PDA

Επιστροφή στο Forum : αεροβια στο σπιτι!



bb-fitness
05-07-09, 00:09
επειδη βαριεμαι να πηγαινω γυμναστηριο για αεροβικη τις μερες που δεν κανω βαρη σκεφτεκα να κανω αεροβια στο σπιτι?ποιος ειναι ο καλυτερος τροπος?σκεφτομαι το σχοινακι για 20-30 λεπτα(παντως μην μου προτεινεται στεππερ)

Fotis_Patra
05-07-09, 01:56
το σχοινακι δεν θα στο προτεινα, θα σπασεις τα ποδια σου. καλητερα να βγαινεις για περπατημα εξω, η αν θες παρε ενα ποδηλατο καθηστο πχ http://www.x-tremestores.gr/216/eshop/DetailView.aspx?prod_id=3486&category=154 που εχει καμια χαρα τιμη

Βασικα κατι τετοιο σκεφτομαι να κανω και εγω

GZ84
05-07-09, 03:04
Θα διαφωνήσω, το σχοινάκι είναι φανταστική άσκηση για όποιον μπορεί να την εκτελεί, σωστά. Δεν σπάνε τα πόδια. Τώρα για 20-30 λεπτά σχοινάκι, συνεχόμενα? Αμφιβάλλω για το πόσοι μπορούν.

Σίγουρα όμως το σχοινάκι δεν αντικαθιστά τις υπόλοιπες αερόβιες ασκήσεις. Το καλύτερο για εμένα είναι να βγείς έξω και να πάρεις τους δρόμους. Δεν υπάρχει τίποτα καλύτερο αν το επιτρέπει το "περιβάλλον" σου. Θέλει όμως και τη προσοχή του γιατί έξω η καταπόνηση στα γόνατα είναι εντονότερη. Υπάρχει βέβαια και η λύση του διαδρόμου μέσα στο σπίτι αλλά εννοείται πως θα κάνεις μια ΚΑΛΗ έρευνα αγοράς πρώτα. Στατικό ποδήλατο δεν θα πρότεινα, σε αντίθεση με το πραγματικό ποδήλατο αν έχεις που επίσης είναι πολύ καλή επιλογή για μια φορά την εβδομάδα, να σπας τη μονοτονία του τρεξίματος.

Fotis_Patra
05-07-09, 03:12
Μαλλον δεν εχεις κανει ποτε σου σχοινακι για αυτο διαφωνεις. τελος παντων επειδη δεν εχω δει και πολλους bber να τρεχουν και να χοροπηδουν ας μεινουμε σε αυτα που συμφωνεις μαζι μου

GZ84
05-07-09, 03:25
Δεν ξέρω, εξαρτάται από το πόσο κάνεις. Εγώ ας πούμε 20-30 λεπτά τα βλέπω από μακριά και πιστεύω πως 10 λεπτά 1-2 φορές την εβδομάδα είναι μια χαρά. Και συνεχίζω να πιστεύω πως δεν "σπας τα πόδια σου"... έτσι όπως το έγραψες. Δεν λέω ότι δεν έχει επιβάρυνση. Γιατί και με το τρέξιμο στο δρόμο έχεις επίσης μέγαλη επιβάρυνση.

Τέλος πάντων, σχετικά με τους ΒΒ που χοροπηδούν εγώ ξέρω ότι δεν είναι όλοι εδώ μέσα ΒΒ και ότι υπάρχουν άτομα που ψάχνουν να μάθουν γενικά για τη "γυμναστική" και ότι σχετίζεται με αυτή και απαντώ ανάλογα γράφοντας την άποψή μου.

Μαρία
05-07-09, 10:57
Το θέμα είναι τι θέλεις?Αερόβια καθαρά?Αναερόβια γαλακτική,αγαλακτική?Το σχοινάκι σαν μορφή άσκησης και τα αποτελέσματα του δεν έχουν καμια σχέση με τρέξιμο για αερόβια λιποδιάλυση,Είναι διαφορετικές μορφές άσκησης και η μια κ η άλλη αλλα δεν διευκρινίζεις?Αν θες λιποδιάλυση θα πας τρεξιμο παρατεταμένης ώρας με παλμους στο 60% της μέγιστης καρδιακής συχνότητας στην μια ώρα περιπου.Με το σχοινάκι πιστευεις οτι θα έχεις παλμους στο 60%?Οχι θα ανεβάσεις παλμους(πολύ πιο πάνω από το 60%) θα γαλακτώσεις και θα σταματήσεις πιο νωρις από 20-30 λεπτα συνεχόμενο που θες.Το θέμα είναι τι θες.

bb-fitness
05-07-09, 14:08
Το θέμα είναι τι θέλεις?Αερόβια καθαρά?Αναερόβια γαλακτική,αγαλακτική?Το σχοινάκι σαν μορφή άσκησης και τα αποτελέσματα του δεν έχουν καμια σχέση με τρέξιμο για αερόβια λιποδιάλυση,Είναι διαφορετικές μορφές άσκησης και η μια κ η άλλη αλλα δεν διευκρινίζεις?Αν θες λιποδιάλυση θα πας τρεξιμο παρατεταμένης ώρας με παλμους στο 60% της μέγιστης καρδιακής συχνότητας στην μια ώρα περιπου.Με το σχοινάκι πιστευεις οτι θα έχεις παλμους στο 60%?Οχι θα ανεβάσεις παλμους(πολύ πιο πάνω από το 60%) θα γαλακτώσεις και θα σταματήσεις πιο νωρις από 20-30 λεπτα συνεχόμενο που θες.Το θέμα είναι τι θες.

για λιποδιαλυση θελω.

oxide
05-07-09, 17:56
δεν νομιζω πως για ανθρωπο 80+ κιλων ειναι υγιεινο.Πολυ μεγαλη επιβαρυνση στα γονατα και αν κανεις και 20λεπτα θα ελεγα πως ειναι μεγαλο ρισκο.
τα κιλα που ζυγιζει καποιος οταν κανει καποιο αλμα πολλαπλασιαζονται και καταλυγουν ολα στα γονατα,ή τουλαχιστον εκει νιωθω εγω την ενοχληση.





