PDA

Επιστροφή στο Forum : Bjj-πάλη



gladiator
09-07-09, 01:18
Γεία σας.Θα ήθελα την βοήθειά σας σε κάποιο προβληματισμό μου.

Ασχολούμαι με μαχητικά αθλήματα brazilian jiu jitsu (σύστημα πάλης ) και βάρη.
Το θέμα μου είναι τι πρόγραμμα να ακολουθώ για να υποστηρίξω το άθλημα;
Το χειμώνα έκανα κάθε μυική ομάδα μόνη της για όγκο και τώρα κάνω τρείς φορές:
στήθος (3 ασκήσεις 4x10) - δικέφαλα (2 ασκήσεις 4x10)
πλάτη (3 ασκήσεις 4x10) - τρικέφαλα (2 ασκήσεις 4x10)
πόδια (4 ασκήσεις 4x10)- ώμους (3 ασκήσεις 4x10)
To μεσημέρι κάνω τα βάρη και το βράδι την προπόνηση στο bjj.
Aπο συμπληρώματα πήρα ένα phosfagen στον όγκο και τώρα πέρνω 1 χαπάκι αμινοξέα (της ON το 2000) με τα γεύματα και 3 πρίν τα βάρη.Μετά τα βάρη και μετά το bjj πέρνω καθαρή πρωτείνη με δικιά μου προσθήκη άνθου ορίζης.
Θέλω να αποκτήσω δύναμη και αντοχή στην πάλη και όχι ψεύτικο φούσκωμα,να βάλω κιλά αλλά χωρίς να κάνω κυλιά.Δεν μπορώ να ξεπεράσω τα 70 κιλά πάντως.
Τι λέτε να κάνω;Πέρνω σωστά τα συπληρώματα;Είναι σωστό το πρόγραμμα για τα βάρη;

TEFAAtzis
09-07-09, 02:12
Γεία σας.Θα ήθελα την βοήθειά σας σε κάποιο προβληματισμό μου.

Ασχολούμαι με μαχητικά αθλήματα brazilian jiu jitsu (σύστημα πάλης ) και βάρη.
Το θέμα μου είναι τι πρόγραμμα να ακολουθώ για να υποστηρίξω το άθλημα;
Το χειμώνα έκανα κάθε μυική ομάδα μόνη της για όγκο και τώρα κάνω τρείς φορές:
στήθος (3 ασκήσεις 4x10) - δικέφαλα (2 ασκήσεις 4x10)
πλάτη (3 ασκήσεις 4x10) - τρικέφαλα (2 ασκήσεις 4x10)
πόδια (4 ασκήσεις 4x10)- ώμους (3 ασκήσεις 4x10)
To μεσημέρι κάνω τα βάρη και το βράδι την προπόνηση στο bjj.
Aπο συμπληρώματα πήρα ένα phosfagen στον όγκο και τώρα πέρνω 1 χαπάκι αμινοξέα (της ON το 2000) με τα γεύματα και 3 πρίν τα βάρη.Μετά τα βάρη και μετά το bjj πέρνω καθαρή πρωτείνη με δικιά μου προσθήκη άνθου ορίζης.
Θέλω να αποκτήσω δύναμη και αντοχή στην πάλη και όχι ψεύτικο φούσκωμα,να βάλω κιλά αλλά χωρίς να κάνω κυλιά.Δεν μπορώ να ξεπεράσω τα 70 κιλά πάντως.
Τι λέτε να κάνω;Πέρνω σωστά τα συπληρώματα;Είναι σωστό το πρόγραμμα για τα βάρη;

Ο ανθος οριζης δεν ξερω τι κανει παντως καλα κανεις και παιρνεις πρωτεινη.Τωρα για τα βαρη ισως θα ηταν καλυτερο να ρωτησεις τον προπονητη σου σχετικα με τι προγραμμα να ακολουθησεις.Εκεινος μπορει να ξερει.

leangains
09-07-09, 02:16
Γεία σας.Θα ήθελα την βοήθειά σας σε κάποιο προβληματισμό μου.

Ασχολούμαι με μαχητικά αθλήματα brazilian jiu jitsu (σύστημα πάλης ) και βάρη.
Το θέμα μου είναι τι πρόγραμμα να ακολουθώ για να υποστηρίξω το άθλημα;
Το χειμώνα έκανα κάθε μυική ομάδα μόνη της για όγκο και τώρα κάνω τρείς φορές:
στήθος (3 ασκήσεις 4x10) - δικέφαλα (2 ασκήσεις 4x10)
πλάτη (3 ασκήσεις 4x10) - τρικέφαλα (2 ασκήσεις 4x10)
πόδια (4 ασκήσεις 4x10)- ώμους (3 ασκήσεις 4x10)
To μεσημέρι κάνω τα βάρη και το βράδι την προπόνηση στο bjj.
Aπο συμπληρώματα πήρα ένα phosfagen στον όγκο και τώρα πέρνω 1 χαπάκι αμινοξέα (της ON το 2000) με τα γεύματα και 3 πρίν τα βάρη.Μετά τα βάρη και μετά το bjj πέρνω καθαρή πρωτείνη με δικιά μου προσθήκη άνθου ορίζης.
Θέλω να αποκτήσω δύναμη και αντοχή στην πάλη και όχι ψεύτικο φούσκωμα,να βάλω κιλά αλλά χωρίς να κάνω κυλιά.
Πρεπει να καταλάβεις τη διαφορά αναμεσα στη σαρκοπλασμική και τη σαρκομερική μάζα κοίτα εδώ τα σχόλια του Brawny και θα καταλάβεις http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?t=3942 είναι κάτω-κάτω

