβασω , (φωτογραφιζοντας με το κινητο μου το προιον στο ταμπλετ).

120740

liveris
08-01-18, 00:51
οι συγκεκριμενοι αλτηρες ειναι βολικοι για να μην εχεις ολη την σειρα αλλα εχουν ενα θεμα με το ζυγισμα οταν αυξομειωνεις κιλα δλδ μπορει η μια μερια να εχει παραπανω πλακες κ δεν ξερω κατα ποσο ειναι βολικο αυτο.
επισης δεν ειναι τοσο συμπαγης οσο ο κανονικος αλτηρας με αποτελεσμα να μην εχει την ιδια αισθηση.

Levrone
08-01-18, 01:10
Ευχαριστω για την απαντηση.
Το σκεφτομαι σοβαρα γιατι οι αλλοι αλτηρες με το βιδωνε-ξεβιδωνε ειναι καρμανιολα.
Παντως στα σχολια πχ που γραφουν πελατες λενε καλα λογια.

liveris
08-01-18, 01:14
πηγαινε να τους δοκιμασεις πρωτα σε οποιο μαγαζι εχει πριν τους αγορασεις.

Levrone
08-01-18, 01:47
Aυτο ειναι και το σωστο.
Απλα δεν τους εχω βρει πουθενα εδω κοντα και προσανατολιζομαι για αγορα μεσω ιντερνετ. Δυστυχως.

Jesus Son
11-01-18, 16:49
Συμφέρει περισσότερο να αγοράσεις έτοιμους αλτήρες οι δίσκους;

Levrone
11-01-18, 23:43
Είναι ένα ερώτημα αυτό. Οι δίσκοι πιάνουν χώρο, και αν θες να κάνεις ένα ανθρωπινό σετ πρέπει να βαζεις-βγάζεις κιλά που τρώει χρόνο και κουραση ανάμεσα στα σετ. Οκ στο γυμναστήριο έχεις χιλιους αλτηρες. Αλλά στο σπίτι προφανώς δεν μπορείς να χεις τόσους.

strong(er)
12-01-18, 09:32
Θα πρέπει κάπου να κάνεις υποχωρήσεις, φυσιολογικά αφού δεν υπάρχει ο χώρος.Παντως αν θυμάμαι καλά είναι αρκετά πιο ακριβοί.
Μπορείς να έχεις ένα ζευγάρι αλτήρες που θα ανεβάζεις μέχρι πχ 15κ,και άλλο ένα ζευγάρι από εκεί και πάνω, κάτι τέτοιο κάνω εγώ πάντως.

Levrone
12-01-18, 21:07
Κοίτα η τιμή δύο 24κίλών τέτοιων αλτηρων είναι με μεταφορικά στα 200 ευρώ. Ενώ δύο 40κιλοι πάνε στα 320 ευρώ με μεταφορικά. Θεωρώ μου κάνουν δουλειά οι 24κιλοι αφού εντάξει, δεν είμαι και ο Κατλέρ, είπαμε τώρα. Στο φινάλε να δω και αν "δουλέψουν". Δεν είναι τόσο το κόστος, όσο να ήξερω αν είναι μουφα. Αυτό με νοιάζει εμένα.

Έχω τέσσερις αλτηρες απ αυτούς με τις βίδες αλλά είναι μπελάς. Ο ένας έχει κακο "κοψιμο" και η βίδα δεν μπαίνει. Και αυτός ήταν και ο λόγος που ρώτησα αν κάποιος τους ξέρει, διότι τους έφερναν και στα xtreme νομίζω κάτι ανάλογους.

Χαράλαμπος
12-01-18, 21:51
Είναι ένα ερώτημα αυτό. Οι δίσκοι πιάνουν χώρο, και αν θες να κάνεις ένα ανθρωπινό σετ πρέπει να βαζεις-βγάζεις κιλά που τρώει χρόνο και κουραση ανάμεσα στα σετ. Οκ στο γυμναστήριο έχεις χιλιους αλτηρες. Αλλά στο σπίτι προφανώς δεν μπορείς να χεις τόσους.