συγνωμη για το οφ τοπικ...αλλα θεωρω το ζητημα αρκετα σοβαρο...

pharmacist
06-07-09, 09:28
Ενα στατικο ποδηλατο που εχω στο σπιτι ειναι ολα τα λεφτα, δεν ειναι ακριβα πια, ειδικα τωρα με την "οικονομικη κριση" βρισκεις πια πολυ καλυτερες τιμες (που βοηθουν να καταλαβει κανεις και τα κερατιατικα που πληρωναμε πριν!)
Ενα στεπερ επισης το δινουν πια...δωρο και με τα corn flakes που λεει ο λογος αν και προσωπικα δεν το συμπαθω, καλο και αυτο για αεροβια.
Ποδηλατο στο δρομο ειναι σαφως πιο ενδιαφερον αλλα για να λαχανιασεις και να ιδρωσεις πρεπει να το πας σε καποια κλειστη διαδρομη η παρκο και να του δωσεις να καταλαβει απο το να κοβεις βολτες στο δρομο.
Τρεξιμο και τα σχετικα ειναι μεγαλη καταπονηση για ποδια-σκελετο, στην καλυτερη μονο σε δασακι στο χωμα η σε ταρταν, ποτε σε ασφαλτο/τσιμεντο.
Καλυτερα οχι γενικοτερα!
Παρε το ποδηλατο αν μπορεις, τι εχεις να χασεις;
Το πολυ-πολυ θα αγορασεις μια ακριβη κρεμαστρα για τα ρουχα:P

Μαρία
06-07-09, 10:20
Ενα στατικο ποδηλατο που εχω στο σπιτι ειναι ολα τα λεφτα, δεν ειναι ακριβα πια, ειδικα τωρα με την "οικονομικη κριση" βρισκεις πια πολυ καλυτερες τιμες (που βοηθουν να καταλαβει κανεις και τα κερατιατικα που πληρωναμε πριν!)
Ενα στεπερ επισης το δινουν πια...δωρο και με τα corn flakes που λεει ο λογος αν και προσωπικα δεν το συμπαθω, καλο και αυτο για αεροβια.
Ποδηλατο στο δρομο ειναι σαφως πιο ενδιαφερον αλλα για να λαχανιασεις και να ιδρωσεις πρεπει να το πας σε καποια κλειστη διαδρομη η παρκο και να του δωσεις να καταλαβει απο το να κοβεις βολτες στο δρομο.
Τρεξιμο και τα σχετικα ειναι μεγαλη καταπονηση για ποδια-σκελετο, στην καλυτερη μονο σε δασακι στο χωμα η σε ταρταν, ποτε σε ασφαλτο/τσιμεντο.
Καλυτερα οχι γενικοτερα!
Παρε το ποδηλατο αν μπορεις, τι εχεις να χασεις;
Το πολυ-πολυ θα αγορασεις μια ακριβη κρεμαστρα για τα ρουχα:P

Καθε μορφή άσκησης έχει και την σχετική καταπόνηση για το σώμα,το ποδήλατο είναι καταπόνηση για μέση και γόνατα και κυρίως λόγω των γωνιών που παίρνει η άρθρωση του γόνατος για την σχετική ώθηση,ισα ίσα που το τρέξιμο είναι και φυσιολογική κίνηση για το σώμα,αν είχε καποια τενοντίτιδα ή κάποιο τραυματισμό να καταλάβω το θέμα του ποδήλατου μιας και απομονώνει καλύτερα σαν εναλλακτική λύση.Σκοπός είναι να γυμναζόμαστε για να δυναμώνει και το σώμα και όχι να αποφεύγουμε προπονήσεις που δεν μας αρέσουν από προσωπική άποψη και μόνο.Το σώμα συμβιβάζεται με τις οποιαδήποτε προσαρμογές και αυτός είναι κ ο σκοπός .Ο bb-fitness είναι 16 χρονών με 1.77 υψος 69 κιλα βαρος αν δεν υπάρχει καποιο προβλημα υγείας η τραυματισμός ισα ίσα που τον ευνοεί και το τρέξιμο και μπορεί να ελεγχει και τους σφυγμούς του καλύτερα μιας και θέλει λιποδιάλυση.

bb-fitness
06-07-09, 15:40
Καθε μορφή άσκησης έχει και την σχετική καταπόνηση για το σώμα,το ποδήλατο είναι καταπόνηση για μέση και γόνατα και κυρίως λόγω των γωνιών που παίρνει η άρθρωση του γόνατος για την σχετική ώθηση,ισα ίσα που το τρέξιμο είναι και φυσιολογική κίνηση για το σώμα,αν είχε καποια τενοντίτιδα ή κάποιο τραυματισμό να καταλάβω το θέμα του ποδήλατου μιας και απομονώνει καλύτερα σαν εναλλακτική λύση.Σκοπός είναι να γυμναζόμαστε για να δυναμώνει και το σώμα και όχι να αποφεύγουμε προπονήσεις που δεν μας αρέσουν από προσωπική άποψη και μόνο.Το σώμα συμβιβάζεται με τις οποιαδήποτε προσαρμογές και αυτός είναι κ ο σκοπός .Ο bb-fitness είναι 16 χρονών με 1.77 υψος 69 κιλα βαρος αν δεν υπάρχει καποιο προβλημα υγείας η τραυματισμός ισα ίσα που τον ευνοεί και το τρέξιμο και μπορεί να ελεγχει και τους σφυγμούς του καλύτερα μιας και θέλει λιποδιάλυση.

αρα λοιπον καταληγουμε σε τρεξιμο για 20-30 λεπτα.

GZ84
06-07-09, 22:45
Εγώ συμφωνώ με όσα γράφετε γενικώς αλλά γιατί δίνετε ΤΟΣΗ έμφαση στην καταπόνηση και επιβάρυνση κτλ? Γιατί να υπάρχει τέτοιος περιορισμός δεν μπορώ να το καταλάβω. Δεν θα τρέχει ο φίλος και 2 ώρες για να λιώσει ο άνθρωπος. Αν φορέσει καλά παπούτσια και προσπαθήσει να βελτιώσει την τεχνική του στο τρέξιμο τότε για εμένα ΝΑ ΜΗΝ ανησυχεί για τίποτα. Να κάνει 3 40λεπτα την εβδομάδα και θα είναι μια χαρά. Και σχοινάκι εντάξει 20-30 λεπτά είναι υπερβολή και σχετικά με τη καταπόνηση εξαρτάται το άτομο έτσι? Αν είναι κάποιος πολύ ελαφρύς ευλίγιστος και σε καλή φόρμα είναι jet. Αν πάει κανένας χοντρός που δεν περπατάει καλά καλά ναι θα έχει πρόβλημα. 10 λεπτά σχοινάκι πχ 2 φορές την εβδομάδα είναι επίσης καλά... εξαρτάται και τι θέλει ο άλλος... τι να πω.