Δεν μπορώ να ξεπεράσω τα 70 κιλά πάντως. γιατί να τα ξεπεράσεις? θα σου έλεγα να σταματήσεις να ζυγίζεσαι, αν δειχνεις πιο μυώδεις-fλεβώδεις είσαι σε καλό δρόμο, τι σχεση έχει η ζυγαριά


θα μπορούσες να το αλλάξεις έτσι: στήθος (1 ασκηση 10x4) - δικέφαλα (1 άσκηση πολυαρθρική σετς με τα ίδια κιλα επαναλήψεις 12-10-8 όταν βγει 12-12-12 ανεβάζεις κιλά)
πλάτη (1ασκ 10x4) - τρικέφαλα (1 ασκ 12-10-8 )
πόδια (2-3 ασκήσεις πχ front squat, romanian deadlift - προβολές ή hack squat 4Χ6 ή 5Χ5)- ώμους (1 πολυαρθρική 5χ5 ή 4Χ6 ή 6Χ3 και πλάγιες εκτάσεις 12-10-8 )

narta
09-07-09, 15:09
Για μενα μιας και ενδιαφέρεσαι για functional streangth καλυερα δουλέψε μονα βασικες ασκήσεις με εμφαση στην εκρηκτικότητα. Αυτο που θες στο bjj ειναι να εχεις δυναμη να μπορείς να την βγάζεις σε αστραπιαιο χρόνο δλδ. ταχυδύναμη.

Εκρηκτικότητα δουλευεις οταν κανεις την θετική κίνηση μιας ασκησεις οσο το δυνατον γρηγορότερα εχοντας ομως καλη φόρμα.

gladiator
09-07-09, 16:44
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.
Τι είναι το "πολυαρθρική";Θα το κοιτάξω το προγραμμα,αν και κάπως περίεργο.Πρώτη φορά μου λένε μία άσκηση.Διαφορετική λές κάθε φορά;

Στην πάλη θέλω ταχύτητα αλλά και αντοχή στην δύναμη να κρατάω τον άλλον αλλά να του φέρνω και αντίσταση.Ποιά είναι η θετική κίνηση;

gladiator
09-07-09, 16:47
θα μπορούσες να το αλλάξεις έτσι: στήθος (1 ασκηση 10x4) - δικέφαλα (1 άσκηση πολυαρθρική σετς με τα ίδια κιλα επαναλήψεις 12-10-8 όταν βγει 12-12-12 ανεβάζεις κιλά)
πλάτη (1ασκ 10x4) - τρικέφαλα (1 ασκ 12-10-8 )
πόδια (2-3 ασκήσεις πχ front squat, romanian deadlift - προβολές ή hack squat 4Χ6 ή 5Χ5)- ώμους (1 πολυαρθρική 5χ5 ή 4Χ6 ή 6Χ3 και πλάγιες εκτάσεις 12-10-8 )[/QUOTE]

Αυτά σε μία μέρα λές να τα κάνω;Δικέφαλα,τρικέφαλα μόνο 1 άσκηση;

narta
09-07-09, 20:49
Ποιά είναι η θετική κίνηση;


Αυτην που ο μυς δουλεύει εναντια στην βαρύτητα

leangains
09-07-09, 22:42
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.
Τι είναι το "πολυαρθρική";Θα το κοιτάξω το προγραμμα,αν και κάπως περίεργο.Πρώτη φορά μου λένε μία άσκηση.Διαφορετική λές κάθε φορά;

Ναι μπορείς να κάνεις μια διαφορετική άσκηση κάθε εβδομάδα για την ίδια μυική.