Δεν χρειάζεται να εχεις χίλιους αλτηρες στο σπίτι οπως στο γυμναστήριο. Εκει εξυπηρετούνται περισσότερα ατομα. Σε μια μέρα προπόνησης σου αν έχεις τρεις ασκήσεις για παράδειγμα με αλτήρες, αγοράζεις τρία σετ αλτήρων με ανάλογους δίσκους και τους φτιάχνεις πριν ξεκινήσεις την προπόνηση σου ώστε να τους εχεις ήδη έτοιμους κατά τη διάρκεια της προπόνησης σου.

mitsospappas
19-01-18, 21:16
Κοίτα η τιμή δύο 24κίλών τέτοιων αλτηρων είναι με μεταφορικά στα 200 ευρώ. Ενώ δύο 40κιλοι πάνε στα 320 ευρώ με μεταφορικά. Θεωρώ μου κάνουν δουλειά οι 24κιλοι αφού εντάξει, δεν είμαι και ο Κατλέρ, είπαμε τώρα. Στο φινάλε να δω και αν "δουλέψουν". Δεν είναι τόσο το κόστος, όσο να ήξερω αν είναι μουφα. Αυτό με νοιάζει εμένα.

Έχω τέσσερις αλτηρες απ αυτούς με τις βίδες αλλά είναι μπελάς. Ο ένας έχει κακο "κοψιμο" και η βίδα δεν μπαίνει. Και αυτός ήταν και ο λόγος που ρώτησα αν κάποιος τους ξέρει, διότι τους έφερναν και στα xtreme νομίζω κάτι ανάλογους.

Αδερφε μηπως εννοεις ο ενας 200 ευρω? Στειλε κανενα λινκ αν μιλαμε οντως για 2:)

Levrone
19-01-18, 22:00
Βρίσκω τον ένα 24αρη 95 ευρώ και τους δύο μαζί 179 συν 20 ευρώ μεταφορικά.
Επίσης τον ένα 40αρη 169 ευρώ και τους 2 μαζί 299 συν 50 ευρω μεταφορικά.
Η εταιρεία είναι απ το Βερολίνο.

Levrone
31-01-18, 14:38
Για παράδειγμα, ο ένας αλτηρας που έχω, έχει μια βίδα στο πλάι να κρατάει το δίσκο και δεν είναι σταθερή, "παιζει" , δεν κρατάει καλά το δίσκο, τριζει. Ε αυτό δε μου αρέσει.
Πήρα μια μπάρα, πάω να βάλω τους δίσκους, στη μία πλευρά μπαίνουν αλλα στην άλλη "κολλανε". Σκέφτηκα να πάρω ένα γυαλοχαρτο ή μια λιμα να τριψω το δισκο στην τρύπα του ή να βάλω καμία βαζελινη στη μπάρα να γλιστραει πιο εύκολα (μη γελάτε ρέει!!!!).
Οί αλτηρες που λέγαμε πιο πάνω έχουν εξαντληθεί και πήρα τηλ στην εταιρεία και περιμένουν νέα παραλαβή. Θα τους παραγγείλω, το χώ πάρει απόφαση.

Παρήγγειλα όμως μια βάση για να μπαίνει η μπάρα και να κάνω σταυρο για πλατη και μια τρίγωνή λαβή όπως και ορθοστατες για πιέσεις στήθους ή ώμων.

Linebacker
31-01-18, 18:32
Εγω αυτους τους αυτοματους αλρηρες δεν τους εχω εμπιστοσινη , θα εχουνε πολυ πλαστικουρα και δεν θα μπορης να τους αφισςιες αποτομα κατο , θα σπασουνε δηλαδι θα ειναι πεταμενα λεφτα
δεν ειναι θεμα αν εισαι κατλερ το θεμα ειναι να κανεις προοδευτικη ηπερφορτοση progresive overload να αυξανεις το βαρος στην μπαρα η στον αλτηρα πχ. μισο κιλο την εβδομαδα αυτο μαζευεται σε δυο κιλα τον μινα και ανα χρονο 24 κιλα
αμα αρχισεις στα 20 κιλα στο τελος του χρονου θα φτασεις στα 44 κιλα και τελος του δευτερου χρονου στα 68 κιλα και ουτο καθεξεις στο περιπου
δες αυτο το ρπογραμα το θεμα ειανι να μην μας φαει η στασιμοτιτα της μετριοπαθιας
https://forum.bodybuilding.com/showthread.php?t=4195843