Ποδήλατο που ανέφερα πιο πριν εννοείται δεν αναφέρομαι να το πάρει και να κόβει βόλτα σε καμιά αλάνα μαζί με τα πιτσιρίκια με τις βοηθητικές ρόδες... χαχαχα...

the_big_litho
09-07-09, 18:19
Δεν ειναι τυχαιο που το γρηγορο περπατημα ειναι νο 1 επιλογη για λιποδιαλυση...
Ποδηλατο οπως αναφεραν καποιοι ειναι αρκετη η καταπονηση που προσφερει, εκτος αυτου μπλοκαρει γενικα το κατω σωμα και μειωνεται η αποδοση σε αλλες δραστηριοτητες.
Το σχοινακι ειναι πολυ καλη ασκηση οχι ομως για λιποδιαλυση. Οι σφυγμοι ανεβαινουν γρηγορα και ξεπερνουν το επιθυμιτο μο των 130 σ/λ και λογω αυτου ειναι ολιγολεπτη ασκηση και η διαρκεια της δεν βοηθα στην λιποδιαλυση. Αν γινεται συχνα επιβαρυνει αρκετα χονδρους και τενοντες.

pharmacist
09-07-09, 22:08
Δεν ειναι τυχαιο που το γρηγορο περπατημα ειναι νο 1 επιλογη για λιποδιαλυση...
Ποδηλατο οπως αναφεραν καποιοι ειναι αρκετη η καταπονηση που προσφερει, εκτος αυτου μπλοκαρει γενικα το κατω σωμα και μειωνεται η αποδοση σε αλλες δραστηριοτητες.
Το σχοινακι ειναι πολυ καλη ασκηση οχι ομως για λιποδιαλυση. Οι σφυγμοι ανεβαινουν γρηγορα και ξεπερνουν το επιθυμιτο μο των 130 σ/λ και λογω αυτου ειναι ολιγολεπτη ασκηση και η διαρκεια της δεν βοηθα στην λιποδιαλυση. Αν γινεται συχνα επιβαρυνει αρκετα χονδρους και τενοντες.

Καταρχην επειδη στο αρχικο ποστ μιλαει για αεροβια, εμενα δεν πηγαινει ο νους μου κατευθειαν στη λιποδιαλυση.
Εγω κανω ποδηλατο πριν απο τα βαρη για 2 λογους, ζεσταμα και καρδιαγγειακο, ποτε για λιποδιαλυση.
Γι'αυτο και δεκα λεπτα αρκουν, γινονται με αυξημενη ενταση, ανεβαζω παλμους και καταπονω το καρδιαγγειακο μου τοσο οσο χρειαζεται ωστε να αντιδρασει, τα περαιτερω κατα τη διαρκεια της προπονησης, μειωνοντας τα μεσοδιαστηματα ξεκουρασης λαχανιαζεις, αρα κανεις και ετσι αεροβικη.
Ποδηλατο η οποιαδηποτε μορφη αεροβικης για λιποδιαλυση δεν εκανα ποτε και δε με κοβω να χρειαστει να κανω.
Δεν καταλαβαινω γιατι να κατσω να πιεζω τον εαυτο μου να χανει ποση ωρα απο τη ζωη του σε καθημερινη βαση να καψει μερικες θερμιδες που μπορω να τις χασω απλα βαζοντας λιγο μικροτερη μεριδα στο πιατο το μεσημερι σε καθημερινη βαση και να συνεχισω κατα τα αλλα να τρωω οτι γουσταρω.
Νομιζω οτι η αεροβικη εχει παρασυνδεθει με το αδυνατισμα οταν το αδυνατισμα ειναι θεμα διατροφης.
Και εχει περισσοτερη σχεση με τα βαρη (που μακροχρονια αυξανουν το μεταβολσιμο) απ'οτι εχει με το να καθεσαι να ιδρωνεις με τις ωρες πανω σε ενα ποδηλατο η ενα διαδρομο για οποιον εχει το χρονο για κατι τετοιο.
Γι'αυτο και ολοι (και ειδικα οι γυναικες) εχουν κατατρομαξει με την ιδεα του να γραφτουν σε γυμναστηριο για αδυνατισμα, κατι που το κανουν μονο πριν το Καλοκαιρι πρωτου βγουν στην παραλια,γιατι νομιζουν οτι περιλαμβανει καθημερινους μαραθωνιους με κουβαδες ιδρωτα:unsure:
Αν το γρηγορο βαδισμα ειναι η νουμερο ενα επιλογη για αδυνατισμα, επειδη προφανως δεν σε λαχανιαζει πολυ και μπορεις να το συνεχισεις για μιση ωρα και βαλε, ξερουμε πολυ καλα οτι μολις πας σπιτι και χαλαρωσεις λιγο θα θες να περιδρομιασεις.
Η αεροβικη ανοιγει την ορεξη, φυσιολογικο αυτο, το σωμα σου σου ζηταει να το ταϊσεις να αναπληρωσει τον καμμενο (λιπωδη) ιστο.
Επομενως η αεροβικη δε αδυνατιζει αν δεν κανει κανεις αυτο που θα μπορουσε να κανει ετσι και αλλιως, να κρατησει το στομα του κλειστο οταν πρεπει!

NASSER
09-07-09, 22:42
Ποδηλατο η οποιαδηποτε μορφη αεροβικης για λιποδιαλυση δεν εκανα ποτε και δε με κοβω να χρειαστει να κανω.

Δεν καταλαβαινω γιατι να κατσω να πιεζω τον εαυτο μου να χανει ποση ωρα απο τη ζωη του σε καθημερινη βαση να καψει μερικες θερμιδες που μπορω να τις χασω απλα βαζοντας λιγο μικροτερη μεριδα στο πιατο το μεσημερι σε καθημερινη βαση και να συνεχισω κατα τα αλλα να τρωω οτι γουσταρω.

Νομιζω οτι η αεροβικη εχει παρασυνδεθει με το αδυνατισμα οταν το αδυνατισμα ειναι θεμα διατροφης.


Επομενως η αεροβικη δε αδυνατιζει αν δεν κανει κανεις αυτο που θα μπορουσε να κανει ετσι και αλλιως, να κρατησει το στομα του κλειστο οταν πρεπει!


Το αν θα κανεις ή οχι αεροβικη δεν θα σε πιεσει και δεν θα σε πισει κανεις να κανεις το αντιθετο.

Η λιποδιαλυση εξαρταται απο τη κουζινα αλλα και απο το γυμναστηριο. Διαφορετικα να μην πηγαινουμε ουτε γυμναστηριο, εφοσον ραβοντας το στομα εχουμε και την λυση.