πολυαρθρικές (compound exercises) είναι οι ασκήσεις στις οποίες κάμπτονται περισσότερες από μία αρθρώσεις πχ καθίσματα και συνεπώς παίρνουν έργο περισσότερες διαφορετικοί μύες. Απομόνωσης (isolation exercises) είναι αυτές στις οποίες κάμπτεται μια άρθρωση κ ασκείται έμφαση σε ενα μυ πχ κάμσεις δικεφάλων (κάμπτεται-λυγίζει μόνο ο αγκώνας). κανε σεαρτς στα αγγλικά κ θα τις βρεις για κάθε μυική ομάδα με εικόνα μπορείς να τις κάνεις σεαρτς και στο ΥΟUtube (αν όμως δε τις ξέρεις κάποιος πρέπει να σου δείξει τη σωστή τεχνική)


θα μπορούσες να το αλλάξεις έτσι: στήθος (1 ασκηση 10x4) - δικέφαλα (1 άσκηση πολυαρθρική σετς με τα ίδια κιλα επαναλήψεις 12-10-8 όταν βγει 12-12-12 ανεβάζεις κιλά)
πλάτη (1ασκ 10x4) - τρικέφαλα (1 ασκ 12-10-8 )
πόδια (2-3 ασκήσεις πχ front squat, romanian deadlift - προβολές ή hack squat 4Χ6 ή 5Χ5)- ώμους (1 πολυαρθρική 5χ5 ή 4Χ6 ή 6Χ3 και πλάγιες εκτάσεις 12-10-8 )

Αυτά σε μία μέρα λές να τα κάνω;Δικέφαλα,τρικέφαλα μόνο 1 άσκηση;[/QUOTE]

το παραπάνω είναι 3 μέρες με 2 μέρες κενό. δοκίμασε το κ αν δε σου φτάνει (που δεν το πιστεύω) να προσθέσεις πράγμα

στήθος-δικέφαλα 1 μερα κτλ. το 10Χ4 είναι 10 σετς των 4 επαναλήψεων, σε καμία περίπτωση δε θα βγάλεις 4 επαναλήψεις κ στα 10 σετς, αλλά απτο 5 και μετά το πιο πιθανό είναι να αρχίσεις να κάνεις σετς της 1 επανάληψης.

κάπου στα άρθρα υπάρχει κάποιο που γράφει για τις μυικές ίνες, διάβασε το αν θες και θα καταλάβεις γιατί λίγες επαναλήψεις.

επίσης υπάρχει κ αυτό στα αγγλικά

http://www.bodybuilding.com/fun/layne45.htm

gladiator
17-07-09, 01:14
Και από συμπληρώματα τι λέτε;
Πέρνω 2 αμινοξέα πριν από την προπό με τα βάρη και πριν την πάλη,και μαζί με κάθε γεύμα (άλλα 3 περίπου),και καθαρή πρωτεΐνη μετά από κάθε προπονηση.

narta
17-07-09, 20:35
Και από συμπληρώματα τι λέτε;
Πέρνω 2 αμινοξέα πριν από την προπό με τα βάρη και πριν την πάλη,και μαζί με κάθε γεύμα (άλλα 3 περίπου),και καθαρή πρωτεΐνη μετά από κάθε προπονηση.

Επειδή κάνεις διπλές προπόνήσεις δεν κανει κακο να παρεις και κατι σε υδατάνθρακα με υψηλό GI ενδιάμεσα ;)

gladiator
17-07-09, 23:57
υψηλό GI;Τι είναι αυτό;τα αμινοξέα τα χαπάκια με πειράζουν με άδειο στομάχι.
Σκέφτομαι για σπιρουλινα και λιναρόσπορο....
Επίσης θέλω κάτι για γρηγορότερη ανάρρωση μετά τα βάρη για να είμαι ποιό ξεκούραστος το βράδι στην πάλη.

gladiator
18-07-09, 22:03
θα μπορούσες να το αλλάξεις έτσι: στήθος (1 ασκηση 10x4) - δικέφαλα (1 άσκηση πολυαρθρική σετς με τα ίδια κιλα επαναλήψεις 12-10-8 όταν βγει 12-12-12 ανεβάζεις κιλά)
πλάτη (1ασκ 10x4) - τρικέφαλα (1 ασκ 12-10-8 )
πόδια (2-3 ασκήσεις πχ front squat, romanian deadlift - προβολές ή hack squat 4Χ6 ή 5Χ5)- ώμους (1 πολυαρθρική 5χ5 ή 4Χ6 ή 6Χ3 και πλάγιες εκτάσεις 12-10-8 )

άρα δικέφαλα,τρικέφαλα κάνω 1ασκ με 3 σετ;

leangains
19-07-09, 04:00
^ ναι χωρις το ζεσταμα (1 σετ 15 επαν για ροη αιματος, 1 σετ για προφορτωμα 8-10 επαν) και μετά 3 σετς. Μονο που η ασκηση να ειναι πολυαρθρικη, δλδ δικεφαλα ελξεις τροχαλια ή μονοζυγο κλειστη ανάποδη (οι παλαμες να κειτουν προς εσενα) λαβη, τρικ διζυγο ή πιεσεις παγκου κλειστη λαβη ή push ups οι αγκωνες διπλα στα πλευρα. τουλάχιστον αυτη ειναι η δικη μου προταση, κάποιος άλλος θα μπορουσε να σου προτεινει κατι διαφορετικό.