PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόγραμμα - mariosxania



mariosxania
07-07-09, 15:31
Λοιπόν για όγκο είχα το εξής split.
Δευτέρα στήθος
Τρίτη πόδια-ώμους
τετάρτη κενό
Πέμπτη πλάτη
Παρασκευή ή Σάββατο Χέρια

Τώρα που ξεκινάω γράμμωση(ναι άργησα λίγο:( ) λέω να το συνεχίσω έτσι απλά να αυξήσω από 6-8 τις επαναλήωεις σε 10-12.Και να βάλω και ένα τελευταία άσκηση Fst-7 για απομόνωση.Τι λέτε?

P.S Τις ασκήσεις για κάθε ομάδα θα τις γράψω το βράδυ γιατί τώρα θα πάω γυμναστήριο.
Ευχαριστώ...

KATERINI 144
07-07-09, 15:57
αλλαξε τα ποδια-ώμους με την πλάτη, γιατι την επομενη μερα της πλατης εχεις παλι δικεφαλους.

το Fst-7 τη ειναι?! :unsure:




Δεν υπαρχουν φιλε τιπς για γραμμωση των μυικων ομαδων. Η γραμμωση στο σωμα σου ειναι αναλογη του σωματικου λιπους. Οσο λιγοτερο σωματικο λιπος εχεις, τοσο καλυτερα θα δειχνουν οι μυς σου.

Σαν νεος που εισαι θα σου προτεινα να διαβασεις τα αρθρα του φορουμ, που θα σου δωσουν πληρη εικονα πως λειτουργουμε για να φερουμε το σωμα μας εκει που θελουμε.




ο ογκος η η γραμοση γυνοντε στην κουζινα. ο αριθμος των επαναλιψεων εχει να κανει με αλους παραγοντες οπως υγρα, πριξιματα, ερεθισματα κτλ...

mariosxania
07-07-09, 22:45
αλλαξε τα ποδια-ώμους με την πλάτη, γιατι την επομενη μερα της πλατης εχεις παλι δικεφαλους.

το Fst-7 τη ειναι?! :unsure:
Είναι μια τεχνική προπόνησης που την κάνουν πολλοί μεγάλοι bbers(jay cutler,phil heath)Δές εδώ έχει και site http://www.fst-7.com/
Μόνο που εγώ το κάνω μόνο σαν τελευταία άσκηση της μυικής ομάδας...

ioannis1
07-07-09, 22:52
κοιτα μεγαλε εγω αυτο που καταλαβαινω ειναι δεν προπονεις καλα τα ποδια σου γιατι αν τ κανεις καλα δεν θα μπορεις να περπατησεις ,οχι να κανεις και ωμους.προτεινω
στηθος-τρικεφαλο
πλατη δικεφαλο
κενο
ποδια
ωμοι
κενο
κενο

Panoz
08-07-09, 01:03
Λοιπόν για όγκο είχα το εξής split.
Δευτέρα στήθος
Τρίτη πόδια-ώμους -> Πλατη
τετάρτη κενό
Πέμπτη πλάτη -> ποδια ομους
Παρασκευή ή Σάββατο Χέρια

Τώρα που ξεκινάω γράμμωση(ναι άργησα λίγο:( ) λέω να το συνεχίσω έτσι απλά να αυξήσω από 6-8 τις επαναλήωεις σε 10-12.Και να βάλω και ένα τελευταία άσκηση Fst-7 για απομόνωση.Τι λέτε?

P.S Τις ασκήσεις για κάθε ομάδα θα τις γράψω το βράδυ γιατί τώρα θα πάω γυμναστήριο.
Ευχαριστώ...

Αυτο προτεινω..

Exci
08-07-09, 01:07
Αυτο προτεινω..
Με Πεμπτη πλατη και Παρασκευη χερια? :(

thegravijia
08-07-09, 01:13
Λοιπόν για όγκο είχα το εξής split.
Δευτέρα στήθος
Τρίτη πόδια-ώμους
τετάρτη κενό
Πέμπτη πλάτη
Παρασκευή ή Σάββατο Χέρια

Τώρα που ξεκινάω γράμμωση(ναι άργησα λίγο:( ) λέω να το συνεχίσω έτσι απλά να αυξήσω από 6-8 τις επαναλήωεις σε 10-12.Και να βάλω και ένα τελευταία άσκηση Fst-7 για απομόνωση.Τι λέτε?