Επειτα αμα γνωριζεις, για να κρατησεις τα μυικα κιλα, χριαζεται και μια ισορροπια θερμιδων. Bodybuilding λεγεται η διαμορφωση του σωματος στο γυμναστηριο. Διαφορετικα μπορεις να λες πως κανεις μοντελινγκ(νυστια απο το φαι) και να παιζεις το ρολο της κρεμαστρας ρουχων.

pharmacist
09-07-09, 23:29
Το αν θα κανεις ή οχι αεροβικη δεν θα σε πιεσει και δεν θα σε πισει κανεις να κανεις το αντιθετο.

Η λιποδιαλυση εξαρταται απο τη κουζινα αλλα και απο το γυμναστηριο. Διαφορετικα να μην πηγαινουμε ουτε γυμναστηριο, εφοσον ραβοντας το στομα εχουμε και την λυση.

Επειτα αμα γνωριζεις, για να κρατησεις τα μυικα κιλα, χριαζεται και μια ισορροπια θερμιδων. Bodybuilding λεγεται η διαμορφωση του σωματος στο γυμναστηριο. Διαφορετικα μπορεις να λες πως κανεις μοντελινγκ(νυστια απο το φαι) και να παιζεις το ρολο της κρεμαστρας ρουχων.

Γυμναστηριο παμε για να γυμναστουμε.
Οπως εγραψα και πριν ειναι σαφως πιο λογικο να περιμενεις οτι θα εισαι αδυνατος επειδη γυμναζεσαι και εχεις βαλει μακροχρονια μυικα κιλα απο το να κανεις αεροβ ικη.
Η αεροβικη ειναι κατι που δε μενει, η σωστη διατροφη(που ειναι κατι καθημερινο ετσι και αλλιως) και ενα σωμα που καιει θερμιδες γιατι εχει μπολικη μυικη μαζα μενει.
Απο εκει ερχεται η ισορροπια θερμιδων χωρις κοπο, δεν ειναι κοπος να γυμναζομαστε γιατι μας αρεσει.
Αμα στη λεξη bodybuilding περιλαμβανεις και τη διαιτα τοτε ναι, το γυμναστηριο βοηθαει μεν αλλα δεν ειναι απαραιτητο ουτε το σημαντικοτερο κομματι του αδυνατισματος.
Οσον αφορα στο τελευταιο σχολιο με τη νηστεια και τις κρεμαστρες ,οσοι ασχολουνται με αυτο το αθλημα γνωριζουν οτι αμα θες να χασεις κιλα κατα βουληση θα πρεπει να τρως και οχι να νηστευεις.
Εγω παντως για νηστεια δε μιλησα, μιλησα να κλεινεις το στομα εκει που πρεπει.
Μπορεις να γυμναστεις χωρις γυμναστικη;
Οχι.
Μπορεις να εισαι αδυνατος χωρις αεροβικη;
Προφανως ναι, αρκει να τρως λογικα και τιποτε αλλο.
Αυτο εγραψα.

leangains
09-07-09, 23:43
^^ κοίτα να δεις επειδή εσύ κ εγώ αντιλαμβανόμαστε κάποια πράγματα διαφορετικά από τους υπόλοιπους, δεν είναι απαραίτητο κ οι άλλοι να αντιλαμβάνονται τα πράγματα όπως εμείς.

Υπάρχουν πολλοί λόγοι για να κάνει κάποιος αερόβιο και πολλοί λόγοι για να μην κάνει, ότι δεν είναι απαραίτητο για μένα κ για σένα για να εκπληρώσουμε τους στόχους μας, δε σημαίνει ότι δεν είναι κ για άλλους.

Μην προσπαθείς να πείσεις κάποιον με διαφορετική αντίληψη των πραγμάτων, ότι η δική σου αντίληψη είναι έτσι κ αυτού γιουβέτσι. Συμφώνεισαι μαζί τους στο ότι διαφωνείτε.

Επίσης να θυμάσαι ότι για να δημιουργήσεις ένα χώρο πατάς πάνω στη βάση, μπορεί να υπάρχουν περισσότερες από μια βάσεις διαφορετικές που δημιουργούν τον ίδιο χώρο, εσύ χρησιμοποιείς αυτή που σε βολεύει κ ο άλλος αυτή που τον βολεύει. Πάντα όμως όταν τα πράγματα χαλάνε ο καθένας γυρίζει πάνω στη βάση του. όποιος κατάλαβε, κατάλαβε.

Επίσης μην προσπαθείς να πείσεις μια γυναίκα κ τον άντρα που ασπάζεται τις απόψεις της ότι το αερόβιο θα κατεβάσει την τεστοστερόνη σου στο πάτωμα πριν επιτυχεις λιποδιάλυση. 1ον επειδή η γυναίκα δεν εχει την τεστοστερόνη που έχεις εσύ και δεν αντιδρά στις διακυμάνσεις της όπως εσύ και 2ον επειδή ο άντρας που ασπάζεται τις απόψεις της, την εκτιμά ως γυναίκα.

Τελικά επειδή το 90% και εσύ όπως βλέπω είστε απόλυτα άσχετοι με τη νηστεία, μη τη χλευάζετε, γιατί απλά δε την κατανοείτε, τι προσφέρει κ πώς γίνεται. Νατουρα ΒΒερς φίλε μου υπάρχουν και στον Αραβικό κόσμο και παλιότερα όπως κ σήμερα πολλοί νατουρα κάνουν νηστεία για πολλούς κ διάφορους λόγους.

εδιτ: ως αερόβια αναφέρομαι σε άσκηση σταθερού ρυθμού

pharmacist
09-07-09, 23:47
^^ κοίτα να δεις επειδή εσύ κ εγώ αντιλαμβανόμαστε κάποια πράγματα διαφορετικά από τους υπόλοιπους, δεν είναι απαραίτητο κ οι άλλοι να αντιλαμβάνονται τα πράγματα όπως εμείς.


Πασο, παρασυρθηκα...

Μαρία
09-07-09, 23:54
Καρδιακή συχνότητα άσκησης ίση με το 70% της μέγιστης(140 παλμοί ανα λεπτό για νεαρούς ενήλικες)αντιστοιχεί σε άσκηση μέτριας έντασης η οποία είναι δυνατό να συνεχίζεται για μεγάλο χρονικό διάστημα με μικρή ή μηδαμινή καταπόνηση.Αυτο το επίπεδο προπόνησης αναφέρεται συχνά ως προπόνηση συζήτησης και είναι ικανής έντασης ώστε να επιφέρει αποτέλεσμα,όχι όμως τόσο εξουθενωτικό ώστε να σποτρέπει ένα άτομο να μιλά κατά την διάρκεια της άθλησης.