οσον αφορα την Γερμανια αυτες ειναι πιστευω οι καλιτερες αγωρες

Αλτηρες 51cm χωρανε 12 πεντοκιλα 60kg
https://www.badcompany.biz/hantelstangen/3031-mm-durchmesser/kurzhantelstangen/760/profi-kurzhantelstangen-51cm-hanteln-30/31mm-stern?c=69

θελουμε 60cm εδω , οι πιο ωραιοι αλτηρες στον πλανιτη ,χωρανε τουλαχιστον 14 πεντοκιλα εκαστος τουλαχιστον 70 kg
https://www.ironmind-store.com/Big-Boy-Dumbbell-Bars153-pair-with-BD-Collars/productinfo/1224/
https://www.youtube.com/watch?v=frZezomtMqo
τετιοι αλτηρες μπορουν να κατασκευαστουν σε μηχανουργιο σε χαμιλοτερη τιμη

Ολυμπιακη μπαρα
H ATX RAM BAR η καλιτερη μπαρα της ευρωπης , με καλη μπαρα ενοουμε , μπαρα πιοτιτας Eleiko αλλα που μπορουμε να την πλιρωσουμε κιολας
η eleiko και η ivanko ειναι ξεπερασμενες , υπαρχουν λυσεις ισαξιες καλιτερες και σε αρκετα χαμιλοτερο κωστος
https://www.megafitness.shop/original-atxr-ram-bar-power-lifting-bar-700-kg.html
https://i.imgur.com/dy6gHJr.jpg

Στραβομπαρα , Η πιο φτινη που μπορουμε βρουμε αρκη να μην ειναι κουφια
https://www.megafitness.shop/sz-stange-50-mm-x-120-cm-chrom.html

Ολυμπιακοι Δισκοι , να ειναι οσο πιο λεπτοι γινεται και τα 20κιλα να χουν 45 εκατοστα διαμετρο υψος
https://www.jk-sportvertrieb.de/hantelscheiben-mit-speichenoptik-guss-50-mm#.WN1mc8YlFqN
https://www.k-o24.de/hantelscheiben/k-o24-guss-hantelscheibe-51-mm/#cc-m-product-8812316699
https://www.megafitness.shop/hantelscheiben-gummi-50-mm-farbige-ausfuehrungen.html

Power Rack
https://www.megafitness.shop/heavy-duty-power-rack-i.html
https://www.jk-sportvertrieb.de/body-solid-grundrahmen-6-power-rack
https://www.megafitness.shop/megatec-power-rack.html
https://i.imgur.com/kM5qKCn.jpg

Παγκος
https://www.megafitness.shop/barbarian-line-warrior-bench-wide.html
https://www.megafitness.shop/barbarian-line-multibank-professional.html
https://www.simpleproducts.de/de/Multifunktionsbank-SQMIZE-SQ360-Pro-Club
Barbarian-Line Warrior Bench , ο καλυτερος πακγος στον πλανιτη και σε πολυ καλη τιμη
https://i.imgur.com/BxkIxXb.jpg

Levrone
31-01-18, 19:54
Φίλε ευχαριστώ για την απάντηση. Αυτή για τους άλτήρ ες είναι μια άποψη και ίσως είναι ένα ρίσκο η αγορά τους. Δίνουν όμως μια λύση στο θέμα του χώρου και του χρόνου. Και κακά τα ψέματα θες να κάνεις τη ζωή σου λίγο πιο εύκολη. Αν κατεβαίνω και ανάμεσα σε κάθε σετ ξεβιδωνω κάθε φορά 4 βίδες και βλαστημαω ε δε μ αρέσει.
Σίγουρα μπορείς να πετύχεις καλά πρηξιματα ακόμα και αν παίζεις λίγα κιλά ή ακόμη και τα ίδια κιλά, κάνοντας απλά μικρότερα διαλείμματα. Δεκτο. Αλλά πρώτον και σε νορμάλ δίσκους να αγόραζα ένα σύνολο 48 κιλών (2χ24κιλοι αλτηρες) θα κοστιζε, και απ την άλλη και τους "ελαστικους" δίσκους που έχω τώρα αν τους πετάω στο τσιμέντο θα χαλάσουν. Είναι λίγο ρίσκο σαν αγορά, έχω διαβάσει κάποια καλά σχόλια, αλλά αυτά δε λένε κάτι.
Τώρα το ρακ που μου δείξες δε χωράει στο υπόγειο όπου αν σταθώ στις μυτες κουτουλαω πάνω.