P.S Τις ασκήσεις για κάθε ομάδα θα τις γράψω το βράδυ γιατί τώρα θα πάω γυμναστήριο.
Ευχαριστώ...

ο διαχωρισμος σου ειναι λαθος
κανεις το σαβατο χερια αρα και τρικεφαλα και την δευτρα στηθος..τα τρικεφαλα δεν εχουν αναρωσει με τιποτα..

οτι σου ειπε ο γιαννης κανε...!!!

TEFAAtzis
08-07-09, 12:21
ο διαχωρισμος σου ειναι λαθος
κανεις το σαβατο χερια αρα και τρικεφαλα και την δευτρα στηθος..τα τρικεφαλα δεν εχουν αναρωσει με τιποτα..

οτι σου ειπε ο γιαννης κανε...!!!

Εχουν δικιο τα παιδια.Και εγω αυτο εκανα αλλα το αλαξα

KATERINI 144
08-07-09, 12:37
Παρασκευή ή Σάββατο Χέρια


Με Πεμπτη πλατη και Παρασκευη χερια? :(


ο διαχωρισμος σου ειναι λαθος
κανεις το σαβατο χερια αρα και τρικεφαλα και την δευτρα στηθος..τα τρικεφαλα δεν εχουν αναρωσει με τιποτα..

οτι σου ειπε ο γιαννης κανε...!!!

λολ οπως βολεύει τον καθένα τα λεει :green:

το καλύτερο ειναι να κανει αυτο που πρότεινε ο γιαννης τελικά.

mariosxania
10-07-09, 15:51
Λοιπόν το πρόγραμμα ασκήσεων είναι:
Στήθος
1)Επικλινείς Πιέσεις με αλτήρες
2 ζέσταμα,3 λειτουργικά 10-12 επαναλήψεις
2)Πιέσεις σε ίσιο πάγκο 3 σέτ 10-12 επαναλήψεις
3)Incline dumbell flyes(δεν ξέρω πώς λέγεται στα ελληνικά)3 σέτ 10-12 επαναλήψεις
4)flat bench flyes 3 σέτ 10-12 επαναλπήψεις
5)Pec dec εδώ βάζω fst-7 δηλαδή 7 σέτ με 15 επαναλήψεις και 30 δευετερόλεπτα ξεκούραση

2)Χέρια
1)Πιέσεις σε ίσιο πάγκο με κλειστή λαβή
2 ζέσταμα,3 λειτουργικά 10-14 επαναλήψεις
2)Ορθίες πιέσεις τρικεφάλων 4 σέτ 10-12 επαναλήψεις
3)Dips(Πώς λέγονται έλξεις με κάτω λαβή δεν ξέρω...)4 σέτ 10-12 επαναλήψεις
4)Πιέσεις με σκοινί fst-7 δηλαδή 7 σέτ με 15 επαναλήψεις και 30 δευετερόλεπτα ξεκούραση
5)Καθιστές πιέσεις δικεφάλων με αλτήρες
2 ζέσταμα 3 λειτουργικά 10-16 επαναλήψεις
6)Καθιστές Πιέσεις δικεφάλων με μπάρα(ανοιχτή λαβή)
4 σέτ 10-12 επαναλήψεις
7)Ορθιες Πιέσεις δικεφάλων με μπάρα(κλειστή λαβή)
3 σέτ 10-12 επαναλήψεις
8)Αυτοσυγκέντρωσης Fst-7

Θα γράψω και τα υπόλοιπα μόλις βρώ χρονο.Αυτά πώς σας φαίνοντε?

TEFAAtzis
10-07-09, 16:24
Κατα την γνωμη μου ελλατωσε τις ασκησεις για δικεφαλο(2 ασκησεις ειναι μια χαρα γιατι ειναι μικρη μυικη ομαδα και γυμναζεται και δυσκολα) και αλαξε στον τρικεφαλο τις πιεσεις με σκοινι με γαλλικες εκτασεις μπαρας.Κατα τα αλλα καλο μου φαινεται προσωπικα.Να δεις τι θα σου πουν ομως και τα αλλα παιδια που ειναι πιο εμπειροι απο μενα

mariosxania
10-07-09, 16:54
Κατα την γνωμη μου ελλατωσε τις ασκησεις για δικεφαλο(2 ασκησεις ειναι μια χαρα γιατι ειναι μικρη μυικη ομαδα και γυμναζεται και δυσκολα) και αλαξε στον τρικεφαλο τις πιεσεις με σκοινι με γαλλικες εκτασεις μπαρας.Κατα τα αλλα καλο μου φαινεται προσωπικα.Να δεις τι θα σου πουν ομως και τα αλλα παιδια που ειναι πιο εμπειροι απο μενα

Εχεις δίκιο για τις γαλλικές έπρεπε να ήταν και αυτές μέσα...