Ροη και κατανομή αίματος : Η αερόβια προπόνηση προκαλεί μεγάλη αύξηση της αιματικής ροής των ασκούμενων μυών η οποία αφείλεται : 1)στην βελτίωση της μέγιστης καρδιακής παροχής 2)στην ανακατανομή του αίματος από μη ενεργές περιοχές στις ενεργές και 3)στην αύξηση του δικτύου τριχοειδών αγγείων στο μυικό ιστο

Σύσταση του σώματος : Η συστηματική αερόβια προπόνηση προκαλεί μείωση του σωματικού λίπους και συχνα μια ελαφριά αύξηση της μυικής μάζας για παχύσαρκα ή ευτραφή άτομα.Όταν η άσκηση χρησιμοποιείται μόνη της ή σε συνδιασμό με δίαιτα το μεγαλύτερο μέρος της απώλειας βάρους συνίσταται σε λίπος,σε σύγκριση με την δίαιτα αφεαυτή.Αυτο πιθανώς οφείλεται στο γεγονός ότι η άσκηση έχει μια προφυλακτική επίδραση στη μυική μάζα του σώματος.

Βιβλιογραφία : Φυσιολογία της άσκησης (ΤΕΦΑΑ) Βασίλης Κλεισούρας


Άλλος σημαντικός παράγοντας των δρομικών αγωνισμάτων μεγάλης διάρκειας είναι η προμήθεια καυσίμων από τον αερόβιο μεταβολισμό,Αυτά τα καύσιμα είναι οι υδατάνθρακες με την μορφή γλυκογόνου στο αίμα και τα λίπη στους μυικούς ιστούς.Η προμήθεια του γλυκογόνου επιφέρει στο σώμα ενέργεια,που αντιστοιχεί σε 4.1 Kcal(17.2KJ)ανά γραμμάριο σωματικού βάρους ενώ τα λίπη με την μορφή λιπαρού οξέος 9.3 Kcal(38.9KJ).Οι πρωτείνες επιστρατεύονται μονο όταν παρουσιαστεί υψιλό επίπεδο εξάντλησης των υδατανθρακών προσφέροντας 4.1Kcal(17.2KJ) ανά γραμμαριο.

Βιβλιογραφία : Προπονητική (ΤΕΦΑΑ) Σταύρος Τζωρτζής


Τέλος να διευκρινήσω πως οταν γινεται αναφορά για αερόβια αναφερόμαστε κυρίως σε παρατεταμένη άσκηση αντοχής μεγαλύτερη απο μια ώρα(μια εως τρεις ώρες) για να υπάρξουν και οι απαιτούμενες προσαρμογές και με συχνότητα τουλάχιστον 3 φορές την βδομάδα.



Αν και το θέμα έχει ξανασυζητηθεί αυτές είναι τεκμηριωμένες τοποθετήσεις που πιστεύω οτι πρέπει να υπωθούν κ εδω.
leangains η αερόβια ανεβάζει την τεστοστερόνη και δεν την κατεβάζει και αν διαβάσεις τα παραπάνω θα το καταλάβεις και μόνος σου γιατί.Όταν βαριόμαστε μια μορφή άσκησης(πχ αερόβια) καλό θα ήταν να μην την ακυρώνουμε κιόλας.

leangains
09-07-09, 23:57
Μαρία ποιά μορφή αερόβιας αυξάνει την τεστοστεόνη η ίδια με την οποία έχεις λιποδιάλυση?

pharmacist
10-07-09, 00:06
Όταν βαριόμαστε μια μορφή άσκησης(πχ αερόβια) καλό θα ήταν να μην την ακυρώνουμε κιόλας.

Δεν ακυρωσα την αεροβια οσον αφορα στις επιδρασεις στο καρδιαγγειακο, αλλωστε γιάυτο την κανω.
Οσον αφορα στις επιδρασεις στο σωματικο λιπος απλα η αποψη μου ειναι οτι ειναι προαιρετικη και οχι απαραιτητη.
Και το γραφω αυτο γιατι πολυς κοσμος εχει ταυτισει την πολυωρη αεροβικη με το καψιμο λιπους.
Δεν θελει να την κανει αλλα νομιζει οτι δεν εχει αλλη επιλογη για να διωξει τα περιττα κιλα.
Για την εκγυμναση του καρδιαγγειακου δεν ειναι απαραιτητο να κανεις πολυ ωρα καθε εβδομαδα δε συμφωνεις;
Για λιποτροπικο αποτελεσμα ομως ειναι.
Στη μια περιπτωση την αεροβια απλα δεν μπορεις να την αποφυγεις αμα θες γυμνασμενο καρδιαγγειακο αλλα δεν ειναι και κανας τρελος κοπος αφου ειναι αρκετα συντομη.
Υπαρχει ταυτιση της αεροβικης με το καψιμο λιπους η μου φαινεται;
Αυτο ειναι που προσωπικα θεωρω εσφαλμενο.

Μαρία
10-07-09, 00:08
Μαρία ποιά μορφή αερόβιας αυξάνει την τεστοστεόνη η ίδια με την οποία έχεις λιποδιάλυση?


Διευκρίνησε καλύτερα τι εννοείς?Προπόνηση αερόβια σε συνδιασμο με βάρη?χωρίς βάρη?για πόση ώρα?
Πάντως αν εννοεις αερόβια παρατεταμένης διαρκειας πάνω από μια ώρα με καθημερινες και διπλες προπονησεις όπως κανουν οι μαραθωνοδρόμοι και με τρελά χλμ την βδομάδα έχεις ένα μικρό πέσιμο στα επίπεδα της αιμοσφαιρίνης και του σιδήρου που είναι καθαρα απο κόπωση χωρίς παθολογικά αίτια,όσο για τεστοστερόνη κανενα πρόβλημα.

leangains
10-07-09, 00:18
για αερόβιο δε μιλάμε?
θέλω να χάσω 5% λίπος τι αερόβιο να κάνω? πόση ώρα και σε τι ένταση? και όπως λες-λέει το κειμενο (αν κ δε το κατάλαβα ακριβώς που, συγνώμη!) τα επίπεδα της τεστοστερόνης θα είναι ανέπαφα, μια χαρά, όποια μορφή αερόβιας άσκησης κ αν κάνω κ όση ώρα κ αν το κάνω, κατάλαβα σωστά?