Linebacker
31-01-18, 20:17
Εγω παντος δεν θα αγωραζα τετιοιυς αλτηρες ειναι πολυ μεγαλο το ρισκο να σπασουν

τωρα αμα δεν χωραει ενα power rack η επωμενη καλιτερη λυση ειναι ορθοστατες με μπαρες ασφαλειας και λαβες για δυζιγο
https://www.amazon.de/GORILLA-SPORTS-Multi-Knieubeugenst%C3%A4nder-Schwarz/dp/B00LLHUHBS
https://images-na.ssl-images-amazon.com/images/I/71Ljjq1HtVL._SY355_.jpg

Levrone
31-01-18, 20:36
Αυτό πήρα εγώ

120975

Linebacker
31-01-18, 20:50
με ενα τετοιο για μπαρες ασφαλειας και δυζιγο ειναι κομπλε
https://www.amazon.de/s/ref=nb_sb_noss?__mk_de_DE=%C5M%C5Z%D5%D1&url=search-alias%3Daps&field-keywords=Arbeitsbock

Levrone
31-01-18, 21:00
Και πήρα και αυτά τα δυο

120976

120977

Χαράλαμπος
31-01-18, 22:49
Αν κατεβαίνω και ανάμεσα σε κάθε σετ ξεβιδωνω κάθε φορά 4 βίδες και βλαστημαω ε δε μ αρέσει.

Για αυτό το...πρόβλημα απάντησα μια σελίδα πίσω. Τουλάχιστον εγώ αυτό κάνω: έχω τεσσερα ζευγάρια αλτήρων στα οποία βάζω τα κιλά πριν από την προπόνηση και τα έχω έτοιμα κατά τη διάρκεια της προπόνησης χωρίς να χρειάζεται να προσθέτω και να αφαιρώ. Και δεν πιάνουν σημαντικο χώρο και πιο φθηνά θα σου έρθουν (αλτήρες και δίσκοι) από τους πατενταρισμενους αλτήρες.

Αν θες όμως να τους αγοράσεις οπωσδήποτε καλό θα ήταν να τους έβλεπες από κοντά σε κάποιο κατάστημα (κι ας μην είναι οι ίδιοι που έχεις επιλέξει) για να δεις κατά πόσο βολεύουν στο κράτημα κατά την αυξομείωση των κιλών.




Σίγουρα μπορείς να πετύχεις καλά πρηξιματα ακόμα και αν παίζεις λίγα κιλά ή ακόμη και τα ίδια κιλά, κάνοντας απλά μικρότερα διαλείμματα.

Αν στόχος είναι τα πρηξιματα καλως, όμως αν είναι η αύξηση της μυϊκής μαζας(που όλοι για αυτό κοπιαζουμε) χρειάζεται κάτι παραπάνω από μείωση χρόνου ανάπαυσης ανάμεσα στα σετ.

Linebacker
31-01-18, 23:34
Και πήρα και αυτά τα δυο

120976

120977


οτι πρεπει για lightweight προπονηση


https://www.youtube.com/watch?v=N9m4KcmwwDE

Χαράλαμπος
31-01-18, 23:48
^Βιντεο προς αποφυγή.

Ο ενδεδειγμένος τρόπος είναι ο παρακάτω...


https://youtu.be/j3Igk5nyZE4

Ioannis Duff
01-02-18, 01:22
Αλλο να το κανεις με 2 plates και αλλο με 12. Οπως και με το pendlay row η ασκηση γινεται cheat style μετα απο ενα σημειο. Ετσι νιωθεις το stretch και γυμναζεις ανω πλατη και τραπεζιους. Κανεις δεν εγινε τερας - με αναβολικα η χωρις - κανοντας τις ασκησεις σαν μαθητουδι. ;)

Χαράλαμπος
01-02-18, 10:41
Εδώ να δεις stretch και cheat style...:green:


https://youtu.be/Or8yZLlaVeY

Linebacker
01-02-18, 11:22
LIGHTWEIGHT και τα μυαλα στα σιδερα:rocking:
σωστο και αυτο με την τεχνικη , αλλα ενταξει , οπου και αν χριαζετε
εδω Jay kai Arnold:bbbiceps:


https://www.youtube.com/watch?v=H2FjfwmQxA0


https://www.youtube.com/watch?v=D1_MMC0RugI