TEFAAtzis
10-07-09, 23:08
Εχεις δίκιο για τις γαλλικές έπρεπε να ήταν και αυτές μέσα...

Αν θες βαλε και βυθισεις αναμεσα σε 2 παγκους.Για μενα οι γαλλικες και οι βυθισεις στον παγκο ειναι φοβερες ασκησεις και με πιανουν πολυ καλα

KATERINI 144
10-07-09, 23:16
δλδ mariosxania κανεις στηθος δικεφαλους τρικεφαλους σε μια προπονηση?!



Κατα την γνωμη μου ελλατωσε τις ασκησεις για δικεφαλο(2 ασκησεις ειναι μια χαρα γιατι ειναι μικρη μυικη ομαδα και γυμναζεται και δυσκολα)η δεν το εγραψες σωστα η εγω δεν μπορω να το καταλαβω.


και αλαξε στον τρικεφαλο τις πιεσεις με σκοινι με γαλλικες εκτασεις μπαρας.Κατα τα αλλα καλο μου φαινεται προσωπικα.Να δεις τι θα σου πουν ομως και τα αλλα παιδια που ειναι πιο εμπειροι απο μεναγιατι να το κανει αυτο?!

mariosxania
12-07-09, 16:10
δλδ mariosxania κανεις στηθος δικεφαλους τρικεφαλους σε μια προπονηση?!


η δεν το εγραψες σωστα η εγω δεν μπορω να το καταλαβω.

γιατι να το κανει αυτο?!

Η άποψη σου για το πρόγραμμα ποια είναι?δεν είπες...

KATERINI 144
12-07-09, 17:04
δλδ mariosxania κανεις στηθος δικεφαλους τρικεφαλους σε μια προπονηση?! αν απαντήσεις σαυτο που σε ρώτησα θα μπορω να σου πω και γνώμη..................................

mariosxania
12-07-09, 18:07
αν απαντήσεις σαυτο που σε ρώτησα θα μπορω να σου πω και γνώμη..................................

Δεν το είδα αυτο που ρώτησες.Ξεχωριστά τα κάνα φυσικά όχι μαζί.Ευχαριστώ...

KATERINI 144
12-07-09, 18:37
Στήθος
1)Επικλινείς Πιέσεις με αλτήρες
2 ζέσταμα,3 λειτουργικά 10-12 επαναλήψεις
2)Πιέσεις σε ίσιο πάγκο 3 σέτ 10-12 επαναλήψεις
3)Incline dumbell flyes(δεν ξέρω πώς λέγεται στα ελληνικά)3 σέτ 10-12 επαναλήψεις
4)flat bench flyes 3 σέτ 10-12 επαναλπήψεις
5)Pec dec εδώ βάζω fst-7 δηλαδή 7 σέτ με 15 επαναλήψεις και 30 δευετερόλεπτα ξεκούραση (δε χρειάζεται το πεκ ντεκ μετα απο δυο ασκήσεις ανοίγματα.)

2)Χέρια
1)Πιέσεις σε ίσιο πάγκο με κλειστή λαβή
2 ζέσταμα,3 λειτουργικά 10-14 επαναλήψεις
2)Ορθίες πιέσεις τρικεφάλων 4 σέτ 10-12 επαναλήψεις
3)Dips(Πώς λέγονται έλξεις με κάτω λαβή δεν ξέρω...)4 σέτ 10-12 επαναλήψεις
4)Πιέσεις με σκοινί fst-7 δηλαδή 7 σέτ με 15 επαναλήψεις και 30 δευετερόλεπτα ξεκούραση

5)Καθιστές πιέσεις δικεφάλων με αλτήρες
2 ζέσταμα 3 λειτουργικά 10-16 επαναλήψεις
6)Καθιστές Πιέσεις δικεφάλων με μπάρα(ανοιχτή λαβή)
4 σέτ 10-12 επαναλήψεις
7)Ορθιες Πιέσεις δικεφάλων με μπάρα(κλειστή λαβή)
3 σέτ 10-12 επαναλήψεις
8)Αυτοσυγκέντρωσης Fst-7

βγάλε μια από τις δυο κάμψεις με μπάρα, τρεις ασκήσεις για δικέφαλο αρκούν.