επίσης θα ήθελα να πω ότι δε βαριέμαι την αερόβια και στο παρελθόν έχω κάνει από αρκετή ως άπειρη, απλά δε την προτιμώ και δε νομίζω ότι είναι απαραίτητη για να πετύχω τους όποιους στόχους μου

NASSER
10-07-09, 00:36
Δεν ακυρωσα την αεροβια οσον αφορα στις επιδρασεις στο καρδιαγγειακο, αλλωστε γιάυτο την κανω.
Οσον αφορα στις επιδρασεις στο σωματικο λιπος απλα η αποψη μου ειναι οτι ειναι προαιρετικη και οχι απαραιτητη.
Και το γραφω αυτο γιατι πολυς κοσμος εχει ταυτισει την πολυωρη αεροβικη με το καψιμο λιπους.
Δεν θελει να την κανει αλλα νομιζει οτι δεν εχει αλλη επιλογη για να διωξει τα περιττα κιλα.
Για την εκγυμναση του καρδιαγγειακου δεν ειναι απαραιτητο να κανεις πολυ ωρα καθε εβδομαδα δε συμφωνεις;
Για λιποτροπικο αποτελεσμα ομως ειναι.
Στη μια περιπτωση την αεροβια απλα δεν μπορεις να την αποφυγεις αμα θες γυμνασμενο καρδιαγγειακο αλλα δεν ειναι και κανας τρελος κοπος αφου ειναι αρκετα συντομη.
Υπαρχει ταυτιση της αεροβικης με το καψιμο λιπους η μου φαινεται;
Αυτο ειναι που προσωπικα θεωρω εσφαλμενο.

Για να χασεις λιπος μπορεις να κατανοησεις πως πρεπει να θεσεις τον οργανισμο σου να ανεβασει σφηγμους, να καψει αποθεματα γλυκογονου και πως για να επιτευχθουν χρειαζεται καποιος χρονος. Επειτα μεγαλο ρολο παιζει η μεταβολικη ικανοτητα που εχει καθε οργανισμος. Καπιοι δεν χριαζεται να κανουν καθολου αεροβια, επειδη πολυ απλα δεν κανει κατακρατηση λιπους το σωμα και με καλη προπονηση να εχει καλη εικονα.
Αυτο δεν ισχυει στα αγωνιστικα επιπεδα bodybuilding που ο αθλητης χρησιμοποιει τις μεγιστες ευκαιριες καψιμου λιπους.


για αερόβιο δε μιλάμε?
θέλω να χάσω 5% λίπος τι αερόβιο να κάνω? πόση ώρα και σε τι ένταση? και όπως λες-λέει το κειμενο (αν κ δε το κατάλαβα ακριβώς που, συγνώμη!) τα επίπεδα της τεστοστερόνης θα είναι ανέπαφα, μια χαρά, όποια μορφή αερόβιας άσκησης κ αν κάνω κ όση ώρα κ αν το κάνω, κατάλαβα σωστά?


Οποια μορφη αεροβιας και να ακολουθησεις δεν εχεις μειωση τεστοστερονης σε συναρτηση την ισορροπημενη διατροφη. Οπως ανεφερε και η Μαρια, αιματολογικες εξετασεις που εγιναν σε αθλητες μετα την ασκηση εδειχναν μειωμενες ενδειξεις αλλα ειναι στηγμιαιες λογο κοπωσης. Δηλαδη ειναι φεηκ. Παρομοιες ενδειξεις μπορει να εχει και το CPK μετα απο ασκηση.

Εδω θα πρεπει να προσθεσουμε πως η αεροβια για καψιμο λιπους δεν συνεπαγεται και καταρρευση δυναμεων. Γιαυτο και η σωστη προπονηση τα συμπεριλαμβανει ολα. Προπονηση-αεροβια-διατροφη.

leangains
10-07-09, 00:41
αυτά είναι 2 κείμενα που μου έστειλε ο Brawny σε μια συζήτηση που είχαμε σχετικά με το αερόβιο και τη λιπόλυση. Ο Brawny είναι υπέρ των προπονήσεων ΗΙΙΤ, δε μπορώ να πω ότι έχω ασχοληθεί ιδιαίτερα, πέρα από 6 εβδομάδες πριν κάποια χρόνια, αερόβιο σταθερού ρυθμού όμως έκανα στο παρελθόν αρκετό.

Aerobics: The Big Lie
from Dynamic Barbell Club site

At Dynamic Barbell Club, we do not recommend steady-state low intensity
aerobic exercise for long term fat loss. Walking, jogging, low-intensity cycling
falls into this category.
Low-Intensity aerobic exercise is not an effective way to lose body-fat
and can actually increase fat stores under certain conditions. The
evidence of the above statement can be found in any commercial gym across
the USA. Aerobic classes are a great social outlet, but an inefficient means to
lose fat.
World renowned strength coach Charles Poliquin states, “Low intensity aerobic
exercise increases body fat around the abdominals, hips and thighs once the 6-
8 week adaptation period has been completed.” Why, because the body adapts
to implied demands and since the main fuel source for low intensity aerobic
exercise is fat and oxygen the body will store more fat where it is easily
accessible; the abdominals, hips, and thighs. This is bad news for the average
women spending 4 hours per week walking on the treadmill or doing classes.
The top 5 reasons I don’t recommend long duration low-intensity
exercise:
1. Long duration low intensity exercise decreases muscle tissue. You must
increase and maintain muscle tissue for significant fat loss to occur.
2. There is a high incidence of orthopedic injury among avid joggers and
marathon participants. It is accepted by runners in the know: if you run a
marathon you will be injured.
3. Excessive aerobic exercise increases resting cortisol levels.
4. Aerobic exercise is time consuming. An intense 35 minute resistance
training workout will do more good than 60 minutes of walking.
5. Increased oxidative stress: a cause of premature aging.
Resistance training is the most effective and time efficient exercise
protocol to lose body-fat.
ADVANTAGES OF RESISTANCE TRAINING OVER AEROBIC TRAINING
1. Anyone at any level of conditioning can participate in resistance training.
2. Postural faults can be addressed while resistance training.
3. Corrective resistance exercises can decrease incidence of back pain.
4. Specific muscles can be emphasized to reshape your body.
5. Resistance training is the best way to increase bone density.
6. Growth Hormone levels increase with a properly designed program.
7. More effective at improving insulin resistance than aerobic training.
8. Increases testosterone levels naturally.
9. Increases muscle tissue which is the most important factor for fat loss.
10. Resistance training increases metabolic rate, regular aerobic work
decreases metabolic rate.
I’m not saying that aerobic exercise is bad for you, there are many
health benefits obtained from regular aerobic exercise. It just is not an
efficient way to lose body-fat.

Six reasons why aerobic work is counterproductive (part 1)
by Charles Poliquins site (Keith Alpert/C.Poliquin)

As a Strength Coach and a Personal Trainer for 15 years, I’ve had a chance to
see many fitness enthusiasts workout at many gyms in my local area and
throughout the country. At any given gym or fitness center, the one thing that
I notice is how you see the same people doing the same workouts month after
month, year after year. The amazing thing is that these people continue to
look the same or they are actually looking worse aesthetically. This is
especially true with the constant performance of continuous aerobic work.
What’s sad about this is that they feel like they are doing everything necessary
to get the result they are looking for. They are resigned to the fact that this is
how it’s going to be and there isn’t anything that can be done to correct their
deficiencies. If you were to ask them what results they would like to get out of
their workout, the number 1 answer is “losing weight or getting thinner.”
When I am asked what it takes to look “fitter,” the first question I ask is: “How
long have you been doing your current training program?”
The usual answer I receive is “somewhere between 6 and 12 months.” The
typical program they follow is “30 – 60 minutes of continuous aerobic work 3
to 5 times per week.”

Our training tells us that this is not a good approach to take for the client
seeking improving results over time. World renowned strength guru Charles
Poliquin has identified 6 reasons why aerobic training is counterproductive to
fat loss:
(1) Continuous aerobic work plateaus after 8 weeks of training so
anything more is counterproductive.
This is quite an “eye opener” for most people who immediately recognize that
they may have been wasting their time for such an extended period. To quote
Charles, “using this principle in preparation for the 92 Olympics, the Canadian
Alpine Ski team actually surpassed the Cross-country team on aerobic scores
as measured by third party University labs.” Who wouldn’t want to perform as
well as the Canadian Alpine ski team?
(2) Aerobic training worsens power locally and systemically – in other
words, it can make you slower.
If you are an athlete or a “weekend warrior” who likes to participate in athletic
events or team sports that require speed and jumping ability, this is the last
thing you want from a cardiovascular training program. Coach Poliquin adds
that “the more lower body aerobic work you do, the more your vertical jump
worsens. The more upper body aerobic work you do, the more your medicine
ball throws worsen.”
(3) Aerobic training increases oxidative stress which can accelerate
aging.
According to Endocrinologist Dr. Diana Schwarzbein (author of The
Schwarzbein Principle II ,) “oxidation” is a process that forms free radicals in
the body. Normally the body can neutralize free radicals with substances
known as antioxidants. It is only when there is an excessive build-up of free
radicals that the body cannot neutralize all of the free radicals. This leads to
changes to your metabolism which can accelerate aging.
(4) Aerobic training increases adrenal stress which can make you
fatter and produce other undesirable health consequences
According to Dr. James Wilson (author of Adrenal Fatigue – The 21st. Century
Stress Syndrome,) “normally functioning adrenal glands secrete minute, yet
precise and balanced, amounts of steroid hormones”. When one does too much
continuous aerobic exercise, the adrenal glands are stressed in a way that can
upset this delicate balance which could lead to adrenal fatigue. Adrenal fatigue
is associated with such symptoms as: tiredness, fearfulness, allergies, frequent
influenza, arthritis, anxiety, depression, reduced memory, and difficulties in
concentrating, insomnia, feeling worn-out, and most importantly- with respect
to this article - the inability to lose weight after extensive efforts.”
(5) Aerobic training increases body fat in stressed individuals by
contributing additional stress.
If you are already going through a lot of stress in your life then adding more
“stress” by doing too much continuous aerobic work will actually add more
body fat thus making it hard to reach a weight-loss/body fat goal.
(6) Aerobic training worsens testosterone/cortisol ratio which
impedes your ability to add fat burning lean muscle.
When the testosterone/cortisol ratio is lowered your ability to add lean muscle
tissue, which helps to increase caloric expenditure, is again hampered making
weight loss much more difficult. Coach Poliquin notes that “continuous aerobic
work is basically exercise induced castration!

όποιος έχει τη διάθεση αν θέλει ας τα σχολιάσει.

NASSER
10-07-09, 01:01
(6) Aerobic training worsens testosterone/cortisol ratio which
impedes your ability to add fat burning lean muscle.
When the testosterone/cortisol ratio is lowered your ability to add lean muscle
tissue, which helps to increase caloric expenditure, is again hampered making
weight loss much more difficult. Coach Poliquin notes that “continuous aerobic
work is basically exercise induced castration!


Ας σταθουμε μονο στο τελευταιο, που αναλυσαμε.
Αυτο που διατυπωνει πιστευεις πως στεκει απο μονο του? Η αυξηση της κορτιζονης ειναι αυτο που χαρακτηριζουμε γαλακτωμα. Αυτο δεν συνεπαγεται και μειωση της τεστοστερονης.
Ποτε δεν ασπαστηκα τις αντιλειψεις του Brawny και αυτο το αρθρο με κανει ακομα πιο αρνητικο απεναντι του.Ο ιδιος δεν στηριζει τις αντιλειψεις του με επιστημονικη βιβλιογραφια :)

Τεσπα, Leangains αν εχεις και αλλα παρομοια αρθρα σε διαφορα θεματα, καλο ειναι να τα παραθετεις.

leangains
10-07-09, 01:31
Γαλάκτωμα, εννοείς εκκριση γαλακτικού οξέος?

συγνώμη δεν το καταλαβαίνω.

η έκκριση γαλακτικού οξέος έχει να κάνει με την έκκριση αυξητικής ορμόνης και αυτή με τα επίπεδα τεστοστερόνης. Και η έκκριση του γαλακτικού διαφοροποιειται αν η άσκηση είναι αερόβια ή αναερόβια κυρίαρχη.

η αυξηση της κορτιζόλης δεν εχει από μόνη της σχέση με τη τεστοστερόνη, αλλά η διακύμανση του λόγου σε σχέση με την άσκηση.

Μαρία
10-07-09, 11:40
Γαλάκτωμα, εννοείς εκκριση γαλακτικού οξέος?

συγνώμη δεν το καταλαβαίνω.

η έκκριση γαλακτικού οξέος έχει να κάνει με την έκκριση αυξητικής ορμόνης και αυτή με τα επίπεδα τεστοστερόνης. Και η έκκριση του γαλακτικού διαφοροποιειται αν η άσκηση είναι αερόβια ή αναερόβια κυρίαρχη.

η αυξηση της κορτιζόλης δεν εχει από μόνη της σχέση με τη τεστοστερόνη, αλλά η διακύμανση του λόγου σε σχέση με την άσκηση.


Σχηματισμός γαλακτικού οξέος(Φυσιολογία της άσκησης ΤΕΦΑΑ Βασίλης Κλεισούρας)

Κατα την διάρκεια των ενδιάμεσων σταδίων του ενεργειακού μεταβολισμού(παραγωγή ενέργειας)μέσα στα κύτταρα υπάρχει διαθέσιμο σε επαρκέίς ποσότητες οξυγόνο.Συνεπώς τα ηλεκτρόνια(υδρογόνα)τα οποία αποσπώνται από το υπόστρωμα και μεταφερονατι με το NADH(πρόκειται για το περιέχον βιταμίνη Β-νιασίνη νικοτιναμινο-αδενινο-δινουκλεοτίδιο NAD+ καθώς το υπόστρωμα οξειδώνεται και χάνει υδρογόνα(ηλεκτρόνια)το NAD+ προσλαμβάνει ένα υδρογόνο και δυο ηλεκτρόνια και αγεται σε ΝADH),οξειδώνονται μέσα στα στα μιτοχόνδρια και εν συνεχεία αποδίδονται στο οξυγόνο για να σχηματιστεί νερό.Για να χρησιμοποιήσουμε βιοχημικούς όρους,υπάρχει μια <σταθερή κατάσταση>,ή ειδικότερα ένας <σταθερός ρυθμός>αφου ο ρυθμός οξείδωσης του οξυγόνουισούται με το ρυθμό παραγωγής του.Οι βιοχημικοί συνηθίζουν να αποκαλούν αυτή την διαδικασία αερόβια γλυκόλυση τελικό προιον της οποίας είναι το πυροσταφυλικό οξύ.
Κατά την έντονη άσκηση όταν οι ενεργειακές απαιτήσεις του οργανισμού αυξάνουν πολύ μειώνεται,είτε η διαθεσιμότητα του οξυγόνου είτε η χρησιμοποίησηη του με αποτέλεσμα τα συνδεδεμένα με το NADH να μην αποδίδονται σε αυτό διαμέσου της αναπνευστικής αλυσίδας.Στο σημείο αυτό η συνέχιση απόδοσης ενέργειας με την αναερόβια γλυκόλυση εξαρτλαται από την διαθεσιμότητά του NAD+ που θα χρησιμοποιηθεί για την οξείδωση της 3-φωσφογλυκεραλδευδης,διαφορετικά ο ταχύτατος ρυθμός της γλυκόλυσης θα έθετε τέρμα στην αντίδραση.Κάτω από συνθήκες αναερόβιας γλυκόλυσης,το NAD+ απελευθερώνεται καθώς ζεύγη <περισσευαμενων>υδρογόνων αντιδρούν προσωρινά σε ένα μεταβατικο στάδιο με το πυροσταφυλικό οξύ.Η αντίδραση αυτή καταλύεται από το ένζυμο γαλακτική δευδρογενάση,είναι αναστρέψιμη και σαν τελικό προιον σχηματίζεται το γαλακτικό οξύ.
Η προσωρινή εναποθήκευση του υδρογόνου στο πυροσταφιλικό οξύ αποτελει σημαντικό γεγονός στη διαδικασία παραγωγής ενέργειας διότι προμηθεύει ένα έτοιμο μέσο ή ένα αποθηκευτικό κουτι για την εξαφάνιση των τελικών προιοντων της αναερόβιας γλυκόλυσης.Ακόμη,το γαλακτικό οξύ που σχηματίζεται στους μύς,διαχέεται ταχύτατα στην κυκλοφορία του αίματος όπου μετατρέπεται σε γαλακτόζη και απομακρύνεται από την διαδικασία παραγωγής ενέργειας.Με αυτό τον τρόπο παράγεται με την διαδικασία της γλυκόλυσης επιπλέον αναερόβια ενέργεια για την ανασύνθεση του ATP.Αυτή,όμως η οδός παραγωγής ενέργειας είναι προσωρινή,διότι με την αύξηση στο αίμα και τους σκελετικούς μυς του επιπέδου του γαλακτικού οξέος,η ανασύνθεση του ATP δεν μπορεί να συγχρονιστει με την χρησιμοποίηση του.Ετσι,όταν συμβεί αυτό επέρχεται η κούραση και η εκτέλεση της άσκησης σταματά.Η κουραση πιθανότατα οφείλεται στην αυξανόμενη οξέωση.Η οξέωση αφενός μεν αδρανοποιεί μια σειρά από ένζυμα τα οποία συμμετέχουν στον ενεργειακό μεταβολισμό,αφετέρου δε μειώνει κάποιες συσταλτικές ιδιότητες των μυών.
Το γαλακτικό οξύ δεν θα πρέπει να θεωρείται <άχρηστο> μεταβολικό προιον.Αντίθετα αποτελεί μια πολύτιμη πηγή χημικής ενέργειας η οποία συσσωρεύεται και διατηρείται στον οργανισμό κατά την βαριά φυσική σωματική άσκηση.Όταν επαρκής ποσότητα οξυγόνου είναι ξανά διαθέσιμη,όπως στην φάση της αποκατάστασης ή όταν ο ρυθμός της άσκησης μειωθεί,τα υδρογόνα που είναι συνδεδεμένα με το γαλακτικό οξύ συλλέγονται από το NAD+ με αποτέλεσμα την οξείδωσή του και τον σχηματισμό ATP.
Συνεπώς το γαλακτικό οξύ μετατρέπεται αμέσως σε πυροσταφιλικό οξύ και χρησιμιποιείται σαν πηγή ενέργειας.Επιπρόσθετα η δυναμική ενέργεια του μορίου του γαλακτικού και του πυροσταφυλικου οξέος,που απελευθερώνεται στους μύς κατα την διάρκεια της άσκησης μπορεί να διατηρηθεί ενώ οι ανθρακικοί σκελετοί αυτών των μορίων χρησιμοποιούνται για την παραγωγή γλυκόζης στον κύκλο του Cori.Ο κύκλος του Cori δεν αποτελεί μόνο ένα μέσο απομάκρυνσης του γαλακτικού οξέος αλλα επίσης χρησιμοποιεί αυτό το συστατικό για την ανασύνθεση της γλυκόζης του αίματος και του γλυκογόνου των μυών(γλυκονεογένεση).
Γλυκογόνο μυών-Γλυκόζη-Πυροσταφυλικό-Γαλακτικό(το οποίο πηγαίνει στο ήπαρ)-Γλυκόζη(που επιστρέφει στον μυ)-Γλυκογόνο μυων.

leangains πιστεύω να σε κάλυψα

leangains
10-07-09, 16:07
Μαρία σε ευχαριστώ πάρα πολύ για το χρόνο σου!
Με υπερκάλυψες, ευχαριστώ πολύ!